Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Alteran-IT

    őstag

    válasz Slack #2 üzenetére

    Igazából a jelenlegi atomerőművekkel sincs olyan nagy probléma és Csernobili meg a Fukusimai baleset sem lett volna, ha nem lenne mindig tele kreténekkel az állami szektor, sajnos itt is ez van, Paks 2 is csak egy kabaré pont ezért és ha azt nézed, pl. az RBMK reaktorok oroszba a mai napig elmennek, csak kellett egy baleset, hogy végre rájöjjenek, hogy nem kellene mindent elbagatelizálni, meg mindenhova a saját hülye elvtársaikat rakni, csak éppen azt veszem észre, hogy mostanában megint elfeledkeznek ezekről és megint mindenhova odarakják a hülyék a saját hülyéiket.

    Egyébként egy holdon lévő atomerőmű konstrukciója sokkal egyszerűbb, mint egy földié, ugyanis itt nem kell egy külön nyílt, meg egy zárt rendszert fenntartani, elég csak egy zárt rendszert, melynek egy része a holdfelszín alatt van, a másik felette és pont az a része, amit ugye vissza kell hűteni, mert ugye az űrben és a hold felszínén hideg van (az a +150 fok amit emlegettek azért eléggé valószínűtlen szerintem, plusz nem feltétlen kell a melegebbik részen állomást fenntartani, hiszen a reaktor hőjét lehet fűtésként is hasznosítani), a vízgőz így hamar visszahűl és szépen fennmarad a körforgás és a túlmelegedést is könnyebb megfékezni ha a felszínhez közel van, illetve van egy vész megoldás arra, hogy maga a zóna könnyen kb. közvetlen kapcsolatba kerüljön a külső hőmérséklettel, szóval igazából nem nagy etwas egy űrhajót vagy egy légkör nélküli, vagy éppen hideg légkörrel körbevett objektumot atomerőművel ellátni, nem kell annyi dologra odafigyelni (pl. folyóvíz hőmérséklete, csapadékmennyiség stb...) és az alacsony hőmérsékleten tartás miatt jóval hosszabb távon fenntartható karbantarthatóság szempontjából is, hiszen a turbinák, tekercsek sem melegednek túl, sőt a kisebb hőmérséklet miatt kisebb az ellenállásuk, kevésbé kopnak a csapágyak, tengelyek, nincs nagy deformitás, szóval igazából még egy hülye is meg tudna tervezni egy ilyen rendszert főleg egy jelenlegi bonyolultabb konstrukció alapján, nem is értem ezt az 5 millió dolláros dolgot, meg hogy nagyon mit kell ezen még tervezni.

    #3 Rocket6 : Azért én arra kíváncsi lennék, hogy űreszközök meghajtására hogy akarnak egy zárt rendszerű elektromos hálózatot használni, esetleg impulzus meghajtással talán, de az még kurvára távol áll a jelenlegi fejlettségi szinttől, esetleg a hasadás energiáját lehetne meghajtási energiává átalakítani, de ahhoz is eléggé fejletlen még a földi technika szerintem.

    #6 kenwood : A gond ott kezdődik, hogy ha mindent kidobálnánk az űrbe, ami hulladék, akkor kurvára nem maradna semmi a földön, amiből lehetne bármit is csinálni már, maximum föld, meg víz, meg némi kő, ja meg levegő.
    Inkább abba az irányba kellene elmenni, hogy hogyan lehetne újrahasznosítani a dolgokat.
    Én nem bánnám, ha végre kitalálnának már valami transzporter félét, ami persze nem igazi transzporter, csak egyszerű anyag lebontó, illetve replikátor/létrehozó, persze ahhoz olyan szintű fejlettségnek kellene lennie, hogy energia alapon tudjuk manipulálni az atomokat, amitől megint csak távol vagyunk, de ha mondjuk összegyűjtenék a sok atomhulladékot és betennék pl. egy fúziós erőmű belső elektromos terébe, ahol ugye több millió fokos plazmát hoznak létre, akkor egyszerűen meg lehetne semmisíteni, illetve átalakítani más kevésbé veszélyes anyaggá a még radioaktív hulladékot és nem csak felesleges hülye kísérleteket csinálnának amivel egyébként tovább melegítik a föld légkörét, de hát nem is az emberiségről lenne szó, ha nem lenne a bő 90% hülye.

    #12 kenwood : Mert ha pl. valamelyik óceánba, vagy tengerbe, esetleg nyílt terepre esik és szabadon marad az atomhulladék, akkor sokan jobban járunk, mint Csernobil esetén nem? Főleg ha első két esetben az óceánok és a tengerek még jobban szennyeződnének, hiszen ne felejtsük el, hogy így se teljesen tiszták az idióta amerikaiak és oroszok atomkísérletei miatt, akik ugye azután jöttek rá hogy inkább a tenger alatt kellene robbangatni, miután a földfelszíni kísérletek után nagy nehezen rájöttek, hogy a háttérsugárzás jóval meghaladja a megengedett szintet. Inkább nem kellene már hasonló hülyeséggel kísérletezgetni, de mint fentebb írtam, ha már van valami nagy ökörség, mint ezek a kezdetleges fúziós erőművek, akkor lehetne őket hasznosítani atomhulladék megsemmisítésre is, csak ahhoz kellene elég gógyi.

  • Alteran-IT

    őstag

    válasz arnyekxxx #25 üzenetére

    Én úgy tudom, hogy annak a magáncégnek azért volt köze az államhoz, anno egy minisztert elő is vettek ezzel kapcsolatban, már nem emlékszem a pontos történetre, de nem érdekel, mert itt is a hanyagság volt, ja és arról nem is beszélve, hogy azért magáncég csak úgy magától nem gondolhat egyet és építtethet egy atomerőművet mikor gondol egyet, azt az állami atomenergiáért felelős intézménynek el kell bírálni, jóvá kell hagyni, felül kell vizsgálni stb... na már most az erőmű nem lett felkészítve normálisan a szélsőséges viszonyokra, speciel gondolni kellett volna arra, hogy ha esetleg az árvízvédelmi fal nem elég magas, akkor az erőművet ellátó tartalék generátorokat nem közvetlenül a földfelszínen, hanem pár méterrel felette helyezik el, akár jóval közelebb a reaktorokhoz és azt sem hiszem el, hogy a reaktorok által termelt energiát nem lehetett visszavezetni a hűtésrendszerbe, főleg hogy már mindegy lett volna akkor hogy a reaktor megy, ha már túlmelegszik, legalább termelt volna energiát a saját ellátórendszerének a fenntartásához, szóval az állami részről is több szempontból vérzik a történet, azt az erőművet ilyen hiányosságokkal és tervezési hibákkal nem lehetett volna üzemeltetni.

    Nem azt írtam, hogy Paks 2-ben RBMK van, tudom hogy VVER van a jelenlegi erőműben és a következőben, csak azt írtam, hogy vicc ami ott van és ahhoz képest az RBMK reaktorok sem voltak annyira veszélyesek, csak hát nem mindegy ki üzemelteti őket.
    Szokták mondani, hogy a gépek nem hibáznak, ja csak valahogy mindig kimarad ebből a képletből az, hogy a gépeket emberek tervezték és emberek üzemeltetik, az emberek meg hibáznak.

    #26 kpbendeguz: Az azért ugye megvan, hogy az űrben nincs teljesen vákuum, másképp a jelenlegi modell amiben élünk az nem működne, csupán eléggé változó az anyagsűrűség, ugye az égitestek közelében ahol a gravitációs erő nő, ott sűrűbb a hidrogén, illetve a hélium és egyéb kisebb atomszámú anyagok, ahol pedig kisebb a gravitáció, ott nyilván ritkább, de attól még van, az most más hogy a filmekben látszik, ahogy a hajóból kitör a levegő, de a nagyobb nyomású térből a kisebb nyomású térbe nyilván egy erősebb anyagáramlás történik, a földön nem véletlen vannak ciklonok, anticiklonok és egyéb időjárási jelenségek, ami a hőmérséklet és légnyomás különbségek miatt jönnek létre.
    Mellesleg ha nem távozna a hő, akkor az űrhajókat és űrállomásokat jelenleg sem kellene fűteni, de sajnos ez nem így van, a fizika máshogy működik, a vákuum meg egyébként képes eltárolni az energiát, ahogy közvetíteni is valamennyire, persze attól függ milyen energiáról van szó, az hogy terjed stb... ugye a földre is eljut a fény és a hő ami a napból jön (persze nem az egész, ott is van veszteség) és elég nagy távot megtesz, szóval egy reaktor lehűtése nem lehetetlen az űrben, legalább is szerintem, főleg hogy amit linkeltél, az is egy szabályzó rendszer, nem pedig lehűtő rendszer, a szabályzó rendszer pedig annyit jelent, hogy tart egy bizonyos hőmérsékletet, amit tartania kell valamilyen okból (pl. életfeltétel, más gép működési hőmérséklete stb...) a túlzott túlmelegedéstől, vagy a túlzott lehűléstől az űr közvetlen közelsége miatt, mint azt írják is.

    #30 Rocket6: Az amit te mondasz, egy jóval fejletlenebb változat, mint amire én gondoltam, ha jól emlékszem, nagyobb objektumok esetén nem véletlen nem használják, mert a hatásfoka eléggé kicsi, ezért is gondolkozok egy komolyabb változatban, vagy impulzus meghajtásban, csak mint írtam, a jelenlegi zárt elektromos rendszerekkel, ahol az energia ugye csak körbeforog, azokkal nehéz meghajtani komolyabb teljesítményű technológiákat, mert ugye nem csak hajtóművekre gondolok, akár energiafegyverekre, vagy olyan védelmi rendszerre, mint az erőtér, ami jelenleg még szintén nem áll rendelkezésre olyan változatban, ami mondjuk meg tudna védeni egy űrhajót vagy egy állomást akár egy energiafegyveres (pl. lézeres) támadástól, rakétától, vagy aszteroidától, pedig az sem egy nagy sci-fi, egy erőtér, ami változó frekvenciájú részecsékeket tart fent a peremén ami ugye ütköző pajzsként működik, persze amíg normális mesteréges gravitációs generátor sincs egy űrhajón vagy űrállomáson sem, addig ilyeneken felesleges gondolkodni, főleg hogy kicsit komplikáltabb energiaforrásaink sincsenek, vagy ha lennének, mint az atomerőmű, vagy a fúziós erőmű, akkor ott is csak a felszabaduló hőenergiát használjuk vízforralásra és egy turbina meghajtására, ami ugye milyen nagyszerű technológia így a 2022-ben is, már vagy 200 éve létezik lassan más-más formában, de az emberiség sajna nem tud betelni az ilyen klasszikus dolgokkal.

    [ Szerkesztve ]

  • Alteran-IT

    őstag

    válasz L3zl13 #34 üzenetére

    Eleve amúgy nem is lehet abszolút vákuum, mivel ugyan úgy ahogy a nagy anyagsűrűség, ugyan úgy a nagy vákuum is anomáliákat okoz az űrben, illetve a tér-idő szövetén, ezért is mondtam, hogy azért hagyjuk azt, hogy nem lehet hőt leadni az űrben, illetve azt hogy minimális ez a mennyiség.

    Inkább hagyjuk, ha nem érted, akkor sokat kellene magyaráznom, ahhoz meg munka után nincs kedvem :DDD

    #35 kpbendeguz: Maradjunk annyiban, hogy nem egy atomfizika. Nyilván nem egy colos csőben fogod a hold felszínén elvezetve lehűteni egy reaktor által felmelegített vizet, de nem olyan bonyolult, mint amennyire egyesek bemutatják, de hát nem véletlen nem halad évtizedek óta semerre az emberiség ilyen téren, mert mindig kötik az ebet a karóhoz és olyan szabályokhoz próbálnak ragaszkodni, amik nem minden körülmények között állandóak, ezért is szeretem az atom, illetve kvantumfizikát, amiben egyébként eléggé gyerekciőben jár az emberiség sajnos, oké vannak érintőképernyős okostelefonok, meg kettes számrendszerben működő processzoraink amiket nanométeres csíkszélességgel gyártunk, de ezen kívül sokat nem sikerült elérnünk (jó, van pár "kvantumszámítógépünk" is, de azokkal sem vagyunk előrébb) és még ez sem számít olyan nagy előrehaladásnak ennyi idő alatt.
    Emlékszem régen még a gravitációra is egy egységes állandóként tekintettek, aztán pár évtized után sikerült rájönni, hogy az az állandó nem is annyira állandó, de a legnagyobb gond az, hogy ehhez több évtized kellett, mint ahogy még régebben ahhoz is, hogy rájöjjenek, hogy a föld nem lapos, szóval van még hova fejlődni.

    #36 L3zl13: A földről valamit kilőni nem csak egy helyről és egy irányba lehet, így nem feltétlen arra kell menni, hogy az "oldalirányú" (attól függ honnan nézed és mely tényezőket) sebességet kell csökkenteni, akár fel is lehet használni, számítások és tervezés kérdése az egész, btw. azért egy elnyújtott elliptikus pálya szerintem előbb-utóbb találkozna a nappal, ha nem is a pálya miatt meg a ráható gravitációs erő miatt, akkor pl. azért mert a nap egyre növekszik, ahogy a gravitációs ereje is, szóval nem kivitelezhetetlen, de mint mondtam fentebb, azt a hülye irányt el kellene felejteni, hogy ami szemét, azt ki kell lőni, mert előbb utóbb nem marad semmi, amit kilőhetünk, sőt az se amivel kilőhetjük, ilyenre hülyeség oxigént is elégetni, meg kell tanulni a lehető legkevesebb már nem hasznosítható anyagot termelni, illetve rá kell jönni, hogy hogy lehet az ilyen anyagokat mégis újrahasznosítani technológiai fejlődéssel, esetleg teljesen más anyaggá átalakítani.

    #37 arnyekxxx: Nem, azért építették szarul, mert hülyék, de a hülye állam/adott állami szerv miatt lett engedélyezve és az engedélyezési eljárás nem éppen a teljes készenlét után kezdődik úgy, hogy "ha már meg lett építve, akkor használjuk, mindegy hogy szar". Nem kell túlragozni, az államnak mindig köze van az ilyen dolgokhoz, mindegy hogy magáncég vagy sem. A mai demokráciában is vannak magáncégek, akiknek megmondja az állam, hogy figyelj, vagy ezt csinálod, vagy nem hogy támogatást nem kapsz, hanem megszűnsz létezni. Persze Japánban nem ennyire szar a helyzet, mint magyarban, de azért bőven volt szerepe az adott állami szervekben abban, hogy az az erőmű erre a sorsra jutott.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák