Hirdetés
Új hozzászólás Aktív témák
-
Megdöbbentő.
Különösen annak a fényében, hogy anno, amikor a 20 nm közelébe értek, egy elég részletesen és tudományosan kidolgozott cikket volt szerencsém olvasni a csíkszélesség csökkenéséről. A lényege kb. az volt, hogy 15 nm alá csak az Intel és az AMD együttesen alkalmazott technológiáival lehet lemenni, és valahol 5 és 7 nm között vége a világnak, nem lehet folytatni a miniatürizálást, mégpedig nem technikai okok miatt, hanem azért, mert a fizika törvényei nem engedik meg!
Erre most 2 nm-ről olvasunk...
MaCS
Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!
-
Komplikato
veterán
De kb. egyhetes hír volt, hogy TMSC fejlesztett gyártástechnológiát real 2nm-es tranzisztor mérethez, nyilván ha igaz is, több év mire gyártósor lesz belőle, meg a hírből nem derűlt ki konkrétan milyen termék sportok gyárthatóak rajta.
"Figyelj arra, aki keresi az igazságot és őrizkedj attól, aki hirdeti: megtalálta." - (André Gide)
-
Joci10
senior tag
válasz
Komplikato #3 üzenetére
Nem vagyok benne biztos, hogy a TSMC hirtelen ekkorát ugrana. Vagyis vélhetően marad az eddigi 'elnevezéstan'-os eltérés a valóságtól.
Egyébként #1-hez hozzátéve: a tudomány megismerése folyamatos. Vagyis az ilyen cikkekhez biztosan oda van írva, hogy 'a jelenlegi ismereteink alapján'. Ugyanis folyamatosan bővülnek az ismereteink, így egyre többet és így egyre kisebb méretű részeit ismerjük meg a minket alkotó és körülöttünk lévő anyagoknak is. 20-30 éve még a mikronos gyártás is elképzelhetetlen volt, mert akkoriban olyan korlátok voltak, amiken akkori tudásunkkal nem láttunk át (vagy régebben még az atomokat sem látták, most meg már az atommagok belsejénél járunk - vagy még beljebb). Azóta már át is léptünk ezeket a határokat, és az újabb tudásunkkal az újabb és újabb határokat is még kijjebb toltuk. Lehet, pár év múlva ezeket a határokat is még tovább fogjuk tolni, és ma még elképzelhetetlennek tartott részeket is fogunk tudni hasznosítani (a kvantumelmélet is nagyon friss elmélet, és az erre alapuló dolgok felszínét is csak kapargatjuk jelenleg). Vagyis van még mit tanulni - főleg majd a sokadik lemenőinknek, akiknek már a mai elméletek is 'kötelező' tudássá kell válniuk (meg ugye, a történelmi anyag sem fog csökkenni; sőt!). Nem irigylem őket.
-
Igen, ez így van, de azért léteznek áthághatatlan fizikai korlátok. A jelzett cikk is ilyenre hivatkozott, és ez nem a cikkíró egyéni tájékozatlansága miatt volt: tényleg úgy nézett ki, hogy falba ütköznek, mégpedig a részecskék mérete által diktált határba.
Aztán kiderült, hogy mindez helytálló is volt, csak a következményeit mérték fel rosszul, mivel a gyakorlatban még ismeretlen volt a terület.
Teljesen természetes eset, csak érdekességképpen említettem meg.
MaCS
Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!
-
ROBOTER
addikt
válasz
Komplikato #3 üzenetére
Most akkor a TSMC fejleszt vagy az ASML? Nyilván mindkettő, de gondolom a litográfia legalább annyira feltétele az egésznek, mint a felépítés.
-
catlaca
senior tag
Jó, nem vagyok fizikus, de ezek esetében is óvakodnék az átléphetetlen kifejezéstől. A diplomatikus megfogalmazás a tudomány mai állása szerint vagy valami ehhez hasonló. Száz éve még talán tehetett ilyen kijelentést egyetlen tudós, de ma nincs a földön egy ember aki képes lenne minden tudományos eredményt, vagy folyamatban levő kutatást átlátni. Ma egy ilyen “ez és ez lehetetlen” nem több mint kinyilatkoztatás.
Pl: mivel mi nem tudjuk átlépni a fénysebességet és nem ismerünk nagyobb sebességet, ezért azt átlépni lehetetlen.“Hülyeségre nincs diéta” (Rejtő Jenő)
-
ecaddsell
aktív tag
Az adott technológiával igaz is volt és gazdaságosság miatt be is bukott volna az egész további kicsinyítés, ha nem jönnek a mobilok hatalmas (minden szempontból milliárdos) piaccal és az akkus kis fogyasztás igényével.
A fizikai korlátok viszont nem változtak és bár a technológia talált rá megoldást, hogy még közelebb kerüljenek a korláthoz az alagúthatás (quantum tunnelling) egy kemény ellenfél és a piac további növekedésének is korlátai vannak. -
Ennél egy kicsit komplikáltabb a helyzet.
Egyrészt, mert valójában nincs olyan modellünk, ami nemhogy nem hiányos, de nem mond ellent valamiben a világegyetemről gyűjtött tapasztalatainknak. Sőt, a kvantumfizika és a relativitáselmélet az általánosan elfogadott területein is ellentmond egymásnak. Tehát nem csak fehér foltból van sok, hanem kifejezetten villogó pirosból is akad...
A fénysebesség is egy zűrös dolog. Utalnak jelek a fénynél gyorsabban mozgó részecskékre, és széles körben elterjedt álláspont szerint a relativitáselmélet nem is zárja ezt ki. Amit viszont tudtommal tényként kezelnek az az, hogy a fénysebességet elérni, illetve átlépni nem lehet. Mégpedig egyik oldalról sem.
És nem tudjuk, hogy az általunk ismert világegyetem szabályai mennyire általánosak, egyáltalán mit is jelent az uni(?)verzum, és hogy a fenébe jöhetett létre, mivel maguk az általunk ismert törvényei is helyenként kizárni látszanak a kialakulását.
Szóval baromi izgalmas dolog ez, gyakorlatilag felfoghatatlan.
De valami ezt súgja, hogy a bizonytalanságok olyan szinten jelentkeznek, ami nem igazán befolyásolja a z alkalmazott technológiánkat.
MaCS
Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!
-
válasz
ecaddsell #12 üzenetére
Igen, igen, de az érdekes az, hogy nem éppen elszigetelt vélemények szerint pont nem az adott technológia és annak gazdaságossága, hanem a fizika törvényei jelentették volna a határt. Tehát nem úgy szólt a szöveg, hogy nem tudjuk megoldani, hanem úgy, hogy onnan már nem LEHET lejjebb menni.
Szóval nagyon-nagyon alapkutatási szinten találtak valami újat.
MaCS
Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!
-
catlaca
senior tag
“Az univerzum a Nagy Zöld Trüsszentő orrlikából esett ki eredetileg és mi a Nagy Fehér Papír Zsebkendő eljövetelére várva (f)éljük le az életünket.”
Igen mondjuk a napunk energia kibocsátásához mérten nevetségesen jelentéktelen, hogy milyen A kategóriás egy mosógép, de a személyes kis valóságunkat aktívan befolyásoló tényező.“Hülyeségre nincs diéta” (Rejtő Jenő)
-
pelgrim_v1
tag
A gaafet 20 nm óta jön. Csak jön és jön és jön de sose ér ide
-
Fücsök007
őstag
válasz
pelgrim_v1 #16 üzenetére
Már tudni lehet mikor kezdik el alkalmazni a nagy gyártók, az EUV is elég sokat csúszott, ma meg már nem lennénk meg nélküle.
-
morgyi
nagyúr
válasz
pelgrim_v1 #16 üzenetére
Mint az EUV. Azt is tologatták.
A Linux rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait
Új hozzászólás Aktív témák
ph A 2 nm-es eljárás is erőteljesen készül, ráadásul ennek részletei is kiderültek.
- Gyúrósok ide!
- Előrendelhető és ajándék headset is jár a HTC U23 Pro mellé
- sziku69: Szólánc.
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- AMD Navi Radeon™ RX 6xxx sorozat
- 1500 eurón indíthat a Xiaomi 13 Ultra
- Motorola Edge 40 Pro - szélsőséges eset
- NBA és kosárlabda topic
- Vicces képek
- További aktív témák...
- 2023 Apple Mac Mini M2 8/10 8GB/256GB SSD - Bontatlan! ÚJ! Átvehető!
- Zsír HP EliteBook 845 G7 Üzleti Laptop 14" -50% AMD Ryzen 5 PRO 4650U 16Gb 256GB SSD FHD IPS HUNBILL
- Nintendo Switch V2 CFW 2568GB okosított + Atmosphere + PixelShop
- Új Dell Inspiron 15 "Kis Gamer" Laptop -35% Bivaly i5-1135G7 4Magos 8Gb 512GB SSD FULLHD IPS
- Új HP VICTUS Gamer Tervező Laptop 16,1" -50% Brutál i7-12700H 14Mag 16/512 RTX 3050Ti 4GB FHD 144Hz!
Állásajánlatok
Cég: KIFÜ
Város: Budapest
Cég: pepris.de
Város: Budapest