Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Mateosz
    aktív tag

    Sziasztok!

    Projektort és vásznak keresek közösségi terembe. Tudnátok segíteni, hogy melyik típus ajánlott? Fontos szempont, hogy kb. heti 1-2 alkalommal használjuk csak, de cserébe sokáig megbízhatóan működjön (6-8 év, ha lehet még ilyet várni a mai világban..).

    - mire szeretnéd használni a projektort (pl.: házimozi, iskolai célok, prezentációk, csak videó, főleg állóképek (bemutatók)),
    Énekszövegek, prezentációk vetítésére laptopról. Esetleg néhány alkalommal film (max. 720p)
    - mire szeretnél vetíteni,
    kb. 3,5 méter széles hordozható vászonban gondolkodunk, erre is várok ajánlatot / ötletet
    - mekkora méretű képet szeretnél vetíteni, illetve milyen távolságból néznéd azt,
    kb. 3,5 méter széles lenne a vászon, a legnagyobb terem amiben használnánk az 15 m hosszú
    - van-e korlátozás arra, hogy hol helyeznéd el a projektort (plafonról, vagy asztalról esetleg a szoba másik végéből szeretnél egy polcról vetíteni),
    - mobil lenne a projektor és a vászon is, hogy másik terembe is át tudjuk vinni
    - mennyit szeretnél rá költeni (cég esetén ha kell számla, akkor nettó vagy bruttó árról beszélünk-e?)
    szűkösek a kereteink, max. bruttó 200.000 Ft-ot tudunk a projektorra fordítani, plusz a manuális vászonra kb. 100.000-et (nyilván ezekért az összegekért nem várunk csodát)
    - mennyire világos/sötét a szoba/terem/iroda.
    a falak fehér színűek :D

    Eddig ezeket néztem:
    Optoma W400LVe 4000 lumen, 1280x800 170e Ft
    Epson EH-TW740 3300 lumen 1920x1200 170e Ft
    BenQ MW560 4000 lumen 1280x800 15ezer óra 162e Ft
    Acer X138WHP 1280x800 4000 lumen 10ezer óra max 300" vetített kép 140e Ft

    Nekem fentiek közül az Acer tűnik a legvonzóbbnak.

  • Vhiktor
    nagyúr

    Egy morcos szervizes nekem azt mondta a maga érdekes stílusában:
    Csak Sonyt ne! (vegyek).
    Nyilván látott egy-két darabot pályafutása alatt.
    Mondom ezt úgy hogy szinte mindenem Sony volt egy időben.
    Röviden:megbízható(szavahihető)szervizest kellene kérdezgetni minden témában, legyen az mosógép, tv,vetítő etc.
    De ha belegondolunk mostanában minden sz@r,tisztára hülyére vesznek minket vásárlókat! :W

    Ezt én is alátámasztom, hogy azok a gépek amik a 270 előtt jöttek ki mind érintettek a problémába. Mindegyik sorozatbol láttam már degradalodott gépet. A legutóbbi egy 55-os volt kb 400 órával, 1. lámpával.

    Ez a degradacio nem kérdés, ez tény.

    Csak az a kérdés hogy minden gép érintett e vagy csak a gyártási hibásak, illetve hogy lehet megelőzni.

  • Vhiktor
    nagyúr

    ok, de nem vált szinteret a megjelenítő, ha nem megfelelő a formátum?
    hivatalosan 10 bit alatt nincs bt2020. Nem vált vissza SDR-re, és az ahhoz tartozó kalibrációs táblára?
    azt értem, hogy a fényerőt felhúzhatod mindkettőnél, meg a színeket is, tehát piros piros kijöhet mindkettőből ha újrakalibrálod.
    Csak az nem tiszta, hogy egy nem támogatott adatfolyamból hogy lesz jó adat.

    De úgy van ahogy irod.

    Szerintem vagy nem megy át akkor az adott jel, mondjuk 4k hdr vagy ha át is megy akkor kockás lesz a kép.

  • Q
    senior tag

    vetítőről beszélt(így én is)maradva topikon belül. :R
    Ez 1,5 éve volt,lehet hogy azóta ez változott,magam is ezt remélve.
    Ami beszédes a mai világban,hogy cirka 5 év,és kuka minden.
    A gyártók nem hülyék,mindenki pénzből él,ma már nem gyártanak semmit az örökkévalóságnak(mondjuk sosem tették),de ez napjainkban sajnos még inkább így van.
    Tervezett avulás,stb.
    No mind1,mindenki arra költi a pénzét amire akarja,sok alternatíva hullik kukába.
    Még annyi,hoztak hozzám F22-t,1,5 óra után megállt,majd kijött ember,leragasztotta szig.szalaggal egy részét,vmi rejtélyes okból(utána működött),természetesen elküldtem Őt is meg a portékát is.
    És még volna pár sztori magánemberként,de erre írtam hogy a legjobb ember a szervizes,ki ha Ő nem. :)

    Valószínű hibás volt a kezelőpanelje. Bedöglik egy gomb, telenyomja a hibatárolóját bejegyzésekkel a hibáról, majd letiltja a vetítőt. A gombsor érintkezőjét szokták leragasztani, ezzel teljesen kiiktatva a gombokat. Mondjuk ezt illik elmondani a vevőnek vásárlás előtt.

  • És ezt mire mindta? Általánosságban? Mobilra, tv-re, fejhallgatóra?
    (Pl a profi fényképezőgép kategóriában is a sony sztem a legjobb, a filmes kamerákról ne is beszéljünk.)

    Ezzel a szervizes kérdéssel az a baj hogy ő valszeg mindent javít és tény hogy a sony nagyon széles palettán gyárt termékeket a legolcsóbbtól a legdrágábbig. Valszeg nem a prémium termékeket javítgatja hanem a 50ezres mobilokat meg a 150ezres tv-ket.

    vetítőről beszélt(így én is)maradva topikon belül. :R
    Ez 1,5 éve volt,lehet hogy azóta ez változott,magam is ezt remélve.
    Ami beszédes a mai világban,hogy cirka 5 év,és kuka minden.
    A gyártók nem hülyék,mindenki pénzből él,ma már nem gyártanak semmit az örökkévalóságnak(mondjuk sosem tették),de ez napjainkban sajnos még inkább így van.
    Tervezett avulás,stb.
    No mind1,mindenki arra költi a pénzét amire akarja,sok alternatíva hullik kukába.
    Még annyi,hoztak hozzám F22-t,1,5 óra után megállt,majd kijött ember,leragasztotta szig.szalaggal egy részét,vmi rejtélyes okból(utána működött),természetesen elküldtem Őt is meg a portékát is.
    És még volna pár sztori magánemberként,de erre írtam hogy a legjobb ember a szervizes,ki ha Ő nem. :)

  • mettek
    addikt

    Egy morcos szervizes nekem azt mondta a maga érdekes stílusában:
    Csak Sonyt ne! (vegyek).
    Nyilván látott egy-két darabot pályafutása alatt.
    Mondom ezt úgy hogy szinte mindenem Sony volt egy időben.
    Röviden:megbízható(szavahihető)szervizest kellene kérdezgetni minden témában, legyen az mosógép, tv,vetítő etc.
    De ha belegondolunk mostanában minden sz@r,tisztára hülyére vesznek minket vásárlókat! :W

    És ezt mire mindta? Általánosságban? Mobilra, tv-re, fejhallgatóra?
    (Pl a profi fényképezőgép kategóriában is a sony sztem a legjobb, a filmes kamerákról ne is beszéljünk.)

    Ezzel a szervizes kérdéssel az a baj hogy ő valszeg mindent javít és tény hogy a sony nagyon széles palettán gyárt termékeket a legolcsóbbtól a legdrágábbig. Valszeg nem a prémium termékeket javítgatja hanem a 50ezres mobilokat meg a 150ezres tv-ket.

  • Ez a morcos szevizes biztos nem a mai SONY projektorokra gondolt....lehet azt se tudja milyen technikát képviselnek ezek manapság... :Y

    Lehet,de ha ma elromlik,hozzá fogják vinni. :K

  • sony89
    aktív tag

    Egy morcos szervizes nekem azt mondta a maga érdekes stílusában:
    Csak Sonyt ne! (vegyek).
    Nyilván látott egy-két darabot pályafutása alatt.
    Mondom ezt úgy hogy szinte mindenem Sony volt egy időben.
    Röviden:megbízható(szavahihető)szervizest kellene kérdezgetni minden témában, legyen az mosógép, tv,vetítő etc.
    De ha belegondolunk mostanában minden sz@r,tisztára hülyére vesznek minket vásárlókat! :W

    Ez a morcos szevizes biztos nem a mai SONY projektorokra gondolt....lehet azt se tudja milyen technikát képviselnek ezek manapság... :Y

  • Én bízom benne, hogy az új gépeket nem fogja érinteni, mert brutálisan jó képe van a Sonyknak.

    Egy morcos szervizes nekem azt mondta a maga érdekes stílusában:
    Csak Sonyt ne! (vegyek).
    Nyilván látott egy-két darabot pályafutása alatt.
    Mondom ezt úgy hogy szinte mindenem Sony volt egy időben.
    Röviden:megbízható(szavahihető)szervizest kellene kérdezgetni minden témában, legyen az mosógép, tv,vetítő etc.
    De ha belegondolunk mostanában minden sz@r,tisztára hülyére vesznek minket vásárlókat! :W

  • makkmarce
    őstag

    Vászon mennyezetbe való elrejtése a műsor itthon.
    Jelenleg a proji kapcsolja a trigger kimenetére kötött jeladóval.
    Kérdésem az lenne ha a jel fogót is eldugom a menyóba fogja érzékelni?
    Semmi kábelt nem akarok külsőleg látni.

    Jeladó:

    Vevő:

    kérdés, hogy mi alapján működik. Ha infra, akkor látnia kell(ez úgy is megoldható, ha csak az infraszenzort lógatod ki), ha rádiós akkor megy bárhogy, bárhonnan, ha nem teszed be egy fémkalickába.

  • Vászon mennyezetbe való elrejtése a műsor itthon.
    Jelenleg a proji kapcsolja a trigger kimenetére kötött jeladóval.
    Kérdésem az lenne ha a jel fogót is eldugom a menyóba fogja érzékelni?
    Semmi kábelt nem akarok külsőleg látni.

    Jeladó:

    Vevő:

  • makkmarce
    őstag

    Ugyanolyan fényerőn üzemel a projektor és a tv is SDR és HDR jel esetén.
    Max csak a 2 képmód beállításai között van különbség és ez okozza a HDR képmódban a nagyobb fényerőt.
    De SDR képmódban is fel lehet ugyanolyan szintre húzni a fényerőt mint HDR esetében.
    A HDR amiben különbözik az részben a gamma görbe, azért néz ki máshogy.

    Ezért van az hogy sokan panaszkodnak, hogy a HDR sötétebb mint az SDR, persze, hogy sötétebb, ha SDR-ben felhúzza ugyanúgy maxra a fényerőt, és ha most nézünk egy 700 nites tv-t, akkor 50% stimulus esetén lesz a fényerő SDR esetében mondjuk 300 nit míg HDR esetén fixen 94 nit.
    És máris sötétebb a HDR.

    "Elméletileg nem. 10 bit alatt nincs bt2020, és visszavált a leírások szerint, emiatt tényleg nagy ugrás lehet."

    Dehogynem lehet :)
    Szinte az összes kalibrációs szoftrver 8 bites patcheket küld ki.

    A megjelenítő oldja meg, hogy 8 bit esetén ne rec709 hanem P3 vagy BT2020 legyen a színtér. 10 biten is lehet Rec709 is. Semmi köze hozzá.

    8 bit esetén a Rec709 és a Bt2020 100% piros RGB kódja ugyanúgy 235,0,0, annyi hogy a kalibrációs szoftverben más az x.y koordinátájuk és a megjelenítő ha széles színtérre van állítva akkor azt az x,y koordinátát próbálka előállítani.

    Bitmélység a szép színátmenetekhez kell.

    Persze filmek esetében nincs ilyen, abban igazad van.

    ok, de nem vált szinteret a megjelenítő, ha nem megfelelő a formátum?
    hivatalosan 10 bit alatt nincs bt2020. Nem vált vissza SDR-re, és az ahhoz tartozó kalibrációs táblára?
    azt értem, hogy a fényerőt felhúzhatod mindkettőnél, meg a színeket is, tehát piros piros kijöhet mindkettőből ha újrakalibrálod.
    Csak az nem tiszta, hogy egy nem támogatott adatfolyamból hogy lesz jó adat.

  • Ijk
    félisten

    Én bízom benne, hogy az új gépeket nem fogja érinteni, mert brutálisan jó képe van a Sonyknak.

    Ha érinti is az a kérdés hány órát bírnak. Illetve ha UV sugárzás károsítja akkor pl. UHP lámpával szemben lézer vagy LED mennyi UV-t termel?

  • Vhiktor
    nagyúr

    Múltkori Sony vita kapcsán AVS-en is szóba került hogy a SXRD-k nem túl hosszú életűek, és hivatkoztak egy 2020-as hírre: [link]
    "One long time industry analyst said, “I’ve been expecting this for a long time. They have a liability issue with their projectors due to the technology of the imaging device. The ultraviolet light from the projector’s lamp slowly destroys the imaging device, and the projected image loses color. The solution is to replace the imaging devices once a year or so. But this is expensive.”
    Nyilván elsősorban mozigépekről van szó, nagyon nem mindegy ha mondjuk 10k óránál kezdődik szignifikáns romlás, mert azt egy otthoni mozis gép lehet hogy meg sem éri, míg egy mozi a gatyáját ráfizeti a folyamatos javításokra. Mindenesetre a következő években az újabb otthoni gépek is elérik a 3-4k óra feletti működést, majd kiderülnek a tapasztalatok.

    Én bízom benne, hogy az új gépeket nem fogja érinteni, mert brutálisan jó képe van a Sonyknak.

  • Vhiktor
    nagyúr

    nem úgy van, hogy HDR módban a projik más fényerőn üzemelnek? mintha valami ilyesmit láttam/olvastam volna.

    "8 biten is lehet széles színtér. Mármint úgy értem, hogy 8 biten is meg lehet jeleníteni mondjuk a BT2020 színtér 100% piros színét."

    Elméletileg nem. 10 bit alatt nincs bt2020, és visszavált a leírások szerint, emiatt tényleg nagy ugrás lehet.

    Ugyanolyan fényerőn üzemel a projektor és a tv is SDR és HDR jel esetén.
    Max csak a 2 képmód beállításai között van különbség és ez okozza a HDR képmódban a nagyobb fényerőt.
    De SDR képmódban is fel lehet ugyanolyan szintre húzni a fényerőt mint HDR esetében.
    A HDR amiben különbözik az részben a gamma görbe, azért néz ki máshogy.

    Ezért van az hogy sokan panaszkodnak, hogy a HDR sötétebb mint az SDR, persze, hogy sötétebb, ha SDR-ben felhúzza ugyanúgy maxra a fényerőt, és ha most nézünk egy 700 nites tv-t, akkor 50% stimulus esetén lesz a fényerő SDR esetében mondjuk 300 nit míg HDR esetén fixen 94 nit.
    És máris sötétebb a HDR.

    "Elméletileg nem. 10 bit alatt nincs bt2020, és visszavált a leírások szerint, emiatt tényleg nagy ugrás lehet."

    Dehogynem lehet :)
    Szinte az összes kalibrációs szoftrver 8 bites patcheket küld ki.

    A megjelenítő oldja meg, hogy 8 bit esetén ne rec709 hanem P3 vagy BT2020 legyen a színtér. 10 biten is lehet Rec709 is. Semmi köze hozzá.

    8 bit esetén a Rec709 és a Bt2020 100% piros RGB kódja ugyanúgy 235,0,0, annyi hogy a kalibrációs szoftverben más az x.y koordinátájuk és a megjelenítő ha széles színtérre van állítva akkor azt az x,y koordinátát próbálka előállítani.

    Bitmélység a szép színátmenetekhez kell.

    Persze filmek esetében nincs ilyen, abban igazad van.

  • Ijk
    félisten

    Múltkori Sony vita kapcsán AVS-en is szóba került hogy a SXRD-k nem túl hosszú életűek, és hivatkoztak egy 2020-as hírre: [link]
    "One long time industry analyst said, “I’ve been expecting this for a long time. They have a liability issue with their projectors due to the technology of the imaging device. The ultraviolet light from the projector’s lamp slowly destroys the imaging device, and the projected image loses color. The solution is to replace the imaging devices once a year or so. But this is expensive.”
    Nyilván elsősorban mozigépekről van szó, nagyon nem mindegy ha mondjuk 10k óránál kezdődik szignifikáns romlás, mert azt egy otthoni mozis gép lehet hogy meg sem éri, míg egy mozi a gatyáját ráfizeti a folyamatos javításokra. Mindenesetre a következő években az újabb otthoni gépek is elérik a 3-4k óra feletti működést, majd kiderülnek a tapasztalatok.

  • makkmarce
    őstag

    Az eredeti téma, ami már a HDR elött is téma volt, azaz SDR 1080P tartalom esetén is hangoztatták, hogy a márkás és drága kábel szebb szineket és jobb kontrasztot ad. Na ez baromság.
    Lehet hibás az átvitel, és ilyenkor a céleszközre van bízva, hogy kezeli a hibát. Vagy kirakja amit dekódolt, vagy ditherel. Amit nem tud csinálni az az újra kérés vagy plusz adatból történő hiba korrekció, mert ilyen nincs a szabványban.

    ha, és amennyiben ha, látja, hogy gond van a DDC-n nem tud visszaszólni, hogy neki nem tetszik?

  • Quetz
    őstag

    hát, csak a wiki-t néztem, ott kb 20% adattöblet a paritás és crc, tehát a hasznos adaton kívül még annyi megy át rajta, hogy minden rendben legyen.

    "Az eredeti téma az volt, hogy lehet-e színbeli, kontrasztbeli különbség."
    Szerintem lehet, amennyiben üzemmódot vált, kontarsztot és színt tud végülis rontani, ha a HDRből visszakapcsol 8bitbe. Akkor minden fakóbb lesz, hisz volt HDR, nincs HDR. Vagy akár 8k-ról 4k-ra, 4k-ról 2k-ra. (meg az xbox pl 4:2:0-t tud, ha nem megy rendesen a 4k, ezt javasolják is, hogyha gond van az átvitellel, tehát ilyen iráynba is lehet rondítani).
    Olyan persze nem lehet, hogy azonos adat mellett más a kép.

    Erre a kábellottóra találták ki gondolom a a hdmi.org által preferált QR kódos visszaazonosítást, mert néha már tényleg kritikán aluli kábeleket gyártottak a sufnikban.

    Az eredeti téma, ami már a HDR elött is téma volt, azaz SDR 1080P tartalom esetén is hangoztatták, hogy a márkás és drága kábel szebb szineket és jobb kontrasztot ad. Na ez baromság.
    Lehet hibás az átvitel, és ilyenkor a céleszközre van bízva, hogy kezeli a hibát. Vagy kirakja amit dekódolt, vagy ditherel. Amit nem tud csinálni az az újra kérés vagy plusz adatból történő hiba korrekció, mert ilyen nincs a szabványban.

  • makkmarce
    őstag

    De csak akkor "vált üzzemmódot", ha gáz van a kábellel vagy nem megfelelő szabványú kábelt használsz, jól működő 2 db 2.0-s kábel között nem lehet semmi különbség.

    Az hogy most 8bit vagy 12 nem szól bele a kontrasztba.

    A bitmélység a színátmenetekbe szól bele, de pl. ha 10 bites a panel akkor hiába van küldve neki 12 vagy 16 bit, teljesen mindegy úgyis 10 biten tudja csak megejelníteni, sőt az ide oda konvertálás még gondot is okozhat, ha nem elég pontos.
    Mondjuk ditheringhez jól jöhet.
    Ezért van az, hogy egy 8 bit + frc panellel szerelt tv kvázi ugyanolyan képet ad mint egy natív 10 bites.

    8 biten is lehet széles színtér. Mármint úgy értem, hogy 8 biten is meg lehet jeleníteni mondjuk a BT2020 színtér 100% piros színét.

    nem úgy van, hogy HDR módban a projik más fényerőn üzemelnek? mintha valami ilyesmit láttam/olvastam volna.

    "8 biten is lehet széles színtér. Mármint úgy értem, hogy 8 biten is meg lehet jeleníteni mondjuk a BT2020 színtér 100% piros színét."

    Elméletileg nem. 10 bit alatt nincs bt2020, és visszavált a leírások szerint, emiatt tényleg nagy ugrás lehet.

  • Vhiktor
    nagyúr

    A handshake az egy EDID info kiolvasás lényegében vagy csinál egy gyors diagnosztikát is?

    Azt megállapítottuk, h hibajavított digitális adatátvitelnél ilyenről szó se lehet, max nem ugyanazt küldi egyiken, mint a másikon. Tiszta sor. Én is azt vallom, h aki empirikus úton más konklúzióra jutott, ő nem biztos, hogy képben van az információs technológiával a motorháztető alatt és/vagy szemfényvesztett. Én meg jöttem a gyakorlati oldalával, hogy oké, de akkor hogyan is van az elmélet a gyakorlatban.
    Honnan tudom, h fallback-el alacsonyabb formátumra?

    Figyelembe kell hogy vegye a kábel tulajdonságait.

    Ugyanis az előző példámnál maradva hiába van a megjelenítőn meg a gpun 2.0 HDMI csatlakozó, ha 1.4es kábelt használsz akkor már nem lehet bizonyos felbontást bizonyos hz mellett kiválasztani míg 2.0 kábelt használva igen. Vagy ha ki is tudod választani az csak ideiglenes mert mikor leokézod vissza fog ugrani más felbontásra vagy más color spacere illetve más képfrissítésre.

  • Vhiktor
    nagyúr

    hát, csak a wiki-t néztem, ott kb 20% adattöblet a paritás és crc, tehát a hasznos adaton kívül még annyi megy át rajta, hogy minden rendben legyen.

    "Az eredeti téma az volt, hogy lehet-e színbeli, kontrasztbeli különbség."
    Szerintem lehet, amennyiben üzemmódot vált, kontarsztot és színt tud végülis rontani, ha a HDRből visszakapcsol 8bitbe. Akkor minden fakóbb lesz, hisz volt HDR, nincs HDR. Vagy akár 8k-ról 4k-ra, 4k-ról 2k-ra. (meg az xbox pl 4:2:0-t tud, ha nem megy rendesen a 4k, ezt javasolják is, hogyha gond van az átvitellel, tehát ilyen iráynba is lehet rondítani).
    Olyan persze nem lehet, hogy azonos adat mellett más a kép.

    Erre a kábellottóra találták ki gondolom a a hdmi.org által preferált QR kódos visszaazonosítást, mert néha már tényleg kritikán aluli kábeleket gyártottak a sufnikban.

    De csak akkor "vált üzzemmódot", ha gáz van a kábellel vagy nem megfelelő szabványú kábelt használsz, jól működő 2 db 2.0-s kábel között nem lehet semmi különbség.

    Az hogy most 8bit vagy 12 nem szól bele a kontrasztba.

    A bitmélység a színátmenetekbe szól bele, de pl. ha 10 bites a panel akkor hiába van küldve neki 12 vagy 16 bit, teljesen mindegy úgyis 10 biten tudja csak megejelníteni, sőt az ide oda konvertálás még gondot is okozhat, ha nem elég pontos.
    Mondjuk ditheringhez jól jöhet.
    Ezért van az, hogy egy 8 bit + frc panellel szerelt tv kvázi ugyanolyan képet ad mint egy natív 10 bites.

    8 biten is lehet széles színtér. Mármint úgy értem, hogy 8 biten is meg lehet jeleníteni mondjuk a BT2020 színtér 100% piros színét.

  • proci985
    MODERÁTOR

    hát, csak a wiki-t néztem, ott kb 20% adattöblet a paritás és crc, tehát a hasznos adaton kívül még annyi megy át rajta, hogy minden rendben legyen.

    "Az eredeti téma az volt, hogy lehet-e színbeli, kontrasztbeli különbség."
    Szerintem lehet, amennyiben üzemmódot vált, kontarsztot és színt tud végülis rontani, ha a HDRből visszakapcsol 8bitbe. Akkor minden fakóbb lesz, hisz volt HDR, nincs HDR. Vagy akár 8k-ról 4k-ra, 4k-ról 2k-ra. (meg az xbox pl 4:2:0-t tud, ha nem megy rendesen a 4k, ezt javasolják is, hogyha gond van az átvitellel, tehát ilyen iráynba is lehet rondítani).
    Olyan persze nem lehet, hogy azonos adat mellett más a kép.

    Erre a kábellottóra találták ki gondolom a a hdmi.org által preferált QR kódos visszaazonosítást, mert néha már tényleg kritikán aluli kábeleket gyártottak a sufnikban.

    jaja.

    van kb 100 eur korul minoseg optikai 10meteres, certes ultra high speed kabel, annal jobb tenyleg nem kell.

    nem optikai 30 euro, de ha valaki mindenkepp az erosito vagy a hangfal mellett huzza el, akkor az optikainak akar meg ertelme is lehet. optikai hdmi draga, de az azert valahol ertheto.

    szinternel is egyebkent lehet meg kulonbseg pl 1.4b es 2.0 kozott, de valosan 2020as szinteret nagyon keves egyseg fed erezhetoen. projektornal talan 1500 euro korul mozog also hangon, aminel ez valamennyire latszodhat egyaltalan.

    Teasüti: headerben ott van az info, hogy milyen szabvany megy at epp. pontos savszel az eszkoznek mindegy, fallbacknal egyel lejjebb ugral gondolom amig stabil nem lesz, ha nem szakadas (hdmi handshake error) van.

  • makkmarce
    őstag

    Az nem elég, mert nincs benne a streamben a hangsáv ami megintcsak lehet jó pár mega.

    Rádugod a montirra a kábelt és a handshake miatt rögötn kiderül, hogy mit tud, jó példa erre az 1.4-s kábel, mert ott már a GPUnál sem tudod kiválasztani az RGB 4k 60 Hz-et, csak 4k 60 Hz YUV-t.

    De ez még mindig nem elég arra, hogy valójában mit is tud a kábel, mondjuk a sávszél határértékeinél.

    De én most már kezdem elveszíteni a fonalat.
    Mert ebből csak a sávszél derül ki, de ezt nem is kell mérni mert ha nem jóa kábel akkor szétesik a kép.
    Rengetegen csinálják ezt, hogy vezsenk egy kábelt, ha nem jó akkor nem lesz valamelyik funkció, mondjuk 4k 120 hz, és vezsnek másikat, amíg jó nem lesz.

    Az eredeti téma az volt, hogy lehet-e színbeli, kontrasztbeli különbség.

    hát, csak a wiki-t néztem, ott kb 20% adattöblet a paritás és crc, tehát a hasznos adaton kívül még annyi megy át rajta, hogy minden rendben legyen.

    "Az eredeti téma az volt, hogy lehet-e színbeli, kontrasztbeli különbség."
    Szerintem lehet, amennyiben üzemmódot vált, kontarsztot és színt tud végülis rontani, ha a HDRből visszakapcsol 8bitbe. Akkor minden fakóbb lesz, hisz volt HDR, nincs HDR. Vagy akár 8k-ról 4k-ra, 4k-ról 2k-ra. (meg az xbox pl 4:2:0-t tud, ha nem megy rendesen a 4k, ezt javasolják is, hogyha gond van az átvitellel, tehát ilyen iráynba is lehet rondítani).
    Olyan persze nem lehet, hogy azonos adat mellett más a kép.

    Erre a kábellottóra találták ki gondolom a a hdmi.org által preferált QR kódos visszaazonosítást, mert néha már tényleg kritikán aluli kábeleket gyártottak a sufnikban.

  • Teasüti
    nagyúr

    windowsnal az latszik, nem tudod beallitani a 4K@144et.

    projektornal azert van para, mert nem feltetlenul egyertelmu, ha mondjuk birja a 2.0at a kabel, vagy sem. 1.4en nem megy at se a HDR, se a REC2020 (amit tud par projektor), tehat a kontraszt es a szinter is gyengulhet, ha a kabel a szuk.

    a W2000nel ez nem lehet problema, mert a REC709 szinter es az 1080p60 is atmegy 1.0val is, fizikailag meg a projektor tobbre nem kepes.

    ---

    egyaltalan van olyan kijelzo, ami kepes 16bites szinter megjelenitesere?

    Teasüti: EDID info a headerben ahogy neztem pont arra kell, hogy epp milyen szabvany megy at.

    ha azt ki lehet olvasni, akkor tiszta sor, de ebben nem voltam biztos.

    ---

    Linusnak igaza van, kb ezt mondjuk. ha a kabel tudja a rairt specet, nem lehet kulonbseg. tudja a rairt spec alatt a gyakorlatot is ertem, pl a user valamiert a brutalis magnessel szerelt sub alatt viszi at a kabelt ami azert okozhat gondokat.

    a "sub magnese" mondjuk optikai HDMInel megint nem lesz problema, de ebben az esetben lehet valos kulonbseg ket ultra high speed kabel kozott, ha az egyiknel a magnes miatt annyit kell ujrakuldeni a jelet, hogy a valos atviteli sebesseg miatt fallbeckel a HDMI.

    ha azt ki lehet olvasni, akkor tiszta sor, de ebben nem voltam biztos.
    Nem olyan biztos az, ha gyengébb kábel van két eszköz között. Azért kérdezem, mert jelenleg noname kábeleim vannak, amik vagy tudják a 2.0-t vagy nem. Viszont az eszközök 2.1-esek, szóval az EDID-ből nem következik, h jó is lesz. Ezért érdekelt mit csinál a handshake pontosan. Mér vagy nem mér? :)

  • proci985
    MODERÁTOR

    Nem gondolom, h bármit le kell játszani hozzá, sima statikus Windows desktop is ki kell maxolja szerintem, ha tömörítetlen RGB 444 formátumban megy át rajta az asztal. :D
    Nekem esedékes egy 4k@144 monitor és aktuális lenne a kábel diagnosztikai információ megtudakolása is valahogy, ha van erre bármi mód konzumer eszközön.

    windowsnal az latszik, nem tudod beallitani a 4K@144et.

    projektornal azert van para, mert nem feltetlenul egyertelmu, ha mondjuk birja a 2.0at a kabel, vagy sem. 1.4en nem megy at se a HDR, se a REC2020 (amit tud par projektor), tehat a kontraszt es a szinter is gyengulhet, ha a kabel a szuk.

    a W2000nel ez nem lehet problema, mert a REC709 szinter es az 1080p60 is atmegy 1.0val is, fizikailag meg a projektor tobbre nem kepes.

    ---

    egyaltalan van olyan kijelzo, ami kepes 16bites szinter megjelenitesere?

    Teasüti: EDID info a headerben ahogy neztem pont arra kell, hogy epp milyen szabvany megy at.

    ha azt ki lehet olvasni, akkor tiszta sor, de ebben nem voltam biztos.

    ---

    Linusnak igaza van, kb ezt mondjuk. ha a kabel tudja a rairt specet, nem lehet kulonbseg. tudja a rairt spec alatt a gyakorlatot is ertem, pl a user valamiert a brutalis magnessel szerelt sub alatt viszi at a kabelt ami azert okozhat gondokat.

    a "sub magnese" mondjuk optikai HDMInel megint nem lesz problema, de ebben az esetben lehet valos kulonbseg ket ultra high speed kabel kozott, ha az egyiknel a magnes miatt annyit kell ujrakuldeni a jelet, hogy a valos atviteli sebesseg miatt fallbeckel a HDMI.

  • Teasüti
    nagyúr

    Az nem elég, mert nincs benne a streamben a hangsáv ami megintcsak lehet jó pár mega.

    Rádugod a montirra a kábelt és a handshake miatt rögötn kiderül, hogy mit tud, jó példa erre az 1.4-s kábel, mert ott már a GPUnál sem tudod kiválasztani az RGB 4k 60 Hz-et, csak 4k 60 Hz YUV-t.

    De ez még mindig nem elég arra, hogy valójában mit is tud a kábel, mondjuk a sávszél határértékeinél.

    De én most már kezdem elveszíteni a fonalat.
    Mert ebből csak a sávszél derül ki, de ezt nem is kell mérni mert ha nem jóa kábel akkor szétesik a kép.
    Rengetegen csinálják ezt, hogy vezsenk egy kábelt, ha nem jó akkor nem lesz valamelyik funkció, mondjuk 4k 120 hz, és vezsnek másikat, amíg jó nem lesz.

    Az eredeti téma az volt, hogy lehet-e színbeli, kontrasztbeli különbség.

    A handshake az egy EDID info kiolvasás lényegében vagy csinál egy gyors diagnosztikát is?

    Azt megállapítottuk, h hibajavított digitális adatátvitelnél ilyenről szó se lehet, max nem ugyanazt küldi egyiken, mint a másikon. Tiszta sor. Én is azt vallom, h aki empirikus úton más konklúzióra jutott, ő nem biztos, hogy képben van az információs technológiával a motorháztető alatt és/vagy szemfényvesztett. Én meg jöttem a gyakorlati oldalával, hogy oké, de akkor hogyan is van az elmélet a gyakorlatban.
    Honnan tudom, h fallback-el alacsonyabb formátumra?

  • Vhiktor
    nagyúr

    :C

    Úgy érzem kellene fejleszteni saját eszközt erre, kb 100 dollárból bőven megoldható lenne és szénné lehetne gazdagodni :D

    HDMI kábel téma margójára:
    [link]
    Onnantól nézve ahogy belinmkeltem kb 20 másodperc a lényeg :D

  • Vhiktor
    nagyúr

    Az nem elég, mert nincs benne a streamben a hangsáv ami megintcsak lehet jó pár mega.

    Rádugod a montirra a kábelt és a handshake miatt rögötn kiderül, hogy mit tud, jó példa erre az 1.4-s kábel, mert ott már a GPUnál sem tudod kiválasztani az RGB 4k 60 Hz-et, csak 4k 60 Hz YUV-t.

    De ez még mindig nem elég arra, hogy valójában mit is tud a kábel, mondjuk a sávszél határértékeinél.

    De én most már kezdem elveszíteni a fonalat.
    Mert ebből csak a sávszél derül ki, de ezt nem is kell mérni mert ha nem jóa kábel akkor szétesik a kép.
    Rengetegen csinálják ezt, hogy vezsenk egy kábelt, ha nem jó akkor nem lesz valamelyik funkció, mondjuk 4k 120 hz, és vezsnek másikat, amíg jó nem lesz.

    Az eredeti téma az volt, hogy lehet-e színbeli, kontrasztbeli különbség.

    :C

    Úgy érzem kellene fejleszteni saját eszközt erre, kb 100 dollárból bőven megoldható lenne és szénné lehetne gazdagodni :D

  • Vhiktor
    nagyúr

    Nem gondolom, h bármit le kell játszani hozzá, sima statikus Windows desktop is ki kell maxolja szerintem, ha tömörítetlen RGB 444 formátumban megy át rajta az asztal. :D
    Nekem esedékes egy 4k@144 monitor és aktuális lenne a kábel diagnosztikai információ megtudakolása is valahogy, ha van erre bármi mód konzumer eszközön.

    Az nem elég, mert nincs benne a streamben a hangsáv ami megintcsak lehet jó pár mega.

    Rádugod a montirra a kábelt és a handshake miatt rögötn kiderül, hogy mit tud, jó példa erre az 1.4-s kábel, mert ott már a GPUnál sem tudod kiválasztani az RGB 4k 60 Hz-et, csak 4k 60 Hz YUV-t.

    De ez még mindig nem elég arra, hogy valójában mit is tud a kábel, mondjuk a sávszél határértékeinél.

    De én most már kezdem elveszíteni a fonalat.
    Mert ebből csak a sávszél derül ki, de ezt nem is kell mérni mert ha nem jóa kábel akkor szétesik a kép.
    Rengetegen csinálják ezt, hogy vezsenk egy kábelt, ha nem jó akkor nem lesz valamelyik funkció, mondjuk 4k 120 hz, és vezsnek másikat, amíg jó nem lesz.

    Az eredeti téma az volt, hogy lehet-e színbeli, kontrasztbeli különbség.

  • Teasüti
    nagyúr

    Nem gondolom, h bármit le kell játszani hozzá, sima statikus Windows desktop is ki kell maxolja szerintem, ha tömörítetlen RGB 444 formátumban megy át rajta az asztal. :D
    Nekem esedékes egy 4k@144 monitor és aktuális lenne a kábel diagnosztikai információ megtudakolása is valahogy, ha van erre bármi mód konzumer eszközön.

  • Vhiktor
    nagyúr

    A HDMI ha tömörít nem így tömörít, ahogy nézem csak jeltömörítés van (TMDS), maga a digitális jel nem változhat. Persze a szín mehet átkonvertálva YCbCr-re(a lejátszó által!), ez nem tudom mennyit ront a helyzeten.
    Ahogy nézem a hasznos adat mennyisége más, mint a teljes átviteli sebesség, gondolom a crc és paritás miatt, ezért 4k30hz 16bit-es színmélységnél már nem elég a 2.0-ás kolbász se, csak az ultrahighspeed 48gbps-es. (bár szerintem nincs nagyon lejátszó ami tudná a 16 bites színmélységet, és olyan forrást se találni, max interpolálják).

    A filmek YCbCr 4:2:0-ban vannak nem kell a lejátszónak jó esetben ehhez nyúlnia. Persze hozzányúlhat ha ezt szeretnéd, de a legvégén úgyis RGB lesz belőle és azt jeleníti meg a tv.
    Hogy a konverzió szempontjából a megjelenítő jobb-e vagy a lejátszó az más kérdés, de amúgy sincs értelme a lejéátszóval mondjuk RGB-be konvertálni, mert nagy eséllyel a tv azt visszakonvertálja YCbCr-be aztán kezdi elölröl az egészet. minél több konverzió annál több infó veszik el vagy módosul.

    Na de ez már nem a HDMI kábel témaköre.

    Lehet, hogy van kis eltérés a hasznos adat mennyiség és a teljes átviteli sebesség között, de ez nem oszt nem szoroz annak a fényében, hogy átmegy-e rajta az adott film adott bitsűrűség mellet vagy sem.
    Meg ne felejtsük el azt sem, hogy filmek esetében a HDMI-n YUV 4:2:2 vagy 4:2:0 megy át aminek jóval kisebb a sávszél igénye mint az RGB-nek vagy YUV 4:4:4-nek.
    Általában a lejátszók SDR forrás esetén 4:4:4 8 bitet küldenek.
    Ne meg 99%-ban 23.976 Hz aminek megint csak elég a kisebb sávszél.

    Van olyan lejátszó ami tudja a 16 bitet, csak minek? Semmi értelme.
    Forrásból meg általában 8 és 10 bit van, esetleg 12.

  • makkmarce
    őstag

    A kábel sebességét nem fogja megmutatni semmi.
    A tv hdmi csatlkaozóét viszont igen pl 4 lanes 10 Gb/s / lane, ez ugye 40.

    Murideo eszköz kiírja pár millió forintért, de ebből nem derül ki mit tud a kábel. :)

    Van külön ezsköz amivel ellenőrizhető a kábel, de az még többe kerül és kb gyártókon kívűl nem adnak el senkinek ilyet,

    De egyszerű a teszt, le kell játaszatni nagyon magas bitrátájú anyagot, meglehet nézni mennyi a stream és ha ez képhiba nélkül átmegy akkor tudja az adott sebességet a kábel.

    A HDMI ha tömörít nem így tömörít, ahogy nézem csak jeltömörítés van (TMDS), maga a digitális jel nem változhat. Persze a szín mehet átkonvertálva YCbCr-re(a lejátszó által!), ez nem tudom mennyit ront a helyzeten.
    Ahogy nézem a hasznos adat mennyisége más, mint a teljes átviteli sebesség, gondolom a crc és paritás miatt, ezért 4k30hz 16bit-es színmélységnél már nem elég a 2.0-ás kolbász se, csak az ultrahighspeed 48gbps-es. (bár szerintem nincs nagyon lejátszó ami tudná a 16 bites színmélységet, és olyan forrást se találni, max interpolálják).

  • makkmarce
    őstag

    Na, ezek az eszközök landolhatnának az újságírók asztalán, meg a sznobokén természetesen. :)
    Amilyen pénzösszegekkel hobbiznak, szerintem egy ilyen tester egy jobb tápkábel árából megvan. :P
    Szerk: a 40 Gbps képes hdmi 2.1 tester 2500 dollár. :Y

    az a szomorú, hogy az adatokat mind az adó, mind a vevő tudja, hisz tudniuk kell, hogy milyen sebességgel és formátumon kommunikálnak. A gond az, hogy még most se nagyon rakják ki az infot, a user bedugja a kolbászt, örül, hogy van kép, azt közben lehet, hogy csak 8 bit megy a 12 HDR helyett. Utána meg persze, hogy szebb lesz a kép, ha olyan kábelt lát valaki, ami tudja a megfelelő sávszélt.

  • M@trixfan
    addikt

    Ezek a készülékek nagyon drágák.
    De pontosan milyen infó kellene, mit értesz HDMI státusz alatt.

    Nekem itthon van jó pár eszközöm erre :)

    A legrosszabb ebben az, hogy simán használnám otthon a Konica Minolta csúcs spektrométerét is. Tudnám ott legalább nincs mellébeszélés. Ha megengedhetném magamnak simán megvenném ezeket a Pro műszereket. :)

  • Vhiktor
    nagyúr

    Azok a video stream bitsebességét mutatják, nem? Engem konkrétan a hardveres HDMI átvitel sebessége érdekel a kanócon Gbps formájában. Ez felteszem egy statikus érték kéne legyen az éppen aktuális kép formátumnak megfelelően, sima desktop háttérrel is PC-n. Nem erre ment ki a játék?

    A kábel sebességét nem fogja megmutatni semmi.
    A tv hdmi csatlkaozóét viszont igen pl 4 lanes 10 Gb/s / lane, ez ugye 40.

    Murideo eszköz kiírja pár millió forintért, de ebből nem derül ki mit tud a kábel. :)

    Van külön ezsköz amivel ellenőrizhető a kábel, de az még többe kerül és kb gyártókon kívűl nem adnak el senkinek ilyet,

    De egyszerű a teszt, le kell játaszatni nagyon magas bitrátájú anyagot, meglehet nézni mennyi a stream és ha ez képhiba nélkül átmegy akkor tudja az adott sebességet a kábel.

  • Khaosz55
    addikt

    Az aktuális sávszélességet bármelyik dedikált médialejátszó kiírja kb, vagy PC-n az mpchc pl.

    MPC-HC-vel hogy lehet megnézni az aktuális sávszélességet ? CTRL+J ? Abban mutatja a beállítási infókat.

  • Teasüti
    nagyúr

    Az aktuális sávszélességet bármelyik dedikált médialejátszó kiírja kb, vagy PC-n az mpchc pl.

    Azok a video stream bitsebességét mutatják, nem? Engem konkrétan a hardveres HDMI átvitel sebessége érdekel a kanócon Gbps formájában. Ez felteszem egy statikus érték kéne legyen az éppen aktuális kép formátumnak megfelelően, sima desktop háttérrel is PC-n. Nem erre ment ki a játék?

  • Vhiktor
    nagyúr

    Aktuális sávszélesség és fallback/formátum info, amikről ment a diskurzus feljebb hogy soha senki nem mér. Oké, hogy kell mérni? :R

    Az aktuális sávszélességet bármelyik dedikált médialejátszó kiírja kb, vagy PC-n az mpchc pl.

  • Teasüti
    nagyúr

    Ezek a készülékek nagyon drágák.
    De pontosan milyen infó kellene, mit értesz HDMI státusz alatt.

    Nekem itthon van jó pár eszközöm erre :)

    Aktuális sávszélesség és fallback/formátum info, amikről ment a diskurzus feljebb hogy soha senki nem mér. Oké, hogy kell mérni? :R

  • Vhiktor
    nagyúr

    Na, ezek az eszközök landolhatnának az újságírók asztalán, meg a sznobokén természetesen. :)
    Amilyen pénzösszegekkel hobbiznak, szerintem egy ilyen tester egy jobb tápkábel árából megvan. :P
    Szerk: a 40 Gbps képes hdmi 2.1 tester 2500 dollár. :Y

    Ezek a készülékek nagyon drágák.
    De pontosan milyen infó kellene, mit értesz HDMI státusz alatt.

    Nekem itthon van jó pár eszközöm erre :)

  • proci985
    MODERÁTOR

    Engem érdekelne, hogy HDMI státuszt kiíratni mivel vagy hogy lehet? Monitoromon ilyet nem láttam még a menüben. W2000 menüjében se rémlik ilyesmi, igaz azzal még nem kötöttem közelebbi ismeretséget.

    infoban latni valamit egyebkent w2000nel, de sajnos annal a projektornal a formatumbol nem latni az info.

    w2000nel ez nem problema (1080p60 es RGB szinter 1.0an is atmegy), projektoroknal ahol tudnak valosan pl 2020as szinteret vagy 4Kt ott mar lehet.

  • Teasüti
    nagyúr

    hát sajnos ez egy jó kérdés.
    Elsőre találtam egy ilyet, hogy legalább azt tudjuk mekkora sebesség kell a képhez:
    https://www.murideo.com/cody.html
    ahogy nézem , ők árulnak tesztereket, de ezt azért egyszerű usernek nem kéne megvennie, és ahogy nézem ez csak a kép, hang nincs is benne, bár a projector irányába már mindegy is.
    Amit most tehet az ember, hogy a HDMI.org által kiadott certificate-el rendelkező kábelt vesz az ember.

    Na, ezek az eszközök landolhatnának az újságírók asztalán, meg a sznobokén természetesen. :)
    Amilyen pénzösszegekkel hobbiznak, szerintem egy ilyen tester egy jobb tápkábel árából megvan. :P
    Szerk: a 40 Gbps képes hdmi 2.1 tester 2500 dollár. :Y

  • makkmarce
    őstag

    Engem érdekelne, hogy HDMI státuszt kiíratni mivel vagy hogy lehet? Monitoromon ilyet nem láttam még a menüben. W2000 menüjében se rémlik ilyesmi, igaz azzal még nem kötöttem közelebbi ismeretséget.

    hát sajnos ez egy jó kérdés.
    Elsőre találtam egy ilyet, hogy legalább azt tudjuk mekkora sebesség kell a képhez:
    https://www.murideo.com/cody.html
    ahogy nézem , ők árulnak tesztereket, de ezt azért egyszerű usernek nem kéne megvennie, és ahogy nézem ez csak a kép, hang nincs is benne, bár a projector irányába már mindegy is.
    Amit most tehet az ember, hogy a HDMI.org által kiadott certificate-el rendelkező kábelt vesz az ember.

  • Teasüti
    nagyúr

    Engem érdekelne, hogy HDMI státuszt kiíratni mivel vagy hogy lehet? Monitoromon ilyet nem láttam még a menüben. W2000 menüjében se rémlik ilyesmi, igaz azzal még nem kötöttem közelebbi ismeretséget.

  • BBéci
    legenda

    "A folyamatos újraküldés nem minden esetben valósul meg, ez okozója a kép/hangminőség változásnak."

    Ha a digitális jel hibás, ott kő kövön nem marad, lásd a kluttyogós mp3 lejátszókat, cd lejátszókat :)
    Változni változik a kép és hang minősége, de erről a digitális rendszer TUD, pont ezért veszi vissza a sávszélt, hogy mégis legyen képed, még ha pocsék is. A hiba csak az, ha nem tudod megnézni a fogadó részen, hogy hiba lépett fel, és nem teljesíti az általad beállítottakat a rendszer, hogy milyen üzemmódba vagy éppen.
    (legközelebb ha ilyen teszten jársz, kérd ki , hogy épp mi a beállított és mit lát ebből a vevő oldal, hogy 4k 60hz, HDR+ 7.2 atmos, hány Gbps és milyen HDMI kódolás (RGB, limited etc). Ha 2 kábelt néztek, és mindkettőnél ez a kettő azonos a vevő oldalon és te mást látsz, na ott az nagyon fura lenne.

    Nekem volt olyan HDMI kábelen kici ocó kínai, ami kb 5 percenként generált egy hibát és szétesett a kép. Pont határon futott neki a fullhd 60hz, nem is vette vissza a pc, mert vígan ment, aztán jött egy hibás bit valami zavar miatt, és átment ciklámenbe minden :D Vettem egy minőségibb kábelt, azzal vígan megy azóta is.
    Ha a forrás vagy a vevő elfedi a hibát, az azért elég nagy gond, bár az esetek nagy többségében ki lehet tenni a képernyőre az üzemmódot. Ha meg film nézés közben változik (mint pl a fenti kábel esetén), akkor annak látványos hatása mondjuk fél másodperc sötétség, míg kiválasztja az új sávszélt a rendszer., vagy ha nem veszi észre, akkor gyönyörű teljes képernyős hibák jönnek elő, mert 1-2 bit változás is óriási hibákra képes.

    "az nagyon fura lenne"
    Valóban nagyon fura, de attól még tény.

  • Vhiktor
    nagyúr

    "Persze, hogy nem mérnek, mert akkor bezárhatna egy csomó üzlet ami az ilyen drága kábelek árusításából él, megveszi 500-ért azt eladja 50.000-ért méterét "
    Csomó üzlet? Sorolj néhányat!
    Nem mellesleg az üzletek a nagykertől, azok a gyártótól vásárolnak, akik nem adják olcsón a termékeiket, tehát a boltok árrése nem magasabb a szokásosnál.

    Lehet, hogy az üzlet nem a megfelelő fogalmazás volt, akkor maradjunk a gyártó megnevezésnél :)

  • proci985
    MODERÁTOR

    Nem a jitter nem zajt jelent. [link]

    #56033BIGi75
    Ahogy írtad: célszerű.

    #56036proci985
    A folyamatos újraküldés nem minden esetben valósul meg, ez okozója a kép/hangminőség változásnak.

    ha megakad az ujrakuldes, akkor szetesik az adatfolyam: tehat vagy elmegy a kep, vagy egyertelmu artifact lesz. handshake digitalis atvitelnel mindenhol igy mukodik. ha nincs handshake, ugy egyszeruen a kuldo oldalon (is) megall az atvitel, ugy meg nincs mit feldolgozni.

    #56040makkmarce: igazabol informatikaba bele kene fernie, de ahhoz a gimnaziumi tanari karnak olyan tudasanak kene lennie, amivel minimum frontend devnek el tudna menni.

    kb villamosmernok kepzesen ez par heti anyag digitalis technikan, amire meg jon nemi halozatos ISO/OSI tobb szinten. bar talan mintha a cisco routing certnek is a resze lenne ha jol emlekszem. reg volt :B.

  • makkmarce
    őstag

    "Persze, hogy nem mérnek, mert akkor bezárhatna egy csomó üzlet ami az ilyen drága kábelek árusításából él, megveszi 500-ért azt eladja 50.000-ért méterét "
    Csomó üzlet? Sorolj néhányat!
    Nem mellesleg az üzletek a nagykertől, azok a gyártótól vásárolnak, akik nem adják olcsón a termékeiket, tehát a boltok árrése nem magasabb a szokásosnál.

    én se hiszem, hogy a kis üzlet csinálná, mivel óriási marketing kell egy ilyen mögé, persze az biztos, hogy nagyobb az árrés, mint az egyszerű áruházi termékeken.

    A jitterre visszatérve, kábelen ez elméletileg lehetséges ha a kondenzátorhatást figyelembe vesszük, és hibásan van elkészítve a kábel, de azért mostmár pár éve, a 100 gigás internet korában tudnak jó adatkábeleket készíteni. (20 évvel ezelőtt simán el tudom képzelni, hogy sok volt a selejt, mi is vettünk régen a cégnél olyat).

  • makkmarce
    őstag

    Nem a jitter nem zajt jelent. [link]

    #56033BIGi75
    Ahogy írtad: célszerű.

    #56036proci985
    A folyamatos újraküldés nem minden esetben valósul meg, ez okozója a kép/hangminőség változásnak.

    "A folyamatos újraküldés nem minden esetben valósul meg, ez okozója a kép/hangminőség változásnak."

    Ha a digitális jel hibás, ott kő kövön nem marad, lásd a kluttyogós mp3 lejátszókat, cd lejátszókat :)
    Változni változik a kép és hang minősége, de erről a digitális rendszer TUD, pont ezért veszi vissza a sávszélt, hogy mégis legyen képed, még ha pocsék is. A hiba csak az, ha nem tudod megnézni a fogadó részen, hogy hiba lépett fel, és nem teljesíti az általad beállítottakat a rendszer, hogy milyen üzemmódba vagy éppen.
    (legközelebb ha ilyen teszten jársz, kérd ki , hogy épp mi a beállított és mit lát ebből a vevő oldal, hogy 4k 60hz, HDR+ 7.2 atmos, hány Gbps és milyen HDMI kódolás (RGB, limited etc). Ha 2 kábelt néztek, és mindkettőnél ez a kettő azonos a vevő oldalon és te mást látsz, na ott az nagyon fura lenne.

    Nekem volt olyan HDMI kábelen kici ocó kínai, ami kb 5 percenként generált egy hibát és szétesett a kép. Pont határon futott neki a fullhd 60hz, nem is vette vissza a pc, mert vígan ment, aztán jött egy hibás bit valami zavar miatt, és átment ciklámenbe minden :D Vettem egy minőségibb kábelt, azzal vígan megy azóta is.
    Ha a forrás vagy a vevő elfedi a hibát, az azért elég nagy gond, bár az esetek nagy többségében ki lehet tenni a képernyőre az üzemmódot. Ha meg film nézés közben változik (mint pl a fenti kábel esetén), akkor annak látványos hatása mondjuk fél másodperc sötétség, míg kiválasztja az új sávszélt a rendszer., vagy ha nem veszi észre, akkor gyönyörű teljes képernyős hibák jönnek elő, mert 1-2 bit változás is óriási hibákra képes.

  • BBéci
    legenda

    Persze, hogy nem mérnek, mert akkor bezárhatna egy csomó üzlet ami az ilyen drága kábelek árusításából él, megveszi 500-ért azt eladja 50.000-ért méterét ;]

    De ha mérnének is és kiderülne, hogy semmi különbség nincs, akkor meg jönnének azzal, hogy a műszer nem képes érzékelni, de a szemed igen ;) :C
    Ilyet már a saját fülemmel hallottam.

    Ha mi is ebből élnénk, lehet mi is minden csatornán ezt reklámoznánk, hogy jobb kábellel a Junost tv rögtön 4K HDR minőségű képet adna minimum 100-szoros kontraszt növekedés mellett :D

    Egyébként szerintem vannak ilyen mérések, csak kutakodni kell a neten, legutóbb youtubeon jött velem szembe egy, ahol ha jól emlékszem 100 db HDMI-t teszteltek.

    "Persze, hogy nem mérnek, mert akkor bezárhatna egy csomó üzlet ami az ilyen drága kábelek árusításából él, megveszi 500-ért azt eladja 50.000-ért méterét "
    Csomó üzlet? Sorolj néhányat!
    Nem mellesleg az üzletek a nagykertől, azok a gyártótól vásárolnak, akik nem adják olcsón a termékeiket, tehát a boltok árrése nem magasabb a szokásosnál.

  • BBéci
    legenda

    Szokásos évi HDMI vita előjött ismét, de amikor beszélünk róla, mindig valahogy a tényleges működés kimarad.
    Először is meg kell különböztetni két fontos dolgot: digitális és analóg.
    Maga a HDMI digitális kábel ergo digitális jelet visz át (0-k és 1-esek ha bináris :D) , mind2 oldal digitális feldolgozás van.
    Ez gyakorlatban azt jelenti, hogy sokat számít, hogy milyen eszköz küldi/konvertálja az adatot és milyen eszköz dolgozza azt fel és alakítja vissza analóggá (ha kell).
    Itt lehet érzékenység beli különbség, tehát az adott kábelen nem megfelelő minőségű adat megy át (nem megfelelő sebességgel stb) vagy éppen a feldolgozó nem tudja megfelelő konveterálni (digital to analog).
    A másik dolog a HDMI Jitter (ugye ha jól tudom a zajt jelenti), tehát a kábelen átfolyó digitális jelek megzavarhatóak, ezért a fogadó oldal nem megfelelően dolgozza fel.

    Ezek az összetevők _elméletben_ okozhatnak kép/hangbeli eltéréseket, hogy ez mennyire érzékelhető és pontosan miben manifesztálódik az már más téma.

    Nem a jitter nem zajt jelent. [link]

    #56033BIGi75
    Ahogy írtad: célszerű.

    #56036proci985
    A folyamatos újraküldés nem minden esetben valósul meg, ez okozója a kép/hangminőség változásnak.

  • Teasüti
    nagyúr

    "Ez a küldő és fogadó oldal közti órajel különbségekből adódhat. "
    akkor ennek megint nincs sok köze a kábelhez, gondolom a jel nem tud benne "lelassulni".
    hanem hibás a kvarc valamelyikben (bár 2022-ben ez elég blama lenne, de régi eszközöknél el tudom képzelni).

    Nem sok. Engem személyesen egy fenti utalás mosolyogtatott meg a kábelben lévő erek réz tartalmára vonatkozóan. :D
    Hosszú kábelnél a minél több réz magic OFC adalékkal a sorba rendezett elektronokért tuti jó hatással van a kábel kapacitására és így a jel felfutására és lecsengésére. :D

  • Vhiktor
    nagyúr

    engem mindig csak az zavar, hogy sohase mérnek.
    Tegyük fel, ez a csodakábel működik, vagyis csinál valami hasznosat.
    Hol van egy sima mérés, ami ezt bizonyítja?
    Bejött a jel, a végén kiment a jel, és ez vagy az történt (vagy épp nem történt, mert nem torzult)
    Arról nem is beszélve, hogy házilag kár a hálózatot szűrni a táp előtt, mert a szomszéd bekapcsolja a flex-et vagy a hajszárítót az látszik a hálózaton(hát még most a napelemek), összevissza rángatja minden, ezért is kell normális méretű kondenzátort berakniuk. Azon a kb 1 méteren már semmi se múlik(na jó, ha összesodrod a jelvezetékkel.. de olyat miért csinálnál?)

    Persze, hogy nem mérnek, mert akkor bezárhatna egy csomó üzlet ami az ilyen drága kábelek árusításából él, megveszi 500-ért azt eladja 50.000-ért méterét ;]

    De ha mérnének is és kiderülne, hogy semmi különbség nincs, akkor meg jönnének azzal, hogy a műszer nem képes érzékelni, de a szemed igen ;) :C
    Ilyet már a saját fülemmel hallottam.

    Ha mi is ebből élnénk, lehet mi is minden csatornán ezt reklámoznánk, hogy jobb kábellel a Junost tv rögtön 4K HDR minőségű képet adna minimum 100-szoros kontraszt növekedés mellett :D

    Egyébként szerintem vannak ilyen mérések, csak kutakodni kell a neten, legutóbb youtubeon jött velem szembe egy, ahol ha jól emlékszem 100 db HDMI-t teszteltek.

  • makkmarce
    őstag

    Csak egy apró lábjegyzet:
    A jitter az nem csak jelszintbeli szórást takar, hanem kvantálási hibát is. Ez a küldő és fogadó oldal közti órajel különbségekből adódhat. Hangnál van erre bevált megoldás, ha a fogadó eszköz órajel független. HDMI-nél passz.

    "Ez a küldő és fogadó oldal közti órajel különbségekből adódhat. "
    akkor ennek megint nincs sok köze a kábelhez, gondolom a jel nem tud benne "lelassulni".
    hanem hibás a kvarc valamelyikben (bár 2022-ben ez elég blama lenne, de régi eszközöknél el tudom képzelni).

  • makkmarce
    őstag

    Ha tápkábellel lehetne növelni az ANSI kontrasztot, akkor a gyártóknak a legolcsóbb megoldás ez lenne a kontraszt növelésre, boldogan és vigyorogva adnák a géphez a drágább kábeleket, persze belekalkulálva a gép árába.
    Legalábbis szerintem, de ki kell próbálni és ez még könnyen mérhető is.

    engem mindig csak az zavar, hogy sohase mérnek.
    Tegyük fel, ez a csodakábel működik, vagyis csinál valami hasznosat.
    Hol van egy sima mérés, ami ezt bizonyítja?
    Bejött a jel, a végén kiment a jel, és ez vagy az történt (vagy épp nem történt, mert nem torzult)
    Arról nem is beszélve, hogy házilag kár a hálózatot szűrni a táp előtt, mert a szomszéd bekapcsolja a flex-et vagy a hajszárítót az látszik a hálózaton(hát még most a napelemek), összevissza rángatja minden, ezért is kell normális méretű kondenzátort berakniuk. Azon a kb 1 méteren már semmi se múlik(na jó, ha összesodrod a jelvezetékkel.. de olyat miért csinálnál?)

  • Teasüti
    nagyúr

    Szokásos évi HDMI vita előjött ismét, de amikor beszélünk róla, mindig valahogy a tényleges működés kimarad.
    Először is meg kell különböztetni két fontos dolgot: digitális és analóg.
    Maga a HDMI digitális kábel ergo digitális jelet visz át (0-k és 1-esek ha bináris :D) , mind2 oldal digitális feldolgozás van.
    Ez gyakorlatban azt jelenti, hogy sokat számít, hogy milyen eszköz küldi/konvertálja az adatot és milyen eszköz dolgozza azt fel és alakítja vissza analóggá (ha kell).
    Itt lehet érzékenység beli különbség, tehát az adott kábelen nem megfelelő minőségű adat megy át (nem megfelelő sebességgel stb) vagy éppen a feldolgozó nem tudja megfelelő konveterálni (digital to analog).
    A másik dolog a HDMI Jitter (ugye ha jól tudom a zajt jelenti), tehát a kábelen átfolyó digitális jelek megzavarhatóak, ezért a fogadó oldal nem megfelelően dolgozza fel.

    Ezek az összetevők _elméletben_ okozhatnak kép/hangbeli eltéréseket, hogy ez mennyire érzékelhető és pontosan miben manifesztálódik az már más téma.

    Csak egy apró lábjegyzet:
    A jitter az nem csak jelszintbeli szórást takar, hanem kvantálási hibát is. Ez a küldő és fogadó oldal közti órajel különbségekből adódhat. Hangnál van erre bevált megoldás, ha a fogadó eszköz órajel független. HDMI-nél passz.

  • makkmarce
    őstag

    De ha így van, akkor lehet, hogy a projektor tápkábelét is ki célszerű lenne kicserélni. Na nem a legdrágábbra, de valami normálisra. [link] Nem?

    :Y :))
    ha valaminek a működése a tápkábeltől függ, akkor ott elektronikailag kb a 10 évvel ezelőtti kínai olcsó tablet HW-nél tartanak, ahol megzavarodott a touchpad töltés közben mert nem volt rendes szűrés a tápján. :DDD Komolyan, elkéne kezdeni ilyen vicces dolgokat gyártani, még hiányolom róla a fogyasztáscsökkentő mágnest.
    Annyit kellene megcsinálniuk, hogy tényleg nem a 220-as kábel mellett kell vinni a jelkábelt, meg a hangszórót. Talán árnyékoló bandázsoknak lenne értelme.

  • Vhiktor
    nagyúr

    Akkor szerinted nincs értelme spórolni erre? Lehet nagyobb lenne az ANSI-m....Nem tudom...
    AVR-emhez nem jó, mert beépített kábeles. Bár ha elvágnám és rászerelnék egy lengő aljzatot akkor már ahhoz is vehetnék egy ilyet....2db-nál biztos van kedvezmény.

    Ha tápkábellel lehetne növelni az ANSI kontrasztot, akkor a gyártóknak a legolcsóbb megoldás ez lenne a kontraszt növelésre, boldogan és vigyorogva adnák a géphez a drágább kábeleket, persze belekalkulálva a gép árába.
    Legalábbis szerintem, de ki kell próbálni és ez még könnyen mérhető is.

  • makkmarce
    őstag

    Itt lehet érzékenység beli különbség, tehát az adott kábelen nem megfelelő minőségű adat megy át (nem megfelelő sebességgel stb) vagy éppen a feldolgozó nem tudja megfelelő konveterálni (digital to analog).
    Es akkor a CRC cheksum nem fog stimmelni, tehat nem kephiba lesz, hanem vagy lathato hiba, vagy HDMI handshake error.

    A másik dolog a HDMI Jitter (ugye ha jól tudom a zajt jelenti), tehát a kábelen átfolyó digitális jelek megzavarhatóak, ezért a fogadó oldal nem megfelelően dolgozza fel.
    Ismetelten, akkor a hdmi checksum megintcsak hibazik es akkor megszakad az adatfolyam (datastream).

    Ezek az összetevők _elméletben_ okozhatnak kép/hangbeli eltéréseket, hogy ez mennyire érzékelhető és pontosan miben manifesztálódik az már más téma.
    Harom variacio van:
    - se kep se hang mert megszakad a kep
    - tele lesz piros pottyokkel a kep (bar ilyet utoljara 05 korul lattam)
    - a folyamatos ujrakuldesek miatt addig csokken a savszel amig fallbackig nem jutunk -> itt enkodolasbeli kulonbsegek lehetnek mivel nem megy at az adott szabvany, pl HDMI 1.4 fallbacknal nem lesz HDR. mozgas pixelesedhet veszteseges enkodolas miatt, de szabvany es bandwith.

    HDMI szinkron adatatvitel, a jitter nem erdekes.

    mas kulonbseg a jelatvitel miatt nem lehet.

    Khaosz55: ja, csereld a tapkabelt, mert biztos az lesz a szuk keresztmetszet, es nem az epulet belso vezetekezese, vagy az aramhalo :K. vagy lehet megsem.

    nincs mese, be kell vezetni az iskolákba a paritás bit, CRC és mondjuk a hamming kódolás oktatását :) meg volt még nekünk TTL jelfeldolgozás, és egyéb régi móka, de az alapok most is ugyanazok.

  • BIGi75
    őstag

    Úgy tudom ez a fajta tápkábel inkább akciófilmekhez való, sci-fihez nem az igazi!

    Legutóbb a Rocky 4-et néztem, basszus a végén Drago nyert, lehet a rossz tápkábel volt az oka...

    Szerintem nézd meg egy másikkal is. Csak úgy tudod kiszűrni, ha látod.

  • De ha így van, akkor lehet, hogy a projektor tápkábelét is ki célszerű lenne kicserélni. Na nem a legdrágábbra, de valami normálisra. [link] Nem?

    Úgy tudom ez a fajta tápkábel inkább akciófilmekhez való, sci-fihez nem az igazi!

    Legutóbb a Rocky 4-et néztem, basszus a végén Drago nyert, lehet a rossz tápkábel volt az oka...

  • BIGi75
    őstag

    Ha nem is Paksig, de a villanyóráig elhúznám :DDD . A villanyórától és az utcai elosztó között alumínium vezeték van mindenhol, persze utána is. Eon nem csak rézvezeték ára miatt nem rakja hanem a súlya miatt is, villanóra cserénél az eonos szerelők mondták.

    Akkor szerinted nincs értelme spórolni erre? Lehet nagyobb lenne az ANSI-m....Nem tudom...
    AVR-emhez nem jó, mert beépített kábeles. Bár ha elvágnám és rászerelnék egy lengő aljzatot akkor már ahhoz is vehetnék egy ilyet....2db-nál biztos van kedvezmény.

  • proci985
    MODERÁTOR

    Szokásos évi HDMI vita előjött ismét, de amikor beszélünk róla, mindig valahogy a tényleges működés kimarad.
    Először is meg kell különböztetni két fontos dolgot: digitális és analóg.
    Maga a HDMI digitális kábel ergo digitális jelet visz át (0-k és 1-esek ha bináris :D) , mind2 oldal digitális feldolgozás van.
    Ez gyakorlatban azt jelenti, hogy sokat számít, hogy milyen eszköz küldi/konvertálja az adatot és milyen eszköz dolgozza azt fel és alakítja vissza analóggá (ha kell).
    Itt lehet érzékenység beli különbség, tehát az adott kábelen nem megfelelő minőségű adat megy át (nem megfelelő sebességgel stb) vagy éppen a feldolgozó nem tudja megfelelő konveterálni (digital to analog).
    A másik dolog a HDMI Jitter (ugye ha jól tudom a zajt jelenti), tehát a kábelen átfolyó digitális jelek megzavarhatóak, ezért a fogadó oldal nem megfelelően dolgozza fel.

    Ezek az összetevők _elméletben_ okozhatnak kép/hangbeli eltéréseket, hogy ez mennyire érzékelhető és pontosan miben manifesztálódik az már más téma.

    Itt lehet érzékenység beli különbség, tehát az adott kábelen nem megfelelő minőségű adat megy át (nem megfelelő sebességgel stb) vagy éppen a feldolgozó nem tudja megfelelő konveterálni (digital to analog).
    Es akkor a CRC cheksum nem fog stimmelni, tehat nem kephiba lesz, hanem vagy lathato hiba, vagy HDMI handshake error.

    A másik dolog a HDMI Jitter (ugye ha jól tudom a zajt jelenti), tehát a kábelen átfolyó digitális jelek megzavarhatóak, ezért a fogadó oldal nem megfelelően dolgozza fel.
    Ismetelten, akkor a hdmi checksum megintcsak hibazik es akkor megszakad az adatfolyam (datastream).

    Ezek az összetevők _elméletben_ okozhatnak kép/hangbeli eltéréseket, hogy ez mennyire érzékelhető és pontosan miben manifesztálódik az már más téma.
    Harom variacio van:
    - se kep se hang mert megszakad a kep
    - tele lesz piros pottyokkel a kep (bar ilyet utoljara 05 korul lattam)
    - a folyamatos ujrakuldesek miatt addig csokken a savszel amig fallbackig nem jutunk -> itt enkodolasbeli kulonbsegek lehetnek mivel nem megy at az adott szabvany, pl HDMI 1.4 fallbacknal nem lesz HDR. mozgas pixelesedhet veszteseges enkodolas miatt, de szabvany es bandwith.

    HDMI szinkron adatatvitel, a jitter nem erdekes.

    mas kulonbseg a jelatvitel miatt nem lehet.

    Khaosz55: ja, csereld a tapkabelt, mert biztos az lesz a szuk keresztmetszet, es nem az epulet belso vezetekezese, vagy az aramhalo :K. vagy lehet megsem.

  • Khaosz55
    addikt

    De ha így van, akkor lehet, hogy a projektor tápkábelét is ki célszerű lenne kicserélni. Na nem a legdrágábbra, de valami normálisra. [link] Nem?

    Ha nem is Paksig, de a villanyóráig elhúznám :DDD . A villanyórától és az utcai elosztó között alumínium vezeték van mindenhol, persze utána is. Eon nem csak rézvezeték ára miatt nem rakja hanem a súlya miatt is, villanóra cserénél az eonos szerelők mondták.

  • Vhiktor
    nagyúr

    Szokásos évi HDMI vita előjött ismét, de amikor beszélünk róla, mindig valahogy a tényleges működés kimarad.
    Először is meg kell különböztetni két fontos dolgot: digitális és analóg.
    Maga a HDMI digitális kábel ergo digitális jelet visz át (0-k és 1-esek ha bináris :D) , mind2 oldal digitális feldolgozás van.
    Ez gyakorlatban azt jelenti, hogy sokat számít, hogy milyen eszköz küldi/konvertálja az adatot és milyen eszköz dolgozza azt fel és alakítja vissza analóggá (ha kell).
    Itt lehet érzékenység beli különbség, tehát az adott kábelen nem megfelelő minőségű adat megy át (nem megfelelő sebességgel stb) vagy éppen a feldolgozó nem tudja megfelelő konveterálni (digital to analog).
    A másik dolog a HDMI Jitter (ugye ha jól tudom a zajt jelenti), tehát a kábelen átfolyó digitális jelek megzavarhatóak, ezért a fogadó oldal nem megfelelően dolgozza fel.

    Ezek az összetevők _elméletben_ okozhatnak kép/hangbeli eltéréseket, hogy ez mennyire érzékelhető és pontosan miben manifesztálódik az már más téma.

    Ezek a hibák viszont szétesett/kockásodott kép formájában fognak megjelenni és nem színben.
    Tehát vagy jó a kép vagy nem :D

  • BIGi75
    őstag

    Srácok,

    Akkor ha jól értem, veszek egy ilyen hiperszuper patch kábelt full arany, meg +ezer EUR, és azon keresztül telepítem mondjuk az Microsoft office-t, akkor lehetséges, hogy jobb lesz a helyesírás ellenőrzője mintha valami gagyi kábellel másoltam volna?

    Egyszer valakinek a valakije azt mondta, hogy saját szemével látta, gondolom akkor igaz.

    Ha nem így van, akkor miért nem?

    De ha így van, akkor lehet, hogy a projektor tápkábelét is ki célszerű lenne kicserélni. Na nem a legdrágábbra, de valami normálisra. [link] Nem?

  • Janaboy
    Topikgazda

    Szokásos évi HDMI vita előjött ismét, de amikor beszélünk róla, mindig valahogy a tényleges működés kimarad.
    Először is meg kell különböztetni két fontos dolgot: digitális és analóg.
    Maga a HDMI digitális kábel ergo digitális jelet visz át (0-k és 1-esek ha bináris :D) , mind2 oldal digitális feldolgozás van.
    Ez gyakorlatban azt jelenti, hogy sokat számít, hogy milyen eszköz küldi/konvertálja az adatot és milyen eszköz dolgozza azt fel és alakítja vissza analóggá (ha kell).
    Itt lehet érzékenység beli különbség, tehát az adott kábelen nem megfelelő minőségű adat megy át (nem megfelelő sebességgel stb) vagy éppen a feldolgozó nem tudja megfelelő konveterálni (digital to analog).
    A másik dolog a HDMI Jitter (ugye ha jól tudom a zajt jelenti), tehát a kábelen átfolyó digitális jelek megzavarhatóak, ezért a fogadó oldal nem megfelelően dolgozza fel.

    Ezek az összetevők _elméletben_ okozhatnak kép/hangbeli eltéréseket, hogy ez mennyire érzékelhető és pontosan miben manifesztálódik az már más téma.

  • Srácok,

    Akkor ha jól értem, veszek egy ilyen hiperszuper patch kábelt full arany, meg +ezer EUR, és azon keresztül telepítem mondjuk az Microsoft office-t, akkor lehetséges, hogy jobb lesz a helyesírás ellenőrzője mintha valami gagyi kábellel másoltam volna?

    Egyszer valakinek a valakije azt mondta, hogy saját szemével látta, gondolom akkor igaz.

    Ha nem így van, akkor miért nem?

  • makkmarce
    őstag

    @makkmarce és @proci985

    Pontosan ezt írtam én is csak rövidebben.
    2db azonos szabvanyu hdmi kabel között nem lehet kepminosegbeli különbség ha hozzák azt ami rájuk van írva, a savszelesseg a lényeg.

    Ezt en is le akartam így írni hogy bitekben nincs olyan hogy nagyobb 1es vagy nagyobb 0 :C

    Az más ha hibás a kabel, de akkor nem is hozza azt a savszelesseget ami rá van írva.

    igen, azzal lehet max. csak kiegészíteni ha sokáig megy 240v-os vagy hangfalkávelek közvetlen közelébe, akkor jó, ha jobb az árnyékolása, mert könnyebben szed össze hibákat, aztán a robbanáskor elmegy a kép :DDD

  • makkmarce
    őstag

    Pont a hdmi.org oldalon hívták fel a figyelmet arra, hogy kábelekre tilos számozást alkalmazni, mert a rájuk vonatkozó szabványoknak más nevük van, például Ultra High Speed.

    jogos, nem néztem, hogy erre külön vacakolnak, és a felhasználóra bízzák, hogy számolja ki a szükséges sávszélt. (mondjuk kell neki 4k 60hz hdr 10 bit dolby 7.2 atmos, és hogy ehhez milyen gyors kolbász kell.. ) Egy biztos ha az ember beépíti, akkor érdemes a lehető leggyorsabbat, egy prémiumgyártótól és előtte tesztelni.

  • BBéci
    legenda

    @makkmarce és @proci985

    Pontosan ezt írtam én is csak rövidebben.
    2db azonos szabvanyu hdmi kabel között nem lehet kepminosegbeli különbség ha hozzák azt ami rájuk van írva, a savszelesseg a lényeg.

    Ezt en is le akartam így írni hogy bitekben nincs olyan hogy nagyobb 1es vagy nagyobb 0 :C

    Az más ha hibás a kabel, de akkor nem is hozza azt a savszelesseget ami rá van írva.

    Elméletben, vagy még ott sem. Nagyon leegyszerűsíted.

  • Vhiktor
    nagyúr

    @makkmarce és @proci985

    Pontosan ezt írtam én is csak rövidebben.
    2db azonos szabvanyu hdmi kabel között nem lehet kepminosegbeli különbség ha hozzák azt ami rájuk van írva, a savszelesseg a lényeg.

    Ezt en is le akartam így írni hogy bitekben nincs olyan hogy nagyobb 1es vagy nagyobb 0 :C

    Az más ha hibás a kabel, de akkor nem is hozza azt a savszelesseget ami rá van írva.

  • BIGi75
    őstag

    Na ez a kábel hitvallás sem fog eldőlni amíg valaki ki nem teszteli. Adott géppel, 10+ fajta kábellel, kimérve.

    Addig is. Van a gyerekek szobájában egy BenQ mw526e. Mesére tökéletes, egy kis ropival. Mi a legjobb guide a neten egy ilyen pár tízezres ócó gép kalibrálására? Van youtube-on is ezer, de a fene se tudja melyik használhatatlan melyik jó. Most nem professzionális kalibrálás a kérdés, csak egy pár tízezres gép kalibrálása. Ki mit javasol?

    Köszönöm szépen a segítséget előre is!

    Végpontozáshoz itt a videominta: [link] „Contrast”-al a felső végpontot, a „Brightness”-el pedig az alsó végpontot állítod. A színeket sajnos szemre nem fogod tudni beállítani, csak műszerrel. Ha tudsz kölcsönkérni műszert, vagy netán vásárolsz egyet, az ingyenes HCFR programmal be tudod állítani teljesen (már ha lesz elég türelmed hozzá :) ). Én is most tanulmányozom...

  • BBéci
    legenda

    "kábelekre most sem létezik"

    hogyne létezne
    https://www.hdmi.org/spec21sub/ultrahighspeedcable
    megköveteli a 48Gbp/s sebességet
    van most valami vonalkód a sok hamisító miatt, nézd meg a linket, kénytelenek voltak matricázni, mert sok volt a csalás, pont erről beszélek, ha tudja, akkor tudja, ha nem, akkor nem, és akkor visszabutít a képen.

    Pont a hdmi.org oldalon hívták fel a figyelmet arra, hogy kábelekre tilos számozást alkalmazni, mert a rájuk vonatkozó szabványoknak más nevük van, például Ultra High Speed.

  • péjé
    őstag

    Na ez a kábel hitvallás sem fog eldőlni amíg valaki ki nem teszteli. Adott géppel, 10+ fajta kábellel, kimérve.

    Addig is. Van a gyerekek szobájában egy BenQ mw526e. Mesére tökéletes, egy kis ropival. Mi a legjobb guide a neten egy ilyen pár tízezres ócó gép kalibrálására? Van youtube-on is ezer, de a fene se tudja melyik használhatatlan melyik jó. Most nem professzionális kalibrálás a kérdés, csak egy pár tízezres gép kalibrálása. Ki mit javasol?

    Köszönöm szépen a segítséget előre is!

    Első körben egy végpontozást csinálj meg, utána pedig innen válogathatsz mindenféle tesztábrát, szineket szemre beállíthatod amennyire a gép ezt lehetővé teszi.... [link]

  • Bikkrom
    senior tag

    Na ez a kábel hitvallás sem fog eldőlni amíg valaki ki nem teszteli. Adott géppel, 10+ fajta kábellel, kimérve.

    Addig is. Van a gyerekek szobájában egy BenQ mw526e. Mesére tökéletes, egy kis ropival. Mi a legjobb guide a neten egy ilyen pár tízezres ócó gép kalibrálására? Van youtube-on is ezer, de a fene se tudja melyik használhatatlan melyik jó. Most nem professzionális kalibrálás a kérdés, csak egy pár tízezres gép kalibrálása. Ki mit javasol?

    Köszönöm szépen a segítséget előre is!

  • makkmarce
    őstag

    Egyetlen szót sem ejtettem kábel árakról.
    Azt viszont már kétszer leírtam, hogy nem létezett 2.1 szabvány (kábelekre most sem létezik), mert ezek az esetek 5-7 éve történtek. Leírtam a rendszerben lévő készülékek típusát.

    "kábelekre most sem létezik"

    hogyne létezne
    https://www.hdmi.org/spec21sub/ultrahighspeedcable
    megköveteli a 48Gbp/s sebességet
    van most valami vonalkód a sok hamisító miatt, nézd meg a linket, kénytelenek voltak matricázni, mert sok volt a csalás, pont erről beszélek, ha tudja, akkor tudja, ha nem, akkor nem, és akkor visszabutít a képen.

  • makkmarce
    őstag

    Igen, szűk keresztmetszet volt, ez magyaráztam én is.
    Semmit nem akartak eladni. Az említett tulajjal baráti viszonyban voltam, nem fogadott volna el tőlem egy forintot sem.
    Mivel magyarázod a másik két helyszínen történteket? Ott venni akartak a tulajok, azért próbálgatták a különféle kábeleket.

    #56011makkmarce
    "mivel a vevő abból úgy is 1-et vagy nullát csinál, ez a digitális jel szépsége"
    Nem, nem a szépsége, hanem a hibája, hátránya.

    Hasonlítottad valaha az UTP (Ethernet) kábelek hangra gyakorolt hatását?
    Ha lesz rá lehetőséged, tedd meg, le fog esni az állad. Én is azt mondtam, hogy lehetetlen és tévedtem. [link]

    "Nem, nem a szépsége, hanem a hibája, hátránya."
    nem, ez a szépsége, ami digitális, ott 3 állapot van.
    0, 1, hiba nincs más, nincs olyan, hogy kicsit 1-es, meg nagyon 1-es.

    "Hasonlítottad valaha az UTP (Ethernet) kábelek hangra gyakorolt hatását?"
    Lehet varázsolni, de egy oszciloszkóp vagy serial monitor kb 5 perc alatt buktatná le a csalókat, és a vége mindig az, hogy SOHASEM mérnek.. csak jobb. mert drágább, meg mert aztmondták.
    Amíg digitális jel megy, addig ott ha hiba van, detektálható, akár javítható(mondjuk hamming-gel), ha nem javítható akkor jelezhető, sőt tömörített adatfolyamnál szét is eshet az egész.
    Az amit linkeltél kb annyit ér, mint egy mosóporreklám, ahol a jó minőségút hasonlítják össze a jóminőségű + varázsenzimmel, és hogy a varázsenzimes jobb, holott már rég kiderült, hogy mindegyikbe szinte csak só van.
    Persze tudsz olyan kábelt venni, ami a szabványt se tudja, vagy olyan környezetbe helyezni amire nem készítették fel(cat5-öst betenni erős elektromágneses térbe).
    Ha így működne, ahogy te gondolod, akkor a jobb ethernet kábellel szebben szólna a youtube, ami azért elég viccesen hangzik :).
    A jel stabilitása jobb lehet mondjuk ha 60 méterre húzzuk az UTP-t, de 30 centis kábelnél kb bármi jó 100mbit-ig, amennyiben jól van összekötve(és nincs erős elektromágneses térben, lásd lentebb). Arról nem is beszélve, hogy a hanghoz közel nulla sávszél kell, pár mbit-en elfér 7 sáv 96khz natívan is. Akkor hallasz különbséget, ha szándékosan hibás kábelt tesznek mellé, de 2 pc-t összekötsz, nézel egy 100mbit-es packet loss-t, és látni fogod, hogy az bizony nulla, akkor az 100mbit-ig stabilan azt fogja adni az egyik oldalon, mint a másik oldalon, bármilyen veszteség nélkül.
    Nagyobb teljesítményű hifi közelében, főleg ha a hangfalkábel mellett húzod, jó ha árnyékolva van, de ezt a CAT6/CAT7 szabvány el is várja, mert akkor tényleg tud torzulni a jel, ha mellette 2-300 watton rángatod a hangszórót, de ez a hibás helyen történő felhasználás. kb 300-400 forint métere a minőségibbnek(ok, nem olyan trendi a kinézete, a design miatt felmehetünk 1000ft/méterre), amire neked tesznek 2 csatlakozót és eladják neked 200.000-ért méterét. Mivel az adatkábelen áram folyása minimális, ezért teljesen felesleges 1 méteres kábelen mágikus anyagokat használni, a marketingen kívűl semmi hatásuk, a végén csak 1 meg 0 lesz úgy is.

  • Mik76
    senior tag

    Egyetlen szót sem ejtettem kábel árakról.
    Azt viszont már kétszer leírtam, hogy nem létezett 2.1 szabvány (kábelekre most sem létezik), mert ezek az esetek 5-7 éve történtek. Leírtam a rendszerben lévő készülékek típusát.

    A fonok azert akadt ki mert svga volt bedugva hdmi helyett... ;]

  • Ájvé
    veterán

    Egyetlen szót sem ejtettem kábel árakról.
    Azt viszont már kétszer leírtam, hogy nem létezett 2.1 szabvány (kábelekre most sem létezik), mert ezek az esetek 5-7 éve történtek. Leírtam a rendszerben lévő készülékek típusát.

    Jó rendben, bocsánat.

  • BBéci
    legenda

    Lehetett hibás is valamelyik kábel és azért nem volt jó, vagy más eszközzel meg működött? Azt mondod drága 5 számjbe kerülő kábelek voltak a jók? Biztos hogy van különbség két kábel között, az se mindegy milyen, vagy mind 2.1 szabvány? Pont ugyan így adó és fogadó szabvány se mindegy
    Ez így leírva hogy csupán kábel és kábel volt a különbség magában kevés információ, biztos hogy vannak rossz gyenge minőségű kábelek és akár hibás is lehetett valamelyik, szóval ez így kár agyalni és fölösleges bármilyen messze menő következtetést levonni, te is írtad hogy nem is ez volt a cél.

    Egyetlen szót sem ejtettem kábel árakról.
    Azt viszont már kétszer leírtam, hogy nem létezett 2.1 szabvány (kábelekre most sem létezik), mert ezek az esetek 5-7 éve történtek. Leírtam a rendszerben lévő készülékek típusát.

  • Ájvé
    veterán

    Igen, szűk keresztmetszet volt, ez magyaráztam én is.
    Semmit nem akartak eladni. Az említett tulajjal baráti viszonyban voltam, nem fogadott volna el tőlem egy forintot sem.
    Mivel magyarázod a másik két helyszínen történteket? Ott venni akartak a tulajok, azért próbálgatták a különféle kábeleket.

    #56011makkmarce
    "mivel a vevő abból úgy is 1-et vagy nullát csinál, ez a digitális jel szépsége"
    Nem, nem a szépsége, hanem a hibája, hátránya.

    Hasonlítottad valaha az UTP (Ethernet) kábelek hangra gyakorolt hatását?
    Ha lesz rá lehetőséged, tedd meg, le fog esni az állad. Én is azt mondtam, hogy lehetetlen és tévedtem. [link]

    Lehetett hibás is valamelyik kábel és azért nem volt jó, vagy más eszközzel meg működött? Azt mondod drága 5 számjbe kerülő kábelek voltak a jók? Biztos hogy van különbség két kábel között, az se mindegy milyen, vagy mind 2.1 szabvány? Pont ugyan így adó és fogadó szabvány se mindegy
    Ez így leírva hogy csupán kábel és kábel volt a különbség magában kevés információ, biztos hogy vannak rossz gyenge minőségű kábelek és akár hibás is lehetett valamelyik, szóval ez így kár agyalni és fölösleges bármilyen messze menő következtetést levonni, te is írtad hogy nem is ez volt a cél.

  • proci985
    MODERÁTOR

    Igen, szűk keresztmetszet volt, ez magyaráztam én is.
    Semmit nem akartak eladni. Az említett tulajjal baráti viszonyban voltam, nem fogadott volna el tőlem egy forintot sem.
    Mivel magyarázod a másik két helyszínen történteket? Ott venni akartak a tulajok, azért próbálgatták a különféle kábeleket.

    #56011makkmarce
    "mivel a vevő abból úgy is 1-et vagy nullát csinál, ez a digitális jel szépsége"
    Nem, nem a szépsége, hanem a hibája, hátránya.

    Hasonlítottad valaha az UTP (Ethernet) kábelek hangra gyakorolt hatását?
    Ha lesz rá lehetőséged, tedd meg, le fog esni az állad. Én is azt mondtam, hogy lehetetlen és tévedtem. [link]

    Mivel magyarázod a másik két helyszínen történteket?
    emberi kognicio, irodalma van, hogy bizonyos tekintetben mennyire rossz donteseket hozunk. kognitiv teruleten erre van megfelelo tudomanyos metodika, nem veletlenul szajkozza mindenki a double blind lenyeget.

    Ebből is látható, hogy ha hibás a jel azt az aszinkron rendszer nem tudja kijavítani, úgy kerül a DAC bemenetére, ami azt próbálja feldolgozni és abból igen érdekes torzítás fajták alakulnak ki, ami hatással van a végső kapott, analóggá alakított hangra, ezért egy jó minőségű kábel sokat javíthat a helyzeten. De mi a helyzet az Ethernet kapcsolattal, ott mit tud befolyásolni egy kábelcsere?
    Semmit. Nem torzitas lesz a vege, hanem szetesik es feldolgozhatatlanna valik a jel mert visszaalakitas utan jellemzoen nem bitek formajaban van tarolva az adatjel, hanem mondjuk abbol komplexebb reprezentaciokent. Nem analog jelrol beszelunk, az ottani berogzodesek nem ervenyesek. Nem lesz kevesbe teltebb a hang, sipolni fog vagy egyeb sulyos hibat / csendet fog produkalni. UDPnel (aszinkron atvitelnel) is lehetseges hibajavitas, egy masodeves infos ossze tud rakni megfelelot ami mondjuk 50%os packet loss mellett is seamless eredmenyt ad. Tetejeben a jelenlegi bandwith es latency mellett barokkos tevedes, hogy nincs ido ujrakuldesre es hibajavitasra*. Esetleg az eszkozbe kell nemi cache, amit persze le lehet hagyni, de akkor az az eszkoz a szemetre valo. De otthoni eszkozre eleve TCP, aztan ha handshake error van akkor handshake error van, ld HDMI.

    Btw, wifin logo audiolejatszoknal meg eljonne az apokalipszis, ha etherneten nem tudjuk megoldani a bitperfect atvitelt.

    Bocsi mindenkitol. Ethernetnel az OSI/ISO fizikai reteghez annyira nem ertek (az a mernokok dolga), viszont hibaturo elosztott rendszerekkel van tapasztalatom. Ertsd, pontosan tudom, hogy hogy megy at az adat es mi tortenik bithibanal, mit lehet es mit kell korrigalni, hogy lehet UDPvel megoldani a hibajavitast, illetve magasabb szintu implementacioknal mi a helyzet.

    * 20ms halozati latency kb normalis WiFi 6al is (az itthoni rendszer alapjan), Wifi5os eszkozzel ilyen max 40-80 koruli ertekeket mertunk csaladtagnak suboptimalis elhelyezessel. Halokabellel 100Gben 20 eve az osszes BMEs koliban -kolik kozott is- mar 20 alatti latency volt. egy medialejatszo meg nem a dj keveropult aminel fix roundtrip time van es nem lehet mondjuk berakni eleg delayt mondjuk egy ujrakuldesre ha az error correction nem tudja megoldani. error correction meg eszkoztol fuggoen kotelezo, pl barmilyen androidos eszkoznel muszaj a nyelv tulajdonsagai miatt foglalkozni a hibakkal, de ez mar 10+ eve Javanal is igy volt. ha egy halozatos jateknal meg lehet oldani X idon beluli valaszt UDPt hasznalva ugy, hogy a game state nemkorruptalodik mikozben a szerver egy masik orszagban van, akkor nehogy mar barki is elhigyje, hogy par meter standardot tudo kabel ket azonos halozaton logo eszkoznel barmilyen kulonbseget jelenthet.

  • Márton
    nagyúr

    nem kell pixeleket nezni, eleg a bitfolyamot is, hogy ugyanaz a kuldo es fogado oldalon. az tippre sokkal egyszerubb es megvalosithato. kep processalasnal bejatszhat a feldolgozo, pl ha nem determinisztikus a kimenet, akkor adott esetben ket, ugyanugy kikuldott kep kozott is lehet elteres (ennyire nem vagom a feldolgozochippeket, hibaturo jelatvitelt viszont elegge).

    a kep kizarolag akkor lehet mas, ha a kabelek kozott savszel elteres is van es fallbackel. ha egyezik a HDMI spec ami atmegy es rendben van a handshake (van kep, nem szemetel piros pottyokkel), akkor viszont nem lehet elteres.

    BBéci: ott vagy el akartak nektek valamit adni, vagy csak siman az egyik kabel szuk keresztmetszet volt.

    digitalis audiofil kabelek egy resze nem tudja a specifikaciot, ld az audiofil sata kabel par eve ami kozrohej targya volt, mert az alap specifikaciot se tudta. audifil halokabellel szinten probalkozott egy gyarto, az is eleg vicces volt.

    makkmarce: mondjuk a tobbszoros arnyekolas helyett van ultra highspeednel optikai kabel is, ha valaki mindenkepp egy magnes vagy egy ipari motor alatt akarja athuzni a kabelt.

    ehh, majd visszajövök 1 hét múlva :B

  • BBéci
    legenda

    nem kell pixeleket nezni, eleg a bitfolyamot is, hogy ugyanaz a kuldo es fogado oldalon. az tippre sokkal egyszerubb es megvalosithato. kep processalasnal bejatszhat a feldolgozo, pl ha nem determinisztikus a kimenet, akkor adott esetben ket, ugyanugy kikuldott kep kozott is lehet elteres (ennyire nem vagom a feldolgozochippeket, hibaturo jelatvitelt viszont elegge).

    a kep kizarolag akkor lehet mas, ha a kabelek kozott savszel elteres is van es fallbackel. ha egyezik a HDMI spec ami atmegy es rendben van a handshake (van kep, nem szemetel piros pottyokkel), akkor viszont nem lehet elteres.

    BBéci: ott vagy el akartak nektek valamit adni, vagy csak siman az egyik kabel szuk keresztmetszet volt.

    digitalis audiofil kabelek egy resze nem tudja a specifikaciot, ld az audiofil sata kabel par eve ami kozrohej targya volt, mert az alap specifikaciot se tudta. audifil halokabellel szinten probalkozott egy gyarto, az is eleg vicces volt.

    makkmarce: mondjuk a tobbszoros arnyekolas helyett van ultra highspeednel optikai kabel is, ha valaki mindenkepp egy magnes vagy egy ipari motor alatt akarja athuzni a kabelt.

    Igen, szűk keresztmetszet volt, ez magyaráztam én is.
    Semmit nem akartak eladni. Az említett tulajjal baráti viszonyban voltam, nem fogadott volna el tőlem egy forintot sem.
    Mivel magyarázod a másik két helyszínen történteket? Ott venni akartak a tulajok, azért próbálgatták a különféle kábeleket.

    #56011makkmarce
    "mivel a vevő abból úgy is 1-et vagy nullát csinál, ez a digitális jel szépsége"
    Nem, nem a szépsége, hanem a hibája, hátránya.

    Hasonlítottad valaha az UTP (Ethernet) kábelek hangra gyakorolt hatását?
    Ha lesz rá lehetőséged, tedd meg, le fog esni az állad. Én is azt mondtam, hogy lehetetlen és tévedtem. [link]

  • proci985
    MODERÁTOR

    Ezt egyszer és végérvényesen el lehetne dönteni

    Csak kell egy spéci eszköz ami vizsgálja a hdmi kábelből kijövő jelet, bit perfect mintagenerátorral kell mintákat vagy tesztképeket ráküldeni és a hdmi kábel végén vizsgálni az egyes pixeleket, hogy uyganaz-e mint a forrásnál. Még megjelenítő sem kell feltétlenül hozzá, max csak abból a szempontból hogy ki lehessen választani a pixelt amire éppen kiváncsiak vagyunk.

    Sőt elég ehhez egy pc is ami jól van konfigurálva és bit perfect a kimenete (ami már nem egyszerű dolog, majdhognyem lehetetlen). Egyszerűen csak kell egy screenshot a képről majd photoshopban color pickerrel megnézni az adott pixel RGB kódját :D

    Már az elméletből ki is jön, hogy nem igazán lehet semmi különbség digitális jel esetén, mert ha 1 bit is megváltoik akkor szétesik a kép és nem a szín lesz más (ahhoz nagyon a csillagok együtállása kellene), egy kábel nem nyúlhat bele a képbe, nem csinálhat olyat, hogy a piros pirossabb lesz a fekete meg feketébb. Ha ilyet csinál akkor kukába való. :R
    Egyszerűen annyi a dolga, hogy amit a bemenetén kap ugyanazt adja vissza a kimenetén, semmi más.

    Ez véleméynem szerint csak placebó semmi más. Nekem is mutatta az egyik tulaj, hogy a másik kábellel mennyivel jobb a kép én semmit nem láttam rajta, aztán amikor votl rá lehetőségem, mert kiment a konyhába, sunyiban visszacseréltem és észre sem vette a cserét. ;]
    Persze miután mondtam neki, hogy már a másik kábel akkor már megint látta a különbséget.

    Vakteszten is csak úgy lenne értelme ha közben nem lenne kikapcsolva a projektor, hanem valahogy meglehetne felezni ugyannak a projektornak a képét 2 hdmi bementét használva.
    Mire visszakpacoslódik a gép már teljesen szubjektív az egész, mert csak emlékezetből van visszaidézve a kép.

    Az hogy hosszú kábel esetén vacak az étvitel és szétesik a kép, eldobja a jelet, az más tészta.

    Ez csak a saját véleméynem. :R

    nem kell pixeleket nezni, eleg a bitfolyamot is, hogy ugyanaz a kuldo es fogado oldalon. az tippre sokkal egyszerubb es megvalosithato. kep processalasnal bejatszhat a feldolgozo, pl ha nem determinisztikus a kimenet, akkor adott esetben ket, ugyanugy kikuldott kep kozott is lehet elteres (ennyire nem vagom a feldolgozochippeket, hibaturo jelatvitelt viszont elegge).

    a kep kizarolag akkor lehet mas, ha a kabelek kozott savszel elteres is van es fallbackel. ha egyezik a HDMI spec ami atmegy es rendben van a handshake (van kep, nem szemetel piros pottyokkel), akkor viszont nem lehet elteres.

    BBéci: ott vagy el akartak nektek valamit adni, vagy csak siman az egyik kabel szuk keresztmetszet volt.

    digitalis audiofil kabelek egy resze nem tudja a specifikaciot, ld az audiofil sata kabel par eve ami kozrohej targya volt, mert az alap specifikaciot se tudta. audifil halokabellel szinten probalkozott egy gyarto, az is eleg vicces volt.

    makkmarce: mondjuk a tobbszoros arnyekolas helyett van ultra highspeednel optikai kabel is, ha valaki mindenkepp egy magnes vagy egy ipari motor alatt akarja athuzni a kabelt.

  • makkmarce
    őstag

    A neten egy kicsit kutakodva található pár kínai gyár, akik olyan kábelt gyártanak le amilyet szeretnél, minimum rendelés ha jól emlékszem 1000 db.
    Teljesen testreszabható a kinézet, a csatlakozó formájától, színétől, bevonatától, a kábelig, harisnyázottságig, a feliratig, a logóig minden, kb 10.000 féle variáció van :C + a saját képzeleted.

    A jelenleg a piacon fellelhető összes márka kinézete megtalálható ott.

    Egy szó mint száz, midnenki ilyen helyeken gyártatt, adott szabványú hdmi kábelek között semmi különbség nincs, csak az ár. ;]

    Ugyanúgy a partner forintos és parszazezer forintos kábellel is ki képet fogni selejtes amivel problema lesz.

    hát, azért sajnos lehet rosszat venni. Ugye több dologtól függ:
    1. van e árnyékolás, mert kispórolható, prémium szegmensben többszörös árnyékolás is kapható (mondjuk 2-esével, érpáranként amit a szabvány is megkövetel, de pár méterig lehet megy annélkül is).
    2. van e elég rézvastagság, különben nagy lesz a vezeték belső ellenállása, ez mennyire minőségi ötvözetből van, minőségi e a réz, etc.
    3. megfelelő e az érpárok elrendezése, gerjesztik vagy kioltják a zavart
    4. megfelelő e a csatlakozó, ott a bekötés, annak árnyékolása.
    5. minden ér be van e kötve, nehogy valamit spórolásból kihagyjanak.

    @BBéci:
    tehát van a kábelek közt különbség, nem is kicsi, de amint megy a kábelen a jel stabilan megfelelő sebességgel, onnantól nincs különbség. Az, hogy mondjuk aranyból lenne az egész kábel, és emiatt a jel fogadó 3.1v-ot lát 2.9v helyett nemigazán érdekes, mivel a vevő abból úgy is 1-et vagy nullát csinál, ez a digitális jel szépsége. Ha meg hiba van, akkor egy tömörített adatfolyamban kb kő kövön nem marad :D (minimum abban a blockban borul minden).
    Jó minőségű kábel kell, de a képen nem tud javítani, nem lesz szebb, ha mondjuk kisebb a feszültségesés a kábelen. 1 feladata van, tudja azt a sebességet ami kell.
    A gond a HDMI szabvánnyal van, mert bármire bármit ráírhatnak, volt is erről egy cikk itt valahol.
    Ugyanez a helyzet az UTP kábelekkel, ott is van keverés, hogy melyik, mit, hogy , de nem fog jobb minőségben megjelenni a netflix, vagy a youtube, ha aranyozott kábelt használunk :)

  • BBéci
    legenda

    Pont ezt akartam írni, a drámai hatás érdekében még fel is pofoztam volna az alkalmazottat és megvontam volna tőle 10 évre a prémiumot. :P

    Vetítőt megnézni mentünk, nem foglalkoztunk a kábelekkel. Az viszont egyértelműen kiderült, hogy az egyik kábel nem hozott ki mindent abból a vetítőből.
    Ismétlem, nem kell elhinni, mindenkinek joga van kételkedni.

  • Khaosz55
    addikt

    "amikor megérkezett a főnök, ránézett a vászonra és keményen leteremtette a boltvezetőjét, amiért nem a megfelelő kábellel csatlakoztatta a lejátszót a vetítőhöz. Ezek után megtörtént a kábelcsere és leesett az állunk a változástól."

    Háát, ez sem vakteszt volt, mert tudtátok, hogy csere történt egy "jobb" kábelre.

    Pont ezt akartam írni, a drámai hatás érdekében még fel is pofoztam volna az alkalmazottat és megvontam volna tőle 10 évre a prémiumot. :P

  • Vhiktor
    nagyúr

    Ezt egyszer és végérvényesen el lehetne dönteni

    Csak kell egy spéci eszköz ami vizsgálja a hdmi kábelből kijövő jelet, bit perfect mintagenerátorral kell mintákat vagy tesztképeket ráküldeni és a hdmi kábel végén vizsgálni az egyes pixeleket, hogy uyganaz-e mint a forrásnál. Még megjelenítő sem kell feltétlenül hozzá, max csak abból a szempontból hogy ki lehessen választani a pixelt amire éppen kiváncsiak vagyunk.

    Sőt elég ehhez egy pc is ami jól van konfigurálva és bit perfect a kimenete (ami már nem egyszerű dolog, majdhognyem lehetetlen). Egyszerűen csak kell egy screenshot a képről majd photoshopban color pickerrel megnézni az adott pixel RGB kódját :D

    Már az elméletből ki is jön, hogy nem igazán lehet semmi különbség digitális jel esetén, mert ha 1 bit is megváltoik akkor szétesik a kép és nem a szín lesz más (ahhoz nagyon a csillagok együtállása kellene), egy kábel nem nyúlhat bele a képbe, nem csinálhat olyat, hogy a piros pirossabb lesz a fekete meg feketébb. Ha ilyet csinál akkor kukába való. :R
    Egyszerűen annyi a dolga, hogy amit a bemenetén kap ugyanazt adja vissza a kimenetén, semmi más.

    Ez véleméynem szerint csak placebó semmi más. Nekem is mutatta az egyik tulaj, hogy a másik kábellel mennyivel jobb a kép én semmit nem láttam rajta, aztán amikor votl rá lehetőségem, mert kiment a konyhába, sunyiban visszacseréltem és észre sem vette a cserét. ;]
    Persze miután mondtam neki, hogy már a másik kábel akkor már megint látta a különbséget.

    Vakteszten is csak úgy lenne értelme ha közben nem lenne kikapcsolva a projektor, hanem valahogy meglehetne felezni ugyannak a projektornak a képét 2 hdmi bementét használva.
    Mire visszakpacoslódik a gép már teljesen szubjektív az egész, mert csak emlékezetből van visszaidézve a kép.

    Az hogy hosszú kábel esetén vacak az étvitel és szétesik a kép, eldobja a jelet, az más tészta.

    Ez csak a saját véleméynem. :R

    Bár a PC-s dolog lehet, hogy nem jó ötlet, attól függ, mert szerintem a screenshotot a gpuból szedi ki a program pixel szinten.

  • Vhiktor
    nagyúr

    Ezt egyszer és végérvényesen el lehetne dönteni

    Csak kell egy spéci eszköz ami vizsgálja a hdmi kábelből kijövő jelet, bit perfect mintagenerátorral kell mintákat vagy tesztképeket ráküldeni és a hdmi kábel végén vizsgálni az egyes pixeleket, hogy uyganaz-e mint a forrásnál. Még megjelenítő sem kell feltétlenül hozzá, max csak abból a szempontból hogy ki lehessen választani a pixelt amire éppen kiváncsiak vagyunk.

    Sőt elég ehhez egy pc is ami jól van konfigurálva és bit perfect a kimenete (ami már nem egyszerű dolog, majdhognyem lehetetlen). Egyszerűen csak kell egy screenshot a képről majd photoshopban color pickerrel megnézni az adott pixel RGB kódját :D

    Már az elméletből ki is jön, hogy nem igazán lehet semmi különbség digitális jel esetén, mert ha 1 bit is megváltoik akkor szétesik a kép és nem a szín lesz más (ahhoz nagyon a csillagok együtállása kellene), egy kábel nem nyúlhat bele a képbe, nem csinálhat olyat, hogy a piros pirossabb lesz a fekete meg feketébb. Ha ilyet csinál akkor kukába való. :R
    Egyszerűen annyi a dolga, hogy amit a bemenetén kap ugyanazt adja vissza a kimenetén, semmi más.

    Ez véleméynem szerint csak placebó semmi más. Nekem is mutatta az egyik tulaj, hogy a másik kábellel mennyivel jobb a kép én semmit nem láttam rajta, aztán amikor votl rá lehetőségem, mert kiment a konyhába, sunyiban visszacseréltem és észre sem vette a cserét. ;]
    Persze miután mondtam neki, hogy már a másik kábel akkor már megint látta a különbséget.

    Vakteszten is csak úgy lenne értelme ha közben nem lenne kikapcsolva a projektor, hanem valahogy meglehetne felezni ugyannak a projektornak a képét 2 hdmi bementét használva.
    Mire visszakpacoslódik a gép már teljesen szubjektív az egész, mert csak emlékezetből van visszaidézve a kép.

    Az hogy hosszú kábel esetén vacak az étvitel és szétesik a kép, eldobja a jelet, az más tészta.

    Ez csak a saját véleméynem. :R

  • BBéci
    legenda

    10-15 méteres kábelek esetében azért komoly veszteség van már, így tudom ezért szoktak már ferrit mágnest bele tenni elején/végén hogy jobb legyen a jel (gondolom azok a kábelek is ilyenek voltak, akkor már tényleg minőségbeli különbség volt az oka), úgyhogy szerintem ebben semmi meglepő sincs. Én ugyan sose tapasztaltam ilyet, de egy barátom igen, igaz csak sima D-sub kábellel nem tudta q FHD jelet átvinni pedig talán csak 5 méteres volt, de persze ennél sokkal nagyobb a jel vésztés ilyen esetben, HDMI azért ennél sokkal jobb.
    Én csak hang projektorhoz használok hosszú kábelt, ott azért nem hiszem hogy lehet minőség vesztés, de egyébként van rajta mágnes is, talán használtam már projektorhoz is és nem volt gond, mondjuk nem 50 GB BD volt az anyag se.

    A mágnes zavarszűrés miatt szokott lenni a kábeleken.

    #56005Pro Koryak
    Nem láttuk azt, hogy mi történik, nem tudtuk, hogy olcsóbb vagy drágább a másik kábel, viszont a képminőség változása teljesen egyértelmű volt.
    A másik két esetben szintén nem volt halvány fogalmam sem, hogy mikor, mi van bekötve, csak a vásznat néztem. A többiek is, akik jelen voltak.

  • Pro Koryak
    addikt

    Az egyik eset egy szaküzletben történt, nem kábelforgalmazók és nekünk, szakújságíróknak semmit nem akartak eladni. Hárman mentünk oda megnézni egy új vetítőt. Már fél órája gyönyörködtünk a csodás képminőségben, amikor megérkezett a főnök, ránézett a vászonra és keményen leteremtette a boltvezetőjét, amiért nem a megfelelő kábellel csatlakoztatta a lejátszót a vetítőhöz. Ezek után megtörtént a kábelcsere és leesett az állunk a változástól. Minden paraméterében jobb képminőséget láttunk. Mintha másik vetítő, vagy lejátszó került volna a láncba. Százalékban kifejezve 10-15 lehetett a változás, nem több, de az is megdöbbentő egy passzív alkotóelemtől.
    A másik két eset házimozi megszállott ismerősöknél történt, akik ki akarták maxolni a rendszerüket és mi beszálltunk a tesztelésbe.
    Saját rendszeremben is cserélgettem 15 méteres kábeleket, láttam a különbséget, de az nem mérvadó, mert nem vakteszt volt.
    Nem kell elhinni ezeket, leírtam azt, amit láttam, ennyi. Nekem tök mindegy, hogy ki milyen kábelt használ, sem hasznom, sem károm nem származik belőle.

    "amikor megérkezett a főnök, ránézett a vászonra és keményen leteremtette a boltvezetőjét, amiért nem a megfelelő kábellel csatlakoztatta a lejátszót a vetítőhöz. Ezek után megtörtént a kábelcsere és leesett az állunk a változástól."

    Háát, ez sem vakteszt volt, mert tudtátok, hogy csere történt egy "jobb" kábelre.

  • Ájvé
    veterán

    Az egyik eset egy szaküzletben történt, nem kábelforgalmazók és nekünk, szakújságíróknak semmit nem akartak eladni. Hárman mentünk oda megnézni egy új vetítőt. Már fél órája gyönyörködtünk a csodás képminőségben, amikor megérkezett a főnök, ránézett a vászonra és keményen leteremtette a boltvezetőjét, amiért nem a megfelelő kábellel csatlakoztatta a lejátszót a vetítőhöz. Ezek után megtörtént a kábelcsere és leesett az állunk a változástól. Minden paraméterében jobb képminőséget láttunk. Mintha másik vetítő, vagy lejátszó került volna a láncba. Százalékban kifejezve 10-15 lehetett a változás, nem több, de az is megdöbbentő egy passzív alkotóelemtől.
    A másik két eset házimozi megszállott ismerősöknél történt, akik ki akarták maxolni a rendszerüket és mi beszálltunk a tesztelésbe.
    Saját rendszeremben is cserélgettem 15 méteres kábeleket, láttam a különbséget, de az nem mérvadó, mert nem vakteszt volt.
    Nem kell elhinni ezeket, leírtam azt, amit láttam, ennyi. Nekem tök mindegy, hogy ki milyen kábelt használ, sem hasznom, sem károm nem származik belőle.

    10-15 méteres kábelek esetében azért komoly veszteség van már, így tudom ezért szoktak már ferrit mágnest bele tenni elején/végén hogy jobb legyen a jel (gondolom azok a kábelek is ilyenek voltak, akkor már tényleg minőségbeli különbség volt az oka), úgyhogy szerintem ebben semmi meglepő sincs. Én ugyan sose tapasztaltam ilyet, de egy barátom igen, igaz csak sima D-sub kábellel nem tudta q FHD jelet átvinni pedig talán csak 5 méteres volt, de persze ennél sokkal nagyobb a jel vésztés ilyen esetben, HDMI azért ennél sokkal jobb.
    Én csak hang projektorhoz használok hosszú kábelt, ott azért nem hiszem hogy lehet minőség vesztés, de egyébként van rajta mágnes is, talán használtam már projektorhoz is és nem volt gond, mondjuk nem 50 GB BD volt az anyag se.

  • BBéci
    legenda

    nem lehet, hogy vhogy atvertek benneteket? valahogy el kell adni a draga kabeleket is. a kabelt forgalmazo ceg tartotta a bemutatot?
    milyen kepminoseg valtozasok voltak?

    Az egyik eset egy szaküzletben történt, nem kábelforgalmazók és nekünk, szakújságíróknak semmit nem akartak eladni. Hárman mentünk oda megnézni egy új vetítőt. Már fél órája gyönyörködtünk a csodás képminőségben, amikor megérkezett a főnök, ránézett a vászonra és keményen leteremtette a boltvezetőjét, amiért nem a megfelelő kábellel csatlakoztatta a lejátszót a vetítőhöz. Ezek után megtörtént a kábelcsere és leesett az állunk a változástól. Minden paraméterében jobb képminőséget láttunk. Mintha másik vetítő, vagy lejátszó került volna a láncba. Százalékban kifejezve 10-15 lehetett a változás, nem több, de az is megdöbbentő egy passzív alkotóelemtől.
    A másik két eset házimozi megszállott ismerősöknél történt, akik ki akarták maxolni a rendszerüket és mi beszálltunk a tesztelésbe.
    Saját rendszeremben is cserélgettem 15 méteres kábeleket, láttam a különbséget, de az nem mérvadó, mert nem vakteszt volt.
    Nem kell elhinni ezeket, leírtam azt, amit láttam, ennyi. Nekem tök mindegy, hogy ki milyen kábelt használ, sem hasznom, sem károm nem származik belőle.

  • m3ss
    veterán

    Három különböző helyszínen, különböző gyártmányú kábelekkel, lejátszókkal, vetítőkkel?
    Ismétlem, semmiféle HDMI 2.0 és HDR nem szerepelt a történetekben. 1080p felbontású SIM2 vetítők, (Lumis, Superlumis, C3X 1080), HTPC, OPPO, Audiocom OPPO lejátszók, Stewart vásznak.
    Amíg saját szemeiddel nem látod, úgysem fogod elhinni, ezért inkább hagyjuk!

    nem lehet, hogy vhogy atvertek benneteket? valahogy el kell adni a draga kabeleket is. a kabelt forgalmazo ceg tartotta a bemutatot?
    milyen kepminoseg valtozasok voltak?

Új hozzászólás Aktív témák