Hirdetés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Adi

    senior tag

    A cikk mérete és a belefektetett energia mindenképpen csodálatra méltó :), de azért egy kis kritikával illetném.

    A Chieftec ventik oldaláról:

    Kissé különc az XXL-es tizenkettes, melynek vastagsága 38 mm, lapátból pedig csak öt jutott rá. Érdekes módon motorja ugyanolyan paraméterű, bár magasabb fordulatszámú, mint a vékonyabb tizenkettesnek, de a meghajtóegység méretes, mögötte kellemetlen szélcsend alakulhat ki.

    No, azért ezt a ''szélcsendet'' én megnézném! :) Ennek a ventinek egyértelműen azért ekkora a motorja, mert nem processzorhűtőnek szánták, hanem házhűtőnek (vagy más iparágban történő fölhasználásra, de abba most ne menjünk bele). Ugyanez az oka a 38 mm-es vastagságnak is és itt el is érkeztünk a következő problémához.

    Sehol a cikkben nem láttam (de lehet, hogy csak nem vettem észre) arra utalást, hogy a ventillátorok vastagsága is számít. :F Pedig fontos, nagyon is. Ti. a légszállítást az átmérő és a fordulatszám befolyásolja, ellenben a venti mögött kialakuló légnyomást a vastagsága is. Ezért van az, hogy pl. szerverekbe nem csak vastag ventillátorokat tesznek be hűteni, hanem még duplán is rakják őket, egymás mögé. Ezzel a ventik mögött a légnyomás megnő, így a gépbe szerelt alkatrészeken és a processzorokon levő (sokszor passzív) hűtőkön tutira átnyomják a levegőt (esetleg légterelő idomokkal irányítva). Két példát tudnék erre mondani saját tapasztalatból: ez a HP tc4100-as és a Fujitsu-Siemens H250-es szervere. Persze a dupla ventillátor redundanciát is jelent, de nem ez az egyetlen oka.

    A másik - nem negatív értelemben vett - hiányossága a cikknek pedig az, ami a merevlemeztesztnél is volt: a ventillátorok tartósságát nem mértétek, mert ilyen kis idő alatt nem lehetett. Pedig a Papst ártöbblete pl. itt jönne elő: nem véletlenül vállalnak rá több tízezer óra garanciát. Amikor egy Coolink már régen brummogó motorhanggal üzemel, meg egyéb bajai is vannak (saját tapasztalat), egy Papst még vidáman húzza és ugyanolyan hangerővel, mint újkorában.

    A 12-es Coolink Breeze ventikhez meg személy szerint annyit szólnék hozzá, hogy nem rosszak, de leszabályozás nélkül IMHO idegesítően brummogó motorhangja van mindnek. Ezt egyébként eddig minden, a kezemben megfordult 80-as, 92-es és 120-as Coolink ventinél tapasztaltam. :(

    ldm start-reconf primary

Új hozzászólás Aktív témák