Hirdetés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Szirty

    őstag

    válasz demars #99 üzenetére

    Hali demars!

    Nekünk csak a memória egyenleteket kell megadni, időzítéseket kell tervezni ill. a programot felírni /létradiagrammban(grfikusan) LD, illetve lineáris mondatfeldolgozással (szövegesen) ST/. Neked valószínű nem gond ilyesmit felírni , vagy lehet h nem is kell.

    De. Előfordul. Nézd csak meg: [link]

    Ja a PG4 vagy Saia egy kis tervező progi, amivel PLC nek az alap memoria egyenleteit lehet felírni, s felrajzolja /állítólag, mert nem tudom használni/.
    itt találod: [link]


    Nem találtam. Viszont meghallgattam egy misét, ami az egyik hallgató könyvtárában volt...

  • demars

    addikt

    válasz Szirty #101 üzenetére

    :C
    Na és tetszett???
    Van ott elég sok érdekes dolog! Nem értem, hogy hogy nem találtad meg...
    Kicsit utána néztem ennek a proginak, valóban azért nevezik Saia nak egyesek, mert a Saia PLC hez csinálták anno. Naon régi . De a teljes neve: SPG4 SAIA PG4 Project Library Version V1.4
    ez egy demo csak de működik!
    U.I.: meglestem a linket amit feltettél... Naon frankó !! Ilyet kell csinálni nekünk is , csak sokkal egyszerűbbet: általában tartályokat szoktak adni.. szint érzékelőkkel, meg szivattyúkkal, s ezeknek a töltését keverését, ürítését kell felírni...


    [Szerkesztve]

    Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

  • Szirty

    őstag

    válasz demars #102 üzenetére

    Hali demars!

    Van ott elég sok érdekes dolog! Nem értem, hogy hogy nem találtad meg...

    Talán éppen azért. Vagyis túl sok minden van ott ahhoz hogy könnyen meg lehessen találni bármit is. Könyvtárak százai... A linked a physics2.kee.hu FTP root könyvtárába visz!!
    És most nincs időm arra hogy minden könyvtárba belenézzek hogy melyikben van.
    Viszont ha küldenél egy konkrétabb URL-t, az segítene. :->

  • demars

    addikt

    válasz Szirty #103 üzenetére

    Hello Szirty!

    Viszont ha küldenél egy konkrétabb URL-t, az segítene. :->

    Sajnos sokszor a linkek nem mindíg úgy jönnek be, ahogy kellene... nem értem, hogy miért!?
    Az URL-t aztat nem tom h mi... bocs! Én elvileg a pontos linket adtam meg, de csak a főkönyvtárat hozza be, ezt sem tom h miért. De írtam, h ott a folyamatirányítás könyvtárba menj bele, s azon belül pedig a demo/ s ott van a saia könyvtár és a saia.zip progi is.
    Én csak ezt tudom ajánlani most is: [link]
    Tényleg bocs, de nem vok tisztába azzal, h mi az az URL!
    De ha a főkönyvtárig eljutottál, akkor már nincs nehéz dolgod...


    [Szerkesztve]

    Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

  • Szirty

    őstag

    válasz demars #104 üzenetére

    Hali demars!

    Az URL-t aztat nem tom h mi...

    Uniform Resource Locator. Gyakorlatilag így hívják amit te ''Link''-ként emlegetsz :>

    Én elvileg a pontos linket adtam meg, de csak a főkönyvtárat hozza be, ezt sem tom h miért.

    Mert nem így csináltad: [link]

  • demars

    addikt

    válasz Szirty #105 üzenetére

    Hello!
    Az lehet. :P Ne haragudj! Nem szoktam linkelni...
    De ezek szerint megtaláltad.. :C Ezek után van valami hozzáfűznivalód ehhez a progihoz, ill. pontosan mire való ez a progi??? :F Mert még mindíg nem tudom igazából!
    Üdv: demars

    Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

  • Grabowski

    csendes tag

    Hali!

    Az angollal hadilábon állóknak: A 2007-es Omron dvd-n (ingyenes) megtalálható az Omron PLC-kben használható instrukciók magyar leírása.

  • Szirty

    őstag

    válasz Grabowski #107 üzenetére

    Hali!

    Az angollal hadilábon állóknak: A 2007-es Omron dvd-n (ingyenes) megtalálható az Omron PLC-kben használható instrukciók magyar leírása.

    Így van!
    Sőt a 2006-osban is :>

    Ha esetleg valaki meg is akarja nézni, innen: [link] (CQM1H) vagy innen: [link] letöltheti...

    Sőt, Husz Zoli kiadott egy könyvet is magyar nyelven (sok éve). Bár fogalmam sincs ez hol érhető el.

  • wertick

    csendes tag

    Sziasztok!

    Egy korábban tárgyalt témával kapcsolatban lenne kérdésem.

    Nekem egy olyan feladatot kellene megoldanom,hogy egy PIC16F628A mikrovezérlő
    kiolvassa egy Omron PLC regisztereit. RS232-es,Host Link kommunikáció.

    Nekem elég lenne egy két-három regiszter tartalom is. Ehhez milyen framet kell a programból küldenem a PLC-nek? (@........)

    Miután a PLC visszaküldte a tartalmat egy hozzá rendelt szöveget írat ki a PIC egy LCD-re.

    Köszönöm előre is a segítséget!

  • Szirty

    őstag

    válasz wertick #109 üzenetére

    Hali wertick!

    Nekem elég lenne egy két-három regiszter tartalom is. Ehhez milyen framet kell a programból küldenem a PLC-nek? (@........)

    Milyen a kommunikáció beállítása? 1:1 vagy 1:N?
    Ha az utóbbi, hanyas a PLC címe?
    Milyen memóriaterületet akarsz kiolvasni (''regisztert''): IR, HR, AR, LR, DM, FM stb?
    Hány darab ilyen regisztert akarsz kilvasni?

    A kérdésedre csak a fenti kérdések megválaszolása után lehet pontos választ adni.

  • wertick

    csendes tag

    válasz Szirty #110 üzenetére

    Hello Szirty!

    Köszönöm, hogy ilyen gyorsan reagáltál.

    Először is a kapcsolat 1:1,tehát egy PLC és egy PIC közötti soros kommunikációról van szó.
    A PLC-hez annyira nem értek,de annyi biztos,hogy hibakódokat kellene kiolvasni,gondolom megvan annak is a maga rekesze(regisztere).

    Elég lesz 3 regiszter is,amit kiolvas.

    Még annyit, hogy asm.-ben programozom a PIC-t. (esetleg ha ez még változtatna a dolgon)

    Várom segítségedet,előre is köszönöm.

  • Mr. Cutter

    csendes tag

    válasz Szirty #89 üzenetére

    Ismét üdvözletem a szakembereknek!

    Szirtynek: Na most a helyzetem annyival könnyebb lett, hogy OMRON CPM1A PLC-vel kell dolgoznom , amihez van kézikönyv, csak még annyira nem vágom mit és hogyan kellene alkalmaznom. Hasonló ahhoz a linkhez amit egyszer küldtél( Sysmac way, host link units)

    Találtam egy kommunikációs protokoll programot, c++-ban lett írva, meg is van a forráskód, majd megpróbálom elküldeni neked emailen, vagy másképp. Ez a program elviekben azért íródott, hogy 2 számítógép kommunikáljon egymással rs232-n keresztül.próbáltam küldeni a plc-re azt a karaktersorozatot, amit írtál:
    @01RD00000009FCS*CR (pl:FCS= 57), nem reagált a plc,
    cx programmer-ben is megnéztem a memóriarekeszek tartalmát, de semmit nem jelzett, nem változott semmi.
    Nem tudom mennyit értesz a cx-hez, mikor a rekeszek tartalmát nézem be kell állítanom hány adatbitet küldök, milyen paritású legyen, hány stop bit legyen, meg hasonlók, lehet, hogy csak ez a probléma a programban.

    Van egy másik kommunikációs program, az a neve, hogy Multiway. Itt lehet hasonló karaktersorozatokat küldeni a plc-re, mint amit írtál, itt viszont működik.

    Ha esetleg tudsz valami kommunikációs programot, ahol még működne, vagy valami jó tippet nagyon megköszönném!

    Előre is kösz, az eddigi segítségekért is!
    Szevasztok!

  • vottokar

    senior tag

    Nem tudja valaki, hogy a Siemens Field PG-kben miért nem látja a DVD-t a bios meghajtó csere után. Win alól tökéletesen működik, ír-olvas, csak hát így nem tudok bootolni róla, és igencsak ráférne egy új oprendszer a masinára. :(

    Amúgy a PG ha minden igaz 740-es 1GHz-es P3-al szerelt cca. 2002-es kiadású. (sajnos pontosabb infoval nem rendelkezem, a német anyacég adta őket cca. 4 évvel ezelőtt.)

    [Szerkesztve]

    "Hát te meg ki a tö*öm vagy, hogy bundában szeded itt a málnát?"

  • Szirty

    őstag

    válasz wertick #111 üzenetére

    Helló wertick!

    A PLC-hez annyira nem értek,de annyi biztos,hogy hibakódokat kellene kiolvasni,gondolom megvan annak is a maga rekesze(regisztere).

    Ez világos, de hát a kiadandó Host-Link parancs nyilván attól függ, hogy a PLC milyen memóriaterületének melyik címét akarod kiolvasni.
    Mindenképpen szükség van erre az információra, hiszen amíg nem tudod mit akarsz kilvasni, addig esélyed sincs arra hogy kiolvasd :)

    Még annyit, hogy asm.-ben programozom a PIC-t. (esetleg ha ez még változtatna a dolgon)


    Nincs jelentősége a dolog lényegét tekintve.
    A következő üzenetben írok egy konkrét példát ha annyira nem érthető ez a Host link PDF amit linkeltem...

  • Szirty

    őstag

    válasz Mr. Cutter #112 üzenetére

    Hali Mr. Cutter!

    Ez a program elviekben azért íródott, hogy 2 számítógép kommunikáljon egymással rs232-n keresztül.próbáltam küldeni a plc-re azt a karaktersorozatot, amit írtál:
    @01RD00000009FCS*CR (plCS= 57), nem reagált a plc,


    Nos amikor írtam a példát, gondoltam megnézed a hostlink PDF-et :)
    Az FCS egy ellenőrző összeg (Frame CheckSum), amit az üzenet tartalmából XOR-al kell kiszámolni, ezért minden üzenetnél más és más.
    vagyis nem egy fix karaktersorozat.
    Ha egy host link parancs végén, amit a PLC-nek küldesz, nem megfelelő az FCS, a PLC azt feltételezi, hogy az átvitel hibás, az érkezett adatcsomag sérült, és a parancsra nem reagál!
    A CR pedig a kocsi vissza karakter kódja ASCII-ban (a hostlink alapvetően ASCII).
    A host linkben ([link])
    Pl. a HR olvasás parancs így néz ki:
    [kép]
    Tehát:
    @ (kukac, ami 40h)
    Egység száma ASCII-ben, vagyis ha az egység száma 01, akkor a 30h és 31h kódokat kell küldeni, mivel a ''0'' karakter ASCII kódja hexa 30, az ''1'' ASCII karakter kódja hexa 31
    Utána jön a parancs, ami két karakter (két byte) ezesetben RH (HR area read). A ''H'' betű kódja 38h, az ''R'' kódja 52h.
    Ezután négy karakteren (szintén ASCII-ben) meg kell adni a kiolvasandó terület első rekeszének címét, majd 4 karakteren a kiolvasandó rekeszek számát, decimálisan. Tegyük fel, hogy a HR6 és HR7 tartalmát akarod olvasni. Akkor a 0006 és 0002 lesz a két sorozat, ami ASCII-ben így néz ki: 30h, 30h, 30h, 36h, majd: 30h, 30h, 30h, 32h
    Ezt követi a két byte FCS ASCII-ben. Ezt ki kell számolni az előző karakterkódok alapján, amit a hivatkozott PDF 77. oldalán lehet megtalálni (67. oldal a PDF számozása szerint).
    Az eddigi karaktersorozat hexában tehát az alábbi:
    40h, 30h, 31h, 38h, 52h, 30h, 30h, 30h, 36h, 30h, 30h, 30h, 32h
    Ebből kell sz FCS-t kiszámolni az alábbi ábrának megfelelően:
    [kép]
    Konkrétan: 40h XOR 30h XOR 31h XOR 38h XOR 52h XOR 30h XOR 30h XOR 30h XOR 36h XOR 30h XOR 30h XOR 30h XOR 32h
    Ennek eredménye ha jól számolom: 2Fh
    Ezt át kell alakítani két karakteres ASCII kóddá: A ''2'' karakter hexa kódja: 32h, az ''F'' betű kódja: 46h.
    Ezt egy csillag karakter követi 2Ah kóddal, majd jön egy CR kocsi vissza karakter, ami 13h.
    A HR6 és 7 kiolvasásának komplett parancsa tehát:
    40h, 30h, 31h, 38h, 52h, 30h, 30h, 30h, 36h, 30h, 30h, 30h, 32h, 32h, 46h, 2Ah, 13h
    Feltéve persze hogy 1:N kommunikáció van beállítva és a lekérdezett PLC ''unit number'' 01-re van beállítva.
    A válasz formája, amiben a PLC visszaküldi a lekérdezett HR-ek tartalmát, szintén benne van az említett PDF-ben, de terjedelmi okokból ide inkább nem írom le.
    Ha gond van kérdezz!

    Mr. Cutter-nek:
    Ha a kommunikáció 1:1 jellegű (és a beállítás is 1:1, nem csak a fizikai kiépítés, mivel 1:N kommunikáció két eszköz között is lehetséges), akkor ha jól emlékszem nem kell elküldeni az egységszámot, és az FCS kiszámítáűsában sem vesz részt természetesen. De a részletekért nézd meg a PDF-ben.

  • Szirty

    őstag

    válasz Szirty #115 üzenetére

    Hali!

    Sajnos több hibát is vétettem:

    A HR6 és HR7 kiolvasását végző parancs karaktersorozata ez:
    ''@01HR0060022F*''
    A végén egy CR karakterrel (ami ugyebár nem nyomtatható, így fentebb sem látható)
    Hexában:
    40 30 31 48 52 30 30 36 30 30 32 32 46 2A 0D

    Tehát nem HR, hanem RH a parancs, a 30, 31 után nincs 38, és a CR karakter kódja decimálisan 13, ami hexában 0D. Ez talán már jó.
    Remélem még időben sikerült helyesbíteni, mielőtt valaki mexívta :)

    Ja, és az üzenet második része természetesen wertick-nek szólt :)


    [Szerkesztve]

    [Szerkesztve]

  • Szirty

    őstag

    válasz vottokar #113 üzenetére

    Hali vottokar!

    Nem tudja valaki, hogy a Siemens Field PG-kben miért nem látja a DVD-t a bios meghajtó csere után.

    A mi Power PG-nk is pontosan így járt :(
    Attól tartok BIOS frissítés nélkül esélytelen a dolog. Hacsak nem szerzel olyan meghajtót, amit hajlandó kezelni.
    Sajnos a BIOS frissítés is elég esélytelen. Bár sztem nézz szét a siemens-nél!

    Win alól tökéletesen működik, ír-olvas, csak hát így nem tudok bootolni róla, és igencsak ráférne egy új oprendszer a masinára

    Jah. A Win nem BIOS hívásokkal kezeli a CD-t.
    Marad a floppy :)

  • vottokar

    senior tag

    válasz Szirty #117 üzenetére

    Kösz a válaszod. Sajnos erre számoltam, és valami ilyesmire is készítettek fel. Az író cserét nem mi csináltuk, mikor feltünt, hogy nincs biosban CDROM, felhívtuk a céget aki beszerelte.
    Utánaérdeklődtek a Siemensnél, és ott sem tudtak igazán többet mondani, mint amire te is gondolsz. Mivel csak 2 PG-nk van így az nekünk nem megoldás, hogy félmilláért Németországban az egyiken mókolgassanak több hónapot.
    Maradt a Siemens ''szerinti megoldás'', hogy floppiról bebootolni egy Win98 installal, felpakolni a rendszert alapban, majd ráfrissíteni egy XP Proffal. Ezzel elmókoltam az elmúlt két napban, úgy néz ki sikerült a manőver. De biztosat csak a héten tudok mondani, mikor minden komponenst kipróbálok...

    "Hát te meg ki a tö*öm vagy, hogy bundában szeded itt a málnát?"

  • Szirty

    őstag

    válasz vottokar #118 üzenetére

    Hali vottokar!

    Maradt a Siemens ''szerinti megoldás'', hogy floppiról bebootolni egy Win98 installal, felpakolni a rendszert alapban, majd ráfrissíteni egy XP Proffal.

    Én ezt úgy oldottam meg, hogy floppy-ról bootoltam egy MSCDEX-es DOS-t, és onnan indítottam a win telepítőt. Lényegében csak egy ''átmeneti'' win telepítése maradt ki, miután rájöttem hogyan lehet a win telepítőt DOS alól munkára bírni....
    Később ghosttal lementettem a teljes telepített és beállított rendszert. Így ha baj van, akkor csak floppy be, DOS boot, mentés CD be, ghost.exe indít, és a teljes rendszert úgy ahogy van az összes programmal frissen készre telepítve kapom vissza 10 perc alatt.
    (az összes pereputty hagyományos telepítése sajnos napokig tart).
    Ha nem ismered, akkor ajánlom a ghostot. Ilyesmire hasznos nagyon...


    [Szerkesztve]

  • wertick

    csendes tag

    válasz Szirty #115 üzenetére

    Hello Szirty!

    Köszi a segítséget és példát. Már kezdem kapizsgálni a működést.

    Még annyit:
    A rekeszek címét honnan lehet megtudni, nekem ERROR READ, azaz MF-et kellene használnom. Két hibát olvasnék ki, például Program error és Memory error. Ezek milyen címen helyezkednek el? Honnan tudom meg? PLC leírásból esetleg.

    ''A válasz formája, amiben a PLC visszaküldi a lekérdezett HR-ek tartalmát, szintén benne van az említett PDF-ben, de terjedelmi okokból ide inkább nem írom le.''

    A válaszról nem írnál kicsit bővebben. Mégis miket küld vissza a mikrovezérlőnek? Hol találom meg a PDF-ben ( amit köszönök,hogy elküldtél)

  • wertick

    csendes tag

    Hello Szirty!

    Ezt most találtam az Omron leírásban.
    A memóriaterületen ezen része kellene nekem? Vagy semmi köze hozzá?


    Hiba napló DM1000-tõl DM1021-ig(22 szó)
    DM2000-tõl DM2021-ig(22 szó)

    Hibanaplózásra fenntartott
    írható / olvasható terület. Ha
    a hibanaplózás a beállítási
    területen be van kapcsolva,
    ide kerülnek tárolásra a
    bekövetkezett hibák kódjai a
    hozzátartozó idõbélyeggel.

    Várom a segítséget! Köszi!

  • Szirty

    őstag

    válasz wertick #120 üzenetére

    Hali wertick!

    Még annyit:
    A rekeszek címét honnan lehet megtudni, nekem ERROR READ, azaz MF-et kellene használnom. Két hibát olvasnék ki, például Program error és Memory error. Ezek milyen címen helyezkednek el? Honnan tudom meg? PLC leírásból esetleg.


    Az ERROR READ a PLC hibaállapotát kérdezi le.
    Ha a PLC által vezérelt berendezés hibaállapotát akarod lekérdezni, akkor rossz irányba rohamozol, mert a kettőnek semmi köze egymáshoz.
    A PLC hibaállapotát nem címek lekérdezésével lehet kiolvasni, hanem a status olvasással.
    Ha a PLC hibaállapota érdekel, akkor azt a PDF pontosan leírja az ''4-3 ERROR READ'' résznél (71. oldal).
    Egy bithalmazt kapcs vissza. A bitek konkrét jelentése pedig a hivatkozott oldalon van a PDF-ben.

    A válaszról nem írnál kicsit bővebben. Mégis miket küld vissza a mikrovezérlőnek?

    Még oda is tettem képben az előző üzenetbe.
    A válasz formátumát a ''Response format'' felirat alatt láthatod egy ábra formájában. A 72. oldalon van egyébként ha a HR olvasás érdekel. De persze minden parancsnak más a válasz formája.

  • Dare2Live

    nagyúr

    PLC programozáshoz vmi nemtulnagy közérthető jegyzetet nemtudtok javasolni?

    Absz nemvagyok hülye a témához, csak a jelenlegi jegyzetünk hát hogymondjam otthoni feldolgozásra elég alkalmatlan.

    PLC tipusát nem ismerem de tuti vmi nagy szabvány, ilyen a kodunk pl: (remélem ebbol egy szakavatott felismeri mire is lenne szükségem)

    LD AUTO
    AND NYIT
    S NYILIK
    LD NYITVAVAN
    OR STOP
    OR KEZI
    OR ZARODIK
    R NYILIK

    LD AUTO
    AND ZAR
    S ZARODIK
    LD ZARVAVAN
    OR STOP
    OR KEZI
    OR NYILIK
    R ZARODIK
    .........


    [Szerkesztve]

    don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

  • Szirty

    őstag

    válasz wertick #121 üzenetére

    Hali wertick!

    Ezt most találtam az Omron leírásban.
    A memóriaterületen ezen része kellene nekem? Vagy semmi köze hozzá?


    És ez miféle hibanapló? Az nincs odaírva? Pontosan milyen leírásban is találtad ezt?
    Ha a vezérelt berendezés hibaállapotáról akarsz infót lekérdezni, akkor én nem tudom neked megmondani hogy milyen memóriaterület melyik rekeszét kell kiolvasni, mert elképzelésem sincsen miféle berendezésről lenne szó.
    A berendezést vezérlő program írója az egyetlen megmondhatója hogy melyik memóriaterületet mire használta fel amikor a vezérlőprogramot megalkotta. Ő az aki ezt az infót ismeri. Ha ezt leírta valahova a berendezéshez tartozó valamilyen dokumentációba, akkor onnan kiolvashatod. Ha nem, akkor marad az, hogy felveszed vele a kapcsolatot, vagy visszafejted a PLC programját, hogy mit hova tesz és mit hol tárol.
    A kérdésedre csak így kaphatsz választ.
    Te sem tudod megmondani melyik fiókban tartom itthon a barna zoknimat, mert oda teszem, ahova akarom! Na ez is olyan dolog...

  • Szirty

    őstag

    válasz Dare2Live #123 üzenetére

    Helló Dare2Live!

    PLC tipusát nem ismerem de tuti vmi nagy szabvány, ilyen a kodunk pl: (remélem ebbol egy szakavatott felismeri mire is lenne szükségem)

    Hát ez a programrészlet valamit kinyit és bezár teljesen véghelyzetig automata üzemmódban, kéziben megállítja, van benne valamilyen szinten kereszt reteszelés, stb.
    De ennek ellenére nincs fogalmam róla mire lenne szükséged :)
    (Omronhoz eléggé hasonlít a nyelvezete.)

  • Dare2Live

    nagyúr

    válasz Szirty #125 üzenetére

    a program tudom mitcsinál, én irtam. :)

    Azért másoltam ide mert ehez a PLC szabvány nyelvhez van szükségem jegyzetre/könyvre....

    Azaz egy jegyzetre lenne szükségem PLC programozáshoz.
    mégpedig ehez a nyelvhez.

    ...Absz nemvagyok hülye a témához, csak a jelenlegi jegyzetünk hát hogymondjam otthoni feldolgozásra elég alkalmatlan.

    ezért van szükségem vmi jó PLCs jegyzetre/könyvre....


    Najó elgurulok :)) aludni ahogy sejtem rámfér.

    és köszönöm a segitséget!


    [Szerkesztve]

    don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

  • Szirty

    őstag

    válasz Dare2Live #126 üzenetére

    Üdv Dare2Live!

    ezért van szükségem vmi jó PLCs jegyzetre/könyvre....

    Azt próbáltam ''lekommunikálni'', hogy valamivel több infót adj arról amire szükséged van azon kívül, hogy jegyzet...

    No mind1.
    Addig is nézd meg ezt:

    Jancskárné Anweiler Ildikó - PLC programozás az IEC 1131-3 szabvány szerint:
    1. rész: [link]
    2. rész: [link]

  • vottokar

    senior tag

    válasz Szirty #119 üzenetére

    Kollégám próbálta a Dos-os bootolást, azt mondta többfajta oprendszerrel is próbálkozott (Win2000, XP Prof), de nem tudott installálni, belefagytak a telepítők. Úgylátszik valamit elb*ott. Ezért estem neki én a 98-al. Így is csak a setupcor-al indult el a telepítő...
    Itthol már nagyon régóta használom a Ghostot. Mivel a PG munkahelyi, ezért ott benn ez az informatikusok dolga. :) Ők is használják, de hálózatra archiválnak. Tegnap már megvolt az első ghost. Majd lesz mégegy, ha fennlesz a Protool, meg a WinCC. De sajnos a héten nemigen lesz rá időm.. :(

    "Hát te meg ki a tö*öm vagy, hogy bundában szeded itt a málnát?"

  • Dare2Live

    nagyúr

    válasz Szirty #127 üzenetére

    kinem találod ki a tanárom..... Hát ezen jegyzet iroja. (és igen ez a jegyzetünk.)

    Órán bentvagy úgy nagyon jó követhető cucc. Cak nekem ez khm elmaradt 1-2*...

    [Szerkesztve]

    don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

  • wertick

    csendes tag

    válasz Szirty #122 üzenetére

    Hello Szirty!

    Köszi a segítséget megint csak, azt hiszem kezdem kapizsgálni mit is akarsz.

    ''Az ERROR READ a PLC hibaállapotát kérdezi le.''

    Ez kell nekem is,csak nem voltam tisztában a dolgokkal teljesen.
    Most már csak egy van hátra, hogy is kell a keretet kiszámolgatni amit kiküldök.

    Valahogy így néz ki: @/Unit NO. /MF /Error Clear/ FCS/ * CR
    A per jelet csak elválasztásra használtam.

    Gondok amik még vannak: az @ után lévő 2 bit ( unit no.)
    Error clear
    FCS számolása ebben az esetben
    CR

    Ja és még valami!
    A visszaküldött bitminta összesen hány bites?
    Az okozhat gondot,hogy a PIC 1 karaktert tud kiküldeni egyszerre? A PLC tudja,hogy ez egy keret, vagy nem fog reagálni rá?

    Wertick

  • pepe33

    tag

    válasz vottokar #128 üzenetére

    PROTOOL ?
    Csak nem a PRODEL gépet kell programoznod ?

    ASUS A8NSLI DELUXE * A64 X2 4200+ * Freezer 64 * 4x1GB A-DATA DDR500 RAM* GF 6800 GT *......300W Coolink táp

  • Mr. Cutter

    csendes tag

    válasz Szirty #115 üzenetére

    Üdvözlet mindenkinek!!

    Látom Szirty vannak jócskán kérdések feléd, Te aztán nagyon vágod ezt a témát!

    Köszi a leírást amit küldtél! Az a legjobb benne, hogy erre sikerült nekem is nagynehezen rájönni és csak utána olvastam, amit írtál. De ezzel is legalább előbbre vagyok.
    A következő probléma az, hogy frekvenciaváltót kellene kezelnem, ez lenne végülis a feladat egy része, mert motorhajtást kell valahogy megvalósítanom.
    Valamilyen digitális jelet kellene küldenem a PLC-ről? Milyen memóriaterületet kellene használnom, hogy működjön a motor a frekvenciaváltón keresztül?
    Lehet, hogy erre is rájövök valahogy, de ha tudsz valami kiindulópontot, valami ötletet sokat segítene.

    Köszi a segítséget!

  • Szirty

    őstag

    válasz wertick #130 üzenetére

    Helló wertick!

    Ez kell nekem is,csak nem voltam tisztában a dolgokkal teljesen.
    Most már csak egy van hátra, hogy is kell a keretet kiszámolgatni amit kiküldök.


    Nos azt is leírtam, megint a PDF-re tudok hivatkozni, a 77. oldalon találod az FCS kiszámításának módszerét, ha erre gondoltál. De lássuk újra:
    [kép]

    A 77. oldalon ezt az ábrát találod.
    Tehát összeállítod a parancsot, az FCS előtti karakterig.
    Nálad ez ''@01MF00'' karaktersorozat, ha az alábbi két feltétel teljesül:
    1. A kommunikációs mód 1:N és 01-a PLC-n beállított cím, vagyis az Unit Number.
    2. A hibaállapot lekérdezésekor nem akarod hogy, ha van hiba, akkor az törlődjön is (csak lekérdezés). Ha törölni is akarod a kilvasással egyidőben, akkor a 00 helyett 01 kell.

    Az FCS-t úgy számolod ki, hogy a parancs ASCII kódjait össze XOR-olod byte-onként:
    Ez a parancs: ''@01MF00''
    Ezek ASCII kódjai hexában: 40 30 31 4D 46 30 30
    Az FCS kiszámítása tehát:
    FCS= 40 XOR 30 XOR 31 XOR 4D XOR 46 XOR 30 XOR 30
    Ennek eredménye hexa 74
    Fogod ezt a 74-et, ASCII ként két karakterklént értelmezed, azaz ''7'' és ''4'', az FCS ezek ASCII kódja lesz, vagyis 37 34.
    A teljes parancs FCS-el együtt ez: ''@01MF0074*'' (a CR nem látható).
    Hexában ez így néz ki: ''40 30 31 4D 46 30 30 37 34 2A 0D''
    Természetesen ha a hibát törölni akarod kiolvasáskor, akkor 00 helyett 01 kell a parancsba, ami miatt az FCS is megváltozik!

    Gondok amik még vannak: az @ után lévő 2 bit ( unit no.)

    Az két byte, nem két bit.
    Ha a HostLink kommunikáció 1:N módban van, az azt jelenti, hogy egy soros vonalra (RS422-n) fel lehet fűzni 32 db PLC-t. Ilyenkor ez a két karakter a PLC címét adó két ASCII karakter. A Host Link alapvetően ASCII-ben kommunikál le mindent!
    Lehet 1:1 kommunikációt is beállítani, ez HostLink egységen DIP kapcsolókkal, PLC-be épített soros portnál DM memóriákkal külön állítható be. Olyankor a cím (Unit Number) küldése elmarad, erről megintcsak a hivatkozott PDF-ben kellene elolvasni hogy is megy pontosan ilyenkor, mert nem néztem meg.

    Ja és még valami!
    A visszaküldött bitminta összesen hány bites?


    A fenti parancsra összesen 19 byte-ot kapsz vissza (152 bit) PDF 71. oldal

    Az okozhat gondot,hogy a PIC 1 karaktert tud kiküldeni egyszerre? A PLC tudja,hogy ez egy keret, vagy nem fog reagálni rá?

    Nem probléma, a kommunikáció byte-onként zajlik.
    Minden küldött és kapott parancsban van ún. delimiter. A delimiter olyan karaktersorozat, ami egyértelműen azonosítja az adás elejét és végét.
    Ezesetben az adás elejét a ''@'' karakter, a végét a CR (0D) kocsi vissza karakter jelzi. A kettő között van a lényeg. Mivel a delimiter karakterek soha nem szerepelnek a parancson vagy az arra adott válaszon belül, csak az elején és végén, ezért egyértelműen el lehet dönteni az adás elejét és végét.
    Persze a karakterek küldése között van egy ún timeout idő. Vagyis két karakter küldése között eltelt időnek végesnek kell lennie!

  • Szirty

    őstag

    válasz pepe33 #131 üzenetére

    Hali pepe33!

    PROTOOL ?
    Csak nem a PRODEL gépet kell programoznod ?


    Nem. ProTool-nak hívja a siemens a HMI szoftverét, amivel operátor paneleket (OP-k) lehet programozni és alkalmas PC-n futtatott megjelenítőnek is használni (ProTool RT). Most erről volt szó...

  • Szirty

    őstag

    válasz Mr. Cutter #132 üzenetére

    Hali Mr. Cutter!

    Látom Szirty vannak jócskán kérdések feléd,

    Bárcsak időm is volna...

    Az a legjobb benne, hogy erre sikerült nekem is nagynehezen rájönni és csak utána olvastam, amit írtál.

    Ez abból a szempontból nem jó, hogy fölöslegesen írtam, de abból a szempontból jó, hogy az marad meg a legjobban, amire az ember magától jön rá :>

    A következő probléma az, hogy frekvenciaváltót kellene kezelnem, ez lenne végülis a feladat egy része, mert motorhajtást kell valahogy megvalósítanom.
    Valamilyen digitális jelet kellene küldenem a PLC-ről? Milyen memóriaterületet kellene használnom, hogy működjön a motor a frekvenciaváltón keresztül?


    Nos nagyban függ ez attól, hogy mi a feladat. Vagyis pontosan mit kell csinálnia a frekiváltós hajtásnak?
    Elég csak megállítani és elindítani, vagy a sebességet is kell változtatni? Ha kell, akkor elég fokozatokban, vagy fokozatmentesen kell? Fékmotor van-e a frekiváltón, ha igen, akkor a fék elektromechanikus, vagy nem? Ha fékmotor, akkor tart-e terhet, vagy nem?
    stb, stb.
    Most pofátlanul megint a saját oldalamat fogom ajánlani: [link]
    Van ott pár sor a fékmotorok frekvenciaváltós meghajtásáról és a dolog problémáiról. A te kérdésedet valószínűleg csak érinti, de hátha megtudsz belőle valami hasznosat.

    Szóval induljunk ki a legegyszerűbb esetből, ami egyben valószínűleg a leggyakoribb is:
    Minden frekiváltónak vannak digitális bemenetei (is). Ezek a bemenetek mindeneféle funkcióval bírnak, általában a frekiváltó paraméterezésével ezeket lehet változtatni, de sok olcsóbb frekiváltónál némelyik bemenet funkciója fix és van néhány amelyik változtatható (multifunkciós bemenetek).
    Ezekre a bemenetekre általában 24V DC jeleket kell kapcsolni, vagy kontaktust.
    Itt egy példa:
    [kép]

    Ezeket a bemeneteket közönséges relés PLC kimenetekkel vagy 24V-os tranzisztoros kimenetekkel, vagy közvetve, relékontaktusokon keresztül problémamentesen lehet vezérelni.
    Az én környezetemben gyakori amikor a PLC a frekiváltónak ezeken a digitális bemeneteken keresztül az alábbi parancsokat adja:
    Előre, hátra, lassan, 2.rámpa kiválasztás, hibatörlés.
    A vezérlés igen sok változata megvalósítható ilyen kontaktusos módszerrel is.
    A fenti esetben a sebességeket (gyors és lassúmenet sebessége) a frekiváltó paraméteribe írt értékekkel lehet előre megadni.
    Általában megoldható az is, hogy több lépcsős frekvencia meghatározás legyen. Vagyis van pl. 3 PLC kimenet, aminek a kombinációjával 8 különböző sebességlépcső állítható be. Ilyenkor minden sebesség lépcső sebessége egy-egy frekiváltó paraméter szerinti lesz.

    Ha arra van szükség, hogy a PLC fokozatmentesen tudja állítani a sebességet, akkor ezt megteheti egy analóg kimeneten keresztül (0-10V vagy 4-20mA általában) ami a frekiváltó analóg bemenetére van kötve (ilyenje gyakorlatilag mindegyiknek van). Akkor a motor sebessége a PLC analóg kimenetére küldött jellel lesz arányos.

    A leg összetettebb mód, de a legtöbb funkció ezzel valósítható meg, amikor a PLC és a frekiváltó között soros kommunikációs vonal van kiépítve. PL RS 232, vagy valamilyen szabványos ipari busz (Modbus, Profibus, DeviceNet, stb).
    Ebben az esetben gyakorlatilag bármit meg tud tenni a PLC a frekiváltóval amire az csak képes. Erre egy leírást ízelítőül itt találsz: [link]

  • wertick

    csendes tag

    válasz Szirty #133 üzenetére

    Hello Szirty!

    Köszönöm az eddigi segítséget,nagyon sokat profitáltam belőle!
    Innentől kezdve menni fog remélem.

    Ja, a 19 byte-os válasz elég durván hangzik. De majd valahogy megoldom.

    Mégegyszer köszönöm!

    További minden jót!

    Wertick

    Ui.: ha elakadnék majd írok... :)

  • wertick

    csendes tag

    Hello Szirty!

    Sajnos újra itt vagyok, de már csak nagyon kevés dolog van ami nem világos.

    Hogy jön ki az a 19 byte amit visszaküld a plc. Tudom ott van a pdf 71.oldalán. Agyalok rajta de nekem max 11 byte jön ki.

    A FIRST ERROR és SECOND ERROR WORD nem csak 16-16 bitesek?

    Valahogy így néz ki:
    @ - 40h -> 8bit=byte
    0 - 30h -> 8bit=byte
    1 - 31h ->8bit=byte
    M - 4Dh ->8bit=byte
    F - 46h ->8bit=byte
    RC-xxh ->8bit=byte /nem tudom mi ez,de a pdf alapján 8bites,szerintem/
    ERROR FIRST WORD - 2*8bit-> 2byte /a pdf szerint/
    ERROR SECOND WORD - 2*8bit -> 2byte
    FCS- xxh ->8bit=byte

    A * és a CR ha jól tudom nem küldi vissza,vagy igen?
    Ha így okoskodom akkor 11 byte jön ki. (ebbe nincs * és CR)

    Jó lenne ha tudnál segíteni még ebben!

    Előre is köszönöm

    Wertick

  • Szirty

    őstag

    válasz wertick #137 üzenetére

    Hali wertick!

    Hogy jön ki az a 19 byte amit visszaküld a plc. Tudom ott van a pdf 71.oldalán.

    Pontosan. Ott van bizony! :)

    Rosszul számolod. Mint mondottam volt, a HostLink kommunikáció ASCII alapú!
    Ami egy word, az ugye két byte ugyan, de 4 byte-on küldi át.
    Pontosan úgy, ahogyan az FCS-t is, ami egy bíte, mégis két byteon küldi át, mivel azt az egy byte-ot, a HEXA értékének megfelelő ASCII karakterekkel írjale, ami két shelyiérték, Így lesz egy byte-ból kettő és két byte-ból négy.
    Ha pl. 65535-öt akarok átküldeni, ami ugye egy word és hexában éppen FFFFh, akkor abból úgy lesz 4 byte a HostLink szerint, hogy négy darab ''F'' betűt küld át, azaz ezek ASCII kódját: ''FFFF''

    Akkor tehát ennek fényében a PLC-től kapott válasz:
    1. byte: ''@'' ennek a kódja 40h
    2. és 3. byte. az egység száma: ''01'', azaz 30h, 31h
    4. és 5. byte a parancs két betűje, azaz ''MF'', vagyis 4Dh, 46h
    6. és 7. byte az RC (response code) ami egy byte, ezért két karakter, bármi lehet. Hogy mit jelent? Esetleg ha rákeresel a PDF-ben arra a két szóra, hogy ''response code'', akkor találsz a 95. oldalon egy olyan részt, aminek az a címe, hogy ''Response code list''. Gondolom a táblázat amit ott találsz, majd választ ad a kérdésedre.

    8, 9, 10 és 11. byte-on jön a ''first word'', ami négy ASCII karakterrel leírt szó, vagyis két byte.
    12, 13, 14, és 15. byton jön a ''second word'' ami ugyanúgy négy karakteren leírt 2 byte.
    16. és 17 byte-on jön két karakter, ami ugyancsak ASCII karakterekkel leírja az FCS-t, ami ugye egy byte lesz majd ha visszaforgatod.
    18, byte egy csillag ''*'' karakter, vagyis 2Ah
    A 19. byte pedig a CR karakter, azaz kocsi vissza: 0Dh

    A * és a CR ha jól tudom nem küldi vissza,vagy igen?

    Idézet a 133-as üzenetből:
    ''Minden küldött és kapott parancsban van ún. delimiter. A delimiter olyan karaktersorozat, ami egyértelműen azonosítja az adás elejét és végét.
    Ezesetben az adás elejét a ''@'' karakter, a végét a CR (0D) kocsi vissza karakter jelzi.''

    Tehát a ''*'' és CR karakterek minden parancsban és az arra adott minden válaszban benne vannak, mert ezek határolják az adás és a vétel elejét és végét!

    Még egyszer: A HostLink ASCII alapú!! Mindent ASCII karakterekkel ír le! Ezért lesz egy byte-ból kettő és egy word-ből négy karakter (byte)!

  • wertick

    csendes tag

    válasz Szirty #138 üzenetére

    Hello Szirty!

    Igen, most már világos a 19 byte.

    De!

    A FIRST és SECOND ERROR WORD-nél,hogy van 2*8 bit?

    PL:

    @01MF00FFFFAAAA4A*CR

    First Error Word: F F F F ez az ASCII karakter. Ez hex-ban: 4D 4D 4D 4D.
    Ebből, hogy lesz 2*8 bit,ahogy a PDF 71.oldalán az ábra mutatja,ugyanis az egyes bitek kiolvasásával lehet hibákat olvasni.

    pl: 1: Program error (F3), ha a 14.bit 1 értékű.

    Hogy van ez?

    Wertick

  • Szirty

    őstag

    válasz wertick #139 üzenetére

    Hali wertick!

    First Error Word: F F F F ez az ASCII karakter. Ez hex-ban: 4D 4D 4D 4D.
    Ebből, hogy lesz 2*8 bit,


    Már a kérdést se értem. FFFFh az eleve 16 bit! 16 darab 1-es bit.

    ahogy a PDF 71.oldalán az ábra mutatja,ugyanis az egyes bitek kiolvasásával lehet hibákat olvasni.

    Beolvasod az összes karaktert egty pufferbe, amit a PLC a parancsodra válaszol.
    Először is fogod a 8, 9, 10, 11.-edik karaktert. Ezt a 4 karaktert hexa számként értelmezve átalakítod bináris számmá valahogy így:
    Fogod a 4 karakter egyikét, mondjuk az elsőt (bal oldalit). Kivonsz belőle 48-at (dec), majd megnézed nagyobb-e mint 9. ha nem, akkor elrakod. Ha igen, akkor kivonsz belőle még 7-et és akkor rakod el. Ezt megismétled mind a 4 további karakterrel.
    Majd fogod a kapott 4 byte-ot, és a bal oldalit eltolod balra 4 bittel, úgy, hogy azt az eltolást alkalmazod, amelyik 0 biteket léptet be balról, majd ezt a byte-ot OR műveletnek veted alá a következő helyiértékből kapott byttal, majd a kapott értéket elrakod.
    Ugyanezt a műveletet elvégzed a maradék két helyiértékből kapott byte-al, (vagyis a kettő közül a magasabb helyiértékűt, azaz balról a 3 karakterből kapott eredményt) megint eltolod 4 bittel balra ahogy az előbb, majd hozzá OR-olod az utolsót, majd eltárolod.
    Most van két byte-od. Amit elsőként saqkkoztál össze az a magasabb, amit másodikként az az alacsonyabb. Ez a kettő most már binárisan tartalmazza azt az értéket, amit a PLC ASCII-ba kódolva küldött neked, Ezek bitjei pontosan azt jelentik, amiket a 71. oldalon látsz a PDF-ben.
    A másik (second error word) szóval ugyanezt eljátszod, hogy abból is megkapd a bináris értéket és kész.
    Célszerű egy rutint írni az ASCII->Bin konverzióra és utána csak azt hívogatni.

  • horvathcsaba

    csendes tag

    Sziasztok!

    Nem tudtok vmi forrast, ahol SIPRO-ról angol (esetleg magyar :)) nyelvű leírás elérhető?
    Nekem ui. ilyen programocskával kéne foglalatoskodnom, de csak német könyvecskéim vannak. Azon a nyelven meg csak vizet kérni tudok.

    Köszönöm
    Csaba

  • Karesssz

    csendes tag

    Sziasztok!

    Először is örvendek, hogy rábukkantam erre a fórumra. Egy másik levelező listával már volt szerencsém megismerkedni, de amíg net-szolgáltatót váltottam, csak figyelemmel kísérhettem a hozzászólásokat.
    Másodszor szeretnék bemutatkozni.

    A nevem Garda Károly s Borsod-megyében lakom. Itt dolgozom egy multicégnél.
    Foglalkozásomat tekintve, karbantartóként felújításokat, átalakításokat végzek, valamint
    komplett kisgépvezérléseket készítek ideértve a PLC programozást is.
    Az eddigi munkáim között GE-Fanuc, Omron, Siemens, vezérlőkkel készített megoldások szerepelnek.
    Ha időm engedi és értékes hozzászólással tudok valakinek segíteni akkor azt meg is fogom tenni :) De biztosan lesz nekem is kérdésem :)
    Üdv Mindenkinek: Karesssz


    [Szerkesztve]

  • kOBRA76

    csendes tag

    Sziasztok!

    Tudna nekem valaki segíteni?Sinumerik 840D Leírás ill. programozás keresek.Lehet német is,de magyarnak jobban örülnék.
    Segítséget előre is köszönöm!

  • Páli

    csendes tag

    Sziasztok!

    Mindenkit szeretettel köszöntök. Először írok ebben a fórumban és örülök hogy találtam hasonló érdeklödésü embereket akik szivesen segítenek a PLC-s problémák megoldásában.

    A nevem Pálocska József és Hajdu-Bihar megyében élek.Szinte azonos dolgokat tudok írni a munkámmal és a PLC-vel kapcsolatban mint Garda Károly úr Borsodból.
    Siemens S5,S7,-külömböző tip.kisvezérlők,pl.Unitronics,Zelio stb.
    Ha tudok hozzászólásommal megpróbálok segíteni.Nagyon sok ismeret hiányzik még nekem is, ezért kérem segitsetek majd.

    Midenkit üdvözlök! Páli

  • Ja no

    aktív tag

    Hi,

    Tanácsot szeretnék kapni. Elhatároztam, hogy megtanulok PLC-t programozni, de nemtom melyik márka legyen a favorit. Legjobban a siemens tetszik, mert a legtöbb helyen ilyenek üzemelnek, így mindjárt egy használható tudásra tehetek szert.(?)
    Viszont amennyire tudom, ehhez horror pénz fejlesztőkörnyezet. Olvastam még mitsubishi ill. omron kütyükről is; ezek is szimpik.
    Szóval tervezek venni egy olyan kisebb PLC-t, amin már van analóg ki-bemenet is.
    Ti melyiket ajánlanátok?

    köszi: Ja no

  • Karesssz

    csendes tag

    válasz Ja no #145 üzenetére

    Hi” Ja no!

    Nos nagyon széles a paletta. Sok összetevőt érdemes figyelembe venni.
    Az érdeklődésedből kitűnik, hogy egy költségkímélőbb megoldást szeretnél megvalósítani.
    Ez természetes, hisz tanuláshoz bőségesen megfelel bármely plc-család kisebb vezérlője.
    A siemens egy, Magyarországon elterjedt és bevált fajta de az árak tekintetében hát nem a legolcsóbb. Valamint azt is figyelembe kell venni, hogy a kommunikációt plc-pc közt milyen jelszinten valósítja meg. –a napokban készítettem S7-200 as plc-vel kisgépvezérlést s azon kívül, hogy nagyon jól használható a szoftvere sajna az áttöltéshez spéci 485-ös átalakítóra van szükség ami +költséget jelent.
    Tehát javaslatom az, hogy olyat válassz aminek a társalgáshoz szabványos rs232c port elegendő. Ezt az összekötőkábelt pár perc alatt el is tudod készíteni, ami ugye még egy megtakarítást jelent.
    Következő nem elhanyagolandó összetevő a szoftver, amit meg is vásárolhatsz de vannak tipusok amihez grátisz megkapod.
    Úgy emlékszem az Omron a kisvezérlőihez adja az alap CX-programmer 2.0-át. Ha mégsem akkor bocsi J. Találkoztam már a feltörekvő LG prospektusaival is. Nagyon szimpatikusan nyomulnak mert nyilt forrású a progijuk s oktató videókkal is támogatják az alapok elsajátítását.
    Nem vagyok disztribútora de amivel szívesen dolgozom az az omron. Az ára mellet kimerítően publikálja magyar nyelven termékeit a cég. Ez alatt nem csak a reklámokat értem hanem a szoftverismertetőket valamint a felhasználói kézikönyveket.
    www.plc.lap.hu oldalon ha szétnézel és felveszed néhány forgalmazóval a kapcsolatot biztosan készségesen állnak segítségedre, megtudod árak és kiegészítők tekintetében, hogy mire számíthatsz.

    Üdv: Karesssz

  • vottokar

    senior tag

    válasz Ja no #145 üzenetére

    Nem tudom, hogy mi célból akarsz megtanulni, mert ez igen erősen befolyásolja azt az irányt, amerre el kell indulnod.
    Nálam, mivel német érdekeltségű cégnél dolgozom a Siemens adott volt. Az árakról, jobb nem beszélni ez esetben. Ha tényleg saját élő hardverkörnyezetben akarsz tesztelni, akkor szerintem ez sajátpénzen megoldhatatlan. (vagy ha van rá többszázezer felesleges forintod, szerintem kezdj másba vele) Ha okosba meg tudod oldani a dolgot, akkor persze más a helyzet. :)
    Omronnal az ezelőtti munkahelyemen foglalkoztam. Arra a feladatra, amire ott kellettek (egyszerübb gépek vezérlése) nekem szimpatikusabbnak tűntek, mint a megfelelő S7/200-asok. (ami nem azt jelenti, hogy jobbak is lennének.)
    Sajna én olyan szinten, hogy véleményt merjek mondani, csak ezekkel (Omron S6, Siemens S5, Siemens S7/200, S7/300) ''foglalkoztam''. Pedig van még jónéhány elfogadott cucc amiket legalább alapszinten meg kellene ismernem. :(

    "Hát te meg ki a tö*öm vagy, hogy bundában szeded itt a málnát?"

  • Ja no

    aktív tag

    Karesssz,
    igen egy jó ár-érték arányú kütyüt keresek, aminél fontos szempont, hogy lehetőleg ingyé' kapjak hozzá fejlesztőkörnyezetet. Mondjuk a kábelek fajtáját nem ismerem annyira, de ha csak egy FTDI csip van benne, akkor azt tudom 'pótolni'. De az is lehet, hogy direkt uC-t tesznek bele a lelkes amatőrök miatt. (?)
    'Tehát javaslatom az, hogy olyat válassz aminek a társalgáshoz szabványos rs232c port elegendő'
    köszi az ötletet.
    'Úgy emlékszem az Omron a kisvezérlőihez adja az alap CX-programmer 2.0-át'
    mintha ezen a fórumon említette volna vki, hogy Omronéknak nagyon jó a támogatottsága. MIndenképp benne van a pixisben :)

    vottokar,
    'Nem tudom, hogy mi célból akarsz megtanulni'
    Soxor belefutok olyan dologba, amit PLC-vel kellene megoldani, de mivel jelenleg koki vagyok hozzá, inkább keresek vkit, aki ír egy uC-s kódot ehhez. Én meg panelt tervezek, ültetek, stb...
    Ezt szeretném kiváltani, mert főleg az elején jó dolog, ha vhogy már összeáll egy mech.szerkezeti rész, képes önnálóan működni, lehet tesztelni. Aztán később, ha azzal jövök ki jobban árban, akkor lesz hozzá csinálva külön uC-s dolog, de az ugye sokkal lassabban készül el.
    'Omronnal az ezelőtti munkahelyemen foglalkoztam. Arra a feladatra, amire ott kellettek (egyszerübb gépek vezérlése)'
    gyakorlatilag pont ilyenre használnám. Munkahengerek, mozgó alkatrészek pozició-érzékelésére, azok összehangolására; útjeladók, nyomástávadók, etc figyelésére, kiértékelésére.

    ----------------

    nézegettem moeller árait. 40+Áfáért van alapmodul táppal, kijelzővel, de abban nincs analóg ki-bemenet. ( ha jól láttam, az +67ropi!).

    Még tetszettek (kép alapján :B ) a mitsubishi cuccai is; érdekes, hogy lehet hozzá rakni GSM modult risztó-SMS küldésre, vagy egyéb interakció céljából

    ja, amit nem írtam, szeretném 100 alatt megúszni az analóg interfésszel is bíró kütyüt.
    Van erre esélyem?

    [Szerkesztve]

  • vottokar

    senior tag

    válasz Ja no #148 üzenetére

    Sajnos a Siemens Logo! árakkal nem vagyok képben (főleg analóg modul ügyben) de szerintem még abból sem igen jön ki. :( Azt tudom, hogy az adatkábel ahhoz is 10K fölött van
    Szerintem S7/200-ból biztos nem jön ki. A Starter kit (S7/200CPU, Step7Microwin, adatkábel) akciósan is olyan 80K+ÁFA felett van, és ebbe még semmilyen analóg modul nincs benn.
    Valamint nincs MPI illesztő sem, ami az USB-s is cca. 75K+. Az RS232-es meg vagy 120K :(
    Mondjuk, ha Siemens S7-el akarsz foglalkozni, sajnos a PC adaptert nem tudod megkerülni. Láttam már alternatív gyártók olcsóbb cuccait is, de sajnos azok sem filléres cuccok voltak.

    "Hát te meg ki a tö*öm vagy, hogy bundában szeded itt a málnát?"

  • Ja no

    aktív tag

    válasz vottokar #149 üzenetére

    ööö, asszem nem akarok siemenst. (bár szeretnék)
    Ami melette szól, hogy EU-ban nagyon elterjedt; meghogy profi cucc. Sajna a többi szinte mind ellene :((
    Mi az az MPI illesztő?

Új hozzászólás Aktív témák