-
Fórumok
PROHARDVER! - hardver fórumok
Notebookok TV & Audió Digitális fényképezés Alaplapok, chipsetek, memóriák Processzorok, tuning Hűtés, házak, tápok, modding Videokártyák Monitorok Adattárolás Multimédia, életmód, 3D nyomtatás Nyomtatók, szkennerek Tabletek, E-bookok PC, mini PC, barebone, szerver Beviteli eszközök Egyéb hardverek PROHARDVER! BlogokMobilarena - mobil fórumok
Okostelefonok Mobiltelefonok Okosórák Autó+mobil Üzlet és Szolgáltatások Mobilalkalmazások Tartozékok, egyebek Mobilarena blogokIT café - infotech fórumok
Infotech Hálózat, szolgáltatók OS, alkalmazások SzoftverfejlesztésGAMEPOD - játék fórumok
PC játékok Konzol játékok MobiljátékokLOGOUT - lépj ki, lépj be!
LOGOUT reakciók Monologoszféra FototrendFÁRADT GŐZ - közösségi tér szinte bármiről
Tudomány, oktatás Sport, életmód, utazás, egészség Kultúra, művészet, média Gazdaság, jog Technika, hobbi, otthon Társadalom, közélet Egyéb Lokál PROHARDVER! interaktív
Új hozzászólás Aktív témák
-
MrSealRD
veterán
Ez így tényleg végre egy jó összefoglalója a témának. Ami külön plusz pont, hogy nem a hobbista szakzsargon van erőltetve, hanem a frissen érkezők számára is emészthető lett... Az elején kicsit tartottam tőle, hogy ez lesz, de szerencsére nem.
-
Kansas
addikt
Köszi a tipppet, megnéztem a B-series-t, de azt hiszem, kihagyom: nem állhatom a "szigetes" kialakítást, elég baj nekem, hogy a céges Latitude-on(meg előző munkahelyen a Thinkpad-okon) is az van, ha elférne egyszerre az asztalon, a lapost is a V6 Max-ról hajtanám, lehet ki is próbálom hogy elférek-e csak 2 kijelzőn, vagy mindenképp kell a laposé is...
Esetleg jófajta optikaira van tipped LP vonalon? K5-öt vagy K5 SE-t kipróbálnám, ha nem ilyen profilú capekkel járna, hanem a Cherry Stream-hez hasonlóval(pl a Razer Deathstalker). -
Oposszum
tag
Gratula a cikk írónak! Szép munka, köszönjük.
-
tatu9
tag
Korrekt cikk lett.
A jóféle kategóriájú silent kapcsolók közé bekerülhetne a TTC Frozen, meg a Bluish white is. Kicsit méltatlanul mellőzted őket.
-
mpierre
veterán
Csóringer southpaw: TKL + balra kicsapott numpad. Ja és akkor lehet ISO HU is.
-
Synthwave
HÁZIGAZDA
-
Synthwave
HÁZIGAZDA
Nemtom, nekem ezek a Keychron-ok egész bejövősek, értelmes áron, van egy patent V6 Max-om(knob-os), és egy kissé leteázott(szerencsére csak a LED-ek látták kárát) K10Pro-m, mindkettő piros switchekkel, mindkettő nagyon tetszik - mondjuk a Redragon-szintűektől egész biztos elvették a kedvem egy életre, akkor már inkább egy ollós-gumiharangos Lenovo vagy Logi...

Ezzel együtt az is biztos, hogy a Keychron feletti szint erősen diminishing returns nekem, top-end tuti nem nekem való, nem feltétlenül tudnám értékelni, amivel azok többet tudnak, nem utolsó sorban mert kevés a 100%-os kiszerelés azok közt..."akkor már inkább egy ollós-gumiharangos Lenovo vagy Logi.."
Vagy egy Keychron. Már nekik is van ollós a B-szériával. : >
Esetleg Cherry, de eh, abból csak a vintage mecha vonal a liebling.
-
Kansas
addikt
többszörösen próbáltam meggyőzni magam, hogy jó lenne nekem egy ilyen mechanikus csoda (szigorúan 100%-os!), párat meg is néztem, nyomkodtam, de valahogy az összes után kész felüdülés volt hazajönni és beülni az ASUS Cerberus-om elé...
nagyon nem az én világom.
maga a cikk viszont nagyon tetszett, öröm volt olvasni, gratula!
Nemtom, nekem ezek a Keychron-ok egész bejövősek, értelmes áron, van egy patent V6 Max-om(knob-os), és egy kissé leteázott(szerencsére csak a LED-ek látták kárát) K10Pro-m, mindkettő piros switchekkel, mindkettő nagyon tetszik - mondjuk a Redragon-szintűektől egész biztos elvették a kedvem egy életre, akkor már inkább egy ollós-gumiharangos Lenovo vagy Logi...

Ezzel együtt az is biztos, hogy a Keychron feletti szint erősen diminishing returns nekem, top-end tuti nem nekem való, nem feltétlenül tudnám értékelni, amivel azok többet tudnak, nem utolsó sorban mert kevés a 100%-os kiszerelés azok közt... -
Synthwave
HÁZIGAZDA
többszörösen próbáltam meggyőzni magam, hogy jó lenne nekem egy ilyen mechanikus csoda (szigorúan 100%-os!), párat meg is néztem, nyomkodtam, de valahogy az összes után kész felüdülés volt hazajönni és beülni az ASUS Cerberus-om elé...
nagyon nem az én világom.
maga a cikk viszont nagyon tetszett, öröm volt olvasni, gratula!
Érdemes volna ellátogatnod az Alza kiállítótermébe, hátha van kirakva egy Keychron V5 Max vagy V6 Max. A legtöbb helyen csörgő-zörgő géymer vackokat lehet csak megtapodni.
Köszi.
-----------------------------------------------------------------------
(#40) HThomas és (#41) zodo: Nektek is.
-----------------------------------------------------------------------
(#37) maximilian4: "Én nem misztifikáltam túl ezt a mechanikus billentyűzet témát."Én se. Szigorúan a tárgyilagosság vezet.

-
zodo
nagyúr
-
HThomas
őstag
Szerintem nem para, max. egy 10-15 perces visszaszokás kellhet (legalábbis nekem ennyi kő, mikor Arisuról visszamegyek valmiért valahol egyenes gomberdőre, és ott is leginkább csak amiatt, mert a spacebart akarom ütni jobb hüvelyujjal backspace-nek), bár ha sok meló van így, akkor érdemes megpróbálni venni/vetetni egy jót bentre is.
-----------------------------------------------------------------------------
(#28) ViZion: Köszi.
Ha rajtam múlik, a kocsma üresen is marad.
És #34 Csandi: végül is, lehet, majd kipróbálok egyet, mostanában viszonylag ritkán kell idegen gépen, vagy laptopon nem bedokkolva dolgoznom.
A cikk meg szuper lett!
-
pendre54
addikt
Alapos, jól kivesézett cikk, de engem már szerencsére nem érint, remélem jó hosszú ideig.
Tavaly, pont egy éve, elég sokat nyűglődtem a topikjában, hogy kellene egy jó, mechanikus, kizárólag magyar kiosztású cucc, alapvetően játékra, de ahogy a cikkben is említve vagyon, ez a kikötés, eléggé beszűkítette a lehetőségeket.
Azután, egy fekete pénteki akcióban, szembe jött ez az Asus-os cucc [link] , igencsak baráti áron, így a dilemma megoldódott.
-
anulu
félisten
többszörösen próbáltam meggyőzni magam, hogy jó lenne nekem egy ilyen mechanikus csoda (szigorúan 100%-os!), párat meg is néztem, nyomkodtam, de valahogy az összes után kész felüdülés volt hazajönni és beülni az ASUS Cerberus-om elé...
nagyon nem az én világom.
maga a cikk viszont nagyon tetszett, öröm volt olvasni, gratula!
-
maximilian4
addikt
Szerintem jó. Én azt hittem a harmadik is elkezdi majd nyomkodni.
Én nem misztifikáltam túl ezt a mechanikus billentyűzet témát. Van egy keychron k2-m, nem hot swappable, nem rgb-s, nem zsíróztam rajta semmit. Sima brown switches, kivettem a dobozából, használom és jó.

-
Synthwave
HÁZIGAZDA
Az én kedvencem az alapos, értelmező olvasásra való képtelenség, és a lapcsalád szerkesztői között általános írási direktívával történő előhozakodás, 22 éves reggel, plusz 24k hozzászólás után.
De nem baj, hoztad az elvárt, mindent is megszakértő szintet.

-
Synthwave
HÁZIGAZDA
Szerintem nem para, max. egy 10-15 perces visszaszokás kellhet (legalábbis nekem ennyi kő, mikor Arisuról visszamegyek valmiért valahol egyenes gomberdőre, és ott is leginkább csak amiatt, mert a spacebart akarom ütni jobb hüvelyujjal backspace-nek), bár ha sok meló van így, akkor érdemes megpróbálni venni/vetetni egy jót bentre is.
-----------------------------------------------------------------------------
(#28) ViZion: Köszi.
Ha rajtam múlik, a kocsma üresen is marad.
-
Csandi
addikt
Vidd a billed melóba?
-
Reggie0
titán
Szerintem meg mindig a buckling spring a legjobb. Valahogy jobban bejon, mint az MX blue/green.
-
Alaaf Pi
őstag
Ez tévedés. A billentyűzet kiosztása az írógépről öröklődött, ott pedig az volt a cél, hogy minél kevésbé akadjanak össze egymással a betűket hordozó közeli karok, emiatt a lehető legkevésbé hatékonyra tervezték, mert ha túl gyorsan ütötték volna az egymáshoz közeli billentyűket a gépírók, folyamatosan válogathatták volna szét a karokat. Vagyis direkt kifejezetten kényelmetlen használatra angol nyelven, hogy a szokásos szövegekben egymást követő karakterek a lehető legtávolabbra kerüljenek egymástól. A magyar kiosztás meg a német írógép kiosztás alapján lett összerakva, amit az angolból vezettek le anno.
Mi a tévedés?
Hogy nekem az a kényelmes? -
Egon
nagyúr
Nem csalódtam a cikkíróban: hasznos infók, elrontva jó sok szubjektívummal...
A kedvencem a királyi többes...
-
ViZion
félisten
De, probléma. Már beszéltem magammal, h kell egy c1800 a melóba.
-
HThomas
őstag
Ezeknél a kompakt és egyéb spéci billenytűzeteknél nem probléma az, hogy megszokja az ember, és utána pl munkahelyen egy másik géphez átülve csak kínlódik, mert nem esik kézre semmi? Én már a viszonylag egyszerű ANSI/ISO váltást is utáltam, amikor váltogatnom kellett őket.
-
ViZion
félisten
cecchhhh, erre persze van idő, billencsel szuttyogni, a kocsma meg üres!
Gratula a cikkhez!
billencs topik összefoglalóba linkeljed. Aki elolvassa, annak van write joga. Én töröltem magam, mert 6 oldal után már csak a képeket nézegettem
Billentyűzettel szöszölni... hehh...
-
proci985
MODERÁTOR
Hát, legrosszabb esetben, ha nem jön be, akkor veszel bele valamit, amiről tudod, hogy baba lesz, a gyáriakat meg kiárulod aprón, és akkor teljesen/részlegesen visszajön az, amit az újakra költöttél.
----------------------------------------------------------------------------
(#22) Kansas: "Csak szövegbevitelre - ha már egerészni kell mellette akkor durván szuboptimális, a numpadot se nagyon veszi számításba, se semmi egyéb perifériát, amit esetleg közben használni szeretnél. Gépíróknak lett kifejlesztve."
Csak nem olvasod el figyelmesen a cikket. Ezek mind benne vannak. Na jó, az egérhez csak az egérfunkciók kiszervezésének lehetősége, képaláírásként, a második oldalon.
num pad alternatíva, home row megtartásával:

A cikk legelső oldalán van kevésbé komplikált kép.
Amúgy egyébként igen, hatékony munkához az is cél, hogy a lehető legkevesebbet egerésszen az ember. Nyilván van olyan is, hogy ez szimplán nem megoldható, de ettől még ugyanúgy gyorsabb, ha minden pár milliméteres ujjmozdulatra van, nem kell össze-vissza nyúlkálni a nem egeret terelő kézzel (vagy épp elengedni az egeret, hogy valamit megnyomj). A leírtakat kontextusba is kell helyezni, de ez már az olvasó dolga.
----------------------------------------------------------------------------
(#23) proci985: Köszi, yw.
"ahogy neztem elegge megvaltoztak a kapcsolok azota, es nem mindig az elonyukre."
Az értelmes halmazban csak az előnyükre.
Nagyságrendekkel nagyobb választék, korrekt gyári kenések, újító ötletek. Kánaán van, még a csak pár évvel ezelőtti állapotokhoz képest is.----------------------------------------------------------------------------
(#21) PTM: Thx neked is.
Az értelmes halmazban csak az előnyükre.

Mondjuk igen10 éve pár hasonló megoldásról max BYOD szinten mertünk álmodni. bár az 1300 euros billek kissé erősek lettek
. -
SaGa59
őstag
"Visszatérve a "nagykönyvhöz"... Azt se felejtsük el, hogy attól is függ, milyen nyelven gépel az ember - a billentyűzet szabvány kiosztása, úgy az ANSI, mint az ISO, az angol nyelv gyakorisági statisztikái alapján van kialakítva, az összes többi nyelvi kiosztás annak egy erősen szuboptimális módosulata/kiterjesztése. Aki sokat gépel az angoltól eltérő nyelven, annak, - fogalmazzunk úgy - más gombok kopnak jobban a billentyűzetén..."
Ezt kiemelném, mert fontos. És fokozom saját magammal, nekem a német klavi az ideális, angol rendszernyelvvel, és így magyarul írni. (Mínusz hosszú ö és ü). Ez megint nem ad nagykönyvi megoldást.Ez tévedés. A billentyűzet kiosztása az írógépről öröklődött, ott pedig az volt a cél, hogy minél kevésbé akadjanak össze egymással a betűket hordozó közeli karok, emiatt a lehető legkevésbé hatékonyra tervezték, mert ha túl gyorsan ütötték volna az egymáshoz közeli billentyűket a gépírók, folyamatosan válogathatták volna szét a karokat. Vagyis direkt kifejezetten kényelmetlen használatra angol nyelven, hogy a szokásos szövegekben egymást követő karakterek a lehető legtávolabbra kerüljenek egymástól. A magyar kiosztás meg a német írógép kiosztás alapján lett összerakva, amit az angolból vezettek le anno.
-
Synthwave
HÁZIGAZDA
Hát, legrosszabb esetben, ha nem jön be, akkor veszel bele valamit, amiről tudod, hogy baba lesz, a gyáriakat meg kiárulod aprón, és akkor teljesen/részlegesen visszajön az, amit az újakra költöttél.
----------------------------------------------------------------------------
(#22) Kansas: "Csak szövegbevitelre - ha már egerészni kell mellette akkor durván szuboptimális, a numpadot se nagyon veszi számításba, se semmi egyéb perifériát, amit esetleg közben használni szeretnél. Gépíróknak lett kifejlesztve."
Csak nem olvasod el figyelmesen a cikket. Ezek mind benne vannak. Na jó, az egérhez csak az egérfunkciók kiszervezésének lehetősége, képaláírásként, a második oldalon.
num pad alternatíva, home row megtartásával:

A cikk legelső oldalán van kevésbé komplikált kép.
Amúgy egyébként igen, hatékony munkához az is cél, hogy a lehető legkevesebbet egerésszen az ember. Nyilván van olyan is, hogy ez szimplán nem megoldható, de ettől még ugyanúgy gyorsabb, ha minden pár milliméteres ujjmozdulatra van, nem kell össze-vissza nyúlkálni a nem egeret terelő kézzel (vagy épp elengedni az egeret, hogy valamit megnyomj). A leírtakat kontextusba is kell helyezni, de ez már az olvasó dolga.
----------------------------------------------------------------------------
(#23) proci985: Köszi, yw.
"ahogy neztem elegge megvaltoztak a kapcsolok azota, es nem mindig az elonyukre."
Az értelmes halmazban csak az előnyükre.
Nagyságrendekkel nagyobb választék, korrekt gyári kenések, újító ötletek. Kánaán van, még a csak pár évvel ezelőtti állapotokhoz képest is.----------------------------------------------------------------------------
(#21) PTM: Thx neked is.
-
SaGa59
őstag
"objektíven hatékonyabb, hogy ha a lehető legkevesebbet vagy egyáltalán nem mozdulsz el a home row-ról"
Hosszú szöveg gépelésekor, semmi más esetben. Ugyanaz vonatkozik a lebegtetett csuklóra is - WASD-hez jobb egy csuklótámaszon pihenő csukló, és erősen gyanítom, hogy CAD-ezéshez, videószerkesztéshez vagy egyéb munkatevékenységhez se a gépelési tartás az ideális."A nagykönyv nem a mit tekintünk szubjektíven normálisnak, hanem a nagykönyv."
De kár is, hogy ilyen nem létezik, csak gépíráshoz(vagy ha van direkten a különböző PC-s használati módokhoz, linkeld plz)... de ahogy mára a mobiltelefonnak csak egy funkciója a telefonálás(nem is feltétlenül mindenkinek az elsődleges), kb. a billentyűzetnek is ugyanez a viszonya a hosszú szövegek gépelésével."ha pont centerbe rakod magad előtt a billentyűzetet"
Nem rakom pont centerbe a billentyűzetet, többnyire olyan helyzetben van, hogy a bal alkarom egyenes helyzetéhez a WASD/ASDF passzol, a jobbhoz pedig az egér. Nem 10 ujjal gépelek, hanem inkább 6-7-tel, így nem különösebben gond, ha gépeléskor a jobb kézfejem szöget zár be a billentyűzet vonalával(nem facsarom ki a jobb csuklóm, annak nem lenne jó vége). Ha tudom, hogy hoszabb szöveget fogok bevinni, akkor valamelyest(~5 centivel) inkább középre húzom a billentyűzetet.
Tudom, hogy ez gépeléshez szuboptimális(legalább is a "nagykönyvi" gépelési tartáshoz képest), de minden máshoz viszont sokkal kényelmesebb.Visszatérve a "nagykönyvhöz"... Azt se felejtsük el, hogy attól is függ, milyen nyelven gépel az ember - a billentyűzet szabvány kiosztása, úgy az ANSI, mint az ISO, az angol nyelv gyakorisági statisztikái alapján van kialakítva, az összes többi nyelvi kiosztás annak egy erősen szuboptimális módosulata/kiterjesztése. Aki sokat gépel az angoltól eltérő nyelven, annak, - fogalmazzunk úgy - más gombok kopnak jobban a billentyűzetén...
Gépeléshez is jobb a letámasztott csukló. Nekem ilyen a billencsem, saját tervezés és gyártás, a kezemhez méretezve, mechanikus, klasszikus Cherry brown. A kiosztása is teljesen át lett alakítva, mert rengeteg magyar nyelvű irodalmi szöveget írok és javítgatok, így a magyar szövegekben leggyakoribb betűk vannak a mutató és középső ujjak alatt, az egymást gyakran követők egyike az egyik a másik a másik kéz alatt, stb… Azért álltam neki billentyűzetet tervezni, mert már fájt a bal kisujjam a ctrl+a, c, v, és egyéb kombinációk nyomkodásától. Most a ctrl a hüvelykujjam alatt van, a kisujjamnál meg csupa olyan billentyű, ami normál szövegek gépelésekor csak ritkán kerül elő.
Vakon gépelek és tényleg nem mozdul el a kezem a csuklótámaszról.
Játék közben sem, ahhoz másik „rétege” van a billentyűzetnek, átvariálva a gombokat a bal kézre a szokásos irányítókat. Alapból a kedvenc, sok billentyűt használó játékaimhoz használtakat (az a kiosztás nem szerepel a képen). De bármikor tudok további rétegeket definiálni hozzá, amiket egy gombnyomásra lehet aktiválni. A numpad is úgy éled a jobb kezem alatt, amikor úgy akarom. Addig számok pl nincsenek is a billentyűzetemen.

-
proci985
MODERÁTOR

Egy TL;DR figyelmeztetés nem ártott volna
.Komolyra fordítva: Kevés ennyire teljes guidet olvastam a neten. Köszönöm.
---
Munkatárssal beszélgettünk és megint felmerült a "MS Natergo x Cherry Brown/Red", viszont en par eve leragadtam a Cherry MX Redeknel (Steelseries 6Gv2 red + Corsair K95 RGB).
ahogy neztem elegge megvaltoztak a kapcsolok azota, es nem mindig az elonyukre.
-
Kansas
addikt
"Hosszú szöveg gépelésekor, semmi más esetben."
Nem csak szöveg gépelésekor, hanem bármilyen munkánál előny, ha minden közvetlenül a nyugalmi állapotban lévő ujjaid körül van. Fiziológiailag is szerencsésebb, és gyorsabb is.
Az meg teljesen evidencia, hogy nem játékról beszélünk (de amúgy ott is az a cél, hogy minél kevesebb ujj-/kézmozgás legyen, csak legfeljebb nem a home row-nál, hanem az alapbindjaid körül).
"Ugyanaz vonatkozik a lebegtetett csuklóra is - WASD-hez jobb egy csuklótámaszon pihenő csukló"
Ez benne van a játszós oldalon, és nem csak lebetegedett csuklóra igaz.
"Aki sokat gépel az angoltól eltérő nyelven, annak, - fogalmazzunk úgy - más gombok kopnak jobban a billentyűzetén..."
Elég sokat gépelek magyarul (is), napi rendszerességgel, a minimum tizenpárezer karakter megvan, szóval elhiheted, hogy tudom. Ebből élek.
"Nem csak szöveg gépelésekor, hanem bármilyen munkánál előny, ha minden közvetlenül a nyugalmi állapotban lévő ujjaid körül van. Fiziológiailag is szerencsésebb, és gyorsabb is."
Épp azt mondom, hogy a "nagykönyvi" tartás az nem bármilyen munkára alkalmazható.
Csak szövegbevitelre - ha már egerészni kell mellette akkor durván szuboptimális, a numpadot se nagyon veszi számításba, se semmi egyéb perifériát, amit esetleg közben használni szeretnél. Gépíróknak lett kifejlesztve.
Értem én, hogy te sokat gépelsz, de más meg nem, és nekik nem ugyanaz az optimális.
Nekem első sorban az NKRO miatt kell mechanikus billentyűzet, amúgy a scissoros régi ThinkPad billentyűzet gépelési érzetét részesíteném előnyben(persze full size preferenciával)... a Cherry Stream hasonló még - ha lenne magyar kiosztással, NKRO-val, instant get lenne... -
PTM
senior tag
Ez egyébként tényleg egy komoly cikk.

Engem messze nem foglalkoztat ez a téma ilyen mélységben, de adott részeket majd elolvasok belőle. -
qqcqqc
őstag
Ez a V5 Max még árban sem rossz. Vezetékmenetesen, magyar kiosztással, cserélhető kapcsolókkal olcsóbb, mint Cherry. Mondjuk én megszoktam a fekete kapcsolókat, nem tudom milyen lehet az itt választható piros és barna hozzá képest.
-
Synthwave
HÁZIGAZDA
Az első oldalon szerepel a 96 százalékos/Compact 1800 kivitel, Keychronnál még magyar is van belőle (V5 Max).
-
Synthwave
HÁZIGAZDA
"objektíven hatékonyabb, hogy ha a lehető legkevesebbet vagy egyáltalán nem mozdulsz el a home row-ról"
Hosszú szöveg gépelésekor, semmi más esetben. Ugyanaz vonatkozik a lebegtetett csuklóra is - WASD-hez jobb egy csuklótámaszon pihenő csukló, és erősen gyanítom, hogy CAD-ezéshez, videószerkesztéshez vagy egyéb munkatevékenységhez se a gépelési tartás az ideális."A nagykönyv nem a mit tekintünk szubjektíven normálisnak, hanem a nagykönyv."
De kár is, hogy ilyen nem létezik, csak gépíráshoz(vagy ha van direkten a különböző PC-s használati módokhoz, linkeld plz)... de ahogy mára a mobiltelefonnak csak egy funkciója a telefonálás(nem is feltétlenül mindenkinek az elsődleges), kb. a billentyűzetnek is ugyanez a viszonya a hosszú szövegek gépelésével."ha pont centerbe rakod magad előtt a billentyűzetet"
Nem rakom pont centerbe a billentyűzetet, többnyire olyan helyzetben van, hogy a bal alkarom egyenes helyzetéhez a WASD/ASDF passzol, a jobbhoz pedig az egér. Nem 10 ujjal gépelek, hanem inkább 6-7-tel, így nem különösebben gond, ha gépeléskor a jobb kézfejem szöget zár be a billentyűzet vonalával(nem facsarom ki a jobb csuklóm, annak nem lenne jó vége). Ha tudom, hogy hoszabb szöveget fogok bevinni, akkor valamelyest(~5 centivel) inkább középre húzom a billentyűzetet.
Tudom, hogy ez gépeléshez szuboptimális(legalább is a "nagykönyvi" gépelési tartáshoz képest), de minden máshoz viszont sokkal kényelmesebb.Visszatérve a "nagykönyvhöz"... Azt se felejtsük el, hogy attól is függ, milyen nyelven gépel az ember - a billentyűzet szabvány kiosztása, úgy az ANSI, mint az ISO, az angol nyelv gyakorisági statisztikái alapján van kialakítva, az összes többi nyelvi kiosztás annak egy erősen szuboptimális módosulata/kiterjesztése. Aki sokat gépel az angoltól eltérő nyelven, annak, - fogalmazzunk úgy - más gombok kopnak jobban a billentyűzetén...
"Hosszú szöveg gépelésekor, semmi más esetben."
Nem csak szöveg gépelésekor, hanem bármilyen munkánál előny, ha minden közvetlenül a nyugalmi állapotban lévő ujjaid körül van. Fiziológiailag is szerencsésebb, és gyorsabb is.
Az meg teljesen evidencia, hogy nem játékról beszélünk (de amúgy ott is az a cél, hogy minél kevesebb ujj-/kézmozgás legyen, csak legfeljebb nem a home row-nál, hanem az alapbindjaid körül).
"Ugyanaz vonatkozik a lebegtetett csuklóra is - WASD-hez jobb egy csuklótámaszon pihenő csukló"
Ez benne van a játszós oldalon, és nem csak lebetegedett csuklóra igaz.
"Aki sokat gépel az angoltól eltérő nyelven, annak, - fogalmazzunk úgy - más gombok kopnak jobban a billentyűzetén..."
Elég sokat gépelek magyarul (is), napi rendszerességgel, a minimum tizenpárezer karakter megvan, szóval elhiheted, hogy tudom. Ebből élek.
-
Synthwave
HÁZIGAZDA
-
Alaaf Pi
őstag
"objektíven hatékonyabb, hogy ha a lehető legkevesebbet vagy egyáltalán nem mozdulsz el a home row-ról"
Hosszú szöveg gépelésekor, semmi más esetben. Ugyanaz vonatkozik a lebegtetett csuklóra is - WASD-hez jobb egy csuklótámaszon pihenő csukló, és erősen gyanítom, hogy CAD-ezéshez, videószerkesztéshez vagy egyéb munkatevékenységhez se a gépelési tartás az ideális."A nagykönyv nem a mit tekintünk szubjektíven normálisnak, hanem a nagykönyv."
De kár is, hogy ilyen nem létezik, csak gépíráshoz(vagy ha van direkten a különböző PC-s használati módokhoz, linkeld plz)... de ahogy mára a mobiltelefonnak csak egy funkciója a telefonálás(nem is feltétlenül mindenkinek az elsődleges), kb. a billentyűzetnek is ugyanez a viszonya a hosszú szövegek gépelésével."ha pont centerbe rakod magad előtt a billentyűzetet"
Nem rakom pont centerbe a billentyűzetet, többnyire olyan helyzetben van, hogy a bal alkarom egyenes helyzetéhez a WASD/ASDF passzol, a jobbhoz pedig az egér. Nem 10 ujjal gépelek, hanem inkább 6-7-tel, így nem különösebben gond, ha gépeléskor a jobb kézfejem szöget zár be a billentyűzet vonalával(nem facsarom ki a jobb csuklóm, annak nem lenne jó vége). Ha tudom, hogy hoszabb szöveget fogok bevinni, akkor valamelyest(~5 centivel) inkább középre húzom a billentyűzetet.
Tudom, hogy ez gépeléshez szuboptimális(legalább is a "nagykönyvi" gépelési tartáshoz képest), de minden máshoz viszont sokkal kényelmesebb.Visszatérve a "nagykönyvhöz"... Azt se felejtsük el, hogy attól is függ, milyen nyelven gépel az ember - a billentyűzet szabvány kiosztása, úgy az ANSI, mint az ISO, az angol nyelv gyakorisági statisztikái alapján van kialakítva, az összes többi nyelvi kiosztás annak egy erősen szuboptimális módosulata/kiterjesztése. Aki sokat gépel az angoltól eltérő nyelven, annak, - fogalmazzunk úgy - más gombok kopnak jobban a billentyűzetén...
"Visszatérve a "nagykönyvhöz"... Azt se felejtsük el, hogy attól is függ, milyen nyelven gépel az ember - a billentyűzet szabvány kiosztása, úgy az ANSI, mint az ISO, az angol nyelv gyakorisági statisztikái alapján van kialakítva, az összes többi nyelvi kiosztás annak egy erősen szuboptimális módosulata/kiterjesztése. Aki sokat gépel az angoltól eltérő nyelven, annak, - fogalmazzunk úgy - más gombok kopnak jobban a billentyűzetén..."
Ezt kiemelném, mert fontos. És fokozom saját magammal, nekem a német klavi az ideális, angol rendszernyelvvel, és így magyarul írni. (Mínusz hosszú ö és ü). Ez megint nem ad nagykönyvi megoldást. -
Kansas
addikt
<3
-----------------------------------------
(#1) Kansas: "elég széles ahhoz, hogy gyakorlatilag ne kelljen "terpesztenem" egy K10 vagy V6 mellett"
Azért, gondolom, annyira nem széles, hogy az alkarjaid egyforma szögben dőljenek (csal legfeljebb ellentétes irányba), ha pont centerbe rakod magad előtt a billentyűzetet."Szóval óvatosan azzal, mit tekintünk "normálisnak"...!"
A nagykönyv nem a mit tekintünk szubjektíven normálisnak, hanem a nagykönyv.
"Arról nem beszélve, hogy hiába kompakt a kis 60-65%-os méretű billentyűzet, de az emberek többsége nem szeret billentyűkombót használni arra, amire lehet dedikált billentyűt - persze ésszerű kereteken belül..."
Nem csak kompakt darabokról szól az írás, de az objektíven hatékonyabb, hogy ha a lehető legkevesebbet vagy egyáltalán nem mozdulsz el a home row-ról. Nem preferenciákat vitat az írás, csak próbál jobb útra terelni, de ehhez persze gyakorlat kell, nem megy a dolog egyik napról a másikra.
Aki meg nem hajlandó új, később meghálált irányba nyitni, az a régi mentén keres valamit, és ehhez bőséggel kap támpontokat.-----------------------------------------
(#2) plömplöm: Most mér szólod le őket? Nagyon antihekkelnek, ilyenkor legalább négy kéz kell.
"objektíven hatékonyabb, hogy ha a lehető legkevesebbet vagy egyáltalán nem mozdulsz el a home row-ról"
Hosszú szöveg gépelésekor, semmi más esetben. Ugyanaz vonatkozik a lebegtetett csuklóra is - WASD-hez jobb egy csuklótámaszon pihenő csukló, és erősen gyanítom, hogy CAD-ezéshez, videószerkesztéshez vagy egyéb munkatevékenységhez se a gépelési tartás az ideális."A nagykönyv nem a mit tekintünk szubjektíven normálisnak, hanem a nagykönyv."
De kár is, hogy ilyen nem létezik, csak gépíráshoz(vagy ha van direkten a különböző PC-s használati módokhoz, linkeld plz)... de ahogy mára a mobiltelefonnak csak egy funkciója a telefonálás(nem is feltétlenül mindenkinek az elsődleges), kb. a billentyűzetnek is ugyanez a viszonya a hosszú szövegek gépelésével."ha pont centerbe rakod magad előtt a billentyűzetet"
Nem rakom pont centerbe a billentyűzetet, többnyire olyan helyzetben van, hogy a bal alkarom egyenes helyzetéhez a WASD/ASDF passzol, a jobbhoz pedig az egér. Nem 10 ujjal gépelek, hanem inkább 6-7-tel, így nem különösebben gond, ha gépeléskor a jobb kézfejem szöget zár be a billentyűzet vonalával(nem facsarom ki a jobb csuklóm, annak nem lenne jó vége). Ha tudom, hogy hoszabb szöveget fogok bevinni, akkor valamelyest(~5 centivel) inkább középre húzom a billentyűzetet.
Tudom, hogy ez gépeléshez szuboptimális(legalább is a "nagykönyvi" gépelési tartáshoz képest), de minden máshoz viszont sokkal kényelmesebb.Visszatérve a "nagykönyvhöz"... Azt se felejtsük el, hogy attól is függ, milyen nyelven gépel az ember - a billentyűzet szabvány kiosztása, úgy az ANSI, mint az ISO, az angol nyelv gyakorisági statisztikái alapján van kialakítva, az összes többi nyelvi kiosztás annak egy erősen szuboptimális módosulata/kiterjesztése. Aki sokat gépel az angoltól eltérő nyelven, annak, - fogalmazzunk úgy - más gombok kopnak jobban a billentyűzetén...
-
qqcqqc
őstag
-
Alaaf Pi
őstag
Fantasztikus lett.
Azt hiszem nekem még várni kell a tökéletes megoldásra:
laptop klavi méret, mechanikus, numpaddel, pg up, dwn a kurzor nyilak felett, azok egy méretüek mindegyik, van helyi menü gomb, és a shift-nek, fn-nek, alt+gr-nek a hatásához külön led van megvilágítani az adott megfelelö karaktereket, amik akkor aktívak. Ja, csendes, taktilis, ISO megoldás.
Optpmechanikus és hall kapcsolókat is lehet taktilisra gyártani, csak nem olyan egyszerü, na meg az egyéni beállítás miatt sok értelme nincs. -
Csandi
addikt
Azért írtam oda az ördög fejet mert szarkazmus volt, csak mindenki szó szerint ezzel az igénnyel jön a billes topicba.
-
Kansas
addikt
Unikornis fehér hollóval kombinálva nem kéne?
Dupla áron már van Keychron, az alatt csak ilyen Redragon és társai, amik nem épp csendesek, valódi kínálat inkább tripla áron van, és ott se feltétlenül kell minden ujjad a számba vételéhez... -
PTM
senior tag
200%-os billentyűzet nincs? ahhoz jobban odaférnének ketten, amikor ők installálják a szekvenciát.
Redragon K605.

A Yodobashi Akibában láttam élőben, ez még ott is magára vonta a figyelmet. -
Csandi
addikt
Szia csendes full size billt keresek, magyar gombokkal és világítással, maximum 20 ezerért, köszi!
-
Synthwave
HÁZIGAZDA
<3
-----------------------------------------
(#1) Kansas: "elég széles ahhoz, hogy gyakorlatilag ne kelljen "terpesztenem" egy K10 vagy V6 mellett"
Azért, gondolom, annyira nem széles, hogy az alkarjaid egyforma szögben dőljenek (csal legfeljebb ellentétes irányba), ha pont centerbe rakod magad előtt a billentyűzetet."Szóval óvatosan azzal, mit tekintünk "normálisnak"...!"
A nagykönyv nem a mit tekintünk szubjektíven normálisnak, hanem a nagykönyv.
"Arról nem beszélve, hogy hiába kompakt a kis 60-65%-os méretű billentyűzet, de az emberek többsége nem szeret billentyűkombót használni arra, amire lehet dedikált billentyűt - persze ésszerű kereteken belül..."
Nem csak kompakt darabokról szól az írás, de az objektíven hatékonyabb, hogy ha a lehető legkevesebbet vagy egyáltalán nem mozdulsz el a home row-ról. Nem preferenciákat vitat az írás, csak próbál jobb útra terelni, de ehhez persze gyakorlat kell, nem megy a dolog egyik napról a másikra.
Aki meg nem hajlandó új, később meghálált irányba nyitni, az a régi mentén keres valamit, és ehhez bőséggel kap támpontokat.-----------------------------------------
(#2) plömplöm: Most mér szólod le őket? Nagyon antihekkelnek, ilyenkor legalább négy kéz kell.
-
Kansas
addikt
"ujjaink a lehető legkevesebbet vagy egyáltalán ne mozduljanak el a home row-ról (ASDF JKLÉ), amely a nagykönyvben megírt, ideális használati mód lenne"
Gépeléshez talán, játékhoz kevésbé(netezéshez, médiafogyasztáshoz pedig szinte egyáltalán nem), azt a "nagykönyvet" írógépekhez szabták.
Én a magam részéről az időm relative kis részében kell gépeljek pár szónál többet, és szerencsére a vállam is elég széles ahhoz, hogy gyakorlatilag ne kelljen "terpesztenem" egy K10 vagy V6 mellett... amivel valószínűleg nem tartozok a többséghez, de azért vagyunk így elegen... és az se véletlen, hogy az elmúlt 30+ év billentyűzet-használata mellett, gépíró szülő gyerekeként se tanultam meg vakon gépelni - egyszerűen semmi szükségem nem volt rá, és most sincs.
Szóval óvatosan azzal, mit tekintünk "normálisnak"...!
Arról nem beszélve, hogy hiába kompakt a kis 60-65%-os méretű billentyűzet, de az emberek többsége nem szeret billentyűkombót használni arra, amire lehet dedikált billentyűt - persze ésszerű kereteken belül... de a 102-105 gombos billentyűzetekre se véletlenül kerültek fel a multimédia gombok, az hogy azóta javarészt lekerültek onnan, nem annyira annak köszönhető, hogy ne férnének el ott normál méretben, hanem inkább a 12-13"-es kis szubnotik elterjedése miatt, ahol rákényszerülnek a gyártók a kompakt kiosztásra, mert ha akarják, sincs több hely(míg pl az én 15.6"-os Legion-omra már vígan odafér, még ha kicsit zsúfolva is)Amúgy a cikk remek, sokkal jobb, mint a billentyűs ajánló topik indító posztja, szerintem egyben vagy akár téma szerint darabolva mehetne is a Tudástár-ba...
-
copass
veterán
kiváló összefoglaló. ezt úgy beköttetni és kiadni.
-
benedekco
addikt
-
Kansas
addikt
Üdv!
Talán valaki tud segíteni abban, hogy ez a bill kiosztást mégis hogyan nevezik, mert sehol sem találtam még gémer/mech.bill.-t aminél a "delete/end/page down" gomb KÖZVETLEN a nyilak felett lenne (bal kezes egeres usernél ezek kellenek játéknál)?
Képtelen vagyok ezt használni már majd egy évtizede és már nem gyártják -.-
https://assets.mmsrg.com/isr/166325/c1/-/pixelboxx-mss-72016711/fee_786_587_png/TRUST-Classicline-magyar-billenty%C5%B1zet-%2820628%29Nem hiszem, hogy ennek lenne külön neve, ez nem annyira szabványos, mint inkább csak egy kényszerű helyspórolási technika volt hogy odaférjen a hatos blokk fölé a három extra funkciógomb. nem is minden gyártónak volt hasonló... emlékeim szerint többnyire budget gyártók használták, mint a te példádban szereplő Trust is.
-
Clorf
tag
Üdv!
Talán valaki tud segíteni abban, hogy ez a bill kiosztást mégis hogyan nevezik, mert sehol sem találtam még gémer/mech.bill.-t aminél a "delete/end/page down" gomb KÖZVETLEN a nyilak felett lenne (bal kezes egeres usernél ezek kellenek játéknál)?
Képtelen vagyok ezt használni már majd egy évtizede és már nem gyártják -.-
https://assets.mmsrg.com/isr/166325/c1/-/pixelboxx-mss-72016711/fee_786_587_png/TRUST-Classicline-magyar-billenty%C5%B1zet-%2820628%29 -
plömplöm
őstag
200%-os billentyűzet nincs? ahhoz jobban odaférnének ketten, amikor ők installálják a szekvenciát.
-
Kansas
addikt
"ujjaink a lehető legkevesebbet vagy egyáltalán ne mozduljanak el a home row-ról (ASDF JKLÉ), amely a nagykönyvben megírt, ideális használati mód lenne"
Gépeléshez talán, játékhoz kevésbé(netezéshez, médiafogyasztáshoz pedig szinte egyáltalán nem), azt a "nagykönyvet" írógépekhez szabták.
Én a magam részéről az időm relative kis részében kell gépeljek pár szónál többet, és szerencsére a vállam is elég széles ahhoz, hogy gyakorlatilag ne kelljen "terpesztenem" egy K10 vagy V6 mellett... amivel valószínűleg nem tartozok a többséghez, de azért vagyunk így elegen... és az se véletlen, hogy az elmúlt 30+ év billentyűzet-használata mellett, gépíró szülő gyerekeként se tanultam meg vakon gépelni - egyszerűen semmi szükségem nem volt rá, és most sincs.
Szóval óvatosan azzal, mit tekintünk "normálisnak"...!
Arról nem beszélve, hogy hiába kompakt a kis 60-65%-os méretű billentyűzet, de az emberek többsége nem szeret billentyűkombót használni arra, amire lehet dedikált billentyűt - persze ésszerű kereteken belül... de a 102-105 gombos billentyűzetekre se véletlenül kerültek fel a multimédia gombok, az hogy azóta javarészt lekerültek onnan, nem annyira annak köszönhető, hogy ne férnének el ott normál méretben, hanem inkább a 12-13"-es kis szubnotik elterjedése miatt, ahol rákényszerülnek a gyártók a kompakt kiosztásra, mert ha akarják, sincs több hely(míg pl az én 15.6"-os Legion-omra már vígan odafér, még ha kicsit zsúfolva is)
Új hozzászólás Aktív témák
-
Fórumok
PROHARDVER! - hardver fórumok
Notebookok TV & Audió Digitális fényképezés Alaplapok, chipsetek, memóriák Processzorok, tuning Hűtés, házak, tápok, modding Videokártyák Monitorok Adattárolás Multimédia, életmód, 3D nyomtatás Nyomtatók, szkennerek Tabletek, E-bookok PC, mini PC, barebone, szerver Beviteli eszközök Egyéb hardverek PROHARDVER! BlogokMobilarena - mobil fórumok
Okostelefonok Mobiltelefonok Okosórák Autó+mobil Üzlet és Szolgáltatások Mobilalkalmazások Tartozékok, egyebek Mobilarena blogokIT café - infotech fórumok
Infotech Hálózat, szolgáltatók OS, alkalmazások SzoftverfejlesztésGAMEPOD - játék fórumok
PC játékok Konzol játékok MobiljátékokLOGOUT - lépj ki, lépj be!
LOGOUT reakciók Monologoszféra FototrendFÁRADT GŐZ - közösségi tér szinte bármiről
Tudomány, oktatás Sport, életmód, utazás, egészség Kultúra, művészet, média Gazdaság, jog Technika, hobbi, otthon Társadalom, közélet Egyéb Lokál PROHARDVER! interaktív
- PowerColor RX 6700 XT 12GB GDDR6 RED DEVIL Eladó!
- Eladó használt PC i5 9600k,2x8GB DDR4, 256+500GB SSD,1660 OC
- ÚJ Dell Pro 14 Plus - 14" WUXGA IPS - Core 5 120U - 16GB - 512GB - Win11 - 2,5év gari - MAGYAR
- Iphone 15 Pro Natural Titanium 128GB Független + Ajándék Pitaka tok
- Ryzen 9 5950X + ASUS Pro WS X570-ACE félkonfig
- Dell Latitude 3380 - Core i3 6006U, 4-8GB DDR4 RAM, gyári töltő, jó akku, számla, 6 hó gar
- BESZÁMÍTÁS! MSI Gaming Trio RTX 3070 Ti 8GB videókártya garanciával hibátlan működéssel
- BESZÁMÍTÁS! Intel Core i5 8400 6 mag 6 szál processzor garanciával hibátlan működéssel
- AKCIÓ! Apple Macbook Air 13 2020 M1 8GB RAM 256GB SSD notebook garanciával hibátlan működéssel
- Telefon felvásárlás!! Honor Magic8 Lite / Honor Magic8 Pro
Állásajánlatok
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft.
Város: Budapest




billencs topik összefoglalóba linkeljed. Aki elolvassa, annak van write joga. Én töröltem magam, mert 6 oldal után már csak a képeket nézegettem





