Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bot1978

    senior tag

    válasz myckey #24 üzenetére

    90'-es évek második felétől hűtök blokkal. Sima desztvíz kis fagyállóval ami keni a pumpát. Egyszer ment tönkre a pumpám ennyi idő alatt, ami tényleg üzem közben térdelt le. Nem is vettem észre. Megállt a keringés, a CPU elérte a 100 fokot és lelőtte a gépet. Semmi baja nem lett a CPU-nak sem, másnak sem. Normál üzemi védelmi feladat, kvázi funkció, hogy 100 foknál leoffol mindent a CPU és ezt azóta tudják a procik, amióta az eszemet tudom.

    Ez a léghűtő aránytalan. Manapság egyre inkább lopják ki a műgyantát az alaplapok nyáklapjának anyagából. Bazira nem arra való egy több rétegű nyák, hogy tartson egy ilyen téglát. Álló házba én tuti nem tenném.
    Ahhoz képest, hogy nekem felül vannak a szárnyas csavarok és bármikor le tudom kapni a CPU-ról a blokkot úgy, hogy a lap a házban van egy ekkora tégla valami szerelési rémálom lehet. Ez mindenre rálóg és még leszedni sem lehet, csak ha kiszereled a lapot.

    Igazi öntökönszúrás, de legalább jó drága. Az egyetlen ami a víz ellen szól, hogy le kell engedni, ha teljesen szét akarod szedni. Fogjuk rá nyűgös, de ha az emiatt nyűgös akkor ez mi? Ráadásul negyvenezer. Jézusom. Ennyit még egy alaplapért is sokallok.

  • bot1978

    senior tag

    válasz JóképűIdegen #48 üzenetére

    Persze, hogy nem. Messze a legolcsóbb megoldás, ha jó hűtést akarsz.

    (#50) D1Rect

    Két éve megy egy ilyen az egyik gépemben. Teljesen hangtalan és hibátlan 12V-ról. Nem kell szabályozni, csak bedugod a molexet és ennyi. Megy és megy. Elég erős ahhoz, hogy kinyomja a levegőt, de nem túl erős. Erre van kitalálva. És ha kínai akkor mi van? Ma már minden az. Hagyjuk már a D5-öt ég szerelme. Csak a fanatikusok fizetnek ki annyit egy pumpáért.

    [ Szerkesztve ]

  • bot1978

    senior tag

    válasz D1Rect #55 üzenetére

    kiváló gyártásminőség a D5, csak tízszeres áron. Ennyiért ez már szerintem nem érdem, hanem alap. Az meg egyenesen gáz, ha ilyen nagyon drágán nem vagy készen.
    Ehhez képest veszel egy ilyen kínait, bedugod és pipa.
    Szóval ha nem a csicsa vagy a farokmutogatás kell, akkor van megoldás alacsony áron. Mindig is volt. Semmi értelme nem volt soha még az ilyen kompakt vackokat sem megvenni.
    Még Ordasi féle fúrt blokkal is le lehet nyomni egy olyan hatásfokát annak meg ezresért ment darabja az aprón. Már egy ideje nem építettem, de bő két éve, amikor összeraktam az utolsót a linkelt pumpával lássuk:
    5k volt a pumpa akkor újonnan, csatik, bilincs az árban
    2k volt a blokk (fúrt réz CPU blokk) apróról
    3k volt egy GPU blokk (ez egy nagyon régi giga blokk volt, de gyári új dobozában, bontatlan, mondjuk plexi tetős, nekem emiatt nem tetszett, de az embernek kellett és tele volt a doboza bilinccsel. Olcsó volt, de 6mm rajta a csonk és műanyag, szóval szerintem szar, de csőre cső és be lehetett kötni a 8/10mm-es csővel)
    10k volt a triplaradi, slim de adtak hozzá HF csonkokat is
    Összeadod ez nincs 20 rongy. A cső meg a desztvíz kis fagyállóval filléres tétel. Ennyiért léghűtésből hozd össze a CPU-t meg még a VGA-t is úgy, hogy még jó is legyen. Szerintem simán olcsóbb a víz, ha jót akarsz.
    Egy rézblokknak sima a teteje. Flex mindenkinek van otthon. Kivágsz egy négyzetet egy lemezből és kifúrod ahol kell. Most pl. Ryzen AMD-nek a gyári merevítőjét fel lehet használni alul és simán beletekered a metrikus csavart amit a csavarboltban megveszel kemény 10Ft/db áron. Veszel négy csavart és fel is tetted az ordasi blokkot. Ráadásul simán le tudod venni bármikor az alaplap kiszerelése nélkül. A kvázi "lefogató" lemez el is takarja a blokkot, ergo csak rajtad áll hogy néz ki. Ha csicsázni akarod lefújod valami festékkel.

    [ Szerkesztve ]

  • bot1978

    senior tag

    válasz D1Rect #58 üzenetére

    szálcsiszolt meg polírozott meg eloxált meg átlátszó meg UV neon meg minden FC hát igen, sokféleképpen el lehet égetni 200 rugót én nem mondom, hogy nem néz ki jól :DDD

  • bot1978

    senior tag

    válasz fogtunder #60 üzenetére

    Nekik van a lefogató kit kb. kétezer Ft-ért, nekik ezt be kell nyelni, hogy ronda lesz és meg kell venni, bár igazából én sem a pénz miatt nem veszem meg készen, hanem mert lusta vagyok elmenni érte valahová BP-re Dunakesziről, ahol még sosem jártam.
    Rámegy egy fél nap.
    Házhoz a postával meg már annyi lenne, amennyit sz@rrágó vagyok adni egy ronda megoldásért. Kényelmesebb a hűvös garázsban legyártani egy lemezt, ami mindent szépen eltakar.
    Meg kicsit talán dilim is a barkácsolás, bár 6 lyukat kifúrni nem nagy mutatvány. A két nagyobb furatot a blokk csonkoknak én kétszer fúrom, mert rögtön elsőre nem elég éles a vastag fúrószár, hogy ne hajlítsa kicsit a lemezt a furat szélénél. A négy lyuk a csavaroknak viszont tényleg pár másodperc, szóval ezért nem indulok meg BP-re.

  • bot1978

    senior tag

    válasz fogtunder #62 üzenetére

    Attól amit írsz én még egy vagyok azok közül, akik az átlagnál jobban hűtik a CPU-t. Mi lennénk a célcsoport, a többieknek meg ott a gyári hűtő a proci mellé csomagolva „ingyen”.
    Értem, hogy van pár belvárosi pénzesebb garzonlakó is, aki játszhat, de az átlag jellemzően forráshiányos panellakó nem hiszem, hogy 40k-s CPU hűtőkön agyal, ha már ott tartunk, hogy célcsoport… mindegy, túl van tárgyalva, értelek én.
    Fogjuk rá, hogy van aki erre vágyik, aztán kész. 40k-ért szerintem nem könnyű elájulni ettől a terméktől.

  • bot1978

    senior tag

    válasz Cifu #71 üzenetére

    A léghűtésnek nekem valahogy mindig az a vége, hogy megdöglök a gép mellett, mert ott helyben korlátos a borda felülete, így levegőből kell több. A nagyobb légáramlás viszont túlságosan lecsökkenti a levegő hőszigetelő képességét.

    Az a baj, hogy amikor azzal jövök, hogy melegem van mellette általában kezdik a hülyeséget, hogy ennyi Watt disszipált teljesítmény meg a szoba ennyi légköbméter meg az átlaghőmérséklete bla bla bla és ugyanaz a léghűtés mint a víz, de közben meg egy frászt.

    Valahogy a PH fórumnépe nem akarja felfogni, hogy nem az átlagok érdekelnek és attól még, hogy egy páka mellett is elücsörögsz nem akarsz még egy hajszárítót sem magadra irányítani, nem hogy egy hőlégfúvót, mert ezek az áramlással elrontják a levegő hőszigetelő képességét a bőröd és a fűtőszál között és pont le fogod szarni a szoba átlaghőmérsékletét.
    Ugyanez a gondom a PC léghűtéssel. Relatíve magas bordafelületi hőmérséklet mellett erős légáramlás kell és ez együtt oda vezet, hogy nem akarok mellette ülni.
    Vízhűtésnél elég nagyra tudom növelni a radi felületét ahhoz, hogy ne legyen túl magas a felületi hőmérséklete alacsonyabb áramlással sem, mert oda teszem a radit, ahol van hely így bár a levegő annál sem szigetel rendesen, mert azért kavarog a gép köül akkor is a ventik miatt, azért egy fokkal mégis jobb, mint léghűtéssel. Persze ha a VGA-n léghűtés van akkor semmit nem ér, hogy a CPU-n épített víz van. Akkor már ugyanaz az elpusztulás van mellette.

  • bot1978

    senior tag

    válasz D1Rect #86 üzenetére

    +1, nekem sem. Viszont azt el lehet érni, hogy a szélzaj elnyomja az egyéb zajokat és úgy szerintem már kellemes. Engem az már nem szokott zavarni, ha csak a levegőt hallom. Volt már, hogy direkt hagytam rácsot egy venti előtt csak emiatt.
    Laing DDC-nek pl. volt egy magasfrekis sípolása ami kijött a szélzaj alól és pont nem érdekel hány decibel, megőrültem tőle. Úgy vágtam ki, mint a taknyos macskát

  • bot1978

    senior tag

    válasz #00137984 #99 üzenetére

    Biztos én ülök túl közel, meg biztos van az a PC-ház ami elég levegőt nyom át magán, de nekem valahogy mindig az van, hogy ha léghűtés van a CPU-n is és a GPU-n is akkor abból a dobozból a végén valahogy csak dől ki a meleg.
    Mondjuk a forró felületek miatt a levegő úgy is össze vissza fog kavarogni a dobozban akaszthatok rá nyolc ventit akkor is, vagy ha annyira keményen át akarom nyomni izomból rajta akkor meg már az lesz a hangos.
    Légcsatornákkal persze meg lehet oldani. A melóban a brand DELL gépeknél faján meg is van oldva ilyen fröccsöntött műanyag vackokkal csak ott könnyű, mert abban nincs dedikált VGA, meg egy lófing i3-i5 proci ami pötyög 10-20%-on.

  • bot1978

    senior tag

    válasz #16939776 #101 üzenetére

    Én azt tapasztaltam, hogy a lötty, a felület és/vagy a légmennyiség növelésével csökken a rendszerfolyadék hőmérséklete és vele minden felületé, így nem lesz akkora delta t, nem kell kvázi ügyeskedni hol és hogyan keveredjen a forró levegő a hideggel, mert nincs forró levegő. Az éppen csak langyos felületen egyszerűen nem keletkezik forró levegő. Nem melegíti úgy fel a levegőt a PC, mert a levegővel csak a blokk hideg fele érintkezik. A radi meg csak alig langyos.
    Amit írsz azt elvileg tudja a blower hűtő is nem?
    Nekem volt bloweres 4870X2 annak idején és FC blokk nélkül olyan volt, mint egy hajszárító. Megdöglöttél a gép mellett, de még télen is befűtött, a hangerőt hagyjuk. Nekem okádta a forró levegőt magából a gépdoboz és nem csak hátrafelé fújta, mint egy hajszárító a VGA, mert belül is átmelegedett a forró felületektől a levegő, ami a 12cm-es házvetiknek hála meg szépen kavargott minden irányba össze vissza a gépház körül.

    Biztosan meg lehet oldani léggel is jól, ha nem ragaszkodsz a házadhoz és cserélgeted azt is, de szerintem baromi körülményes léghűtéssel jól megoldani vízhez képest, ahol tényleg oda és akkora radit teszel amekkorát akarsz és annyi rendszerlöttyöt használsz amennyit akarsz, akkora felületet fújsz amekkorát akarsz. Sokkal kezelhetőbb az egész, mert te mondod meg hol legyen a radi és nem az determinálja, hogy éppen hová forrasztottak egy socketet az alaplapra és a lap hol van a gépházban.

    (#107) Cifu

    Igen ezzel hoztad az átlagos fórum népe nézőpontot. Engem nem a szoba átlaghőmérséklete izgat. Neked is azt tudom mondani, hogy nem mindegy, hogy egy 75W-os páka mellett ülsz, vagy egy 75W-os hajszárító van rádirányítva. A levegő másképpen hőszigetel, mert annak hőszigetelése az áramlástól függ, nem a disszipált teljesítménytől.

    [ Szerkesztve ]

  • bot1978

    senior tag

    válasz Cifu #124 üzenetére

    Arra gondoltam, hogy ha megtaláltad a házadban a radi helyét akkor onnan készen vagy, mert majdnem tökmindegy milyen hardvert teszel bele a házba, max a csövek hosszán variálsz, kompatibilis, tudod cserélgetni a cuccot és a hűtőfelületet is tudod variálni.
    Léghűtésnél viszont nagyon körülményes. Cserélsz mondjuk VGA-t és mert a legtöbb kártyán vacak a gyári hűtés rátennél egy ilyet, hogy a GPU nagyon ne tudjon befűteni a gépházba, már ha befér egyáltalán és emiatt nem kell házat cserélned, de nem is emiatt gázos vagy, hogy még mellétennél egy ilyesmi téglát a procira is, nem a ház a legnagyobb baj, hogy hány literes...
    Az a gáz, hogy hiába veszed meg akár a legnagyobb toronyházat, mert akárhogy is, a gépházon belül csak a kifejezetten hasznos térben tudsz hűtőfelületet növelni és így még a ventik is a hasznos teret veszik el a tetejében, mert ott lesznek a bordákon és az egész egy ilyen szerelhetetlen lamellaerdő lesz, hiába van nagyobb házban.
    Semmihez nem férsz oda.
    Víznél az szinte fel sem tűnik a legtöbb ház esetén, hogy pl. egy vékony radi van bent vagy egy normál, esetleg valami vastagabb, vagy netán valami tényleg extrém vastag, ami meg van tolva még pár sorral. Alapvetően nincs útban, mert nem függ a helye a socket helyétől. Extrém vastag radinál persze lehet, hogy a ventiknek nem jut elég hely, ha ügyetlen a ház, de azt a házvásárlás pillanatában látod előre.
    Ha meg valami óriási toronyház akkor meg eleve több radit is be tudsz tenni sorosan, amivel meg olyan szinten méretezted túl a hűtőfelületet, hogy soha többet nem kell hozzányúlni és tényleg bármit beletehetsz.

    Ha abból indulok ki, hogy egy jobb VGA léghűtő már 20k egy CPU meg már inkább 40k mint ez, hát nekem 60k-ból már lennének ötleteim épített vízre is simán, szóval azt sem mondanám, hogy a jó léghűtés olyan nagyon olcsó, de legalább kényelmetlen. :N

Új hozzászólás Aktív témák