Hirdetés
- Extrém magas az új GeForce-ok előállítási költsége?
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Azonnali notebookos kérdések órája
- AMD Navi Radeon™ RX 9xxx sorozat
- Kettő együtt: Radeon RX 9070 és 9070 XT tesztje
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- Házimozi haladó szinten
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Intel Core i5 / i7 / i9 "Alder Lake-Raptor Lake/Refresh" (LGA1700)
- OLED monitor topic
Új hozzászólás Aktív témák
-
dabadab
titán
Ezek egyáltalán nem tesznek említést arról, amit írtál (miszerint az USA ingyen adta volna a szabadalmakat Japánnak).
A bolddal kiemelt rész mindösszesen arról szól, hogy a japán külkereskedelmi és ipari minisztérium hogyan irányította és felügyelte a japán ipar működését és növekedését. Sőt, a minisztérium direkt leszervezett olyan ügyleteket, hogy japán cégek nem túl magas áron licenszelhessék mindenféle amerikai vállalatok szabadalmait - ha ingyen hozzáfértek volna, akkor erre nyilván nem lett volna szükség.
-
MMSZoli
tag
https://en.wikipedia.org/wiki/Japanese_economic_miracle
"The Ministry of International Trade and Industry (MITI) was instrumental in Japan's post-war economic recovery. According to some scholars, no other governmental regulation or organization had more economic impact than MITI. "The particular speed, form, and consequences of Japanese economic growth," Chalmers Johnson writes, "are not intelligible without reference to the contributions of MITI" (Johnson, vii). Established in 1949, MITI's role began with the "Policy Concerning Industrial Rationalization" (1950) that coordinated efforts by industries to counteract the effects of SCAP's deflationary regulations. In this way, MITI formalized cooperation between the Japanese government and private industry. The extent of the policy was such that if MITI wished to "double steel production, the neo-zaibatsu already has the capital, the construction assets, the makers of production machinery, and most of the other necessary factors already available in-house". The Ministry coordinated various industries, including the emerging keiretsu, toward a specific end, usually toward the intersection of national production goals and private economic interests.
MITI also boosted the industrial security by untying the imports of technology from the imports of other goods. MITI's Foreign Capital Law granted the ministry power to negotiate the price and conditions of technology imports. This element of technological control allowed it to promote industries it deemed promising. The low cost of imported technology allowed for rapid industrial growth. Productivity was greatly improved through new equipment, management, and standardization."Ez meg egy hosszabb
https://www.cambridge.org/core/journals/journal-of-east-asian-studies/article/americas-role-in-the-making-of-japans-economic-miracle/9C7CC6A85CE125290BAD2735B09A882A/core-reader?source=post_page--------------------------- -
MMSZoli
tag
Jah, érdemes elolvasni Michael Crichton Gyilkos Nap című regényét.
Ott elég jól leírják benne, hogyan mentek tönkre amerikai high-tech cégek a japán olcsó tömegtermelés hatására. Zenith (első hordozható rádió, a modern távszabályzó a digitális HDTV egyik kifejlesztője) is ebbe ment tönkre. Igaz ehhez kellett a rövidlátó USA kormány is, amelyik a "fejlődő országokat" segítendő, ingyen odaadta az amerikai szabadalmakat Japánnak, hogy segítse a fejlődését ennek a háború után iparilag fejletlen országnak (ma már leírni is vicces) -
Darmol
senior tag
Ugyan már. A Japánok előbb kezték a nagyüzemi másolást mint Kínában. Ott a japán gazdasági csoda története.
De oké, igazad van.
A lényeg, hogy technológiai kihívások megugrásáról szól a történet, ami nem annyi, hogy felvásárolgatunk más cégeket, aztán reszelgetve másolunk. Ezen (is) Kína már rég túllépett. -
-
haxiboy
veterán
Hát, őszintén? Ez van...b@szogatja mindenki Kínát, aztán ütik az asztalt ha visszanyal a fagyi.
Itt meg eladták a céget, tisztességesen megvették, azt csinálnak vele amit akarnak.
Soha nem értettem ezt a széthúzást az országok között, de szép vége nem lesz ha tovább próbálják Kínát visszarugdosni oda ahonnan kezdték.
Többen is vannak, több az erőforrásuk, az európai/amerikai törvény keze nem ér el hozzájuk, és most kezd fájni ezen országoknak hogy elindultak felfelé. Attól félnek hogy a jövőben fordított helyzet alakul ki és mi fogunk bérgyártani nekik apróért? Ez is előfordulhat... -
Tetsuo
őstag
Minden klasszikus kultúra és tradíció az említett "csúcspontot" a kezdetekre, vagyis az aranykorra, az úgynevezett bűnbeesés előtti időszakra teszi. Azóta a középponttól, Istentől, a metafizikai abszolútumtól való távolodás során mindinkább az anyagiságba, az időbe, a számosságba süllyed az emberiség, vagyis a világ, vagyis "Én".
-
Tetsuo
őstag
Amiről te beszélsz, az balos ("rend"ellenes, diabolikus) propaganda. A törtenelem egyáltalán nem azt támasztja alá, hogy bármiben is fejlődtünk volna a technikát leszámítva, hanem ennek ellenkezőjét.
Morális, kulturális, össztársadalmi és minden egyéb tekintetben az emberiség bizony hanyatlik. -
Sinesol
veterán
Azért nem ártana, ha kifejtenéd a dolgot, mivel kb. minden létező tudományág azt támasztja alá, hogy sosem volt még ilyen magas az emberiség átlagos életszínvonala.
Bár biztos meg volt a szépsége a járványoknak, háborúknak, rabszolgaságnak, az általános analfabétizmusnak,meg a sárkunyhóknak is... -
Tetsuo
őstag
-
-
#94257664
törölt tag
olyan fura amikor csak akkor jó a kapitalizmus meg a szabad piac ha a mi malmunkra hajtja a vizet, elvtelenség a maximumon.
A piacot Kína nyeri, és a britekkel a kínaiak nem tudnak eléggé kibaszni sajnos, ahhoz képeszt hogy a britek Kínában mit műveltek, írta már más is fölöttem. Remélem behúznak még jópár ilyen céget, mert az a tendencia hogy a kínai cégek eljuttatják olcsón mindenkihez a high-tech cuccokat amiket a nyugati cégek erősen visszafognak például monopolisztikus, pofátlan magas árazással, és ha ettől most esetleg kijön egy gpu ami megötri a kibaszott pofátlan és mopolhelyzetben lévő nvidia, qualcomm pozicióját akkor csak nyerünk. -
Darmol
senior tag
Amennyire tudom, a fő nehézség, hogy a kérdéses mérettartományban nem olyan egyszerű nagy keménységű anyagból tökéletes gömböt alkotni gravitációs környezetben. Természetesen régen is volt golyóstoll, ahogy régen is volt pl. repülő. Nem olyan mint manapság, de azért volt.
Amúgy ez most komoly? Nálad Svájc = óra ? Ennyi? -
MMSZoli
tag
OFF:
Szerintem túl van ez kicsit misztifikálva.
Biró László Argentínában fejezte be a golyóstoll fejlesztését, és a Parker meg egy francia vállalat is gyártotta ezeket. Nem tartom túl valószínűnek, hogy a prototípushoz is Svájcból rendelte meg a golyókat, egy olyan termékhez, ami akkor még nem is létezett. Ilyen apró golyót az órák tudtommal nem tartalmaznak, a tengelyek keményfém vagy rubin csapágyköveket használnak, nem golyóscsapágyat. -
ted_tris
tag
Nem felejtettek el mit csinaltak veluk az angolok mao elott.
Visszanyal a fagyi.
Megy majd a tobbi is. -
Stan648
tag
Britektől szép, hogy akkor simán eladták. Most, hogy felfelé ível rinyálnak. " De miért?"
-
kalimist
aktív tag
"... az Apple mégsem áll át saját fejlesztésű grafikus vezérlőkre. "
Ez nem teljesen így van. Az új megállapodásban szellemi tulajdont licenszelnek (pvrtc, tile-based rendering, stb.) de ezt már írtátok itt korábban, hogy ma már lehetetlen "saját" GPU-t tervezni hiszen az égvilágon szinte minden szabadalmaztatott. Ezek továbbra is custom GPU mikroarchitektúrák melyek az IMGtec GPU IP-jére épülnek. Amikor még nyíltan PowerVR GPU-t (módosított) használtak akkor is jelentősen magasabb volt a teljesítményük, mint a stock IMGtec megoldásoknak.
Manapság pedig kb. két generáció előnye van az A13 GPU-nak az Adreno 650-nel szemben és mégtöbb a Mali G77 ellenében teljesítmény és fogyasztás terén is. -
Cs1csó
titán
válasz
Tigerclaw #12 üzenetére
Na ez az ami undorító a britekben, mert egyértelműen ezt akarják: menjél oda kulimunkát végezni: ápoló (betegeket, időseket), mezőgazdasági munkára, takarítani stb.
Sajnos pár dolgot nem bírnak megérteni: az embernek családja is van akiket sokszor viszik magukkal (senki sem szeret 3/4 évet a családjától távol tölteni) aztán ha a gyerek jól tanul, már nem lesz belőle "kulimunkás" sőt akár az "őslakos" briteket is kiszorítja a melóból, és persze a gyerekek után jár a támogatás, iskolába járnak stb. ez sem mindig tetszik nekik.
Hát most megkapják.
-
arn
félisten
akkor miert nem invesztalt bele az angol allam... most mar semmi kozuk sincs hozza, hogy a tulaj mit csinal a szabadalmakkal.
-
Tetsuo
őstag
Az "értékes szabadalmakra" tetszettek volna ügyelni eladáskor! Vagy a pénz is kell, meg az eladott áru is?! Mocskos, tróger banda.
-
Alogonomus
őstag
Hazai Invitel-DIGI összeolvadás is elég hosszú történettel rendelkezik már, pedig valószínűleg az előtt is kipuhatolták már az állami szervek előzetes hozzáállását.
Már 2018-ban bejelentették az üzlet pénzügyi oldalát, az adás-vétel megtörtént, mégis még idén márciusban is új eljárást írt elő a GVH a közben előkerült információk miatt. És ez "csak egy vacak" kelet-közép európai belső ügy.
Persze lehet mondani, hogy itt a Kárpát-medencében minden zavarosan megy, mindenki a tenyerét tartja, és azért húzódnak az ügyek. Az Imagination ügye viszont pont a cikkben leírtak miatt annyira súlyos ügy, amibe érthető okokból beavatkozhat több hatalom több szintje is, mert a magas szintű világpolitikát befolyásolhatja az üzlet. -
jerry311
nagyúr
Nem akarsz te (senki más sem) kínai (ázsiai) vezetésű cégnél dolgozni.
Nézd meg jobban a hazai gyáregységeiket (pl.: Kumho, Flextronics) és az ottani melósok helyzetét. Vagy pl a Netflixes American Factory című dokumentumfilmet.
Gyakorlatilag szarnak a nyugati törvényekre, ha az nekik nem előnyös. -
MaraTóni
tag
Hihetetlen módon félnek Kínától a pofátlan haszonnal dolgozó nyugati multivállalatok... remélem hamarosan nem csak félni fognak, hanem alulmaradni Kínával szemben.
-
Reggie0
félisten
válasz
Alogonomus #13 üzenetére
Ilyenkor a tranzakciokat inkabb elore szokas engedelyeztetni, nem menet kozben kerul senkifodjere.
-
válasz
Tigerclaw #12 üzenetére
Nagy-Britannia önállóan csak közepes méretű hatalom volt. Több történelmi oka van annak, hogy nagyhatalommá vált: a polgárosodás/kapitalizmus korán gyökeret tudott verni, nem elsősorban a címekbe születés határozta meg, ki hova kerül a társadalomban (nem ártott ugyan, de lényegesen kevesebbet számított, mint a kontinensen). Ehhez hozzájött a kedvező földrajzi fekvés, gyakorlatilag egész Európa tengeri kereskedelmét ellenőrizni tudták az Atlanti-óceánon, mindez megspékelve az akkor még briliáns diplomáciával. Ezután jött a megfelelő stratégiai helyezkedés: Gibraltár, Málta, Egyiptom, Szuez és Európa teljesen be lett kerítve. Aztán India, Szingapúr, Kína, Ausztrália és a világpolitikában és -kereskedelemben is tényezővé váltak.
Aztán az első vh során megrogyott a birodalom egy teljesen felesleges háborúban, majd a második során az amerikaiak végképp szétzúzták azt. Ennek ellenére máig megy az amerikaiakhoz dörgölőzés...
A Brexit során is előkerült még a gyarmatbirodalom: az idős korosztály szavazatai döntötték el a végeredményt, közöttük még sokan vannak olyanok, akiknek a szülei, nagyszülei még a Rule Britannia! idejében éltek és meséltek a birodalomról - na ők szeretnék a restaurációt, nem tűnt fel nekik, hogy a világ megváltozott.
-
Alogonomus
őstag
Attól, hogy valamit az előző tulajdonosa elad, még nem automatikusan kerül a megvásárló tulajdonába. Kiemelt jelentőségű esetekben az adott állam jóváhagyása is szükséges hozzá.
Simán elképzelhető, hogy bár a kínaiak papíron megvették a céget, de az állami nyilvántartásba például összeférhetetlenség miatt azóta sem tudják bejegyeztetni a tulajdonjogukat.
Például attól, hogy eladom az autómat, az állami nyilvántartásban még nem kerül a másik tulajdonába, hanem egy köztes állapotban tartózkodik az eredetvizsgálat és egyebek ideje alatt. Már nem enyém, még nem övé. -
Tigerclaw
nagyúr
Ha már most is kínai tulajdonú, akkor mi az amitől még kevesebb kötődése lenne Nagy Britannia felé? Gondolom a legtöbb fejlesztő már most sem Brit. Vagy az irodaház helye számít, esetleg az adóbevétel? Gondolom az utóbbi.
Elég nagy bajuk van enélkül is. Épp kiléptek az EU-ból, a pénzük sem ér már annyit mint kellene, a külföldi befektetők és az olcsó EU-s munkaerő tekintélyes része is lelépett, egy másik részét meg ők üldözték el, nem beszélve a COVID 19 miatt távozókról. Jön az utóbbi gazdasági hatása. Persze lehet mondani hogy jókor jött, mert épp leépítés zajlik, de nem feltétlenül a minimálbéres területen. Nincsenek mezőgazdasági munkások. Gondolom az EU-s segélyből sem kapnak már. Ha meg is ússzák, gazdaságilag sokkal kisebb erejük lesz.
Amúgy vissza a témára, az EU-nak is ki kell találni valami lépést, amivel megtarthatja földrajzilag és tulajdont tekintve a maradék tech cégeket. A vírus is rámutatott hogy önellátónak kell lenni, amennyire csak lehet, vagy legalább az export-import mérleg legyen egyensúlyban mindenki felé.
-
Darmol
senior tag
Mármint a golyóra gondolsz, nem a hegyre. Amit egyébként annyira "könnyű" volt gyártani, hogy csak egy helyen gyártották előtte, Svájcban. És amiben a lényeg a megfelelő minőség, mert gagyit bárki tud csinálni. Miért nem rögtön azzal jöttök, hogy mivel csak másolni tudnak, ezért lemásolták a holdraszállást.
A gondolkozás hiánya nem csak a kínaiakra jellemző, hanem úgy általában az emberiségre... -
jerry311
nagyúr
válasz
macilaci78 #4 üzenetére
Lehet, hogy másolnak, de elég sokáig tart nekik.
Golyóstoll (legalábbis védett szabványként papíron) már a 19. században létezett, de már több mint 100 éve készül sorozatgyártásban is.
Kína 5 6- éve képes saját golyóstoll hegyet készíteni. Egyik gyártó sem vitte oda a technológiát, nehogy lemásolják, ezzel elvéve az üzletet. Eddig tartott míg kifejlesztették a saját gyártósort. -
.mf
veterán
"Érdemes lesz odafigyelni, hogy Kína az elkövetkező gazdasági válság idején milyen előnyös pozíciókat fog/próbál meg összeszedni..."
/szedett össze. Már elkezdtek bevásárolni a bedőlő cégek között.
Macilaci: "teljesen mindegy, hogy a helyi gyárat másolják le, vagy a végterméket, idővel utolérik a fejlett technológiát. A népesség jelentős hányada ott születik, logikus, hogy a kimagasló gondolkodó elmék jelentős hányada is."
Látom még nem jártál arrafelé
Inkább reszelgetni tudnak, mint innoválni. Sokkal kevésbé jellemző a "thinking outside the box" vagy a kritikus gondolkodás - és a politikai berendezkedés, nevelés sem ezt támogatja. Vannak persze nekik is újító tudósaik - többnyire külföldi egyetemeken és kutatóintézetben, otthon nem tudtak volna érvényesülni.
-
Sinesol
veterán
Ezek sem túl okosak, igazából épp az éri meg Kínának, hogy ott maradjon a cég.
Már az USA-ban is terjednek hírek, hogy ott épit ujabb üzemeket Kína, hogy ha beütne megint valami mostanihoz hasonló eset, akkor ne bénuljon meg minden, csak mert minden Kínából jön. A zsarolásban sem látszik tul nagy ráció, mivel bőven vannak alternativák, plusz amugyis szakítófélben van már az Apple a céggel. -
zolee001
őstag
A cég részvényeit picara tették, eladásra kináták---igen
Eladták-igen
A részvének ellenértékét megkapták?-feltételezem igen
Akkor hol itt a probléma? Ha valaki megvásárol valamit és tisztességesen kifizeti akkor immáron a saját tulajdonával nem tehet azt amit akar?
Pénztártól való távozás után.......
Szedjék elö az ig. tanács tagjait akik jóváhagyták az eladást -
macilaci78
nagyúr
Az alcím hol olvasható teljes terjedelmében?
A brit tervezőcégben már így is kínai tulajdon, de egyelőre a szigetországban működik.csicso82: teljesen mindegy, hogy a helyi gyárat másolják le, vagy a végterméket, idővel utolérik a fejlett technológiát. A népesség jelentős hányada ott születik, logikus, hogy a kimagasló gondolkodó elmék jelentős hányada is.
Persze nem volt elég a technológiát házhoz vinni, a tudásért helybe jöttek. És emellett persze óriási alapanyaguk van élő munkaerőből is. -
Trailblazer
veterán
BoJo-nak most akadnak komolyabb gondjai is...
-
Croissant
aktív tag
Jó reggelt kívánok! Bezzeg a lóvé fontos mindig mindenkinek, aztán a következményeket meg viselje más. Érdemes lesz odafigyelni, hogy Kína az elkövetkező gazdasági válság idején milyen előnyös pozíciókat fog/próbál meg összeszedni...
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
ph A brit tervezőcég már így is kínai tulajdon, de egyelőre a szigetországban működik.
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Extrém magas az új GeForce-ok előállítási költsége?
- EA Sports WRC '23
- Mibe tegyem a megtakarításaimat?
- Windows XP
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- One mobilszolgáltatások
- Google Pixel topik
- Azonnali notebookos kérdések órája
- Spórolós topik
- További aktív témák...
- 4K Gamer Terrárium - 5800X3D / 4070 Ti / 32GB DDR4 / 4TB NVMe / Vízhűtés és Hyte Y60 gépház
- Beyerdynamic DT 900 Pro X
- HP Elitebook 830 G7, 13.3" FHD IPS, i5-10210U 16GB DDR4 256GB Magyarított billentyűzettel
- DDR5 GAMER PC: Új RYZEN 5 8400F +RTX 4060 / 4060 Ti / 4070 / 4070 SUPER +Új 16-32GB DDR5! GAR/SZÁMLA
- ThinkPad T490 14" FHD IPS i5-8365U 16GB 256GB NVMe magyar vbill ujjlolv IR kam gar
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 5 4500 16/32/64GB RAM RX 6500 XT 4GB GAMER PC termékbeszámítással
- Csere-Beszámítás! RTX Számítógép játékra! I5 12400F / RTX 3070 ROG 8GB / 32GB DDR4 / 1TB Nvme SSD
- Samsung Galaxy A40 64GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone Ryzen 5 5500 16/32/64GB RAM RTX 4060 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- AKCIÓ! Gigabyte B760M i5 12700K 16GB DDR5 512GB SSD RX 6700 XT 12GB Zalman Z1 Plus CM 750W
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest