Hirdetés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Graphics

    Jómunkásember

    És mégis mibe szánják az új Atom-ot? Ha a netbook piac megfeküdt?

    Értem én hogy tabletek... de az Intel bukdácsol ezzel az olcsó szegmenses dolgokkal

    [ Szerkesztve ]

    EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

  • Abu, ezek már out-of-order magok lesznek nem? Mert akkor tényleg valószínűbb, a magonkénti gyorsulás mértéke:)

    A kicsire nem adunk... a nagyot meg leszarjuk!

  • djculture

    félisten

    Érdemes ilyen hulladék terméket venni hátha ezt se fogják támogatni mert épp úgy szolgál nekik.

  • MaUser

    addikt

    válasz Graphics #1 üzenetére

    Ha megnézed az éppen nemrég publikált Anand-os mérést, ahol összehasonlítják teljesítmény/fogyasztás szempontjából a Cover Trail Atom-ot, Krait-et, A15-öt és Tegra 3-at elég egyértelmű lesz a helyzet. Az Intel már most elég jó procit tud lerakni az asztalra. A mostani "véletlen kiszivárgásokkal" szvsz már arra készül, hogy az új Atommal valami nagy darabszámú sota terméket (Ms/Google/Amazon esetleg Apple, bár ezt kétlem a leginkább) elvigyen. A szivárogtatással már ennek alapoznak a tech közönség felé.

    A vicc az, hogy úgy néz ki ezt - ha nagyon akarnák és levinnék 22nm-re a Cover Trail-t - már most is megtehetnék. Ha viszont az új chipeket már eleve erre tervezik (mert lesz elég gyártókapacitása az olcsóbb dolgokhoz), még nagyobb előnyre tehet szert. Azt sem szabad elfelejteni, hogy gyártókapacitás hiány van erősen 40nm alatt, így mondjuk egy Apple megrendelésnél könnyen lehet olyan szitu, hogy bár az Intel drágább, kicsit lassabb, kicsit többet fogyaszt, de csak ő tud szállítani nagy mennyiséget gyorsan...

    Egyébként ezek az új procik már korántsem filléresek. Egy (Intelhez képest) elavult gyártástechnológiával készülő sima Tegra 3 is 20$ már, a nagyobb teljesítményűek meg csak drágábbak lesznek. Nyilván az Intelnek ez még mindig aprópénz, de ha felfut a gyártás és TV-től kezdve mindenhová ezek a procik kellenek (és kellenek, mert pl. a mai smart tv-k halála a gyenge procik miatti állandó 2-3mp-es várakozás) akkor már megéri nekik. A simán telefonoknál elérhető pár százmilliós elérhető bevetél nyilván aprópénz lett volna nekik, mellyel ráadásul az erőforrásaikat (jól képzett mérnökök és szűkös kis csíkszelésegű gyártókapacitás) aprózták volna el.

    ''A file-cserélés öli meg a filmipart? Inkább a filmipar öli meg a file-cserélést. 2 hónapja nincsen semmi értelmes film, amit érdemes lenne letölteni...''

  • vanye

    senior tag

    Ennek az egész Atom-projektnek nem az az értelme és célja, hogy a vele szerelt táblagép natívan képes majd futtatni x86-os programokat? Mert ha igen, akkor ennek a mondatnak, hogy "az aktuális Atomban használt PowerVR SGX 545-ös IGP-nél még a 4,5 wattot fogyasztó Hondo APU integrált grafikus vezérlője is hatszor gyorsabb (a 3DMark 06 tesztprogram eredményei alapján), vagyis a korábbi optimistább adatokkal ellentétében az új IGP sem lesz képes felvenni a harcot a tabletekbe szánt aktuális csúcsplatformmal", a megcélzott vásárlóréteget tekintve nem hiszem, hogy sok jelentősége lenne.

    Stern des Südens!

  • matyi012345

    őstag

    válasz Graphics #1 üzenetére

    épp azért férne rá a vérfrissítés a netbookokra...ha az ember meghallja hogy valamibe N-es atom van, már a hátán feláll a szőr tőle. Itt az ideje normális procikkal kiadni a netbookokat és akkor lesz rá kereslet.

  • atti_2010

    nagyúr

    válasz MaUser #5 üzenetére

    Igen, jó kis fizetett Ananteches teszt, egy tavalyi terméket hasonlítanak egy még meg nem jelent Inteleshez azt is Intel által pénzelt szintetikus tesztben, gratula.

    [ Szerkesztve ]

    1.Asrock FM2A88X+ Killer,A10-5800K,Kingston 2x4Gb 2400Mhz,Int X25-V SSD,SF Pro S.F.-450P14XE. 2.MSI-A75A-G55,A8-3870, Kingston 2x2GB2000, MSI R9-270, Zen 400.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz vanye #6 üzenetére

    A tableteken rengetegen játszanak, illetve a webes felületek gyorsítása is elengedhetetlen. Ebben a PowerVR Windowson nagyon rossz. A PowerVR Androidon azért jó, mert az Apple rájuk épít, és a legtöbb androidos játék egy iOS port, vagyis a rendert onnan át lehet emelni. A Windows esetében ez sokkal nehezebb, ezért vált vissza az Intel saját fejlesztésű IGP-re. Egyszerűen nem tudják befolyásolni a fejlesztőket. A Flash is fontos szempont Windows 8-on. Mivel ez Androidon már nincs, így az ImgTec nem támogatja.

    A legfontosabb, hogy kiszolgálja a termék a webes igényeket. Az aktuális tabletek közül ennek az Atom felel meg a legkevésbé. Ironikus módon azért, mert a Windows 8 az RT-vel ellentétben több dolgot támogat, amiket viszont nem támogat az IGP-hez készült driver. Nem véletlen, hogy az Intel inkább leváltja ezt a nagyon energiahatékony IGP-t, az egy nagyon rossz fogyasztási mutatókkal rendelkező architektúrával. Szimplán megéri bevállalni azt a plusz pár wattot a jó működésért cserébe.

    (#5) MaUser: Az Anand tabletes cikkeinek érdekessége ez a bekezdés: "The more I use other Windows RT/8 tablets, the more I'm realizing that the stability issues I encountered with Acer's W510 are more a function of that tablet and less a general Microsoft problem. Although I did experience a couple of unexpected app crashes, the overall experience with Samsung's ATIV Tab was positive. I didn't see anywhere near the number of cases of strange behavior as I did with the W510. I'm beginning to wonder if Clover Trail's Windows 8 software stack isn't as mature as the Windows RT implementations that I've played with." [link]
    Nagyon nem viccből van rajta a média és a fejlesztők az Atom PowerVR IGP-jének grafikus driverén. Egyszerűen nem stabil. A mostani tesztek ezt nem vizsgálják, mert IGP-s mérések nincsenek. Egyszerűen nincs rá lehetőség. Ugyanakkor ez az a pont, amit folyamatosan kritizálnak az Atomon. Lehet jó a fogyasztási rész, amit megjegyzek, hogy nem ideális összehasonlítani a Tegra 3-mal, mert egyrészt régi a lapka, másrészt a Windows RT bevallottan nem használja a Tegra energiagazdálkodási szolgáltatásait. Sajnos ez mérsékelten ugyan, de igaz a Qualcomm megoldására is. Lehet jó a fogyasztás, de elsősorban a stabilitás, amiben jobbak a konkurensek. Ezt az elején nehéz megnézni, mert teszteled a gépet, és a fagyásokat, illetve a programleállásokat betudod az új OS-nek, vagy esetleg a drivernek. Ugyanakkor egyre több a tapasztalat, és bizony a Qualcomm és a Tegra tabletek nem fagynak vagy appcrash-elnek annyira, mint az Atom. Ez idővel feltűnik, és feltűnt az Anandnak is. Ennek megvannak az elméleti okai, amiről már a platform megjelenése előtt is írtunk. Ezek a problémák valószínűleg megjavulnak a PowerVR elhagyásával.

    (#3) kleinguru: Azok lesznek.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • szeksziboj

    tag

    Tegnap olvastam valami "nem gyártunk drivert hozzá" cikket itten, illetve megfeküdt a netbookpiac, erre még egy év múlva is kidobnak ilyet, érdekes...
    Ez olyan "vegyétek de, a kasszától való távozás után reklamá aztán támogatás meg az ablakba se :F

    [ Szerkesztve ]

  • djculture

    félisten

    válasz szeksziboj #10 üzenetére

    Én különben azon csodálkozom hogy még nem perelték be őket az ilyen atom termékek miatt.
    Gondolom valami csak lehet benne, mert valahogy hirtelen elkezdtek arra átállni hogy a termék gyártójának ( amibe ez az atom belekerül ) a felelőssége támogatni ezeket nem az Intelé.
    Magyarán szépen áttolják a felelősséget.

    [ Szerkesztve ]

  • szeksziboj

    tag

    válasz szeksziboj #10 üzenetére

    Én mondjuk ettől függetlenül látok a kategóriában fantáziát, főleg ha az árak is értelmes szinten lennének végre :U

  • Móci

    addikt

    válasz szeksziboj #12 üzenetére

    Árcsökkenés nem lesz, az fix. Az atomos vackokért annyi pénzt, amennyibe kerülnek elég pofátlanság elkérni.
    A cikkhez: én mondjuk csodálkozom, hogy még erőlködnek, különösen a múltkori driveres húzás után. Gondolom ennél sem lesz majd másképp...

    "...In a struggle to be happy and free, swimming in a primitive sea..."

  • szeksziboj

    tag

    válasz Móci #13 üzenetére

    Én (is) speciel azon csodálkoztam eddig, hogy olcsónak nevezik őket pedighát...nem is szólva a megjelenés ideje környékén és jóideig utána 100+ pénz volt a legtöbb (nem is szólva az akkori specifikációkról... 7-8" lcd, 8gb tárhely meg hasonlók :DDD ) :F

    [ Szerkesztve ]

  • djculture

    félisten

    válasz szeksziboj #14 üzenetére

    Szemét telepen kínlódik,,meg a polcon működés képtelenül áll már jó része az első asus eepc sorozatnak is..
    Múltévben volt nálam is vagy 50db belőle, mind halott volt.

  • szeksziboj

    tag

    válasz djculture #15 üzenetére

    Én csak hüledeztem anno ezeken az adatokon, aztán azóta se vettem még csak hasonlót se :DDD
    Amikor bejelentették az utrabookokat, már kezdtem sejteni ennek a vonalnak leáldozott nyugaton, a többi meg nem érdekli a gyártókat annyira.

    [ Szerkesztve ]

  • MaUser

    addikt

    válasz atti_2010 #8 üzenetére

    Olvastad is a cikket?

    Konkrétan a 2012 eleji APQ8060A vagy a 2012 második feléből való Exynos 5 Dual az "öreg"? Ráadásul a Tegra 3 T30 is éppen, hogy csak 2011-es. A tesztelt Atom meg annyira nem jelent meg, hogy már itthon is megveheted az ezzel szerelt Samsung ATIV SMART PC-t. :U

    A fizetett részt meg gondolom te sem gondolod komolyan. Ha igen, akkor tessék vádat emelni, mert mindenkinek törvényi kötelessége jelenteni az ilyen bűncselekményt. :U

    Abu: A fenti probléma a köv. Atomnál már valószínűleg nem lesz gond a saját grafikus rész miatt, ahogy te is írod. Egyébként minden valószínűség szerint ezzel a winRT is megy majd előbb-utóbb levesbe és jönnek sorban az x86-os tabok. A natív x86 kód talán 2014 még jelenteni fog akkora előnyt, ami számít.

    ''A file-cserélés öli meg a filmipart? Inkább a filmipar öli meg a file-cserélést. 2 hónapja nincsen semmi értelmes film, amit érdemes lenne letölteni...''

  • vanye

    senior tag

    válasz Abu85 #9 üzenetére

    Értem, amit írsz, de szerintem elbeszélünk egymás mellett. A tablet elsősorban valóban tartalomfogyasztásra való, ebben egyetértünk. Azonban létezik egy olyan réteg is, aki natív x86-os programokat szeretne futtatni ezeken az eszközökön; na nekik pont kapóra fog jönni ez az Atom-cucc, és szerintem ezen előny miatt pont nem fogja őket érdekelni a hatszorosan hátrányban lévő IGP. Aki inkább játszani szeretne a tabletjén, az a mostani ARM-es kínálat mellett már bőven megtalálta a számítását. Ezeknek a júzereknek valóban nem lesz pálya az új Atom.

    [ Szerkesztve ]

    Stern des Südens!

  • #65675776

    törölt tag

    válasz MaUser #17 üzenetére

    Viszont ha az x86 binárisokat és OS-eket nézed, akkor a linkelt tesztet lehúzhatod a WC-n, mert ott nem az ARM-os megoldásokkal, hanem a Hondoval és még inkább annak utódjával kell majd megkűzdenie. Márpedig az előzetesek alapján is gyengébb, mint a mostani Hondo, az utódjához viszonyítva meg még gyengébb lesz.

  • danih

    addikt

    válasz DIESELPOWER #19 üzenetére

    Sokat gondolkodtál ezen a hozzászóláson?

    Hogy on legyek: én most szeretnék egy low-power pc-t összerakni, nézegettem mi legyen (fő szempont a fogyasztás): Atom, Brazos, stb... Hát egy Intel Celeron 857 lesz a vége, mert tesztekben lemossa a másik két in-order procit, és a fogyasztása is kevesebb (én sem hittem a szememnek, de egy ilyen zotac box még idle is pár wattal veri Atomos megfelelőjét...)

  • válasz DIESELPOWER #19 üzenetére

    Én meg a fokhagymás pirítósnál. :U

    Más:
    Remélem sikerül valami jó kis cuccost összeütniük. Jó lenne ha otthoni és irodai gépeket is lehetne kapni ilyen alapokon, normális tervezésben. A Zotac miniatürizált cuccai tetszettek nagyon annak idején.
    Mellesleg szerintem az AMD-t is gyorsítaná, egy konkurencia. Brazos 2.0... valószínűsítem, hogy az se lett volna ha nincs az intel grafikus illesztő programjával probléma. Hiába a jó IGP, ha a nyers CPU erőben legyőzi az ellenfél.

    Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

  • #65675776

    törölt tag

    válasz benedekco #23 üzenetére

    Ha lett volna érdemi konkurencia, akkor nincs Brazos 2.0, hanem lett volna Deccan. Csak értelme nem volt azzal foglalkozni, ha egyszer a Brazost még csak nem is szorongatja semmi. Inkább lett Brazos 2.0, csak hogy legyen frissítés a Kabini-ig.

    danih: A Brazos mondjuk out of order, de apróságokon ne akadjunk fenn.

  • MaUser

    addikt

    válasz #65675776 #24 üzenetére

    Brazost nem biztos, hogy azért nem szorongatják, mert nem annyira jó, sokkal inkább, mert nincs értelme annak a kategóriának. :U Hová raksz egy Atom szintű procit egy viszonylag jó gpu-val? Netbook-ba ideális, de lecsengett. NAS-ba vagy bármilyen beágyazott dologhoz értelmetlen, amíg a gpu natív kóddal nem használható egy *nix alól. Low power rendszerekbe megint bukta, arra ott az arm. AMD egy év után ünnepelte, hogy leszállítottak 30m Brazost. Önmagában szép szám, de annak fényében elenyésző, ha azt nézzük, hogy az Intel már a netbook bukta után egy negyedévben - 2011 Q4-ben - is még öt és félszer ennyi (167m db) Atom-ot kiszállított. Összesen meg 2011 végén jártak 4500m db-nál. Innen szép nyerni, végül is csak 100:1-hez lehet most éppen az arány...

    Ráadásul a Hondo, Brazos, stb. és utódai (ha lesznek) egyszerűen nem érdemi konkurencia tablet és high end telefon felhasználásra, mert már most két (jóindulattal másfél) generációs gyártástechnológiai hátrányban van az AMD, ami a fogyasztásra rányomja erősen a bélyegét. Pár év múlva <=20nm csíkszélesség mellett az Intel-lel x86 vonalon még ennyire sem fog tudni érdemben versenyezni, mert GF nagyon küszködik, TSMC meg egyrészt egy generációval le van maradva és lassan már akkorák az igények*, hogy ha egész Taiwan-ból egy nagy gyárat csinálna, akkor sem tudná kiszolgálni az AMD-t, ha mondjuk ő szállíthatna egy Google/Amazon/Apple rendelés kapcsán.

    A kétszereplős x86 piac számára egy lehetőség lenne szvsz, ha az AMD szépen csődbe menne, ami miatt a DOJ már másnap kötelezné az Intel-t az x86 szabadalmak másik, az Intel-nek ténylegesen konkurenciát jelentő cégnek való eladására, amely cég viszont egy az egyben átvenné az AMD teljes gárdáját. Nem egy ritka eset lenne, éppen pár hónapja játszotta meg ugyanazt a FTC a Bosch-sal, mely megvette a legnagyobb autós klímaszerelő eszközgyártót az USA-ában (SPX) ezzel a piacot majdnem teljesen megszerezve. Az FTC ezért kötelezte, hogy eddigi saját részét (kb. a piac 10%-a) adja át teljesen egy másik cégnek, aki szintén ezen a piacon mozog. A Bosch meg jobb híján átadta, mert egyébként darabolták volna ezt a részlegét az USA-ban. És ez is milliárd $-os üzlet volt, Intel-nél sem lennének szívbajosak. Nem véletlenül a legfőbb érdeke volt az Intel-nek az AMD piacon tartása. Most meg azon ügyködik, hogy bebizonyítsa az ARM igenis konkurencia és az x86 nem is akkora érték, hiszen lám már az igazi konkurencia az ARM, annak a piacára jelentgetünk be és szivárogtatunk.:)

    *ARM piacon hatalmas bumm van a szórakoztatóelektronikán kívül is (ráadásul itt is még csak most kezd belelendülni a TV-kkel, set-top box-okkal, home controller-ekkel, car pc-kkel stb.), a jó programozási környezet és a végre nagy tételben rendelkezésre álló olcsóbb procik miatt olyan területekre is már ARM kerül, ahová eddig ment valami uC.

    [ Szerkesztve ]

    ''A file-cserélés öli meg a filmipart? Inkább a filmipar öli meg a file-cserélést. 2 hónapja nincsen semmi értelmes film, amit érdemes lenne letölteni...''

  • #65675776

    törölt tag

    válasz MaUser #25 üzenetére

    Az, hogy az intel többet ad el a gyenébb hw-ből nem azt jelenti, hogy az jó is. Szimplán marketing és az intel ismert piaci magatartásának következménye. Minden esetre az elég sokat elmond, hogy az AMD kb két év alatt nem kényszerült rá, hogy érdemben hozzányúljon a Brazos-hoz, ezalatt az intel két generációnyi atomot dobott a kukába. Nyilván nem azért, mert nagyon jók voltak.

    Miért feltétel a Unix/linux?

    Ahova a mostani Atomokat szánták az a Windows 8 tabletek pl. Na ez az a piac, ahol nincs ARM támogatás, itt csak és kizárólag az AMD-vel kell megkűzdenie az Atomoknak. De nem tudnak, és ezt bizony az intel is elismerte a támogatásról szóló közleményével. Nem is csoda, lévén a mostani Atomok nem képesek még a sima Win8 asztalt sem érdemben megjeleníteni, miközben erre még a Brazos legelső változatai is képesek.

    Brazos és Atom vonalon az égvilágon nincs különbség a fogyasztásban. Egyébként a legfrissebb Atom-ok (amiket most kukázott az intel) 32nm-en készültek, ami csak maximum egy generációnyi gyártástechnológiai előny. Előtte közel egy évig (2011. januártól 2011. novemberig) az intel volt ezen a fronton hátrányban, lévén a korábbi Atom-ok 45nm-en készültek, míg a Brazos 40nm-en. (Csak a proci, a vezérlőhidak már más kérdés, ott még nagyobb az intel lemaradása nem csak gyártástechnológiában, hanem szolgáltatásokban is.) Ráadásul a Brazos azonos fogyasztás mellett nagyobb teljesítményt kínál, így hiába régebbi a gyártástechnológia, a fajlagos fogyasztása messze jobb.

    És ki lenne az, aki érdemben tudna az AMD-nél nagyobb konkurenciát jelenteni az intelnek? Nem véletlenül lépett le szinte mindenki erről a piacról. Egyébként tényleg jót tenne az x86 piacnak az AMD csődje. Valószínűleg az egekbe emelkedne a legegyszerűbb processzorok ára is. És nyilván ott is maradna.

  • MZperX75

    addikt

    "INTEL" bácsinak olyan sok lóvéja van,hogy fenntart egy Atom hobby részleget.
    vagy részeget. :DDD

  • MaUser

    addikt

    válasz #65675776 #26 üzenetére

    Az, hogy az intel többet ad el a gyenébb hw-ből nem azt jelenti, hogy az jó is.

    Persze, hogy nem jelenti azt, de a Brazos is egy szenvedés még egy ősöreg T7500 után a mindennapokban, hiába a gpu, ha maga a proci kevés. Netbooknak persze tökéletes, csak az beleállt a földbe, ahogyan az ezen kategóriás procik eladásai mutatják. Egyszerűen a Brazos-on jelen formájában túlhaladt az idő, nincs neki piac, ezért nem frissítették. AMD sem hülye, látják ők is, hogy 30m eladás abból ahol jó ha 50cent hasznuk van, az semmi. Jaguar már megy a tabletekbe, mihelyst lesz normális gyártókapacitás rá a 40nm helyett.

    Szimplán marketing és az intel ismert piaci magatartásának következménye. Minden esetre az elég sokat elmond, hogy az AMD kb két év alatt nem kényszerült rá, hogy érdemben hozzányúljon a Brazos-hoz, ezalatt az intel két generációnyi atomot dobott a kukába. Nyilván nem azért, mert nagyon jók voltak.

    Egy generációval korábbi Atom-nál állt bele a földbe a netbook, nem véletlenül lett kukázva, a mostani meg gyakorlatilag az egyetlen amivel tudsz w8 tabletet venni, mert Brazos 40nm-en jelenleg túl sokat eszik, hiába lenne gyorsabb és a Jaguar-ig nincs is megoldás, az meg ki tudja mikor jön majd. Ráadásul ha meg valaki akar építeni egy erősebb fél-tablet gépet (pl. Dell XPS 12 Duo vagy akár TP Twist) arra egyáltalán nincs semmiféle AMD alternatíva, megint csak a gyártástechnológiai lemaradás miatt.

    Miért feltétel a Unix/linux?

    Mert embedded piacon nem szeretnéd a terméked árának 10-100%-át licence díjjakra fizetni. Nyomott árú a piac, ahol 1cent is rengeteget számít. Nyilván persze vannak win-t futtató embedded rendszerek, de ezek kis szériás dolgok. Egy auto multimedia cluster-ébe pl. soha senki nem fogja megfizetni a win licence-t, ha mondjuk egyszer arm-ról x86 lépnének. Az elterjedt embedded rendszerek vagy sajátok (osek, saját *nix származékok) vagy fillérekért használható és bejáratott RTOS-ok. (Mondjuk a fejlesztési licencek itt simán 10.000-100.000$-os kategóriák, de ez más kérdés :D)

    Ahova a mostani Atomokat szánták az a Windows 8 tabletek pl. Na ez az a piac, ahol nincs ARM támogatás, itt csak és kizárólag az AMD-vel kell megkűzdenie az Atomoknak. De nem tudnak, és ezt bizony az intel is elismerte a támogatásról szóló közleményével. Nem is csoda, lévén a mostani Atomok nem képesek még a sima Win8 asztalt sem érdemben megjeleníteni, miközben erre még a Brazos legelső változatai is képesek.

    Az lehet, aztán de még sincs Brazos w8 tablet és a fogyasztása miatt Jaguar-ig nem is lesz szvsz. Z2760-nál azért látni kell, hogy olyan fogyasztást hoztak össze, amire AMD-nél nincs semmi válasz, driver gond ide vagy oda. Senki nem szeretne egy 4 óráig működő tablet-et.

    Brazos és Atom vonalon az égvilágon nincs különbség a fogyasztásban.

    Netbook vonalon nincs is, de a Z2760-ra nincs válasz AMD oldaláról, mert a Hondo nem SOC és ha hozzádobod a vezérlők fogyasztását, még rosszabb lesz az addig sem túl szép kép. Pl. az AMD 4.8W-ot ad meg HD lejátszáshoz, Z2760-nál meg 3W alatt vagy. Nagyon nem mindegy. :U

    Egyébként a legfrissebb Atom-ok (amiket most kukázott az intel) 32nm-en készültek, ami csak maximum egy generációnyi gyártástechnológiai előny. Előtte közel egy évig (2011. januártól 2011. novemberig) az intel volt ezen a fronton hátrányban, lévén a korábbi Atom-ok 45nm-en készültek, míg a Brazos 40nm-en. (Csak a proci, a vezérlőhidak már más kérdés, ott még nagyobb az intel lemaradása nem csak gyártástechnológiában, hanem szolgáltatásokban is.)

    A gond ott van, hogy kis túlzással az Intel azért gyártott Atomot, hogy kitöltse a gyártókapacitását a régebbi sorokon, mert netbook-oknál mindegy volt. A mostani 32nm is ennek az eredménye. Ellenben ő bármikor megteheti, hogy "lejjebb megy", ahogyan a következő generáció pl. megy is szépen 22nm-re. Az AMD jelenleg is szorít, hogy a Jaguar valaha végre gyártásban legyen 28nm-en és a darabszámokra semmi érdemi befolyása sem lesz. A vezérlőhidak kérdése tabletnél édes mindegy, csak integrálva legyen és ami kell az már nagyjából benne van a Z2760-ban is.

    Ráadásul a Brazos azonos fogyasztás mellett nagyobb teljesítményt kínál, így hiába régebbi a gyártástechnológia, a fajlagos fogyasztása messze jobb.

    A gond ott van, hogy az AMD elcseszte nagyon a piac felmérését, csináltak egy remek netbook procit a Brazos képében, csak addigra lettek meg mire a kategória megszűnt. Az említett fajlagos fogyasztási előnye pont a netbook vonalon jön csak ki, tabletbe már a Z2760 is jobb, fölé meg az U procik.

    És ki lenne az, aki érdemben tudna az AMD-nél nagyobb konkurenciát jelenteni az intelnek? Nem véletlenül lépett le szinte mindenki erről a piacról. Egyébként tényleg jót tenne az x86 piacnak az AMD csődje. Valószínűleg az egekbe emelkedne a legegyszerűbb processzorok ára is. És nyilván ott is maradna.

    Az AMD csődje azért kéne, mert végre olyanhoz kerülhetne az x86 konkurencia aki mögött van tőke, hogy az Intel komoly ellenfele legyen. A mostani helyzetben, viszont a kutya nem ruház bele az x86 licence-k korlátolt használhatósága miatt, így az x86 licence-k 3rd party kézbe kerülésére egyetlen esély az anti-trust törvények által való kikényszerítés. Kapásból mondjuk Qualcomm vagy Samsung-ot látom erre elég erősnek kérdés bármelyiknek lenne-e ez érdeke. Egyébként ha a felvásárlás nem jönne össze csőd esetén, másnap darabolná is az Intelt a DOF/FTC. Így meg lenne újra verseny.

    Egyébként most talán az egekben vannak az árak? Az low power noti és a workstation piacon most sincs konkurens proci az Intellel szemben és mégis megfizethetőek. Ne a magyar átlagfizetésekből induljunk ki, egy 100$/€-os mérnökórához képest a 200$-os gyári árú i3770 drága lenne? Nem hiszem. Ahogy azt sem gondolom, hogy egy U-s i3-i7 70-200$-os ára olyan eget rengető lenne. Nem emiatt drága egy jó noti.

    MZperX75: Jó az avatarod. :R

    [ Szerkesztve ]

    ''A file-cserélés öli meg a filmipart? Inkább a filmipar öli meg a file-cserélést. 2 hónapja nincsen semmi értelmes film, amit érdemes lenne letölteni...''

  • DaveJr

    őstag

    válasz MaUser #28 üzenetére

    "Az AMD csődje azért kéne, mert végre olyanhoz kerülhetne az x86 konkurencia aki mögött van tőke...."

    Ezzel csak az a baj hogy nem nagyon van olyan cég akinek lenne akkora tőkéje hogy abszolút nulláról indulva beletudjon vágni ebbe a piacba. Nem beszélve arról hogy az Intelnek így még nagyobb előnye lenne a konkurenciával. Még ha fel vásárolja vki az AMD eddig eredményeit, szabadalmait....stb. vagy az Intel kényszerül eladásra. De még akkor is jelentős előnye lenne.

    [ Szerkesztve ]

    Isten és a programozók versenyt futnak egymással. A programozók egyre hülyebiztosabb programokat készítenek, Isten pedig egyre hülyébb embereket.

  • danih

    addikt

    válasz #65675776 #24 üzenetére

    Valóban, rosszul emlékeztem. Mindenesetre performance-per-watt-ban ezt is veri egy SB Celeron.

  • válasz Graphics #1 üzenetére

    Érdekes. Android alá nem kizárt hogy az akkorra talán megjelenő újabb Nvidia Tegra generáció rá fog dolgozni ezekre a kis processzálómagokra.

    / Telefonon: +36203566618 / Hétköznap 9 - 18 között elérsz /

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz MaUser #17 üzenetére

    Gondolom, hogy a következő Atom megoldja a stabilitási gondokat, de az nem segít a mostanin. Ez egy veszélyes játék, mert mire használható lesz az Atom, addigra a névhez túl sok kellemetlen élmény fog társulni. Most sem magának tesz jót az Intel, hogy nem ad ki Win 8 drivert a Cedar Trailhez, és a korábbi Atomokhoz. A legtöbb felhasználónál ez a politika egy "soha többet Atom" gondolattal fog társulni. Nem véletlen, hogy pár partner már javasolja, hogy az Atom nevet hagyják el, túl negatív a megítélése. Mi tudjuk, hogy ez csak egy név, és valójában a hardver számít, de az átlagember ezt nem így gondolja. Ez persze kapcsolatban van azzal, hogy nincs kedvük ismerni a hardvert még felületesen sem, így marad a negatív név előttük.

    A Microsoft erősen amellett van, hogy a egyetlen forrásból ki lehessen szolgálni minden hardvert. Erre 2013-ban majd lesznek bejelentések. Hosszútávon úgy akarják csinálni, hogy ne is kelljen binárist fordítani, az a program indításakor történik majd meg, és úgy fut majd az alkalmazás. Ez az erőforrások kihasználásánál is hasznos lehet, mivel a binárist úgy fordítja a program, hogy esetleg használjon IGP-s gyorsítást, vagy egyéb részegységet, ha ez lehetséges.

    (#18) vanye: De az x86 nem javítja meg az Atom stabilitási gondjait. [link] - ennek az oldalnak a legvégét olvasd el. Ezt Anand akkor azt hitte, hogy Windows probléma, de más hardveren nem jön elő. Ott van egy kép is elveszett erőforrásról. Random dobálja a driver D3D alkalmazások alatt. Ez akár driver összeomlással is társulhat, ami kékhalálhoz vezethet, jobb esetben csak egy appcrash. Ez így a legkevésbé sem egy jól működő platform benyomását kelti.
    A megcélzott vásárlóréteg valszeg sokat fog a weben videózni. Számos videoportál Flasht használ még mindig. Ezt a tabletek közül csak a Hondo támogatja IGP-vel gyorsítva. Ez egy funkcionális szempont. eleve a webet is a GPU-s terhelés növelése felé visszük, mert így sokkal energiahatékonyabban működik egy mobil eszköz. Nem véletlen, hogy a legtöbb ARM-os cég inkább az IGP-s teljesítmény erősítésére koncentrál. Weben a központi processzornak egyre kevesebb lesz a szerepe. Az Intel is ezért áll át a saját architektúrájára, mert túlságosan meg van kötve a PowerVR-rel a kezül. A Windows az nem Android, ahol a PowerVR az iOS portolásból komoly hasznot húz. A Microsoft rendszerén ez az architektúra csak szenvedést hoz. A saját architektúra sokkal jobb, persze a fogyasztás/teljesítmény mutató a konkurensekhez képest nagyon gyenge, de egyelőre nincs jobb alternatíva, azt viszont világosan látják, hogy a PowerVR-től el kell zárkózniuk.
    A Microsoftnak is az ultramobil rendszerek okozzák a legnagyobb fejtörést, főleg a PowerVR. Raktak dolgokat a DX11.1-be, hogy egyszerűbb legyen a fejlesztők dolga, de akkor is eléggé speciálisan kell írni az alkalmazást, hogy IMR és TBR mellett is jól működjön. Sajnos minden API futószalagja az azonnali renderhez van közelebb. A Qualcomm nem véletlenül rakott Flexrendert az Adreno 300-ba. A hardver kihasználása nem ideális ebben a működési módban, de funkcionálisan ez fekszik az API-nak. Az élmény szempontjából utóbbi jobban számít.
    Emlékszem, hogy sokan az NV-nek az IMR elv melletti kardoskodását kritizálták, amikor a Tegra 2 megjelent. Főleg a konkurensek. Ezt igen jó példákkal támasztották alá, főleg mérésekkel, hogy milyen teljesítmény/fogyasztás mutatója van a GeForce ULP-nek. Most pedig a kritizálók sorra jönnek elő azzal, hogy az IMR lesz a jó irány, mert nincs korlátozva a mozaikokban kötegelt háromszögek száma, és a komplex feladatokban kifejezetten ideális, ha a hardver az API-k logikai futószalagjához igazodik. Az új Adreno, Mali és GC fejlesztések már lépdelnek az IMR felé. Egyedül az ImgTec makacs, de ők az Apple miatt megtehetik. Az Androidra mindig jók lesznek a portok az iOS-ről.

    (#28) MaUser: A Hondo APU max fogyasztása 4,5 watt és +1 watt a vezérlő. Az Atomra már hiányzik a fogyasztási szint, mert az Intel kivette a specifikációból. [link] Arra emlékszem, hogy régen 1,7 watt átlagos érték volt megadva. A maxot nem tudjuk. Az AMD 2 wattos átlagos fogyasztást ad meg a Hondo APU-ra.
    Az Intel Z2760 tényleges ellenfele az AMD Z-60. Persze árban nem egyeznek, mert az Intel az Atomot 25 dollárral olcsóbban árulja a listás adatok szerint. Az ár az ami miatt a Z-60 elsősorban az üzleti vonalon lett bevetve, mert nagyon drága a termék. 60 dollár a listaára, ami konkrétan 3x annyi, mint amennyit egy Tegra 3-ért kérnek, és a Hondo lapkamérete is kisebb, ráadásul az NV drágább node-on gyártatja a Tegrát. Ettől függetlenül a CES-en több gyártó is Hondo APU-ra vált. Egyszerűen ma ez az egyetlen stabilan működő x86-os tabletplatform. Az Atommal próbálkoztak, de nem működik. Itt a váltás az egyetlen megoldás, amíg nem jön új x86-os platform. A gyártók szempontjából is kritikus, hogy a vásárló ne egy olyan tabletet kapjon, ami random fagy, vagy különböző beépített funkciók mellett véletlenszerűen újraindul. Ez a gyártónak a brand amortizációja. A legtöbb felhasználó a termék gyártójának logóját látja a terméken, és logikusan azt fogják hibáztatni. Persze ez valójában nem logikus, de itt egyszerű gondolkodású vásárlókról beszélünk.
    A videolejátszási adat az önmagában kevés. Emellett a bemutatón minőségvizsgálat is volt, hogy a Hondo mennyivel szebb képet ad a plusz wattokért. A HQV 2.0 eredmény az 178 a Hondo APU-n és 86 az Atomon. A tesztben a max. érték 210 pont.
    A képminőségben számszerű adat, hogy a windowsos PowerVR driver a hardvert 16 bites maximális shader precizitás mellett működtetni. A Hondo APU esetében 32 bites precizitás érhető el. Dupla olyan pontosan számol, ami nyilván a képminőségre hatással van. A PowerVR IGP-nél még a Tegra 3 IGP-je is pontosabb a 20 bites precizitásával.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Hiperwolf

    tag

    válasz Abu85 #33 üzenetére

    Nem valami hasonló volt a történet a Celeronnal régen?
    Régen jónak számított, aztán megromlott a hírneve, de ahogy észrevettem, most sem ódzkodnak már tőle az emberek.
    Meg ha laptopba belerakják, végül úgyis az ár fog győzni... :U

    "Nem a Thinkpadről hiányzik a touchpad, hanem az összes többi laptopnak nevezett ipari hulladékról a trackpoint." by BZS

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Hiperwolf #34 üzenetére

    A Celeron az csak nem volt gyors, de stabil volt és mindig jól működött. A PowerVR-rel utóbbi két tényező hiányzik.

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • MaUser

    addikt

    válasz Abu85 #33 üzenetére

    Szerinted a tablet vásárlók hány százaléka tudja, hogy Atom van a gépben? 0,01 vagy 0,00001? A többi meg számtech lapokat olvas és nem vesz majd Atomot vagy simán nem érdekli és vesz egy (ilyen) gondoktól mentes iPad-et. A név ezért közel teljesen mindegy, legyen rajta az hogy Apple/Google/MS és kész. A következőnél meg nem lesz gond, ahogyan az új HD-kkal sincs már ilyen. Az az érdekes inkább, hogy a gyártók mégis bevállalják a mostani Z2760-at a stabilitási gondok ellenére, mert nincs más.

    Amit írsz első induláskori fordítás kapcsán, azt már az elejétől csinálja a .net, nincs ebben semmi új. Azonban a natív kód hatalmas előny, kizárt, hogy ezt tiltaná az MS. Gondolj bele milyen egyszerűen lehet így portolni logikákat, hogy nem kell sokezer mérnökórát rászánni az újraoptimalizálásra.

    A Hondo APU max fogyasztása 4,5 watt és +1 watt a vezérlő. Az Atomra már hiányzik a fogyasztási szint, mert az Intel kivette a specifikációból. Arra emlékszem, hogy régen 1,7 watt átlagos érték volt megadva. A maxot nem tudjuk. Az AMD 2 wattos átlagos fogyasztást ad meg a Hondo APU-ra.

    Hondo-t feleftsd el jelenleg tablet szinten. 5W feletti fogyasztással jelenleg tökéletesen alkalmatlan. 50+Wh-s akksit raksz csak a proci+gpu miatt a tabletre, hogy meglegyen a 10h-s üzemidő? Aztán még +20-30Wh kéne a kijelzőnek és egyebeknek. Ez esélytelen. Nem véletlenül vállalták be inkább a gyártók a rossz driveres 2760-at. 2760-ra meg ott a mért fogyasztás, 3W alatt vagy terhelten. A többi Atom többet eszik, de azokat nem is rakják tabletbe.

    Az Intel Z2760 tényleges ellenfele az AMD Z-60. Persze árban nem egyeznek, mert az Intel az Atomot 25 dollárral olcsóbban árulja a listás adatok szerint. Az ár az ami miatt a Z-60 elsősorban az üzleti vonalon lett bevetve, mert nagyon drága a termék. 60 dollár a listaára, ami konkrétan 3x annyi, mint amennyit egy Tegra 3-ért kérnek, és a Hondo lapkamérete is kisebb, ráadásul az NV drágább node-on gyártatja a Tegrát. Ettől függetlenül a CES-en több gyártó is Hondo APU-ra vált.

    60$ egyébként teljesen normális, azon már lehet haszon is szépen, de kíváncsi leszek az eladásokra és hogy ki vállalja majd be. Tabletbe kell az üzemidő, az meg 40nm-en nem lesz. Esetleg a W110 sorsára jut, azt sem kapkodták szét és nem véletlenül. (Mondjuk az Atomos konkurenciát sem. :DDD )

    Egyszerűen ma ez az egyetlen stabilan működő x86-os tabletplatform. Az Atommal próbálkoztak, de nem működik. Itt a váltás az egyetlen megoldás, amíg nem jön új x86-os platform. A gyártók szempontjából is kritikus, hogy a vásárló ne egy olyan tabletet kapjon, ami random fagy, vagy különböző beépített funkciók mellett véletlenszerűen újraindul. Ez a gyártónak a brand amortizációja. A legtöbb felhasználó a termék gyártójának logóját látja a terméken, és logikusan azt fogják hibáztatni. Persze ez valójában nem logikus, de itt egyszerű gondolkodású vásárlókról beszélünk.

    Ez teljesen jogos, de ma mindkét megoldás hibás. Intel-lel anyázni fogják a gyártót amíg nincs jó driver, AMD-vel meg azért mert vagy túl nehéz lesz a tablet (és drága a plusz akksi miatt) vagy lesz egy négy-öt óráig működő tableted. Tipikus melyik kezembe harapjak dolog. A jövő meg Intel-nél biztatóbb a 22nm és az "olcsóbban adhatóság" miatt.

    A videolejátszási adat az önmagában kevés. Emellett a bemutatón minőségvizsgálat is volt, hogy a Hondo mennyivel szebb képet ad a plusz wattokért. A HQV 2.0 eredmény az 178 a Hondo APU-n és 86 az Atomon. A tesztben a max. érték 210 pont. A képminőségben számszerű adat, hogy a windowsos PowerVR driver a hardvert 16 bites maximális shader precizitás mellett működtetni. A Hondo APU esetében 32 bites precizitás érhető el. Dupla olyan pontosan számol, ami nyilván a képminőségre hatással van. A PowerVR IGP-nél még a Tegra 3 IGP-je is pontosabb a 20 bites precizitásával.

    Elvileg a GMA4500-nak is csúnya a képe (itt valszeg mínusz pontot kapna :) ), aztán mégis dobálták TP-kbe ezerrel és nem láttam, hogy sírtak volna miatta a népek. Nem olyan kritikus ez mint gondolod. Ha az lenne már nem lenne TN-es monitor laptopban/tabletben, aztán... De gondolom te is tudod, hogy már a HD3000-nek is 173 (HD4000 197) pontja van itt, így kétlem hogy az új generációval itt bármi gond lenne majd.

    ''A file-cserélés öli meg a filmipart? Inkább a filmipar öli meg a file-cserélést. 2 hónapja nincsen semmi értelmes film, amit érdemes lenne letölteni...''

  • GeryFlash

    veterán

    Bocs a hülyekérdésért, de mit jelent az asztali atom? htpckbe vagy hol? és a mobil atomokat hova, a netbook piac tudomásom szerint már gyakorlatilag alig létezik

    [ Szerkesztve ]

    Hi, i'm new to APHEX TWIN, so i was wondering how much the IQ requirements was to enjoy his stuff. and understand all the underlying themes, because its really complex stuff. I have IQ of 119 but i heard that you need atleast 120 is it true?

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz MaUser #36 üzenetére

    Kevés. De azt érezni fogják, hogy belefagynak és újraindul. Nem véletlen, hogy számos gyártó hirtelen áttér a Hondo APU-ra. A saját brandjük amortizációja zajlik az Atom problémái miatt. Ezt nem engedhetik meg. A Compaltól tudom, hogy náluk öt cég fog Hondo APU-s gépet gyártatni. Ezek közül két cég jelentősen vissza is vesz az Atom tabletek rendeléséből. Ez azt jelzi, hogy van más. Igazából senki sem hitte, hogy a Z2760 nem lesz stabil, illetve nyilván azt sem várta senki, hogy a Hondo APU ennyire agyon tudja verni tudásban. Bár ugye itt fontos, hogy a hardver specifikációban az Atom közelebb van, mint azt a valóság mutatja. A funkcionalitás a limitáltsága abból ered, hogy a driveres támogatás nagyon messze van attól, amit a hardver elméletben tud. A Z2760 képes lenne a Windows 8-at egy kifejezetten tempós future_level_10_1 szinten futtatni, de csak egy kifejezetten buta 9-es szint jön össze, mert a driver nem támogat többet. Ehhez képest a Hondo APU a 11-es szinten támogatja, ami egyébként alapfeltétele a Windows 8 új szolgáltatásainak. Ha valaki egy teljes funkcionalitású Windows 8-as tabletet akar összerakni, akkor nincs más megoldás, mint a Hondo APU. A vállalati szintre koncentráló Fujitsu pont ezért döntött a Hondo mellett. Nyilván ide nehezebb eladni egy Atomot, mert vásárlás előtt utánanéznek, hogy mire lehet számítani. A konzumer szint egyszerűbb, mert csak vásárlás után derülnek ki a problémák.

    Nyilván a .net és a Java is csinálja. Nem újdonság, de egyik megoldás sem koncentrál a magas teljesítményre. Az MS nem akar tiltani semmit, csak szeretné, ha egy forrásból, annak módosítása nélkül ki lehessen szolgálni minden hardvert. Ez az amin dolgoznak. Meggyőződésem, hogy az eltérő CPU és GPU ISA-k mellett ez az egyetlen lehetséges jövőkép, ha a cégek azon dolgoznak, hogy mindent ennyire összeolvasszunk a termékek szintjén.

    Miért kellene elfelejteni, ha számos gyártó erre vált a CES-en? Egyébként az iPad 4-be rakott Apple A6X maximális fogyasztása 5,3 watt. Ez is 5 watt felett van. A Hondo az már egy használható tabletplatform. Gyakorlatilag az a határ, ami passzívan hűthető.
    Ma rengeteg tabletekbe szánt processzort 40 nm-en gyártanak. A gyártástechnológiai váltástól a jövőben azért ne várj sokat. Az ARM már számos tanulmányt csinált róla, hogy a Dennard Scaling szabály a végéhez közelít. Most már karnyújtásnyira vagyunk attól, hogy egy tranyó bekapcsolásához szükséges energiaigény ne csökkenjen a csíkszélességváltással. Innentől például lehetséges, hogy egy 40 nm-ről 28 nm-re levitt lapka csak kisebb lesz, de nem fog kevesebbet fogyasztani. Ezért ruház be a TSMC ennyire komolyan a 28 nm-re, mert nagyon sokan nem fognak 20 nm-re váltani. Egyszerűen nincs összhangban a befektetett munka és pénz, az egyre kisebb csík csökkenő előnyeivel. Ennek megfelelően a mai fejlesztések főleg arra mennek rá, hogy a pJ/FLOP mutató csökkenjen. Amit a fizika törvényei nem tesznek lehetővé, azt bele kell tervezni az architektúrába.
    Raktak tabletbe Cedar Trail Atomot. Számos cég. Ezért van felháborodás, hogy nincs hozzá Windows 8 driver. Valaki 200k-ért vett ilyen tabot nyáron, hogy majd frissít Win 8-ra és öröme lesz. Hát nem lett.

    A 60 dollár eléggé magas. A tabletekbe szánt SoC-ok 15-35 dolláros listaáron mennek. Az egyébként elképzelhető, hogy ez csak kezdeti ár. Én a 40 dollárt tartanám reálisnak, persze a vállalati termékek annyira drágák, hogy például a Fujitsunak még így is megéri, de a konzumer szintre ez az ár már sok. A W110-ben a platform nagyobb volt, és 12 wattos maximális fogyasztással rendelkezett. A Hondo ugyanezt a teljesítményt tudja 5,5 wattból. Ez nagy különbség.

    A Fujitsu Hondo APU-s tabletje 9 óráig működik idle. 4-5 órát a W110 tudott, de ahhoz képest már felezett lett a fogyasztás.
    Amilyen specifikációi vannak a Temashnak én nem gondolnám, hogy a Bay Trail-T biztatóbb. A Temash 3,9 wattot fogyaszt SoC-ként, és kétszeres teljesítményt kínál a Hondo APU-hoz képest. A Bay Trail-T arra nem lesz jó, hogy a Hondo APU teljesítményét befogja, legalábbis az Intel előzetes teljesítményadatai szerint. A 22 nm akkor ér valamit, ha nem a piac legrosszabb teljesítmény/fogyasztás mutatóval rendelkező IGP kerül bele. A gyártók a listaárat fogják nézni.
    A tranzisztorsűrűség szempontjából nem biztos, hogy a 22 nm-es technológia miatt jobb lesz a Bay Trail. Az Intel 22 nm kapuszélessége valójában 26 nm, vagyis nincs messze a TSMC 28 nm-es kapuszélességétől, emellett az AMD a Jaguar magot már HDL-lel implementálja. De ha megnézed a Cedarview és a Hondo tranyósűrűségét, akkor a Hondo esetében egységnyi területen 40 nm-en több tranyó van, mint 32 nm-en a Cedarview lapkánál:
    Pontos számokban:
    Hondo: 40 nm, 75 mm^2, 380 millió tranyó
    Cedarview: 32 nm, 59 mm^2, 292 millió tranyó
    Ez a különbség onnan jön, hogy az AMD az ATI felvásárlásával megörökölte a HDL-t, amivel a cég a GPU-kat tervezte/tervezi. Ez a központi processzorokhoz használt megoldásnál jóval sűrűbben képes elhelyezni a tranzisztorokat, ami egy GPU-nál alapvető dolog, de a CPU-nál sosem volt rá nagy igény. Az AMD viszont a Bobcat magban néhány részt már HDL-lel tervezett, és a Jaguar magok esetében már a teljes mag ezzel lesz implementálva. Ezek is komolyan számítanak. Az Intel még az IGP-hez sem használ HDL-t. Nem kényszerítette rá őket senki, hogy ilyen irányba vigyék a fejlesztéseket. Az ATI és az NV évekig komoly harcot vívott, aminek a HDL az egyik eredménye, mindkét cég alkalmaz ilyet.

    A képminőség az egy olyan dolog, ami addig nem derül ki, amíg meg nem látod, hogy a másik mit tud. Elképzeled, hogy ez az amit ebből ki lehet hozni, amit csak az rombol le, ha látod, hogy ennél többre is képes egy másik hardver. Addig viszont nincs okod kételkedni abban, hogy a vásárolt termék képminősége jó.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • danih

    addikt

    válasz GeryFlash #37 üzenetére

    Az asztali atom magasabb CPU/GPU frekvenciákkal van ellátva, természetesen ez magasabb TDP-vel jár, ami asztali gépnél nem a legfőbb szempont. Irodai munkaállomásnak egyszerűbb feladatokra megfelelő, HTPC-t erre nem építenék.

    [ Szerkesztve ]

  • GeryFlash

    veterán

    válasz danih #39 üzenetére

    Értem, de irodai munkára egy gxxx proci nem jobb? Mire jó az, hogy csak 12wattot fogyaszt, cserébe nagy a szívás vele, kétlem hogy számít az a +30 watt egy cégnek... És nem hiszem, hogy olcsóbb lenne egy intel gxxx procinál. És a mobil cput hova szánják?

    Hi, i'm new to APHEX TWIN, so i was wondering how much the IQ requirements was to enjoy his stuff. and understand all the underlying themes, because its really complex stuff. I have IQ of 119 but i heard that you need atleast 120 is it true?

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz GeryFlash #40 üzenetére

    Számít az a +30 watt. Nagyon is. 1000 géppel számolva az már +30 kilowatt. Ez komoly kiadás lehet egy cégnek.
    A gyártók a netbookpiaccal leszámoltak, de ettől az árkategória még lyukas. Ide olcsó notebookok jönnek.

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • danih

    addikt

    válasz GeryFlash #40 üzenetére

    Nem tudom, mit értesz szívás alatt, a sebességét? Munkára elég ami van, az hogy nem fog az alkalmazott játszani és videózni, az már csak bónusz...

  • emvy

    nagyúr

    válasz Abu85 #41 üzenetére

    Hm, hat, nyilvan a valos eletben nincs 30 watt kulonbseg ATLAGOSAN. Tegyuk fel, hogy egesz napra vetitve atlagosan 5 watt kulonbseg van a ket gep kozott. 10 kWh elektromossag olyan ket dollar korul van nyugaton, ha jol emlekszem. 1000 gep eseten az 5 watt kulonbseg orankent 5 kWh, evente ez kevesebb, mint 50 MWh kulonbseg, azaz mondjuk 10000 dollar.

    Ez kb. semmi. Ahol 1000 desktop megy folyamatosan, ott a ceg eves bevetele jo esellyel felmilliard dollar felett/korul van.

    while (!sleep) sheep++;

  • MaUser

    addikt

    válasz Abu85 #38 üzenetére

    Apple az A6x miatt kapásból 42Whs akksit is használ, a procija is olcsó mert nagy tételben tud gyártatni lenyomva az árakat. Hondohoz drága a proci, kis tételben megy a gyártás (Apple-hez képest) és még nagyobb és drágább akksi kell. Ráadásul iPad esetén van egy végletekig a hw-re reszelt oprendszer, ami Hondo esetén nincs és nem is lesz. Hondo esetén a 9h idle meg egy rossz vicc, iPad 4 HD lejátszás során bír 14-et, netezve 9 felett.

    A 22nm nem tudom mennyi különbséget jelent majd a TSMC 28nm-jéhez képest, de az Ivy vs Sandy esetében teszttől függően kb. 25%-nyi fogyasztáskülönbség van az Intel 32 vs 22nm-je között (nyilván más okokból kifolyólag is persze). Ez nem kevés előny, de TSMC 28nm egyelőre sehol és úgy néz ki jelenleg hogy az Intel féle 14nm-t pár hónappal fogják csak megelőzni, ha így haladnak.

    Képminőségnél meg továbbra is tartom, hogy mindegy. Első és legfontosabb a kijelző. Amikor tükröződő kijelzőkkel van szerelve a tablet-ek jó része, és IPS sem alap sokszor, kár a gpu minőségén lovagolni.:U Ezen kettő jóval fontosabb, minthogy a 10"-os HD++ kijelzőn milyen pp-t tud filmlejátszásnál a GPU, mert azt a userek 99%-a egyébként sem látja/baromira nem érdekli, miközben nagyobb gond az, hogy szabadban nem látod a kijelzőt. :U GMA4500-nál jobb lesz az új messze és azzal sem volt különösebb gond, a HD3/4xxx meg már hozza azt amit kell.

    Nyilván a .net és a Java is csinálja.

    Nem, Java nem így csinálta, most már csinálhatja, ha a programozó úgy akarja, .net pedig elejétől így csinálta (persze itt is van más megoldás is), de volt bőven rossz implementáció erre is, témánál maradva a CC amikor .net-re váltott és indulásnál várhattál hosszan, mert tartott nekik egy évig mire rájöttek, hogy is kéne .net alatt ezt megoldani.

    danih: Ha munka esetén nem az önkormányzati Gizikét érted, akkor egy nagy cégnél kapásból fut a háttérben egy vírusirtó, egy monitorozó progi és egy app manager progi (meg még pár tíz service). Na most ez a három ha csak egy magot eszik meg, akkor baromi szerencsés vagy. Ráadásul egyre több program amivel dolgozni kell épül managed kódra, ami megint nem javít a helyzeten. A gyakorlatban ma már egy fejlesztőirodában az egyszeri hangyának is megváltás akár a 4->6 magra csere, mert szinte minden kihasználja, a régi két magos gépek (c2d) meg ma már használhatatlanul lassúk, mivel állandóan a procira vársz. Próbálj meg Atomon SAP-ban dolgozni, vagy valami közepes Excel táblával dolgozni. Pedig ezek hétköznapi dolgok a négy-hat magot 100%-on használni képes code analyser-ekhez képest. :U Amikor 30 percet vesztesz mondjuk naponta mérnökönként a lassú gép miatt, hidd el nem a napi esetleges 50Ft áramspórolás fog érdekelni gépenként, hanem az a fél mérnökóra, ami párszázszor ennyibe kerül. :)

    ''A file-cserélés öli meg a filmipart? Inkább a filmipar öli meg a file-cserélést. 2 hónapja nincsen semmi értelmes film, amit érdemes lenne letölteni...''

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz emvy #43 üzenetére

    Valóban nem fognak mindig működni, de ez itt elvi kérdés. Ha megfelel a kevesebbet fogyasztó platform, akkor miért vennének többet fogyasztót? Ez így működik a nagy gépparkkal rendelkező cégeknél.

    (#44) MaUser: A Hondo gyártása óriási tételben megy (negyedéves szinten olyan 10 milliós). Ez nem új lapka, hanem egy új revíziójú Zacate. Ezt 2011 óta gyártják. Nagyjából szeptember óta minden Brazos ezt a revíziót kapja. A legjobban sikerült termékekből lesz a Hondo. Ezt leválogatással csinálják. Az egyetlen különbség, hogy az új revízió kapott egy nagyon gyors boot módot, amit a Brazos E és C termékeknél letiltanak. Ezzel lényegében ezek a megoldások nem különböznek az elődtől.
    A Hondo az tud olyan dolgokat, amihez egy iPad hozzá sem tud szagolni. Ennek ára van, de nem véletlen, hogy vállalati szintű termékeknél erre építenek és nem iPadre.
    Az OS szempontjából a Windows 8 eléggé úgy van alakítva, hogy a Hondo APU-n tökéletesen fusson. Ez persze inkább fordítva értendő. Az AMD alakította úgy a fejlesztést, hogy támogassák az OS új képességeit.

    A TSMC a 28 nm-es node-jára már 2012 elején épültek termékek. Azt nagy túlzás állítani, hogy sehol nincs, amikor egy éve tömegtermelés folyik rajta.

    Szerintem a legtöbb felhasználó nem a tablet kijelzőjén fog videózni. Legalábbis így logikus.
    Az valóban nagy gond, hogy a szabadban nem látod jól a kijelzőt, de ez általános probléma. A legtöbb cég magas fényerejű megjelenítővel próbálja ezt megoldani, ami segít, de nem eleget, és még az aksit is durván zabálja. Ennél sokkal reálisabb alternatíva, amit az Apical csinál. Ezt az utóbbi IFA-n bemutatták. A mobil eszközt fel kell szerelni egy környezeti fényt érzékelő szenzorral, majd az adatokat folyamatosan elemezve egy háttérben futó szoftver mindig átdolgozza a képet (kontrasz és post-process), hogy az a fényviszonyokhoz ideális legyen. Az előnye, hogy teljesen átlagos kijelzővel is működik, és ezzel a megjelenítő fogyasztása nem nő meg, ám a hátránya, hogy az IGP oldaláról brutálisan magas számítási teljesítményt követel. Ugyan létezik rá célhardver, de nagyon kevesen licencelik, mivel túl sok helyet foglal a lapkában, és csak erre használható. Az alternatív licenc a szoftveres mód, de ehhez OpenCL-t támogató IGP kell, legalább 50 GFLOPS-os számítási kapacitással. Ezt még a Hondo APU IGP-je sem tudja, pedig ebből a szempontból 4-12x gyorsabb a konkurenseknél. a Temash IGP esetében már megoldható lesz a rendszer beépítése, annak a tempója a 80 GFLOPS-ot fogja ostromolni, ráadásul GCN lesz.

    Nem állítottam, hogy kötelező a .net és a Java esetében a real-time fordítást használni. Opciók vannak bőven.
    Egyelőre várjuk meg, hogy az MS konkrétan hogyan képzeli el. Egyelőre csak annyit mondtak, hogy a jövőben egy kód kell, ami mindent kiszolgál. Ez impozáns, de semmi konkrétum nem hangzott el a hogyanra.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • emvy

    nagyúr

    válasz Abu85 #45 üzenetére

    Most elvi kerdes vagy komoly kiadas?

    Termeszetesen ha nincs semmilyen mas szempont, akkor ez donto lehet. Annyit akartam mondani, hogy ez kb. jelentektelen kulonbseg.

    while (!sleep) sheep++;

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz emvy #46 üzenetére

    Az egyik következik a másikból. Ha veszel egy low power platformot, akkor annak fogyasztása van, ami kiadást hoz. Ha többet fogyaszt, akkor több lesz a kiadás. Ha nem kell a többet fogyasztó termék teljesítménye, akkor miért kellene növelni a kiadást? Ezért elvi kérdés.

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • big-J

    őstag

    Egy év mulva a konkurencia a köv. gent járja, nem látom ennek értelmét. Főleg, hogy a kétmagos atom egy kétmagos A15 szintjét hozza, így a négymagos a négymagosét, ezeket már ma is megkapni.

    [ Szerkesztve ]

  • siti

    senior tag

    support driver lesz hozzá? vagy ez is úgy jár mint a régi atom...

    Füle -> 9. BRSZK -> 2024. Június 22-23. (hamarosan beérjük a Fast and furious sorozatot)

Új hozzászólás Aktív témák