Hirdetés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • harry

    veterán

    Nem láttam ilyen összefoglaló témát, így hát íme :)

    Otthon automatizálás (home automation, domotics), ahogy a neve is mutatja, amikor otthonunkban mindenfélét tudunk (akár központilag) vezérelni, programozni, távirányítani.

    Lehet szó akár természetes/mesterséges világításról (redőny/lámpák), hangtechnikáról és multimédiás megoldásokról, locsolórendszerekről, biztonságról (kamerák, mozgásérzékelők), hőszabályzásról (fűtés/hűtés), vagy amit még szeretnénk.

    Ennek megfelelően többféle ismeretre/erőforrásra is szükségünk lehet, lévén szükség lehet programozásra, hardverekre (pc, kamerák, kábelek, hangfalak, távirányítók, stb), lakás bizonyos mértékű átalakítására (kábelezés, furkálás), célszerszámokra/eszközökre (vevő/irányító/központi egységek), tehát ha (akár részben) magunk szeretnénk összerakni, akkor azért némi utánajárást igényel a dolog.
    A dolog sokrétűsége miatt jó lenne, ha nagyon alap dolgokkal a cél-topicokat céloznánk (pl. milyen home-servert építsek, hogy telepítsek linuxot, hol tudok venni ilyen elektro alkatrészt, stb), de ha már nagyjából konkretizálódtak a dolgok (ezt-és-így szeretném), esetleg van kész megoldásunk (kapcsolás, áramkör, program), akkor mehet.

    Persze bizonyára léteznek a legtöbb feladatra kész megoldások is, engem első sorban az érdekel, hogy tudnánk saját magunk, aránylag költséghatékonyan, átalakítani az otthonunkat.

    Elsőre talán ennyi, íme pár link az induláshoz:
    Wiki (angol), általában a témáról: [link]
    OpenRemote.org: [link]
    LinuxHomeAutomation: [link]
    LinuxMCE: [link]

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • nyunyu

    félisten

    Tema rulz, plane, hogy cegvezerunk fejebe vette, hogy irodaautomatizalasbol hiany van a piacon, cegnel meg van eleg szurkeallomany, ugyhogy bevezeteskent teljesen automatizalt lesz az irodank, a vilagitas vezerlestol kezdve a VOIP keptelefonon at allithato futesig, aztan ezt a technologiat majd termekkent ertekesiteni is szeretne.

    Na, a demo projekt olyan jol sikerult, hogy uj irodaba koltozes utan kb. 2 hetig nem volt futes, lampak ossze-vissza kapcsoltak, nem jottunk ra milyen szisztema szerint.
    Mozgaserzekelo altalaban akkor kapcsolta fel a lampat, amikor mar a toksotet folyoso tulso vegere ertel, vagy leultel a konyhaba enni, akkor lampa magatol OFF. :W

    Ja, villanykapcsolo az disznek volt, az sem mukodott.
    Vagy ha igen, akkor 3 szobaval odebb villanyt kapcsolt.
    (Konyhai kapcsolo 2 napig nalunk kapcsolgatta a villanyt :( )

    Most 1 honap utan eljutottunk odaig, hogy a mozgaserzekeloket mar kiiktattak a rendszerbol, de meg mindig nem birtak megfejteni, melyik nyomogomb milyen IP-n van (talan ki kene kapcsolni a DHCP-t? :DDD), igy az iroda vezerlesen dolgozo sracok inkabb osszedobtak egy weblapot, amin mindenki tudja kapcsolni a villanyt. :C

    Ennek persze az lett az eredmenye, hogy amint felkapcsol valamilyen rendszerhiba folytan a villany, egybol oten kattintanak a bazinagy OFF gombra ;]
    Aztan megy a rohoges, hogy ki volt a leggyorsabb.

    Vezeto programozonk meg eleg haklis a fenyvaltozasra, ugyhogy tegnap mar kifakadt, hogy kossek mar ki azt a qrva stroboszkopot.

    Masik aranyos moka a fonoki iroda hangvezerlesu ajtaja volt, kb. 2 napig hallgattuk, ahogy fonokunk idomitja az "ajto" vezenyszo elfogadasara a magneszarat.
    Persze ment a viccelodes, hogy probalkozzon inkabb az "ablak" orditasaval, vagy hasznaljon felteglat.

    "Ajto" idomitas estejen jott vissza fonokunk a toksotet irodaba, ul be a fonoki fotelbe, kapcsolna a lampat, akkor vette eszre, hogy a kivitelezok elfelejtettek hozza villanykapcsolot rakni. :DDD
    Elkapta az irodaautomatizalasert felelos projekt managert, hogy is van ez, erre srac elorditja magat "lampa!". Persze nem tortent semmi.
    "Vilagitas!" Mindenki lelegzetvisszafolytva varja a mutatvany veget, persze megint semmi.
    PM elbizonytalanodik: "Fenyt?"
    Ezt mar nem birtuk cernaval, dolt a rohoges.

    Masnapra fonokunk kapott egy oldschool, konnektorba dughato asztali lampat...

    Vegul a hangvezerlesu zar helyett felszereltek egy tapsra mukodo kapcsolot, az picit bolondbiztosabb ;]

    Mondjuk annyi elorelepes legalabb mar van, hogy ugyan a weblap ma reggel 5 fokkal tobbet irt iroda homersekletre, mint amennyit kollega hagyomanyos homeroje mutatott, de legalabb mar BE birtuk kapcsolni a futest. :R

    [ Szerkesztve ]

    Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

  • harry

    veterán

    válasz nyunyu #2 üzenetére

    :D
    Abban így látatlanban is biztos voltam, hogy azért egy ilyen komplex rendszerrel lehet szívni, és sok mindenre kell figyelni. Biztos kapcsolhatóvá tenném az egészet, úgy értve, hogy manuálisan is lehessen piszkálni, biztos nem bíznék mindent automatikára.

    Ugyanakkor jól összerakva / megtervezve látok benne fantáziát és kihívást. A leírásod szerint el nem tudom képzelni, hogy lett ez megtervezve... Mondjuk a hangszabályzós téma annyira nem tetszik, legalább ezzel nem kell bajlódnom :)

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    Saját tervek:
    Költözést tervezgetünk, így a mostani lakást nagyon belakni nem akarom, az újba (kertes ház) meg nem tudok tervezni komolyabban.
    De úgy nagyjából, amik érdekelnének:
    - világítás, akár különböző profilok (teljes fény, több kis spot amolyan hangulatvilágításként, természetes fény, "TV-mód"), leginkább távirányítással
    - akár valamilyen öntözőrendszert összerakni (kül-/beltéren). Talán inkább kint lenne érdekes, belül körbeöntözgetni azért nem nagy meló / akár kikapcsolódás.
    - központi média szerver. Ez lényegében most is megvan, gigabites belső háló + wifi, adatok egy hálózati megosztásról érhetők el, egyben htpc is. Még amit érdekesnek találnék, hogy esetleg valamilyen vékony klienst raknék a rendszerbe (pl. műhelybe, ahol lesz: zene, tervrajzok végett, akár...)
    - bekábelezni UTP-vel a lakást (Cat5e). Bár nem tudom, hogy a végpontok hogy legyenek, vagy hány. Nyilván szobánként min. egy. És az is elég valószínű, hogy a 100m-t nem lépné túl 1-1 kábel, így jelerősítő sem kell, viszont egy nagyobb switch lehet...
    És ha már a kábelezés megvan, lehetne központilag irányítani mindent, akár programmal ütemezve, vagy webes felületről, infrás távirányítóval, stb. Nem ismerem az ilyen rendszereket, de gondolom IP alapokon sok mindent meg lehet oldani...

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • nyunyu

    félisten

    válasz harry #3 üzenetére

    Elvileg felvettek egy epitesz csajt, aki mar 3 honapja ArchiCADban rajzolgatta, hogy milyen kapcsolo/erzekelo hova legyen beepitve, hogyan legyen vezetekezve, stb.
    (Plusz latvanytervek a potencialis ugyfeleknek...)

    Fejlesztok meg december ota bujtak a manualokat, hogyan lehet osszelegozni a kulonbozo gyartoktol szarmazo kutyuket, hogy az mukodjon, illetve a vezerlo szoftvert programoztak.

    Csak a kivitelezesbe hiba csuszott, az irodahaz epitoi random szereltek fel a kutyuket, Igy kerult a folyoso vilagitasat kapcsolo mozgaserzekelo a folyoso tulso vegere, ahova eredetileg infra erzekelo lett tervezve. (ami meg a villanyt kapcsolta volna le, ha mar senki nincs az irodaban.)

    Meg a regi irodankban lattam, amint 10 doboz (*100m) UTP-t cipeltek a logisztikan dolgozok, mert elfogyott az elsore az uj irodaba rendelt mennyiseg.
    (~40 ember gepenek+IP telefonjanak 1-1 aljzat, villanykapcsolok, mozgaserzekelok, infraakarmik, kamerarendszer, RFIDs ajtonyito+belepteto, stb.)

    Szoval nagyon nem egyszeru a tortenet.

    Fonokunk egy hettel a koltozes elott azzal viccelodott, hogy ha vilagitas meg futes az nem is, de legalabb a gepeknek villany az lesz, ugyhogy dolgozni azt tudunk.
    Egy hettel korabban a villanyban sem volt biztos :DDD

    Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

  • harry

    veterán

    válasz nyunyu #5 üzenetére

    Hát ez talán a jobbik eset, mármint ha legalább a tervezői munka jó és előrelátó. De hogy ezt hogy lehetett így elszúrni...

    Mondjuk én nem gondolkodok ennyire nagyban :) Mármint ilyen-olyan kamera, telefonhálózat... a mozgásérzékelő meg infrás dolgok viszont érdekesek lehetnek. Pl lenne egy esti mód, amikor minden off, mozgásra viszont félhomályba kapcsol a rendszer, ahol épp járkálok (pl. a konyhába enni, éjszakai éhség ;]). Nyilván ha valahol tevékenykedek, ott felkapcsolnám kézzel a világítást, de ne kelljen a sötét folyóson botorkálni, vagy közbülső helyiségekben lámpákat kapcsolgatni.

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • nyunyu

    félisten

    válasz harry #6 üzenetére

    Alapveto problema, hogy a fonokunknek menet kozben mindig ujabb otletei vannak.

    Fejlesztok meg tul sok mindent akartak egyszerre megcsinalni, ahelyett, hogy egy dologra koncentraltak volna, hogy legalabb az mukodjon...

    [ Szerkesztve ]

    Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

  • harry

    veterán

    válasz nyunyu #7 üzenetére

    Nos igen, úgy azért nehéz...

    Más: használ valaki komolyabb szinten digitális tervezőprogramot, pl DigitalWorks?
    Arra gondolok, hogy ezzel azért lehetne tervezgetni ilyen-olyan vezérlőket szerintem... legegyszerűbb példa: egy demultiplexer, amikor van egy jel, és több felé lehet osztani, meg van egy címbusz - be tudnám állítani adott címet programból és akkor az ott lévő eszközt hoznám működésbe, pl. világítás. Nyilván ez a legegyszerűbb elképzelés, ami így nem is stimmel, lévén egyszerre több világításmód is működhetne. De meg lehetne tervezni jól.

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • nyunyu

    félisten

    De legalabb kollegak elkezdtek belakni a csilivili IP telefonokat, ha mar az eredeti funkciojukra nincsenek is hasznalva.

    Egyik telefonon szines grafikonon nezheto a BUX aktualis allasa, vezeto programozonk meg addig unatkozott, amig ossze nem utott a belso ugyviteli rendszerunkhoz egy RSS feed-et, hogy a telefonjan nezhesse az aktualis fejlesztenivaloit+hataridoket.

    Mi meg persze hulyet kapunk a telefonja pittyegesetol, amikor uj feladata jon. :(

    Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

  • kozyadam

    tag

    Esetleg aki látogatja a topikot, és már épített hasonlót otthon, vagy van bármilyen tapasztalata (tippek, tanácsok), vagy olvasnivalót tud adni pl. a szabványokkal kapcsolatban az nyugodtan jelezze. :) örömmel látnánk a topik terjedését :)

  • harry

    veterán

    Találtam egy könyvet, "Smart Home Automation with Linux" címmel, a neve elég sokat mondó szerintem, aki teheti, nézzen rá, tényleg nagyon részletes (már a tartalomjegyzék alapján is), majd ha lesz időm, elolvasom (úgy ~310 oldal).
    Illetve még nem néztem, de a nevét láttam:
    "Linux Smart Homes For Dummies"

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • kozyadam

    tag

    válasz harry #11 üzenetére

    tudnál linkeket küldeni? vagy elküldeni levélben?
    akkor feltenném valahova, hogy mások is elérjék.

  • imanoob

    csendes tag

    Sziasztok.Úgy látom kihalt a topik,viszont nem nyitnék egy újat így itt folytatnám .Remélem nem maradok sokáig egyedül mert szerintem sokakat érinthet csak még maguk sem tudják.
    Kezdődött azzal az elképzelés hogy vettünk egy családi házat ami felújításra vár,így adódott a kérdés milyen új vezetékek milyen új fűtés és még sorolhatnám.Ezt megelőzve elkezdtem egy htpc projektet mert túl sok tároló volt az asztali PC-mben és mire kikerestem a filmeket elment a kedvem az egésztől.Közben azon vettem magam észre hogy a Htpc átmegy szerverbe mert így az igazi Htpc -k könnyebben találják meg a filmeket fölég ha nem csak egy szobában néznénk a filmeket(gyerekszoba stb)
    Jött a kérdés hogy a rakásnyi távirányítót le kellene cserélni 1-re ami mindent irányít.
    Ezen a ponton jött az hogy valami komplett rendszer és elkezdtem keresgélni.Youtube Google és Control4.Mivel van iPhonom így erre a telefonra egy app ami ingyenes és "elvileg"mindent irányít kézben tart volt a legjobb amit csak elképzelhettem.
    Vagy mégsem?!Mivel tegnap még fogalmam sem volt róla hogy is működik a rendszer,jelzem még most is csak kapiskálom így érdeklődnek itt hogy smint merre?:)
    Nem várom a tolongást így azt hiszem írok egy ilyen részt a blogomba "amit még meg sem csináltam" Így nyomon követhető lesz hogy hol is tartok.Addig is kitartás.

  • gondag

    csendes tag

    válasz imanoob #14 üzenetére

    szia,

    Lakásautomatizálás egyszerűen és elérhető áron akár vezeték nélkül is:
    www.homematic.hu

  • Espla

    aktív tag

    válasz gondag #15 üzenetére

    Nekem talajnedvesség mérőre lenne szükségem, tudjam mikor kell öntözni a kertben
    Conrad-ban árulnak USB-set csak védőtokkal együtt igen drága. Profibb mezőgazdasági cuccok meg még inkább.

  • mr_ricsi

    veterán

    válasz Espla #16 üzenetére

    Évezredeken át nem is létezett ilyen műszer, aztán valahogy mégis tudták az őseink, hogy mikor kell öntözni.

    Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

  • Espla

    aktív tag

    válasz mr_ricsi #17 üzenetére

    :) de milyen királyság lenne desktopra kirakni a talajnedvességet + összevetné a várható időjárással és szólna ha öntözni érdemes

    jó, az egész automatizációs téma olyan, hogy tud nélküle is élni az ember, de ha megvan rá a lehetőség akkor miért ne használja ki a modern kor vívmányait? ;]

  • imanoob

    csendes tag

    Legutolsó írásom óta kicsit utána olvastam.Bevallom nagyon nem jutottam előre mert választ a kérdéseimre nem kaptam.Nagyon sok szoftvert találtam,és még egyszer annyi eszközt.Elveszek benne,és a határ árban a csillagos ég.Control4 szoftvercsomagok pedig elviselhetetlen áron vannak,ami nem meglepő a külső és tudása miatt.Az ingyeneseket meg sok idő kipróbálni.Megjegyzem iphone4-hez próbálom nem tudom más fronton mi a helyzet.Szerintem érdemes foglalkozni a témával főleg ha azt nézzük hogy lehet legolcsóbban a legjobbat:)Várnám az ötleteket mégis merre induljon el a felhasználó mert az alapokat sem ismerem mint kezdő a témában és gondolom ezzel nem én vagyok egyedül.
    Azt szeretném kérdezni milyen szoftvert tudok egy szerverre telepíteni,ki ismer ilyet ami tudna vezérelni egy házat ?
    Média center vezérlése fontos!Vagy XBMC ezt a kettőt preferálom,de ha van még lehetőség szívesen venném azt is.

  • majszi80

    újonc

    Igen, ezzel is, mint bármi mással, vannak rossz tapasztalatok. De nekünk miután szakértelemmel beszerelték a rendszert, tökéletesen működik, és hálás vagyok a kivitelezőknek, ugyan is leírhatatlan a modern technológia adta érzés és kényelem. Csak ajánlani tudom őket !!

    Majszi

  • Bohus

    aktív tag

    Kissé lehangoló, hogy ilyen kihalt ez a fórum. A Smart Home topik nagyon pörög, de ott nem találtam meg amit kerestem, pedig a cél valójában ott is az épület egyes funkcióinak automatizálása. A KNX és Openhab szavak csak elvétve bukkanak elő, más vonalon folyik a társalgás.
    Inkább majd itt számolok be a saját projektemről, hátha ezzel is elősegíthetem a topik regenerálódását.

    A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

  • Bohus

    aktív tag

    Pár éve eldöntöttem, hogy családi házunk korszerűsítése során már élni fogok az automatizálás nyújtotta előnyökkel. A KNX-re - mint egyetlen szabványos - rendszerre esett a választásom, a világítást, redőnymozgatást és a fűtési rendszert szerettem volna automatizálni, de valójában a lehetőségek ezen túlmutatnak, többet tud majd a végleges rendszer.
    Jelenleg a kétszintes épület komfort (felső) szintjén már kész a gerinc, pár szerelvényt feltettem, komplett szerelvényezés majd a festés után. Állandó tartózkodású helyiségek mindegyikébe dimmelt világítási körök vannak, többiben kapcsoló aktuátorról futnak a vezetékek. A redőnymotorok egy része KNX RF+ motoros (ezek még villanyszerelés előtt lettek beépítve, és ideiglenesen megtáplálva), a későbbiek egyszerű 4-eres vezetékkel táplált redőnymotorok. Felhasználói szinten nem lehet őket megkülönböztetni, távirányítóval és fali kapcsolóval egyaránt lehet működtetni mindegyiket. Reggel automatikusan fel, este le, később ha eső- és szélérzékelőt is beszerzek, viharos időszakban is automatikusan reagálni fognak.
    A KNX rendszerkomponensek sajnos nem olcsók, egy elegáns megjelenésű kapcsoló ~ 30E-től indul. A költségeket úgy próbáltam kordában tartani, hogy hagyományos (középállású billenő) kapcsolókat használok, amik feszültségmentes bináris bemenetekre vannak kötve, így egy KNX bemeneti egység több kapcsolót is kiszolgál. Másrészt élek a lehetőséggel, hogy a bemenet meg tudja különböztetni a rövid és hosszú impulzust, vagyis egy kapcsolóval több eszközt is vezérelhetünk.
    Most éppen Raspberry Pi-n állítom be az openHAB-ot, ez jól jön a vizualizációhoz, de akár egyes KNX rendszerkomponenseket is kiválthat, lehet, hogy KNX időzítőt és logikai egységet sem kellett volna vennem... Az openHAB kezdőként rettenetesen nagy kihívás. Két napom ráment, mire a kézzel írt .sitemap fájl egyáltalán megjelent a kezelőfelületen, ha az ASCII karakterkészleten túl bármi bekerül a fájlba, akkor egyszerően mint ha nem is létezne. A Raspbian-on fent van a nemzeti karakterkészlet, mégsem fogadja el az UTF .sitemap állományt.

    A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

  • biigi

    tag

    válasz Bohus #22 üzenetére

    Régebben én is szerettem volna ebbe belekezdeni de én is csak a KNX-et találtam amire akkor nemvolt keret de lehet még ma is soknak tartanám.
    OpenHAB-ról nagyon szivesn olvassnék :)

    Minden fejleményt várok :) :R

  • Bohus

    aktív tag

    Lassan haladtam a fejlesztéssel, de volt előrelépés. A KNX rendszer a lakószinten közel végleges, a riasztó integrációja még hátravan. A világítás-, redőny-, fűtés/hűtésvezérlés már majdnem teljesen kész, ami pedig működőképes, azt hozzárendelem az openHAB környezethez is, így biztosítva a (távoli) vizualizációt és beavatkozási lehetőséget.
    Az openHAB vizuális környezete testreszabható, én mobilon a basic UI-t használom, a nyitóoldalról funkció (pl. világítás) illetve helyiség szerint is elérhetővé teszem az egyes elemeket. Pár kép ízelítőnek:

    Ez szép lassan bővül, bőséges add-on gyűjtemény áll rendelkezésre, az asztali számítógépem is indítható távolról erről a felületről, de pl. (bizonyos márkájú) tv-ket is lehet a mobilról irányítani.

    [ Szerkesztve ]

    A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

  • Bohus

    aktív tag

    Elcsesztem egy fél napot openHAB alá MQTT telepítéssel. Mosquitto-t raktam fel Raspberry Pi-re, maga a procedúra kb. 5 perc, úgy tűnt működik, de ellenőrzésnél a mosqitto -v parancs arra panaszkodott, hogy a port foglalt, és valóban: az OH broker csatlakozás megszakadt. Nosza google keresés a "port already in use" hibaüzenetre: több példány fut az mqtt processből. Javaslatok kipróbálása egymás után, eredmény zéró. Ellenben ha a mosquitto service-t leállítottam, akkor simán futott a mosqitto -v parancs, és mutatta a broker adatforgalmát is. Ha a mosquitto service futott, akkor viszont már nem.

    Sajnos fórumokon nem találtam megoldást, önerőből kellett rájönnöm, hogy a problémának nincs megoldása. Mert valójában nincs semmiféle probléma. A mosqitto -v nem egy sima monitoring info, hanem önmagában egy mosquitto folyamat, ami ütközik a már futókkal. Vagyis a használatához le kell lőni az éppen futó broker szolgáltatást, és azt fogja kiváltani, majd szépen informál is a parancssoron. Ha végeztünk vele, akkor elindítjuk és fut tovább az éles szolgáltatás.

    A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

  • Anaconda

    csendes tag

    Sziasztok!

    Openhabban van több eszközöm is, amihez szeretnék widgetet készíteni. Ma sikerült befejeznem a kazánhoz az opentherm wifis illesztőt, ami mqttn küldi az adatokat az openhabnak, muszáj widgetet írnom hozzá.
    Eddig ez a yaml nekem teljesen kínai, annak ellenére, hogy 3-4 programnyelven heti szinten programozok. Valahogy teljesen érthetetlen és logikátlan.
    Tudtok esetleg valamilyen tutorialt hozzá?

  • Bohus

    aktív tag

    válasz Anaconda #26 üzenetére

    Tapasztalatom nincs, épp most fogok OH 2.5-ről 4-re költözni. A 3-as verzióval rengeteg újítás érkezett, de sokaknak meggyűlt a baja a menedzseléssel, ami jóval nehezebb lett.
    A koncepció megismeréséhez szerintem olvasd el ezt. Egyszerűbb esetben elvileg csak minimálisan kell a YAML fájlokat szerkesztened, azok mindössze a grafikus UI-ban létrehozott widgetek szöveges állományú megfelelői. YouTube-on van néhány tutorial a widget készítésről.

    A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

  • Anaconda

    csendes tag

    válasz Bohus #27 üzenetére

    Van lényeges különbség a 3 és a 4 közt, érdemes nekem is frissítenem?

  • Bohus

    aktív tag

    válasz Anaconda #28 üzenetére

    Nem tudom, én az OH3-at kihagytam. Volt egy megbízható 2-es amit 2.5-ig upgradeltem. Most egyrészt azért váltok, hogy megismerjem a 4-est, illetve az RPi-n még buster fut, a szoftverforrások nem elérhetők, nem tudok frissíteni és csomagokat telepíteni.

    A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

Új hozzászólás Aktív témák