Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • muxi-muxi

    senior tag

    Köszi a cikket, a build-ek története érdekes volt. A legelső verziók közül nekem is megvolt néhány, de sosem vettem a fáradtságot h fel is telepítsem őket :)

    Jelenleg három (inkább kettő és fél) iparági sztenderdnek számító DJ-progi van, a Traktor, a Serato, és a Rekordbox DJ. Az utóbbi a Pioneer saját fejlesztése, van még hova fejlődnie.Az első két szoftver valóban vérprofi szint, bár ha a Traktor minimalista, akkor a Serato maga a MINIMÁL. Mindkettőnek van kétcsatornás inkább próbaverziónak számító alhajtása is, ezek a Lite (NI) és az Intro (RANE - most már valami más néven fut nem emlékszem rá, mert a régit használom) A Traktor inkább a 4/4-es tánczenék szoftvere, a Serato az inkább röppör körökben menő. Ki mire esküszik, mindkettőt használom, ez szerintem nem hitvita kérdése. Báááár... a Serato-nak mind a mai napig csak tizedes pontosságú sebszabályzója (pitch) van (az Intro-nak százados, besz@rás - ezért használom inkább azt), ami percekig való mixelésnél hamar szétcsúszik. A lustábbak megpróbálkozhatnak a DJ-világ autopilot-jával, a SYNC-kel :)

    A Win-es verziót használom teljes megelégedéssel, jogtisztán (Serato-ból ne is keressenek az olcsójánosok kallert, mert nincs. Traktorból van, működik is, de előfordult, hogy celofánszerűen betorzított) A 32 bites Traki elsőre gyakran kiszállt, ezért mindig kétszer indítottam el, hogy megelőzzem a bajt. A 64-essel ez a probléma már nincs.

    Volt Pro2-m is, arról uppoltam 3-asra, nem bántam meg. Szebb, pontosabb, algoritmusai fejletebbek, különös tekintettel a Master Key-re, így nyávogás, vagy hullámzás nélkül lehet korrigálni a mixeket, miközben a hang magassága azonos marad. Ez egy nagyon jó fícsör, ott volt már a Pio lejátszóin is majd' két évtizede, csak az elsők meglehetősen butenkók voltak.

    Ami általában a PC-s DJ-zéshez (jajjdesszép rövidítésorgia): többcsatornás hangkártya, alacsony késleltetéssel (a kontrollerekben már benne van), a vezérlésre alkalmas kontroller(-ek), mixer (a kontrollerek manapság két lejátszó-kezelő részből, és egy mixerből állnak, beépített hangkártyával, de ez nem minden esetben van így. Nekem pl. két standalone lejátszóvezérlőm van).

    Tanácsok:

    A hangkártya lehetőség szerint alacsony késleltetésű kell hogy legyen, hogy gyorsan reagáljon az általunk kiadott hangmodulációs parancsokra,

    Lehetőség szerint (bedroom DJ-zésnél megoldható) szeparáljuk el a lejátszó és felvevőeszközöket, magyarán nem árt ha van külön felvevőkártyánk. Én általában külső rögzítőszoftvert alkalmazok, dedikált hangkártyával. A Serato felvételi lehetősége kézenfekvő, a Traktoré annyira nem (néha megtalálom hogyan kell behörrenteni, néha nem). A legjobb mintavételezés nálam 96KHz,24 biten, wav-ban, na ebből garantáltan nem fog az ember 2 gigát rögzíteni három órában. Értelme sincs sok, mert a fellelhető zeneforrások általába maximum 48KHZ-n, 24 bitben, tömörítettlen wav-ban vannak, de jóval jóval általánosabb a 320-as mp3. Nem kell az utóbbira sem fújni, bőven hallgatható (ha belegondolok hogy az emberek jelentős része youtube-ról, hordozható csettegőn hallgat zenét, akkor meg főleg)

    Egyéb midi eszközöket lehetőség szerint ne használjunk DJ-zés közben, mert a Traktor előszeretettel ugat bele más szoftverekbe. Az esetleges sequenszert másik gépről használom pölö. A Serato pedig gyakorlatilag semmit nem tűr meg maga mellett, a hangeszközöket kizárólagos módban használja.

    A DJ-zés pénztárcafüggő, mint minden hobbi. De ha van egy géped, néhány tízezres kontrollerrel már el lehet prüntyögni. Megélhetésnek sem utolsó,mert egy esküvői DJ az eget lekeresi a százszámos repertoárjával (KFT-AFRIKA, Neoton Familia - Nyár van, stb), igaz ekkor a kamara tagjának kell lennie, vagy alkalmi jegyet vesz a tárgyidőpontra a jogtisztaság végett.

    Mára a lemezlovasság demokratizálódott, pont a viszonylagos hozzáférhetősége miatt, ennek megfelelően értéke devalválódott is.

    DE MÉG MINDIG JÓ BULI.

    [ Szerkesztve ]

    Mindegy, milyen gép, csak fagyjon...

Új hozzászólás Aktív témák