- Vezetékes FEJhallgatók
- Melyik hordozható audiolejátszót (DAP, MP3, stb.) vegyem?
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Milyen monitort vegyek?
- Senki sem beszél róla, de újra elérhető két 30-as sorozatú GeForce
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- Mini-ITX
- Computex 2026: nehéz volt visszahozni a Ryzen 7 5800X3D-t
- M.2 SSD hűtés
- Projektor topic
-
Fórumok
PROHARDVER! - hardver fórumok
Notebookok TV & Audió Digitális fényképezés Alaplapok, chipsetek, memóriák Processzorok, tuning Hűtés, házak, tápok, modding Videokártyák Monitorok Adattárolás Multimédia, életmód, 3D nyomtatás Nyomtatók, szkennerek Tabletek, E-bookok PC, mini PC, barebone, szerver Beviteli eszközök Egyéb hardverek PROHARDVER! BlogokMobilarena - mobil fórumok
Okostelefonok Mobiltelefonok Okosórák Autó+mobil Üzlet és Szolgáltatások Mobilalkalmazások Tartozékok, egyebek Mobilarena blogokIT café - infotech fórumok
Infotech Hálózat, szolgáltatók OS, alkalmazások SzoftverfejlesztésGAMEPOD - játék fórumok
PC játékok Konzol játékok MobiljátékokLOGOUT - lépj ki, lépj be!
LOGOUT reakciók Monologoszféra FototrendFÁRADT GŐZ - közösségi tér szinte bármiről
Tudomány, oktatás Sport, életmód, utazás, egészség Kultúra, művészet, média Gazdaság, jog Technika, hobbi, otthon Társadalom, közélet Egyéb Lokál PROHARDVER! interaktív
Új hozzászólás Aktív témák
-
Synthwave
HÁZIGAZDA
Á, látom a krumpliszerű szem-kéz koordinációd és a mindenhez IS értésed még mindig nem hagy téged éjjel nyugodtan aludni. Azért évekig (Mennyi most már? 6-7?) butthurtnek lenni, mert valamiben nem volt igazad, már önmagában sem kis teljesítmény, szóval le a kalappal.
![;]](//cdn.rios.hu/dl/s/v1.gif)
-
nyunyu
félisten
Billzettopik fő fórumnácijai szerencsére nem ilyenekre izgulnak, sőt eléggé vehemensen szokták kommentálni a billzetes beharangozókban lévő tömény marketing bullshitet.
Persze az is szembetűnő, hogy 30 év alatt közel 150-szörösére nőtt a billzetvezérlők számítási teljesítménye, de ennek nagy részét elviszi a fényorgia fluiditásának biztosítása.
Júzerek sebessége persze nem változott ezalatt.
-
Egon
nagyúr
Nah, ennek is sok értelme van.
De biztos lesz olyan, aki az egeres topic fő fórumnáciján szocializálódva, teljes bizonyossággal fogja állítani, hogy ez érezhetően sokkalta jobb mint egy - teszem azt - 1000 Hz-es példány...

-
nyunyu
félisten
Nem.
Formára is tök más, meg a Kailh Speed switchek miatt kb. 50 euróval kevésbé van túlárazva, mint a kalózhajós diszkógömb.
Más kérdés, hogy önmagában ~50€ egy billzetnyi Cherry kapcsoló kiskerára, de ebből lejönne a Kailh Speedek ~30€-s ára, szóval ez csak 20€ különbséget indokolna.
-
Yany
addikt
Amúgy ez nem ugyanaz, mint a Corsair K100?
-
Synthwave
HÁZIGAZDA
-
Csandi
addikt
-
Synthwave
HÁZIGAZDA
Bizony, mert a millás telefonoknak rengeteg köze van a billentyűzetekhez. Körülbelül annyi, mint nekem a divathoz vagy a focihoz. Segítek: zérus.
tl;dr: Számtalan membrános billem volt az elmúlt 26 évben, köztük kifejezetten jobbféle darabok is, de nincs az az Isten, hogy önszántamból újra használnám őket, miután kicsit behatóbban és közelebbről megismerkedtem a mechanikus darabokkal. Újságíróként rengeteget gépelek, és a membránt egy galaxis választja el a mechanikus switchektől, negatív irányban, mind gépelési érzet és a leütések visszajelzése (touch typing ftw), mind személyi komfort (és audiális kielégülés) szempontjából. Játék esetében dettó ugyanez, but nice trolling.
Viszont mit tolsz? Küldhetnél át egy unciácskát belőle, mert épp cikket írok, be kéne fejezni, de már nagyon az ágy felé konyulok.
-
Semplar
őstag
-
Semplar
őstag
-
Csandi
addikt
Ezt is megéltem, hogy valaki azt mondja, hogy a mechanikus visszalépés a membránoshoz képest

-
nyunyu
félisten
Hetvenes évekbeli Hall-effektes kapcsolókhoz képest a '83-ban megjelenő Cherry MX komoly megváltás volt.
Lehetővé vált az hogy 3-4 centi vastag legyen kupakostól a billzet a korábbi 5-6-7 centi, és emiatt fixen a pultba épített helyett!
Ára is a töredéke volt, így már nem csak katonai célokra bírták megfizetni. -
Domonkos
addikt
-
Synthwave
HÁZIGAZDA
-
Semplar
őstag
-
nyunyu
félisten
Hajaj, lassan két kezemen se tudom megszámolni, hány billzetről ötleteltem már itt a fórumon, de azóta sincs kész :
![;]](//cdn.rios.hu/dl/s/v1.gif)
(De legalább ma megtaláltam a fél éve szétszedett GMMK csavarjait, így elméletben talán össze is tudnám szerelni hangtompítás után.)
-
kisfurko
senior tag
-
kisfurko
senior tag
-
Semplar
őstag
Ez csak marketing. Megteremtik az igényt, a vevőkört... amelyik kap rá.
A világ leg jobb e-sportolója sem tudja kihasználni a 8000hz egér, a 4000hz billentyű és a 480 hz monitor előnyeit. Ennyi! Ez divat és marketing. Megteremtik az igényt a vásárlásra, más haszna nincs! Ki gondolja komolyan, hogy valaki is érzékel akár egy ezred másodperces késést?
Már a mechanikus kapcsoló is visszalépés, de viszik, mert trendi...
-
dqdb
nagyúr
Erre nem tudok válaszolni sajnos a jelenlegi ismereteim alapján, de az az érzésem, hogy a második kérdésedre a semennyire a helyes válasz.
Az épített billentyűzeteim mindegyikén QMK firmware fut, ezt ismerem valamennyire, de ebből a legalsóbb szinttel, azaz a mátrix kezelésével még nem volt dolgom. Itt van egy rövid összefoglaló róla, nekem a kívánt funkcióhoz a
process_recordszint alá nem kellett mennem még (és arra is csak egy elég speciális funkció miatt, amúgy csak a layoutot kellett volna definiálnom). A QMK-ban (pontosan az alatta lévő TMK-ban) alkalmazott kód vezetékes billentyűzetekhez készült eredetileg, és emiatt az ahogy a csövön kifér megoldással figyeli a mátrixot mindenféle energiagazdálkodás nélkül (hacsak ezt egy adott billentyűzetnél nem szabják jobban testre, ami nem egyszerű), ez az egyik oka, hogy ritka holló a wireless custom és ami akad, annak sem túl jó az üzemideje (a másik oka a licencek összeférhetetlensége a GPL-es QMK és a kedvelt nRF családok SDK-ja között).A ZMK nyújt mindkét problémára megoldást (LP mód és MIT licenc GPL helyett), ezzel gyakorlatban még nem találkoztam, egyszer majd talán ránézek (van egy nem BT-s nyákom, ami támogatott).
-
#16939776
törölt tag
Ha jól rémlik, CM használt valami 72MHz-s Arm M0-t pár éve.
Custom vonalon egyre több nyáktervező áll át a korábban ezen a területen egyeduralkodó ATmega 32U2/4 vonalról STM32F072-re (vagy az STM32 család másik tagjára). A nevesített modell szintén ARM M0 és 48 MHz-es, mert billentyűzetben felhasználva nem nyújt kevesebbet sehol sem, bizonyos téren többet nyújt, és egyszerűen olcsóbb (plusz ha az elmúlt 1-2 hónapot nézzük, akkor kapható).Domonkos: ha egy ESP32 alapú apróságnál nem csináltam volna pontosan azt egy nyomógomb kezelésére, amit leírtál, akkor el tudnám intézni egy hmm, erről nem hallottam, jó ötlet szöveggel, de így le kell hülyézni magam

Szabad--e olyat kérdezni, hogy a mikrovezérlőben egy teljes kiolvasás procesz és adat küldése az USB-re mennyi időt vesz igénybe? Mennyire módosítja ezt, ha Low-power mikrovezérlőt használsz, agresszívebb energiagazdálkodással?
-
dqdb
nagyúr
QMK-ban is le tudod cserélni a gyári matrixscanner kódot sajátra.
-
kisfurko
senior tag
Igen, ha csak 8 bites I/O portjaid vannak, akkor egy utasítással csak 8 oszlopot olvasol. Én direkt úgy vezetékeztem az Atmega32U4-gyen, hogy a B és a D porton legyenek az oszlopok. Ha egyszer elkészül a firmware, majd kihasználom ezt, addig marad a QMK.
-
GreatL
őstag
Asus van mert magyar kiosztású, í a helyén... valamiért utálom ha angol, bár az angol nyelvvel nincs gondom.
-
dqdb
nagyúr
4000-szer végigolvasni a billzetet az 440 ezer gomb címzés+beolvasás másodpercenként, ezek gondolom nem egy órajelciklust igényelő műveletek.
Van egyáltalán ilyen gyors mikrokontroller, ami ezt végig tudná pásztázni?
(Ha jól rémlik, CM használt valami 72MHz-s Arm M0-t pár éve.)Ja, meg a fényorgia fluiditásának biztosítására is kell pár órajelciklus

Ha jól rémlik, CM használt valami 72MHz-s Arm M0-t pár éve.
Custom vonalon egyre több nyáktervező áll át a korábban ezen a területen egyeduralkodó ATmega 32U2/4 vonalról STM32F072-re (vagy az STM32 család másik tagjára). A nevesített modell szintén ARM M0 és 48 MHz-es, mert billentyűzetben felhasználva nem nyújt kevesebbet sehol sem, bizonyos téren többet nyújt, és egyszerűen olcsóbb (plusz ha az elmúlt 1-2 hónapot nézzük, akkor kapható).Domonkos: ha egy ESP32 alapú apróságnál nem csináltam volna pontosan azt egy nyomógomb kezelésére, amit leírtál, akkor el tudnám intézni egy hmm, erről nem hallottam, jó ötlet szöveggel, de így le kell hülyézni magam

-
Domonkos
addikt
Ketlem, hogy egy egesz sort egyszerre be lehetne szkennelni, de a billentyuket 8-asaval siman. Es ugy meg tenyleg nem annyira sok munka van vele.
-
Feri7619
tag
Ez csak marketing. Megteremtik az igényt, a vevőkört... amelyik kap rá.
A világ leg jobb e-sportolója sem tudja kihasználni a 8000hz egér, a 4000hz billentyű és a 480 hz monitor előnyeit. Ennyi! Ez divat és marketing. Megteremtik az igényt a vásárlásra, más haszna nincs! Ki gondolja komolyan, hogy valaki is érzékel akár egy ezred másodperces késést?
-
kisfurko
senior tag
4000-szer végigolvasni a billzetet az 440 ezer gomb címzés+beolvasás másodpercenként, ezek gondolom nem egy órajelciklust igényelő műveletek.
Van egyáltalán ilyen gyors mikrokontroller, ami ezt végig tudná pásztázni?
(Ha jól rémlik, CM használt valami 72MHz-s Arm M0-t pár éve.)Ja, meg a fényorgia fluiditásának biztosítására is kell pár órajelciklus

Ha jól csinálod, és jó a hardware, akkor soronként olvasod, abból meg van 6. Persze, utána kell még kicsit processzálni, kimaszkolni a változásokat, azokat elküldeni.
-
nyunyu
félisten
Ha jol implementalod a pergesmentesito algoritmusodat, akkor nem lesz benne semmi keses. Ha moho modon minden uj inputot egybol kikuldesz es utana "befagyasztod" annak a kapcsolonak az allapotat a pergesi idore, akkor lenyegeben semmit nem keshetsz. Persze a pergesi idonel rovidebb lenyomasokat sehogy sem fogod tudni megbizhatoan erzekelni...
No, meg az megint mas kerdes, hogy a kapcsolok szkennelese stb. is megy-e legalabb 4kHz-el, hogy legyen is ertelme az egesznek...
4000-szer végigolvasni a billzetet az 440 ezer gomb címzés+beolvasás másodpercenként, ezek gondolom nem egy órajelciklust igényelő műveletek.
Van egyáltalán ilyen gyors mikrokontroller, ami ezt végig tudná pásztázni?
(Ha jól rémlik, CM használt valami 72MHz-s Arm M0-t pár éve.)Ja, meg a fényorgia fluiditásának biztosítására is kell pár órajelciklus

-
Domonkos
addikt
Ha jol implementalod a pergesmentesito algoritmusodat, akkor nem lesz benne semmi keses. Ha moho modon minden uj inputot egybol kikuldesz es utana "befagyasztod" annak a kapcsolonak az allapotat a pergesi idore, akkor lenyegeben semmit nem keshetsz. Persze a pergesi idonel rovidebb lenyomasokat sehogy sem fogod tudni megbizhatoan erzekelni...
No, meg az megint mas kerdes, hogy a kapcsolok szkennelese stb. is megy-e legalabb 4kHz-el, hogy legyen is ertelme az egesznek...
-
dqdb
nagyúr
Nem akarom megint kommentálni a Kailh Coppert
4000Hz-s bullshitről az USB szabvány is tud?
(Egy buszon van másodpercenként 1000 időrés, ezen osztozik váltakozva 8 eszköz, így jön ki az eszközönkénti default 125Hz, vagy ha valaki több rést fog össze, akkor 250/500/1000)4000Hz-s bullshitről az USB szabvány is tud?
Tud, 8000 Hz-ig lehet fokozni.Mindenesetre a nem optikai kapcsolós változatnál rengeteg értelme van a 4000 Hz-nek az 4-5 ms környéki pergés mellett.
-
nyunyu
félisten
Nem akarom megint kommentálni a Kailh Coppert
4000Hz-s bullshitről az USB szabvány is tud?
(Egy buszon van másodpercenként 1000 időrés, ezen osztozik váltakozva 8 eszköz, így jön ki az eszközönkénti default 125Hz, vagy ha valaki több rést fog össze, akkor 250/500/1000) -
#16939776
törölt tag
Én még mindig PS/2-es billentyűzettel nyomom, 125Hz!
De ezek között is válogatni kell, mert jobb/rosszabb eredményt ad aszerint, hogy milyen minőségben szolgáltat órajelet, milyen a kábelben lévő erek folytonossága, és milyen állapotban vannak a csatlakozóban az érintkezők.Én elhiszem, hogy az USB gyorsabb, csak nem tud ennyire sima lenni, mint ez, ami be van drótozva a cpu-ba.

-
Synthwave
HÁZIGAZDA
No, azért PS/2-es egérrel játssz inkább te. Jó kis 80 Hz, amit szélsőséges esetekben sufnivarázzsal lehetett 200-ig húzni. Egy álom, főleg, hogy értelmes optikai tudtommal nem is létezik olyan csatlakozóval.

-
Gdi
senior tag
A jó kis PS/2-es egereknél és billentyűzeteknél nem kellett ilyen marhaságokkal marketingelni

push - interrupt request - enjoy
Új hozzászólás Aktív témák
-
Fórumok
PROHARDVER! - hardver fórumok
Notebookok TV & Audió Digitális fényképezés Alaplapok, chipsetek, memóriák Processzorok, tuning Hűtés, házak, tápok, modding Videokártyák Monitorok Adattárolás Multimédia, életmód, 3D nyomtatás Nyomtatók, szkennerek Tabletek, E-bookok PC, mini PC, barebone, szerver Beviteli eszközök Egyéb hardverek PROHARDVER! BlogokMobilarena - mobil fórumok
Okostelefonok Mobiltelefonok Okosórák Autó+mobil Üzlet és Szolgáltatások Mobilalkalmazások Tartozékok, egyebek Mobilarena blogokIT café - infotech fórumok
Infotech Hálózat, szolgáltatók OS, alkalmazások SzoftverfejlesztésGAMEPOD - játék fórumok
PC játékok Konzol játékok MobiljátékokLOGOUT - lépj ki, lépj be!
LOGOUT reakciók Monologoszféra FototrendFÁRADT GŐZ - közösségi tér szinte bármiről
Tudomány, oktatás Sport, életmód, utazás, egészség Kultúra, művészet, média Gazdaság, jog Technika, hobbi, otthon Társadalom, közélet Egyéb Lokál PROHARDVER! interaktív
- Vezetékes FEJhallgatók
- Forza sorozat (Horizon/Motorsport)
- EAFC 26
- Formula-1
- Milyen okostelefont vegyek?
- V.Milán: Adózás a használtcikkek értékesítése után (egyszerűen)
- Arch Linux
- Melyik hordozható audiolejátszót (DAP, MP3, stb.) vegyem?
- Jövedelem
- Samsung Galaxy Felhasználók OFF topicja
- További aktív témák...
- Intel Core ULTRA 9 285K +32GB 7600MHz DDR5 +GIGABYTE Z890 AORUS ELITE X ICE! Bolti ára közel 700e Ft
- Eladó eredeti Noblechairs EPIC / ICON / HERO teleszkóp Class 4 (1db)
- Eladó eredeti Noblechairs ülésmechanizmus (hintamechanika) 1db
- Eladó eredeti Noblechairs görgő szett (5 db)
- Dell Latitude 7410 2in1 i7-10610U/512 GB SSD/32GB RAM/14" FHD Magyar bill/ÉRINTŐKIJELZŐs laptop
- ELADÓ FÓLIÁZOTT HP EliteBook 840 G9 i7-1265U 16GB 512GB 14" FHD+ 1 év teljeskörű garancia
- Apple iPhone 15 - Blue - 128GB - Újszerű - Jótállás: 2028.01.xx-ig - ONE
- Lenovo ThinkPad X13 Gen 3 i5-12. gen-16GB DDR5 RAM 256GB SSD FHD+ gari. 4g modem Érintőkijelző
- Apple iPhone 14 Plus 128GB,Átlagos,Dobozaval,12 hónap garanciával
- Dobozos! Playstation 4 Slim 1 TB kontroller 6 hó garancia, számlával!
Állásajánlatok
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft.
Város: Budapest








