- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Hobby elektronika
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- Házimozi belépő szinten
- NVIDIA GeForce RTX 5070 / 5070 Ti (GB205 / 203)
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- Samsung Galaxy Tab S9 Ultra - nagy képernyő mindenre
- Kivizsgálja az Arc meghajtó magasabb többletterhelésének az okát az Intel
- Azonnali alaplapos kérdések órája
Új hozzászólás Aktív témák
-
leviske
veterán
Mobil vonalon a vásárlóknak nincs beleszólása úgy igazán az alkalmazott processzorba. Ezt Te is jól tudod. Az 5th gen Intel meg jó eséllyel azért maradt ki, mert az adott oldalon szinte kizárt, hogy akár csak 500 főt elérő létszáma van a tulajoknak. Akkoriban mindenki a Devil's Canyon-t vette, aki DIY-t épített. Az i7 5775 csak az olyan beteg embereket érdekelte, mint én.
Mindenesetre ezt a témát szerintem zárjátok itt le és menjetek át vele az Intel vs AMD-be. Az AMD által használt gyártástechnológiához vajmi kevés köze van ennek a témának.
-
wsanyi
aktív tag
Köszi a hozzászólást. Nagyon érdekes. Amúgy az 5. gen intel kimaradt. És AMD oldalon az FX-ek, AM1/FM1/FM2/FM2+-os CPU-k, és APU-k is. Szerintem irányvonalat adhat ez a felmérés, de a 26.000 azért nem olyan nagyon sok. Van olyan webáruház, ahol ennyit processzort 1,5 hónap alatt adnak el. Ott kb. fele-fele a darabszám, ráadásul a 2700X jobban fogy, mint az 1800X, de talán arányaiban is jobban fogy, mint az előző generációs R7-ek. Nagyon jó árat lőttek be neki, és van hozzá hűtő is, de ha valaki magasabb órajeleket szeretne tőle, akkor felrakhat ár egy külön léghűtőt 7-10 e Ft közötti áron, és akkor elvileg 4 magon simán megy akár 4,2 GHz-en is, 8 magon pedig 4 GHz körül, ráadásul a turbo boost 2 nagyon jól szabályozza a magok sebességét a TDP kereten belül, így ha nincs mind kihasználva, vagy valamelyik éppen 1-1 pillanatra kevésbé van kihasználva, akkor akár több kraftot is engedhet a 100%-osan kihasznált szálnak.
Egyébként AMD párti vagyok, nem FAN, hanem az intel filozófiája, és üzletpolitikája az, ami zavar, ezért nem támogatom őket, pedig régen azt mondtam, hogy a legjobb kell vmiből, vedd meg azt, tehát tényleg a legtöbb FPS-t azonos felbontáson valószínűleg inteles gépből lehet kihozni, bár 4K-n már nem ilyen egyértelmű a helyzet. Viszont az emberek nem csak játszanak. Így minden más esetben jelenleg ár/érték arányban jobb választás az AMD. Pl. 6.,7. gen i3-ról non K i7-re nem is éri meg váltani, mert ott az 1500X, ami használtan majdnem annyival olcsóbb, mint amennyibe egy jó B450-es lap kerül, és hosszú távon ez a kombó biztosan jobb, mint venni akár használtan egy 6700-at/7700-at (non-K), ráadásul az 1500X simán fog menni 3,9 GHz-en, még a gyári hűtőjével is, így csak néhány FPS különbség lesz játékban is, és más területeken sem lesz nagy különbség, cserébe később megéri majd váltani akár 2600X-re, vagy 2700X-re, vagy 3***X-re (ZEN2), amit a B450 nagyon valószínű, hogy támogatni fog BIOS frissítéssel.
Az intel nem számított rá, hogy visszajön az AMD, és így nem tudták lépcsőzetesen behozni az új termékeket, minmális árcsökkentést alkalmazva a régiek esetében, az újakat pedig magasabb áron adva. Valószínű, hogy lett volna 18 magos i9, csak nem ennyiért, mint most, hanem olyan 4000 USD körül. Ha nem jön a Threadripper, akkor nagyjából a 10 magos lett volna 1500 USD körül, tehát kb. 10-20-30% árcsökkentés lett volna elképzelhető, és nem tiltották volna le a PCI-E Lane-eket a 6 és 8 magos i7 skylake-X-eknél. Így viszont azoknál 40 helyett 28 lett, cserébe 10 magnál 44, és az 1000 USD lett 17xx helyett, amit a BROADWELL-E-nél láttunk. Így eléggé morcos lehet most az intel, hogy ekkora árat kellett csökkentenie.
A felsorolásban egyébként csak Mainstream és HEDT volt, ha jól látom, én pedig írtam mobil CPU-t és szerver CPU-t is. Tehát itt valóban veszített az intel, de ezt simán be tudja nyelni, mert a szerver, és mobil piacon van az igazán nagy haszon, ők onnan pedig kiüthetetlenek. 4-4,5-5W TDP-vel pl. az AMD sajnos még nem ajánl processzort, pedig ott is óriási a felvevőpiac a passzív hűtés miatt, és X86 alapokon lehet nagyon vékony gépeket építeni, amelyek gondozásigénytelenek, mivel nincs aktív hűtésük. Csak szoftveresen kell őket gondozni.
Szervervonalon pedig nem olyan egyszerű a helyzet, mert ott már vannak intel alapokon kész szerverek, amelyeket a projektekben megrendelnek, oda is nagyon nehéz betörni. A saját szememmel látom. Ráadásul a legtöbb embernek ott inteles feje van. Voltam előadásokon, nem a levegőbe beszélek. Már rég kint volt az EPYC, mindenki XEON-ról beszélt csak. Pedig sokszor csak azért volt 2 utas XEON megoldás, mert nem volt elegendő PCI-E lane az 1 utasban. Nem csak olcsóbb lett volna, hanem gazdaságosabb és egyszerűbb is.
Ha találsz még értelmes felmérést, szívesen látnám.
Itt találtam érdekességeket:
Jól látszik, hogy az intelnél még így is jóval magasabb lehet a nyereségráta, és hogy mennyire átrendeződött a piac a skylake/kabylake-hez képest a coffe lake esetében, ahol a 8500 pl. teljesen értelmetlen termék, a 8600-ból is alig fogy, a 8400 megy a 8700K után a legjobban, aztán a 8600K, viszont emiatt a 8400 ára emelkedett, így a 8500/8600 valószínűleg jobban megérheti. Ez kicsi a Pentium G4560 esetére hasonlít, és sokszor a 4600-as, vagy akár 4620-as olcsóbb volt a 4560-nál.
Ez utóbbiak nem csak gyorsabbak 100/200 MHz-cel, hanem nagyobb IGP-jük is van intel HD 610 vs 630, ami azért számíthat, ha valaki azt használja...
Bár kicsit drágábban ott van a 2200G, vagy 2200GE, és azok kicsit erősebbek a pentiumoknál, nem beszélve az IGP-jükről.
-
BReal
addikt
Felmérés, 26000 szavazat. Szóval azért ez eléggé mérvadónak tekinthető szerintem.
Intel 8th Gen (Coffee Lake) Votes: 3,042 11.7%
Intel 7th Gen (Kaby Lake) Votes: 1,717 6.6%
Intel 6th Gen (Skylake) Votes: 2,633 10.1%
Intel 4th Gen (Haswell) Votes: 4,880 18.7%
Intel 3rd & 2nd Gen (IVB & SB) Votes: 4,408 16.9%
AMD Ryzen Gen 2 Votes: 2,289 8.8%
AMD Ryzen Votes: 3,975 15.3%
AMD Threadripper Votes: 605 2.3%
Other Votes: 2,495 9.6%Intel elmúlt 3 generáció: 28,4%
Zenek(TR-t is belevonva): 26,4%Tehát az elmúlt 3 Intel genből a szavazók alapján csak 2%-kal van több, mint a Zen 2 (vagy 1,5, tök mindegy) generációjából az átlag felhasználóknál. Annak a 35,6%-nak, akinek még Haswell, Ivy vagy Sandy CPU-ja van, garantálom, hogy a jelentős része nem szemellenzős kék párti, az ő nagy részük már egészen biztos újított valamelyikre az elmúlt 3 genből. Szóval ha az a 35,6% úgy érzi, váltani fog, jelentősebb csökkenés lehet annál a pár százaléknál.
-
leviske
veterán
válasz
Petykemano #103 üzenetére
Na de mi értelme volna a Vega20 FE potyogásának? A fogyasztáson kívül gondolom nincs sok különbség a Vega10-hez képest.
-
Petykemano
veterán
válasz
hahakocka #102 üzenetére
Amire némi esély halványan látszik:
- Vega 12, Ami esélyesen a vega mobile, óriási szerencsével desktop GPUként megjelenik selejt
- szürkeimportos Zhongshan Subor (fenghuang)
- év végén esetleg lepotyoghat FE formában és árazással valami vega20 selejt.Ennél többre nem utal semmi, már ez is wishful thinking kategória. Aztán jövőre Navi - legyen az akármi.
Azt mondják, ez azért van, mert az AMD már a streaming gaming érára készül (nagyteljesítményű profi kártyák, vékony kliensek) -
hahakocka
őstag
Akkor mikor lesz kb ha lesz csak akár a RX 660-670-680?
Lesz e értelme, ha jön a Navi jövő nyáron kb?
Most jöttek az új NV kártyák még ha túlárazottan is. .. AMD-nek is ki kéne valamit adni majd...
-
Petykemano
veterán
Ami azt illeti, ha a process tényleg hibátlan...
De az a baj, hogy a volumennel akkor is gond lehet. A ot AMD apukkal kapcsolatban - hiteles forrás nélkül - felröppentek olyan hírek, mely szerint azért estek el oem megrendelésektől, mert nem tudtak volna eleget gyártani. 14nm-en. (60000wafer/hó, zeppelin, raven ridge, polaris, vega - talán nem csoda)
Ha ebből bármi is igaz, akkor az azt is jelenti, h az intel nagyságrendekkel nagyobb volumennel látja el a piacot. Neki pont úgy nem lenne igazán hasznára a GF-nél a 14/12nm kárára előkapálható 7nm kapacitás.Az megfordolt a fejemben, hogy nem most, hanem 2020-ra, ahogy az IBM roadmapen szerepelt, esetleg elkészülhet. Mint afféle garázsprojekt. Mert ah IBM-nek meg szerintem túl sok lenne ez a kapacitás. De tudja fene.
Felröppentek olyan ötletek, hogy Tim Cooknak most kéne felhívnia a Mubadalát, hogy ők hajlandóak finanszírozni a fejlesztést és az új gyárat csak hogy elkerüljék az egy gyártótól való függést. De hát még ott a samsung.
A GF állítólag annyira komolyan gondolta a 7nm-t, hogy már az EUV berendezéseket is beszerezték. Kiváncsi lennék, ezt esetleg fel tudnák-e használni a 12nm-en, és annak mi haszna volna?
A 12FDX Oliverda szerint hozni fogja a 14/12nm FF frekvenciáit fele fogyasztás mellett. Konzoloknak akár még jó is lehetne. Az FD SOI előnye, hogy olcsóbb rá tervezni. Az intelnél is és az amdnél is tervben van a homogén többlapkás Mcm helyett a heterogén többlapkás Mcm design. Egy kupak alatti komponensek egy részénél kifejezetten praktikus lehet, ha könnyű megtervezni, olcsó gyártani, keveset fogyaszt, mégha nem is a lehető legkisebb.
-
hummel
csendes tag
válasz
Petykemano #56 üzenetére
Csak, hogy legyen egy kis összeesküvés elmélet is: esetleg hamarosan felröppenhet egy hír, miszerint az Intelnek gyárt majd a GF.
-
Simid
senior tag
Számos részlet nem publikus ezekből a szerződésekből, de sok mindent nyilvánosságra hoztak.
Ajánlom ezt a cikket. 2015 volt bizony az az év amikor szívott az AMD, ezért 2016-ban jött a módosítás, ami nagyobb mozgásteret engedett mindkét cégnek. Az AMD valószínűleg a ZEN miatt növekvő keresletre számított és ez azért bejött nekik.
Lehet itt hüledezni, hogy mennyire elszámolták magukat (bár a cikkből kiderül hogy nem 150%-kal, inkább csak olyan dohányiparosan), de igazából nem is volt mivel számolniuk. A sok évvel azelőtti szerződés miatt kellett annyit átvenniük minden évben. Persze nyilván egy ilyen előnytelen szerződés visszavezethető a korábbi rossz döntésekre, de nem igazán lehet az akkori vezetés nyakába varrni.A TSMC-vel ilyen téren biztos, hogy jobban járnak (ár szempontjából már nem biztos), mert jelezték is hogy nem érzik szükségét WSA-nak. Szóval rendelnek valamennyit (licitálnak Abu szerint) és kifizetik. Ha a következő negyedévben nem kell annyi vagy több kell, akkor aszerint rendelnek. Azt hogy ezt megtehessék most kellett az a 2016-os szerződés módosítás.
"Úgy érzem anno mindkét cég hibázott ebben , hogy ide jutottak."
Azt hiszem ezen konklúzióval mindketten egyetérthetünk. -
Ennek persze részben az volt az egyik következménye, hogy az explict API esetében a CPU tehermentesítve lett, hiszen eleve úgy volt megírva egy program, hogy maximum az erőforrások 20-30%-ához fért hozzá, és ha ebből még kikerült a driver, meg skálázódott is a feldolgozás, akkor az annak látszott, hogy kevesebb processzorerőt kér. De nem ez volt a cél.
Akkor az eredmény volt ez.
A lényeg, hogy majd kíváncsi leszek, játékokban mikor lesz látható előnye a sok szálas megoldásnak. Eddig ugyanis pár multi-játékot (Battlefield sorozat például, vagy a szintén Dx11-es Star Citizen) leszámítva nem nagyon volt előnye általában...Per pillanat még mindig ott tartunk, hogy a Dx12-es / Vulkan játékok általában jobban szeretik az erős egy szálas teljesítményt, mint a plusz szálakat...
A Star Control: Origins kap Vulkan leképezőt egy megjelenés utáni patchben. Lehet, hogy még nem jelentették be hivatalosan, de kapni fog. Maguktól a fejlesztőktől tudom.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Sosem ez volt. Az explicit API legnagyobb előnye a nevében is benne van. Explicit feldolgozási modellt kényszerít ki a processzor oldalán, vagyis megírható úgy egy program, hogy nem csak a processzoridő 20-30%-át fogja be, hanem az egészet. A hagyományos API-knál a limitet az adta, hogy a program és a grafikus meghajtó szálai egymással küzdöttek az erőforrásért, így csomószor egy szálra kényszerítették a feldolgozást, ellehetetlenítve a processzor teljes erőforrásának a befogását. Ennek persze részben az volt az egyik következménye, hogy az explict API esetében a CPU tehermentesítve lett, hiszen eleve úgy volt megírva egy program, hogy maximum az erőforrások 20-30%-ához fért hozzá, és ha ebből még kikerült a driver, meg skálázódott is a feldolgozás, akkor az annak látszott, hogy kevesebb processzorerőt kér. De nem ez volt a cél.
A Star Control: Origins kap Vulkan leképezőt egy megjelenés utáni patchben. Lehet, hogy még nem jelentették be hivatalosan, de kapni fog. Maguktól a fejlesztőktől tudom.
-
válasz
Petykemano #87 üzenetére
Én is így gondolom, hogy arra tippelhetnek AMD nél, hogy sokkal többet fognak eladni, mint amit Glofo hozni tud számukra.
Ha tévednek annak ára lesz TSMC nél, ha viszont nem, akkor jó döntést hoztak. -
A játékoknál azért eléggé változik a helyzet. Simán kihasználnak 16 szálat az érkező programok. A Star Control: Origins 64 szálig skálázódik lineárisan, az elvi maximuma 128 szál. Az új id tech 7 motor 32 szálat is támogatni fog. Jelenleg 6 szál a minimum igénye. Azzal, hogy vetik le a motorok a DX11(/régi OGL) limitjeit, elkezdenek iszonyatosan skálázni.
Ugyanakkor nem az volt a Dx12 / Mantle / Vulkan legnagyobb előnye, hogy tehermentesíteni lehetett végre a CPU-t egy csomó feladat alól? Akkor most miért kezd jó lenni a sok CPU szál a DX12 / Vulkan esetén?
A Star Control: Origins pont azért roppant vicces, mivel az csak DX11-es motorral bír ugye tudomásom szerint.
-
joysefke
veterán
mondjuk igen, úgy érthetőbb is lenne a dolog, ha valóban látták, hogy nem igen tudnak versenyképes 7nm lerakni mostanában a kijövő hírekkel ellentétben,
Az AMD-nél nem a PH-n megjelenő GloFo 7nm vs intel 10nm hurráoptimista írásokból tájékozódnak. Nyilván bejárásuk van a GloFo-hoz és rendszeresen ellenőrzik a projekt előrehaladását.
A GloFo látta nyilván először hogy baj van, utána ez nem sokkal el kellett jusson az AMD-hez. Egyébként a munkakapcsolat mellett a két cégnek százas nagyságrendben vannak olyan alkalmazottai akik korábban kollégák voltak.
A bilit két partner nyilvánosan csak akkor szokta borítani, amikor egyértelmű, hogy vége a projektnek és nincs tovább. Ez nem jelenti azt, hogy nem hivatalosan, a cég berkein belül nem lenne már jóval korábban nyilvánvaló. Ennek ellenére még hetekig tud menni a pozitív kommunikáció kifelé.
Én a világ egyik legnagyobb dohányipari cégénél melózok, de ha 5-10 % difi van az előretervezett eladás/ gyártás és a valóság között, akkor már hatalmas balhé van.
Talán az a dolog kulcsa, hogy az AMD nem a dohányiparban érdekelt. A dohányosok jelentős része előbb mond le az életéről mint a kedvenc cigimárkájáról és óraműpontossággal szívja a napi 2,5 doboz barna Szofit és lenyel minden áremelést.
-
Nem tudom, ilyen részleteket nem tudok a szerződésekről, meg szerintem sokan nem . Glofo tolta a 7nmt , hogy milyen frankó lesz még fél éve is.
Az általam felvázolt szitu ugyan abban az évben volt, amikor a szerződést kötötték más bérgyártókra, 2016 ban. A 150 % hatalmas baki még egy kis cégéletében is, nem hogy itt. Nem lehet arra fogni, hogy nem tudták kiszámítani.
Van egy olyan gyanúm, hogy most megint hatalmas eladásokra és növekvő keresletre számítanak, és úgy tippelik, hogy a 7nm-t Glofo nem tudná kielégíteni, ezért átugrottak TSMC hez. Nem károgni akarok, de ha ilyen szarul terveznek és nem jön be ,TSMC sokkal szigorúbban fog hozzáállni ehhez, mint Glofo tette. Úgy érzem anno mindkét cég hibázott ebben , hogy ide jutottak. -
Petykemano
veterán
Lehet abban valami, amit mondasz.
Májusban GF még elég magabiztosan nyilatkozott az AT-nek. Benne van a pakliban, hogy ha nem is idő előtt (azérr hagyták ki a 10nm-t), de jó nodeot készítenek. Jó lesz, d eleinte alacsony lesz a kapacitás. Ezt le is nyilatkozták.
Aztán mivel tényleg nem sikerült megelőzni a piacot, az AMD lekötötte a kapacitásokat a TSMC-nél. Abu úgy fogalmazott, megháromszorozta az AMD a kapacitását így. Namost ha ez nem arra vonatkozot, hogy a GF mennyi 7nm-t fog tudni gyártani, hanem hogy most mennyit gyárt (60000 wafer) és a Glofo új gyár építése nélkül ennek a kapacitásnak egy részét tudta volna 7nm-re átalakítani, akkor tényleg könnyen jöhetett az amdtől, hogy a 14/12nm kapacitásra még szükségünk lesz, viszont ha csak ebből tudnátok átalakítani, az meg kevés. Nem csak a szükségletekhez képest, hanem a tsmcnél levőhöz képest is. Régebben az AMD lehet, hogy Örült volna, de amennyi megrenxelésre számít, ahhoz képest kevésnek ítélhette. És Abu azt mondta, 7nm tervezni többszáz millió dolcsi. Lehet, h az AMD úgy ítélte meg, tervezni a GF nodejára, vagy kifizetni a wsa-t is többszáz millió, viszont egyszerűbb, ha nem kínlódnak, nem ölik bele a mérnökórákat.
-
Simid
senior tag
Az AMD nem tudott akkor kiugrani (most sem tudott volna, ha GloFo nem akarja). 2009-ben a gyárrészleg kiszervezésekor olyan szerződést kötöttek, ami jó 15 évre egymáshoz láncolta a két céget. 2016-ban (bár szerintem inkább 2015 volt az amiről te beszélsz) nem év elején döntötték el, hogy na idén legyen mondjuk $1M a rendelésünk, hanem egy olyan szerződés kötötte, ami akkor született amikor az AMD még nem is sejthette milyen rossz helyzetben 2015re.
Ezt tárgyalták újra 2016-ban. Szvsz arra alapozva, hogy már látták,a Zennel és versenyképes Samu féle 14nanóval visszaverekedhetik magukat a nagypályások közé. A GloFo meg valószínűleg úgy gondolta, hogy az IBM fejlesztésének átvétele miatt az új WSA-val is meg tudják tartani az AMD-t. Ebben valószínűleg igazuk is lett volna, ha időben elkészülnek és tudnak gyártókapacitást biztosítani.
Az AMD hozza egyelőre az ő részét. Szépen felfuttaták a gyártást a Zennel és a polarissal, maxon pörögnek a gyártósorok és bíztatóak a kilátások a jövőre nézve. De a GloFo már az első komolyabb kihívásnál elbukott.
Ezek alapján azért elég nagy ferdítés azt kihozni, hogy a hűtlen AMD miatt kellett szegény GloFonak kiszállnia.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Valószínű, elvégre a következő generációban a legtöbb Ryzen modell 10 mag fölött lesz. És minden bizonnyal az alsóháznak azért még megmarad a 4 mag. Tehát a teljes skála azért megy lefele, de nem fogják a 12-16 maggal szerelt procikat 400-500 dollár alatt adni.
A játékoknál azért eléggé változik a helyzet. Simán kihasználnak 16 szálat az érkező programok. A Star Control: Origins 64 szálig skálázódik lineárisan, az elvi maximuma 128 szál. Az új id tech 7 motor 32 szálat is támogatni fog. Jelenleg 6 szál a minimum igénye. Azzal, hogy vetik le a motorok a DX11(/régi OGL) limitjeit, elkezdenek iszonyatosan skálázni.
-
-
LionW
tag
Mivel ennyire drága az új node, várható hogy a ryzen 2 jóval drágább lesz mint az előző széria?
Az oké hogy szervereknél ezt ki tudják gazdálkodni, de consumer piacon senki nem fog ryzen 2-t venni hogyha drágább lesz mint egy intel proci hasonló teljesítmény mellett.
Egy átlag felhasználónak a magok száma sem fontos, szervernél/virtualizációnál sokat számít, de játékoknál + átlagos szoftvereknél nem sokat dob mivel mindent 2-4 magra optimalizáltak az elmúlt 10 évben. -
Te tudod, hogy milyen csillagokat ígért le a GloFo az égről? Szerintem nagyjából egyikünk sem, de ahhoz - felelős vezetőként - nem kell istennői tudat, hogy bebiztosítsd a céged jövőjét.
Ellenben a komoly cégek vezetői tudják, hogy hosszú távon merre akarják kormányozni a vállalkozást és ehhez milyen eszközök állnak rendelkezésre.
-
mondjuk igen, úgy érthetőbb is lenne a dolog, ha valóban látták, hogy nem igen tudnak versenyképes 7nm lerakni mostanában a kijövő hírekkel ellentétben, de akkor is nehéz megérteni jósgömb ide vagy oda, hogy egy nehéz anyagi helyzetben lévő cég miért köt 150 % kal nagyobb gyártókapacitásra szerződést, ami után hatalmas kompenzálási pénzt kellett kiköhögniük, plusz abban az évben kötötték azt is, hogy gyárthatnak más gyártóval, ami szintén elég szép összegbe került nekik.
Mire alapozták ezta döntést?
Én a világ egyik legnagyobb dohányipari cégénél melózok, de ha 5-10 % difi van az előretervezett eladás/ gyártás és a valóság között, akkor már hatalmas balhé van.3 havonta vizsgáljuk felül az éves tervet, ahhoz a gyártást és az eladást és még így is érnek néha meglepetések. -
wsanyi
aktív tag
válasz
Lacika112 #66 üzenetére
Most őszintén?! Mit bukott az intel? Mainstream vonalon néhány % share-t, mobil vonalon és szerver vonalon még annyit sem, és HEDT vonalon darabszámban nagyjából fele-fele lett az eladás. Ez néhány 100 m USD? max 1 mrd lehet enki, ami kiesik a profitból, na bumm. 10-12 mrd helyett 9-11 mrd prfit kb. Ennyi. Ettől még nem csinálják össze magukat. Max. nem lesz kaby-lake X, hanem egyből a 2. gen coffee lake-re alapoznak vmit, vagy hasonló tervük van, hogy kihagynak 1-2 lépcsőfokot, amit eddig nem tettek meg, hogy HEDT-n, és szerver vonalon is a legfrisebb magok működjenek. Ha így nézzük, még mindig van akkora potenciáljuk, hogy inkább maradnak a biztos nyereség mellett, mert a 10 nm-re való átállás nagyon drága lesz nekik, és a 14-et nagyon kicsiszolták már, és fogy is minden. Most akkor 7 nm-en az AMD elvesz néhány %-ot a szerverpiacon? És akkor mi van? A fejőstehén effektuss miatt még így is jobban megéri nekik, maximum ha nagyon nagy lenne apiacvezstésük, amit a lefizetgetéseikkel teljesen jól ellensúlyoznak, akkor már tényleg kijönnek a 10 nanoval, és 50%-ról még mindig könnyebb visszadolgoznin magukat, mint az AMD-nek kb. 0,5-ről.
Erre a szegmensre pont rálátok a munkakörömből adódóan. Ma már valóban kevés a fizikai szerver, inkább virtualizálnak mindenhol, kivéve a nagyon erős adatbázis jellegű igénybevételek esetében, ahol a fizikai vas folyamatosan jól ki van hatjva, de pont ez az érdekes. Pl. az 5. gen UCS már EPYC-re épül, és a2 db 2 utas alaplap van bennük, így 128 magot zsúfoltak be 1 szerverbe, 1 rétegben egy saját interconnect megoldással, amire biztosan lesz kereslet, mert számít a sűrűség, és a szervereknél valmailyen okból kifolyólag jobb fogyasztást mértek az EPYC esetében, mint a XEON esetében, de egyelőre kevesen vállalják be. A mi cégünknél volt pl. datacenterek közötti migráció, így első kézből tudom, hogy a beszerzés hónapokat vesz igénybe, akár 1,5 évet is a projekt megkezdésétől, így a lefixált terméken már nem változtatnak, ezért az AMD-nek a bizonyítás után még 1-1,5-re lesz szüksége, hogy tényleges áttörést érjen el a piacon. Ráadásul az infinity fabric miatt hálás lehet neki az intel, mert úgy néz ki, hogy 10 nanon ők sem monolitikus design-nal jönnek ki, így nagyon hasonló optimalizációra lesz szükség a 10 nm-es CPU-ik esetében. Azt pedig ne felejtsük el, hogy a szerveres körökben sokszor még mindig az megy, hogy intelt veszünk, és ha megkérdezed, hogy miért, a válasz eléggé egyszerűre sikerül: "csak".
Egyszerűen beírta magát a cég a fejekbe. Ezzel óriási előnyre tett szert. Ezt úgy képzeld el, mint amikor mész az utcán, és napointa 50-szer jön veled szemben pl. a Skoda embléma, amikor autót akarsz venni, már öntudatlanul is Skoda után fogsz nézni, kivéve egyes speciális eseteket.
Vagy: Miért támogatja az egyetemista rendezvényeket a Dreher? Mert ezt a nevet szokják meg a fiatalok, és automaiktusan Drehert fognak kérni, ha valahová beülnek, vagy a boltban is azt fogják venni. Természetesen nem mindenki, de a többség valószínűleg igen. Ez egyszerű pszichológia, és ezt használták ki anno az intel marketingesei. Tehát nekik nincs nagyon-nagy félnivalójuk. És ha igaz is, hogy küszködnek a 10 nm-rel (bár ezt nehezen tudom elképzelni, amikor TSMC és Samsung már 7 nm-en is képes gyártani, lassan sorozatban is), akkor is meg fogják oldani. Én nem féltem őket.
-
joysefke
veterán
Ennek fényében akkor miért vártak és minek kötöttek velük 1 milliárd dollárra szóló kirendelést ? 2016 ban !Amiből 40 % -t tudták kirendelni. Akkor már rég képben volt a Zen.
Talán mert az AMD-nek és a GloFo-nak még jósra még jósgömbre sincsen pénze? Az AMD-nél a múlt negatív tapasztalatai miatt próbálnak gyártókapacitás terén több lábon állni és nem egy olyan partnerre bízni a nagy dobásuk sikerét amelyik a múltban folyamatosan bénázott.
A másik meg az, hogy az Abu irományaiban sugallt képpel ellentétben nekünk fogalmunk sincsen, hogy pontosan mi történt/történik a színfalak mögött. Abu eddig folyamatosan hozta le a GloFo és a TSMC portájáról a 7nm-es győzelmi jelentéseket (úgy hogy a háború igazából még el sem kezdődött) az intel 10nm-es bénázásaivel vegyítve, holott könnyen lehet hogy az igazság már jó ideje az volt, hogy nem halad a GloFo a 7nm-rel úgy ahogyan kéne, túl későn lenne meg, túl kis kapacitással túl kicsi előrelépéssel kevésbé méretgazdaságosan (nyilván ezeknek valamilyen kombinációja) és közös egyetértéssel kihúzták a dugót.
Az AMD kényszerpályán van (mint mindig) és túl kicsi ahhoz, hogy a sok éve folyamatosan és masszívan veszteséges GloFo-t nem előnyös teljesítési feltételekkel folyamatosan szanálni tudja, ha van ennél jobb opciója.
-
hokuszpk
nagyúr
anno az AMD tervezett a 20nm -re, osztan nem lett hozza node, igy maradt a 28nm ennek folyomanyakent az utepitogepek csiszolasa, a felzarkozas helyett meg az eros lemorzsoldas. Koszonjuk Glofo.
Azt mar lattuk, mi van, ha gyartastechnologiaban lemaradasban van az AMD, a Ryzen megmutatta, milyen, ha nagyjabol pariban van ( "az Intel 14nm -je jobb" -- még a Glofo 12 -nel is -- ezt gondolom mindenki hallotta mar ), most remelhetoleg megnezzuk, milyen az, ha nem a kek csapat indul hendikeppel.
-
Simid
senior tag
Huhh ez azért elég meredek értelmezés!
Ne csináljunk már úgy mintha itt éveken át minden a legnagyobb rendben lett volna gyártástech szempontjából és az AMD csupán bénázások miatt nem rendelt volna eleget.A GloFo fennálása óta (és még előtte is az AMD részeként) folyamatosan cserbenhagyta az AMD-t. Késve, gyengébb technológiával és rossz kihozatallal kellett valahogy életben maradniuk. 2016-ban az AMD-t már annyira szar helyzetbe hozták (nem tagadva a Bulldozer szerepét is ebben!), hogy eladhatatlan termékekből kellett rendelni és még így is kifizették a WSA értelmében a kompenzációt a GloFonak. Ha nincs a WSA a GloFo már rég kihullott volna a francba. A béna 32nm, az elavult 28nm, a törölt 20 és 14nm-es fejlesztéseik után inkább licenletek egy kész fejlesztést a Samsungtól és így a közel 10 éves működésük alatt végre lett egy használható nodejuk (persze ez is késve a többi bérgyártóhoz képest). És lám, egyből szinte a teljes kapacitást kihasználva rendelt tőlük az AMD (nem tagadva a Zen szerepét is ebben!).
Az előre menekülés jegyében a 10nm kihagyása (újfent...) után, az IBM-től átvett 7nm-es fejesztés és mellé az IBM által fizett(!) 1,5milliárd dollár tudatában talán nem volt nagy elvárás az AMD-től, hogy egyszer az életben végre időben - vagy legalábbis a konkurenciához képest nem lemaradva - hozzanak egy használható processt.
Persze nem sikerült és utolsó utáni probálkozásként megpróbáltak egyből EUV-ra ugrani, persze sikertelenül.A TSMC már tömeggyártásban van a 7nm-en havi több mint 100.000 waferrel, egy éven bellül a sokszorosára bővítve ezt. A GloFo jövő nyárra tudta volna elindítani a tömeggyártást, azt is csak 15000 wafer/hó kapacitással (a jelenlegi 14/12nm gyártósorok kárára), szóval kb egy év késéssel az eredeti tervekhez képest a szükséges kapacitás töredékével.
Pontosan melyik pont az szerinted, ahol az AMD-nek be kellett volna állnia a GloFo mögé és azt mondani, hogy 'persze rendelünk tőletek dögivel, mindegy mikorra lesz kész és hogy milyen a kihozatal'?
Az AMD éppen hogy megnövelt kapacitást várt volna a GloFotól. Ha időben elkészültek volna és új gyárat építettek volna a nagyobb mennyiség érdekében, akkor minden wafert felvásároltak volna tőlük. Az elsőt nem tudták, a másodikat pedig nem akarták teljesíteni.
Nem az AMD állt ki a GloFo mögül, hanem pont fordítva. Ezúttal legalább végleg... -
Nem én azt írom, ha én lennék a Glofo helyében én sem tudnám egy olyan cégre alapozni a jövőmet és építeni egy új gyárat,beleölni az új gyártástechnológiába sok millió dollárt, ami nem rendeli le a szükséges mennyiségeket és nem áll biztosan mögém.
2016 ban AMD-nek 1 milliárd dollárért kellett volna tőlük vásárolniuk, és ezzel szemben 400 milliót tudtak kirendelni Glofo-tól akik ezt a kvóta gyártókapacitást fent tartották AMD részére. magyarul a kvóta mennyiség felét sem tudták hozni. Erre alapozni egy 7nm-t elég necces, mivel AMD nek elsődleges prioritása lett volna az eljárásra és ezért Glofo megint nem tudott volna másnak igazán bevállalni 7 nm-t amíg AMD-t ki nem szolgálja, aki évek óta a számára lekötött gyártókapacitás töredékét használta fel. Tehát az éremnek két oldala van.
Ez mindkét fél számára jobb megoldás. -
Baggins86
aktív tag
És ezek mellett ne feledjük a Huaweit sem, hiszen az ő Kirin 980-as chipjük is a TSMC 7nm-én készül.
-
-
Lacika112
aktív tag
"Az intel egyébként pontosan ezért nem jön ki a 10 nanoval, mert még nincs rákényszerülve"
Jézusom
Éveket csúsznak vele, és nem azért mert nem akarják kihozni hanem mert KÉPTELENEK.
Boldogan tapsolnék ha elárasztanák a piacot 10 nanos intellel mert nem lesz lassan konkurencia az amd nek és megint átéljük hogy lesz "p4" 165 wattos amivel a háztömböt lehet fűteni és szét throttlingolja magát egy böngésző megnyitása után, szembe meg "a64 x2" 95 wattos és brutális árazással.
A 3 felé ágazó tervezési hibájukat meg még szóba se hoztuk az intelnek.
Lisa úgy néz ki megint előrelátó volt le a kalappal, a fizetését megemelhetnék mert megint bebizonyította megérdemli.
-
janeszgol
félisten
-
hahakocka
őstag
ABU : Lenne egy kérdésem : A Vega 20 lesz kb a RX 660-680? A Navi meg valami más új generáció teljesen?
Érdemes lesz e váltani R9 380-ról a 680 ra pl vagy várjuk meg kbn a tavasszal érkező Navi-t? Ami miben lesz jobb?
Előre is köszi!
Ja és érdemes a Ryzen 2-re is várni? Ami mint tudjuk 3000-es névvel lesz
Zavarás..
Lehet jövőre visszatérek AMD-re teljesen?
Prociban még most intel 4690 van.
-
arn
félisten
Annyira kevesen gyartanak csucskategorias chipeket, hogy alig parszereplos a piac. Akik a csucson akarnak maradni, ki fogjak csengetni az arat, es atharitjak a vevore. Amikor 1000 eur felett nyitnak a videokartyak, a mainstream processzorert 500 eurt kernek, nem fognak szegyenloskodni.
-
RefFes
junior tag
Egyetértek, a piacot "meg kell nyugtatni". Meglátjuk, hogy sikerül.
Őszintén szólva fél éve RYZEN tulaj voltam, a Z+ volt tervben, de nem találtam meggyőzőnek. Most egy kicsit annak örülök, hogy nem foglalkoztat, hogy mikor lesz (mennyiért, mennyit javul) Z2. Az, hogy a szerver fronton mi van, nem hat meg.
Csak egy érdekesség: a találgatott (addig az pedig elmélet, pont a GloFo jövendölt 10-15% pluszt) teljesítmény növekedés jó esetben azt eredményezheti (bár ez a 8.gen viszonylatában is legalább 20% körülinek kellene hogy legyen, 9. gen -nem elmélet, jön- esetén még több), hogy egálban lenne az akkorra már lassan két éves "toldozott-foltozott" Coffee Lake-el... addig meg HASZNÁLOM azt a teljesítményt (és ez nem elméleti).Minden esetre így, hogy szűkül a 7nm gyártási kapacitása, nagyobb lesz az igény a többi gyártó kapacitására (ilyenkor azok is kihasználják ezt a lehetőséget a profit növelésére), máshol is lehetnek akadások (lásd TSMC). Szerintem a jelentkezők közül nem biztos, hogy az AMD a legtőkeerősebb. Persze lehet rálicitálni másokra, csak azután vagy árat emelek, vagy még kevesebb haszonnal adom... egyik sem szerencsés. Szóval lehet mondani, hogy semmi nem változik, de az a helyzet, hogy már MEGVÁLTOZOTT.
Üdv
-
válasz
Petykemano #56 üzenetére
Ugye azt is tudni kell, hogy pár hónapja volt hír, hogy a GloFo módosította a 7 nm node-okat, hogy a TSMC-GloFo portolás könnyebb legyen. Innentől kezdve elég egyértelműen kijelenthető, hogy az AMD a TSMC-ben bízott jobban. A GloFo mellett egyedül az szól, hogy közelebbi partner és így olcsóbb lehet, de ugye kisebb is, most rájöttek, hogy a (korai) 7 nm mégse olyan jó ötlet, mert kapacitás hiányában nem fog megtérülni. A késés nem lenne gond, mert az AMD-nek szerződése van, hogy ott kell gyártani.
-
Simid
senior tag
válasz
Petykemano #56 üzenetére
Jól látod, ezek az érdekes kérdések!
Nekem az AMD viselkedése miatt az a verzió tűnik valószínűnek, hogy a GloFo így vagy úgy de jelezte számukra már korábban, hogy lehet nem erre a node-ra kellene feltenni a vállalat jövőjét és ha lesz is 7nm az csak alacsony gyártókapacitás mellett. Az AMD ennek hatására kötelezte el magát a TSMC mellett.
GloFonál valószínűleg a fejlesztés során rájöttek, hogy a korábban vártakhoz képest csak jóval drágábban tudják kiépíteni a gyártósorokat, illetve újabb gyár (és több megrendelő) kellene, hogy megtérüljön. Biztosan komolyan gondolták a dolgot, mert méreg drága EUV berendezéseket is beszereztek. Aztán gondolom matekozás során, kijött hogy ez sehogy sem lesz plusszos és kaszálták.De persze a másik verzió is teljesen elképzelhető, hogy az AMD sunyiban húzta ki alóluk a talajt kezdve azzal a lépéssel, hogy még a ZEN megjelenése előtt újratárgyalták a WSA-t.
Kár, hogy valószínűleg sosem tudjuk meg pontosan hogyan volt.Az IBM szerepe viszont engem is nagyon érdekelne. Ők elvileg úgy adták át a fejlesztést és az eszközeik egy részét a GloFonak hogy még nem kevés pénzt is fizettek, hogy fejezzék be a 7nmes fejlesztést. Nehezen tudom elképzelni, hogy az ő engedélyük/beleszólásuk nélkül született volna ez a döntés.
-
válasz
Petykemano #56 üzenetére
Vagy a GF hoz ?
Egyébként nagyon jól levezetted. -
Petykemano
veterán
Ez egy Érdekes tyúktojás kérdés/vita.
Vajon...
1.) Az AMD dualsourceolt, mert nem bízott abban, hogy a GF az eldobott 20nm, a félbehagyott 14XM után időben ki tud hozni egy saját fejlesztésű gyártástechnológiát? Biztosra akart menni, hogy ne ezen bukjon éveket?
Vagy a dualsource oka jóindulatúan valamiféle költséghatékony kapacitásbővítés volt?
Esetleg eleve az volt a cél, hogy lemérjék, melyik process jobb/gyorsabb?2) vajon a GF adta fö, mert képtelen volt működésre bírni a nodeot? Vagy azért dobta be a törülközőt, mert a node késett (volna) és ennyivel később már nem találtak volna vevőt, v nem.tudták volna annyiért adni, h megérje?
Vagy az AMD húzta ki alóluk a talajt azzal, h bejelentették: tulajdonképpen a tsmc kész, jók a számok, tudnak még adni kapacitást, ne erőlködjetek, srácok, nem fogjuk megvenni már jövőre.Szerintem az kétségbevonhatatlan, h a GF késett. 2018 elejére lett volna tervezve a risk production és végére a volume. Valójában még tapeoutról se hallottunk.
A kezdeti szándékokról talán az fog majd árulkodni, hogy mi következik. Ha az AMD 2019-ben kijön egy samsungnál gyártott termékkel, akkor elég valószínű, h valójában számítottak volna a GF által biztosított gyártókapacitásra.
Még egy jó kérdés, h mi fog történni az IBM-mel? Ők mindig custom nodeot használtak. Fizetnek a saját 7nm-ért? Vagy átmennek a tsmchez, samsunghoz?
-
Ilyen az amikor fordítva ülünk a lovon.
Véletlenül sem azért húzzák le a rolót, mert AMD kihátrált mellőlük, és TSMC vel gyártat .Lisa egy istennő, előre látta,hogy GLOFO nem tudja kitermelni a 7nm átállás költségeit..de inkább azt,hogy a TSMC olcsóbban fogja és jobb minőségben kidobni a 7 nm gyártást és nem akarnak lemaradni és ezzel kb megpecsételte a a GF sorsát.
-
Simid
senior tag
"Miért, részletes beismerő vallomást vársz, hogy fél évet csúszik minden, addig vegyél intel-t és nvidiát?
"
Mert Intel nem pontosan ezt tette?
Most megint csak magadat égeted. Nem 2 év múlva megjelenőm, papíron létező dolgokról beszélnek, hanem idén gyártásra kerülő cuccokról (még ha csak minta is). Ilyen esetben már nincs értelme kamuzni. Zen2 és Vega20 esetén is megvolt dizájn véglegesítés, ezeket nem tegnap vitték át TSMC-hez. Navi is ott készült volna eredetileg is. Szóval bármennyire is fáj neked, az AMD úgy tűnik időben leugrott a süllyedő hajóról. -
-
szmörlock007
aktív tag
Üdv
Azért mert itt az szabja meg hogy ki gyárthat aki többet tud adni a waferért. Most szamoljunk random számokkal nem tudok pontosakat: tegyük fel a tsmc az apple-nek 20 000 dollarért adna 1 wafert. Na most ha az apple ezen 250 jó chipet tud legyártani, akkor magyarán egy chip 80 dollárba került az applenek. Ez nekik már közel a felső határ. Az amd zen2-ből mondjuk csak 100 jó chipet tud legyártani mert ugye nagyobb. Neki 1 chip 200 dollárba kerülne így. Viszont mivel ő több ezer dollárért adja mondhatja azt hogy ők adnak 40 000 dollárt egy waferért mert akkor nekik 1 chip 400 dollár lenne azt még bőven kigazdálkodja egy szerver cpu mert így is jóval többe kerül. Az applenek viszont így egy chip már 160 dollár lenne ami neki csak a cpu-ra túl sok. És így az amúgy sem túl olcsó iphone x 1000 dollaros árát még tovabb kéne emelni mert különben jelentősen csökkenne a gross margin. Na most telefonnál egy 1500 dolláros ár mar nem biztos hogy kifizetődő míg szervernél lehet emelni akár 10 000 dollarra is ( intelnek is 12 000 körül van a csúcsmodellje ) mert a szervert vásárlók megveszik. Nyílván ott sem nőhet az ár a végtelenségig, de míg a telefonnál már így is a határon vagyunk (ugyanis rengetegen panaszkodnak a rohadt drága telefonok miatt ) addig szerverfronton az amd emelhet. A mostani csúcsmodelljük 4000 dollár míg a kövi körben 10 000 felett lesz. Így ők drágábban vehetnek wafert mint bármelyik mobil soc gyártó.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Az AMD kb. 70 millió processzort ad el évente, plusz a GPU-k. De a TSMC-nek nem ezek számítanak igazán. A gyártástechnológiában nem véletlenül van amolyan early kör, ahol még drága a node, illetve nincs is igazán nagy mennyiségű gyártás, viszont vannak olyan piacok, ahol megéri benevezni az early körre is. Na most amíg régen erre ugrott is mindenki, addig ma már egyre kevesebben, mert a wafer még drágább lett, az előny pedig még kisebb. Ergo átgondolja a legtöbb cég, hogy megéri-e, hiszen sokat fizetnek relatíve kevés extráért. És el fog jutni az Apple és a Qualcomm is arra a szintre, amikor azt fogják mondani, hogy nem. Az rendben van, hogy a TSMC számít rájuk, amikor majd meglesz a gyártókapacitás az új node-ok mögött, de addig is jó lenne tapasztalatot gyüjteni az early node-dal, amivel még jobb lehet a második generációs eljárás. A legnagyobb esély arra van, hogy az AMD mond igent ezekre, mert ők a szerverpiacból mindenképpen ki tudják ezt gazdálkodni. Aztán rendelhet többet a Qualcomm és az Apple, a TSMC-nek ez már mindegy, mert úgyis kiépítik a szükséges gyártókapacitást, elvégre ahhoz, hogy majd egyszer 3 nm-re ugorjanak még több partnerre van szükségük, amihez még több gyárat kell majd építeni, amivel persze majd még drágább lesz a wafer.
(#24) arn: A TSMC-nek ez egyáltalán nem mindegy. Ők azért látják, hogy minden egyes csíkszélességváltásnál egyre kevesebb az early adopter. Nem azért, mert nem kell a node, hanem azért, mert annyira drága, hogy nem lehetséges igazán optimálisan kigazdálkodni.
Mindegy a TSMC-nek, hogy ki lesz itt, vagy ki nem. Ki tudják szolgálni őket, amint itt a második generációs node az adott csíkszélességre, de egyáltalán nem biztos, hogy 5 nm-en az Apple azt mondja majd, hogy persze kifizetjük vidáman a dupla waferárat azért a jó eséllyel 15%-nyi előnyért, amit ki tudunk facsarni belőle. Ez egyre kevésbé realitás. A Qualcomm még ha szerverpiacon betalál, akkor talán feliratkoznak, mert hozzáférnek ugyanahhoz a zsíros piachoz, amihez az AMD, de szimplán ultramobil szinten eléggé nehézzé vált ez az early adopterkedés. Még az se biztos, hogy az AMD rábólint, de arányaiban náluk van erre a legnagyobb esély, mert ők érik el a szerverpiacot.(#40) Dandris: Ha a TSMC földbe állna, akkor az baj lenne, mert az AMD a TSMC 7 nm-es node-jára tervezte a fejlesztéseit, tehát azokat nem tudnák csak úgy átvinni a Samsunghoz. A GlobalFoundries egy másodlagos kiszolgáló lett volna 7 nm-re, őket egyszerű cserélni a Samsungra, vagy több kapacitást rendelni a TSMC-től. Egyetlen egyedi 7 nm-es lapkát nem gyártott volna a GlobalFoundries, csak egy olyat, amit a TSMC is elkezd gyártani pár héten belül. A 12/14 nm-es gyártás pedig nem áll le a GlobalFoundriesnál, szóval a máltai gyárat tovább használja az AMD. Hogy meddig az nagy kérdés. 2024-ig kellene szereződés szerint, de mivel a GlobalFoundries nem tudja teljesíteni a szerződés rá eső részét, így újat fognak írni. Ettől még persze gyárthatják a Picassót Máltán, akár 2024-ig is, minden attól függ, hogy tud-e olyan ajánlatott tenni a GlobalFoundries az AMD-nek, hogy ezt a fejlesztést ne vigyék át a Samsunghoz.
Hatalmas tévhit, hogy a TSMC keveset gyárt. Az AMD a 7 nm-es gyártókapacitás zömét a TSMC-től rendelte be. Ez a fejlesztések szintjén jövőre három lapkát jelent, egy Zen2-es CPU-t, egy Vega 20-at és három Navit. Ha másképp tettek volna, akkor a GlobalFoundries gyártaná ezeket, de ők csak a Zen2-es CPU-nak a "másolatát" gyártották volna a beágyazott rendszerekbe. Itt vagy igénybe veszik a Samsungot, vagy rendelnek több kapacitást a TSMC-től. Valószínűleg előbbi, mert ez a haszon szempontjából kedvezőbb.
A Samsung annyi gyárósort épít ki, amennyi rendelés van. Nekik ez egy befektetés. Ha tudnak a kiépített gyártósorokon gyártani valamit, akkor gyártani is fognak.
(#43) Segal: Dehogy tépik. A Qualcomm és az Apple rendeléseit pont úgy teljesítik, ahogy az AMD-ét. Több cégnek viszont nincs szerződése a 7 nm-es FF-re. Mindenki más az olcsóbb FF+ node-ra megy, ami bő egy év múlva lesz elérhető. A mostani FF egy nagyon drága node a quad patterninggel ésatöbbi, ami tényleg csak azoknak jó, amely cégek ki tudják valahogy gazdálkodni a waferárakat. Nem vélelen, hogy nincs nagy tolongás érte. Az FF+ már EUV-s, ott azért lényegesen nagyobb az érdeklődés, de ettől a TSMC számára az FF node is fontos, és ha van igény a gyártósorokra rajta, akkor kiépítik, még akkor is ha az csak három partnert érdekel, nekik ez így is úgy is üzlet.
(#48) Dandris: Most mondták el, hogy nem csúszik semmi. Sőt, konkrétan elismerték, hogy a 7 nm-es Vega 20-at a 2019Q1-ről előrehozták 2018Q4-re.
-
janeszgol
félisten
Pontosan. Arn főállásban mindig sír, ha a kis intelecskéje van szóba hozva, mellékesben meg simán nyomatja az AMD fikát.
Ha a konzolok a szokásos 130-150 ezer ft helyett 200 ezren nyitnak, akkor is megveszik. Én is megvenném és más is, mivel minimum 5-7 évre nem kell hozzányúlni. Tehát itt még van mozgástér. És ennek a PS4 ágyazott meg. Sokan berendezkedtek a konzolokra és ha már az van, miért ne legyen a folytatásban is? Meg hát 200 ezerért monitor nélkül sem kapsz értelmes gépet.
Ennek persze az a feltétele, hogy az AMD továbbra is megnyerje a Sonyt és az MS-t. -
-
Simid
senior tag
Lehet itt gúnyolódni srácok, de ez most nem az AMD sara. Szerintem igenis jár a piros pont a vezetőségnek, hogy előre gondolkodtak és így gyakorlatilag változtatás nélkül tudják tartani az ütemtervet. A Vega20, EPYC2 és a Navi amúgy is TSMC-nél készült volna (az első kettőből már tape-out is megvolt), ezeket nem érinti a dolog. Azt meg nem nehéz kitalálni, hogy ha EPYC2 ott készül, akkor a Ryzen 3000 széria gyártása is adott, max drágább lesz, mint tervezték (de ebben sem vagyok biztos).
Mennyivel jobb helyzet ez azért, mint az Intel esetében, ahol befuccsolt a 10nm és most vakarhatják a fejüket 2 évig, hogyan tartsák meg a piaci részesedésüket. -
wsanyi
aktív tag
A virtualizáció korában?
Szerinted egy DATACENTER hogyan épül fel? És a felhő?
Arról nem beszélve, hogy mindenki olyan korrupt, hogy azt inkább hagyjuk is. A saját szememmel láttam, plusz nem egy ismerős hagyott ott bizonyos munkákat, mert enm bírta gyomorral. Sajnos ez a világ ilyen. Minden a pénzről szól. A részvényesek pedig osztalékot akarnak...
-
Dandris
tag
Tök jó, az egyik gyártót bebukta az amd, mégis minden fajin. Ha véletlenül a tsmc-is a földbe állna, szerintem akkor sem lenne semmi baj. Ott a samu, aki arra vár hogy mikor hívja fel őket az amd. Most is egy gyártósort félre raktak nekik, ha véletlen megkeresnék őket, mert a tsmc keveset gyárt. Ezek a gyártósorok ilyenek, üresen állnak, nincs beterveze hónapokkal vagy akár fél évvel is előre mi megy rajtuk.
-
atok666
őstag
Ez a 7-800m pc gamer honnan van?
Atok
-
Az intel egyébként pontosan ezért nem jön ki a 10 nanoval, mert még nincs rákényszerülve, és megvárja, hogy mi fog történni az AMD 7 nanojával.
WuT?
Mit szívsz, kérek én is, üthet, mint a buszkerék.
Így a megrendelések, és a leszállítások között eltelhet akár 1 év is, sé van, ahol fontos szempont a homogén környezet is...
A virtualizáció korában?
-
wsanyi
aktív tag
A Bougatti-t is el lehet adni 1m Euroért... Mindent el lehet adni. Akkor az lenne, hoyg lelalssulna a fejlődés és az elévülés, és nagyobb lenne a profit, illetve a gazdaságban legfrogó pénz a magasabb HÉ (Hozzáadott Érték) miatt. Sok gamer így is megveszzi az értelmetlennek tűnő processzorokat, és a 120/144/240Hz-es monitorokat is. Persze itt elsősorban ne a magyar helyzetből indulj ki. Ny-on még mindig 3-4-szerese az átlagfizetés, bár sok munka érkezik magas HÉ-vel, és hallottam olyat is adott cégnél, hogy Spanyolországból hozzák át a munkát, és nem az olcsóbb munkaerő, hanem a minőség miatt. Simán megadják a Spanyol béreket, vagy ahhoz közelit is. Ráadásul azért kényszerülnek vidéki telephelyet nyitni, mert Budapesten már nincs, akit felvegyenek.
Gondold csak el, van akinek a 300e Ft-os használt Suzuki is drága, és van, aki megveszi a vadonat új sok tíz, vagy 1xx milliós Ferrarit is... Ahogy a játékostársadalmat ismerem, simán el lehetne adni 1000 USD áron egy GPU-t, ami FHD-ben tudja a 240 FPS-t. Biztos, hogy lenne, aki megvenné. Mennyien játszanak a világon PC-vel? 700-800 millióan? Ebből mennyi lehet az elhívatott játékos? legyen mondjuk 10 millió. Ebből legyen mondjuk csak 2 millió, aki fizetőképes. Szerintem ezt még alul is számoltam. Pl. 1080 Ti-ből mennyit adtak el eddig? Vagy VEGA-ból, amiből sokkal kevesebbet.
Ráadásul ha te jelensz meg vmivel elsőként a piacon, akkor te szabod az árat addig, amíg nem jelentkezik versenytárs. Az intel egyébként pontosan ezért nem jön ki a 10 nanoval, mert még nincs rákényszerülve, és megvárja, hogy mi fog történni az AMD 7 nanojával. Bőven ráérnek utána kockáztatni, elvégre amit kihoztak a 14 nm-ből, az azért már így is a 10 nm közelében jár elméleti síkon. Tehát óriási a nyereségrátájuk, akkor pedig minek kockáztassanak? Az AMD-nek pedig muszáj kockáztatni, és jól teszi, hogy először a szerverpiacon teszi ezt meg, mert az EPYC már így is elég jól szerepel, bár többet vártak, nagyon nehéz visszatörni erre a piacra, főleg, hogy ott sokszor több hónapos/több éves projektek részét képezi egy gép, aminek a CPU csak egy része. Így a megrendelések, és a leszállítások között eltelhet akár 1 év is, sé van, ahol fontos szempont a homogén környezet is...
-
Segal
veterán
Nem a 12 nano miatt lett ilyen drága az nvidia kártya hanem a konkurencia hiánya miatt. Majd ha jön bármiféle válasz az amd-től rögtön beárazzák oda a kártyát amennyit eredetileg is ért volna de az addig eladottak extra profitot jelentenek. Bárki más is ezt tenné a helyükben mint ahogy nem egyszer láttuk már mástól is ezt a gyakorlatot amikor ment a szekér...
-
Legyes
tag
Szerintem az AMD jelenleg bárkinek tudna egy rakat melót adni, aki képes egy csinosra gyártott 14nm+ vagy kisebb technológiát felmutatni. Jönnek a V1000-ek, a mobil Ryzenekből is kevés van, az APU-kban is van még potenciál (APU+GDDR5?), a beágyazott/ipari szegmens is tud még mit kezdeni a kiéheztetett Zen CCX-szel, nincs itt baj. A GloFo se fog unatkozni.
-
arn
félisten
maga az x86 nem igazan skalazodik normalisan 32-64 mag felett, ha duplazzak a ccxekben a magokat, ezt el is erjuk. illetve valszeg addigra zarkozik fel kb az intelhez minden szempontbol, utana mar nem varhato nagyobb ugras - jo esellyel konvergalni fognak a prociteljesitmenyek.
aztan meg apu, vagy mittomen milyen korszak jon.
-
S_x96x_S
addikt
Opinion: Interview with AMD’s Su on change in foundry, its roadmap and new head of client-compute business
https://www.marketwatch.com/story/interview-with-amds-su-on-change-in-foundry-its-roadmap-and-new-head-of-client-compute-business-2018-08-28Nem minden jövőbeli termék lesz 7nm-es.
""
When I asked if we might see some new products built for 14/12nm rather than the 7-nm technology for some markets that don’t need the pinnacle of performance, I only got a “maybe” response. “Malta [the location of GlobalFoundries 14/12-nm fab] will remain a large part of our volume,” Su said.
""Su optimista
""
In the end, Su told me that the move from GlobalFoundries to halt 7-nm development “is not a bad thing” for AMD. It allows the company to simplify IP development, refocus resources, all without changing the roadmap or affecting the future execution milestones that AMD’s recent stock surge has been built on.
"" -
Raggie
őstag
"plane, hogy a kov kor utan ki tudja mi lesz, mert kb ott fog kifulladni a zen fejlodese."
Ez egy érdekes kijelentés. Miből és hogyan vezetted le ezt?
Az Intel kb 4-5 generáció óta szinte semmi fejlődéssel polírozta a procijait, az AMD is simán megteheti ezt a zen-nel ha az intel továbbra is így halad. Vagy? -
-
leviske
veterán
A Qualcomm és Apple hiányát még értem, de az nVidia-ra mi a magyarázat? Ők is elég nagy haszonkulccsal szaladnak a Quadro és Tesla piacán. Gondolom az önmagában nem magyarázat, hogy a GV100 nem tud die shrinket kapni, hiszen a TU104-ből készült Quadro kártyák se fognak $1000 alatt megállni, hát még a TU102 alapúak.
Az viszont jó kérdés, hogy egy ilyen helyzet mennyire kényszerítheti arra a céget, hogy a Zen2-nél már felhagyjon az aktuális nagyon baráti árazásával (gondolok itt arra, hogy az AM4-es 16 magos processzorok esetleg maradnak $600 felett).
-
arn
félisten
a mennyiseg ismerete nelkul teljesen irrelevans, hogy mennyibe kerul egy adott db (foleg ha osszekeverjuk az eladasi arat, es egy komponens eloallitasi koltseget - az amd szeretne a hasznot lefolozni, nem a tmscnek adni). a gyartasa minel olcsobb, minel tobbet rendelnek belole. most hiaba van az nagyobb haszna az amdnek rajta, ha kozben az apple 10x annyit fog rendelni.
a masik, hogy nem csak egyket evre gondolkodnak, marpedig az apple par ev mulva is ott lesz az elmezonyben, az amdnek meg ahogy jon a szerencseje, plane, hogy a kov kor utan ki tudja mi lesz, mert kb ott fog kifulladni a zen fejlodese.
a chiptervezok allnak sorban az egyre szukulo bergyarto piacon a helyekert, es nem forditva...
-
válasz
Riddick77 #21 üzenetére
Nem tudja a GF letarolni a piacokat, hiszen eleve van két gyártó (TSMC és Samsung), akik nagyon jól állnak a saját 7nm-es gyártástechnológiájukkal. Szóval csak egy harmadik szereplő tud lenni a piacon, ahhoz, hogy letarolja azt, neki kellene a legolcsóbban kínálni, ráadásul elegendő gyártókapacitással rendelkezni ahhoz, hogy a másik két nagy gyártó csak felnézhessen hozzá - de a realitás az ugye, hogy a GF kis hal a TSMC-hez és a Samsunghoz képest ebben a tóban. Emiatt döntöttek úgy, hogy inkább keresnek egy olyan tavat, ahol ők lehetnek a legnagyobb hal...
-
Én még mindig hitetlenkedek, mert csak a Qualcomm a csúcs SoC-jaiból simán elad sok milliós tételekben.
Az AMD aligha fog 15 000, de még 1000 dolláros procikból akár csak tized annyit is eladni évente...Szóval nekem az jön le ebből, hogy azért az AMD még így is "kis" partner lesz a TSMC-ben a Qualcomm-hoz, de talán még az Apple-hoz képest is.
Aztán persze lehet, hogy csak én vagyok vak...
-
Riddick77
tag
Az egész piac a 7nm fejlesztéseket várja,erre az arab GF meg lelövi a 7nm-t...Nem tudom,hogy késöbb nem fogják e bánni,mert ahogy az Intel megcsúszott a 10nm el, lehetöség lett volna a legmodernebb gyártástechnológiával letarolni a piacokat. És valóban az jött le,hogy az AMD a 7nm tette fel a tétjét,ami két gyártóval sima ügy lett volna,de így egy gyártoval kiváncsi leszek,hogy lesz-e mindenre kapacitásuk. Konzol Apu-k,Cpuk,Gpuk....☺🦂
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Nem a mag foglal sok lapkaterületet, hanem a körítés, főleg a marha sok cache. De ugyanez igaz a rendszerchipekre is, kivéve persze azt, hogy ott a cache helyén más van.
És nézd meg, hogy mennyiért tudsz eladni egy szerverprocesszort. 7 nm-en úgy 1000 dollár lesz a belépő, de a Hot Chipsen volt szó 15000 dolláros listaárról is a csúcskategóriában. És hiába 800 mm2 összesítve a CPU, az csak akkor jelent bajt, ha egyben van, de így külön lényegesen jobb a kihozatal, főleg négybe vágva. Tehát kihozatal szempontjából eléred a mobil szintet, főleg azzal a sok cache-sel, ahova nagyon egyszerű redundanciát tervezni.
Az Apple még a szoftverekből kigazdálkodja, de nekik is van egy rakás kockázati tényező, hiszen nem lapkát adnak el, hanem végterméket, ami egyéb komponensektől is függ. Ebbe egy lapka maximum 100 dolláros szintig vállalható fel, de az optimális szint inkább 50 dollár alatt van. Tehát itt nincs az, hogy tervezek egy lapkát, aminek az ára lehet 100-1000 dollárig valami, hanem kész fix 100 dollár, ami nagyon durva felső hatás, és imádkozni kell, hogy ne menjen fel a panelek, a memóriák, az adattárolók, az akkuk, stb. ára. Qualcomm dettó, azzal a különbséggel, hogy ők még a szoftverekből sem tudják visszahozni, ha nem jó az ár.Azért olyan szinten nem fognak küzdeni, hogy előnyben részesítik őket mással szemben. Ők is ugyanúgy versenyezni fognak a kapacitásért. De a TSMC-nek egyáltalán nem jön rosszul, hogy egy olyan cég is náluk gyártat, amely olyan piacra vezeti be elsőként az új node-okat, ahol tényleg 1000 dolláros listaárak vannak belépőnek, és lehet, hogy meg sem állnak 15000 dollárig, és ráadásul maga a piac is igen nagy, hiszen az Intel gyakorlatilag ebből él. Ez azért számukra jóval biztonságosabb, mint az Apple vagy a Qualcomm, akik bármikor mondhatják azt, hogy értjük mi az 5 nm-t, de nem tudunk egy telefont 2000 dollárért eladni.
-
Abu, azért ez egy nagyon nyakatekert magyarázat...
Egy Qualcomm és egy Apple számára sokkal nagyobb kérdőjel egy váltás, mert ők a TSMC-nél gyártott lapkákat egyrészt nem tudják átlagosan 1000 dollár fölötti áron értékesíteni
Egy Epyx prociba rakott mag területileg hol is van egy mobilba való SoC-hoz képest? Az A11 területe 87.66 mm² , egy Zeppelin modul mérete 212.97 mm², és egy Epyc prociban ugye négy van belőle, tehát cirka 852 mm²-nyi területről van szó. Vagyis cirka 10x a különbség. Tehát ha egy SoC esetében így vetítjük le, 100 dollár felett kell(ene) értékesíteni. A csúcs Qualcomm SoC-ok ára pedig közelíti ezt a szintet, nem?
Értem, hogy mit írsz, de a Qualcomm nem véletlenül bonyolít le 4x akkora forgalmat, mint az AMD, és akár hogy is nézzük, azért nekik az éves nyereségük cirka az AMD teljes éves forgalmának a több, mint harmada.
Nekem erőltetettnek tűnik az, hogy a TSMC "küzdene" az AMD-ért, mert a Qualcomm meg az Apple nem fog majd továbbmenni 5nm-re, mert drága lesz, az AMD meg "röhögve" kifizeti majd a felárat...
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Ezt nem úgy számolják. Megnézik előre, hogy mennyit tudnak eladni, és arra rendelnek wafert. A TSMC-nél jellemzően nincsenek ilyen előre kötött szerződések, mint a GloFo esetében a WSA, ahol azért jó előre kellett fizetni mindenért. Ott az van, hogy van x szabad kapacitás, és jön a licit, aki a legtöbbet kínálja (nyilván az alapján, hogy a termékét el tudja-e adni y összegért a piacon), azé a kapacitás. Pofon egyszerűen dolgoznak ebből a szempontból a tajvaniak.
Ez is egy probléma az első körös node-ok esetén, mert kb. az Apple, a Qualcomm és az AMD mellett nincs olyan cég, amely állva tudna maradni egy licitháborúban. Nem is kergetik ezt az álmot. -
MSI.Navi
tag
válasz
Vitamincsiga #15 üzenetére
Igazad van, ennél jobb döntést nem hozhatott az AMD, mióta a GLOFO -val üzleteltek csak megszívás lett a vége.
-
nyakdam
aktív tag
-
Vitamincsiga
tag
Az AMD jól döntött...
Van "legkisebb nanométered"? Remek, akkor gyártatok nálad is!
Beleragadtak ők a 28 nm-be alaposan, ennél jobb döntést nem is hozhattak.Belegondolva az AMD-vel a legjobb történt, amikor Lisa Su lett a főnök!
A ZEN és a "filozófiája" - kiszámítható tokozás - már meghozta a gyümölcsét. /Zen2 16/32-vel álmodom.../
Mostantól a gyártástechnológiai lemaradással kapcsolatos problémákkal sem kell törődniük.
Maradt a videokártya mizéria, amibe a Vega20 sem hoz jelentős javulást, és ezt ők is jól tudják. Hogy a Navi név az lesz-e, aminek szánták, vagy a Turinggal - illetve már a 7nm-en gyártott termékkel - a versenyt felvenni képes videokártya, hát arra mind kíváncsiak vagyunk.
Szóval az AMD most egy nagyon összefogott, koncepcióval rendelkező cégnek tűnik. Ami előbb utóbb a pénzügyi mutatókban, a piaci részesedésben is meg fog mutatkozni.Hogy a GloFo pedig bevágta a durcit?
Ki fog erre emlékezni pár év múlva. A cég annyit ér, amennyit a vezetése... Megvenni is inkább az IBM-es szabadalmak miatt fogják... -
Abu85
HÁZIGAZDA
Nem ezt nézi egy bérgyártó. Nekik a piaci lehetőség számít. A szerverpiacon az AMD-nek ~1% körüli a részesedése, és az Intel jelenleg azon dolgozik minden erejével, hogy a következő időszakban ez ne menjen 20% fölé. Tehát az AMD terveiben leginkább ~40% szerepelhet, ami a mostani, szerverekből származó bevétel negyvenszerese, de valószínűleg nem marad az ára azon a szinten, ahol az első generációs EPYC van, hiszen a második generáció már nem versenyzésre jelentkezik, hanem a piac uralására, ami az árcédulán látszani fog. Ez a TSMC-nek elég nagy buli, hiszen a szerverpiacra iszonyatosan drágán mennek a processzorok. Azokat igazából direkten nem veszélyeztetik olyan külső tényezők, mint a panelek, a memóriák, az akkumulátorok, és az egyéb komponensek drágulása. Ergo ha lesz 5 nm-jük, akkor ha esetlegesen más nem is, de az AMD tuti rá tud ugrani, mert nekik van egy olyan piacuk, ahol egyrészt az 5 nm-rel nyert előny számít, másrészt annyira drágán adják el a listaárhoz képest relatíve olcsón gyártott termékeket, hogy megéri váltani. És meglehetősen tipikus, hogy egy szerverben sokszor a CPU az egyik legolcsóbb elem. Egyszerűen sokkal több megy el licencekre, mint magára a hardverre.
Egy Qualcomm és egy Apple számára sokkal nagyobb kérdőjel egy váltás, mert ők a TSMC-nél gyártott lapkákat egyrészt nem tudják átlagosan 1000 dollár fölötti áron értékesíteni, sokszor még ennek a tizede is necces, tehát ők sokkal jobban ki vannak szolgáltatva azoknak a folyamatoknak, ami a végterméket megdrágíthatja. És ha hirtelen a komponensárak felszöknek, amire nem ritkán van is példa, akkor sokkal nagyobb eséllyel döntenek úgy, hogy inkább várnak még az új csíkszélességre való átállással, mert nem várt tényezők miatt nehéz lenne reálisan kigazdálkodni.
A waferárak növekedése a befektetés költségétől függ. A TSMC a 7 nm-be nagyjából a 16 nm-es node dupláját invesztálta, tehát nagyjából a mostani waferár is a duplája lehet a 16 nm-es kezdeti áraknak. Ezért is várnak sokan a váltással, mert ez már egyszerűen túl sok. A 7 nm FF+ kedvezőbb árat eredményezhet, de a 16 nm-nél az is drágább lesz.
(#11) Egon: Nyilván nem csak szerencséjük volt. Lisa Su nagyon ragaszkodott korábban ahhoz, hogy még büntetések megfizetése mellett is vigyék a gyártást a TSMC-hez. Akkor ezt sokan nem értették, de végül neki lett igaza. Alapvetően ez a CEO dolga. Előre lássa meg a problémákat, és reagáljon még rá akkor, amikor van rá lehetőség. Azt nem mondanám, hogy előnyös nekik, de mivel minden projektjüket a TSMC 7 nm-es node-jára tervezték, és a GloFo csak kiegészítő lett volna, így magát a problémát már a WSA korábbi újratárgyalásánál megelőzték.
Ami nagy kérdés, hogy a GloFo esetében a 7 nm leállításában volt-e ennek szerepe, hiszen ha az AMD is csak kiegészítőszerepet szánt nekik, akkor lehet, hogy nem érte meg ezt az álmot kergetni. -
nyakdam
aktív tag
Tipikusan a tőzsde megnyugtatására kiadott közlemény. Nehogy nagyot zuhanjon a részvények árfolyama, a háttérben meg megy az ötletelés, hogy akkor az ott legyártani tervezett mennyiséget mennyiért és hol tudják majd legyártani. Ha túl sokba kerül ( márpedig valszeg nem olcsó) , csúszás/ kevesebb cucc lesz legyártatva. Pont az egyszerű felhasználó szív megint.
Az Intelnél már bontják a pezsgőt, mert nem tud az AMD fizikailag anyi procit gyártani, hogy veszélyes legyen rájuk.
-
Egon
nagyúr
Nemsemmi ez az AMD. Az elsődleges bérgyártó partnere lehúzza a rolót egy fontos technológia vonatkozásában, de ez nemhogy visszavetné őket: még kifejezetten előnyös is nekik...
-
Acta@
csendes tag
A legszebb, hogy anno azért alakult ki hiány a pc-s memóriapiacon a magas árak ellenére, mert a jóval nagyobb haszonkulccsal működő ultramobil piac felvásárolta még magasabb árakon is. Most hirtelen már nem tudnak megfizetni költségesebb chipgyártást. Biztos elszórták a büdzsét a memóriára.
-
arn
félisten
Szvsz pont forditva van. Az amd orul, ha kap helyet a nagyhalak mellett... elkepzelem a kihozatali problema meetinget, ahol azon tanacskoznak a tmscnel, hogy az applet vagy a qualcommot hozzak hatranyos helyzetbe a hatalmas volumenu epyc processzorok miatt.
A haszonkulcs lehet nagy, de a megrendelesen realizalodo hasznot nezik, nem egy adott dbet. Ilyen szempontbol az amd meg nagyon nem egy sulycsoport.
-
Dr. X
aktív tag
Az AMD-nek a bevétele a legutóbbi negyedévben 1.75 milliárd volt, a vállalati üzletág, amiben a szerverek vannak (a konzolok is ide tartoznak) meg 670 millió. Szóval az EPYC processzorok az AMD-nek is csak pár száz milliót hoznak, a bérgyártónak meg jóval kevesebbet. Hol zsíros üzlet ez, amikor 20 milliárdos gyárat kell felhúzni hozzá?
Van valamilyen adat, hogy mennyivel nőnek a gyártási költségek a csíkszélesség csökkentéssel? -
MSI.Navi
tag
A GLOFO aktívan részt vett az AMD előző buktában, szerintem ez csak jó lehet.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Nézd meg mennyiért mennek az EPYC-ek, és ezek csak processzorok, nem komplett rendszerek memóriával, adattárolóval, kijelzővel, akkuval, stb-stb. A Qualcomm és az Apple egészen más lovat ül. Nem véletlen, hogy az AMD a 7 nm-es fejlesztéseit elsőként szerverbe hozza. Itt éri meg, mert itt tudsz rácsapni az árcédulára 3000-10000-15000 dollárt, és még meg is veszik. Persze amúgy egy telefont is lehet majd 1000-2000 dollárért adni, csak nem biztos, hogy megveszik.
-
paprobert
őstag
A GF elmúlt 10 évbeli szenvedése szorosan asszisztált az AMD CPU fronton való botladozásához. Így ebből a szempontból a leválásuk üdvözlendő.
Ellenben az egyre szűkülő kiszolgálói piac miatt bekövetkező áremelés akkor is át lesz hárítva a vevőkre ha egyébként a cég megtehetné hogy benyeli a drágább szilíciumot.
-
atok666
őstag
Nemsemmi ez az AMD. Ahova meg az Apple vagy a Qualcomm is felve tenne be a labat (5nm gyartastechnologia), mert annyira draga, az az AMD-nek boven megeri
Errol az "orbitálisan nagy" haszonkulcsrol van vmi konkret adat?
Atok
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
ph A vállalat minden bizonnyal a GlobalFoundries bejelentésére reagált ezzel a lépéssel.
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Milyen okostelefont vegyek?
- E-roller topik
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- One otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Graphics: Hello Moto! - Kipróbáltam a Motorola Moto G55 5G-t. (videó is)
- Hobby elektronika
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- Házimozi belépő szinten
- Óvodások homokozója
- További aktív témák...
- XFX SPEEDSTER MERC310 AMD Radeon RX 7900 XTX BLACK
- Hibás/Kis hibás/Hiányos,Működő/ Teszteletlen Hardverek és egyéb 500ft-tól.
- ASRock RX 7800 XT 16GB GDDR6 Challenger OC - Új, bontatlan, 3 év garancia - Eladó!
- Országos! KÉSZPÉNZES - UTALÁSOS VIDEOKÁRTYA FELVÁSÁRLÁS! Korrekt áron! NVIDIA!
- Noctua 4080 Super
- LG 34WK95U-W - 34" NANO IPS - 5120x2160 5K - DCI-P3 98% - HDR 600 - ThunderBolt 3.0/Type-C
- Lenovo magyar laptop billentyűzetre van szükséged? Akármelyik verzióban segítünk!
- Bomba Ár! Lenovo ThinkPad T540P - i5-4GEN I 8GB I 256GB SSD I 15,6" HD I Cam I W10 I Gari!
- REFURBISHED - HP Elite / ZBook Thunderbolt 3 dokkoló
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 12400F 16/32/64GB RAM RTX 4060 Ti 16GB GAMER PC termékbeszámítással
Állásajánlatok
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest