Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • 7time

    senior tag

    Az mennyire igaz hogy az AMD a Samsungal akar gyártatni és mennyire érinti a Carrizo APU-t, ha esetleg tudja valaki.

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz 7time #1 üzenetére

    Arra lennék kíváncsi, hogy ez azt jelenti, hogy az AMD számára a Global Foundriesnál is elérhető a 14nm, vagy pedig az AMD a Samsungnál is gyártathat.

    Az Excavator (Carrizo) csak egy herélt Steamroller (Kaveri), a 30% teljesítménynövekedés amit reklámoznak szerintem főleg annak köszönhető, hogy megfelezték az L2-t, így adott fogyasztási kereten belül magasabb órajeleket szabhatnak meg (így ahol a kevesebb cache nem nagy érvágás ott lehet némi teljesítményt nyerni), viszont ettől sokkal magasabb abszolút értelemben vett órajelek nem lesznek elérhetőek, magasabb teljesítménykategóriában pedig jó eséllyel többet veszítenek a kevesebb cache-sel mint amennyit nyernek a magasabb órajellel. Ezért nincs, és nem is lesz Carrizo desktopon.
    Nagyon remélem, hogy valami nagyon ütős készül 2016-ra, különben nyakig lesznek a szószban...

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • vicze

    félisten

    "a 10 nm-es gyártástechnológiájuk fejlesztése is nagyon jól halad"

    "- A fejlesztés nagyon jól halad hamarosan gyártásba kerül.
    - De előző évben is ezt mondták.
    - Voltak gondok, de túlléptük rajta, a fejlesztés nagyon jól halad."
    ;]

    Ez a "fejlesztés nagyon jól halad" elég joker mondatnak érzem, a marketing osztályról. ;)

  • 7time

    senior tag

    válasz vicze #3 üzenetére

    Tavaly nem nagyon beszéltek a 10nm gyártásról csak annyit hogy dolgoznak rajta de nem is mondhattak sokat mert az Intel is legfeljebb 3 év múlva vetheti be.

  • tjb007

    nagyúr

    válasz 7time #4 üzenetére

    Nem a 10nm a lényeg, hanem a minden évben elsütött nagyon jól haladunk duma.
    Elsütötték ezt anno a 28nm-nél is, meg lehet mennyire jól haladtak vele. 20nm dettó, de ezt már most megelőlegezve el lehet mondani a 16 és 14nm-ről is.

  • 7time

    senior tag

    válasz tjb007 #5 üzenetére

    Rendszerint a TSMC szokott ilyesmiről nyilatkozni és a GLOFO a Samsung csendben tette a dolgát és ha most jól fog menni a GLOFOnak akkor a Samunak köszönheti mert 28nm 14 repítette őket.

  • big-J

    őstag

    Úgy tűnik a 14nm jóval kisebb a finfet-nek hála, de legalább fél lábban már 10nm-en jár a TSMC hogy ezt ellensúlyozza.

  • ukornel

    aktív tag

    Korábban szó volt arról, hogy a 14 nm-es node-ot úgy fejlesztik, hogy figyelembe veszik a FD-SOI irányt is. Kíváncsi vagyok, lesz-e tömeggyártásban FD-SOI 14 nm-en?

  • 7time

    senior tag

    válasz big-J #7 üzenetére

    Szerintem 2017 előbb nem fognak 10nm gyártani nagy volumenben.

  • KYZRR

    őstag

    Az Apple-os hirnel volt az, hogy a TSMC az le van maradva sokkal a Samsunghoz kepest 16nm-ben, most akkor hogy is van ez?

    You can only die once, make sure it is worth it...

  • Kotomicuki

    senior tag

    válasz KYZRR #10 üzenetére

    Ne törődjél ilyesmivel: jól haladnak -> mire a csapból is 16-14 nm folyik, addigra a TSMC is tud majd hasonlót gyártani, amivel még 2 évig lesznek komolyabb problémák, de akkor is jól fognak haladni!

    A regisztrációdat véglegesen kitiltottuk a következő ok miatt: III.10.8 Üdvözlettel: PROHARDVER!

  • TK36

    aktív tag

    Most akkor hogy van, hogy akkor a kisebb csíkszélesség hoz akkora előnyt hogy érdemes az irányba menni (vagy valami ilyesmi volt, hogy ezért nem siettetik a kisebb csíkszélességre való váltást)?

    Melyiket vezetik be majd be? Vagy lehet, hogy eltérőek lesznek?

  • 7time

    senior tag

    válasz TK36 #12 üzenetére

    Éltérőek lesznek és a gyártók a 20nm mondták hogy nem éri meg vele vacakolni mert sem fogyasztásban sem méretcsökkenésben nem hoz jelentőset, viszont 16-14nm már megéri és az marad 2-3 évet vagy többet.

  • Fiery

    veterán

    válasz 7time #1 üzenetére

    A Carrizo jon jovo nyaron, ha nem csuszik, de nem lesz desktop verzioja. Az meg majdnem mindegy, hogy ki fogja gyartani, nem igazan lesz szegeny versenykepes a mobil/ultramobil Broadwellekkel meg Skylake-ekkel szemben, fizikailag keptelen lesz ra sajnos. Jobb lesz, mint a Kaveri, de nem annyival. Majd 2016-ban jon az ujgeneracios mag, annak utnie kell, nem lesz mas lehetoseg. Ha megint huz egy Bulldozert az AMD, akkor ott lesz vege a cegnek. De nem hiszem, hogy ez bekovetkezne.

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz 7time #6 üzenetére

    Azért ez abszolút nem egyoldalú, a költségek megosztása ugyanolyan jól jött a Samsungnak is, mint akárki másnak a Common Platformban, aminek egyebek mellett az IBM is része.

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • Tigerclaw

    nagyúr

    válasz Fiery #14 üzenetére

    Én abszolút AMD párti vagyok, és az első P100-as procim után csak AMD-t vettem desktop-ra, de ma már egy lyukas garast se tennék az AMD sikerére, sőt ha csoda nem történik könnyen csődbe is mehet, ha nem vásárolja fel valaki. Most a konzolbiznisz még felszínen tartja őket, de az is inkább csak biztos üzlet, de nem lehet túl nyereséges számukra. Ahogy látom a marketinghez totál hülyék, procit meg hiába tudnak tervezni, ha gyártásban évekkel le vannak maradva az Intelhez képest. A GloFo-tól és a TSMC-től nem várok semmit, ami segíthetne az AMD-n. Mindkét gyártó nagyon le van maradva a fejlesztésekben. Persze ez az nVidiának is rossz hír.

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

  • 7time

    senior tag

    válasz Tigerclaw #17 üzenetére

    Ha elolvastad a cikket akkor pont arról van szó hogy a GLOFO a Samsungnak hála jövőre 14nm fog gyártani tehát nincsenek lemaradva túlságosan, persze ilyen sablon szöveget lehet nyomatni ha nagyon akarja az ember.

  • Tigerclaw

    nagyúr

    válasz 7time #18 üzenetére

    Az Intel már sorozatgyártásban használja a 14nm-es technikát, méghozzá nagyon jó eredménnyel, a cikk pedig arról szól hogy "talán" jövőre ők is, és ez csak egy gyártó, akik egyrészt saját maguknak is gyártanak, másrészt a hírek szerint az Apple-nek is ők gyártják majd jövőrre az A9-et, vagyis könnyen lehet hogy teljesen le lesz kötve a gyártókapacitásuk. A TSMC, GloFo esetén is érezhető, hogy inkább marketing az egész, amolyan paperlunch. Arról se feledkezzünk meg, hogy az AMD nagy méretű, nagy teljesítményű APU-kat, GPU-kat is akar gyártani, sőt az Opteron tekintetében még CPU-kat is, nem csak a mobilszegmensbe, és ez a technika még nem igazán van erre tesztelve, optimalizálva. Mondhatni 2-3 év lemaradásban van-lesz az AMD, csak a gyártás oldalát nézve, ami már önmagában is nagy baj, mert ezen rengeteg múlik. Ezek a gyártók is pont azért ugrották át a 20nm-es gyártást, mert ők is le vannak maradva nagyon. Már most is alig pár gyártó, alig pár modelbe épít AMD APU-t, CPU-t és ennek oka már nem csak az Intel zsarolása, és jövőre még kevesebb lesz. Ráadásul az AMD-t procikat divat lett a nagyon bután és olcsón összedobott notebookokba építeni, pl. 14-15 inches notik 720p-s kijelzővel, olcsó műanyagházzal, gyenge akkuval.

    GPU tekintetében is rengeteg fog múlni azon, hogy ők vagy az nVidia jut-e hamarabb ehhez a modernebb gyártókapacitáshoz.

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

  • 7time

    senior tag

    válasz Tigerclaw #19 üzenetére

    Az AMD már megegyezett a Samsungal hogy APU vagy GPU akar gyártatni az egyelőre rejtély de hamarosan kiderül az is, azért a 28nm képest ez a fél éves lemaradás a 14nm nem a világvége.

    Samsung 14 nm-es FinFET gyártástechnológiáját, amit az AMD számára is elérhetővé kíván tenni, de lehet, hogy a gyártósorok átalakítása nem halad megfelelő sebességgel, így a Samsung segítségére is szükség van.

    [ Szerkesztve ]

  • #65675776

    törölt tag

    válasz Tigerclaw #17 üzenetére

    Ha az AMD-t felvásároljáa valaki, vagy csődbemegy és megszűnik, akkor az bizony nagyon csúnya lesz az intel számára is. Kb azonnal le kell majd állítania minden jelenlegi és akkori processzorának a gyártását és forgalmazását.

    [ Szerkesztve ]

  • uvlight

    csendes tag

    High performance node-t már senki nem fejleszt (mondjuk Intelen kívül)?

  • ukornel

    aktív tag

    válasz Tigerclaw #19 üzenetére

    A Samsung és a GlobalFoundries több fabban indítja el a 14nm-es tömegtermelést, mint amennyiben a TSMC 28nm-es eljárása elérhető volt az elején. Valamivel később (nem 2 év, mint amennyivel a GloFo követte a TSMC-t 28 nm-en, hanem kevesebb) indul a TSMC 16nm-es gyártása. A 28nm-es csíkszélességen is volt szűkösség a gyártás elején, amin túljutottak. Most jelentősen szélesebb a fél-egy éven belül várható 14/16nm-es kapacitás, mint a 28nm-re váltás elején volt. Ebben jobb a helyzet, mint 2011-ben volt. Szerintem most jó esélye van az AMDnek és persze az nVidiának meg az ARMos gyártóknak arra, hogy faragjon valamennyit a gyártásban meglevő 2-3 éves lemaradásából.

    [22]
    Tulajdonképpen az Intel gyártástechnológiája is egyre inkább az alacsony fogyasztásra helyezi át a hangsúlyt.

    [ Szerkesztve ]

  • exedoc

    senior tag

    Nem tudom mi lesz, de nagyon jó lenne már, ha az AMD végre új erőre kapna, mert ez a knílódás, amit már évek óta előadnak, nagyon gyászos. Drukkolok nekik, mert nagyon jó lenne a piacnak, és a felhasználóknak.

  • Kotomicuki

    senior tag

    válasz #65675776 #21 üzenetére

    Ekkor tűnne fel pár, sötét-öltönyös egyén egy, a zintellel szoros kapcsolatokat ápoló cégnél (vagy állna össze egy ilyen, új banda) és sürgős "segítséget" nyújtanának az AMD romjainak, de még inkább: a szabadalmainak a "biztos" kezekbe karmokba történő helyezéshez...
    Azután már mindegy, hogy az AMD, vagy a mostanra teljesen elfeledett ViA lesz-e az az új és "független" (ahogy eddig is volt...) cég, ami majd "versenytársa" lesz a "piacon" a nagy kékségnek, hogy az a további kellemetlenségektől megszabaduljon - ez pusztán üzlet: amelyik olcsóbb megoldás, az lesz a járt út a számukra (PL. ha, történetesen, egy szélsőséges csoport (amelyik olcsóbb: CIA, FBI, vagy ezek édes gyermekei...) befenyítené a versenyhivatalt/annak vezető munkatársait és ezért nem kéne a zintelt darabolni, mint anno az IBM-et, akkor az volt a legolcsóbb út a felmerült, "törvényességi" problémák megoldására...).

    A regisztrációdat véglegesen kitiltottuk a következő ok miatt: III.10.8 Üdvözlettel: PROHARDVER!

  • #65675776

    törölt tag

    válasz Kotomicuki #25 üzenetére

    Nem a konkurenciáról van szó, hanem a keresztlicenc szerződésről. Ha az AMD felvásárlásra kerül, vagy megszűnik, akkor bizony ez a szerződés automatikusan érvényét veszti. És akkor bizony szív az intel, mert jelenleg nem gyárt olyan processzort, ami ne tartalmazna x64-et. És mivel ezt a nevezett szerződés keretében használhatja az intel, bizony le kellene állnia teljes mértékben a processzorainak forgalmazásával és gyártásával.

    A CIA és főleg az FBI nem fogja az FTC-t befenyíteni, mert kb az elnök az egyetlen, akinek bármiféle jogköre van felettük. De eddig még nem volt példa rá, hogy egy FTC vizsgálatot bárki is felülbírált volna. Ha a MS vagy a Standard Oil esetén nem tették meg, akkor majd biztos az intelnél. Eleve nem darabolásról lenne szó, hanem szimplán az intel nem gyárthatna x64 processzort, azaz kb semmilyen mai processzorát sem. Ezen semmilyen feldarabolás nem változtatna. Ja, és ha esetleg mégis történne erre próbálkozás, akkor annak GAO vizsgálat lenne a vége. Ők meg kb senkinek sincsenek alárendelve, teljesen függetlenek a kormányzattól.

  • 7time

    senior tag

    válasz Kotomicuki #25 üzenetére

    Érdekes hogy mindenki akkor temeti az AMD-t mikor évek óta a legjobban megy nekik, a CPU nem olyan lényeges dolog mert nem abból élnek, konzol, VGA, APU, csipkészlet, beagyazott rendszerek, FirePro stb.

  • leviske

    veterán

    válasz Fiery #14 üzenetére

    "Ha megint huz egy Bulldozert az AMD"

    Ha még egyszer ennyire rábízzák magukat a gyártástechnológiára, ahogy azt tették a Bulldozer esetében is, akkor az már ki is járna. Viszont fontos volna kerülni a hype keltést az új mag körül, mert azért anno a K8 robbanásához kellett egy alvó Intel is.

    A cégnek inkább az tenne jót, ha a HSA szekere belódulna, magával húzva a Kaveri-t és a Carrizo-t.

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz #65675776 #21 üzenetére

    Az AMD-t szerencsere senki sem akarja felvasarolni, igy ez nem opcio. Ha erdekes lenne barki szamara (Samsung? nVIDIA? Google? Qualcomm? Apple?), mar felvasaroltak volna oket. Egyebkent meg van az a mondas, hogy "van az a penz". Barki is vasarolna fel az AMD-t, az Intellel meg tudna egyezni a licenc kerdesrol. Ha meg megszunne az AMD, attol me'g az AMD64 licencet megtarthatna az Intel.

  • Fiery

    veterán

    válasz leviske #29 üzenetére

    A Bulldozert nem a gyartastechnologia tette versenykeptelenne, hanem elsosorban az architektura. Ha anno nem a Bulldozert huzzak elo a kalapbol, hanem egy Jaguar-Bulldozer mixet, siman versenykepes lehetett volna. A mostani Kaverit vagy Visherat hiaba gyartanad 10 nanon, akkor sem lenne gyorsabb, mint a (22 nanos) Haswell, sajnos.

    [ Szerkesztve ]

  • alabaro

    csendes tag

    a csík csökkentést én is tűkön várom, csak így tovább! Így tovább gyorsulnak a prockók. csak nehogy beköpjön a természet ereje, árvíz, földrengés stb.

    (#29) leviske
    és másoktól kérdezem:

    'A cégnek inkább az tenne jót, ha a HSA szekere belódulna, magával húzva a Kaveri-t és a Carrizo-t.'

    én is ezt akarom, de mikor indul be? azt hallottam hogy az 1.0-ás verzió kb. 1 hónapja van, de tovább?

  • Fiery

    veterán

    válasz alabaro #32 üzenetére

    A HSA akkor indul be, ha az AMD meg tudja valtoztatni a jatekszabalyokat. Mert most nagyjabol ott tartunk, hogy a regi, hagyomanyos, mindenki altal elfogadott jatekszabalyok szerinti jatekban (= az x86 CPU-k piaca) az AMD csak vesziteni tud, es semmi kilatasa arra, hogy ujra nyerni tudjon (mint anno a K8-cal). Igy, inkabb arra apellalnak, hogy a jatekszabalyokat irjak ujra, megprobaljak ravenni a piacot arra, hogy ne a CPU-ra keszuljenek a szoftverek, hanem a GPU-ra. Az AMD hisz abban, hogy ez sikerulni fog, es akkor ok lesznek ujra a kiralyok. Kerdes, hogy meddig, hiszen a konkurencia GPU-ban is jon fel, mint a talajviz. Ha a HSA mondjuk 2 ev mulva robban be, addigra siman lehet, hogy GPU-ban sem lesz elmaradva az Intel, es akkor teljesen okafogyott lesz a GPU-val valo bohockodas... :)

    Ja, egyebkent a gyakorlat jelenleg azt mutatja, hogy a HSA senkit sem erdekel. HSA-ra nincs lenyegeben egyetlen emlitesre melto real-world alkalmazas sem, csak az igeretek allnak hegyekben. Erdemes osszevetni a Mantle-lel, jol peldazza azt, hogy lehet szellel szemben hugyozni, csak nem mindegy, az ember mekkora jatekos es mennyire erez ra arra, hogy a szoftver fejlesztok mire vágynak valojaban. Megsugom: a szoftver fejlesztok nem vágynak arra, hogy a GPU-val bohockodjanak, tokmindegy hogy HSA-rol vagy OpenCL-rol beszelunk.

    [ Szerkesztve ]

  • leviske

    veterán

    válasz Fiery #31 üzenetére

    Az Intel a NetBurst idején sokkal nagyobb gondban lett volna, ha azonos órajel/fogyasztásokat lettek volna csak képesek felmutatni, mint akkor az AMD. Szóval egy órajeligényes architektúránál nem lehet elhanyagolni a gyártástech minőségének a szerepét.

    (#32) alabaro: Jó kérdés. :DDD

    [ Szerkesztve ]

  • alabaro

    csendes tag

    válasz Fiery #33 üzenetére

    pofára estem, pedig úgy vártam rá mint a messiást. :O még az OpenCL-t is, hogy gyorsuljanak a 3d-s render programok. akkor ezek szerint vágyálom marad csak. tényleg olyan nehéz rá programozni hogy kerülik mint a forró kását?
    bocs az off-topicért. az off topic-hoz kapcsolódó szürke szín túl halvány nekem így nehezebb olvasni pedig nem vagyok színvak...

  • Kékes525

    félisten

    válasz 7time #9 üzenetére

    Szerintem sem, mert lassan elérik a gyakorlati kicsinyítési határokat, ami nagyobb mint az elméletileg lehetségesek, mert azok elérése a megnövekedett gyártási költségek miatt nem lesz kifizetődő.

    Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.

  • SylverR

    senior tag

    válasz alabaro #35 üzenetére

    Ajj... Szerintem ne adj egy olyan ember szavára, aki nyíltan kifejezi az AMD iránti gyűlöletét. :U
    Szerintem várjunk még azzal, hogy leírjuk a HSA-t. Nem viccből állt be mögé majd 20 nagy cég. Igaz, a legnagyobb szereplő, az Intel nem állt még be. De idő kérdése. A fejlesztések már ott is megindultak. Legalábbis nagyon úgy néz ki egyelőre. Majd ráérünk leírni a HSA-t akkor, ha megjelent valami működő képes alternatívája.
    Egyet ne feledj. A programozók nagyon lusták. Mindig a legkönnyebb utat választják. HA az Intel is beállt végül a HSA mögé - egyelőre úgy néz ki be fog -, majd lesznek rá programok. Addig, türelem.

    (Ez egy SZVSZ vélemény, tessék úgy kezelni.)

    [ Szerkesztve ]

    Nem!

  • alabaro

    csendes tag

    válasz SylverR #37 üzenetére

    valamelyest megnyugtattál.
    'A programozók nagyon lusták.' erről jut eszembe, hogy a HSA-t úgy hirdették hogy könnyebb programozni rá. még azt is mutatták hogy még az OpenCL-nél is gyorsabb. ehez képest semmi hír az első fecskékről...
    mindegy türelemmel várom...
    főleg amiatt izgat hogy mikor lépjek és mire prociváltással. most Intel 2 Core Duóm (E7500) van. hogy most hamar megjelenik a HSA és vehetem a Kavereit ami kihasználja vagy még ez odébb van és addig el leszek egy másik közbenső olcsó procival.

  • 7time

    senior tag

    válasz alabaro #38 üzenetére

    Azt is vedd hozzá hogy egy olyan APU ami megközelíti az AMD cuccait Intelnél 3x drágább tehát egyelőre nem alternatíva mivel a Kavery sem olcsó.

    [ Szerkesztve ]

  • SylverR

    senior tag

    válasz alabaro #38 üzenetére

    Nem vagyok programozó, így nem tudok rá mit mondani. Viszont, még abban az esetben is, HA tényleg könnyebb lenne rá programozni, akkor is extra munkát igényelne a HSA a programozók részéről. Ezért amíg nem támogatja mindkét platform, nem fognak vele foglalkozni. Erre a múltban rengeteg példa volt már sajnos.

    Meg ellenpélda is, lásd AMD64 patch a FarCry-hoz. De már a CryTek sem a régi. Felzabálta őket az nVidia gépezete, és kész, vége. Nincs több innováció. :(

    [ Szerkesztve ]

    Nem!

  • Fiery

    veterán

    válasz SylverR #37 üzenetére

    Ki gyuloli az AMD-t? Csak azert, mert valaki az AMD _egyik_ otletere azt mondja, hogy nem fog mukodni, a masik otletere (Mantle) meg azt mondja, hogy qrva jo, akkor mar gyuloli is a ceget? Erdekes konkluzio ez a reszedrol... Egyebkent ennyi erovel vonjunk egy atlagot az AMD teljesitmenyebol:

    - HSA: eddig bukta
    - GCN: qrvajo
    - Mantle: qrvajo
    - konzol APU-k: qrvajo
    - Jaguar/Puma: qrvajo
    - (mainstream) Bulldozer: bukta
    - Opteronok (foleg a Bulldozer miatt): bukta

    Ha ezt igy leirom, mint velemenyt, akkor az a lista eredoje, hogy gyulolom az AMD-t? :) 4 db qrvajo vs. 3 db bukta azt jelenti, hogy gyulolom oket?

    "Igaz, a legnagyobb szereplő, az Intel nem állt még be. De idő kérdése."

    Eloszor is, nem csak az Intel nem allt be moge. A legnagyobbak kozul jo nehany nem allt moge, pl. Google, nVIDIA, Apple sem. Ezek a cegek borzasztoan hianyoznak a listarol, es az AMD sajat bevallasa szerint sem valoszinu, hogy ezek a cegek valaha is csatlakozni akarnak. Nelkuluk pedig minimum ketseges a HSA sikere. Masodsorban pedig nem tudom, miert gondolod, hogy az Intel valaha is beallna a HSA moge. Hogy nezne ki, ha csak egy lenne a tamogatok kozul? Hogy nezne ki, hogy nem alapito tagja a HSA-nak? Miert nem lenne egyszerubb lekoppintani az egeszet es kiadni a sajat neve alatt? Ha kiadja a sajat neve alatt ugyanazt, akkor o iranyitja a fejlesztest, es o mondja meg, ki csatlakozhat. Az Intel eddig is ezt jatszotta, ne legyenek ketsegeid afelol, hogy most is ugyanigy gondolkoznak.

    "Egyet ne feledj. A programozók nagyon lusták."

    Igy igaz.

    "HA az Intel is beállt végül a HSA mögé - egyelőre úgy néz ki be fog -, "

    Mi alapjan gondolod ezt? Csak azert, mert a Broadwell tamogatja az OpenCL 2.0-t, miert kellene hogy a HSA-t is tamogassa? Vagy ha megis tamogat (majd, valamikor) valami ilyesmit, azt miert kellene hogy HSA-nak hivjak?

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz alabaro #38 üzenetére

    A HSA-t konnyebb programozni, mint a CUDA-t vagy az OpenCL-t (OpenCL 1.x). Persze ne feledjuk, hogy a HSA egyik lehetseges programozasi nyelve az OpenCL, tehat nem lehet a kettot szembeallitani egymassal. Ha pedig a HSA annyira konnyuve tenné a programozok eletet, hogy csuklobol mindenki kirazna egy HSA kodot, HSA portot egy meglevo szoftverbol, akkor hol vannak a HSA szoftverek? Hol vannak a HSA benchmarkok, amik bemutatjak a HSA oriasi elonyeit?

    "még azt is mutatták hogy még az OpenCL-nél is gyorsabb."

    Nem feltetlenul gyorsabb. Aminel adott esetben mindenkepp gyorsabb, az a CPU-ra irt C++ kod mondjuk.

  • Fiery

    veterán

    válasz SylverR #37 üzenetére

    "Szerintem várjunk még azzal, hogy leírjuk a HSA-t"

    Meddig varjunk még? Mikor indult ez az egesz GPGPU bohozat? 6 eve? 8 eve? Attol fugg, honnan eredeztetjuk. Azota sem sikerult masszivan elterjeszteni a GPGPU-t, pedig jo nehany igen-igen nagy ceg milliardokat olt bele a dologba. De persze lehet remenykedni, vegul is mindig lesz egy kovetkezo ev, egy kovetkezo termek :) David Coulthard Formula-1-es karrierjere emlekeztet: "Next year will be my year!"

    A rideg valosag az, hogy a GPGPU programozas tovabbra is a programozok egy szuk reteget erdekli, ill. csak ok vannak rakenyszeritve arra, hogy ezzel szivassak magukat. Nyilvan vannak fantasztikus szoftverek, amik CUDA-t vagy epp OpenCL-t hasznalnak, de ezek a szoftver piac borzaszto kis szeletet kepviselik. A programozok nagytobbsege me'g mindig a hagyomanyos programozast favorizalja, tobb okbol is. Ha egy uj technologia csak ugy el tudná soporni a regit, ha a programozokat, cegeket es felhasznalokat csak ugy ide-oda lehetne dobalni a technologiak, architekturak, programozasi paradigmak kozt, akkor az x86 mar reg kihalt volna. Az x86, foleg azt is beleveve, hogy kepes volt kiszoritani a piacrol olyan architekturakat, mint az Alpha vagy az IA-64, egy igencsak jol sikerult dinoszaurusz, megis mukodik, megis ezt hasznaljuk. Megjegyzem, pont az AMD az egyik ceg, amelyik tovabb nyomatja az x86-ot, es epp azon dolgozik, hogy egy vadonatuj, fantasztikusan jo es jol skalazodo x86 architekturat hozzon letre. Ha a regi dolgokat, mint az x86, vagy a bevalt programozasi paradigmak, olyan konnyen el lehetne dobni, akkor miert nem csinaljak azt az Intellel, VIA-val kozosen, hogy kidobjak a kukaba az x86-ot, es ARM+GPU alapokra kitalalnak valami teljesen ujat? Persze az AMD reszben igy kepzeli el a jovot (telefonokba es tabletekbe nem terveznek mar az x86-tal), de minimum veszelyes jatekot jatszik ezzel...

    [ Szerkesztve ]

  • alabaro

    csendes tag

    válasz Fiery #43 üzenetére

    mert még a Zintel nem ért fel az IGP-jével, e miatt nem akar még beszállni, ne hogy felsüljön... tán 1-2 év múlva , akkor kiderül tán sok minden... ja és valszeg az AMD nem áll a helyzet magaslatán driver-ek és fordítók írásában bármi külső-belső okból.

  • 7time

    senior tag

    válasz alabaro #44 üzenetére

    Ezt a driver ügyet ideje lenne már lezárni mert több éves dolog ami mára már csak városi legenda.

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz 7time #45 üzenetére

    Kiveve, amikor OpenCL-re meg HSA-ra terelodik a dolog :) Ott me'g mindig rettento bugosak/betasak a driverek es a driverekbe csomagolt compilerek. Jatekra teljesen jo a Catalyst, csak pont arra nem, amire az AMD probalja terelni a dolgokat (OpenCL, HSA). Persze idovel ez is jobb lesz, csak a dolgok jelenlegi utemet tekintve -- azaz hogy mar 6 eve faragjak es me'g mindig mindig nem igazan korrektul mukodik -- 2020 elott nem szamitanek arra, hogy kiforrja magat :( :(

  • SylverR

    senior tag

    válasz Fiery #41 üzenetére

    :N

    Több topik alatt is taglaltad milyen mocskos tolvaj banda.
    Nem szereted őket, pont.
    Attól, hogy van pár technikájuk amit elismersz... Az nem jelent semmit.
    Én is nVidiás lennék, mert a mostani voxel alapú megvilágítás amit az nV promózik tetszik? Nem, ugyanúgy nem szeretem őket, de azt elismerem, hogy jó ötlet. Legalábbis a videó alapján amit kinyomtak, szép. Vagy kép, vagy mi volt az. :)

    A Google miért is számítana a HSA alatt? Az okostelók miatt? Oda minek? Ott a kis fogyasztás számít.
    nVidia? Nane. Most készülnek az arm alapú APU-ikkal tudtommal. Természetesen óvatosan kezelik a témát, mert sose voltak hajlandóak elismerni, hogy az ATi többet tudna mint ők. Valahogy ezt mindig is sértésnek vették ezt a gondolatot. Pedig jobban járt volna az egész piac, ha picit megalázkodnak.

    Intel meg tudtommal rástartolt a GPU fejlesztésre erőteljesen. Amíg csak licenszelt chipje van, egyértelmű, hogy nem megy bele a HSA ügybe, de gondolom nem azért fejlesztik, hogy jajj IGP-s játékok alatt megverjék az AMD-t. Akinek van pénze Intelre, úgyis vesz videokártyát. Aki meg nem, vagy akit nem érdekel, az meg hadd vegyen azt amit akar. Úgyis 60%-ban Intelt vesznek, mert az AMD-ről azt se tudják, hogy létezik, és a boltok se nagyon szeretik árusítani. Az Intelre nem jellemző, hogy a saját érdekeiken túl fejlesztenének.

    Nem mondtam, hogy mindenképp a HSA a befutó. De erre halad a világ. Előbb utóbb beérik. :U

    @(#43)Fiery:

    Ott a cudajó CUDA is például. Egy csomó appot találtam az utóbbi időben, amin működik a hw-es gyorsítás. Firefox is többek közt. :)

    Na, most komolyan...
    Engem a mai napig az bosszant fel ezzel a témával kapcsolatban, hogy mindenki azt várná ettől a HSA-tól, hogy "gyósíccsa a vindózt, a fájlkezelőőőt". Jó, hogy nem várod el tőle, hogy a HDD-re való írást is gyorsítsák vele. Arra készülnek programok, amiknél van értelme. Render, encoder, decoder. Mi mást akarsz még?
    Tény és való, hogy nem akarja az AMD se elhagyni az x86-ot. A HSA szerintem nem is erre épült. Hanem arra, hogy a párhuzamos - azaz nagy kapacitási - számítást igénylő programokat ezzel is gyorsítsák. Lehet mondani, hogy dehát ott a dVGA mellette. De én örülnék, ha nem kellene bekapcsolódnia a 100 wattos GPU-nak a nyákon, hogy betömörítsek egy videófilet xvidbe.

    Hogy x86-ot nem tervez telefonba, érthető. Szerintem az a hülye, aki tervez bele. Az is hülye, aki szerint egy jelenlegi ARM alapú proci nem elég. Elég. Csak azt a gagyi androidot kellene megcsinálni normálisra.

    PC-n meg egyértelmű, hogy nem váltunk 100%-osan ARM-ra. A kompatibilitás nagyon sokaknak fontos. Én is szeretnék még a régi 2000 előtti játékokkal játszani a modern konfigomon. :U

    [ Szerkesztve ]

    Nem!

  • SylverR

    senior tag

    válasz alabaro #44 üzenetére

    Nono. Videokártyák terén azért nagyon jók a driverek. Anno mikor meglett a 8500LE vga, az akkori driverek még sz.rok voltak. De 2003-tól, 2004-től kezdve már alig futottam hibába, fagyásba. Nem értem miért erőlteti mindenki ezt az urbánus legendát.

    Nem!

  • Fiery

    veterán

    válasz SylverR #47 üzenetére

    (dupla off: A masik tema egy teljesen mas tema, az a multrol szolt, es hogy elnezzuk-e egy adott cegnek vagy szemelyeknek a multban elkovetett hibajat/bunet, plane hogy ha az a hiba/bun szandekosan volt elkovetve, penzugyi haszonszerzes celjabol. Es vajon mennyire van ertelme ezt osszekeverni azzal, hogy az a hiba/bun szamunkra mint PC-felhasznalok szamara mit hozott vegeredmenyben. Es egyebkent az az egesz vita nem arrol szolt, hogy az AMD jo vagy szimpatikus ceg-e vagy sem, hanem hogy X es Y szemelyek mit csinaltak a multban, es annak milyen hatasa volt az AMD kesobbi boldogulasara)

    "A Google miért is számítana a HSA alatt? Az okostelók miatt? Oda minek? Ott a kis fogyasztás számít."

    Ezt komolyan irod? Hany olyan fejlesztes volt az utobbi mondjuk 5 evben, ami pont azt celozta, hogy a GPU-k atvegyenek feladatokat a CPU-tol, mert hatekonyabban (gyorsabban es/vagy alacsonyabb fogyasztas mellett) kepesek megoldani a feladatot? Szamtalan eset volt, kozte peldaul az AMD HSA-val gyorsitott sajat JPEG dekodere :) Az Android fejlodeset/tortenetet is erdemes visszaolvasni, ott is nem egy ilyen eset volt mar. A Google-nek is erdekeben allna, hogy a GPU-k atvegyenek minel tobb feladatot a CPU-tol, csak epp ok nem (ok sem!) a HSA-val vagy az OpenCL-lel kepzelik ezt el, mint ahogy az Intel es az nVIDIA sem (naluk csak a HSA van tiltolistan).

    "nVidia? Nane. Most készülnek az arm alapú APU-ikkal tudtommal. Természetesen óvatosan kezelik a témát, mert sose voltak hajlandóak elismerni, hogy az ATi többet tudna mint ők. Valahogy ezt mindig is sértésnek vették ezt a gondolatot. Pedig jobban járt volna az egész piac, ha picit megalázkodnak."

    Es kozben lehet, hogy az nVIDIA mar csodbe ment volna, vagy felvasaroltak volna oket. Az nVIDIA lenyegesen jobban all jelenleg, mint a RIVA128-as idokben, tobb labon allnak (bar abbol nemelyik inog, ez teny), tehat megsem mennek tul rossz iranyba. Mas kerdes, hogy mi lesz a jovoben.

    "Intel meg tudtommal rástartolt a GPU fejlesztésre erőteljesen."

    GPU fejlesztes nem egyenlo HSA-val.

    "Amíg csak licenszelt chipje van, egyértelmű, hogy nem megy bele a HSA ügybe, de gondolom nem azért fejlesztik, hogy jajj IGP-s játékok alatt megverjék az AMD-t."

    Milyen licencelt chipre gondolsz? A mobiltelefonokban talalhatora? Mert azon kivul nem hasznalnak mar licencelt GPU technologiat.

    "Nem mondtam, hogy mindenképp a HSA a befutó. De erre halad a világ. Előbb utóbb beérik."

    Vagy nem :) Az IA-64-gyel is hosszu evekig bohockodott az Intel, megsem ert be. Pedig azt sokkal nagyobb energiakkal es penzugyi hatterrel nyomtak a mogotte allo mamutok. Vannak olyan dolgok, amik nem futnak be, akkor sem, ha amugy jo otletnek tunnek, es akkor sem, ha milliardokat lapatolnak bele nagy cegek.

    "Ott a cudajó CUDA is például. Egy csomó appot találtam az utóbbi időben, amin működik a hw-es gyorsítás. Firefox is többek közt."

    A kivetelek csak erositik a szabalyt. Nem mondom, hogy nincs es nem is lesz HSA-optimalizalt szoftver. Azt mondom, hogy nem hiszek abban, hogy ez valaha mainstreamme valik. A Firefoxot meg nem kellene peldakent citalni, ennyi erovel hagyjuk a francba a Windowst es foglalkozzunk a Linuxszal :) Csak kozben a mainstream meg nem a Linux es nem a Firefox :(

    "Arra készülnek programok, amiknél van értelme. Render, encoder, decoder. Mi mást akarsz még?"

    Azt szeretnem, hogy a GPU abban is besegitsen a CPU-nak, hogy a rendszer osszfogyasztasa minel alacsonyabb legyen. Mert a GPU nem csak eros, hanem takarekos is, legalabbis bizonyos feladatok eseteben. Ehhez pedig nem kell dekoder, enkoder, render, marmint nem csak ott jonne jol a GPU-t dolgoztatni. A problema csupan az, hogy a GPU-t nem lehet csak ugy egyszeruen, a jol megszokott modon programozni, mint a CPU-t. Ezert nem is tudod ugy elokapni, dolgoztatni, mint egy CPU-magot. Pontosabban sokkal egyszerubb a CPU-t dolgoztatni, mint a GPU-t. Amig pedig a programozok nincsenek rakenyszeritve, vagy nem lesz tenyleg egyszeru programozni a GPU-kat, addig nem is fogjak nagyon megmozditani a lusta hatsojukat :) (mondom ezt programozokent!) Az egyszeru programozas pedig nem csupan abbol all, hogy Javaban megir az ember par sorban egy HSA kodot. Ezt hiszik azok, akik sosem debuggoltak es sosem profiloztak kodot.

    "Szerintem az a hülye, aki tervez bele."

    Ez erdekes megkozelites :) Az Intelt szidtak sokan, amikor a telefonokba tervezett procijuk gagyi volt. Most, hogy van tok jo telefonba valo procijuk, hirtelen ok a hulyek? Miert lenne valaki hulye, ha az ARM-ot le akarja nyomni? (nem mondom, hogy sikerulni is fog, csak hogy ez a szandeka az Intelnek) Megjegyzem, megfelelo gyartastechnologiaval az AMD-nek is lehetne keresnivaloja a telefonok vilagaban (Puma es tarsaival), plane a tabletek vilagaban, de valahogy megsem akarjak eroltetni ezt a vonalat. Inkabb atallnak ARM-ra, abban bizva, hogy hosszutavon az Android lesz a nyero, es nem a Windows (x86 Windows). Ezt en legjobb esetben is 50-50-re venném, tehat amit az AMD csinal, az minimum veszelyes jatek. Van egy tok jo platformjuk a tabletekbe (Mullins), ezt kis faragassal, megfelelo bergyartoval el lehetne sutni phabletekbe is. En a magam reszerol ezt tovabbvinnem, es legfeljebb alternativakent probalkoznek az ARM vonallal. Persze az is erdekes lenne, ha az AMD kiepitene egy versenykepes, sajat ARM architekturat, es azt nyomna a telefonokba, tabletekbe, mikozben az Intel meg a masik oldalrol tamadna az x86-tal :)

    "PC-n meg egyértelmű, hogy nem váltunk 100%-osan ARM-ra."

    Akkor hogyhogy az AMD ezt akarja a tableteknel? Azok nem PC-k? :U

  • SylverR

    senior tag

    válasz Fiery #49 üzenetére

    Vannak gondok, vannak gondok. Elég nagyok. :))
    Az AMD múltben tetteinek témáját hagyjuk, egyszer már azt hiszem vitáztam veled, de ha én nem is, egy másik kolléga rendesen kimerítette a témát. Nekem nincs kedvem vitázni.

    Komolyan írom. Az okostelefonokba a videólejátszás már gyorsításra került, az audiocodecekhez nem kell nagy processerő, de azokra könnyű külön coprocessort tervezni. Bár semmi negatív hatását nem érzem, hogy a telefon processzora dekódolja az ogg vorbis file-okat. Így is kitart 6-8 órán át az akku. Persze jobb lenne ha egy coprocessor csinálná, na de nem lehet mindenki vágyát kielégíteni. Az AMD-s jpeg dekóder szerintem úgy baromság ahogy van. Az első AMD-s fejlesztés amire a reakcióm egy "meh". Konkrétan kit érdekel? :)
    Az okostelefonok akkuidejéről meg annyit, hogy az okostelefon arra való amire. Telefonálásra. Legyen benne gyorsítás a videókra, zenékre, és kész. Mi másra kellene még? Mennyit spórol egy 1 mpixeles jpg-en egy dekóderrel a telefon? Egy tizedmásodperc akkuidőt? Vagy annyit se, mert a kijelző is eszik.

    Az nV-vel kapcsolatban teljesen más a véleményünk. Ha kiírnám róluk az őszinte véleményem, sokan támadnának rám, így inkább nem írom le.

    Intelnél arra gondolok, hogy a HD Graphics vagymifene chipjeik nem saját fejlesztésűek, ezért sem írhatnak rá maguk drivereket. (Védekeznek ezzel ugye, mikor nincs driver hozzá, alias atom.)

    Miért? Mi baj a Firefox-szal? Úgy beszélsz róla, mintha a Linuxhoz hasonlóan kellene hozzá érteni, meg csak a geekek használnák. Az más tészta, hogy sokan átálltak a Krómra. Ami egyébként egy hulladék. Több soron is bizonyította ezt nekem. (például hogy néha 100 fül is fut a Firefoxom alatt, míg anno a Chrome 3 fül után beakasztotta a gépet.)
    Ennyi erővel mondhatnád, hogy kaják terén nem szabad példaként hozni a sült pisztrángot, hisz kevesen eszik. Példáként inkább az ürüléket kell hozni, mert temérdek légy szereti. ;]

    "Azt szeretnem, hogy a GPU abban is besegitsen a CPU-nak, hogy a rendszer osszfogyasztasa minel alacsonyabb legyen."
    Szóval álmodozol. Ahhoz teljesen új architektúra kellene, simán a különböző rendszerek fúziójával nem fog menni. Maximum ha kapna minden modern proci egy külön OS gyorsításra szánt modult, mondjuk ARM magokkal, és akkor az MS álma, az "Egy Windows"-ról teljesülne is. De az nem fog megtörténni, mert csak x darab prociba lesz ARM mag, nagyon sokan nem fognak procit váltani az új OS-ért.
    Te magad is írtad, hogy készül az AMD-nél az új architektúra. Majd az remélhetőleg most már gyorsabb lesz mint maga a bull, és kevesebbet is fogyaszt majd. A Puma már elég jóra sikeredett például. De ennél több gyorsítást... Maximum ha átírnák a Wint gpu környezetbe. De az ismételten keveseknél menne.
    Elég baj, hogy egy programozó lelustázza a többit. :) Én nem vagyok az, viszont dolgoztam már sokat HTML-ben és PHP-ben. De én mindig igyekszem a legbonyolultabb utat választani. :DDD Aztán fogom a fejem, hogy lehettem ilyen hülye, de az már más kérdés. :)) Viszont amikor sikerült megoldani a tervezett dolgokat, borzasztó büszke voltam. :U
    Az a legnagyobb baj, hogy ma már a programozás is a pénzen múlik. Ha nem kap pénzt, nem programoz. Időt se kap. Dobjon össze valami éppen elfogadhatót, és kész. :(
    Félreértés ne essék. Én is örülnék neki ha jönne olyan proci ami még kevesebbet fogyasztana mondjuk idle. De erre nem sok az esély.

    Nem. Nem azért írtam ezt, mert az Intel hirtelen kiadott egy jó mobil chipet. Eddig se hittem benne, hogy x86 proci kéne egy mobilba. Lásd az Intel procis Motorolát. Nem kéne. Pedig nálamnál nagyobb Motorola fant nem találsz. :B
    Ha nem is az ARM, de mindenképp valami újfajta architekútra kellene a mobileszközökbe. Az x86 egy mamut. Persze az Intel új chipje meglehetősen jól sikerült, aláírom. De nem hiszek benne, hogy mobil eszközbe kellene ekkora számítási kapacitás. Az is sok ami jelenlegi eszközökbe van. Csak ennek a felét lezabálja a hülye Android. :U

    Öööö... Mi? Tablet? PC? Ezt honnan kapartad elő? :F Szerintem nem az. A Tablet az egy elektronikus jegyzetfüzet. Van benne naptár, ébresztő, rakhatsz rá csillagtérképet, fotókat, zenéket. Szöveget. Szerkesztheted is ha van hozzá gusztusod, hogy egér nélkül szerencsétlenkedj.
    De ha annyira PC-nek akarod venni, akkor a mobilok is azok. Meg ma már szinte minden.

    [ Szerkesztve ]

    Nem!

Új hozzászólás Aktív témák