Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #27483136

    törölt tag

    Lehet, hogy megtaláltam a magyarázatot, a lent leírtak valóban okozhatnak látszólag "színtelítettség" csökkenést, ill képminőség romlást:
    ....Számunkra ismeretlen okokból a DVI és HDMI szabványok tervezői eldobták ezt a nagyszerű kialakítást, és a koaxiális kábel helyett a csavart érpáros megoldást választották, melyben a DVI és HDMI jelek kiegyensúlyozottan futnak. A létező legjobb csavart érpáros kábelek ellenállása is legfeljebb +/- 10% között szabályozható. Amikor a digitális jel áthalad a kábelen, a bitek szélei (melyeket hirtelen feszültségváltozások reprezentálnak) kerekítésre kerülnek, és ez a kerekítés rendkívüli módon növekszik a távolság növekedésével. Eközben az ellenállás kisfokú szabályozhatósága miatt jel-visszaverődés jelentkezik - a jel egyes részei lepattannak a vezeték végén a megjelenítőnél, elindulnak visszafelé a kábelben, és így zavart okoznak az adatfolyammal később érkező információkban. Egy idő után az adatok helyreállíthatatlanná válnak, és lévén, hogy nincs hibakorrekció, az elveszett információkat már nem lehet visszanyerni.
    Emiatt a DVI és HDMI csatlakozások ki vannak téve a "digitális szakadék" elnevezésű jelenségnek. Bizonyos távolságig a DVI vagy HDMI kábel remekül működik; a kerekítés és visszaverődés nem akkora mértékű, hogy a megjelenítő ne tudja rekonstruálni az eredeti adatfolyamot, vagy hogy információ vesszen el. Azonban minél hosszabb a kábel, annál nehezebb rekonstruálni az adatfolyamot. Egy idő után elkezdenek megjelenni a helyreállíthatatlan adathibák; ezt házimozis berkekben "sparklies"-nak (gyöngyözésnek) hívják, mert az adathibák kieső pixelek formájában jelentkeznek, melynek következtében a kép gyöngyözni kezd. Ha a kábel hosszát tovább növeljük, annyi információ veszik el, hogy a megjelenítő képtelen lesz rekonstruálni annyi információt, amennyivel le tudná renderelni a képet; az adatfolyam a nagyfokú hiba miatt lezuhan a digitális szakadékba. Az a kábel, mely 6 méteres távolságban még tökéletesen működik, 7,5 méternél már "gyöngyözést" okozhat, és 9 méternél teljesen használhatatlanná válhat. Manapság azonban már létezik egy HDMI tanúsítvány, mely bizonyos távolságig garantálja a tökéletes működést.
    A gyakorlatban viszont rendkívül nehéz megállapítani, hogy mekkora távolságig használható egy DVI vagy HDMI kábel. Vannak DVI kábelek, melyek 15 méterig teljesen megbízhatóak; a vékonyabb kialakítású HDMI kábeleknél azonban már nehezebb megállapítani a használhatóság mértékét. Ez azért van, mert az adatfolyam rekonstruálhatósága függ a forrás eszköz és a megjelenítő eszköz áramkörének minőségétől, és nem ritka, hogy egy kábel 9, 12 vagy akár 15 méterig is használható egy adott forrás/megjelenítő kombinációval, de más eszközkombinációval már nem.

    Az eredeti [link]

Új hozzászólás Aktív témák