Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Jim-Y

    veterán

    A Funkcionális edzésről más tollából:

    "A funkcionális edzésről
    Némileg érthetetlen módon sok a vita és a találgatás arról, hogy mi is a funkcionális edzés, de számunkra egyértelmű, hogy a meghatározásának mindenképpen azzal kell indulnia, hogy "az evolúció által kialakított testünk rendeltetésszerű használata, a vele született alapképességek életben tartása, optimalizálása".

    A szótár szerint:
    FUNKCIONÁLIS: -működési, -működésbeli, rendeltetésszerű

    Tehát egyértelmű, hogy a "szerkezetből" (a testből) magából indul ki a dolog, annak működési lehetőségeiből és nem egy külső célból. Ha nem így gondolkodunk, akkor az a vita indul, hogy kinek mi a "funkcionális" függően attól, hogy mi a célja. De tulajdonképpen milyen alapon minősíthetné bárki is egy másik ember célját? Tehát bármi is ez a cél — testépítő külalak, fekvenyomás, hosszútávfutás, küzdelem, valamilyen speciális munka — csak azt mondhatjuk el objektív módon, hogy ehhez használva, erre edzve a testet az megfelelően dolgozik-e a vele született funkciójához képest vagy sem. Amikor vásárolsz egy mechanikus eszközt, akkor arra is az van ráírva, hogy rendeltetésszerűen kell használni, mert különben hamar elromlik és elveszik rá a garancia.

    Tehát, ha valaki külső célokról beszél, akkor nem funkcionális, hanem cél-specifikus edzésre utal, ami sport-tevékenység esetében sport-specifikus edzésnek is nevezhető. Mivel a különböző célok és sportok igen széles területet fednek le, ezért az ilyen specifikus edzések tényleges funkcionális jellege esetleges és erősen változó.
    A testünk alapvető működési elve nem az izolált, hanem az integrált működés, vagyis amikor a szabad, 3 dimenziós térben, minden síkban való mozgás keltette igényeknek felel meg sok izom együttes bevonásával specifikus mozgásmintákba."
    forrás: [+]

    Vagy talán kicsit közérthetőbben:

    "1. Az első meghatározás szerint a funkcionális edzés azon edzésmódszerek és/vagy gyakorlatok összessége, ahol többnyire olyan mozgásokat végzünk, ami a mindennapi élet során is előfordul.. A funkcionális edzések során általában jellemző a saját testünk ellenállásként való felhasználása (Pl. húzódzkodás), de természetesen eszközökkel is edzhetünk. Itt is igaz, hogy egy edzést nem a választott eszköz tesz funkcionálissá, hanem az edzésmódszer ami alapján a mozgásainkat végezzük. A gyakorlatok során előnyben részesülnek az olyan összetett gyakorlatok, amik több izomcsoportot és ízületet is bevonnak a munkába.
    Ebből a megközelítésből adódik, hogy az edzés akkor lesz funkcionális, ha a testünket -akárcsak a hétköznapi élet során- az edzések során nem izomcsoportonként, hanem egységként kezeljük.

    2. A másik megközelítés szerint az edzés attól válik funkcionálissá, hogy olyan gyakorlatokat építünk rendszerbe, ami támogatja az elérendő célt. Így tehát a valódi funkcionális edzés teljesen egyénre szabott, hiszen mindannyian eltérő adottságokkal és célokkal rendelkezünk, így más edzésmódszerekből / gyakorlatokból hozhatjuk ki a legjobbat.
    Ez tehát egy amolyan cél-orientált edzésmegközelítés."
    forrás [+]

    ------------

    Mivel én nem túl régóta edzek ilyen szellemben, ezért saját szavakkal nem bővíteném az első hozzászólást, ezt majd később pótoljuk ha úgy adódik. Első sorban a téma iránti kötetlen beszélgetések lehetősége miatt nyitom a topikot, tessék helyén kezelni a dolgokat, köszönöm :)

Új hozzászólás Aktív témák