Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz MaUser #36 üzenetére

    Kevés. De azt érezni fogják, hogy belefagynak és újraindul. Nem véletlen, hogy számos gyártó hirtelen áttér a Hondo APU-ra. A saját brandjük amortizációja zajlik az Atom problémái miatt. Ezt nem engedhetik meg. A Compaltól tudom, hogy náluk öt cég fog Hondo APU-s gépet gyártatni. Ezek közül két cég jelentősen vissza is vesz az Atom tabletek rendeléséből. Ez azt jelzi, hogy van más. Igazából senki sem hitte, hogy a Z2760 nem lesz stabil, illetve nyilván azt sem várta senki, hogy a Hondo APU ennyire agyon tudja verni tudásban. Bár ugye itt fontos, hogy a hardver specifikációban az Atom közelebb van, mint azt a valóság mutatja. A funkcionalitás a limitáltsága abból ered, hogy a driveres támogatás nagyon messze van attól, amit a hardver elméletben tud. A Z2760 képes lenne a Windows 8-at egy kifejezetten tempós future_level_10_1 szinten futtatni, de csak egy kifejezetten buta 9-es szint jön össze, mert a driver nem támogat többet. Ehhez képest a Hondo APU a 11-es szinten támogatja, ami egyébként alapfeltétele a Windows 8 új szolgáltatásainak. Ha valaki egy teljes funkcionalitású Windows 8-as tabletet akar összerakni, akkor nincs más megoldás, mint a Hondo APU. A vállalati szintre koncentráló Fujitsu pont ezért döntött a Hondo mellett. Nyilván ide nehezebb eladni egy Atomot, mert vásárlás előtt utánanéznek, hogy mire lehet számítani. A konzumer szint egyszerűbb, mert csak vásárlás után derülnek ki a problémák.

    Nyilván a .net és a Java is csinálja. Nem újdonság, de egyik megoldás sem koncentrál a magas teljesítményre. Az MS nem akar tiltani semmit, csak szeretné, ha egy forrásból, annak módosítása nélkül ki lehessen szolgálni minden hardvert. Ez az amin dolgoznak. Meggyőződésem, hogy az eltérő CPU és GPU ISA-k mellett ez az egyetlen lehetséges jövőkép, ha a cégek azon dolgoznak, hogy mindent ennyire összeolvasszunk a termékek szintjén.

    Miért kellene elfelejteni, ha számos gyártó erre vált a CES-en? Egyébként az iPad 4-be rakott Apple A6X maximális fogyasztása 5,3 watt. Ez is 5 watt felett van. A Hondo az már egy használható tabletplatform. Gyakorlatilag az a határ, ami passzívan hűthető.
    Ma rengeteg tabletekbe szánt processzort 40 nm-en gyártanak. A gyártástechnológiai váltástól a jövőben azért ne várj sokat. Az ARM már számos tanulmányt csinált róla, hogy a Dennard Scaling szabály a végéhez közelít. Most már karnyújtásnyira vagyunk attól, hogy egy tranyó bekapcsolásához szükséges energiaigény ne csökkenjen a csíkszélességváltással. Innentől például lehetséges, hogy egy 40 nm-ről 28 nm-re levitt lapka csak kisebb lesz, de nem fog kevesebbet fogyasztani. Ezért ruház be a TSMC ennyire komolyan a 28 nm-re, mert nagyon sokan nem fognak 20 nm-re váltani. Egyszerűen nincs összhangban a befektetett munka és pénz, az egyre kisebb csík csökkenő előnyeivel. Ennek megfelelően a mai fejlesztések főleg arra mennek rá, hogy a pJ/FLOP mutató csökkenjen. Amit a fizika törvényei nem tesznek lehetővé, azt bele kell tervezni az architektúrába.
    Raktak tabletbe Cedar Trail Atomot. Számos cég. Ezért van felháborodás, hogy nincs hozzá Windows 8 driver. Valaki 200k-ért vett ilyen tabot nyáron, hogy majd frissít Win 8-ra és öröme lesz. Hát nem lett.

    A 60 dollár eléggé magas. A tabletekbe szánt SoC-ok 15-35 dolláros listaáron mennek. Az egyébként elképzelhető, hogy ez csak kezdeti ár. Én a 40 dollárt tartanám reálisnak, persze a vállalati termékek annyira drágák, hogy például a Fujitsunak még így is megéri, de a konzumer szintre ez az ár már sok. A W110-ben a platform nagyobb volt, és 12 wattos maximális fogyasztással rendelkezett. A Hondo ugyanezt a teljesítményt tudja 5,5 wattból. Ez nagy különbség.

    A Fujitsu Hondo APU-s tabletje 9 óráig működik idle. 4-5 órát a W110 tudott, de ahhoz képest már felezett lett a fogyasztás.
    Amilyen specifikációi vannak a Temashnak én nem gondolnám, hogy a Bay Trail-T biztatóbb. A Temash 3,9 wattot fogyaszt SoC-ként, és kétszeres teljesítményt kínál a Hondo APU-hoz képest. A Bay Trail-T arra nem lesz jó, hogy a Hondo APU teljesítményét befogja, legalábbis az Intel előzetes teljesítményadatai szerint. A 22 nm akkor ér valamit, ha nem a piac legrosszabb teljesítmény/fogyasztás mutatóval rendelkező IGP kerül bele. A gyártók a listaárat fogják nézni.
    A tranzisztorsűrűség szempontjából nem biztos, hogy a 22 nm-es technológia miatt jobb lesz a Bay Trail. Az Intel 22 nm kapuszélessége valójában 26 nm, vagyis nincs messze a TSMC 28 nm-es kapuszélességétől, emellett az AMD a Jaguar magot már HDL-lel implementálja. De ha megnézed a Cedarview és a Hondo tranyósűrűségét, akkor a Hondo esetében egységnyi területen 40 nm-en több tranyó van, mint 32 nm-en a Cedarview lapkánál:
    Pontos számokban:
    Hondo: 40 nm, 75 mm^2, 380 millió tranyó
    Cedarview: 32 nm, 59 mm^2, 292 millió tranyó
    Ez a különbség onnan jön, hogy az AMD az ATI felvásárlásával megörökölte a HDL-t, amivel a cég a GPU-kat tervezte/tervezi. Ez a központi processzorokhoz használt megoldásnál jóval sűrűbben képes elhelyezni a tranzisztorokat, ami egy GPU-nál alapvető dolog, de a CPU-nál sosem volt rá nagy igény. Az AMD viszont a Bobcat magban néhány részt már HDL-lel tervezett, és a Jaguar magok esetében már a teljes mag ezzel lesz implementálva. Ezek is komolyan számítanak. Az Intel még az IGP-hez sem használ HDL-t. Nem kényszerítette rá őket senki, hogy ilyen irányba vigyék a fejlesztéseket. Az ATI és az NV évekig komoly harcot vívott, aminek a HDL az egyik eredménye, mindkét cég alkalmaz ilyet.

    A képminőség az egy olyan dolog, ami addig nem derül ki, amíg meg nem látod, hogy a másik mit tud. Elképzeled, hogy ez az amit ebből ki lehet hozni, amit csak az rombol le, ha látod, hogy ennél többre is képes egy másik hardver. Addig viszont nincs okod kételkedni abban, hogy a vásárolt termék képminősége jó.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

Új hozzászólás Aktív témák