- Computex 2026: az AI-ra hangolta magát az FSP
- Computex 2026: hűtések és fejlett monitorozás a Montech műhelyéből
- Tízéves az ASRock Taichi, hologramos vízhűtéssel ünnepelnek – Computex 2026
- Computex 2026: hűtési megoldások és ízléses házak a Jonsbo fémjelzésével
- Nyáron hozza a Steam Machine-t és a Frame-et a Valve
- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- Kormányok / autós szimulátorok topikja
- NVIDIA GeForce RTX 4080 /4080S / 4090 (AD103 / 102)
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- Hobby elektronika
- Computex 2026: FSP gépházak professzionális és otthoni környezetbe
- Google Chromecast topic
- TCL LCD és LED TV-k
- Milyen videókártyát?
-
Fórumok
PROHARDVER! - hardver fórumok
Notebookok TV & Audió Digitális fényképezés Alaplapok, chipsetek, memóriák Processzorok, tuning Hűtés, házak, tápok, modding Videokártyák Monitorok Adattárolás Multimédia, életmód, 3D nyomtatás Nyomtatók, szkennerek Tabletek, E-bookok PC, mini PC, barebone, szerver Beviteli eszközök Egyéb hardverek PROHARDVER! BlogokMobilarena - mobil fórumok
Okostelefonok Mobiltelefonok Okosórák Autó+mobil Üzlet és Szolgáltatások Mobilalkalmazások Tartozékok, egyebek Mobilarena blogokIT café - infotech fórumok
Infotech Hálózat, szolgáltatók OS, alkalmazások SzoftverfejlesztésGAMEPOD - játék fórumok
PC játékok Konzol játékok MobiljátékokLOGOUT - lépj ki, lépj be!
LOGOUT reakciók Monologoszféra FototrendFÁRADT GŐZ - közösségi tér szinte bármiről
Tudomány, oktatás Sport, életmód, utazás, egészség Kultúra, művészet, média Gazdaság, jog Technika, hobbi, otthon Társadalom, közélet Egyéb Lokál PROHARDVER! interaktív
Új hozzászólás Aktív témák
-
#33253120
törölt tag
-
Formaster
addikt
-
Tazsam01
tag
-
Tazsam01
tag
Burkold le és meg van oldva
Az EPS tökéletes szigetelésre csak meg kell védeni ami normálisan nem biztos, hogy olcsó. Értem az álláspontod de ilyen erővel találjanak ki valamit tégla helyet ami jobban szigetel és EPS sem kell. Egy anyag egy funkció így van ez rendjén csak abban legyen jó. -
mzso
veterán
Hogy mi? 12 éve építőiparban vagyok, nem pici projektekhez volt közöm de most kíváncsivá tettél. Rég nem foglalkoztam családi házzal de miért lenne bukfenc a hőtároló kapacitás hőszigetelés esetén?
Ha így lenne ahogy mondod akkor tök jó lenne könnyűszerkezetes épületben élni, miközben megvannak a saját maga kompromisszumai. A gond az, hogy ha nincs a szigetelésen belül semmi akkor 5 perc szellőztetés ha odaégetted a szalonnát és már ott is van a 10 fok a lakásban télen. Persze fel is fogod fűteni hamar, de a puffer mindig jó mert kiegyenlít, ez a dolga.
Azért jobb ha tudod, hogy feltenni 15 cm EPS-t alig drágább mint feltenni 10 cm EPS-t, ugyanannyi munka, ugyanannyi állvány, ugyanannyi üvegszövet, színezés stb. Csak maga az EPS amiből másfélszer annyi kell, aki csak 10 cm-t tesz fel ilyen körülmények között, hogy nehogy túllőjön arra azt mondjuk, hogy nem normális

Ez a baj azzal ha olyan beszél aki csak tanulta de sosem csinálta. No offense de marhaságokat beszélsz, ne terjeszd.
Ehh, EPS.... Ha ránéz az ember összeroskad. Ismerősnek belefészkelt egy fakopács...
Kitalálhatnának valami életképesebbet ház szigetelésére.
-
Formaster
addikt
Hogy mi? 12 éve építőiparban vagyok, nem pici projektekhez volt közöm de most kíváncsivá tettél. Rég nem foglalkoztam családi házzal de miért lenne bukfenc a hőtároló kapacitás hőszigetelés esetén?
Ha így lenne ahogy mondod akkor tök jó lenne könnyűszerkezetes épületben élni, miközben megvannak a saját maga kompromisszumai. A gond az, hogy ha nincs a szigetelésen belül semmi akkor 5 perc szellőztetés ha odaégetted a szalonnát és már ott is van a 10 fok a lakásban télen. Persze fel is fogod fűteni hamar, de a puffer mindig jó mert kiegyenlít, ez a dolga.
Azért jobb ha tudod, hogy feltenni 15 cm EPS-t alig drágább mint feltenni 10 cm EPS-t, ugyanannyi munka, ugyanannyi állvány, ugyanannyi üvegszövet, színezés stb. Csak maga az EPS amiből másfélszer annyi kell, aki csak 10 cm-t tesz fel ilyen körülmények között, hogy nehogy túllőjön arra azt mondjuk, hogy nem normális

Ez a baj azzal ha olyan beszél aki csak tanulta de sosem csinálta. No offense de marhaságokat beszélsz, ne terjeszd.
Nekünk anno 5 centisen akartak felrakni. Azóta svájcban lakok, itt simán 20 centi felett tolják, nem ritka a 30-as sem
![;]](//cdn.rios.hu/dl/s/v1.gif)
-
Tazsam01
tag
"A másik kérdés ami motoszkál bennem, hogy látok 3*4cm betont, 10cm légrést, meg 10 cm szigetelést, ez azért messze alulmúlja mind hőtároló tömegben mind szigetelő értékben a jelenleg általános 38-as blokk fal +15 cm epst."
1, Ez a baj azzal ha olyan beszél aki nem tanulta.
Fizikai-logikai bukfenc a hőszigetelt hőtároló. . .ugye érzed az önellentmondást? A mai épületeknél ha külön hőszigetelünk, akkor a hőtároló kapacitással csak a baj van..
2, Azt azért jobb ha tudod, hogy a 38-as falazóblokk és a 15 centis eps durva túlkapás, a magyar új és szigorú (2015-ös) előírásnak már 10 centivel is bőven megfelelne.
3, Ez csak formalitás. Annak a gépnek tökmindegy, hogy az előtétfalat milyen távolságra teszi a teherhordó faltól.. (szóval a hőszigetelő vastagság csak pár kattintással módosítható) Ez a része nem is lehet fix, hisz országonként- kontinensenként más-más az előírás és elvárás.Hogy mi? 12 éve építőiparban vagyok, nem pici projektekhez volt közöm de most kíváncsivá tettél. Rég nem foglalkoztam családi házzal de miért lenne bukfenc a hőtároló kapacitás hőszigetelés esetén?
Ha így lenne ahogy mondod akkor tök jó lenne könnyűszerkezetes épületben élni, miközben megvannak a saját maga kompromisszumai. A gond az, hogy ha nincs a szigetelésen belül semmi akkor 5 perc szellőztetés ha odaégetted a szalonnát és már ott is van a 10 fok a lakásban télen. Persze fel is fogod fűteni hamar, de a puffer mindig jó mert kiegyenlít, ez a dolga.
Azért jobb ha tudod, hogy feltenni 15 cm EPS-t alig drágább mint feltenni 10 cm EPS-t, ugyanannyi munka, ugyanannyi állvány, ugyanannyi üvegszövet, színezés stb. Csak maga az EPS amiből másfélszer annyi kell, aki csak 10 cm-t tesz fel ilyen körülmények között, hogy nehogy túllőjön arra azt mondjuk, hogy nem normális

Ez a baj azzal ha olyan beszél aki csak tanulta de sosem csinálta. No offense de marhaságokat beszélsz, ne terjeszd.
-
kymera
őstag
-
haxiboy
veterán
Brutális, ennek látom a jövőjét nem a téglapakolgatásnak.
-
meci77
tag
-
#06658560
törölt tag
-
meci77
tag
És az megvan, hogy emberi tényező nélküli?

Oké, leírom neked javítva:Kúszózsalus módszerrel kombinálva pedig a határ egyenesen a csillagos ég.
így jó?
kenwood: Erről van szó!

-
#06658560
törölt tag
Ez elképesztő! Nagyon tetszik!

Ha például a nyomtató fejen keresztül üvegszál is jönne a betonba, olyan mint ami a tűzálló gipszkartonban van, akkor a szilárdság kiemelkedő lenne. Nem kellene a vasbeton. A kis üvegszálas pálcákat is el lehetne hagyni. A falba pedig jön a szigetelő anyag. Ez tuti hogy 10 éven belül reformálni fogja az építkezést. Van benne potenciál, bőven.
Tulajdonképpen egy híddaru felállításával emeletes házat is lehetne építeni. Kúszózsalus módszerrel pedig a határ egyenesen a csillagos ég. Emberi tényező nélküli (vagy minimális emberi erőt igénylő) építkezés. Zseniális!
"Kúszózsalus módszerrel pedig a határ egyenesen a csillagos ég."
Az ugye megvan, hogy egy meglévö technológia, ami pont semmit nem ad a hßirbelihez hozzá? -
kenwood
veterán
Miert erdekel az ara? Sajat haz miatt nem fogod megvenni, es megtanulni a szakmat. az epitesi vallalatoknak meg sorban allnak a tiz-szaz millios gepek az udvaran. Ebben a szakmaban a gepek ara sokadrangu kerdes. A siker azon mulik, hogy mennyire rugalmas a termek es mennyi idot penzt lehet megsporolni a hagyomanyos modszerekhez kepest.
-
meci77
tag
Ez elképesztő! Nagyon tetszik!

Ha például a nyomtató fejen keresztül üvegszál is jönne a betonba, olyan mint ami a tűzálló gipszkartonban van, akkor a szilárdság kiemelkedő lenne. Nem kellene a vasbeton. A kis üvegszálas pálcákat is el lehetne hagyni. A falba pedig jön a szigetelő anyag. Ez tuti hogy 10 éven belül reformálni fogja az építkezést. Van benne potenciál, bőven.
Tulajdonképpen egy híddaru felállításával emeletes házat is lehetne építeni. Kúszózsalus módszerrel pedig a határ egyenesen a csillagos ég. Emberi tényező nélküli (vagy minimális emberi erőt igénylő) építkezés. Zseniális!
-
NandorHUN
addikt
Azért egy ilyen emeletes házba már nem biztos, hogy bemennék
![;]](//cdn.rios.hu/dl/s/v1.gif)
-
Vesa
veterán
-
#33253120
törölt tag
-
Formaster
addikt
Mondjuk azt nem tudom ezzel a nyomtatóval, hogyan lesz emeletes ház

-
#33253120
törölt tag
Teccik...
Mi van itt?
Na várjatok csak, majd jön föccer, és elmagyarázza a betont mindenkinek... 
-
azbest
félisten
-
cami][us
őstag
mintha a toronyházak vagy némelyik társasház nem úgy épülne, hogy van egy váz és a padló, azon kívül minden gipszkarton.
Az a poén, hogy nem kell zsauluzni külön, meg nem kell lebontani a zsalukat. Eleve betonból készül. Ahol pedig plusz teherhordás kell, oda beemelhetnek fémvázat, kiönthetik betonnal. Ahogy a videó elején is látszik az alapozásnál.
Gipszkartonból épült házban lakjon akinek 2 élete van.

-
#06658560
törölt tag
-
azbest
félisten
mintha a toronyházak vagy némelyik társasház nem úgy épülne, hogy van egy váz és a padló, azon kívül minden gipszkarton.
Az a poén, hogy nem kell zsauluzni külön, meg nem kell lebontani a zsalukat. Eleve betonból készül. Ahol pedig plusz teherhordás kell, oda beemelhetnek fémvázat, kiönthetik betonnal. Ahogy a videó elején is látszik az alapozásnál.
-
Góliát
őstag
Nem semmi, hogy mik vannak

-
Vesa
veterán
-
Formaster
addikt
Nekem első ránézésre nincs vele bajom és ugye nem sima beton, hanem polimer cement, ami lehet 10x erősebb is a normál betonnál. Majd meglátjuk mi sül ki ebből, a tervezők ehhez jobban értenek.
-
cami][us
őstag
Nem túl bizalomgerjesztő a rétegek közötti kötés és a fal is rohadt vékony. Ha majd bebútorozott 3 emeletes házat, vagy vasúti hidat húznak fel húznak fel így, nem csak egy fecskefészket tetővel, akkor talán elismerem a létjogosultságát.
-
Formaster
addikt
-
cami][us
őstag
A tartósság erősen kérdéses.
-
Formaster
addikt
-
dementor
senior tag
Nagyon durva!

-
Hobbbyt
őstag
-
UnA
Korrektor
Nem értelek. A fejletlen országokban most sincs jól megszervezve az élet, a fejlett országokból meg nem fognak a kétkezi munkások Afrikába menni...
Egyébként nem biztos, hogy kevesebb munkásra van szükség ezzel a géppel (alapozni kell, aztán telepíteni a gépet, esetleg körésátrazni télen). Csak hamarabb végeznek, és kevésbé fáradnak el, mintha ők raknák a falat. Meg talán kicsit többet kell hozzá tanulni.
7s26c: Az ipari forradalom korában nem véletlenül volt géprombolás. A vége egy ugrásszerű életminőségnövekedés lett (technikai oldalról), de azért a folyamat nem mindenkinek volt fájdalommentes.
"A vége egy ugrásszerű életminőségnövekedés lett (technikai oldalról), de azért a folyamat nem mindenkinek volt fájdalommentes."
Alapvetően nem volt fájdalommentes. A korai ipari forradalom idején a társadalom szegény rétegei (a többség) a korábbi földműves állapotnál rosszabb helyzetbe kerültek, és azóta kb. csak az utolsó 100-150 év, ami az emberi élet szempontjából is valódi előrelépésnek számít.
-
kovgab
tag
A zsaluzós technológia is gyors és megbízható, nem igazán értem mitől volna olcsóbb egy ilyen ház ...
Ha most egy zsaluzott beton házat vagy egy mezei könnyű szerkezetes házat csinálnának meg laborban, az is biztos tudná ezt.... aztán kiderül, hogy mégsem X Forint hanem X + Y + Z + W
-
mzso
veterán
-
Speed®
titán
Olvasgatom itt hogy ez szép és jó, de ilyennek az engedélyeztetései,meg maga a beton nem az igazi....van benne igazság elismerem! Ilyen szempontból talán egy hibrid rendszer lenne az igazi. A nyomtatás része megmaradna,de rendes téglákat pakolna a gép és csak a habarcsot rakná közé szépen pontosan elosztva, mindenhova ugyan annyi mennyiségűt. Tuti egyenes falak lennének, végre valós derékszögek lennének mindenhol és mivel gép csinálja sosem áll meg. Ha belegondoltok egy ember sosem tud egy egész napon át dolgozni uygan azzal a lendülettel és pontossággal mint egy gép, ez nagyon meggyorsítaná a munkát.
Az engedélyeztetés is sokkal egyszerübb lenne ha egyáltalán kellene emiatt külön engedély. Végül is ugyan azokkal az anyagokkal és technológiákkal épül fel a ház, csak nem ember rakja a falat hanem egy gép -
Ghandi
aktív tag
Olvasgatom itt hogy ez szép és jó, de ilyennek az engedélyeztetései,meg maga a beton nem az igazi....van benne igazság elismerem! Ilyen szempontból talán egy hibrid rendszer lenne az igazi. A nyomtatás része megmaradna,de rendes téglákat pakolna a gép és csak a habarcsot rakná közé szépen pontosan elosztva, mindenhova ugyan annyi mennyiségűt. Tuti egyenes falak lennének, végre valós derékszögek lennének mindenhol és mivel gép csinálja sosem áll meg. Ha belegondoltok egy ember sosem tud egy egész napon át dolgozni uygan azzal a lendülettel és pontossággal mint egy gép, ez nagyon meggyorsítaná a munkát.
Az engedélyeztetés is sokkal egyszerübb lenne ha egyáltalán kellene emiatt külön engedély. Végül is ugyan azokkal az anyagokkal és technológiákkal épül fel a ház, csak nem ember rakja a falat hanem egy gép -
bkercso
nagyúr
Meg talán kicsit többet kell hozzá tanulni. - te is jo regen talalkozhattal rendesen buta emberrel.
Akinek a Pitagorasz tetel atomfizika, annak aztan magyarazhatod, hogy mukodik ez a masina. Viszont segedmunkaskent megel. Namost ot hova teszed?Sőt, dolgoztam is ilyenekkel még diákként...
Nem hívnám őket a házamhoz építkezni. 
-
Teréz Atya
senior tag
Nem értelek. A fejletlen országokban most sincs jól megszervezve az élet, a fejlett országokból meg nem fognak a kétkezi munkások Afrikába menni...
Egyébként nem biztos, hogy kevesebb munkásra van szükség ezzel a géppel (alapozni kell, aztán telepíteni a gépet, esetleg körésátrazni télen). Csak hamarabb végeznek, és kevésbé fáradnak el, mintha ők raknák a falat. Meg talán kicsit többet kell hozzá tanulni.
7s26c: Az ipari forradalom korában nem véletlenül volt géprombolás. A vége egy ugrásszerű életminőségnövekedés lett (technikai oldalról), de azért a folyamat nem mindenkinek volt fájdalommentes.
Meg talán kicsit többet kell hozzá tanulni. - te is jo regen talalkozhattal rendesen buta emberrel.
Akinek a Pitagorasz tetel atomfizika, annak aztan magyarazhatod, hogy mukodik ez a masina. Viszont segedmunkaskent megel. Namost ot hova teszed? -
nemlehet
őstag
Nem értelek. A fejletlen országokban most sincs jól megszervezve az élet, a fejlett országokból meg nem fognak a kétkezi munkások Afrikába menni...
Egyébként nem biztos, hogy kevesebb munkásra van szükség ezzel a géppel (alapozni kell, aztán telepíteni a gépet, esetleg körésátrazni télen). Csak hamarabb végeznek, és kevésbé fáradnak el, mintha ők raknák a falat. Meg talán kicsit többet kell hozzá tanulni.
7s26c: Az ipari forradalom korában nem véletlenül volt géprombolás. A vége egy ugrásszerű életminőségnövekedés lett (technikai oldalról), de azért a folyamat nem mindenkinek volt fájdalommentes.
Egy ekkora falat szerintem 3-4 tettrekész kőműves felrak ugyan ennyi idő alatt... Itt sem arról volt szó, hogy 1 ember fogta megnyomott 1 gombot azt elment kávézni...
Nem vagyok meggyőződve arról, hogy a kiszállással, sátrazással, beállással stb ez jelentősen gyorsabb. Jó az igaz, hogy kilóra kevesebb anyagot kell pakolni, de azt hiszem nem ez a meghatározó probléma az építőiparban. -
7s26c
őstag
Nem értelek. A fejletlen országokban most sincs jól megszervezve az élet, a fejlett országokból meg nem fognak a kétkezi munkások Afrikába menni...
Egyébként nem biztos, hogy kevesebb munkásra van szükség ezzel a géppel (alapozni kell, aztán telepíteni a gépet, esetleg körésátrazni télen). Csak hamarabb végeznek, és kevésbé fáradnak el, mintha ők raknák a falat. Meg talán kicsit többet kell hozzá tanulni.
7s26c: Az ipari forradalom korában nem véletlenül volt géprombolás. A vége egy ugrásszerű életminőségnövekedés lett (technikai oldalról), de azért a folyamat nem mindenkinek volt fájdalommentes.
Nekem is ez a párhuzam ugrott be
-
Willhunting
aktív tag
Van még pár videójuk:
https://www.youtube.com/watch?v=ViqzfPW6TFo
Apis CorAmúgy meg lesz munkájuk a szakiknak. Odamennek óránkét a falhoz, rátesznek egy vízmértéket és bólogatva elmondják hogy sose volt még ilyen jó. Így legalább lesz egy standard, állandó minőség.
-
bkercso
nagyúr
Nem értelek. A fejletlen országokban most sincs jól megszervezve az élet, a fejlett országokból meg nem fognak a kétkezi munkások Afrikába menni...
Egyébként nem biztos, hogy kevesebb munkásra van szükség ezzel a géppel (alapozni kell, aztán telepíteni a gépet, esetleg körésátrazni télen). Csak hamarabb végeznek, és kevésbé fáradnak el, mintha ők raknák a falat. Meg talán kicsit többet kell hozzá tanulni.
7s26c: Az ipari forradalom korában nem véletlenül volt géprombolás. A vége egy ugrásszerű életminőségnövekedés lett (technikai oldalról), de azért a folyamat nem mindenkinek volt fájdalommentes.
-
7s26c
őstag
-
#79335424
törölt tag
Dehogy is! Azzal riogatnak, hogy melegednek az óceánok, jön a globális felmelegedés, végünk van. Most lesz egy csomó léhűtő, akik megoldhatják ezt a problémát.

-
bkercso
nagyúr
Mint sok új technológia, ez is meg fogja kavarni az építőipart, amikor elterjed.
Ugyanis ugyebár minden cég elsődleges célja a profit, ezért lett létrehozva, hogy belerakjanak X pénzt és kijöjjön belőle X+n pénz. Na most, ha ez elterjed, akkor sokan ilyeneket fognak használni, hiszen jóval olcsóbb és gyorsabb, mint egy csomó munkást fizetni (akik ráadásul alszanak, sztrájkolnak, ún. "jogokkal" meg "fizetéssel" zaklatják szegény munkáltatót. Tehát az nem kérdés, hogy az építőipari vállalatok használni fogják.
(Természetesen nem lehet minden épületet ezzel megépíteni, nem fognak eltűnni az eddigi módszerek, de sok helyen nagy haszna lesz ennek is.
Viszont ez ugye munkahelyek megszűnéséhez vezet majd, és ha az ettől érintettek elég hangosak, akkor a mindenkori kormányok jól betiltják (Uber) vagy legalábbis megnehezítik az alkalmazását, mondjuk tízcsillió illetékkel és szabvánnyal, amik ugyanolyan vagy még drágábbá teszik, mint amennyibe a hagyományosan épült házak kerülnek -- hiszen egyrészt az emberek jogos követelése, hogy legyen munkájuk, másrészt a kormány elveszíti azokat a szavazókat, akik őalattuk kerültek az utcára.
Kissé paradox az egész, hiszen az ember azért talál fel újabb és újabb gépeket, hogy kevesebbet kelljen dolgoznia -- majd sír, hogy a gépek elveszik a munkát. Tulajdonképpen a munkanélküliség egy pozitív dolog kellene legyen, hiszen azt jelenti, hogy kevesebbet kell dolgoznunk. De ehhez át kellene alakítani a gazdasági rendszerünket, ami még mindig arra épül, hogy mindenki dolgozzon minél többet. A következő néhány évtizedben ez elkerülhetetlen lesz, mivel az önvezető autók stb. terjedésével világszerte tízmilliók fognak az utcára kerülni, ráadásul főleg az olyan rétegekből, akik a (volt) munkájukon kívül semmi máshoz nem értenek. Ezt a helyzetet pedig vagy megoldják, vagy veszítenivaló nélküli, nagyon dühös tömegekkel kell szembenéznie az államok vezetőinek.
Jól látod. Ha a gépek miatt sokkal kevesebb ember is tudja működtetni a dolgokat, a maradéknak ki kell találni valamit. Pl. börtönmunkát...
![;]](//cdn.rios.hu/dl/s/v1.gif)
-
7s26c
őstag
-
Hobbbyt
őstag
-
#06658560
törölt tag
-
Hobbbyt
őstag
Nem a vas tartja egyben a betont.

Minden attól függ, hogy hol és mire használjuk. Rengeteg olyan alkalmazási terület van ahol a beton önmagában, bármiféle szálerősítés nélkül is tökéletesen elegendő.Ott kell vasalást, vagy bármiféle szálerősíest alkalmazni ahol a betonra húzófeszültség is hathat.
-
kutor
csendes tag
Mint sok új technológia, ez is meg fogja kavarni az építőipart, amikor elterjed.
Ugyanis ugyebár minden cég elsődleges célja a profit, ezért lett létrehozva, hogy belerakjanak X pénzt és kijöjjön belőle X+n pénz. Na most, ha ez elterjed, akkor sokan ilyeneket fognak használni, hiszen jóval olcsóbb és gyorsabb, mint egy csomó munkást fizetni (akik ráadásul alszanak, sztrájkolnak, ún. "jogokkal" meg "fizetéssel" zaklatják szegény munkáltatót. Tehát az nem kérdés, hogy az építőipari vállalatok használni fogják.
(Természetesen nem lehet minden épületet ezzel megépíteni, nem fognak eltűnni az eddigi módszerek, de sok helyen nagy haszna lesz ennek is.
Viszont ez ugye munkahelyek megszűnéséhez vezet majd, és ha az ettől érintettek elég hangosak, akkor a mindenkori kormányok jól betiltják (Uber) vagy legalábbis megnehezítik az alkalmazását, mondjuk tízcsillió illetékkel és szabvánnyal, amik ugyanolyan vagy még drágábbá teszik, mint amennyibe a hagyományosan épült házak kerülnek -- hiszen egyrészt az emberek jogos követelése, hogy legyen munkájuk, másrészt a kormány elveszíti azokat a szavazókat, akik őalattuk kerültek az utcára.
Kissé paradox az egész, hiszen az ember azért talál fel újabb és újabb gépeket, hogy kevesebbet kelljen dolgoznia -- majd sír, hogy a gépek elveszik a munkát. Tulajdonképpen a munkanélküliség egy pozitív dolog kellene legyen, hiszen azt jelenti, hogy kevesebbet kell dolgoznunk. De ehhez át kellene alakítani a gazdasági rendszerünket, ami még mindig arra épül, hogy mindenki dolgozzon minél többet. A következő néhány évtizedben ez elkerülhetetlen lesz, mivel az önvezető autók stb. terjedésével világszerte tízmilliók fognak az utcára kerülni, ráadásul főleg az olyan rétegekből, akik a (volt) munkájukon kívül semmi máshoz nem értenek. Ezt a helyzetet pedig vagy megoldják, vagy veszítenivaló nélküli, nagyon dühös tömegekkel kell szembenéznie az államok vezetőinek.
-
F34R
nagyúr
-
radi8tor
MODERÁTOR
Sokat, a nyomószilárdságot a beton adja nem a vas. (persze vasalással lehet ezt is növelni, de ez már más tészta)
Fölösleges minden betonba vasalás.. főleg, hogy a betonacélnak legalább 3-4 centire kell lennie a beton szélétől máskülönben "lerugja" magáról a vas korroziós dagadása miatt. Máris minimum 7-9 centis betonfalról kéne beszélni..És nem reped meg a beton vas nélkül?
-
Hobbbyt
őstag
Hát barátom, te totál el vagy tévedve, hol hallottál ekkora marhaságot? Tudod mi az a hőtehetetlenség, és a késleltetés? Hőtechnikai alap, hogy külső réteg jó hőszigetelés, belső réteg nagy hőtároló tömeg. A jó hőszigetelés által minimálisra csökkentett téli energiaveszteség, illetve nyári energianyereség sokkal lassabban hűti vagy fűti a nagyobb hőtárolótömegű belső falszerkezetet, így késlelteti a külső hőmérsékleti viszonyok hatását a belső térre.
Hőszigetelt falazóbokkon elég a 10cm eps, betonon már nagyon nem. Csináltam egy gyors számítást a videóban látott kb rétegrendre, és a 2015ös szabályozásnak már nagyon nem felel meg.
Persze, lehet bele vastagabb hőszigetelést tenni, de akkor a technológiából adódó hőhidasság még koncentráltabb problémákat fog okozni.
Hát barátom, aki el van itt tévedve az itt te vagy. Egyetem sehol máshol, csak egyetemen. Nem passzív házakról volt szó ahol ugyancsak előjön a hőtároló kapacitás előnye. Az épület azért épület mert a talajhoz van kapcsolva, az alapok 90%-át nem hőszigetelik le, ezzel egy olyan hőhidat meghagyva a talaj-fal között amit utólag elég nehézkes megszüntetni. Ebből eredően a talaj felé mindig lesz hőveszteségünk, minél vastagabb és nehezebb a falszerkezet, annál nagyobb a hőhíd. A mai modern de átlagos házaknál csak huszadrangú kérdés a hőtehetetlenség, hisz az ytong, és egyéb gázbeton társai és a modernt vázkerámiák pont az alacsony testsűrűségükkel és megfelelő hőátbocsájtási tényezőjükkel hódították meg az ipart. Egyik szerkezet sem a hőkapacitása és tehetetlensége miatt lett népszerű, (alapvető igényeknek így is megfelelnek.. ) ha ez lenne a fontos irány akkor manapság mindenki kisméretű tömör téglából építkezne 54 centi vastag falazattal majd dobna rá 12 centi eps-t. A szerkezet hőtároló tömege majd akkor lesz fontos mikor nem aprópénzből akarnak báltermet építeni, hanem a fenntarthatóságé lesz a fő szerep, ahol a falszerkezet alá is kerül 20-30 centi hőszigetelő, minden nyílászáró 3 rétegű üveget rejt, tájolva van az épület és hőcserélőn keresztül van állandó szellőztetés.
A mondandóm a harmadik részét sem sikerült megértened.. egy szóval sem említettem, hogy a videóban látott szerkezet megfelelne a magyar előírásoknak. De könnyedén, pár kattintással módosítható ezen paraméter. Nem hiszem, hogy ez lenne a kritikus része az egésznek..
-
#49155328
törölt tag
A betonnak elég komoly a kötéshője különösen nagyobb keresztmetszetű szerkezeteknél, Ha a zsaluzatot fennhagyják akkor kalcidurral bőven lehet fagypont alatt is dolgozni, a közhiedelemmel ellentétben nem lesz alacsonyabb a szerkezet minősége, sőt, a hitelen nyári meleg és éjszakai hőingás okoz nagyobb problémát valamint a nem megfelelő mértékű utánnedvesítés. Természetesen a hideg kötésgyorsító nem olcsó, de teljesen biztonságosan használható eredményt ad.
Nem egészen úgy működik hogy fagyállót teszünk a betonba és jóvan.

Kivitelezett szerkezetek utókezelése hideg időben.
Utókezelés hideg időben:
I. hideg lépcsőfok esetében a beton utókezelése + 10 - + 2 °C között:A bedolgozott friss betonszerkezetet hőszigetelő anyaggal (fólia-terfil-fólia takarással) le
kell takarni. Az utókezeléshez használt víz hőmérséklete +10 ºC és +20 ºC között legyen.
Amennyiben vizes utókezelést nem lehet alkalmazni, úgy az utókezelést párazáró szer
alkalmazásával kell végezni. A párazáró szer, különböző hatóanyagú, ezért célszerű az
időjárási körülményeknek és a kivitelezési technológiának és a végleges felületképzésnek
figyelembe vételével megválasztani az alkalmazni kívánt szert.II. hideg lépcsőfok esetében a beton utókezelése + 2 - -5 °C között:
A bedolgozott friss beton szerkezeteket hőszigetelő anyaggal le kell takarni úgy, hogy a
szigetelés és a szerkezet között min. 10-20 cm légrés biztosítva legyen. A légrésben a
levegő hőmérséklete +15 º C felett legyen, melyet hőlégbefúvóval kell biztosítani. A
bedolgozott friss beton felületét védeni kell a kiszáradás ellen. Az utókezelést párazáró
szer alkalmazásával kell végezni. (megfelelő szer kiválasztása lsd. I.hideg lépcsőfoknál)III.
hideg lépcsőfok esetében a beton utókezelése -5 - -10 °C között:
A beton bedolgozása, felületének kialakítása és a párazáró szer felhordása után a
szerkezetet hőszigetelő anyaggal (pl. ponyva, két fóliatakarás közötti terfil szőnyeg,
polisztirol-hab lemez, stb.) be kell takarni. A takarás alatt biztosítani kell, hogy a beton
hőmérséklete az első három napon +5 ºC alá ne csökkenjen. Amennyiben szükséges, hő-
légfúvóval a takarás alá meleg levegőt kell bejuttatni úgy, hogy a légtér hőmérséklete 15
º C és 20 º C közötti legyen. A légtér és a beton túlfűtése tilos! A betonszerkezet és a
takarás között min. 15-20 cm légrést kell kialakítani, hogy a meleg levegő szabad
áramlása biztosított legyen. A hő-légfúvókat a szerkezetek mellett vagy mögött kell
elhelyezni, hogy a létrejövő légáram a zsaluzat oldalát és a letakart betonfelületet (a
teljes letakart légteret) tartsa melegen. A hő-légfúvókat úgy kell beállítani, hogy a
zsaluzatot, vagy a betont direkt módon nem melegítheti, csak a meleg légáram képzését
biztosítsa.
Tartósan nagy hideg esetén a zsaluzatot hőszigeteléssel kell ellátni.IV.és V. hideg lépcsőfok esetében a betonozást el kell halasztani!
-
7s26c
őstag
-
Ranger^41
aktív tag
"A másik kérdés ami motoszkál bennem, hogy látok 3*4cm betont, 10cm légrést, meg 10 cm szigetelést, ez azért messze alulmúlja mind hőtároló tömegben mind szigetelő értékben a jelenleg általános 38-as blokk fal +15 cm epst."
1, Ez a baj azzal ha olyan beszél aki nem tanulta.
Fizikai-logikai bukfenc a hőszigetelt hőtároló. . .ugye érzed az önellentmondást? A mai épületeknél ha külön hőszigetelünk, akkor a hőtároló kapacitással csak a baj van..
2, Azt azért jobb ha tudod, hogy a 38-as falazóblokk és a 15 centis eps durva túlkapás, a magyar új és szigorú (2015-ös) előírásnak már 10 centivel is bőven megfelelne.
3, Ez csak formalitás. Annak a gépnek tökmindegy, hogy az előtétfalat milyen távolságra teszi a teherhordó faltól.. (szóval a hőszigetelő vastagság csak pár kattintással módosítható) Ez a része nem is lehet fix, hisz országonként- kontinensenként más-más az előírás és elvárás.Hát barátom, te totál el vagy tévedve, hol hallottál ekkora marhaságot? Tudod mi az a hőtehetetlenség, és a késleltetés? Hőtechnikai alap, hogy külső réteg jó hőszigetelés, belső réteg nagy hőtároló tömeg. A jó hőszigetelés által minimálisra csökkentett téli energiaveszteség, illetve nyári energianyereség sokkal lassabban hűti vagy fűti a nagyobb hőtárolótömegű belső falszerkezetet, így késlelteti a külső hőmérsékleti viszonyok hatását a belső térre.
Hőszigetelt falazóbokkon elég a 10cm eps, betonon már nagyon nem. Csináltam egy gyors számítást a videóban látott kb rétegrendre, és a 2015ös szabályozásnak már nagyon nem felel meg.
Persze, lehet bele vastagabb hőszigetelést tenni, de akkor a technológiából adódó hőhidasság még koncentráltabb problémákat fog okozni.
-
Ranger^41
aktív tag
Ez így még nagyon kevés... Látszik, hogy épületszerkezeti szempontból sok helyen elvérzik. Az összes ablaksarok tiszta hőhíd, szanaszét fog ott penészedni. Az áthidalókat és kiváltásokat sehol sem mutatják, valószínűleg arra még nem képes ez a technológia. Ahol pálcás távtartókat látunk a beton héjak között, azok is tuti kézzel kerültek be. A tetőszerkezet meg valszeg valami könnyűszerkezetes OSB aljzatos csoda, PVC vízszigeteléssel, azt se lehet így ezzel megcsinálni. A vízszintes szerkezeteket TALÁN meglehet csinálni plusz zsaluzattal, és húzott vasakkal, de nem sokkal lennénk előrébb.
Az irány jó lehet, de ebből így nem lesz használható ház, senki ne kergessen vágyálmokat. -
Tigerclaw
nagyúr
Szerintem is majd térjünk vissza rá 10-20 év múlva, mire kiforrott lesz, megkapja az engedélyeket és bizonyíték is lesz a tartósságára, nem csak a cég szava, aki bármikor eltűnhet. Jelenleg ahogy látom, az összes engedélyük orosz nyelven lett kiadva és abból is meglepően kevés van. Gondolom annyit ér, mint a papír amire nyomtatták.
Jó lenne látni amúgy egy teljes építést a nulláról. Ajtókhoz, ablakhoz hogyan és milyen áthidalót tesznek? Ezekbe a vékony falakba hogy kerülnek meg a szerelvények, csövek? Hogy építik be az üvegszál erősítést? Miért lenne olcsóbb szögletes falakat építeni ezzel a technológiával? Hagyományos technikánál érthető lenne, de pont ennél szerintem lényegtelen.
-
Hobbbyt
őstag
-
7s26c
őstag
A technológia fejlődni fog, lehet építenek nagyobb robotot, vagy több kicsit, amik nagyobb területet tudnak lefedni, sőt, simán el tudom képzelni, hogy lesz egy társ robot, ami már a nyomtatáskor behúzza a falba a kábeleket, vízvezeték csöveket, egy másik meg csempézni fog.
5-10 év, és ott vagyunk.
Sőt azt sem tartom teljesen lehetetlennek, hogy ez az egész cucc magától fog önvezető autón a helyszínre gurulni, kinyitja magát, és már dolgozik is. Éljen az MCW.
aminek örülnék: a villany és gázóra beolvassa önmagát. komolyan.
-
troviko
senior tag
A technológia fejlődni fog, lehet építenek nagyobb robotot, vagy több kicsit, amik nagyobb területet tudnak lefedni, sőt, simán el tudom képzelni, hogy lesz egy társ robot, ami már a nyomtatáskor behúzza a falba a kábeleket, vízvezeték csöveket, egy másik meg csempézni fog.
5-10 év, és ott vagyunk.
Sőt azt sem tartom teljesen lehetetlennek, hogy ez az egész cucc magától fog önvezető autón a helyszínre gurulni, kinyitja magát, és már dolgozik is. Éljen az MCW.
-
Hobbbyt
őstag
Sokat, a nyomószilárdságot a beton adja nem a vas. (persze vasalással lehet ezt is növelni, de ez már más tészta)
Fölösleges minden betonba vasalás.. főleg, hogy a betonacélnak legalább 3-4 centire kell lennie a beton szélétől máskülönben "lerugja" magáról a vas korroziós dagadása miatt. Máris minimum 7-9 centis betonfalról kéne beszélni.. -
radi8tor
MODERÁTOR
Mit ér a beton vasat nélkül?
-
7s26c
őstag
+1
Imádom a 3D nyomtatást, mint témát, szerintem pár év múlva elég nagyot fog szólni.
Néhány év, és nem lesz "Alkoholosta Józsi" hogy csapassa a téglákat, hétfőn megrendeled a házat, kijön két bácsi egy ilyennel, meg egy markolóval, azt hétvégén már az asszonyt döngeted az új hálószobában.
És amúgy vélhetőleg az építés költségei még lejjebb fognak menni a jövőben.de továbbra is tartok a sápoktól. mint amikor a Wankel motoros autó lökettérfogatát átszámolják ccm-be, nehogy jól járjál
-
daninet
veterán
Porotherm 38K dryfix tegla 580ft/darab, 16 tegla/m2, tehat 9280Ft / m2
Ez csak a kulso fal.Kb 1 millio lenne munkadijjal egy ekkora haz teglabol.
A cikkben annyi van, hogy kb 3 millio az egesz haz. Ennyibol nem jonne ki csak tomeggyartassal. Ha te nyomtatnal magadnak valamit, akkor ugyanugy legombolna a villanyszerelo, viz/gaz/futes szerelo, burkolo stb.
Csak a gepeszet tobb mint 1 millio egy 60-70m2 haz eseten. -
#79335424
törölt tag
De jó lenne ha csak így mennének a dolgok. Sajnos ma már ott tartanak a dolgok hogy én mint tulaj semmit sem csinálhatok a házon. Építési napló, ilyen-olyan engedély ha ezek nincsenek akkor soha nem kapom meg rá a lakhatásit.
Ha úgy lehetne lakást építeni ahogy ti is, már rég készen lenne a lakásom a heverokkal felhúztuk volna már de ez nem így megy.Teljesen igazad van. Nálunk ez úgy kezdődött, hogy bementem az önkormányzathoz informálódni. Azt mondta a hölgy, hogy a telkek jelenlegi kiosztása nem egyezik a rendezési tervvel, és addig nem lesz semmilyen építési engedély, amíg Ő személyesen nem látta az összevont telkeket legyalulva.
De, mondom, van a telken három régi, rozoga lakóház (értsd: viskók). Azokkal mi a helyzet?
Azt mondta, hogy a meglévő épületeket nem bontathatják le, és természetesen felújíthatók.
Nagyszerű, de nincsenek róluk dokumentációink, amikből kiindulhatnánk. Tudnának ebben segíteni?
Mikor épültek a házak?
Sztem valamikor az ötvenes években épülhettek.
Sajnos, akkor nem tud segíteni, mert az adott területen 1970 előttről semmilyen dokumentációjuk sincs.
Megköszöntem, távoztam, és szóltam a többieknek, hogy szabad a pálya. Szóval, "felújítottunk". Igaz, hogy közben két ház véletlenül összenőtt, és így 200 négyzetméterrel nagyobb lett a beépített terület, de melyik project -ben nincsenek ilyen apró, számítási hibákból adódó, jelentéktelen eltérések?
-
F34R
nagyúr
Erdekes egy gondolat. Hogy mennyire biztonsagos azon talan lehetne ragodni, tobb tiz ev mulva tuti kiderulnek a hibai. [link]
3D printer that are usually use to make homes are just computer controlled concrete pourers.
You would still need a crew of builders to operate the loading, the mixing, carpentry, plumbing, electricity and the bureaucracy.Na hogy most az a csapat mennyiert dolgozik azt senki nem tudja. Lehet hogy joval tobb mintha az ember szakmunkasokat hivna dolgozni.
. Even then, this technology is so expensive and new you'd have to have a slew of financial backers & government/state/local/architect/social approval before you begin. Just move to China. It would be easier...
Mit ahogy mar elottem is leirtak, nem maga a "nyomtatas" kerul sokba hanem az engedelyezetes es a tobbi dolog, es sanszos hogy nem sok helyen fog elterjedni.
-
troviko
senior tag
+1
Imádom a 3D nyomtatást, mint témát, szerintem pár év múlva elég nagyot fog szólni.
Néhány év, és nem lesz "Alkoholosta Józsi" hogy csapassa a téglákat, hétfőn megrendeled a házat, kijön két bácsi egy ilyennel, meg egy markolóval, azt hétvégén már az asszonyt döngeted az új hálószobában.
És amúgy vélhetőleg az építés költségei még lejjebb fognak menni a jövőben. -
nemlehet
őstag
Nem tudom, de úgy gondolom, hogy egy ház építésében nem a falak felhúzása az igazán sok idő meg költség.
Az alapozás (földmunka!), közművesítés, tetőszigetelés, belső munkálatok (vésés villanyszereléshez, burkolás stb). A beton hőszigetelési tényező nem jó, tehát mint a videón is látszik ezt utólag meg kell csinálni ami élőmunka igényes. A tetőre rakott fóliás megoldás praktikus de nem túl szép plusz a lapos tető sem túl előnyös sok szempontból.Azért azt is megnézem, ha nem csak a gép sugarának megfelelő házat akarsz csinálni akkor mondjuk milyen pontossági hibák mentén tudod arréb mozgatni.
Mert a videóban meg a cikkben csupa "akár" meg "ha" dolgok hangzanak el. Plusz azért én nem vennék mérget arra, hogy ha nem egy demo projectről lenne szó akkor is kijönne a 220 dollár körüli négyzetméter ár.
Persze előremutató a dolog de azért én nem állnék addig féllábon amíg ez megreformálja a piacot jelenlegi formájában.
-
hege8888
aktív tag
Az építőipar is át fog alakulni. 10-20-30év, kitudja.. Ennek lesznek negatív hatásai is, a " 8ált. segédmunkás" kategóriát majd el lehet felejteni, hogy abból megéldegél vki.
Mint innováció, odab@sz, belsőépítészetben is lenne potenciál, még ha a külső szerkezet/alapozás még nem túl teherbíró. -
Ghandi
aktív tag
Sztem a mobilház jobb, és tudomásom szerint nem kell engedélyeztetni. Haverom rakott egyet a telkére. Nagyon rendben van. De, ott van pl. az Ytong. Haverokkal építettünk egy közös kéglit úgy, ahogy nem szabad. Akkor még nem volt köztünk építészmérnök, terv soha nem készült, csak rögtönöztünk. Továbbá, a házépítéshez szakmailag legközelebb álló tagunk egy futár srác, aki anno szobrásznak tanult. Ő már látott gipszet, meg követ.
Flexelésben, hegesztésben viszont pengék vagyunk. Szóval, igazi Mekk Elek építkezés volt. Ástunk a fal alá egy árkot, és 30 cm magasra öntöttünk egy beton koszorút. 3m -enként beleállítottunk 90x90 -es, vastag falú zártszelvényeket és ebböl van a "födém" is. Ez azért kellett, mert valaki azt mondta, hogy az Ytong nem bírja a terhelést.
Na, jó, ezt egy kicsit "túltoltuk", de így legalább még mehetne rá pár emelet.
Aztán jött a tetöszerkezet (természetesen zártszelvényből
), és a lemeztető. Végül felhúztuk az Ytong falakat. Piszok jól, könnyen és gyorsan lehet vele dolgozni. Kívül kapott egy design festést, belül meg faburkolatot. Sztem qrva jó lett, 15 éve áll, és ami a legfontosabb, hogy a társaság egy nagy buliként élte meg az építkezést. Úgy tűnik, hogy másoknak is bejön, mert a bárhelységünket már többször használták filmforgatásra.De jó lenne ha csak így mennének a dolgok. Sajnos ma már ott tartanak a dolgok hogy én mint tulaj semmit sem csinálhatok a házon. Építési napló, ilyen-olyan engedély ha ezek nincsenek akkor soha nem kapom meg rá a lakhatásit.
Ha úgy lehetne lakást építeni ahogy ti is, már rég készen lenne a lakásom a heverokkal felhúztuk volna már de ez nem így megy. -
#79335424
törölt tag
Sztem a mobilház jobb, és tudomásom szerint nem kell engedélyeztetni. Haverom rakott egyet a telkére. Nagyon rendben van. De, ott van pl. az Ytong. Haverokkal építettünk egy közös kéglit úgy, ahogy nem szabad. Akkor még nem volt köztünk építészmérnök, terv soha nem készült, csak rögtönöztünk. Továbbá, a házépítéshez szakmailag legközelebb álló tagunk egy futár srác, aki anno szobrásznak tanult. Ő már látott gipszet, meg követ.
Flexelésben, hegesztésben viszont pengék vagyunk. Szóval, igazi Mekk Elek építkezés volt. Ástunk a fal alá egy árkot, és 30 cm magasra öntöttünk egy beton koszorút. 3m -enként beleállítottunk 90x90 -es, vastag falú zártszelvényeket és ebböl van a "födém" is. Ez azért kellett, mert valaki azt mondta, hogy az Ytong nem bírja a terhelést.
Na, jó, ezt egy kicsit "túltoltuk", de így legalább még mehetne rá pár emelet.
Aztán jött a tetöszerkezet (természetesen zártszelvényből
), és a lemeztető. Végül felhúztuk az Ytong falakat. Piszok jól, könnyen és gyorsan lehet vele dolgozni. Kívül kapott egy design festést, belül meg faburkolatot. Sztem qrva jó lett, 15 éve áll, és ami a legfontosabb, hogy a társaság egy nagy buliként élte meg az építkezést. Úgy tűnik, hogy másoknak is bejön, mert a bárhelységünket már többször használták filmforgatásra. -
hemaka
nagyúr
Wow, just wow!
-
7s26c
őstag
-
Cathfaern
nagyúr
Egy haznal a falazas a legkissebb energia, jellemzoen ez tortenik leggyorsabban.
Ezt valtja ki a robot.Ugyanez mondjuk csiszolt keramia teglabol ragasztoval 2 nap alatt megepulne az egy nap helyett..
Hosziget utolag kell belerakni ami a beton miatt nem lesz a legjobb, valszeg fel even belul egyebkent is elreped a munkahezagok hianya miatt.Jo ez a technologia csak nem erre.
"Ugyanez mondjuk csiszolt keramia teglabol ragasztoval 2 nap alatt megepulne az egy nap helyett.."
Es az mennyibe kerulne? Nem hiszem hogy itt az ido a fo szempont. -
D1Rect
félisten
Ez 5-10 év múlva akár működhet is.
-
7s26c
őstag
Egy haznal a falazas a legkissebb energia, jellemzoen ez tortenik leggyorsabban.
Ezt valtja ki a robot.Ugyanez mondjuk csiszolt keramia teglabol ragasztoval 2 nap alatt megepulne az egy nap helyett..
Hosziget utolag kell belerakni ami a beton miatt nem lesz a legjobb, valszeg fel even belul egyebkent is elreped a munkahezagok hianya miatt.Jo ez a technologia csak nem erre.
Az Avatarod okán hitelesebbnek tűnik a mondandód. Olyan szakis.

-
ViZion
félisten
hát ebben telek ár szvsz nem volt, nyilván ebbe a 278 usd/m2-be nem kalkulálták, nem arról szólt. De lehet kihagytam amikor olvastam.
-
daninet
veterán
Egy haznal a falazas a legkissebb energia, jellemzoen ez tortenik leggyorsabban.
Ezt valtja ki a robot.Ugyanez mondjuk csiszolt keramia teglabol ragasztoval 2 nap alatt megepulne az egy nap helyett..
Hosziget utolag kell belerakni ami a beton miatt nem lesz a legjobb, valszeg fel even belul egyebkent is elreped a munkahezagok hianya miatt.Jo ez a technologia csak nem erre.
-
Vesa
veterán
Olvass vissza pár hsz.-t. Ennyibe kerül elektromos és vízszereléssel, midnennel (kivéve bútorok).
Nem meglepő az ár, mivel betonból van az egész, humán munkaerő meg fele annyi sem kell, mint egy rendes házhoz.. -
Borzoló
senior tag
3milla+anyag? Szabvàny szögletes ház még olcsóbb???
Nem értem! Ez túl olcsó!!!
Ha valaki referàlna azt megköszönném.
Màr rendelem is, ha ez igaz(kétlem).
-
xmaas
őstag
Durva teljesitmeny az biztos ,csak azt nem lehet tudni hosszutavon mennyire tartos egy ilyen szerkezet ,mennyire fog peneszedni, hoszigeteles stb.
Az csak egy dolog hogy valamit joval olcsobb eloallitani de sajnos attol meg a vegtermek nem lesz olcsobb a mai vilagba lenyegtelen mi mennyire olcso ugyis draga lesz mire a vegfelhasznalohoz kerul.
Minden esetre hajra tenyleg durva fejlesztes kitudja lehet par even belul tenyleg igy fognak mindent eloallitani ha meg fejlesztenek az anyagokon joval erosebb/jobb is lesz mint egy hagyomanyos epulet -
Vesa
veterán
Nem is értem, ki keverte ide a telket, annak mi köze ehhez? A telek egy normál ház alá is kell (meg minden alá), itt most az építés beker költségéről van szó! Nem is értem...

-
zseko
veterán
"A nyomtatási minőség lehetővé tette, hogy csiszolás és egyéb előkezelés nélkül, azonnal festhessék a falakat."
Ó hogyne, majd még véletlenül el is hiszem
Ez olyan szépen be lett vakolva, hogy öröm nézni. Egyértelműen látható a videón.
Egyébként tetszik
-
Hobbbyt
őstag
Jól mutat... távolról, aki tudja mit nézzen annak sajnos ez vicc kategória, jó pár olyan hibát látok amivel normális fmv erre soha sem adna nyilatkozatot

Az ötlet nem új, már egy ideje létezik, jó esz ez, de úgy kell neki 10 év mint a huzat.
A másik probléma, hogy ez csak akkor olcsó ha típus terveket vesz az ember, sajnos a tervezői oldalon egy normál családi háznál az esetek 99%-ban még mindig álom a normális kiviteli terv és a 3d tervezés, ez a gép meg nem fog 3 skiccből dolgozni, tehát akik eddig itthon családi házakat terveztek azok rendesen vakarnák a fejüket és horror összegeket mondanának, ha egy olyan tervet kérne tőlük a megrendelő ami alapján ez a gép el is készíti a szerkezetkész házat.
A másik kérdés ami motoszkál bennem, hogy látok 3*4cm betont, 10cm légrést, meg 10 cm szigetelést, ez azért messze alulmúlja mind hőtároló tömegben mind szigetelő értékben a jelenleg általános 38-as blokk fal +15 cm epst.
Szóval van itt még gond bőven de hajrá, alig várom, hogy ilyeneket lássak minden nap, már jól."A másik kérdés ami motoszkál bennem, hogy látok 3*4cm betont, 10cm légrést, meg 10 cm szigetelést, ez azért messze alulmúlja mind hőtároló tömegben mind szigetelő értékben a jelenleg általános 38-as blokk fal +15 cm epst."
1, Ez a baj azzal ha olyan beszél aki nem tanulta.
Fizikai-logikai bukfenc a hőszigetelt hőtároló. . .ugye érzed az önellentmondást? A mai épületeknél ha külön hőszigetelünk, akkor a hőtároló kapacitással csak a baj van..
2, Azt azért jobb ha tudod, hogy a 38-as falazóblokk és a 15 centis eps durva túlkapás, a magyar új és szigorú (2015-ös) előírásnak már 10 centivel is bőven megfelelne.
3, Ez csak formalitás. Annak a gépnek tökmindegy, hogy az előtétfalat milyen távolságra teszi a teherhordó faltól.. (szóval a hőszigetelő vastagság csak pár kattintással módosítható) Ez a része nem is lehet fix, hisz országonként- kontinensenként más-más az előírás és elvárás. -
ViZion
félisten
Ha 15 M huf-ból megvan egy 100 négyzetméteres ház telekkel együtt, akkor az alapot esküszöm kiásom magam...
Csináltam már párat...
Telek árat ne vegyük ide, még felénk is 10 km körön belül hatalmas szórás van, közművek, etc. dettó. De még ha ezt nem vesszük is szép teljesítmény 15 m-ből kompletten (normális fűtéssel, szigeteléssel, szellőztető rendszerrel, etc.) 100 m2 házat felhúzni...

-
gergejly
aktív tag
Ha ez egyáltalán elér Magyarországra, nyilván nem ennyibe fog kerülni, hanem a tízszereseébe.
-
littlerock
aktív tag
Egy alapozás sem árt ha van, főleg ott ahol magasabb a talajvíz.
Ha 15 M huf-ból megvan egy 100 négyzetméteres ház telekkel együtt, akkor az alapot esküszöm kiásom magam...
Csináltam már párat...
-
bkercso
nagyúr
kívül -35°C volt, a sátorban 5°C hőmérsékletre melegítették a levegőt, ahonnan már képesek dolgozni a betonnal.
Eh, nem értenek ezek hozzá! A magyar építőipar -10 fokban is tud dolgozni. Itt épül velem szemben egy társasház és nem zavarta őket a január-februári fagy/hó...

(#4) syberia
Nem poén. Olvastam valahol, hogy a NASA már dolgozik olyan 3D nyomtatón, ami a holdporból nyomtatna épület(elem)eket. Ezeket előre felküldik, mire emberek odaérnek, már kész az Alfa holdbázis

Az Optomec fémnyomtatóival készítenek ilyen holdregolitutánzatból nyomtatós kísérleteket, de ahhoz titánporral kell keverni.
-
arty
veterán
elmékszem az "emberek munkáját elveszi a robotizáció" cikk alatt (nemtom a pontos címet) írt egy srác, hogy az építőiparban melózik, ott egyelőre ilyentől nem kell tartani ....
upsz

egyébként az ötlet tetszik, de több kérdésem lett a videók után, mint előtte

ráadásul, ha minden jól megy, én már SOHA többet nem építkezek. persze 15 éve PONT ugyan ezt mondtam, aztán tavaly nekiálltunk (tetőtér) és még hol a vége.... -
Tazsam01
tag
Jól mutat... távolról, aki tudja mit nézzen annak sajnos ez vicc kategória, jó pár olyan hibát látok amivel normális fmv erre soha sem adna nyilatkozatot

Az ötlet nem új, már egy ideje létezik, jó esz ez, de úgy kell neki 10 év mint a huzat.
A másik probléma, hogy ez csak akkor olcsó ha típus terveket vesz az ember, sajnos a tervezői oldalon egy normál családi háznál az esetek 99%-ban még mindig álom a normális kiviteli terv és a 3d tervezés, ez a gép meg nem fog 3 skiccből dolgozni, tehát akik eddig itthon családi házakat terveztek azok rendesen vakarnák a fejüket és horror összegeket mondanának, ha egy olyan tervet kérne tőlük a megrendelő ami alapján ez a gép el is készíti a szerkezetkész házat.
A másik kérdés ami motoszkál bennem, hogy látok 3*4cm betont, 10cm légrést, meg 10 cm szigetelést, ez azért messze alulmúlja mind hőtároló tömegben mind szigetelő értékben a jelenleg általános 38-as blokk fal +15 cm epst.
Szóval van itt még gond bőven de hajrá, alig várom, hogy ilyeneket lássak minden nap, már jól. -
Gyula84
veterán
kívül -35°C volt, a sátorban 5°C hőmérsékletre melegítették a levegőt, ahonnan már képesek dolgozni a betonnal.
Eh, nem értenek ezek hozzá! A magyar építőipar -10 fokban is tud dolgozni. Itt épül velem szemben egy társasház és nem zavarta őket a január-februári fagy/hó...

(#4) syberia
Nem poén. Olvastam valahol, hogy a NASA már dolgozik olyan 3D nyomtatón, ami a holdporból nyomtatna épület(elem)eket. Ezeket előre felküldik, mire emberek odaérnek, már kész az Alfa holdbázis

mi nálunk a munkahelyen ott se zavarta őket, majd lehetett újra vakolni mikor jobb idő lett
-
mzso
veterán
A francért nem érhető el mindenhol.
Bár ilyen áron egy ilyen épület túl jónak tűnik, hogy igaz legyen. -
Vesa
veterán
Persze rögtön jönnek a kérdések, problémák is:
1. Dombos vidékre, hegyre, hogyan viszik fel a cuccot? Az én házam hegyoldalban van, apró zsákutca. Ide nem tudna bejönni az biztos.
2. Úgy tudom, hogy a full beton fal hőtechnikai jellemzői, finoman szólva sem a legjobbak. Gondoljunk csak a panelekre, ahol nyáron megrohadsz, télen megfagysz. Ha egyiket sem akarod, akkor meg a gatyád rámegy a klíma/fűtés etetésére.
3. A tetőfedő anyagból még annyit sem nézek ki, mint a zsindelyből (ami tkp. egy kaviccsal szórt kátránypapír). Vajon mennyit bír a rendes tetőcseréphez képest?
4. Ha nincs vakolat -a videón nincs, csak festik direkt a betont-, akkor nem vennék mérget a tartósságra. Közismert, hogy a szélsőséges időjárásnak kitett beton hajlamos repedni, idővel porladni. Vakolva nincs gond, de így szimplán kitéve az elemeknek, szerintem kevés és nem lesz tartós. -
Vesa
veterán
Ez k*rva jó!

Először arra gondoltam, hogy a gépészet és a burkolatok miatt majd úgyis elszáll az át, de a cikk szerint valamilyen szinten mát benne van a vezetékezés is. Így már tényelg zseniális! -
ViZion
félisten
Megoldják sztem. Csövezés (fűtés, víz) már aljzatbetonban megy, azért az itt is kell. Elektromos csövezésnek elég, ha a megadott helyen beljebb rak pár sort, ott marad a falban egy "nút", gondolom megoldható. Burkolás biztos megoldható, burkoló barátom mondta, h van folyékony, átlátszó műgyanta (vagy ilyesmi) anyag, amit úgy használnak, h képet lerakják a padlóra (céglogó, akármi) és kiöntik... Szal. gyermekeinknek már lehet kicsit könnyebb lesz, szerintem én nem fogok annyit élni, h lássam ezt a városban nyomtatni

Mondjuk azért egy hagyományos épülethez képest a statikai eredményekre kíváncsi lennék.
7s26c: jah, felénk elég magasak az árak, de 10-15 km-re kis falukban olcsó minden. Jönnek a BP-i nyugdíjasok. Pesti lakás árából itt családit vesz, és a nyugdíja is elég mindenre, meg még marad is pénze...

-
7s26c
őstag
-
Góliát
őstag
Nem utolsó szempont, hogy a falak mennyire szellőznek, az alap vizszigetelése megfelelő-e?!
-
Syl
nagyúr
-
Mike88
senior tag
Szomorú? Az!

Itt nincs olyan, hogy a történet nem szomorú! Szóval nincs olyan, hogy van 1 olyan építtető széles e határban, aki ne ezt csinálná!
Régen még olyan is volt, hogy 1 év száradási idő. Ezt én is csak úgy hallottam!
Nézd, ma már szerelnek villanyt tető nélkül télen, hóesésben, lehungiznak szétázott falakat, sőt le is festenek vizes falakat. Semminek nem hagynak időt! Persze egy szarhalmaz lesz, tiszta sor! DE át van adva időre, mert az az istene mindennek! -
#06658560
törölt tag
Isten mentsen tőle! Én eddig is idegenkedtem a könnyűszerkezetes házaktól, konténerházat meg láttam kivűlről belűröl....kösz nem.
Én nem azt mondom hogy aprópénzért akarok kis lyukat,hanem hogy olcsóbban. Eladtuk a mostani házunkat,és szeretnénk egy másikat. Megvannak már a tervek is egy 80nm-es házra,most akarunk kivitelező céget keresni. Ez a megoldás tetszik,és amit a ház építésénél megspörol az ember azt ugyis rákölti a gépészetre,belső kialakításra stb. Az egészre 10milliót tudnánk ráfordítani,ami a mostani építési procedúrákkal kb szerkezetkész házat jelent. Igy lehet már kulcsrakész ház lehetne ennyi pénzből ami nagyon nag segítség lenne!Az árelőnyt az engedélyeztetéssel el is buknád.
-
7s26c
őstag
-
Fred23
nagyúr
Isten mentsen tőle! Én eddig is idegenkedtem a könnyűszerkezetes házaktól, konténerházat meg láttam kivűlről belűröl....kösz nem.
Én nem azt mondom hogy aprópénzért akarok kis lyukat,hanem hogy olcsóbban. Eladtuk a mostani házunkat,és szeretnénk egy másikat. Megvannak már a tervek is egy 80nm-es házra,most akarunk kivitelező céget keresni. Ez a megoldás tetszik,és amit a ház építésénél megspörol az ember azt ugyis rákölti a gépészetre,belső kialakításra stb. Az egészre 10milliót tudnánk ráfordítani,ami a mostani építési procedúrákkal kb szerkezetkész házat jelent. Igy lehet már kulcsrakész ház lehetne ennyi pénzből ami nagyon nag segítség lenne!Én gondoltam pedig már rá! Szeretnénk egyszer vidékre költözni, és olcsó megoldás lenne egy telek, meg rá egy konténerház.

Amíg nem nyomtat nekünk senki olcsón házat...

-
Ghandi
aktív tag
Isten mentsen tőle! Én eddig is idegenkedtem a könnyűszerkezetes házaktól, konténerházat meg láttam kivűlről belűröl....kösz nem.
Én nem azt mondom hogy aprópénzért akarok kis lyukat,hanem hogy olcsóbban. Eladtuk a mostani házunkat,és szeretnénk egy másikat. Megvannak már a tervek is egy 80nm-es házra,most akarunk kivitelező céget keresni. Ez a megoldás tetszik,és amit a ház építésénél megspörol az ember azt ugyis rákölti a gépészetre,belső kialakításra stb. Az egészre 10milliót tudnánk ráfordítani,ami a mostani építési procedúrákkal kb szerkezetkész házat jelent. Igy lehet már kulcsrakész ház lehetne ennyi pénzből ami nagyon nag segítség lenne! -
Fred23
nagyúr
Na én vagyok az aki tényleg komolyan érdekelne ez a dolog! Most adtuk el a házunkat, van egy üres telkünk közművekkel és építkezni akarunk. Engem nem a gyorsaság érdekel,felőlem lehet tobb hónap is,hanem az ár és a nem mindennapi formák is csábítanak. Megpróbálok jobban utánajárni a dolgoknak, de ha valaki tud céget itt magyarországon akkor azt feltétlenül ossza meg velem.
Tök jó lenne ha a miénk lenne az első magyaországi 3D nyomtaott ház.Konténerházra nem gondoltatok?
-
Ghandi
aktív tag
Na én vagyok az aki tényleg komolyan érdekelne ez a dolog! Most adtuk el a házunkat, van egy üres telkünk közművekkel és építkezni akarunk. Engem nem a gyorsaság érdekel,felőlem lehet tobb hónap is,hanem az ár és a nem mindennapi formák is csábítanak. Megpróbálok jobban utánajárni a dolgoknak, de ha valaki tud céget itt magyarországon akkor azt feltétlenül ossza meg velem.
Tök jó lenne ha a miénk lenne az első magyaországi 3D nyomtaott ház. -
Hobbbyt
őstag
Én azért megvárnám amíg az építési hatóságok és a megfelelő laboratóriumi és helyszíni mérések elkészülnek, illetve megtörténik a gyorsított öregedésvizsgálat...szóval nagyjából azok, amik minden építőanyagra és építési technológiára vonatkoznak. Nyomás, hajlítás, hő-víz-lég-tűz-hang technikai vizsgálatok, statika, földrengés állóság. Illetve a felhasznált anyag mennyire környezetbarát, újrahasznosított, újrahasznosítható. Mik az anyag egészségügyi kockázatai.
Abszolút nem vagyok ellene, de mostanában a startupok és crowd funding korában gyakran elfeledkeznek arról, hogy vannak törvények, szabályok, szabályozások, szóval ha autót vagy épp házat vagy repülőt akarok építeni, gyártani, eladni, akkor azokat be kell tartani.
Emellett ez is hozzáfűzhető a hétről hétre gyarapodó "robotok" vs "elveszett munkahelyek" témájához.
Tévúton jársz ezzel, mert itt nincs új építőanyag. A betont már nagyon jól ismerjük.. nincs mit vizsgálni rajta. Szálerősítést is sok éve ismerjük már, ipari padlókat nem tudunk csinálni máshogy. Régen acélhajjal, manapság üvegszállal és egyéb anyagokkal. Keveréskor simán hozzá adjuk mint bármi mást.. jól működik, bevált. Vasalás pedig csak ott kell, ahol húzószilárdság is felléphet.. ami egy sima 1-2 szintes háznál az alapozás és a födém.
Statikailag is jól meghatározható.. sőt, talán még jobban mint egy "mesterekből" álló brigád építménye, hisz a minőség is kivitelezés itt elég állandó.. míg *falván addig biztos a minőség ameddig a zsákos anyag nincs kibontva. Pl. 1-2 okos ötlet, hogy használják fel az esővizet meg a talajvizet is építéshez, máris észrevehetően romlik a nyomorúságosság.
-
7s26c
őstag
Ahogy mondod, sajnos ilyen vilagot elunk..
Azert kivancsi lennek ra, hogy milyen feltetele lenne itthon
gondolom nem lenne rá Csok, de lenne építőipar-megkerülési és ezért adókiesési járulék....
-
5150
aktív tag
Nagyon tetszik!

-
Demizson92
aktív tag
-
7s26c
őstag
pénzt tud nyomtatni ? mert akkor veszek belőle rendes házat....
-
Tigerclaw
nagyúr
Na igen, igy kene hazakat epiteni. Persze azert van meg mit fejleszteni mert jo lenne, ha a butorokat, haztartasi eszkozoket, vececseszet is belenyomtatna.
(persze a butort lehetoleg ne betonbol ) 
Eleg valoszinu, ha egy ilyen technika ipari mertekben elterjedne, hogy egy kisebb lakas 1 millioert is elkeszitheto lenne.
A hazai lakasprogramoknak az ilyen gepek vasarlasat es fejleszteset kene 100 milliardokkal tamogatni, mert biztos hogy ezzel ossz egeszeben sokkal olcsobban lehetne hazakat epitni.Azért ne igyunk előre a medve bőrére. A részletekben rejlik az ördög és abból nem kaptunk semmit. Ennyiből még az sem derült ki, hogy holnap nem-e dől össze, hogy 3x-os áron lehet csak kifűteni mert gyenge a hőszigetelése, esetleg állandóan penészedik, mert nincs szellőzés, vagy hogy éghető anyagból van...bármi lehet. Annyit tudunk amit ők közölni akartak, aminek talán a fele sem igaz, vagy nem úgy.
Ha megfelel az előírásoknak akkor kap engedélyt és jöhet a mehet.
Ez pont ugyanaz, hogy nyomtathatsz, vagy mondjuk önthetsz pisztolyt, de jó eséllyel az első használatkor felrobban. Olajteknőt lehet önteni, sőt talán nyomtatni is, de hengert vagy dugattyút nem. Eddig a 3D nyomtatás nagyjából az öntéssel hasonló szilárdságot biztosított, vagyis csak kicsi statikai, dinamikai igénybevételnek kitett tárgyakat lehetett nyomtatni. Ha mondjuk betonnal nyomtatnának, akkor is kellene egy komoly vasalás. Itt valami üvegszálas megoldással erősítenek, de nem látni, hogy pontosan hogyan.
-
E.Kaufmann
veterán
Én azt néztem, hogy pont ilyen görbe házba való, a görbe tv
, ahogy 6:08-nál is látszik. -
Dhampir
félisten
-
7s26c
őstag
Rajon a millio ado, plusz kitalalnak majd 3d nyomtatott hazadot, meg a kutyaf@...t is

és nem felel majd meg 200 szabványnak sem
-
Demizson92
aktív tag
-
duke
aktív tag
Na igen, igy kene hazakat epiteni. Persze azert van meg mit fejleszteni mert jo lenne, ha a butorokat, haztartasi eszkozoket, vececseszet is belenyomtatna.
(persze a butort lehetoleg ne betonbol ) 
Eleg valoszinu, ha egy ilyen technika ipari mertekben elterjedne, hogy egy kisebb lakas 1 millioert is elkeszitheto lenne.
A hazai lakasprogramoknak az ilyen gepek vasarlasat es fejleszteset kene 100 milliardokkal tamogatni, mert biztos hogy ezzel ossz egeszeben sokkal olcsobban lehetne hazakat epitni. -
7s26c
őstag
ez kérem a vegytiszta jövő
-
Zodicus
senior tag
Hatalmas

-
rnyk
tag
Rohadt erdekes ez! De jovolna egy rendes technologai videot latni a marketing melle... Pl megis milyen alapozas kellett? A tetorol is csak annyit mondtak, h van. Mikent vannak megoldva a belso gepeszeti dolgok stb, stb..
-
Fred23
nagyúr
Remélem, ez villám sebességgel el fog terjedni!
-
qqcqqc
őstag
-
Góliát
őstag
-
zone
őstag
-
#06658560
törölt tag
Én azért megvárnám amíg az építési hatóságok és a megfelelő laboratóriumi és helyszíni mérések elkészülnek, illetve megtörténik a gyorsított öregedésvizsgálat...szóval nagyjából azok, amik minden építőanyagra és építési technológiára vonatkoznak. Nyomás, hajlítás, hő-víz-lég-tűz-hang technikai vizsgálatok, statika, földrengés állóság. Illetve a felhasznált anyag mennyire környezetbarát, újrahasznosított, újrahasznosítható. Mik az anyag egészségügyi kockázatai.
Abszolút nem vagyok ellene, de mostanában a startupok és crowd funding korában gyakran elfeledkeznek arról, hogy vannak törvények, szabályok, szabályozások, szóval ha autót vagy épp házat vagy repülőt akarok építeni, gyártani, eladni, akkor azokat be kell tartani.
Emellett ez is hozzáfűzhető a hétről hétre gyarapodó "robotok" vs "elveszett munkahelyek" témájához.
Hatalmas +1000.
-
geratn
tag
Kettőt kellene egymás mellé, aztán egy jó kőműves összehozná egy folyosóval, az alapozást meg előtte pár héttel meg kell csinálni, jó erős vasbeton alappal. Később biztosan lehet majd a magasságot is álltani, így lehet lépcsős terasz is.

-
Tigerclaw
nagyúr
Én azért megvárnám amíg az építési hatóságok és a megfelelő laboratóriumi és helyszíni mérések elkészülnek, illetve megtörténik a gyorsított öregedésvizsgálat...szóval nagyjából azok, amik minden építőanyagra és építési technológiára vonatkoznak. Nyomás, hajlítás, hő-víz-lég-tűz-hang technikai vizsgálatok, statika, földrengés állóság. Illetve a felhasznált anyag mennyire környezetbarát, újrahasznosított, újrahasznosítható. Mik az anyag egészségügyi kockázatai.
Abszolút nem vagyok ellene, de mostanában a startupok és crowd funding korában gyakran elfeledkeznek arról, hogy vannak törvények, szabályok, szabályozások, szóval ha autót vagy épp házat vagy repülőt akarok építeni, gyártani, eladni, akkor azokat be kell tartani.
Emellett ez is hozzáfűzhető a hétről hétre gyarapodó "robotok" vs "elveszett munkahelyek" témájához.
-
KaiotEch
nagyúr
Lassan tényleg nem vicc lesz, ami most még az:
A német egy taxiban ül Budapesten. Nem soká rámutat a Halászbástyákra és kérdi:
- Ez mi?
A sofőr elmodja neki, hogy mi az. Azt mondja a német:
- Ahh, nálunk ezt 1 hét alatt felépítik.
Nem soká elhaladnak a Mátyás-templom mellett. Rámutat a temlopra és azt mondja:
- Ez mi?
A sofőr megint válaszol. A német azt mondja:
- Ahh nálunk ezt 3 nap alatt felépítik.
Nem soká elhaladnak a Parlament mellett. Rámutat és megkérdi a német, hogy mi. A sofőr azt mondja:
- Nem tudom tegnap még nem volt itt. -
Lacok
őstag
Nem rossz de egy jó alapozás is kell hozzá plusz közművesítés.
-
Teréz Atya
senior tag
A betonnak elég komoly a kötéshője különösen nagyobb keresztmetszetű szerkezeteknél, Ha a zsaluzatot fennhagyják akkor kalcidurral bőven lehet fagypont alatt is dolgozni, a közhiedelemmel ellentétben nem lesz alacsonyabb a szerkezet minősége, sőt, a hitelen nyári meleg és éjszakai hőingás okoz nagyobb problémát valamint a nem megfelelő mértékű utánnedvesítés. Természetesen a hideg kötésgyorsító nem olcsó, de teljesen biztonságosan használható eredményt ad.
Meteorológus Mihály óta tudjuk, hogy a betont öntözni kell.

-
petipetya
nagyúr
Nem rossz, de szerintem még szükség lenne pár dologra:
- önálló áramforrás
- önálló feldolgozása a kakinak és pisinek
- önálló vízgazdálkodásHa mindezek adottak, akkor el lehet kezdeni elhagyni a városokat, és kitelepülni ezekbe.
-
osztraksajt
őstag
A betonnak elég komoly a kötéshője különösen nagyobb keresztmetszetű szerkezeteknél, Ha a zsaluzatot fennhagyják akkor kalcidurral bőven lehet fagypont alatt is dolgozni, a közhiedelemmel ellentétben nem lesz alacsonyabb a szerkezet minősége, sőt, a hitelen nyári meleg és éjszakai hőingás okoz nagyobb problémát valamint a nem megfelelő mértékű utánnedvesítés. Természetesen a hideg kötésgyorsító nem olcsó, de teljesen biztonságosan használható eredményt ad.
-
fonix232
aktív tag
Kerekítsünk mindent felfelé és így legyen 90.000+ áfa/nm telek nélkül.
Aki már építkezett tudja, hogy ez a már túl szép hogy igaz legyen kategória.
Ha magadnak csinálsz meg mindent és ismerősökön keresztül sikerül minden alapanyagot okosba - viszonteladói árakon beszerezni még akkor is versenyképes ez az ár. A 223$ meg hihetetlen!Szerintem ott lesz a turpisság, hogy a nyomtatónak a bérleti költsége meg a fentiek duplája lesz, még egy napra is.
Szerintem a lényeg az lenne, hogy nem bérled a cuccot, hanem kijönnek és megépítik neked, minimálisan az adott négyzetméterár felett (ugye használódás, kiszállási díj, stb.). Illetve a sebesség - egy hasonló házat hagyományos kivitelezők akár hónapokig is építhetnek, ez pedig cca. egy nap alatt megvolt. Szóval mondjuk usában, áradás/szupervihar idején lakásukat vesztett emberek villámgyorsan újra fedél alatt találják magukat.
-
jerry311
nagyúr
A videóból: ~10k USD-ben benne van az összes anyag és munkadíj (alaptól a tetőig), kivéve a berendezési tárgyakat.
Az anyag polimer beton, illetve használnak üvegszálat is ha nagyobb szilárdság kell. -
gege547
tag
Azt kell, hogy mondjam.. van létjogosultsága a dolognak. Ilyen egyszerű és kis méretben simán versenyképes lehet. De nagyobb méretben azért vannak kétségeim, vasalás nélkül a betonnak nincs húzószilárdsága ami elég problémás dolog pl. egy födémnél.. Hőszigetelést is jobban meg kéne oldani a nyílászáróknál, de ahogy láttam a videón az előtétfal okos dolog, viszont a párazárás miatt a lakótérben kell kezdeni valamit a párával ami csak szellőztetéssel mehet ki így. De arra már vannak okos légtechnikai dolgok.
Elvileg üvegszállal erősítették meg a falat. Gondolom a beton miatt. De ha azok nem zavarják a gépet szerintem simán be lehet neki dobni valami vasalást acélból is. Most kerül max 1 millával többe nem nagy érvágás tekintve hogy így is 4 milliónál járunk a hagyományos módszerrel meg ennek minimum a duplája lenne.
És akkor ez volt az olcsó megoldás és csak 2 dolgot nem szabad keresni. Egyenest meg derékszöget. Meg hát ugye a jóvanazúgy minőségellenőrzési szabvány szerint épül meg. -
arn
félisten
-
Cathfaern
nagyúr
-
Syl
nagyúr
Inkább az a mai helyzet a szomorú, hogy nem zavarhatja őket, különben nincs fizu.
Meg hogy a kivitelező főnöknek azért a vadonatúj nyolcas bömbi beesett
Nyilván nem spóroltak semmin.... -
hito
nagyúr
Bar nem vagyok kozgazdasz, de lehet hogy nagyobb lenne a negativ hatasa, mint a haszna. Persze nem rovidtavon, a haszonelvezoje (megrendelo) szemszogebol nezve.
-
arn
félisten
-
vottokar
senior tag
Nagy ötlet és nagyon tetszik. Viszont az a sanda gyanúm, hogy ez így ebben a formában és árban soha nem fog megvalósulni kishazánkban.

-
arn
félisten
ez rohadt nagy otlet... pl siman lehetne a hazadat is upgradelni egy ilyen geppel. a freeware hazban nem kapsz ajtokat a tobbi szobahoz, vagy letolthetsz dlct es updatelik

komolyra foditva, ha fejlodnek az anyagok,es a falon beluli strukturak par nap alatt felhuznak egy olyan hazat, amilyet te sose tudnal epiteni.
-
hito
nagyúr
-
Cifu
félisten
kívül -35°C volt, a sátorban 5°C hőmérsékletre melegítették a levegőt, ahonnan már képesek dolgozni a betonnal.
Eh, nem értenek ezek hozzá! A magyar építőipar -10 fokban is tud dolgozni. Itt épül velem szemben egy társasház és nem zavarta őket a január-februári fagy/hó...

(#4) syberia
Nem poén. Olvastam valahol, hogy a NASA már dolgozik olyan 3D nyomtatón, ami a holdporból nyomtatna épület(elem)eket. Ezeket előre felküldik, mire emberek odaérnek, már kész az Alfa holdbázis

Eh, nem értenek ezek hozzá! A magyar építőipar -10 fokban is tud dolgozni. Itt épül velem szemben egy társasház és nem zavarta őket a január-februári fagy/hó...
Néha meg is van a böjtje.

Ha betonozol, akkor van egy Kalcidur-nak nevezett adalékanyag, amivel elvben -10°C-ig dolgozhatsz. De értelemszerűen ez sem tud csodát tenni, ha például alapozni szeretnél, illetve pletyka szinten a beton minőségének se feltétlenül tesz jót.
Egyébként szerintem itt is ilyen adalékolt betonnal dolgoztak, ezért volt "elég" csak +5°C-ra felmelegíteni a sátor alatti hőmérsékletet.
-
Dr. 444Hertz
Arcképgyáros
-
vilmose33
őstag
kívül -35°C volt, a sátorban 5°C hőmérsékletre melegítették a levegőt, ahonnan már képesek dolgozni a betonnal.
Eh, nem értenek ezek hozzá! A magyar építőipar -10 fokban is tud dolgozni. Itt épül velem szemben egy társasház és nem zavarta őket a január-februári fagy/hó...

(#4) syberia
Nem poén. Olvastam valahol, hogy a NASA már dolgozik olyan 3D nyomtatón, ami a holdporból nyomtatna épület(elem)eket. Ezeket előre felküldik, mire emberek odaérnek, már kész az Alfa holdbázis

Elég baj,hogy nem zavarta őket.
-
vilmose33
őstag
Bakker, ez nem semmi! Persze tuti tele van finomítanivaló részlettel, de egyszerre ezeket hozni: olcsó + gyorsan elkészül + megbízható végeredmény + jól szállítható eszközök --> ~báhol használható + már most elérhető.
Ez innováció!

szerk.: ráadásul így szoftverrel és majd az alkotóelemek további javításával olyan formák hozhatók ki belőle, ami mai konzervatív/tradícionális gondolkodással elképzelhetetlenek voltak eddig
+1 Teljesen egyetértek.

-
Syl
nagyúr
kívül -35°C volt, a sátorban 5°C hőmérsékletre melegítették a levegőt, ahonnan már képesek dolgozni a betonnal.
Eh, nem értenek ezek hozzá! A magyar építőipar -10 fokban is tud dolgozni. Itt épül velem szemben egy társasház és nem zavarta őket a január-februári fagy/hó...

(#4) syberia
Nem poén. Olvastam valahol, hogy a NASA már dolgozik olyan 3D nyomtatón, ami a holdporból nyomtatna épület(elem)eket. Ezeket előre felküldik, mire emberek odaérnek, már kész az Alfa holdbázis

-
Góliát
őstag
KELL EGY ILYEN HÁZ!

Nekem biztos nem kéne!

-
a2d2
addikt
Nagyon tetszik.
-
Yany
addikt
Bakker, ez nem semmi! Persze tuti tele van finomítanivaló részlettel, de egyszerre ezeket hozni: olcsó + gyorsan elkészül + megbízható végeredmény + jól szállítható eszközök --> ~báhol használható + már most elérhető.
Ez innováció!

szerk.: ráadásul így szoftverrel és majd az alkotóelemek további javításával olyan formák hozhatók ki belőle, ami mai konzervatív/tradícionális gondolkodással elképzelhetetlenek voltak eddig
-
Taybore
aktív tag
És vajon mennyiért programozzák fel a nyomtatót? Mennyiért települnek ki a helyszínre? Mennyivel kerül többe a tervezés? A potenciál mindenesetre mindenképpen megvan benne!

De legalább egy ilyen házban van létjogosultsága az ívelt kijelzős TV-nek
-
twollah1976
őstag
Egy alapozás sem árt ha van, főleg ott ahol magasabb a talajvíz.
-
Cathfaern
nagyúr
Mikor lesz ilyen nyomtatóteszt a PH!-n?

-
Dr. 444Hertz
Arcképgyáros
-
Entryy
aktív tag
Kerekítsünk mindent felfelé és így legyen 90.000+ áfa/nm telek nélkül.
Aki már építkezett tudja, hogy ez a már túl szép hogy igaz legyen kategória.
Ha magadnak csinálsz meg mindent és ismerősökön keresztül sikerül minden alapanyagot okosba - viszonteladói árakon beszerezni még akkor is versenyképes ez az ár. A 223$ meg hihetetlen!Szerintem ott lesz a turpisság, hogy a nyomtatónak a bérleti költsége meg a fentiek duplája lesz, még egy napra is.
-
envagyok
veterán
Engem a nyomtató ára érdekelne..
-
k3nnny
csendes tag

-
Hobbbyt
őstag
Azt kell, hogy mondjam.. van létjogosultsága a dolognak. Ilyen egyszerű és kis méretben simán versenyképes lehet. De nagyobb méretben azért vannak kétségeim, vasalás nélkül a betonnak nincs húzószilárdsága ami elég problémás dolog pl. egy födémnél.. Hőszigetelést is jobban meg kéne oldani a nyílászáróknál, de ahogy láttam a videón az előtétfal okos dolog, viszont a párazárás miatt a lakótérben kell kezdeni valamit a párával ami csak szellőztetéssel mehet ki így. De arra már vannak okos légtechnikai dolgok.
-
Dhampir
félisten
Lehet, hogy 3.000.000 Ft, de attól félek, hogy a telek ára majd harmincmilliót fog kóstálni.
-
syberia
veterán
Kössék rá egy rakétára, és épülhet az első holdi telep.

-
wolruf
őstag
Zseniális! Nem tudom, mennyire lehet tartós, de ez nagyon-nagyon jó ötletnek tűnik. Simán építtetnék egy ilyet, még ha a rönkházak stílusosabbak is.
-
Graphics
Jómunkásember
KELL EGY ILYEN HÁZ!

Nyomtass magadnak

Amúgy csesszék meg, hogy nem itt vannak, kocsinak kéne garázs , simán jó lenne egy ilyen
-
Viktor0610
MODERÁTOR
KELL EGY ILYEN HÁZ!

Új hozzászólás Aktív témák
-
Fórumok
PROHARDVER! - hardver fórumok
Notebookok TV & Audió Digitális fényképezés Alaplapok, chipsetek, memóriák Processzorok, tuning Hűtés, házak, tápok, modding Videokártyák Monitorok Adattárolás Multimédia, életmód, 3D nyomtatás Nyomtatók, szkennerek Tabletek, E-bookok PC, mini PC, barebone, szerver Beviteli eszközök Egyéb hardverek PROHARDVER! BlogokMobilarena - mobil fórumok
Okostelefonok Mobiltelefonok Okosórák Autó+mobil Üzlet és Szolgáltatások Mobilalkalmazások Tartozékok, egyebek Mobilarena blogokIT café - infotech fórumok
Infotech Hálózat, szolgáltatók OS, alkalmazások SzoftverfejlesztésGAMEPOD - játék fórumok
PC játékok Konzol játékok MobiljátékokLOGOUT - lépj ki, lépj be!
LOGOUT reakciók Monologoszféra FototrendFÁRADT GŐZ - közösségi tér szinte bármiről
Tudomány, oktatás Sport, életmód, utazás, egészség Kultúra, művészet, média Gazdaság, jog Technika, hobbi, otthon Társadalom, közélet Egyéb Lokál PROHARDVER! interaktív
- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- Kormányok / autós szimulátorok topikja
- Kamionok, fuvarozás, logisztika topik
- Gyúrósok ide!
- Samsung kuponkunyeráló
- NVIDIA GeForce RTX 4080 /4080S / 4090 (AD103 / 102)
- Honor Magic7 Pro - kifinomult, költséges képalkotás
- Béta iOS-t használók topikja
- Az öregebb iPhone-okat felgyorsítja majd az iOS 27, ígéri az Apple
- További aktív témák...
- Ryzen 7 9850X3D AM5 félkonfig Csak tesztelt!
- Hibás első generációs,modolható, nem patchelt LCD Nintendo Switch + dokkoló, hori split kontroller
- MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI eladó! GARANCIA/SZÁMLA (a Te nevedre kiállítva)! Friss BIOS!
- ASUS TUF Z390M-PRO GAMING + Intel Core i5-9600K
- ASUS ROG STRIX X670E-F GAMING WIFI + 0 perces 32GB 6000MHz CL30 DDR5! GAR/SZÁMLA (a Te nevedre)!
- 288 - Lenovo Legion Pro 7 (16IAX10H) - Intel Core U9 275HX, RTX 5080 (ELKELT)
- Dell Precision 7550,15.6",FHD,i7-10850H,32GB DDR4,256GB SSD,T2000 4GB VGA,WIN11,LTE
- Telefon felvásárlás!! Honor 400 Lite, Honor 400, Honor 400 Pro
- Új Dell 14 Inspiron 5440 WUXGA IPS i5-1334U 4.6Ghz 10mag 16GB 512GB SSD Intel Iris XE Win11 Garancia
- GYÁRI TÖLTŐK: USB-C / DELL / LENOVO / HP / FUJITSU / TOSHIBA / Asus / Macbook /// Bp,/MPL/Foxpost
Állásajánlatok
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft.
Város: Budapest
Cég: aiMotive Kft.
Város: Budapest

![;]](http://cdn.rios.hu/dl/s/v1.gif)
Az EPS tökéletes szigetelésre csak meg kell védeni ami normálisan nem biztos, hogy olcsó. Értem az álláspontod de ilyen erővel találjanak ki valamit tégla helyet ami jobban szigetel és EPS sem kell. Egy anyag egy funkció így van ez rendjén csak abban legyen jó.


A zsalu nem kell hozzá, de ugyanúgy az önmaga által nyomtatott falon felmászva emelkedne az építmény, ez működhetne szerintem.




Nem hívnám őket a házamhoz építkezni.



Csak nem nálunk..
Na, jó, ezt egy kicsit "túltoltuk", de így legalább még mehetne rá pár emelet.




