Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • LOTR

    addikt

    válasz Atomgeszi #32 üzenetére

    hőszivattyús rendszernél a hőleadók nem csak felületfűtési megoldások (vagy radiátorok) lehetnek, hanem fan-coil-ok is (kb mint a hagyományos klíma beltéri egysége)
    ezek beszereléséhez a hőszivattyútól el kell vinni az újabb vízcsöveket a fancoilokig (hűteni is lehet velük), tehát az átépítés jár némi bontás-fúrás-átalakítással

    a hagyományos klímás kiépítés valóban egyszerűbb kivitelezést igényel
    ez a rész nekem sem egyértelmű
    mert biztosan vannak olyanok is, akiknek csak kandalló/cserépkályha stb van, mint fűtés, tehát még radiátor sincs
    nekem is lenne kérdésem:
    létezik olyan lista, ahol a regisztrált kivitelezők vannak felsorolva?

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz Atomgeszi #52 üzenetére

    létezik 1000literes puffer tartály is 85cm átmérővel, de ha az ajtólap a 90cm, akkor pl 800literes van 75cm-rel, az biztos befér oda [link]

    illetve ez a 2,3millió egy hőszivattyús rendszernek nem túl sok, ilyen nagy átalakítást, ami nektek kellene, nem lehet kihozni belőle, de arra mindenképpen jó lehet, hogy kicsit segítse az elindulást
    lehet csak nekem nem egyértelmű néhány dolog
    ha jól értelmezem a hagyományos klímára való utalás ez: levegő – levegő hőszivattyú szett (1 kültéri és 4 beltéri egység, beszereléssel): 1.148.067 forint;
    viszont akkor mi a különbség ezzel:
    - levegő – levegő hőszivattyú maximális elszámolható költsége 1 ingatlanban (anyag és
    munkadíj): 2.296.134 forint;
    4-nél több beltéri egység már nem lehet? vagy mire lehet elkölteni a kettő közötti különbséget, ami kb 1,1millió ft?
    illetve ha a meglévő radiátoros rendszerre kellene rákötni, akkor összesen 2,25millió áll rendelkezésre, ami azt jelenti, hogy ha valakinek kell a 12kw-os, akkor nagyjából a hőszivattyún kívül semmi másra nem is marad pénz a pályázati forrásból

    ezeket ti hogy látjátok, vagy hogy kell értelmezni?

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz Atomgeszi #56 üzenetére

    valami gond lehetett a nettel és nem küldte el amit korábban írtam, így most kicsit lehet összeszedetlenebb lesz

    az energetikába a fűtött területekhez nem kötelező bevenni mindent, így megoldható, hogy az "alagsori" rész kimarad
    másik lehetőség, ablakoknál ha nincs rá szükség, akkor lehet nem nyithatót is betenni (pl "tejüveggel" vagy "homályosított" üveggel, garázshoz még ideális is lehet), vagy az egyik szárny nem nyitható, másik meg nyitható - ezekkel lehet egy kicsit csökkenteni a költségeken

    ahogy nézem a sima alap, 2 rétegű üvegezett, műanyag ablakok 40-50k/m2-ből bőven megvannak, ha kell hozzá esetleg kombi redőny is, akkor nincs egészen duplája az ár, szerintem így jött ki a pályázatos ~87k/m2 (feltételezem csak, hogy nem kötelező 3 rétegűre cserélni a nyílászárókat), bejárati ajtó is kb 2m2 ~100k-tól

    én ezt konkrétan kimásoltam:
    levegő – levegő hőszivattyú szett (1 kültéri és 4 beltéri egység, beszereléssel): 1.148.067 forint;
    itt az van, hogy szereléssel 1,148m
    tehát az igényelhető maximális 2,296m-hoz való maradék 1,1m talán az egyéb szerelvények és hasonlók lehetnek, de mivel nem tudom pontosan, hogy ehhez a több beltéri egységes levegő-levegő hőszivattyúhoz mik kellenek, így lehet csak ezért tűnik soknak
    mert egy levegő víz hőszivattyús rendszerhez plusz hőleadónak pl 1db fancoil 100k ft-tól indul (nyilván nagyon sok mindentől függ), az egész rendszer összeszerelése/munkadíja is több 100k-ban mérhető, ahogy az egyéb, a vízrendszerhez való csatlakozás szerelvényei is, vagy még inkább milliós tételek, úgyhogy erre meg 2,247m meg elég szűkösnek tűnik

    olyanra tudok még gondolni, hogy kisebb teljesítményű hőszivattyú kell (ami ugye olcsóbb) és akkor több pénz marad összerakni a teljes rendszert, amikor meg már hideg van és a hőszivattyú már nem képes eléggé felmelegíteni a házat, akkor jöhet a régi fűtés

    #59 S-eye
    tippre azt mondanám, hogy nincs jól méretezve a klíma, ráadásul a fűtési teljesítménye magasabb, mint a hűtési, persze ha lehűlt a ház, akkor már egy egység teljesítménye önmagában a jelek szerint kevés lesz

    [ Szerkesztve ]

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz tzimash #66 üzenetére

    szerintem az energetikai tanúsítás a mérvadó (meg hát mi más lenne), ha abban hivatalosan az szerepel, hogy hőszivattyús fűtésed van, akkor meg is vagy, nem kell megszüntetni a régit, az energetikus azt a rendszert fogja feltüntetni, amit a feltételek megkövetelnek (meg persze, ami valóban ott is van)

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz vtechun #70 üzenetére

    köszi, az feltűnt, hogy pont a duplája, így akkor már nagyobb ráció van benne

    #72 dandika
    persze
    de közben kiigazítottak minket, így már egyértelmű a dolog

    #74 dandika
    nyilván az elérhető forrásokból a lehető legjobbat kell beépíteni

    [ Szerkesztve ]

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    volt egy beszélgetésünk, és nem feltétlen volt egyértelmű összhang a kiírás értelmezésében, tehát:

    1)
    tulajdonos, a tulajdonában lévő ingatlanra nyújthat e be pályázati kérelmet úgy, hogy nem állandó lakója az ingatlannak (tehát a lakcímkártyája nem oda szól)?
    2)
    számít e, ha lakcímkártya szerint nincs bejelentett állandó lakója az adott ingatlannak?

    másik téma
    beszélgettem egy kivitelezővel és a beszélgetés végén rákérdeztem, hogy részt fog e kivitelezőként venni ebben a pályázatban
    a válasza az volt, hogy szeretne, de még nem nyílt meg a lehetőség erre - ennél jobban nem mentünk bele a témába, de ha ez így van, akkor talán meg is van a válasz, hogy miért nincs még lista a szerződött kivitelezőkről

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz Chal #123 üzenetére

    köszi nektek

    ez vehető biztosnak?
    ugye konkrétan nem írja a kiírás, hogy ott is kell laknia a pályázó tulajdonosnak, viszont úgy fogalmaz, hogy "háztartás" tagja pályázhat és ezt nem definiálja, hogy mit jelent pontosan, emiatt merült fel a kérdés is

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz Atomgeszi #132 üzenetére

    energetikus is kelleni fog
    nem tudom milyen a pontos folyamat, úgyhogy ennek én is örülnék, ha valaki leírná, aki képben van

    tehát az energetikus, klímás rendszerrel kalkulálva fogja megállapítani az épület fűtéséhez szükséges energiaigényt és a tervezett elektromos áram fogyasztást is, ez jó eséllyel több lesz, mint 5000kw, tehát ha jól gondolom így ki lehet maxolni az 5kw-os napelemrendszert (mivel energetikai tanúsítás szerint szükség van rá, alátámasztható - ahogy a kolléga is pár hsz-szel korábban írta) ekkor nem sok értelme lenne a 2020-as év fogyasztását figyelembe venni, az valószínűleg főként (bár biztos vannak szélsőséges esetek is) csak az igényelhető 1-es, tehát csak napelemes támogatásra vonatkozik, mivel 'korszerű' elektromos fűtés kiépítése után nem hinném, hogy gyakori eset, hogy kevesebb lesz az elektromos fogyasztás - szerintem

    mivel itt a környéken több érdeklődés is van, így nekem is lenne kérdésem
    mi van akkor ha valaki fázisbővítést és mérőhely szabványosítást is szeretne?
    több kivitelező is dolgozhat, vagy kell egy, aki levezényli az egész folyamatot?
    köszi

    [ Szerkesztve ]

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz CounterBoci #152 üzenetére

    valószínűleg problémásabb az esetlegesen okozott károkat kijavítani, mert ami időt elpazarolnak egy javítással, addig egy másik rendszert is felépíthetnének, és előbbit ugye saját költségre csinálnák, tehát kiadás, utóbbit meg profitért - logikus lépésnek tűnik

    kíváncsiságból akkor már én is megkérdezem:
    hullámpalára vagy cserepeslemezre szerelnek napelemet?

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz siege5 #168 üzenetére

    van egy ilyen pont a 43. oldalon:
    4.3 FENNTARTÁSI KÖTELEZETTSÉG
    ezek szerint ha jól értem legkorábban 2026. év végéig nem rendelkezik a pályázó szabadon a beruházás felett (vagy legalább 3 évig)
    ezek alapján érdekesnek tartom az eonos állítását - vagy én értek félre valamit?

    viszont ez lehet nem tiszta:
    ha valaki 2022-ben megcsináltatja, akkor 2027-től jár le a szerződés, vagy 3 év múlva?
    és ha valaki 2025-ben csináltatja meg akkor +3év?

    és ha jól értem eladásra meg az vonatkozik, hogy ha a felújítást követő 3 éven belül eladásra kerül és nem olyan veszi meg, akinek a jövedelme megfelel az 1.1. pontban leírtaknak, akkor büntikamattal együtt kell visszafizetni a költségeket

    [ Szerkesztve ]

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz siege5 #175 üzenetére

    technikai részekben nem vagyok otthon, de azért mert napelemhez kell óracsere (nyilván felfele történik a fejlesztés, tehát olyan mérőóra kell, ami többet tud, mint az alap), attól az még tud működni napelemes áramtermelés nélkül is
    tehát ha napelem a tetőn, de az inverter meghalt és így nincs termelés és a tulaj nem foglalkozik a javítással, akkor az befolyásolja a szolgáltató villamoshálózata működését?
    vagy én értek félre valamit?

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz S-eye #178 üzenetére

    én is néztem, gondolom jól kiszámolták, hogy éppen az a 9 órányi plusz idő fog kelleni nekik még, hogy indulásra rendeben legyen minden xd

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz Borisz76 #186 üzenetére

    más fórumokon állítják, hogy a különböző munkafolyamatokra lehet különböző kivitelezőkkel is szerződni, tehát pl:
    1. cég villanyszerelő
    2. cég napelem
    3. cég nyílászáró
    4. cég hőszivattyú

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz Atomgeszi #199 üzenetére

    kettő különböző technológiáról van szó:
    levegő -> 1. levegő vs 2. víz
    értelemszerűen "máshogy" fognak működni is, de bármelyik kiépíthető, a költségek nyilván mások
    viszont a földhőshöz meg a vízhőshöz képest olcsóbb mindegyik kiépítése (valószínűleg ezért is kell a földhőshöz több árajánlat is)
    a levegő-víz megoldást nem is tudod máshogy megcsinálni, mint egy központi egységgel (ennyit támogat a pályázat)
    a levegő-levegő megoldáshoz 2 "központi"/kültéri egységet is támogat(hat) a pályázat
    a működésükből adódóan a levegősnél a beltéri egységek külön állíthatóak
    a vizesnél a radiátorok/felületfűtési megoldások a központi egységtől kapják a vizet, amiből csak egy db van, ennek gyakran van egy kültéri és egy beltéri egysége (ez utóbbi a "gépház" része) ezekhez lehet még fan-coilokat is kötni (mint a hagyományos klíma beltéri egysége)

    nagyon nagy vonalakban nagyjából ez lenne a lényeg, így a technológia miatt nem tudom van e értelme "központi" fűtésről beszélni pl hagyományos klímák (levegő-levegő hőszivattyú) esetében - de majd aki valóban hozzáértő, kijavít

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz asdf_ #203 üzenetére

    ha megengedné a rendszer, hogy több napelemet tegyenek fel a pályázók, mint ami indokolt, akkor az nyerészkedéshez vezetne
    érdemes állásfoglalást kérni, hogy saját forrásból mit lehet "kiegészíteni"

    valami hasonlóról mintha lett volna talán itt már szó, de azt is érdemes megkérdezni, hogy energetikai tanúsítás szerint indokolt méretű rendszert fel lehet e tenni függetlenül a 2020-as fogyasztástól (de max 5kw panelteljesítményig van támogatás ugye)

    eon területen (de lehet másik szolgáltatónál is így van), ha a régi, házfalba süllyesztett helyen elfér az új, szabványos óra, akkor lehet oda tenni, ha nem fér el, akkor nagyobb lyukat kell csinálni neki, az még előfordulhat, hogy a fa belső borítású szekrényt meg kell szüntetni, de erre több helyen sem volt szükség

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz asdf_ #206 üzenetére

    érthető, hogy pályázó szemmel így nézi valaki, de támogatói oldalról is érdemes megvizsgálni a kérdést, ahol is ez már 200 milliárdos nagyságrend, amiben 35k db háztartás érdekelt

    ha mindenhova 200w-tal nagyobb rendszer kerül támogatásból, az éves szinten legalább ~100milliós nyerészkedés pályázati pénzből

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz asdf_ #208 üzenetére

    az, hogy a pályázatnak mi a valós gyakorlati értelme... kár is belemenni, maradjunk annyiban, hogy van ~200milliárdos összeg, amit el kell költeni
    a fenti példában a kivitelezési költség, ami az általad említett plusz panelek miatt kerülne a rendszerbe 3 milliárdos összeg feletti lenne, az említett 100milliós összeg csak az éves szinten való "nyerészkedésre" vonatkozott, ezekből a pénzekből bőven lehet más háztartásoknak is segíteni

    de ismétlem, amit kettővel korábban is írtam
    kérj állásfoglalást te is arról, hogy energetikai tanúsítás szerint alátámasztható villamosenergia fogyasztás kiváltására pályázható e napelem, függetlenül a "tavalyi" fogyasztástól
    így felesleges tesztelgetned, meg csak szándékosan emiatt növelni az áramszámlád, ráérsz azok után újratervezni, ha már biztosan tudod mi a hivatalos állásfoglalás

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz nesa #214 üzenetére

    a levegő-víz hőszivattyú a kazánt váltja ki, a mostani klímáid meg hűtésre vannak,
    így én nem látom akadályát
    - szintén csak tipp volt

    a "hagyományos" klíma levegő-levegő rendszerű hőszivattyú

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz nesa #217 üzenetére

    az a baj, hogy egyelőre csak félinformációkat adtál meg, így nehéz erre bármit is mondani
    az ide vonatkozó részeket sem igazán ismerem, de a 2-es típusú támogatáshoz kötelező az energetikai tanúsítás, és hogy abba mit írtok bele az energetikussal, az a ti dolgotok - a pontos szabályozást és lehetőségeket meg majd megmondja az energetikus, de fűtésre beírjátok a tervezett hőszivattyút, nyári hűtésre meg a klímákat, mert ugye a kazánt (mivel semmit nem írtál le erről sem, így csak tippelek) akarod kiváltani levegő-víz hőszivattyúval

    esetleg, ha nem elég a teljes ház fűtéséhez a meglévő klímateljesítmény, akkor lehet belevenni levegő-levegő hőszivattyúkat a vizes helyett (azokat olcsóbb/egyszerűbb kiépíteni)
    természetesen lehet, hogy járható út lenne az is, hogy minden szobába új klímákat terveztek és a meglévőkkel nem is terveztek az energetikában, de ez már meglehetősen nyakatekert dolog lenne

    az itt leírtaknak, így elméletben nem látom akadályát, de hivatalos állásfoglalást kell kérni, az biztos info lesz

    [ Szerkesztve ]

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz Atomgeszi #219 üzenetére

    Amúgy, valaki le tudja írni, hogy milyen lépés után mi következik?
    nem vagyok benne biztos, hogy hivatalos ilyesmi lista jelenleg már elérhető, ugye még el sem indult a pályázat (nem véletlenül említik meg sokan, hogy indulás előtti állapotot nézve, ilyen kusza pályázat még nem volt - bár ekkora felhajtás sem volt még talán induló pályázatnál)

    szerződés aláírásától van 18 hónap megvalósítani a 2-es típust (ezt én nem néztem meg, hogy kötelező lenne pont az ablakokkal kezdeni, meg furcsállom is, hogy miért így lenne)

    ennek sem néztem utána, hogy energetikában fel kell e tölteni a szerződés aláírásához a jelenlegi állapotot (és persze leadni a tervezettet is) és ha elkészült, akkor 18 hónapon belül a tervezettnek megfelelő, új állapot tanúsítását is - nekem így lenne logikus, de nem tudom, azt sem, hogy van e erről már pontos kiírás

    pályázatíróra nem lesz szükség, több fórumban azt állítják, hogy csak "alap" adminisztrációs dolgok lesznek, tehát tulajdonképpen csak papírokat kell leadni/feltölteni

    legtöbb pályázat olyan, hogy hivatalosan beadni csak akkor lehet, ha már le vagytok szerződve a kivitelezőkkel és természetesen van a kezedben érvényes árajánlat is

    2-es pályázat esetén semmi értelme nem lenne a korábbi áramfogyasztást nézni, ezért kell a tervezett energetikai számítás a végső állapotról, az megmondja, hogy mennyi lesz a fogyasztás és ahhoz mekkora napelem kell

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz Atomgeszi #219 üzenetére

    energetikához még ez kimaradt
    olyan nyílászárók kellenek, amelyek a jelenlegi energetikai normáknak megfelelnek, ehhez pl ad egy műszaki jellemzést és azzal lehet ablakostól ajánlatot kérni (de jellemzően 3 rétegű üveg kell)

    energetikus nem tudom, hogy tud e fűtést tervezni, ehhez inkább épületgépész szolgáltatás kell
    én úgy láttam ezt külön nem fizeti a pályázat (bár a tervezés végülis a kivitelezési költség része lehet, de akkor ezt ügyesen kell lepapírozni, mert ki fog abba belemenni, hogy megtervezi a rendszert, hogy le tudd adni a pályázathoz az anyagokat és ha nyersz, majd kifizeted...), de ez a komolyabb tervezés szerintem inkább a levegő-víz és a földhős hőszivattyúhoz kell, és ugye ezekhez a sima klímás jellemzően nem is ért, mert komolyabb feladat a beszerelésük, a levegő-levegő klímás rendszert meg a klímás "megtervezi"/méretezi és be is szereli

    #222 asdf_
    annyira nem követem ezt a részét, de úgy tudom, hogy minden bruttósításos számítgatás csak találgatás, erről még nincs hivatalos közlemény, gyakorlati alkalmazás sincs, csak tippelgetés, hogy hogy lehet elképzelni
    vagy esetleg amióta utoljára néztem ez változott volna?

    [ Szerkesztve ]

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz nesa #224 üzenetére

    az mindegy, hogy mi van használatban, ha valóban ki van építve az adott rendszer, akkor bele lehet írni az energetikába, hogy azt használod is, tehát azzal fognak a számítások készülni, attól függetlenül, hogy lehet éppen egy másikat használsz

    új infot így laikusként már nem nagyon tudok hozzátenni, csak egy kis megjegyzést, ami vélemény, nem tény

    levegő-víz hőszivattyút meglévő kazános fűtésre csatlakoztatni nem feltétlen olyan egyszerű feladat, mint pl egy hagyományos klímát felszerelni a falra és ezek a különbségek árban is megmutatkoznak, akár milliós összeg formájában és ez csak a kiépítéshez szükséges plusz szerelvények költsége (a hőszivattyún kívül)
    fel kell készülni, hogy akár a megépítés munkadíja is százezrekben mérhető, az egész megtervezése épületgépész által is néhány százezres összeg is lehet

    aki komolyan akar foglalkozni a témával, az keressen egy kivitelezőt és beszélje át vele, ne legyenek esetlegesen meglepetések (bár ugye szerződés úgyis kell, így ez elméletileg szükséges is)

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz nesa #226 üzenetére

    nem is a hőleadókra értettem a plusz költségeket, hanem a "gépház" kiépítésére, főleg, hogy a 'vizes' szerelvények árai is eléggé felmentek
    ez régebbi, nem ilyen fűtésre tervezett házaknál előfordulhat, hogy komolyabb történet
    persze te akkor örülj neki, hogy előbbre látó voltál és gondoltál erre már ennyi évvel ezelőtt is

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz cdl #244 üzenetére

    melyik fórumról van szó?
    egyet mi is követünk, de a fejünket fogjuk néha... az értelmes megjegyzések szinte elvesznek

    milyen szolgáltatást is fog jelenteni majd a pályázatírás? ők majd le fogják adni a pályázó helyett azokat a papírokat, amiket a pályázó összeszedett?
    nyilván mindenki azért fizet, amiért akar, ha meg valaki nem kíván foglalkozni a dologgal, csak mondják meg neki mikor mit kell tennie, akkor kénytelen fizetni

    még el sem indult a pályázat, ha annyi munka lesz, akkor biztosan lesznek új kivitelezők, akik regisztrálni fognak és képesek elvégezni a szerződésben foglaltakat

    mod
    ezeket nem igazán neked címeztem, hanem a "fórumkivonatnak"

    [ Szerkesztve ]

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz cdl #271 üzenetére

    vajon ez a lista már végleges, vagy ők az első körben bekerültek?

    megjegyezném, amit eddig erről a pályázatról láttunk, ahhoz pompásan illik ez az össze-vissza összeállított táblázat is...

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz Atomgeszi #286 üzenetére

    pedig szerintem ezek miatt nem szabadna a kivitelezőket hibáztatni
    a jövőbeli dolgokra vonatkozóan nem tud árajánlatot adni senki, a pályázat lebonyolítása és tervezhetősége miatt pedig kell valami szerződés már előre is, gondolom az előszerződésben is benne van (tehát a kivitelező szerződésben garantálja előre), hogy a pályázat megnyerése esetén határidőn belül el kell végezni a munkát

    egy esetleges probléma pl az lehet, hogy a szerződés megkötése és a tényleges kivitelezés között esetleg történik egy nagy áremelkedés és azt nem tudja a pályázó saját forrásból fizetni, nem tudom létezik e ilyen, hogy szerződésből való kilépés (bár egy 100%-os támogatású pályázatnál...)

    ahogy elnéztem a listát leginkább generálkivitelezők vannak
    vajon aki a 2-es típusra pályázik, meg tudja e oldani "pályázatírási" díj nélkül a dolgot, hiszen pl energetikusra is szükség van már a kérelem beadásához is, így mondhatni előre ki kell fizetni, de a listából arra következtetek, hogy az energetikust is a generálkivitelezőnek kell "alkalmaznia"

    de remélhetőleg még bővül a lista a különböző szolgáltatókkal

    szerintem több fórumozó is örülne neki, ha esetleg valaki, aki a 2-es típusban érdekelt, leírná, hogy hogy megy a folyamat, legalább a pályázati kérelem leadásáig bezárólag
    (a csak napelemesnél túl sok plusz bonyodalomra adó okot nem látok, hogy lenne, persze egy sima napelemtelepítéshez képest értve)

    [ Szerkesztve ]

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz bobace #305 üzenetére

    a pályázati feltételek szerint a havi 10k fogyasztás kb 2,9kwp rendszer

    #306 Dorian
    lehet, hogy nem tartózkodtok sokat otthon, vagy keveset használjátok a konyhát
    4-5mwh évente el tud menni ilyen dolgokra, és akkor az esetleges elektromos épületgépészeti megoldásokról még nem is beszéltünk (fűtés, hmv)

    létezik már olyan rendszer is, ahol ac áram megy le a panelektől (minden panelen kicsi inverterrel, bár a pályázat ezt a megoldást lehet nem fedezi) illetve optimalizálókat is lehet tenni a panelekre, természetesen ez is eléggé meg tudja növelni a költségeket
    napelemes topikban ezekre a kérdésekre biztosan szakszerűbb választ kapsz, de megoldható feladat ez nálatok is

    [ Szerkesztve ]

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz Dorian #308 üzenetére

    igen, egy elektromos főzőlap és sütő, ha gyakran van használva, tud fogyasztani, bár hozzáteszem, a gáztűzhely sem biztos, hogy kevesebb költség összességében nézve

    az általános vélekedés az, hogy egy korszerű gázkazános rendszert valószínűleg nem éri meg leváltani hőszivattyúra, de megoldható
    beszélgettünk erről (én is írtam többet is róla) korábban itt a topikban is és a hőszivattyúsban is

    [ Szerkesztve ]

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz Csavargoo8 #312 üzenetére

    úgy látom folyamatosan bővítik a listát, így egyre több a lehetőség válogatni
    nekem a tapasztalatom az -korábbi kivitelezésekről- hogy lehetőség szerint minél több helyről kell kérni, aztán akik végül valóban adnak is ajánlatot, majd azokból lehet dönteni

    #311 bobace
    igen, az volt a lényeg, hogy ha kisebb rendszer belefér, akkor nagyobb is, persze nem biztos, hogy az első ajánlatadó lesz a megfelelő

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz -ZeeZee- #366 üzenetére

    beszéltem ismerős napelemes céggel, mert tudtam, hogy indulni akartak kivitelezőként (akkor még nem lehetett tudni a feltételeket), de mint kiderült nem fognak, ez nem a kicsiknek való
    állítása szerint teljesen valós helyzet lehet az, hogy az alapanyagok megrendelésétől számítva (amire általában már előleget kérnek) fél év elteltével sem biztos, hogy ki lesznek fizetve a cégek és mindezt néhány 100k profitért, így könnyen kiszámolható, hogy valójában mekkora tőke kell egy ilyen projektbe belevágni

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz asdf_ #370 üzenetére

    szokták mondani, hogy van az a szabály, hogy az elmélet és a gyakorlat megegyezik, elméletileg
    aztán rövidesen megtudjuk, hogy milyen lesz a gyakorlati lebonyolítás

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz zsoika #403 üzenetére

    mod
    #406 asdf_
    ezek szerint, akkor ezt már bele is vették az új kiírásba, úgyhogy akit érint a téma, annak ez pontosabb leírás, mint amit én írtam
    de ha már egyszer leírtam, akkor itt hagyom

    ha jól emlékszem valahol olvastam egy állásfoglalást ilyesmiről
    a pályázat keretein belül legfeljebb 5kw inverter telepíthető maximum 6kw panelteljesítménnyel
    ebből pályázati támogatott legfeljebb 5-5kw lehet, vagy amennyi a fogyasztás vagy energetikai tanúsítás szerint alátámasztható

    [ Szerkesztve ]

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz asdf_ #406 üzenetére

    lejárt a szerkesztési idő
    ez érdekes sor:
    FONTOS! Az inverter kapacitása nem haladhatja meg főszabály szerint az 5 kW-ot, melytől 20%-os mértékben el lehet térni, ha igazolható, hogy a nagyobb kapacitású inverter bekerülési költsége alacsonyabb!

    tehát ha valaki bemutat egy drágább 5kw-os inverterről egy ajánlatot, és mellé tesz egy olcsóbb 6kw-os gyártmányról egy kisebb összegű számlát, akkor feltehet
    6kw inverter + 7,2kw paneles rendszert (ahol csak a 2,2kw panelt -tartószerkezettel együtt?- kell önerőből feltennie)

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz S-eye #425 üzenetére

    A műszaki tartalom kombinációk közül a pályázat benyújtásakor egyetlen változat jelölhető meg.

    friss árajánlatot nem láttam ugyan, de levegő-víz hőszivattyús rendszer a legtöbb esetben valószínűleg így sem fog beleférni a pályázati keretbe önerő nélkül (valószínűleg te is erre gondolsz, mert vízhős/földhős hőszivattyú, meg még valószínűbb, hogy nem)

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz S-eye #429 üzenetére

    felületesen átfutottam az új kiírást, mondhatni sokat változott az első megjelenés óta, de van benne ilyen sor:
    energetikai terv készítése: maximum 333.375 forint
    ha jól értem, ez nagyjából a fűtéstervezést (is) jelenti

    az más kérdés, hogy gyakorlatilag (az energetikai tanúsítással együtt) ezt a pályázónak előre ki kell fizetnie és ez(ek) alapján lehetne árajánlatot kérni, majd pályázat megnyerése esetén kerülne csak kifizetésre...
    jó kérdés ki fog önerőből előre beletenni akár több 100k-t is

    viszont a topik követők közül sajnos még senki nem jelezte, hogy neki van ilyen "kis" hőszivattyús rendszerről árajánlata (persze soktényezős a dolog, de kiindulásnak), mert amit én láttam az ott kezdődik, hogy a hőszivattyú árának 1,5-2x-ese fölött is lehet a vége mire elkészül

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz Borisz76 #440 üzenetére

    érdekes is lenne, hogy a meglévő fűtési rendszert el kellene távolítani...

    köszi, hogy megosztottad
    hmv előállításnál lesz változás, vagy azzal nem foglalkoztatok?
    ugyan a pályázat teljesen nem fedezi, de egy hibrid hőszivattyús hmv tartályt össze lehetne hozni "egy kis" önerő ráfizetéssel

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz Borisz76 #437 üzenetére

    kifelejtettem még:
    mi alapján adták a hőszivattyús árajánlatot, hogy lett méretezve?
    hány fokos előremenő/visszatérő vízhőfokra van tervezve?
    milyen hőleadóid vannak?

    milyen/mekkora a puffertartály?

    esetleg energetikából ezt a kettő adatot meg tudnád még adni (viszonyításnak jó lehet akár másoknak is):
    AN: a rendszer alapterülete (m2)
    qf: a fűtés fajlagos nettó hőenergia igénye (kWh/m2a)

    köszi

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz Borisz76 #469 üzenetére

    és ebben a díjban a tervezett állapot tanúsítása is benne van?
    mert ugye úgy szokott működni, hogy kell a kiinduló/jelenlegi állapotról egy tanúsítás, és egy a tervezettről is, amit majd a megvalósítás után fel is kell tölteni, tehát az összesen 2 db tanúsítás

    - energetikai tanúsítvány készítése (1 db): 24.720 forint;
    jól értelmezem, hogy a pályázatban akkor darabjáért ennyit térítenek meg és ebből lehet 2 db?

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz S-eye #471 üzenetére

    ha valaki megcsinál egy energetikai felmérést és feltölti a tanúsítványt, utána már valóban nem nagy dolog módosítani, de attól azt még a fejlesztés végeztével újra aktualizálni kell és felölteni, persze, ha kéri az adott pl. pályázat (olyan is előfordulhat, hogy nem sikerül a tervezettnek megfelelő eszközöket beszerezni a fejlesztés megkezdésekor, ilyenkor ugye azt is módosítani kell az új tanúsítványban)

    milyen falaid vannak, hogy ff-ről bb-re módosult nálatok? vagy ennyire nagy ablakfelületek voltak, hogy a nyílászárók korszerűsítésével már ekkorát tud változni?

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz S-eye #475 üzenetére

    nyilván a tanúsításba csak olyat írnak bele, ami (valamilyen módon) a valós helyzet (főleg a végső állapot tanúsítványába)

    ezért tartottam furcsának, hogy szigetelés nélkül ekkorát tud változni a besorolás
    nem tudom pontosan hogy kezelik a mostani pályázatban ezt, de akkor ti a pályázati lehetőségek mellett, önerőből a szigetelést is beleveszitek?
    (ezt megint csak azért kérdezem, mert sokszor nem túl szerencsés az önerős dolgokat egy pályázatosba belekeverni... és tulajdonképpen pályázati szempontból semmivel nincs előrébb senki azért, mert korszerűbb tanúsítása lett/lesz a házának)

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz S-eye #479 üzenetére

    akkor itt van a félreértés
    az, hogy benne van egy ilyen korszerűsítési javaslat a tanúsításba, az elég ide?

    nem kell megcsinálni a pályázat beadásához egy tervezett végső állapot tanúsítást is? (persze ezt nem lehet feltölteni és hivatalossá tenni, amíg el nem készül)
    ugye ezek alapján fog kiderülni, hogy mekkora lesz a javulás tervezett mértéke

    #478 S-eye
    én így értelmezem:
    a villanyszerelési munka ("jogi alapkövetelmények") elvégeztével azt tudod kiszámlázni a pályázat keretein belül, amit a pályázati anyag beadáskor emiatt feltüntettél

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    több kivitelező oldalán láttam egy ilyen sort:
    Kik pályázhatnak?
    ...
    állandó lakcímet létesített a pályázat által érintett ingatlanban

    erre a kérdésre nagyjából október elején még az volt a hivatalos állásfoglalás, hogy nem kell a pályázó tulajdonosnak az adott ingatlanban laknia lakcímkártya szerint
    ez változott volna?

    rákerestem az új kiírásban, egy talán érdekesnek mondható részt találtam (szerintem):

    A beruházás során kizárólag – az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII.
    törvényben (a továbbiakban: ÁFA törvény), továbbá a számvitelről szóló 2000. évi C.
    törvényben (a továbbiakban: Sztv.) foglalt tartalmi és alaki követelményeknek megfelelő – a
    Kedvezményezett nevére, címére (állandó lakcím / tartózkodási hely) kiállított számlával
    azonosított és igazolt, forintban meghatározott, a támogatott beruházás megvalósítása során
    felmerült költségek számolhatók el.

    azt viszont ez sem írja, hogy a kedvezményezett tulajdonos címének a pályázat tárgyával azonos ingatlannak kell lennie

    [ Szerkesztve ]

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    beszélgettem néhány kivitelezővel (tehát, az itt leírtak, csak kötetlen beszélgetések összefoglalója lesz, reprezentatív vagy biztos információként semmiképpen sem szabad venni)

    - a legtöbben már annyira tele vannak jelentkezőkkel, hogy az első körre nem tudnak új ügyfeleket regisztrálni, tehát konkrétan már a második ütemre keresik az embereket (néhány hete még úgy kellett a kivitelezőknek vadászni a pályázókra, de aztán ahogy egyre biztosabb lett a kiírás, úgy -vagy még jobban- az érdeklődés is megnőtt)
    - 5 pont alatt sok esélyét nem látják, hogy meg lehet nyerni, 4 pontra még itt-ott láttak esélyt, 3-ra már szinte semmit (persze előre senki nem tudja mi lesz)
    - az volt a tipp, hogy az azonos pontállások között pl olyanok dönthetnek, hogy mennyit javít az energetikai besoroláson a fejlesztés (végülis aki csak napelemre pályázik co2 kibocsátás csökkenést ott is lehet számolni), a fizetés pedig csak arra kell, hogy eldöntsék megfelel e a pályázó a feltételeknek, sorrendet nem ez alapján állítanak - feltehetőleg
    - többségében csak a napelemre, tehát az 1-es típusra voltak beadva az anyagok (de 2-esből is sok volt)
    - a pályázati pénz jó eséllyel nem lesz elegendő, a kis rendszereknél meg főleg, tehát várható, hogy kell majd zsebből is ráfizetni
    - sok volt a pályázni akarók között a nyugdíjas is (közöttük azért már jóval kevesebb a 18 év alatti gyermekkel rendelkező), de akiknek 2 pontjuk volt, azokra volt aki árajánlatot sem adott, mondván az úgysem lesz elég, volt, hogy 3 pontosnak sem

    kérdeztem még, hogy mi van akkor, ha valaki megnyeri, viszont az akkori, frissített (és valószínűleg magasabb) árajánlat miatt azt mondja, hogy nem tudja kifizetni a pluszköltségeket, és nem kéri, elállhat e a dologtól? igenlő volt a válasz, de természetesen erősen csak elviekben létező esetnek állítottuk be, a gyakorlatban valószínűleg nem lesz, aki esetlegesen ne egészítené ki saját forrásból

    mod
    sok volt a találgatás és feltételezés, tehát emiatt -ha véletlenül mégis elgondolkozott volna rajta- senki ne tegyen le arról, hogy beadja az anyagot és jelentkezik a pályázatra
    meg kell próbálni, egész sok kivitelező van, akik semmilyen pénzt nem kérnek az árajánlatért

    [ Szerkesztve ]

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz S-eye #520 üzenetére

    valószínűleg összetettebb lesz a számítási mechanizmus, de a belső körön kívül jó eséllyel még senki nem tudja, hogy is lesz a gyakorlatban lebonyolítva
    különben én is a héten gondolkodtam el rajta komolyabban, hogy nagyszülők házára a 3 ponttal be kellene adni, bár hőszivattyús kivitelezőt még nem találtam, aki be is tudja vállalni az első körre

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz S-eye #530 üzenetére

    nekem is sikerült végre találni mindenre embert
    energetikus csak jövő héten tud jönni, így tanúsítvány is csak legkorábban akkor lesz
    ablakos volt már (nagyon nem volt szimpi a hozzáállása, dehát ez van...), azt mondta ha sima fehér színű műanyag elég, akkor minden bele fog férni, ajtóból még egyedi méret is (de ezt sem volt képes értelmesen elmondani... úgyhogy árajánlat után kinéz egy kis variálás akkor már)
    klímás azt mondta mindenre maximumot ír, mert lefele lehet eltérni árban, ne legyen vele gond - itt szimpatikus volt a hozzáállás, és állítólag kértek állásfoglalást erre, sima klímánál bármennyi kültéri egység belefér, amíg a támogatás kerete engedi
    napelemes mondta, hogy az 5kwp biztosan belefér, viszont a 10kwh-s akkupakkra kicsit rá kell fizetni, de szerinte megéri, mert nem nagy összeg, árat még nem mondtak persze (náluk 5kwh és 10kwh-os csomag van)

    és amit nem tudok még, hogy villanyszerelős dolgokat hogy lehet elszámolni, úgyhogy ha valaki tudna ebben segíteni, azt megköszönném

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz Atomgeszi #535 üzenetére

    igen, a klímás dologra én is úgy gondoltam kellene kérni állásfoglalást, de ő a regisztrált kivitelező, csak tudja

    #534 asdf_
    ablakosra visszatérve, ha jól tudom ez a cég is kizárólag nyílászárókkal foglalkozik, és habár nem igazán bízok benne, hogy nálunk bármi is lesz pályázatos dologból, de eléggé nem volt szimpi a hozzáállása a felmérőnek, így ilyenekre valahogy nem is szívesen bíznám a kivitelezést, mert aki kb negyed órás helyszíni felméréshez így áll hozzá, annak valahogy én elég nehezen tudom elképzelni, hogy igényesebb munkát végez majd a későbbi kivitelezésnél

    egy info még, a pontos részleteket nem tudom, de hátha valakinek még fontos: a villanyóra a pályázó nevén kell, hogy legyen a pályázat leadásakor

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz S-eye #538 üzenetére

    ugye 3 ide vonatkozó tétel van:
    - 1-ről 3 fázisra bővítés (amper növelése és villanyszerelés): 96.400 forint;
    - villanyóra szabványosításának költsége: 289.200 forint;
    - villamos energia közcélú hálózathoz történő csatlakozásért fizetendő díj hőszivattyúhoz:
    316.992 forint;

    ezeket nem tudom mennyire kell részletezni, és melyik mit fed le
    az első kettő tétel egyértelmű
    a harmadik meg akkor azt jelenti, hogy a hőszivattyú(k) H tarifás mérőórához kötési díja?

    mert ugye napelem mellett szaldós elszámolásban nincs sok értelme a H tarifának (persze ha a napelemes termelés lefedi a fogyasztást), annak akkor lesz jelentősége, ha a későbbiekben az esetleges bruttósításkor nagyon előnytelen lenne az elszámolási metódus

    #537 Atomgeszi
    ennek annyira nem jártam utána, a napelemes és az eonos ügyintéző is azt mondta, hogy a pályázó nevén kell, hogy legyen a mérőóra (online is meg lehet ezt tenni, de ott hosszabb az átfutási idő, személyesen meg kitöltött kérvénnyel érkezve, szerintem negyed óra alatt megvan)

    #539 asdf_
    ez akkor meg azt jelenti, hogy 32A mellé még kb 24A fér bele, tehát 3 fázisra 16+20+20 - nem tudom lehet e ilyen elosztás?

    [ Szerkesztve ]

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz JoceeHunt #543 üzenetére

    de épp ezt írtam, hogy amíg szaldós elszámolás van és a fogyasztást lefedi a napelemes termelés, addig nem éri meg külön H tarifás mérőórával mérni, és azért külön fizetni (ha már a napelem úgyis megtermeli egy másik órán mérve)
    majd ha bevezetik a bruttósítást és annak rosszabbak lesznek a feltételei, mint a H tarifás mérésnek, akkor át lehet köttetni a hőszivattyúkat (nyilván úgy kell kivitelezni, hogy ezt egyszerűen meg lehessen tenni, a mérőhelyet meg 2 db mérőóra fogadására alkalmasnak kell kialakítani)

    #542 Atomgeszi
    valóban nincs konkrétan leírva, de költségszámlát csak a pályázó nevére szólóan térít a pályázati rendszer és ha az áramszolgáltató az adott ingatlanra mással van szerződve, akkor a pályázati feltételek szerint nincs kinek térítsen - gondolom

    #545 ati888
    a "hagyományos" klíma levegő-levegő hőszivattyú, tehát igen

    #546 newclass
    ez alapján szerintem:
    1 kültéri egységes szettre max az említett ~1,1m ft fordítható és összesen a teljes rendszerre pedig a duplája (biztos létezhetnek egyéb megoldások is, talán erre utal a 17-es pont)

    [ Szerkesztve ]

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    képben van esetleg valaki kivitelezői regisztrációval kapcsolatban?

    konkrét példa:
    XY cég mondjuk jelenleg már fűtésre regisztrált kivitelező, de van pl nyílászárós "alvállalkozója" (baráti kapcsolat korábbi munkák miatt, de a két cégnek amúgy nincs köze egymáshoz), mi kell ahhoz, hogy XY cég ablakosként is regisztrált kivitelező legyen (a nyílászárós kivitelezést a gyakorlatban az alvállalkozó végezné)?

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    aki a 2-es típusra pályázik, tőle 2 db energetikai tanúsítvány kell (jelenlegi és a tervezett)?
    így költségeknél is bele lehet írni 2 db-ot (2x 24.720 Ft értékben)?

    One Ring to rule them all

Új hozzászólás Aktív témák