Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • neduddgi

    aktív tag

    válasz vati #99 üzenetére

    Félreértés van asszem, saját időben persze hogy véges időben belezuhan. Sőt, még kevesebb idő alatt, mint ahogy szuper mindenbe belelátó megfigyelő ennek az idejét mérné, mert neki zuhanás közben egyre lassabban járna a karórája...
    A grvitációs erőtér ugyanúgy lassítja az időt, mint a sebesség. Pontos atomórákon pl ki lehet mérni, hogy a föld felszínén is lassabban járnak az órák, mint mondjuk a Főldtől kvázi állandó távolságban kb szinkronban Nap körüli pályán keringő műholdon lévő órák. :) :) :)
    Ja meg persze a felszíni g az egy ravasz dolog, nem akarok butaságot írni, de pl mintha az Uranus felszínén ( a legkisebb óriás bolygó ) kisebb a gyorsulás, mint a Föld felszínén. Az más kérdés, hogy a Föld fsz.nétől 6700 km-re ez a negyedére csökken, az Uránusz esetében 6700 km ( hasamra ütök ) nem 25 %-os, hanem még mindíg 75 %-os ...értéken marad. Tehát mégis csak ott nagyobb a szökési sebesség.

    [Szerkesztve]

    1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

  • Szalma

    őstag

    válasz vati #96 üzenetére

    (''...valóban a sugárral nő a felszini g is, ez helyes...'' Ez megfordítva: csökkenő sugár, csökkenő gravitáció... Ez felvet egy igen érdekes problémát: ha összetömörödik annyi anyag, ami az anyagtérfogaton kívül hoz létre EH-t (fekete lyuk), akkor lesz egy rendkívül sűrű golyóbisunk (forgás itt most nem fontos :) ). Aminek azért lesz egy bizonyos sugara. Ha elkezdünk haladni a golyóbisban befelé sugárirányban, akkor folyamatosan csökkenni fog a g (ezzel összefüggésben a gravitáció is). Tehát hiába van nagy tömegünk és hiába nagyon nagy a golyó felületén a gravitáció (kiszámítható), nem fogunk sehol sem szingularitást találni... EH-tól a felszínig nő, a tömegközéppontig pedig csökken a gravitációs gradiens...
    No ezért elvi az a szingularitás, amit a fekete lyukak belsejébe képzelnek ''egyesek''...)

    Szeretettel:
    Szalma

    ui.: Ha nincs ''anyag'', akkor nincs a fenti probléma. De akkor mi van..? :F

  • vati

    senior tag

    válasz Szalma #102 üzenetére

    Nem szükségszerű hogy g csökkenjen befelé haladva. Például a Föld esetében nagyjából konstans a g egészen a NiFe mag határáig, pontosabban kismértékben nő: és ott maximális, nem a felszínen. (ez azért van, mert lefelé nő a sűrűség is, a köpeny-mag határon pedig igen nagy sűrűségugrás van) Aztán a magban már majdnem lineárisan csökken 0-ra a középpontig.

    Aminek azért lesz egy bizonyos sugara. Nem lesz.
    Fekete lyukak esete: a lyuk létrejöttének lényege, hogy annyi tömeg van együtt, hogy a gravitációt már semmi nem képes egyensúlyban tartani, és a tömegeloszlás megállíthatatlanul összerogy egy szingularitásba. Tök mindegy, mekkora az átlagsűrűség: nem tud egyensúlyban maradni, középen akkora lesz a nyomás, hogy bármilyen anyag elkezd szuperkompaktálódni, annyira hogy még a nukleáris és elektromágneses erők sem képesek ezt megállítani. (a 4 elemi kölcsönhatás közül a gravitáció lesz a legerősebb) Lehet akár galaxishalmaznyi tömeged is a horizonton belül (ritka gáz átlagsűrűséggel) akkor is össze fog zuhanni. Ami egyszer a horizonton belül van, az hosszú távon csak a tömegközéppont felé tud esni akkor is ha az elején még nem lenne ott szingularitás - hiába létezik pl. gravitációs parittyahatás ami egy normál gravitációsan kötött rendszerből kihajítana tagokat, a fekete lyuk egy olyan gravitációsan kötött rendszert jelent, amiből nincs szabadulás.
    (Kisebb tömeget úgy is lehet fekete lyuk állapotba hozni, hogy külső erő jól összenyomja -csillagmag, szupernóva-robbanás-, de ekkor is a gravitáció nyer a végén.)


    [Szerkesztve]

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • Szalma

    őstag

    válasz vati #103 üzenetére

    ( :) Nyilván. Viszont van még pár szempont, amit még érdemes átgondolni. Imhol az egyik: minden tömegközéppontnak van EH-ja, csak majdnem minden esetben nagyságrendekkel kissebb sugarú, mint a térfogata. Egy éppen létrejövő ''fekete luk'' esetében a létrehozásban résztvevő anyag a tömegközéppont gravitációs hatására ''felcsavarodott'' téren kell hogy keresztül küzdje magát. Ez a felcsavart térrész végtelen gravitációt feltételezve gyakorlatilag végtelen ''hosszú''. Ezt a távot még a fénysebességgel belehulló anyag-energiának is soká tart megtenni. Ezért szerintem értelmezhető a ''sűrűség'' fogalma a golyót kívülről szemlélve és ezért nincs matematikai szingularitás legbelül amíg az általunk ismert anyag és energia létezik.
    Az általad felvázolt értelmezés egy számomra elképzelhetetlen dolog, mert ekkor csak a tiszta gravitáció marad, de mi kelti..?
    Egy végletekig leegyszerűsített matematikai modell terméke a fekete lyukak elvi szingularitása. EH-ig már elég jók vagyunk azon belül viszont csak a képzelet működik. Pl. mi a garancia arra, hogy általunk ismert téridő fogalomnak megfelelő valami létezik ott? Ha nem, akkor nincs mit ''felcsavarni'', nincs miben ''zuhanni'', pláne mennyi ideig, stb.

    Az FH-k, mélyen az EH-n belüli szerkezete egy olyan téma, amit soha senki nem fog tudni megválaszolni, mert szerintem nem evilági dolgokból áll. A matematikánk az alapaxiómák, a fizikánk pedig az egyetemes állandók ''megváltozása'' (eltűnése?) miatt alkalmatlan volt és lesz a leírására. Nincs olyan absztrakciós szint amivel ezt ebben az univerzumban papírra lehetne vetni. Marad a Hit. Valamely elméletben...)

    Szeretettel:
    Szalma

  • neduddgi

    aktív tag

    válasz Szalma #104 üzenetére

    Ne becsüld le a hit értékét! Pl szegény ''Celsius'' mester hitt benne, hogy amikor látja a saját önkényes skáláján a vizet 0 fokon megfagyni, 100 fokon meg forrni, az nem matematikai spekuláció, hanem ezen az energián ez történik, azon meg az. Szvsz csak abból kéne kiindulnunk, hogy az általunk már megismert fizikai törvények ameddig csak lehetséges érvényesek, ha meg nem, akkor valami olyan törvény lépjen a helyébe, ami határesetként legalább tartalmazza a mi általunk ismert törvényeket is. Na akkor innen folytatva aki a fekete lyukba belezuhan, annak az EH után a szingularitás közeli állapotig legalábbis semmi oka nincs, hogy ne a mi általunk ismert fizikai törvények által élje az életét. A csökkenő gravitációs erővela kapcsolatos eszmefuttatással a kp felé haladva az baj, hogy vagy pontszerűnek véljük, akkor nincs hol megvalósítani a gravitáció csökkenését, ha meg véges átmérőjü fekete lyukacska kelti a balhét, akkor annak felszínétől lefelé haladva csökken ugyan a gravitációs ereje, de a fénynek is egyre mélyebbről való indulását kell vizsgálnunk, és persze ahogy egyre mélyebbről indulva küzdi magát feljebb, a csóró foton, belépnek a visszahúzó erők sorába azok a gömbhéjak, amik amíg fölötte voltak ( sima integrál) nulla erővel hatottak reá. Tehát lehet egy olyan rövid hatótávú erő, ami ( pl arányos 1/R 123-dikon) ami a teljes kollapszust megakadályozza, csillagászatilag mégis létezővé teszi a fekete lyukat. Ha valaki bebizonyítaná, hogy bizonyos kvantum erőhatások miatt mondjuk egy proton átmérőjének ( ha ugyan egyáltalán ez is létező érték ?) 3 % -a a tejút közepén lévő fekete lyuk átmérője, nem pedig nulla, azért szvsz nem lenne jogos a fekete lyuk elméleti megalkotóját tévúakon tévelygő pancsernek nevezni. :) :) :)


    [Szerkesztve]

    1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

  • vati

    senior tag

    válasz Szalma #104 üzenetére

    Írtam már néhányszor, de még1szer: az eseményhorizont egy matematikai jellegű határ: a lokális megfigyelő számára semmi különös nincs ott - ugyanazok a fizikai törvények vannak az egyik meg a másik oldalán.
    És mi ez a ''felcsavarodott'' tér? Mitől csavarodna fel szerencsétlen? Bulvárcikkekben olvasni ilyen hülyeséget. Stacionárius, gömbszimmetrikus Schwarschild megoldás horizontját vizsgáljuk. Leginkább azért, mert azt lehet viszonylag egyszerűen tárgyalni, de már ennek is elég elrettentő a matematikai aparátusa, én láttam:)
    Ha már ezt is nehéz megérteni, miért kell a durvább megoldásokra (pl. Kerr-lyukak) hivatkozni?

    A fizika törvényei nem attól függően igazak, hogy el tudod képzelni vagy sem.

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • Szalma

    őstag

    válasz vati #106 üzenetére

    (Mintha magamat hallanám. :B Matematikai kreálmány, bár nem túl durva, teljesen megérthető. A hiba benne mindössze a fizika teljes kihagyása. Jelenlegi ismereteink szerint a fizika nem ismeri a nulla és a végtelen értékeket. A ''szingularitás'' kifejezés is egy matematikai műszó. Az FH-k létezéséről történő beszélgetés magában hordozza az őt létrehozó matematika valós fizikai körülmények közé ültetését, ami (szerintem) meddő próbálkozás. Marad a képzelet.
    A fizika törvényei által korlátolt terület pedig csupán a képzeletem kicsiny alhalmaza; annál az jóval tágabb. ;)

    ''...ugyanazok a fizikai törvények vannak az egyik meg a másik oldalán...'' Akkor vajon a matematikai modell elvi szingularitása, vagy a fizikai megközelítés kvázi sűrűsége a helyesebb elképzelés..?

    Az elméleti fizika által felvetett ''törvények'' igazságát a kísérleti fizika próbálja igazolni. 99%-ban nem sikerül. Számomra fizikai törvény az, ami működteti a világot, nem az, amiről azt gondoljuk...

    neduddgi: A FH kiagyalóját nem tekintem pancsernek. Mindössze pont annyit tud az EH-n belüli fizikáról, mint mi. Semmit. A matematikai modell által sugallt szingularitás fizikailag eléggé megalapozatlan. A megfigyelt FH-szerűen viselkedő objektumokról nem tudunk még eleget. A szupersűrűségük az biztos.)

    Szeretettel:
    Szalma

  • neduddgi

    aktív tag

    válasz Szalma #107 üzenetére

    Nyilván nincs szingularitás, ezt éppúgy nem lehet elhinni, mint ahogy a fizikai tér sem lehet igazából végtelen. Abban egyetértek, a fizikai tér modelljében megjelenő nulla és végtelen csak azt jelenti, hogy a tér lehetősége eme nyílt halmazban elvileg lehetséges. A két végpont értékét bizonyosan nem fogja felvenni. Arra meg kifejezetten van egy bizonyítékunk, hogy ama bizonyos extrém sűrűségű anyagi állapotból is van lehetőség a térben való kiterjedésre, maga az ősrobbanás, vagy inkább őskitágulás, kiterjedés, felfúvódás ahogy ez ma inkább látszik. :) :) :)

    1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

  • neduddgi

    aktív tag

    válasz neduddgi #108 üzenetére

    Megjegyzem, van azonban egy másik paradoxon is, ami igencsak feszegeti nagy energiákon a relativitás elmélet érvényességét. Az EH azt jelenti ugyebár, hogy onnan kvázi (0,9999999999999) ''c'' sebességgel fldobott teniszlabda is visszaasik. Na má most kiszámítható pl, hogy a visszaeső tenisz labda mely ponton fog 0,3 ''c'' sbességgel visszaesni. Ezen a ponton most célozzuk meg a fekete lyukat 0,6 ''c'' sebességgel. A sebesség növekedésével nő ugye a relatív tömeg, a gravitációs vonzóerő pedig a relatív tömegtől függ. A gyorsulás tehát hat reá, és emiatt még az EH előtt fénysebességre tesz szert. Sőt utánna is tovább gyorsul. Persze mikor már fényközeli a sebessége, akkor maga is fekete lyukká válik, tulajdonképpen az a probléma lényege, mindenféle teniszlabda nélkül, hogy két fekete lyuk egymásba zuhanása fénysebességnél nagyobb sebességet idéz elő. Mondjuk kísérletet nem végeztek még ezirányban, de elvileg ez van. Illetve az van, hogy extrém nagy energiákon nyilván más törvények érvényesek, mint amiket mi ismerünk. :) :) :)

    1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

  • vati

    senior tag

    válasz neduddgi #109 üzenetére

    nincs itt semmilyen paradoxon, csak kovetkezetesen alkalmazni kellene a relativitaselmeletet.

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • neduddgi

    aktív tag

    válasz vati #110 üzenetére

    Márminthogy? Ugyanis F=M1*M2*f/R^2 ergo hiába nő vadul a relativisztikus tömege mindkét objektumnak, azzal veve együtt nő a gravitációs vonzerő, ergo a gyorsulás akadálytalanul ''c'' sebesség fölé gyorsíthatja mindkét objektumot, és bár ha mindkettő fekete lyuk is, hogy számolsz el azoknak a megfigyelőknek a tapasztalataival, akiket út közben letarolnak. A '' relativitás elmélet következetes alkalmazása'' egyébként azon sem segítene, aki az EH mögött olyan klasszul a változásokból alig valamit észrevéve gyorsulna ''c'' fölé, mert ha elég nagy a black hoole akkor megbeszéltük, hogy sokáig fel se tűnik neki semmi, na de ott EH mögött ugye nem illik apróságokon fennakadni, mint szingularitásba érkezés előtt ''c''-nél nagyobb sebességre szert tenni, ám itt ebben az esetben nem az EH mögött zajlanak a dolgok, hanem a mi számunkra nagyon is jól vizsgálhatóan. Számolj utánna...! :U :U :U

    [Szerkesztve]

    1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

  • neduddgi

    aktív tag

    válasz neduddgi #111 üzenetére

    Illetve bizonyos értelemben persze EH mögött játszódik, másik ( Enyém ) topicban volt róla szó, 2 fekete lyuk úgy zuhan egymásba, hogy mivel amúgy sem picinyke tömegük egyre nő a relativisztikus sebességnövekedés miatti tömegnövekedés miatt, igazából fénysebesség előtt; mondjuk 0,9*c sebességgel egymás felé közeledve jobbról - balról összeér az EH -juk, és összeolvadnak mint két buborék. Csak azért írtam ezt le, mert ezen már túlvagyunk. De a ki ott van középen, ahol a 2 db 666 a ^666-odikon Milliárd naptömegű fekete lyuk jobbról balról egymásba zuhan, ( ugye ekkora fekete lyuk EH-án az ''átlépés'' elég sima,... :P ) az mégiscsak kénytelen szembesülni a ténnyel, hogy ezek fénysebességnél nagyobb ( összesen 2*-es ''c''-nél nagyobb :DDD) sebességgel ütköznek össze. Na nem mintha ennek a palinak ez lenne az adott helyzetben a legnagyobb gondja... :P :P :P Csak arra szeretnék rámutatni, hogy nagy energiákon a relativitás elve nem működik...:F :F :F

    [Szerkesztve]

    1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

  • vati

    senior tag

    válasz neduddgi #111 üzenetére

    A grav. erőtér mint tudjuk konzervatív, tehát potenciálos. Azaz 2 test csak véges mennyiségű mozási energiát nyerhet azáltal, hogy gravitációs erő hatására egymásnak szaladnak, akár a végtelenből indulva is.
    Ezen a felszabaduló potenciális energián kívül legyen még kezdeti sebesség is (egymás felé irányulva), ez megint csak egy véges energiát jelent. véges+véges=véges
    Bármilyen, nyugalmi tömeggel rendelkező testet c-re gyorsítani (nem c fölé, csak c-ig) végtelen energia kellene. (ld. m'=m/sqrt(1-v*v/c/c) tart végtelenhez ha v->c Ha kiintegráljuk hogy mennyi energia kell bármilyen v0-ról c-re gyorsulni, végtelen lesz.)
    Tömeg nélküli részecskék pedig csak c-vel tudnak haladni.

    A fekete lyuk érdekessége, (talán is Hawking írja valahol) hogy a beleejtett tömegekből felszabadítható potenciális energia 1/2 mc^2, azaz a nyugalmi tömegenergia fele, ez nem függ a lyuk tömegétől, sem attól hogy hogyan, milyen sebességgel jut el az m tömeg a horizontig.
    Akármit, akárhonnan, akármekkora kezdősebességgel ejtesz bele egy fekete lyukba nem fog c-re gyorsulni. Afölé különösen nem. A c már tkp. végtelen, ugyanúgy nem értelmes az e fölötti sebesség, ahogy nem értelmes nulla kelvin alatti hőmérséklet sem.

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • neduddgi

    aktív tag

    válasz vati #113 üzenetére

    Nem ott van a probléma, hogy a két test mekkora sebességű lesz, hanem ott, hogy milyennek kéne lenni, ha érvényesek maradnának a fizikai törvények, pl relativisztikus tömegnövekedés, plusz az F=M1*M2*f/R^2 összefüggés. Naná, hogy konzervatív az erőtér, épp ezért ellentmondásos az eredmény. Na figyelj; Az EH alatt feldobok egy tenisz labdát majdnem fénysebességgel. Mondjuk, hogy egészen pontosan 0,99999999999999999999999 ''c'' fénysebességgel, a Syrius felé, hogy mindenki happy legyen. A labda egy darabig ugye fölfelé megy, Ok. De ugye a Syriust sosem fogja elérni, mert egy idő után megáll, és visszazuhan. Ha ugyebár potenciálos az erőtér, akkor mikor visszaesik oda, ahonnan feldobtam, megint 0,99999999999999999999999 ''c'' lesz a sebessége. Na már most, ha a Syriusról ütöm meg a szervát 0,999999999999999999999 ''c'' fénysebességgel, akkor nyilván ennél már csak nagyobb sebessége lehet majd, amikor oda elér, ahol az előző feldobott teniszladdánk holtpontja volt. Na most nézzük. A tömegre ható gyorsító erő, M1*M2*f/R^2 Kémiai, vagy bármilyen nukleáris hatóművel persze nem lehet fénysebességnél nagyobb sebességre gyorsítani, mert a tömeg relativisztikus növekedése miatt egyre hatalmasabb tömeget kéne gyorsítani, de a gravitációs vonzerő mint a képletben M1*M2-ből látod, mindíg együtt nő a tömegnövekedéssel arányosan. Ha pedig így van, akkor biza a gravitáció állandó kellő értékek mellett, modjuk már most is a közös középpont felé 0,99999999999999999999999999 ''c'' sebességgel száguldanak, de még 666 fényév távolságra vannak, egymásra ható erő miatti gyorsulás 0,3 ''c*s''/s^2 ezek mind létező belőhető értékek, szerinted mi fog történni? Mert ugye ha fény sebességgel közelednek egymáshoz, akkor az 666 évig fog tartani, amíg odaérnek, na de akkor mi lesz az F=M1*M2*f/R^2 érvényességgel? Pedig itt szó sincs arról, bárki is a végtelenből indulna, 666 fényév az nem végtelen. 0,999999999999999999 ''c'' sebesség elvileg nem lehetetlen. F=M1*M2*f/R^2 elvileg érvényes.
    Mr=M*1/SQRT(1-v^2/cˇ2) érvényes. Tehát ebből mi következik? Mivel az ütközésük mégis csak ''c''-nél nem nagyobb sebességgel fog bekövetkezni, igen nagy energiákon vagy a gravitácó, vagy a relativitás elve, vagy mindkettő fog másképp működni. Egyébként asszem pont Gamow egyik könyvében volt nem így kirészletezve, de mégis leírva, hogy elvileg a gravitációs erő tudna fénysebességnél nagyobb sebességet előidézni. ne magyarázd félre! nem azt írta, hogy tud, hanem hogy tudna!... ha a gravitációs és relativisztikus törvények nagy energiákon is érvényesek maradnának... .


    [Szerkesztve]

    1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

  • neduddgi

    aktív tag

    Up!

    1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

  • neduddgi

    aktív tag

    válasz neduddgi #115 üzenetére

    Up_2! :O

    1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

  • neduddgi

    aktív tag

    válasz neduddgi #116 üzenetére

    Up_3! ...? :F

    1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

  • Andie

    őstag

    Vasárnap arról tájékoztatott Apám, hogy felfedezték a 10. bolygót. Nem a Plútó ikerbolygóját, hanem attól igen komoly távolságra, a Naprendszer határán egy tizedik bolygót. Felszinén metán van, nyilván fagyott állapotban. De többet nem mondtak róla.
    Tud erröl valaki többet? Van valami hivatalos infó?

    Samsung Galaxy A50 - Samsung UE46D6100 - BNet Tag: Andie#2999

  • neduddgi

    aktív tag

    válasz Andie #118 üzenetére

    Én úgy tudom, hogy időnként felröppennegy ilyesmi hír, mint feltételezés, de légy erős, ha vasárnap felfedezték volna, hétfőre már tele lett volna vele az újság.
    :O :O :O

    1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

  • brownus

    veterán

    most küldték mélben:

    Mark Your Calendar.

    > The Red Planet is about to be spectacular!

    > This month and next, Earth is catching up with Mars in an encounter that
    > will culminate in the closest approach between the two planets in
    > recorded history. The next time Mars may come this close is
    > in 2287. Due to the way Jupiter's gravity tugs on
    > Mars and perturbs its orbit, astronomers can only be
    > certain that Mars has not come this close to Earth
    > in the Last 5,000 years, but it may be as long as
    > 60,000 years before it happens again.

    > The encounter will culminate on August 27th when
    > Mars comes to within 34,649,589 miles of Earth and
    > will be (next to the moon) the brightest object in
    > the night sky. It will attain a magnitude of -2.9
    > and will appear 25.11 arc seconds wide. At a modest
    > 75-power magnification

    > Mars will look as large as the full moon to the naked eye.

    > Mars will be easy to spot. At the
    > beginning of August it will rise in the east at 10p.m.

    > and reach its azimuth at about 3 a.m.

    > By the end of August when the two planets are
    > closest, Mars will rise at nightfall and reach its
    > highest point in the sky at 12:30a.m. That's pretty
    > convenient to see something that no human being has
    > seen in recorded history. So, mark your calendar at
    > the beginning of August to see Mars grow
    > progressively brighter and brighter throughout the
    > month.

    > Share this with your children and grandchildren.

    > NO ONE ALIVE TODAY WILL EVER SEE THIS AGAIN
    Bővebben: link
    Bővebben: link

  • neduddgi

    aktív tag

    válasz brownus #120 üzenetére

    Akkor most irány a Mars! :)

    1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

  • Algieba

    őstag

    LOGOUT blog

    Sziasztok!

    Nekem az egyik kedvenc hobbim a csillagászat. Ismerem az összes északi féltekéről látható csillagképet, a fényesebb csillagok nevét, és kedvenc könyveim közé tartoznak a csillagászati témájúak.
    Nem tudja véletlenül valaki, hogy a közeljövőben várható-e olyan szép és emlékezetes üstökös felbukkanása, mint a Hale-Bopp volt 97 februárjában? Az valami fantasztikus volt.

    Szerintem a Plútó nem minősíthető bolygónak, ez csak egy nagyobbacska Kuiper-objektum, semmi több.

    15 Nap-tömegnél nagyobb csillagok szupernovaként végzik és a maradványukból neutron-csillag lesz, 18 Nt felett pedig feketelyuk jön létre.
    A mi Napunk a vörös óriás fázis után összehúzódik és fehér törpeként majd teljesen kiégett sötét csillagsalakként végzi be az életét.

    Sajnos az időjárás nagyon elromlott, remélem azért 11-re elmennek a felhők, mert szeretném nézni a Perzeidákat.

    A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

  • bLaCkDoGoNe

    veterán

    Nem tudom, hogy ez ide való-e, ezért offba teszem...

    A kérdésem az lenne, hogy hol/hogyan lehetne utánanézni, hogy a közelmúltban (20-30 évvel ezelőtt) egy adott év adott hónapjában a Hold milyen fázisban volt? (Újhold, telehold, stb.) Keresgéltem Google-ban, de most nem nagyon volt a barátom...

    "«Fuck does Cuno care?» The boy turns to you. (He doesn't care.)" [+] "The parasite makes nothing for itself. Its only tools are taxes and tithes meant to trick you into offering what it has not earned. In Rapture we keep what is ours." [+] 

  • Algieba

    őstag

    LOGOUT blog

    válasz bLaCkDoGoNe #123 üzenetére

    Javaslatom keres egy planetárium programot. Az a bibi, hogy én még 1999-ben töltöttem le egynek a trial verzióját, és azóta már a nevét is elfelejtettem, de arra emlékszem, hogy száz évvel korábbanra is lehetett kérni tőle az égbolt kinézetét. Természetesen jelezte a holdat is és annak a fázisát is.

    A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

  • neduddgi

    aktív tag

    válasz Algieba #122 üzenetére

    És milyen arányban lesznek jelen benne az egyes kémiai elemek? :) Ja és +1! Mi a véleményed az utóbbi napokban felröppent hírről, hogy állítólag találtak egy 10. bolygót? Szvsz ha van is ott valami, akkor az inkább valami nagy méretű üstökös, nagyon az a gyanúm, hogy szegény Hubble távcsőnek akarnak valami reklámot csinálni, amit mostanság kéne leselejtezni. :)



    [Szerkesztve]

    1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

  • Szten Márs

    nagyúr

    válasz neduddgi #125 üzenetére

    Na a helyzet az, hogy amit találtak szintén egy Kuiper-ojjektum, szal nemhogy 10. bolygó lenne, még a Plutó 9. bolygó címét is még jobban veszélyezteti. Mellesleg az ELTE TTK csillagászati tanszékének tanítói már évekkel ezelőtt sem tartották bolygónak a plútót....

  • neduddgi

    aktív tag

    válasz Szten Márs #126 üzenetére

    Kuiper objektum; ez milyen definíciót jelent? És mikor mondja ''ugyanez'' a definíció, hogy ez most már bolygó? :)

    1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

  • Szten Márs

    nagyúr

    válasz neduddgi #127 üzenetére

    Ez csupán annyi, hogy a Kuiper-övhöz tartozó égitest.
    Mikor lesz belőle bolygó? Jó kérdés...
    Mikor lesz egy érből patak, meg egy patakból folyó? Ez kb. ilyen. Amúgy ha megnázed a Plútó pályáját, nagyságát, összetételét, láthatod, hogy vmi nem stimmel. A Plútónál 4 vagy 5 hold nagyobb, a külső régiókban gázbolygók vannak, ez meg ugye nem az, meghát a pálya.

  • neduddgi

    aktív tag

    válasz Szten Márs #128 üzenetére

    Azért pl ha mondjuk a Plútón túl felfedeznének egy kb 3 Föld tömegű Nap körüli pályán keringő égitestet, azért az csak bolygó lenne, nem pedig Kuiper övhöz övhöz tartozó égitest?

    1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

  • Algieba

    őstag

    LOGOUT blog

    Még csak 12 voltam, amikor kiolvasva a nagy csillagászati könyvet a családi könyvtárból, akkor már kisbolygónak tartottam a Plútót. Egyszeren nem nagybolygó. Annak az esélye, hogy Föld nagyságú testet találjanak odakint a határban, minimális. El kéne fogadni, nemcsak itt a laikusok szintjén, hogy a Neptunusz az utolsó bolygó a naprendszerünkben.

    A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

  • Szten Márs

    nagyúr

    válasz Algieba #130 üzenetére

    Mint említettem, a hivatásos csillagászok, legalábbis akiket ismertem, sosem sorolták szerencsétlen kis Plútócskát nagybolygónak. De egyébként ez egy olyan dolog, hogy attól, hogy ennek vagy annak nevezzük nem lesz más, mint ami. Nincs jelentősége. Hívhatod a kutyaszart biohumusznak, attól még kutyaszar marad.

  • neduddgi

    aktív tag

    válasz Szten Márs #131 üzenetére

    (130 + 131): Persze értem, én is ezen a véleményen vagyok. Egyébként meg 3 Föld tömegnyi bolygót semmi képpen nem fognak már felfedezni, ha ugyanis ekkora tömegű égitest keringene ott valahol a Naprendszer peremén, annak a tömegvonzása már egészen biztosan a Plútó, de asszem a Neptutusz pályájában is akkora módosító hatást gyakorolt volna, hogy már rég kiszámolták volna az adatait mindenféle csillagászati megfigyelés nélkül is. :) :) :)

    [Szerkesztve]

    1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

  • Algieba

    őstag

    LOGOUT blog

    Remek. A Plútó témát lezárhatjuk, kisbolygó és ennyi.
    Valaki figyeli a Perzeida meteorrjat? Mennyire aktív? algieba@freemail.hu

    A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

  • neduddgi

    aktív tag

    válasz Algieba #133 üzenetére

    Nem kell lezárni. Az a része stimmel, hogy kisbolygó. Egyszer azonban egy Naprendszert elhagyó űrhajó megépítése szempontjából ezek az égitestek mind nagyon fontosak lesznek, a Jupiter, a Saturnus éa a Neptunus holdjai is, a Perzeida meteoritjaival együtt. Ugyanis magát a csillagközi úton önfenntartó működésre alkalmas nagytestű komplexum anyagát egyszerűen nem lehet mind a Földről felexportálni. Ezeket alapjában már eleve bolygóközi anyagforrásból kell majd annak idején létrehozni. :)

    [Szerkesztve]

    1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

  • Algieba

    őstag

    LOGOUT blog

    Ez egy gyönyör bolygó, melynél szebbet nehezen lehetne találni. Az rutazást értelmetlennek, nagyon hosszadalmasnak és veszélyesnek tartom. Az ember sosem fogja leküzdeni a Világegyetem észbontó távolságait. Szerintem az észlelô eszközöket kellene fejleszteni. Jobb távcsöveket kell készíteni. Engem érdekel az r, de csak képzeletemben bóklászok egzotikus bolygókon. :D

    A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

  • neduddgi

    aktív tag

    válasz Algieba #135 üzenetére

    Csak akkor, ha az a célod, hogy vissza is akarsz térni. A kis moha sem tud megtenni nagy távolságokat, de a spórája messzire eljuthat. Más világokat benépesíteni csak olyan eszközökkel lehet, amik strapabíróak, önnfenntartóak. És visszatérni a kiindulási pontra nem áll szándékukban... :P :P :P

    1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

  • bandiras2

    senior tag

    válasz Algieba #135 üzenetére

    Az egyik úttörö mérnök mondta az ipari forradalom korában, hogy eljön az az idő, amikor a síneken közlekedő járművek akár 30 Mi/h sebességgel fognek száguldani, és ez akkor sci-fi helyett inkább tűnt fantasynak. Akkoriban a repülést is lehetetlennek tartották levegőnél nehezebb gépekkel, Jelenleg Boeing 747, concorde, holdrakéta, űrrepülőgép, nemzetközi űrállomás. Rengeteg olyan törvényszerűség van ebben az univerzumban, amelynek a létére sem tudnánk rákérdezni, mivel halvány lila gőzünk sincs róla. Majd 400 év múlva okosabbak leszünk. Ne becsüld le a tudományos forradalom erejét, (de sajnos a nyerészkedő nagytőke erejét se. A tranzisztor és az antibiotikum óta nem találtak fel semmit, csak a meglevőt finomítják, mert ezen a technológiai szinten bármilyen haladás azzal fenyegeti a kormányokat, hogy elveszítik a társadalom feletti kontroll legkönnyebben kezelhető összetevőjét az elektromos áram monopóliumát. Ha egy ország fellázad, lásd Észak korea, akkor nem kap olajat, és le van róla a gond. Atombombát bír ugyan csinálni, de beleszakad, és üzemanyag nélkül a tankjai úgysem mennek sehova. Ez a gond a gravitációs hajtóművel is. 10 év alatt a piacon lehetne, de csak akkor érdemes foglalkozni vele, ha olaj nélkül tudunk bele áramot nyomni, mert a nem tökmindegy hogy a tolóerőt kinyomjuk hátul vagy forgássá alakítjuk és generátort hajtunk vele, aztán az árammal majd hajtjuk a gravmototrt? nem, mert csak bonyolultabb lenne, és a 747 Boeing úgyis megemel mindent.)

    Hú! most látom mikori a topic utsó bejegyzése! :Y Na mindegy, akkor ez egy szép nagy UPP volt a topicnak.

    Ja! hogy csillagászat is legyen:

    Szerintetek hogy néz ki egy holdfogyatkozás a holdról? Vagyis ott napfogyatkozás :D

    [Szerkesztve]

    A társadalom amely az egyenlőséget a személyes szabadság elé helyezi, egyiket se fogja elérni. A társadalom amely a személyes szabadságot az egyenlőség elé helyezi, mindegyikből bőségesen részesedik. Milton Freedmann

  • Dilikutya

    félisten

    Szomorúan látom, hogy itt a Ph!-n csak kockafejek vannak, sehol egy csillagfejű birkász:). Ennyire nem érdekel senkit a csillagászat, és minden, ami azzal kapcsolatos? Egy ilyen topiknak pörögnie kéne! Majdnem nyitottam egy topikot, de valami belső hang azt súgta, próbáljak meg keresni inkább egyet, hátha:). Hirtelen ötletemet ezúttal egy SG hírnek köszönhetem, amiben azt taglalják, hogy kutatók elkészítettek egy listát azokról a csillagokról, ahol számszerűen kimutatható valószínűséggel élet is kialakulhatott. Persze senki nem tud semmit, a csillagok fényévekre vannak, bolygókat sem ismerünk a körzetükből. Ennek a Top10-nek az első két tagja felé 2014-ben és 2020-ban kutatóegységeket fognak küldeni. Eddig a cikk lényege. Bennem felmerült 1-2 kérdés, kétely. A kutatók a ranglista elejére csak olyan rendszereket vettek fel, amikről feltételezhető, hogy a miénkhez hasonlóak, és található bennük Föld típusú bolygó is. Kizárták a körből a fiatal (<3milliárd éves) rendszereket is, mondván nálunk is milliárd évekbe telt az élet kialakulása. Ami nem is igaz, mert a földön 3 milliárd éves korára már volt élet, és egyébként sem lehet kizáró ok, hiszen kialakulhat ennél kevesebb idő alatt is. Szintén kizárták az olyan rendszereket, amikről feltételezték, hogy nem tartalmaznak elég vasat, nikkelt, szenet stb, tehát kizárólag a földihez hasonló létformákat keresnek, és ez szerintem hibás döntés, mivel ugyanannyi eséllyel létezhet más létforma is.

    Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

  • bandiras2

    senior tag

    válasz Dilikutya #138 üzenetére

    végre valaki!
    Az előző 137. üzihez mitszólsz? szerinted?

    A társadalom amely az egyenlőséget a személyes szabadság elé helyezi, egyiket se fogja elérni. A társadalom amely a személyes szabadságot az egyenlőség elé helyezi, mindegyikből bőségesen részesedik. Milton Freedmann

  • #65675776

    törölt tag

    válasz Dilikutya #138 üzenetére

    Egyetértünk. Teljes mértékben korlátoltak ebből a szempontból a kutatók. Fel sem bírják tételezni, hogy máshogyan is kialakulhat élet. Lehet, hogy a mi ''élet'' fogalmunk önmagában is korlátolt.

  • Koban

    tag

    válasz Dilikutya #138 üzenetére

    Hali!engemis foglalkoztat a dolog,de nem találtam ilyen totyikot :DDD annyira földhöz ragadt gondolkozás ez a szénalapu élet felfogás :( miértne lehetne más alapja is :DDD

  • Dilikutya

    félisten

    válasz bandiras2 #137 üzenetére

    Tiltakozom, spekuláció!:) Ez a mi lenne ha stb. dolog nem túl tudományos. A gravitációs hajtóműről én semmi konkrétat nem tudok, így inkább csöndben maradok:). Egyébként azt sejtem én is, hogy az új technológiáknak elég sok akadályozója van (pl olajipar, és ugyebár ott hatalmas tőke van, és az új, alternatív energiaforrásokat se nagyon szeretik egyesek). De ez nagyon offtéma itt, szerintem.

    A másik felvetésed már inkább. A Holdon biztos nagyon megy a napvadász-szemüveg biznic :P. Tekintettel arra, hogy a Földön milyen gyakran van holdfogyatkozás...:)

    Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

  • bandiras2

    senior tag

    válasz Dilikutya #142 üzenetére

    A kérdés arról szólt, hogy hogy néz ki :)
    pl painban firkants egy jpg-t azt csatold a kepfeltolteses linket. Nekem van egy valószínüleg helyes elképzelésem, ami nagyon dúrván néz ki vizuálisan. szerinted milyen?

    A társadalom amely az egyenlőséget a személyes szabadság elé helyezi, egyiket se fogja elérni. A társadalom amely a személyes szabadságot az egyenlőség elé helyezi, mindegyikből bőségesen részesedik. Milton Freedmann

  • rii

    nagyúr

    válasz Dilikutya #138 üzenetére

    engem érdekel a csillagzsászat, d enem olyan magas szinten, mnint ahogy itt belemélyedtek némelyek ....

    például most próbálok keresni kisiflmeket az uranuszról, neptunuszról, .....

    piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

  • Algieba

    őstag

    LOGOUT blog

    Valaki meg tudná mondani, hogy mikor várható legközelebb szabad szemmel látható üstökös?
    Az 1997-es Hale-Bopp óta szeretnék még egy nagy üstököst látni.

    A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

  • bandiras2

    senior tag

    csak hogy tudjuk hola ahelyünk. Vigyázat, kissebbségi komplexust okozhat
    [link]
    [link]
    [link]
    [link]
    [link]

    A társadalom amely az egyenlőséget a személyes szabadság elé helyezi, egyiket se fogja elérni. A társadalom amely a személyes szabadságot az egyenlőség elé helyezi, mindegyikből bőségesen részesedik. Milton Freedmann

  • Mr. Saint

    csendes tag

    Sziasztok!

    Volt régen, vagyis nem is olyan régen egy 3D-s csillagászati program, amellyel ''utazást'' lehetet végezni az univerzumban. 3D szemüveggel, valami Star strider nevű lehetet, de nem találom sehol, nem tudjátok a nevét, de nem a Stellariumra gondolok.

    A Windowsnak lelke van, mint a nőknek. Ezért szeretem :-)

  • Dilikutya

    félisten

    Ez érdekes lehet: [link]. Kíváncsi lennék erre a dokumentumfilmre, illetve arra, hogy mindebből mi igaz. vagy abból mi igaz, amit az amerikai kormány állít:).

    Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

  • rii

    nagyúr

    plútóra nem küldenek szondát?
    annak van folyéákony nitrogén felszíne?
    ami hamarosan befagy?

    piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

  • vati

    senior tag

    válasz Mr. Saint #147 üzenetére

    Igen, a StarStrider is létezik még, bár mostanában elég lagymatagon fejlesztik, vagy 3-4 éve volt a fénykora. A honlapját vsz kitalálod némi fantáziával:) Azonban, ez egy fizetős program.

    Van egy Celestia nevű progi, ami nagyon hasonlót tud (azt hiszem csak a 3D-szemüveget nem), teljesen ingyenes, és sűrűn fejlesztik mind a mai napig. A SourceForge oldala [link]
    Itt meg egy magyar beszámoló: [link]

    Mivel opensource-os dolog, a jövője perspektivikusabbnak tűnik.


    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

Új hozzászólás Aktív témák