Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Sinesol
    veterán

    Bőrönd mennyi, 10e-20e?
    Ruhát még ok, nade futárral küldeni 1000+ km? Sokkal drágább, 1000 %

    Biztos, hogy joval dragabb, par eve ebayről az USA-bol jött egy csomag, 5 kg körül volt es kis méret. Az igy alakult költsegben a legolcsobb opcioval:

  • Z_A_P
    addikt

    Kösz az infókat, hasznos. Az alaplapot nem akarom erőltetni a mérete miatt, hogy elhozzák, mert nagybőrönd, 1 hétre full cuccok, de a proci + ram kívánatos :) Mondjuk csak akkor, ha tényleg nem gond a rokonnak, nem erőltetem, de szoktak hozni mindig ajándékot. Itt lesznek pár napot nálunk is, akkor az ajándék letudva a részükről és nem kerül nekik semmibe :) A deszka árával meg majd elszámolunk, szerintem el tudja pattintani valami értelmes áron. A neje nagyon akadékoskodó, szerintem ő fogja meg megfúrni a biznicet :)

    Egyébként most láttam egy jó trükköt egy nagy utazós YT-er sráctól, mondhatni, a srác fapadossal repül, csak kiscsomaggal. A bőrönd költségéből vesz ruhákat a célországban, aztán futárcéggel hazaküldeti, amikor jön haza. Illetve azt mondta, ha össze tudja, akkor futárral kiküldi a ruháit az ottani szállására és úgy időzíti, hogy már ott legyen, amikor odaér. Elmés, bár a kockázati részéről nem beszélt.

    Bőrönd mennyi, 10e-20e?
    Ruhát még ok, nade futárral küldeni 1000+ km? Sokkal drágább, 1000 %

  • Egy hete hoztam egy bundlet a Microcenter brooklyni egységéből. Asszem személyesen csak 1-et lehet vásárolni, erre figyeljen vagy vigyen magával valamit. Erre számolj rá kb 9% helyi adót, azt nem lehet kikerülni. Vám: 430 euróig semmit se kell fizetni / utas, ha ketten jönnek akkor már 2x430. Érdemes külön pakolni, mert egy esetleges ellenőrzéskor nincs jó színezete hogy valaki láthatóan bizniszelni akar. Ez saját célú felhasználás. Engem senki nem piszkált, egy megfelelő méretű hátizsálban elfér minden. A 2x16gb memória kb ingyen volt, átszámolva az EU árakra.

    NandoXXL: nekem ilyet ne írj, mert vérgőzfürdőt rendezek! Írtam, hogy ha nem speciális igény miatt kell a többlet kraft. A tesztek szerin ilyen rengeteg fpst léptem előre az 5800x3d - 9800x3d cserével ;]

    realme
    teljesen egyet értek, csak azért cseréltem, mert ingyen volt kb a ram :B AM6 volt tervben

    bteebi
    pfo, bár tudnám milyen az... 136 fpsen van nálam limitálva minden, maradunk gsync tartományban szigorúan :P

    Kösz az infókat, hasznos. Az alaplapot nem akarom erőltetni a mérete miatt, hogy elhozzák, mert nagybőrönd, 1 hétre full cuccok, de a proci + ram kívánatos :) Mondjuk csak akkor, ha tényleg nem gond a rokonnak, nem erőltetem, de szoktak hozni mindig ajándékot. Itt lesznek pár napot nálunk is, akkor az ajándék letudva a részükről és nem kerül nekik semmibe :) A deszka árával meg majd elszámolunk, szerintem el tudja pattintani valami értelmes áron. A neje nagyon akadékoskodó, szerintem ő fogja meg megfúrni a biznicet :)

    Egyébként most láttam egy jó trükköt egy nagy utazós YT-er sráctól, mondhatni, a srác fapadossal repül, csak kiscsomaggal. A bőrönd költségéből vesz ruhákat a célországban, aztán futárcéggel hazaküldeti, amikor jön haza. Illetve azt mondta, ha össze tudja, akkor futárral kiküldi a ruháit az ottani szállására és úgy időzíti, hogy már ott legyen, amikor odaér. Elmés, bár a kockázati részéről nem beszélt.

  • Sontir Fel
    őstag

    Akkora szarok ezek az average fps-es tesztek, hogy az borzalom. Igen, átlagban ennyivel lett több FPS-ed, ha 4k-ban használod, és 5090-ed van. Nekem meg az akkori 6750XT-vel 20-30% +fps lett FH5 alatt ugyanezzel a váltással, a többit meg leszarom. Aztán VGA upgrade után még egyszer ugyanennyi plusz. MMO, vagy open world szerepjátékokkal, stratégiákkal ugyanez a helyzet. Online shooterekkel meg zéró a növekedés, mert ott akármilyen CPU csak malmozni fog, az ilyen average tesztekben meg legalább a játékok fele ilyen (a többiben meg eltünteti a difit a top VGA).

    Ha tudod, mire használod a gépet, akkor azt is tudod, mire van szükséged, illetve melyik komponens hangsúlyos.

    p

    Nem gondolnám, hogy az online shooter itt a kérdés, hanem inkább a felbontás. Gondolom a 6750xtvel nem 4Kban ment a játék.

    Dragon: nyilván. Kis mínusszal is nyilván megéri a váltás. Soknák már kérdéses részemről :B

  • parandroid
    félisten

    Egy hete hoztam egy bundlet a Microcenter brooklyni egységéből. Asszem személyesen csak 1-et lehet vásárolni, erre figyeljen vagy vigyen magával valamit. Erre számolj rá kb 9% helyi adót, azt nem lehet kikerülni. Vám: 430 euróig semmit se kell fizetni / utas, ha ketten jönnek akkor már 2x430. Érdemes külön pakolni, mert egy esetleges ellenőrzéskor nincs jó színezete hogy valaki láthatóan bizniszelni akar. Ez saját célú felhasználás. Engem senki nem piszkált, egy megfelelő méretű hátizsálban elfér minden. A 2x16gb memória kb ingyen volt, átszámolva az EU árakra.

    NandoXXL: nekem ilyet ne írj, mert vérgőzfürdőt rendezek! Írtam, hogy ha nem speciális igény miatt kell a többlet kraft. A tesztek szerin ilyen rengeteg fpst léptem előre az 5800x3d - 9800x3d cserével ;]

    realme
    teljesen egyet értek, csak azért cseréltem, mert ingyen volt kb a ram :B AM6 volt tervben

    bteebi
    pfo, bár tudnám milyen az... 136 fpsen van nálam limitálva minden, maradunk gsync tartományban szigorúan :P

    Akkora szarok ezek az average fps-es tesztek, hogy az borzalom. Igen, átlagban ennyivel lett több FPS-ed, ha 4k-ban használod, és 5090-ed van. Nekem meg az akkori 6750XT-vel 20-30% +fps lett FH5 alatt ugyanezzel a váltással, a többit meg leszarom. Aztán VGA upgrade után még egyszer ugyanennyi plusz. MMO, vagy open world szerepjátékokkal, stratégiákkal ugyanez a helyzet. Online shooterekkel meg zéró a növekedés, mert ott akármilyen CPU csak malmozni fog, az ilyen average tesztekben meg legalább a játékok fele ilyen (a többiben meg eltünteti a difit a top VGA).

    Ha tudod, mire használod a gépet, akkor azt is tudod, mire van szükséged, illetve melyik komponens hangsúlyos.

    p

  • bteebi
    veterán

    27 inchre szerintem nagyon is jo a 4k, kb 5 évig hasznaltam ilyen monitort, pengeéles a kép, mintha nagyon jo minősegü ujsagot olvasnal, szebb mint az 1440p, ha teheted, inkabb 4k legyen a 27 inches monitor.

    És #40 is: Hát kösz szépen a tippeket srácok, igazán hálás vagyok. :DDD Így jut el az ember a százötvenezres monitortól a két százötvenezresig :U.

    De amúgy igazatok lehet. Sohase volt igazán éles monitorom (régebben nyilván ez eleve nem volt "szokás"), valószínűleg egyszerűen megszoktam a kisebb felbontást, vagyis alkalmazkodtam hozzá. Látom a hibákat, de alapvetően nem zavarnak. :) Mondjuk ha lenne igazán jó, éles monitorom, akkor viszont valószínűleg azután zavarna minden gyengébb kijelző... de cserébe jobb videokártya is kellene hozzá. :))

    Na majd meglátjuk. Egyelőre valószínűleg nem fogok monitort is venni, mert épp most rendeltem egy NAS-t, amihez még majd HDD-ket is kellene szereznem :(. Egyébként alig van 27-28"-os 4K OLED monitor, többnyire inkább 32"-osak (az Árukeresőn 26-28"-ra 19 találat, 26-32"-ra meg 74), az meg már nekem egyértelműen nagy. 2 monitort szeretnék, és már 2 db 27"-os is nehézkesen férne el az asztalon.

  • Gorgonka
    aktív tag

    A munkahelyemen egy 27"-os FHD (!) Dell van, amit ráadásul egész közelről nézek. Borzalmas volt, eleinte konkrétan utáltam, 81 ppi körüli lehet. :DDD A 4K viszont sok esetben túl sok, szerintem az talán 32"-ra lenne nekem ideális.

    Nyilván jó a nagy ppi, a mobilok miatt végképp hozzászokik az ember. Viszont erős gép kell mellé (mármint pl. játékhoz), rossz felskálázás mellett (bár ebben sokat javult a Vindóz... de még nem feltétlenül jó) meg kifejezetten zavaró.

    OLED amúgy tényleg nem jó szöveghez, 4K felbontásban már persze talán nem zavaró. Valószínűleg van észrevehető különbség 27"-on a 4K és az 1440p között, de nem feltétlenül zavaró. Cserébe sokkal kevésbé gépigényes a kevesebb pixel.

    Én egy LG 42-es C2 OLED-et használok PC gamingre. Kiváló képminőség. kb 70-80 cm-ről nézem (attól függően, hogy kontrollerrel vagy egér + klavis játékkal játszok éppen).
    Forumozásnál kikapcsolom a HDR-t és semmi gond sincs az olvashatósággal. A HDR-t csak azért kapcsolom ki, hogy kíméljem a panelt, böngészéshez nem kell HDR és nyilván a szemnek is kényelmesebb.

  • Z_A_P
    addikt

    Szerintem ez azért is kellemetlen a HW gyártóknak, mert az emberek szépen lassan rájönnek, hogy valójában milyen sok mindenre is jó nekik a mostani konfigjuk. Eddig szépen kényelmesen és a legtöbben nem kényszerből váltottak. Nyilván van egy réteg, akinek mindenből a legjobb kell, maga se érti miért, de mindegy is, a lényeg, hogy ők már úgye az AM6-t várják.

    A cikkben említett 5800x3d meg ha tartósan megmarad, mint kínálati proci, akkor gyakorlatilag egészen komoly játékos igényeket is lefedne, emészthető áron. Főleg, ha valaki eladja a sok éves használt processzorát gyakran drágábban, mint amennyiért vette :)

    Mondjuk szerintem véges mennyiséget dob piacra az AMD, bár erről nem beszélt egyik cikk se. Sajnos akkor viszont megint a scalper horda fogja elhappolni.

    Egyébként van amcsi rokonom, már pedzegetem neki, ha jön valamikor nyáron haza, akkor vegyen egy vagy inkább kettő micro centeres AM5 félgépet és a deszkákat eladja kint ebay-en. A procik meg a ramok maguk többet érnek, mint a 2x300 dodós szett ár. Nem lehetetlen, hogy össze tudjuk hozni, bár sok mindennek teljesülni kéne hozzá, meg a vámon is átcsússzon. Négyen jönnek, 1 -1 szett cpu+ram kettejüknél :) Azok elég kicsik, de a reptéri szabályokat nem ismerem és ő sem.

    Szerintem ez azért is kellemetlen a HW gyártóknak, mert az emberek szépen lassan rájönnek, hogy valójában milyen sok mindenre is jó nekik a mostani konfigjuk

    Ryzen 1600F (=2600), 6/12, 3.x Ghz, 16GB RAM, 512 SSD, Rx580 8G, kifogyhatatlan, lelohetetlen. :R
    Hozza 4K monitor, valami BenQ.

  • Dragon3000
    nagyúr

    Akkor visszatértünk az alap kérdéshez, mennyire indokolt váltnai AM4-ről AM5-re. Szerintem, ha valami speciális munka/hobbi nem igényli a még számítási teljesítmény és csak game van, akkor az 5800x3d jó alternatíva. Tegnap adtam postára az enyémet, átszámolva kb 140.000 forintért ment el. Nyilván bohózat, hogy kb 9800x3d áron van használtan, 4 évesen, de még mindig nem kell új alaplap, memória, stb

    Ez az ártól is függ én pl 20e plusszal váltottam am4-ről am5-re, így számomra megérte.

  • Z_A_P
    addikt

    A munkahelyemen egy 27"-os FHD (!) Dell van, amit ráadásul egész közelről nézek. Borzalmas volt, eleinte konkrétan utáltam, 81 ppi körüli lehet. :DDD A 4K viszont sok esetben túl sok, szerintem az talán 32"-ra lenne nekem ideális.

    Nyilván jó a nagy ppi, a mobilok miatt végképp hozzászokik az ember. Viszont erős gép kell mellé (mármint pl. játékhoz), rossz felskálázás mellett (bár ebben sokat javult a Vindóz... de még nem feltétlenül jó) meg kifejezetten zavaró.

    OLED amúgy tényleg nem jó szöveghez, 4K felbontásban már persze talán nem zavaró. Valószínűleg van észrevehető különbség 27"-on a 4K és az 1440p között, de nem feltétlenül zavaró. Cserébe sokkal kevésbé gépigényes a kevesebb pixel.

    En azt nem ertem: 4K monitoron ha FullHD jatszol, akkor nincs semmi torzulas, hisz 2x2 pixel lesz majd 1x1 pixel. Tehat munkahoz 4K, jatekhoz FullHD villamgyorsan, ugyanazon a monitoron

  • bteebi
    veterán

    27 inchre szerintem nagyon is jo a 4k, kb 5 évig hasznaltam ilyen monitort, pengeéles a kép, mintha nagyon jo minősegü ujsagot olvasnal, szebb mint az 1440p, ha teheted, inkabb 4k legyen a 27 inches monitor.

    A munkahelyemen egy 27"-os FHD (!) Dell van, amit ráadásul egész közelről nézek. Borzalmas volt, eleinte konkrétan utáltam, 81 ppi körüli lehet. :DDD A 4K viszont sok esetben túl sok, szerintem az talán 32"-ra lenne nekem ideális.

    Nyilván jó a nagy ppi, a mobilok miatt végképp hozzászokik az ember. Viszont erős gép kell mellé (mármint pl. játékhoz), rossz felskálázás mellett (bár ebben sokat javult a Vindóz... de még nem feltétlenül jó) meg kifejezetten zavaró.

    OLED amúgy tényleg nem jó szöveghez, 4K felbontásban már persze talán nem zavaró. Valószínűleg van észrevehető különbség 27"-on a 4K és az 1440p között, de nem feltétlenül zavaró. Cserébe sokkal kevésbé gépigényes a kevesebb pixel.

  • bteebi
    veterán

    Na igen, az még rosszabb, én "csak" 1db 8TB-os HDD-t, de letettem róla. Azért a Core i5 4590-4690, 8 és 20 GB DDR3 már nem egy mai technika...

    Igen, valóban nem mai teknológia, de a Word meg az Excel csak úgy hasít rajta, sőt a Firefox több 100 lapja se probléma. :DDD Szerencsére vagy 20 éve gyakorlatilag abszolút nem játszom PC-n (vagy csak nagyon elvétve nagyon gagyi játékokkal, de amióta gyerek van, azzal se). Szóval nagyon nagy ugrás lesz, de a gyakorlati haszna leginkább annyi lesz, hogy nagyon kényelmesen fognak futni a 4K HDR filmek (bár azt az érintett PC-kről pont nem nézünk). Meg persze mivel most már legalább papíron lesz rá lehetőség, talán lesz néha némi játszás is. Vettem egy 16 GB-os 9060 XT-t, azért az nekem nagyon sokáig elég lesz (remélem).

  • Sontir Fel
    őstag

    Szerintem ez azért is kellemetlen a HW gyártóknak, mert az emberek szépen lassan rájönnek, hogy valójában milyen sok mindenre is jó nekik a mostani konfigjuk. Eddig szépen kényelmesen és a legtöbben nem kényszerből váltottak. Nyilván van egy réteg, akinek mindenből a legjobb kell, maga se érti miért, de mindegy is, a lényeg, hogy ők már úgye az AM6-t várják.

    A cikkben említett 5800x3d meg ha tartósan megmarad, mint kínálati proci, akkor gyakorlatilag egészen komoly játékos igényeket is lefedne, emészthető áron. Főleg, ha valaki eladja a sok éves használt processzorát gyakran drágábban, mint amennyiért vette :)

    Mondjuk szerintem véges mennyiséget dob piacra az AMD, bár erről nem beszélt egyik cikk se. Sajnos akkor viszont megint a scalper horda fogja elhappolni.

    Egyébként van amcsi rokonom, már pedzegetem neki, ha jön valamikor nyáron haza, akkor vegyen egy vagy inkább kettő micro centeres AM5 félgépet és a deszkákat eladja kint ebay-en. A procik meg a ramok maguk többet érnek, mint a 2x300 dodós szett ár. Nem lehetetlen, hogy össze tudjuk hozni, bár sok mindennek teljesülni kéne hozzá, meg a vámon is átcsússzon. Négyen jönnek, 1 -1 szett cpu+ram kettejüknél :) Azok elég kicsik, de a reptéri szabályokat nem ismerem és ő sem.

    Egy hete hoztam egy bundlet a Microcenter brooklyni egységéből. Asszem személyesen csak 1-et lehet vásárolni, erre figyeljen vagy vigyen magával valamit. Erre számolj rá kb 9% helyi adót, azt nem lehet kikerülni. Vám: 430 euróig semmit se kell fizetni / utas, ha ketten jönnek akkor már 2x430. Érdemes külön pakolni, mert egy esetleges ellenőrzéskor nincs jó színezete hogy valaki láthatóan bizniszelni akar. Ez saját célú felhasználás. Engem senki nem piszkált, egy megfelelő méretű hátizsálban elfér minden. A 2x16gb memória kb ingyen volt, átszámolva az EU árakra.

    NandoXXL: nekem ilyet ne írj, mert vérgőzfürdőt rendezek! Írtam, hogy ha nem speciális igény miatt kell a többlet kraft. A tesztek szerin ilyen rengeteg fpst léptem előre az 5800x3d - 9800x3d cserével ;]

    realme
    teljesen egyet értek, csak azért cseréltem, mert ingyen volt kb a ram :B AM6 volt tervben

    bteebi
    pfo, bár tudnám milyen az... 136 fpsen van nálam limitálva minden, maradunk gsync tartományban szigorúan :P

  • NandoXXL
    senior tag

    Szerintem is, illetve az én 27"-os 1440p-s OLED monitoromon tragikusan néz ki kábé minden szöveg. Zavaró megírni rajta egy doksit. És nem hinném, hogy kizárólag az enyém ilyen.

    Oled nem szövegre van............ 25" FULLHD ips 280 MHz kristálytiszta kép, állva hagyja az oledeteket esportban, minden szart megvesztek! Nulla hozzáértéssel, plusz még szövegre is jó... A többi szerencsétlen meg bleedes, ghostingoló 'gamer' 1440p-től ájuldozik, olyan input laggal hogy instant death ;]
    A bulvárrá vált prohardver átka ez. Van gyönyörű 4k 27", jó paraméterekkel, csak nem oled, és nem is olcsó, no meg sok játékhoz a nagy képernyő miatt hátrány. Oled, az TV-be való, másodlagos kijelzőnek, casualra, konzolozni és mozizni Forzázni, na ott egy élmény :R Arról nem is beszélve amikor egy képen zöldebb a fű, mint amikor kinézel az ablakon :DDD

  • Fred23
    nagyúr

    27 inchre szerintem nagyon is jo a 4k, kb 5 évig hasznaltam ilyen monitort, pengeéles a kép, mintha nagyon jo minősegü ujsagot olvasnal, szebb mint az 1440p, ha teheted, inkabb 4k legyen a 27 inches monitor.

    Szerintem is, illetve az én 27"-os 1440p-s OLED monitoromon tragikusan néz ki kábé minden szöveg. Zavaró megírni rajta egy doksit. És nem hinném, hogy kizárólag az enyém ilyen.

  • Sinesol
    veterán

    Nekünk még FHD monitoraink vannak (2×24"), de szeretnék venni 27"-osokat. Attól nekem nem kell nagyobb, már az se kicsi. Azt se tudom, hogy fognak elférni egymás mellett az asztalon. :U

    27"-ra még felesleges a 4K, szóval 1440p-s monitorokat vennék, egy VA/IPS-t és remélhetőleg egy OLED-et. (A 32" szerintem monitornak már feleslegesen nagy, meg rengeteg helyet is igényel.)

    #29: Tavaly ősz körül gondolkoztam el először a gépfejlesztésen. Ha én barom gyorsan vettem volna 32-64 GB DDR5-öt még max. októberben (meg SSD-ket, meg HDD-ket :DDD ), akkor most valószínűleg egy 9700X-et hajtanék. Sebaj, lett helyette használt 3700X. :U

    27 inchre szerintem nagyon is jo a 4k, kb 5 évig hasznaltam ilyen monitort, pengeéles a kép, mintha nagyon jo minősegü ujsagot olvasnal, szebb mint az 1440p, ha teheted, inkabb 4k legyen a 27 inches monitor.

  • Apollyon
    Korrektor

    Ahogy most áll a globál helyzet, már azon se lepődnék meg, ha AM6-ot 1-2 éven belül eltörölnék és max. csak a szerver vonal maradna gyártásban.

  • KROK640
    félisten

    Nekem mondod? NAS-t is akartam venni több 10 terányi HDD-vel. :DDD Meg végre M.2-es SSD-t. :( Nem nekem való már ez a PC-s szakma, maradtam volna inkább a kb. 10 éves i5-eimnél. :U

    Na igen, az még rosszabb, én "csak" 1db 8TB-os HDD-t, de letettem róla. Azért a Core i5 4590-4690, 8 és 20 GB DDR3 már nem egy mai technika...

  • KROK640
    félisten

    Szerintem ez azért is kellemetlen a HW gyártóknak, mert az emberek szépen lassan rájönnek, hogy valójában milyen sok mindenre is jó nekik a mostani konfigjuk. Eddig szépen kényelmesen és a legtöbben nem kényszerből váltottak. Nyilván van egy réteg, akinek mindenből a legjobb kell, maga se érti miért, de mindegy is, a lényeg, hogy ők már úgye az AM6-t várják.

    A cikkben említett 5800x3d meg ha tartósan megmarad, mint kínálati proci, akkor gyakorlatilag egészen komoly játékos igényeket is lefedne, emészthető áron. Főleg, ha valaki eladja a sok éves használt processzorát gyakran drágábban, mint amennyiért vette :)

    Mondjuk szerintem véges mennyiséget dob piacra az AMD, bár erről nem beszélt egyik cikk se. Sajnos akkor viszont megint a scalper horda fogja elhappolni.

    Egyébként van amcsi rokonom, már pedzegetem neki, ha jön valamikor nyáron haza, akkor vegyen egy vagy inkább kettő micro centeres AM5 félgépet és a deszkákat eladja kint ebay-en. A procik meg a ramok maguk többet érnek, mint a 2x300 dodós szett ár. Nem lehetetlen, hogy össze tudjuk hozni, bár sok mindennek teljesülni kéne hozzá, meg a vámon is átcsússzon. Négyen jönnek, 1 -1 szett cpu+ram kettejüknél :) Azok elég kicsik, de a reptéri szabályokat nem ismerem és ő sem.

    Persze, egyrészt lelassult a fejlődés is, másrészt akárki akármit mond, hiába tovább jók a hardverek, de arányaiban drágábbak is lettek. Ez mind a ritkán inkább többért fejleszen irányba viszi az embert.
    Egyébként én abban a korszakban szocializálódtam mikor 1-2 évente az egász gépet kicseréltük, de 2010 után nálam is lessult, hiába szeretek vele foglalkozni. Az utóbbi 2 gépem : 2014 január - 2020 vége, a mostani meg 2020 végétől van. jól látszik, hogy 6-7 éves ciklusok vannak már nálam is, és a jelenlegit is lassan csak a változás miatt cserélném.

    Ez tényleg jó szett, 8alaplap, 7500X3D, 16GB DDR5 RAM) ennyiért még kéne is nekem egy ilyen. VGA-m már lenn is hozzá, később még 32GB mellé, és pont az álomgépem lenne (7500X3D, 48GB RAM, RTX 5070 12GB akkor).

  • bteebi
    veterán

    Sokan estünk hasonló hibába. Tavaly júniusban 21K volt 32GB DDR4. Inkább bakancsot vettem azzal, hogy most az kell a RAM Meg csak olcsóbb lesz. na meg aztán 32GB RAMról nem siettem tovább. Erre kicsit nem néztem oda és felmetek a RAM árak. Decemberben már 120K volt ugyanaz a RAM ugyanott.
    De nem csak a RAMok mentek fel, november elején 55K volt 8TB HDD, december elején már 110K, most meg 120K körül van ... :(
    Befektetés lett a PC alaktrész. :( sajnos ma már nem működik, a várok vele kicsit és olcsóbb lesz. Ma már csak drágább inkább.
    Havernak tavaly márciusban 1,1M-ért raktunk össze gépet, idén januárban ugyanaz 1,5M lett volna ...

    Nekem mondod? NAS-t is akartam venni több 10 terányi HDD-vel. :DDD Meg végre M.2-es SSD-t. :( Nem nekem való már ez a PC-s szakma, maradtam volna inkább a kb. 10 éves i5-eimnél. :U

  • Sokan estünk hasonló hibába. Tavaly júniusban 21K volt 32GB DDR4. Inkább bakancsot vettem azzal, hogy most az kell a RAM Meg csak olcsóbb lesz. na meg aztán 32GB RAMról nem siettem tovább. Erre kicsit nem néztem oda és felmetek a RAM árak. Decemberben már 120K volt ugyanaz a RAM ugyanott.
    De nem csak a RAMok mentek fel, november elején 55K volt 8TB HDD, december elején már 110K, most meg 120K körül van ... :(
    Befektetés lett a PC alaktrész. :( sajnos ma már nem működik, a várok vele kicsit és olcsóbb lesz. Ma már csak drágább inkább.
    Havernak tavaly márciusban 1,1M-ért raktunk össze gépet, idén januárban ugyanaz 1,5M lett volna ...

    Szerintem ez azért is kellemetlen a HW gyártóknak, mert az emberek szépen lassan rájönnek, hogy valójában milyen sok mindenre is jó nekik a mostani konfigjuk. Eddig szépen kényelmesen és a legtöbben nem kényszerből váltottak. Nyilván van egy réteg, akinek mindenből a legjobb kell, maga se érti miért, de mindegy is, a lényeg, hogy ők már úgye az AM6-t várják.

    A cikkben említett 5800x3d meg ha tartósan megmarad, mint kínálati proci, akkor gyakorlatilag egészen komoly játékos igényeket is lefedne, emészthető áron. Főleg, ha valaki eladja a sok éves használt processzorát gyakran drágábban, mint amennyiért vette :)

    Mondjuk szerintem véges mennyiséget dob piacra az AMD, bár erről nem beszélt egyik cikk se. Sajnos akkor viszont megint a scalper horda fogja elhappolni.

    Egyébként van amcsi rokonom, már pedzegetem neki, ha jön valamikor nyáron haza, akkor vegyen egy vagy inkább kettő micro centeres AM5 félgépet és a deszkákat eladja kint ebay-en. A procik meg a ramok maguk többet érnek, mint a 2x300 dodós szett ár. Nem lehetetlen, hogy össze tudjuk hozni, bár sok mindennek teljesülni kéne hozzá, meg a vámon is átcsússzon. Négyen jönnek, 1 -1 szett cpu+ram kettejüknél :) Azok elég kicsik, de a reptéri szabályokat nem ismerem és ő sem.

  • KROK640
    félisten

    mint írtam 'non x3d is'.... talán nézd meg az árakat a többi AM4 procinál...
    A mostani aljas árazásról beszélek AM4-esetén!
    Nem egy teljesítmény szint, 5600X itt már elavult, csak az ára miatt raktam be:
    Intel 245KF 58390,- HUF Alza
    5600X 54889,- PCX
    7600X 60200,- Oázis
    5800X 76590,- Alza
    7700X 76550,- firstshop
    2026.06.03

    Ha ilyen lesz az árazás, - és az Intel a következő foglalatát tényleg 4 generációra hozza - akkor az is lehet, hogy a következő gépem mégis Intel lesz, pedig AM5-re akartam váltani.

  • KROK640
    félisten

    Nekünk még FHD monitoraink vannak (2×24"), de szeretnék venni 27"-osokat. Attól nekem nem kell nagyobb, már az se kicsi. Azt se tudom, hogy fognak elférni egymás mellett az asztalon. :U

    27"-ra még felesleges a 4K, szóval 1440p-s monitorokat vennék, egy VA/IPS-t és remélhetőleg egy OLED-et. (A 32" szerintem monitornak már feleslegesen nagy, meg rengeteg helyet is igényel.)

    #29: Tavaly ősz körül gondolkoztam el először a gépfejlesztésen. Ha én barom gyorsan vettem volna 32-64 GB DDR5-öt még max. októberben (meg SSD-ket, meg HDD-ket :DDD ), akkor most valószínűleg egy 9700X-et hajtanék. Sebaj, lett helyette használt 3700X. :U

    Sokan estünk hasonló hibába. Tavaly júniusban 21K volt 32GB DDR4. Inkább bakancsot vettem azzal, hogy most az kell a RAM Meg csak olcsóbb lesz. na meg aztán 32GB RAMról nem siettem tovább. Erre kicsit nem néztem oda és felmetek a RAM árak. Decemberben már 120K volt ugyanaz a RAM ugyanott.
    De nem csak a RAMok mentek fel, november elején 55K volt 8TB HDD, december elején már 110K, most meg 120K körül van ... :(
    Befektetés lett a PC alaktrész. :( sajnos ma már nem működik, a várok vele kicsit és olcsóbb lesz. Ma már csak drágább inkább.
    Havernak tavaly márciusban 1,1M-ért raktunk össze gépet, idén januárban ugyanaz 1,5M lett volna ...

  • mazsiii92
    senior tag

    Én még mindig úgy gondolom, hogy ha valaki gamingre akar építeni egy AM5ös konfigot, akkor egy 70.000 Ft-os Ryzen 5 9600X egy B650-es lapban bőven jó lehet. GPU-tól függően ez egy erős középkategóriás gép lehet ami Ultra / High beállításokkal elviszi a legtöbb játékot 1440p-ben. Nekem is ez a CPU van és igazából olyan, mint az álom. 32GB RAM és egy 9070 XT kártya támogatja és 1440p-ben mindenre is jó. :)

  • bteebi
    veterán

    Mondjuk ha a valo vilagot nezzük, akkor jellemzően nem 1080p-ben tolja az ember, ha csucs procit vesz. Ha pedig nincs legalabb egy 4080 szint akkor mar 1440 p-ben is inkabb gpu limit van. E-sport cimeknel lehetnek nagy különbsegek, mivel ott alig van gepigeny, lehet ott 200 helyett 300 van, de nem tudom szamit e az barmit.

    Egyebkent egy 9700x ertelmesebb valasztas szerintem, ha mar ujra valt az ember, mivel joval olcsobb es azzal is van jelentős plusz fps.

    1440p Rtx 5090 mellett:

    Nekünk még FHD monitoraink vannak (2×24"), de szeretnék venni 27"-osokat. Attól nekem nem kell nagyobb, már az se kicsi. Azt se tudom, hogy fognak elférni egymás mellett az asztalon. :U

    27"-ra még felesleges a 4K, szóval 1440p-s monitorokat vennék, egy VA/IPS-t és remélhetőleg egy OLED-et. (A 32" szerintem monitornak már feleslegesen nagy, meg rengeteg helyet is igényel.)

    #29: Tavaly ősz körül gondolkoztam el először a gépfejlesztésen. Ha én barom gyorsan vettem volna 32-64 GB DDR5-öt még max. októberben (meg SSD-ket, meg HDD-ket :DDD ), akkor most valószínűleg egy 9700X-et hajtanék. Sebaj, lett helyette használt 3700X. :U

  • martonx
    veterán

    Mondanám, hogy csak úgy kapkodom a fejem az idei újdonságoktól, de csak csendben sírok, hogy az AI mostanra felzabálta a PC piacot.

  • realme
    tag

    Akkor visszatértünk az alap kérdéshez, mennyire indokolt váltnai AM4-ről AM5-re. Szerintem, ha valami speciális munka/hobbi nem igényli a még számítási teljesítmény és csak game van, akkor az 5800x3d jó alternatíva. Tegnap adtam postára az enyémet, átszámolva kb 140.000 forintért ment el. Nyilván bohózat, hogy kb 9800x3d áron van használtan, 4 évesen, de még mindig nem kell új alaplap, memória, stb

    Sokan nem veszik figyelembe hogy 32GB DDR5 manapság egy vagyon és egy valamire való alaplap is 3x többe kerül mint 2020 előtt, miközben a VGA az is drágul és az sohasem elég, így inkább érdemesebb a CPU-memória-alaplap cserét halogatni.

  • Sinesol
    veterán

    Jó, hát ha 180 fps helyett 230 van, az nem biztos, hogy feltűnő. ;]

    Mondjuk ha a valo vilagot nezzük, akkor jellemzően nem 1080p-ben tolja az ember, ha csucs procit vesz. Ha pedig nincs legalabb egy 4080 szint akkor mar 1440 p-ben is inkabb gpu limit van. E-sport cimeknel lehetnek nagy különbsegek, mivel ott alig van gepigeny, lehet ott 200 helyett 300 van, de nem tudom szamit e az barmit.

    Egyebkent egy 9700x ertelmesebb valasztas szerintem, ha mar ujra valt az ember, mivel joval olcsobb es azzal is van jelentős plusz fps.

    1440p Rtx 5090 mellett:

  • NandoXXL
    senior tag

    Akkor visszatértünk az alap kérdéshez, mennyire indokolt váltnai AM4-ről AM5-re. Szerintem, ha valami speciális munka/hobbi nem igényli a még számítási teljesítmény és csak game van, akkor az 5800x3d jó alternatíva. Tegnap adtam postára az enyémet, átszámolva kb 140.000 forintért ment el. Nyilván bohózat, hogy kb 9800x3d áron van használtan, 4 évesen, de még mindig nem kell új alaplap, memória, stb

    a man in a military uniform is talking to another man in the jungle
    Új termékeknél 2-3 év gari.... Teljesítmény növekedés, nagyobb számítási kapacitás...

  • bteebi
    veterán

    Most váltottam 5800x3drol 9800x3dre 4k játék mellett. Nem biztos, vakteszten eltalálnám, hogy melyik - melyik ;]

    Jó, hát ha 180 fps helyett 230 van, az nem biztos, hogy feltűnő. ;]

  • NandoXXL
    senior tag

    Ezzel azt állítod, mintha csak egy féle procit vehetnél drágábban majd, holott ez nem igaz. Nekem egy 5600X-em van és mai napig mindenre is elegendő, minek cseréljem? Aki pedig 5800X3D-re pályázik, azt nem nagyon zavarja a pénz. Intel esetén sem zavarta őket...

    mint írtam 'non x3d is'.... talán nézd meg az árakat a többi AM4 procinál...
    A mostani aljas árazásról beszélek AM4-esetén!
    Nem egy teljesítmény szint, 5600X itt már elavult, csak az ára miatt raktam be:
    Intel 245KF 58390,- HUF Alza
    5600X 54889,- PCX
    7600X 60200,- Oázis
    5800X 76590,- Alza
    7700X 76550,- firstshop
    2026.06.03

  • muxi-muxi
    senior tag

    Ebben az egészben az az érdekes, hogy akik tényleg hardcore játékosok, azok szerintem már rég váltottak AM5-re, hiszen nekik mindig a legújabb kell. Most olyanok váltanának, mint én, aki elvan, de ha van egy jó ajánlat, akkor összerakja a pénzt és vált és ugye ezek a felhasználók most úgy vannak, hogy sok-sok évig inkább maradnak AM4-en.

    Pl én full hd. tv-re kötött szgép :) , tolom az FH6-t full HD-ban, nekem megfelel, őszinte a mosolyom. Az 5060 kb tudja hozni grafikában a series x-t, nem nagyon látom a különséget látványban. Persze ez full hd, feljebb nem megyek, nincs rá igényem.

    Egyébként ha jön egy 5800x3d, a magyar kiskereket nem féltem, mert felb.sszák az árát nyilván, de mondjuk a lengyelektől meg be lehet majd húzni szerintem 130e-ért a mostani EUR-HUF árfolyam mellett. Itt van 2 nap alatt, procit is gariztattam már rajtuk keresztül. Volt némi kattogás, de magyar kisker is sz.patott már le gariztatással, ennél sokkal durvábban egyébként.

    Ha eladom a mostani procit 40-50k, 70-80k-t ráfizetek és van egy olyan gép alapom, ami bármilyen GPU-t kiszolgál, amiben én gondolkodom.

    Nyilván ha lesz ilyen lehetőség én biztosan nem fogok AM5-re váltani. Mert van mindenem, van tartalék AM4 gépem, ramom, alaplapom stb. Egy 5800x3d-vel nem túlzás, hogy több mint 5 évet ki lehet húzni mostantól számítva, az évi 20-30k kiadás lebontva, de ebben már egy AIO hűtés is benne van, mert a mostani léghútést le kell cserélnem majd. Ha meg 5 évnél is tovább bírja a konfig, amire van esély, akkor még kedvezőbbre jön ki a matek.

    Érted, ezt kell megérteni, van mindenem, csak belevágok egy procit, eladom a mostanit és ráfizetek 70k-t és ez a konfig akár 10 évig is kiszolgál onnantól és ez nem sci-fi. A GPU már húzósabb történet, ott mélyebben a zsebbe kell nyúlni, nade azzal ráérek, mert egyelőre az 5060 megfelel. Procit csak azért cserélném le, mert most lesz rá lehetőség, később nem biztos.

    A hsz-eddel egyetértek, hanem most a RAM mizéria, meg az ergya generációs lépések miatt (thx, nVidia) ésszerűtlen pl egy 5800x3d-ről váltani. HC gamernak tartom magam, és jól is keresek de 4080/5800x3d-ről váltást elegedtem, inkább downgradeltem a felbontást 1440p-re, igaz, OLED-ra váltva. Ég és föld az IPS-hez képest, és bizony a 240 Hz is nyálcsorgató. Harmadik éve szolgál az említett kombó, megfejelve 64 giga rammal, nem érzem kevésnek, pláne a monitortechnológia csere miatt. Persze ácsingózok egy 9800x3d/5080 variánsra, de mivel a használt piac inkább az olcsóbb hardverekből mazsolázgat, úgy érzem a nyakamra rohadna a jelenlegi alkatrészhalmom. Kocka ismimnek nyomott áron ajánlottam a VGA-t, ismerve a honi helyzetet, sajna így sem tőkeerős. Vadidegennek meg nem szívesem adom el, legyen azért benne némi karitász, meg azért fél szemmel hadd kövessem már az ex-alkatrész sorsát.

    Úgy érzem továbbá hogy a profithajhászás/ AI-mánia miatt, mi, játékosok egy pöttyet fejbúbon lettünk trágyázva. És ez bizony nem most fog lecsengeni. Számomra rettenet' nehéz popón maradni, de van az a pénz(spórolás), amiért a visszább lépek a ... felbontásból. Az epic settingekből egyelőre nem.

  • Ha van elég ram-ja(vagy alaplapja, procija) az illetőnek, azt az illető pénzzé tudja tenni. Nem rakétatudomány :U Nyugodtan nézz szét hardverapro-n és cáfold meg amit írtam. Nem hasraütésszerűen írtam a számokat, hanem konkrétan megnéztem mi mennyi. Persze a matek csak az X3D-re vonatkozik. De szerintem az AM4 X3D abszolút nem éri meg ezt az árat. 80 ezerért ok lenne, de 110-120ezer vagy ne adj isten még többért abszolút rossz vétel.

    Ebben az egészben az az érdekes, hogy akik tényleg hardcore játékosok, azok szerintem már rég váltottak AM5-re, hiszen nekik mindig a legújabb kell. Most olyanok váltanának, mint én, aki elvan, de ha van egy jó ajánlat, akkor összerakja a pénzt és vált és ugye ezek a felhasználók most úgy vannak, hogy sok-sok évig inkább maradnak AM4-en.

    Pl én full hd. tv-re kötött szgép :) , tolom az FH6-t full HD-ban, nekem megfelel, őszinte a mosolyom. Az 5060 kb tudja hozni grafikában a series x-t, nem nagyon látom a különséget látványban. Persze ez full hd, feljebb nem megyek, nincs rá igényem.

    Egyébként ha jön egy 5800x3d, a magyar kiskereket nem féltem, mert felb.sszák az árát nyilván, de mondjuk a lengyelektől meg be lehet majd húzni szerintem 130e-ért a mostani EUR-HUF árfolyam mellett. Itt van 2 nap alatt, procit is gariztattam már rajtuk keresztül. Volt némi kattogás, de magyar kisker is sz.patott már le gariztatással, ennél sokkal durvábban egyébként.

    Ha eladom a mostani procit 40-50k, 70-80k-t ráfizetek és van egy olyan gép alapom, ami bármilyen GPU-t kiszolgál, amiben én gondolkodom.

    Nyilván ha lesz ilyen lehetőség én biztosan nem fogok AM5-re váltani. Mert van mindenem, van tartalék AM4 gépem, ramom, alaplapom stb. Egy 5800x3d-vel nem túlzás, hogy több mint 5 évet ki lehet húzni mostantól számítva, az évi 20-30k kiadás lebontva, de ebben már egy AIO hűtés is benne van, mert a mostani léghútést le kell cserélnem majd. Ha meg 5 évnél is tovább bírja a konfig, amire van esély, akkor még kedvezőbbre jön ki a matek.

    Érted, ezt kell megérteni, van mindenem, csak belevágok egy procit, eladom a mostanit és ráfizetek 70k-t és ez a konfig akár 10 évig is kiszolgál onnantól és ez nem sci-fi. A GPU már húzósabb történet, ott mélyebben a zsebbe kell nyúlni, nade azzal ráérek, mert egyelőre az 5060 megfelel. Procit csak azért cserélném le, mert most lesz rá lehetőség, később nem biztos.

  • Sontir Fel
    őstag

    4k játék mellett nem is lehet eltalálni hiszen úgy is a GPU lesz a gyengébb alkatrész.

    Akkor visszatértünk az alap kérdéshez, mennyire indokolt váltnai AM4-ről AM5-re. Szerintem, ha valami speciális munka/hobbi nem igényli a még számítási teljesítmény és csak game van, akkor az 5800x3d jó alternatíva. Tegnap adtam postára az enyémet, átszámolva kb 140.000 forintért ment el. Nyilván bohózat, hogy kb 9800x3d áron van használtan, 4 évesen, de még mindig nem kell új alaplap, memória, stb

  • KROK640
    félisten

    Az AMD ezért is sikeresebb mert nem megy abba az irányba, mint az INTEL, hogy 3 évente kihozz újabb foglalatot.

    Még ha csak 3 évente hozna ki újat ... A két éves átlag is neccesen tartja

  • realme
    tag

    Most váltottam 5800x3drol 9800x3dre 4k játék mellett. Nem biztos, vakteszten eltalálnám, hogy melyik - melyik ;]

    4k játék mellett nem is lehet eltalálni hiszen úgy is a GPU lesz a gyengébb alkatrész.

  • -KP-
    veterán

    De ebben az eszmefuttatásban egyrészt azt feltételezed, hogy még nincs elég ddr4 RAM-ja az illetőnek, ami nem biztos, másrészt azt, hogy az am5-höz kapásból egy alaplapot is újítani kell, nem vetted figyelembe. Tehát értem, amit mondasz, de összességében azért nem ilyen fekete-fehér a dolog, hogy ha valaki még ilyen upgradebe gondolkodna, az görcsös ragaszkodás. Nekem pl megvan a 32gb ddr4 RAM, és egy 5700v5800x3d a jelenlegi sima 5600-amról egy értelmezhető upgrade lenne (más kérdés, hogy ennyi pénzt nekem így se ér meg).

    Ha van elég ram-ja(vagy alaplapja, procija) az illetőnek, azt az illető pénzzé tudja tenni. Nem rakétatudomány :U Nyugodtan nézz szét hardverapro-n és cáfold meg amit írtam. Nem hasraütésszerűen írtam a számokat, hanem konkrétan megnéztem mi mennyi. Persze a matek csak az X3D-re vonatkozik. De szerintem az AM4 X3D abszolút nem éri meg ezt az árat. 80 ezerért ok lenne, de 110-120ezer vagy ne adj isten még többért abszolút rossz vétel.

  • Sontir Fel
    őstag

    És mi van akkor, ha majd inkább ~2029 körül vált csak, de akkor már eleve AM6-ra? Nem véletlenül létezik még egy 10 éves platform. Túl van lihegve ez az egész. Ha HC gamer vagy, vagy nagyon nagy szükséged van a brutál teljesítményre, a 4K-s játékra Ultrán, akkor tényleg kellhet az AM5. De ha ezekre nincs szükséged, akkor simán elég lehet az AM4 is. Lehet, hogy már van is AM4-es platformod, de ha nincs, akkor viszonylag olcsón elérheted.

    Én pont most vettem 2 db AM4-es félgépet 3700X-szel, mert szerencsére nem játszunk (mondjuk most már majd talán fogunk valamennyit, régebbi címekkel max. 1440p-ig), és így kijött annyiból a 2 alaplap+proci 32+32 GB RAM-mal, mint amennyiért talán egy gépet (9700X + 32 GB DDR5) sem vettem volna meg. Tegyük hozzá, az az egy gép jóval gyorsabb ÉS garanciális lett volna. Az AM4, ez a mára már relatíve korszerűtlen platform nálunk 3-4. generációs i5-öket fog váltani, amikkel amúgy kevés esetet leszámítva - 4K videók már tudtak akadni az IGP-jükön (!) - jól elvoltunk, ami render és gamerkedés nélkül érthető.

    Néztem teszteket, a 9700X nagy átlagban talán 60-70%-kal gyorsabb a 3700X-nél. Az persze sok, de nekem pont mindegy, Cinebenchben pl. (ami nekem szintén irreleváns) majdnem 4-szer gyorsabb a 3700X a legerősebb - amúgy brand - gépünknél, amiben egy i7 3770K van. Szerencsére nekünk nem kell se vaciúj AAA cím, se 4K felbontás (max. 1440p, de a bátyámnál talán csak FHD lesz). És épp emiatt videokártyára se "kell" majd 3-400k-t költeni gépenként, sőt még csak új (750-1000 W-os) tápot se kell venni, elég lehet az 500-550 W.

    Nem muszáj amúgy AMD-t venni, simán alternatíva lehet az Intel is (és amúgy tényleg). :DDD

    Most váltottam 5800x3drol 9800x3dre 4k játék mellett. Nem biztos, vakteszten eltalálnám, hogy melyik - melyik ;]

  • Fred23
    nagyúr

    És mi van akkor, ha majd inkább ~2029 körül vált csak, de akkor már eleve AM6-ra? Nem véletlenül létezik még egy 10 éves platform. Túl van lihegve ez az egész. Ha HC gamer vagy, vagy nagyon nagy szükséged van a brutál teljesítményre, a 4K-s játékra Ultrán, akkor tényleg kellhet az AM5. De ha ezekre nincs szükséged, akkor simán elég lehet az AM4 is. Lehet, hogy már van is AM4-es platformod, de ha nincs, akkor viszonylag olcsón elérheted.

    Én pont most vettem 2 db AM4-es félgépet 3700X-szel, mert szerencsére nem játszunk (mondjuk most már majd talán fogunk valamennyit, régebbi címekkel max. 1440p-ig), és így kijött annyiból a 2 alaplap+proci 32+32 GB RAM-mal, mint amennyiért talán egy gépet (9700X + 32 GB DDR5) sem vettem volna meg. Tegyük hozzá, az az egy gép jóval gyorsabb ÉS garanciális lett volna. Az AM4, ez a mára már relatíve korszerűtlen platform nálunk 3-4. generációs i5-öket fog váltani, amikkel amúgy kevés esetet leszámítva - 4K videók már tudtak akadni az IGP-jükön (!) - jól elvoltunk, ami render és gamerkedés nélkül érthető.

    Néztem teszteket, a 9700X nagy átlagban talán 60-70%-kal gyorsabb a 3700X-nél. Az persze sok, de nekem pont mindegy, Cinebenchben pl. (ami nekem szintén irreleváns) majdnem 4-szer gyorsabb a 3700X a legerősebb - amúgy brand - gépünknél, amiben egy i7 3770K van. Szerencsére nekünk nem kell se vaciúj AAA cím, se 4K felbontás (max. 1440p, de a bátyámnál talán csak FHD lesz). És épp emiatt videokártyára se "kell" majd 3-400k-t költeni gépenként, sőt még csak új (750-1000 W-os) tápot se kell venni, elég lehet az 500-550 W.

    Nem muszáj amúgy AMD-t venni, simán alternatíva lehet az Intel is (és amúgy tényleg). :DDD

    "A szóban forgó CPU 349 dolláros listaáron érkezik június 25-én."

    "tippre 349 USD lesz"
    Ezt aztán eltaláltam. Így viszont felejtős.

  • Szerintem ez a görcsösen AM4-en maradni akarás teljes tévút. Mondom ezt AM4 tulajként. Nézegettem árakat. Ha utánaszámolsz, annyi a jelentősen túlárazott Am4 X3D proci, mint a jelenleg jelentősen túlárazott kb. 32gb DDR5 6000mhz ram apróról, és kb. annyi aprón 32GB DDR4, amennyi egy 7600X. A 7600X pedig teljesítményben hozza ugyanazt, amint az 5800X3D. Árban ugyanott vagy, teljesítményben ugyananott vagy, csak van egy új platformod, amibe beletehetsz akár egy 9800X3D-t is a későbbiekben. Vagy akár majd Zen6-ot, esetleg Zen 6 refresht vagy Zen7-et,ami még 2029-ig megjelenik. Mert jelen állás szerint 2029-ig lesz supportálva az AM5 platform. Meg kell tanulni időben elengedni a dolgokat.

    De ebben az eszmefuttatásban egyrészt azt feltételezed, hogy még nincs elég ddr4 RAM-ja az illetőnek, ami nem biztos, másrészt azt, hogy az am5-höz kapásból egy alaplapot is újítani kell, nem vetted figyelembe. Tehát értem, amit mondasz, de összességében azért nem ilyen fekete-fehér a dolog, hogy ha valaki még ilyen upgradebe gondolkodna, az görcsös ragaszkodás. Nekem pl megvan a 32gb ddr4 RAM, és egy 5700v5800x3d a jelenlegi sima 5600-amról egy értelmezhető upgrade lenne (más kérdés, hogy ennyi pénzt nekem így se ér meg).

  • bteebi
    veterán

    Szerintem ez a görcsösen AM4-en maradni akarás teljes tévút. Mondom ezt AM4 tulajként. Nézegettem árakat. Ha utánaszámolsz, annyi a jelentősen túlárazott Am4 X3D proci, mint a jelenleg jelentősen túlárazott kb. 32gb DDR5 6000mhz ram apróról, és kb. annyi aprón 32GB DDR4, amennyi egy 7600X. A 7600X pedig teljesítményben hozza ugyanazt, amint az 5800X3D. Árban ugyanott vagy, teljesítményben ugyananott vagy, csak van egy új platformod, amibe beletehetsz akár egy 9800X3D-t is a későbbiekben. Vagy akár majd Zen6-ot, esetleg Zen 6 refresht vagy Zen7-et,ami még 2029-ig megjelenik. Mert jelen állás szerint 2029-ig lesz supportálva az AM5 platform. Meg kell tanulni időben elengedni a dolgokat.

    És mi van akkor, ha majd inkább ~2029 körül vált csak, de akkor már eleve AM6-ra? Nem véletlenül létezik még egy 10 éves platform. Túl van lihegve ez az egész. Ha HC gamer vagy, vagy nagyon nagy szükséged van a brutál teljesítményre, a 4K-s játékra Ultrán, akkor tényleg kellhet az AM5. De ha ezekre nincs szükséged, akkor simán elég lehet az AM4 is. Lehet, hogy már van is AM4-es platformod, de ha nincs, akkor viszonylag olcsón elérheted.

    Én pont most vettem 2 db AM4-es félgépet 3700X-szel, mert szerencsére nem játszunk (mondjuk most már majd talán fogunk valamennyit, régebbi címekkel max. 1440p-ig), és így kijött annyiból a 2 alaplap+proci 32+32 GB RAM-mal, mint amennyiért talán egy gépet (9700X + 32 GB DDR5) sem vettem volna meg. Tegyük hozzá, az az egy gép jóval gyorsabb ÉS garanciális lett volna. Az AM4, ez a mára már relatíve korszerűtlen platform nálunk 3-4. generációs i5-öket fog váltani, amikkel amúgy kevés esetet leszámítva - 4K videók már tudtak akadni az IGP-jükön (!) - jól elvoltunk, ami render és gamerkedés nélkül érthető.

    Néztem teszteket, a 9700X nagy átlagban talán 60-70%-kal gyorsabb a 3700X-nél. Az persze sok, de nekem pont mindegy, Cinebenchben pl. (ami nekem szintén irreleváns) majdnem 4-szer gyorsabb a 3700X a legerősebb - amúgy brand - gépünknél, amiben egy i7 3770K van. Szerencsére nekünk nem kell se vaciúj AAA cím, se 4K felbontás (max. 1440p, de a bátyámnál talán csak FHD lesz). És épp emiatt videokártyára se "kell" majd 3-400k-t költeni gépenként, sőt még csak új (750-1000 W-os) tápot se kell venni, elég lehet az 500-550 W.

    Nem muszáj amúgy AMD-t venni, simán alternatíva lehet az Intel is (és amúgy tényleg). :DDD

  • Sontir Fel
    őstag

    Remek.
    AM4en (6800x3d) akartam.marsdni AM6ig, de aztán beesett egy nem.vart lehetőség és csak AM5.lett a végén. Ezek szerint 2030ig jó lesz ez az új konfig :U

  • -KP-
    veterán

    Senki nem kényszerít hogy megvegyed de aki AM4 -en akar maradni annak jó még drágábban is.

    Szerintem ez a görcsösen AM4-en maradni akarás teljes tévút. Mondom ezt AM4 tulajként. Nézegettem árakat. Ha utánaszámolsz, annyi a jelentősen túlárazott Am4 X3D proci, mint a jelenleg jelentősen túlárazott kb. 32gb DDR5 6000mhz ram apróról, és kb. annyi aprón 32GB DDR4, amennyi egy 7600X. A 7600X pedig teljesítményben hozza ugyanazt, amint az 5800X3D. Árban ugyanott vagy, teljesítményben ugyananott vagy, csak van egy új platformod, amibe beletehetsz akár egy 9800X3D-t is a későbbiekben. Vagy akár majd Zen6-ot, esetleg Zen 6 refresht vagy Zen7-et,ami még 2029-ig megjelenik. Mert jelen állás szerint 2029-ig lesz supportálva az AM5 platform. Meg kell tanulni időben elengedni a dolgokat.

  • Raysen623
    veterán

    Te majd 7800/7900X3D -as évfurdulós procit vehetsz majd a jövőben ;] ;] ;] .... milyen kedves az AMD 5700X3D drágítása/majd kivezetése után , 5800X3D most visszahozva exta felárral... rohadna meg minden vörös AM4-es procik új gen árakon (non x3d is) :C :C :C :C

    Ezzel azt állítod, mintha csak egy féle procit vehetnél drágábban majd, holott ez nem igaz. Nekem egy 5600X-em van és mai napig mindenre is elegendő, minek cseréljem? Aki pedig 5800X3D-re pályázik, azt nem nagyon zavarja a pénz. Intel esetén sem zavarta őket...

  • Tomcat
    őstag

    Számomra ez azt jelenti, hogy a korábban tervezett menetrend csúszik és az AM6-os platform (DDR6, Zen7-8) késni fog 1-2 évet.
    2029-ig pedig 2 évente lesz 5-10% IPC ugrás / core,

    Vagy akár az is megtörténhet hogy nem egy hanem két új CPU generáció fog még érkezni AM5-re a következő évek során.

  • realme
    tag

    A jelenlegi hardver árak mellett nincs is hova rohanni, az új jobbnál jobb játékok sem állnak sorba.

  • realme
    tag

    Te majd 7800/7900X3D -as évfurdulós procit vehetsz majd a jövőben ;] ;] ;] .... milyen kedves az AMD 5700X3D drágítása/majd kivezetése után , 5800X3D most visszahozva exta felárral... rohadna meg minden vörös AM4-es procik új gen árakon (non x3d is) :C :C :C :C

    Senki nem kényszerít hogy megvegyed de aki AM4 -en akar maradni annak jó még drágábban is.

  • -KP-
    veterán

    Nem alaptalan, de úgy is lehet nézni, hogy legalább elég lehet csak procit cserélned, és nem kell venned brutál sok pénzért RAM-ot (és lapot) IS.

    Ez addig oké, amíg gyártanak elég példányszámban és nem az lesz, hogy a 350dolláros árból 550 lesz.

  • bteebi
    veterán

    Te majd 7800/7900X3D -as évfurdulós procit vehetsz majd a jövőben ;] ;] ;] .... milyen kedves az AMD 5700X3D drágítása/majd kivezetése után , 5800X3D most visszahozva exta felárral... rohadna meg minden vörös AM4-es procik új gen árakon (non x3d is) :C :C :C :C

    Nem alaptalan, de úgy is lehet nézni, hogy legalább elég lehet csak procit cserélned, és nem kell venned brutál sok pénzért RAM-ot (és lapot) IS.

  • NandoXXL
    senior tag

    Így van, én arra tipoeltem, hogy még jön AM5 re 2-3 nanometeres proci, talán érdemes lesz kicserelni a 7800X3D-t majd rá, amennyiben nagy ugrás lesz.

    Te majd 7800/7900X3D -as évfurdulós procit vehetsz majd a jövőben ;] ;] ;] .... milyen kedves az AMD 5700X3D drágítása/majd kivezetése után , 5800X3D most visszahozva exta felárral... rohadna meg minden vörös AM4-es procik új gen árakon (non x3d is) :C :C :C :C

  • AlmafaBp
    csendes újonc

    Számomra ez azt jelenti, hogy a korábban tervezett menetrend csúszik és az AM6-os platform (DDR6, Zen7-8) késni fog 1-2 évet.
    2029-ig pedig 2 évente lesz 5-10% IPC ugrás / core,

  • Low Noise
    senior tag

    Az AMD ezért is sikeresebb mert nem megy abba az irányba, mint az INTEL, hogy 3 évente kihozz újabb foglalatot.

    Így van, én arra tipoeltem, hogy még jön AM5 re 2-3 nanometeres proci, talán érdemes lesz kicserelni a 7800X3D-t majd rá, amennyiben nagy ugrás lesz.

  • Sinesol
    veterán

    Az AMD ezért is sikeresebb mert nem megy abba az irányba, mint az INTEL, hogy 3 évente kihozz újabb foglalatot.

    Valamennyire igaz, de igazából nem olyan jelentősszempont a foglalat, relative kevesen cserélnek procit.

    Btw az azért nem tul szép, hogy a régi 5800X3D drágább, mint az ujabb 7700X3D. Bár amig lehet fejni a népet...

  • jeni
    félisten

    Az AMD ezért is sikeresebb mert nem megy abba az irányba, mint az INTEL, hogy 3 évente kihozz újabb foglalatot.

Új hozzászólás Aktív témák