Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • lajthabalazs

    senior tag

    válasz Godmax #148 üzenetére

    Én konkrétan ingyen tudnám utalni a milliárdot, legalábbis a bankom (Erste szupernulla) ingyen adja a szolgáltatást. Egy gyengébb számlacsomagnál mondjuk 9000Ft. E fölött az állam levesz még 6000Ft tranzakciós illetéket, ami elvileg terheli a bitcoin tranzakciókat is, egy becsületes vállalkozás ezért be is vallja és fizeti. ((#150) taranis, lekéstem)

    A Bitcoin addig van, amíg a bányász megél belőle. Amint nem lesz profitábilis bányászni, eltűnik alóla a hálózat, hiszen a bányászat önkéntes alapú. Persze mivel a tranzakciós költség is önkéntes, ezért ameddig emberek használni akarják a hálózatot, addig mindig meg fogják fizetni a bányászt.

    Arra lennék kiváncsi, hogy a bitcoin forgalomnak mekkora része bonyolódik tőzsdéken, vagy coinpayment-en, és mekkora azoknak a tranzakcióknak az aránya, ahol valaki valódi szolgáltatásért bitcoin-t kér, és nem váltja azonnal vissza olyan devizára, amiből kenyeret tud venni.

    [ Szerkesztve ]

  • #74018560

    törölt tag

    válasz lajthabalazs #147 üzenetére

    Lehet hogy az arany aktuális árfolyamát a spekulánsok rángatják, de az, hogy a gazdaságban szükség van rá, összefüggésben azzal, hogy hogyan alakul a kitermelés adja azt a tartást, ami miatt még mindig befektetésként tekintenek rá. Ha megnézel egy , az arany ára szinte követte az olajét, de a DOW-val is eléggé szinkronban van, ami nekem azt mondja, hogy mélyen be van ágyazva a gazdaságba. Ehhez képest a Bitcoin-t kizárólag a spekuláció irányítja.

    Nem akarlak elkeseríteni, de láttam részletes statisztikát fizikai arany kereslet-kínálatról, de köszönő viszonyban sincs az árfolyam alakulásával. A spekulatív tőkemozgás annyival nagyobb bármilyen valós keresletnél, hogy mindent elnyom....... Az, hogy lekövette a DOW-ot egy darabig csak annak köszönhető, hogy volt egy hibás paradigma miszerint a pénznyomtatás inflációt szül, mert mindenki csontra beszopott, mert semmi nem lett belőle és az arany mint inflációs hedge egy szimpla buborékká vált. Engem az aggaszt a BTC kapcsán, hogy itt is a központi bankok "káros tevékenységére" hivatkoznak, ami netto bullsh!t, üvölt a hülyeségtől, persze az átlag user nem érti, hogy miért :(

    Godmax Szerintem ha utalni akarnál 1Mrd-ot, akkor cigánykodás helyett kifizetnéd a banki jutalékot, minthogy olyan technológiára bízd magad, ami nem rendelkezik semmilyen backup lehetőséggel egy hibás utalás esetén.... és itt egyetértek lajthabalazs-al az illegális tevékenységen és a spekulátorokon kívül én se látom kinek lenne jó ez a rendszer .....

    #151
    Arra lennék kiváncsi, hogy a bitcoin forgalomnak mekkora része bonyolódik tőzsdéken, vagy coinpayment-en
    Szerintem nyugodtan kijelenthetjük, hogy senki nem költ ETH-et valódi szolgáltatásra jelenleg; a network hash rate pedig aránylag egyenletesen növekszik, ergo nem tudja más felverni az árat, csak a spekuláció.

    +amit sokan nem vesznek észre: ahogy leáll a bányászat, mert már nem profitábális / nincs több bányászható coin, az árak nem hogy felmennek, de be fognak esni a semmibe. Vége a jó hangulatnak.

    [ Szerkesztve ]

  • lajthabalazs

    senior tag

    válasz #74018560 #152 üzenetére

    Azt gondoltam, hogy az arany forgalmának a jelentős része spekuláció, de eddig abban a megnyugtató hitben éltem, hogy legrosszabb esetben is el lehet adni az aranyat egy processzorgyártónak, vagy egy ékszerésznek ezért van egy szint, ami alá nehezen eshet, és hosszútávon, a hisztik és az buborékok közt ez az alsó vonal, az arany igazi értéke tartja az árfolyamot.

    Az az aggasztó, hogy a bitcoin-nál nem látszik ez a vonal: hiányzik a fundamentum. A hozzászólók közül senki sem tudott olyan valós előnyt mutatni a fiat devizákhoz képest, ami indokolná az értéknövekedést. Az egyetlen igéret, hogy ha ma megveszed, később drágábban fogod tudni eladni ("store of value"). És az ilyen marketing még sosem vezetett semmi jóra.

    [ Szerkesztve ]

  • #74018560

    törölt tag

    válasz lajthabalazs #153 üzenetére

    Csak hát az arany elektronikában és ékszerészetben felhasznált kereslete viszonylag állandó :)
    Az elektronikában érthető miért (amúgy ez csak a kitermelt arany 15%-át viszi el max). Az ékszernél meg nem működik a logika, hogy minnél olcsóbb, annál több kell belőle, mert ha megy fel az ára az a jó és akkor kell még több :DDD (Ez van a bitcoinnál is).
    Nézd meg hova beesett az arany a 2000-es forduló környékén. Ott se fogta meg semmi...
    Egyébként ez van most a platinánál is. Szóval ennyit arról, hogy a nemesfémek "tartják az árukat". Extrém bullsh!t kategória. :U

    [ Szerkesztve ]

  • Reggie0

    félisten

    válasz lajthabalazs #147 üzenetére

    "Az infláció pont fordítottan arányos a termeléssel."
    Pont nem fugg ossze ennyire szorosan. Lattunk mar hiperinflaciot is hipertermeles nelkul.

    "Azokon a területeken, ahol exponenciális a növekedés (pld számítástechnika) a termékek ára folyamatosan esik, a pénzed több számítógépet ér jövőre, mint idén, kvázi deflálódik."
    Nem igaz. Az elavulas nagy, tehat a regebbi cuccokbol tudsz tobbet venni, de az ujak egyre dragulnak. Viszont a teljesitmeny iranti igeny is no, tehat nem eleg a regi technologia.

    "A Bitcoin hálózatban a tranzakciós költségből csak a bányászok részesülnek: a kisember kárára. Szóval éppen ellentétes folyamat."
    Pont az inflacio van a kisember karara: amit megtermelt es felrerakott az elveszti az erteket. Raadasul a tranzakcios koltseg csak azt terheli aki tranzakciot hajt vegre, tehat nem a kisember karara megy, hanem az aktiv hasznalok karara. Magyarul amit nem hasznalsz azert nem is kell fizetni, ilyen egyszeru. (Ellentetben a bankokkal, pl. azert is fizetsz, mert van egy szamlad es nem csinalsz vele semmit).

    "Ha megnézel egy , az arany ára szinte követte az olajét, de a DOW-val is eléggé szinkronban van, ami nekem azt mondja, hogy mélyen be van ágyazva a gazdaságba."
    Szinte... Ha az 1:6-os aranyu ugrasokat lekovetesnek lehet nevezni. Ezzel a lendulettel az elmult egy evben a bitcoin szinte lekovette a dollart, mert csak 450-rol ugrott 2600-ra, ami szinten 1:6.

    "Ehhez képest a Bitcoin-t kizárólag a spekuláció irányítja."
    Szerintem ezzel ellenkezot meg senki sem mondott. Eleg nyilvanvalo, hogy nagyreszt spekulacio. Azert azt nem mondanam, hogy kizarolag.

    "Linkelj néhány oldalt, ahol a hétköznapi embernek jobban megéri forintból dollárt, aztán dollárból bitcoint venni, mint lehúzni a hitelkártyáját. És akkor kicsit hihetőbb lesz a sztori, hogy a blockchain hálózat üzemeltetésével valódi, értékes, fenntartható és jövőbemutató szolgáltatást nyújtanak a bányászok."
    Miert igy kene hasznalnia? Probalj olyan peldara rakerdezni, ami nem tartalmaz helybol csusztatast, ugyanis a hitelkartya nem kepvisel penznemet csak interfeszeli, a bitcoin pedig se nem forint se nem usd. Pl. adhat el termeket bitcoinert es azert vehet mas termeket bitcoinert. Ez az atteteles valtogatas egyaltalan nem kotelezo jellegu.

    "Amit említettél, hogy az az értéke a blockchain-nek, hogy benne van a fejlődés lehetősége, hogy egyszer kijön belőle egy új pénzügyi szolgáltatás, ami használható, és hatékony lesz, az igaz."
    Szerintem nem en emlitettem.

    " De a bitcoin árfolyamhoz megintcsak semmi köze nincs, sőt, ha fejlesztenek egy szolgáltatást, ami működik, pont lerántani fogja a bitcoin-t. Az új szolgáltatónak nem sok érdeke fűződne ahhoz, hogy tovább fizesse a bitcoin chain-t. Lehet indítani egy blockchain-t nulláról, erre többször volt már példa."
    Es jellemzoen csak toredeke az elterjedtsege. Tehat nem lehet csak ugy nullarol inditani, mint ahogy az aranyat sem tudta csak ugy kivaltani mas ritkabb fem, mint pl. a platina, ozmium vagy iridium.

    [ Szerkesztve ]

  • lajthabalazs

    senior tag

    válasz Reggie0 #155 üzenetére

    A fordítottan arányos pont azt jelenti, hogy akkor szalad meg extrém mértékben az infláció, amikor a gazdaság extrém mértékben zsugorodik. :) A túltermelés pont az inflációval szemben dolgozik, akkor csökken a pénz vásárlóértéke, ha a termék felértékelődik, és akkor értékelődik fel a termék, amikor ritka, tehát amikor nem pörög a gazdaság.

    Lehet vitatkozni azzal, hogy a mai használati értéke nagyobb-e egy Nexus 5-ösnek, vagy a három évvel ezelőtti, nekem még most is megfelel. Ahogyan egy Full HD TV képe sem lett rosszabb az elmúlt 5-6 évben, miközben az ára felére esett. De vegyünk akkor egy olyan terméket, ami nem avult el. Például a LED-es izzó, vagy szolár panel, nem csak hogy jobbak az újak, mint a régiek, de olcsóbbak is mint a régiek akkor voltak: a termelés felfutása az árak esését, a pénz vásárlóerejének a növekedését (deflációt) hozott, ami teljesen érthető folyamat, és ismét azt cáfolja meg, hogy az infláció és a gazdasági növekedés kéz a kézben járnak. Előfordul, hogy egy kormány az inflációhoz nyúl, hogy beindítsa a gazdasági növekedést. De a gazdasági növekedésnek nem mellékhatása az infláció, sőt.

    A megtakarításokkal kapcsolatban a szomorú helyzet, hogy Magyarországon az emberek nagyobbik felének nincs egy évnél több tartaléka. (a háztartások medián-vagyona 7 millió forint, de ebben benne van az ingatlan, az ingóság, az autó, stb, a pénzügyi vagyon a medián alatti 50% esetén átlagosan 1.2 millió forint). Aki pedig bérből él, azt kevésbbé sújtja az infláció, mert a gazdaság részeseként a bére is emelkedik, ha a termékek ára emelkedik. Az infláció a megtakarírásokat amortizálja. És a megtakarítások 90%-a az emberek 10%-nál van (ország és korszak válogatja, de mindenképpen rosszabb az arány 80-20-nál.) Szóval elsősorban azoknak az életszinvonalára veszélyes, akik arra számítottak, hogy amit ma félretettek, megörököltek, abból fognak élni holnap.

    Ha a bitcoin-ra pénzként tekintek, akkor tranzakciószámban a hétköznapi ember nem fog sokkal kevesebbet bonyolítani, mint a felső tízezer. Arányaiban viszont - mivel a tranzakciók költsége nem összegfüggő - a tranzakciós költség jobban fogja sújtani azokat, akiknek a tranzakciói átlagosan kisebb összegűek. De már tisztáztuk, hogy nem erre való, csak még az nem derült ki, hogy akkor mire.

    A hitelkártya egy pénzügyi szolgáltatás, amit az ember arra használ, hogy termékeket vegyen. Azt állítottad, hogy a bitcoin is egy szolgáltatás. De ismét nem sikerült példát mutatnod arra, hogy milyen körülmények közt van értelme a bitcoin-t választani a konkurens szolgáltatással szemben. Mivel minden ott kezdődik, hogy az ember kézhezkapja a fizetését, ezért lehet csak úgy összehasonlítani a pénzügyi szolgáltatásokat, hogy valamilyen helyi devizából indulunk ki. Hipotetikusan lehetne azzal is számolni, hogy az emberek bitcoin-ban kapják a fizetésüket, de a blockchain mellett állók sem gondolják, hogy ennek van realitása: havi száz milliárdos tranzakciószámot nem lehet ilyen rendszerben könyvelni, most megy havonta 10.000.000 tranzakció, és már elfogytak a videokártyák.

    Az új blockchain-eknek azért nincs meghatározó elterjedtsége, mert a nagy diszrupció közben egyiknek sem sikerült még olyan szolgáltatást felmutatnia, aminek van értelme. Amint elindul egy lánc, ami vagy bizonyítottan olcsóbb, gyorsabb, kényelmesebb, mint a szolgáltatás, amit kivált, akkor az tényleg robbanni fog, nem coin árban, mint a mostani lufik, hanem valós felhasználásban - mint mondjuk a mobilinternet. Például a sokat hangoztatott okos szerződések, tulajdonlapok, vagy az anyakönyv vezetése teljesen jó lenne blockchain-ben, mert ott jelentős költségeket lehetne megspórolni okmánybélyegen, de valamiért ez az oldal mégis háttérbe szorul, és csak a kaszinózás folyik.

  • #74018560

    törölt tag

    Amúgy nem lenne nehéz megoldani a BTC fenntarthatóságát, elég lenne az összes p0rnhub oldalt kötelezően fizetőssé tenni és csak BTC-ben lehetne fizetni ;]

  • Reggie0

    félisten

    válasz lajthabalazs #156 üzenetére

    Forditva is akartam irni. Szoval nezd meg a feherorosz gdp-t es inflaciot. Egyaltalan nincs kozte kapcsolat.

    "Lehet vitatkozni azzal, hogy a mai használati értéke nagyobb-e egy Nexus 5-ösnek, vagy a három évvel ezelőtti, nekem még most is megfelel. Ahogyan egy Full HD TV képe sem lett rosszabb az elmúlt 5-6 évben, miközben az ára felére esett. De vegyünk akkor egy olyan terméket, ami nem avult el. Például a LED-es izzó, vagy szolár panel, nem csak hogy jobbak az újak, mint a régiek, de olcsóbbak is mint a régiek akkor voltak: a termelés felfutása az árak esését, a pénz vásárlóerejének a növekedését (deflációt) hozott, ami teljesen érthető folyamat, és ismét azt cáfolja meg, hogy az infláció és a gazdasági növekedés kéz a kézben járnak."
    Osszekevered a tomegtermeles felfutasaval. Nem az inflalodas miatt vagy ellenere lesz olcsobb, hanem mert javul a technologia es no a gyartas volumene.

    "Aki pedig bérből él, azt kevésbbé sújtja az infláció, mert a gazdaság részeseként a bére is emelkedik, ha a termékek ára emelkedik."
    A hianyszakmakban legfeljebb. Kerdezzel meg egy novert vagy bolti eladot esetleg egy napszamost.

    "Arányaiban viszont - mivel a tranzakciók költsége nem összegfüggő"
    Valamennyire osszefuggo, bar pont forditva, ugyanis ott van az a prioritas. Amugy a 0-as koltsegu tranzakcio sem lehetetlen, ma csak azert nincs ra lehetoseg, mert korlatozott a blokkmeret es teli van spamelve, de eredetileg nem is volt.

    "De már tisztáztuk, hogy nem erre való, csak még az nem derült ki, hogy akkor mire."
    Nem tisztaztuk.

    "A hitelkártya egy pénzügyi szolgáltatás, amit az ember arra használ, hogy termékeket vegyen. Azt állítottad, hogy a bitcoin is egy szolgáltatás. De ismét nem sikerült példát mutatnod arra, hogy milyen körülmények közt van értelme a bitcoin-t választani a konkurens szolgáltatással szemben. Mivel minden ott kezdődik, hogy az ember kézhezkapja a fizetését, ezért lehet csak úgy összehasonlítani a pénzügyi szolgáltatásokat, hogy valamilyen helyi devizából indulunk ki. Hipotetikusan lehetne azzal is számolni, hogy az emberek bitcoin-ban kapják a fizetésüket, de a blockchain mellett állók sem gondolják, hogy ennek van realitása: havi száz milliárdos tranzakciószámot nem lehet ilyen rendszerben könyvelni, most megy havonta 10.000.000 tranzakció, és már elfogytak a videokártyák."
    Ha nagyon akarod hasonlitani valamihez, akkor hasonlitsd mondjuk a paypalhoz. Bar megjegyzem a bitcoin egyben szolgaltatas es allamoktol fuggetlen penznemkent funkcional amelyett kozossegi konszenzus mellett lehet fejleszteni. Tehat sokkal komplexebb akarmennyire is leegyszerusitve szeretned nezni.

    Ha szeretnel peldat: pl. eladsz valamit hasznaltan, majd abbol veszel barmi mast. Sima csereeszkoz, ami sokkal gyorsabb, mint egy nemzetkozi atutatlas es valtogatni se muszaj. Illetve lehet, annak aki nagyon akarja, altalaban kozeparfolyamon megoldhato(mondjuk nem az automataknal).
    De nekem mar az is nagy elony, hogy ahol fizethetek vele, ott nem kell banki vagy kartya adatokat megadnom, csak irjak hova utaljam a coint es ott van negyed oran belul. Ezt te banki utalassal nem tudod megcsinalni, a kartyas fizetes meg sokkal veszelyesebb. Pl. lehet online jatekot venni igy steamen.
    Fizetest pedig eleg sok freelance projectert lehet kapni bitcoinban. Tobbnyire programozasi munkak.

    A tranzakciok szamanak es a videokartyak szamanak kozvetlenul semmi kozuk sincs egymashoz. Az mas kerdes, hogy a fee esetleges novekedtevel jobban megeri banyaszni, de ez csak attetelesen fugg es sok mas tenyezo is beleszol, mint pl. a blokkmeret, prioritas.

    "Az új blockchain-eknek azért nincs meghatározó elterjedtsége, mert a nagy diszrupció közben egyiknek sem sikerült még olyan szolgáltatást felmutatnia, aminek van értelme."
    Tajekozatlansagod ekes peldaja. Nagyon sok altcoin volt ertelmes szolgaltatassal. Smart contract csak az egyik, de rogton a masik tipikus hasfajast, a tranzakcios ido nullazasara is van pelda: vanillacoin. Aztan ott a namecoin ami a blockchainben nem csak tranzakciokat tarolt, hanem domainnev kiosztast is vegez. Es lehetne napestig sorolni.

    "Amint elindul egy lánc, ami vagy bizonyítottan olcsóbb, gyorsabb, kényelmesebb, mint a szolgáltatás, amit kivált, akkor az tényleg robbanni fog, nem coin árban, mint a mostani lufik, hanem valós felhasználásban..."
    Nem feltetlen, mert a spekulacio siman elnyomja a robbanast. Lasd vanillacoin.

    [ Szerkesztve ]

  • Cs1csó

    félisten

    Remélem jó sokan pofára esnek és majd tele lesz az apró és bagóért próbálnak majd megszabadulni a kártyáiktól.

  • pittbaba

    aktív tag

    válasz Cs1csó #159 üzenetére

    Miből adódik a crypto értéke?

    Mint mindennek, a bitcoinnak is abból adódik az értéke, hogy azt mondják egyesek, mostantól, ebből a dologból egy egységnyi számomra X valami mást ér. Lehet ez az is, hogy egy fadarabot cserélsz kavicsra. Emlékeztek még a Gerappaa reklámra? Abban az évben a Sziget fesztiválon boldog-boldogtalan Gerappazott okkal ok nélkül. Ezt érzékelvén az árusok kreatívan elkezdtek szemétből Gerappa feliratú dolgokat gyártani, a végén már nejlon zacskóra alkoholos filccel ráírt Gerappa feliratokat is megvették az őrült külföldiek.

    Másik jó példa a zene. Óriási pénz van a zenében. Pedig a zene önmagában nem csinál semmit. Nem termel (pénzügyi szempontból) értelmezhető értéket az, hogy egy adott hangforrás megrezegteti a levegőt.

    Nem épít épületeket, nem tart fenn gyárakat, nem termel semmit. Egy koncert elkezdődik, majd vége lesz, nem állnak elő 100 legyártott autóval. Az emberek mégis milliókat költenek hifikre, kazettára, CD-re, elmennek koncertekre és élvezik. Néhány arc bemegy egy térbe, ahol flesseli, ahogy a levegő rezeg, majd hazamegy.

    Néhányan azt mondják, én hajlandó vagyok valamit (pl Forintot) adni ezért a koncertért cserébe, míg más azt mondja: Erre, ha fizetnének sem mennék el.

    Mind e közben pénz áramlik a kocsmároshoz, a hangrendszert bérbe adó céghez, a takarítóhoz, a pultoshoz, az áram szolgáltatóhoz stb stb stb... A rendszer működik.

    Na így működik a bitcoin is. Nem kell ezt túlmisztifikálni. Magában semminek nincs értéke, de onnantól, hogy valaki(k) azt mondják, nekik ér valamit, már van. Minél többen éreznek így, annál működőképesebb.

    Egyébként egyes stock exchange oldalakon már lehet adni-venni a bitcoint a részvények mellett, szóval ez elég biztató dolog a jövőre nézve.

    További infók:
    Jönnek az újabb crypto-k, így bár egyes valuták kimerülnek (bitcoin-t lassan már nem fogja megérni bányászni), viszont jönnek az újabbak, amiket megint érdemes. Monero, Litecoin ...

    Elkezdett a nemzetek között egy kis rivalizálás kialakulni, ez megint csak jót tehet a crypto jövőjének.

    Mivel maga a technológia jobb és biztonságosabb módon rögzíti a tranzakciókat, szintén erős jövőt jósol az ügynek, arról nem is beszélve, hogy így nem lehetne központosítani a pénz nyomtatást (FED).

    NEM számolunk semmilyen ördögtől való képletet, nem most fejtjük meg az új világpusztító fegyver legsötétebb elméleteit, ez csak a frusztrált/irigy emberek reakciója. Ha a gépeink teljesen mást számolnának, mint amiről beszélnek, az nagyon hamar kibukna (képesség/eredmény alapján), másrészt nem működne az egész rendszer, hisz (ahogy előttem már leírták) az egésznek ez az alapja.

    Nem megfelelő bányász program megválasztása esetén abszolút el tudom képzelni, hogy kis erőforrásokat elcsennek, de kellő körültekintés után ez elkerülhető.

    A valóban negatív oldal szerintem:

    Ha minden az optimális forgatókönyv szerint forogna, akkor most megtörténhetne az "értékek" újraosztása, ami a jelenlegi állapotot tekintve abszolút indokolt is volna. Ugye azt tudjuk, hogy a világ összes pénzének jelentős százaléka, pár tucatnyi embernél van, mi, átlag emberek a kisebbik részen osztozkodunk. Így a mostani valuták, a FED hatalmának összeomlása, és a crypto pénzek+technológia megerősödése pont azt hozhatná magával, amire a legnagyobb szükség volna, de sajnos a világ nem ilyen.. Túl "szépen" hangzik..

    Érzésem szerint, a crypto pénz témából hamarosan csúnya negatív lobby fog következni a FED oldaláról. Hackereket fognak felvenni, ott próbálják majd támadni és törni, ahol csak lehet.

    Ebben a pillanatban lesz az, hogy sokan megijednek és dollárra váltják a pénzüket az emberek, és ettől kipukkanhat a lufi. Ha kipukkan. Sajnos ezen a világon az igazság soha nem győzött még, most sem fog. Addig viszont fel kell csücsülni erre a lóra, bányászni és dollárra váltani, mielőtt még beütne valami rossz hír.

    Egyébként én pár éve még ellene beszéltem, nem hittem, hogy ez idáig fog fajulni, hogy nem lehet már videokártyát kapni. Most ott tartok, hogy összerakok egy 6 kártyás riget, mert ebből hülyeség kimaradni. Sokan mondják, micsoda parasztság felvásárolni a kártyákat. Én azt mondom, micsoda bénaság, hogy sem az NVIDIA sem az ATI nem volt képes tartani a lépést a kereslettel. Nem fér a fejembe. Remélem lesz egy kis korrekció ezzel kapcsolatban, mert akkor egy ideig olcsók lesznek a kártyák a pillanatnyi túlkínálat miatt ;)

    Remélem nem gond hogy beledumáltam, talán valakinek számít a véleményem :R

    PH Konfigom: Gigabyte GA-H97M-D3H, i7 4790K,GTX 960, Seasonic SS-620GM

  • #74018560

    törölt tag

    válasz Reggie0 #158 üzenetére

    nezd meg a feherorosz gdp-t es inflaciot. Egyaltalan nincs kozte kapcsolat.
    Öntsünk tiszta vizet a pohárba ;] Az GDP növekedés és infláció közti pozitív kapcsolat többnyire igaz, DE NEM MINDIG. Igazából ez egy 2x2-es matrix (vagy 3x3-as, ahogy vesszük) és a hosszútávú befektetési döntéseknél (asset allocation) alapvető fontosságú megállapítani, hogy a GDP és az infláció merre tart egymástúl függetlenül.

    Nem az inflalodas miatt vagy ellenere lesz olcsobb, hanem mert javul a technologia es no a gyartas volumene
    Core inflationbe nem véletlen nem számolják bele a csúcstechnológiát. Élelmiszer, energia árak alakulása reálisabb képet ad az inflációról. Amúgy egyetértek azzal, hogy a technológia javulásával még ezek előállítási költsége is csökkenthető, ami deflációs "nyomásként" manifesztálódik (tehát nincs köze a tömeggyártáshoz, szimplán a termelékenység hatékonyságához).

    csicso82 Remélem jó sokan pofára esnek és majd tele lesz az apró és bagóért próbálnak majd megszabadulni a kártyáiktól.
    Ebben biztos lehetsz :K

    pittbaba Na így működik a bitcoin is. Nem kell ezt túlmisztifikálni. Magában semminek nincs értéke, de onnantól, hogy valaki(k) azt mondják, nekik ér valamit, már van.
    Erről van szó! :D Nincs semmilyen fundamentális érték, ergo az árfolyam csak a spekulációtól függ. Ha pedig a bekerülési ár elég magas (sokan későn vesznek), akkor elég csak kicsit esni az árnak és máris mindenki bukóban van. 70 milliard market capnál ez már előre könyvelhető, mert nem fog jönni még 70 milliárd, hogy kimentse az előző 70 milliárdot, aztán meg még 140 ;] Az intézményi befektetők olyan messze állnak a BTC-től mint a tűztől! :DDD

    Egyébként egyes stock exchange oldalakon már lehet adni-venni a bitcoint a részvények mellett, szóval ez elég biztató dolog a jövőre nézve.
    Tehát ha gerappas zacskót is tudtál volna venni a nyakkendős bankárodtól / dealeredtől, az nagyon bíztató lett volna :D Micsoda logika ;]

    [ Szerkesztve ]

  • SunRise

    csendes tag

    Én azt nem értem miért vesz valaki saját rig-et, mikor olcsóbb fizetni egy bányásztársaságnak aki X összegért X hashrattel (vagymivel) bányászik. A másik amit nem értek hogy egy ilyen bányász szerverfarm tulajdonosa miért nem saját magának bányászik? A harmadik amit nem értek, hogy ezeket a bérbányász oldalakon a kivett hasznot miért csak más kriptopénzekre lehet max átváltani és nem dollárra? Vagy kamu az egész?

  • lajthabalazs

    senior tag

    válasz pittbaba #160 üzenetére

    Nem az a bajom a kriptopénzekkel, hogy spekulálnak vele, hanem az, hogy ahogyan minden más piramisjátéknál, itt is tömegeket próbálnak meggyőzni arról, hogy valódi fundamentumai vannak a coin-oknak: ezekben van a pénzpiac jövője, szabadon áramolhat a tőke, újraeloszt. De az, hogy folyamatosan jelennek meg az újabb kirptopénzek, amik nagyjából ugyanazt csinálják, mint a Bitcoin, és az emberek vonulnak egyikből a másikba (egy ideje szépen esik a Bitcoin súlya a kriptopénzek közt, lassan a piacvezető szerepét is elveszítheti) szintén a piramisjátékok jellemzője.

    Ne érts félre, semmi bajom nincs azokkal, akik meglátják az arbitrázs lehetőségét a villanyszámla és a kriptopénzek közt, és beállnak bányászni. Tényleg hülye lenne, aki nem használ ki egy ilyen lehetőséget ha adódik. Azokat nem szívlelem, akik arbitrázzsal bányásszák a coin-okat, annyira nem hisznek a rendszerben, hogy verejtékkel keresett forintokból piaci árfolyamon vegyenek coin-t. És utána arról próbálják meggyőzni a népet, hogy ez lesz a jövő, közben a fenntartáshoz szükséges hálózat hatékonysága rosszabb, mint a mostani rendszereké, ezért a tranzakciók úgy is drágábbak, hogy nem kapják meg az emberek a régi rendszer kényelmi szolgáltatásait: személyes ügyfélszolgálat, netbank, bankkártya, betéti kamat, stb.

    [ Szerkesztve ]

  • #74018560

    törölt tag

    válasz lajthabalazs #163 üzenetére

    Ezt én is pont így látom!

    És kiváncsi vagyok eddig hány embernek hozta vissza a hardware befektetését a bányászat. Mert igaz, hogy a mai árfolyam mellett ~4 hónap az elméleti megtérülési idő, de mióta van ilyen magas árfolyam? 1 hónapja? :DDD

    Ebből nagy szopó lesz a bányászoknak is ... gamerek majd örülnek az occsó kártyáknak :)

    [ Szerkesztve ]

  • koxx

    MODERÁTOR

    válasz #74018560 #164 üzenetére

    "gamerek majd örülnek az occsó kártyáknak" amik majd meghalnak 3 hónap után. Aki időben észbekapott és olcsón vett 470-et annak sztem 1-2 hónap alatt megtérült a pénze.

  • #74018560

    törölt tag

    válasz koxx #165 üzenetére

    Szerver procik is bírják évekig a folyamatos terhelést, a kártyák miért ne bírnák?

    Számold még bele a rendszer egyéb eleminek a költségeit (táp, lap stb).

  • Cs1csó

    félisten

    válasz koxx #165 üzenetére

    Volt már erről szó, és elvileg egy hardvernek jobb ha akár folyamatosan fix terheléssel fut mintha csak napi egy órára pörgeted fel. A merevlemezeknek is jobb ha 0-24-ben fut mintha napi többször leáll újra felpörög stb.
    A rendszeres hőingadozás az ami hosszú távon többet árthat.

  • #74018560

    törölt tag

    válasz Reggie0 #169 üzenetére

    Beadták a derekukat az indiai törvényhozók. Ebből sok következtetést nem lehet levonni :DDD

  • updog

    senior tag

    Az adóbevallás melyik sorába kell írni a kriptovalután realizált nyereséget?

    ;]

    "Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

  • Reggie0

    félisten

    válasz updog #171 üzenetére

    "A" lap 7. sor: onallo tevekenysegbol szarmazo jovedelem.

    [ Szerkesztve ]

  • pittbaba

    aktív tag

    válasz #74018560 #161 üzenetére

    Egyébként egyes stock exchange oldalakon már lehet adni-venni a bitcoint a részvények mellett, szóval ez elég biztató dolog a jövőre nézve.

    Tehát ha gerappas zacskót is tudtál volna venni a nyakkendős bankárodtól / dealeredtől, az nagyon bíztató lett volna :D Micsoda logika ;]

    Jah teljesen igazad van, ezt hülyén fogalmaztam meg... valaki előző hsz-ban írta ellenérvként, hogy hát még sehol nem lehet kapni normális stock exchange oldalon.. erre reagálva írtam, hogy ez annyira negatív, amennyire pozitív érv (semennyire), abszolút semleges az egész történetet tekintve.

    Szóval jah, mind jól tudjuk, ha ugyanazt a sz*rt öltönyös embertől kapjuk egy csilli-villi üzletben (pl beats fülhallgató) akkor a tömeg hajlandóbb értéket tulajdonítani neki, ellenben ha ugyanazt a csöves árulná a plédjére lerakva az aluljáróban, már senkinek nem kell, viszont ettől még bármikor meginghat a piac, mert amire támaszkodik (termék) az valójában semmit sem ér :)) Ahogy mondtam, én nem hittem a bitcoinban, de úgy néz ki a sok aranylázas hite többet ér a mienknél, így fel kell ülni a lóra.

    Egyébként ha mindent így fogunk fel, ahogy itt magyarázva van, akkor az ember ingatlant se vegyen, mert jöhet egy meteor vagy egy háború és lebombázzák, és akkor majd semmit sem ér. Ilyen felfogással nem lehet befektetni. Nincs nulla kockázatú befektetés, ami meg is térül egy életen belül XD Azt mondják ha nem akarsz kockáztatni, vegyél államkötvényt. Hát lassan jobban hiszek a btc-ben, mint a Magyar államkötvényben XD

    Más: 4,5 hónap a megtérülése mostani árfolyamon/és videokártya árakon egy rignek, ha két kártyát teszel bele akkor is, ha 6 kártyát akkor is, viszont ez után nem mindegy hogy havi 100 vagy 300 000 Ft jön össze tisztán. Én azt mondom, kizárt, hogy ez bebukjon az elkövetkezendő időszakban, szóval ha csak egy évig megy a dolog, már megdupláztam egy millió forintot. Hülyének is megéri, csak kell alaptőke. A történések szépen mozgatják most az AMD és az Nvidia árfolyamokat is, érdemes lehet arra is figyelni :)

    [ Szerkesztve ]

    PH Konfigom: Gigabyte GA-H97M-D3H, i7 4790K,GTX 960, Seasonic SS-620GM

  • Reggie0

    félisten

    válasz pittbaba #174 üzenetére

    Az, hogy par lepest kihagyot nem azt jelenti, hogy nem logikus, legfeljebb nem erted. Azert biztato, mert jelentos lepes az elfogadottsagban, ami segiti a szelesebb koru elterjedest. Sehol sem irta, hogy ez garancia, csak annyit, hogy egy pozitiv megerosites. Majd ha a gerappas poloval is lehet itt kereskedni akkor terjunk vissza ra.

  • lajthabalazs

    senior tag

    válasz pittbaba #174 üzenetére

    Az a különbség az ingatlan meg a bitcoin közt, hogy előbbinek van használati értéke: a termőföldön búza terem, a lakásodat ki tudod adni, vagy ha úgy éri meg jobban, akkor lakhatsz benne. A bitcoin-nak a használati értéke negatív: nincs olyan (legális) felhasználási forma, ami miatt érdemes lenne Bitcoin-t venni. A bányászok bizonygathatják, hogy de hát elfogadják Steam-en, és milyen jó, hogy nem kell visszaváltani. De senki sem vesz Bitcoin-t azért, hogy használja, mert az oda-vissza váltással, a kockázattal és a technikai komplexitással összességében rosszabbul jön ki, mintha PayPal-t használ.

    A bitcoin-nak csak spekulatív értéke van, ilyen módon kvázi olyan, mint egy deviza (erre hajaz az elnevezés is). De hiába van már a piacon 8 éve, nem sikerült beágyazódnia a gazdaságba. Ami miatt a bányászok és a spekulánsok szeretik, amiatt mindenki más úgy dobja tovább, mint a forró krumplit. Senki nem fog aláírni egy munkaszerződést, egy ingatlan-bérleti szerződést, senki nem fog kinyomtatni egy éttermi árlapot, ami bitcoin-ban van denominálva. Ahol elfogadnak Bitcoin-t, dollárban gondolkodnak, és a napi árfolyamból számolják, hogy hány bitcoin-t is szeretnének éppen kapni. Aztán forgatják is vissza dollárba, mert azt lehet könyvelni, arra lehet számítani.

    Én nem vennék mérget rá, hogy:
    a) Fél év múlva ugyanilyen sebességgel fogsz tudni bányászni
    b) Fél év múlva többet fog érni egy bitcoin, mint ma
    És az üzleti modelled erre a két feltételezésre épül. Van a tőzsdén egy irányelv: akkor kell kiszállni, amikor már Mari néni is beszállna. És ez kitüntetetten igaz a piramisjátékokra. Mert amikor már Mari néni is bevásárolt, nem lesz kinek eladni.

    [ Szerkesztve ]

  • lajthabalazs

    senior tag

    válasz lajthabalazs #176 üzenetére

    Az egyetlen pozitívuma a dolognak, hogy az AMD lassan 30%-ot ment, amióta a Bitcoin hot topic lett.

  • lajthabalazs

    senior tag

    válasz lemusz #177 üzenetére

    Szívesen olvasnék is, de nagyon felületesek az anyagok, amik elérhetőek. Van az blockchain alapmű, aztán mindenféle szenzációhajhász cikk, amikor éppen fölfele megy az árfolyam. Meg podcast-ok, pártoló vélemények, remek reklámanyagok az újabb és újabb coin-ok weboldalain. Meg útmutatók arról, hogy hol lehet adni, venni, bányászni - olyan gyűjtőoldal nem sok van, ahol az látszik, hol lehet használni. De igazi elemzést arról, hogy hogyan lesz ez hasznos a gazdaságnak, nem lehet találni. Ha tudsz mutatni valamit, amit érdemes elolvasni, akkor kérlek küldj linket!

    [ Szerkesztve ]

  • #74018560

    törölt tag

    válasz pittbaba #174 üzenetére

    Vegulis vagy bejon a duplazas vagy nem. Egyszerubb megoldas, hogy az ember bemegy a kaszinoba es feltesz mindent a feketere :DDD

  • hermetrikus

    újonc

    válasz lajthabalazs #179 üzenetére

    Még szerencse, hogy nem nagyon van még valós alkalmazása a kriptóknak, mert ha már lenne, már nem itt tartana az árfolyam, hogy most még jól bevásárolhass belőle :-D

    Viccet félretéve, írtad:
    "Ami miatt a bányászok és a spekulánsok szeretik, amiatt mindenki más úgy dobja tovább, mint a forró krumplit. Senki nem fog aláírni egy munkaszerződést, egy ingatlan-bérleti szerződést, senki nem fog kinyomtatni egy éttermi árlapot, ami bitcoin-ban van denominálva. Ahol elfogadnak Bitcoin-t, dollárban gondolkodnak, és a napi árfolyamból számolják, hogy hány bitcoin-t is szeretnének éppen kapni. Aztán forgatják is vissza dollárba, mert azt lehet könyvelni, arra lehet számítani."

    Minden új rendszernek van egy természetes fejlődési ciklusa, amit nem lehet siettetni, ez egy organikus folyamat. Az eleje lassú, lapos, aztán átmegy exponenciálisba. Jelenleg a kriptóknál az exponenciális szakasz elején járunk.
    Ha megnézed a piaci kapitalizációs és tőkebeáramlási grafikonokat, láthatod, hogy az egész kriptopiac tavasszal egy az előző 5 évet nagyságrendekkel meghaladó fázisba lépett.
    Mi köze ennek ahhoz, amit írtál: ahhoz, hogy a számlákat stb. 'bitcoin'-ban fizesd (most egyszerűsítsük le a problémát, koncentráljunk a lényegre) az kell, hogy az adott fizetőeszköz:
    - széles körben elterjedt legyen
    - hivatalosan is elfogadott legyen

    Amíg ezek a feltételek nem állnak fenn, addig a gyakorlati alkalmazások köre is szűk marad. Ez minden rendszer esetében a fejlődés első fázisában tulajdonképpen a 22-es csapdája: kevesen tudnak róla, ezért kevesen is használják - és azért használják kevesen, mert kevesen tudnak róla, és kevés felhasználási módja van - mivel kevesen foglalkoznak az alkalmazások fejlesztésével - mivel kevesen használják, nincs marketingje stb. :-)
    Ráadásul a kriptóknak rossz a híre, ezért még lassabb a terjedése.
    Ennek önmagában egyszerűen az a megoldása, amit láttunk is: lassan-lassan nő a használata, viszont egyszer csak elér egy pontot, ahol egy ugrás következik be; ez történt meg idén tavasszal.
    Hogyan várhatjuk el, hogy a kriptóknak legyen sok felhasználási területe, amíg alig vannak egyáltalán olyanok, akik alkalmazásokat fejlesztenek rá? Márpedig ezzel kb. 1-2 éve kezdtek lassú ütemben foglalkozni, értsd tőkét és emberi erőforrást tenni bele nagyobb mértékben.
    Most értünk el arra a pontra, hogy elkezdtek létrejönni azok a vállalkozások, amik elkezdték fejleszteni az alkalmazásokat, erről szól az egész ICO-robbanás. Ez azt jelenti, hogy jó esetben (a korábban beindult fejlesztések) ebben az évben jutnak el oda, hogy kijöjjenek az első éles rendszerekkel.
    Nagyon az elején járunk a fejlődésnek még e téren, valahol ott vagyunk, ahol az internet mondjuk '98-ban. Számolatlanul ömlik a pénz az új ICO-kba (legutóbb pl. csak a Bancor 150 millió $-t szedett össze 1-2 óra alatt), és ennek hatása eredménye legkorábban még mindig csak jövőre lehet, és akkor is csak ott tartunk, hogy elindulnak az első alkalmazások korlátozott lehetőségekkel, amiknek megint csak idő kell, hogy felfussanak.
    Nyilván fújódik egy ICO buborék is, ami kitart szerintem jövő évig. Egy év múlva látszik majd talán, hogy melyik ICO életképes, és melyik nem. A gyengék elhullanak majd, és sokan elvesztik a pénzüket, akárcsak a dotcom lufiban.
    Ezek teljesen természetes piaci folyamatok, de nem egycsapásra mennek végbe... a végén viszont valószínűleg, akik talpon maradnak, nagyobbra nőnek, mint a Microsoft, vagy a Google...

    Még valamit az elterjedtséghez: miért várod el azt, hogy már most, csak úgy ukk-mukk-fukk rögtön mindenhol ezzel fizethess, és rengeteg alkalmazása legyen a kriptóknak, amíg még azt sem tudtuk, hogy az államok és a törvényhozások hogyan reagálnak rá?
    A tömegek és a nagybefektetők nem fognak olyan eszközökbe fektetni, amikről nem lehetett tudni, hogy tiltott, tűrt, vagy támogatott lesz. Egészen addig, törvényszerűen, a kockázati tőkebefektetők, a fejlesztők, fanatikusok és spekulánsok terepe; azonban ő nélkülük soha sem léphetnénk túl az első fázison.

    Most tartunk ott megint csak, ezekben a pillanatokban, hogy jönnek ki egyre a hírek, hogy éppen hol nyilvánítják a kriptókat hivatalosan is elismertnek és szabályozzák le pl. az adóügyi vonzatokat. Ezek mind feltételei annak, hogy amit írtál, megvalósulhasson. Ez pedig egyszerűen azért történik, mert most lépett át egy lélektani küszöböt a használat volumene, illetve beléptek a multinacionális vállalatok a porondra (blokkchain alliance-ok). Értsd: kénytelenek foglalkozni vele a törvényhozók.
    Egyszóval, a folyamat elején járunk még nagyon, a széles körű felfutás mind fejlesztői, mind felhasználó oldalról még csak most kezdődött el.
    A kripto blokkchainek egyébként így is roskadoznak a megnövekedett terhelés alatt...egyszerűen nem számoltak a fejlesztők sem (és senki sem) ilyen gyors felfutással, a fejlesztéseknek is megvan a maga roadmapje és időszükséglete; talán ez év őszére kezdenek majd beérni fejlesztések e téren, de inkább ez is hosszabb folyamat, amíg implementálják a skálázhatóságot biztosító technológiai megoldásokat.
    Szélesebb körű elterjedésre, amellett, hogy a rendszerek használhatóak is maradjanak, csak ez után nyílik tér.

  • #74018560

    törölt tag

    válasz hermetrikus #182 üzenetére

    Valós felhasználás elterjedtségének nincs köze az árfolyamhoz, ha minden felhasználóra jut 100 spekuláns...

    Exponenciális elterjedtés (a spekulások körében) mit von maga után? Azt, hogy egy idő után elfogynak az új belépők és a kártyavár összeomlik.

    Sok év alatt semmi látványosat nem fejlesztettek ki, mi ebben a forradalmi én se értem.
    A gyors utalást meg a bankok 5 perc alatt le tudják koppintani ha nagyon akarják.
    Monetáris politika sátánizálása meg vicc kategória. :U

  • lajthabalazs

    senior tag

    válasz hermetrikus #182 üzenetére

    Amit írsz a kritikus tömeg eléréséről, az akkor igaz, ha van terv arra, hogy hogyan lesz hatékony és fenntartható a rendszer a kritikus tömeg elérése után. De mint írtad, a blockchain már most is küzd a tranzakciószámmal, pedig csak napi 300.000-nél járunk. A világszintű elterjedéshez ennek a százezerszerese kell, a Bitcoin közösség meg azon vitatkozik, hogy szabad-e kétszerezni a blokkméretet.

    Ahogyan te is, mások is az IP hez hasonlítják a blockchaint. A mostani ICO-láz ebben az analógiában a dot-com lufi. És az igazi nyertes a Google és az Amazon, akiknek a megfelelői még talán a piacon sincsenek. De minden újabb alkalmazás egyben be is vezeti a saját coin-ját. Úgyhogy amint piacra lép a szereplő, aki megváltoztat mindent, hozza magával az új coin-t is. És mi lesz akkor a régi coin-okkal? Eddig csak a hype fújta a lufikat, ezért a tanácstalan befektetők öntötték a pénzt mindegyikbe, leginkább abba, aminek a nevét már ismerték. De mi lesz a Bitcoinnal, Ethereummal, ha kiderül, hogy van olyan versenytársa, ami használati értéket is hordoz?

  • hermetrikus

    újonc

    válasz #74018560 #183 üzenetére

    "Valós felhasználás elterjedtségének nincs köze az árfolyamhoz, ha minden felhasználóra jut 100 spekuláns"
    Ez egy többszörösen visszacsatolt folyamat. A nagy kilengések az árfolyamban médiaérdeklődést generálnak, és ez bevonzza az újabb érdeklődőket - és a technológiai befektetőket is, akik az alkalmazásokat inkubálják. Az igaz, hogy amíg nincsenek hasznos alkalmazások, addig a növekedés spekulatív.
    Mint írtam, a jöv. év ebből a szempontból vízválasztó lesz, amikor sok rendszer a tervek szerint áttér az éles működésre. Akkor kiderül, hogy mennyire használhatóak; ha sikeresnek bizonyulnak, akkor a buborékot feltölti a valós érték, ha nem akkor kipukkad. Egyes banki elemzések még hosszabb átmeneti idővel számolnak. Addig marad a hullámvasút.

    "Sok év alatt semmi látványosat nem fejlesztettek ki, mi ebben a forradalmi én se értem."
    Az egész egy forradalmi technológiával kezdődött, csak erre senki fel figyel, megállnak ott hogy 'bitcoin' (a multik persze már odafigyelnek rá).
    A bitcoin működését a blockchain technológia teszi lehetővé, a kriptók csak alkalmazásai a blockchainnek, ami emellett, vagy éppen ezzel összekapcsolva hatalmas lehetőségeket rejt. Ez azonban szemléletmód váltást igényel, ami sosem egyszerű és gyors folyamat.
    Szóval a blockchain az igazi nagy dobás, technikai szempontból nézve a kriptók ennek a farvizén eveznek, illetve az úttörői a technológiának. Ha a blockchain sikeres lesz, húzza magával a kriptókat is, mivel ezek jelentik a blockchain pénzügyi közvetítő közegét.
    Itt most el kell vonatkoztatni a bitcointól, ami a jelen állapotában egy eléggé korlátos rendszer, az Ethereumbanm, illetve a hozzá hasonló technológiájú rendszerekben sokkal nagyobb lehetőségek rejlenek. A bitcoin közösségen áll, hogy a technikai lemaradást képesek-e ledolgozni.
    A lényeg: blockchain + kriptovaluta + smart contract. Ezek külön-külön is fontos technológiák, amik transzformatív erővel bírnak a gazdaság valamely területén, de összekapcsolva mutatják meg az igazi erejüket.

    "A gyors utalást meg a bankok 5 perc alatt le tudják koppintani ha nagyon akarják."
    És már koppintják is, elkezdtek körvonalazódni a különböző banki frakciók, akik mindegyike a saját blockchainjét gründolja, vagy beáll valamelyik mögé. Azt majd az idő eldönti, melyik lesz sikeres, a technológia érlelődése szempontjából viszont ez hasznos folyamat, mert kineveli a döntéshozók, a pénzügyi és műszaki szakemberek olyan generációját, akik már a blockchainben gondolkodnak és dolgoznak. És ez hatással lesz a teljes blokkchain világra, és áttételesen a 'külső' világra is.

    "Monetáris politika sátánizálása meg vicc kategória."
    Ez már kezd lejárni. A kezdeti időszakra ez talán jellemző volt, de ennek vége pl. a Ripple-vel, vagy az Ethereum Alliance-al. A hardcore, anarchista bitcoin fanok persze támadják is emiatt ezeket, de hát ők már nem sokat számítanak.

  • updog

    senior tag

    válasz hermetrikus #185 üzenetére

    "A nagy kilengések az árfolyamban médiaérdeklődést generálnak, és ez bevonzza az újabb érdeklődőket"

    Ez elég nagy kilengés volt? ;]

    "Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

  • Norb79

    őstag

    válasz hermetrikus #185 üzenetére

    Engem az zavar az egészben, hogy nem világos, hogy ez a kriptovaluta ez valójában pénz vagy részvény vagy műtárgy?

    Mert ugye egy pénz attól lesz pénz, hogy bármikor bármit megkaphatsz érte aminek ára van. Bemegyek a boltba veszek rajta tejet, kenyeret, autót, lakást, bármit. A mögöttes bizalom miatt a másik fél elfogadja, mert a mögöttes bizalom egy állami garancia, hogy márpedig az adott pillanatban azt a pénzt be tudom váltani egy másik valutára korlátlanul az akkori értékén, ami transzparensen látható, és védve van a nagy kilengésektől. Ezt nem látom, hogy ilyen formában igaz e a kriptovaluta esetében. A kilengések ellen tuti nincs védve, de pl azt se látom, hogy ha most nekem van 1 mrd bitcoinon azt ugyanolyan simán két kattintással átválthatom e USDre, CHFre, HUFra, vagy akármilyen hagyományos pénzeszközre, mint ha 1 bitcoinom van, vagy ha 1 mrd angol fontom van. Ha a válasz nem, akkor ez szerintem nem pénz (de ez szigorúan magánvélemény!).
    Ha nem pénz akkor lehet részvény. Az egy korlátos valami, annak van piaci kapitalizációja, annak van egy tőzsdei árfolyama, ha sokat szórsz be a piacra akkor vagy lesz vevőd vagy nem (napi kereslet vagy van akkora vagy nem), vagy összeomlasztod az árfolyamot vagy nem és az egy olyan dolog, hogy MOL részvénnyel nem tudsz fizetni sehol, azt el kell adnod, szerezned kell érte jó magyar forintot, na és akkor tudsz venni kenyeret. A bitcoin számomra inkább erre hasonlít. Annyi csavarral, hogy mint az sokan mondták az egész mögött vagy nincs tényleges termelés (lufi) vagy ami van az erősen a törvény határain kívül helyezkedik el.
    És akkor itt jön a műtárgy opció. Tegyük fel, hogy van egy Munkácsy festményed. Az ér x száz millió forintot. Nekem is van egy Munkácsym, az enyém y száz milliót ér. Munkácsy mindkettő, de mégis számos különbség van. A te Munkácsy festményed át lehet konvertálni 0,5x száz millió forintra, mert hát most éppen annyiért ütnék le egy aukción, mert úgy van rá vevő. Az enyémet viszont el lehet adni 10y száz millióért, mert az enyémet Juan veszi meg Kolumbiából, mert ez a legegyszerűbb és legkevésbé feltűnő módja, hogy 9y plusz pénzt pumpáljon a zsebembe azért, mert segítettem neki az ültetvényeiről származó porocskát eljuttatni az általa kért helyekre. Ugyanez igaz bitcoinra is, nem? A Juan haverja Jon el tudta adni az x bitcoinját akármennyi mrd-ért, mert hát az az ő konkrét bitcoinja volt, és most mindenki ünnepel, benne volt a hírekbe, hogy Jon micsoda ez mázlista, de random pistike is ugyanennyi bitcoint szeretne ugyanannyi mrd-ra váltani vagy legalább a felére, és hát hopp, vevő sehol, mert az meg az ő bitcoinja. Na USDnél nincs ilyen. Az én x USD-m pont ugyanannyi GBP-t ér, mint bárki másé.
    Szóval a fentiek közül nem értem tisztán melyik az igaz a kriptovalutákra és milyen mértékben, de még csak egy-két kommentet láttam ami konkrétan ezzel foglalkozott itt a 200+ kommentben, hogy végül az ETHből USD lesz, és azok is többnyire művészetként hivatkoztak erre a folyamatra, ami azért nem azt vetíti előre, hogy ez annyira simaliba lenne, mint amikor bemész a bankba kunát váltani a nyaraláshoz.
    De ez az én magánvéleményem csak, aki szerint nettó hülyeség, azokkal maximálisan egyetértek, és előre is köszi az építő kritikát. :R

    [ Szerkesztve ]

  • #74018560

    törölt tag

    válasz hermetrikus #185 üzenetére

    Mi érdeke lenne a bankoknak használni a blockchain technologiát? :F

  • hermetrikus

    újonc

    válasz lajthabalazs #184 üzenetére

    "De mint írtad, a blockchain már most is küzd a tranzakciószámmal, pedig csak napi 300.000-nél járunk. A világszintű elterjedéshez ennek a százezerszerese kell, a Bitcoin közösség meg azon vitatkozik, hogy szabad-e kétszerezni a blokkméretet."
    Így van, a skálázhatóság problémája gátja a további növekedésnek. De mint írtam, erre már készülnek viszonylag régebb óta a megoldások, viszont a bevezetésük el fog nyúlni. Napi 1-2 $ milliárdos forgalmat bonyolító, kapacitásukat csúcsra járató rendszereken kell menet közben motort cserélni, ez azért nem kis feladat úgy, hogy ne omoljanak össze mondjuk egy bug miatt. Az Ethereum tulajdonképpen még béta verzióban fut, a PoS átállás még el se kezdődött... ezzel is ellesznek a fejlesztők egy ideig, szerintem csak utána kezdik ráereszteni majd a hálózatra a kapacitásbővülést lehetővé tevő technológiákat: Ethereumra ott van a Raiden, bitcoinhoz pedig Lightning Network. Akit érdekel, ezekre rákeresve informálódhat.
    A lényeg az, hogy a blokkchainből kiszervezik a nem feltétlenül szükséges adatáramlást (off-chain state channels), ezáltal nagyságrendekkel növekszik a throughput.
    Szerintem az Ethereum hamarább meg fogja ezt oldani, ott sokkal központosítottab a fejlesztés, ez ebből a szempontból előny szerintem. Más blockchainek meg már most úgy vannak megtervezve, hogy bírják a sokszázezres tranzakciószámot.
    Hosszú távon a publikus blockchainben drága lesz adatokat tárolni. Akinek megéri az alkalmazása szempontjából, az továbbra is tárolhatja ott, akinek meg nem, az majd választ valamilyen blockchain vezérelt tranzakciós vagy tárolási megoldást. Mint fentebb írtam, ezek már fejlesztés alatt állnak.

    "De minden újabb alkalmazás egyben be is vezeti a saját coin-ját. Úgyhogy amint piacra lép a szereplő, aki megváltoztat mindent, hozza magával az új coin-t is. És mi lesz akkor a régi coin-okkal? Eddig csak a hype fújta a lufikat, ezért a tanácstalan befektetők öntötték a pénzt mindegyikbe, leginkább abba, aminek a nevét már ismerték. De mi lesz a Bitcoinnal, Ethereummal, ha kiderül, hogy van olyan versenytársa, ami használati értéket is hordoz?"
    Ez a kérdés tulajdonképpen elméleti szempontból érdektelen. Ebből a szempontból a blockchain nem különbözik semmilyen más gazdasági területtől. Ugyanez feltehető egy másik terület példájával pl. így: mi lesz akkor, ha valaki piacra lép egy olyan operációs rendszerrel, szebb, jobb, gyorsabb mint a többi? A válaszok és lehetőségek ugyanazok lesznek. Vagy mi lesz akkor, ha egy eddigi valutát, vagy részvényt komparatíve beelőzi egy másik (gyengül vele szemben)?
    Egy szabály van: Adapt or die. Ha az új belépő ügyes, akkor kiharap egy szeletet a tortából, a régi szereplőknek pedig fejlődniük kell, különben odavesznek, mindenhol így működik ez.
    Teljesen új módon kell itt gondolkodni, a kriptó egyszerre ötvözi a pénz, részvény, kötvény, szolgáltatás egység egyes jellemzőit. Ezek mindegyike, és egyike se; egy új dolog, egy új fogalom, új jellemzőkkel. Ráadásul az egyes kriptók alapvető tulajdonságaikban eltérhetnek, és ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy az egyik jobb vagy rosszabb a másiknál. Hosszú távon szerintem megmaradnak a párhuzamos blockchain rendszerek, konkurálnak egymással, átveszik egymás fejlesztéseit, vagy ráerősítenek valamilyen részfeladatra; persze közben biztosan jelennek meg újak, és kopnak majd ki régiek.
    Ugyanúgy mint, bármelyik más iparágban.

  • szabadoslac

    tag

    válasz Norb79 #187 üzenetére

    Nos nekem is pont ez a kérdésem.
    Mert sokat futnak bele és költenek gépekre de hol van a pénz?
    Valaki 40.000 ft ról beszél havi szinten. De mikor és hogyan éri el hogy forint legyen belőle, adig meg forog az óra.

  • muszurkefal

    aktív tag

    válasz Norb79 #187 üzenetére

    Átvátold Bitcoin-ba, aztán leveszed egy Bitcoin ATM-ből kp-ban. Dióhéjban ennyi.
    De cáfoljon meg, aki csinált már ilyet, én egy egyetemi kiselőadáson hallottam, és nem tudom ellenőrizni a hitelességét.

Új hozzászólás Aktív témák