Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • DBob

    őstag

    Szép meg jó cikk, de engedd meg hogy távolról "belevauzzak", csak szép sorban.
    Kéretik végigolvasni...vagy akit nem érdekel (és nem olvassa végig) ne is válaszoljon rá :P

    Az első, hogy a bevezető után nézzük a leghíresebb rádiókészülékeket...és ott a Néprádió elsőnek. Az Orion történelme ott kezdődik hogy a jogelődjét 1913-ban megalapították és üveg és különböző vákuumtechnikai eszközöket gyártottak a rádiók mellett. Szerintem nem méltó egy céget úgy bemutatni, hogy az első 40 évét semmibe vesszük (pont azt, amivel a hírnevét alapvetően megalapozta és amikor a világon minden harmadik eladott rádió innen került ki), majd valamikor a második világháború utáni időkkel indítunk. Az inkább hírhedt, mint híres Néprádió után meg előkerül a cég egyik büszkesége az (amúgy természetesen idősebb) Orion 99 G. Sajnálom hogy a szintén kiváló Pacsirta rádió kimaradt (helyette viszont bekerült két kevésbé ismert / népszerű modell). Sokak szemében az volt A rádió. Más dolog hogy sokaknak csak a Néprádiókra maradt pénzük. Megint csak feltűnő hogy ~30 év ugrás következik, és jön a nagy tuner ami a "világon legelismertebb". Szerintem a szocializmuson kívül senki se látott, és nem is akart ilyet, mert ez az Orion már nem a második világháború előtti világmárka volt.

    Következő oldalon is előbb bemutatod a készülékeket, és egy későbbi oldalon térsz ki arra, hogyan is indult el a televíziózás. Amilyen elánnal beszéltél a rádiós résznél, ide csak képek maradtak. Pedig hajj mennyi mindent lehetett volna írni ide is.

    A hifis oldal is kaotikus. Ha már írtál a részegységekről külön, illet volna utánanézni a lemezjátszónak annak ellenére hogy neked nem volt. Ellenben a többiről se írtál csak lényegtelen információkat (avagy még hülyeséget is, lásd a kattogó hangerő szabályozó). Külön bánt engem hogy az Orister erősítőről megint egy szó nem esik (pedig maga nevében különlegesebb mint a mini toronynál megemlített LED-es felvételi szint állítás), illetve "modolt" erősítő képe került be. Három perccel több kereséssel biztos került volna elő módosítatlan kép is róla.

    Szintén fájó pont nekem hogy a hangfal részlegnél kapásból a HS200-500-700 szériával indítasz, a kronológiát figyelmen kívül hagyva teljesen. És nem, nem alsó-középső-felső kategória lett. A sorrend épp fordított ha a hangminőséget (és nem az árat) nézzük. Megfigyeltem korábban is, a szín került itt is először említésre..mint talán legfontosabb jellemző? A dobozoknak pedig "hangfaltapéta" borításuk volt, és nem voltak kifejezetten masszív dobozok se. A "harmonika préselt" membrán pedig vászon, és ugyanúgy voltak 8 mint 4 Ω-os változatok. HS-40ről egy szó sem esik pedig hozzáértő hifisták (és ez most nem én vagyok) szerint a legjobb doboza volt az Orionnak. Persze a kronológiai sorrendet a további felsorolás is mellőzi. Mintha rákerestél volna egyszerűen, és ahogy jöttek a képek úgy dobáltad be őket ide. Azt sem tudom szó nélkül hagyni sajnos, hogy a HS-501 és HS-500 közti különbség nem a dupla középsugárzóban jelenik meg, hanem az "angolosabb" hangzás. Állítólag egész jól megközelítették a kitűzött célt.

    Végül (de nem utolsósorban), egyáltalán nem volt nagy technikai vívmány a televíziózás bevezetése. Rajtunk kívül Európában szinte már mindenkinek volt televíziós sugárzása. A tengeren túl pedig már ekkor HD (igen, a mai értelemben véve HD) minőségben mentek a színes felvételek. Ez inkább egy "szégyenfolt" pótlása volt az akkori politikai vezetőségtől, a minimális időn belül többnyire külföldi eszközökből beindított teszt sugárzás.

    Amire a végére maradt...

    És hogy miért is írtam le mindezt? Megláttam a kiemelt cikkek közt a főlapon az Orion-t és nagy bőszen örömmel belevettem magam az olvasásba. Ehelyett elszomorodtam azon hogy ilyen kaotikus, összeszedetlen írás címlapra került. Természetesen no offense, és ezek részemről építő jellegű kritikák voltak többségben. Legalábbis azok akartak lenni, még ha nem is úgy érződik. De nem csak én éreztem úgy hogy olyan mintha délben jött volna a gondolat hogy te most írsz ide valamit, és egy kávé mellett ami eszedbe jutott, és abban a sorrendben leírtad.
    Ha nem érdekelt volna az írásod témája, nem rágom magam rajta keresztül annak ellenére amilyenek éreztem közben. Remélem igyekszel belőle a pozitívumokat kiemelni. De ami a legfontosabb szerintem: Ha általánosságban írsz valamiről (nem olyasmiről amit épp te készítettél például), valakivel lektoráltasd előtte. Én is, és sokan mások is így csinálják.

Új hozzászólás Aktív témák