Hirdetés
- AMD Navi Radeon™ RX 9xxx sorozat
- Kormányok / autós szimulátorok topikja
- NVIDIA GeForce RTX 5070 / 5070 Ti (GB205 / 203)
- Apple MacBook
- Melyik tápegységet vegyem?
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Lenovo Thinkbook, Yoga széria
- NVIDIA GeForce RTX 4080 /4080S / 4090 (AD103 / 102)
- CPU léghűtés kibeszélő
- Bluetooth hangszórók
Új hozzászólás Aktív témák
-
bzolika10
aktív tag
Az is lehet hogy valaki csak intel részvényt akart venni
-
ddekany
veterán
Nem hiszem, hogy ez az ARM-al mint ISA-val baj, inkább csak a mostani megvalósításokkal. Persze eléggé esélyes, hogy egy eleve egy szálú teljesítményre tervezett ARM meg nem lenne lényegesen hatékonyabb mint az Intel/AMD CPU-k, hiába "szebb" belül mérnöki szemmel. Én azt gondolnám, hogy most már inkább az ISA-k szellemi tulajdoni jellemzői (ki licencelheti, mennyiért), amik lényeges eltérésekhez vezethetnek. (Mondjuk ilyen alapon a RISC-V a legjobb (sőt mérnöki szemmel is az talán a legszebb), csak a mögött meg ugye nincs meg az a kritikus tömeg, mint ARM esetén.)
-
Fryskitt
addikt
Hát, hajrá. Lehet, hogy az Intel hegemónia beleremeg.
-
ddekany
veterán
"Egyebkent nagyobb tlejesitmenyu ARM procit kesziteni annyira lehetseges, hogy konkretan van is"
Tudtommal egy szálon erős ARM jelenleg nem létezik, és ez egy notebooknak nagy baj. Valószínűleg a Centriq-ra emlékszel ([link]), ami szerveren tud jó lenni, mert ott a sok kicsi mag sokra megy, mert rakat felhasználó miatt nincs hiány párhuzamosan futtatható feladatokból.
-
opr
nagyúr
válasz
GhanBuri Ghan #184 üzenetére
Ez igaz, viszont szerintem nem fogjak architektura szinten fragmentalni a gepparkjukat. Az egyik legnagyobb elonyuket dobnak el ezzel. Persze, meg lehet lepni, igy meg csak nem is lenne nagyon fajdalmas egyik oldalnak sem, csak szerintem nem lenne jo dontes. Dehat ezt majd tudjak ok, biztos kiszamoltak amit ki kellett.
-
opr
nagyúr
válasz
GhanBuri Ghan #180 üzenetére
Majdnem mindennel, amit irtal egyetertek, es soha nem is mondtam mast.
En ket dolgot allitottam:
- Hogy egy nagyobb teljesitmenyre, mas felhasznalasra kihegyezett procit megtervezni nem annyi, hogy feljebb tekerunk mindent es jo lesz
- Hogy az ido nekem nagyon kevesnek tunik, plane, hogy nem erkeztek oylan hirek, hogy az apple mernokoket vett volna fel kiloszamraEgyebkent nagyobb tlejesitmenyu ARM procit kesziteni annyira lehetseges, hogy konkretan van is, ma is, asszem kaphato is (ebben nem vagyok biztos, jobban utana kene nezni, de nem annyira fontos, lusta vagyok hozza, bocsi
). De itt a hirben ugye arrol volt szo, hogy teljesen sajat tervezesu apple lapka, midnennel egyutt, 2020ban. En csak ezt nem tartom valoszinunek.
-
GhanBuri Ghan
őstag
"Azert, mert az, hogy egy eleve alacsony felvett teljesitmenyre (hogy mondjak ezt magyarul szepen?) tervezett processzor alacsony felvett teljesitmenynel erosebb, mint egy kiherelt de alapvetoen nagyobb felvett teljesitmenyre tervezett processzor, az finoman szolva nem jelenti azt, hogy nagyobb felvett teljesitmeny eseten is ugyan ezek a szamok lesznek adottak."
Szerintem nem pont emiatt hatékonyabb az ARM architektúra: az x86 még mindig CISC utasításkészlettel működik, amit futásidőben fordít át RISC-ké a processzor. Ennek megvan a saját teljesítménybeli költsége.
Az Intel próbált direkt mobil eszközökbe szánt processzorokat gyártani, ha a költségvetésükből csak annyi telt, hogy kiheréljenek egy asztali processzort, akkor megérdemlik, hogy ne vegyenek tőlük többet. Ellenben ha ezeket tényleg mobil használatra tervezték, és így is rosszabb az energiahatékonyságuk, akkor az bizony az architektúrák különbözősége miatt van.
Tudtommal a RISC architektúrát nem mobil felhasználásra tervezték (ott van ugye a SPARC is), biztos vagyok benne, hogy ha lesz rá igény, akkor az ARM ki fog jönni asztali felhasználásra szánt tervekkel is.
-
-
opr
nagyúr
Akkor mutatom mit csinalsz:
En igy idezek es valaszolok:
"jaja, én értek félre mindent akkor is, amikor korábbi hozzászólásaidat idézem? persze..."
Az en problemam meg mindig az, hogy kontextusbol kiemelve idezgetsz es felremagyarazol folyamatosan.Te pedig igy:
"én értek félre mindent"
Koszonom, hogy vegre elismerted!Nem tudom, latsz-e a ketto kozott egy lehelletfinom kulonbseget?
-
bambano
titán
"Megint elegansan felremagyarazol es felreertesz mindent.": jaja, én értek félre mindent akkor is, amikor korábbi hozzászólásaidat idézem? persze...
bocs, nem tudom vagy nem éri meg a ráfordítást, hogy kövessem, amit hadoválsz. úgyhogy a továbbiakban nem teszek rá erőfeszítést, hogy "leérveljelek" (lol).
szerk: még azt a különbséget sem akarod felfogni, ami a megérti a mondandódat és az egyetért a mondandóddal kifejezések között van.
-
Most miért tereled hírtelen a témát?
Egyáltalán nem az 2020-as megjelenéstől vitáztunk az utolsó pár comment-ben, hanem az x86 létjogosultságáról. Magyarázkodni meg felesleges, csak kicsit összefüggéstelenül írsz. Csapongsz a témák között és olyan dolgokat keversz bele, ami nem oda való. A kérdésekre meg nem is válaszolsz, csak WRITE ONLY módban irogatsz és magyarázod a bizonyítványodat. -
opr
nagyúr
Latom, egy nagyon egyszeru mondatot/allaspontot tovabbra se sikerul ertelmezni.
Meg utoljara megprobalom tomondatokban, hatha ugy megy, ok?Nem tartom lehetetlennek az ARM-re valtast.
Nem feltetlen tartom baromsagnak az ARM-re valtast.
Baromsagnak tartom az ARM-re valtast 2020-ban.
Alapvetoen a datummal van a problema.
A datum nagyon kozel van.Igy mar megy? Seikerult megerteni vegre?
Nagyon nehez am nem hulyenek nezni azt, aki egy ennyire egyszeru allaspontot nem kepes felfogni sokadik nekifutasra sem, bocs.
-
opr
nagyúr
Megint elegansan felremagyarazol es felreertesz mindent.
"már használ."
Igen, de nem kizarolagosan, es mas celra, mas teljesitmenyszinttel. Ne keverjuk a szezont a fazonnal kerlek, a kettonek semmi koze egymashoz."linux szó hallatán szemed elé leszálló vörös köd"
Nincs linux szo halltan leszallo voros kod, konkretan amig helyen van kezelve, szeretem es napi szinten hasznalom a linuxot. Meg a windowst. Meg eppen mikor mit celszeru, azt. A vallasos szintu hitteritestol hanyok, amit sok linuxos nyom, hogy mindenre a valasz a dehat linux."(ami ráadásul nem is igaz, mert csak egy platformra kellene dolgozniuk)"
Elegans mellebeszeles, kontextusbol kiemeles es a leirtak teljes felreertelmezese ismet. Ezt konkretan arra a felvetesre irtam, hogy lenne csak arm-es, meg csak x86-os mac. Ami egyebkent szerintem baromsag, azonos nev alatt semmikeppen nem mukodne, es igen, a fejlesztok kiakadnanak, ha azonos meretu piacert dupla munkat kene vegezni. Amit meg felreertettel (pedig eleg egszeruen irtam), hogy itt a fejlesztok alatt nem a programozokat ertettem, hanem a konkret cegeket, akiknek ez plusz penzbe es eroforrasba kerulne, ugy, hogy ezzel nem er el nagyobb piacot mint eddig, es a bevetele se no. Erre leerveled, hogy mert a programozok lustak. Aytaeg."a magánvéleményem pedig az, hogy a cikkben leírt dolgokat az apple képes végrehajtani a leírt határidőre."
Bonusz: nem azt mondtuk, hogy nem kepes, hanem azt, hogy nem latjuk az ertelmet. Ha kicsit visszaolvasol, konkretan tolem lathatsz olyat, hogy azt irom, hogy ha ma az IT-ben barkinek megvan az anyagi eroforrasa es ereje es sulya es lehetosege egy ilyen valtashoz, az az apple. Csak tovabbra is ugy gondolom, hogy baromsag es folosleges penzegetes lenne 2020-ra ezt eroltetni.
Kerlek lasd, hogy egy kesobbi datumot en sem tartok se lehetetlennek, se kizartnak, se feltetlen rossz otletnek.Remelem igy mar ertheto, mert ennel mar akkor sem tudom trivialisabban es erthetobben leirni ha belegebedek.
-
Na, latod, ezert nincs ertelme beszelgetnunk nekunk.
Látom sikerült kiragadni a lényeget az írásomból és megint átmenni személyeskedő durcás kisgyerekbe.
A masik variacio, hogy meglepik azt, hogy mas architekturan fut a kis es a nagy teljesitmenyre belott termek, de ez ha belegondolsz tobb szempontbol is valoszinutlen es ontokonloves.
Nem kell ehhez másik architektúra, erre való a big.LITTLE az új Apple CPU-kban.
Persze kiderulhet, hogy megtanultak brutalisan titokban dolgozni
Ezen felnevettem. Látszik, hogy halvány fogalmad sincs, hogy hogyan zajlik Apple berkein belül a fejlesztés.
-
bambano
titán
"Figyelj, az alap allitas annyi volt, hogy szerintem 2020 nagyon kozel van egy ilyen valtashoz.": szerintem se a cikket, se a fórumhozzászólásokat nem olvastad el értő olvasással.
#5: "Egyreszt 2020 brutalisan kozel van, meg akkor is necces lenne, ha mar 90%-ban kesz lenne a processzor, leteznenek belole tesztpeldanyok, amikkel felszerelt devkitek a legfontosabb partnereknel mar lennenek": ez önmagában igaz állítás lenne, marhasággá a cikkben szereplő mondat teszi, miszerint már piacon levő futó rendszert implementálnának macekbe IS. tehát nem arról van szó, hogy most nulláról induló fejlesztést kell kezdeni, hanem arról, hogy "Az is kiderült, hogy az érkező Mac Pro is megkapja majd az Apple – saját fejlesztésű – ARM-os segédprocesszorát, amelyet az aktuális MacBook Pro és iMac Pro már használ.". mégegyszer. MÁR HASZNÁL.
a linux szó hallatán szemed elé leszálló vörös köd helyett pedig elfogadhatnád azt a tényt, hogy a linuxos cuccokat is képesek crossplatformosra megírni, akkor az alma is képes lenne rá, főleg, mert kevesebb hardvert kell támogatniuk.
#161: "Akkor kerlek, valaszolj arra a kerdesre, hogy mikor lattal olyat, hogy egy programozo egy adott programcsomag/modul/akarmi nullarol ujrairasa ellen van?": ez megint egy igen elegáns mellébeszélés, mert ez egy rosszul megírt kód refaktorálásáról szól, amiről meg eddig szó volt, az ugyanazon funkcionalitás portolása másik architektúrára. a kérdésedre a válasz: tőletek láttam ilyet ebben a topicban, konkrétan:
#11 opr: "Parhuzamosan ezt nehez, mert vagy a fejlesztok kuldenek el a picsaba (jogosan), hogy ketszer annyit kell dolgozniuk ugyan akkora bevetelert, ha kenyszerited oket, hogy mindket paltformodra dolgozzanak" (ami ráadásul nem is igaz, mert csak egy platformra kellene dolgozniuk)
#16 schawo: "Az pedig nem fog menni, hogy a munkaállomásokba x86, máshova ARM, azért a nagyon kevés piaci részesedésért senki nem fog duplán fejleszteni."
(#29) Kopi31415 "Szerinted melyik profitorientált cég lesz hajlandó dupla munkát bele ölni az új verzióba, ha két külön OS-re kell fejleszteni, azonos market share és profit eléréséhez?"a magánvéleményem pedig az, hogy a cikkben leírt dolgokat az apple képes végrehajtani a leírt határidőre.
-
opr
nagyúr
Azert, mert az, hogy egy eleve alacsony felvett teljesitmenyre (hogy mondjak ezt magyarul szepen?) tervezett processzor alacsony felvett teljesitmenynel erosebb, mint egy kiherelt de alapvetoen nagyobb felvett teljesitmenyre tervezett processzor, az finoman szolva nem jelenti azt, hogy nagyobb felvett teljesitmeny eseten is ugyan ezek a szamok lesznek adottak.
Ha visszanezel par ph! cikket, architekturatol fuggetlenul igaz szokott lenni az, hogy ugyan van egy olyan intervallum, ahol a felvett teljesitmeny es a cserebe leadott szamitasi kapacitas egyenesen aranyos, vagy ehhez kozel all, minel feljebb tekerjuk a kakaot, ez annal inkabb nem igaz. Szoval az, hogy az a11 telefonban/tabletben eros az igaz es fasza meg jo dolog, de konkretan semmilyen szintu informacioval nem szolgal arrol, hogy akar az a11, akar valami utodja hogy viselkedne professzionalis desktop-szintu felhasznalas teren.Erted, senki nem ketelkedik abban, hogy a bongeszo-facebook-instagram-office felhasznalas eseten egyaltalan barki eszrevenne a valtast. Viszont az apple termekeit nem csak a hipszterek hasznaljak, es a hipszterek altalaban pont azert, mert azt latjak, hogy bizonyos teruleteken a professzionalis felhasznalok is az apple termekeit hasznaljak.
Namost, ha visszaolvasol, pont ez volt a beszelgetes, hogy:
- macbook air: siman elkepzelheto lenne a valtas
- mac mini: siman elkepzelheto lenne a valtas
- barmi, ami ennel komolyabb: na, ott mar vannak gondok, ugyanis ott mar a 3rd party programok kerdese is erosen bejatszik. Egy 2020-as datumhoz itt az kene, hogy minimum "devkitek" mar egy ideje ott figyeljenek a fontosabb partnereknel (pl adobe).A masik variacio, hogy meglepik azt, hogy mas architekturan fut a kis es a nagy teljesitmenyre belott termek, de ez ha belegondolsz tobb szempontbol is valoszinutlen es ontokonloves.
Ezen feluli variacio pl az, amit sokan (koztuk pl bambano is) ecsetelt fentebb, hogy kis fogyasztasu, alap dolgokhoz boven eleg arm proci, plusz mellette opcionalis x86/64 processzor, ami csak akkor mukodik, ha kell.
Ebben technologiailag latnek raciot, megvalosithato, es apple okosziszteman belul meg ki is lehetne hozni jora, ettol fuggetlenul nem latom realisnak, mert baromira megbonyolitana a gepeket, az alaplapok merete none, a gyartas dragulna, stb. Na most, az apple jelenleg eleg erosen a meretcsokkentest nyomja, ujabban akar a hasznalhatosag aran is, meg a professzionalis vonalon is, ugyhogy erosen ketlem, hogy egy ilyen beleferne naluk.Jah, plusz vegyuk hozza, hogy apple korul mindig is volt egy fajta hiszteria/hype. Ha evekkel ezelott elkezdtek volna ezt, akkor errol a partnerek is tudtak volna (mert ne legyenek illuzioink, partnerek nelkul az apple is nulla, egy mocsok draga facebook-geppe degradalja magat, de nem ulnek ott hulyek, hogy ilyen eloforduljon). Ha pedig a partnerek errol tudnak, sot, kapnak devkit-eket, akkor kizart, hogy csak most, es csak egy ember tollabol deruljon ez ki.
Szoval, tartom az ervelest, hogy szerintem ez a hir kacsa. Ha mas nem, a datum kb 99%-ig biztos, hogy baromsag. Jah, tegyuk hozza azt is, hogy, mint az egyik kollega fentebb irta, egy nagyobb teljesitmenyu arm procihoz sokkal nagyobb szakmai stab kene, mint a mostani "modositgatunk Belaim" szintu chiptervezeshez, ami azzal jart volna, hogy marekszamra veszik meg/fel a mernokoket, amirol szinten hallottunk volna, mint ahogy egyeb projektek eseten hallottunk is.
Persze kiderulhet, hogy megtanultak brutalisan titokban dolgozni meg embereket felvenni meg minden, csak nem sanszos, nem latom az ertelmet.
Mert mit nyernenek ilyen szintu titkolozassal? Szerintem konkretan semmit, viszont irgalmatlan osszegekbe kerulne.szerk:
Dolpa #165:
"Aha, értem... vagy mégse, most mi a baromság?"
Na, latod, ezert nincs ertelme beszelgetnunk nekunk. Szerintem itt azt, hogy mire gondolok, szerintem mi a baromsag es mi a nem, egy kozepes kepessegu altalanos iskolas negyedikes gondolkodas nelkul tudna, Te pedig bevallod, hogy meg ennyit se sikerult megertened. Szoval, jah, hagyjuk ezt inkabb, ha ennyire nehez ugy irni, hogy megertsd, akkor nincs ertelme eroltetni, bocs. -
Rajonnel, hogy a vilagon mennyi minden hasznal x86-ot.
Mesélj, mennyi minden használ ami kritikus az életünkben és ha megszünne az x86 összedölne a föld? A nagy energia szolgáltatók? Az egészségügy? A bankok? Elárulom, hogy ide az x86 be sem teheti a lábát.
De nézz körül magadnál, a PC-n kívül miben van x86? A mobilodban, a tabletben, az TV-ben, a routerben, a mikróban, a mosógépben? Vagy esetleg a különböző orvosi eszközökben?
Leginkabb a tudat, hogy a sok szolgaltatas, amit ma mar eszre se vaszel, annyira trivialis a letezese, meg tud szunni, ki tud esni, es nem feltetlen egy nap a helyreallitasa, mint most.
Mesélj ezekről a szolgáltatásokról? Most ne a webes szolgáltatásokat hozd fel, mert az nem egy kritikus és tök mindegy, hogy x86 vagy IBM vagy AMD platformon fut.
Plusz Ballmert kiveve en eddig ugy tudtam, hogy a vilagon mindenki felfogja, hogy mi a differencia a desktop es a mobil os kozott, es miert szar eroltetni a kavarodast, de ugy tunik, tevedtem
Attól eltekintve, hogy egy mobil OS-nél fontos az energia management, hiszen nincs folyamatosan hálózati áramforráson, mi a különbség? Ja tudom, a képernyőméret, akkor erre már írni kell egy mások OS-t, mert a desktop nem kezeli a kis mérettet vagy fordítva.
Kicsit ugy latom olyan neked ez az x86/64 nelkuli vilag, mint a 42, vagy bambano-nek a linux.
Ez nem tudom, hogy jön ide ez, de úgy látszik itt, aki kifogy az érvekből, az inkább személyeskedik. Szerinted az x86 nagyon jó így és még sok potenciál van benne, aggasszanak még rá sok extensiont, mert az kell még a meglévő több 100 utasítás mellé? Vagy 5 éve alatt át lehet térni másra, ezt meg be lehet tenni a múzeumba okulásul az utókornak?
szerintem 2020 nagyon kozel van...Nem mondtam olyat, hogy mindenkeppen baromsag...
Annyit irtam, hogy szerintem baromsag a 2020-as datum egy ilyen valtasraAha, értem... vagy mégse, most mi a baromság?
-
Biztos lehetsz benne, hogy ezt a váltást nem most kezdték el, hanem évekkel ezelőtt, mint ahogy a most piacon lévő eszközöket is.
Abban is biztos lehetsz, hogy mindannyiunknál okosabb emberek találták ki a roadmapet. Az Apple A processzorai jobbnak tűnnek, mint az azonos órajelű x86-osok, miért ne váltanának?
-
opr
nagyúr
Figyelj, az alap allitas annyi volt, hogy szerintem 2020 nagyon kozel van egy ilyen valtashoz.
Nem mondtam olyat, hogy technikailag kivitelezhetetlen, nem mondtam olyat, hogy mindenkeppen baromsag, es plane nem mondtam olyat, hogy alapvetoen nem megoldhato.Annyit irtam, hogy szerintem baromsag a 2020-as datum egy ilyen valtasra, ha lesz ilyen valtas egyaltalan. Ja, meg azt, hogy az eddigi valtast se az hatarozta meg altalaban, hogy az apple vezer mikor felkelt egy nap jobbra logott a toke, ugyhogy valtottak, hanem az, hogy annyival erosebb (es sok esetben energiatakarekosabb) processzorok voltak a masik oldalon, hogy konkretan meg kellett egy ilyen valtast lepni, mert kevesbe fajt, mint maradni es lemaradni. Most ez nem igy van.
Erre jott ket valasz a ket kollegatol:
- Juhe, meghal vegre az x86!
- Nem, mert linux.Na most, szerinted erre megis hogy kene reagalni?
-
Valószínűleg több tapasztalata van, mint az itt fórumozók 99%-ának.
A konkrét vitatémához: makkos alá mindig megvoltak a programok, nem látom, ez mitől változna. Minden platform sorsát a szoftverek döntik el, lásd WinRT, OS/2, IA64, WP. Kétlem, hogy az Apple kiengedné a kezéből a számítógépeit.
A Linuxos beszólásokat meg ne erőltesd, full offtopic.
-
opr
nagyúr
Most akkor nem tudom, veled mi van, jelenleg az alabbi tippeim vannak:
- Nem tudsz egy nekifutasra ket, ket es fel sornal tobbet megerteni/megemeszteni
- Szandekosan szelektiven olvasol es ferditesz
- Nem magyaraztak el az altalanos iskolaban, hogy mi az, hogy osszetartozo szovegresz, mit ertelmezunk egybe es mit kulonA fentibol melyik igaz?
Csak mert nagyon kenyelmesen lehagyod az allitasom megmagyarazasat, es igy out of context valoban reszben marhasagnak hangzik. Mondjuk, toled ez megszokott, ha nem tudsz valamit alatamasztani, akkor altalaban megy az kontextusbol kiemelt, felreertett es felreertelmezett, es/vagy szandekosan felremagyarazott idezet, de az legalabb jo magabiztosan.
De az is lehet, hogy az isteni linux disztrod copy-paste-jeben van egy eleg random karakterlimit, nem tudom. Mindenesetre hadd segitsek, itt van a teljes szoveg, amit irtam, nemi extra-kiemelessel, amire a 7 eves lanyomnak mar nem lenne szuksege, de ugy latom, sajnos itt elkerulhetetlen lesz:
"Leginkabb a tudat, hogy a sok szolgaltatas, amit ma mar eszre se vaszel, annyira trivialis a letezese, meg tud szunni, ki tud esni, es nem feltetlen egy nap a helyreallitasa, mint most. Meg most is nem egyszer van olyan, hogy egy ceg szarban van, mert olyan regi fost, amit fut a valamije, mar nem lehet venni. Management hiba, igen, de ugy gondolod, hogy ha eltunne az x86/64, eltunne vele az osszes hulye manager?"
Segitsek ertelmezni a fenti mondatokat, (harom is van, vigyazz, az mar ugy latom emelt szint) vagy szerinted mostmar menni fog egyedul is?
Arra meg, hogy a programozo lusta:
Ugy viselkedsz es ervelsz, hogy nekem az jon le, hogy szerinted Te vagy az IT istene, aki mindenhez IS ert, es tobb tapasztalatod van, mint ezen a forumon barkinek.
Akkor kerlek, valaszolj arra a kerdesre, hogy mikor lattal olyat, hogy egy programozo egy adott programcsomag/modul/akarmi nullarol ujrairasa ellen van?
Mert valahogy nekem pont nem ilyen tapasztalataim vannak, hanem olyanok, hogy amikor a programozo szol, hogy egy terv/otlet programozas es kesobbi karbantartas szempontjabol szar, le van hurrogva, aztan amikor a helyzet az eredeti szar otlet miatt mar tarthatatlan, es vegre ujrairhatja a programot/modult/akarmit a sajat szajize szerint, akkor annak konkretan orul.ui.: es a vitaindito hsz boven nem a #122-es volt, hanem a #15-os. Minden mas stimmel.
-
bambano
titán
szerintem érdemes lenne a vitaindító #122-es hsz elejét elolvasnod (újra).
ezek után megfontolni, hogy: "Viszont az IA64 szepen besult, pedig az elmeleteid alapjan annak sikeresnek kene lennie." mennyiben releváns (hint: semennyire, mert az ia64 nem úgy dőlt be, hogy monopoltermék volt, hanem úgy, hogy volt(ak) vetélytársa(i)).de ne kertelj, idemásolom a lényeget:
"Mi lenne ha pl. 5 év múlva nem lenne x86, csak ARM"
...
"Leginkabb a tudat, hogy a sok szolgaltatas, amit ma mar eszre se vaszel, annyira trivialis a letezese, meg tud szunni, ki tud esni, es nem feltetlen egy nap a helyreallitasa, mint most."tehát ha hirtelen eltűnik az x86-amd64, akkor szolgáltatások ki fognak esni, amiket nem lehet gyorsan helyreállítani. ez volt az állítás.
most egy egyszavas választ kérek tőled: ez az állítás szerinted igaz vagy sem. -
Reggie0
félisten
Amikor az apple powerrol valtott intelre, volt ra kb. 2 darab program. Meg jobban retegtermek volt, mint most, igy nyilvan most tobb problema is van belole. Arrol nem is beszelve, hogy olyan procira valtott, amire mar keszen voltak az optimalizalt kodok, ugyanis a legtobb programnak van/volt windowsos verzioja.
A kiterjesztes pont azt jelenti, mint a neve is sugalja, hogy hozzaadodik a meglevo keszlethez. Tehat ha bevezetnek egy uj kiterjesztest, akkor meg a regi kod ugyan ugy futni fog. Ezt ugy szokas kezelni, hogy ha megjelenik egy kiterjesztes, akkor - ha megeri! - optimalizaljak arra is es a kodban ellenorzik a megletet. Ha tudja a proci, akkor az uj arra optimalizalt fuggvenyeket hivja, ha nem, akkor a regit. Viszont egy ilyen kiterjesztes az architekturan sokkal kisebb valtozast jelent, mint egy teljesen uj processzor es utasitasarchitektura, ami garantalja, hogy nem fog futni a regi kod se, nemhogy ugyan akkora sebesseggel, de kisebbel sem. Max, ha van generic kod, azt le tudja nyilvan forditani. De a felhasznalo teljesitmenycsokkenest fog kapni elso korben, az meg egyenes ut a sikertelenseg fele. Pont ezt magyarazza, hogy miert az x86/x64-et foltozzak meg mindig egy teljesen uj helyett, mert az uj procik az uj kiterjesztesekkel gyorsulasi lehetoseget ad, mig az uj gyartastechnologia es hw optimalizacio/magasabb orajel miatt gyorsul a regi valtozatlan kod is(no az IPC).
Viszont az IA64 szepen besult, pedig az elmeleteid alapjan annak sikeresnek kene lennie.Sehol nem irtam, hogy soha nem valtoztak. Csak x evente valami aprosaghoz hozzanyulni megint mas teszta. Pl. ha duplajara no az L1-L3 cache, akkor a kod valtozatlanul fog futni az uj procin. Viszont, ha teszem azt felezni kell az uj procira, akkor mar fejtorest okoz.
De nezd meg a PH-s osszehasonlito tesztet az egyes generaciok csucsprocesszorai kozott, ott talalsz elemzest, hogy ezeknek az elemeknek az apro modositasai pro vagy kontra hogyan befolyasolja az egyes programok sebesseget."egy processzor architektúra elterjedését egyébként sem..."
Ehhez kepest igencsak nem terjedtek el az ARM alapu desktopok es laptopok, pedig facebookra meg netezni az is eleg lenne. Ebbol kovetkezik, hogy ennyi megsem eleg az elterjedeshez."Ezen is látszik, hogy nincs komoly érvetek a vitában."
Az nem komoly erv, hogy egy nem optimalizalt szoftverrel nincs ertelme peldalozni az architekturavaltas nehezsegein? Akkor megis mivel lehetne ervelni, esetleg azt kene bizonyitani, hogy nem is lehetseges kesziteni mas architekturat? Mert ha az elobbi nem komoly erv, akkor mar csak az utobbi lehetne. -
bambano
titán
"Amint van benne inline assembly, mar akkora problema.": nem, egyáltalán nem probléma.
"Pont ezt irtak, hogy a teljesitmenyre kihegyezet szoftvereknel mar baromira fog szamitani.": ahham. tehát ha csak az almát nézzük, nem számított, amikor motoroláról powerre váltottak, szintén nem számított, amikor powerről intelre, de majd akkor, amikor intelről váltanak bármire, számítani fog.
tovább megyek: nem számított, amikor gyalog intel procik voltak, amik alap utasításokat tudtak, nem számított, amikor ezekről átváltottak az aktuálisan érkező ilyen-olyan kiterjesztésekre (pl. sse 1-2, avx), akkor ezek sosem számítottak, de majd most, hirtelen számítani fog.
"hanem a cacheles, betoltes, predikcios strategiak, amit utasitasszinten is figyelembe kell venni.": először is ezeket vegye figyelembe a fordító. másodszor ebben a subthreadben erre hivatkozni azt a bújtatott állítást hordozza, hogy ezek a dolgok eddig fixek voltak, sose változtak. Maradjunk annyiban, hogy ez könnyen vitatható és cáfolható állítás. Ha pedig az igazság mégiscsak az (én emellett tenném le a voksomat), hogy a processzorok két generációnként eddig is egy csomót változtak, akkor ezt azt jelenti, hogy az ipar ezeket a változásokat már nagyon sok esetben tapasztalta, túlélte és megoldotta. majd megoldja most is.
egy processzor architektúra elterjedését egyébként sem az a párezer gép segíti vagy akadályozza, amin olyan szoftver fut, ahol számít, hogy kézzel optimalizáltad-e a pipeline-t, hanem az a százmillió, ahol az számít, hogy van-e rendes arckönyv kliens, tud-e zenét letölteni a zeneszolgáltatójától és olvashat-e tweetet. Ezek pedig eddig is mentek többféle architektúrán és oprendszeren, ezután is menni fognak.
"A linux meg majdnem ugyan olyan szar mindenen, azert nem relevans.": ezen is látszik, hogy nincs komoly érvetek a vitában. Leginkább az lenne az őszinte válasz a programozóktól, hogy lusták vagyunk megoldani.
-
Reggie0
félisten
Amint van benne inline assembly, mar akkora problema. Pont ezt irtak, hogy a teljesitmenyre kihegyezet szoftvereknel mar baromira fog szamitani. A linux meg majdnem ugyan olyan szar mindenen, azert nem relevans. Nyilvan egy 10 goto 10 program nem lesz architektura fuggo. De amint mondjuk egy photoshop/maya 3d/akarmi szurot/vegeselem szimulatort/hasonlok ujra kell irni, az olyan, mint ha a matimaikai alapokat leszamitva ujra meg kene irnod azt a szoftverresz, mert nem csak az utasitasok lesznek a masok, hanem a cacheles, betoltes, predikcios strategiak, amit utasitasszinten is figyelembe kell venni. Ezekben a programokban pont az ilyen fuggvenyek optimalizalasa egy oriasi hozzaadott ertek, ami a vasarlo dontesenel is komoly szerepet jatszik.
-
bambano
titán
válasz
#06658560 #152 üzenetére
"bambano hozta fel, folyamatosan azt emlegetve, hogy dealinux.": eltekintve attól, hogy teljesen helyénvaló a linuxot emlegetni, ha multiplatform kerül szóba, mert a linux multiplatformos, komoly szemészeti problémára enged következtetni, ha az én avataromat pingvinnek nézi bárki is.
és teljesen igaza van a kollégának, az, hogy szerintetek egy procicsere akkora probléma lenne, mint amit írtok, az vagy tájékozatlanság, vagy a tények tendenciózus ferdítése.
-
Reggie0
félisten
válasz
Parallaxis #149 üzenetére
10%-al a negyedik, szoval meg ugy is elegge kicsi.
-
De hat nem erted, hogy linux?
Nem tudom honnan jön neked ide ez a linux fétisz, mert rajtad kívül senki sem hozta fel. Ez arra hasonlít, mint amikor valaki ész érvek kifogytán bedob egy oda nem illő dolgot utolsó szó jogán. Tipikus pszichológiai védekezés kivetülése.
Az egész onnan indult, hogy az x86 és vonala már rég elavult, ez nem megállapítás, hanem tény. De még sajnos mindig tolják neki, aki meg tájékozatlan, az nem érti miért.
Évek óta meg van rekedve 4-5GHz környékén, pedig 10 GHz-et is ígértek anno. Mennyit fejlődnek évente teljesítményben? +10-20%? Akkor sokat mondtam.
Ahogy itt többen is leírták, ez nem úgy fog bekövetkezni, hogy egyszer csak az összes x86 eltűnik. Csak ne gyártsák, hanem fejlesszenek más, korszerűbb CPU-t, a mai elvárásoknak megfelelően. És ne hátráltassák a fejlődést egy elavult technológiával, amit évről évre toldozgatnak. Az ember alapvetően lusta, és ha nincs valami jobb alternatíva, akkor marad a régi dolgoknál. Amúgy annak idején az x86 indulásánál a Motorola processzorok sokkal jobbak voltak, csak sajnos mindig vannak a történelemben olyanok, akik gyártanak valami hasonlót olcsóbban és rosszabb minőségben és az fog elterjedni. Elég sok példa van erre, elég ha csak a CD-t vagy a VHS-t említem.
-
-
sultansmith
senior tag
Amúgy pont fordítva kellene történnie a dolgoknak, nem tolni az iphone ipad félkegyelmű alkalmazásai felé az asztali gépeket, hanem ipadre csattintani egy billentyűzet-akksi kombót és használni os x-ként...
Amúgy is, mint általában, ez a nagy saját platform ki fog merülni matricák gyártásában...
-
bambano
titán
a szerveripar szerintem tök egyszerű kérdés: a google kitesztelte, kiszámolta, eldöntötte.
én elhiszem nekik, hogy összességében (térfogat, fogyasztás, teljesítmény, ár) tudnak jobbat, mint a mostani cuccaik, még annak ellenére is, hogy a google custom alaplapokat használ, és a mostani x86-os cuccaik is sokkal jobbak, mint amit én veszek a bótban.az egyszálas teljesítmény szerintem megint nem bonyolult probléma: az armos cuccokat eddig fogyasztásra optimalizálták. az volt magasan az elsődleges szempont, hogy ne úgy nézzen ki a mobilod, mint régen a sokol rádió, amire két laposelemet forrasztottak és gumiztak. ha majd az egyszálas teljesítmény fog számítani, majd megpörgetik 4 gigára az órajelet, oszt lesz egyszálas teljesítmény is.
"Szerintem, ha mar penzbe kerul, az eleve faj.": elfogadom, de gépet cserélni egyébként is kell.
-
Reggie0
félisten
Akarni konnyu, en is sok mindent akarok
Az, hogy nem fog fajni szerintem egyaltalan nem ilyen biztos. Teli van az ipar olyan szoftverrel, amit szar dolog parhuzamositani, tehat helybol nagy egymagos teljesitmeny kell, amibol mas architekturak azert annyira jol nem allnak.
A szerveripar sem olyan egyertelmu, mert nem mindegy hany geppel lesz tobb, vagy egy tobbprocis gepben hogyan valtozik a nodeok szama es a procik teljesitmenye. Eltolodnak a bottleneckek es at kell tervezni komplett rendszereket.
Szerintem, ha mar penzbe kerul, az eleve faj.
-
bambano
titán
szerintem szerveroldalon semennyire sem fog fájni, a google kukázni akarja az x86-ot külső kényszerítés nélkül is, akkor menni fog másnak is.
szakmailag kliens oldalon se fog fájni semennyire sem, anyagi kihatásai lehetnek. Az meg kérdés, hogy ezt melyik oldal hogyan értékeli. A desktop pc gyártók vásárlásösztönzőnek tarthatják és örülnek neki, a mezei júzer meg dühöngeni fog, hogy neki kell kifizetni.
-
-
bambano
titán
azért azt lássuk már be végre, hogyha valamiért megszűnik a kereszt-licensz megállapodás az amd és az intel között, az nem lesz visszamenőleges.
ha te ma veszel egy x86-os pc-t, az nem fog eltűnni, mint a nyugdíjpénztár.
ha ma lesz valami indok, hogy megszűnjön a licenszelés, azt kivizsgálják, engedélyezik, stb. annyi idő alatt akár a microsoft is eljuthat odáig, hogy képes lesz windowst futtatni az utód processzoron. persze lehet, hogy nem, ha ezt állítod, én elfogadom.
úgyhogy az a hiszti, hogy jajj, kihalunk, mint a dínók, ha véletlenül megszűnik az amd64, minden szempontból megalapozatlan.
-
bambano
titán
olvasd el a #122 első négy sorát.
aszerint komoly probléma lenne, ha 5 év múlva eltűnne az x86.
én meg azt mondom, hogy semmi nem történne."7-10 év senkit nem zavarna. A cikk 2020 dátumról ír.": a 2020 az apple köreiről szól. mi történne globálisan, ha 2020-ig eltűnne az almából az x86: semmi.
-
bambano
titán
válasz
#06658560 #135 üzenetére
ti afelé toljátok a témát, hogy egy nem tervezett, katasztrófa szerű x86-amd64 törésből világégés lenne. előfordulhat, hogy alaposabb végiggondolás után ezt nem is vitatnám. meg az is, hogy de, vitatnám, de ez most mindegy.
én meg azt állítottam, hogy egy tervezett szakítás esetén nem történne semmi. ha az apple úgy döntene, hogy felvásárolja valamelyik procigyártót, akkor az a minimum, hogy a versenyhatóságok nekilátnának agyalni a kérdésen, és ez sem az usában, sem az eu-ban nem menne gyorsan. szinte teljesen kizártnak látom, hogy két évnél hamarabb elvégezzék a versenyjogi vizsgálatot. de inkább több. és ezek után az alma elkezdené kikoptatni az x86-ot, akkor se történne semmi. majd az alma példáját látva a többi gyártó is váltana, abból se lenne semmi.
millió ilyen váltást megéltünk már, egy elenyésző kisebbség (peched, hogy te most tagja lennél) problémát érzett, negatív véleménynek adott hangot, vélt vagy valós indokok alapján. a többséget meg nem érdekelte. bejön a pornó? be. tud videocsetelni az unokával? tud. más nem érdekli.
akkor se volt kezelhetetlen hiszti, mikor az alma powerre váltott, akkor se, mikor powerről, most se lenne.
a szerverek, amiken azok a szolgáltatások futnak, amikkel kapcsolatban azt mondtátok, hogy eltűnnének, simán áttérnének sparcra, powerre, armra vagy mipsre.főleg, ha előre tudod, hogy át kell térned. 3-5 évente úgyis cserélik a cuccokat, ha 2-3 év után megkapják a versenyhivataltól az engedélyt, akkor 1-2 év, mire pénzügyileg és jogilag lefutják a köröket, másik 2-3 év, mire fizikailag is történik valami. 8 év alatt az ms betolt és kivakart a világból pár oprendszert, mégse lett belőle nagyobb hiszti, mint hogy pár fotelfórumozó raplizott.
más:
10-20 évet emlegettek... én (kis kerekítéssel) 7 éve vettem az első tabletem. az egy galaxy tab volt, amit felfoghatunk úgy is, hogy a samsung elkezdte szondázni a piacot. 7 év alatt a tabletek befutottak egy óriási karriert, és le is csengett a nagy hisztéria, mostanra egy erősen szűkülő piacot jelent, ahol már nem erőltetik a dolgokat annyira. Senki nem mondta volna meg 2010. novemberében, hogy lesz nagy tablet boom. Lett. Azt meg pláne nem, hogy ki is fullad.Most azok után, hogy például a tablet fronton mi történt, meg akarod mondani, hogy mi lesz 10-20 év múlva a procik terén? én még arra sem fogadnék, hogy nem perlik ronggyá az intelt év végéig...
-
FB posztban komoly "elgépelés" van
Komoly változások várhatóak a Google háza táján
-
-
Annyira támadod az x86-ot, mint ha egyenesen az életed múlna rajta.
Az x86 biztosítja, hogy olyan szoftvereket tudok futtatni, amit már jó ideje nem frissítenek, olyan hardvereket tudok használni, amikre már jó ideje nem készült újabb driver, és nem is fog soha.
macOS-en is ez a fő probléma. Pont ezért kutya sem fog ARM-os mac-et használni a professzionális célra a megjelenést követő pár évben.
-
opr
nagyúr
Amig van fordito, pont leszarom, mire programozok, volt mar kozom x86/64, arm, random mikrokontrollerhez is pl nfc-olvasoban, de nem igazan ertem, hogy jon ez most ide, es plane hogy mi koze van ahhoz, amit fentebb irtam.
Plusz amig a laptopok, desktopok, konzolok 99%-a x86/64, es semmi nem mutat arra, hogy ez az elkovetkezo 10-20 evben valtozna, addig meg ha nagyon kotve lennek x86/64-hez, akkor se igazan esnek ketsegbe. -
opr
nagyúr
"mondj pár ilyet, ami csak és kizárólag x86-on üzemelhet..."
Olvasd el meg egyszer, amit irtam es ertelmezd, mert konkretan semmi koze annak amit irtal ahhoz, amire irtad."annak a cikknek a topicjában írod a tévedésedet, ahol arról van szó, hogy az apple erőlteti a kavarodást. az apple-nek eddig mindig bejöttek a ui-jal kapcsolatos döntései."
Olvasd el meg egyszer, amit irtam es ertelmezd, mert konkretan semmi koze annak amit irtal ahhoz, amire irtad."a cloud nevű betegséget előbb-utóbb kikezelik, ahogy sokasodnak az adatvédelmi botrányok."
Es szerinted ezt clloud nelkul egynel tobb eszkozzel hogy oldod meg? -
bambano
titán
"Leginkabb a tudat, hogy a sok szolgaltatas, amit ma mar eszre se vaszel, annyira trivialis a letezese, meg tud szunni": mondj pár ilyet, ami csak és kizárólag x86-on üzemelhet... Az oracle támogatja a sparcot, az ibm a powert, a google power9-es processzorra fog átállni x86-ról, szóval még a mindennapi cicás videót se kell majd nélkülöznöd.
Konkrétan mi tűnne el, ha lenne egy tervezett, ütemezett átállás? hint: semmi.
"a vilagon mindenki felfogja, hogy mi a differencia a desktop es a mobil os kozott, es miert szar eroltetni a kavarodast, de ugy tunik, tevedtem.": annak a cikknek a topicjában írod a tévedésedet, ahol arról van szó, hogy az apple erőlteti a kavarodást. az apple-nek eddig mindig bejöttek a ui-jal kapcsolatos döntései.
"Ezt cloud nelkul akkor se oldod meg, ha cicaszorbol fonod a processzort, clouddal meg konkretan meg van oldva most is.": a cloud nevű betegséget előbb-utóbb kikezelik, ahogy sokasodnak az adatvédelmi botrányok.
-
bambano
titán
válasz
GhanBuri Ghan #118 üzenetére
"- drága. Az ARM proci mellé kell az Intel is, plusz az alaplap is bonyolultabb": az almánál eddig ugye fel se merült, hogy drága... aki most meg tudta fizetni az inteles almás gépet, notebookot, az ezután is meg fogja tudni fizetni, ha raknak bele még egy pár dolláros arm procit.
"- több memória kell hozzá, mert mindegyik proci csak a sajátját látná, azaz meg kellene osztani az összmemóriát": tévedés. a procinak nem kell memória. a programnak kell. tehát ha nem raksz bele több programot, akkor nem kell több memória.
"- lassabb lenne, mint a két proci sebessége külön-külön, mivel a feladatok elosztása rengeteg memóriamásolással járna": két okból téves: ha a feladatot egy adott program oldja meg, amit egy adott formátumra fordítottak, akkor az nem sok adatot fog másolgatni jobbra-balra. másrészt már régen meg tudják oldani a több procis rendszerekben az osztott memóriahozzáférést, proci-proci között is, proci-videokártya között is, stb.
-
opr
nagyúr
"Mi lenne ha pl. 5 év múlva nem lenne x86, csak ARM"
Rajonnel, hogy a vilagon mennyi minden hasznal x86-ot."Mi hiányozna?"
Leginkabb a tudat, hogy a sok szolgaltatas, amit ma mar eszre se vaszel, annyira trivialis a letezese, meg tud szunni, ki tud esni, es nem feltetlen egy nap a helyreallitasa, mint most. Meg most is nem egyszer van olyan, hogy egy ceg szarban van, mert olyan regi fost, amit fut a valamije, mar nem lehet venni. Management hiba, igen, de ugy gondolod, hogy ha eltunne az x86/64, eltunne vele az osszes hulye manager?"Szerintem közelebb lenne egymáshoz a mobil és a desktop platform, csak képméret és teljesítményben lenne különbség egy mobil telefon/tablet/notebook/munkaállomás között és a programok átjárhatóak lennének."
Szerintem meg az architekturat kiveve pont ugyan ugy nem lenne semmi kozuk egymashoz, mint most. Egy desktop proci nem annyiban kulonbozik egy mobilprocitol, hogy a gyarban feljebb tekertek a "kakao" feliratu potmetert.
Plusz Ballmert kiveve en eddig ugy tudtam, hogy a vilagon mindenki felfogja, hogy mi a differencia a desktop es a mobil os kozott, es miert szar eroltetni a kavarodast, de ugy tunik, tevedtem."Bármikor folytathatnád a megkezdett dolgaidat az otthon a gép mellől, útközben ott folytatod ahol az asztal mellett abbahagytad."
Ezt cloud nelkul akkor se oldod meg, ha cicaszorbol fonod a processzort, clouddal meg konkretan meg van oldva most is. Igy, jelen idoben, leulsz es hasznalod szinten, konkretan most ez a lehetoseg adott.Kicsit ugy latom olyan neked ez az x86/64 nelkuli vilag, mint a 42, vagy bambano-nek a linux. Valasz mindenre. Ha volt kerdes, ha nem, ha ertjuk magat a kerdest, ha nem.
-
Ezt kifejtenéd bővebben?
Mi lenne ha pl. 5 év múlva nem lenne x86, csak ARM, meg mondjuk szerver oldalon a kis teljesítményű ARM mellett IBM Power procik. Mi hiányozna?
Szerintem közelebb lenne egymáshoz a mobil és a desktop platform, csak képméret és teljesítményben lenne különbség egy mobil telefon/tablet/notebook/munkaállomás között és a programok átjárhatóak lennének. Bármikor folytathatnád a megkezdett dolgaidat az otthon a gép mellől, útközben ott folytatod ahol az asztal mellett abbahagytad.
-
rii
nagyúr
válasz
GhanBuri Ghan #118 üzenetére
" ... mintha egyre kevesebb erőforrást fordítanának az OS-re. .... "
szerintem meg túl sokat .-(
vagyis ahhoz képest tényleg keveset, amennyit szükségtelenül belenyúlnak csak hogy "új" legyen ....10.5.8 hackintos-t használtam több évig .. és nem értettem mért jön ki a 10.6 10.7 10.8 10.9 10.10 10.11 10.12
most 10.12.6 hackli van fent
az op. rendszer feladatát tekintve én marketing okokon kívül nem látok mást, hogy miért kell állandóan b.sztatni az oprendszert.
az osx az apple húzó ereje .. muszáj mindig valamit csesztetni rajta, h el lehessen mondani: "a legújabb OSX"
közben meg amit csinálnak szembe megy azzal, ahogy egy op. rendszert kezelni kellene. inkább kéne egy atomstabil alap ... ami már a 10.5.8 esetében is megvolt.. meg persze korábban is ...
de a finder szinezést nem lehet a régi módon használni ... ( xtrafinder kieg.-gel van megint )
-
GhanBuri Ghan
őstag
válasz
#95561216 #104 üzenetére
Sok baj lenne ezzel:
- drága. Az ARM proci mellé kell az Intel is, plusz az alaplap is bonyolultabb
- több memória kell hozzá, mert mindegyik proci csak a sajátját látná, azaz meg kellene osztani az összmemóriát
- lassabb lenne, mint a két proci sebessége külön-külön, mivel a feladatok elosztása rengeteg memóriamásolással járna
- valószínűleg a fogyasztása sem lenne jobb, hiszen egyszerre két processzor lenne idle-ban egy helyett, ha éppen a felhasználóra várnaAzaz a drágább modellben csak annyival tudna többet, hogy a GUI-t ARM adná Intel helyett, egy csomó hátránnyal.
(#106) schawo: tudom, maces ismerősök is egyre többet panaszkodnak az Applere, mintha egyre kevesebb erőforrást fordítanának az OS-re.
-
arn
félisten
válasz
Parallaxis #110 üzenetére
sajat magambol es az elomult harom evbol indulok ki (elotte androidos tabletem volt): tobbnyire bongeszes, mediakontroll, kis jatek. a safari gyk napjaink internet explorere, nem igazan kedvelem, kontrollerbol joval kevesebb van, es igenis vannak jo ingyenesek androidra, ipadon gyengebbek is - ami kicsit is kommunitis jellegu, ott android elsobbseget elvez. sajnos ipadra sincs pl egy nyamvadt strava nezegeto sem csak iphonera.
az air2 mostanra ugyanugy belassul, messze nem olyan smooth - gyk nincs miert ipadet valsztani. egy dolog miatt tartottam ki mellette, hogy androidos vonalon nagyon hanyagolva van a hwek fejlesztese, gyakran teloban mar szinte kozepkategorias szintert kernek felsokategorias arakat.
most lehet hudeszuper draga appok vannak, amik androidra nincsenek - passz, de ilyeneket nem hasznalok. nalam a tablet gyk az otthoni okostelo
nagyobb kijelzo, kenyelmesebb, kb ennyi. a macemet is eladtam, szabadulnek az appletol, nem fog hianyozni.
-
kenwood
veterán
-
válasz
t72killer #52 üzenetére
Megvenni nem vehetik meg se az intelt se az AMD-t versenyjogi okok miatt
Apple miért ne vehetné meg az AMD-t? Semmi sem akadályozza meg. Mindkét cég USA bejegyzett, és nem gyártanak kizárólagosan konkurens termékeket sem. Ráadásul az Apple AMD grafikus chipeket használ és az AMD gyárt sokmagos ARM processzorokat is. Egyértelmű lenne.
-
Parallaxis
addikt
szerintem elegge megfordult a tendencia, androidra gyakran nagyobb a valsztek
Kis utilitykből sokkal több van, de a nagyobb alkalmazásokat és játékokat még mindig iOS-re készítik el és jó esetben portolják droidra (legtöbbször gyengébb minőségben).
tobb az ingyenes program
Nincs olyan, hogy ingyenes program. Droidra rengeteg az olyan alkalmazás ami annak látszik, csak éppen tele van szórva reklámokkal, meg alkalmazáson belüli vásárlásra kényszerítő dolgokkal. Akkor inkább kifizet az ember egy kisebb összeget, de normális appot használ.
ipad utan vmi androidos tabletet vennek
iPad-re több millió tabletre optimalizált app van, Androidnál meg használhatod a smartphone-os széthúzott appokat, mert a tabletes UI-t a legtöbb droidos fejlesztő kispórolja, mert minek az, a rendszer úgyis szépen széthúzza
-
#95561216
törölt tag
Hogyne lenne. Lehet neked nem, de sokaknak fontos, hogy mennyi ideig bírja töltés nélkül, illetve az ultrabookok miatt, amiért a mai napig átkozom az Apple-t, az is nagyon fontos szempont, hogy az alig létező hűtésnek mennyi hővel kell megbírkóznia, hogy legalább terheletlenül ne legyen meleg a gép.
"idleben nem kene tobbet ennie,mint az U prociknak."
Ez egy érdekes sztori, szintetikus idle teszteknél biztos megegyezik, csak ha rábökök egy programra vagy böngészőben elmegyek egy weboldalra, egyből felugrik 3.5 ghz-re és 0.6-ról 1.1 voltra, hiába lenne nekem elég fél helyett 1 másodperc alatt betölteni az oldalt.
-
Strezi
őstag
IOS mindig is OSX alapú volt, most pedig méginkább.
iPad Pro + bill gyakorlatilag most is megfelel egy Macbook Pronak teljesítményben pl. videószerkesztésben úgy, hogy sokkal kisebb akkuval és TDP-vel kell dolgoznia.
Amit kell majd újrafordítanak a nagyobb fejlesztők, amit pedig nem azt lassan elfelejtik a júzerek.Ugyanúgy be fogják húzni mint az Intel-re váltást!
-
arn
félisten
ios is elvileg azert volt jo, mert hogy mennyi csuda jo program van ra... szerintem elegge megfordult a tendencia, androidra gyakran nagyobb a valsztek, tobb az ingyenes program es/vagy olcsobbak. persze biztos vannak kivetelek, de asszem ipad utan vmi androidos tabletet vennek (ha lenne vmi normalis).
-
válasz
GhanBuri Ghan #102 üzenetére
Macre sokkal kevesebb a legacy kód, ott rendszeresen jönnek ki a használt alkalmazások újabb verzióival
Nem tudom, te ezt hol láttad, de én rendszeresen imádkozok egy-egy frissítésért. Az Apple Logic évekig ragadt Yosemite-en. Van jópár driverem, ami miatt nem tudok új Sierrára váltani, mert évek óta nem jött ki frissítés. Másik eszköznek meg csak a Sierra és fölötte felel meg. Mac-es szoftvertámogatás (akár eszköz, akár alkalmazás), nagyon gyér tud lenni.
-
#95561216
törölt tag
Rendszerhez arm (magában egy oprendszerben nem nagyon van olyan funkció, ami megizzasztana egy mai procit, inkább sok kis processz, aminek külön jó egy 12342 magos arm), az x86 meg bekapcsol, ha olyan program fut, amihez kell. Kb mint a geforce-integrált váltás terheléstől függően, csak itt az arm nem kapcsolna ki, hanem futtatná tovább a rendszert, az x86-os chipnek meg csak az erőforrásigényes alkalmazással kellene foglalkoznia.
Low end modellekben csak arm lenne, drágább modellek kapnának x86-ot is, csak hogy megint vga-s hasonlatnál maradjunk. Így a programokat sem kellene nagyon átírni, amihez nem kell egy x86-os teljesítménye, annál kb mindegy az armra optimalizálás (avagy bőven ráér), ahol meg számítana, az nem armon futna.
-
válasz
GhanBuri Ghan #102 üzenetére
Majd lesz érintő kijelző is rajta, ez lesz a magyarázat.
-
GhanBuri Ghan
őstag
Miért tennék? Billentyűs-trackpades géphez MacOS való.
(#93) Xero:
Macre sokkal kevesebb a legacy kód, ott rendszeresen jönnek ki a használt alkalmazások újabb verzióival, PC-n van az, hogy rengeteg a már nem támogatott, de adott cégnek fejlesztett létfontosságú alkalmazás, ezért is maradt meg ilyen az x86 IA kompatibilitás. (nyilván ennek a MacOS sokkal kisebb penetrációja is az oka) -
arn
félisten
vegulis nem rossz otlet
ra lehetne pakolni a lenyegi reszt egy kartyara. illetve maga az armos lap + ram, etc is max a tapos resz, illetve hutes miatt lenne nagyobb.
szerintem meg lehetne oldani, hogy bizonyos appok futnanak x86on, de kis esellyel latunk ilyen megoldast. siman atlokik a usereket, egyreszt az apple ez jellemzo, masreszt meg igy is kell amugy beragadnak az x86on.
-
#95561216
törölt tag
Ha ezt értelmesen lépik meg, lehet megveszem első almás gépem. Mit értek értelmes alatt? Sok-sok magos arm, ami a rendszert futtatja. Alap használatnál a rengeteg processz miatt bőven megéri. Egy Macbook Air ezzel a procival ki is adható, Pro-kba meg mehet intel chip a rendszert futtató arm mellé, amin photoshop, build, stb futhat.
Most van egy i7 HQ-s gépem, buildnél jól jön, azon kívül viszont csak feleslegesen zabálja az áramot.
-
válasz
GhanBuri Ghan #92 üzenetére
Akkor ezeket a gépeket átállítják IOS-ra macOS-ről.
-
somogyib
őstag
Ez érdekes, átállnak saját lapkára.
Az A11-ről mindenhol jókat írnak, de egy Intel Xeon-t ki tudnak majd váltani? -
Xero
nagyúr
OS X sosem volt emulálva. Bőven a bejelentés előtt megvolt már a natív x86 OS X. A Programok már más tészták voltak, ott a rosetta-val emulálták jó részüket valóban, bár ez is nagyon gyorsan felszívódott. Gyakorlatilag a második generációra minden valamire való program natívan futott.
-
GhanBuri Ghan
őstag
Nagyon régi már a pletyka az ARM-os Mac-ekről, és arról is, hogy alulról felfele terjeszkednének, tehát a nyitómodell a komolyabb munkákra amúgy sem használt Air lenne.(nyilván csak így logikus)
Rengeteg előnye lenne ebből az Apple-nek, a processzorgyártás profitja is náluk csapódna le, és a hatékonyabb energiafelhasználás miatt sokkal tovább bírná egy töltéssel ugyanolyan használat mellett (vagy még könnyebb és laposabb lehetne), továbbá egy kézbe kerülne a hw fejlesztés, a processzorgyártás (fejlesztés), az oprendszer és az alkalmazásfejlesztés eszköze.
Szerintem a legtöbb nagy terhelést jelentő applikáció nagyon jól skálázódik sok szálra (renderelés, képfeldolgozás, tömörítés), egy erős IGP-jű mai ARM processzor (pl A11) akár azonos teljesítmény nyújthat, mint a cpu-t használó 8700K.
Persze kevés szálon sokkal gyengébb. -
7Heads Drago
veterán
Ezzel akár a kardjukba is dőlhetnek. Persze lehet hogy jól sül el. De hosszú távon ez sztem bukta lesz nekik.
-
kenwood
veterán
egyebkent a "lapka" szo etimologiaja megvan valakinek ?
Helyes egyaltalan ilyen kontextusban hasznalni? -
#06658560
törölt tag
-
arn
félisten
Mar evek ota log a levegoben, siman meglepik vmi macbook air szeru cuccal. Ha mas nem, csinalnak egy ipad prot billentyuzettel.
Felfele azert kerdes hogy skalazodik, szerintem bizonyos tdp felett hasonlo korlatokba fog utkozni, mint az x86, max mashol lesz sweetspot hatekonysagot illetoen.
-
-
-
bambano
titán
"várható lenne, hogy az Apple saját kiszolgálását előbbre tartva nem reagálna a piaci igényekre,": merugye az intel évek óta aktívan és pöpecül reagál a piaci igényekre...
"A kimaradó rögtön megfúrhatná. Gyárthatsz x86 procit, de fityisz a 64 bitre.": ez meg tévedés. gyárthatsz nyugodtan 64 bites procit, hiszen 64 bitet nem lehet levédetni. fityisz csak az amd64-es kiterjesztésre lehetne, ha lenne. De miután zárt ökoszisztémád van, simán csinálhatnál saját 64 bites rendszert.
-
Igen, várhatóan visszadobnának egy ilyen egyesülési kísérletet. Nem lehetne garantálni, hogy fennmarad a verseny a piacon, várható lenne, hogy az Apple saját kiszolgálását előbbre tartva nem reagálna a piaci igényekre, és a fel nem vásárolt versenytárs egyedül maradna a piacon. Meg amúgy is irtó bonyolult keresztlicenc szerződéshalmaz van az AMD és az intel között, ami önmagában is nagyon nehezítené felvásárlást. A kimaradó rögtön megfúrhatná. Gyárthatsz x86 procit, de fityisz a 64 bitre.
-
kenwood
veterán
az is lehet, hogy van egy olyan kaliberu talalmanyuk,mint anno a ketmagos proci.
elotte mar pedzegettek,hogy a csikszelesseg csokkentese, es foleg a freki novelese mar nem jarhato ut hosszutavon.
ha lesz valami uj talalmany,akkor siman verhetik az intel-qualcomm-amd triot is. -
ddekany
veterán
"Az, hogy ARM-ból akkor lehet kellő teljesítményt előcsalogatni, ha nem sajnálod ki belőle a magokat"
Ja, hogy te sok pici magban gondolkodsz. Én ezt alapfeltételnek gondoltam, hogy van egy szálon erős ARM magjuk. Épp ezért nem is hiszem el, hogy váltanának normál MacBook-on belátható időn belül. (Nem az ARM ISA sajátossága, hogy egy magon gyenge, "csupán" a mostani megvalósítások ilyenek.)
-
Tigerclaw
nagyúr
Szerintem ez a projekt már sokkal előrébb tart, mint ahogy itt felvázolják. Már évek óta megy az OS X - Mac OS közelítése az iOS-hez. Aki ilyen rendszert használ az látja minden éven, hogy már megint lebutítottak valamit. Ha választani kell UI, vagy szoftver dizájn elemet, akkor a Mac igazodik az iOS-hez. Ráadásul állítólag az iOS eleve az OS X mellékhajtása, vagyis nem állnak annyira messze egymástól. Remélhetőleg a váltás csak akkor történik meg, ha az iOS vagy a leendő közös operációs rendszer már fel lesz készítve a komolyabb használatra, mert jelenleg inkább a szoftveres oldal van lemaradásban, nem a hardveres. Egy Macbook -ban lévő Core M teljesítményét szerintem már bőven hozza az iPad Pro-ban lévő A10X. Valószínűleg egy olyan lightos gépben fog debütálni először a saját fejlesztésű hardver.
Én azért még remélem, hogy a váltás előtt még az AMD processzorait is látjuk majd különböző Mac-ekben. Szívesen vennék egy Mac Mini-t, vagy egy Macbook-ot Ryzen APU-val.
Az is egy jó kérdés, hogy az iPad Pro hova növi ki magát. Állítólag az iOS 11 nagyot lépett a "pro" felhasználás felé. Ha jó irányba mennek, talán szükség sem lesz a mai Macbook, Macbook Air szerű lightos gépekre. Mondjuk én nem csak azt rovom fel az iOS-nek, hogy még nem elég "pro", hanem azt is, hogy a "gaming" területen is nagyon le van maradva.
-
Kaiku
senior tag
Szerintem egy félvezetőgyárat, főleg olyat ami az intel gyárával konkurál, nem tud az Apple jelenleg összehozni. Még a komoly gyártóknak is komoly meló egy gyárat beüzemelni és egy új terméket gyártani. Tudtommal az Apple-nek nincs ebben tapasztalata. Éveket venne igénybe az építkezés, eüzemelés, gyártás beindítása. Inkább leköt egy teljes intel gyárat ami már üzemel és az adott, az Apple-nek megfelelő technológiával gyárt.
-
Húsz évvel ezelőtt élsz? Az utolsó valódi cisc design a 486 volt.
A mai x86-64 processzorok is CISC elven működnek. Az összes ARM meg RISC.Az SMT fantasztikusan jól skálázódik x86-on. Akár 30-35% is nyerhető az alkalmazástól függően.
Elnézést, ezt elírtam, SMP-t akartam, azaz a processzor magok skálázódnak rosszul.Na, csak nem szeretnél magadnak egy Itaniumot? Az a jövő
Az már akkor bukóra lett ítélve, amikor bejelentették. A jövő inkább az ARM lesz kommerciális vonalon. -
bambano
titán
válasz
#06658560 #60 üzenetére
egyrészt az adobe tudja már megoldani magától azt a pár dolgot, ami ehhez kell.
másrészt te abban a hitben élsz, hogy úgy kell megoldani a multiplatform dolgot, hogy újra kell írni az egészet. ezzel szemben a linkelt cikkben az van, hogy mindkét fajta procit belerakják az elején a gépekbe.szerintem egy dual xeonos munkaállomás ára el fog viselni egy pár dolláros arm coprocot.
-
-
-
TBMC
addikt
neee, csak ezt ne.
-
ddekany
veterán
Szóval nem az x86 hiánya volt ott a legnagyobb gond (persze az is már önmagában elég nagy lenne), hanem hogy nem használhattál Win32 API-t. Innentől a portolás nagyon drága mulatság lenne. De lásd fentebb, pont most küldtem be.
Amúgy, MS nagyon jó példával járt elől, mikor portolta az Office-t Windows RT-re: maguknak megengedték a Win32 API használatát! De TE írd át a saját alkalmazásodat WinRT-re. Nooormális?
-
ddekany
veterán
Első tipp: Valakik venni akartak olcsón egy rakás Intel részvényt. Sikerült nekik.
Második tipp: Kiadnak majd valamit, ami kb. egy billentyűzetes iPad, ami jobban rámegy a desktop használatra. Pl. perifériák területén, vagy akár, könnyebben készíthető olyan desktop alkalmazás, ami ezen és a "rendes" MacBook-on is megy.
Az meg fix, hogy az power user-es vonal marad az x86, még nagyon nagyon sokáig. Honnan rántanának elő 2 évben belül elég erős CPU-t? Pláne úgy hogy még nem szivárgott ki, hogy mire lőnek már sok éve? Teljesen kizárt, de legalább is csodával határos lenne. Főleg, hogy annyival jobbnak kéne lennie, hogy még a két paltformra fordítás miatti nyűg mellett is megéri.
De amúgy, felhozták itt páran az ARM-os Windows-t. Az legyen világos, hogy ott közel sem csak újrafordítás lett volna a fejlesztőknek, mert az MS nem tette rajta elérhetővé (másoknak...) a Win32 API-t. (Ennek semmi köze a 32 bithez, csak ez a név ragadt rajta... kb. minden Windows-os alkalmazás arra az API-ra épült, főleg ami nagyobb múltú.) Helyette használj WinRT-t! Na, ez az átállás, ami brutális munka lenne. Kézzel kell átírni mindent, ráadásul úgy, hogy a két API által kínált funkcionalitás eléggé eltérő. Ja, és a felhasználó is szokja meg a "modern" felületet. Szóval ettől (is) volt óriási bukó ez. Ha az apple az OS által nyújtott API-t nem változtatja meg, és csak újra fordítás lesz, akkor sokkal reálisabb egy CPU ISA váltás. Csak épp, mi a fenére váltanának?
-
valahova rakni kell azt a zsáknyi pénzt, amit felhalmoztak. Megvenni nem vehetik meg se az intelt se az AMD-t versenyjogi okok miatt (+az előzőhöz a saját részvényeik kb negyedét kéne bedobni), úgyhogy logikus a saját lapka fejlesztése.
Mivel pénz van dögivel, mazsolázhatnak a többi gyártó technológiái között, normál esetben a licenszdíj kiperkálásával, csúnyább esetekben (ami ugye nem szokatlan az almától) némi lenyúlással, majd az ügyvédgárda elintézi címszó alatt.
#53: simán. Mostanában elég sok gyanús húzás megy a tőzsdén, lásd facebook botrány, év elejére időzített (amúgy belső körökben már ismert) spectre/meltdown balhé...
-
x86 is CISC
Húsz évvel ezelőtt élsz? Az utolsó valódi cisc design a 486 volt.nem SMT-re lett kitalálva és elég rosszul is skálázódik.
Az SMT fantasztikusan jól skálázódik x86-on. Akár 30-35% is nyerhető az alkalmazástól függően.Na, csak nem szeretnél magadnak egy Itaniumot? Az a jövő.
-
bambano
titán
válasz
#06658560 #43 üzenetére
"Tehát mindegyik linuxod tud adni a programoknak AVX-512-t?": erre két dolgot is válaszolnék.
1. el kellene felejteni azt a tévedést, hogy azok a programok, amikről itt szó van, a processzorral interfészelnek. természetesen nem a procival vannak kapcsolatban. a sírás-rívás az átlagos felhasználói programokat fejlesztők felől indult, nekik semmi közük a procihoz. legmélyebben a libc szintjére babrálhatnak, lejjebb nem. tehát ők nem avx512-t fognak keresni, hanem ilyen-olyan multimédiás vagy egyéb szolgáltatásokat. azt beleteszik a libc-be (vagy ami hasonló funkcionalitást ad) és vagy végrehajtják hardveresen, ha az adott proci tudja, vagy emulálják libc szinten. A felhasználói programoknak erről nem kell tudniuk.
2. azt se ártana figyelembe venni, hogy nem kell általános megoldást adniuk. ami nagy könnyebbség, a programoknak nem kell tetszőleges architektúrán futniuk, csak azokon a vasakon, amiket az apple árul. ettől rögtön nagyon szűk, kis halmaz lesz a támogatandó hw lista. ráadásul ott van még az is, hogy házon belül van, tehát ha az oprendszer fejlesztői úgy gondolják, hogy muszáj valamit hardverben megoldani, akkor átmennek a szomszéd szobába, lemeccselik, és benne lesz a hardverben. ez például a linuxhoz képest is nagy előny, mert a linuxot mindenre fel kell készíteni, az osx-et meg nem.
harmadrészt most is multiprocisak a nem túl régi notebookjaik, ha fent leírt egyik módszer sem járható út (amiben nagyon nem hiszek), akkor majd a coproc megcsinálja. bigLITTLE koncepciót nem csak arm magok között lehet csinálni, hanem arm-x86 között is, ennek példája, hogy van ilyen projektjük, neve is van: Marcipán.
Persze sivalkodni sokkal egyszerűbb, mint legalább a posztot meg a linket elolvasni, ezt elismerem.
Még annyit, hogy az általam itt leírt megoldások annyira új, trükkös és világmegváltó megoldások, hogy az ibm a hatvanas években már alkalmazta a módszereket.
Szerk: természetesen azt én sem állítom, hogy a kernelnek meg az alapszintű libeknek meg a fordítónak ugyanannak kell lenni. azt házon belül oldják meg, hogy minden architektúrára legyen egy garnitúra alap cucc. Itt csak a felhasználói szintű programokról beszélek.
-
"Én már alig várom, hogy ez a szutyok x86 eltűnjön végre a süllyesztőbe, már az x86-64-et sem kellett volna erőltetni."
Ezt azert leervelhetned jol, ha mar igy kinyilatkoztattad.- x86 is CISC
- borzalmas memória menedzsment
- nem SMT-re lett kitalálva és elég rosszul is skálázódik.
- overlapping register classes
- fixed registers az integer szorzás/osztáshoz
- feleslegesen sok jump utasítás van
- emellett rengeteg használhatatlan, lassú utasítás van benne
- túl kevés regiszter
- emiatt sokat dolgozik közvetlenül a memóriába
ADD AX,[BX+10] tulajdonképpen ADD AX,[DS<<4+(BX+10)]
tehát tulajdonképpen:
ADD BX+10
SHIFT DS<<4
ADD DS<<4 + BX+12
És ez csak két szám összeadása, a legtöbb esetben tehát a sz@r memória menedzsmenten keresztül éri el az adatokat, mert nem tudja belül tárolni, mert nincs elég hely. Nézz meg egy nagyobb assembly program kódot, gyakorlatilag a lassú memóriában pakolgat ide-oda adatokat.De ezt nem én találtam ki, a neten elég sokan, nálam profibbak is írnak róla.
-
#54625216
törölt tag
Ha az x86-ról ARM-ra váltás tényleg csak annyiból állna, hogy újrafordítják a meglévő kódot, akkor a WinRT sikertörténet lenne, valamiért mégsem az.
-
paprobert
őstag
Az Apple eddigi munkássága az volt, hogy optimalizálták az ARM által lefektetett alapokat a saját igényeiknek megfelelően.
Pont annyit fejlesztettek rajtuk, hogy az igényeiket kiszolgálja.
A munkájuk eredménye az lett, hogy ARM szinten IPCben veszettül erős, néhány maggal dolgozó SoC-ot tettek le az asztalra OK fogyasztással, OK fizikai kiterjedéssel. Persze ebben a cutting edge litográfia is mindig a segítségükre volt, amire nem sajnáltak pénzt kiadni.Egy laptopokban/desktopon is használható hardver architektúra létrehozásához a jelenleg befektetett mérnöki munkaórák száma nem elégséges.
Nem elég az eddigi "néhány" szakit ráállítani, hogy "akkor most srácok tuningoljuk fel a cuccost". Ha ennél többet szeretnének akkor a jelenlegi mérnöki felhozatal nem elégséges, kilószámra kellene igazolni a mérnököket.Látjuk-e ezt?
-
opr
nagyúr
válasz
Parallaxis #37 üzenetére
Akkor meg nem csak a 2020-as datum van nagyon kozel, hanem meg a 2030 is.
Ne felejtsuk el, hogy egy procit megtervezni egy uj utasitaskeszlettel azert nem egy het, megis, az csak egy dolog, meg csak nem is a legbonyolultabb.
Mondok egy hirtelen peldat: Az volt tobb, mint egy ev, hogy legyen egy normalis cpp11 fordito. Pedig az egy ismert architekturara egy ismert es szeleskoruen hasznalt nyelv kiterjesztese volt, nem egy minden szinten uj architektura egy nullarol irt OS-el, raadasul a megjelenese (veglegesitese) elott jo sok idovel mar lehetett tudni, hogy mire lehet szamitani.Namost egy teljesen uj architektura egy teljesen uj utasitaskeszlettel teljesen uj nyelveket es forditokat igenyel (vagy legalabb a jelenlegiekre egy uj forditot/virtualis gepet), a sajat kiegesziteseivel es korlatozasaival, ami meg a fejlesztoknek ki kell tapasztalni, meg kell tanulni, stb. Ha 10 even belul bongeszesen kivul masre is ertelmesen hasznalhato lenne, mar az felerne egy csodaval. Meg az apple eroforrasaival is egy eros ontokonszurasnak tunik ez nekem, de vegulis, sose lehet tudni, ha valakinek megvannak az eroforrasok egy ilyen lepeshez, az az apple, ebben egyetertunk.
-
bambano
titán
válasz
#06658560 #39 üzenetére
"Az OS nem tud mindent elfedni, mert nem tud minden utasításkészletet behazudni.": ülök itt a linuxom előtt, ami fut vagy 30 féle architektúrán, és nézek bambán, mint noé a harmadik tevére...
egyébként meg nem is nagyon kell emulálni semmilyen utasításkészletet, ha natívan is futtatni lehet. a posztban levő linket elolvasva az derül ki, hogy már régen van arm-os coproc a macekben.
-
rii
nagyúr
válasz
E.Kaufmann #34 üzenetére
hoppá
ezt nem vágtam, h C-ben írták X%-t is ... persze annál lentebb menni már tényleg horror lenne.
a világ legszebb nyelve a C .-)az a baj, még mindig az a kérdés, hogy honnan tud az apple saját fejlesztésű, és bika processzort kihozni - mert ha el akarják hagyni a beszállítókat, akkor kell az erős CPU ... ehhez képest most egy új C compiler-t írni az új CPU-ra már kismiska ,-D
(#37) Parallaxis:
nekem az jött le a cikből, hogy minden intel CPU-t hanyagolni akarnak, mint ahogy annó minden PPC-s CPU-t is hanyagoltak ... csak most nem új beszállító kell, hanem saját CPU gyár, ami tudja azt amit az intel - vagy jobb ... -
#06658560
törölt tag
-
válasz
Parallaxis #37 üzenetére
új Apple proci x86-os lesz
Jogilag lehetetlen. Nincsen licencük rá.(#36) hokuszpk
miert gondolkozik mindenki Arm alapon, azert licencdijat kell fizetni, amit az Apple nyilvanvaloan nemengedjhet meg maganak.
Jelenleg is fizetnek licencdíjat az ARM-nak minden iphone és ipad után. nem tudom mire gondolsz. -
hokuszpk
nagyúr
nemtom miert gondolkozik mindenki Arm alapon, azert licencdijat kell fizetni, amit az Apple nyilvanvaloan nemengedjhet meg maganak.
en arra tippelnek, hogy ha mar lud legyen kover alapon mindent ujraterveznek. Az elso bittol az utolsoig Apple proci lesz sajat utasitaskeszlettel, miegymas. -
Megnézem, hogy egy Apple Logicot milyen kezelőfelülettel futtatsz te (vagy inkább ők) egy szifonon. Nem véletlenül van éles különbség a 27"-os és fölötte méretű, többkijelzős rendszerek, és a 3,5"-os prüntyögők között. Az IOS nem alkalmas nagy kijelzőre, a macOS pedig nem alkalmas telefonra és tabletre. Meg lehet próbálni összemostni a kettőt, de az a katasztrófához vezet. Ilyen hülyeség még a Steve fejéből sem pattant ki, csak az idióta Balmernek jutott ilyen baromság az eszébe.
-
válasz
#06658560 #29 üzenetére
Milyen 2 különböző OS? Az Apple pont arra felé megy, hogy 1 OS legyen és az fusson több platformon is.
Ahogy pl. a Linux disztribek is több platformon vannak jelen, nem kell 2x ugyanazt megírni, csak lefordítani arra az architektúrára.Ez honnan jön, hogy egy programot újra kell írni és dupla munka, ha azt egy másik platformra szeretnék kiadni?
-
koby11h
őstag
Mint ha már lett volna egy cég aki ilyen telefonon-laptopon-PC-n "azonos" op.rendszert akart volna, nem emlékszem, sikerült Nekik? Ja igen, Microsoft és a Windows-Windows-RT-Windows Phone... és nem
Nem fikázom, Win Pc, Win laptop és Microsoft 650-esem van, még támogatás is van hozzá, de érzek némi hasonlóságot.
-
-
opr
nagyúr
válasz
#06658560 #14 üzenetére
Van, ahol ez mukodik, viszont van olyan tipikusan magas cpu-igenyu alkalmazas, ahol a felho a nagy kesleltetes miatt kiesik. (vegyuk figyelembe, hogy fel is kell tolteni az adatot meg le, nem csak a ping van)
Ilyen pl a zeneszerkesztes, filmvagas, kepszerkesztes, stb. Persze a vegleges termeket mar ertelmes cegek cloudban vagy valami serveren renderelik ki, de odaig el is kell jutni.Programozasnal sok esetben nagyon jol mukodik a lepkefing ereju kliens, eros buildserver elgondolas, de szerintem ez inkabb azt jelenti, hogy a programozas a specialisabb jellegu feladat.
De pl egy ertelmesebb IDE egy nagy volumenu projekttel biztos, hogy egy a11-et kifektet a picsaba forditas nelkul is ma is, es akkor meg nem profilozunk vagy ilyesmi. Alattam a Ryzen 7 1700 (otthon) meg a mittomen milyen xeon nem kicsit erolkodik/haldoklik/szenved sokszor, pedig distributed build van.
Pl. Egy combosabb webkit fork rebuild 4-5 ora ugy, hogy befogok magam melle meg 15 gepet xeonostul ramostul mindenestul.
De ha a buildtol eltekintunk, amikor valami nagyobb dolgot irok at/valtoztatok, aztan tesztelek/profilozok, neha konkretan az eger is akadozik, annyira terheli a gepet a cucc.Dolpa #15:
"Nem kell a nulláról tervezni, már meg van az alapja az A11 személyében."
Igen, kb mint ahogy a ferrarinak se kell nullarol tervezni, mert mar megvan az alap a kispolak szemelyeben."Én már alig várom, hogy ez a szutyok x86 eltűnjön végre a süllyesztőbe, már az x86-64-et sem kellett volna erőltetni."
Ezt azert leervelhetned jol, ha mar igy kinyilatkoztattad. -
Kutyát nem érdekel, hogy kiszolgálóként használható lenne egy ARM-os macOS, az Apple kiszolgálói feladatokra 0,00x% részesedéssel bír. A számítási teljesítménye egy 46 magos ARM-nak is kevés, de amíg a legtöbb asztali szoftver képtelen 46 magra hatalmas overhead nélkül skálázódni, addig semmi keresnivalója egy ilyen architektúrának az asztalon.
-
Nyilván nem a Xeon munkaállomásokkal fogják kezdeni, hanem a hordozható szegmensben, nevezetesen a macbook-ok lehetnek az elsők. A programokat meg nem kell duplán fejleszteni, minimális módosításokkal egy program lefordítható szinte bármilyen platformra. Nem először történt már ilyen.
A piaci részesedésről meg annyit, hogy az apple programokat az emberek többnyire megveszik, mert a legtöbben pénzt keresnek vele. Így érdemes rá fejleszteni. x86 platformon meg inkább lewarezolja a legtöbbje. Nem véletlen, hogy hiába nagyobb az android piaci részesedése is, az iOS programok mégis sokkal nagyobb hasznot hoznak. De ez már nem ide tartozik.
Akkor még nagyon sokáig várhatsz.
Már nem kell olyan sokat. -
Cassi
őstag
Ugyan már, ne a telefonokba szánt ARM-mal hasonlítsd már össze. Itt van például a most megjelenő Qualcomm Centriq 2400 összehasonlítása néhány Xeonnal:
https://hothardware.com/news/qualcomm-centriq-2400-cloudfare-benchmarks
Az Apple évek óta készül az ARM-ra való átállásra, volt idejük kialakítani az új architektúrát. Piacvezető csiptervezőik vannak. Még így is megtehetik, hogy fokozatosan térnek át, kezdve az alsó kategóriás notebookokkal.
Ami miatt aggódom, az a PC, sajnos, a Microsoft egyre inkább magára hagyja a Windowst, más jelentkező meg alig akad.
-
#54625216
törölt tag
válasz
#06658560 #14 üzenetére
Az Apple ökoszisztéma fenntartásához szükség van tartalomgyártásra is, ahhoz meg nem jó a felhő + gyenge hardver. A tartalomgyártást pedig nem engedheti ki az Apple a kezei közül, mert azzal megint csak más platformoktól függene.
Igazából nem látom esélyét, hogy az Apple a közeljövőben a desktop vonalon is ARM-ra váltson. Eddig minden architektúra váltást az indokolta, hogy az aktuálisan alkalmazott technológia lemaradt a teljesítmény versenyben.
Jelenleg viszont még mindig az x86 vezeti toronymagasan a desktop CPU mezőnyt, így nincs technológiai oka a váltásnak.
Max. olyasmit tudok elképzelni, hogy mondjuk 4-8-12-16 ARM procit pakolnak egy Mac-be, ami összteljesítményben már le tudna nyomni egy x86-os megoldást.
Az Apple elméletileg megteheti, hogy az egész ökoszisztémát brutál mód multithread-re erőlteti, de még ha az OS-t titokban fel is készítik erre, 2020-ra akkor sem tudnának előrukkolni egy ennyire radikális megoldással, mert ahhoz legalább néhány meghatározó szoftver fejlesztőnek (Adobe, Autodesk, stb.) is ugrásra készen kellene állnia. -
Böngészgetni, videózgatni jó egy nullinger ARM is, de a munkaállomásnak egy dual Xeon kiváltásra teljesen alkalmatlan. Olyan messze van túle, mint Makó Jeruzsálemtől. Az pedig nem fog menni, hogy a munkaállomásokba x86, máshova ARM, azért a nagyon kevés piaci részesedésért senki nem fog duplán fejleszteni.
Én már alig várom, hogy ez a szutyok x86 eltűnjön végre a süllyesztőbe, már az x86-64-et sem kellett volna erőltetni.
Akkor még nagyon sokáig várhatsz. -
Nem kell a nulláról tervezni, már meg van az alapja az A11 személyében. Van nekik már saját grafikus lapka is, sőt hamarosan kijelző is lesz. Én már alig várom, hogy ez a szutyok x86 eltűnjön végre a süllyesztőbe, már az x86-64-et sem kellett volna erőltetni.
A sebességgel kapcsolatban én meg nem aggódnék.
https://thenextweb.com/apple/2017/09/12/apples-new-iphone-x-already-destroying-android-devices-g/ -
opr
nagyúr
Parhuzamosan ezt nehez, mert vagy a fejlesztok kuldenek el a picsaba (jogosan), hogy ketszer annyit kell dolgozniuk ugyan akkora bevetelert, ha kenyszerited oket, hogy mindket paltformodra dolgozzanak, vagy emulalsz, ami lassu mint a tetu es az aramot is zabalja, vagy pedig az egyik platformot (valszeg az ujat) hagyod kiverezni, mert senki nem fog vele foglalkozni.
"Egyszer már megléptek egy jelentős váltást."
Igen, de ott az uj annyival erosebb volt a reginel, hogy lehetett mindent nyugodtan emulalni, meg ugy is gyorsabb volt az uj gep. Azert ez nem mindegy.Egyebkent meg tudja a franc, az apple van annyira eros, hogy meg tudjon lepni egy akarmit, szoval siman kiderulhet, hogy neked van igazad, es lesz valami atmenet, esetleg teljesen kulon kategoriak az inteles meg az arm-es termekvonalnak es parhuzamosan fognak futni egymas mellett, vagy akarmi.
Olyat is el lehet kepzelni akar, hogy minden gepben az arm-es proci meg OS fut, aztan fordul a kocka es az intel lesz a kiegeszito cpu, ami csak a nagy vasakban van, es csak adott programokat futtat. Szerintem meg ez lenne a legerdekesebb koncepcio, bar a megvalosithatosaga meg a programkompatibilitas kerdese ezt is tokon lovi. -
Hahaha. Macbook Air (tudom, nem használják már ezt a nevet) alá elmegy egy random proci, de mit raknak egy Mac Próba
Az a 2020 jó lesz 2025-nek is.
-
Kabika
csendes tag
Hirtelen ötletként eljátszottam azzal a gondolattal, hogy közelítik egymáshoz a macOS-t és az iOS-t.
Indításnak kompatibilis appok (iOS -> macOS irányú kompatibilitás), hasonlóan, mint a Chrome OS -> Android appok.
Akiknek meg fontos a platform, azok úgyis megírják a natív alkalmazásukat az új OS-re is. -
AAAgold
senior tag
A telefonokban és tabletekben van már annyira erős hw, hogy a legkisebb laposokat elvigye 2 év múlva a fejlődéssel együtt. Lényegében egy nagyobb tablet lenne, billentyűzettel, saját ios-szel.
-
opr
nagyúr
Vannak ketsegeim oszinten szolva.
Egyreszt 2020 brutalisan kozel van, meg akkor is necces lenne, ha mar 90%-ban kesz lenne a processzor, leteznenek belole tesztpeldanyok, amikkel felszerelt devkitek a legfontosabb partnereknel mar lennenek (amihez ugye kell egy valamilyen szinten mukodo OS verzio is, csak a vas szart sem er).
Masreszt nem csak starbucks-hipsterek hasznalnak mac-et bongeszesere, hanem profik is hasznaljak, nekik meg kell a kraft. Intel cpu-knal erosebbet, vagy akra csak azokkal versenykepeset tervezni a nullarol, elsore, akarmilyen architekturan eleg bator vallalasnak hangzik.Szoval szerintem ennek az eselye nem tobb, mint mondjuk 10%. Nem az architekturavaltasnak, hanem hogy mindez 2020-ban meg fog tortenni.
De kivancsi leszek ra, vegul mi lesz, lattunk mar meredek dolgokat az apple-tol. -
Kaiku
senior tag
Ha ez igaz akkor az új platformra, megint teljesen külön kell programokat fejleszteni ami azért kellemetlen lesz a régi x86- os generációnak. Gondolom az Apple nem fogja hosszú ideig támogatni a régi platformot.
-
imi123
őstag
.
-
rii
nagyúr
.... jó lenne vége a Personal Cumpter-ek világában más architecktúúra is mint az x86, melynek egyik sokat kifogálsolt jellemzője hogy megőrizte a lefelé valókompatibilitást a 286-386 váltáskor (ha jól emlékszem)
saját cpu-t talán nehezebb előállítani, mint egy beszállítót cserélni
szerencsétlen OSX írók folyton írhatják újra a kódot? .-)
megírták PPC-re, majd az x86-ra váltáskor mi történt? .-)
újra kellett írni?PPC-nél azt volt h annyival erősebb volt az intel CPU hogy elég volt a kezdetekben a PPC-t emulálni x86-on, és a PPC-re írt OSX futott egy darabig ...
gondolom akkor már folyik az erre a CPU-ra írt OSX "írása"
Új hozzászólás Aktív témák
ph A Bloomberg információi szerint két projekt is fut a háttérben, amelyek nagy változást hozhatnak az Apple termékskáláján belül.
- Bomba ár! HP EliteBook 840 G2 - i7-5GEN I 16GB I 256GB SSD I 14" HD+ I Cam I W10 I Garancia!
- BESZÁMÍTÁS! ASRock Z390 i7 8700K 32GB DDR4 500GB SSD RTX 3050 8GB Zalman i3 Edge Seasonic 650W
- Samsung Galaxy S21 Ultra 5G 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- 104 - Lenovo Legion 7 (16IRX9) - Intel Core i9-14900HX, RTX 4070 (ELKELT)
- BESZÁMÍTÁS! MSI PRO Z690 i7 14700K 64GB DDR4 2TB SSD RTX 3070Ti 8GB Fractal Design Meshify C CM 750W
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest