Hirdetés
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Computex 2026: Kezünkben az Asus visszatérő androidos táblagépe
- Nyáron hozza a Steam Machine-t és a Frame-et a Valve
- Computex 2026: FSP gépházak professzionális és otthoni környezetbe
- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- Computex 2026: áradás a Noctuánál
- Hobby elektronika
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- Milyen széket vegyek?
- Nem kell még temetni: 2 éves órajelcsúcsot döntöttek meg Raptor Lake-kel
-
Fórumok
PROHARDVER! - hardver fórumok
Notebookok TV & Audió Digitális fényképezés Alaplapok, chipsetek, memóriák Processzorok, tuning Hűtés, házak, tápok, modding Videokártyák Monitorok Adattárolás Multimédia, életmód, 3D nyomtatás Nyomtatók, szkennerek Tabletek, E-bookok PC, mini PC, barebone, szerver Beviteli eszközök Egyéb hardverek PROHARDVER! BlogokMobilarena - mobil fórumok
Okostelefonok Mobiltelefonok Okosórák Autó+mobil Üzlet és Szolgáltatások Mobilalkalmazások Tartozékok, egyebek Mobilarena blogokIT café - infotech fórumok
Infotech Hálózat, szolgáltatók OS, alkalmazások SzoftverfejlesztésGAMEPOD - játék fórumok
PC játékok Konzol játékok MobiljátékokLOGOUT - lépj ki, lépj be!
LOGOUT reakciók Monologoszféra FototrendFÁRADT GŐZ - közösségi tér szinte bármiről
Tudomány, oktatás Sport, életmód, utazás, egészség Kultúra, művészet, média Gazdaság, jog Technika, hobbi, otthon Társadalom, közélet Egyéb Lokál PROHARDVER! interaktív
Új hozzászólás Aktív témák
-
HELLAFLUSH
őstag
-
hcl
titán
Az Intel procikat meg a 80-as években IBM mainframeken tervezték (szimulációk, layout gyártás, stb.)
-
ben2
aktív tag
-
bteebi
veterán
Valóban ez a szerkezet így önmagában már csupán egy technológia-történeti relikvia. Ennél fogva az értéke is csupán eszmei. Talán olyan valaki veheti ezt meg akinek nem csak a szükséges pénze van meg hozzá hanem elég szabad helye is ahol ezután kerülgetheti az egészet ahova letelepítették.
Ha nekem lenne ilyesmi akkor valószínűleg egy múzeumnak vagy egy ezzel a területtel foglalkozó állandó kiállításnak adományoznám.Wozniak pl. megvehetné.
Annak még értelme is lenne. -
hcl
titán
Meg ez kicsi is, egyszekrényes

-
hcl
titán
És akkor ehhez még nincs gondolom storage. Az mellé még egy nem kis tétel

@Tomcat : Vannak múzeumok, ahol ilyesmit üzemeltetnek. Kapcsolódó a Connections Museum is, ahol meg régi telefonközpontokat. Ilyen 100 éveseket is.
-
Tomcat
őstag
Valóban ez a szerkezet így önmagában már csupán egy technológia-történeti relikvia. Ennél fogva az értéke is csupán eszmei. Talán olyan valaki veheti ezt meg akinek nem csak a szükséges pénze van meg hozzá hanem elég szabad helye is ahol ezután kerülgetheti az egészet ahova letelepítették.
Ha nekem lenne ilyesmi akkor valószínűleg egy múzeumnak vagy egy ezzel a területtel foglalkozó állandó kiállításnak adományoznám. -
ViZion
félisten
foxpost automatába mennyi lenne? fox díjat megfelezzük?
-
bteebi
veterán
Reális. Brutál fejlődés volt gyakorlatilag folyamatosan. Talán pont 25 éve vettünk egy már GHz fölötti, konkrétan 1,2 GHz-es (Tualatin) Celeront, abban 44 millió tranzisztor volt. 130 nm-es gyártástechnológiával gyártották, ami akkor jobb volt, mint a korai Willamette P4-ek 180-a.
Ezzel szemben egy Ryzen 7 9800X3D-ben 8,3 milliárd tranzisztor van (csak a 8 Zen mag), plusz 3,4 milliárd az I/O die. Ez a 8 magos proci összességében tehát 188 vagy 266 egymagos Tualatin Celeronnak feleltethető meg... és 4949 vagy 6973 db ilyen DEC Alpha 21064 magnak
, ami 750 nm-es gyártástechnológiával készült, és 1,68 millió tranzisztort tartalmaz.Érdemes összevetni az Intel 1972-ben, 10 mikronos (század milliméter, kb. 1/7 hajszálvastagság 54 éve!
) gyártástechnológiával készült, 500-800 kHz-es 8008-as CPU-jának 3500 tranzisztorával.
Ami szintén egy technológiai csoda volt a maga idejében. -
V.Milán
aktív tag
Ahogy fentebb levezették, egy tőle 11 évvel később (2000s) gép már valószínűleg porban hagyná, szóval kiállítási darabnál többként nem nagyon lehet használni.
-
Fecogame
veterán
Ez egy mai középkategóriás géphez képest mennyivel erősebb/gyengébb?
Közben megkérdeztem a Geminit, és kb 100x gyorsabb (AMD RX6600 + AM Ryzen 5500 + 32GB DDR4) a mai PC.
-
Gdi
senior tag
Kis kiegészítés: szintén a Gemini szerint egy PE elvileg 150 MFLOPS peaket tudott (ami ugye 150 MHz), de a gyakorlatban ez 5-20 MFLOPS teljesítményt jelentett. Ha meg ezt szorozzuk fel 512-vel, akkor még jó esetben is épphogy elérnénk a GFLOPS-ot... az meg nagyon vékonyka.
Valószínűleg kevés fps-sel (1-2) talán még így is működne a dolog, de vagy igen, vagy nem. A számítás nagyon elméleti.Bár a cikkben szereplő Cray (1/4-e a max. kiépítésnek) 1996-os, de eredetileg talán 1993-tól létezik. Ha meg belegondolunk abba, hogy ez a konfig akkor az európai csúcs volt (és a 22. a világon), és 11 évvel később pedig léteztek olyan mezei PC-k, amik akár tudták futtatni a Krájziszt... hát az egészen félelmetes.
A mai EFLOPS-os szuperszámítógépeknél persze (névlegesen) csak az lehetne a kérdés, hogy hány párhuzamos játékot tudnának futtatni 8K-ban 500 fps-sel.
(Amúgy valószínűleg meglepően keveset.)Na látod, ezért ilyen drága a
nand meg a dram,hardver... még az ilyen régi is
-
bteebi
veterán
Ha nagyon sok pénzem lenne, akkor leginkább befektetési jelleggel megvenném. 10-20 év múlva minden bizonnyal még többet fog érni, már ha jó állapotban fennmarad. Az valahol vicces amúgy, hogy gyakorlatilag semmilyen potenciális vásárló (néhány programozót meg Bitcoin Billionairet leszámítva) nem tudná arra használni, amire amúgy való.

#1: Bár a kérdés poén, de a felvetése érdekes. Natívban nyilván nem, egyébként meg értelmezés kérdése. A Gemini szerint az eredeti Crysis futtatásához 1080p-ben stabil 60 fps-sel nagyjából 300-400 GFLOPS teljesítményű GPU és nagyjából 40-50 GFLOPS-ra képes CPU-ra van szükség. A Cray T3D elvben 2048 számolási egységig (processing element, PE) skálázódott, és úgy tudott elvben 307,2 GFLOPS peaket. Gyengébb, mint hittem volna, de tulajdonképp 1/3 TFLOPS 30 éve egyáltalán nem volt rossz, sőt!
Ami a cikkben szerepel, az egy 512 processzoros (PE-s?) kiépítés, tehát az elvben 76,8 GFLOPS körüli peaket tudhat. De 20 fps-sel 720p-ben, low grafikával valószínűleg működhetne a dolog. 720p-ben 2,25-öd annyi pixel van, a 20 fps a 60-nak a harmada, szóval a 3-400 GFLOPS kapásból leesne kb. 50-60-ra. És akkor még a High→Low grafikai beállítás igen jelentős nyereségét nem is vettük figyelembe
, már amennyiben a Gemini High/Ultra beállításhoz számolt eredetileg.Kis kiegészítés: szintén a Gemini szerint egy PE elvileg 150 MFLOPS peaket tudott (ami ugye 150 MHz), de a gyakorlatban ez 5-20 MFLOPS teljesítményt jelentett. Ha meg ezt szorozzuk fel 512-vel, akkor még jó esetben is épphogy elérnénk a GFLOPS-ot... az meg nagyon vékonyka.
Valószínűleg kevés fps-sel (1-2) talán még így is működne a dolog, de vagy igen, vagy nem. A számítás nagyon elméleti.Bár a cikkben szereplő Cray (1/4-e a max. kiépítésnek) 1996-os, de eredetileg talán 1993-tól létezik. Ha meg belegondolunk abba, hogy ez a konfig akkor az európai csúcs volt (és a 22. a világon), és 11 évvel később pedig léteztek olyan mezei PC-k, amik akár tudták futtatni a Krájziszt... hát az egészen félelmetes.
A mai EFLOPS-os szuperszámítógépeknél persze (névlegesen) csak az lehetne a kérdés, hogy hány párhuzamos játékot tudnának futtatni 8K-ban 500 fps-sel.
(Amúgy valószínűleg meglepően keveset.) -
bteebi
veterán
Ha nagyon sok pénzem lenne, akkor leginkább befektetési jelleggel megvenném. 10-20 év múlva minden bizonnyal még többet fog érni, már ha jó állapotban fennmarad. Az valahol vicces amúgy, hogy gyakorlatilag semmilyen potenciális vásárló (néhány programozót meg Bitcoin Billionairet leszámítva) nem tudná arra használni, amire amúgy való.

#1: Bár a kérdés poén, de a felvetése érdekes. Natívban nyilván nem, egyébként meg értelmezés kérdése. A Gemini szerint az eredeti Crysis futtatásához 1080p-ben stabil 60 fps-sel nagyjából 300-400 GFLOPS teljesítményű GPU és nagyjából 40-50 GFLOPS-ra képes CPU-ra van szükség. A Cray T3D elvben 2048 számolási egységig (processing element, PE) skálázódott, és úgy tudott elvben 307,2 GFLOPS peaket. Gyengébb, mint hittem volna, de tulajdonképp 1/3 TFLOPS 30 éve egyáltalán nem volt rossz, sőt!
Ami a cikkben szerepel, az egy 512 processzoros (PE-s?) kiépítés, tehát az elvben 76,8 GFLOPS körüli peaket tudhat. De 20 fps-sel 720p-ben, low grafikával valószínűleg működhetne a dolog. 720p-ben 2,25-öd annyi pixel van, a 20 fps a 60-nak a harmada, szóval a 3-400 GFLOPS kapásból leesne kb. 50-60-ra. És akkor még a High→Low grafikai beállítás igen jelentős nyereségét nem is vettük figyelembe
, már amennyiben a Gemini High/Ultra beállításhoz számolt eredetileg. -
Gdi
senior tag
-
Samott
addikt
Crysis fut rajta?
Új hozzászólás Aktív témák
-
Fórumok
PROHARDVER! - hardver fórumok
Notebookok TV & Audió Digitális fényképezés Alaplapok, chipsetek, memóriák Processzorok, tuning Hűtés, házak, tápok, modding Videokártyák Monitorok Adattárolás Multimédia, életmód, 3D nyomtatás Nyomtatók, szkennerek Tabletek, E-bookok PC, mini PC, barebone, szerver Beviteli eszközök Egyéb hardverek PROHARDVER! BlogokMobilarena - mobil fórumok
Okostelefonok Mobiltelefonok Okosórák Autó+mobil Üzlet és Szolgáltatások Mobilalkalmazások Tartozékok, egyebek Mobilarena blogokIT café - infotech fórumok
Infotech Hálózat, szolgáltatók OS, alkalmazások SzoftverfejlesztésGAMEPOD - játék fórumok
PC játékok Konzol játékok MobiljátékokLOGOUT - lépj ki, lépj be!
LOGOUT reakciók Monologoszféra FototrendFÁRADT GŐZ - közösségi tér szinte bármiről
Tudomány, oktatás Sport, életmód, utazás, egészség Kultúra, művészet, média Gazdaság, jog Technika, hobbi, otthon Társadalom, közélet Egyéb Lokál PROHARDVER! interaktív
- Vicces képek
- Windows 11
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Poco X8 Pro Max - nem kell ide sem bank, sem akkubank
- Samsung Galaxy A54 - türelemjáték
- Elektromos autók - motorok
- Fotók, videók mobillal
- Augusztusban jön a The Sinking City 2, már tölthető a steames demó
- Anglia - élmények, tapasztalatok
- További aktív témák...
- GamerPC - R5 5600X, RX 6800 16gb, 16gb RAM
- Abstrakt Design PC - NZXT, Z490, i7-10700f, 16Gb, RTX 2070, 1Tb SSD - Windows 11
- Izmos AM5 Gamer : AMD 7600X / Rx 6900Xt 16gb / 1Tb Nvme / ARGB
- GAMER PC ELADÓ RTX 3070 Ti + Ryzen 5 5600X
- ÚJ 4K 15.GEN CORE I5 225F ULTRA GAMER PC 32Gb DDR5 1TB SSD RTX 5060Ti 16GB H810M-X 650W-TÁP 2ÉV GAR!
- Mini Pc HP ProDesk 600 G4 / EliteDesk 800 G5 // 6-9. gen // i3 / i5
- Konzol felvásárlás!! Playstation 5, Playstation 5 Pro
- Telefon felvásárlás!! Samsung Galaxy S25, Samsung Galaxy S25 Plus, Samsung Galaxy S25 Ultra
- Azonnali készpénzes Intel i5 i7 i9 8xxx 9xxx processzor felvásárlás személyesen / csomagküldés
- AKCIÓ! Sony PlayStation 4 PRO 1TB fekete játékkonzol extra játákok garanciával hibátlan működés
Állásajánlatok
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft.
Város: Budapest
Cég: aiMotive Kft.
Város: Budapest
Annak még értelme is lenne.

, ami 750 nm-es gyártástechnológiával készült, és 1,68 millió tranzisztort tartalmaz.
Ami szintén egy technológiai csoda volt a maga idejében.
Valószínűleg kevés fps-sel (1-2) talán még így is működne a dolog, de vagy igen, vagy nem. A számítás nagyon elméleti.


