Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • emvy

    nagyúr

    válasz sb #50 üzenetére

    Tok oszinten en szivesen vennek egy Dex-es Samsungot meg egy fasza 'laptop dockot' is.

    while (!sleep) sheep++;

  • arn

    félisten

    Az egyelore applenek szvsz esze agaban nincs a piac nagy reszet behuzni, “csak” a profitot, ahogy a mobilnal is csinaltak. Relativ olcson eloallithato hwt dragan, amde a hasznossagat tekintve megsem olyan dragan eladni.

    Ha a piac szelesitesere gyurnak, valszeg majd jonnek az olcso ipad szeru megoldasok, de elobb a konzumerpiac kremjere utaznak. Idovel ez kialakul, ahogy jonnek az egyre feljebb skalazott apple cuccok, es lesznek fillerekert eloallithato “de eleg” megoldasok.

    Kozben a pcs piacon eszre sem veszik, hogy egyreszt eltunedeznek a penzes userek, mert banyaszatra ugyis elvisznek mindent. A feltolt fogyasztassal a hwek aranak jelentos resze mar a hutesi es tapellatasi celra megy, mar a hw egyszeruen gyarhatosaganak eros akadalya.

    Most lehet pcn atallnak teljesen a banyaszok kiszolgalasara, es a konzumpiacot filleres szarokbol fogjak kiszolgalni, mert a konzumpiac nem lesz kepes kitermelni a fejlesztesi es gyartasi koltsegeket, aki meg nagyobb teljesitmenyt akar, megy applehez.

    facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

  • arn

    félisten

    válasz #54625216 #53 üzenetére

    Nem gyenge, mac szinten. Pc szinten meg.

    [ Szerkesztve ]

    facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

  • gliskard

    senior tag

    válasz arn #52 üzenetére

    'Most lehet pcn atallnak teljesen a banyaszok kiszolgalasara, es a konzumpiacot filleres szarokbol fogjak kiszolgalni, mert a konzumpiac nem lesz kepes kitermelni a fejlesztesi es gyartasi koltsegeket, aki meg nagyobb teljesitmenyt akar, megy applehez."
    Valószínűleg az apple szemszögéből észrevehető user fog váltani, de a PC piac tetemes része az irodai felhasználásra készített pc és notebook, ez a szegmens tartja el a DELL, HP, LENOVO, stb. divízióit és a szerverek mellett ez a meghatározó bevételi forrás az Intel esetében (cpu, chipset).

    Tény, hogy a jelenlegi CPU teljesítmény az átlag felhasználók nagy részének elég és ezért nem volt probléma, hogy az Intel évekig egyhelyben topogott. Mivel az új gépek esetében szervizt és támogatást vesznek a cégek és csak másod sorban extra teljesítmény – mert az átlagos irodai használatra már elegendő az is amit két éve megvettek.

    Ráadásul Windows alatt az x86 egy bejáratott történet, a nagy cégeknél egy komolyabb váltás sok rizikót tartalmaz amit nem akarnak bevállalni, ha nincs durva kényszerítő körülmény.
    Még az Intel lecserélése AMD-re sem olyan ami miatt az IT üzemeltetés felállva tapsol és várja, hogy még heterogénebb legyen az üzemeltetett gép park. Szerverek esetében sem olyan egyértelmű a döntés, ha az energiahatékonyság nem húsbavágó, az alkalmazottak által használt desktop-ok vagy notebook-ok esetében pedig még kevésbé.

    Másrészről pont az MS Windows ökoszisztéma amihez a legtöbb cég 100+1 szállal kötődik és amiről váltani vagy amiben behozni új elemeket (pl. osx) szintén olyan amiért nem fog kapkodni az IT üzemeltetés.

    Pont a fentiek miatt nehéz az MS-nek az ARM felé nyitni, a jelenlegi vásárlóik nagy részének nincs igénye erre az irányra (jelenleg), ezért is tűnik kicsit szerencsétlen bénázásnak amit az MS csinál ezen a téren.

    Hasonlóan visszás az böngészőben futatott "platform független" alkalmazások favorizálása, mivel pont ez ami zabálja a memóriát és a cpu-t. Egy átlag üzleti notebook-on az egyszerre kinyitott 10-20 böngésző tab magában erőforrás igényes, ráadásul ezekből legalább 8-10 web-es office vagy levelező ami extrán harap az erőforrásokba, ha még megy a teams, slack, jira, confluence, stb. azok szintén elviszik az erőforrásokat pedig csak egy nyamvadt böngészőről beszélünk.

    Ezek olyan "adottságok" amivel a legtöbb nagy cég együtt él, és ezek a nagy cégek meg a többi kisebb akik szintén x86/win világban élnek szépen eltartják mind az Intel-t, mind pedig a PC beszállítókat és akkor ott van még a réteg aki brand pc-t vásárol, mert nem akar a DIY PC építéssel foglalkozni.

    Gamer és a DIY szegmens ehhez képest egy kisebb lépték, pont ezért nem küzdenek a bányászat visszaszorításán a "hagyományos PC gyártók", mert nekik nem vagy csak kicsit rondít bele a piacukba. Nekik az apple szintén ilyen szereplő, el fog vinni pár vásárlót, de az év végén ők csak egy kerekítési hiba lesznek az excel-ben.
    Az usa-ban jelenleg is nagyon sok cég használ szinte kizárólag apple gépeket, de ezek főként a SOHO kategóriás cégek, mert az Apple is ezekre lő (az individual user-ek mellett) és nem foglalkozik olyan úri huncuttságokkal mint komplett domain management 500+ user-rel. Nekik ez (jelenleg) nem piac, illetve (még) nem éri meg ebbe beletenni fejlesztő, support, stb oldalról azt az extra erőforrást amivel be tudnának lépni erre a piacra. Anno próbálkoztak vele, de nem sok sikerrel.

    Ezek miatt azt gondolom, hogy belátható időn belül nem lesz komolyabb változás a PC piacon. Persze az apple valószínűleg növelni fogja a user bázisát, de ez nem feltétlenül fog ugrás szerű eladásokat produkálni. Mivel itt is érvényes lesz az iphone, ipad esetében látott relatív hosszú élettartamból adód elnyújtott csere ciklus.
    Ettől függetlenül nőni fog a bevétel és vele a netto profit, mert az aktív user bázis szépen-lassan gyarapodik és fizetnek a szolgáltatásokért (és pont ez a tényező ami a többi PC gyártó portfóliójából hiányzik és nem is nagyon van esélyük hasonlót létrehozni).
    De akik a következő 3-6 évben váltanak Mac-re azok feltehetően nem fognak hiányozni egyik Brand PC gyártónak sem.

    DIY szegmenstől függő gyártóknak valószínűleg már érezhetőbb lesz egy ilyen elmozdulás és itt érvényesülhet a hatás amit a bányászatról írtál. Nekik viszont nincs túl sok lehetőségük vissza szorítani a bányászatot.

    [ Szerkesztve ]

  • arn

    félisten

    válasz gliskard #55 üzenetére

    En akarhany helyen dolgoztam az utobbi idoben, mindenutt wint es macost is uzemeltetnek parhuzamosan. Csak annyit kerdeztek, melyiket akarod? Telefon detto. Manapsag nagyon keves olyan terulet van, ahol nincs atjarhatosag.

    A procinal szvsz ket dolog miatt ragaszkodnak az intelhez, ok tudnak akkora mennyisegben gyartani, es a hosszutavu oem szerzodesek.

    Szvsz ez a fajta ut, amire az m1el az apple belepett, at fogja alakitani azt a piacot, amiben az apple erdekelt.

    facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

  • sb

    veterán

    válasz arn #52 üzenetére

    Ha a piac szelesitesere gyurnak, valszeg majd jonnek az olcso ipad szeru megoldasok, de elobb a konzumerpiac kremjere utaznak. Idovel ez kialakul, ahogy jonnek az egyre feljebb skalazott apple cuccok, es lesznek fillerekert eloallithato “de eleg” megoldasok.

    Ezzel is simán vihetik majd a konzumer nagy részét két ok miatt:
    - Egyrészt már most megérkeztek a felső (de még értelmezhető, nem 500W-os otthoni WS) szegmensbe.
    - A PC piac mára már félig maga kiirtotta az alsóbb szegmenseket és efelé lépked továbbra is. Itt sem tudsz már olcsón venni semmit. A gyártás/fejlesztés is drága lett, de a drágán előállított cuccokat szükségtelen szintre felskálázva is tovább drágítják. Hiszen elvisznek mindent, ha más célra is...
    Nézd meg: 300 USD-s MSRP gpu belépő szint van ami valósan 5-600 USD. Már ha kapható. Cpu-ból is vadászni kell bármit, a modellek fele megszűnt, a kisebb modellek meg sem jelentek. Ami van az is drágul inkább mint olcsóbb lenne.

    Így igazából az a szegmens amit írsz, amire az Apple nem hajtana, lassan megszűnik. :) Turkálóból fog gépet építeni vagy 4 éves használt notit venni. Vagy megveszi az új, drágábbat de 3x ritkábban.
    Viszont ez már az a liga ahova most 2000-2500USD-vel beköszöntek. :)

  • sb

    veterán

    válasz gliskard #55 üzenetére

    Ezt tök jól összefoglaltad és igazad van. Az üzleti terület egy tök más mechanizmus által vezérelt (és jóval nagyobb).

    Annyit viszont kiegészítenék, hogy üzleti területen mindentől IS óvakodnak üzemeltetés, IT biztonság, stb... kérdéskörben. Ott egyszerűen minden költség amihez hozzá kell nyúlni, még drasztikus váltás sem kell hozzá.

    Viszont ennek annyi előnye van, hogy ha X sw-t cserélsz X sw újabb verziójára akkor is költség van, ugyanez hw-ben is: lehet, hogy tök ugyanazt veszed csak 1 gennel újabbat és ugyanúgy elégetnek egy csomó pénzt. És ezeket az upgrade-eket nem lehet elkerülni a folyamatos hw/sw oldali frissítés, elvárások miatt.
    Innen pedig már lehet fordítva is nézni: ha már úgyis égetik a pénzt a váltásokon akkor könnyebben lehet egy kritikus pont ahol vmi alternatív architektúra is be tud törni.

    Ahogy arn írta, lehet, hogy mindenhol MS/x86(Intel) a fő vonal de általában a Mac is elkerülhetetlen már fejlesztés/desing oldalról. Tehát van. Innen pedig elég nagy lépés a Rosetta ha a főbb sw-k natív támogatása nem lenne elég érv.

    Szóval összefoglalva: nehezen mozdulnak, nagyon kis változásra is. De közben meg folyamatosan muszáj változtatniuk. Így ha közelednek, egyre több mindent lefednek, esetleg jobban is akkor eljöhet az a pont ahol megéri hosszú távon.
    Rövidre semmi nem éri meg de akkor mindenhol C64-en nyomnák most is. :D

  • #54625216

    törölt tag

    válasz gliskard #55 üzenetére

    A rövid vagy akár középtávot illetően egyetértek, ugyanakkor a 90-es évek végén már lejátszódott hasonló folyamat.
    Akkor a consumer szegmenst domináló Intel fokozatosan kiszorította a vállalati szegmensből a nagy gyártók RISC megoldásait, mint SUN, DEC, HP, SGI, stb. mert egyszerűen képtelenek voltak tartani az Intel által diktált ár / teljesítmény iramot.
    Hosszabb távon az ARM ugyanígy fogja kiszorítani az x86-ot.
    Valószínűleg ennek a paradigmaváltásnak az Apple csak az úttörője és nem a motorja lesz, mert az Apple sosem célozta a nagyvállalati szegmenst.
    Sanszosabb, hogy az NVIDIA (+ARM), Samsung-AMD vagy hasonló gyártók fognak dominálni. Hogy a Windows túléli-e vagy valaki beelőzi, mint a mobil szegmensben, az majd elválik, de nem biztos, hogy a "moduláris hardver + szabvány OS" életképes marad az egyedi hardveres gyorsítókkal megpakolt SoC-ok világában.

  • gliskard

    senior tag

    válasz arn #56 üzenetére

    Fejlesztő cégeknél, ügynökségeknél és SOHO szinten én is látom a vegyes gép parkot, de pl. a mi ügyfeleink (usa/kanada biztosítási, pénzügyi szektor) 100%-ban windows-t használnak desktop és notebook vonalon. (idén szüntettük be a MS Explorer 11 támogatását – ebből is komoly hiszti volt). Ugyan ezt látom az energetikai szektorban és a BSC esetében.

    Ez az én mintám amiből véleményt alkotok. Valószínűleg ez nem reprezentatív, de ez alapján arra gondolok, hogy a Mac a sima üzleti életben nem támogatott.

  • gliskard

    senior tag

    válasz sb #58 üzenetére

    Fejlesztés és a design vonalat nem keverném a "normál irodai" használattal és igényekkel. Ezekben a szektorokban itthon, ha nem is dominál, de erősen jelen van a mac évek óta.
    Anno az egész DTP és grafikai tervezés mac-ekre épült a page maker (atari st/amiga) korszak után.

    [ Szerkesztve ]

  • gliskard

    senior tag

    válasz #54625216 #59 üzenetére

    SUN, DEC, stb. mind vertikális vállalatok voltak akik mindent is szállítottak, az Intel mint horizontális vállalat egy merőben más piaci stratégiát alkalmazott. Ettől függetlenül, nagy valószínűséggel meg fog törni a dominanciája mind az Intel-nek mind pedig az x86-nak.

    A nagy kérdés, hogy az MS hova áll. 10-250 gép üzemeltetése adat biztonság és rendelkezésre állás szempontjából relatív könnyen megoldható, ugyan ez 1.000+ esetében már problémásabb az MS nélkül.
    Vannak megoldások, de az övék az elterjed. Ha az MS támogatni fogja 3th party OS-ek integrálást (és megoldott azokban a hw, sw felügyelet), akkor a közeljövőben is lehet változás, ha nem akkor ez hosszú folyamat lesz mert ki kell erőszakolni.

    Az otthoni illetve a gamer rész könnyebben változhat, főleg mert elég sok minden már átkerült a telefonokra, tabletekre (apple ebben egész jó).
    Pl. már a PS4 és az Xbox One is több területen ki tudott volna váltani egy otthoni PC-t egy monitorral, billentyűzettel és egérrel. Az más kérdés, hogy ez mennyire lett volna "macerás", de ez is abba az irányba mutat amit írtál: 'a "moduláris hardver + szabvány OS" életképes marad az egyedi hardveres gyorsítókkal megpakolt SoC-ok világában.'

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz gliskard #61 üzenetére

    Ok, normál irodai használatnak valóban nem lehet nevezni és ott nincsenek jelen.

    Cserébe ahol "normál" használat (word, excel, számlázó) van, ott kevéssé van igény extrákra. Így könnyebben jöhetne igazából bármi. Akár arm+google megoldások is. Talán itt az az x86+MS gyengéje, hogy átlag használatban is felmerül a mobilitás amiben nem igazán jók.

    Az biztos ezzel együtt is, hogy a konzumer piacon jóval könnyebb fordulatot hozni.

    [ Szerkesztve ]

  • fatpingvin

    őstag

    válasz doc #24 üzenetére

    kinek mi jelenti a szopást és mi a kényelmes rutint.

    A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

  • doc

    nagyúr

    válasz fatpingvin #64 üzenetére

    En mar ugy vagyok vele hogy ha valami megszunik mukodni, es meg kell javitani az sz*pas. Vagy ha soha nem is mukodott, pedig kellene, es szenvedni kell vele hogy menjen.
    Nekem a gep ha felnyitom mukodjon, menjen minden amit akarok, amig le nem hajtom a tetejet. Aztan lekozelebb ujra ugyanez :D

  • #54625216

    törölt tag

    válasz gliskard #62 üzenetére

    Ha a változás lassan, egyik lépéstől a másikig történik, akkor az MS megkerülhetetlen, mert a holnapi megoldásnak a mai infrastruktúrára kell épülnie.
    Ha viszont egy lépésben a teljes infrastruktúrát cserélik desktoptól a szerverparkig, akkor az MS nehéz helyzetbe kerülhet, mert elveszik a "kompatibilitás a tegnappal" ütőkártyája és onnantól az MS megoldásai nem túl versenyképesek.
    Mondjuk - csak a példa kedvéért - az Amazon vagy a Google előáll egy nagy céges megoldással, ami Samsung-AMD arm-ra épül és a cloud szolgáltatástól kezdve a raktáros tabletjén át az irodai desktop gépekig mindent lefed, mindezt saját fejlesztésű OS-el, ami maximálisan a célhardverre optimalizált, akkor az MS nem tud majd a "szabvány OS" megoldásaival labdába rúgni mellette, mert a szabványosság nem lesz versenyelőny.

    Olyan ez, mint az elektromos autók piaca. Nem volt elég ugyanabban az autóban a robbanómotort elektromosra cserélni, hanem az egész autót kellett koncepcionálisan újratervezni, beleértve a teljes gyártófolyamatot, beszállító hálózatot, mindent, ami a tradicionális autógyártóknak egyszerűen nem érte meg. Most viszont, hogy a trend visszafordíthatatlanná vált már látszik a kapkodás a túlélésért.

  • fatpingvin

    őstag

    válasz sb #27 üzenetére

    ezzel tisztában vagyok, viszont ahogy már utaltam is rá most leírom: nekem továbbra is komoly visszatartó erő a szoftver, főleg annak a zártsága. most nem ilyen ideológiai maszlagra kell gondolni hanem konkrétan arra hogy a bootloader nem indít magától akármilyen kernelt, a meglévő meg egy számomra nagyrészt idegen infrastruktúrát hoz. persze, van rajta egy őskövület bash, de kb ennyi, ezért nem fogok megtanulni egy új infrastruktúrát.

    A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

  • doc

    nagyúr

    válasz fatpingvin #67 üzenetére

    Bootnal (ami nalam pl. sokhavonta egyszer van, minek inditgatni?) betolti az aktualis kernelt. Minek egy csomo fele? Mar Linuxnal is csak akkor buveszkedtem a bootloaderben a kernelekkel ha nem indult amugy.
    Az hogy neked uj infrastruktura a MacOS, meg nem jelenti feltetlenul hogy az rossz is :) Teny hogy mas mint a windows/linux, de azert igen sok a kozos vonas (Linuxhoz kepest eleg kicsi a valtozas, windowstol tenyleg sokban kulonbozik).
    A default shell evek ota zsh a MacOS-ben, bar valoban van bash is. Amugy azt raksz ra amit akarsz :D feldobsz egy homebrew-t (egyetlen sor copy-paste a weboldalrol es egy ENTER lenyomasa)es van egy teljesen jol mukodo, Linux utan csukott szemmel hasznalhato csomagkezelod.

  • fatpingvin

    őstag

    válasz doc #68 üzenetére

    a bootloadert nem fogalmaztam elég világosan: a maceknél ez mindig kellemetlenség volt hogy csak a gyári oprenszert haljandó különösebb mókolás nélkül indítani.

    persze, meg lehetne tanulni az új infrát, de komolyan, minek öljek energiát ebbe amikor linuxon 100%-ig le van fedve minden igényem és még több is? ahogy winre sincs szükségem, úgy macOS-re sem.

    én ezt az új fejlesztést kizárólag a hardveres oldaláról tudom látni, ugyanis számomra a többi vonatkozásnak nincs relevanciája. az Asahi projektnek van, magától értetődő okokból.

    félreértés ne essék nem akarok meggyőzni senkit és nem is invitálok senkit arra hogy engem próbáljon meggyőzni: több vetülete van ennek a kérdésnek és szerintem nem lenne szép ha csak az egyiket tárgyalnánk itt a fórumon.

    A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

  • doc

    nagyúr

    válasz fatpingvin #69 üzenetére

    Kulonosebb mokolas nem kell, windowsra pl ott volt a Bootcamp, ami nem kimondott mokolas, next-next-finish modon mukodik. Linuxot egy fel fokkal 'techiebb' felrakni, de az sem nagy magia.

    Azzal viszont tokeletesen egyetertek hogy ha a Linuxot szereted, es minden igenyedet kielegiti, akkor hasznald orommel :) En is nagyon sokaig Linuxoztam, nagyon sokaig szerettem (sot, sok aspektuast a mai napig is), meloban is azon (is) dolgozom. Tudom hogy sokminden amit en nem szeretek benne, masnak nem jelent problemat.

    Addig jo amig lehet valasztani :) Regota azt mondom hogy szerintem a piacnak egy haromszereplos verseny a legjobb (nem csak OS-re vonatkozoan), es ugyan a Linux meg eleg kicsi aranyban van jelen szazalekosan, hatarozottan fejlodik.

    Az uj gepekre is lesz Linux, miota megjelent az M1 rendesen foglalkoznak vele (az mas kerdes hogy szerintem Linuxot futtatni MacBookokon eleg ertelmetlen)

  • emvy

    nagyúr

    válasz doc #70 üzenetére

    > Az uj gepekre is lesz Linux

    storage meg gpu tamogatas tuti nem lesz rendesen

    while (!sleep) sheep++;

  • fatpingvin

    őstag

    válasz doc #70 üzenetére

    a lényegben egyetértünk, amíg van választás addig nincs gond.

    én magam részéről nem bánom hogy a desktopon nem annyira elterjedt a Linux amíg a hozzáértő számára használható: kb minden más területen lényegében a "futottak még" kategóriába tolta a többi platformot, legyen szó beágyazott rendszerekről vagy HPCről. innen már nem nagyon van hova fejlődni, desktopon rétegcucc volt és valószínűleg az is marad, ami nem baj, sőt.

    és igen, elég kevés olyan platform van amire ne portolnák, ha megéri akkor lesz rá port, ahogy driverek is, bár ez utóbbi egyre kevésbé probléma, a gyártók is rájöttek hogy jobb mindenkinek ha vagy írnak vagy dokumentálnak. Desktopon merem állítani számos tapasztalat alapján hogy Linuon lényegesen kevesebb macera van a driverekkel mint mondjuk windowson. kicsit bele is kényelmesedtem, alaposan meg szoktam lepődni azon ha valami ami amúgy nem eklaráltan unsupported az nem plug and play (kevés ilyen van)

    A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

  • #54625216

    törölt tag

    válasz fatpingvin #69 üzenetére

    "persze, meg lehetne tanulni az új infrát, de komolyan, minek öljek energiát ebbe amikor linuxon 100%-ig le van fedve minden igényem és még több is?"

    Ez igaz kb. mindenre, ami nem linux. Ha a hardvert nem tudod kihasználni, akkor nyilván nem Te vagy a célközönség.

    Annak viszont, akinek mondjuk baromi nagy VRAM igényű, GPU intenzív feladatot kell futtatnia, már macos-től függetlenül is érdemes elgondolkodnia rajta, mert gyakorlatilag a 64GB VRAM-nak (na jó, legyen 56GB az OS és egyebek miatt) laptop szinten nincs alternatívája.
    A fullos linux támogatás meg szerintem csak idő kérdése, rEFInd-el pedig a kernelek közötti váltás sem küzdelem.

  • sb

    veterán

    válasz fatpingvin #67 üzenetére

    Nem kell magyarázni, nekem még ideológiai okaim is vannak a távolságtartásra. De öregszem és se filozofálni, se hekkelni nincs már időm/kedvem. Just works. És a lelkeddel fizetsz a többiért. :D ;]

    A hátráltató tényező az új megtanulása, ahogy írod. De valahol engedni kell. Mérlegre kell tenni melyikkel mennyit veszít/nyer az ember. Többségében az újdonság egyszeri befektetés, amit hoz az meg egy folyamatos plusz lehet így általában átfordul. De ez szintén nálam is erős visszatartó tényező. (és droid-iphone vonalon ugyanez van, nem csak ős x86-winesként.)

  • fatpingvin

    őstag

    válasz #54625216 #73 üzenetére

    "Ez igaz kb. mindenre, ami nem linux. Ha a hardvert nem tudod kihasználni, akkor nyilván nem Te vagy a célközönség."

    ezt kérlek fejtsd ki. nem kötözködésből kérdezem, tényleg nem értem hogy ez konkrétan mire vonatkozik és mit értettél alatta.

    a hardveres részt értem és nyilván, bár GPU nélkül headless vasként se érzem egy rossz történetnek ezt a M1-es dolgot. viszont hogy ez hol Linux azt nem értem.

    a végével egyetértek, az Asahi projektre vigyázó tekinteteket vessétek :)

    A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

  • fatpingvin

    őstag

    válasz sb #74 üzenetére

    nyilván részemről is vannak elvi szempontok, de nem is ezért írtam. bár még annyira nem öregszem, néha úgy érzem magam és abszolút egyetértek ezzel a "használni akarom nem mókolni" megközelítéssel. a különbség talán csak annyi hogy azt a minimális kézre faragást amit mondjuk egy out-of-box Debianon eszközölni kell ahhoz hogy pontosan illeszkedjen az én felhasználói rutinjaimhoz azt nem érzem se nagy megerőltetésnek se különösebb tehernek. elvégre a mostani rendszerem is egy P3-as procin kezdte, azóta rángatom vasról vasra, csak az arch change volt kicsit macerás.

    persze tudom, van élet a *NIX-okon túl is, meg nyilván sok szempontból hasznosnak tekinthető ha elmondhatom láttam windowst közelről, de az a helyzet hogy továbbra sem érzem a hátrányát annak hogy ez kimaradt. ReactOS-el néha amikor abszolút nincs jobb dolgom molyolok egy sort hogy lássak valami NT alapú dolgot de ez nekem akkor is idegen.

    viszont ez már tényleg off, részemről le is zárom mert nem ide tartozik.

    A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

  • #54625216

    törölt tag

    válasz fatpingvin #75 üzenetére

    Úgy értem, hogy ha a linux, amit éppen használsz 100%-ban lefedi az igényeidet, akkor értelemszerűen bármilyen - nem linux alapú - újdonságot dobjanak is piacra, azzal ugyanúgy belefutsz a "minek öljek bele energiát" kérdésbe.

  • fatpingvin

    őstag

    válasz #54625216 #77 üzenetére

    nyilván, de ugye a Linux az szoftver. jelen kontextusban én a hardverről beszélek, akármennyire próbálja mind az apple mind a rajongói erőltetni hogy az almás dolgoknál ez a kettő összetartozik.

    A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

  • #54625216

    törölt tag

    válasz fatpingvin #78 üzenetére

    Mert összetartozik.
    Az Apple pont azért tud komolyabb vérveszteség nélkül cpu platformot váltani és telepakolni a SoC-jait hardveres gyorsítókkal, mert egy kézben tartja a hardvert, OS-t, szolgáltatást, mindent. Így mondjuk egy hardveres ProRes dekóder a SoC-ban a megjelenése pillanatától támogatott és nem kell hosszú éveken át küzdenie, hogy iparági szabvánnyá váljon és az alkalmazásfejlesztők végre hajlandóak legyenek támogatni.
    Eredmény: a rendszer képes 30 darab 4K-s vagy 7db. 8K-s videostreamet egyszerre kezelni.
    Ugyanez PC és Windows alapon a megoldás megjelenésétől számítva több év, mire eljut mondjuk egy Premiere Pro update szintjére, mert előbb a hardveres megoldásnak el kell érnie a kritikus piaci részesedést, hogy az Adobe-nek megérje invesztálni a fejlesztésbe. Macos-en ez nem kérdés, mert ha nem használja ki a referencia hardver minden adottságát, akkor majd megteszi helyette más, pl. maga az Apple.
    Ha tehát ki akarod aknázni a Mac hardveres előnyeit, akkor nem tudod különválasztani a szoftvertől, legalábbis addig nem, amíg - szintén jelentős késéssel - meg nem jelennek rá a közösségi fejlesztések.

  • fatpingvin

    őstag

    válasz #54625216 #79 üzenetére

    összetartozik, de nem kizárólagosan és kötelező jelleggel. értem amit írsz és igazad van de ez nem mond ellent annak amit én írtam.

    A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

  • sb

    veterán

    válasz fatpingvin #80 üzenetére

    Pedig de. Logikailag nincs más út.
    Persze, vannak API-k meg szabványok de látjuk mire megyünk velük a szegmentált hw oldalon az utóbbi 10-20 évben. Semmire.

    Sw egyetlen vagy több hw-re soha nem lesz azonos ráfordítás.

    A minimális kézre faragást amit mondjuk egy out-of-box Debianon eszközölni kell ahhoz hogy pontosan illeszkedjen az én felhasználói rutinjaimhoz azt nem érzem se nagy megerőltetésnek

    Én már azt is szenvedésnek érzem, pedig a linuxhoz nincs sok közöm pár célrendszeren kívül, máshol meg eleve kevesebb a lehetőség is.
    De ez meg elvi gond: testreszabni nincs kedvem... de igényem meg lenne rá, hogy kapjak testreszabási lehetőséget mert soha semmi nem elég jó nekem. :D
    Szóval ez már egyéni szoc problem... nyilván erre nincs megoldás azon kívül, hogy beleteszem az időt. Csak ez meg persze a zárt, kisebb sw palettáról dolgozó rendszerek ellen mutat alapvetően. Ahol meg utána mókolhatok azzal is amivel nem kéne...

  • fatpingvin

    őstag

    válasz sb #81 üzenetére

    szerintem elbeszélünk egymás mellett, nem is kicsit, de hagyjuk mert kezd nagyon vakvágányra menni ez az egész.

    A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

  • #54625216

    törölt tag

    válasz fatpingvin #80 üzenetére

    "összetartozik, de nem kizárólagosan és kötelező jelleggel"

    Valóban, nincs fizikai akadálya, hogy valaki kiadjon egy az Apple SoC-okat a macOS hatékonyságával kihasználó Linux distrot.
    Financiális akadálya viszont annál inkább van, mert el kell érnie a Macbook Pro eladásoknak egy olyan szintet, hogy az azon Linuxot futtatni akaró tábor mérhető piaci igényként jelentkezzen és megérje a rendszer fejlesztésébe időt, pénzt és energiát fektetni.

  • sb

    veterán

    válasz fatpingvin #82 üzenetére

    Őőő, valóban kihagytam 1-2 hsz-t a history-ból, csak az "összetartozásra" válaszoltam ami releváns is, de az azt megelőző hsz-ekkel nincs kapcsolatban valóban.
    De az elejétől olvasva az sem világos hogy jutottunk a hw oldalra sw-ről.

    (Mármint amit az sw-ről írtam arra értem, mert amúgy másra is válaszoltam ami az átszokásos téma volt. Az rendben van. :D)

    [ Szerkesztve ]

  • emvy

    nagyúr

    válasz #54625216 #79 üzenetére

    Egyebkent erre az is jo pelda, hogy egy mobiltelefonon gyorsabb videot vagni, mint az atlag laptopon.

    while (!sleep) sheep++;

  • sb

    veterán

    válasz emvy #85 üzenetére

    De még egy Firefox/Chrome is gyorsabban elindul és betölt egy oldalt mint az x86 6/12 cpu-m, PCIe 4.0 SSD-vel. Úgy is ha nem Marika néni vagy és közben power sémát állítasz kézzel, hogy pattogós legyen a rendszer, core parkingot kapcsolsz ki meg disk cache-t a böngészőben.
    (és közben azon filozofálunk az FF topicban, hogy 1 tabbal miért ír az SSD-re kikapcsolt cache mellett óránként 1GB-ot...)

    Telefonon is volt ilyen... rengeteg romot raktam fel meg ütemezőt piszkáltam... Galaxy S1-en. (és cserébe mindegyikkel szar laggolós volt :D). Azóta meg előveszed és nyomkodod, 'szt megy. (Ha nem így lenne már földhöz is vágta volna mindenki.)

    PC-n egyébként a MS/Win is sáros. Widgetet pl. 10 éve nem tudnak csinálni? Ez meg már nem hw/integráció kérdése csak sima akarat. Nagyon sci-fi lenne nem külön exe-t indítgatni külön ablakokban, esetleg 3rd party cuccot, hogy lásd pl. ha jött egy levél, vagy testre szabva, hogy mi van a naptárban... ez persze csak lazán kapcsolódik. Inkább a másik oldalról érdekes, hogy amit lehetne abban sem lépnek előre 5-10 évig. Akkor miért lépnének ott, ahol valós integrációs/platform/szabványosítási problémákat is le kellene küzdeni a gyakorlatban is?

  • Yeffy

    veterán

    válasz Xero #37 üzenetére

    lehet, de engem akkor is bosszantana, nah. :D

    Big girls ride harder. ヅ || Kondi powaa'!

Új hozzászólás Aktív témák