Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • nakos1212

    senior tag

    válasz fatpingvin #16 üzenetére

    Sok ember hajlamos arra sajnos hogy a saját nézetét és véleményvilágát abszolút igazságnak állítsa be igazolás nélkül. Nyilván a hülye is tudja hogy abszolút domináns az ARM processzor téren (embedded, telefonok, laptopok, networking, mikrokontollerek, stb), kivéve a desktop részt, ami egy réteigigény, főleg az M1 és a Chromebookok terjedésének és az eszement áraknak köszönhetően. De neki pl. a desktop kell, ezért azt hiszi hogy az ARM nem is létezik, mert rá van szűkülve a saját valóságára. A retros topikban ia rendszeresen eljátsszuk vele hogy nem feltétlen az az abszolút igazság és szentírás amit ő gondol.
    A "semmi jelentősége a Linuxnak mint konzum OS" és hasonló kommentek is megmosolyogtatóak, mert a valóság az hogy de. Egy átlag ember lakásában legalabb 2 linuxos gép megy, jellemzően több mint windowsos (Android telefon, router, AP, termosztát, stb), ezek mind "konzum" és nem enterprise eszközök.

    [ Szerkesztve ]

  • nakos1212

    senior tag

    válasz arn #26 üzenetére

    Hát ha megcsavarod a kérdéseket, akkor persze hogy igazad lesz :) Idáig az ARM + szoftveres körítés kapcsolatáról beszéltünk, idézem: #11:
    "Kivancsi leszek hova sutik el az armos procikat. Mert egyedul szerver oldalon erzem oket itt potensnek, mashol hianyzik a swes korites. Az apple ezt “konnyen” meglepi, pcs oldalrol ehhez osszefogas kellene, ami sose volt. Konzumer piacon szvsz nincs sok eselyuk."

    Ezzel szemben a valóság: Az ARM-re a Windowson kívül mindegyik rendszer fel van készítve és a világ működő procijainak 98%-a ARM. Az hogy diy deskopoton még nem terjedt el, fel is fogható úgy hogy már senkit sem érdekel a desktop.

    A legfrisseebb nagy NV/ARM/Opensource dobás a világ legtöbbet eladott kézikonzolja mellesleg.

    Én pontosan tudom hogy deskopon nem egy nagy játékos a Linux, de nem is feltétlen való desktopra, soha nem mondtam hogy oda való, vagy egyáltalán érdemes ott használni.
    Ez a Valve-nak köszönhetően a következő pár hónapban változni fog amúgy.
    Kiváncsi vagyok melyik az az "ablakozófelület" a Debian-ban ami a Linux egy ilyen mély utálatát váltja ki, hogy inkább szemberepülsz a valósággal :)

  • nakos1212

    senior tag

    válasz Lacccca87 #28 üzenetére

    A Google nagyon sok saját cuccot használ az "iparági szabványnak" számító GNU programok helyett, ettől még Linux kernelt és modulokat futtat, ergo Linux.
    "Desktop és consumer oldalon": Már 2x írtam le hogy a desktop egy rétegigény, consumer oldalon meg ez nem igaz, viszont arn eredeti hozzászólása nem is ezeket taglalta (#11), hanem azt hogy a szervereken kívül sehol nincs jó szoftveres support ezekre az ARM motyókra - de, van. Consumer termék ami nem Enterprise vagy ipari - tehát SOHO Router, telefon, Macbook, Chromebook, tablet - egy modern, "nyugatias" házatrtásban nagyon sokszor előfordul hogy már nincs is desktop PC hanem tisztán ARM cucc minden. Mellesleg a Chromebook is egy Gentoo Linxu-ot futtat egy jó adag böngészős cuccal telepakolva, és iszonyat mennyiségeket adnak el belőle - Desktop Linux, tessék.

    Erről a licenszes dologról meg MS / Linux összeborulásról meg MS utálatról órákat tudnék meséi / vitázni, de az a legegyszerűbb ha utánanézel, kulcsszavak: GPL, szabad szoftver, "Embrace, Extend, Extinguish".

    TL;DR: A Linux fejlődését és terjedését évtizedek óta aktívan gyilkolja a Microsoft, az hogy fejlesztői igény volt egy Linux virtualizációt beépíteni a Windowsba, az semmiképpen sem összeborulást jelent. Nem csak a licenszek inkompatibilisek, hanem a fejlesztési modelltől (közösség vs egy megacég fejlesztői) az alapvető célokon át (jól működő szoftver fejlesztése vs profittermelés) és a filozófia (szabad szoftver, ami tanulmányozható mindenki számára, vs olyan ami teljes black box-ként működik, valójában nem tudod mit csinál a gépeden).

    (#29) arn : az eredeti hozzászólásodban, amire fatpingvin is írt, egyrészt egyáltalán nem erről beszéltél, másrészt az hogy mennyire felhasználóbarát bármelyik rendszer a két ikonos használaton túl, az ízlés kérdése. Az hogy a Mac egészen jó addig amíg nem valami fejlesztő package kell, akkor egyből fel is kell tenni a brew-et, pedig csak dolgozni akartál rajta.
    Az hogyha a Windowsban nem találod az amúgy 3 helyre szétszórt beállításlistából hogy hogyan kell valami elemi dolgot megcsinálni, az felhasználóbarát? Linuxban is kell szívni meg van learning curve, de úgy állnak hozzá az emberek nagy általánosságban hogy a Linux-nak egy Windows klónnak kéne lennie....

    [ Szerkesztve ]

  • nakos1212

    senior tag

    válasz arn #31 üzenetére

    "En vegig arrol beszeltem, hogy az nvnak milyen armos lehetosegei vannak, es ezt hogy befolyasolja a swes korites."
    Most bedobjam másodjára az eredeti kommented ahol NEM erről beszélsz vagy mi a célod ezzel? Vagy lehet itt valami alapvető félreértés van akörül hogy mit jelent egy adott architektúrára való "szoftveres körítés" ARM esetében ez egy adag devicetree fájlt és néhány specifikus drivert jelől példának okáért, de az architektúrakompatibilis programok évek óta megvannak Windowson, Linoxun, és most már Mac-en is, tehát van. De ennek 10 percnél nem kerül többe utánanézni ahelyett hogy valami FUD-ot kommentelne az ember.

    Linuxból is van ilyen-olyan is, raádásul elég power user dolgokat lehet megcsinálni a GUI-n is, csak egy idő után felmerrül a kérdés hogy minek. Minek mássz be valami szoftverközpontba ahelyett hogy kiadsz egy "apt update" parancsot, vagy egyéb egyszerű módosításokat minek csinálnál meg valami elásott felületen ha a Terminálban ezek nem hosszúak? Ott is el lehet menni egy awksedgrep oneliner csodáig ami mindenre is jó, de az esetek többségében erre nincs szükség. Itt is van abszolút lehetőség egy könnyebbel kezdeni (Mint, Ubuntu, LMDE), ami kicsit fogja a kezed és a shell parancsok is egyszerűsítve vannak, és egészen el lehet menni a Solaris-ig és a BSD-ig is.
    Desktop Linux a Mint, a ChromeOS is, ahol még a büdös életben nem vettem előre terminált.

  • nakos1212

    senior tag

    válasz arn #34 üzenetére

    Nem ezt kérdezted eredetileg, és valójában csak nem néztél utána a helyzetnek, mert bizonyítaná hogy nincs igazad / totál máshogy működik mint ahogy gondolod.
    A konzol is tud intuitiv lenni, nem a konzolon múlik a market share, eldugottabb Mac funkciókhoz is kell használni a terminált, eldugottabb Linux funkciókhoz is. A market share ezer tényezőn múlik, de az hogy most kell pötyögni vagy sem, az egy részletkérdés.

    "A chrome os, es a fel sem fert linux, nem tudom mekkora piacot jelent." - ez pl egy sarkalatos pont, aminek úgy sejtem, direkt nem nézel utána, különben abszolút kiderülne hogy nincs igazad.
    [link, 2p google]
    (Látszódik hogy szinte négyzetesen emelkedik a Chromebook használat)
    Az nvidia ARM licenszelőként pont ugyanazt tudja csinálni mint bárki más, és pont ugyanaz a szoftveres körítése, hiszen ugyanúgy ARM architektúra. Vannak board és GPU-specifikus fájlok, meg driverek, de ezek nem tételek a világ egyik legnagyobb chiptervezőjének, ilyenformán mivel van Linux ARM-re, sőt az ARM-os cuccok többsége Linux-os, van rá szoftveres környezet, tény. Ez most mindegy hogy Android vagy stock Linux.
    De itt bennem meg volt a naív feltételeézs, hogy utánanéztél annak hogy milyen a szoftveres környezet, és hogyan működik ARM-on mielőtt kommentelsz egy értékítéletet róla.
    Az NVIDIA jelenleg a Jetson platformmal benne van a legnagyobb feltörekvő Embedded platformban, és a Tegrával a világ legtöbbet eladott kézikonzoljában, a Nintendo Switchben, mindkettőn Linux vagy erősen abból származó rendszert futtat.
    A Windows-tól mostanában már maga a Microsoft is szabadulni, akar vagy parkolópályára tenni (SaaS próbálkozások, 0 pre-release testing erőforrás), nemhogy azok a cégek akiknek platformot kéne tervezniük akár. Azért mert neked a Windows futtatása ARM-en fontos, attól még ez nem igaz az ipar egy jelentős részére, és valószínűleg olyan jó se lenne, különben meglépték már volna, az X86-ot nagyon nehéz csak lecserélni és azt várni hogy legacy kód milliárd sorait portolják átúgy hogy jól működjön ARM-on, az emuláció meg annyira lelassítja az egészet hogy igazából ott tartana a dolog hogy van egy ARM proci, ami tök ugyanannyit fogyaszt mint egy X86, de cserébe még lassabb is.

    [ Szerkesztve ]

  • nakos1212

    senior tag

    válasz sb #38 üzenetére

    A HPC / szerver és az embedded alkotja a számítástechnikai piac 98%-át, a desktop egy mérési hiba ezek mellett profitban és mennyiségben. De körülbelül harmadjára írom le ezt. Nem véletlenül az összes Geforce kártya is tulajdonképp gyártási hibás Tesla :)
    Az hogy felületesen, de ismerem a Linux világot, az pont egy kicsit szélesebb látókör ahhoz az emberhez képest, aki nem.

Új hozzászólás Aktív témák