Hirdetés
- ThinkPad (NEM IdeaPad)
- Vezetékes FEJhallgatók
- Házimozi belépő szinten
- Melyik tápegységet vegyem?
- NVIDIA GeForce RTX 4060 / 4070 S/Ti/TiS (AD104/103)
- Bluetooth hangszórók
- NVIDIA GeForce RTX 3080 / 3090 / Ti (GA102)
- Milyen videókártyát?
- GeForce RTX 5060 Ti: Ha az ár jó, minden jó (lenne)
- Lézervágás, gravírozás
Új hozzászólás Aktív témák
-
cspguy
csendes tag
-
radi8tor
MODERÁTOR
Az emberiség megérett a pusztulásra. Minden szir-szar miatt felnyomják az árakat. Emlékszem anno az árvízre, ami elmosta az egyik HDD gyárat, akkor mentek fel a HDD árak a duplájára. Aztán fél évvel később se ment vissza. Majd később megjelentek az eladások számai és az látszódott, hogy semennyivel nem csökkentek a darabszámok, tehát indokolatlan volt az áremelés.
-
hepol
csendes tag
Egy két nagyobb hdd-nek már majdnem két és félszeres lett az ára nálunk is.
-
cyber86
őstag
Sziasztok. Valaki elkezdte aktívan tesztelni?
-
wattafaka
senior tag
Aha, szóval akkor nemcsak videókártyát, de SSD-t se lehet majd kapni (Y).
-
Petykemano
veterán
"Ez szerintem nagyon kevés régóta."
Az 1970-es évek közepe óta vette át a közgazdaságtan felett az uralmat a Milton Friedman nevével fémjelzett neoliberális eszme. Ennek része a "tricke-down economy" és az a hozzáállás, hogy csökkentsük a gazdagok adóját, mert ők a befektetők, beruházók és ezáltal a munkahelyteremtők. Ez abban az időszakban egyébként valószínűleg egy értelmes érvelés volt. A cél az infláció letörése volt. De annyira jól sikerült a művelet (a munkabérek letörése), hogy ma már azért nem történik nagymértékű beruházás, kapacitásbővítés (az emberi munkaerő kiváltásán kívül persze), mert a kisemberek úgyse fogják tudni miből megvenni.
Az infláció letörésének másik eszköze az állami (jegybanki) pénzteremtés ellehetetlenítése volt. Az, hogy a jegybank közvetlenül vásárolhasson céges vagy államkötvényeket, az tiltott volt. (Ezek a gátak dőltek le először 2008-ban, majd méginkább 2020-ban) Ennek az lett a következménye, hogy az államok nem tudták magukat finanszírozni, hanem kénytelenek voltak piaci alapon, bankok vagy egyéb befektetőktől kamatra kölcsön kérni.
Abból, hogy a gazdagok adóit csökkentettél és az állam a gazdagoknál hagyott pénzből való kötvényfinanszírozásra szorult - az elképesztő céges vagy személyes - vagyonok felépülése mellett természetesen azt is okozta, hogy vagy a közszolgáltatásokat kezdték megnyírbálni, vagy az adókat ráterhelték a középosztályra. (Ez nálunk ugye gyakran azt jelentette, hogy akinek a minimálbér feletti jövedelme van, az már fizet, mint a katonatiszt.)Tehát az elmúlt 30-40 évben nem onnan történt adóztatás, ahol a többlet felhalmozódott, hanem épp ellenkezőleg. Ennek fényében kérdezem, hogy hogy érted, hogy "ez nagyon kevés"?
"Szabályozás is hiányzik, ez látszott a 2008-as válságban (meg előtte is). Ma is igaz, konyhapénzek mennek tőkeáttétellel származtatott, nem direkt termékekbe tonnaszámra. Széles az elérés, sok a pénz. Ezt viszont visszatömködni nem lehet a kalapba."
Azzal egyetértek, hogy szabályozni kellene. (minimum)
De azt hogy érted, hogy "konyhapénzek mennek..." Azt mondod, hogy nem arról van szó, hogy néhány tíz vagy százezer dollármilliomos hatalmas vagyona okozza a pénzügyi bajokat, hanem az átlagemberek ahelyett, hogy élelmiszert vennének, vagy kocsmába mennének, milliószámra párszáz, esetleg ezer dolláros tételekben spekulálnak?ez egy újfajta megközelítés.
Amit én eddig hallottam a 2008-as és a 2020-as pénznyomtatásról az volt, hogy ezeket az új pénzeket elsősorban/elsőkörben bankok kapták. Akik nem is nagyon tudtak mit kezdeni vele, mert körbenéztek és látták, hogy válság van, főleg abban nem bíztak, hogy kisemberek vissza fogják tudni fizetni. Ezért nagy cégeknek adták szinte ingyen, akik az ingyenpénzből saját részvényt kezdtek visszavásárolni, ez pedig hajtotta fel a részvényárfolyamokat és persze a cégvezetői bónuszokat. Magyarul a stimulus nagy része oda ment, ahol nem különösebben volt rá szükség (persze az ingyenpénz bárhol elfér) Eközben pedig az államok nagy része 2008-tól megszorításokkal próbálta kezelni a válságot.
Ezt becézik úgy, hogy "socialism for the rich, austerity for the poor"
És csak 2020 utolsó csomagjai voltak olyanok - az USA-ban, amik közvetlenül a lakosság kezébe juttattak.Én a pénznyomtatásnak látnám értelmét, de csak úgy és akkor, ha azzal a gazdaság fölös kapacitásait (ide értve termelőkapacitásokat és a munkanélküliséget egyaránt) lehet kihasználni, meghajtani. 2008 és 2020 világosan bebizonyította, hogy ha a bankoknak adsz pénzt, hogy hitelezzenek, nem fogják megoldani a válságot, mert bizalmatlanok azzal kapcsolatban, hogy vissza fogják fizetni. És ugyanígy az is kiderült, hogy ha felpénzeled a cégeket, hogy foglalkoztassanak embereket, az se fog megtörténni, mert szétnéznek és azt látják, ugyan már, minek bővítsek kapacitást, ki fogja majd megvenni?
-
sb
veterán
Erre mondják, hogy egyél szöcskét. Viccen kívül ezt tényleg nehéz belőni minek milyen a lábnyoma/hasznossága. Erre is mondhatják, hogy egy tehénnek se kéne léteznie mert ez is baromi nagy költséggel jár.
És fordítva: van olyan ami kevésbé hasznos már mai szemmel nézve is mégis szennyez.
Határesetben pedig a kettővel fentebb említett rákkutatás is ide sorolható akár. Amíg mondjuk csak füstölik a co2-t rá és nincs eredménye arra is ráfogható, hogy tök felesleges. Máshogy kéne megközelíteni.
...ami nyilván nem igaz, de sarkítva látszik, hogy miért nehéz meghúzni a határt. Mondom ezt úgy, hogy a coinnál nem nehéz látni, hogy f*sság. A vélhető előnyeit el nem vitatva a blockchainnek...@Petykemano
spend, then tax the surplus
Ez szerintem nagyon kevés régóta. Szabályozás is hiányzik, ez látszott a 2008-as válságban (meg előtte is). Ma is igaz, konyhapénzek mennek tőkeáttétellel származtatott, nem direkt termékekbe tonnaszámra. Széles az elérés, sok a pénz. Ezt viszont visszatömködni nem lehet a kalapba. Szabályozni kellene mindenképpen, aztán amellett meg valahogy máshogy becsatornázni a pénzt is. Nem utolsó sorban meg nem pénznyomtatással megoldani az egészet mert itt kezdődik a fő gond. A saját hajunknál fogva akarjuk kirángatni magunkat mindig a sz*rból ami soha nem sikerül érthető okokból. -
válasz
Petykemano #114 üzenetére
Csak a tehenet es mellektermekei egy reszet meg tudod enni, masik resze taplalja a talajt, kozben nyirja a fuvet, es ugyan a metan nagy problema, de az is, hogy az elektromos aram nagy resze meg mindig fosszilis alapanyag, ami mondjuk 30-35szazalekos hatasfoku, a szallitasa is sok energia, plusz a halozati, es transzformalasi veszteseg, plusz a videokartyak se szazasak...
Nem tudom erted-e.
Es egy kilo szenbol cirka 3.5kg co2 lesz.
Lehet szamolgatni -
Petykemano
veterán
válasz
#32839680 #113 üzenetére
Szerintem ezt nehéz ökológiai megközelítésből dűlőre vinni. Aki bányászik, az üzembe állít egy gépet és eteti amit az enni kér. Ez törtémetesen villamos áram. És van valami haszna a dolgon, miközben a tevékenységnek számára különösebb haszna nincsen azon kívül, amit kap érte, és amiből megél, de van carbonlábnyoma.
Ha én holnap tehenet kezdek tenyészteni az udvarban, ki tudom számolni, mennyi fűvel kell etessem és mennyi tejet és húst ad, amiből meg tudok élni. Eközben a tehén kérődzésének környezetre gyakoroló metán terhelését ugyanúgy figyelmen kívül hagyom.Szerintem nem a bányászattal van alapvetően a gond, hanem a kriptovalutákba injektált spekulatív tőkével.
Ha a spekulatív tőke nem hajtaná és tartaná.fenn az árfolyamokat, akkor a rendszer használói hamar átszoknának azokra a megoldásokra, azokra a hákózatokra, amelyek kíméletesebbek az erőforrással és emiatt olcsóbb tranzakciós díjat tesznek lehetővé.
Egyébként tanult kollégák már nekem is mondták, a rák ellenszerének kutatásáert járó kriptovalutarendszer létezik. Pl Curecoin.
-
Ahogy én látom, ez a miner vs notminer vita egy dolgon alapszik.
A minerek fő érve az, hogy egy csomó emberi tevékenység szennyezi a környezetet.
Ez tény, sok ilyen van.
A lényegi meg-nem értés alapja, hogy amíg a (bár nem ilyen formában, de) a mezőgazdaságra szükség van, hogy legyen mit zabálni, a cementiparra szükség van, hogy legyen miből házat építeni, a pc-re szükség van, hogy legyen min netezni és játszani, ruhára is szükség van (bár ezt sem így kellene), sőt, belsőégésű motorra is szükség van, hogy legyen ami a boltba elviszi a kaját, meg a házhoz az építőanyagot... de ezek úgymond szükséges dolgok, még akkor is, ha nagyon sok minden lényegi átszervezést igényelne, mert fenntarthatatlan. Sok ember ezekben dolgozik, ebből él meg.
Amit nagyon sok ember nem ért meg, az az, hogy véges a bolygó energiaforrása, tűrőképessége. És minél többet veszünk ki, annál kisebb mértékű lesz a(z energia) regenerációs képessége is.
Minél többet veszünk ki most, annál kevesebb marad a következőknek, és annál rosszabb körülmények között fognak élni.
Kívülről nézve ezt az egész agyrémet én azt látom, hogy itt ismét az emberi kapzsiság, birtoklási vágy, és agyi alulfejlettség mutatkozik meg. Ráadásul valahol a fizikai is... gyorsan, minél gyorsabban, minél többet, csak nekem, a többi le van szarva. Nem tudom, hogy ez morálisan miként fér bele emberek lelki világába, de lehet, hogy fel sem fogják.
A spekulatív, munka nélkül elérni kívánt reménybeli pénzszerzésen kívül semmi haszna nincs.
Gondolom boinc-et egyik sem futtat... -
-
sb
veterán
válasz
Petykemano #52 üzenetére
Persze. Ez több szinte is gond egymástól függetlenül.
- Teljesen egyenetlen az elosztás lassú leeresztés esetén is mivel a felívelő szakasz brutál differeciált. Elég megnézni a szalagcímeket a leggazdagabb rétegnek mennyire bejött az utóbbi 1 év is, a szegényeknek mennyire nem.
- De 2008-tól nézve még durvább a kép. Bár volt béremelkedés pl. itt is, de a tőzsdei ATH-t a minimumokról, ingatlan árnövekedés, stb... itt 2-5x szorzókkal kel számolni. Az átlagember portfóliójában meg ritka az ingatlan+rv nagyobb mennyiségben.
- Pukkanásnál meg nyilván még egyenetlenebb lenne.
- És emellett egy tök különálló probléma, hogy hova jut el a pénz és mennyire tolja a reálgazdaságot. Ez még a felfutó szakasz kérdése és látjuk, hogy nem igazán sikerült megoldani. Most az utolsó pénzszórás pl. az USA-ban már direktben ment a kisembereknek, nem a cégeknek de abból is csak Gamestop-ra meg kripto-ra futotta.Lassan bezárul a kör.
-
tasiadam
veterán
En nekem az albiban elektromos futotest van. Gondoltam ra hogy egy 2-3 kartyas riget epitek passzivkent es felfurom a falra. Az egyik telen fut es legalabb 0bahozza ki a futest, a jelenlegi meg durvan minuszba ver.
Es mondjuk egy 35w tdps proci elmegy egy pohar vizzel, de mondjuk 3 darab 5700XT 750w impozans futoertekkel mar jo. Sot. Legyen blower style, es a konvektor helyere rakom, aztan fujja felfele a meleget. Igaz a fulem verezne de jo a megoldas. -
tasiadam
veterán
válasz
Eugene Roe #58 üzenetére
550? 700at fizettunk a telen, 2 fo, elektromos futes, 2 laptop es egy 2700X meg 1660S.
Most mar 250, de en a 550en rohognek. -
arabus
addikt
Na ez is olyan hogyha megvan hozzá mindened is többe kerül a villanyszámla.
Amugy én is próbáltam 100-s plotokkal de akkor meg egy ssd egy plot mert próbáltam ugy is hogy egy hdd-re több temp plotot tettem de ugy meg összeomlik.Nagyon fake az egész.
És érdekes tényleg felvásárolnak érte mindent.
Megint mi lesz ebből is? -
kzkz
őstag
A 100GB final plot file-hoz elég kb. 300GB SSD, ha nem párhuzamosan csinálsz final fileokat.
Próbából létrehoztam egy 100GB-os plot 5,5 óra alatt jött létre egy nvme ssd-n, 16GB RAM-ot és 14 proci szálat adtam neki.
A 100Gb-ra azt írja, hogy kb. 3 év alatt lehet szerencsém, de a kis kérdőjelre kijön egy újabb infó, hogy ez általában 2-3x több időbe szokott telni...
-
arabus
addikt
Nem hinném.
Itt az ajánlott budget konfig amihez hozzáteszem 20 másodpercenként tolja fel a processzorhasználatot 100%-ra.Egy 3tb-os plot hoz kell min. a temp fájlokhoz 2.3 tb ssd+a farmfájlokhoz 3 tb hdd.Plusz ezek mellé még 30gb szabad rendszermemória.Amikor ezt összehoztad akkor mivel még kereskedés nincs tehát ára sincs 20dollár/Chia indúlóval számolnak kereshetsz havonta 40 dolárt se.
Azt csak zárójelben jegyzem meg hogy végtelenül instabil a program hozzá talán linux alatt nem.
-
Dare2Live
félisten
válasz
Petykemano #98 üzenetére
"De arról, hogy ma (illetve az elmúlt néhány negyedévben) mennyire életszerű az, hogy egy üzem lockdown vagy betegségek miatt ne üzemeljen, arról szerintem érdemes lenne megkérdezned pár magyar melóst."
Jópár céget ismerek. De egyetlen egyről!!! se tudok ami leállt volna azért mert koronavírus járvány van. Akkor sem amikor a dolgozók 10% TPn volt koronavírussal. Akkor sem amikor dolgozók haltak meg koronavírusban.
Sok helyen ahol lehet ez persze nem a melós szint amit látok, hogy home office. Na emiatt, meg az otthon tanítások miatt van hiány mindenből. Januárban a 15Ks webkamera 45K lett volna ha lehetett volna kapni..
-
Petykemano
veterán
A konklúziódat nem vonom kétségbe - az árak maradnak -, azonban a magyarázattal nem értek egyet.
2020Q2-ben talán tényleg volt a nagy lezárás miatt tényleges logisztikai és üzemi fennakadás az üzemzárások, lockdownok és egyebek miatt. 2020Q2-ben valóban lehetett kínálati és keresleti sokk egyszerre.
De arról, hogy ma (illetve az elmúlt néhány negyedévben) mennyire életszerű az, hogy egy üzem lockdown vagy betegségek miatt ne üzemeljen, arról szerintem érdemes lenne megkérdezned pár magyar melóst. Szerintem mára csak a megnövekedett kereslet maradt meg.De szóbeszéd helyett beszéljenek a számok.
Ha tényleg arról lenne szó, hogy a hiány súlyos logisztikai, gyártási, üzemi vagy más - a betegségből, lezárásból fakadó kínálati hiányra visszavezethető - okból lenne, akkor annak azt kéne eredményeznie, hogy a területen működő cégek visszaesést tapasztalnak a forgalmukban, vagy a megnövekedett költségek miatt legalább a profitjukban.Az Nvidia árbevétele azonban az elmúlt 2 negyedévben rekordmagas. Minden korábbinál nagyobb profitot értek el. Nincs itt semmiféle vírus miatti fennakadás. Ha jól emlékszem, akkor a JPR mutatta ki, hogy a notebookok piacán 30%-os forgalom emelkedés volt tavaly. Ez nyilván olyan ugrás, amire elég nehéz úgy felkészülni, hogy valahol szűkösség ne alakuljon ki.
Tehát mégegyszer: hiány kialakulhatott. Nyersanyag, kapacitás, akár munkerőhiány is. Bármilyen hiány felveri az árakat. Még csak azt sem mondom, hogy a hiánynak nincs köze a vírushoz, mert a többletkeresletet a vírus és a vírus ellen hozott intézkedések eredményezték. De a hiány nem abból fakad, hogy ellátási gondok alakultak ki, emberek betegeskednek, vagy karanténban vannak munkábajárás helyett. A kereslet növekedett meg jelentős mértékben és ilyen növekedés tünetmentes kiszolgálására nem volt elég rugalmas a gazdaság.
Ez egyébként nem meglepő. Egyszerre zajlott le a notebook keresletnövekedés a bányászat miatti gpu robbanás, a felhőbe költözés igénye és a AI felfutása.
-
arn
félisten
válasz
Eugene Roe #89 üzenetére
Jo hasonlat, a seggtorles is hasznosabb, mint ez.
-
Puma K
nagyúr
válasz
Kalacskepu #93 üzenetére
Idén végig ilyen marad.
Jövőre meg talán egy picit javulhat, de ne remélj sokat. -
LGG555: Ha már itt vagyunk, ezt a "megtörténhet hogy jövőre is ugyanez lesz a helyzet" még sok minden másra is lehetne mondani
-
LGG555
aktív tag
válasz
Kalacskepu #91 üzenetére
Ebben az a rossz hogy megtörténhet hogy jövőre is ugyanez lesz a helyzet.
-
Nem tudom ki hogy van vele, de én véget vetnék ennek az egész sz*rságnak, aztán nem érdekelne ha a sok bányász elkezdene rinyálni. Úgy felmentek a vga árak, hogy nem hogy újonan, de még használtam sem érdemes most vga-t (legalábbis nekem nem).
-
LGG555
aktív tag
válasz
Eugene Roe #89 üzenetére
Holnap még tovább nő majd a bányászok áraméhsége és akkor majd operálni sem lesz szabad mert a műtő is áramot fogyaszt
-
arn
félisten
Juhe.. nem csak szamitasi kapacitas lesz szemet, hanem a tarolasi is. Remelem az amik betiltjak, es osszeborul.
-
paleinho
senior tag
Mi az hogy a semmiért?
Az aranyat kiváltja, mint értékmegőrző, és nem fogyaszt több energiát. Jelenleg egyre több Bitcoin bánya használ olyan energiát, amit másra nem használnának.
pl metán, ami csak úgy a légtérbe engednének -
biscuit
aktív tag
válasz
Dr. Romano #73 üzenetére
És az is biztos, hogy 1+1=2, sőt még az is, hogy a nap holnap is fel fog kelni, az is, hogy 1 terabájt az nem egyenlő 1024 gigabájttal, hogy a nap nem is kel fel, mert a föld kering körülötte, Stephen Hawking egy géniusz volt... van még vita? lol
-
villamos
őstag
Most már csak alaplapra, tápegységre, esetleg kijelzőre kellene kitalálni valami coint, hadd menjen azoknak is fel az ára a végtelenbe, és tovább...
"A kriptovaluta bányászatnak pont annyi értelme van mint egy nem használt földalatti bunkert otthagyni felkapcsolt lámpával."
"Mintha valaki kitalálná, hogy ha teleírsz egy A4-es lapot azzal, hogy "birka birka birka birka..." az milyen hű de értékes lesz
És ezért egyesek elkezdik felvásárolni a tollakat, hogy megállás nélkül írhassák mekkora birkák, mert a másik birkák egyre több rendes pénzt adnak a birkás papírokért...."
-
wyll358
tag
válasz
Dr. Romano #65 üzenetére
Itt nyilván ha icipicit is használható arányszámot szeretnénk tippelni, arra lenne szükség, hogy mennyi az átlagos játékos szám egy napra levetítve, hisz természetesen a globális gamer-kedés is egy 0/24-es folyamat, max. váltják egymást a gépek (plusz mondjuk jó kérdés, hogy ezen felül pl. a game szerverek tesznek-e ki jelentősebb százalékot plusszban, hirtelen azt mondanám van rá esély, és akkor ezekkel is számolni kéne). Aztán ezzel már ilyen hasraütésszerű arányszámot akár elképzelhetőnek tartom, hogy lehetne mondani...
Persze lehet erre mindenre vannak is egész konkrét adatok már összeszedve, csak le kéne gyűjteni a netről, amire gondolom mindenki lusta, velem az élen... -
biscuit
aktív tag
válasz
Dr. Romano #65 üzenetére
Hidd el, teljesen tisztában vagyok vele, hogy ami itt zajlik "eszmecsere" címen az a két oldal teljesen felesleges szócséplése. Sosem fogják tudni meggyőzni a másikat az igazukról, hisz mindkét fél megvan győződve arról, hogy igaza van!!! És igazuk is van.. pont ezért nem lesz sosem egyetértés. Ezért is "készítettem" ezt a "statisztikát", viccesen, hátha vége szakad a "háborúnak", bár tudom ez lehetetlen!
A kérdés amire természetesen nem kell válaszolnod (és kérlek ne is tedd), hogy melyiknek láttad/od nagyobb hasznát a jövőre nézve (ami a mostani jelen). De megint elkalandoztam!
#hogyottrohaggyakmeg #ménemmegyekfátűtetni
-
biscuit
aktív tag
Kb. 4 órája jászom ma, az átlagfogyasztása a "játékidőmnek" 300-350W lehet óránként (minden perifériát beleszámítva) ebből kb. 10% ugye a hulladékhő miatti veszteség (+-), de ez ugye fűti a szobát, szóval még hasznos is, szóval ennyivel hozzájárulok a statisztikához a mai nap folyamán!
#hogydögőnékmeghogymiattampusztulavilág
(aki nem érti, az inkább ne hangoztassa)
(ez már nem válasz a #62es hsz.-re)
-
Puma K
nagyúr
"mellé bevezeti bevezeti a PoS-t"
Kicsit sok lett a bevezeti egy mondaton belül
-
wyll358
tag
válasz
Eugene Roe #58 üzenetére
Igen, ez így teljesen nyilvánvaló... pontosan így kell számolni, minden egyes játékosra jut pontosan egy háromszorosát fogyasztó bányász... Tuti így van, hisz erre utalsz... Bah, olyan fárasztó ezeket állandóan olvasni (akár oda, akár vissza), mert így ebben a formájában értelmetlen semmitmondás történik (közben meg valakit érdekelhetnek tényleges adatok)...
Ha meg tegyük fel halvány lila gőzöd nincs se a számokról, se az arányokról, se kb. semmiről ami alapján akár csak a valóságra hajazó tippet lehetne adni, akkor ennek így mi értelme van? Ohh jajj a te fantáziád szüleménye minden kétséget kizáróan most jól ellent mondott egy konkrétumoktól mentes felvetésnek... Persze ha van valós adatod ami alapján érvelsz akkor én kérek elnézést, viszont egyben felhívom a figyelmet is, hogy talán akkor azt kellene a hsz-ben leírni...
-
Eugene Roe
őstag
-
kzkz
őstag
válasz
ImpersonatoR #54 üzenetére
Amennyit szeretnél, mivel az árfolyamot te írod be
, ugyanis nincs ára jelenleg még a coinnak...
-
-
De a lényeg lemaradt
Hány TB/USD/nap ?
-
Petykemano
veterán
Igen, pontosan. Azt is mondhatnám: én is ezt mondtam.
Az a baj azzal, ha "leereszt" inflációval, hogy a bepumpált pénz nem egyenletesen jutott el a társadalom minden szegletébe. Vannak, akik nagyot nyertek - ezen is. Kicsit olyan ez, mint amit a magyar bérrobbanásról mondtak. Hogy nem baj, hogy 10%-ot drágul évente a munkaerőköltség miatt a kenyér, mert közben nő az átlagbér is ennyit, tehát elvileg mindenki pénzénél van. Igen, csak a nyugdíjakat nem emelik ilyen mértékben tehát szerencsétlen nyugdíjasok jövedelme közben elértéktelenedik.
Yanis Varoufakis valami olyasmit mondott, hogy Európában (Németországban?) 2 ezer milliárd euró megtakarítás kering és a legnagyobb baj az, hogy nem fordítódik beruházásra, nem lesz belőle fizetés kisembereknek, hanem épp ellenkezőleg. 2 ezer milliárd euró megtakarításra az elvárt hozamot meg az egyre szűkülő reálgazdaságnak kell kitermelnie.
-
Petykemano
veterán
válasz
angyalpc2 #42 üzenetére
Lehet, hogy valaha lehetett benne ilyen logika.
De azt, hogy a papír az "csak gyűlik" és semmire nincs hatással azt vitatnám.
Egyrészt nem csak az értékpapírok (részvények, arany, kriptovaluták) szolgálnak értékmegőrző jószágként, hanem az ingatlan is. Tehát a FED és az EKB által a "gazdaságba" nyomott 3-3 ezer milliárd dollár és euró nem csak a részvény és kriptovaluta árfolyamokat hajtja fel, hanem az ingatlanét is. Az ingatlan árnövekedéssel növekszik a lakhatás költsége. A gazdaságban minden befektetőnek van egy hozamelvárása. mondjuk például az ,hogy ingatlan, amit megveszek és mondjuk kiadok, az 10-20 év alatt térüljön meg. (most a folyamatosan felelé tartó ingatlanárak miatti árfolyamnyereségtől tekintsünk is el) Ha azt akarod ,hogy 20 év alatt megtérüljön, akkor az ingatlan vételi árának 5%-át kell évente mondjuk lakbérként elkérned attól, aki kiveszi.
Ha az ingatlanárak folyamatosan mennek felfelé - lényegében a pénzbőség miatt - akkor nem csak megvásárolni egyre nehezebb azoknak, akik bérből is fizetésből élnek, hanem bérelni is.Most a legnagyobb félelem amiatt van, hogy, ha ez az iszonyatosan sok pénz, ami 2020-ban keletkezett és még 2021-ben fog, ráömlik a reálgazdaságra - vagyis tényleg elköltik valamire, akkor az brutális inflációt fog generálni.
-
sb
veterán
válasz
Petykemano #12 üzenetére
Bármelyik globális kereskedést nézed érdemes úgy megközelíteni, hogy nem fundamentális alapú hanem a játékelmélet szerint működnek.
Minél több az információ, minél szélesebb körben elérhető és minél több a "zseton" annál inkább.
Nagyon leegyszerűsítve nem attól megy fel/le az árfolyam mert valami fundamentum megmozgatja és azt kéne kitalálni mit csinál az adott cég a jövőben, hanem attól, hogy a sok befektető mit gondol róla, merre fog menni. Azt kell kitalálni mit gondol a piac.Most sok pénzt toltak a rendszerbe, hogy meg legyen támasztva (most=2008 óta folyamatosan ez zajlik). Így támasztják, mindinkább széles körben, sok pénzzel nyomva és elszakadva a fundamentumoktól (lásd Gamestop).
Nő a lufi, minden csúcson aminek tud nőni az értéke. Főleg mert a másik oldalon ott a nulla-negatív kamatkörnyezet. Aki abban tartja a pénzét az elveszett.
Így önmagát pumpálja az egész.A végén meg vagy kipukkad vagy leereszt inflációval. Mert aki most gazdagnak látszik az csak nem vesztette el a vagyonát. Vagy max átmenetileg az amíg ez meg nem történik.
És ebből is csak egy eszköz a kripto. Kb. annyi elég, hogy meg lehet venni és van kiterjedt piaca. A többi ideológiát meg mögé gyártják ehhez, igazából tök mindegy. Hogy véges és í]y inflációálló... ha holnap semmit nem ér nyilván nem az. Hogy a jövő fizetőeszköze... a mai formájában biztos nem. Hogy csak nőni tud az árfolyam... ez önmagában ugyanaz a likviditás-eszközlufi mint a többinél. Amíg van zseton minden az égig nő.
Aztán majd meglátjuk...ON a cikkhez:
Jó lenne kifejteni ezeket a Proof of... kifejezéseket mert aki nem érti miről van szó annak kínai szerintem a cikk. Attól függetlenül, hogy egyébként sok értelmét a valóságban nem látom. Kb. ott tartunk, hogy PoA. Proof of Anything... k*va mindegy mi csak legyen valami amit el lehet hinni. Félig. -
LGG555
aktív tag
Ha elolvastad a cikket a bányászattal pont az a gond hogy egyre több energiát igényel, mennyire jó dolog egy ilyen baromság amikor amúgy is energiaválsággal és felmelegedéssel küzdünk, amúgy is az egész kripto valuta rendszer egy szép nap elmegy a semmibe mert nem fenntartható.
-
angyalpc2
aktív tag
válasz
Petykemano #20 üzenetére
viszont abban egységes, hogy csak az ingatlan, termőföld és nagyértékű materiális javakra, mint gépjármű terjed ki. Az immateriális javakra, mint részvények és kötvények nem. Vajon miért?
Olyan logika lehet benne, hogy hiába van részvényed... ha pénzé váltod akkor házat kocsit telket veszel belőle.
A papírral meg mit csinálsz? oké gyűlik..de 1xer csak el kell költeni...valamire
Nyilván a 21. században ez elavult, hiszen már rég nem arról van szó van x materiális adózott vagyon és X/4 papírhanem van x materiális adózott vagyon és van 4x papír
-
kikikirly
senior tag
És szokás szerint játssza a sík hülyét. Kíváncsi vagyok mit szólna ha élete hátralevő részében nem szórakozhatna(Legtöbb kikapcsolódási lehetőség energia fogyasztással párosul,ha van is amelyik nem, baromi életszerű hogy csak egyféleképpen kapcsolódsz ki),főzésnél tilos fűszert, édesitőszert használnia, kocsi helyett ONLY BKV stb. Egyik sem létszükséglet, legalább is papíron...
-
ANW2
tag
Látom rajtad kívül nem sokan vannak itt akik értik ezt az egészet. Igen ez így van az arany bányászata sokkal több energiába kerül de az nem gond mert ugye nem tudja hogy miről is beszél a másik meg hogy attól függetlenül tud kól of gyutyizni, amire utána húzogatja a kis rózsaszín micsodáját
Arról nem is beszélve ugye hogy ezek a kockák a világon mennyi energiát használnak el vajon? kíváncsi volnék azért erre is. Ugye erről nincs kimutatása egyik kockának se?
#18 nihill
Mert igen 2021 van nem az őskorban vagyunk ahol egy szép kavicsot cserélsz egy szép bunkós botra igaz?de az ilyenek végett tartunk oda visszafelé. Tényleg idejöttök okoskodni mert olvastál egy cikket a mindmegetteponthun hogy a bitcoin hálózat sok energiát használ annélkül hogy tudnád mi is ez az egész? De ilyenek az emberek ami új és nem értjük attól félünk és támadjuk ugyebár.
-
Semplar
őstag
VGA-BTC-HDD-CIA-FREEMASONS-DARKWEB-WORLDGOVERNMENT
-
LGG555
aktív tag
Érdekes módon a zöldek akik manapság mindenbe IS beleszólnak elfelejtettek hisztizni a kripto valuták kitermelésekor keletkező hatalmas energiapazarlás miatt, talán Greta Thunberg kreált áll aktivista bealudt?
-
Dare2Live
félisten
válasz
Petykemano #20 üzenetére
Teljesen egyetértek de míg egy rv, kötvény kb nem megy eldugva, anonimen addig crypto simán.
A probléma úgy indul, hogy cryptonál veszel alzan egy hw tárcát. Nincs emberhez kötve. Senki se tudja kié.
-
flexxx2
őstag
Felőlem vigyék a hdd-ket, ha ssd-re nem jó mert írásterhelés nagy, akkor ez engem nem zavar.
-
Krix
őstag
Van már hasonló coin (BURST) ami 2014-ben indult. Csak ugye újat indítani aztán kizsákolni a pénzt sokkal menőbb.
-
biscuit
aktív tag
válasz
Petykemano #12 üzenetére
"minthogy az államok elkezdjék a nagy vagyonokat megadóztatni"
Ez be fog következni... és onnan fogod észrevenni, hogy piros hó esik!
-
bacsis
Közösségépítő
Tele vagyok 10-20-40GB-os lapos Maxtorokkal, Seagate vinyókkal... tudtam hogy egyszer még el fog jönni az idejük
-
-
Petykemano
veterán
válasz
Dare2Live #17 üzenetére
"Ezen a vonalon a cryptonak van egy olyan tulajdonsága, hogy aki anonim akar maradni, el akarja dugni az tud anonim maradni el tudja dugni. kb lehetetlen megadóztatni."
Igen, hát biztos nem egyszerű kérdés.
De azt gondolom, hogy a legfontosabb ezzel kapcsolatban a politikai akarat.
Nyilván nem mondok azzal meglepőt, ha azt mondom, hogy a politikára pedig az a kevés ember van legnagyobb befolyással, akik a ilyen értékmegőrző vagyonelemek nagy részét birtokolják.Az USÁ-ban például Elizabeth Warren bedobta ezt a vagyonadót. Ezzel kapcsolatban tudni kell, hogy az USÁ-ban jelenleg is széleskörűen elterjedt vagyonadó létezik, aminek mértéke persze államonként változó, viszont abban egységes, hogy csak az ingatlan, termőföld és nagyértékű materiális javakra, mint gépjármű terjed ki. Az immateriális javakra, mint részvények és kötvények nem. Vajon miért?
De szó volt az offshore adó-optimalizálás megszüntetéséről is ezzel a globális társasági nyereségadó-minimummal. De persze várjuk ki, hogy mi lesz a vége.
De a lényeg, hogy sokszor nem technikai akadálya van valaminek, hanem érdek. -
nexwo
őstag
Most vegyen mindenki terás ssd-ket 10 év garival, akár csak tartogatni, mert a következő pc felújításnál már nem lesz
-
nihill
őstag
válasz
Petykemano #12 üzenetére
Nem tudom, hogy kriptovalutákban hány tranzakció történik mondjuk a banki tranzakciók számához képest egységnyi idő alatt
Jelentéktelen mennyiségű, a BTC rendszer ha jól tudom maximum 7db (hét darab) tranzakciót tud kezelni másodpercenként, világszinten összesen.
Dehát nem gond, ez a jövő ugye -
Dare2Live
félisten
válasz
Petykemano #12 üzenetére
" De én nem nagyon látnék más megoldást a "lufi" kipukkasztására, minthogy az államok elkezdjék a nagy vagyonokat megadóztatni.
Ez nem valamiféle gonoszság. A pénzt eleve a FED és az EKB tette bele a rendszerbe válságkezelés céljából."Ezen a vonalon a cryptonak van egy olyan tulajdonsága, hogy aki anonim akar maradni, el akarja dugni az tud anonim maradni el tudja dugni. kb lehetetlen megadóztatni.
-
ttt
senior tag
Emiatt nem csak a gémerek fognak sírni, hanem kb. mindenki. Az adattároló cégek először majd tapsikolak, aztán meg majd zokognak, ha frissíteni, bővíteni kell a gépparkot.
Ez a fing bányászat meg majd szépen - és lehet nem is olyan lassan - bedönti mind a telekommunikációs-, mind az áramhálózatokat.
(Nem) Várom már azt a hírt amikor egy bányász csilliárdos atomerőművet telepíttet a bányász városa mellé. De lehet elég lesz megvenni az orosz tengeri hajókra applikált erőműveket......
(Azt hiszem rendelek is pár tera vinyót - még most
)
-
akkor kezdjük...
eladó:
2.5ös: 120gb samu ssd eladó 60.000, ugyanitt 1tb seagate-ek 350.000,
3.5-ös: van minden, érdeklődj, 1gb/350forint.
árak a mai napon érvényesek, holnapra +10%.eszemfaszommegáll...
-
Trailblazer
veterán
hacsak a világ kormányai nem kezdenek el nagy mennyiségben atomerőműveket építeni
Előbb lesz betiltva az egész bányászhepaj világszerte.A megpörgetheti az adattárolók piacát kitétel pedig a vga-piachoz hasonlóan azt jelenti, hogy összeomlasztaná?
-
Zanik
addikt
Már várom hogy a hipsztervájárok az esetleges HDD/SSD hiányt is gémer-sírásnak állítsák majd be...
-
Petykemano
veterán
Én több kísérletet tettem már a megértésére, de eddigi érdeklődéseim mindig abba az irányba mutattak, hogy a kriptovaluta az digitális arany.
Nem önmagában az hajtja a használatát, hogy decentralizált digitális készpénz. Az árfolyamát az hajtja fel, hogy tavaly a FED és az EKB 3-3 ezer milliárd dollárt és eurót pumpált a gazdaságba, elsősorban persze a cégek és bankok számára. Ez a rengeteg pénz nem igazán jutott el a ténylegesen rászorulókhoz, hanem a befektetési piacra került, ezért a pénztömeg nem a hagyományos fogyasztási indexben jelentkezett infláció formájában, hanem a tőzsdéken.
Nagyjából ugyanaz zajlik a részvénypiacokon, mint a kriptovaluta tőzsdéken: egy "lufi" fújódik. Lufi - abban az értelemben, hogy nem valós gazdasági teljesítmény van mögötte. Ugye régen a részvényeket elsősorban azért az osztalék végett vásárolták, ami eléggé kapcsolódik a cég gazdasági teljesítményéhez. Talán mondhatjuk, hogy leginkább az osztalék-várakozás határozta meg egy részvény kelendőségét. Ma meg úgy tűnik, mintha az árfolyamnyereség céljából zajló kereskedés teljesen önálló lábra állt volna. Mindenki mohón igyekszik a vagyona értékének megőrzésére, vagy növelésére és kétségbeesetten keresi azt a befektetési formát, ami felfelé megy.
De ez a lufi nem feltétlenül fog kipukkadni. Mert ez a lufi nem úgy fújódott, hogy az emberek máshonnan vonták ki, csoportosították át a vagyont. Az új pénzt a FED és az EKB biztosította.Ha a kriptovaluták használata tényleges pénzhasználati cél miatt történne, akkor egy kevésbé energiaigényes rendszerre átszoknának az emberek, mert értelemszerűen alacsonyabb tranzakciós költséget számolnának fel egy tranzakció után.
De mivel a kriptovaluták forgalma, tranzakcióigénye, és a hozzákapcsolódó energiaigényes bányásazati folyamat nem tényleges pénzhasználati igényból fakad, hanem a kriptovaluták pont olyan értéktárgyként funkcionálnak, mint az arany, a művészeti ereklyék, vagy most a részvény, ezért egy új, kevésbé energiaigényes kriptovaluta megjelenése nem fog megoldást jelenteni, nem leváltani fogja az energiagiényes kriptovalutákat, hanem egy párhuzamos értékmegőrző rendszer alakul ki.Ha nem érkezik új pénz a rendszerbe, akkor persze stabilizálódhatnak az árfolyamok. De én nem nagyon látnék más megoldást a "lufi" kipukkasztására, minthogy az államok elkezdjék a nagy vagyonokat megadóztatni.
Ez nem valamiféle gonoszság. A pénzt eleve a FED és az EKB tette bele a rendszerbe válságkezelés céljából. Ez a pénz viszont ahelyett, hogy utat talált volna keresletbe, vagy munkahelyek teremtésébe, a spekulációs piacon kötött ki. Társadalmi értelemben valójában semmi értelme, hogy ott kering.Az irány ettől függetlenül szerintem jó. Nem tudom, hogy kriptovalutákban hány tranzakció történik mondjuk a banki tranzakciók számához képest egységnyi idő alatt, de azért azt el tudjuk képzelni, hogy ha a világon mindenki ezeket használná tényleges fizetőeszközként, akkor ahhoz milyen iszonyatos mennyiségű energia volna szükséges. Szerintem nyilvánvalóvá vált, hogy ez életszerűtlen és ezért jönnek elő azok az alternatívák, amelyek a pénzhasználat eme akadályait kezelik.
De a jelenlegi helyzetben én is inkább arra számítok, hogy legfeljebb felveri a HDD-k és SSD-k árait.
-
Lacccca87
addikt
Es lassan vissza is terunk az eddig is hasznalt es jol mukodo penzugyi tranzakcios rendszerhez....
-
Nem fogy a HDD, kell valami újdonság
-
#16939776
törölt tag
Ha azt az adatot egy "virtuális helyszínen" tárolnád el, és azt hazudnád, hogy az az adat ott van az összes gépen, akkor ott a probléma, hogy olyan erős infrastruktúra kell, ami ezeket a lekéréseket teljesíteni tudja az idő limit lejárta előtt. Egy-két tranzakciót még ki tud szolgálni egy komolyabb szerver parkkal, de a gépek/lekérések/írások mennyiségének növekedésével nem tud elég gyorsan reagálni és kibukik hogy kamu a gép ami validálni akarja a tranzakciót.
Szóval egy bizonyos számú résztvevő fölött lehetetlenné válik így megszerezni a validáló gépeknek 51%-át, átvenni a hatalmat. -
hemaka
nagyúr
remélem feltolják majd az adattárolók árát is az egekbe.
-
Hosssszu
őstag
válasz
macilaci78 #6 üzenetére
Jó lenne ha működne, mert akkor megtalálná a zsák a foltját.
-
DraXoN
addikt
gyanítom valódi adatot kellene tárolnia ami visszaolvasható.
viszont emiatt HDD/SSD hiány is lesz (ha rákapnak)... nagyszerű.
és igen... a 21. szádad legnagyobb idiótasága és "lufija".. tényleg szét kéne hackelni a meglevő hálózatokat a francba (és egy életre elvenni a befektetési kedvet ezen hálózatokba). -
#52931072
törölt tag
Egyre jobb lesz, a bányászfarmok mellé felépülnek a nagy semmit tároló chia tárhelyfarmok. A vga kártyák után eltűnnek a hdd-k is a piacról. Fasza!
Mi lesz a következő? Kriptovaluta amit kijelzőkkel lehet bányászni? Az egész világot beborítják semmit mutató teljes erővel világító kijelzőkkel és az lesz a leggazdagabb, aki a legnagyobb felületet birtokolja? Asszem az emberiség megérett a pusztulásra, valahol a teremtő elolvassa ezt a cikket és megpöcköl egy 10 kilométeres kődarabot: “ez a buli megdöglött, master reset” -
dokanin
aktív tag
Kriptovaluta a 21. század legnagyobb idiótasága. Ezen ez a tárhelyes ötlet sem változtat semmit. Ráadásul simán megkerülhetőnek tűnik. Gyakorlatilag nem kell tárolnia semmit, csak úgy csinál mintha? Nem tűnik lehetetlennek, hogy valami virtuális tárhellyel simán átverik.
Új hozzászólás Aktív témák
ph A Chia hálózat hátránya, hogy tárhelyet igényel, de előnye, hogy fenntarthatóbb, mint az elterjedt kriptovaluták.
- Asus Dual Geforce RTX4070 12GB - Garancia: 2026.07.
- BLITZWOIF BW-V7 7-HÓNAPOS KÍVÁLÓ ÁLLAPOTBAN ELADÓ !!!!!
- iPhone 15 Pro Max 256GB 90% Akku, gyári garanciás !
- Újszerű Acer Nitro V - ANV15 - 15.6"FHD 144Hz - i5-13420H - 16GB - 512GB - RTX 3050 - 2+ év garancia
- Microsoft Surface Go laptop 12,4" i5/8GB/128GB újszerű állapotban
- AKCIÓ! GIGABYTE GA-Z170X-UD3 Z170 chipset alaplap garanciával hibátlan működéssel
- BANKMENTES 12 hónap Részletfizetés elérhető . Lenovo Legion Pro 5 16IRX9
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone Ryzen 7 9800X3D 32/64GB RAM RTX 5070 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- Azonnali készpénzes félkonfig / félgép felvásárlás személyesen / csomagküldéssel korrekt áron
- Xiaomi Redmi Note 10 Pro 128GB Kártyafüggetlen, 1Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest