- AMD Navi Radeon™ RX 9xxx sorozat
- Steam Deck
- Milyen TV-t vegyek?
- Hobby elektronika
- Akciókamerák
- Kettő együtt: Radeon RX 9070 és 9070 XT tesztje
- Azonnali alaplapos kérdések órája
- Intel Core i5 / i7 / i9 "Alder Lake-Raptor Lake/Refresh" (LGA1700)
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
Új hozzászólás Aktív témák
-
sb
veterán
De még egy Firefox/Chrome is gyorsabban elindul és betölt egy oldalt mint az x86 6/12 cpu-m, PCIe 4.0 SSD-vel. Úgy is ha nem Marika néni vagy és közben power sémát állítasz kézzel, hogy pattogós legyen a rendszer, core parkingot kapcsolsz ki meg disk cache-t a böngészőben.
(és közben azon filozofálunk az FF topicban, hogy 1 tabbal miért ír az SSD-re kikapcsolt cache mellett óránként 1GB-ot...)Telefonon is volt ilyen... rengeteg romot raktam fel meg ütemezőt piszkáltam... Galaxy S1-en. (és cserébe mindegyikkel szar laggolós volt
). Azóta meg előveszed és nyomkodod, 'szt megy. (Ha nem így lenne már földhöz is vágta volna mindenki.)
PC-n egyébként a MS/Win is sáros. Widgetet pl. 10 éve nem tudnak csinálni? Ez meg már nem hw/integráció kérdése csak sima akarat. Nagyon sci-fi lenne nem külön exe-t indítgatni külön ablakokban, esetleg 3rd party cuccot, hogy lásd pl. ha jött egy levél, vagy testre szabva, hogy mi van a naptárban... ez persze csak lazán kapcsolódik. Inkább a másik oldalról érdekes, hogy amit lehetne abban sem lépnek előre 5-10 évig. Akkor miért lépnének ott, ahol valós integrációs/platform/szabványosítási problémákat is le kellene küzdeni a gyakorlatban is?
-
sb
veterán
válasz
fatpingvin #82 üzenetére
Őőő, valóban kihagytam 1-2 hsz-t a history-ból, csak az "összetartozásra" válaszoltam ami releváns is, de az azt megelőző hsz-ekkel nincs kapcsolatban valóban.
De az elejétől olvasva az sem világos hogy jutottunk a hw oldalra sw-ről.(Mármint amit az sw-ről írtam arra értem, mert amúgy másra is válaszoltam ami az átszokásos téma volt. Az rendben van.
)
-
#54625216
törölt tag
válasz
fatpingvin #80 üzenetére
"összetartozik, de nem kizárólagosan és kötelező jelleggel"
Valóban, nincs fizikai akadálya, hogy valaki kiadjon egy az Apple SoC-okat a macOS hatékonyságával kihasználó Linux distrot.
Financiális akadálya viszont annál inkább van, mert el kell érnie a Macbook Pro eladásoknak egy olyan szintet, hogy az azon Linuxot futtatni akaró tábor mérhető piaci igényként jelentkezzen és megérje a rendszer fejlesztésébe időt, pénzt és energiát fektetni. -
sb
veterán
válasz
fatpingvin #80 üzenetére
Pedig de. Logikailag nincs más út.
Persze, vannak API-k meg szabványok de látjuk mire megyünk velük a szegmentált hw oldalon az utóbbi 10-20 évben. Semmire.Sw egyetlen vagy több hw-re soha nem lesz azonos ráfordítás.
A minimális kézre faragást amit mondjuk egy out-of-box Debianon eszközölni kell ahhoz hogy pontosan illeszkedjen az én felhasználói rutinjaimhoz azt nem érzem se nagy megerőltetésnek
Én már azt is szenvedésnek érzem, pedig a linuxhoz nincs sok közöm pár célrendszeren kívül, máshol meg eleve kevesebb a lehetőség is.
De ez meg elvi gond: testreszabni nincs kedvem... de igényem meg lenne rá, hogy kapjak testreszabási lehetőséget mert soha semmi nem elég jó nekem.
Szóval ez már egyéni szoc problem... nyilván erre nincs megoldás azon kívül, hogy beleteszem az időt. Csak ez meg persze a zárt, kisebb sw palettáról dolgozó rendszerek ellen mutat alapvetően. Ahol meg utána mókolhatok azzal is amivel nem kéne... -
#54625216
törölt tag
válasz
fatpingvin #78 üzenetére
Mert összetartozik.
Az Apple pont azért tud komolyabb vérveszteség nélkül cpu platformot váltani és telepakolni a SoC-jait hardveres gyorsítókkal, mert egy kézben tartja a hardvert, OS-t, szolgáltatást, mindent. Így mondjuk egy hardveres ProRes dekóder a SoC-ban a megjelenése pillanatától támogatott és nem kell hosszú éveken át küzdenie, hogy iparági szabvánnyá váljon és az alkalmazásfejlesztők végre hajlandóak legyenek támogatni.
Eredmény: a rendszer képes 30 darab 4K-s vagy 7db. 8K-s videostreamet egyszerre kezelni.
Ugyanez PC és Windows alapon a megoldás megjelenésétől számítva több év, mire eljut mondjuk egy Premiere Pro update szintjére, mert előbb a hardveres megoldásnak el kell érnie a kritikus piaci részesedést, hogy az Adobe-nek megérje invesztálni a fejlesztésbe. Macos-en ez nem kérdés, mert ha nem használja ki a referencia hardver minden adottságát, akkor majd megteszi helyette más, pl. maga az Apple.
Ha tehát ki akarod aknázni a Mac hardveres előnyeit, akkor nem tudod különválasztani a szoftvertől, legalábbis addig nem, amíg - szintén jelentős késéssel - meg nem jelennek rá a közösségi fejlesztések. -
#54625216
törölt tag
válasz
fatpingvin #75 üzenetére
Úgy értem, hogy ha a linux, amit éppen használsz 100%-ban lefedi az igényeidet, akkor értelemszerűen bármilyen - nem linux alapú - újdonságot dobjanak is piacra, azzal ugyanúgy belefutsz a "minek öljek bele energiát" kérdésbe.
-
fatpingvin
addikt
nyilván részemről is vannak elvi szempontok, de nem is ezért írtam. bár még annyira nem öregszem, néha úgy érzem magam és abszolút egyetértek ezzel a "használni akarom nem mókolni" megközelítéssel. a különbség talán csak annyi hogy azt a minimális kézre faragást amit mondjuk egy out-of-box Debianon eszközölni kell ahhoz hogy pontosan illeszkedjen az én felhasználói rutinjaimhoz azt nem érzem se nagy megerőltetésnek se különösebb tehernek. elvégre a mostani rendszerem is egy P3-as procin kezdte, azóta rángatom vasról vasra, csak az arch change volt kicsit macerás.
persze tudom, van élet a *NIX-okon túl is, meg nyilván sok szempontból hasznosnak tekinthető ha elmondhatom láttam windowst közelről, de az a helyzet hogy továbbra sem érzem a hátrányát annak hogy ez kimaradt. ReactOS-el néha amikor abszolút nincs jobb dolgom molyolok egy sort hogy lássak valami NT alapú dolgot de ez nekem akkor is idegen.
viszont ez már tényleg off, részemről le is zárom mert nem ide tartozik. -
fatpingvin
addikt
válasz
#54625216 #73 üzenetére
"Ez igaz kb. mindenre, ami nem linux. Ha a hardvert nem tudod kihasználni, akkor nyilván nem Te vagy a célközönség."
ezt kérlek fejtsd ki. nem kötözködésből kérdezem, tényleg nem értem hogy ez konkrétan mire vonatkozik és mit értettél alatta.
a hardveres részt értem és nyilván, bár GPU nélkül headless vasként se érzem egy rossz történetnek ezt a M1-es dolgot. viszont hogy ez hol Linux azt nem értem.
a végével egyetértek, az Asahi projektre vigyázó tekinteteket vessétek -
sb
veterán
válasz
fatpingvin #67 üzenetére
Nem kell magyarázni, nekem még ideológiai okaim is vannak a távolságtartásra. De öregszem és se filozofálni, se hekkelni nincs már időm/kedvem. Just works. És a lelkeddel fizetsz a többiért.
A hátráltató tényező az új megtanulása, ahogy írod. De valahol engedni kell. Mérlegre kell tenni melyikkel mennyit veszít/nyer az ember. Többségében az újdonság egyszeri befektetés, amit hoz az meg egy folyamatos plusz lehet így általában átfordul. De ez szintén nálam is erős visszatartó tényező. (és droid-iphone vonalon ugyanez van, nem csak ős x86-winesként.)
-
#54625216
törölt tag
válasz
fatpingvin #69 üzenetére
"persze, meg lehetne tanulni az új infrát, de komolyan, minek öljek energiát ebbe amikor linuxon 100%-ig le van fedve minden igényem és még több is?"
Ez igaz kb. mindenre, ami nem linux. Ha a hardvert nem tudod kihasználni, akkor nyilván nem Te vagy a célközönség.
Annak viszont, akinek mondjuk baromi nagy VRAM igényű, GPU intenzív feladatot kell futtatnia, már macos-től függetlenül is érdemes elgondolkodnia rajta, mert gyakorlatilag a 64GB VRAM-nak (na jó, legyen 56GB az OS és egyebek miatt) laptop szinten nincs alternatívája.
A fullos linux támogatás meg szerintem csak idő kérdése, rEFInd-el pedig a kernelek közötti váltás sem küzdelem. -
fatpingvin
addikt
a lényegben egyetértünk, amíg van választás addig nincs gond.
én magam részéről nem bánom hogy a desktopon nem annyira elterjedt a Linux amíg a hozzáértő számára használható: kb minden más területen lényegében a "futottak még" kategóriába tolta a többi platformot, legyen szó beágyazott rendszerekről vagy HPCről. innen már nem nagyon van hova fejlődni, desktopon rétegcucc volt és valószínűleg az is marad, ami nem baj, sőt.
és igen, elég kevés olyan platform van amire ne portolnák, ha megéri akkor lesz rá port, ahogy driverek is, bár ez utóbbi egyre kevésbé probléma, a gyártók is rájöttek hogy jobb mindenkinek ha vagy írnak vagy dokumentálnak. Desktopon merem állítani számos tapasztalat alapján hogy Linuon lényegesen kevesebb macera van a driverekkel mint mondjuk windowson. kicsit bele is kényelmesedtem, alaposan meg szoktam lepődni azon ha valami ami amúgy nem eklaráltan unsupported az nem plug and play (kevés ilyen van) -
doc
nagyúr
válasz
fatpingvin #69 üzenetére
Kulonosebb mokolas nem kell, windowsra pl ott volt a Bootcamp, ami nem kimondott mokolas, next-next-finish modon mukodik. Linuxot egy fel fokkal 'techiebb' felrakni, de az sem nagy magia.
Azzal viszont tokeletesen egyetertek hogy ha a Linuxot szereted, es minden igenyedet kielegiti, akkor hasznald orommelEn is nagyon sokaig Linuxoztam, nagyon sokaig szerettem (sot, sok aspektuast a mai napig is), meloban is azon (is) dolgozom. Tudom hogy sokminden amit en nem szeretek benne, masnak nem jelent problemat.
Addig jo amig lehet valasztaniRegota azt mondom hogy szerintem a piacnak egy haromszereplos verseny a legjobb (nem csak OS-re vonatkozoan), es ugyan a Linux meg eleg kicsi aranyban van jelen szazalekosan, hatarozottan fejlodik.
Az uj gepekre is lesz Linux, miota megjelent az M1 rendesen foglalkoznak vele (az mas kerdes hogy szerintem Linuxot futtatni MacBookokon eleg ertelmetlen) -
fatpingvin
addikt
a bootloadert nem fogalmaztam elég világosan: a maceknél ez mindig kellemetlenség volt hogy csak a gyári oprenszert haljandó különösebb mókolás nélkül indítani.
persze, meg lehetne tanulni az új infrát, de komolyan, minek öljek energiát ebbe amikor linuxon 100%-ig le van fedve minden igényem és még több is? ahogy winre sincs szükségem, úgy macOS-re sem.
én ezt az új fejlesztést kizárólag a hardveres oldaláról tudom látni, ugyanis számomra a többi vonatkozásnak nincs relevanciája. az Asahi projektnek van, magától értetődő okokból.
félreértés ne essék nem akarok meggyőzni senkit és nem is invitálok senkit arra hogy engem próbáljon meggyőzni: több vetülete van ennek a kérdésnek és szerintem nem lenne szép ha csak az egyiket tárgyalnánk itt a fórumon. -
doc
nagyúr
válasz
fatpingvin #67 üzenetére
Bootnal (ami nalam pl. sokhavonta egyszer van, minek inditgatni?) betolti az aktualis kernelt. Minek egy csomo fele? Mar Linuxnal is csak akkor buveszkedtem a bootloaderben a kernelekkel ha nem indult amugy.
Az hogy neked uj infrastruktura a MacOS, meg nem jelenti feltetlenul hogy az rossz isTeny hogy mas mint a windows/linux, de azert igen sok a kozos vonas (Linuxhoz kepest eleg kicsi a valtozas, windowstol tenyleg sokban kulonbozik).
A default shell evek ota zsh a MacOS-ben, bar valoban van bash is. Amugy azt raksz ra amit akarszfeldobsz egy homebrew-t (egyetlen sor copy-paste a weboldalrol es egy ENTER lenyomasa)es van egy teljesen jol mukodo, Linux utan csukott szemmel hasznalhato csomagkezelod.
-
fatpingvin
addikt
ezzel tisztában vagyok, viszont ahogy már utaltam is rá most leírom: nekem továbbra is komoly visszatartó erő a szoftver, főleg annak a zártsága. most nem ilyen ideológiai maszlagra kell gondolni hanem konkrétan arra hogy a bootloader nem indít magától akármilyen kernelt, a meglévő meg egy számomra nagyrészt idegen infrastruktúrát hoz. persze, van rajta egy őskövület bash, de kb ennyi, ezért nem fogok megtanulni egy új infrastruktúrát.
-
#54625216
törölt tag
Ha a változás lassan, egyik lépéstől a másikig történik, akkor az MS megkerülhetetlen, mert a holnapi megoldásnak a mai infrastruktúrára kell épülnie.
Ha viszont egy lépésben a teljes infrastruktúrát cserélik desktoptól a szerverparkig, akkor az MS nehéz helyzetbe kerülhet, mert elveszik a "kompatibilitás a tegnappal" ütőkártyája és onnantól az MS megoldásai nem túl versenyképesek.
Mondjuk - csak a példa kedvéért - az Amazon vagy a Google előáll egy nagy céges megoldással, ami Samsung-AMD arm-ra épül és a cloud szolgáltatástól kezdve a raktáros tabletjén át az irodai desktop gépekig mindent lefed, mindezt saját fejlesztésű OS-el, ami maximálisan a célhardverre optimalizált, akkor az MS nem tud majd a "szabvány OS" megoldásaival labdába rúgni mellette, mert a szabványosság nem lesz versenyelőny.Olyan ez, mint az elektromos autók piaca. Nem volt elég ugyanabban az autóban a robbanómotort elektromosra cserélni, hanem az egész autót kellett koncepcionálisan újratervezni, beleértve a teljes gyártófolyamatot, beszállító hálózatot, mindent, ami a tradicionális autógyártóknak egyszerűen nem érte meg. Most viszont, hogy a trend visszafordíthatatlanná vált már látszik a kapkodás a túlélésért.
-
doc
nagyúr
válasz
fatpingvin #64 üzenetére
En mar ugy vagyok vele hogy ha valami megszunik mukodni, es meg kell javitani az sz*pas. Vagy ha soha nem is mukodott, pedig kellene, es szenvedni kell vele hogy menjen.
Nekem a gep ha felnyitom mukodjon, menjen minden amit akarok, amig le nem hajtom a tetejet. Aztan lekozelebb ujra ugyanez -
sb
veterán
Ok, normál irodai használatnak valóban nem lehet nevezni és ott nincsenek jelen.
Cserébe ahol "normál" használat (word, excel, számlázó) van, ott kevéssé van igény extrákra. Így könnyebben jöhetne igazából bármi. Akár arm+google megoldások is. Talán itt az az x86+MS gyengéje, hogy átlag használatban is felmerül a mobilitás amiben nem igazán jók.
Az biztos ezzel együtt is, hogy a konzumer piacon jóval könnyebb fordulatot hozni.
-
gliskard
senior tag
válasz
#54625216 #59 üzenetére
SUN, DEC, stb. mind vertikális vállalatok voltak akik mindent is szállítottak, az Intel mint horizontális vállalat egy merőben más piaci stratégiát alkalmazott. Ettől függetlenül, nagy valószínűséggel meg fog törni a dominanciája mind az Intel-nek mind pedig az x86-nak.
A nagy kérdés, hogy az MS hova áll. 10-250 gép üzemeltetése adat biztonság és rendelkezésre állás szempontjából relatív könnyen megoldható, ugyan ez 1.000+ esetében már problémásabb az MS nélkül.
Vannak megoldások, de az övék az elterjed. Ha az MS támogatni fogja 3th party OS-ek integrálást (és megoldott azokban a hw, sw felügyelet), akkor a közeljövőben is lehet változás, ha nem akkor ez hosszú folyamat lesz mert ki kell erőszakolni.
Az otthoni illetve a gamer rész könnyebben változhat, főleg mert elég sok minden már átkerült a telefonokra, tabletekre (apple ebben egész jó).
Pl. már a PS4 és az Xbox One is több területen ki tudott volna váltani egy otthoni PC-t egy monitorral, billentyűzettel és egérrel. Az más kérdés, hogy ez mennyire lett volna "macerás", de ez is abba az irányba mutat amit írtál: 'a "moduláris hardver + szabvány OS" életképes marad az egyedi hardveres gyorsítókkal megpakolt SoC-ok világában.' -
gliskard
senior tag
-
gliskard
senior tag
Fejlesztő cégeknél, ügynökségeknél és SOHO szinten én is látom a vegyes gép parkot, de pl. a mi ügyfeleink (usa/kanada biztosítási, pénzügyi szektor) 100%-ban windows-t használnak desktop és notebook vonalon. (idén szüntettük be a MS Explorer 11 támogatását – ebből is komoly hiszti volt). Ugyan ezt látom az energetikai szektorban és a BSC esetében.
Ez az én mintám amiből véleményt alkotok. Valószínűleg ez nem reprezentatív, de ez alapján arra gondolok, hogy a Mac a sima üzleti életben nem támogatott. -
#54625216
törölt tag
A rövid vagy akár középtávot illetően egyetértek, ugyanakkor a 90-es évek végén már lejátszódott hasonló folyamat.
Akkor a consumer szegmenst domináló Intel fokozatosan kiszorította a vállalati szegmensből a nagy gyártók RISC megoldásait, mint SUN, DEC, HP, SGI, stb. mert egyszerűen képtelenek voltak tartani az Intel által diktált ár / teljesítmény iramot.
Hosszabb távon az ARM ugyanígy fogja kiszorítani az x86-ot.
Valószínűleg ennek a paradigmaváltásnak az Apple csak az úttörője és nem a motorja lesz, mert az Apple sosem célozta a nagyvállalati szegmenst.
Sanszosabb, hogy az NVIDIA (+ARM), Samsung-AMD vagy hasonló gyártók fognak dominálni. Hogy a Windows túléli-e vagy valaki beelőzi, mint a mobil szegmensben, az majd elválik, de nem biztos, hogy a "moduláris hardver + szabvány OS" életképes marad az egyedi hardveres gyorsítókkal megpakolt SoC-ok világában. -
sb
veterán
Ezt tök jól összefoglaltad és igazad van. Az üzleti terület egy tök más mechanizmus által vezérelt (és jóval nagyobb).
Annyit viszont kiegészítenék, hogy üzleti területen mindentől IS óvakodnak üzemeltetés, IT biztonság, stb... kérdéskörben. Ott egyszerűen minden költség amihez hozzá kell nyúlni, még drasztikus váltás sem kell hozzá.
Viszont ennek annyi előnye van, hogy ha X sw-t cserélsz X sw újabb verziójára akkor is költség van, ugyanez hw-ben is: lehet, hogy tök ugyanazt veszed csak 1 gennel újabbat és ugyanúgy elégetnek egy csomó pénzt. És ezeket az upgrade-eket nem lehet elkerülni a folyamatos hw/sw oldali frissítés, elvárások miatt.
Innen pedig már lehet fordítva is nézni: ha már úgyis égetik a pénzt a váltásokon akkor könnyebben lehet egy kritikus pont ahol vmi alternatív architektúra is be tud törni.Ahogy arn írta, lehet, hogy mindenhol MS/x86(Intel) a fő vonal de általában a Mac is elkerülhetetlen már fejlesztés/desing oldalról. Tehát van. Innen pedig elég nagy lépés a Rosetta ha a főbb sw-k natív támogatása nem lenne elég érv.
Szóval összefoglalva: nehezen mozdulnak, nagyon kis változásra is. De közben meg folyamatosan muszáj változtatniuk. Így ha közelednek, egyre több mindent lefednek, esetleg jobban is akkor eljöhet az a pont ahol megéri hosszú távon.
Rövidre semmi nem éri meg de akkor mindenhol C64-en nyomnák most is. -
sb
veterán
Ha a piac szelesitesere gyurnak, valszeg majd jonnek az olcso ipad szeru megoldasok, de elobb a konzumerpiac kremjere utaznak. Idovel ez kialakul, ahogy jonnek az egyre feljebb skalazott apple cuccok, es lesznek fillerekert eloallithato “de eleg” megoldasok.
Ezzel is simán vihetik majd a konzumer nagy részét két ok miatt:
- Egyrészt már most megérkeztek a felső (de még értelmezhető, nem 500W-os otthoni WS) szegmensbe.
- A PC piac mára már félig maga kiirtotta az alsóbb szegmenseket és efelé lépked továbbra is. Itt sem tudsz már olcsón venni semmit. A gyártás/fejlesztés is drága lett, de a drágán előállított cuccokat szükségtelen szintre felskálázva is tovább drágítják. Hiszen elvisznek mindent, ha más célra is...
Nézd meg: 300 USD-s MSRP gpu belépő szint van ami valósan 5-600 USD. Már ha kapható. Cpu-ból is vadászni kell bármit, a modellek fele megszűnt, a kisebb modellek meg sem jelentek. Ami van az is drágul inkább mint olcsóbb lenne.Így igazából az a szegmens amit írsz, amire az Apple nem hajtana, lassan megszűnik.
Turkálóból fog gépet építeni vagy 4 éves használt notit venni. Vagy megveszi az új, drágábbat de 3x ritkábban.
Viszont ez már az a liga ahova most 2000-2500USD-vel beköszöntek. -
arn
félisten
En akarhany helyen dolgoztam az utobbi idoben, mindenutt wint es macost is uzemeltetnek parhuzamosan. Csak annyit kerdeztek, melyiket akarod? Telefon detto. Manapsag nagyon keves olyan terulet van, ahol nincs atjarhatosag.
A procinal szvsz ket dolog miatt ragaszkodnak az intelhez, ok tudnak akkora mennyisegben gyartani, es a hosszutavu oem szerzodesek.
Szvsz ez a fajta ut, amire az m1el az apple belepett, at fogja alakitani azt a piacot, amiben az apple erdekelt. -
gliskard
senior tag
'Most lehet pcn atallnak teljesen a banyaszok kiszolgalasara, es a konzumpiacot filleres szarokbol fogjak kiszolgalni, mert a konzumpiac nem lesz kepes kitermelni a fejlesztesi es gyartasi koltsegeket, aki meg nagyobb teljesitmenyt akar, megy applehez."
Valószínűleg az apple szemszögéből észrevehető user fog váltani, de a PC piac tetemes része az irodai felhasználásra készített pc és notebook, ez a szegmens tartja el a DELL, HP, LENOVO, stb. divízióit és a szerverek mellett ez a meghatározó bevételi forrás az Intel esetében (cpu, chipset).Tény, hogy a jelenlegi CPU teljesítmény az átlag felhasználók nagy részének elég és ezért nem volt probléma, hogy az Intel évekig egyhelyben topogott. Mivel az új gépek esetében szervizt és támogatást vesznek a cégek és csak másod sorban extra teljesítmény – mert az átlagos irodai használatra már elegendő az is amit két éve megvettek.
Ráadásul Windows alatt az x86 egy bejáratott történet, a nagy cégeknél egy komolyabb váltás sok rizikót tartalmaz amit nem akarnak bevállalni, ha nincs durva kényszerítő körülmény.
Még az Intel lecserélése AMD-re sem olyan ami miatt az IT üzemeltetés felállva tapsol és várja, hogy még heterogénebb legyen az üzemeltetett gép park. Szerverek esetében sem olyan egyértelmű a döntés, ha az energiahatékonyság nem húsbavágó, az alkalmazottak által használt desktop-ok vagy notebook-ok esetében pedig még kevésbé.Másrészről pont az MS Windows ökoszisztéma amihez a legtöbb cég 100+1 szállal kötődik és amiről váltani vagy amiben behozni új elemeket (pl. osx) szintén olyan amiért nem fog kapkodni az IT üzemeltetés.
Pont a fentiek miatt nehéz az MS-nek az ARM felé nyitni, a jelenlegi vásárlóik nagy részének nincs igénye erre az irányra (jelenleg), ezért is tűnik kicsit szerencsétlen bénázásnak amit az MS csinál ezen a téren.
Hasonlóan visszás az böngészőben futatott "platform független" alkalmazások favorizálása, mivel pont ez ami zabálja a memóriát és a cpu-t. Egy átlag üzleti notebook-on az egyszerre kinyitott 10-20 böngésző tab magában erőforrás igényes, ráadásul ezekből legalább 8-10 web-es office vagy levelező ami extrán harap az erőforrásokba, ha még megy a teams, slack, jira, confluence, stb. azok szintén elviszik az erőforrásokat pedig csak egy nyamvadt böngészőről beszélünk.
Ezek olyan "adottságok" amivel a legtöbb nagy cég együtt él, és ezek a nagy cégek meg a többi kisebb akik szintén x86/win világban élnek szépen eltartják mind az Intel-t, mind pedig a PC beszállítókat és akkor ott van még a réteg aki brand pc-t vásárol, mert nem akar a DIY PC építéssel foglalkozni.
Gamer és a DIY szegmens ehhez képest egy kisebb lépték, pont ezért nem küzdenek a bányászat visszaszorításán a "hagyományos PC gyártók", mert nekik nem vagy csak kicsit rondít bele a piacukba. Nekik az apple szintén ilyen szereplő, el fog vinni pár vásárlót, de az év végén ők csak egy kerekítési hiba lesznek az excel-ben.
Az usa-ban jelenleg is nagyon sok cég használ szinte kizárólag apple gépeket, de ezek főként a SOHO kategóriás cégek, mert az Apple is ezekre lő (az individual user-ek mellett) és nem foglalkozik olyan úri huncuttságokkal mint komplett domain management 500+ user-rel. Nekik ez (jelenleg) nem piac, illetve (még) nem éri meg ebbe beletenni fejlesztő, support, stb oldalról azt az extra erőforrást amivel be tudnának lépni erre a piacra. Anno próbálkoztak vele, de nem sok sikerrel.Ezek miatt azt gondolom, hogy belátható időn belül nem lesz komolyabb változás a PC piacon. Persze az apple valószínűleg növelni fogja a user bázisát, de ez nem feltétlenül fog ugrás szerű eladásokat produkálni. Mivel itt is érvényes lesz az iphone, ipad esetében látott relatív hosszú élettartamból adód elnyújtott csere ciklus.
Ettől függetlenül nőni fog a bevétel és vele a netto profit, mert az aktív user bázis szépen-lassan gyarapodik és fizetnek a szolgáltatásokért (és pont ez a tényező ami a többi PC gyártó portfóliójából hiányzik és nem is nagyon van esélyük hasonlót létrehozni).
De akik a következő 3-6 évben váltanak Mac-re azok feltehetően nem fognak hiányozni egyik Brand PC gyártónak sem.DIY szegmenstől függő gyártóknak valószínűleg már érezhetőbb lesz egy ilyen elmozdulás és itt érvényesülhet a hatás amit a bányászatról írtál. Nekik viszont nincs túl sok lehetőségük vissza szorítani a bányászatot.
-
#54625216
törölt tag
-
arn
félisten
Az egyelore applenek szvsz esze agaban nincs a piac nagy reszet behuzni, “csak” a profitot, ahogy a mobilnal is csinaltak. Relativ olcson eloallithato hwt dragan, amde a hasznossagat tekintve megsem olyan dragan eladni.
Ha a piac szelesitesere gyurnak, valszeg majd jonnek az olcso ipad szeru megoldasok, de elobb a konzumerpiac kremjere utaznak. Idovel ez kialakul, ahogy jonnek az egyre feljebb skalazott apple cuccok, es lesznek fillerekert eloallithato “de eleg” megoldasok.
Kozben a pcs piacon eszre sem veszik, hogy egyreszt eltunedeznek a penzes userek, mert banyaszatra ugyis elvisznek mindent. A feltolt fogyasztassal a hwek aranak jelentos resze mar a hutesi es tapellatasi celra megy, mar a hw egyszeruen gyarhatosaganak eros akadalya.
Most lehet pcn atallnak teljesen a banyaszok kiszolgalasara, es a konzumpiacot filleres szarokbol fogjak kiszolgalni, mert a konzumpiac nem lesz kepes kitermelni a fejlesztesi es gyartasi koltsegeket, aki meg nagyobb teljesitmenyt akar, megy applehez.
-
sb
veterán
5. Nem létező opcióként kimaradtak az egyéb ARM-es PC-k, notik.
A Windows szerintem felhasználói élményre már rég a fasorban sincs, a droid is veri új feature-ökben és kényelemben. Desktopra meg csak a kezelést kellett volna átszabni, semmi extra. Ha lenne vagy lett volna klasszik (gyengus, ultramobilról ismerős) ARM-re normális megoldás és sw akkor én arra is simán váltanék.Ha nincs játék akkor egy közepes telefon is megteszi ugyanúgy mindennapi használatra, még videót vágni is.
Lehet, hogy nem 95%-nak, de 85-nek biztos elég.
Ez egy kihagyott ziccer volt szerintem. A Chromebook vonal is ami ezt az "átlagnak mindenre elég de cserébe rohadt olcsó és mobilról már ismerős sw-t kínálja" célra született ötlet volt.
Szóval minden oldalon lett volna létező, elég jó, alig kompromisszumos alternatíva. Fejlesztéssel (HSA) pedig előrelépés ami elvitte volna azt a területet is amit nem tudtak lefedni előtte hatékonyan. De ezekből semmi nem lett.
Erre most almáék mindent visznek, ARM-ről indulva, de a felső, erős szegmenst is lefedve és sw-ben is a legszélesebb kört kiütve.
-
sb
veterán
Az erős pc-t első körben a gyenge pc is kiszorítja már.
Amíg asztalon 500k-s gpu-k repkednek és 3-400W-ok csak gpu-ra ez marginális igényt generál szerintem a bányászokon kívül.
Legyen ez a 0. verzió mert szerintem lassan senkinek nem opció.1. verzió: Akinek esze van az elvan kicsit kisebb teljesítménnyel fél-/harmad árból és fogyasztásból. Akár desktopon, bár ott még a kisebb gpu is drága de még belátható költség ha nagyon PC kell.
2. verzió: Notiban. Bármilyen fura, de relatíve olcsóbbak mint a desktop és egy mobil 3060/3070/6600M/6800M 80-110W-ból hozza a 80%-át (vagy mondjuk úgy a nagy részét, hogy ne százalékokon vitatkozzunk) a desktop csúcs alatti, értelmezhető kategóriának.
3. verzió: Konzolok. Szokásos: kicsit még ennél is gyengébb hw, de erős sw. Összességében kb. ugyanaz és sokkal olcsóbban a 2. verziónál is!
4. Gaming nélkül: Itt meg kánaán van egy ideje. Bármi jó, 25-45W-ig olyan gépet kapsz ami keresztben lenyeli a 4 éves desktopod. Inkább az a kérdés, hogy kapsz-e elég olcsót vagy csak feleslegesen drágát/jót.
Ezért is extrázzák inkább őket és tűntek el a TN HD panelek meg társaik.Már ez is több mint ami a userek 95%-ának kell, de ide jött szvsz az Air ami rátesz egy lapáttal üzemidőben úgy, hogy a használhatóság megmarad vagy jobb is. A Pro/Max meg a túl jó kategória már ide. Ezek fentebb támadnak és ott a jóval drágább sávokat is megeszik simán.
Nagy résznek még erre sem lesz szüksége de nyilván a fenti sávokból így tudnak áthúzni újabb csoportokat. Alul meg ha teljesítményben már nem kell előrelépni mert bármire elég egy középkat gép is akkor ott a többi fog számítani: üzemidő, támogatás, körítés. Ebben pedig elől vannak.A HBM-APU régi nóta. Én is ezt mondtam anno, sőt, tovább is mentem amivel még te sem értettél egyet de a HSA ugyanezt célozta:
- Közös, koherens memória. DDR alapon ott voltunk de az kevés volt a gpu-nak.
- De akkor már volt HBM-jük és pont erről pofáztunk, hogy megoldaná a sávszélesség problémát, onnantól pedig nagyon nagy potenciál lenne benne. De ott is csak a játékokig látott mindenki.
- Maradt az sw probléma: gpgpu-t programozni is szar, a heterogén kód meg aztán a legdrágább és legnagyobb kínzás. Soha bottal se fogják... én akkor is azt mondtam, hogy nincs más út előre ha a többi bezárult vagy véges (cpu ipc, magok száma, fogyasztás, gyártástechnológia). Fejlődtek még, sőt, most elég jól beindult a cpu fejlődés de ez már csak vihar a biliben consumer oldalról. Azt is írtam sokszor mikor a Zen kitolta a határokat, hogy otthon nem fogunk sokra menni 16 után mondjuk 32-64 maggal. Főleg ha nem kályhát akarunk venni.Szóval az sw oldal igaz is volt, de pont ugyanerről szólt. Az utolsó hajszálig. Ez a lehetőség volt benne ott is, akkor is. Ezt csinálták meg és látjuk, hogy az jött ki amit vártunk.
Ennyi. Szerintem nem atomfizika, hanem pont a várt hatás.Persze "könnyű" volt saját, nem diverzifikált hw portfólióval, meg mostmár saját chippel, igp-vel. És emellé még bekúszott pár extra megoldás is, arm, kompatibilitás, amit ők megoldottak mások meg nem. Meg persze a fenti fúziót is végigvitték ahogy x86-on nem lett Fusion.
-
arn
félisten
Nah vegre megneztem a grafikonokat:
57mrd tranyo
512bit ddr5 6400 409.6gb/s
10.4 tflops
327gtexel
164gpixelAsztali rtx3080
28.3mrd tranyo
760gb/s
25tflops
391gtexel
138gpixelByebye pc.
In terms of performance, Apple is battling it out with the very best available in the market, comparing the performance of the M1 Max to that of a mobile GeForce RTX 3080, at 100W less power (60W vs 160W). Apple also includes a 100W TDP variant of the RTX 3080 for comparison, here, outperforming the NVIDIA discrete GPU, while still using 40% less power.
-
arn
félisten
Jah es a gaming kepessegek… ezzel az apple lehet siman olyan cuccot tett le az asztalra, amivel a konzoloknak is alavag, ha tenyleg komolyan gondoljak a piacra valo belepest (egyelore kezi konzolrol olvasni). A ps5 mar megvan, en egyre jobban eleresztem ezt az eros pc dolgot.
-
arn
félisten
Azert irtam korabban, hogy ezzel a banyasz dologgal nagyon rafaraghatnak. Ha pcn belul van vmi mozgas, vagy ideiglenes parkolopalya, akkor konnyen restauralhato a dolog, de ha atkoltoznek a felhasznalok mas platformra, akkor tobb evtizedes felepitett hegemoniat kockaztatnak, onnan nehez lesz visszacsabitani az embereket.
Az unified onmagaban is nagy dolog, a savszel ami erdekes… ha 400 gbit, az is ketszerese a jelenlegi pck kommunikaciojanak a gpu es a mem fele, es ugye az applenel nem kell az eredmenyt masolgatni rendszeren belul.
Mashol viszont 512bites 400 gbyte/srol irnak, ami keremszepen az rtx3070 szintje, mindezt a cpu es apu fele kozositett memmel… olyan szinten mosnak fel a pcvel a padlot, amire regota nem volt pelda. Es ezek nyers szamok, sehol nincs a platformtamogatas kerdese.
En hasonlot mar sokszor irtam, hogy az amd siman csinalhatna konzolszeru unified hbm memes apus procit mittudomen 250 wattig, es a gpu piac 90%at lefedtek - ha ezt az apple megcsinalta most fele wattbol, az tenyleg agyeldobos.
Varom a bencheket, meg a desktop megoldasokat, mert akkor en kalapkabat, de valtottam applere, mert pcn ezt evek mulva sem tudjak meglepni, a banyaszok miatt meg amugy is keptelenseg arban pcs hwt venni. Itt igazabol nem is az a nagy dolog, hogy ez mar absz teljesitmenyben is odaveros, hanem az, hogy a userek 95%at lefedik egy relativ olcson gyarthato hwel (persze ettol olcso nekunk nem lesz, csak tobb profit az applenek - ok szepen bearazzak hasznossag szerint).
-
sb
veterán
Nem tudom. Nulla tapasztalatom van almával.
PC oldalon nézegetem és nagyjából képben vagyok fogyasztásban mert érdekel a téma de itt tök más a körítés. Ami itt szembetűnő, hogy nem is az idle sokszor a gond (már ha van gond), hanem ha van minimális terhelés... ami azért adja magát: fut a háttérben pár dolog, lehet 1-2 elcseszett program is, ami ad némi terhelést, a 100 böngészőablakod, stb...
Itt előfordulhat, hogy a nem 100%-os menedzsment miatt így a nagyobb hw többet kér 1-2% terhelésen is, míg tök idle-ben mindegy hány magod van, ugyanazt hozza a nagyobb is.
De pl. AMD-nél is inkább az IF/uncore számít, nem a magok száma.
És elég jól állnak már ilyen szempontból is, a fenti "probléma" létezik, de nagyrészt már nem jön elő, APU vonalon legalábbis a monolit felépítés miatt.Mivel almán zártabb a rendszer szerintem kevesebb az sw/menedzsment oldali hibalehetőség. A unified architektúra viszont hw oldalról lehet hátrányos ilyen szempontból. Tippre itt sem a cpu/gpu magok számítanak ilyen szempontból, hanem a 400GB/s ram alrendszer amire mindent rálógattak közösen. Az ritkán alhat.
De ez elméleti okoskodás, a gyakorlat majd kiderül. -
sb
veterán
A többieknek sw oldalon van megkötve a keze. Mindenki tudna unified architektúrát építeni ha nagyon akarna csak semmire nem menne vele.
De az igaz, hogy innentől, ha sw oldalról kihasználható ez nagy előny. Elég a a ram sávszélesség diagramra nézni. Mellé jött egy ütős cpu ami szintén nagy teljesítmény, de ott is az arm-x86 volt a kulcs. Gyanítom önmagában erős cpu-t mások is tudnának építeni felskálázással... ahogy amúgy x86-on se annyira rossz a leskálázási arány.
A fogyasztási grafikonokat nézve azért itt is van csoda, de akkora nincs szvsz. A Pro/Max már nem a pár wattos kategória. Oké, hogy 30W-ból meg a GPU hasonlóból is erős, de itt már a többi gyártó sincs annyira távol, ezt próbáltam fentebb is írni. Nekem eddig ők is meggyőzőek voltak. Soha nem volt notim, de most be is újítottam egy 5500U és 5600U-s gépet. Ott is 1-3W-okat látsz idle, passzívan mennek netezgetés közben. Mellé 30-35W-ből pedig 6 maggal 3500 pont körüli CB értékeket. 8 maggal meg ahogy írtam 4-4500-as tartomány jön.
A desktop 4650G-m 65W-al (konnektornál 120W) is ennyit tud, 3600-3800 pont.Szóval a "desktop" ott is megérkezett már bőven és idle-ben is jók. És ahogy nézem M1-nél is 20-30W lett célozva perf módban.
Ez a nyers hw, van különbség, de nem ég és föld már.
Az sw viszont erre rendesen rátesz...Ha innen nézem egyébként a Pro+32GB is overkill 99%-nak normál használatra. Épp azért, mert mindent bőven elvisz ami átlagban kell. Sőt még optimalizáltabban is mint más, nyers erőben jobb hw-s setup. Amihez meg kraft kellene azok a dedikált gyorsítással, sw oldali erős támogatással szintén megvannak.
Ez még érdekes lesz, hogy a profikon kívül ezekkel kit tudnak megcélozni. Ha sw-ben is egybehúznak - márpedig kezdett ez lenni az irány és költség oldalról is jobb, ill. az arm váltással, saját chipekkel a hw is ide mutat - akkor gyorsan oda jutunk (jutottunk), hogy a konkurencia letarolva de gyk. magukat is megeszik mert igazából egy ipad/iphone is elég dokkolva majdnem mindenre. Vagy legyen a sima M1 szintje ami még lentebb kerülhet méretben.Vicc az is, hogy erős x86 desktopra keresgélnem kell pl. sw-t ha videót akarok vágni, hogy mi mit támogat, mit gyorsít. Demot töltök mert a fene tudja működni fog-e gpu oldalról. Mit csinál 2 gpu-val... Volt, hogy egy ovis, 2 perces videót végül az S10-en vágtam meg 10 perc alatt mert gyorsabb volt az első szembejövő cuccal megcsinálni hw gyorsítással, mint 3-4db vagy Vegas szintű brutál vagy 20USD-s kis gagyi x86 sw-vel aminél a viewport is 3fps volt.
Meg a körítés az amiben magukba nézhetnének a gyártók. Tavaly nagyítóval kerestem a 300-400k kategóriában is a 100% sRGB kijelzőket. Idén ott is előreléptek, de amit itt kapsz mellé azt nem kell számolgatni, hogy 400 vagy 500 nit elég lesz-e. Van-e high DPI, magas frissítési freki...
Type-C dokkolóm meg 4K monitorom még (már) mindig nincs, mert a saját noti tudja, de a 600k-s Dell Latitude-on tippelni kell, hogy vajon kijöhet-e rajta 4 lane DP 1.2-vel a 4k60p vagy nem. Leírás sehol és a 3 meg 5 évvel ezelőtti modellen is ezt vártam/találgattam. Filléres csatik (+némi licenszdíj) mellett... kenjék a hajukra! Egyedül a Type-C töltés(+gyorstöltés) ami működik a látszólag sok szabvány ellenére. Ott megveszel gyk. bármit és megy minden-mindennel, notik, telefonok.szerk: A PC-bányász vonal meg egy külön extra a történetben. Ahogy hozzáállnak meg is érdemelnék ha a saját sírukat ásnák épp. Attól függetlenül, hogy nyilván nem jó a konkurencia nélküli piac.
AMD-nél a szerver van fókuszban egyértelműen és oda (még) jók is lehetnek egy ideig.
Az NV meg az arm-mel mindkét szegmens (consumer mobil + HPC) felé tudna hatékonyan menekülni ha összejönne. Ott nagy kérdés az idő, már lassan elkéstek és még mindig nem biztos a felvásárlás. Az autós HPC piacon viszont erősek és az menni fog.
A gpu önmagában lóg a levegőben, nem tudják mit kezdjenek vele. Az Intel meg ha nem húz elő ütős dolgokat akkor eléggé rosszak a kilátásai szvsz. -
arn
félisten
A kov mobilos ryzenek kevesek lesznek ide, en siman betippelem a dedikalt gyorsitos swes koritessel, hogy a top desktop cpukhoz es gpukhoz lesz merheto a teljesitmenye. Nem a nyers teljesitmeny, a programokban merheto.
A little big most lep akcioba, es epp it fog elverezni az amd, ha teljesitmenyben versenykepes is lesz, a legfejlettebb tmsc gyartastechnologia kombinalva az armal, par wattol felskalazzak magas szintre - a bika toltokbol itelve eleg agressziv lesz a fogyasztasmenezsment.
gyk a legkisebb pro a 16g rammal is lefedi a user igenyek nagy reszet. Kb akkora elony lesz ez, mint ami az ipad pronal van. Kivancsi leszek mit hoznak desktopra, en komolyan gondolkodom a valtason.
-
arn
félisten
Ezert irtam, hogy ez egy okos architektura, ki lesz hasznalva. Ezt a unified architekturat mar regota rebesgetik pcn, most apple megoldotta a hwt, a swt, es mindezt jo perf/watt mutatoval.
Most mar hihetobben hangzik, hogy az apple keszul a gaming piacra is, minden adott.
Amig a pc eppen lefekszik a banyaszoknak, az apple fu alatt megeszi a konzumerpiacot mobiltol desktopig egy pofatlanul olcson gyarthato hwel. Olcson nem is kell adniuk, eleg a felsobb regioknat a jo/ertek aranyt celozni, van olyan bazisuk, ami kicsengeti a penzt - megint nyomtatni fogjak.
-
janeszgol
félisten
Egyet sajnálok, és az a touch bar elhagyása. Én azt aktívan használom, szerintem baromi kényelmes. Gondolom akkor örökre száműzik és sajnos a Wines notik sem fogják lekoppintani (ha eddig nem tették, akkor nem is fogják, kivéve Asust, akik több érdekességet is bemutattak már ebben a témában).
Kicsit durva, hogy már második éve tarol az Apple mindenhol.
-
Fryskitt
addikt
Nagy lazaság van itt már kérem, magára valamit adó tech lap már beszámolt az eseményről, itt meg egy délelőtti találgatós cikk van.
-
Xero
nagyúr
En csak nagyobb project nyitasnal ereztem meg Riderben ill tobb savos 4k projecten FCP-ban, de ezek szerint nekem alacsony az ingerkuszobom.
Mondjuk day to day egy CTO 2018-as 15-oset hajtok, hozza kepest meg a base Air is gyorsvonat.Ahogy nyilt a .hu store mar akkor kb 10 perc utan novembert mondott a kis hamis. Van egy kis PS5 elorendeles szajizem.
-
Volt M1-es MBA-m, szénné swappelte magát 16G RAM mellett. Nem volt lassú, de ette az SSD-t mint az állat. Mondjuk gyors sem volt azért annyira, az asztali 2700X sokkal pörgősebbnek érződött mindig is. Persze az asztali, nem laptop.
Ami kicsit fáj, az az, hogy az MBA fanless. Az óriási dolog szerintem.
Ja, egyébként már most 2 hét a várakozási idő, szóval gentlemen, start your buying, mert elfogynak a csipek :)
-
Xero
nagyúr
Pont ezen gondolkozom. Nem viccnek vannak a 140W-os toltok sem.
En most 14-esen gondolkozom privat gepnek (mivel asszony Air-je annyira meggyozo, hogy ihaj, viszont kellett a multi display). Reszemrol kivarom a teszteket, mivel meg a 10 magrol sem gyoztem meg magamat a 32GB Ram-rol meg vegkep nem. A Max-et igazan eros modellezeshez vagy vagashoz tudnam megindokolni. A fiszfasz motoros videoim 4k-ban pedig nem kepezik a betonsziladrd megindoklasat a Max-nak.
Az arak erosek, de szerintem meg igy is boven odaszurtak a piacnak ar/ertekben, ha valoban 70%-t pakolnak CPU-ban az M1-re.
#28 emvy: Kollega mar meg is rendelte, en meg itt tokoreszek. Mar asszony is hajt, hogy vegyem ne szerencsetlenkedjek. Miota megvettuk neki az air-t kb azota csorog a nyalam.
-
sb
veterán
A cpu perf/power grafikon érdekes.
30W-ra be van behúzva "8-core PC" ellen az 1.7x szorzó.
Az egy mobil Ryzen 7 ami 30W-ból kb. sweet spoton van, de ettől függetlenül itt már eléggé ki is futja magát, felette már nagyon sokat nem gyorsul. Bár ezt ők is így rajzolták be a grafikonra...
Szóval ha ehhez képest 1.7 az eléggé odab*sz.Nyilván nem Cinebenchben mérik de az érthetőség kedvéért az R20-ban kb. 4000 pötty... x 1.7
szerk: A gpu-s grafikonok viszont problémásnak tűnnek első ránézésre. Szerintem ott nincs ekkora különbség a normál 50/80 vs 110-150W-os gpu-k között sem.
-
sb
veterán
válasz
fatpingvin #22 üzenetére
Ezzel sokan vannak így szvsz, de olyan ugrottak ami miatt már szintén biztos, hogy sokan fontolgatják a váltást.
Több topicban leírtam, hogy az x86 noti piac is szintet lépett szerintem az utóbbi 2-3 évben. Már nem az "alsó középre szódával elmegy" kategória. Így ha árban ugrottak is, de 15-25W-ból korrekt, erős mobil/jó akkuidejű gépet kapsz, 25-45W között közepes desktop erős gpu nélkül kb. kuka (és ez még mindig belefér 1.5kg-ba), erős gpu-ban meg 80-150W között szintén a nagy részét hozzák a desktopnak. Oké, utóbbiban a high end felköltözik lassan a 3-400W-os gpu-k sávjába, de az meg őszintén, kinek hiányzik?
Szóval ha nem 150-200k egy noti hanem 3-500k, de mindezt hozza az elég jó szerintem jelenértéken számolva az árakat a korábbiakhoz képest.
Szóval ugrottunk előre soksok év sz*rakodás után, és ami lényeges, hogy több lécet is átvittek. Ha a léc alatt ugrálunk felfelé akkor ugyanott tartanánk, sokat nem érne.
De ezek a M1 cuccok olyanok mintha ezen a magasugróversenyen rakétával jelent volna meg valaki.
@arn
Jó az integrált architektúra és a külön gyorsítók is de szvsz még mindig az sw oldal az ereje az egésznek, és azon belül, hogy nincs szegmentáltság, ezer féle hw. Ez egy nagy előny amit így könnyű kihasználni, de nagyon más csoda nincs szerintem. Persze ez is elég.
Az extra ami kilóg a sorból talán az emuláció megoldása. -
Ha nincs igazán GPU-ra szükség, akkor a +80k-t érdemes lehet azért kidobni a Max-ra? Kicsit attól félek, hogy többet fog fogyasztani a nagy chip akkor is, ha nem használom ki :)
-
#54625216
törölt tag
válasz
fatpingvin #22 üzenetére
Másnak meg pont a szoftver az egyik legnagyobb előnye.
-
arn
félisten
Nehez osszevetni a dolgokat… de ha meg akarod ugrani az m1maxot, valszeg eros dedikalt gpura lesz szukseges, ami ugye nem igazan beszerezheto (normalis arban). De meg ugy is kerdeses, hogy a dedikalt feladatokban gyorsabb e, mert az apple arra direkt gyorsitokat hasznal.
Egyszeruen az apple ha nyers eroben nem is jobb, de sokkal okosabb architektura, amit konnyebb kihasznalni. Most terul meg az apple sajat procija, a pcs chipekhez kepest olcson gyarthato vassal fogjak bearazni az egesz pcs piacot winestol, gpustol, mindenestol.
Mobilban tuti nem lesz meccs ezzel az 5nmes hatekonysaggal, de en azt tippelnem, hogy desktopon is baromira fole kell menni arban, hogy megugorjak.
Keves cpu hozott lazba az utobbi idoben, szvsz ez az egyik legnagyobb dobas az elmult evtizedbol. A pugetes bencheket kivancsian varom, mit hoz az adobe, render etc csomagban.
-
tDr1v3r
veterán
Na, ez rohadtul megéri HA ki tudod érte perkálni az árát. Ez egy nagybetűs mobil munkaállomás, még ha nincs is annyi portja... notch ide vagy oda, ha hozza azt amit a desktop XDR kijelzőjük hoz notiban ezt rengeteg kreatív cég fogja megvásárolni. Na meg számok alapján most lett meg az a hardver ami igazán nagy lépés... az új Air így már nagyon várós lesz számomra, az lesz az a gép amire cserélem a lassan 9 éves MBP-met.
Az Intel meg süllyedhet a szégyenben, ahogy a többi gyártó is hogy nem fektettek ARM-be PC fronton... pedig a Windows is képes már azon futni, és ott is lehetnének ilyen teljesítmények ilyen akkuidő mellett.
-
MMSZoli
tag
Az M1 nagyon kemény, de kíváncsi leszek, mit hoz majd az M2.
Már most lealázták a korábbi laptop és MacMini grafikus megoldásait (a 4x és 9x sebesség azért nem apró ugrás.), és mivel az Apple felhasználói erősen videó és grafika centrikusak, emiatt szerintem a Ryzen-ek legyőzése lehet a következő cél (ami persze nem lesz egyszerű).
Valójában akár a kártya-PC-k előfutára is lehet ez az új processzor, tehát van egy 40" TV-d, és a rendszered felgyorsítása gyorsítása egy kártya kihúzása és bedugása lesz (hasonlóan a régi XMX grafikus kártyákhoz). A Ryzen gyors, de nem megy el dedikált hűtés nélkül... -
arn
félisten
Az m1 is jol sikerult, de ez az unified architektura odabsz a piacnak rendesen, valszeg absz teljesitmenyben is remek lesz, hatekonysagban meg oktat. Lehet ideje lenne megint macre valtani. Egy csomo olyan dolgot megoldottak, amin a pcs bagazs csak gondolkodik, raadasul az elszallt pcs arakkal, mar nem is igazan draga az apple.
-
Thor71
tag
Twitteren a hozzászólásokat megéri olvasni
https://twitter.com/MKBHD/status/1450154348324007940?t=H4UV-POyr_MkCHnaF-uAfg&s=19
-
S_x96x_S
addikt
-
Gzolo
senior tag
-
swayze
tag
Ne legyünk már szőrszálhasogatók, értettük mit ír, akkor meg semmit se számít! Én megértem őt, mert én se tudok helyesen írni és párszor megkapom, már ezt és mindannyiszor csak nézek, hogy most ezzel mit kezdjek 🤷♂️. Mára már csak annyit szoktam mondani rá, hogy "te meg számolj gyorsabban" és akkor legalább belegondol, hogy kb felesleges leírni, hogy mi helytelen, mert ettől nem lesz jobb a helyesírásunk.
-
joey04
titán
M1 nagyon betalált, kíváncsi vagyok miket hoznak este.
-
Felesbandi
senior tag
Jelenleg kismeretu laptopoknal az M1-es Air kb. a teljes hasonlo aru konkurenciat veri. Legalabb annyira gaz esz nelkul szidni az Apple-t, mint amennyire gaz esz nelkul vedeni.
En se szeretem amugy a notch-ot, de ha tobbet nyerek a megletevel, mint amennyit vesztek, akkor inkabb legyen. Ha cserebe alig lesz kavam es nagyobb lesz a kijelzo felulet, orommel fogadom. Munka kozben nem erdekel, ha a felso menu sorba belog, ha cserebe nagyobb a munkafeluletem, 16:9, vagy szelesebb filmbe/videoba meg amugy se logna bele.
-
swayze
tag
Sziasztok!
Igazából neked kéne megindokolnod, hogy miért ne rakják bele? Gondolom ha notch lesz akkor káva "mentes" kijelző is, ami nagyon fel tud dobni és le tud kicsinyítene egy kijelzőt. Cserébe lesz egy notch ami kb sose fog zavarni, mert az ablakok legfelső sora cím sor szokott lenni.
Én egy 7-es iPhoneról cseréltem 13-ra kb 1 hónapja azon nem volt notch ezen van. Szó szerint észre se veszi az ember, mert nem tekinted a kijelző részének és gyakorlatilag ne is az. Szóval szerintem ez egy felfújt dolog kb a hátlap anyagához tudom hasonlítani, hogy műanyag vagy fém a valóságba meg tök mindegy, mert mind kettő ugyan úgy látja el a feladatát és tapintásra is ugyan azt hozzák.
Egy szó mint száz. Nem kell aggódni a notch miatt nincs gyakorlati hátránya (ellenben ha van benne arc olvasó akkor imádni fogjátok).
-
Thor71
tag
Na kíváncsi vagyok tényleg bele rakják e, a notch-ot a laptopjaikba is. Már pár oldal lehozta hogy így lesz. Vegulis majd az iSheepek meg indokolják hogy milyen jó is az
-
fatpingvin
addikt
Na, újabb tennivaló az Asahi projekt keze alá?
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
ph Az esti eseményen nagy valószínűséggel az Apple új processzora köré tervezett hordozható számítógépek lesznek főszerepben.
- Jövő héten jelenik meg a Poco F7 széria
- Android alkalmazások - szoftver kibeszélő topik
- iPhone 16e - ellenvetésem lenne
- BestBuy topik
- Graphics: Nothing Phone (3a) - bemutató és kisteszt
- AMD Navi Radeon™ RX 9xxx sorozat
- Steam Deck
- Gumi és felni topik
- Xbox Series X|S
- Sub-ZeRo: Euro Truck Simulator 2 & American Truck Simulator 1 (esetleg 2 majd, ha lesz) :)
- További aktív témák...
- ZBook Fury 15 G8 15.6" FHD IPS i7-11850H RTX A2000 32GB 512GB NVMe magyar vbill ujjlolv gar
- ZBook 15 G6 27% ÁFA 15.6" FHD IPS érintő i7-9850H T2000 16GB 512GB NVMe ujjlolv IR kam gar
- X1 Carbon 10th 27% 14" 2.2K IPS i7-1260P 16GB 512GB NVMe magyar vbill ujjlolv IR kam gar
- Precision 7680 16" 4K+ OLED érintő i7-13850HX RTX 2000 Ada 64GB 512GB NVMe ujjlolv IR kam gar
- BONTATLAN - M3 MAX MacBook Pro 14" 14C CPU / 30C GPU / 36GB RAM / 1 TB SSD / Magyar
- HPE Apollo 4200 Gen9 132TB+400GB rack szerver - E5-2620v4, 128GB RAM, 2x25G NET, 4GB RAID/ZFS, ÁFÁS
- Samsung Galaxy A20e 32GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Azonnali készpénzes GAMER / üzleti notebook felvásárlás személyesen / csomagküldéssel korrekt áron
- Samsung Galaxy A12 32GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Asus ROG Strix G16 G614JV - 16"WQXGA 240Hz - i7-13650HX - 16GB - 1TB - RTX 4060 8GB - 2 év garancia
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest