Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Mr Dini

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz adika4444 #1 üzenetére

    Szia!

    A cikk írásával nem volt célom disztró háborút kirobbantani, szerintem szubjektív kinek mire van szüksége.

    Az én váltásomnak szerver oldalon több oka van:

    1.) Szintén sok minden konténerben fut nálam is, de van, amit kénytelen vagyok a host OS-on is frissen tartani, pl. Python. Megelégeltem, hogy a Debian még a 3.5-nél járt, amikor már rég volt 3.7.9 is. Persze a saját fordítás/PPA működhet, de azzal is akadtak kényelmetlenségek, pl. ha egy függőség könyvtárat frissítettem, akkor le kellett vagy 8 csomagot újból fordítani. Még a repókban ezek automatizálva vannak. Ok, hogy Debianba is megy backport, de nem igazán kerülnek bele új funkciók, inkább security update-ek.
    2.) A Fedora a RHEL "teszt buildje" mindig, ezáltal igen aktívan van fejlesztve és a közösség is nagyon aktív mögötte = van community support.
    3.) Nagyon tetszik a Fedora féle yum csomagkezelő, soha nem akadt még be nekem, míg az apt esetében volt olyan, hogy olyan szinten kiakadt egy rossz csomag telepítése után, hogy le akarta töröltetni velem a teljes grafikai környezetet. :D
    4.) Mindig friss kernel. Ez számomra "crucial". Docker helyett podman-t használok, ami teljes mértékben userspace, nem is feltétlenül szükséges root a futtatáshoz, így minden konténerem teljesen rootless módon fut a hoszton, ráadásul Docker API kompatibilis. Viszont a fájlrendszerekhez fuse csatolásokat használ, amiben nemrég pusholtak rengeteg optimalizációt, talán az 5.4-es kernel verziónál. Érezhető a különbség. :)
    5.) Amikor felrakod az OS-t, az egy eleve élő tűzfal konfigurációval és SELinux-szal jön. Eleinte féltem az utóbbitól, de egész hozzászoktam mára. Számomra ez egy hatalmas plusz.

    Azon kívül kb akkor váltottam, mikor a Fedora 29 volt porondon, most 32 csücsül az összes vasomon, minden beton stabilan működik, egyszer nem volt semmivel sem gondom. Cserébe friss is a rendszer.

    Hogy hívják az éhes horgászt? Gyere Pista, kész a kaja!

Új hozzászólás Aktív témák