Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • InfiniteReality

    őstag

    Az egész net televan ezzel a vitával, hogy jobb kábel vagy nem jobb kábel. És mindegyik csak osztja az észt, minimális műszaki ismeret nélkül... Persze, a hulladék párszáz forintos kábel is ugyanolyan minőségben viszi át a jelet, mert a jel digitális...

    Lol. Valóban. De a kábelen mint közegen akkoris egy bizonyos sávszélességen (frekvenciatartományban) megy át a jel. Nem véletlenül írja a cikkíró, hogy a "occsó" kábel csak 1080i-t visz át.

    Ha a sok hülyeséget összehordó ember utánaolvasna kicsit a HDMI (vagy a DVI) szabványnak, rájöhetne, hogy igenis számít a kábel minősége. Hogy miért?

    - Egy rossz minőségű kábelen, zajos környezetben igenis megjelenhetnek olyan zavaró jelek, amik rontják az átvitelt. Igaz nem úgy mint egy analóg jelnél, tehát nem szemcsés lesz a kép, hanem digitális hibák keletkeznek benne, esetleg nem is lesz kép.
    - A kábelen egy adott analóg frekvenciatartományon belül visszük át a jelet. A HDMI akár 4 digitális TMDS csatorna átvitelét is engedélyezi (ha valaki jobban tudja ezt majd kijavít), míg a DVI kábelen 2 TMDS csatornát lehet átvinni.

    DVI-nál pl ahhoz, hogy a monitort 1280x1024-es felbontáson 100Hz-en hajtsuk (tudom a TFT-nek nincs frissitési frekvenciája, de a terminológia megmaradt - a videokártyának adott időközönként mindenképp frissitenie kell a képet amit a kijelző megjelenit), ahhoz olyan DVI kábel, olyan videokártya és olyan monitor kell, ami DUAL-LINK-es. A DUAL-LINK aztjelenti hogy a kábelen 2 külön TMDS csatorna megy át, nem egy. Ezáltal válnak elérhetővé a magasabb felbontások a frissítési frekvenciák. A SINGLE-LINK-es kábellel a monitort (még ha tudja is) 1280x1024-es felbontáson csak 60Hz-el lehet meghajtani.

    Ugyanez a szitu a HDMI-vel. A jobb kábelen több TMDS csatorna vihető át, ami egyszerűen több információt képes továbbítani a videokártyából a képernyőhöz. Ilyesformán nem hülyeség, hogy a jobb színmélységhez (deep color fantázianév - szinkomponensenként 8 bit helyett 10 vagy akár 12 bit is lehet), magasabb felbontáshoz (1080i helyett 1080p) illetve az "alap HD-t" meghaladó felbontásokhoz (2000k-4000k fantázianév) tényleg szükséges a jobb minőségű kábel. Ugyanigy nem lehet hülyeség az sem, hogy a 3D-hez is szükséges a jobb minőségű kábel.

    Tény, hogy a sok "technológia" amit felsorolnak, annak egy része csak marketingduma illetve parasztvakítás. A digitális jel nem fog rosszabbúl vagy jobban átmenni egy aranyozott csatlakozón (annyira nem folyhat szét az a négyszögjel - aki ért hozzá tudja miről beszélek), de a kábel minősége fontos.
    Árnyékolás, nem hülyeség.
    Zajszűrő ferritgyűrű, mondjuk nem hülyeség.
    Vastagabb kábel, nem hülyeség.
    Jobban árnyékolt minőségibb csatlakozók, mondjuk nem hülyeség.
    Az aranyozás, ilyen olyan gázok, stb szerintem sem számítanak annyit, mint egy analóg kábelnél.
    Maga a kábel minősége az még számít, de nem az aranyozás a csatlakozó végén.
    Szerintem.

    Bocsi a hosszú postért, szerintem témába vágó volt:)

    [ Szerkesztve ]

    http://logout.hu/cikk/samsung_led_tv_tudastar_d_szeria/alapok.html

Új hozzászólás Aktív témák