Hirdetés

Aktív témák

  • Onadiar

    csendes tag

    Sziasztok!

    Azért nyitottam ezt a blogot mert részben kíváncsi vagyok, mi a tapasztalatotok ezen a téren! A másik pedig, hogy segíteni szeretnék azoknak az embereknek akik esetleg nem tudják mindezt, jó pár forintot meg spórolva, hisz egy "Számítástechnika" boltban elég hamar rávezetnek a drága új dolgokra hol ott nem mindig fontos a legújabbat megvenni véleményem szerint!

    Akkor kezdjük is el. A legelső, hogy tisztázzuk mi is az a kondenzátor.

    "Az elektromos töltés tárolására készített technikai eszközöket kondenzátornak (régies nevén „sűrítő”-nek) nevezzük. Minden kondenzátor legalább két párhuzamos vezető anyagból (fegyverzet), és a közöttük lévő szigetelő anyagból (dielektrikum) áll."

    Rendben akkor ezzel meg is vagyunk. A következő, hogyan is juthatunk hozzá. Legegyszerűbb módja ha elmegyünk egy Elektrotechnikai boltba és veszünk amilyen éppen kell nekünk vagy pedig van egy személyes kedvencem ami kicsit időigényesebb, de jó időtöltés. Én például Számítástechnikai boltokból szoktam elhozni a halott alaplapokat és abból szedem ki ami éppen kell, de általában csontig szétszedem, hisz nem lehet tudni mire lesz szükségem!

    Kettő kép a rossz lapokról, ezeket úgymond donornak szerzem:


    Elég sok jó alkatrész van rajtuk amiket később fel is használhatok.

    A következő képen pedig egy kis gyűjtemény az eddig leszedett és még nem felhasznált kondenzátorokról és egyéb alkatrészekről:

    Egy kondenzátor csere még nem 100%-os művelet, hogy egy rossz alaplap jó legyen, hisz nem biztos, hogy ez a baj vele, de néha elég látható jelei vannak a kondenzátor kisülésének!

    A képen látható, hogy fel vannak púposodva ez annak a jele, hogy "elfáradnak" a kondenzátorok! Ilyen esetben ki kell cserélni a kondenzátort és ha nincs más hibája az alaplapnak akkor már megy is! Néha érdemes jól megvizsgálni a lapunkat, hogy miért is nem indul mielőtt elvisszük a boltba ha nem szeretnénk otthagyni egy marék pénzt! Persze erre jó a garancia, de az nem mindig van és nem mindenkinek!

    Rendben ezzel is megvolnánk akkor kezdjünk bele egy alaplap javításába! Nekem sajnos most nincs itthon olyan lapom amit meg kellene javítani így egy megégett lapon mutatom meg a cserét. (Elnézést kérek emiatt)!

    A legelső dolog amire szükségünk van az egy "Forrasztó pisztoly", nekem egy régebbi darab van, de ez is tökéletes. Akinek nincs erről lenne szó, az ára is kb. ennyi!

    Az én mai alanyom egy LGA775-ös Asus P5LD2 SE alaplap aminek igaz nem a kondenzátor a hibája, de be lehet mutatni a cserét.

    Ezt a kondenzátort fogjuk lecserélni rajta:

    Első dolgunk hogy megnézzük az alaplap két oldalát és megnézzük hol van a kondenzátor kis lába amit felmelegítünk a "pisztollyal" ezáltal a cin elkezd olvadni és máris kiszedhetjük a "kondit"!

    A képen bejelöltem a kondenzátor két lábát amit majd melegítenünk kell:

    Most jön az a rész amikor szépen megfogjuk a kondenzátort (én sajnos nem tudtam a képen megfogni a fényképező miatt). A forrasztóval elkezdjük melegíteni mind a két lábat hogy egy picit puhuljon majd váltogatva mindig egyet melegítünk, közben elkezdjük lassan húzni a kondenzátort (nem erősen, érezni fogjuk amikor enged a cin) amikor érezzük, hogy az egyik oldal már jön kifelé akkor másikat is melegítsük, hogy egyszerre távozzon a két láb. Ha ügyesen csinálod 1-2 pillanat az egész! Figyeljünk oda, hogy szépen szedjük le vagyis ne maszatoljuk össze az alaplap hátoldalát a cinnel!

    Elnézést a kép minőségéért, de lemerült a fényképező a telefon meg .... :

    Ilyenkor jön az, hogy keresünk egy ugyan ilyen kondenzátort. Az én esetemben ez "6,3V 1500μF". A kinézetet én sose szoktam nézni csak nagyjából, hogy normálisan elférjen. Ha megtaláltuk a jó kondenzátorok között a nekünk kellőt akkor jöhet a vissza helyezés. Ebben az esetben figyelni kell a "Pozitív és a Negatív pontra". Ez nagyon egyszerű a kondenzátoron és az alaplapon is jelölve van!


    A fehér csík mentén lévő lábacska a negatív a sötét pedig a pozitív! Az alaplapra is így kell vissza rakni, hogy a fehér csík (a megjelölt negatív pólus) az alapon lévő egyező jelzésű negatív helyre kerüljön!

    A vissza helyezés nagyon egyszerű, miután megvannak a pólusok, egyszerűen csak a kis "lyukakba helyezzük a lábakat és szépen elkezdjük ismét melegíteni a lap hátoldalán a két kis "lyukat" és lassan elkezd befelé csúszni a "kondi". Egy ilyen művelet kb. olyan 5 percbe kerül és meg lehet spórolni vele egy kis pénzt. Ez a technika tápoknál, videokártyáknál és már elektrotechnika eszközöknél is használható!

    Remélem segítettem és nem írtam el semmit, amint közzéteszem újra el is olvasom. :-) További szép napot és jó szerelést mindenkinek!

    Amiben tudok segítek! Csak kérdezz bátran!

  • EczkE

    addikt

    Fórumba nem nyitunk direkt topikot. Írj személyes bejegyzést. Ezt zárni fogja egy moderátor.

    Asszem mindenféleképpen!

  • tigerscorpio

    aktív tag

    válasz Onadiar #1 üzenetére

    Köszönöm,segített :)
    :R

    " A Pokol Üres, mert Minden Ördög a Felszinen Van" ****Eladó cuccaim a az adatlapom/honlap link alatt****

Aktív témák