Hirdetés

Aktív témák

  • Slax

    senior tag

    Csak tudnám, minek. Asszem, a csordaszellem rám is hat. De nem kell aggódni, a szolgálati könyvemet sem vezetem éppen naprakészen, ez sem lesz minden nap vezetve. :DDD

    ''mit csinálsz? megmondod a gépnek: MŰ-HOLD-VEVŐ!! NEM ÉRTED?! MŰ-HOLD-VEVŐ!!'' by escie '' Fáznak a bitek, a kihűlt adatok egymáshoz bújnak... by LAN Sianis megtömött egy pónit

  • Slax

    senior tag

    Egy hét eseményei. Csak az elmúlt a hété, mivel marhára nincs kedvem az egész szolgálati könyvet beírni, és abból is csak ez a hét hiányzik. Holnap meg kellene írni, mielőtt valamelyik főnök erre jár megint, és ellenőrzi. A héten mákom volt, egyszer sem kérte senki, ha kérték volna, hm, na akkor van gáz. Szóval.
    Pénteken szivattyútelepi és gépészeti kiértékelő. Szivattyúkezelői végzettségem is van, és ráadásul gépkezelő is vagyok. Gátőri öltönyös parti.
    Hétfőn gátőri kiértékelő a Központban. Hurrá, gátőri öltöny kötelező megen.
    Kedden személyi lapos, árvédelmi raktáros, és vízkárelhárítási raktár leltár.
    Szerdán egy kolléga temetésén részvétel. Nem ismertem nagyon, de elég indok a számomra, hogy Vízügyes volt. Sokan voltunk Vízügyesek jelen.
    Csütörtökön állóeszköz leltár. Ez hülyeség, mert minden állóeszközöm mozog. Mivel ez azt jelenti hogy ellenőrizték, hogy még meg van e a TZ-4K-14b kistraki mindenével, az Aebi Combicut 66 kaszagép, a HQ240R cserjéző. Meg volt. :DDD

    [ Szerkesztve ]

    ''mit csinálsz? megmondod a gépnek: MŰ-HOLD-VEVŐ!! NEM ÉRTED?! MŰ-HOLD-VEVŐ!!'' by escie '' Fáznak a bitek, a kihűlt adatok egymáshoz bújnak... by LAN Sianis megtömött egy pónit

  • Slax

    senior tag

    Ja igen. A magánéletemet igyekszem majd nem az orrára kötni mindenkinek. ;] Szal megpróbálom csak és kizárólag a munkámat itt nyilvánossá tenni. Nem lesz izgalmas, de erről az életstílusról, életvitelről, munkáról a neten fellelhető használható anyagok száma közelít a nullához. Ez sem lesz használható, de legalább szól róla, a mindennapokról, amit nem lát senki, mivel egyedül látjuk el a feladatainkat, 10-20 km hosszú gátőrjárásainkban. Ám lassan elmesélek mindent. Asszem a lassan kulcsszó lesz. :B
    Jut eszembe. Új rádiókat kapunk majd nemsokára, amik az EDR rendszert használják. Kíváncsi vagyok, mert a mostani URH hálózatunk elég tré manapság, a rádiók nehezek, az akkuk gyengék, stb. Vajh az újak miben jelentenek előre lépést?

    [ Szerkesztve ]

    ''mit csinálsz? megmondod a gépnek: MŰ-HOLD-VEVŐ!! NEM ÉRTED?! MŰ-HOLD-VEVŐ!!'' by escie '' Fáznak a bitek, a kihűlt adatok egymáshoz bújnak... by LAN Sianis megtömött egy pónit

  • Slax

    senior tag

    Holnap, remélem, megcsinálják a műhelyben a kistraki bal első kerekének a bilincsét. Délután visszakerül hozzám, felrakom, beállítom, kicsit megzavargatom a töltésen, mert hétfőn már közel 1-1.5 tonnát már el is kell hoznom vele betonoszlop formájában. 15x15x200-as méretű oszlopok, 10-12 darab. Birtokhatár kőnek ássuk majd le őket, mert ezt traktorral vagy kombájnnal nem lehet a gép károsodása nélkül kinyomni. Pedig megpróbálják majd. De hogy a fenébe nem lehet felfogni, hogy elsőrendű árvízvédelmi fővédvonal mentett oldalán, a gát lábától (töltéslábtól) számított 10 méteres előtérben nem lehet mást, csak és kizárólag gyepgazdálkodást folytatni. Kiváltképp, ha Vízügy már kisajátította azt a területet, tehát állam bácsié, nem közterület, amit csak úgy megművelhet akárki. Na ez még a másik. Rengetegen nem tudják, hogy a gát nem közterület. A gát nem önkormányzaté, vagy bármilyen jogi vagy magán személyé. De a 10 méteres előtér lehet más személy tulajdonában, aki viszont csak gyepgazdálkodást folytathat rajta, vagy járóutat tarthat fent rajta. Nem művelheti szántóföldként, fát, erdőt nem telepíthet oda, kutat nem áshat, vagy furathat oda, házat, vagy más stabil alapú épületet nem építhet oda, mert a gyökérzet, illetve a földmunkák nagy mértékben gyengíti a gát altalaját, alapját, ezáltal védképességét. De pontosítsunk. Elsőrendű árvízvédelmi fővédvonalról beszélünk, nem nyári gátról, lokalizációs vonalról, sötöbö.

    ''mit csinálsz? megmondod a gépnek: MŰ-HOLD-VEVŐ!! NEM ÉRTED?! MŰ-HOLD-VEVŐ!!'' by escie '' Fáznak a bitek, a kihűlt adatok egymáshoz bújnak... by LAN Sianis megtömött egy pónit

  • Slax

    senior tag

    Ma, egyelőre, úgy néz ki, semmi céges meló nem lesz. :DDD Ha ide nem számítjuk, hogy a gátőrház kihűlt, és ma mindent kifűtök. Ugyanis szolgálati lakásban lakom, nincs aktív központi fűtés, ha nem két nagy és egy kicsi cserépkályha, valamint egy kandalló hivatott kifűteni a közel 90 négyzetmétert 2.2 belmagassággal (egy fal híján mindenhol 50-es főfalak vannak). Ez kb 1.5-2 óra munkát, egy nagy talicska fát jelent. Bár azt még nem mondanám, hogy hideg van bent (16.5 fok), csak hűvös. Ha sikerül felvinni 19 fokra, fülig fog érni a szám. És ez nem fog változni még előreláthatólag kb 2-3 éven belül. Ugyanis a vezérkar úgy döntött, mégsem adják el a gátőrházat nekem most (azaz jövőre), hanem 2-3 éven belül ne számítsak rá. Nagyon hepi voltam, de várok. Egyrészt ennyi, illetve majd annyi, pénzért ekkora házat, ekkora földterülettel ilyen helyen és állapotban tuti nem tudnék venni. Másrészt mert ha megvenném is, maradnék gátőr. Nem a fizu miatt (62-65k/hó, mivel kb 3-4k albérleti díjat lefognak, de nem is sírok miatta), hanem mert szeretem ezt csinálni, remélem halálomig sikerül is. De mivel nem adják el egyhamar, így nem tudok költeni fűtéskorszerűsítésre (de megmarad az állásom). Illetve tudnék, de az túl bonyolult folyamat (igazgatósági engedélyek, megállapodások, stb). Így marad a fabeszerzés, vágás, rakás, majd a tárolóból minden nap talicskányit behordani, 2-3 naponta majd egy talicskányi hamut kihordani, kályhák környékét takarítani, mert nem nézhet ki úgy, mint szeméttelep. És mindezt nap mint nap, -24 fokban is (szerencsére akkor csak be kell hozni, ilyenkor, a gyengébb időben (kint még plusz van) vágom össze koronggal és lánccal) azért, hogy idebent ne +13-14 fok legyen (egyszer fordult elő, két három éjszaka, már kb 6-8 éve, hogy -20 fok alatt volt egész éjszaka a hőmérő) reggel a házban télen, hanem 16-17 fok körül (ha sikerül 18-19 fok akkor jó vagyok). De már hozzászoktam. Ha központi fűtéses helyre megyek (rokonság, cég, sötöbö) télen, akkor ahol 21-23 fok van, ott én izzadok, és kényelmetlenül érzem magam. Ez van. Egyszer talán lesz jobb is, de rosszabb biztosan.

    [ Szerkesztve ]

    ''mit csinálsz? megmondod a gépnek: MŰ-HOLD-VEVŐ!! NEM ÉRTED?! MŰ-HOLD-VEVŐ!!'' by escie '' Fáznak a bitek, a kihűlt adatok egymáshoz bújnak... by LAN Sianis megtömött egy pónit

  • Slax

    senior tag

    Tegnapi nap elég csendben telt el. Elmentem szakaszbejárásra, végignéztem az összes zsilipet, sorompót, hidat, duzzasztót, fenéklépcsőt, betonplaccot. Minden rendben volt, a sorompókat nem piszkálták, bár két zsilipben rengeteg iszapot vettem észre (van előnye az alacsony vízszintnek is). Tegnap megkaptam végre a kistraki kijavított alkatrészét, a tengely bilincset, ma fel is raktam a helyére. Holnap már visszük is a betonoszlopokat a helyükre. Ma neki is láttam a tegnap megnézett zsilipek egyikét kiiszapolni. Jó buli, és milyen szag! A zsilip vízoldali csapóajtaja feliszapolódva, kitisztítva. A kivezető csatorna iszappal tele, itt iszap nélkül. Bizony, van már pár éve, hogy utoljára így ki lett volna takarítva. Télen be van fagyva az iszap, akkor azért, tavasszal víz alatt van, a csapadék miatt, nyáron a vízvisszatartás miatt van víz alatt. Most halastavat töltenek fel a csatorna egy fentebbi részén a csatorna vizéből, így ide nem jut, ezért alacsony a vízszint. Nincs kaszálási idény, elmúlt a bejárási szezon is, és mivel közmunkásom nincs, ezért ki is használom a lehetőséget gyorsba.

    ''mit csinálsz? megmondod a gépnek: MŰ-HOLD-VEVŐ!! NEM ÉRTED?! MŰ-HOLD-VEVŐ!!'' by escie '' Fáznak a bitek, a kihűlt adatok egymáshoz bújnak... by LAN Sianis megtömött egy pónit

  • Slax

    senior tag

    Vajh hova a fenébe hánytam el a gépüzem naplókat? Mivel idebent nem találtam, valszeg Kagome utasterében hányódik valahol. Ezek, a szolgálati könyvemmel ellentétben, naprakészek, mert ha nem az lenne, egy ellenőrzésnél (pölö ISO revizorok), tényleg a fejemet veszik. Mindjárt előtúrom, mert holnap nem árt, ha nálam van, szintén ez okból.

    ''mit csinálsz? megmondod a gépnek: MŰ-HOLD-VEVŐ!! NEM ÉRTED?! MŰ-HOLD-VEVŐ!!'' by escie '' Fáznak a bitek, a kihűlt adatok egymáshoz bújnak... by LAN Sianis megtömött egy pónit

  • Slax

    senior tag

    Reggel 6.30 körül szándékoztam indulni a kistrakival a betonoszlopokért. Ez nem egészen így sikerült. Ugyanis előtte egy kicsivel beindítottam, hogy a motor melegedjen, a motorolaj eljusson a helyére. De nem vettem számításba a legutolsó mosás esetleges negatív hatását. Valszeg a magasnyomású mosó pisztolyát túl közel vittem az üzemanyagtartály sapkájához, így némi víz jutott a tankba, majd onnan az üzemanyag vezetékbe. És bizony az éjszakai hidegben belefagyott, finom kis jégdugót alkotva. A pár percnyi ketyegés a jégdugó alól elitta a gázolajat, így leállt a járgány. Majd jött az arrébb vontatás Kagoméval (az Ignisem neve rendszám után), szétszedés, forró vízzel locsolgatása a vezetéknek a jégdugó kiolvasztásához, majd összeszerelés, légtelenítés, beindítás, légbuborék miatti leállás, újbóli légtelenítése az üzemanyagvezetéknek, újbóli indítás, és végre mehettem. Jah, és ehhez -2 fok volt, melegebb és világosabb, mint mikor legutóbb így jártam (pár éve télen, tolólapozni kellett volna a havat hajnali 4.30 tájában -13 fok körüli hidegben, baromi sötétben, hogy a család többi tagja el tudjon menni melózni). Akkor még ennyire sem röhögtem. Nah a lényeg, hogy 7 óra helyett 7.15 körül ott is voltam, gyorsba felrakták a köveket, aztán már téptem is kemény köbö 10 km/h sebességgel a gáton a munkaterületre. Ahol aztán gyorsan leszórtuk a már kiásott helyükre az oszlopokat, a többinek meg gyorsba megástuk a kitűzött helyekre a lyukakat, aztán oda is leraktuk a maradékot. És ekkor elkezdett szemetelni az eső. Teljes 16 km/h elkezdtem repeszteni hazafelé a kistrakival, de a megázást nem sikerült elkerülni teljesen.
    Még hozzáfűzném, hogy mivel tegnap nem volt időm befejezi a zsilip iszapolását, így a szomszéd őrjárás gátőrétől kaptam kölcsön két közmunkást az iszapolás befejezésére. Egész jól megcsinálták a vízoldalt, és a mentett oldal is tisztább, mint volt.

    [ Szerkesztve ]

    ''mit csinálsz? megmondod a gépnek: MŰ-HOLD-VEVŐ!! NEM ÉRTED?! MŰ-HOLD-VEVŐ!!'' by escie '' Fáznak a bitek, a kihűlt adatok egymáshoz bújnak... by LAN Sianis megtömött egy pónit

  • Slax

    senior tag

    Mára szabit kértem. Tegnap meló közben hívott az áramszolgáltató, hogy holnap (vagyis ma) jönnének ellenőrizni a vezérelt fogyasztásmérőmet. Jó, jöjjenek. Ugyanis pár hete bejelentettem, hogy szvsz irreálisan nagy a fogyasztásom a bojlerórán, mert tavaly 300-400 kwh volt egy hónapban, ebben az évben ez 500 kwh körül van egy hónapban (jobban mondva 500 és 1200 kwh között mozog). No, kijöttek, és elkezdték bemérni. Kiderült, hogy tényleg elromlott. Lecserélték egy szép újra, remélem ez már jól fog működni. A régit elküldik szakértői vizsgálatra, és ha szerintük a készülék meghibásodott, akkor jó, ha meg nem (belefér valamilyen tűréshatárba, vagy bármi más ok), akkor ki kell csengetnem majd 18k-t az ellenőrzésre, és az óracserére. Most megyek, meg kell itatnom Kagomét, beugrok a városba csövet venni a vízhűtésem átcsövezéséhez, ilyesmi. Ez nem is kapcsolódik a munkámhoz. :Y

    [ Szerkesztve ]

    ''mit csinálsz? megmondod a gépnek: MŰ-HOLD-VEVŐ!! NEM ÉRTED?! MŰ-HOLD-VEVŐ!!'' by escie '' Fáznak a bitek, a kihűlt adatok egymáshoz bújnak... by LAN Sianis megtömött egy pónit

  • Slax

    senior tag

    A mai nap csendben telik. Voltam szakaszbejáráson, minden a helyén volt. Egy kisebb zsilipből is kidobáltam az iszapot, így mindegyik tisztán, üzemképesen várja a tavaszt. A gát egy szakaszán mintha valaki járkálna autóval. Mondjuk nem csoda, pár hónapja egy régi, inkább dísznek ott levő sorompót valakik megszüntettek (szal elvitték). Van tippem, ki az. Vadászok, vagy inkább úgy fogalmazzak, orv vadászok? Sajna ezt nem tudom kideríteni, mert én már csak a nyomokat találom. De egyszer elcsípem őket. Őszintén szólva, teszek rá, hogy orvul, vagy engedéllyel lövöldözik valaki az állatokra (egyiknek sem látom értelmét, de ez lényegtelen). Engem az érdekel, hogy azokkal a rohadt terepjárókkal járják a gátat széjjel. Leszarják, hogy a gátkorona és a rézsű fel van ázva, csúsznak másznak kaparnak az öszkerékkel, olyan nyomokat csinálva, hogy amikor az időjárás engedi (legkésőbb tavasszal), pár napba beletelik, mire kisimogatom a koronát megint.

    ''mit csinálsz? megmondod a gépnek: MŰ-HOLD-VEVŐ!! NEM ÉRTED?! MŰ-HOLD-VEVŐ!!'' by escie '' Fáznak a bitek, a kihűlt adatok egymáshoz bújnak... by LAN Sianis megtömött egy pónit

  • Slax

    senior tag

    Eszembe jutott pár eset a múltból.
    Fenyegettek meg már vadászok (legális vadásztársaság, mivel nem engedtem be a gátra a terepjáróikat, mert úgy gondolták, hogy majd én kinyitom nekik a sorompókat, hogy ők beguruljanak a terepjárókkal, kiszálljanak lövöldözni, visszaszállnak, elmennek, én meg mondtam, hogy gyalogoljanak, mert sokáig itt fognak bizony állni, ha rám várnak, amire válaszul megfenyegetett az egyik, én meg mondtam neki, hogy mire ő a válláról leveszi a fegyvert, én a lapáttal, ami a kezemben van, kétszer vágom szájon).
    Helyi kiskirály (mert árvízvédekezéskor utasítás volt arra, hogy csak a védelemben résztvevők mehetnek be, ő meg be akart menni csak úgy, mert a gátról jobban látszik a belvízzel borított földje, én meg kidobtam, szó szerint).
    Később a fia, szintén azért, mert kizártam a gátról.
    Régebben a helyi kiskirály emberei (pár kerülő, mert kizártam őket a gátról, pár gépkezelő, mert eléálltam az ekének, tárcsának, mikor nemhogy az előteret, hanem a gát lábát szántották, tárcsázták).
    Pár pecás, illetve halőr (szintén amiatt, mert nem engedtem be őket kocsival a gátra, pedig engedélyük van, persze, horgász, nem gátkorona használati).
    Nem értem mai napig sem, honnan a büdös francból veszik, hogy a gáton csak úgy összevissza lehet császkálni?? Ez egy őrzött tulajdon, nem közterület, a fene a sok értetlen marháját.

    ''mit csinálsz? megmondod a gépnek: MŰ-HOLD-VEVŐ!! NEM ÉRTED?! MŰ-HOLD-VEVŐ!!'' by escie '' Fáznak a bitek, a kihűlt adatok egymáshoz bújnak... by LAN Sianis megtömött egy pónit

  • Slax

    senior tag

    A Motorola GP300 urh rádiók helyett valamilyen Sepura TETRA/EDR rádiókat kapunk. Már alig várom, az öregek közülünk biztos ki lesznek akadva, hogy minek megint új kütyü. Pedig én az urh rendszert is többre tartottam, mint a mobilt.
    Édesapámmal ketten egy vagyont fogunk elszórni mostanában, most a tél folyamán van rá időnk (és jóanyám persze ki lesz akadva a költségvetésünkön :DDD ).
    Át kell nézni a láncfűrészt, ma fadöntés közben valami fura volt vele, nem tudom pontosan mi, de szét kell kapnom. Illetve majd szétkapjuk, mert holnapra még van dolga.
    A körfűrészt a múltkor szétszedtem, mert borzalmas hangja volt. A villanymotorban és az áttétel házban lecseréltem mind a három csapágyat zárt FAG csapágyakra, de nem az volt a gond. Maradt egy bronz persely, mint ok, de hogy olyat honnan lehet beszerezni, passz, ám van egy olyan sanda gyanúm, hogy kénytelen leszek megint esztergályoshoz menni.
    Kagoménak kell fagyálló, még a gyári van benne, 2.5 éves, inkább lecserélem. A téli nóném papucsokat majd később kapja meg, mert minden gumisnál sorban állnak az emberek, így inkább megvárom, míg lecseng ez a gumicsere pánik. Az ablaktörlőket is cserélni kell, a folyadékkal együtt.
    A rotációs kapát is át kell néznünk. Tavaly a dugattyún lecseréltem a gyűrűket, a főtengelyen a szimmeringeket, átmostam a főtengelyt és az olajteret, olajat cseréltem. Most megint lecseréljük az olajat a motorban. Aztán lecseréljük a hajtásházban is, de azt is ki kell mosni idén. Kb 5 éve van meg, még nem volt mosva, itt az ideje, meg átnézem a csapágyakat is benne. Le kell cserélni a szívócső és karburátor tömítését, a karburátorban a membránt is meg kell nézni, ki kell mosni a tankot, a kipufugó tömítése is tuti meg van égve, fals kipufogás nyomai vannak ott.
    Venni kell a műhelynek használt volt istállóban a vízcsövekre szigetelő cső héjat, mert ott nem fűtünk.
    A színbe ki kellene vinni a villanyt (lámpa+konnektor).
    A karácsonyi listát is be kell szerezni.
    A filagóriára való izzósorokat is át kell nézni, újakat venni, amin jól összeveszünk édesapámmal, ahogy szoktunk. :DDD
    És mindezt amellett, hogy még lesz meló a gáton is. A közvetlen munkatársaim közül sajnos az elmúlt pár évben ketten is meghaltak, a cégtől több embert is elengedtek, illetve nyugdíjba mentek, illetve menni akarnak. Így kevesebb emberre több meló marad/maradt, hát muszáj lesz belehúzni. Hajaj. Jövőre igen húzós év elé nézünk.

    [ Szerkesztve ]

    ''mit csinálsz? megmondod a gépnek: MŰ-HOLD-VEVŐ!! NEM ÉRTED?! MŰ-HOLD-VEVŐ!!'' by escie '' Fáznak a bitek, a kihűlt adatok egymáshoz bújnak... by LAN Sianis megtömött egy pónit

  • Slax

    senior tag

    Ezt feltétlen be kell linkelnem ide, mert még elhányom a valahova. Másfélmillió lépés Magyarországon. Hogy felejthettem ezt el?? A nagyon kevés értelmes műsor egyik legemlékezetesebbje.

    ''mit csinálsz? megmondod a gépnek: MŰ-HOLD-VEVŐ!! NEM ÉRTED?! MŰ-HOLD-VEVŐ!!'' by escie '' Fáznak a bitek, a kihűlt adatok egymáshoz bújnak... by LAN Sianis megtömött egy pónit

  • Slax

    senior tag

    Ma reggelre vastagon havas lett minden. Ez 10 centi havat jelent. Remélem lesz még több is. A tegnapi nap egy csendes szakaszbejárással telt. Tényleg nem történt semmi érdekes tegnap. Ma elvileg fát ültettünk volna egy távolabbi gátőrjárásban. Szerencsére a gödröket kézben hordozható Stihl gödörfúróval csináltuk volna. Persze ezt a kézben hordozást úgy kell elképzelni, hogy két ember ész nélkül kapaszkodik bele és emeli, mert ha nem emeli elég magasra, akkor a földet éri a fúró hegye, és marha nehéz úgy végigráncigálni pár hektár telepítésben. A fúrás szintén csak elszánt és fogösszeszorítós kapaszkodásból áll, mert ha csak simán fogja (úgy is lehet), akkor egy keményebb földrétegben (vagy bármi más kemény, szívós cuccban) megakadva lazán kitépi magát két ember kezéből, esetleg egy kissé lenyúzva a tenyérről a bőrt. Ráadásul nem kicsit rángat, zajos, büdös, és, mivel fémből van, eszeveszett hideg is. No, hát a hó miatt ezt ideiglenesen megúsztuk, ám ami késik, nem múlik. Jobb lett volna most, a száraz talajon, mert ha felázik, akkor a sárban jóval rosszabb lesz. Persze, mindennek van viszonyítása, mert a kézi gödörásás kevésbé megterhelő, de akkor odajárnánk két hétig, így megúsztuk volna két nap alatt. A szerencsét én így fogom fel. :DDD
    De mivel nem ültettünk fát, így eltakarítottam a havat a járdákról, a szín elől, raktam ki a kis madaraknak napraforgót és diót ( jellemzően szén és kék cinege, ám néha felbukkan más is), felraktam a műhelyben a vízcsövekre a szigetelő csőhéjat, meg még pár apróság. Elgondolkodtam, hogy feltegyem e a tolólapot a kistrakira, kitolni az udvarról és a gátőrházhoz bevezető 500 méternyi útról a havat, de aztán úgy döntöttem, nem. Nincs talajfagy, így az elolvadó hó gond, vagy inkább komolyabb sár, nélkül beszivárog a talajba (úgyis rég volt valami emberes csapadék errefelé). Szal csendes hétkezdet. Na, ezt nem szeretem, mert általában ilyen csend után valami nagy, ütős dolog szokott jönni. Remélem annyira tévedek, amennyire a tőzsdén szoktam.

    [ Szerkesztve ]

    ''mit csinálsz? megmondod a gépnek: MŰ-HOLD-VEVŐ!! NEM ÉRTED?! MŰ-HOLD-VEVŐ!!'' by escie '' Fáznak a bitek, a kihűlt adatok egymáshoz bújnak... by LAN Sianis megtömött egy pónit

  • Slax

    senior tag

    Elég sok idő telt el a legutóbbi bejegyzésem óta. Mondtam, hogy azért ez sem lesz sokkal naprakészebb. Az igazat megvallva, az élet szép csendben folyik errefelé. Szakaszbejárásokat végzem folyamatosan, nincs olyan nap, hogy ne mennék ki a területre. Tudatosítani kell az emberekben, hogy a gátőr igenis van, és figyel. Mondjuk ezt igyekszem is fenntartani, mert hétvégén is ki szoktam menni, igaz akkor csak a sorompókat nézem meg. Még egy zsilip kitakarításával végeztem, kicsapkodtam pár bokrot, amik nem igazán voltak útban senkinek, csak egyrészt semmi keresnivalójuk ott, másrészt meg van mit írni. Két napig ücsörögtem az őrjárásom sorompótlan végén, hátha megcsípem az ott járkálót, de még madár sem járt arra, így arra tippelek, hogy éjszaka járnak arra az orvvadászok. Na majdcsak meglesznek. A faültetést, jobban mondva a facsemeték pótlását, a főnök elhalasztotta, majd meglesz (mondjuk ebben biztos vagyok). A leesett hó elolvadt, vasárnap még esett rá egy kis eső is, az automata vízmércéken 20-30 centis emelkedést látni. Hm, még a meder sem telik meg tőle, védekezéshez kb 6 méternyi emelkedés kellene. Sajna a rézsűn maradt szénát nem tudtam leégetni. Pedig a tavaszi anyaszéna, és a nyárvégi sarjú is rajta van, ami télére kiváló menedék mindenféle rágcsálónak. Amiknek persze a legnagyobb kedvtelése a rézsűfelület rongálása. Na jó, nem kedvtelése, a vastag szénaréteg alatt nem fagy meg a fű és a talaj felső rétege, a rágcsálók azt fogyasztják, és mivel járkálnak is, így a felső réteget erodálják rendesen. Nem beszélve arról, hogy tavasszal a fűállomány sokkal nehezebben, és később hajt ki. Már amelyik kihajt, és nem kirohadt, vagy kizabálták/túrták a télen. A vízminőségvédelmi betonplaccot is le kellett takarítani (az a rész a víz közvetlen szélében, ahova a gépek állhatnak a vízen úszó uszadék kiszedéséhez, vagy ahova a vízen/vízben úszó olajszennyeződéseket, döglött halat, ilyesmit, ki lehet szedni a talaj szennyezése nélkül). Sok marharépa kijön a természetbe szalonnát, kolbászt sütni, bográcsozni, de az egész elcseszett ártérben egyetlen egy helyen van kb 40 négyzetméter beton, persze, hogy azon kell tüzet rakni, meg széthányni mindenféle hulladékot. Amikor meg szólok, még nekik áll feljebb. A fűben nem jó, mert szúr, bogarak vannak, hideg, a szék, az asztal, a bográcsállvány belesüllyed a földbe, a tűz elmászik, és még kigyullad a határ. Idióták. Hoznak baltát és fűrészt, hogy más fáját kivágják, abból legyen tűz, mindenféle vackot (szék??, asztal??, megáll az eszem) hoznak, és a végén az egész hóbelevancal egy darab beton kellős közepére ülnek. Mondtam nekik, hogy legközelebb maradjanak otthon, mert ha még egyszer így csinálják, kivágom őket mindenestől. Ha 5 méterrel arrébb telepednek le, köszönök, és elmegyek, de így?? És még értetlenkednek is. Szal ettől függetlenül jól telt az elmúlt hét. Kagome megkapta a téli papucsokat, errefel meleg van, süt a nap, vagy esik az eső. :DDD Lassan, 3 év után, csak megtanulom, hogy kell a láncfűrész láncát kiélezni reszelővel. :B Gyakoroltam a hegesztést is, de ezt még sokat kell gyakorolnom. :DDD A fa összevágásával lassan végzek, majd kiderül, kellesz e még hozzá valahonnan beszerezni. Rönkben 2-5k/mázsa fajtától függően(persze friss vágás, tele vízzel), plusz még el kell hozni valahogy (szenet nem használunk, mert és csak). A rotakapa motorjához mégiscsak kell még pár dolog, így azt csak lazán összeraktuk addig, nehogy elvesszen valamije. A körfűrész hajtásházába perselyt/csúszócsapágyat halasztjuk januárra, így beszéltük meg az esztergályossal. Jövőre nagy generáloztatni kellesz a láncfűrészt. Vasárnap voltunk a kgst piacon, persze szakadt az eső. Zégergyűrű fogót sikerült venni, de nem láttam normális satut, így azt majd a később. Ja, háromrészes csapágylehúzó is meglett. Lassan sikerül a háztáji műhelyt megtölteni. Bár egyköves normális köszörűt, nem horror áron, még nem sikerült találni. Kétköves hobbi köszörű az van, mint égen csillag. No, csak lassan, csak lassan.

    ''mit csinálsz? megmondod a gépnek: MŰ-HOLD-VEVŐ!! NEM ÉRTED?! MŰ-HOLD-VEVŐ!!'' by escie '' Fáznak a bitek, a kihűlt adatok egymáshoz bújnak... by LAN Sianis megtömött egy pónit

  • Slax

    senior tag

    Tegnap voltunk gödröt fúrni a facsemetéknek a gödörfúróval. Elkezdtük, ketten a fúrót kezelték, én voltam a váltás. Valahol az ötödik és tizedik gödör között jött egy telefon a főnöktől, hogy a benti raktárban találtak egy MTZ-re való nagy gödörfúrót. Jövő héten majd az kifurkálja a lyukakat, mi most pakoljunk össze, mehetünk haza. Sebaj, majd megyünk a jövő héten ültetni. Délután más változott a menetrend. Ki kell vennem a szabadságaimat, mert nem fizetik ki. Van még 20 napom. :DDD Kiagyaltam, hogy mikortól meddig. Szóltam a főnöknek. Aztán újra kell számolnom, mert egy héten 1-2 alkalmat hagynom kell szakaszbejárásra, így 3-4 napot vagyok szabadságon egy héten (mondjuk akár szabadságon vagyok, vagy hétvége van, én akkor is bejárom a szakaszom), ráadásul a jövő héten én mégsem megyek ültetni, hanem megyek betonoszlopot hordani az egyik csatorna felső szakaszára a kistrakival. Kissé bonyolult az ügy, még nem látom egyenesen a dolgokat, de majd hétfőn kiegyenesedik minden. Kíváncsi vagyok, ráadásul a kistrakival kellesz robogni, érdekes egy hét lesz. Most lehet hitetlenkedni, de már várom. :DDD Már csak ilyen hülye vagyok.
    Az a jó ebben a munkakörben/állásban, hogy egy 8 vagy 12 órás robothoz, szalagmunkához képest sokkal szabadabb. Lehetnek, sőt hajtogatják nekünk, hogy legyenek saját döntéseink. A munkaidőre nem kényesek. Mondjuk nem is lehetnek, mert ha nincs közmunkás, akkor minden az őrre marad, akinek nyáron egy napja nagy vonalakban a következő: vízmérce/ombrométer olvasás, kaszálógép felkészítése a munkára (élezés, zsírzás, stb), kaszálás, hazaérés, gépet lerak (átnézés, tankolás, takarítás, stb), egy héten azért ilyenkor is körülnézni a szakaszon legalább egyszer, papírmunka, bérlőkkel (ha vannak) kapcsolattartás. Persze ebből leszűrhető, hogy a kaszálás maga van csak munkaidőben (7 óra kaszálás, 1 óra karbantartás, felkészítés, ami persze nem elég, mert 3 készlet kasza kiélezése közel egy óra), minden más már munkaidőn túl zajlik. Ha csak és kizárólag munkaidőben végeznénk a feladatainkat, akkor sehol sem tartana a cég, és a gátak korántsem lennének alkalmasak egy bármikor bekövetkező árvizet visszatartani. És persze a fenti felsorolás szó szerint csak nagy vonalakban ír le egy napot. Ettől jóval több zajlik egy nap alatt (ugye ez csak a céges vonatkozás, a saját dolgunk az messze nincs benne). Persze ez idényenként változik, nyáron a kaszálás és műtárgyak állapota nagyobb hangsúlyt kap, mint az őrzés, télen viszont az őrzés játszik nagy szerepet, meg az autók kiszorítása a gátakról. A sorompók, kerékvető kövek, birtokhatár kövek lerakása, fatelepítés, azok metszése már csak hab a tortán. Szal ma és holnap szabadságon, hétfőtől meló ameddig nem végzünk, aztán szabadságon addig, míg ki nem telik, vagy nem szól a főnök, hogy meló van. Akkor szabi felfüggesztve, és hajrá.

    ''mit csinálsz? megmondod a gépnek: MŰ-HOLD-VEVŐ!! NEM ÉRTED?! MŰ-HOLD-VEVŐ!!'' by escie '' Fáznak a bitek, a kihűlt adatok egymáshoz bújnak... by LAN Sianis megtömött egy pónit

  • Slax

    senior tag

    Az eszközökre viszont vigyáznunk kell. A gépeket nem módosíthatjuk, még akkor sem, ha valami utána egyszerűbb lenne, vagy biztonságosabb. Vagy csak szimplán ésszerűbb. Egy ideje már mi, saját magunk az általunk vezetett gépeket sem szerelhetjük, javíthatjuk, mint régen, hanem ki kell hívni a szerelőt. Szerencsére cégen belüli, így ugyanúgy megcsinálja, mint mi, csak kicsit később (mivel nem úgy van, hogy szólunk, és ugrik, hanem először szólunk, elmondjuk mi a gond, mi kellene hozzá, akkor kijön, megnézi, miután megengedik neki, akkor visszamegy, elmondja mi kell szerinte (általában ugyanaz, amit mi elmondunk), talán mindenre rábólintanak, akkor megrendelés (mikor megjönnek a cuccok, akkor először bevételezik a raktárba, ő vagy mi csak onnan kapjuk meg, miután kapunk engedélyt a felvételre) és kézbe kapás, akkor engedély a javításra. Ez a sorrend általában napokat jelent (ha nincs raktáron itt, ha van, akkor 1-2 nap alatt megvan). Néhány helyen meglehetősen bonyolult a cég működése még itt lent is, hát még fent.

    ''mit csinálsz? megmondod a gépnek: MŰ-HOLD-VEVŐ!! NEM ÉRTED?! MŰ-HOLD-VEVŐ!!'' by escie '' Fáznak a bitek, a kihűlt adatok egymáshoz bújnak... by LAN Sianis megtömött egy pónit

  • Slax

    senior tag

    Végülis jól telt a mai nap. Korántsem lett olyan bonyolult, mint elsőre tűnt. Reggel felraktuk a nagy gépre a birtokhatár kőnek való oszlopokat. Felvetődött, hogy én minek menjek haza a kistrakiért. Eredetileg azért, hogy azzal hordjuk ki. Ám továbbvive a gondolatmenetet, ha már fent van a nagy gépen, ott van a gödörfúró, a gödrök helye ki van tűzve, akkor nem lenne egyszerűbb, ha három ember előre megy a gödörfúróval, kifúrni a lyukakat, a többiek mennek utánuk a nagy géppel, és a gépről egyenesen a lyukakba rakják a köveket? De. És ha nem sikerül kifúrni a lyukakat? Akkor letesszük a köveket a karók mellé, és holnap már csak fúrni és állítani kell, hordani nem. No, mindenkinek tetszett az ötlet, nekiálltunk. Höhöhö be is jött, nagy respekt a munkatársnak. Az összes kő a kitűzött helyére került, és még túlórázni sem kellett. De azért nem olyan egyszerű az. A gödörfúróval járkálni nem könnyű (azért nem szakadtunk meg, mert a munkatársunk, aki az egészet kitalálta, jött mellettünk a kocsijával, így nagyobb távoknál szépen beraktuk a fúrót :DDD ). A betonoszlopok sem voltak könnyűek (szerencsére majd az összes lyukhoz oda lehetett állni a nagy géppel, a pótról már csak a lyukba kellett ejteni a betonoszlopot, mondhatni), pláne pár lyuk esetében, mert bizony pár száz métert vinni kellett őket vállon. Hát nemigen röhögtük végig. De kész lett yippí. Holnap szakaszbejárás nekem, az MTZ meg bemegy a nagyraktárba a gödörfúróért. Holnapután kezdi a fúrást, mi meg a faültetést. Kíváncsi vagyok, hogy ha mindezzel végeztünk, mi lesz még soron. Mert ha nem fagy meg a talaj rendesen, vagy nem esik hó, valamit még kitalálnak a főnökök. :P

    ''mit csinálsz? megmondod a gépnek: MŰ-HOLD-VEVŐ!! NEM ÉRTED?! MŰ-HOLD-VEVŐ!!'' by escie '' Fáznak a bitek, a kihűlt adatok egymáshoz bújnak... by LAN Sianis megtömött egy pónit

  • Slax

    senior tag

    Huha, már eltelt egy hét az uccsó bejegyzés óta?? Megáll az eszem. No akkor sorba. A múlt héten szerdán mégsem ültettünk fát, mert az MTZ-re nem tudták csak úgy felakasztani a gödörfúrót, hiába elvileg rávaló. A lényeg, hogy egynapi munkával felrakták rá. Így csütörtökön neki is álltunk a faültetésnek. Asszem megint sikerült kissé túlteljesítenünk. Az ötszáz darab facsemetének sikerült az MTZ-nek egy nap alatt kifúrni a gödröket. Nekünk meg sikerült ugyanaznap el is ültetnünk a facsemetéket. Így két napi melót megcsináltunk egy nap alatt. Lassan kezd szokásunkká válni ez az iram. Csak nehogy a főnökség hozzászokjon. :DDD Szombaton volt egy felügyelőségi értekezlet egy tározónál lévő őrtelepen. Tudom, szombat, nem munkanap, de mint már mondtam, ez nem egészen olyan állás és munkakör, mint bármelyik másik. Szal jól telt a szombat, a levágott disznó nagy részét megettük, ami azért példázza, hogy a fizikai munkához nem elég a zsemle és a párizsi. A hangulat jó volt, a kaja íze és mennyisége jobb volt, mint a tavalyi. Megemlékeztünk az elvesztettekről, aki nem absztinens (csak én nem iszom, de kapok is érte, miszerint nem vagyok igazi vízügyes, ha nem iszom, de ennyire azért nem vagyok hagyomány követő ;] ) az koccintott, én elfilóztam a dolgon (nem tartott sokáig a filó, mert rájöttem, hogy én még azt a kort sem érem meg, amit ők, a nyugdíjat meg száz, hogy nem érem meg). Így hamar eltelt a hétvége, vasárnapra csak egy kis favágás maradt. Ma szakaszbejáráson voltam. Csend és béke. Holnap viszont megint megyünk birtokhatár köveket telepíteni két csatorna partjára is. Az előzetes szerint most olyan negyven darab kő körül kellesz lerakni, nem nyolcvanat, mint a múlt hét hétfőn. Szal ez már nem lesz kihívás. Remélem. ;) Ha százat kellene, akkor lehet, hogy még vizet inni sem állnánk meg, de negyven... báh. :DDD A szombati felügyelőségi értekezletre megírtam minden papírmunkámat, szolgálati könyv, gépüzemnapló, foglalkozási ív, sötöbö. Pénteken éjszaka fél tizenkettőig írtam őket. :B De ezzel nem voltam egyedül. Egy tőlem alig idősebb munkatársam ugyanilyen beállítottságú. Tavasszal mindig azon versengünk, hogy kinek hiányzik több a szolgálati könyvből (egy hónap, két hónap :D :D ). De erről lassan le kell szoknunk. Revizorok járják a céget, egyfolytában a MIR-t hajtogatja a vezetés, a papírmunkára egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek. Jövőre meg már állítólag nálunk is megjelenthetnek a revizorok, szúrópróbaszerű ellenőrzésekre. A lelkesedésünk nem ismer határokat. Majd lesz valahogy.

    ''mit csinálsz? megmondod a gépnek: MŰ-HOLD-VEVŐ!! NEM ÉRTED?! MŰ-HOLD-VEVŐ!!'' by escie '' Fáznak a bitek, a kihűlt adatok egymáshoz bújnak... by LAN Sianis megtömött egy pónit

  • Slax

    senior tag

    Kedden leraktuk a birtokhatár köveket a helyükre. Azt nem mondhatnám, hogy olyan egyszerű volt, mint a múltkori nyolcvan. Ez a hatvan darab kicsit nehezebb volt. Sok helyen kellett fák között fúrni, ami a fák gyökérzete miatt nem a legkönnyebb. De ez csak szerencsére a lyukak köbö felét érintette, a többi jobb helyen volt. Azért most akadt olyan hely, ahol a gazda csak lesni fog, hogy a földjéből 15-30 méter közötti részt a cég visszavett. Ez azt jelenti, hogy a gazda eddig a céghez tartozó részből 15-30 métert elszántott, művelt. Mostmár nem, csak el ne felejtsük mi kaszálni. Tegnap az én szakaszomra eső birtokhatár kövek felső részét, annyi betonfestékem még volt, fehérre festettem, hogy a gazda azt ne mondhassa, nem látta őket, mert beleolvadnak a környezetbe. Ezentúl még nagyobb nyugalommal, és eredményesen hajthatom el.
    Mert eddig is mindig szóltam neki, összevesztem vele nem kicsit, pláne pár évvel ezelőtt, mikor egyszer a gyomirtót a gáton keverte a csatornából vett vízzel. Persze, hogy véletlenül kiömlött a gátra, egy nagy folton teljesen kopaszra írtva a fűállományt, a mentett oldali rézsűből meg egy részt a permetezővel lenyomtak, ami ott is kopaszodást okozott (de ez csak hetek múlva derült ki, a vegyszer hatóideje miatt). Pont mikor pakoltak össze, értem oda, és kérdeztem, mit csinálnak. Elmondta, nézem a vegyszeres kannát, frankó, felszíni víztől, csatornától számított 200 méteren belül tilos alkalmazni, sötöbö. Szal lebasztam, összevesztünk, ő is megfenyegetett, hogy kirúgat (hatása nulla persze), mondtam neki anno, hogy ha mégegyszer rajtakapom, feljelentem. Persze nem látom azóta, ismerős szerint éjszaka csinálja, aminek a nyomait hetekkel később látom a gáton (a szerből jut a gátra is még mindig, de már távolról sem annyi, mint anno, még én sem tudom ráfogni, hogy szándékosan). Most ez annyiban változik, hogy a föld visszamérésével messzebb szorult.

    ''mit csinálsz? megmondod a gépnek: MŰ-HOLD-VEVŐ!! NEM ÉRTED?! MŰ-HOLD-VEVŐ!!'' by escie '' Fáznak a bitek, a kihűlt adatok egymáshoz bújnak... by LAN Sianis megtömött egy pónit

  • Slax

    senior tag

    Megint eltelt egy kis idő. Semmi komoly nem történt. A ház körüli munkák kimerülnek manapság a favágásban, a ház fűtésében. A hegesztésben sikerült addig fejlődnöm, hogy képes vagyok olyan gömböket csinálni, amik a két anyagot összefogják. Már csak ezeket kellene egy varratba rendezni. Mert most úgy néz ki, hogy köbö 0.5-1 centis távolságokra egymástól csinálok egy gömböt, ami mind a két vassal összeolvad. Szóval tartani tart, csak ez nem varrat, inkább ponthegesztésnek nevezném. :DDD
    Jahm, igen. Az őrjárás. Szerencsére béke van. A vadászok ugyan járnak (ilyenkor van piac a vadhúsra), de nemigen foglalkozom most velük, mert a fagyott koronában jelenleg nem tudnak nagy kárt tenni. Tavasszal talán kapunk két sorompót, valamint kerékvető köveket, hogy lezárjuk azt a még nyitott részt, így mondhatni, talán, esetleg már nem tud akárki csak úgy bemenni a gátra. Ám mintha valakinek lenne egy maszek kulcsa, vagy rájött volna, hogy lehet kinyitni a sorompókat. Valaki kinyitott két sorompót is, de nem találtam gumikerék nyomokat a gátkoronán, így nem tudok rájönni, hogy mikor és ki nyitotta ki őket. De egyszer majd kibukik az is.
    A múltkori esők (3 nap alatt majdnem 60 milliméter csapadék) annyit tudtak elérni, hogy a mederben végre folyik a víz, nem csak áll. Bár olyan száraz a föld, hogy mégegyszer ennyit is elnyel gond nélkül. Ám ha fagyott lenne a teteje a talajnak, akkor lefutna rajta, talán egy kis, még készültségi fokot sem érő, vízhullámot okozva a mederben. De erre most zéró az esély, mert a mostani csekély mélységű talajfagy 2-3 órás csapadéktól kiengedne, és onnantól a száraz föld már szívná is magába, megint csak megállítva a vizet. Ha meg nem engedne ki, akkor az éjszakai fagyok állítanák meg a vizet, értelemszerűen megfagyasztás által. Szal számtalan tényezője van még egy parányi vízszint emelkedésnek is.

    ''mit csinálsz? megmondod a gépnek: MŰ-HOLD-VEVŐ!! NEM ÉRTED?! MŰ-HOLD-VEVŐ!!'' by escie '' Fáznak a bitek, a kihűlt adatok egymáshoz bújnak... by LAN Sianis megtömött egy pónit

  • Slax

    senior tag

    Csípem az téli időszakot. Kivéve a magukat vadásznak nevező embereket. Pár perccel ezelőtt a csatorna másik oldalán fegyver dörrent. Pár másodperccel később uszkve 20 méternyire apámtól, de kerítésen belül, lévő kukoricacsutkák közé hullott a sörét. Hallottam a csörgését, lévén nálunk szélcsend van. Persze rögtön felvágtattam a gátra, de a másik oldalt már csak autó ajtócsapódását hallottam, majd a fák takarásában eltűnt az autó. Még a típusát sem tudtam meg. Szal mégsem olyan csendes erre minden. De ki az az állat, aki ilyenkor lövöldözik, lakott épület közvetlen közelében?! Tudnivalók a vadászathoz: [link],[link],[link],[link]. Most, ezeket átolvasva, tudok már kényelmetlen kérdéseket feltenni a vadászoknak. És fogok is! ;]

    [ Szerkesztve ]

    ''mit csinálsz? megmondod a gépnek: MŰ-HOLD-VEVŐ!! NEM ÉRTED?! MŰ-HOLD-VEVŐ!!'' by escie '' Fáznak a bitek, a kihűlt adatok egymáshoz bújnak... by LAN Sianis megtömött egy pónit

  • Slax

    senior tag

    Ismét egy kis idő, ismét pár szösszenet. Eltelt a karácsony, megvolt a nagy családi vacsora, ezúttal keresztapáméknál. Ugyanis nálunk az a szokás van, hogy minden évben szentestén tartunk egy közös családi vacsorát, amit mindig másik családnál tartunk, persze mindenki kiveszi a részét anyagiak terén a költségekből, de megéri. Szerintem idén is jól sikerült, jó volt a hangulat, rengeteg a kaja, sütiből megint sikerült mértéktelenül sokat ennem. :DDD
    Persze az őrjárást sem hanyagolhatom el. Járkálok a gáton, de azokat a nyomorult terepjárósokat nem tudom elkapni. Most, hogy mindent vastagon borít dér, ragyogóan látszanak a nyomok. Van a sorompókhoz kulcsuk. Passz, hogy honnan, de van, ugyanis a sorompókat rongálás nélkül nyitják, és látom a keréknyomokat a sorompók által lezárt részen is. Most ők azt hiszik, az ünnepek miatt lélek sem jár arra, amerre ők, de ezt rosszul hiszik. Egyszer találkozunk. Ezenkívül semmi érdekes. Egy zsilipet kellett csak jégteleníteni. A csatorna egyenes részein a part közelében a vízfelszínen 10-15 centis jég van, a sodorvonalban meg 3-6 centis jég. Szal biztonságosan még nem bír meg mindenhol a jég egy embert. De később is óvatosnak kell lenni, mert a nádas, sásos részek közelében a jég vékonyabb. De ugyanez áll a vízfelszín alatti dolgok közelében is, a kialakult forgók, örvények miatt vékonyabb a jég, és ez felülről nem látszik. Még 2-3 nap, és egy elég nagy részen, elég vastag lesz. Akkor mehetek csúszkálni. ;]

    ''mit csinálsz? megmondod a gépnek: MŰ-HOLD-VEVŐ!! NEM ÉRTED?! MŰ-HOLD-VEVŐ!!'' by escie '' Fáznak a bitek, a kihűlt adatok egymáshoz bújnak... by LAN Sianis megtömött egy pónit

  • Slax

    senior tag

    Telik az idő.
    Nem tudom honnan vagy hogyan, de valaki (k) kulcsot szereztek valahonnan a sorompókhoz, vagy rájöttek, hogy lehet anélkül kinyitni őket. Mert bizony járnak a sorompókkal elzárt részeken is. Szerencsére elég kevesen, de ez marhára idegesít. Még semmi ötletem, hogy kapcsoljam le őket. De valamit kifőzök, meg beszélek a főnökkel is, hátha van valami ötlete. Jövő hét kedden értekezlet lesz, majd akkor értekezünk róla. Tényleg, jut eszembe. Akkor fogják kiosztani nekünk az új TETRA / EDR rádiókat is. Már nagyon kíváncsi vagyok. Asszem egész nap azt fogom piszkálni, bal kezemben a használati útmutatóval, előttem a rádió honlapjával.
    A fagy tartja magát, napközben -4 fok körül van, éjszaka, hajnalban -15 körül. Még jó, hogy az első fagyok idején elzártuk az összes fagycsapot a kerti csapoknál, meg lezártuk a hidrofor aknát is, nehogy szétfagyjon a hidroforszivattyú, vagy valamelyik cső. Bezártuk a kamraablakot, mert elkezdtek jegesedni az ablaknál némely befőttek. A páraelszívó nyomócsövébe beraktunk egy visszacsapó szelepet, mert ha nem ment a ventilátor, akkor ömlött be rajta a hideg levegő. A kistraktor gázolajába kellett kevernem egy kis benzint, mert kezdett megdermedni, kiválni belőle a paraffin. Még épp időben, mert ahogy leesett a hó, már raktuk is fel rá apámmal a tolólapot. Egy óra alatt fel is dobtuk, igaz, nem sok bőr maradt a kezünkön a hideg vas miatt. Aztán eltoltam a havat a raktár, garázs elől, a nagykapuig egy széles nyomot, meg a hídig azt a 400 métert, mert annyi az út be a gátőrházhoz a gátkoronán. Uszkve 3 óra alatt végeztem is vele. Imádok géppel dolgozni. :DDD Igaz, így a hótakaró nem fedi a füvet teljesen, de ha nem tolom el, akkor olvadáskor napokig nem tudunk beállni a garázsba a felázott udvar miatt. Így hamarabb járható lesz az udvar. Valamit valamiért.
    Megjött az új motoros táram. HaloB v35. Victory board, rip drive, 6 sebesség, szem. Elfér a VL Revolution mellett (amiben nem gyári, hanem x-board van, meg szem, szal elpusztíthatatlan). Utóbbi az első motoros táram, ezúton is köszönet érte PapaGeorgo fórumtársnak, paintball bírónak. :R Már csak markert kellene vennem az új tárhoz. :P
    Holnap szombat. Júliusban lesz 3 éve, hogy lejárt a kétütemű 1990-es gyártású Trabantom, Timi, műszakija. Az első autóm ő volt. A katalizátor mánia miatt nem műszakiztattam le akkor, mivel nem volt 100 ezrem rá. Inkább kivonattam ideiglenesen a forgalomból, amit félévente megújítottam, hátha egyszer sikerül összeszedni annyit, hogy gyári állapotba vissza tudjam állítani. Sajna nem sikerült azóta sem. Vettem helyette egy Suzuki Ignist, Kagomét. A Trabanttal a gáton jártam. A saját őrjárásomba, máséba, oda, ahova el tudtam menni vele a gáton, mert ott még a rendőr sem szól hozzám, mivel gátőrként nekem üzemi útnak számít, ahol a cég az úr. Szal a lényeg. szegény, már fél éve nem volt még beindítva sem. A forgalmi megtelt pecsétekkel, és nem jutottam semmivel sem közelebb a felújítás realitásához. Így kénytelen vagyok elválni tőle. Holnap regisztrált bontóba viszem. Asszem pár könnycseppet elmorzsolok a szemem sarkában. Gáton ki-be, rézsűn le-fel, nádasba be, majd két ember segítségével ki :DDD, lemerült aksival egyedül betolás, majd rohanás utána, és utolsó pillanatban beugrás és fék, mielőtt leamortizáltam volna egy rendőrt, úgy elakadás, hogy szó szerint négyen emeltük ki, és raktuk odébb, télen kanyarokban keresztben közlekedés, naagy lapos területeken csapatás ezerrel, kondenzátor megfogása meggondolatlanul, majd felébredés negyedóra múlva, kerítés rombolás, majd elhúzás onnan ezerrel, fatönkön felakadás, majd heveny káromkodás, fahordás a csomagtartóban, utastérben, csomagtartóban + utastérben, jobb hátsó kerék kiszakadása 80-nál 4 emberrel, halálfélelem megállásig, 105 kilóméter per óra elérése!!!!! váááá, karburátor tuning, egérméreg a kocsiba, aztán patkányméreg a kocsiba, aztán mindegy mi, csak dögölne már meg, mert beülni sem mertem lassan, őrködés a vízminőségvédelmi cuccok mellett, alvás benne (álmomban lándzsával patkányt kergettem akkor), kilyukadt gumival száguldozás, aztán egy lámpánál szóltak, hogy már lassan 10 perce jönnek mögöttem, tudok róla hogy lapos a kerekem?, mondom nem, de mostmár tudom, miért dülöngélt 70 körül ;], satöbbi satöbbi. Ejh. Régi szép emlékek. Sajnálom szegényt. Béke poraidra Timi.

    ''mit csinálsz? megmondod a gépnek: MŰ-HOLD-VEVŐ!! NEM ÉRTED?! MŰ-HOLD-VEVŐ!!'' by escie '' Fáznak a bitek, a kihűlt adatok egymáshoz bújnak... by LAN Sianis megtömött egy pónit

  • Slax

    senior tag

    Leadtam a Trabantot. Gondolkodás nélkül indult közel fél év állás után. Persze először kellett bele egy aksi (kölcsönkapta a kistraktorét), aztán kellett bele benzin (megkapta a láncfűrész keverék benzinjét). Aztán indításkor gond nélkül beröffent. Na jó, kellett neki egy kis szívató mozgatás, mert a karburátor por száraz volt ennyi állás után, de még én is meglepődtem, milyen könnyedén indult. Aztán az úton is jól viselkedett. El vagyok szokva az ilyen szervó nélküli kormánytól, de nagyon jó volt újra izomból tekergetni a kormányt. A fék rásegítés nélkül (ugye ilyen csilivili cucc nincs a Trabantban) valami brutális erőbehatásra fogott mint az atom (szal húztam a kormányt, jobb lábbal tapostam a féket). Minden lámpa, kapcsoló működött. Vajh az Ignisem ilyen korában (19 éves) ilyen állapotban, kondiban lesz? Remélem. A siratásnak vége, sok szép, és kevés rossz emlék maradt csupán belőle.

    ''mit csinálsz? megmondod a gépnek: MŰ-HOLD-VEVŐ!! NEM ÉRTED?! MŰ-HOLD-VEVŐ!!'' by escie '' Fáznak a bitek, a kihűlt adatok egymáshoz bújnak... by LAN Sianis megtömött egy pónit

  • Slax

    senior tag

    Megvolt az értekezlet. Alig volt valami új, mindenki elmondta, mit tapasztalt az elmúlt egy hónapban. De előtte megkaptuk az új rádiókat. Most végre kiderült, hogy Sepura SRH3800-akat kaptunk. Minden ficsör megtalálható a linken, azzal a megjegyzéssel, hogy mi a simát kaptuk, nem a gps modullal szerelt sGPS-t. Bár a menüben szerepel egy GPS küldés opció, a kijelzőn kikapcsolás után jelzi is, hogy ki van kapcsolva, de a technikusok szerint, az csak azért van benne, mert a két készülék ugyanazt a menüt használja. Bár nem tudom, mennyi meló lenne ebből a menüből ezt az opciót szimplán kivenni. De végülis mindegy. Figyelmeztettek, hogy egy szerver folyamatosan rögzíti a teljes hálózati forgalmat, szal vigyázzunk, a rádióban egy főnök őseit se szidjuk. :DDD Bár a felvételeket csak akkor veszik elő, ha szükség van rá, állítólag. A rádiók csoportokba vannak szedve, bármelyik rádióval bármelyik csoportba lehet csatlakozni, de más hatósággal nincs közvetlen kapcsolatunk. Ha szükség lenne rá, akkor a rádiók hálózaton keresztül is beállíthatóak, így kaphatnak jogosultságot más szervek hálózatainak a használatára. Lehet használni szimplán (mindenki hall mindenkit), csoportban (csak a csoportban szereplők hallanak), közvetlenül (csak a két rádió van kapcsolatban, más nem hallja), és hálózattól függetlenül (ekkor csak a saját erejéből, nem kapcsolódik átjátszóhoz, ilyenkor tereptől függően 2-5 km a hatótáv). Van sms küldési lehetőség a rendszerben szereplőknek. Az akkumulátor alatt (lítium-ion akksi, a kapacitás nincs ráírva, hogy az 1130mAh-ás, vagy az 1850mAh-ás, remélem utóbbi) van egy SIM kártya foglalat is. A készüléket ugyanis lehet mobilként is használni, igaz azoktól még az alapszolgáltatásokból is jelentősen elmarad, ugyanis csak hívás, telefonkönyv (hívás küldés-fogadás, nem fogadott memóval), sms van. És képes valamekkora adatforgalmazásra is (bár ez hálózattól függ), és ezzel ennyi is a lista. Igaz terepen semmi másra nincs is szükség. No ez a ficsör ki van kapcsolva. Egyrészt mert nálunk drágán használható, másrészt meg van céges mobilunk is (személyszerint így én már három készülékkel járok, egy Sepura rádió, egy Nokia céges, és egy Alcatel saját mobil, amiket elég is elpakolni, ha megyek valahova), aminek jóval kisebb a havi költsége. Ami, szerintem, hasonlóan alacsony lenne a Sepura telefonkénti használatánál is, ha a hálózatfenntartó megegyezne a mobilszolgáltatókkal. De az összes VIZIG közül egyedül mi vagyunk ilyen szinten ellátva kommunikációs eszközökkel (a TETRA/EDR-en kívül még mikrohullámú kapcsolat a védelmi központokkal, szakaszmérnökségekkel, ukrán és román automata mérőhelyekkel és VIZIG-ekkel), de mi nem nyomunk eleget a latba, a funkció használhatóvá tételéhez (persze ha az ország összes VIZIG-je kérné, hogy használható legyen, akkor biztos megcsinálnák, de rajtunk kívül csak egy vagy két VIZIG kap, vagy kapott ilyen rádiókat, és azok sem ennyit, pölö mi 90 db körül, ők olyan 5-15 db).
    Ja igen, és figyelmeztettek, hogy nagyon ügyeljünk arra, hogy el ne veszítsük őket, vagy el ne lopják tőlünk, mert egyrészt drágák, másrészt más hivatalos szerv is használja (mentők, rendőrök, tűzoltók, katasztrófások, stb), így egy esetleges lopás rendőrségi nyomozást von maga után, nehogy olyan kezekbe kerüljön, akik esetleg a rendőrségi adásokba való belehallgatásra használnák (ami szvsz elég nehéz lenne akkor is, mivel szerintem teljesen más kódolást, magasabb titkosítást használnak, más ugrókód szisztémával, ha egy csepp esze van a rendszert bevezetőknek, felügyelőknek). A gyakorlati felhasználásról, akku üzemidejéről, hangminőségről meg majd apránként beszerzem a tapasztalatokat.

    Értelemszerűen a rádión folyó kommunikáció mibenlétéről, tartalmáról, vagy ha tudomásomra jut, részletes technikai megoldásairól, a hálózat beállításairól nem fogok közölni semmit.

    [ Szerkesztve ]

    ''mit csinálsz? megmondod a gépnek: MŰ-HOLD-VEVŐ!! NEM ÉRTED?! MŰ-HOLD-VEVŐ!!'' by escie '' Fáznak a bitek, a kihűlt adatok egymáshoz bújnak... by LAN Sianis megtömött egy pónit

  • Slax

    senior tag

    Tegnap reggelre közel 10 centi hó esett itt. Tök váratlan volt. De semmi gond, a kistrakin még fent van a tolólap, úgyhogy ihaj. Nem is került sok időbe, uszkve 3.5 óra alatt eltoltam megint az udvarról és az útról. Jó volt megint mozogni egy kicsit a géppel.
    Szerdán pont mentem el az őrjárásom egy része mellett, mikor szokásomhoz híven bepillantottam a sorompón túlra. És majd megütött a guta. Egy tetűláda bent volt a gátkoronán. Nosza távcső elő, látom egy sötét színű terepjáró/SUV, és merre áll. Gyorsan megnoszogattam Kagomét, hogy a másik sorompónál megcsípjük őket, és egy kicsit érdeklődjek egy lapátnyéllel a kezemben. Oda is értem, nézek befelé, látom pár ember megy a kocsi felé. Hm, nemsokára jönnek errefelé, szólok a főnöknek, hátha kint van ő is területen, mert akkor bizony elcsípjük őket. Meg egy kis erősítés sem ártana. De lám csak, a terepjáró, míg a főnökkel beszéltem, megfordult, és nagy tempóval robog is visszafelé, afelé a sorompó felé, ahonnan eljöttem ide. Több se kellett, én is elindultam arra. Ám sajna a tsz telepnél pont mögé kerültem egy traktornak, megelőzni nem tudtam, így megléptek, sorompót tárva nyitva hagyva, ismerős szerint nagyon siettek. Szerencsére pont szembe jöttek velem, így meglett a rendszám. De hitelből van az autó, így egyelőre csak a tulaj (egy autó kereskedő) elérhetőségei vannak meg. Ám egyszer nem fognak tudni meglépni. Szép nap lesz.
    A rádiót már tegnap elkezdtem használni, de úgy látom, hogy csak én a kintiek közül. de sebaj, jövő hét keddtől a többieknek sincs kegyelem, használniuk kellesz. Bár én szívem szerint a céges mobilokat is beszedném, hogy csak ez maradjon, így a cég spórolhat a telefonokon, de ez csak az én eldugott kis gondolatom, a többiek meglincselnének érte. A rádió hangminősége nagyon jó, kristálytisztán lehet hallani mindent, egyszerűen lehet kezelni, a térerő és az akkumulátor visszajelző is nagyon hasznos (a Motorolla GP300 ezen a téren nagyon csapnivaló volt, bár az igaz, hogy a két eszköznek és hálózatnak az égvilágon semmi köze nincs egymáshoz, két különböző világ), és maga a készülék is barátságosabb, kisebb súlyú (ez végre nem húzza le a gatyát az emberről). Szóval szerintem ez nagyon használható.
    Az IP54 védettségről végre tudom, mit takar:
    Egy IP 54-es védelmi osztályú készülék védett por (tartós behatás esetén a por azonban mégis behatolhat) és fröccsenő víz (folyamatos vízsugárnak azonban nem képes ellenállni) ellen. Figyelembe kell venni, hogy a készülékek hideggel ill. hőséggel szembeni ellenállóképességét nem veszik figyelembe az IP-jelölésben.
    A védelmi fajta jelölésében mindig meglévő IP betűkhöz egy kétjegyű szám adódik. Ez azt jelzi, hogy a készülék érintés ill. idegen testek (első számjegy) és nedvesség (második számjegy) tekintetében milyen mértékű védelmet nyújt.

    ''mit csinálsz? megmondod a gépnek: MŰ-HOLD-VEVŐ!! NEM ÉRTED?! MŰ-HOLD-VEVŐ!!'' by escie '' Fáznak a bitek, a kihűlt adatok egymáshoz bújnak... by LAN Sianis megtömött egy pónit

  • Slax

    senior tag

    Előző bejegyzésem óta még kétszer, vasárnap és hétfőn, kellett a havat eltolni az udvarról és az útról. A fene se számított ennyi hóra, mindkétszer éjszaka esett, reggel meg csak lestem. De sebaj, száguldoztam a kistrakival. Addig kell eltolni, ameddig meg nem olvad, mert akkor elkezd tapadni, és a tolólapot se nagyon akarja elengedni. Aztán irány a zsilipekhez, mert a főnök időnként benéz a zsilipekre, hogy van e gazdájuk (szal hogy jártam e ott). Bár most csak azokat takarítottam ki, amelyekről az elmúlt év tapasztalatai alapján tudom, hogy olvadás esetén üzemelni fognak, vagy lehet, hogy fognak. Mára ki is derült, hogy bizony kell őket ellenőrizni, gondozni, mert tegnap előtt elkezdett olvadni. A talaj elég mélyen át van fagyva, tehát a víz nem tud beszivárogni a földbe, a tetején folyik, amerre tud, ez jó esetben a csatornákat jelenti, amiknek a szájánál zsilipek vannak. Tegnap elkezdett már esni az eső is, ami tesz még egy lapáttal a dolgokra, így aztán már három csapóajtós zsilipem ereszti a befogadóba a belvizeket. Amiből van bőven, és még lesz is. A vízfolyások (csatornák, folyók) vízszintjei is emelkednek lassan, mert az itthoni vízgyűjtőn kívül az országhatáron túli vízgyűjtőkön is esik és olvad. Bár mivel szinte az összes vízfolyás hosszabb rövidebb részének a teteje 5-25 centi vastagon be van fagyva, nem lehetetlen, hogy lesz a jégzajláson kívül egy-két nagyobb jégtorlasz is, bár a jégtörősök alig várják, hogy elinduljanak a hajókkal. Mondjuk ez csak a Tiszán jelent valamit, mert a többin nem férnek el (a Duna nem hozzánk tartozik :D ). Lassan kiderül, lesz e valamilyen mértékű védelmi fokozat elrendelve. Ám a megszorításokat elnézve, ki tudja miképpen alakul ez is az eddigi gyakorlathoz képest.

    [ Szerkesztve ]

    ''mit csinálsz? megmondod a gépnek: MŰ-HOLD-VEVŐ!! NEM ÉRTED?! MŰ-HOLD-VEVŐ!!'' by escie '' Fáznak a bitek, a kihűlt adatok egymáshoz bújnak... by LAN Sianis megtömött egy pónit

  • Slax

    senior tag

    Megáll az eszem. Teljesen kiment a fejemből ez a blog. Ha Don Vittorio nem kérdez rá az állásomra, egy darabig így is maradt volna, és elsikkadt volna a fejemben. Bár köbö ezt ígértem az elején. :D De meg kell mondjam, elég nyugis időszak volt. A töltésen mintha nem járnának, bár időnként találok nyomokat a sorompón belül, a vakondtúrások mesélnek (jobban mondva a rajtuk lévő keréknyom, ami a fűben nem látszik, de a túráson igen). Fejlődés, hogy nem csak a keréknyomban járnak, hanem megközölik azt, de ez csak annyit bizonyít, hogy tartanak a megfogástól, és igyekeznek a nyomokat kevésbé láthatóan hagyni. Nem a gátkorona kímélése jár a fejükben olyankor. A hóolvadásból (meg néha kis szemerkélő esőből) származó belvizet a zsilipek továbbra is engedik a csatornába az én közreműködésem nélkül is. Kivéve egyet, azon a tolózárat fel kellett nyitni, mert előfordult az a ritka alkalom, hogy szükség volt rá. A havat továbbra is tolólapozom az udvaron és az úton, legutóbb szombaton kellett, de úgy nézem, ma is szükség lesz rá egy keveset. Holnap megyünk fát vágni a munkatársakkal, úgy néz ki, eltart egy pár napig, de leszünk rá elegen. De az igaz ami igaz, épp ideje, fogyóban van itthon.
    Nyolcadikán sikerült Debrecenben egy kis ismerkedő, csapatépítős paintballozásra összejönni. Jó lesz a csapat, bár sajna a 28-ai verseny előtt az időjárás nem ad még egy alkalmat a helyi edzésre, de annál nagyobb élmény lesz így elhozni egy helyezést az első háromból. :DDD Teljesen szokatlan volt az új fegyóm, egy Proto Matrix Rail. Annyira, hogy kézváltáskor belelőttem a fedezékembe, meg magam előtt a földbe, meg egyszer a lábfejembe. :DDD De ez majd a gyakorlat kialakulásával elmúlik. Az előző csapatkapitány Zombie, és a másik csapattársam Sherpa, úgy döntöttek, hogy legyek inkább én a csapatkapitány. Elfogadtam, de mivel nekem sincs verseny tapasztalatom, így felvetettem nekik, hogy jobb lenne, ha közösen agyalnánk a taktikán, és megbeszélnénk egymás hibáit. Attól tartottam, hogy elkezdek diktátorkodni. Mert akkor bizony seperc alatt vége a csapatnak, ezt meg semmiféleképpen nem engedhetem. De majd a versenyen minden eldől.

    [ Szerkesztve ]

    ''mit csinálsz? megmondod a gépnek: MŰ-HOLD-VEVŐ!! NEM ÉRTED?! MŰ-HOLD-VEVŐ!!'' by escie '' Fáznak a bitek, a kihűlt adatok egymáshoz bújnak... by LAN Sianis megtömött egy pónit

  • Slax

    senior tag

    Asszem openben előbb leírom, aztán majd bemásolom ide. Rengeteg idő telt el sok melóval, jégviharokkal, eredményes versennyel, sok sok pénz kiszórásával mindenfélére. Mihelyt betoltam a szomszéd gépébe a 160-as új vinyót, és újfent elmondom neki, hogy mit mire kell használni, újfent hazatérek, és némi búratömés után elkezdek írni, aztán ahogy sikerül, másolgatom ide be.

    ''mit csinálsz? megmondod a gépnek: MŰ-HOLD-VEVŐ!! NEM ÉRTED?! MŰ-HOLD-VEVŐ!!'' by escie '' Fáznak a bitek, a kihűlt adatok egymáshoz bújnak... by LAN Sianis megtömött egy pónit

Aktív témák