Hirdetés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • kispx

    addikt

    válasz Peter Kiss #202 üzenetére

    > "Jól emlékszem, hogy nem is olyan régen röppent fel, hogy a linuxos csomagkezelést is átvariálnák? "
    Nem. Az Ubuntun megmarad a csomagkezelés és e mellé kap egy egyszerűsített csomagformátumot. (A mobilos tervei miatt). A többi disztrón megmarad a csomagkezelés.

    > "Egy centivel nem nehezebb vírust írni sajnos, csak az mekkora sz.rarc lenne már, aki linucos gépeket fertúz, a Microsoft-tal meg jól ki lehet tolni, lehet fikázni."
    Az első problémát a megírásánál fogod megtalálni, a másodikat a terjesztésénél. Ennyi pont elég.

    (#203) anulu
    > "amit egyszeri userünk noná, hogy letöröl."
    Nem törli le, csak annak egy rétege. A win pedig ki/bejelentkezéskor igazán üríthetné a temp mappa tartalmát, hogy ne egy r=1 usernek kelljen ezzel szórakozni.

    > "te meg gondolsz egyet és letörlöd"
    Véletlenül nem lehet törölni, mivel nem vagy rendszergazda. A szándékos károkozás az más téma, mert a win sem védi meg magát egy tájboxban. A frissítés meg egyértelműen az előnye.

    (#211) Athlon64+
    > "- ú, ez nem Windows, i'm so ahrdcore"
    Ezt így max gyerekeknél tudom elképzelni. Nálam a linuxos ismerkedésem alatt nem hardcore érzés fogott el, hanem hiányérzet: mennyi mindent nem tudok még, pedig nem most kezdtem.

    > "Vagy olyan, aki Linux-ra fejleszt alkalmazásokat?"
    Jelen.

    (#215) SirRasor
    Az Ubuntuban egy amazonos lencse került be. Amit beírsz a dashba, azt megkeresi az amozonon. (Egyébként a Win 8.1-ben is lesz egy hasonló kémkedős cucc ) Ki lehet kapcsolni a privacy menüben, vagy akar le is uninstalálhatod a sudo apt-get remove unity-lens-shopping paranccsal. Így már nem fog utánad kémkedni. A kérdésre pedig a válasz, bármi más mint az Ubuntu.

  • CPT.Pirk

    Jómunkásember

    válasz debrejo #250 üzenetére

    ArchBangot mondanám rá, meg fog táltosodni vele a gép. Elég minimalista rendszer, de egy P3-as gépen is röhögve viszi a Skypeot, a ram használata meg 100MB alatt marad.
    A felület hotkeyekkel gyorsan kezelhető, bár az átalakítása kicsit nehézkes, de az ArchWikiben mindent megtalálsz, átalakítani meg csak egyszer kell.

    Röviden összefoglalva, minimalista de mégis teljes értékű disztró remek wikivel.

    Esetleg még egy Manjaro lehet érdekes XFCE felülettel, de ott már a tárhely lehet kevés lenne.

    [ Szerkesztve ]

    Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

  • Nowhereman

    őstag

    válasz hallador #238 üzenetére

    Az Ubuntu belassulása(10.10 után) nálam csak adalék volt a stabilitása mellett - a 12.04LTS nálam úgy leszerepelt(kedvencem az volt, hogy a hibabejelentő is rendszeresen összeomlott), hogy előbb veszek egy Win8 licencet, minthogy újra Ubuntut használjak. Megjegyzem - a Mint nálam tökéletesen megy. A Fedora pedig nálam már akkor eldobta a kulcsot, amikor még a betöretlen Gnome3-at tették kezelőfelületté, igazi win95 életérzést teremtve...

    A Debian használatához nem kell már kockának lenni, de azért még nem törli ki a júzer fenekét, és a "vegye ki a lemezt" után még nem teljesen kulcsrakész a rendszer. Az Arch alapúakat is simán lehetne javasolni, mert mondjuk a Manjaro már elég üleptörlős, de mint minden Arch néha kézi hegesztést igényel.

    Az én laptopom is öregebb a 2008-asodnál.
    Szerintem dekkolj egy kicsit az ország keleti végeinek valamelyik falujában, amikor jön a jobbágy, hogy PII-ről most apgrédelt PIV-re és XP-t kéne telepíteni. Nem kell régi kiadás, még a Debainra is ott van a Crunchbang. Bár a szerző szerint a júnitisubuntu megy fél gigán, de én az ilyen szintű "felhasználói élményt" nem egy jelenlegi kiadás is hozza akár egy 128Mb-os PII-n is...

    Utánam a kondenzcsik!

  • hcl

    félisten

    LOGOUT blog (1)

    @morgyi : Egy netbookban nem szokott olyan GPU lenni, ami tud gyorsítani (atom mellé). Amiben meg van, azok sem mai darabok, szóval elkezeli azt a Linux.

    @Nowhereman : 512Mb-n egy 1GHz körüli procival már egész jó egy Lubuntu is. HA bármi módon SATA winyót kap, akkor megtáltosodik. Anyám gépe AthlonXP2600+, 1Gb RAM, SATA HDD, megy az Lubi mint a szél - amíg flash-es oldalakat nem nyitsz meg rajta, de azért egy 360p-s zsütüb nézhető rajta.
    Filmeket meg szépen viszi, ha a winyórl kell lejátszani, 720p-ig mindent.

    Különben néha azon fogom a fejem, hogy menyire öreg vasakat tartanak egyesek, máskor meg azon, hogy mások mit tartanak öregnek (2 éves gépet azért cseréli, mert régi - nem csinál rajta semmi extrát).

    [ Szerkesztve ]

    Mutogatni való hater díszpinty

  • haxiboy

    veterán

    BackTrack ;]

    Premium Mining Rigek és Gamer/Workstation gépek: tőlem, nektek :)

  • kispx

    addikt

    válasz haxiboy #255 üzenetére

    Erről jutott eszembe azok az emberek akik a kezdő linuxos topicban szerették volna a BT-et használni. (Természetes desktop rendszerként :D ) Szóval volt ilyenre is példa.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz #32839680 #189 üzenetére

    Igazából én azt nem értem, magyarázza el valaki ha hajlandó rá, (gondolom az egész Linux alap szisztémájából fakad) hogy miért nem működhet úgy egy disztró hogy minden alkalmazás, driver stb képes egy varázslóval települni.

    Azért mert vindózon sem jön minden varázslóval? Ez nem os kérdése, hanem inkább kultúráé. Sok minden egyébként Linuxon is varázslóval jön. 2 nagy különbség van ilyen szempontból:
    - Windowson ott a registry, amibe parancsok futtatása nélkül nem épülsz be, így valaminek futtatása mindenképpen kell. Linuxon ilyen nincs, ott jellemzően egy kicsomagolás elég, ahhoz meg minek varázsló. Varázslónak linuxon akkor van, amikor valamit fel kell extra konfigurálni, ezekben az esetekben meg többnyire szokott is lenni, max nincs hozzá csicsa GUI.
    - Linuxon ott vannak a repository rendszerek, ilyen Windowson nincs. Valójából ha beletanulsz Linuxon sokkal-sokkal egyszerűbb szoftvert telepíteni (már olyat ami ezekben benne van), főleg updatelni. Ég és föld a "mindenki oldja meg magának" mentalitáshoz képest ami Winen van.

    Elég lenne egyetlen egy disztribúció ami ezt tudja, sok windows felhasználó vevő lenne rá

    Te se láttál még Ubuntu Software Centert. Ott még varázsló sem kell, egy gombnyomás és megy is fel. Mint a mobilos appstoreok.

    [ Szerkesztve ]

  • debrejo

    senior tag

    válasz CPT.Pirk #252 üzenetére

    Magyar verzió van belöle? Mielött átadom a gépet 1 hét tesztidöszak lesz, szóval belefér 1-2 alternatíva is.
    Hja, amit elfelejtettem: 1 giga ram van a netbookban és csak usb-röl fogok tudni telepíteni. Kell valami extra tudás a telepítéshez? Az nem baj ha kicsit mókolni kell vele, a lényeg a stabil végeredmény.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz SirRasor #215 üzenetére

    Igen, default az Ubuntu minden keresésedet amit a keresőjükben indítasz (tehát hogyha Firefoxot akarod elindítani, vagy a pornógyűjteményedben tallózol) postázza az Amazonnak. Ha jól emlékszem kikapcsolható, de kétlem hogy sokan tudnának róla.

    Ilyet egyik másik disztró sem csinál tudtommal, az Ubuntu forkok sem, így ebből a szempontból minden más megfelel az igényeidnek. Persze ha nagyon alufóliasapkás vagy, vannak olyan tréfás dolgok is, mint a Whonix.

  • vinibali

    őstag

    válasz CPT.Pirk #247 üzenetére

    szerintem azért, mert még csak most került be soktízezer(talán 50) kódsor a driverbe, linuxhoz illően még elég experimental státuszban van a dolog. nyilván ezért, szerintem stabil 3.11, 3.12 környékén már default lesz.

    (#248) morgyi: ha vársz pár napot, épp most írok egy két logout cikket. nem kell tartani a hardveres gyorsítástól, főleg chrome alatt és a VLC is használja az UVD-t!

    (#250) debrejo és (#258) debrejo: szerintem a xubuntu-t nézd meg vagy xfce-vel egy Debian Wheezy-t. mindenképp xfce mellett döntenék gyengébb gép esetében, viszont az SSD miatt nem ártana, ha egy 2GB-os Ram modult beszereznél(szerencsére olcsó), mert jó lenne ha swap nélkül használnád a rendszert :)

    BIOS/UEFI írás, helyreállítás, törlés, mentés! https://www.bvinarz.org/bios-iras/

  • CPT.Pirk

    Jómunkásember

    válasz debrejo #258 üzenetére

    Igen, ArchBanghez van magyar nyelv. A proigramokban meg van építve minden nyelv, a system locale alapján döntik el, hogy milyen nyelven induljanak el.

    Elég könnyű nyelvet váltani: [link]

    vinibali: az lehet. A régi DPM viszont soha nem lett alapból aktív, az akkor nem ütötte meg a kellő szintet?

    [ Szerkesztve ]

    Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

  • bzoley

    veterán

    Melyik linuxot elsőre? Úgy látom, egyiket se. Kipróbáltam egy ubuntut usb-n. Egy valamit tudtam, internetezni, azt sem mindig FC miatt. Próbáltam megkeresni, mi van az egyéb eszközeimmel, amit nem látok a beállítások között, pl. tv tuner. Esély nélkül, azt sem tudom, mi a helyzet velük, felejtősek, lehet-e kezdeni velük valamit, nyomuk sincs. A szoftverközpontből letöltöttem egy alkalmazást, nem volt jó, kipróbáltam volna, nem volt letöltés gomb, csak úgy ott volt. A szoftver oldalán megtaláltam, le lehetett tölteni, de ennyi. Telepítési lehetőségnek nyoma sincs sehol, ki tudtam csomagolni, de mintha erre nem lenne szükség. Szóval az internetezésen kívűl egy lépést sem tudtam megtenni egyetlen irányba sem.
    Még kipróbálok egy mintet is, aztán felejtős a dolog.

    A régi gépemre, ha találok linuxos célszoftvert, talán feleröltetném, ha jobban futna az XP-nél egy 700-as cerkán 192MiB ram mellett.

  • vinibali

    őstag

    válasz CPT.Pirk #262 üzenetére

    régi DPM-ről nem tudok. tudom, hogy ez mindig a prop driver egyik plussza volt. nyílván tudnak elég szép dolgok történni egy ilyen dinamikus órajelváltás alatt, főleg ha egy önkéntes írja, elég szegényes hardverdokumentécióval :) pl: gondolok itt a 320 környék nVidia hibázásoka, ott is mindenféle nyűg van win alatt, pedig prop a driver.
    szóval szerintem az előző nyíltnál is ilyen baj volt, viszont tény, hogy ezzel a gyári forráskóddal nagyon sokat fog javulni a nyílt driver, talán az AMD is az intel-féle csak nyílt driver irányába akar indulni a linux alatt :F

    (#263) bzoley: a liveusb aztán tényleg csak kipróbálásra van, szoftver centerből a live usb-ség miatt telepíteni nagyon lutri. szerintem ha van egy szabad vinyód próbálj rá élesben

    BIOS/UEFI írás, helyreállítás, törlés, mentés! https://www.bvinarz.org/bios-iras/

  • Cifu

    nagyúr

    válasz bzoley #263 üzenetére

    Megbocsáss, de ha nem akarod, hogy működjön, akkor sose fog. Ne mond, hogy sose volt gondod Windows-os driverekkel, szoftverekkel, ezek telepítésével. Akkor mennyi időt szúrtál el, amíg megtaláltad a megoldást?

    Ha ennyi után feladod, akkor tényleg felesleges vele foglalkoznod, mert nem akarsz igazából váltani, csak előadod, hogy te megpróbáltad, és nem sikerült, biztos a linux a probléma, még véletlenül sem te...

    A Live USB megoldások ugyanúgy nem tökéletesen használható dolgok, mint ahogyan anno a különféle Windows PE-k. Egyes dolgok kipróbálására jók, ha ennél többet akarsz, akkor már telepíteni célszerű.

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Penge_4

    veterán

    válasz Peter Kiss #202 üzenetére

    "Azt pedig ne keverjük bele, ha valaki elszúrja az alkalmazása telepítőjét."

    De keverjük, mert Linuxon ilyet nem engednek meg.

    "A TC-t oda telepíted, ahová akarod,"

    De az átlaguserek 90%-a nem változtatja meg az alapértelmezett telepítési könyvtárat.

    "dzsunka szoftvereket meg nem telepít senki, csak aki hülye."

    Ha valamire kell szoftver, akkor mégis hogy oldod meg?

    Linuxon kedvedre próbálgathatsz, mert a sudo apt-get purge mindent eltüntet. Az elárvult függőségekre (mert ezt bizony a Linux látja, ellentétben a Windows-zal, ahol pl. a winsxs mappa is csak hízik) meg ott a sudo apt-get autoremove

    "Group policy-t láttad már? Helyit?"

    Igen láttam és használtam is. De egyrészt az csak Professional/Ultimate változatokban volt/van, másrészt nem pontosan erre gondoltam, hanem, hogy Linuxban alap volt szinte mindig is az, ami Vista-ban került bevezetésre mindenki nagy bánatára, hogy UAC van és senki nem rendszergazda. És olyan szar volt az implementáció is és a tálalás is, hogy emiatt majdnem mindenki kikapcsolta, szóval adtak vele a szarnak egy pofont. Mert az elkanászodott szoftverfejlesztőknek fel kellett zárkózni (még a mai napig vannak olyan szoftverek, ahol ott van a Read Me fájlban, hogy jobbklikk->Run As Administrator-ként indítsd.

    Ha valami rendszerfájlról van szó (pl. anno tcpip.sys-t nem lehetett patchelni sem, mert az integritásellenőrzésen megbukott, hogy a max halfopen connections számát megnöveld), akkor minden eszközzel tiltakozik az ellen, hogy módosítsd, lehetőséget viszont nem ad, hogy ilyeneket módosíts (az említettet még XP-n is lehetett Registryből, Vistából és felette kivették)

    Szóval tök faszán meg van oldva. Átlagjózsinak bármikor bekaphat egy vírust még UAC mellett is, csak éppen a rendszert nem fekteti meg, de a Documents mappát minden további nélkül kiürítheti, mert ezeken a területeken teljes jogkörrel rendelkezik, ellentétben ha te akarsz rendszergazdaként valamit, akkor szüttyögj ott a jogosultsági szintekkel aztán még arra is emlékezz, hogy utána visszaállítsd (az, hogy ezzel a procedúrával milyen szemetet hagyott maga után a regisztrációs adatbázisban meg itt-ott, mert ezekkel a GUI-s dolgokkal az a baj, hogy letárolják a default-tól eltérő beállításokat, aztán mikor visszaállítja az ember defaultba már nem törlik azt).

    "Fejlettebb fájlfelismerés MIME alapján? application/ocetet-stream, kérem a következőt."

    Szóval azt akarod mondani, hogy ha én átnevezem a erdekeskep_malware.jpg-t erdekeskep_malware.exe-re, akkor nem fogja duplaklikkre minden további nélkül futtatni?

    Ahogy fordított esetben meg még egy nyamvadt Preferences nevű JSON fájlt sem lehet benne megnyitni társított programmal, mert anélkül nem ismeri fel, hogy az bizony egy szöveges fájl, hogy odabiggyesztenéd a végére, hogy .json?

    "Otthoni környezetben egyébként is tördezést emlegetni? SSD."

    Nem mindenki burzsuj.

    "Magamból tudok csak kiindulni, több asztallal csak eltévednék, ha egyáltalán használnám."

    Szóval ha neked, mint mértékadó felhasználónak nincs rá szüksége, akkor már egyértelműen hülyeség/felesleges?

    "Szóval nyugodtan rántsunk ki fájlokat alkalmazás alól, ha úgy tartja kedvünk?"

    Nem rántunk ki semmit, mert amíg egyetlen programban is meg van nyitva, addig még felülírható, módosítható. Csak nem lock-olja.

    "vagy Linux-on a kernel is csrélődik on-the-fly?"

    Ha nagyon akarod, akkor igen: KSplice-szal.

    "Tehát az, aki pénzért ad valamit, akkor kapzsi."

    Nem. Pénzért ad és mellette még kapzsi is.

    "Várjunk csak, nem is halnak éhen, akkor pénzt keresnek. Kapzsik. Vajob mennyit szakíthatnak?"

    Valószínűleg jóval kevesebbet, minthogy Forbes400-on vigyorogjanak meg dubajozzanak...

    (#203) anulu: "ez miért is jó nekünk?"

    Mert hozzáértő által minden szerkeszthető/olvasható. Míg Windowsban gyakran jön a legfaszább, legzseniálisabb informatikus, vagy akár MVP szájából is a következő mondat: "Hát ennek annyi. Lementem a fontos adatokat és újratelepítem."

    "az, hogy adott fejesztő .tmp file hegyeket használ nem az MS hibája"

    Nem. A programozóé. Az MS-é meg az, hogy ha már lusta egy olyan alkalmazáshálózatot a burzsuj létrehozni, amilyet a közösség ingyen üzemeltet (repók), akkor legalább követelje már meg, hogy megfelelő könyvtárakba másszon bele megfelelő módon az adott szoftver.

    A tmp egy ideiglenes kuka. Szóval ne a user legyen már a hülye.

    "erős csúsztatás, ugyanis mindegyik filerendszer töredezik, a kérdés az, hogy ezt hogyan tudja lekezelni."

    Extrém esetben mindegyiket lehet töredeztetni, de a Linuxé normál használat mellett nem töredezik, a Windows meg szokás szerint itt is logikátlanul okádja egymásra a fájlokat, amik miatt teljesen szokásos alapműveleteknél töredezik és a defrag hetente kerregteti a vinyót.

    "ezt aláírom (bár erre is van ingyenes megoldás, de most a gyáriakat nézzük (btw, egy linuxnál mi számít "gyárinak"??))"

    Az, ami integráns része a rendszernek.

    "ne akard azt mondani, hogy ha linux alatt használatban van a grafikus lib-ed (mondjuk X alatt vagy), akkor úgy tudod frissíteni, hogy reinit és minden nélkül egyszer csak hopp és már azt használja?"

    Erről nem beszéltem. Arról beszéltem, hogy pl. a Flash player-t böngésző újraindítás nélkül frissítem. Mert azt ugye bár nem használja 0-24-ben a böngésző, mégis lockolja Windows-on. Ha meg mégsem, akkor az Adobe telepítője gondoskodik róla, hogy állíts le minden böngészőt, ami fut. Egyszer még olyan böngészőt is leállíttatott velem, ahol nem csak simán letiltva volt minden beépülő, de még a path is meg volt változtatva, azaz be sem olvasta. Egyszerűen olyan intelligens a telepítő, hogy opera.exe, iexplorer.exe, firefox.exe nevekre szűr gondolom.

    Na szóval Linuxon frissítem, ha éppen inicializálva van a plugin, akkor még a régi libeket használja, de ha bezárom azt a tabot, onnantól törli a régit és használja az újat. A böngészőben nyomok egy "Refresh plugins"-t és már le is cserélődött 11.2 r201-ről mondjuk 11.2 r202-re.

    (#210) fsb1000: Nem az automata váltóról van szó, hanem arról, hogy amikor nagy szükséged van rá, akkor átkapcsolható manuális üzemmódra is. Sőt, még a fogaskerekek közé is be tudsz nyúlni.

    A Linux felhasználók többsége sem forgat szabadidejében kernelt meg szerkeszt config fájlokat, meg nyitogat terminált. Egyszerűen arról van szó, hogy ha valamit meg akar oldani, akkor azt nyit. De aki ilyen beállítottságú az Windows-on is ezt keresi.

    Itt most arról van szó, hogy az átlagembernek, aki feltételezzük, hogy igen, teljesen segghülye és nem ért hozzá, sokkal biztonságosabb egy jól karbantartott Linux, mint egy jól karbantartott Windows. Mert a Linuxban is megnyomja a Firefox/Chrome ikonját és böngészik (csak ott jóval alacsonyabb erőforrásigény mellett, vírusirtó nélkül sem fertőződik meg), ahogy ott is megnyomja a VLC vagy az SMPlayer ikonját (multiplatformos alkalmazásokról beszélünk) és behúzza drag and droppal Dolphin-ból vagy Krusader-ből (ha Intézőt és Total Commandert tudott használni, akkor ezeket is) a fájlokat, vagy duplaklikkel megnyitja.

    Ugyanúgy van jobbklikk menü is, beszédes menüpontokkal, mint Másolás, Kivágás, Törlés, Áthelyezés, Tulajdonságok vagy Átnevezés (utóbbi még jobb is Linuxon, mert a ha véletlenül elrontja/letörli a fájlkiterjesztést, akkor is megnyílik a fájl és nem kell ahhoz sem szakembert hívnia).

    MS Office helyett van LibreOffice, átlagusernek, aki nem dolgozik rajta jó. Nyilván aki MS specifikus funkcióktól függ, annak nem jó. De akkor is be lehet konfigurálni egy MS Office-t Wine alól, mert az fut onnan is.

    Szóval miért is kéne az átlagfelhasználónak a Terminálhoz nyúlnia? Elindítja a szoftverközpontot és onnan egyfajta iOS-i egyszerűséggel telepít és távolít el alkalmazásokat. Ezek pedig még frissülni is fognak a központi tárolóból folyamatosan, nem kell időről időre összevadászniuk különböző internetes oldalakról.

    (#215) SirRasor: Csak a főágába (Unity) került bele. Sem a Kubuntuba, sem a Xubuntuba, sem a Lubuntuba nincs benne.

    (#222) hallador: Mac-et is úgy érdemes venni, ha aztán letúrod róla az OSX-et és Linuxot teszel fel helyette. Minőségi hardver, jó anyaghasználat és így még egy kiváló rendszert is kapsz mellé. ;]

    (#234) Nowhereman: "akkor talán magadtól is rájössz, hogy a gtk3 és a KDE4 egyáltalán nem hatékony, hanem szimplán a videokártyát dolgoztatja."

    Amikor már egy IGP is bőven meghajtja, akkor miért ne azt dolgoztassa? Egyébként nálam a KDE 350-400 mega körül eszik. Szóval nem mondanám erőforrászabálónak.

    (#239) Sir Ny: Ez a Gobolinux egész jó elgondolással rendelkezik. Egyfelől kompatibilis a hagyományos fájlrendszer struktúrával, viszont emulálja a Windows-hoz szokott userek számára az otthonos környezetet. Kár, hogy 2008 óta nem jött ki belőle új verzió.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz vinibali #264 üzenetére

    szerintem ha van egy szabad vinyód próbálj rá élesben

    Vagy: VMware/VirtualBox.

  • bzoley

    veterán

    válasz Cifu #265 üzenetére

    Nem reszletezem, mert mint alatt meg nem jo a bill kiosztas, de hulyesegeket ne irj. Winben azert mindennek megvan a helye, a hibanak, es a lehetseges megoldasnak is. Nulla informacioval, navigacioval folosleges kiserletezni. Ha egz letoltott syoftverre nincs semmilyen opcio, akkor folosleges kinlodni vele.

    vinibali
    Ha talalok ures hdd t, talan kesobb megprobalok telepiteni valamit.

  • CPT.Pirk

    Jómunkásember

    válasz bzoley #269 üzenetére

    "Ha talalok ures hdd t, talan kesobb megprobalok telepiteni valamit."

    Javaslom az Ubuntu vonal elkerülését. Annyi más jó, jobb, stabilabb disztró van...

    Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz VaniliásRönk #249 üzenetére

    Lehet, hogy csak grub updatenél firssíti a grub beállításait, de grub update is van már 13.04-hez, szóval ettől még működik a dolog, csak hülyeséget írtam. :D

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • turbulencia8

    őstag

    Ha már Linux, én Mint alatt szerettem meg a LibreOffice-t, amiről már igen régen írt a ITcafé. A képek beszúrását és a horgonyokat meg kell szokni, viszont a pdf generálása rohadt jó, főleg ha stílusformázással készíted a tartalomjegyzéket: automatikusan könyvjelzőket rendel az alfejezetekhez is!
    A kiváló, a cégek számára is ingyenes irodaszoftver legfrissebb - akár a windows-os verziójáról - egy külön cikket írhatna IT café! Kösz.

  • bzoley

    veterán

    válasz CPT.Pirk #270 üzenetére

    Most mintet telepítek vbox-ra, de egyelőre úgy néz ki, nálam nem lesz használható, mert valószínűleg nincs minden eszközöm támogatva. Ennyi feltétele lenne csak egy elvi váltásnak. Az, hogy hogy néz ki, milyen megjelenésű, ilyen esetben nem számít. Androidot is meg lehetett szokni winmo után. De ha egy eszköz nem használható, az kizáró ok.

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz CPT.Pirk #270 üzenetére

    Egy linux telepítése és belakása kezdőknek önmagában emberes feladat, mi a francért kéne ezt még a támogatás hiányával megfejelni? OpenSUSE meg Fedora elvileg még támogatott disztró, de azokkal is sokkal több a küzdelem egy kezdőnek, mint egy Ubuntuval. (annak minden nyomora ellenére)

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • debrejo

    senior tag

    válasz CPT.Pirk #252 üzenetére

    átköltöztem a linux - abszolút kezdöknek" topicba, offolni itt nem szeretnék, van baj :D
    any help is appreciated :R

  • sh4d0w

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz julius666 #257 üzenetére

    Hsz-ed kapcsán jutott eszembe, mennyire kétségbe lenne esve itt pár winboy, ha leültetnék egy Tivoli, vagy egy Oracle telepítő elé *nix rendszereken...

    https://www.coreinfinity.tech

  • sh4d0w

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz bzoley #273 üzenetére

    Mondjuk Mint installnál be lehet állítani a billentyűzetkiosztást, tehát pebkac. Virtualizálva meg sosem fogsz minden eszközt látni, bármilyen megoldást is használsz, tehát ez megint pebkac.

    https://www.coreinfinity.tech

  • julius666

    addikt

    válasz sh4d0w #276 üzenetére

    Oracle telepítő

    Azzal Winen is ugyan úgy szívnának szerintem (Tivolihoz nem volt még szerencsém, de elhiszem készséggel). De nem is kell olyan messzire menni, szívnának azok egy MSSQL szerver "varázslóval" is bőven, pedig az Microsoft. A varázsló nem mindig jelent user friendlységet, sőt.

    De vicces példának fel tudnám még hozni az Eclipset is, amit mindkét rendszeren manuálisan kell csak kicsomagolni. A csodás vindóz shellbe beépített zip kezelő viszont akkora kalap szar, hogy még erre sem képes normálisan, bizonyos hosszúságú pathoknál hosszabbat már nem képes kezelni, szólni meg nem szól, egyszerűen azokat a fájlokat nem csomagolja ki. A program indításakor meg persze jönnek a magic errorok.

    Megoldás a problémára: használj 7zipet, vagy másik OS-t, mivel máshol ilyen gáz nincs.

    [ Szerkesztve ]

  • csongi

    veterán

    válasz hallador #224 üzenetére

    Mit nevezunk reginek? :) Brazos platform. Nem a legfisebb de meg sokaig helyt fog allni :)
    Egyebkent koazonom. Valaszokat. Majd ezt a pendriven hasznalhato verziot kiprobalom, nagyon tetszik az otlet eppen idelye volt mar egy hasznalahto valaminek, remelem a kozel jovoben csak fejlodni fog ez a dolog

  • CPT.Pirk

    Jómunkásember

    válasz VaniliásRönk #274 üzenetére

    Nem tartom jónak kezdők számára az Ubuntus támogatást, nincs rendes wikijük, fórumokban kell keresgélni. Van ugyan egy kezdetleges wikijük, de jelenleg le van halva, másrészt meg nagyon foghíjas. Még a Debiannak is van rendes wikije képekkel, nem tudom miért nem csinálják meg maguknak is.

    Arch vonalon ott van az Arch wiki, ami igen tisztességesen meg van csinálva, meg van még pár egyéb Linux disztró ág, ahol szintén van rendes wiki, bennük kb. minden felmerülő kérdésre a válasszal.
    Ha ezekben még mindig nem lenne meg a probléma, akkor meg a disztró fórumában meglesz, vagy megadják.

    debrejo: welcome! ;]

    bzoley: Mi az, amid problémát okoz? Valószínűleg ha Ubi alatt nem ment, akkor MInten sem fog.

    Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

  • bzoley

    veterán

    válasz sh4d0w #277 üzenetére

    Igen, észrevettem. Ez is zsákutca. Vagyis semmi értelme a témában megjelent cikkeknek, főleg azoknak, amik azt hangoztatták, hogy még telepíteni sem kell. Meg lehet nézni hogy néz ki, és ennyi. Az véletlenül sem derül ki, hogy használható-e valamire. Vbox, és társa szintén nem jó semmire. Ezek után, ha már első próbáról van szó, vajon hányan fogják feláldozni a működő rendszerüket, hogy egy kérdéses os-t telepítsenek a helyére? Kivéve azokat, akiknek az össz igényük, hogy elérjék a netet.

    CPT.Pirk:
    Már a virtuális gépen sem jelennek meg az eszközök, normálisan, hdd-re kéne telepíteni az os-t, ezt most kihagyom. A másik gépen "csak" egy szoftvernek kéne működnie, de arra nem látok alternatívát, csak wine-nal problémázást.

    [ Szerkesztve ]

  • Dhampir

    félisten

    válasz hallador #243 üzenetére

    Nekem tökéletesen ment a korábbi AMD FirePro dGPU-valt. Az Amnesiát is vele nyomtam végig Kiwi Linuxszon. :D

  • Penge_4

    veterán

    válasz VaniliásRönk #274 üzenetére

    "Egy linux telepítése és belakása kezdőknek önmagában emberes feladat, mi a francért kéne ezt még a támogatás hiányával megfejelni?"

    Miért is? Talán Windows telepítésnél nem kell partíciókat létrehozni? Nem zavarhatja össze a usert, hogy elsődleges vagy logikai? (Aztán ha logikaira telepíti a Windows-t, akkor D:\Windows könyvtárba fog kerülni?

    Vagy talán ha egyáltalán semmilyen adat nincs azon a szerencsétlen HDD-n és nem is dual boot-os rendszerről van szó, akkor nincs mind a kettőben olyan mód, hogy teljesen automatizáltan települjön (ami Linuxban azt jelenti, hogy létrehoz egy optimális méretű swap-et, meg egy normál partíciót ext4-gyel formázva. Esetleg ha túl nagy a vinyó, akkor felajánlja, hogy a /home mehet külön partícióra?

  • sh4d0w

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz bzoley #281 üzenetére

    Amikor először Windows-t telepítettél, volt fogalmad róla, hogy mi fog menni és mi nem? A virtualizálásnak is megvan a maga értelme, hogy te ezt nem találod meg, saját problémád. Mostani linuxokat minden gond nélkül lehet a meglévő rendszer mellé telepíteni, nem pedig helyette, így adott a lehetőség a kipróbálásra. Persze ha valaki eleve úgy áll hozzá, hogy nem is akarja, hogy működjön, akkor tényleg nem fog menni, az ilyen felhasználó maradjon is is Windows-on.

    Az, hogy egy cikknek van-e értelme, vagy nincs, nem te fogod egyedül eldönteni, hanem azok, akik olvassák. Az viszont senkinek nem árt, ha hallanak egy másik rendszerről és tudják, hogy van választási lehetőségük: nyílt és szabad rendszer, vagy zárt és a gyártó a hibákat azonnal átadja a hárombetűs amerikai ügynökségeknek...

    https://www.coreinfinity.tech

  • spammer

    veterán

    válasz CPT.Pirk #252 üzenetére

    Az előbb dobtam be Virtualboxba ezt az Archbanget (ráadásul 1 magos 6 éves laptopra :DDD) , tényleg 100 mega ramot evett alapból, de nincs "start menü" (hogy windowsos hasonlatnál maradjunk), ami egy Windowsról áttérőnek elég furcsa lehet, és kezdheti azzal, hogy túrja fel a Wikit és itt meg is ette az fene az egészet.

    Én mondjuk hajlandó vagyok guglizni, ha meg kell oldani egy problémát, de a legtöbb (átlag)usernek már rögtön a betöltés után ott a csalódás, hogy "hol a start menü?". Pár napja raktam fel Lubuntut valakinek a gépére, aki úgy volt vele, hogy használni akarja, menjen és kész, rühell guglizni.

    Amúgy én is készülök majd áttérni végleg, Vboxban nézegettem pár disztrót, nem rosszak (de én Debian/Ubuntu vonalon maradok szerintem) :) Most épp a Zorin töltődik lefele, ha nem hal le a szar gépem Vboxban alatta, akkor meglesem azt is :)

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • CPT.Pirk

    Jómunkásember

    válasz bzoley #281 üzenetére

    A Virtualbox nem tökéletes ilyen célra. Pl. van olyan Arch alapú disztró, amihez nem jó a Virtualbox Arch Linux beállítása, generic Linuxot kell választani benne.

    Vannak disztrók amik eleve live formában tölthetőek le, azokkal kellene live tesztelést végezni.

    spammer: nos igen, a 100 megában nem fér el a KDE, de nem is ez a cél. :)
    Cserébe van egy rakás hotkey, programok egér nélkül indíthatóak és ezek szerkeszthetőek, bár kicsit körülményes módon.

    hallador: hát igen. Még egy csomó 2006-2008 körüli postot dob a kereső az aktuális Ubit érintő problémákra. No meg ha nem LTS verziót használ az ember, ott bármi előfordulhat...

    [ Szerkesztve ]

    Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

  • hallador

    addikt

    válasz CPT.Pirk #280 üzenetére

    Nekem is ez volt a bajom az ubuntuval. Mikor megjelent egy új kiadás, akkor a fórumokon kellett vadászni a megoldást, amire mivel új volt a rendszer vagy volt megoldás vagy nem.
    Az a baj az Ubuntuval, hogy kiadásról kiadásra megváltozatatnak valamit a rendszerben, aminek az az eredménye, hogy az előző wiki már nem fog működni. Ezt persze nevezhetjük fejlődésnek is, de sokszor idegesítő.

    Arról nem is beszélve, hogy az Ubuntu-k erőforrásigénye komolyan megnőtt.

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • bzoley

    veterán

    válasz CPT.Pirk #286 üzenetére

    Majd ha lesz egy szabad hdd, kipróbálom valós körülmények között, meglévő rendszer mellé gányolom fel.
    Pár hónappal ezelőtt valakinek kipróbáltam egy funkciót, a teszt sikeres volt. Ubuntu hdd-re felment, nagy nehezen letöltötem a szükséges alkalmazást, és kipróbáltam, amit kellett. Azt hiszem, annak is köze volt a tévézéshez.

    sh4d0w:
    Fő, hogy érted is, mi a gond.

  • hcl

    félisten

    LOGOUT blog (1)

    válasz turbulencia8 #272 üzenetére

    Miután kezeli már a docx, xslx-et is, nem sok gond van vele.
    Haver most egy ideig a kölcsöngépem használta, amin csak Ubi van (winnyóz meg se mozdul rajta), prüszkölt hogy csomó doksi szétesik wödörben, amit ő Libre-al ment, pl. az én Office2013-ammal semmi nem esett szét, amit átküldött... Gondolom, hogy vannak inkompatibilitások a MS formátumokkal, de a másik irányban is megvan, hogy ha valaki a wödörben meredek formázásokat használ, azt lehet nem eszi meg a LO.
    Annyi eszük meg nem volt, hogy céges doksikat partnereknek nem docx-ben, hanem pdf-ben kéne küldeni.

    @julius666 : Ha már szívás mind a két rendszeren, nem mindegy, melyiken? És akkor szerverfronton már inkább Linux.

    @bzoley : Mid nincs támogatva? Amúgy ha nincs is, nem sokáig szokott tartani, amíg lesz hozzá okosság.

    Mutogatni való hater díszpinty

  • Syl

    nagyúr

    válasz CPT.Pirk #286 üzenetére

    No meg ha nem LTS verziót használ az ember, ott bármi előfordulhat...

    Ez nagy igazság sajnos.

    Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

  • Dhampir

    félisten

    Bit-kérdésben hogy álltok? Nálam még mindig nyerő a 32-bit. Talán maradi vagyok. :)
    Megéri 64-bitre váltani?

  • hcl

    félisten

    LOGOUT blog (1)

    válasz hallador #287 üzenetére

    És +1. Sokak szerint jobban tenné a Canonical, ha nem félevente adná ki, de rendesen meg lenne csinálva minden kiadás.

    Mutogatni való hater díszpinty

  • julius666

    addikt

    válasz hcl #289 üzenetére

    @julius666 : Ha már szívás mind a két rendszeren, nem mindegy, melyiken? És akkor szerverfronton már inkább Linux.

    Ez mire ment? Mert ha az Oracle telepítős hszemre akkor ezt írtam lényegében én is.

    Már csak azért is inkább linux, mert onnan jellemzően könnyebb letakarítani a szemetet, ha már nem kell. Winre ha felraksz egy VS-t meg egy MSSQL Servert, azt az os telepítést lényegében ott meg is ette a fene. Emlékszem amikor először kellett felraknom és utána benéztem a "Programok telepítése és törlése" nevű csoda alá, majd lefordultam a székről, élmény is volt leszedni. Persze teljesen nem is lehet, mindenfelé otthagyja a szemetét uninstall után is.

  • Penge_4

    veterán

    válasz #02468352 #295 üzenetére

    Arról nem beszélve, hogy nálam kétszer hasalt el Windows 7 telepítés. Egyszer, mikor a Floppy meghajtót le kellett húznom, különben megjelent a telepítő háttere, de a nyelvválasztó ablak már nem. Nagyon beszédes volt, élmény volt rájönni, hogy talán az amúgy már nem használt Floppy meghajtót kell lehúzni és akkor menni fog.

    A másik ilyen pedig akkor volt, amikor benne felejtettem egy pendrive-ot (természetesen BIOS-ban még bootolási pozíció sem volt megadva neki). Akkor egészen a partíciókig jutott. A vicc az volt, hogy formázni lehetett, de telepíteni nem, mert kiválasztottam a célpartíciót, majd kiírta, hogy "An error occurred" vagy valami hasonló. Élmény volt ott is megfejteni, hogy hátra be van dugva egy pendrive, aztán azért nem engedi.

    Ezzel szemben Linuxon annyira ügyeltem arra, hogy 12.10->13.04 upgrade-nél ne legyen bedugva semmi és ne is fusson semmi, hogy véletlenül bedugva maradt a telefonom adatkábelestől. Aztán boot után vettem észre, hogy baszki, ez véletlenül ott marad. Ennek ellenére probléma nélkül lezajlott az upgrade.

  • hcl

    félisten

    LOGOUT blog (1)

    válasz Penge_4 #296 üzenetére

    Nekem mondjuk nem mindig ment simán a Linux telepítés sem, de általában kókányolt, félhalott, ezeréves vasakon volt baja. (Volt, ami még APM támogatásos cucc...). Olyan gépeken, amikre windóz sem ment fel.

    A Win8 meg a saját gépemen (tesztjelleggel feltettem, mert érteni kell hozzá egy informatikusnak) nyolcvanhatodikra ment fel... RP is mondjuk. És az asztalim mondjuk egy tök átlag Core2, amin ennek az akárminek simán kéne mennie. (Linux és Win7 településsel nem volt gondom.)

    [ Szerkesztve ]

    Mutogatni való hater díszpinty

  • ddekany

    veterán

    Egyébként a cikk képe elég érdekes választás: disztró logók, középen egy gügye, benyomott pingvin. Vagy talán csak a választékba szédült bele ennyire... ;] Csak úgy felmerül bennem, hogy mi (nem) játszódhatott le a cikk író fejében...

  • julius666

    addikt

    válasz hcl #297 üzenetére

    Win8, óóó mennyit tudnék róla mesélni... :(((

    3 gépen volt hozzá szerencsém. Ebből az egyikre fel sem ment (a telepítő még indulás előtt a tekerős képernyőn fagy ki, net alapján baromira nem egyedi hiba, de nincs rá megoldás, mind 32 biten, mind 64 biten szar. Ja, 2010-es vas van alatta, nem őskövület), másikon úgy döglött meg hogy öröm volt nézni (na erről, meg az újratelepítésről külön egy többekezdéses hsz-t tudnék írni, több mint egy teljes hétvégém ráment :((( ), a harmadikon meg az utóbbi 3 hónapban úgy belassult hogy arra nincs kifejezés, folyamatosan tekeri a vinyót. Jelenleg éppen azon vagyok hogy kitakarítok arról a meghajtóról amin csücsül, lerúgok róla mindent, 0-val hintem be a helyét és megy fel rá valami linux.

    Az igazsághoz hozzátartozik, hogy Win7-et béta kora óta használtam és gyakorlatilag semmi komoly gondom nem volt vele (na jó, laposon wifivel de, de az valszeg nem az os hibája volt), nem MS-hater vagyok. De ez a Win8... A W98 óta ekkora kalap szart nem láttam. :W

Új hozzászólás Aktív témák