Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • gliskard

    senior tag

    válasz dokanin #11 üzenetére

    igen, elöbb-utóbb... AMD-nek a gyártási kapacitása limitált – nincs nagy mozgástere a TSMC-nél – ezért az OEM partnerek felé nem tud annyit szállítani amennyit ők átvennének.

    Részben ezért is problémás az AMD-nek a piaciból nagyobb szeletet megszereznie.
    Ameddig az OEM partnerek nem tudják stabilan és jól tervezhetően kielégíteni a megrendeléseket, addig nem lesz bizalom az enterprise kategóriában. Ráadásul a limitált gyártási kapacitáson házon belül is több terméke osztozik. Ami szintén egy szép logisztikai kihívás.

    Persze másrészről ott van a Google, Amazon és a többiek akik részben saját fejlesztésű HW-t használnak nagymennyiségben. Az ő esetükben a teljesítmény/fogyasztás érték sokkal fontosabb, ráadásul nagyrészt saját SW-t futtatnak amit megérheti akár egy-egy cpu-ra is optimalizálni, viszont nekik is mennyiség kell, garantált szállítással ráadásul ők alku szempontból is jó pozícióban vannak...
    Ilyenkor jön a sales és logisztikai dilemma – kinek szállítsanak? Mi a jobb, mi a fontosabb? A rövid, közép és hosszú távú előnyök?

    Intel-nek nagy szerencséje van az AMD-TSMC párossal – papíron szívnak mind a kettő miatt, gyakorlatilag még mindig csak fenyegetést jelentenek és nem napi szintű veszélyt. Ha a TSMC nem tudja rövid időn belül növelni a gyártó kapacitását, akkor az Intel az AMD-vel szemben időt nyer és csak minimálisan veszít a jelenlegi pozíciójából.
    Ha a tervezett gyártó kapacitást nagy részét elviszi az Intel, akkor megint az AMD-nek lesz nehezebb. Az újabb gyártás technológiára tovább lépni a lényegesen nagyobb költség mellett ismételt gyártási limitációt jelent – részben mert az Apple elvisz elég sokat (illetve mások is gyártatnának), részben pedig az elején a kihozatal sem olyan jó.

    Drukkolok az AMD-nek, de olyan mintha egy kicsit minden piaci körülmény betartana neki és az Intel lobby erejét és lehetőségeit még bele sem vettük a képletbe.

    Ezek mellett csak egy nagyon lassú bővülés prognosztizálható – ezáltal az Intel időt kap. Persze az AMD szempontjából nem szar a dolog, mert elad szinte mindent amit elhoz a bérgyártótól. Remélhetőleg olyan profittal értékesítve amiből előre tud menekülni és a TSMC holnapra vagy inkább tegnapra felhúzza a gyárakat, hogy kereslet legyen a korlátozó tényező és ne a kínálat.

Új hozzászólás Aktív témák