Hirdetés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • MongolZ

    addikt

    válasz adamssss #3 üzenetére

    Először és utoljára írom le ide azt, amit írok. Mert már elegem van a szakmailag hozzá semmit nem értő, de hangos emberekből.

    Dr. (?) Novák Hunor facebookján jó pár virológus megkérdőjelezte azt, amit írt, és konkrétan az én kérdéseimre sem adott választ. De röviden összefoglalom:

    Szezonális influenza: R0 = 1,3; CFR=0,05%
    SARS-CoV-2: R0 = 2-5; CFR=2-5%

    R0: reprodukciósráta, azaz hány embert fertőz meg egy beteg átlagosan
    CFR: case fatality rate, egy esetre jutó halálesetek száma
    Mint látható, a SARS-CoV-2 sokkal gyorsabban terjed és halálosabb, mint a sima szezonális influenza. Hogy lehet a kettőt így összehasonlítani? Az egyik már réges-rég elterjedt a világon és folyamatosan mutálódva évente újra fertőz, akár többször, a másik meg egy pandémia elején van.

    Az eddigi tapasztalatok:
    Várható halálozási arányok:
    9 éves kor alatt CFR: 0%
    10-39 éves korig: CFR 0,2%
    40-49 éves korig: CFR 0,4%
    50-59 éves korig: CFR 1,6%
    60-69 éves korig: CFR 3,5%
    70-79 éves korig: CFR 8%
    80+: CFR 14,6%

    Az esetek 80%-a vagy tünetmentes, vagy simán influenza-szerű.
    Az esetek 20%-a szignifikáns tünetekkel jár.
    Ebből a 20%-ből 5% kritikus, ellátást igényel (lélegeztetés, oxigén terápia). Ezeknek a túlélési esélye eszméletlen módon függ az egészségügyi szolgáltatástól. Ahol jó (Dél-Korea, Japán, Olaszország), ott viszonylag alacsony, akár CFR 0,5-1%, de ahol rossz (Irán), ott bizony 5%+.

    És itt érkeztünk el a legnagyobb problémához:
    Nem a vírustól kell félni, hanem az egészségügyi rendszertől.
    Ugyanis ha egyszerre sok beteg van, akkor egyszerűen nem lehet ellátni őket. 1000 intenzív osztályos beteg ellátására egyik napról a másikra egyik (európai) ország sem képes. Ezeket mind lélegeztetni, 24/7 oxigén terápiát adni szükséges, a szükséges ápolókkal, orvosokkal. Erre senki nincs felkészülve. Olaszországnak kiváló az egészségügye, mégis lassan belerokkan abba a közel 2000 betegbe. Ugyanez történt Wuhanban, ahol annyira brutálisan sokan betegedtek meg egyszerre, hogy képtelenek voltak ellátni őket, ezért a CFR is magas. A többi tartományban fele, vagy még kevesebb a CFR.

    De ha annyira hype, vagy pánikkeltés az egész: Japán miért záratta be az összes iskoláját? Az összeset!!! Dél-Korea miért fertőtleníti az utcákat? Kína miért áldozta be a gazdaságát és korlátozott (karantén, vagy utazási tilalom, vagy akármilyen más módon) 760 millió (!!!) embert? Olaszország miért zárt le jónéhány várost?

    Egyszerű a magyarázat: ők értenek a számok nyelvén, és tudják, hogy a cél az, hogy egyszerre minél kevesebb intenzív ellátást biztosító beteg legyen. Emiatt van a karantén, emiatt érdemes föltankolni a boltokban (kevesebb az esély a fertőzésre, ha havonta 1x megyek boltba, mintha 4x), stb. Csak és kizárólag azért, hogy lassítsuk a terjedést. Mert ide fog érni. De lehet, hogy már terjed is, csak mivel nem ellenőriz kb. senki semmit, ezért nem tudunk róla.

    Kásler azt mondta, van 800 intenzív ágy. Már ezt a mennyiséget is hiszem, ha látom, mert én megyeszékhelyen lakom, és a helyi kiemelt megyei kórház 10 embernek nem tud egyszerre adni oxigén-terápiát. A takarítónők nővérnek vannak bejelentve, hogy meglegyen a statisztika. Budapestre járnak föl a vidéki mentősök, mert nincs meg a létszám. És ezek hazudják azt, hogy felkészültünk?

    Egyszóval nem kell pánikolni. De lassítani a terjedést mindenképpen kell, mert ha van 100 ágy, de az kellene 300 embernek, akkor bizony lesznek kemény döntések (kinek adjunk oxigént, és kinek nem)...

    De hogy pozitív is legyek: Kínában rengeteg gyógyszer tesztelése folyik, amelyek eredménye kb. 2 héten belül várható. Eszméletlenül várom őket.
    Egyébként meg tessék Lancetet, JAMA-t, BMJ-t, vagy akármi másik hiteles forrást olvasni.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák