Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • MrSealRD
    veterán

    Ez így tényleg végre egy jó összefoglalója a témának. Ami külön plusz pont, hogy nem a hobbista szakzsargon van erőltetve, hanem a frissen érkezők számára is emészthető lett... Az elején kicsit tartottam tőle, hogy ez lesz, de szerencsére nem.

  • Kansas
    addikt

    "akkor már inkább egy ollós-gumiharangos Lenovo vagy Logi.."

    Vagy egy Keychron. Már nekik is van ollós a B-szériával. : >

    Esetleg Cherry, de eh, abból csak a vintage mecha vonal a liebling.

    Köszi a tipppet, megnéztem a B-series-t, de azt hiszem, kihagyom: nem állhatom a "szigetes" kialakítást, elég baj nekem, hogy a céges Latitude-on(meg előző munkahelyen a Thinkpad-okon) is az van, ha elférne egyszerre az asztalon, a lapost is a V6 Max-ról hajtanám, lehet ki is próbálom hogy elférek-e csak 2 kijelzőn, vagy mindenképp kell a laposé is...
    Esetleg jófajta optikaira van tipped LP vonalon? K5-öt vagy K5 SE-t kipróbálnám, ha nem ilyen profilú capekkel járna, hanem a Cherry Stream-hez hasonlóval(pl a Razer Deathstalker).

  • tatu9
    tag

    Korrekt cikk lett. :C

    A jóféle kategóriájú silent kapcsolók közé bekerülhetne a TTC Frozen, meg a Bluish white is. Kicsit méltatlanul mellőzted őket. :B

  • mpierre
    veterán

    Csóringer southpaw: TKL + balra kicsapott numpad. Ja és akkor lehet ISO HU is.

  • Synthwave
    HÁZIGAZDA

    Szerintem meg mindig a buckling spring a legjobb. Valahogy jobban bejon, mint az MX blue/green.

    Érdemes volna megtuszkolnod egy Gateron Melodic-ot, vagy még inkább valamelyik szupertaktilis Zeal Clickiez-t. Az utóbbit lehetőleg üreges műanyagházban, a maximális hatás miatt.

  • Synthwave
    HÁZIGAZDA

    Nemtom, nekem ezek a Keychron-ok egész bejövősek, értelmes áron, van egy patent V6 Max-om(knob-os), és egy kissé leteázott(szerencsére csak a LED-ek látták kárát) K10Pro-m, mindkettő piros switchekkel, mindkettő nagyon tetszik - mondjuk a Redragon-szintűektől egész biztos elvették a kedvem egy életre, akkor már inkább egy ollós-gumiharangos Lenovo vagy Logi... :D
    Ezzel együtt az is biztos, hogy a Keychron feletti szint erősen diminishing returns nekem, top-end tuti nem nekem való, nem feltétlenül tudnám értékelni, amivel azok többet tudnak, nem utolsó sorban mert kevés a 100%-os kiszerelés azok közt...

    "akkor már inkább egy ollós-gumiharangos Lenovo vagy Logi.."

    Vagy egy Keychron. Már nekik is van ollós a B-szériával. : >

    Esetleg Cherry, de eh, abból csak a vintage mecha vonal a liebling.

  • Kansas
    addikt

    többszörösen próbáltam meggyőzni magam, hogy jó lenne nekem egy ilyen mechanikus csoda (szigorúan 100%-os!), párat meg is néztem, nyomkodtam, de valahogy az összes után kész felüdülés volt hazajönni és beülni az ASUS Cerberus-om elé...

    nagyon nem az én világom.

    maga a cikk viszont nagyon tetszett, öröm volt olvasni, gratula!

    Nemtom, nekem ezek a Keychron-ok egész bejövősek, értelmes áron, van egy patent V6 Max-om(knob-os), és egy kissé leteázott(szerencsére csak a LED-ek látták kárát) K10Pro-m, mindkettő piros switchekkel, mindkettő nagyon tetszik - mondjuk a Redragon-szintűektől egész biztos elvették a kedvem egy életre, akkor már inkább egy ollós-gumiharangos Lenovo vagy Logi... :D
    Ezzel együtt az is biztos, hogy a Keychron feletti szint erősen diminishing returns nekem, top-end tuti nem nekem való, nem feltétlenül tudnám értékelni, amivel azok többet tudnak, nem utolsó sorban mert kevés a 100%-os kiszerelés azok közt...

  • Synthwave
    HÁZIGAZDA

    többszörösen próbáltam meggyőzni magam, hogy jó lenne nekem egy ilyen mechanikus csoda (szigorúan 100%-os!), párat meg is néztem, nyomkodtam, de valahogy az összes után kész felüdülés volt hazajönni és beülni az ASUS Cerberus-om elé...

    nagyon nem az én világom.

    maga a cikk viszont nagyon tetszett, öröm volt olvasni, gratula!

    Érdemes volna ellátogatnod az Alza kiállítótermébe, hátha van kirakva egy Keychron V5 Max vagy V6 Max. A legtöbb helyen csörgő-zörgő géymer vackokat lehet csak megtapodni.

    Köszi.

    -----------------------------------------------------------------------

    (#40) HThomas és (#41) zodo: Nektek is.

    -----------------------------------------------------------------------



    (#37) maximilian4: "Én nem misztifikáltam túl ezt a mechanikus billentyűzet témát."

    Én se. Szigorúan a tárgyilagosság vezet. :D

  • zodo
    nagyúr

    Szuper írás! :C

    Nekem most Keychron V1 QMK Knob verzió van Retro Magyar kiosztással.
    Ok buktam a világító billentyűzet részét mert így csak alattuk világít de imádom pedig csak pötyögők rajta.

  • HThomas
    őstag

    Szerintem nem para, max. egy 10-15 perces visszaszokás kellhet (legalábbis nekem ennyi kő, mikor Arisuról visszamegyek valmiért valahol egyenes gomberdőre, és ott is leginkább csak amiatt, mert a spacebart akarom ütni jobb hüvelyujjal backspace-nek), bár ha sok meló van így, akkor érdemes megpróbálni venni/vetetni egy jót bentre is.

    -----------------------------------------------------------------------------

    (#28) ViZion: Köszi.

    Ha rajtam múlik, a kocsma üresen is marad. :D

    És #34 Csandi: végül is, lehet, majd kipróbálok egyet, mostanában viszonylag ritkán kell idegen gépen, vagy laptopon nem bedokkolva dolgoznom.

    A cikk meg szuper lett!

  • pendre54
    addikt

    Alapos, jól kivesézett cikk, de engem már szerencsére nem érint, remélem jó hosszú ideig. :D Tavaly, pont egy éve, elég sokat nyűglődtem a topikjában, hogy kellene egy jó, mechanikus, kizárólag magyar kiosztású cucc, alapvetően játékra, de ahogy a cikkben is említve vagyon, ez a kikötés, eléggé beszűkítette a lehetőségeket.
    Azután, egy fekete pénteki akcióban, szembe jött ez az Asus-os cucc [link] , igencsak baráti áron, így a dilemma megoldódott.

  • anulu
    félisten

    többszörösen próbáltam meggyőzni magam, hogy jó lenne nekem egy ilyen mechanikus csoda (szigorúan 100%-os!), párat meg is néztem, nyomkodtam, de valahogy az összes után kész felüdülés volt hazajönni és beülni az ASUS Cerberus-om elé...

    nagyon nem az én világom.

    maga a cikk viszont nagyon tetszett, öröm volt olvasni, gratula!

  • maximilian4
    addikt

    Ez annyira szar, hogy még viccnek is rossz.

    Szerintem jó. Én azt hittem a harmadik is elkezdi majd nyomkodni. :DD

    Én nem misztifikáltam túl ezt a mechanikus billentyűzet témát. Van egy keychron k2-m, nem hot swappable, nem rgb-s, nem zsíróztam rajta semmit. Sima brown switches, kivettem a dobozából, használom és jó. :DDD

  • Synthwave
    HÁZIGAZDA

    Nem csalódtam a cikkíróban: hasznos infók, elrontva jó sok szubjektívummal... ;]
    A kedvencem a királyi többes... ;] :))

    Az én kedvencem az alapos, értelmező olvasásra való képtelenség, és a lapcsalád szerkesztői között általános írási direktívával történő előhozakodás, 22 éves reggel, plusz 24k hozzászólás után.

    De nem baj, hoztad az elvárt, mindent is megszakértő szintet. ;)

  • Synthwave
    HÁZIGAZDA

    Ezeknél a kompakt és egyéb spéci billenytűzeteknél nem probléma az, hogy megszokja az ember, és utána pl munkahelyen egy másik géphez átülve csak kínlódik, mert nem esik kézre semmi? Én már a viszonylag egyszerű ANSI/ISO váltást is utáltam, amikor váltogatnom kellett őket.

    Szerintem nem para, max. egy 10-15 perces visszaszokás kellhet (legalábbis nekem ennyi kő, mikor Arisuról visszamegyek valmiért valahol egyenes gomberdőre, és ott is leginkább csak amiatt, mert a spacebart akarom ütni jobb hüvelyujjal backspace-nek), bár ha sok meló van így, akkor érdemes megpróbálni venni/vetetni egy jót bentre is.

    -----------------------------------------------------------------------------

    (#28) ViZion: Köszi.

    Ha rajtam múlik, a kocsma üresen is marad. :D

  • Csandi
    addikt

    Ezeknél a kompakt és egyéb spéci billenytűzeteknél nem probléma az, hogy megszokja az ember, és utána pl munkahelyen egy másik géphez átülve csak kínlódik, mert nem esik kézre semmi? Én már a viszonylag egyszerű ANSI/ISO váltást is utáltam, amikor váltogatnom kellett őket.

    Vidd a billed melóba?

  • Reggie0
    titán

    Szerintem meg mindig a buckling spring a legjobb. Valahogy jobban bejon, mint az MX blue/green.

  • Alaaf Pi
    őstag

    Ez tévedés. A billentyűzet kiosztása az írógépről öröklődött, ott pedig az volt a cél, hogy minél kevésbé akadjanak össze egymással a betűket hordozó közeli karok, emiatt a lehető legkevésbé hatékonyra tervezték, mert ha túl gyorsan ütötték volna az egymáshoz közeli billentyűket a gépírók, folyamatosan válogathatták volna szét a karokat. Vagyis direkt kifejezetten kényelmetlen használatra angol nyelven, hogy a szokásos szövegekben egymást követő karakterek a lehető legtávolabbra kerüljenek egymástól. A magyar kiosztás meg a német írógép kiosztás alapján lett összerakva, amit az angolból vezettek le anno.

    Mi a tévedés?
    Hogy nekem az a kényelmes?

  • Egon
    nagyúr

    Nem csalódtam a cikkíróban: hasznos infók, elrontva jó sok szubjektívummal... ;]
    A kedvencem a királyi többes... ;] :))

  • Ezeknél a kompakt és egyéb spéci billenytűzeteknél nem probléma az, hogy megszokja az ember, és utána pl munkahelyen egy másik géphez átülve csak kínlódik, mert nem esik kézre semmi? Én már a viszonylag egyszerű ANSI/ISO váltást is utáltam, amikor váltogatnom kellett őket.

    De, probléma. Már beszéltem magammal, h kell egy c1800 a melóba. :D

  • HThomas
    őstag

    Ezeknél a kompakt és egyéb spéci billenytűzeteknél nem probléma az, hogy megszokja az ember, és utána pl munkahelyen egy másik géphez átülve csak kínlódik, mert nem esik kézre semmi? Én már a viszonylag egyszerű ANSI/ISO váltást is utáltam, amikor váltogatnom kellett őket.

  • cecchhhh, erre persze van idő, billencsel szuttyogni, a kocsma meg üres! :D
    Gratula a cikkhez! :R billencs topik összefoglalóba linkeljed. Aki elolvassa, annak van write joga. Én töröltem magam, mert 6 oldal után már csak a képeket nézegettem :D

    Billentyűzettel szöszölni... hehh...

  • proci985
    MODERÁTOR

    Hát, legrosszabb esetben, ha nem jön be, akkor veszel bele valamit, amiről tudod, hogy baba lesz, a gyáriakat meg kiárulod aprón, és akkor teljesen/részlegesen visszajön az, amit az újakra költöttél.

    ----------------------------------------------------------------------------

    (#22) Kansas: "Csak szövegbevitelre - ha már egerészni kell mellette akkor durván szuboptimális, a numpadot se nagyon veszi számításba, se semmi egyéb perifériát, amit esetleg közben használni szeretnél. Gépíróknak lett kifejlesztve."

    Csak nem olvasod el figyelmesen a cikket. Ezek mind benne vannak. Na jó, az egérhez csak az egérfunkciók kiszervezésének lehetősége, képaláírásként, a második oldalon.

    num pad alternatíva, home row megtartásával:

    A cikk legelső oldalán van kevésbé komplikált kép.

    Amúgy egyébként igen, hatékony munkához az is cél, hogy a lehető legkevesebbet egerésszen az ember. Nyilván van olyan is, hogy ez szimplán nem megoldható, de ettől még ugyanúgy gyorsabb, ha minden pár milliméteres ujjmozdulatra van, nem kell össze-vissza nyúlkálni a nem egeret terelő kézzel (vagy épp elengedni az egeret, hogy valamit megnyomj). A leírtakat kontextusba is kell helyezni, de ez már az olvasó dolga.

    ----------------------------------------------------------------------------

    (#23) proci985: Köszi, yw.

    "ahogy neztem elegge megvaltoztak a kapcsolok azota, es nem mindig az elonyukre."

    Az értelmes halmazban csak az előnyükre. ;)

    Nagyságrendekkel nagyobb választék, korrekt gyári kenések, újító ötletek. Kánaán van, még a csak pár évvel ezelőtti állapotokhoz képest is.

    ----------------------------------------------------------------------------

    (#21) PTM: Thx neked is.

    Az értelmes halmazban csak az előnyükre. ;)
    Mondjuk igen

    10 éve pár hasonló megoldásról max BYOD szinten mertünk álmodni. bár az 1300 euros billek kissé erősek lettek :DDD.

  • SaGa59
    őstag

    "Visszatérve a "nagykönyvhöz"... Azt se felejtsük el, hogy attól is függ, milyen nyelven gépel az ember - a billentyűzet szabvány kiosztása, úgy az ANSI, mint az ISO, az angol nyelv gyakorisági statisztikái alapján van kialakítva, az összes többi nyelvi kiosztás annak egy erősen szuboptimális módosulata/kiterjesztése. Aki sokat gépel az angoltól eltérő nyelven, annak, - fogalmazzunk úgy - más gombok kopnak jobban a billentyűzetén..."

    Ezt kiemelném, mert fontos. És fokozom saját magammal, nekem a német klavi az ideális, angol rendszernyelvvel, és így magyarul írni. (Mínusz hosszú ö és ü). Ez megint nem ad nagykönyvi megoldást.

    Ez tévedés. A billentyűzet kiosztása az írógépről öröklődött, ott pedig az volt a cél, hogy minél kevésbé akadjanak össze egymással a betűket hordozó közeli karok, emiatt a lehető legkevésbé hatékonyra tervezték, mert ha túl gyorsan ütötték volna az egymáshoz közeli billentyűket a gépírók, folyamatosan válogathatták volna szét a karokat. Vagyis direkt kifejezetten kényelmetlen használatra angol nyelven, hogy a szokásos szövegekben egymást követő karakterek a lehető legtávolabbra kerüljenek egymástól. A magyar kiosztás meg a német írógép kiosztás alapján lett összerakva, amit az angolból vezettek le anno.

  • Synthwave
    HÁZIGAZDA

    Ez a V5 Max még árban sem rossz. Vezetékmenetesen, magyar kiosztással, cserélhető kapcsolókkal olcsóbb, mint Cherry. Mondjuk én megszoktam a fekete kapcsolókat, nem tudom milyen lehet az itt választható piros és barna hozzá képest.

    Hát, legrosszabb esetben, ha nem jön be, akkor veszel bele valamit, amiről tudod, hogy baba lesz, a gyáriakat meg kiárulod aprón, és akkor teljesen/részlegesen visszajön az, amit az újakra költöttél.

    ----------------------------------------------------------------------------

    (#22) Kansas: "Csak szövegbevitelre - ha már egerészni kell mellette akkor durván szuboptimális, a numpadot se nagyon veszi számításba, se semmi egyéb perifériát, amit esetleg közben használni szeretnél. Gépíróknak lett kifejlesztve."

    Csak nem olvasod el figyelmesen a cikket. Ezek mind benne vannak. Na jó, az egérhez csak az egérfunkciók kiszervezésének lehetősége, képaláírásként, a második oldalon.

    num pad alternatíva, home row megtartásával:

    A cikk legelső oldalán van kevésbé komplikált kép.

    Amúgy egyébként igen, hatékony munkához az is cél, hogy a lehető legkevesebbet egerésszen az ember. Nyilván van olyan is, hogy ez szimplán nem megoldható, de ettől még ugyanúgy gyorsabb, ha minden pár milliméteres ujjmozdulatra van, nem kell össze-vissza nyúlkálni a nem egeret terelő kézzel (vagy épp elengedni az egeret, hogy valamit megnyomj). A leírtakat kontextusba is kell helyezni, de ez már az olvasó dolga.

    ----------------------------------------------------------------------------

    (#23) proci985: Köszi, yw.

    "ahogy neztem elegge megvaltoztak a kapcsolok azota, es nem mindig az elonyukre."

    Az értelmes halmazban csak az előnyükre. ;)

    Nagyságrendekkel nagyobb választék, korrekt gyári kenések, újító ötletek. Kánaán van, még a csak pár évvel ezelőtti állapotokhoz képest is.

    ----------------------------------------------------------------------------

    (#21) PTM: Thx neked is.

  • SaGa59
    őstag

    "objektíven hatékonyabb, hogy ha a lehető legkevesebbet vagy egyáltalán nem mozdulsz el a home row-ról"
    Hosszú szöveg gépelésekor, semmi más esetben. Ugyanaz vonatkozik a lebegtetett csuklóra is - WASD-hez jobb egy csuklótámaszon pihenő csukló, és erősen gyanítom, hogy CAD-ezéshez, videószerkesztéshez vagy egyéb munkatevékenységhez se a gépelési tartás az ideális.

    "A nagykönyv nem a mit tekintünk szubjektíven normálisnak, hanem a nagykönyv."
    De kár is, hogy ilyen nem létezik, csak gépíráshoz(vagy ha van direkten a különböző PC-s használati módokhoz, linkeld plz)... de ahogy mára a mobiltelefonnak csak egy funkciója a telefonálás(nem is feltétlenül mindenkinek az elsődleges), kb. a billentyűzetnek is ugyanez a viszonya a hosszú szövegek gépelésével.

    "ha pont centerbe rakod magad előtt a billentyűzetet"
    Nem rakom pont centerbe a billentyűzetet, többnyire olyan helyzetben van, hogy a bal alkarom egyenes helyzetéhez a WASD/ASDF passzol, a jobbhoz pedig az egér. Nem 10 ujjal gépelek, hanem inkább 6-7-tel, így nem különösebben gond, ha gépeléskor a jobb kézfejem szöget zár be a billentyűzet vonalával(nem facsarom ki a jobb csuklóm, annak nem lenne jó vége). Ha tudom, hogy hoszabb szöveget fogok bevinni, akkor valamelyest(~5 centivel) inkább középre húzom a billentyűzetet.
    Tudom, hogy ez gépeléshez szuboptimális(legalább is a "nagykönyvi" gépelési tartáshoz képest), de minden máshoz viszont sokkal kényelmesebb.

    Visszatérve a "nagykönyvhöz"... Azt se felejtsük el, hogy attól is függ, milyen nyelven gépel az ember - a billentyűzet szabvány kiosztása, úgy az ANSI, mint az ISO, az angol nyelv gyakorisági statisztikái alapján van kialakítva, az összes többi nyelvi kiosztás annak egy erősen szuboptimális módosulata/kiterjesztése. Aki sokat gépel az angoltól eltérő nyelven, annak, - fogalmazzunk úgy - más gombok kopnak jobban a billentyűzetén...

    Gépeléshez is jobb a letámasztott csukló. Nekem ilyen a billencsem, saját tervezés és gyártás, a kezemhez méretezve, mechanikus, klasszikus Cherry brown. A kiosztása is teljesen át lett alakítva, mert rengeteg magyar nyelvű irodalmi szöveget írok és javítgatok, így a magyar szövegekben leggyakoribb betűk vannak a mutató és középső ujjak alatt, az egymást gyakran követők egyike az egyik a másik a másik kéz alatt, stb… Azért álltam neki billentyűzetet tervezni, mert már fájt a bal kisujjam a ctrl+a, c, v, és egyéb kombinációk nyomkodásától. Most a ctrl a hüvelykujjam alatt van, a kisujjamnál meg csupa olyan billentyű, ami normál szövegek gépelésekor csak ritkán kerül elő.
    Vakon gépelek és tényleg nem mozdul el a kezem a csuklótámaszról.
    Játék közben sem, ahhoz másik „rétege” van a billentyűzetnek, átvariálva a gombokat a bal kézre a szokásos irányítókat. Alapból a kedvenc, sok billentyűt használó játékaimhoz használtakat (az a kiosztás nem szerepel a képen). De bármikor tudok további rétegeket definiálni hozzá, amiket egy gombnyomásra lehet aktiválni. A numpad is úgy éled a jobb kezem alatt, amikor úgy akarom. Addig számok pl nincsenek is a billentyűzetemen.

  • proci985
    MODERÁTOR

    :R

    Egy TL;DR figyelmeztetés nem ártott volna :DDD.

    Komolyra fordítva: Kevés ennyire teljes guidet olvastam a neten. Köszönöm.

    ---

    Munkatárssal beszélgettünk és megint felmerült a "MS Natergo x Cherry Brown/Red", viszont en par eve leragadtam a Cherry MX Redeknel (Steelseries 6Gv2 red + Corsair K95 RGB).

    ahogy neztem elegge megvaltoztak a kapcsolok azota, es nem mindig az elonyukre.

  • Kansas
    addikt

    "Hosszú szöveg gépelésekor, semmi más esetben."

    Nem csak szöveg gépelésekor, hanem bármilyen munkánál előny, ha minden közvetlenül a nyugalmi állapotban lévő ujjaid körül van. Fiziológiailag is szerencsésebb, és gyorsabb is.

    Az meg teljesen evidencia, hogy nem játékról beszélünk (de amúgy ott is az a cél, hogy minél kevesebb ujj-/kézmozgás legyen, csak legfeljebb nem a home row-nál, hanem az alapbindjaid körül).

    "Ugyanaz vonatkozik a lebegtetett csuklóra is - WASD-hez jobb egy csuklótámaszon pihenő csukló"

    Ez benne van a játszós oldalon, és nem csak lebetegedett csuklóra igaz.

    "Aki sokat gépel az angoltól eltérő nyelven, annak, - fogalmazzunk úgy - más gombok kopnak jobban a billentyűzetén..."

    Elég sokat gépelek magyarul (is), napi rendszerességgel, a minimum tizenpárezer karakter megvan, szóval elhiheted, hogy tudom. Ebből élek. :)

    "Nem csak szöveg gépelésekor, hanem bármilyen munkánál előny, ha minden közvetlenül a nyugalmi állapotban lévő ujjaid körül van. Fiziológiailag is szerencsésebb, és gyorsabb is."
    Épp azt mondom, hogy a "nagykönyvi" tartás az nem bármilyen munkára alkalmazható.
    Csak szövegbevitelre - ha már egerészni kell mellette akkor durván szuboptimális, a numpadot se nagyon veszi számításba, se semmi egyéb perifériát, amit esetleg közben használni szeretnél. Gépíróknak lett kifejlesztve.
    Értem én, hogy te sokat gépelsz, de más meg nem, és nekik nem ugyanaz az optimális.
    Nekem első sorban az NKRO miatt kell mechanikus billentyűzet, amúgy a scissoros régi ThinkPad billentyűzet gépelési érzetét részesíteném előnyben(persze full size preferenciával)... a Cherry Stream hasonló még - ha lenne magyar kiosztással, NKRO-val, instant get lenne...

  • PTM
    senior tag

    Ez egyébként tényleg egy komoly cikk. :R
    Engem messze nem foglalkoztat ez a téma ilyen mélységben, de adott részeket majd elolvasok belőle.

  • qqcqqc
    őstag

    Az első oldalon szerepel a 96 százalékos/Compact 1800 kivitel, Keychronnál még magyar is van belőle (V5 Max).

    Ez a V5 Max még árban sem rossz. Vezetékmenetesen, magyar kiosztással, cserélhető kapcsolókkal olcsóbb, mint Cherry. Mondjuk én megszoktam a fekete kapcsolókat, nem tudom milyen lehet az itt választható piros és barna hozzá képest.

  • Synthwave
    HÁZIGAZDA

    Mondjuk a numerikus részt szeretőknek megoldás az Cherry G80-1800-as "tömörített" megoldása, egy átlag billenyűzetnél rövidebb, de megvan rajta minden. Persze ebből sincs magyar, de a "DE" verzión minden gomb megvan.
    [link]

    Az első oldalon szerepel a 96 százalékos/Compact 1800 kivitel, Keychronnál még magyar is van belőle (V5 Max).

  • Synthwave
    HÁZIGAZDA

    "objektíven hatékonyabb, hogy ha a lehető legkevesebbet vagy egyáltalán nem mozdulsz el a home row-ról"
    Hosszú szöveg gépelésekor, semmi más esetben. Ugyanaz vonatkozik a lebegtetett csuklóra is - WASD-hez jobb egy csuklótámaszon pihenő csukló, és erősen gyanítom, hogy CAD-ezéshez, videószerkesztéshez vagy egyéb munkatevékenységhez se a gépelési tartás az ideális.

    "A nagykönyv nem a mit tekintünk szubjektíven normálisnak, hanem a nagykönyv."
    De kár is, hogy ilyen nem létezik, csak gépíráshoz(vagy ha van direkten a különböző PC-s használati módokhoz, linkeld plz)... de ahogy mára a mobiltelefonnak csak egy funkciója a telefonálás(nem is feltétlenül mindenkinek az elsődleges), kb. a billentyűzetnek is ugyanez a viszonya a hosszú szövegek gépelésével.

    "ha pont centerbe rakod magad előtt a billentyűzetet"
    Nem rakom pont centerbe a billentyűzetet, többnyire olyan helyzetben van, hogy a bal alkarom egyenes helyzetéhez a WASD/ASDF passzol, a jobbhoz pedig az egér. Nem 10 ujjal gépelek, hanem inkább 6-7-tel, így nem különösebben gond, ha gépeléskor a jobb kézfejem szöget zár be a billentyűzet vonalával(nem facsarom ki a jobb csuklóm, annak nem lenne jó vége). Ha tudom, hogy hoszabb szöveget fogok bevinni, akkor valamelyest(~5 centivel) inkább középre húzom a billentyűzetet.
    Tudom, hogy ez gépeléshez szuboptimális(legalább is a "nagykönyvi" gépelési tartáshoz képest), de minden máshoz viszont sokkal kényelmesebb.

    Visszatérve a "nagykönyvhöz"... Azt se felejtsük el, hogy attól is függ, milyen nyelven gépel az ember - a billentyűzet szabvány kiosztása, úgy az ANSI, mint az ISO, az angol nyelv gyakorisági statisztikái alapján van kialakítva, az összes többi nyelvi kiosztás annak egy erősen szuboptimális módosulata/kiterjesztése. Aki sokat gépel az angoltól eltérő nyelven, annak, - fogalmazzunk úgy - más gombok kopnak jobban a billentyűzetén...

    "Hosszú szöveg gépelésekor, semmi más esetben."

    Nem csak szöveg gépelésekor, hanem bármilyen munkánál előny, ha minden közvetlenül a nyugalmi állapotban lévő ujjaid körül van. Fiziológiailag is szerencsésebb, és gyorsabb is.

    Az meg teljesen evidencia, hogy nem játékról beszélünk (de amúgy ott is az a cél, hogy minél kevesebb ujj-/kézmozgás legyen, csak legfeljebb nem a home row-nál, hanem az alapbindjaid körül).

    "Ugyanaz vonatkozik a lebegtetett csuklóra is - WASD-hez jobb egy csuklótámaszon pihenő csukló"

    Ez benne van a játszós oldalon, és nem csak lebetegedett csuklóra igaz.

    "Aki sokat gépel az angoltól eltérő nyelven, annak, - fogalmazzunk úgy - más gombok kopnak jobban a billentyűzetén..."

    Elég sokat gépelek magyarul (is), napi rendszerességgel, a minimum tizenpárezer karakter megvan, szóval elhiheted, hogy tudom. Ebből élek. :)

  • Synthwave
    HÁZIGAZDA

    Szia csendes full size billt keresek, magyar gombokkal és világítással, maximum 20 ezerért, köszi!

    ;]




    ;]

  • Alaaf Pi
    őstag

    "objektíven hatékonyabb, hogy ha a lehető legkevesebbet vagy egyáltalán nem mozdulsz el a home row-ról"
    Hosszú szöveg gépelésekor, semmi más esetben. Ugyanaz vonatkozik a lebegtetett csuklóra is - WASD-hez jobb egy csuklótámaszon pihenő csukló, és erősen gyanítom, hogy CAD-ezéshez, videószerkesztéshez vagy egyéb munkatevékenységhez se a gépelési tartás az ideális.

    "A nagykönyv nem a mit tekintünk szubjektíven normálisnak, hanem a nagykönyv."
    De kár is, hogy ilyen nem létezik, csak gépíráshoz(vagy ha van direkten a különböző PC-s használati módokhoz, linkeld plz)... de ahogy mára a mobiltelefonnak csak egy funkciója a telefonálás(nem is feltétlenül mindenkinek az elsődleges), kb. a billentyűzetnek is ugyanez a viszonya a hosszú szövegek gépelésével.

    "ha pont centerbe rakod magad előtt a billentyűzetet"
    Nem rakom pont centerbe a billentyűzetet, többnyire olyan helyzetben van, hogy a bal alkarom egyenes helyzetéhez a WASD/ASDF passzol, a jobbhoz pedig az egér. Nem 10 ujjal gépelek, hanem inkább 6-7-tel, így nem különösebben gond, ha gépeléskor a jobb kézfejem szöget zár be a billentyűzet vonalával(nem facsarom ki a jobb csuklóm, annak nem lenne jó vége). Ha tudom, hogy hoszabb szöveget fogok bevinni, akkor valamelyest(~5 centivel) inkább középre húzom a billentyűzetet.
    Tudom, hogy ez gépeléshez szuboptimális(legalább is a "nagykönyvi" gépelési tartáshoz képest), de minden máshoz viszont sokkal kényelmesebb.

    Visszatérve a "nagykönyvhöz"... Azt se felejtsük el, hogy attól is függ, milyen nyelven gépel az ember - a billentyűzet szabvány kiosztása, úgy az ANSI, mint az ISO, az angol nyelv gyakorisági statisztikái alapján van kialakítva, az összes többi nyelvi kiosztás annak egy erősen szuboptimális módosulata/kiterjesztése. Aki sokat gépel az angoltól eltérő nyelven, annak, - fogalmazzunk úgy - más gombok kopnak jobban a billentyűzetén...

    "Visszatérve a "nagykönyvhöz"... Azt se felejtsük el, hogy attól is függ, milyen nyelven gépel az ember - a billentyűzet szabvány kiosztása, úgy az ANSI, mint az ISO, az angol nyelv gyakorisági statisztikái alapján van kialakítva, az összes többi nyelvi kiosztás annak egy erősen szuboptimális módosulata/kiterjesztése. Aki sokat gépel az angoltól eltérő nyelven, annak, - fogalmazzunk úgy - más gombok kopnak jobban a billentyűzetén..."

    Ezt kiemelném, mert fontos. És fokozom saját magammal, nekem a német klavi az ideális, angol rendszernyelvvel, és így magyarul írni. (Mínusz hosszú ö és ü). Ez megint nem ad nagykönyvi megoldást.

  • Kansas
    addikt

    <3

    -----------------------------------------

    (#1) Kansas: "elég széles ahhoz, hogy gyakorlatilag ne kelljen "terpesztenem" egy K10 vagy V6 mellett"

    Azért, gondolom, annyira nem széles, hogy az alkarjaid egyforma szögben dőljenek (csal legfeljebb ellentétes irányba), ha pont centerbe rakod magad előtt a billentyűzetet.

    "Szóval óvatosan azzal, mit tekintünk "normálisnak"...!"

    A nagykönyv nem a mit tekintünk szubjektíven normálisnak, hanem a nagykönyv.



    "Arról nem beszélve, hogy hiába kompakt a kis 60-65%-os méretű billentyűzet, de az emberek többsége nem szeret billentyűkombót használni arra, amire lehet dedikált billentyűt - persze ésszerű kereteken belül..."

    Nem csak kompakt darabokról szól az írás, de az objektíven hatékonyabb, hogy ha a lehető legkevesebbet vagy egyáltalán nem mozdulsz el a home row-ról. Nem preferenciákat vitat az írás, csak próbál jobb útra terelni, de ehhez persze gyakorlat kell, nem megy a dolog egyik napról a másikra.

    Aki meg nem hajlandó új, később meghálált irányba nyitni, az a régi mentén keres valamit, és ehhez bőséggel kap támpontokat.

    -----------------------------------------



    (#2) plömplöm: Most mér szólod le őket? Nagyon antihekkelnek, ilyenkor legalább négy kéz kell. :DDD

    "objektíven hatékonyabb, hogy ha a lehető legkevesebbet vagy egyáltalán nem mozdulsz el a home row-ról"
    Hosszú szöveg gépelésekor, semmi más esetben. Ugyanaz vonatkozik a lebegtetett csuklóra is - WASD-hez jobb egy csuklótámaszon pihenő csukló, és erősen gyanítom, hogy CAD-ezéshez, videószerkesztéshez vagy egyéb munkatevékenységhez se a gépelési tartás az ideális.

    "A nagykönyv nem a mit tekintünk szubjektíven normálisnak, hanem a nagykönyv."
    De kár is, hogy ilyen nem létezik, csak gépíráshoz(vagy ha van direkten a különböző PC-s használati módokhoz, linkeld plz)... de ahogy mára a mobiltelefonnak csak egy funkciója a telefonálás(nem is feltétlenül mindenkinek az elsődleges), kb. a billentyűzetnek is ugyanez a viszonya a hosszú szövegek gépelésével.

    "ha pont centerbe rakod magad előtt a billentyűzetet"
    Nem rakom pont centerbe a billentyűzetet, többnyire olyan helyzetben van, hogy a bal alkarom egyenes helyzetéhez a WASD/ASDF passzol, a jobbhoz pedig az egér. Nem 10 ujjal gépelek, hanem inkább 6-7-tel, így nem különösebben gond, ha gépeléskor a jobb kézfejem szöget zár be a billentyűzet vonalával(nem facsarom ki a jobb csuklóm, annak nem lenne jó vége). Ha tudom, hogy hoszabb szöveget fogok bevinni, akkor valamelyest(~5 centivel) inkább középre húzom a billentyűzetet.
    Tudom, hogy ez gépeléshez szuboptimális(legalább is a "nagykönyvi" gépelési tartáshoz képest), de minden máshoz viszont sokkal kényelmesebb.

    Visszatérve a "nagykönyvhöz"... Azt se felejtsük el, hogy attól is függ, milyen nyelven gépel az ember - a billentyűzet szabvány kiosztása, úgy az ANSI, mint az ISO, az angol nyelv gyakorisági statisztikái alapján van kialakítva, az összes többi nyelvi kiosztás annak egy erősen szuboptimális módosulata/kiterjesztése. Aki sokat gépel az angoltól eltérő nyelven, annak, - fogalmazzunk úgy - más gombok kopnak jobban a billentyűzetén...

  • qqcqqc
    őstag

    Mondjuk a numerikus részt szeretőknek megoldás az Cherry G80-1800-as "tömörített" megoldása, egy átlag billenyűzetnél rövidebb, de megvan rajta minden. Persze ebből sincs magyar, de a "DE" verzión minden gomb megvan.
    [link]

  • Alaaf Pi
    őstag

    Fantasztikus lett.
    Azt hiszem nekem még várni kell a tökéletes megoldásra:
    laptop klavi méret, mechanikus, numpaddel, pg up, dwn a kurzor nyilak felett, azok egy méretüek mindegyik, van helyi menü gomb, és a shift-nek, fn-nek, alt+gr-nek a hatásához külön led van megvilágítani az adott megfelelö karaktereket, amik akkor aktívak. Ja, csendes, taktilis, ISO megoldás.
    Optpmechanikus és hall kapcsolókat is lehet taktilisra gyártani, csak nem olyan egyszerü, na meg az egyéni beállítás miatt sok értelme nincs.

  • Csandi
    addikt

    Unikornis fehér hollóval kombinálva nem kéne? :D
    Dupla áron már van Keychron, az alatt csak ilyen Redragon és társai, amik nem épp csendesek, valódi kínálat inkább tripla áron van, és ott se feltétlenül kell minden ujjad a számba vételéhez...

    Azért írtam oda az ördög fejet mert szarkazmus volt, csak mindenki szó szerint ezzel az igénnyel jön a billes topicba.

  • Kansas
    addikt

    Szia csendes full size billt keresek, magyar gombokkal és világítással, maximum 20 ezerért, köszi!

    ;]

    Unikornis fehér hollóval kombinálva nem kéne? :D
    Dupla áron már van Keychron, az alatt csak ilyen Redragon és társai, amik nem épp csendesek, valódi kínálat inkább tripla áron van, és ott se feltétlenül kell minden ujjad a számba vételéhez...

  • PTM
    senior tag

    200%-os billentyűzet nincs? ahhoz jobban odaférnének ketten, amikor ők installálják a szekvenciát.

    Redragon K605. :)
    A Yodobashi Akibában láttam élőben, ez még ott is magára vonta a figyelmet.

  • Csandi
    addikt

    Szia csendes full size billt keresek, magyar gombokkal és világítással, maximum 20 ezerért, köszi!

    ;]

  • Synthwave
    HÁZIGAZDA

    kiváló összefoglaló. ezt úgy beköttetni és kiadni.

    <3

    -----------------------------------------

    (#1) Kansas: "elég széles ahhoz, hogy gyakorlatilag ne kelljen "terpesztenem" egy K10 vagy V6 mellett"

    Azért, gondolom, annyira nem széles, hogy az alkarjaid egyforma szögben dőljenek (csal legfeljebb ellentétes irányba), ha pont centerbe rakod magad előtt a billentyűzetet.

    "Szóval óvatosan azzal, mit tekintünk "normálisnak"...!"

    A nagykönyv nem a mit tekintünk szubjektíven normálisnak, hanem a nagykönyv.



    "Arról nem beszélve, hogy hiába kompakt a kis 60-65%-os méretű billentyűzet, de az emberek többsége nem szeret billentyűkombót használni arra, amire lehet dedikált billentyűt - persze ésszerű kereteken belül..."

    Nem csak kompakt darabokról szól az írás, de az objektíven hatékonyabb, hogy ha a lehető legkevesebbet vagy egyáltalán nem mozdulsz el a home row-ról. Nem preferenciákat vitat az írás, csak próbál jobb útra terelni, de ehhez persze gyakorlat kell, nem megy a dolog egyik napról a másikra.

    Aki meg nem hajlandó új, később meghálált irányba nyitni, az a régi mentén keres valamit, és ehhez bőséggel kap támpontokat.

    -----------------------------------------



    (#2) plömplöm: Most mér szólod le őket? Nagyon antihekkelnek, ilyenkor legalább négy kéz kell. :DDD

  • Kansas
    addikt

    "ujjaink a lehető legkevesebbet vagy egyáltalán ne mozduljanak el a home row-ról (ASDF JKLÉ), amely a nagykönyvben megírt, ideális használati mód lenne"
    Gépeléshez talán, játékhoz kevésbé(netezéshez, médiafogyasztáshoz pedig szinte egyáltalán nem), azt a "nagykönyvet" írógépekhez szabták.
    Én a magam részéről az időm relative kis részében kell gépeljek pár szónál többet, és szerencsére a vállam is elég széles ahhoz, hogy gyakorlatilag ne kelljen "terpesztenem" egy K10 vagy V6 mellett... amivel valószínűleg nem tartozok a többséghez, de azért vagyunk így elegen... és az se véletlen, hogy az elmúlt 30+ év billentyűzet-használata mellett, gépíró szülő gyerekeként se tanultam meg vakon gépelni - egyszerűen semmi szükségem nem volt rá, és most sincs.
    Szóval óvatosan azzal, mit tekintünk "normálisnak"...!
    Arról nem beszélve, hogy hiába kompakt a kis 60-65%-os méretű billentyűzet, de az emberek többsége nem szeret billentyűkombót használni arra, amire lehet dedikált billentyűt - persze ésszerű kereteken belül... de a 102-105 gombos billentyűzetekre se véletlenül kerültek fel a multimédia gombok, az hogy azóta javarészt lekerültek onnan, nem annyira annak köszönhető, hogy ne férnének el ott normál méretben, hanem inkább a 12-13"-es kis szubnotik elterjedése miatt, ahol rákényszerülnek a gyártók a kompakt kiosztásra, mert ha akarják, sincs több hely(míg pl az én 15.6"-os Legion-omra már vígan odafér, még ha kicsit zsúfolva is)

    Amúgy a cikk remek, sokkal jobb, mint a billentyűs ajánló topik indító posztja, szerintem egyben vagy akár téma szerint darabolva mehetne is a Tudástár-ba... :C

  • Kansas
    addikt

    Üdv!

    Talán valaki tud segíteni abban, hogy ez a bill kiosztást mégis hogyan nevezik, mert sehol sem találtam még gémer/mech.bill.-t aminél a "delete/end/page down" gomb KÖZVETLEN a nyilak felett lenne (bal kezes egeres usernél ezek kellenek játéknál)?

    Képtelen vagyok ezt használni már majd egy évtizede és már nem gyártják -.-

    https://assets.mmsrg.com/isr/166325/c1/-/pixelboxx-mss-72016711/fee_786_587_png/TRUST-Classicline-magyar-billenty%C5%B1zet-%2820628%29

    Nem hiszem, hogy ennek lenne külön neve, ez nem annyira szabványos, mint inkább csak egy kényszerű helyspórolási technika volt hogy odaférjen a hatos blokk fölé a három extra funkciógomb. nem is minden gyártónak volt hasonló... emlékeim szerint többnyire budget gyártók használták, mint a te példádban szereplő Trust is.

  • Clorf
    tag

    Üdv!

    Talán valaki tud segíteni abban, hogy ez a bill kiosztást mégis hogyan nevezik, mert sehol sem találtam még gémer/mech.bill.-t aminél a "delete/end/page down" gomb KÖZVETLEN a nyilak felett lenne (bal kezes egeres usernél ezek kellenek játéknál)?

    Képtelen vagyok ezt használni már majd egy évtizede és már nem gyártják -.-

    https://assets.mmsrg.com/isr/166325/c1/-/pixelboxx-mss-72016711/fee_786_587_png/TRUST-Classicline-magyar-billenty%C5%B1zet-%2820628%29

  • Kansas
    addikt

    "ujjaink a lehető legkevesebbet vagy egyáltalán ne mozduljanak el a home row-ról (ASDF JKLÉ), amely a nagykönyvben megírt, ideális használati mód lenne"
    Gépeléshez talán, játékhoz kevésbé(netezéshez, médiafogyasztáshoz pedig szinte egyáltalán nem), azt a "nagykönyvet" írógépekhez szabták.
    Én a magam részéről az időm relative kis részében kell gépeljek pár szónál többet, és szerencsére a vállam is elég széles ahhoz, hogy gyakorlatilag ne kelljen "terpesztenem" egy K10 vagy V6 mellett... amivel valószínűleg nem tartozok a többséghez, de azért vagyunk így elegen... és az se véletlen, hogy az elmúlt 30+ év billentyűzet-használata mellett, gépíró szülő gyerekeként se tanultam meg vakon gépelni - egyszerűen semmi szükségem nem volt rá, és most sincs.
    Szóval óvatosan azzal, mit tekintünk "normálisnak"...!
    Arról nem beszélve, hogy hiába kompakt a kis 60-65%-os méretű billentyűzet, de az emberek többsége nem szeret billentyűkombót használni arra, amire lehet dedikált billentyűt - persze ésszerű kereteken belül... de a 102-105 gombos billentyűzetekre se véletlenül kerültek fel a multimédia gombok, az hogy azóta javarészt lekerültek onnan, nem annyira annak köszönhető, hogy ne férnének el ott normál méretben, hanem inkább a 12-13"-es kis szubnotik elterjedése miatt, ahol rákényszerülnek a gyártók a kompakt kiosztásra, mert ha akarják, sincs több hely(míg pl az én 15.6"-os Legion-omra már vígan odafér, még ha kicsit zsúfolva is)

Új hozzászólás Aktív témák