Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Petykemano
    veterán

    "16 bites csatorna mellett 17 GB/s
    16 gigabites, azaz 2 GB-os LPDDR5X
    akár 64 GB-os memóriastack"

    Csak nekem van olyan érzésem, hogy az LPDDR vonal dinamikusabban fejlődik, mint a sima DDR és a futott még GDDR?

    Állítólag persze LPDDR5X is 2023-as piacra kerülés volt a terv. De 2023-ra örülhetünk, ha a hagyományos DDR egyáltalán elkezd érdemben terjedni. (vö: Raptor lake is kompatibilis lesz még a DDR4-gyel)

    Mennyi a 2x64 bit DDR4 (2 csatorna) sávszélessége? 50-60GB/s [link]
    Elméletileg ezt a DDR5 közel duplázni fogja. Későbbiekben extrém OC esetén akár 3x-os sávszélesség elérése sem kizárt [link]
    (Ez persze csak egy átlagos DDR4-re vonatkozik. Az extrém OC - mondjuk ilyen 4200+ esetén már ez is lehet, hogy ez is csak ~2x)
    Mindenesetre a DDR5 várhatóan nagyjából 140GB/s-ig fog eljutni hivatalosan.

    Ehhez képest az LPDDR5X 64 bit mellett (68GB/s) nagyjából hozni fogja a 2 csatornás DDR4-et.
    És 128bit mellett (136GB/s) hozni fogja a 128 bit DDR5-öt is.

    Az Apple 256 és 512bit széles lapkái 272GB/s és 544GB/s sávszélességgel rendelkeznének LPDDR5X mellett.

    Az AMD 256bites 16 Gbps GDDR6 vezérlőket használ, aminek az elméleti maximális sávszélessége 512GB/s. A gbps értéket lehet növelni, Nvidia használ GDDR6X-et, ami magasabb gbps értékkel rendelkezik, de csúnyán magasabb fogyasztással is rendelkezik.
    GDDR7 még csak fel sem vetődött.

    Vajon milyen realitása lehet, hogy az LPDDR kiváltsa/lehagyja/helyettesítse a hagyományos DDR és GDDR típusokat?

    Az M1X és mondjuk a Navi21 szemre történő összevetése esetén nem tűnik úgy, hogy az 512bites LPDDR5 vezérlő nagyobb lenne, mint a 256bit GDDR6. És hát pedig tudjuk, hogy az IO rosszul skálázódik. A GDDR6 sem fogyaszt éppenséggel keveset.

    És a 64GB-os stack is arról árulkodik, hogy kapacitástban sincs hiány.

    Mi szólna ez ellen?

  • TeeBee73
    veterán

    Ej, a régi jó dolgokból nem maradt semmi...
    (Mikor a 414256-osokat pattintgattuk be a 12MHz-es 286 mellé, hogy az X-Wing elinduljon, mert igényelte a 2MB-ot... :)) )

  • Petykemano
    veterán

    "16 bites csatorna mellett 17 GB/s
    16 gigabites, azaz 2 GB-os LPDDR5X
    akár 64 GB-os memóriastack"

    Csak nekem van olyan érzésem, hogy az LPDDR vonal dinamikusabban fejlődik, mint a sima DDR és a futott még GDDR?

    Állítólag persze LPDDR5X is 2023-as piacra kerülés volt a terv. De 2023-ra örülhetünk, ha a hagyományos DDR egyáltalán elkezd érdemben terjedni. (vö: Raptor lake is kompatibilis lesz még a DDR4-gyel)

    Mennyi a 2x64 bit DDR4 (2 csatorna) sávszélessége? 50-60GB/s [link]
    Elméletileg ezt a DDR5 közel duplázni fogja. Későbbiekben extrém OC esetén akár 3x-os sávszélesség elérése sem kizárt [link]
    (Ez persze csak egy átlagos DDR4-re vonatkozik. Az extrém OC - mondjuk ilyen 4200+ esetén már ez is lehet, hogy ez is csak ~2x)
    Mindenesetre a DDR5 várhatóan nagyjából 140GB/s-ig fog eljutni hivatalosan.

    Ehhez képest az LPDDR5X 64 bit mellett (68GB/s) nagyjából hozni fogja a 2 csatornás DDR4-et.
    És 128bit mellett (136GB/s) hozni fogja a 128 bit DDR5-öt is.

    Az Apple 256 és 512bit széles lapkái 272GB/s és 544GB/s sávszélességgel rendelkeznének LPDDR5X mellett.

    Az AMD 256bites 16 Gbps GDDR6 vezérlőket használ, aminek az elméleti maximális sávszélessége 512GB/s. A gbps értéket lehet növelni, Nvidia használ GDDR6X-et, ami magasabb gbps értékkel rendelkezik, de csúnyán magasabb fogyasztással is rendelkezik.
    GDDR7 még csak fel sem vetődött.

    Vajon milyen realitása lehet, hogy az LPDDR kiváltsa/lehagyja/helyettesítse a hagyományos DDR és GDDR típusokat?

    Az M1X és mondjuk a Navi21 szemre történő összevetése esetén nem tűnik úgy, hogy az 512bites LPDDR5 vezérlő nagyobb lenne, mint a 256bit GDDR6. És hát pedig tudjuk, hogy az IO rosszul skálázódik. A GDDR6 sem fogyaszt éppenséggel keveset.

    És a 64GB-os stack is arról árulkodik, hogy kapacitástban sincs hiány.

    Mi szólna ez ellen?

  • Televan74
    nagyúr

    Lassan egy csúcs mobilban több lesz mint a a legtöbb asztaliban. Igazi parasztvakításnak érezném a 64GB memóriát egy mobilban. De a lehetőség adott hogy egy csúcs mobilt 64GB LPDDR5X -el áruljanak 1Millió forint környékén. :DDD

Új hozzászólás Aktív témák