- Azonnali VGA-s kérdések órája
- HiFi műszaki szemmel - sztereó hangrendszerek
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- Megfontolja a chipgyártás leválasztását a Samsung?
- ASUS blog: notebook profiknak, 16 colban
- OLED TV topic
- Milyen notebookot vegyek?
- Mini-ITX
- Azonnali alaplapos kérdések órája
Hirdetés
-
Főleg almás platformhoz való dokkoló-tárhelybővítő az Orico fémjelzésével
ph A láncba köthető, 13 az 1-ben megoldás több, mint 50 TB-nyi adattárat tud elszállásolni, és egyebek mellett multimonitoros munkát is lehetővé tesz.
-
Digitális Állampolgárság Program
lo Talán láttátok utcán a hatalmas "legyél te is digitális állampolgár" reklámokat. Ugyanis született egy...
-
Akciófigelő: Jelentős kedvezmények az Asustól
ma Az Asus idei két csúcsmodellje szerezhető be 400 ezer alatt, a Zenfone 11 Ultra és a ROG Phone 8 is akciós még nagyjából két hétig.
Új hozzászólás Aktív témák
-
Pikari
addikt
Én ezt már tavaly megléptem volna, válaszul arra, amikor elkezdték az ai chipek exportjának korlátozását az usából.
Nagyon tétováznak kínában, mert ennél komolyabb lépéseket is tudnának tenni, csak valamiért vonakodnak.
Például az amerikai gpukat egy az egyben kitilthatnák a piacról, hiszen van már helyi alternatíva, amivel nagyrészt le lehet fedni a piacot.
A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.
-
Pikari
addikt
El tudom képzelni, hogy a bürokrácia lassú útvesztőin túlmenően volt valamilyen más okuk is arra, hogy egészen mostanáig vártak a válaszlépésekkel. De egy rendszer szintű probléma kínában, hogy rendszerint lassan, gyakran csak évek múlva reagálnak a provokációra.
A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.
-
-
Pikari
addikt
Például a huawei ellen bevezetett szankciókra, vagy épp a litográfiai eszközk kínába exportjával kapcsolatos tiltásokra, vagy épp a kína által licenszelt nyugati eredetű processzorok licenszének elvágására. Illetve az USA az AI chipek kínába történő kivitelét is igyekezett korlátozni az utóbbi időben.
Nyilvánvaló, hogy ezeket kína nem hagyja válasz nélkül.
[ Szerkesztve ]
A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.
-
moma
őstag
Mi a hazai nVidia alternatíva?
we all deserve a bit of luck.
-
Pikari
addikt
Ennek sok köze nincs ahhoz, hogy kína miket enged be. Ezt a nyugati országok kína ellen azért kezdték el, mert kína egyre aktívabb a világpolitikában, szemet vetett taiwanra, egy gazdasági és politikai ellenpólust képzett a nyugattal szemben, szépen lassan leszalámizta a nyugati ipart. És mostmár csúcstechnológia területén is a világ vezető hatalmai közé tartozik, amit a nyugatiak gyomra nem nagyon visel el. Ezért próbálják akadályozni a fejlődést bizonyos technológiák korlátozásával, arra hivatkozva, hogy pl az AI chippekkel megfigyelik az embereket, és hasonlók.
De ez kétélű fegyver. Nekik sem kötelező eladni az akkumulátorok gyártásához szükséges féltermékeket az EU-nak... és válaszul az egyik szankcióra, ezt egy ideje már nem is teszik.
Azzal, hogy a gyártás nagy részét kína uralja iparág-szerte, kínának olyan lehetőségek vannak a zsebében a szankciókra való válaszolásra, amelyek nagyon kellemetlenül tudják érinteni a nyugati országokat, viszont kína ezeket mindezidáig vonakodik használni (hiszen tudja, hogy ezek is csak kétélű fegyverek).
A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.
-
paljani
aktív tag
Nem tétováznak. Alapvetően minden őket érintő (gazdasági) vámokra/korlátozásokra/szankciókra/whateverre (összegszerűen) hasonló értékű whateverrel válaszolnak. Más a helyzet ha az USA a SAJÁT cégeit korlátozza, mert azzal ugyan rövidtávon a kínaiak veszítenek (ha veszítenek at all) de hosszú távon meg csak nyernek vele (már leírtátok ide miért nem ismétlem). A Kínai politika tud (akar) közép-hosszútávon gondolkodni a kínai piaci cégek nem, mert éves profit.
Szóval nincs tétovázás, ha az USA a SAJÁT cégeit korlátozza az az ő baja (lesz hosszútávon mindenképpen) kínának erre nem kell, hogy (politikai és kényszerítő) válasza legyen. A nyugati termékekhez eddig is és eztán is hozzáférnek majd, legfeljebb drágább lesz kicsit a kerülőutak miatt. -
Reggie0
félisten
Ugyanez igaz visszafele is. Ha kina korlatozza a sajat iparat a whatever valasszal, az a nyugati cegek visszaepuleset fogja okozni abban a szektorban. Pl. korlatozzal a litium kivitelet, akkor majd nyilnak nyugati litium banyak.
A kulonbseg csak az, hogy litiumot banyaszni nem egy csucstechnologia, azaz kb. barki kepes ra, mig GPU-t gyartani csucstechnologia, igy nem tudnak sokan, ezert is nem kepes ra kina. Az pedig nem eleg, hogy van vmi tudas, meg penz, meg emberek. Ez igaz oroszokra, indiara is, aztan megsincs GPU-juk(vagy proci).[ Szerkesztve ]
-
Z_A_P
addikt
Helyes!
OK
-
Pikari
addikt
Kínának és oroszországnak is van processzora is, grafikus chipje is. A kínai alternatívák elfogadható teljesítményt nyújtanak, az oroszok kevésbé (ők beleléptek a cipőjükkel a vliw-be, és most minden vliw szagú lett).
Az usának akkor lett volna esélye kínát hosszabb távon is kívül tartani a processzoripartól, hogyha 2000 körül nem ad teret az intel monopóliumának és szabadalmi trollkodásának, nem nyírja ki a processzorgyártó vállalatok kb felét. Évtizedekig tartott, de kína felvette a fonalat, el tudott processzorokat készíteni, amelyek mára elérték a kívánt szintet.
Szankciókkal kínát már nem lehet megakadályozni a törekvéseiben. Kérdés, hogy a fegyverek előkerülnek -e.
A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.
-
NandoXXL
senior tag
2002- vígan elvoltunk az akkor már többéves technológiákkal, Windows NT. UPC magyarország illetve az anyacég is. Volt internet, működtek a dolgok a Sony J7-em aksija japán volt, a telefont a franciáknál rakták össze, a céges Compaq gépek húzták az igát. Volt MR, normális sebészet egy két helyen stb. Sokan azt hiszik hogy az erőforrás pazarlásra szükség van. Kína baja hogy a földet pusztítva nem tud hatványozottan több ' modern' szemetet eladni, gyártani. Mindenki el lenne a régi technológiákkal...
V.R.S.N.S.M.V.-- S.M.Q.L.I.V.B
-
Sok nyersanyaggal az a gond, hogy ismert kitermelhető minőségben elérhető készlet az egész világon csak pár helyen van. Magyarán a leváltásukhoz varázspálcával meg kellene őket keresni, utána ott bányát létesíteni a hozzá szükséges gépekkel és szakember gárdával. Az se hátrány, ha a környezetvődék és a helyi lakosság meg van róla győzve, hogy nem zavarja őket a tőlük pár kilométerre működő környezetszennyező bánya.
Ha a nyersanyag megvan, akkor ugyanezt el lehet játszani a feldolgozó infrastruktúrával, ott se hátrány, ha a munkás meg van győzve, hogy az a fizetés elég neki.
Ehhez már csak az jön hozzá, hogy Kínában a logisztika olyan bejáratott mértékben működik, hogy azzal nyugat nem tud versenyezni.
Szóval nehéz lesz, lenne visszavenni az ipart. Piaci alapon ez tuti nem működhet, eleve Kínának is csak úgy sikerült, másrészt, Kína úgy is megcsinálja, hogy az állami támogatásnak hála a cég alá tud vágni bármilyen árnak csakhogy a rivális tönkremenjen.Nem azt mondom, hogy nem lehet megcsinálni, meg hogy nem kellene visszahozni az ipart, csak az piaci alapon nem fog menni.
-
hapakj
senior tag
válasz SindaNarmo #28 üzenetére
De elég, s abszolút dícséretes, hogy próbálkoznak.
Csak az a vicces, amikor egyesek nyugatgyilkosnak technológiának tartják.
Hááát. Pl a legújabb Huawei 3-ba hajtható telefon. Technológiailag tényleg menőn néz ki. De utána néztem az SoC-nek ami hajtja. Gyengébb mint az A14 az iPhone 12-mbe. Számomra kérdéses meg bírja-e hajtani azt a nagy kijelzőt megfelelően. Illetve használt piacon csomó totálkáros összecsukható telefont látok pár ezer forintért. Szóval kérdéses nekem annak a kijelzőnek az élettartama.
-
hapakj
senior tag
-
Nehezen hiheto, hogy Kinanak van olyan AI chipje, ami nV rivalis...
https://www.coreinfinity.tech
-
-
hapakj
senior tag
Én el tudom, hogy ha még az nvidia csúcs dedikált AI hw-ekkel nem is, de a még kínába exportra engedélyezett 4090D-kkel fel tudják venni egy versenyt.
Utóbbi igazából egy GPU, az azzal járó minden vacakkal együtt geometria feldolgozás, tesszelátor, raytrace.Illetve az nvidia tensor corejai elég komplexek, s elég sok típussak tudnak művelet végezni (asszem FP32-vel is). Szerintem Kína simán összehozhat egy specializált NPU designt, ami összességében már kiválthatja az nvidia hw-ét.
-
SindaNarmo
tag
Az a baj hogy úgy gondolkodtok hogy kötelező a csúccsal versenyezniük és mindig a csúcstechnológiára van szükség (jó fogyasztói társadalom ugye). Szerintem a csúcstechnológiára az esetek 95%-ban nincs szükség (de még lehet hogy többen).
Ha már közelítik azt, szerintem az nekik bőven elég első lépéseknek.
És továbbra is az a kérdés hogy milyen fejlődési ütem tudnak fenn tartani. Ha rosszat, akkor persze lemaradnak.
[ Szerkesztve ]
-
hapakj
senior tag
válasz E.Kaufmann #38 üzenetére
Majd SLI-be kötik az erőműveket és haddszóljon
hja hát a brute force hozzáállással mindenképp előnyben lehetnek
-
-
hapakj
senior tag
válasz SindaNarmo #40 üzenetére
Ismétlem. Én épp nem gondolkodok úgy.
Dícséretes minden próbálkozásuk. Az a vicces, amikor egyesek egyből a legjobbnak könyvelik el. Nem az, csak más.
-
Pikari
addikt
Az asztali számítógépek és szerverek piacán a Zhaoxin kx7000-res széria a jelentős, grafikus kártyák esetén multimédia és irodai célra a Zhaoxin GPU-i, a Fenghua, afölött pedig a Moore Threads, generaít aira megintcsak az MTT, a biren, aztán arm utasítászkészletű processzorok terén a hisilicon és az unisoc, említésre méltó még a loongson. Ezen kívül van még ~100 kisebb vállalat, amik foglalkoznak nand flash gyártással, memóriával, mikrokontrollerekkel.
A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.
-
hapakj
senior tag
válasz SindaNarmo #45 üzenetére
hja bocs, nem feltétlen erre a fórumthreadre gondoltam. Általánosságban látni olyan embereket, akik azt hiszik, hogy kína gyárt mindent és mindent is le tud másolni. De ez közel sem igaz.
Pl chipek, repülőgép alaktrészek, jet hajtőművek terén biztos nem áll olyan jók
Új hozzászólás Aktív témák
- Office PC - i5 2300, 8GB DDR3, 480GB SSD
- HIBÁTLAN ÁLLAPOTÚ LEMEZES PLAYSTATION 5 1 ÉV GARANCIÁVAL+KIEGÉSZÍTŐK
- Asus ROG FLOW X13 RTX 3050 4gb Ryzen9 16gb ram 500gb ssd FHD IPS 120hz TOUCH display
- Gaming Asus TUF RTX 3050 4gb i5-12500H 16gb ram 500gb ssd FHD IPS 144hz display
- HP OMEN 16 16" QHD+ IPS i7-13700HX RTX 4070 32GB 1TB NVMe gar
Állásajánlatok
Cég: Ozeki Kft
Város: Debrecen
Cég: Ozeki Kft
Város: Debrecen