Hirdetés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • D1Rect

    félisten

    válasz Ceree #34 üzenetére

    Az árral együtt sacc/kb egyenesen nő a környezeti terhelés is, az egyszeri ember messze alábecsüli, hogy a körömreszelő kislány mennyi fölösleges energiát/szemetet/co2-t termel pusztán azzal, hogy őrzi a telefontokokat és üvegfóliát a pláza boltban, aztán mehetünk feljebb, neki is van egy munkaadója, etc-etc.

    Persze vitatkozhatunk ezen örökre, amíg nincs erről valid számítás(ami ugye nem úgy készül, hogy a saját megérzésünk akarjuk alátámasztani "kutatással").

  • szipipeti

    csendes tag

    válasz joghurt #45 üzenetére

    Gondolod, hogy a Kínában (Indiában ect) legyártott mütyüröket beleborítják egy kosárba, markoló géppel belerakják egy konténerbe, áthajózzák a Szuezi csatornán, és a Hamburgi kikötő vám-szabadterületén Jürgen és Hans 10 eurós nettó órabérrel szétválogatja és becsomagolja?
    Segítek: Kinában becsomagolják egységcsomagba, bliszterbe... gyűjtődobozolják, raklapozzák, konténerezik. Innentől mindegy...
    Más:Ha Kínából rendeled, ha az EU raktárból, ugyan az a hajó hozza, amivel a EU-s raktárakat töltik...
    Ha Kínában rendeled, a Te egységcsomagod Kínában készül... Ha EU-s raktárból rendeled, akkor Európában készül (de szintén Kínából hozott csomagoló anyaggal, (csak eddig külön utaztak), de neked a kezedbe ugyan az a minőségű és környezetterhelésű csomagolás kerül...

  • Ceree

    senior tag

    válasz t72killer #35 üzenetére

    Nem is irtam ilyet. Az egyes elosztasi lepcsokben bontodik meg az egysegrakomany, de minden lepcso megfizeti a koltseget. A koltsegek optimalizalasara talaltak ki a minimum rendelesi mennyiseget (MOQ), es ez termekenkent es halonkent mas es mashol jelentkezik.
    Egyszeru pelda: asvanyviz sok esetben megy raklaposan a kiskerig, a dom perignon meg darabosan. De ha a kisker nem tud fogadni egesz rakla vizet csak 4kartont, akkor neki dragabb lesz fajlagosan ezt kiszolgalni. Es a vegen ki fizeti meg? Te meg en.

    Hcl: Erre irtam azt hogy a globalis fogyasztoi tarsadalom a gond. Globalis, amiben benne van, hogy nem a vilag vegerol kell hozni, es fogyasztoi, mert gatat kell szabni a fogyasztas mertekenek is. Tomegtermels azert mukodik, mert van aki megveszi. Idealizaljunk, hogy nagyobb legyen a kontraszt: ha holnaptol atternenk, hogy csak olyan termeket veszunk, ami valoban tartos es ugy van tervezve, hogy konnyen javithato is legyen, akkor mennyivel kevesebb termek eloallitasara is lenne szukseg? De akkor ugye ritkabban vennenk, a vallalatok bevetele lecsokkenne, lelassulna a K+F, stb. Nem egyszeru kerdesek ezek, de valahol el kell kezdeni ezt: szemleletvaltas kell a fogyasztok fejeben. A recycling csak a jeghegy csucsa: ha kevesebbet fogyasztunk kevesebbet kell visszaforgatni is.

    A csomagolas pedig nagyon-nagyon sokat szamit, minel tobb a csomagolas, annal tobb a feleslegesen szallitott tomeg, igy a koltseg es kornyezeti terheles is. Ez a logisztikai vetulet, a felhasznalt anyagmennyiseg meg ugye trivialis.

    Másolat_eredetije

  • Ceree

    senior tag

    válasz D1Rect #51 üzenetére

    Ha valoban a gyartotol a felhasznaloig valo direkt szallitas lenne a legolcsobb es mindenkinek a legjobb, akkor miert nem igy csinalja mindenki? Megbolondult a vilag, hogy csak a kinaiak csinaljak igy? Nem hiszem.

    Másolat_eredetije

  • D1Rect

    félisten

    válasz Ceree #54 üzenetére

    "Megbolondult a vilag"
    Elnézve, hogy mennyi szemétbe csomagolt buborékos betegséget lehet eladni a világon, ez elég valószínű.

    "Ha valoban a gyartotol a felhasznaloig valo direkt szallitas lenne a legolcsobb es mindenkinek a legjobb, akkor miert nem igy csinalja mindenki?"
    Mert se a fogyasztói, se a környezeti érdekek nem számítanak amikor valamiből többet kell eladni.

  • t72killer

    titán

    LOGOUT blog

    válasz Ceree #54 üzenetére

    Az, hogy mit hiszel, és hogy egy konkrét útnak valóban mi a környezeti lábnyoma, nem feltétlen egyezik. Amit a kolléga leír, erősen valid.

    +szerinted a világon hány dolgot üzemeltetnek be úgy, hogy a környezetvédelem az ELSŐ szempont??
    Sweet summer child... Amikor a NYUGATNÉMET multi, akinél dolgozom, a belső környezetvédelmis meetingen rákérdezve, hogy terveznek-e olyan helyre üzemet telepíteni, ahol magasabb a zöld energia aránya a mixben, azt válaszolja, hogy frászt, jövőre épül 2 üzem Kínában, szenes erőmű mellett...

    Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

  • hcl

    félisten

    LOGOUT blog (1)

    válasz Ceree #53 üzenetére

    Meg azért működik a tömegtermelés, mert olcsóbb, így az alakult ki.
    Ha nem csak az ár a szempont, akkor működne másképpen is.
    Különben ha környezetbarát módon lehet szállítani dolgokat, akkor maradhatna is az a dolog, hogy megfelelő telephelyeken gyártják a termékeket. Erre írtam a next-gen vitorlás hajókat. (Az lényeges, hogy mínusz hajócsavar, stb., mert az baromira zavarja a tengeri élővilágot.)
    Nem mellesleg, helyben gyártani sem mindig érdemes, mert pont az általam használt step-down modulok, lítiumakku töltők, BMS-ek olyanok, hogy sok kis gyárat nem érdemes fenntartani miattuk.
    Nem véletlenül itthon is csak drágább elektronikák készülnek, amit már megéri (TV, hifi, ilyesmik, dolgoztam ilyen területen sokat).

    Amúgy én nagyon támogatnám azt a modellt, hogy egyedi igények alapján legyen gyártva mindenféle, annyi, amennyire szükség van, olyan konfigban, ahogy kéred, és simán menne is, csak jelen gazdaság mellett nem éri meg. (Bár mondjuk a crowdfund-os startup termékek már ehhez hasonlóan mennek.)
    Amúgy hogy a K+F lelassulna - a tömeg, mesterségesen gerjesztett igények alapján történő.
    Amikor olyasmire volt szükség (pl. űrrakéták), amire nem volt fogyasztói igény, azt is ki lehetett fejleszteni.

    "minel tobb a csomagolas, annal tobb a feleslegesen szallitott tomeg,"
    A csomagolóanyag is jön valahonnan :) Mindegy, hol pakolják bele a terméket :)

    Azért nem dívik jobban a direkt vásárlás, mert túl sok réteg épült rá, hogy dolgokat eladjon, boltokban. Ezek nyilván szeretnének ebből megélni továbbra is.
    Ráadásul pl. maradva az alkatrészes dolgoknál, pl. akarnék venni pár 1000uF 25V kondit, mert kell monitorba, akkor elmászok a boltba -> nem mászok el, mert csak munkaidőben van nyitva. Tehát van egy elég púpos modellünk, ami pazarló is.

    Mutogatni való hater díszpinty

  • hcl

    félisten

    LOGOUT blog (1)

    Illetve ne már.
    A Kínából kis tételben rendelés mennyi műanyagszeméttel jár (csomó minden papír borítékban/dobozban jön) ahhoz képest, hogy mennyi ásványvizet visznek haza az emberek műanyagpalackban?

    [ Szerkesztve ]

    Mutogatni való hater díszpinty

  • Ceree

    senior tag

    válasz D1Rect #55 üzenetére

    "Ez elég valószínű."
    Ennyi. :(

    "Mert se a fogyasztói, se a környezeti érdekek nem számítanak amikor valamiből többet kell eladni."
    Szomoru, de sajnos meg mindig a penzugyi mutato a donto tenyezo az uzleti dontesekben, a fogyaszto es a kornyezet is hatrebb van priorizalva. Mint irtam, szemleletvaltas kell.

    t72killer, neked is: pont arrol irok folyamatosan, hogy ez igy nem fenntarthato, hiaba megy igy az en cegemnel is.

    Hcl: Hiaba lenne tomegtermeles, ha nem venne meg senki. Nem a tomegtermelessel, mint gyartasi eljarassal van baj, hanem azzal, hogy hulladekot gyartunk. Mert megveszik, lasd D1rect kommenje is.

    "Amikor olyasmire volt szükség (pl. űrrakéták), amire nem volt fogyasztói igény, azt is ki lehetett fejleszteni."
    Ezt ne keverjuk ide, ez nem piaci kerdes.

    "csomagolóanyag is jön valahonnan :) Mindegy, hol pakolják bele a terméket :)"
    Ez igaz, de az egyesevel csomagolt, vagy az egysegrakomanyban szallitott termek fajlagos csomagolasmennyisege nem ugyanaz.

    "A Kínából kis tételben rendelés mennyi műanyagszeméttel jár (csomó minden papír borítékban/dobozban jön) ahhoz képest, hogy mennyi ásványvizet visznek haza az emberek műanyagpalackban?"
    Ertelmezd amit irtam: ebben a peldaban a tetelnagysagrol volt szo eppen, nem a csomagolasrol.

    "Amúgy én nagyon támogatnám azt a modellt, hogy egyedi igények alapján legyen gyártva mindenféle, annyi, amennyire szükség van, olyan konfigban, ahogy kéred, és simán menne is, csak jelen gazdaság mellett nem éri meg."
    Ezen meg gondolkodk kicsit, mert elsore tetszik, bar nyilvanvalo, hogy nehezen fizetheto meg, foleg nyugaton, de ennek lenne helye.

    Másolat_eredetije

  • hcl

    félisten

    LOGOUT blog (1)

    válasz Ceree #59 üzenetére

    "Hiaba lenne tomegtermeles, ha nem venne meg senki."
    Naív vagy. Mesterségesen gerjesztett igények, tervezett élettartam, szándékosan rövid sw support időtartam...

    A műanyagpalackost tök függetlenül írtam mindentől.

    "Ezt ne keverjuk ide, ez nem piaci kerdes."
    Pont azért írtam, mert nem piaci. A K+F mostanában inkább parasztvakítás-fejlesztés, mint lényegi, legalábbis konzumer vonalon. Valódi K+F ettől függetlenül is létezne. (Ja, meg a K+F azon része, amikor kis startupok használnak beágyazott számítógépeket/kontrollereket, kis mennyiségben gyártott prototípusokat, na az honnan jön : Kínából. EU-ban pont tudok céget, akik gyártanak ilyen egyedi (azaz pár száz/pár ezer db-os) cuccokat, de ezek magányosak.

    "Ez igaz, de az egyesevel csomagolt, vagy az egysegrakomanyban szallitott termek fajlagos csomagolasmennyisege nem ugyanaz."
    :D
    Teljesen mindegy, ha elcsomagolnak 10m3 fóliát, hogy azt hol és hogyan...

    Mutogatni való hater díszpinty

  • t72killer

    titán

    LOGOUT blog

    válasz Ceree #59 üzenetére

    "ez igy nem fenntarthato, hiaba megy igy az en cegemnel is."
    Hátigen, nagyon sokmindent egyenesbe kéne állítani a világon, pl home office munkavállalók millióinak, a "dobdki" helyett a "javítsd meg/add oda vkinek, aki tudja használni" filozófia, és sorolhatnám még estig :(

    Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

  • hcl

    félisten

    LOGOUT blog (1)

    válasz t72killer #61 üzenetére

    :K
    https://logout.hu/bejegyzes/hcl/ne_dobd_ki.html

    Mutogatni való hater díszpinty

  • Ceree

    senior tag

    válasz hcl #60 üzenetére

    "Naív vagy."
    Inkább idealista. :DDD De ez kell pl ahhoz, hogy a munkámban is meg merjem kérdőjelezni az olyan alapfolyamatokat is, amik évtizedek óta be vannak betonozva, vagy azt hiszik róluk legalábbis sokan.

    "Mesterségesen gerjesztett igények, tervezett élettartam, szándékosan rövid sw support időtartam..."
    Ezzel tisztában vagyok, ez a fogyasztói társadalom alappillére. Undorító az egész és ez nem csak a műszaki cikkekre igaz, lásd fast fashion.

    ""javítsd meg/add oda vkinek, aki tudja használni" filozófia"
    +1! Tavaly szedtük össze feleségemmel az e-lomot itthon, de az avulás okán a legtöbb hiába működőképes, egyszerűen annyira elavult (pl.: walkmanek, discman, 256megás mp3 lejátszók, stb) hogy nem lehet mit kezdeni vele. Amivel lehetett (pl. kompakt fényképezők) azokat elajándékoztuk rászorulóknak, akiknek még ilyen sem volt. De őszinte leszek, annak sem volt egyszerű megtalálni a helyet...
    Nagyra becsülöm ebből a szempontból hcl javítós blogját is, rendszeres olvasója vagyok.

    Másolat_eredetije

  • hcl

    félisten

    LOGOUT blog (1)

    válasz Ceree #63 üzenetére

    Azzal nincs baj, ha újítasz... De voltam már úgy vele, hogy akkora baromságot kellett csinálni, hogy inkább megoldod, mint szórakozz sok hülyével :D

    "Ezzel tisztában vagyok, ez a fogyasztói társadalom alappillére. "
    Per definíció nem szükséges hozzá. De azok után, hogy a jelen világrend is csak kapitalizmusnak látszik, tök mindegy.

    "hogy nem lehet mit kezdeni vele"
    Sosem tudhatod. Olyan dolgokat adok el aprópénzért, hogy a legtöbben csak röhögnek, amikor meglátják. Fb. csoportokban meg mindenféle hibás dologra fújolnak.
    Mp3 lejátszót szerintem pár nap alatt elkapkodnák.

    Mutogatni való hater díszpinty

Új hozzászólás Aktív témák