Hirdetés

2019. augusztus 21., szerda

(#1) M@cika

M@cika
(senior tag)

Remélem ezzel szépen megszorongatják az "ippon" tökeit!
Cserébe pár ryzen készülhet a Samsung legfejlettebb gyártósorain. :-)

Nasit a kis fehér medvének!

(#2) Kopi31415

Kopi31415
(félisten)

Itt mire kell számítani? Lesz AMD telefonokba és tabletekbe szánt GPU? Skálázható annyira le az aktuális termékük, vagy új architektúrát kell fejleszteni?

Part to Part | Status:122% completed | Estimated time remaining:1193hr 2min 30sec ----- Converting Data | Status: 425% completed | Estimated time remaining: 1193hr46sec

(#3) pengwin válasza Kopi31415 (#2) üzenetére

pengwin
(addikt)

Szerintem az RDNA simán mehet erre a szintre, kisebb IGP-ként, alacsonyabb órajelekkel.

Az eddig megjelent ryzenes Athlon APU-k IGP-i se sokkal nagyobbak, mint ami egy SoC-be kell.

[ Szerkesztve ]

Üdv, pengwin "A belépőszint mindig ott van, ahol a fájdalomküszöbünk."

(#4) hyperspace válasza Kopi31415 (#2) üzenetére

hyperspace
(őstag)

A cikkből nekem az jött le, hogy AMD megoldásokkal készít a Samsung az Exynosba saját GPU-t.

ha azt mondom neked van igazad, nekem van igazam... :)

(#5) Duck663

Duck663
(aktív tag)

Ezzel lehet csak a többi gyártótól akarják kikényszeríteni a jobb szoftveres hátteret. Ahogy a cikk végén is szóba kerül.

NAVIgre, ez már valami! :) Igen, Win7-et használok, hogy ez büntetés lenne? Nem nagyobb, mint a Win10 önmagában.

(#6) Acélfarkas válasza Duck663 (#5) üzenetére

Acélfarkas
(aktív tag)

Ha csak ez összejön, nekünk felhasználóknak már megérte.

"Nem kérdőjeleztem meg, hogy hülyeséget mondasz!"

(#7) Puma K válasza pengwin (#3) üzenetére

Puma K
(veterán)

Még nincs kint teljesen RDNA felépítésű GPU, így nem lehet tudni pontosan a skálázhatóság mértékét.

Az AMD Radeon RX 5000 széria egy RDNA & GCN hibrid.

"Cuccok: csattogós lepke és tiki-taki" └[ʘヘʘ]┘

(#8) Abu85 válasza Puma K (#7) üzenetére

Abu85
(HÁZIGAZDA)

Ezt magyarázd meg. Annyi helyen olvastam, hogy érdekelne, hogy mitől lesz egy RDNA archiktetúra RDNA vagy RDNA-GCN hibrid. Senki se magyarázta még meg, csak írják a faszságokat.

[ Szerkesztve ]

A semmi az nem nincs, hanem van. Ha a semmi van, akkor nincs semmi, de ha nincs semmi, akkor valami van, de az nem semmi.

(#9) Apucy01 válasza Puma K (#7) üzenetére

Apucy01
(senior tag)

Úgy tudom hogy az 5000xxx radeon teljesen RDNA az AMD hivatalosan sosem beszélt hibridről

Csak simán Tolvaj KOBOLD!! :D

(#10) Kopi31415 válasza pengwin (#3) üzenetére

Kopi31415
(félisten)

Nem a méret az elsődleges kérdés, hanem a fogyasztás és mellé a teljesítmény.

Part to Part | Status:122% completed | Estimated time remaining:1193hr 2min 30sec ----- Converting Data | Status: 425% completed | Estimated time remaining: 1193hr46sec

(#11) Puma K válasza Abu85 (#8) üzenetére

Puma K
(veterán)

Érintőlegesen a Navival kapcsolatos infókat láttam-olvastam, hogy örökölt a GCN-ből adott részeket amely alapján mondható hibridnek.

Ez a visszafele kompatibilitás miatt lett ilyen, hogy ha a konzolokba kerül, akkor ennyivel egyszerűbb legyen a történet a futtathatóság végett mielőtt végleg szakítanak a GCN-el.

[ Szerkesztve ]

"Cuccok: csattogós lepke és tiki-taki" └[ʘヘʘ]┘

(#12) Abu85 válasza Puma K (#11) üzenetére

Abu85
(HÁZIGAZDA)

A Navi nem kompatibilis visszafelé, nem örökölt semmit a GCN-ből. Az OpenGL-es GL_ARB_get_program_binary kiterjesztéssel egyébként lehet binárist futtatni rajta, de még ha Vegára fordítottad is le, akkor sem fog futni a Navin, mert más az ISA és a kódolási séma is.

A konzolokba pedig nem egyáltalán nem a Navi 10 kerül, hanem egy igen jelentősen módosított GPU, aminek tényleg nem sok köze lesz ahhoz, amit most az AMD hozott PC-be.

A GCN ISA-val maximum a kódolási séma szintjén szakítanak, de ugye ebből a szempontból már a Vega is más, ahogy a Navi is. Maga a memóriamodell még nagyon messze van a limitjeitől, egy tízszer nagyobb GPU-t is ki tudna szolgálni, tehát miért is kellene ezt lecserélni? Ez még legalább 5-6 évig marad. Az NV is évek óta épít a Fermi memóriamodelljére, és még évekig így tesznek. Ami működik, azt felesleges cserélni. De senkit sem láttam, hogy ezért a Turingot Fermi-Turing hibridnek hívta volna.

Attól, hogy a WCCFtech ír valamit, az még lehet baromság. Sőt, tulajdonképpen a WCCFtech ennek a mértékegysége.

[ Szerkesztve ]

A semmi az nem nincs, hanem van. Ha a semmi van, akkor nincs semmi, de ha nincs semmi, akkor valami van, de az nem semmi.

(#13) pengwin válasza Kopi31415 (#10) üzenetére

pengwin
(addikt)

Már a Vega is nagyon kellemesen reagált az órajel csökkentésre, az asztali kártyák eléggé magasan vannak az elég meredek feszültség görbén.

Minden eddigi tapasztalat alapján már a GCN-t is egész jól lehetett lefelé skálázni, elég megnézni a már említett Athlon APU-k teljesítményét a konkurenciához viszonyítva. Mobilos környezetben már 2-4, visszavett órajelű CU is kompetitív teljesítményt nyújthatna, és ha csak ekkora méretben kell, akkor a fogyasztás és méret is rendben lesz szerintem.
Ha az asztali RDNA-s lapkákat nézed, akkor a lapkaméretet elosztva a CU-k számával 6,97mm²-t kapsz egy CU méretére, és ahhoz tartozik még egy rakat kiszolgálló rész ami lehet nem is kell mobilos IGP-be (pl. memória vezérlő).
Snapdragon 855 pl. 73.27 mm², és annak is igen tekintélyes része az Adreno IGP, szóval szerintem 5-7nm-es gyártással 4-6db RDNA CU el fog férni egy SoC-en.

[ Szerkesztve ]

(#14) Duck663 válasza Abu85 (#12) üzenetére

Duck663
(aktív tag)

Abu, mi a helyzet a Navi 12-vel? Mit lehet tudni? Mert korábban úgy volt, azt lehetett hallani, hogy a Navi 20 lesz majd egy nagyobb GPU, amolyan csúcsmodell és elvileg RT is jön vele. Ehhez képest most azt rebesgetik, hogy jön egy Navi 12 ami nem kisebb, hanem nagyobb lesz a Navi 10-től. Na most akkor mi van? 384bit GDDR6, 12GB VRAM, és 60+CU-ra van esély?

NAVIgre, ez már valami! :) Igen, Win7-et használok, hogy ez büntetés lenne? Nem nagyobb, mint a Win10 önmagában.

(#15) djyuri

djyuri
(őstag)

Én szurkolok :K

(#16) Akula válasza M@cika (#1) üzenetére

Akula
(senior tag)

+1 :C
(#15) djyuri: +1

OFF: "Opció lehetne persze a Snapdragon rendszerchipek való építkezés globális szinten..." ez olyan furcsán hangzik.Magyartalan.

[ Szerkesztve ]

az erő legyen veled!

(#17) Abu85 válasza Duck663 (#14) üzenetére

Abu85
(HÁZIGAZDA)

Én csak Navi 14-ről tudok. Az már ott van az OEM-eknél. Ettől persze létezhet Navi 12, csak még nincs ott a partnereknél.

(#18) Kopi31415 válasza pengwin (#13) üzenetére

Kopi31415
(félisten)

Jó, csak itt jóval lejjebb kell lemenni fogyasztásban, mint ami a notebook piacon előfordul.

(#19) Abu85 válasza Kopi31415 (#18) üzenetére

Abu85
(HÁZIGAZDA)

Előbb valószínűleg azt akarja elérni a Samsung, hogy egyáltalán elinduljanak a programok, amiket a fejlesztők megírnak, ne csak egy-két kiválasztott telefonra engedélyezzék a Vulkan módot. Ez már nagy győzelem lenne.

(#20) Duck663 válasza Abu85 (#17) üzenetére

Duck663
(aktív tag)

Köszi. Hmmm, pedig Navi 10, 12 és 14-ről régóta szó van. Csak eddig az volt, hogy azonos 10-es csoporton belül, ahogy nő az érték, úgy csökkent a teljesítmény. Pl.: Polaris 10, 11, 12. Ezért furcsa az egész. A 12 egy csúcs lenne, a 20-be meg jön a RT? Mindegy úgyis várok, az 5700XT jó lenne, de nem refhűtővel.

[ Szerkesztve ]

(#21) Abu85 válasza Duck663 (#20) üzenetére

Abu85
(HÁZIGAZDA)

A szám csak azt jelenti, hogy mikor kezdték el fejleszteni. Minél kisebb, annál hamarabb. A teljesítményre semmi ráhatása nincs.

(#22) Apucy01 válasza Duck663 (#20) üzenetére

Apucy01
(senior tag)

[link]

;)

Csak simán Tolvaj KOBOLD!! :D

(#23) MCBASSTION

MCBASSTION
(aktív tag)

Ezzel az elmelettel csak az a baj, hogy adott teruleten (mm^2) a Mali megoldasok sokkal tobb teljesitmenyt tolnak mint az AMD vagy Nvidia megoldasok. Emiatt sokkal dragabb lesz az SoC ugyanavval a teljesitmennyel mint a Mali/Qualcomm/Imagination.

windows7sins.org

(#24) awexco válasza Abu85 (#17) üzenetére

awexco
(senior tag)

Ebből publikus infó mikor lesz ? Illetve elérhetőség ?

I5-6600K@4700Mhz + Rx470 + LG 24GM77

(#25) DarkFater válasza MCBASSTION (#23) üzenetére

DarkFater
(tag)

Ellentmondást érzek. Ha olyan jó lenne a teljesítmény akkor nem cserélnék le őket.

Addig röhögtünk azon amit a főnök mondott, amíg rá nem jöttünk, hogy ez a mai feladat...

(#26) Whysperer

Whysperer
(addikt)

Ha az AMD bejut a Mobil piacra is akkor mehet végre utazó sebességre kapcsolhat a szekér hajrá. Mondjuk a Vulkan API elterjedésének is jót tenne.

Fracal Design Focus G/ASUS Z97-A/i7 4770k(4,3)/Alpenföhn Brocken 2/EVGA 550w GS/ SSD240+120Gb/32GB(4x8GB) Corsair Vengeance pro 1866/GTX 1080

(#27) awexco válasza Whysperer (#26) üzenetére

awexco
(senior tag)

Ködös még a dolog eléggé . De az alacsony bevételt termékenként orvosolhatja a brutálisan nagy darabszám . Majd kiderül .

I5-6600K@4700Mhz + Rx470 + LG 24GM77

(#28) Whysperer válasza awexco (#27) üzenetére

Whysperer
(addikt)

Remélem a köd alatt a VULKAN fejlődése és a VULKAN elterjedése rejlik. Ha minden játékba olyan futnak az AMD kartyak mint a DOOM-ban akkor nagyon jó lennék

[ Szerkesztve ]

Fracal Design Focus G/ASUS Z97-A/i7 4770k(4,3)/Alpenföhn Brocken 2/EVGA 550w GS/ SSD240+120Gb/32GB(4x8GB) Corsair Vengeance pro 1866/GTX 1080

(#29) MCBASSTION válasza DarkFater (#25) üzenetére

MCBASSTION
(aktív tag)

de ugye *meg* nem jott ki AMD-s SoC-vel telefon, szoval meg nem csereltek le.

windows7sins.org

(#30) pengwin válasza MCBASSTION (#29) üzenetére

pengwin
(addikt)

Feljebb volt szó egy-egy RDNA CU méretéről, és arról, hogy ez hogyan viszonyul az esetleges konkurensek mobil megoldásaihoz.
Csak összehasonlításképpen nézd meg, hogy mekkora helyet isa foglal el egy Mali IGP egy SoC-en belül:

Méret miatt nem aggódnék, és őszintén szólva a fogyasztás is versenyképes kéne legyen. Elég csak megnézni, hogy mennyit fogyaszt egy csúcs mobil SoC, ha meghajtod rendesen egy modern játékkal... azt a szintet egy picike, minden sallangtól mentes, és az optimális működési tartományba kényszerített RDNA is tudja hozni.

Egyébként meg az AMD képbe se került volna, ha annyira egyértelműen nem lennének kompetitívek az AMD GPU-k az ultramobil szegmensben, amennyire azt te beállítod.

[ Szerkesztve ]

(#31) tegbashar

tegbashar
(tag)

Nem értem a problémát. Soha semmi problémám nem volt Samsung telefonjaimmal ilyen téren, pedig nem keveset játszok a készülékeimen. Mihez képest vannak lemaradva, mi a cél?

(#32) Abu85 válasza tegbashar (#31) üzenetére

Abu85
(HÁZIGAZDA)

[link] , [link] - ez az Apple-höz mérve, gaming szinten fényéves lemaradás. Innen a Samsungnak két opciója van. Vagy elfogadják, hogy az Android szar gamingre, vagy átgondolják, hogy miért szar és tesznek érte, hogy jó legyen.

[ Szerkesztve ]

(#33) Kopi31415 válasza pengwin (#30) üzenetére

Kopi31415
(félisten)

Versenyképes teljesítmény/fogyasztás mutatója lesz biztosan ezen a szinten az AMD-nek, vagy csak elméletben kéne, hogy az legyen? Nem vagyok meggyőződve ezen változók linearitásáról.

(#34) Abu85 válasza Kopi31415 (#33) üzenetére

Abu85
(HÁZIGAZDA)

Ami elsődlegesen kérdéses ma a Samsungnak, hogy fut-e vagy sem. Egyelőre a Qualcomm, az ARM és az Imagination a futtathatóságot se nagyon tudja meglépni, anélkül, hogy ne legyen tele specifikus hackekkel egy leképező. Lehet, hogy kikapnak a benchmarkokban, de fel tudják dobni azt a kártyát, hogy a játékok elindulnak Vulkan módban.

[ Szerkesztve ]

(#35) Kopi31415 válasza Abu85 (#34) üzenetére

Kopi31415
(félisten)

Engem nem a benchmarkok érdekelnek. Csak a topik már megint az AMD majd mennyire letarolja ezt a szegmenst hangulatot áraszt. (Nem tőled érkező kommentek.)

(#36) MCBASSTION válasza pengwin (#30) üzenetére

MCBASSTION
(aktív tag)

senki se mondta, hogy a mali g72 sokkal jobb, viszont azota volt g76 es g77 is amik sokkal jobbak ilyen teren.

az 5700xt 877fps-t tud Gfxbench MH3.0-ban 251mm^2 mellet, ez 3.49FPS/mm^2.
ARM olyan 5 korul tart azt hiszem a g77-el.
Qcom meg meg elorebb olyan 7FPS/mm^2-nel jar az adreno 640-el.

Lehet ebbol apple vero Soc-t csinalni, csak nagy lesz, draga es melegedni fog...

windows7sins.org

(#37) pengwin válasza MCBASSTION (#36) üzenetére

pengwin
(addikt)

Ennek az összehasonlításnak nincs sok értelme, mert az asztali GPU-n olyan dolgok foglalják a lapkán a helyet, amik mobilos szegmensben teljesen feleslegesek.

A GFXBench Manhatten meg nem igazán releváns ilyen összehasonlításban, mert főleg mobilos mérésekre és Apple termékekre van kihegyezve. Nem véletlen, hogy asztali GPU-k összehasonlításánál szóba sem kerül.

(#33) Kopi31415
Egészen biztos, hogy nem lineáris a fogyasztási görbe, a teljesítmény viszont elég jól skálázódik mindkét nagy GPU gyártó architektúráján. Ez tuninggal nem szembetűnő, de ha elkezdesz finomhangolni egy kártyát lefelé, akkor nagyon jól látszik, hogy a dGPU-k a működési tartományuk tetején dolgoznak. Már csak kicsit visszább lépve sokkal kedvezőbb a Perf./W mutató.

Ha az NV mobil SoC-it nézed, vagy az AMD legkisebb és/vagy mobil APU-it, akkor azokon is nagyon jól látszik, hogy alacsonyabb fogyasztással is nagyon jó teljesjtményt tudnak az asztali architektúrák.
Nekem meggyőződésem, hogy az NV simán le tudta volna tarolni ezt a piacot, ha hajlandóak lennének úgy licencelni IGP-t, mint az AMD.
Egyébként még ha tévedek az RDNA-val kapcsolatban, és csak alulról fogja közelíteni a csúcs mobil IGP-ket, akkor is megérheti a Samsungnak a váltás a sokkal jobb driver-támogatás miatt.

[ Szerkesztve ]

(#38) opr válasza MCBASSTION (#36) üzenetére

opr
(addikt)

Ne haragudj, de ez most olyan szintu volt, mintha szemelyautokat ccm/max vontathato kg alapon hasonlitottad volna ossze. :U

"Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin

(#39) Kansas válasza Kopi31415 (#33) üzenetére

Kansas
(senior tag)

Én még anno olyan ökölszabályt tanultam, hogy a fogyasztás a feszültséggel egyenesen, a frekvenciával négyzetesen nő - ez nyilván egyszerűsítés, viszont legalább érthető.
Ha van valaki aki ennél pontosabb, de még szintén érthető képlet birtokában van, szóljon, engem érdekelne.

I used to be a decent sysadmin, then I took an arrow in the knee... (BOFH)

(#40) Kopi31415 válasza Kansas (#39) üzenetére

Kopi31415
(félisten)

Csak itt kapcsolások, egyebek vannak, szivárgó áramokkal esetlegesen a kapukon. (rég volt elektrotechnika, a tranzisztorokat így már nem igazán vágom) És ezek azért befolyásolhatják nagyban a perf/watt értéket nagyon redukált fogyasztáson, mert arányaiban nagyobb hányadot tesznek ki a teljes fogyasztásból. Plusz bizonyos nem teljesítményt adó komponenseknek meg kell maradnia, amelyek fogyasztása is ott van. Nem tudni azokból mennyit lehet kivágni, mennyi felesleges, mennyi nem eldobható a jelenlegi GPU designból erre a szintre.

#37 pengwin: Kérdés, hogy a mobil GPU-k fogyasztása alá menve miképp alakul a görbe. Azokhoz képest ez inkább ultramobil megoldás kell legyen.

[ Szerkesztve ]

(#41) Kansas válasza Kopi31415 (#40) üzenetére

Kansas
(senior tag)

És? Gondolod, hogy ha GCN alapon tudtak ultramobil 4-5W-os SoC-ba IGP-t csinálni(pl. Z-60, A4-1200), RDNA alapon meg majd nem fognak tudni?

[ Szerkesztve ]

I used to be a decent sysadmin, then I took an arrow in the knee... (BOFH)

(#42) Kopi31415 válasza Kansas (#41) üzenetére

Kopi31415
(félisten)

Nem tudom, azért kérdezem. Illetve kérdés, hogy ott teljesítményben hol lesz a mostani megoldásokkal szemben, ahol azok fogyasztásával kell versenyezni. Emlékeim szerint az NV megoldása sem volt e téren jobb a konkurenseknél.

Copyright © 2000-2019 PROHARDVER Informatikai Kft.