Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • tomeko

    csendes tag

    válasz tomeko #2450 üzenetére

    Ja igen azt elfelejtettem, hogy fejlesztői környezetem már van hozzá, meg USB kábel is, csak még véletlenül sem szeretném elcseszni a mostani programot.

  • Szirty

    őstag

    válasz tomeko #2451 üzenetére

    Hali tomeko!

    "fejlesztői környezetem már van hozzá, meg USB kábel is"

    Azt még véletlenül sem árulod el, hogy milyen (melyik) fejlesztői környezeted van hozzá és annak melyik verziója, ugye? :)

    [ Szerkesztve ]

  • tomeko

    csendes tag

    válasz Szirty #2452 üzenetére

    Hát ha már így rákérdeztél, el is árulhatom :)
    (igazából nem tudtam hogy több is van :S)

    Omron CX-one
    CX-programmer 9.03
    (meg a teljes pakk az összes szoftverrel, de úgy néztem a fentivel fogom tudni abszolválni a feladatot)

    Itt van egy olyan menü, hogy
    PLC -> Auto online -> Direct online
    Ablak felugrik Serial és USB közül lehet választani
    USB kiválaszt, kérdés felugrik:
    Szeretné a programot "transzferálni" a PLC-ről a kapcsolódás után automatikusan?
    (Transfer IO table and Special Unit Setup ezt bepipáljam?)

    válasz: YES

    utána keresi a PLC-t

    De mivel nem mertem rádugni, ezért itt megállt a mutatvány.

    Ha a fenti sort végig csinálom akkor elméletileg menni fog ugye?

    Bocs, de tényleg kissé fázom a dologtól, nem is szívesen vállaltam be.

    Köszönettel:
    Tomeko

  • Szirty

    őstag

    válasz tomeko #2453 üzenetére

    Hali tomeko!

    "(igazából nem tudtam hogy több is van :S)"

    Van. Ráadásul abból, hogy ez 9.03 gyanús, hogy sok korábbi verzió is létezik.

    Azt a módszer amit leírtál, még nem próbáltam. de abból amit leírtál kiderül, hogy az kell neked.

    "(Transfer IO table and Special Unit Setup ezt bepipáljam?)"

    Igen pipáld. Itt azt szeretné tudni, hogy az I/O táblát meg a speciális IO-k (ha vannak) beállításait is áttöltse-e.

    A lényeg az, hogy a PLC-be csak akkor tudod rátölteni a programot (vagyis a semmit) a CX-programmerből, ha a PLC STOP módban van. RUN módban nem.
    Ha a PLC RUN módban van, és a CX rá akar valamit tölteni, akkor előbb megkérdezi, hogy STOP módba kapcsolhatja-e és figyelmeztet, hogy a PLC által vezrelt gép ettől le fog állni.
    Itt még mondhatsz neki nemet ha ilyet kérdez és akkor nem lesz baj.

  • tomeko

    csendes tag

    válasz Szirty #2454 üzenetére

    Köszönöm szépen!

    Kipróbálom és jelentkezem, a majdani eredményekkel.

    Üdv:
    Tomeko

  • misi91

    csendes tag

    Sziasztok!
    Segítséget szeretnék kérni PLC terén.
    Találtam elektronikai hulladékok között egy OMRON SYSMAC C28K tipusú plc-t.
    A szerkezet működik külsőleg nem is sérült.Valaki megtudná mondani, hogy milyen programozó vezeték kell hozzá?
    Illetve milyen szoftverrel lehet programozni?
    Valaki dolgozott már ilyennel?

  • Szirty

    őstag

    válasz misi91 #2456 üzenetére

    Helló misi91!

    Szerintem egy LK201-es host link unit kell hozzá, amit rádugsz a C28K elején lévő fekete (peripheral) csatlakozóra és van rajta egy soros (RS232) port.

    Nem emlékszem, hogy a syswin ismeri-e a C28K-t, de ha nem, akkor a DOS-os LSS pl biztos.
    Bár az utóbbi esetben a programozására tett, minden kísérleted még LK201 birtokában is kudarcra van ítélve ha a gépeden nincs natív RS232 port, mivel a DOS-nak nem barátja az USB. Tehát USB-RS232 átalakító felejtős ebben a konstellációban.
    Még SysWin mellett (16 bites windows 3.1-es program) sem garantált USB-s soros porttal való működés.

  • misi91

    csendes tag

    válasz Szirty #2457 üzenetére

    És LK201-es host link unit-ot honnan lehet szerezni hozzá?
    A szoftver gondolom omron legyen , de azon belül mind 1 hogy melyik verzió?
    Én találtam 30 napos szoftvert de abba be kell állítani a pl tipusát és ilyen tipusú noncs benne. A gépbe van soros port. :)

  • misi91

    csendes tag

    válasz misi91 #2458 üzenetére

    Esetleg tudnál ajánlani ill linkelni egy szoftvert amivel menne? :B

  • Szirty

    őstag

    válasz misi91 #2458 üzenetére

    Hali misi91!

    "És LK201-es host link unit-ot honnan lehet szerezni hozzá?
    A szoftver gondolom omron legyen , de azon belül mind 1 hogy melyik verzió?"

    Fogalmam sincs honnan lehet szerezni LK201-et! Ezek 25-30 éves cuccok! Esetleg áss mélyebbre abban a kukában :)
    Használt cikk fórumokon és web helyeken esélyes még.

    Szoftver verzió?
    A nevét leírtam, Syswin, vagy LSS (ladder support system) az esélyes. Többet nem tudok róla írni. Ha nagyon akarod megnézem melyik ismeri és annak milyen verziója van meg. De fejből ez nem megy most.

  • misi91

    csendes tag

    Sziasztok!
    Ma is lenne 2 db PLC amiről szeretnék többet tudni. :) Elég régi tipusok.
    Leselejtezés miatt kerültek hozzám.
    Az egyik egy AEG PC-A984-145.
    A másik egy KLÖCKNER MOLLER PS3-DC-EE3.
    Azt szeretném tudni h milyen szoftver kell a programozásukhoz?

  • oli83

    tag

    válasz Szirty #2203 üzenetére

    Sziasztok!

    Ismét Protool-os galibába keveredtem.
    Van egy Symbolikus változóm, amiben 350 db váltózó szövegem van. Ezeket szeretném megmachinálni, úgy, hogy maradna a darabszám, csak éppen bizonyos szövegeket és számokat szeretnék felcserélni.
    Valami sokkal előrébb, valami kevéssel hátrébb kerülni....
    Mindenképpen a symbol listát kellene módosítani.
    Korábban Szirty-től már kaptam egy ötletet, amiben Export/Import-tal lehetne módosítani. De ez most nekem valahogy nem működik.
    Persze ezt a módszert hiba üzenetekhez kaptam, most pedig symbolikus változókhoz kellene használnom.
    A gond ott van, hogy nem minden sort exportál ki a gép (de lehet, hogy csak én nézem rosszul), és a szöveghez tartozó számot is jó lenne valahogyan látni.

    üdv.: oli83

  • Szirty

    őstag

    válasz oli83 #2463 üzenetére

    Helló oli83!

    Tehát ha jól értem van egy (vagy több) olyan text list protoolban, aminek 350 value és text eleme van?
    Ki volt az az elvetemült, aki azt a projectet csinálta? :)
    20-30 elemnél nem nagyon érdemes többet rakni egy text listába szerintem.

    Az export/import itt csak a fordítás segítésére van, ezért nem teszi bele az értéket a CSV-be.
    Szerintem kézzel egyenként kell átírogatnod, perpill más lehetőséget nem látok :)

    Miért kell átírogatni amúgy?

  • oli83

    tag

    válasz Szirty #2464 üzenetére

    Hali Szirty!

    Akkor hát így jártam :W
    Ez a symbolikus változó egy olyan változó amiből kitesszük az első oldalra az első 50db-t, a másodikra a második 50db-t ...... és így tovább.
    A tisztelt vevő pedig mostantól más sorrendben szeretné látni az egyes oldalon megjelenített elemeket (persze oldalak között is cserélődnek az elemek -sajnos szabálytalanul- ).
    Anno takarékoskodtak a változókkal...

    üdv.: oli83

  • Szirty

    őstag

    válasz oli83 #2465 üzenetére

    Hali oli83!

    Egyre inkább úgy tűnik, hogy nem teljesen értem a problémád lényegét.
    Text listával hogyan takarítható meg változó? :)

  • Szirty

    őstag

    válasz oli83 #2467 üzenetére

    Hali oli83!

    Sajnos nem tudok rá jó tippet adni.
    WinCC Flexible-ben meg lehetne oldani export/importtal, az menti az értéket is, amihez hozzá van rendelve a szöveg.

    A ProTool projectet még csak be lehet olvasni Flexbe, de visszafele már nem megoldott sajna.

  • oli83

    tag

    válasz Szirty #2468 üzenetére

    Hali Szirty!

    Köszi
    Maradnom kell a Protool mellett. Nem szabad átgenerálni.
    Amit őszintén szólva nem bánok. Így legalább kisebb méretűek maradnak a projektek, meg izomgépek sem kellenek a munkához.
    Egyébként már végeztem is a monoton kattintgatással.
    Viszont a WinCC F.-es verziót holnap kipróbálom.

    üdv.: oli83

  • dekorn

    csendes tag

    Sziasztok!

    Segítséget szeretnék kérni abban, hogy ha van egy S7-315 2DP CPU-m és arra ráakasztok egy Simatic NET 343-1 LEAN modult, akkor azt hogy tudom a Simatic NET OPC-vel összehozni. A modul HW conf.ba beállítva feltöltve és a modult lehet látni meg a CPU-t is, annyi csak hogy OPC-t hogy tudunk rálátni a DB-k re?

    Előre is kösz mindenkinek

  • kip.kop

    csendes tag

    Hali
    Ember nagysagu kabel csorlore szeretnem ha tanacsot adnatok milyen szenzort tanacsoltok a kabel megvezetore, ami detektalja a kabel merolegesseget a csorlo dobra. A leirast is kernem hozza.

    SC BeautyCare SRL: www.supernail.ro, www.superunghii.ro, www.crystal-nails.ro, www.sensx.ro

  • komlosdi

    csendes tag

    Sziasztok!

    Segítséget szeretnék kérni MPI porton keresztül történő illesztéshez.
    Siemens S7 300 PLC -hez szeretnék illeszteni egy WEINTEK MT8070iH érintőképernyős kijelzőt. A kijelző adatlapja szerint közvetlenül illeszthető az eszköz az MPI hálózathoz, 187.5 kbaud sebességig.

    Üdv.: KP.

  • Szirty

    őstag

    válasz komlosdi #2472 üzenetére

    Hali komlosdi!

    Első lépés: gyártónál infót keresni.
    PLC_connection_guide.pdf

    A PDF 436. oldalát nézd (SIEMENS S7-300 MPI). (PDF belső oldalszámozása szerint 433. oldal).

    [ Szerkesztve ]

  • komlosdi

    csendes tag

    válasz Szirty #2473 üzenetére

    Hali Szirty!

    Sajnos ezen már túlléptünk, de nem vezetett eredményre....
    Megpróbáltam más HMI gyártok hasonló leírásait is értelmezni, de az sem vezetett eredményre.

    Ami nem világos számomra:
    1. Címkiosztás:
    Hol adhatom meg a Weintek fejlesztőkörnyezetében a kijelző címét? Vagy ezt nem is kell megadni, hanem a PLC automatikusan kiosztja?
    Csak arra kell vigyáznom, hogy a "max. station number" legyen legalább akkora mint az MPI-re felfűzött eszközök száma?

    2. Felfűzhetek akár több kijelzőt (más gyártmányúakat) is ugyanazon MPI buszra?

    3. A PLC adott memória területét kívánom írni és olvasni a kijelző által. Szükséges a PLC programjának a módosítása az adatcsere érdekében? Esetleg engedélyeztetni kell a hozzáférést?

    4. Feltételezem, hogy Master/Slave kommunikációrol van szó, ahol a PLC a master, tehát Ő kezdeményez minden kommunikációt. Tipikusan milyen lekérdezési gyakorisággal működhet a kommunikáció? Cél: 5Hz-el 16-16 bájtnyi adat cseréje.

    Üdv.: KP.

  • zsolo_d

    tag

    válasz komlosdi #2474 üzenetére

    Kedves komlósdi!

    Általában úgy kell lenni ezeknek, hogy a HMI konfigurációjánál kell kiválasztanod a használandó drivert, jelen esetben a Siemens drivert.
    Sajos ezt a panelt nem ismerem, viszont én EXOR uniOP panelt használok, ahol ki kell választani szoftveresen, hogy milyen PLC-vel akarok kommunikálni.
    Leginkább Saia-EXOR párost használok.

    Pont fordítva!
    Ilyen esetben mindig a PLC a Slave és a HMI a Master! (ha operátor panelről van szó)
    És a panelnál kell szoftveresen a PLC Slave ID-jét beállítani, ami a Station number, ahonnan adatokat vagyis regisztereket, flag-eket, vagy bármilyen médiát ki akarok olvasni illetve írni.

    Amennyiben olyan panel ami nem operátorpanel, hanem PLC alapú terminál (a programja a PLC-ben fut), akkor más a helyzet.

    Üdv.:Zsoló

    Puding próbája az evés...

  • Szirty

    őstag

    válasz komlosdi #2474 üzenetére

    Helló komlosdi!

    1. Címkiosztás:
    Hol adhatom meg a Weintek fejlesztőkörnyezetében a kijelző címét?"

    Ezt nem tudom, nem ismerem azt a panelt.

    "2. Felfűzhetek akár több kijelzőt (más gyártmányúakat) is ugyanazon MPI buszra?"

    Természetesen igen. Az MPI erről szól. (Nem elfeledkezve a helyes lezárásról)
    Bár ez a kérdésed és az a tény, hogy véletlenül a kínai nyelvű doksi címét raktam be az előző üzenetbe arra enged következtetni, hogy nem nézted meg a PLC_connection_guide.pdf-et.
    Abban ugyanis egyértelműen benne van a kérdésedre a válasz (437. oldal)
    Itt a helyes cím (angol): PLC_connection_guide.pdf

    "3. A PLC adott memória területét kívánom írni és olvasni a kijelző által. Szükséges a PLC programjának a módosítása az adatcsere érdekében? Esetleg engedélyeztetni kell a hozzáférést?"

    Nem kell engedélyezned semmit. A PLC memóriáját a PLC tudta nélkül, a PLC programjától függetlenül olvassa a HMI. A PLC programban semmit nem kell tenni ennek érdekében (csak akkor, ha a kívánt adat nem áll rendelkezésre).

    "4. Feltételezem, hogy Master/Slave kommunikációrol van szó, ahol a PLC a master, tehát Ő kezdeményez minden kommunikációt. Tipikusan milyen lekérdezési gyakorisággal működhet a kommunikáció? Cél: 5Hz-el 16-16 bájtnyi adat cseréje."

    Mindig a HMI kérdez, ahogy Zsoló is írta, mert a HMI tudja mit akar. Ezért nem kell a PLC programban törődni a HMI-vel csak annyira hogy a szükséges adatok rendelkezésre álljanak. A HMI kérdez, a PLC válaszol.
    Az általános lekérdezési gyakoriság 1 másodperc szokott lenni. De ez több száz vagy ezer TAG mellett (persze nem kérdezi le állandóan mindet, csak amelyik éppen kell a kijelzéstől függően).
    Pl. Siemens WinCC Flexible legkisebb lekérdezési idő 100ms. Ez még nem szokott problémát okozni.

  • komlosdi

    csendes tag

    válasz Szirty #2476 üzenetére

    Kedves Zsoló és Szirty!

    Köszönöm az infókat!

    Működik a kapcsolat! :)

    Két helyen hibáztunk, de végül is megoldottuk: A WEINTEK HMI lábkiosztása nem kompatibilis az MPI/Profibus 9 tűs csatlakozójának lábkiosztásával, illetve a WEINTEK konfigurálásánál egy paraméter fölött átsiklottunk...

    A kapott linket valóban nem nyitottam meg..., hiszen 3. napja ezt olvasgattam, csak mint kiderült nem kellő alapossággal... :W

    Köszönettel: KP.

  • Szirty

    őstag

    válasz komlosdi #2477 üzenetére

    Hali komlosdi!

    Lényeg, hogy működik! :)

    Én is tapasztaltam már azt, hogy csak azért, mert ugyanazt a célt szolgálja a csatlakozó és ugyanúgy is néz ki, még nem biztos hogy ugyanúgy van bekötve :)

    A dolog másik oldala meg az, amikor ellenőrzöm és emiatt leb@sznak, hogy ne bonyolítsd, dugd be oszt haderiggyen...

  • #95092224

    törölt tag

    zsolo_d, Szirty:

    Elméleti kérdésem lenne az iménti leírtakkal kapcsolatban. Nem pont a HMI-kről, hanem alapvetőbb dolgokról.

    Ha olyat kellene megcsinálnom, mint fentebb említett példa, nevezetesen egy plc regisztereit kell olvasnom és írnom is annak működése közben, és mindezt a plc programjába való beavatkozás nélkül, általános jelleggel elmondható, hogy bármilyen profibuszra felcsatlakozott szabványos eszköz meg tud ilyet csinálni? Annyi az egész, hogy station number, és tudni melyik regisztereket kérjem le / írjam át, és simán fog működni?

    Mindehez persze feltételeztem, hogy az adott plc-nek egyáltalán profibuszos felülete van, amire felcsatlakoztathatom azt az eszközt, amit előzőleg megfelelően konfiguráltam. Viszont a plc vezérlő szoftverébe semmi módon nem avatkozhatok bele, és ez lényeges peremfeltétel lenne.

    Azon filozom, hogy a profibusz hálózaton belül nincsen valamiféle előre beállított védelem, hogy bizonyos eszközök bizonyos eszközökhöz nem férhetnek hozzá, mert a busz master a kezükre csap érte? Alapértelmezetten minden eszköz "megbízható"-nak van nyilvánítva, és bármelyik megtehet akármit?

    Ha túl nagy marhaságot írtam, szóljatok rám. Én ugyanis nagyon nem vagyok képben ezekről a dolgokról.

  • Szirty

    őstag

    válasz #95092224 #2479 üzenetére

    Helló topsli!

    "Ha olyat kellene megcsinálnom, mint fentebb említett példa, nevezetesen egy plc regisztereit kell olvasnom és írnom is annak működése közben, és mindezt a plc programjába való beavatkozás nélkül, általános jelleggel elmondható, hogy bármilyen profibuszra felcsatlakozott szabványos eszköz meg tud ilyet csinálni? "

    Nem. Nem teheti meg bármilyen Profibuszra csatlakoztatott eszköz, csak amelyik erre képes, azaz erre fel van készítve, más szóval amelyiknek erre szüksége van.
    Pl. egy remote I/O DP slave ilyet soha nem tesz. Nem tesz ilyet DP-s frekvenciaváltó sem szóval semmilyen DP slave. ha jól gondolom ez egyáltalán nem is a profibusz DP protokoll / kommunikáció része.
    Egy profibuszra csatlakoztatott HMI nem DP slave és nem is DP master! Egy profibuszos HMI más protokollt használ a PLC-vel való kommunikációra, nem a profibusz DP-t, de a profibusz fizikai közegét használja a kommunikációra. megteheti, mert pl. siemens S7 a profibuszon egyszerre képes többféle protokollt is használni. Ez teszi lehetővé pl. hogy számítógépet csatlakoztassunk a profibuszra és így programozzuk a PLC-t, az sem a profibusz protokollon keresztül történik!
    Mindebből az következik, hogy ha egy olyan profibuszos PLC rendszered van, amelyik csak DP kommunikációra képes a profibuszon keresztül, annál semmi olyasmit nem tehetsz meg, amiről írtál.

    Az egész dolog nem is köthető a profibuszhoz konkrétan éppen a fentiek miatt.
    Hiszen pl. S7 rendszerben egy MPI buszra vagy ethernetre kötött HMI is képes a PLC regisztereit írni vagy olvasni és azokon keresztül is zavartalanul működni.

    "Azon filozom, hogy a profibusz hálózaton belül nincsen valamiféle előre beállított védelem, hogy bizonyos eszközök bizonyos eszközökhöz nem férhetnek hozzá, mert a busz master a kezükre csap érte?"

    A profibusz és egyéb terepi hálózatra kapcsolt eszközök egymáshoz való hozzáférhetősége nem korlátozások hiányának, hanem a lehetőség szándékos megteremtésének az eredménye!
    A cél nem a kommunikáció korlátozása, hanem a kommunikáció lehetőségének a megteremtése!

    "Alapértelmezetten minden eszköz "megbízható"-nak van nyilvánítva, és bármelyik megtehet akármit?"

    A terepi buszt használó eszközök tervezésekor igen komoly figyelmet fordítanak arra, hogy az eszköz minden tekintetben jól, a specifikációban pontosan meghatározott módon működjön a specifikációban meghatározott körülmények között.
    ha nem így működnének, akkor ki lehetne őket dobni a kukába, mert hibás működésükkel teljes gyártósorok megbízhatóságát ásnák alá.

    Ha a megbízhatóságot azért kérdőjelezed meg, mert a fent említett korlátlan "nyíltság" lehetővé teszi, hogy eszközök vagy valakik azok segítségével esetleg illegális vagy szándékosan kártékony tevékenységet folytathatnak, akkor igazad van.
    Bárkinek aki fizikailag hozzáfér egy terepi buszhoz lehetősége nyílik könnyedén hatalmas károkat okozni egy rendszerben azzal, hogy a buszra csatlakozik és regisztereket kezd el felülírni.
    De ne felejtsük el, hogy ha már ott van (vagyis fizikailag hozzáfér) akkor ezt egy baltával még ennél is sokkal egyszerűbben megteheti!

    Az illegális behatolások, hekkerek, adathalászat stb ellen nem a terepi busz szintjén kell védekezni! A terepi busz és a rákapcsolódó eszközök közvetlen részei egy zárt automatizálási rendszernek.
    Ilyen alapon kételkedhetnénk egy mezei analóg bemeneti modul, vagy a PLC-be dugott flash memória megbízhatóságában is, ami a "jó szándékot" illeti.

    Tehát nem elvetélt ötlet az, hogy HMI-t illesztesz egy PLC-hez, aminek a programját nem akarod megváltoztatni.
    De ismerni nagyon kell azt a programot, mert ha írkálni kezd a HMI a PLC-be, akkor jó szándék ide vagy oda, bizony nem mindegy mit hova ír :)
    Az adatok olvasásával kapcsolatban pedig tudni kell hogy az adat amit olvasni akarunk egyáltalán rendelkezésre áll-e a PLC-ben és ha igen mit kell kiolvasni és ami onnan jön azt hogyan kell értelmezni.
    A PLC-nek nem kell hogy profibuszos legyen. Olyan legyen, aminek van szabad csatlakozási lehetősége HMI eszközhöz, legyen az profibusz is akár, vagy ethernet, vagy soros port.

  • #95092224

    törölt tag

    válasz Szirty #2480 üzenetére

    Köszönöm a választ Szirty. A jelek szerint pár dolgot elnéztem. Esetleg kérném további tanácsaidat a dolgok pontosításában.

    A terepi buszok elleni hekker támadás threadet szerintem zárjuk le. Ha bármilyen utalásom ilyesminek tűnt volna, ezúton jelezném, pusztán tévedés volt részemről. Bármilyen ipari termelési rendszert természetesen zártra terveznek, és biztonsági szolgálattal védenek, ergo hekkerek álmodozzanak csak nyugodtan, úgysem fognak labdába rúgni sohasem. Maximum géppuskával, de az nem a mi asztalunk.

    Megfordult viszont a fejemben, hogy mi történik akkor, amikor valaki olyan program vezérlést ad az eszközöknek, hogy valamit összekutyul? A nap bizonyos szakaszában mindenki csak ember, és tévedhet. Influenza, stressz, akármi. Az informatikában számos ilyen "gyerekzár"-at iktattak már be fejlesztői környezetekbe azzal a célzattal, hogy a fejlesztők a saját figyelmetlenségük és ostobaságuk ellen tudjanak védekezni. Ipari környezetben annyira jól kiképezett szimulátor alkalmazások lennének, hogy ha hibásan van egy alkalmazás elkészítve, garantáltan észreveszik még a logikai butaságokat is?

    A busz protokollokkal a jelek szerint valamit félre értettem. Részemről a "profibusz" alatt egy layer 1 felületet értettem, nevezetesen halom kábelezés, és csatlakozók, rajtuk előreszámítható 0 és 1 bitekkel, amik azonos típusú adat keretekbe szerveződnek, amire magasabb layeren protocolok illeszkednek. Olyasmik, mint a PB-DP, PB-DP-V1, PB-DP-V2/ISOM, PB-DP-V2/DXB, PB-DP-V2/CLKS, MPI. Ezekkel találkoztam össze doksikban. Ezek közül igazából mindegyiket csak slave funkciók kapcsán láttam említeni, most pedig fentebb olvasható dolgokból arra következtettem, MPI protocol master funkciókra is alkalmas lehet. Ellenőrzésként megkérdezném, az MPI protocol elektronikailag ugyan arra a buszra csatlakozik, mint a DP slave-ek, vagy fizikailag is külön busz, külön csatlakozók, és teljesen szét vannak választva?

    A "HMI"-ről kb annyit találtam, ami a wiki-ben le van írva (human machine interface, ami kb mindenre igaz, monitorra, egérre, billentyűzetre, stb), meg persze google pajtás előadásában szimpatikusan vigyorgó öltönyös bácsik-nénik brossúra fotóit - de semmi releváns dolgot. Van egyáltalán szabványban leírt neve a kommunikációs protokoljának az S7 rendszerekben, vagy definíció szerint ez valami olyasmi, amit a Siemens olyanra tervezett, amilyenre, és senki másnak nincsen hozzá nyúlka-piszka?

    Például találtam pár layer 2-es eszközt itt:

    http://www.profichip.com/products/overviewasics/

    Ezek közül pedig ennek a neve ugrott be a fentebb olvasottak alapján:

    http://www.profichip.com/products/overviewasics/mpi12x/

    Ez az eszköz alkalmas lehet bus masterként viselkedni, és a CPU regisztereihez hozzáférni? (Feltételezzük, hogy az ehhez szükséges konfigurációs beállítások a rendszerben megtörténnek. De csak konfigurálás. Semmi extra program support, nevezetesen hogy a CPU direkt kiírogatja a regisztereit erre az eszközre, mint slave-re, mert az már csalás :) )

    Ha ez az eszköz nem az, amire én gondoltam, részemről akkor is érdekelne, van-e lehetőségem ilyen eszközt megépíteni. És természetesen nem a szép színes érintőképernyőre, és a java fejlesztői környezetre értettem mindezt, hanem arra, hogy valahogyan csatlakozni kell a CPU felé a buszra, és teljesíteni a protokol elvárásokat. Mindezek IEC doksiban olyan 8..10 ezer oldalon keresztül természetesen remekül le vannak írva (és nem csak 10 ezer oldalnyi, de olyan summa 15 millió forint is az a full doksi webstore-ból), de azt mind átolvasni, az azért sok lenne nekem. Valami rövidebb célirányos dokumentáció (max 4-500 oldal), esetleg kész layer2-es IC evaluation kit / stack support, ilyesmik. Létezhet ilyen kereskedelmi forgalomban?

    [ Szerkesztve ]

  • #95092224

    törölt tag

    Hmm, még egy kiegészítő kérdés. Lassan esik le a tantusz.. Jellemző, hogy milyen CPU-k mellett van lehetőség egyáltalán ilyen protokolt használni? Pld ez valami új keletű dolog, ami S7-est igényel?

  • Szirty

    őstag

    válasz #95092224 #2481 üzenetére

    Hali topsli!

    "Ipari környezetben annyira jól kiképezett szimulátor alkalmazások lennének, hogy ha hibásan van egy alkalmazás elkészítve, garantáltan észreveszik még a logikai butaságokat is?"

    Majdnem mindig garantáltan észreveszik a butaságot. Leggyakrabban akkor, amikor a gép hülyeséget csinál, vagy épp semmit. :)
    De ez sem mindig jön össze azonnal. Van, hogy a problémát egy hosszú feltételsor teljesülése szüli. Ilyenkor az "együtt állás" csak kis eséllyel, vagyis ritkán jön létre.
    Ez egyébként a hibajelenségek mumusa...
    Szóval igen, előfordulnak hibák az ipari rendszerekben is, hogyne fordulnának elő.
    A fejlesztői környezetek itt is segítik a fejlesztőt a munkájában, de nem kötik meg az ember kezét olyan módon ahogy a kérdésed sugallja.
    Kivételek ez alól a safety rendszerek, ahol nagyon komoly szabályrendszer szerint lehet (csak úgy engedi) bizonyos funkciókat összeállítani. Konkrétan pl. a safety PLC.
    Elég jelentős korlátot jelent egyébként. Az ilyen PLC azon kívül hogy drága, emiatt elég korlátolt is. csak indokolt esetben használják. Pl. ahol emberélet, testi épség forog kockán, vagy környezeti katasztrófa esetleg jelentős anyagi kár keletkezhet a hibás működésből (gyógyszer ipar, olajfinomítók, vegyi üzemek, erőművek, és általános gépek munkabiztonsági rendszerei).

    A privát véleményem az, hogy a PLC programozás eléggé gépközeli programozás. Tehát nem végletesen magas szintű, mint pl. a PC-s adatbázis kezelés, webes fejlesztés, objektum orientált nyelvek, vagy épp a vizuális egérhúzogatós alkalmazás generátorok.
    A PLC program sokkal közvetlenebbül és ezért átláthatóbban hat a berendezésre, mint mondjuk egy visual basic a PC hardverér. Szerintem sokkal jobban oda lehet figyelni a hibákra.

    Egyébként meg ha durva hibát vét az ember, akkor a gép adott esetben tör és zúz, görbülnek a vasak. Volt már olyan és lesz is! De sokkal gyakoribb az, hogy nem megy, mint az, hogy kárt tesz.
    Jellemzően nagyobb közvetlen károkat lehet okozni mint egy játék program vagy böngésző elrontásával. De nehezebb is elhibázni!

    "A busz protokollokkal a jelek szerint valamit félre értettem."

    A profibusz egy bizonyos konkrét terepi busz kialakítás neve. Beleértve az összes lajert és lehetséges protokollt is. Ha csak a fizikai rétegről beszélnénk, akkor RS485-nek kellene hívni és nem profibusznak, mert RS485 alapú.
    Szinte minden nagyobb gyártónak megvan a maga által fejlesztett saját buszrendszere, amik semmilyen szempontból nem kompatibilisek egymással, hogy ne legyen olyan egyszerű az élet.

    "Részemről a "profibusz" alatt egy layer 1 felületet értettem, nevezetesen halom kábelezés, és csatlakozók, rajtuk előreszámítható 0 és 1 bitekkel, amik azonos típusú adat keretekbe szerveződnek, amire magasabb layeren protocolok illeszkednek."

    Akkor nem porofibuszról kell beszélni, hanem terepi buszról (fieldbus). A profibusz egy fieldbus a sok közül. Minden profibusz terepi busz, de nem minden terepi busz profibusz :)
    Azt, hogy ilyen, olyan, meg amolyan kommunikáció is mehet rajta egyszerre, amiknek szinte közük sincs egymáshoz úgy kell elképzelni mint az ethernet+TCP/IP-t. Lehet rajta file-okat le/fel tölteni (pl. FTP) böngészni és videót nézni (stream).

    "Ellenőrzésként megkérdezném, az MPI protocol elektronikailag ugyan arra a buszra csatlakozik, mint a DP slave-ek, vagy fizikailag is külön busz, külön csatlakozók, és teljesen szét vannak választva?"

    Az MPI és a profibusz két teljesen külön busz, teljesen más protokollal, de teljesen azonos a fizikai réteg. Mind a kettő ugyanolyan RS485. Ezért a csatlakozó kialakítása, sőt annak bekötése is teljesen azonos. De egy kábelen ez a kettő soha nem megy. Egy busz vagy MPI, vagy profibusz. Ha egy PLC-n mindkettő rendelkezésre áll, akkor az külön csatlakozót jelent, teljesen külön kábelezéssel.

    "A "HMI"-ről kb annyit találtam, ami a wiki-ben le van írva (human machine interface, ami kb mindenre igaz, monitorra, egérre, billentyűzetre, stb),"

    A HMI megnevezés kb annyira pontosan határozza meg az eszközt, mint mondjuk a "számítógép" kifejezés. Sok belefér.
    Régebben valahol itt megpróbálkoztam a megfogalmazásával, de most nem találom.
    Az én értelmezésemben a HMI egy olyan eszköz, ami:
    - Kijelzővel rendelkezik
    - Saját processzora van, esetleg saját oprendszere, a feladatra programozható
    - Billentyűzete van, esetleg érintő kijelzője, vagy mutató eszközt lehet rá csatlakoztatni
    - Közvetlen kapcsolatban áll egy vezérlővel (rendszerint PLC-vel)
    - A vezérlővel képes adatot cserélni, általában mindkét irányban
    - Lehetővé teszi a vezérelt berendezés és az azt kezelő ember között az összes szükséges kapcsolat megteremtését.

    Az utolsó a lényeg, az előtte lévők annak a célnak vannak alárendelve.
    Ezért nem HMI egy egér vagy egy billentyűzet, bár a HMI rövidítésben szereplő szavak alapján lehetnének azok.
    Egy HMI tehát egy programozható készülék. Rendszerint LCD kijelzővel, billentyűzettel, előlapba szerelhető kivitelben (néha hordozható kivitelben) és szinte mindig sokféle kommunikációs lehetőséggel.
    Konkrétan arra való, hogy egy ipari vezérlés "monitora és billentyűzete" legyen. helyettesíti (kiváltja) az ún. űrhajós pultokat, amin ezer lámpa gomb meg kapcsoló van.
    A HMI-n a vezérlő hibaüzeneteket jelenít meg, a vezérelt berendezésről közöl információkat (darabszám, nyomás, hőmérséklet, lényegében bármilyen információ megjeleníthető rajta a gépről, ami a PLC-ben rendelkezésre áll. Továbbá lehetővé teszi a berendezés működésmódjának, vagy paramétereinek megváltoztatását, ellenőrzését.
    Egy egér, vagy egy monitor önmagában ilyesmire nem képes, ezért azt nem tekinthetjük HMI-nek. De pl. egy számítógép konfiguráció egy HMI szoftverrel már igen.

  • Szirty

    őstag

    válasz #95092224 #2481 üzenetére

    Hali topsli!

    "Van egyáltalán szabványban leírt neve a kommunikációs protokoljának az S7 rendszerekben, vagy definíció szerint ez valami olyasmi, amit a Siemens olyanra tervezett, amilyenre, és senki másnak nincsen hozzá nyúlka-piszka?"

    Pl. a profibusz esetében a profibusz kifejlesztői (ami néhány cég) létrehoztak egy szervezetet akik pátyolgatják, egyengetik az útját.
    A cél nagyjából az, hogy más gyártók számára is elérhetővé tegyék és ezzel egy kvázi ipari szabványt hozzanak létre. Akárcsak a profinettel, ami lényegében a profibusz ethernetes változata.
    Ez a szervezet készséggel megad minden információt a buszról, ami egy ilyen buszra csatlakozó eszköz kifejlesztéséhez kell. Persze nem ingyen.

    Az MPI-vel nem tudom mi van, nem tudom a siemens elérhetővé tette-e a protokollt.
    Az ethernetes (profinetes) S7-ek képesek TCP, UDP stb kommunikációra, aminek módja hozzáférhető.
    Többet erről sajnos nem tudok mondani. Én nem fejlesztek terepi buszos eszközöket. Inkább alkalmazom (felhasználom) őket.

  • Szirty

    őstag

    válasz #95092224 #2482 üzenetére

    Helló topsli!

    Ezt a kérdésed nem teljesen értem. Mit értesz "ilyen protokol" alatt?
    Azt, amikor ír/olvas a PLC regisztereiből?
    Ha igen, akkor nem, ez nem új keletű dolog. Eleve tudják ezt a kezdetektől fogva.
    Az S7-hez vagy a siemens-hez sem köthető.
    Más gyártók PLC-s környezetében is általános hogy a HMI-k így működnek.

  • #95092224

    törölt tag

    válasz Szirty #2485 üzenetére

    Hi Szirty!

    Köszönöm a kimerítő választ, de (mindig ez a fránya "de" :) ) még valami konkrét dolognak is örülnék.

    Ez a kérés nem feltétlen csak neked szól.

    A fentebbiekből annyit szűrtem le, hogy léteznek olyan eszközök, amiket akár profibuszra (az RS485-ösre) is fel lehet csatolni, és azon keresztül is képesek a plc cpu-ból diagnosztikai adatokat kinyerni, illetve real time a regisztereit felül írkálni - ha éppen ez lenne szükséges.

    Ezek az eszközök (nevezzük őket ezúttal tök8 minek) mégiscsak léteznek, kézzel fogható valamik, vagyis van egy elektronikájuk a profibuszos csatlakozóhoz közel, és ott kell lennie egy layer 2-es elektronikának is. Egy fekete áramköri tok sok lábbal és a tokon egy típus jelzéssel.

    Ha valakinek véletlenül akad egy ilyen a keze ügyében, ami esetleg már elromlott (vagyis túl sok kárt már biztosan nem tud tenni benne), és nem sajnálja rá az időt széttekerni, igazán megtehetné azt az aprócska szívességet, hogy feljegyzi annak az áramköri toknak a típus jelzését. Esetleg ráfotózni egyet a panelra, ha több áramköri tok is ott van, amik nehezen azonosíthatóak. Elég hamar ki tudna derülni, hogy egy ilyen eszközt miből is gyúrnak igazából.

    Előre is köszönöm.

  • Szirty

    őstag

    válasz #95092224 #2486 üzenetére

    Helló topsli!

    Mint már említettem, szerintem egy standard profibus DP slave nem képes arra amit szeretnél. Példaképpen említettem is, hogy azok a siemens panelek, amiket profibuszra is lehet csatlakoztatni (és azon át írnak olvasnak PLC regisztereket) nem DP slave-ként szerepelnek a buszon. A DP slave-ek szerintem csak I/O regiszterek megvalósítására képesek. Az a chip amiket DP slave-ekbe tesznek a profibusz megvalósítására szerintem éppen ilyen.

    Egy fénykép vagy segít, vagy nem. Látsz ott egy Xilinx FPGA-t vagy egy céláramkört és meg is állt a történet.

    Régebben szétszedtem egy S7-et, amin van egy MPI/Profibusz csatlakozás is.


    Itt találod

    [ Szerkesztve ]

  • #95092224

    törölt tag

    válasz Szirty #2487 üzenetére

    Hali Szirty!

    Sajnos ez tényleg nem valami bíztató :( Egy fpga-ba azt raknak bele, amit csak akarnak. Egy típusjelnek azért örültem volna, mert az utal arra, amit a magba belegyömöszöltek.

    Hanem a történet ennyitől még nem állt meg. Ha mást nem, esetleg írhatok a Profibus Organizationnak, vagy akár a Siemens-nek, de ha ezt teszem, akkor legalább abban biztosnak kellene lennem, hogy nem valami nagyon nevetni való csacsiságot kérek tőlük. Náluk ugyanis elég kemény pénzekre tud menni egyetlen tévedés is.

    Találtam egy kicsi leírást a BME honlapján. Nem tudom, mikor készült, és hogy azóta hányszor fogalmazták újra bizonyos dolgok nevét, ezt megítélni kérném a segítségedet. (Abban a világban, amit az IT-ból én látok, olyan 3-4 évente már "nem teljesen igaz" az, ami annak előtte szentírás volt.)

    Itt egy link, ami profibusz ismereteket taglal:
    http://www.fsz.bme.hu/traficc/profibus/profibus_index.html

    Ebben a fejezetben:
    http://www.fsz.bme.hu/traficc/profibus/312sysco.html
    1. osztályú dp masternek ("DPM1"-nek) nevezi a gyakorlatilag cpu-t, ami a dp slaveket kezeli, irányítja a tényleges munkafolyamatot, és 2. osztályú dp masternek ("DPM2"-nek) nevezi az ezeket felügyelő eszközöket. Funkcionalitást tekintve ez kb ráillik arra az eszközre, mint ami működés közben monitorozni tudja a rendszert, és akár a cpu regisztereibe is beleírhat (természetesen mindezt a felügyelet személyes felelősségére).

    Ebben a fejezetben:
    http://www.fsz.bme.hu/traficc/profibus/32exdp.html
    Az oldal legeslegalján az utolsó fejezetben azt taglalja, hogy "MSAC_C2" nevű kapcsolattal (ez gondolom valami firmware-ben rögzített, és layer 2-es szintű elnevezés) a DPM2-esek is képesek kommunikálni a slave-ekkel a DPM1 szinkron adatátvitelétől függetlenül. Sajnos éppen a legutolsó mondat jelentésében nem vagyok biztos, pedig abban egy lényeges dolog van. Az a bizonyos 50-es szolgálati pont, az a DPM2-höz képest slave módban dolgozó DPM1 oldalán elérhető szolgáltatási pont?

    Az 5-ös fejezetben kerül elő a "Profibus-FMS", ami cella szintű kommunikációt valósít meg, és reményeim szerint ez master-master kommunikációt jelent. Szólj rám, ha tévedek. Itt ír róla:
    http://www.fsz.bme.hu/traficc/profibus/51fmsapp.html

    Itt is van egy lista szerű felsorolás:
    http://www.fsz.bme.hu/traficc/profibus/57fmsmix.html

    Ha eddig nem tévedtem el nagyon durván, akkor a 6. fejezetben itt:
    http://www.fsz.bme.hu/traficc/profibus/60implem.html
    A listában az "ASPC2"-es eszköz képes lehet master-master kommunikációval diagnosztikai funkciókat ellátni cella szinten. Az aspc2-t megtaláltam itt is:
    http://www.sea.siemens.com/us/PIC/Development/PROFIBUS/PROFIBUSASICs/Pages/ASPC2.aspx

    Sajnos az ASPC2 oldalán fellelhető dokumentációk fogalom rendszere teljesen más, mint amit a BME oldalain találtam a fentebbi linkeket is tartalmazó dokumentáció teljes elolvasása során, így a kettő kapcsolata igazából kimerül abban a névben, hogy ASPC2. Azért is írtam le az egészet, mert a fentebbi gondolatmenet önmagában zárt, egyébhez hozzákötni nem tudtam, ergo csak önmagában állhatja meg a helyét, vagy sehogyan.

    Az ASPC2-höz találtam doksikat a Siemens oldalán, de aki azokat írta, sajnos ahhoz is elég profi volt, hogy külön működő példa szemlélése nélkül azzal a dokumentációval a világon semmire sem mehessek. Ha ez az eszköz tényleg tudhat olyat, mint amit gyanítok, és sikerül erre valami üzleti alapot is teremtenem (ez legyen egy teljesen külön lap), akkor igazából nem olyan borsos az ára az ehhez tartozó evaluation kiteknek sem, de legalább azt tudnám biztosan, hogy nem fogok nagyon pofára esni egy csúnya elvi tévedés miatt.

    Mindezt azért írtam le, hogy megkérdezzem tőled, akad-e bármi olyan a fentebbi gondolatmenetben, ami lehetségesen elvi tévedés?

    És köszönöm mindazt a temérdek időt, amit kilométer hosszú leveleimnek pusztán az elolvasásával már eddig is rám áldoztál.

  • Szirty

    őstag

    válasz #95092224 #2488 üzenetére

    Helló topsli!

    Gondolom már előbb is érezhető volt, hogy én mint információ forrás kimerültem a számodra.
    Már most többet tudsz a profibuszról mint én :)

    Azt hiszem sajnos nem tudok többet érdemben segíteni.
    Azért hangsúlyoztam, hogy a profibuszon kommunikáló standard HMI eszközök nem DP slave-ként vannak jelen a buszon, mert a DP konfigurációban nem is szerepelnek. A DP master nem illeti őket a "token ring-szerű megszólítással" és igazából nem is érzékeli a DP master a hiányát a buszon (ellentétben a konfigurált DP slave-ek eltűnésével, amik során komoly herce-hurca kezdődik egy PLC programban).
    Az általad többször is linkelt leírás említi a slave-ek között a HMI-t, mint lehetséges slave eszközt. Valóban lehet egy slave HMI is, de konkrétan a siemens HMI-k nem azok.

    Sajnos fogalmam sincs milyen kommunikációt használ egy HMI a profibuszon. Talán FMS lehet, vagy DPM2. Nem tudom.

  • Amper77

    csendes tag

    Hali

    olyan kérdésem lenne, hogy hogyan tudom azt megcsinálni twidosuite v 2.20 ban
    hogy 1 általam választott kimenet a plc "felállása" után folyamatosan aktív legyen bemenet felhasználása nélkül????

  • Szirty

    őstag

    válasz Amper77 #2490 üzenetére

    Hali Amper77!

    Szerintem pl. így:

    (Ez két különböző módszer, elég csak az egyiket alkalmazni)

  • kip.kop

    csendes tag

    Az S7-ben (CPU 314C-2 DP) van olyan block ami a sebesseget meri. Megvan, hogy mennyi kabel hadja el a csorlot (vagy tekerodik fel), de ez egy egysegnyi ido alatti valtozasa megadna nekem a sebesseget. Ha van ra funkcio block, akkor nem csinalnam meg en.

    SC BeautyCare SRL: www.supernail.ro, www.superunghii.ro, www.crystal-nails.ro, www.sensx.ro

  • Szirty

    őstag

    válasz kip.kop #2493 üzenetére

    Helló kip.kop!

    A kérdésed az, hogy gyári funkció van-e ilyen?

    Magad is megnézheted milyen gyári funkciók vannak, mert a step7 telepíti ezek leírását.
    Start menü / SIMATIC / Documentation

    A doksi neve: STEP 7 - System and Standard Functions for S7-300 and S7-400
    és: STEP 7 - System and Standard Functions for TI-S7-Converter

    Szerintem nincs ilyen, annyira egyszerű, hogy percek alatt meg lehet csinálni.

  • Börcz

    csendes tag

    Sziasztok!

    OMRON PLC-t tanulok programozni és keresek egy leírást, hogy egyes elemek mit tudnak végrehajtani, mik kell legyenek a beállításai.
    Pl.: ha egy időzítőt szeretnék beállítani akkor: beírom hogy TIM - és ott van két sor (ami nem látszik) és oda hogy miket írhatok be.

    Ha lehet akkor egy kimerítő PDF legyen :) Hosszú idő lenne leírni az összeset.

    Remélem tudtok rajtam segíteni :) :))
    borcz

    Sony Ericsson forever

  • Börcz

    csendes tag

    válasz Szirty #2496 üzenetére

    Köszi.
    Ez sokat segít, de még mindig nem tudom a problémámat megoldani sajna :)

    A feladat:
    Van egy ciklus megy körbe-körbe. Csupa időzítő. Nekem van 2 időzítő aminek az értékét növelni és csökkenteni és törölni (visszaállítani eredeti állapotba) bizonyos értékek között.

    (Alap: 10mp. FEL gombbal 1mp-vel növelem egészem 30mp-ig; LE gomb max 30mp-ről csökkentem 1mp-vel egészen 10mp-ig. Törölni akárhol van a gombokkal nyomott értékem álljon vissza 10mp-re.)

    Ehhez keresem a cuccokat. Aki mondta hogy kell az ért hozzá csak rövid ideje volt. Valami *B szorzóról beszélt. Meg számlálóról. De nem bírtam felfogni.

    Sony Ericsson forever

  • Szirty

    őstag

    válasz Börcz #2497 üzenetére

    Hali Börcz!

    "Ez sokat segít"

    Kb. amennyit a kérdésedben általad közölt infók segítettek :)
    Nem tudom milyen Omron PLC. Legalább azt elárulhatnád, hogy melyik sorozat! Ezek utasításkészlete ugyanis eltér egymástól (néhol jelentősen) és te épp az utasításokkal kapcsolatos infókat szeretnél. Tehát az hogy milyen típusú PLC-ről van szó, fontos a kérdés szempontjából!
    Azt sem tudom milyen szoftvert használsz a programozásához, mert ezt sem árultad el.
    Továbbá nem közölted milyen nyelvű információra vágysz.

    Egy timer időzítési értékét változtathatod, ha a timernek (SV) nem konstans értéket (pl.: #0250) hanem egy változót adsz meg. Pl. egy DM memóriacímet.
    Ezután már csak annyi dolgod van, hogy a két gombbal növeld vagy csökkentsd ennek a DM címnek a tartalmát.
    Lényeges, hogy a standard timer BCD számot igényel, tehát neked is BCD-ben kell növelni és csökkenteni.
    Fontos, hogy ha standard timert használsz, akkor tized másodperces időalap van, tehát ha 1 másodpercenként akarsz növelni vagy csökkenteni, akkor 10-esével kell az értéket módosítani.
    Továbbá fontos az is, hogy ha a timer már fut (az idő telik) és eközben módosítod az SV értékét, az semmilyen hatással nem lesz a már futó időzítésre. A timer indításkor olvassa be az SV értéket és aszerint telik az idő.

  • Börcz

    csendes tag

    válasz Szirty #2498 üzenetére

    CX-Programmer 9.0
    Típus: CJ1M
    CPU: CPU-21

    létrában programozni :)

    Sony Ericsson forever

Új hozzászólás Aktív témák