Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • philoxenia

    MODERÁTOR

    válasz #16820480 #149 üzenetére

    Amúgy b*ki tegyél már be saját képet!
    Nem különleges természetesen, de tegyél be mellé egyet akárhonnan, amit mobillal csináltak. Teljes méretűt!!!
    Ezt a "pixelkukkolsz" itt tanultad amúgy? Úgy érzem, színtévesztőnek magyaráznék színeket... Ilyen stílusban vitatkozva mondhatnám, hogy a Nokia 6120-ammal is elég jó képeket tudtam lőni anno. Mindig felismerhető volt, akit fényképeztem...
    Amúgy ez mi a t..m? [link]

    [ Szerkesztve ]

    Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

  • #16820480

    törölt tag

    válasz philoxenia #150 üzenetére

    Négyszer akkora szenzorterület ha szerinted nem lényegesen jobb minőséget hoz, akkor ennyi erővel a mobilos szenzor és m43 között sem kellene értékelhető különbség legyen.
    Az az 1 millió amúgy kaució, ezt visszakapod. De értem én, az irreális, hogy valakinek legyen ennyi tartaléka, de helyette kiad több százezret egy fényképezőre, ami jobbára a fiókban áll majd és pár év alatt teljesen elveszíti az értékét.

    Az i12p gondoltam egy mobilos hír alatt csak érthető lesz, hogy iphone 12 pro.
    Nem tudom mi mellé tegyek be, mert XML error dob a linked. Annyit mondtam csak, hogy hozhattál volna nehéz fényviszonyokat, 2km-re zoomolóst vagy egy csomó más példát, de bedobtál pont egy olyan virág képet, amit simán meg lehet lőni mobillal is manapság.

  • doooo

    veterán

    válasz philoxenia #148 üzenetére

    Attól függ, milyen mobillal állnál neki a rózsának (azon túl, hogy milyen távolságból szeretnéd/tudnád fényképezni, stb, stb)...
    Én egy S21Ultrával (ami jóval, jóval olcsóbb ennél a Sonynál, és GSMArenás tesztképekből ítélve jó fényben jobb eredményekre is képes) nem szoktam szenvedni (manuálisan állíthatom a fókuszt, RAW-ban is fényképezhetek, váltogathatok a kamerák között, stb.). Ez a konkrét kép, amit mutattál, bőven reprodukálható szenvedés nélkül.
    Persze az kétségtelen, hogy az új korában is "nagyon nem csúcskategóriás" D5100-am a legtöbb esetben sokkal jobb képet készít, és ha igazán komolyan nekiállnék fényképezni (valami eseményt, vagy utazást, vagy nem Instagramra szánt képet akármiről stb), akkor egyértelműen arra támaszkodnék, és támaszkodom is elsődlegesen. Abban is maximálisan igazad van, hogy ilyesmit sok évre vesz az ember (nem mondom, hogy nem ábrándozok néha, milyen lenne egy milliós géppel fényképezni, a legjobb objektívekkel megspékelve, de anno ez a konkrét gép volt a legjobb, a relatíve könnyen megfizethető kategóriában, ami a nagyrészt hobbis hóbortomat még mindig ki tudja elégíteni, 8,5 év után is.)
    Én speciel a mobilban a kényelmet kedvelem. Például szeretem látni a nagy, gyönyörű képernyőn az élőképet. Na meg mondjuk az automatikus HDR-t is (ami jóval fejlettebb dolog, mint ami -ha nem is az összes, de- a legtöbben fényképezőgépen elérhető)... az szinte csodákra képes néha.
    Könnyebb beállításokkal szórakozni, könnyebb már helyben állítani mindenféle paramétert, olyasmiket is, amiket sokszor csak utómunkával lehet normális fényképezők mellett (és persze az utómunka nagy része azonnal, a mobilon is elvégezhető).
    Illetve nyilván mindig felmerül a "csak mobilt tudok most magammal vinni" helyzet. Ami egy S21Ultrával már jóval kisebb probléma, kompromisszum, mint mondjuk a korábbi S5-ömmel, vagy akár az ezelőtti S9 Plus-szommal volt (a maguk idejében mindkettő élvonalbeli volt).

    [ Szerkesztve ]

  • philoxenia

    MODERÁTOR

    válasz #16820480 #152 üzenetére

    Tehát, ha akarom vemhes, ha akarom nem? Amikor a GX9 szenzora sokkal nagyobb, mint a telefonoké, az nem számít, amikor a Z6-é, akkor nagyon is.
    A kiad több százezret egy fényképezőre, ami jobbára a fiókban áll majd és pár év alatt teljesen elveszíti az értékét. honnan jön? Ennyi erővel a telefon sincs kihasználva, hiszen mikor használod ki egy mai telefon képességeit? Futtatsz egy benchmarkot mikor megveszed? Ha telefonálásra használsz egy 3-4k-s telefont, akkor csak gyalázod, hiszen egy tizedannyiba kerülővel ugyanezt megtehetnéd. Az a pár tizedmásodperc amit böngészés közben nyersz, ismét csak felesleges a logikád szerint, hiszen vehetnél kölcsön egy telefont amikor tényleg igazán kell.
    Pontosan a csúcstelefonok fotós képességei feleslegesek, hiszen nem lehet kihasználni kellő optika híján őket és nagyon gyorsan elavulnak.
    Csináld meg ezt a képet egy mobillal.... ;)
    Ja és persze ne a böngészőben nyisd meg, hanem letöltve nézd meg teljes méretben.

    [ Szerkesztve ]

    Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

  • philoxenia

    MODERÁTOR

    válasz doooo #153 üzenetére

    Ez egy erősen lebutított kép. Eredetileg egy 8 MB-os kép, agyonkonvertálva.
    A mobil élőképe nekem megvan sokkal nagyobban, hiszen a GX9 például használható a tíz colos tabletemmel is de a mobilomon is bármikor nézhetem, hogy mit fotózom éppen. Erős napfényben a keresőben sokkal többet látok, mint a legjobb mobil kijelzőjén. Az S21 Ultra mennyibe is kerül? 4k? A GX9 ennyi volt:[kép] A Mate20X meg 150eHUF, tehát együtt kerültek annyiba, mint az S21 . Azonban a Pentax K10D-m még 13 évesen is fényképezőgép, a fiam használja. A Pana is simán jó lesz még tíz év múlva is. Egy akár csak öt éves telefon, meg, ha használják.... Ja és automatikus HDR-t természetesen tud a kis Pana. ;) Az nem merül föl nálam, hogy csak mobilt tudok magammal vinni, mert egy fél kilót nyilván bármikor elbírok. Viszont az az eset gyakori, hogy csak mobil van nálam természetesen. Sőt, van mikor a Pana a táskában marad és csak a mobillal csinálok képet. Azonban, ha kell, akkor nem kell átúsznom egy folyót, hogy a túlparton lévő témáról értékelhető képet csináljak. Fotózhatok madarat is, nem csak lepkét. Sőt ugye vehetek hozzá később sokféle üveget, amit egy telefonhoz nem. A beállításokról meg ugye nem is kell beszélnem. Ugye itt a nagyon drága mobilt (azért az S21 is az) hasonlítjuk amúgy egy szinte gagyi fényképezőgéphez, mint legelőször is írtam. Telefonban egy ilyesminek felelne meg. Ez mondjuk fényképezőgépben hasonló mint az S21 telefonban.
    Ez már tényleg drága.(viszont ingyen kiszállítják... ;] )

    [ Szerkesztve ]

    Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

  • doooo

    veterán

    válasz philoxenia #155 üzenetére

    "Ja és automatikus HDR-t természetesen tud a kis Pana."

    Tud az én Nikonom is, meg még utómunkát is lehet rajta végezni bizonyos fokig, meg sok-sok beállítás is van rajta (van amit a mai napig nem próbáltam ki), nem volt az gagyi a maga idejében. :P De akkor sem olyan ez, mint egy modern -speciel idei- mobilon (az élőképezés sem, hacsak nem lehet tabletet erősíteni a géphez, hogy két, vagy akár egy kézben tartva lehessen szórakozni velük). És az én gépem, főleg ha a telelencsét rakom rá, sehogy sem férhet a zsebeim egyikébe se.

    Lényeg a lényeg, szerintem mindkettőnek megvan a létjogosultsága, mégpedig párhuzamosan használva is. A mobil árát meg nem hasonlítom a gépéhez, mert... a mobil nem csak fényképezni tud. Az csak egy dolog a száz közül (nagyon fontos számomra, de akkor is csak egyetlen dolog, egyetlen "összetevő"). És ezt minden áldott nap használom (de fényképezésre is összehasonlíthatatlanul többször, mint a gépet; ezért is annyira fontos). Na meg egyébként géphez kell azért pár tartozék is, beleértve az objektíveket (nekem összesen csak kettő van, de akkor is, minden hasonló pénzbe kerül, általában jó sokba, főleg ha nem Sigma meg hasonló, "másodlagos" megoldásokat szeretne venni az ember).

    "Ez már tényleg drága.(viszont ingyen kiszállítják... ;] )"

    Így már sokkal csábítóbb... nem venném a szívemre, ha még azt a pár ezer forintot is én fizetném a futárnak. Bár nem tudom hova jöhetne, hisz a házat is el kellene előbb adnom. :DDD

    Mikor vetted amúgy azt a Mate20-at, hogy ilyen jó áron volt?

    [ Szerkesztve ]

  • #16820480

    törölt tag

    válasz philoxenia #154 üzenetére

    Nem én dobtam be a linket, hogy Z6-ot kell bérelni. Vannak helyek olcsón vázakkal is, például: [link] Ahogy az is a te felvetésed volt hogy a telefon szarabb mint egy akár egy kis szenzoros gép.
    Viszont az alexpós virág fotókkal nem tudok mit kezdeni, ebben a képben sincs szerintem semmi különleges a világon, nem is makró, nem is valami különleges kompozíció vagy érdekes fény, most mit mondjak? Tudsz vele nagyítani, szuper, és? :F

    Egyébként én örülnék, ha nem csak csúcs telefon kapna jó kamerát, volt is rá példa (Pixelek), de általában így próbálják a gyártók beszedni a pénzt. Ahogy egy olcsóbb kamera sem lesz igazából sosem olyan jó, mint egy drágább.

    [ Szerkesztve ]

  • philoxenia

    MODERÁTOR

    válasz doooo #156 üzenetére

    Telekomnál volt akcióban, követem a Fórumot, olvastam róla lecsaptam rá... :D

    Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

  • philoxenia

    MODERÁTOR

    válasz #16820480 #157 üzenetére

    Galambbal sakkozom úgy érzem. Hagyjuk... :(

    Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

  • philoxenia

    MODERÁTOR

    válasz #16820480 #160 üzenetére

    Természetesen. Mivelhogy:
    innen bármelyiket
    Első kép.
    Tettem be egy SAJÁT képet válaszul:[link] erre te:
    Viszont az alexpós virág fotókkal nem tudok mit kezdeni, ebben a képben sincs szerintem semmi különleges a világon, nem is makró, nem is valami különleges kompozíció vagy érdekes fény, most mit mondjak?
    képkivágás mindkét kép közepéből:
    [link][link]

    Innentől kezdve a legamatőrebb is látja, hogy lövésed sincs a fotózásról, csak véleményed ami ugye olyan mint a ..., hogy mindenkinek van de senki nem kíváncsi a másikéra.... ;) Amúgy nekem lehet, hogy elfogytak az érveim, de neked nemhogy nem voltak érveid, de SZERINTEM nem is tudod mi az. ;]

    [ Szerkesztve ]

    Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

  • #16820480

    törölt tag

    válasz philoxenia #161 üzenetére

    Ja, mert nem 200% nagyításon nézem a kép 10%-át, hanem az egész képet egyben. Az a mobilos fotó egy jó kép, mint kép. Amit te szúrtál ide be az bocs, de nem egy jó kép, és nem indokolja egy fényképező használatát, meg hogy külön kiemelve fotózásnak hívjuk, szemben a mobilos amatőrökkel. De ha olyan magabiztos vagy benne, vidd be nyugodtan az amatőr fotós topikba, kíváncsi vagyok hány perc után szedik szét. 🤷
    Tehettél volna be olyan képet, amivel egy mobil nehezen boldogul, erre tettél be kettőt ami egyáltalán nem ilyen. Hát jó.

  • philoxenia

    MODERÁTOR

    válasz #16820480 #162 üzenetére

    Ebből a hozzászólásodból is látszik, hogy gőzöd sincs, miről beszéltem eddig. Az, hogy egy fotó tetszik-e neked, az szubjektív. A minőség objektív. Ha nem érted a különbséget, keress rá a gugliban... :P
    Gondolom neked ez a fotó se teszik, mert nem mobillal készült.... :U

    Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

  • #16820480

    törölt tag

    válasz philoxenia #163 üzenetére

    Te sem igazán érted ám. Ki mondott olyat, hogy csak a mobillal készült képek lehetnek jók? :U Arról volt szó, hogy mobillal is lehet manapság nagyon jó képet lőni, és sok sw-es funkció pedig ezerszer kényelmesebb, mint fényképezőn (auto-HDR, gömbpanoráma, night sight, de ott van pár új dolog a Pixel 6-ban, amit a büdös életben nem csinálsz meg egy fényképezővel).
    Ennek a cáfolatára te meg hoztál két képet, amit simán meg lehet lőni mobillal is. Gratulálok. És még kikéred magadnak, hogy nem vagy pixelkukkoló, amikor annyi a bizonyítékod, hogy 200%-ra nagyítasz részleteket. Ki nézeget úgy képet, de őszintén.

  • Ricardo

    félisten

    Jól elvitatkoztok az eszközökről, de szerintem hogy milyen lesz a fotó, az legnagyobb mértékben attól függ kinek a kezében van. Egy jó érzékkel rendelkező embernél egy szerényebb eszközből is kategóriákkal jobb fotók "esnek ki", mint egy fotózás szempontjából kevésbé jó szemű felhasználó drága gépéből. Persze jobb vasból könnyebb jobb fotót kihozni, de a legnagyobb hangsúly magán a "fotóson" van.

  • philoxenia

    MODERÁTOR

    válasz Ricardo #165 üzenetére

    Egyszerűen nem értitek amit mondok? A fotózás technikai oldaláról beszélek végig, ti meg jöttök a "jó fotó" művészi értékével.Soha nem beszéltem arról. Azt mondtam, hogy egyszerűen nem lehet ugyanolyan minőségű képet lőni a legjobb mobillal sem, mint egy akár olcsóbb fényképezőgéppel. Mivel most Magyarország a tízmillió fociszakértő után már a tízmillió fotószakértő országa is, mert mindenkinél ott a mobil és igyekszik mindenki a más képét dicsérni, hogy cserébe hátha az övét is megdicsérik....
    A fekete-fehér rózsás képet is bármelyikőtök meglőné mobillal gondolom.... Semmi érdekes nincs benne számotokra művészileg nyilván.... :P
    Ha fotózni akarok, akkor azt szeretem, ha minél kevésbé korlátoz az eszköz. A mobil engem sokkal jobban korlátoz, ráadásul ugyanazzal a mobillal ugyanott ugyanakkor mindenki ugyanazt fotózza. Makrót gyakorlatilag egyáltalán nem lehet vele készíteni például, telefotót csak borzalmasat és portréban sem az igazi. Sokkal rosszabban kezelhető erős fényben. Állványról megint csak minimum nehézkes dolgozni vele stb.
    Lefényképezni valamit természetesen általában jó. Az optikája korlátai között nagyon jó képeket csinál (technikailag) azonban hamar jelentkeznek a korlátai. Kezelésben is. Persze lehet rá mókolni keretet, amivel a napfényben is jól használható lesz, azonban akkor már azt viszed magaddal és ott vagy ahol a part szakad.
    Az összes filtert, segédprogramot stb. millióan használják rajtad kívül, így azért nem reménykedj túlzott egyediségben...

    Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

  • Ricardo

    félisten

    válasz philoxenia #166 üzenetére

    Értem miről beszélsz. Egy céleszköz minden esetben jobb minőséget lő. Ez minig is így lesz. Felesleges ezen vitatkozni. Csak arra világítottam rá, hogy egy fotó értékét, nem kizárolag a nyers minőség határozza meg, függetlenül attól, hogy fontos összetevője, mégis, mindössze az egyik összetevője.

    Példaként:
    Jelenleg a világ legdrágább fotója.

    [link]

  • Timer

    veterán

    válasz Ricardo #165 üzenetére

    Ez mondjuk szerintem már épp nem teljesen igaz, bár sokáig az volt. Nagyságrendekkel könnyebb például pengeéles képet lőni egy MILC géppel, mint egy DSLR-rel. Tudom, miről beszélek, nemrég végeztem fotográfus OKJ-t (nekem ez csak hobbi), ahol láttam a kolléganőket (akiknek meg nem az), miket is művelnek... Az egyetlen értékelhető dolog a képeikben (a legtöbben), hogy élesek. És igazából ez azokon is segít, akiknek "jó érzékük" van a képalkotáshoz, mert a szélső fókuszpontok gyatrasága miatt sok képet kellett már dobnom azért, mert a szeme mögött vagya épp előtt volt 2 centivel az éles tartomány. Márpedig a komponálásnál ezeket a pontokat is használni kell néha, ha az ember nem akar tucat tablóképeket lőni zsinórban.

    [ Szerkesztve ]

  • Ricardo

    félisten

    válasz Timer #168 üzenetére

    Ezért mondom, hogy nem minden a vas. Hiába adsz valakinek több milliós gépet, ha nem tudja mikor milyen beállításokat kellene (legalább megközelítőleg) használni, rossz lesz a kép.

  • philoxenia

    MODERÁTOR

    válasz Ricardo #167 üzenetére

    Ez egy hatalmas kép. (méretileg) Na most, ha például a falra szeretnék tenni egy 50X100-as képet, nagyon nem mindegy a technikai szint sem. Portrénál pláne. Monitoron se mindegy ma már. Anno sok képet méreteztem 1024x768-ra 4k kijelzőnél már ez igen gyengusz.
    Portréra találtam megoldást....[link] ;]

    [ Szerkesztve ]

    Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

  • #96241664

    törölt tag

    Én visszakanyarodnék azért kicsit a #154-es "csináld meg ezt a képet egy mobillal..." hozzászóláshoz.

    Mert jól elbeszél itt mindenki egymás mellett technikai vs művészi oldalról közelítve a dolgot, de szerintem már eleve az a felvetés hibás volt, hogy egy ilyen teljesen alap virágos képet ne lehetne hasonló minőségben meglőni mobillal.
    G4: [link]
    S20 FE: [link]

    Ez az "automatikus HDR" amiről szó volt itt, hogy tudja a GX9 is, az ebben a formában kb. 10 éve volt újdonság a mobilokban, azóta nagyon más szinten tart már a komputációs fotózás még a nappali képek tekintetében is (éjszakaiban meg pláne).
    Még ha ez képminőségben nem is feltétlenül a csilli-villi műanyag, közösségi médiára optimalizált automata jpg-ken jön ki annyira, hanem mondjuk multiexpós raw-ban.

    [ Szerkesztve ]

  • philoxenia

    MODERÁTOR

    válasz #96241664 #171 üzenetére

    Az a gond, hogy ezek szerint neked is hiába magyarázom, a két kép között a technikai különbséget.
    Egyszerűen nem látom, hogy hol a fókusz a képeken, hol az élesség síkja. Ez a multiexpós RAW ráadásul kicsit csalós, ahhoz képest, hogy én random feltettem egy gépből kiesett .jpg-t, amit a kertben pár másodperc alatt lőttem... PS-el manipulált képet hoztál kettőt nekem meg csak egy minimális élesítés van rajta csak.
    Neked nyilván két portré is egyforma, mindegy milyen gyújtótávolsággal készült.
    Ha annyi időt szántam volna a képre, mint te, az enyém még jobb lenne. De természetesen ez így almát a körtével, hiszen nem ugyanott, nem ugyanakkor készültek a képek. Összehasonlítani meg úgy lehetne. Ha megnézed a liliomot rátható rajta egy igen pici jószág ami éles. Szabad szemmel nem is láttam a fotó készítésekor. Olyat tudsz mutatni mobillal készítve, ahol a kellő háttérmosás mellett PS nélkül persze és egyetlen expóból ezt tudja?
    Mert én erről beszélek, nem arról hogy monitoron megnézve az egész képet, tetszetős-e, vagy nem.
    Utólag kivágva a képből és mondjuk egy olyan címmel, hogy "Egyedül a virág ellen" már egy másik képet kapok,,, Ezt mobillal nem tudnám megcsinálni...[kép]
    Lehet, hogy ti igen...

    Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

  • Dr. 444Hertz

    Arcképgyáros

    válasz philoxenia #172 üzenetére

    Én értem, hogy mit akarsz mondani.
    Valóban, ha technikailag elemezzük a részleteket, telefonnal nem lehet ugyanolyan minőséget elérni.
    Csak ha onnan közelítjük meg a témát, hogy "csináld meg ezt a képet egy mobillal", hát...
    ...nem dobtunk hátast a képtől (bocsi), hasonlót lehet készíteni telefonnal is.
    Hasonlót.
    Nyilván nem ugyanazt.
    Ez a különbség kinek éri meg, kinek nem :)

    [ Szerkesztve ]

    Xperia 1 III / Xperia XZ Premium / iFi xDSD Gryphon / TAGO STUDIO T3-01 / Acoustune HS1750CU /Acoustune RS One / WF-1000XM4 / XP-PEN Innovator 16

  • #96241664

    törölt tag

    válasz philoxenia #172 üzenetére

    "Egyszerűen nem látom, hogy hol a fókusz a képeken, hol az élesség síkja."

    Ezesetben javaslom a szemészt...

    Annyira "PS-ben manipulált" egyébként, hogy Camera RAW-ban jpg-be konvertáltam + pár alap csúszkát húztam rajta és kicsit megvágtam.

    "Neked nyilván két portré is egyforma, mindegy milyen gyújtótávolsággal készült."

    Igen, te meg nyilván tudod idézni tőlem azt a mondatot, amiből ezt a következtetést vontad le. :U
    Arról az egy konkrét képről beszéltem, amit beraktál ide, hogy nem lehet meglőni mobillal és amiről ment a cicaharc, hogy jó-e a kép vagy sem, két tök más szemszögből nézve.

    "Olyat tudsz mutatni mobillal készítve, ahol a kellő háttérmosás mellett PS nélkül persze és egyetlen expóból ezt tudja?"

    Nem, mert most hirtelen nincs nálam liliom rajta egy ilyen pici jószággal... Egyébként amit látsz a képeimen háttérmosást, az sem PS.

    Illetve miért kell 1 expóból tudnia? Vagy inkább úgy kérdezem, hogy tudod egyáltalán mit értettem multiexpós raw alatt? Egyetlen végső képet ment ki a telefon, nem nekem kell összefűzni utólag.

    "Ezt mobillal nem tudnám megcsinálni...[kép]
    Lehet, hogy ti igen..."

    Simán meg lehet ezt is olyan telefonnal, amiben van tele lencse és megy rajta a GCam raw mentéssel. Főleg ilyen 2MP-es méretben, ahogy ez a kép is fel van töltve.

  • Timer

    veterán

    válasz Ricardo #169 üzenetére

    Rosszul nézed a példát. Igaz ugyan a Te állításod is, de én úgy nézem, hogy ha ezek az említett "kollégák" nem MILC géppel nyomnák, még ótvarabb képet lőnének. Fingjuk nincs például arról, hogy mi a back / front fókusz, mi az a fókusz sík, mi az a DoF, mi a WB, milyen fókuszmódok vannak, és szerintem sokaknak az expozíciós háromszög is full homály volt, stb. Szerintem MILC híján (ami ezekből sokat korrigál vagy épp kizár) negyed ennyi értelmezhető képük se lenne. Szóval igenis kell a fejlett technológia, nem esztétikai és művészeti szempontból vizsgálva egy képet mindenképp, mert a nyers technikai paraméterek fölénye sokat hozhat, függetlenül attól, kinek a kezében van éppen a gép.

  • Neck

    veterán

    válasz philoxenia #172 üzenetére

    Szerintem tökéletesen igazad van, egyedül a példa nem túl jó, amit hoztál.

    Mobilosok: Lőjetek meg egy ilyet (nagyítani ér!). Ha csak egy lépést teszel közelebb, úgy elrepül, mint a huzat. A mobilos "tele" meg kiváncsi lennék, mennyit ad vissza a szárnyából.

    Hozzátenném, hogy egy a6000 és egy travelzoom volt nálam, szóval nem milliós szett.

    An α beta user... "A pokol szerintem egy végtelen IKEA áruház, az örökkévalóságig bolyonganak a kárhozott lelkek a Boysenbar alátétek és az Almaröd tükrök közt"

  • doooo

    veterán

    válasz Neck #176 üzenetére

    Hát... nem szokásom képeket feltölteni, de tessék (most nincs kedvem felhővel vesződni, azt hiszem így is minden látszani fog):

    Szerk.: Rontott ugyan rajta a feltöltés, de az így is nyilvánvaló, hogy jó sok részlet van rajta, a szőröcskéktől a szárny erezetéig.
    S21 Ultra, főkamera (nekem sikerült a közelébe férkőznöm :P ).

    [ Szerkesztve ]

  • doooo

    veterán

    válasz Neck #176 üzenetére

    Tessék még egy (az idén szerencsém volt velük :DDD ):

    Szintén S21U főkamerája.

    [ Szerkesztve ]

  • Ricardo

    félisten

    válasz Neck #176 üzenetére

    Jó kép lett. Nekem mobillal és egy felcsíptethető lencsével csak ilyeneket sikerült összehoznom.

    [link]
    [link]
    [link]
    [link]
    [link]

  • #96241664

    törölt tag

    válasz Neck #176 üzenetére

    Azért a képminőség tekintetében ettől sem dobtam hátast...

    A megfelelő telefonnal és hozzáértéssel ezt a képet is simán lehetne reprodukálni. Enyémnek csak ekv. 76mm teléje van, illetve csupán 1/4.5" 8MP, de még abból is lehet relatíve korrekt részletességet kihozni, itt egy teszt jellegű kép vele: [link]

    DoF, objektívekkel való variálhatóság, ergonómia, mozgó témák megörökítése főleg gyengébb fénynél, használhatóbb kiegészítők stb. Egy olcsóbb szettet ilyen dolgok miatt érdemes venni, ezek azok a dolgok, amik miatt tényleg nem lehet egy lapon említeni a mobilokkal, szerintem ezzel senki nem tud vitatkozni.

    De azok a konkrét képek, amiket itt láttam, telefonokban is elérhető látószögekkel készültek, statikus témákról, nem különösebben nehéz fényviszonyoknál, nem különösen jó minőségben. Legalábbis nem olyanban, amihez hasonlót lehetetlen lenne mobilból kihozni.

  • Neck

    veterán

    válasz #96241664 #180 üzenetére

    Az én képem egy egyszerű séta közben készült, mindenféle előkészület nélkül. Meg sem kellett magam erőltetni. Ekv. 300mm, ilyet mobillal nem fogsz lőni.

    Dooo kolléga fotói közelítik meg, de ott is látszik, hogy messze nincs annyi részlet, és jóval közelebb kellett menni hozzá - vagy bejön, vagy nem.

    És a telefonom + az a6000 + a travelzoom együtt nem került annyiba, mint egy mostani felső kategóriás telefon.

    De akkor mondom úgy, azzal a szettel, amivel a fotó készült, ez egy átlagos szint, bárki kihozza ezt, meg még sokkal többet.

    Ugyanez mobillal inkább kivétel, mint sem átlag.

    A te képed pedig, megbocsáss, de inkább azt támasztja alá, miért ne fotózzunk mobillal. Monitoron megnyitva látszik, hogy hiányoznak a részletek, kicsit festményszerű az egész.

    [ Szerkesztve ]

    An α beta user... "A pokol szerintem egy végtelen IKEA áruház, az örökkévalóságig bolyonganak a kárhozott lelkek a Boysenbar alátétek és az Almaröd tükrök közt"

  • Neck

    veterán

    De az a baj, hogy hiába linkelünk képeket, meg érvelünk. Lesz mindig sok olyan téma, amit meg lehet lőni mobillal is. Nincs is ezzel baj.

    Hiába linkelek egy-egy olyan fotót, amiről úgy gondolom, hogy ezt viszont mobillal nem lőnéd meg, mert nem látjátok, milyen körülmények között készült, és mit adott volna ki egy mobil, ott, és akkor.

    Mobilon szívás filterezni, különösen átmenetes szűrő nincs, de a CPL is olyan amilyen.

    Focus stacking szívás (Ricardo: maximális tisztelet a makró fotókért, királyak - de ez is megint olyan, hogy egy APSC vagy full frame váz, meg egy dedikált makró obi, és ezeket lazán meg lehet lőni)
    A vakut is hagyjuk. Persze, világítani lehet, de azt így is, úgy is lehet.
    Nincs értelmes ultraszéles.
    Nincs értelmes tele.
    Ezek között váltogatni se olyan egyszerű, mint egy dedikált fényképezőgéppel zoomolni.
    Rekeszelni nem tudsz. Jó, most ezzel a Sony-val igen, két előre beállított rekesz között.
    A háttérmosásba meg a magas ISO-ba ne menjünk bele, az ismert.

    A sorozatfotó is, mint olyan, létezik, de nem tudod úgy kontrollálni, mint egy dedikált váz esetében, pl rövid burst-ök egymás után, végig célra tartva.

    Ráadásul a beállítások gyors változtatása is nyűg.
    Végül, kereső sincs.

    Sokmindenre jó a telefon, szerintem arra, amire az emberek nagy része az olcsó kompaktokat használta, már régen tökéletes, sőt, jobb is annál a szintnél.

    De azért a "nyomok egy gombot és tök oké az eredmény a telefon kijezőjén" és egy rendes fénykép között nagy különbség van.

    Szerintem.

    Én legalábbis azt veszem észre, hogy rohadt kevés olyan fényképezőgéppel készült fotóm van, aminél nem vigyorgok a minőséget látva. Mondjuk jó a szett hozzá, az tény.

    A mobilos fotóimról ugyanez már nem mondható el.

    [ Szerkesztve ]

    An α beta user... "A pokol szerintem egy végtelen IKEA áruház, az örökkévalóságig bolyonganak a kárhozott lelkek a Boysenbar alátétek és az Almaröd tükrök közt"

  • #96241664

    törölt tag

    válasz Neck #181 üzenetére

    "És a telefonom + az a6000 + a travelzoom együtt nem került annyiba, mint egy mostani felső kategóriás telefon."

    Rendben, gratulálok hozzá. Most olvasd el az előző hozzászólásom harmadik bekezdését.
    Nem azt mondom, hogy nincs értelme fényképezőgépet venni, vagy hogy ne lenne összességében jobb a célra, hanem ezektől a konkrét képektől nem vagyok elájulva, amiket beraktatok azzal a szöveggel, hogy "ezt lődd meg mobilllal".

    Oké, ekv 300mm-en nem, de – ismétlem, a megfelelő telefonnal – 240mm-en már lehet olyan minőséget kihozni, mint amilyet nekem sikerült. Többel meg 100-125mm-en.

    "Monitoron megnyitva látszik, hogy hiányoznak a részletek, kicsit festményszerű az egész."

    100% nagyításon a tiéd mellé téve: [link]

    Maradjunk annyiban, hogy én nem azt a következtetést vontam le belőle, mint te, hogy nem kéne mobillal fotózni...

    #182:

    Megint a #180-as 3. bekezdését tudom mondani. Ugyanazt fejtetted ki fél oldalban, ezekkel senki nem vitatkozik.

    [ Szerkesztve ]

  • Neck

    veterán

    válasz #96241664 #183 üzenetére

    Ha nem vagy elájulva, hát nem vagy elájulva. Ez konkrétan tök szubjektív, ki mitől teszi le a haját. Akkor linkelj be egy mobilos fotót, amitől te vagy elájulva, és megnézzük. Max én is leírom, hogy meh. :D
    Egyébként nagyon tisztelem azokat, akik a mobilból is kihozzák a maximumot. Én kifejezetten középsz*r fotósnak tartom magam, aki helyett egy csomó mindent megold a techika. Ha telefonnal fotózok, nem is sikerül maradandót alkotni, ezért van dedikált fényképezőgépem.
    (félhomályos gyerekszülinap, gyertyák a tortán, stb, ismerős? Na ezeket én nem tudom telefonnal megoldani, a Sonyval meg igen)

    És sehol sem írtam azt, hogy ne lövöldözzetek mobillal - csak tisztában kell lenni a képességeivel, illetve egy bizonyos szint felett már limitbe ütközik az ember. Szerintem pl mobilon megnyitva is látszik, de egy 32-es monitoron meg különösen, hogy mi a különbség.
    És hidd el, én örülnék a legjobban, ha egy RX100 technikája kompletten elérhető lenne értelmes áron egy mobilban, tuti vennék egyet.

    Kicsit olyan ez, mintha arról beszélnénk, hogy kimegyek a 'Ringre csapatni.
    Lehet Twingo RS-el is? Lehet, és király, nagy élmény. Lehet brutál nagyot csapatni egy két tonnás sokszáz lovas német sportszedánnal? Lehet, még szép, nagy élmény.

    De ha a tizedekre mégy, ha sok kört akarsz menni, akkor van az a szint, amikor egy dedikált versenygép a vége. Ettől persze akik azzal tolják, ők is vezetnek normál autót - és valószínűleg azt is élvezik. És nem kell őket kővel dobálni, hogy deaz emöt is van olyan jó. Attól függ, kinek és mire.

    [ Szerkesztve ]

    An α beta user... "A pokol szerintem egy végtelen IKEA áruház, az örökkévalóságig bolyonganak a kárhozott lelkek a Boysenbar alátétek és az Almaröd tükrök közt"

  • doooo

    veterán

    válasz Neck #181 üzenetére

    "Dooo kolléga fotói közelítik meg, de ott is látszik, hogy messze nincs annyi részlet, és jóval közelebb kellett menni hozzá - vagy bejön, vagy nem."

    Ne is haragudj, ezek eleve nem olyan helyről lettek fényképezve, mint a tiéd. Szerintem elég egyértelmű melyik pozícióból, és milyen kamerával könnyebb fényképezni egy szitakötőt, és az nem az, amiben én készítettem. Mellesleg meg ahogy írtam is, rontott a feltöltés a fényképen, szóval véletlenül sem látszik mennyi a valódi részlet, vagy mennyire éles az eredeti kép, de, és ez fontos de, láthatóan bőven megállják a helyüket a te képeden látható szitakötővel szemben, részletességben is, mindenben, ezt mindenki látja, aki ránagyít a te képedre a Drive-ban (tehát nem állja meg a helyét, hogy "messze nincs annyi részlet", mert egyértelműen van, az egyedüli különbség, hogy nálam sokkal szűkebb volt a fókusztartomány, mert nem teleobjektívvel, messziről fényképeztem, gondolom ez evidens azoknak, akik legalábbis hobbiból szoktak fényképezni).
    Ja és én vágtam is a képekből (vagy más szóval belenagyítottam), elég sokat (azért, hogy butítva is értelmezhető legyen a jelenlévőknek, hogy mi is van ott). Ennyire azért én sem bírtam volna közel menni.

    Amúgy miről is szól ez a vita? Arról, hogy egy teleobjektíves kamera jobb képet csinál messziről, mint egy apró, másodlagos kamera egy mobilon? Jé... ennek az ellenkezője fel sem kellene, hogy merüljön. Nincs miről beszélni/vitázni. Senki sem állította ennek ellenkezőjét. Sőt, ahogy látom te is ugyanezt mondod egy kommentel később, szóval... be is fejezhetjük, az "ilyet mobil nem tud" dolgot. Legtöbbször értelmetlen.
    Máskor meg egyértelműen tud jót a mobil, főleg ha fixen a főkameránál maradunk (illetve a fényképezőgépek, kb.18mm-es alapállásánál, hisz ez a legigazságosabb felállás), és nem kezdünk bele mindenféle 300mm-es zoomolásokba.

    [ Szerkesztve ]

  • Neck

    veterán

    válasz doooo #185 üzenetére

    Bocs, nem tudtam, hogy ennyit ront a fórummotor a feltöltött képeken.
    Ha megosztanál egy linket (akár privátban) egy jobb minőségű verzióról, szívesen megnézném :)

    Félre ne érts: szerintem fantasztikusak a fotóid, amiket megosztottál, nekem nagyon tetszik. Ugyanakkor tisztában vagyok vele, hogy nem ugyanolyanok voltak a körülmények. Ugyanabból a szituból, amiben te voltál a mobillal, egy fényképezőgéppel is minimum ugyanígy meg lehetett volna lőni a képeket.
    Abban a szituban, amiben én lőttem (a szerintem szép, részletes) szitakötőt, ott a velem mobillal sétálóknak nem lett volna fotója.

    Pont ezért nincs értelme ezen egy fórum keretein belül vitatkozni - és ebben mindannyian egyetértünk. Mindösszesen annyi a tanulság, hogy Hint-et nem nyűgözték le a fényképezőgéppel készült fotók :D

    [ Szerkesztve ]

    An α beta user... "A pokol szerintem egy végtelen IKEA áruház, az örökkévalóságig bolyonganak a kárhozott lelkek a Boysenbar alátétek és az Almaröd tükrök közt"

  • doooo

    veterán

    válasz Neck #186 üzenetére

    Sokat ront, 2 megapixelesre rontja...

    "Ugyanabból a szituból, amiben te voltál a mobillal, egy fényképezőgéppel is minimum ugyanígy meg lehetett volna lőni a képeket.
    Abban a szituban, amiben én lőttem (a szerintem szép, részletes) szitakötőt, ott a velem mobillal sétálóknak nem lett volna fotója."

    Ez pedig pontosan így van. Első szituációban (megfizethető fényképezőgép esetén, nem milliós kategóriában) a lényeg, hogy a mobil is bőven megállja a helyét, és nem fog az ember feje túlságosan fájni, amiért nincs nála gép, a másiknál meg nincs az a mobil, ami ennyire éles képet lőne messziről (bár egyrészt nem tudom mennyire messziről lőtted, másrészt azért el tudom képzelni, hogy egy S20Ultra 48 megapixeles zoomkamerája azért éles, részletes képet lőne bizonyos távolságon belül, szépen látszódó szitakötővel (kiemelkedően jó zoomkamera mobilok között, azért ezt említem)).

    Ahogy fentebb írtam, nekem is van fényképezőgépem, ami bőven megfér a mobil mellett, nem áltatom magam, hogy nem flexibilisebb (kellő objektívek mellett), illetve nem jobb egy mobilkameránál összesítésben.

Új hozzászólás Aktív témák