Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Donki Hóte

    veterán

    válasz .Szaki. #28 üzenetére

    Egyetértek veled. Sokan mondják, hogy miért nem viszi valaki a gyerekét gyalog/biciklivel/busszal az óvodába, aztán miért nem megy ugyanígy tovább a munkába.

    Sajnos sokszor az óvoda/iskola pont ellenkező irányban van, mint a munkahely, szóval az autóval húszperces út másmilyen közlekedési eszközzel akár egy óra is lehet :(

    Sokan életkoruk, egészségi állapotuk miatt nem tudnak biciklivel, rollerrel közlekedni, a tömegközlekedés meg pont nem alternatíva (vidéken, kisvárosban nemigen van használható tömegközlekedés), szóval nekik is marad az autó, ha továbbra is dolgozni szeretnének.

    Szép dolog a hómoffisz, de kb. a munkavállalók 10 %-a tudja ezt tartósan igénybe venni, a többieknek sajnos nap mint nap be kell tolni a képüket a munkahelyre, a fentiek alapján ebből a sokaságból bizony sokaknak csak az autó az alternatíva.

    Mondom ezt úgy, hogy én 100 %-ban (de tényleg!) tömegközlekedéssel járok munkába, de pontosan meg tudom érteni azokat, akik autóval járnak :K

    Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

  • 66zio

    aktív tag

    válasz .Szaki. #28 üzenetére

    Ez a kedvencem: „Ahhoz pedig senki másnak semmi köze nincs...”. Már miért ne lenne? Van amihez persze nincs, de nagyon sok dologhoz van köze másnak. Ugyanis egy közösségben úgynevezett társadalomban élünk. A semmi köze másnak addig szép és jó amíg a másik olyan dolgot nem tesz ami zavar téged. Ha így tudsz élni, hogy a te környezetedben csak neked van ilyen felfogásod, akkor szerencsés vagy, de kíváncsi lennék, ha lenne két szomszédod, egyik oldalt 0-24-ben operát ordítana, másik oldalról mulatós szólna szigorúan este 10 és hajnali 5 között és közben az is a hobbija, hogy reflektorral az ablakaidba világít egyfolytában. Ilyenkor is remélem higgadtan ismételgeted magadban : Nincs közöm ahhoz más hogy él, majd ő tudja. Nyilván eltúlzott a példa, csak hogy értsd miről van szó. Az már más kérdés, és tök jó beszélgetés téma, hogy mi az amihez nincs közünk és mi az amihez igen is van. De csak úgy kijelenteni, hogy senkinek nincs köze semmihez amit csinálsz, hááát érdekes.

    De, hogy kocsis példát hozzak. Van egy család kertes házzal és 3 kocsival. De a kocsit nem a kertjében tárolja, mert ott kell a hely a medencének, trambulinnak, ugrálóvárnak, unikornisnak, ezért az utcán tárolja, de elfoglalva ezzel a közös teret, járdát akármit. Szerintem itt is van közünk hozzá. Nézd meg Bp.-t mennyi hely van legyen az akár belváros, vagy kertes házas rész, ahol úgy le van parkolva a járda, hogy ketten nem fértek el egymás mellett. Akkor mit szóljon egy kerekesszékes vagy egy babakocsit toló? Vagy ehhez sincs közünk?

  • ergoGnomik

    tag

    válasz .Szaki. #28 üzenetére

    Szerintem egy kicsit nem vagy képben az emberek motivációit illetően. Az avatár választásodat figyelembe véve nem feltétlenül meglepő.

    Az általános alany emberek nem értéket teremteni mennek a munkahelyükre. Elsősorban a megélhetésükhöz (vö. létfenntartás) szükséges erőforrások előteremtése céljából dolgoznak, másodsorban az egzisztenciájukért. Arról egyikük sem tehet, hogy közgazdasági szempontból ez értékteremtéssel jár együtt.

    Bár azért szerintem némileg árnyaltabb a kép. Mert például nemigen tudnám elmondani neked (valószínűleg más sem) mi az az érték, amit egy Hurka Gyurka/Nulla Julcsa magyar országgyűlési képviselő teremt a pártutasítás szerinti szavazgatással és esetleges semmitmondó parlamenti felszólalásokkal (már ha egyáltalán csinál ilyet bohóságot)? Ugyan így egy magyar GLDD utolsó bokorugró katonájáról sem nagyon látszik miféle mérhető értéket állít elő a munkája során? Természetesen ez utóbbival nem kívánok semmilyen értékítéletet nyilvánítani a MH létezésével és az állományába tartozók munkájával kapcsolatban. És biztos vagyok benne, hogy kicsi gondolkodás után te magad is tudnál hasonló példákat hozni ilyen-olyan semmire való sóhivatalokkal kapcsolatban.

    Viszont akik annyira felülről tudják tekinteni az életet, mint látszólag te, azok érezhetik úgy, hogy igazából az értékteremtés íze kedvéért végzik a munkájukat. Csak te és ők nem az általános alany emberek.

    A kinek mihez van köze is bonyolultabb, már ha szeretnél társadalomban élni. Tfh valahol ahol élsz, az agglomerációban súlyos személyi sérüléses baleset történik a reggeli csúcsforgalom idején. A sok kinek mi köze van hozzá hogyan éleknek szerinted van joga implicite megölni a balesetet szenvedett embertársadat azáltal, hogy reggeli munkába járásuk következtében oda-vissza akadályozzák a mentő haladását? Értem, hogy ez demagógia, de a kinek mi köze hozzá is az. Addig van mindenkinek joga úgy berendezni a saját életét, amíg ezzel nem veszélyeztet másokat a saját életük rendezésében vagy az annál is alapvetőbb jogaik gyakorlásában.

    Az autózásos probléma a saját magunknak okozott sebesülés tipikus példája. Az emberek bizonyos álmaikat praktikus és anyagi okokból csak a városokon kívül képesek megvalósítani. Ezért a városból, ahol dolgoznak és az életükhöz szükséges egyéb infrastruktúra rendelkezésre áll, kiköltöznek a "semmibe". Utána meg csodálkoznak, hogy "önnön testükkel" torlaszolják el egymás elől a szükséges infrastruktúrához vezető utat. Valamint hangosan elégedetlenkednek a közszolgáltatások szánalmas mivolta miatt. És megfigyelted, hogy ehhez senkinek a zsebében nem kellett turkálni?

Új hozzászólás Aktív témák