Hirdetés
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- SONY LCD és LED TV-k
- Milyen monitort vegyek?
- Melyik tápegységet vegyem?
- Bluetooth hangszórók
- Senki sem beszél róla, de újra elérhető két 30-as sorozatú GeForce
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- Kormányok / autós szimulátorok topikja
- TCL LCD és LED TV-k
-
Fórumok
PROHARDVER! - hardver fórumok
Notebookok TV & Audió Digitális fényképezés Alaplapok, chipsetek, memóriák Processzorok, tuning Hűtés, házak, tápok, modding Videokártyák Monitorok Adattárolás Multimédia, életmód, 3D nyomtatás Nyomtatók, szkennerek Tabletek, E-bookok PC, mini PC, barebone, szerver Beviteli eszközök Egyéb hardverek PROHARDVER! BlogokMobilarena - mobil fórumok
Okostelefonok Mobiltelefonok Okosórák Autó+mobil Üzlet és Szolgáltatások Mobilalkalmazások Tartozékok, egyebek Mobilarena blogokIT café - infotech fórumok
Infotech Hálózat, szolgáltatók OS, alkalmazások SzoftverfejlesztésGAMEPOD - játék fórumok
PC játékok Konzol játékok MobiljátékokLOGOUT - lépj ki, lépj be!
LOGOUT reakciók Monologoszféra FototrendFÁRADT GŐZ - közösségi tér szinte bármiről
Tudomány, oktatás Sport, életmód, utazás, egészség Kultúra, művészet, média Gazdaság, jog Technika, hobbi, otthon Társadalom, közélet Egyéb Lokál PROHARDVER! interaktív
Új hozzászólás Aktív témák
-
wasd.hu
senior tag
Mivel rommá van monitorozva hogy ki mit használ és mit nem, gondolom elég nagy terület le van fedve. Excel az necces ott a egy közepesen komplex formula is meg tud borulni webes felületen, nem is beszélve a makrókról. Mondjuk az MS szépen vezeti ki a VBA-t, ahogy kell és tereli a usereket a PowerBI/Fabric platformok felé ezügyben.
"az MS szépen vezeti ki"
+1000 -
ddekany
nagyúr
És akkor ne is beszéljünk hogy millió dolláros nagyvállalatokon belül vannak csapatok akik excel fileokat használnak db-nek.
Tudom, láttam. Hogy 6-8éve mindig csak hozzáraknak egy sort, majd hó végén új tab.
4 éve valaki tab26-ra bedrótozott 3 KPI-t, az magától updatel.
Csakhogy ő 2 éve nem dolgozik ott.
Majd ez fel van SharePointra/Onedrivera és 6-8 user szerkeszti. Egyszerre.
Aztán mikor verzióeltérés van, és out of sync sz egész na aaaz defasza
Aztán debugoljál egy 1.5GB xlsx filet, mert pótolhatatlan.
Most migráltam egy ilyet supabase + google sheetsre nemrég. A megkönnyebülés mindenkinek.Azaz... Ezek az organikusan nőt porcelán-csillagromboló XLSX-ek. Ha van fejlesztő a cégnél, akkor talán átírja valami rendesebb megoldásra. A sok IT ínségben szenvedő KKV-nek életszerűbb lenne ha az Excelben lehetne csinálni valódi tábla sheet-et is, amit sokkal nehezebb lenne véletlenül öszekuszálni (csak eldugott menűben módosítható séma, minden sor a tábla része, constraintek, indexek, stb). Tudom, MS Access. Ha jól rémlik MS már nem nyomja, és annyira soha nem is futtott fel. Igazából ahhoz is már programozó-szerű ember kellett a valóságban, meg hát nem ismerős "hely", mint az Excel, ahol a legöbb ad-hoc nyilvántartás először megszületik.
-
moleculez
veterán
Az Excel azzz... az emberiség kipusztítására feljogosító bűnök közt van. Örökre belé csontosodtak a valami kialvatlan/fogalmatlan srácok általa a 80-as évelben beledobált baromságok, de hát bakker, spread sheet mint funkcionalitás viszont akkor is kell, szóval mindenki használja és kész. Kb. galaxisok közt fogunk már utazni, de normális spread sheet, meg szövegszerkesztő, meg shell (ami kvázi szabvánnyá is vált) az még akkor se lesz...

És akkor ne is beszéljünk hogy millió dolláros nagyvállalatokon belül vannak csapatok akik excel fileokat használnak db-nek.
Tudom, láttam. Hogy 6-8éve mindig csak hozzáraknak egy sort, majd hó végén új tab.
4 éve valaki tab26-ra bedrótozott 3 KPI-t, az magától updatel.
Csakhogy ő 2 éve nem dolgozik ott.
Majd ez fel van SharePointra/Onedrivera és 6-8 user szerkeszti. Egyszerre.
Aztán mikor verzióeltérés van, és out of sync sz egész na aaaz defasza
Aztán debugoljál egy 1.5GB xlsx filet, mert pótolhatatlan.
Most migráltam egy ilyet supabase + google sheetsre nemrég. A megkönnyebülés mindenkinek. -
csendes
addikt
Google Sheets webre lett kitalálva. Geek-eknek meg ott a [pyspread]. Az egyetlen táblázatkezelő, ahol te adhatod meg, hogy hány cella legyen egy fülön - lehet ekár egyetlen cella is. Egyetlen cellában meg tud jeleníteni listát vagy mátrixot. Az Excel PY() függvénnyel szemben nem a felhőben fut a python.
-
ddekany
nagyúr
Mivel rommá van monitorozva hogy ki mit használ és mit nem, gondolom elég nagy terület le van fedve. Excel az necces ott a egy közepesen komplex formula is meg tud borulni webes felületen, nem is beszélve a makrókról. Mondjuk az MS szépen vezeti ki a VBA-t, ahogy kell és tereli a usereket a PowerBI/Fabric platformok felé ezügyben.
Az Excel azzz... az emberiség kipusztítására feljogosító bűnök közt van. Örökre belé csontosodtak a valami kialvatlan/fogalmatlan srácok általa a 80-as évelben beledobált baromságok, de hát bakker, spread sheet mint funkcionalitás viszont akkor is kell, szóval mindenki használja és kész. Kb. galaxisok közt fogunk már utazni, de normális spread sheet, meg szövegszerkesztő, meg shell (ami kvázi szabvánnyá is vált) az még akkor se lesz...

-
moleculez
veterán
Mivel rommá van monitorozva hogy ki mit használ és mit nem, gondolom elég nagy terület le van fedve. Excel az necces ott a egy közepesen komplex formula is meg tud borulni webes felületen, nem is beszélve a makrókról. Mondjuk az MS szépen vezeti ki a VBA-t, ahogy kell és tereli a usereket a PowerBI/Fabric platformok felé ezügyben.
-
wasd.hu
senior tag
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Tehát akkor a játékkonzolokon található DRM megoldásokkal egyenértékű az, amit az nVidia alkotott?
Annyira nem, mert itt azért könnyebb lecserélni a gyári firmware-t. De nyilván az NVIDIA firmware-je korlátozott.
-
ddekany
nagyúr
-
Armagedown
őstag
Kicsit bonyolultabb, de utánakérdeztünk, és alapvetően az a helyzet, hogy a hardveres különbség a DGX Spark és az RTX Spark között minimális. Gyakorlatilag csak steppingeltérés van.
A problémát az adja, hogy elég nagy a különbség a firmware-ben. És elméletben megoldható lenne, hogy teszem azt ezt közelebb hozzák, de az NVIDIA jelenleg koncepcióból szétválasztja a két vonalat a nagyon hasonló hardver ellenére.
Na most a gyártók szerint a közösség bizonyos trükkökkel megoldhatja a Linuxot, de a bootfolyamatban bizonyos rétegek le vannak védve az NVIDIA aláírókulcsával, és ha nem az adott platformra szabott OS-t telepíted. RTX Spark esetében Windowsn, míg DGX Spark esetében DGX OS vagy Ubuntu-alapú Linux, akkor a firmware detektálja, hogy a bootlánc nem a várt módon van elérve, így az egyes funkciókat letiltja. Például energiamenedzsment, memóriatopológia beállításai, biztonsági funkciók, GPU megfelelő elérhetősége, stb.
Ezt azért csinálják, hogy teljesen a szoftverkörnyezetükhöz kössenek, ne tudjál a géppel azt tenni, amit csak szeretnél. Ennek az a lényege, hogy extrém példával élve teszem azt azt mondják, hogy 2028-ban már nem támogatják, vegyél új kiadást belőle, akkor muszáj legyen új kiadást venned, és ne legyen olyan OS, amit csak úgy használhatsz tovább, és működőképes marad vele a gép. Tehát az NVIDIA ezzel csak egy kill switch-et akar magának, amit bármikor megnyomhatnak, és papírnehezékké változik a hardver. És valószínűleg itt azért még így is több éves támogatásról lesz szó, de lényegében ez egy olyan kontrollált és zárt környezet, amilyen az Apple-é. Tehát az NVIDIA csak arról akar gondoskodni, hogy csak úgy és addig használhasd a hardvert, ahogy ők azt jónak látják, és nem a Linuxszal magával van problémájuk, hanem a szabadsággal, amit ad.
Tehát akkor a játékkonzolokon található DRM megoldásokkal egyenértékű az, amit az nVidia alkotott?
-
wasd.hu
senior tag
-
S_x96x_S
veterán
Kicsit bonyolultabb, de utánakérdeztünk, és alapvetően az a helyzet, hogy a hardveres különbség a DGX Spark és az RTX Spark között minimális. Gyakorlatilag csak steppingeltérés van.
A problémát az adja, hogy elég nagy a különbség a firmware-ben. És elméletben megoldható lenne, hogy teszem azt ezt közelebb hozzák, de az NVIDIA jelenleg koncepcióból szétválasztja a két vonalat a nagyon hasonló hardver ellenére.
Na most a gyártók szerint a közösség bizonyos trükkökkel megoldhatja a Linuxot, de a bootfolyamatban bizonyos rétegek le vannak védve az NVIDIA aláírókulcsával, és ha nem az adott platformra szabott OS-t telepíted. RTX Spark esetében Windowsn, míg DGX Spark esetében DGX OS vagy Ubuntu-alapú Linux, akkor a firmware detektálja, hogy a bootlánc nem a várt módon van elérve, így az egyes funkciókat letiltja. Például energiamenedzsment, memóriatopológia beállításai, biztonsági funkciók, GPU megfelelő elérhetősége, stb.
Ezt azért csinálják, hogy teljesen a szoftverkörnyezetükhöz kössenek, ne tudjál a géppel azt tenni, amit csak szeretnél. Ennek az a lényege, hogy extrém példával élve teszem azt azt mondják, hogy 2028-ban már nem támogatják, vegyél új kiadást belőle, akkor muszáj legyen új kiadást venned, és ne legyen olyan OS, amit csak úgy használhatsz tovább, és működőképes marad vele a gép. Tehát az NVIDIA ezzel csak egy kill switch-et akar magának, amit bármikor megnyomhatnak, és papírnehezékké változik a hardver. És valószínűleg itt azért még így is több éves támogatásról lesz szó, de lényegében ez egy olyan kontrollált és zárt környezet, amilyen az Apple-é. Tehát az NVIDIA csak arról akar gondoskodni, hogy csak úgy és addig használhasd a hardvert, ahogy ők azt jónak látják, és nem a Linuxszal magával van problémájuk, hanem a szabadsággal, amit ad.
> A problémát az adja, hogy elég nagy a különbség a firmware-ben.
Azért van remény, hogy a közösség valamennyire megoldja ( ~ megkerüli ) a problémát.
https://github.com/graham33/nixos-dgx-spark#firmware-updates -
Abu85
HÁZIGAZDA
Kicsit bonyolultabb, de utánakérdeztünk, és alapvetően az a helyzet, hogy a hardveres különbség a DGX Spark és az RTX Spark között minimális. Gyakorlatilag csak steppingeltérés van.
A problémát az adja, hogy elég nagy a különbség a firmware-ben. És elméletben megoldható lenne, hogy teszem azt ezt közelebb hozzák, de az NVIDIA jelenleg koncepcióból szétválasztja a két vonalat a nagyon hasonló hardver ellenére.
Na most a gyártók szerint a közösség bizonyos trükkökkel megoldhatja a Linuxot, de a bootfolyamatban bizonyos rétegek le vannak védve az NVIDIA aláírókulcsával, és ha nem az adott platformra szabott OS-t telepíted. RTX Spark esetében Windowsn, míg DGX Spark esetében DGX OS vagy Ubuntu-alapú Linux, akkor a firmware detektálja, hogy a bootlánc nem a várt módon van elérve, így az egyes funkciókat letiltja. Például energiamenedzsment, memóriatopológia beállításai, biztonsági funkciók, GPU megfelelő elérhetősége, stb.
Ezt azért csinálják, hogy teljesen a szoftverkörnyezetükhöz kössenek, ne tudjál a géppel azt tenni, amit csak szeretnél. Ennek az a lényege, hogy extrém példával élve teszem azt azt mondják, hogy 2028-ban már nem támogatják, vegyél új kiadást belőle, akkor muszáj legyen új kiadást venned, és ne legyen olyan OS, amit csak úgy használhatsz tovább, és működőképes marad vele a gép. Tehát az NVIDIA ezzel csak egy kill switch-et akar magának, amit bármikor megnyomhatnak, és papírnehezékké változik a hardver. És valószínűleg itt azért még így is több éves támogatásról lesz szó, de lényegében ez egy olyan kontrollált és zárt környezet, amilyen az Apple-é. Tehát az NVIDIA csak arról akar gondoskodni, hogy csak úgy és addig használhasd a hardvert, ahogy ők azt jónak látják, és nem a Linuxszal magával van problémájuk, hanem a szabadsággal, amit ad.
-
csibe1
veterán
Ne káromkodj

"5 millaert RTX 6000 96GB"
Erről akkor beszélgessünk majd, ha nyertem az Eurojackpoton.

Bár inkább akkor se. Az 5 millából inkább egy autót vennék, vagy egy felet.
-
Sinesol
veterán
-
Cassi
őstag
Annyira nem fogják szerintem erőltetni, egyrészt ez direkt Win-t célozza meg, másrészt meg azt mondták a Linuxosok már amugyis minden tekintetben ki vannak szolgálva a DGX Spark-al.
" ...DGX Spark has everything it needs on Linux, including the ConnectX high-bandwidth networking interface. On the other hand, RTX Spark is a proper consumer Windows 11 AI PC chip for not just AI development and inferencing, but also rich consumer entertainment and gaming experiences. It comes with PC-relevant connectivity and interface. The ace up its sleeve is that it's a Windows PC platform, with 99% of NVIDIA's ISV engagement effort directed Windows on Arm optimized ports of popular software and games. [link] "
S_x96x_S: A cikkben és a dián is a Grace CPU van emlitve.

Lényegében csak azt mondják, hogy a platformon a Windows tekintik elsődlegesnek, azt nem, hogy nem fog futni a Linux rajta.
-
Sinesol
veterán
Annyira nem fogják szerintem erőltetni, egyrészt ez direkt Win-t célozza meg, másrészt meg azt mondták a Linuxosok már amugyis minden tekintetben ki vannak szolgálva a DGX Spark-al.
" ...DGX Spark has everything it needs on Linux, including the ConnectX high-bandwidth networking interface. On the other hand, RTX Spark is a proper consumer Windows 11 AI PC chip for not just AI development and inferencing, but also rich consumer entertainment and gaming experiences. It comes with PC-relevant connectivity and interface. The ace up its sleeve is that it's a Windows PC platform, with 99% of NVIDIA's ISV engagement effort directed Windows on Arm optimized ports of popular software and games. [link] "
S_x96x_S: A cikkben és a dián is a Grace CPU van emlitve.

-
S_x96x_S
veterán
> Azert a Grace ma is igen jonak szamit,
az RTX SPARK(GB10) és a Grace eltérő ARM-es magokat használ
- RTX-SPARK(GB10) = Cortex-A925 + Cortex-A725
- Grace CPU = Neoverse V2 -
hapakj
őstag
-
moleculez
veterán
-
hapakj
őstag
Engem semmiben spec, W11 LTSC-t használok, 2 éves install stabil mint a svájci frank. De ott a fasza kis Snapi most ez, jobbnál jobb ARM platformok jönnének, erre egyfolytában ax x86 emuval bírkózni, driverekkel, amúgy meg gamerkedni köll vagy csak munkára, de a W11 for ARM ezt tudja azt még nem mert kiforratlan.
Hmmm, s minek kellene futnia a jobbnál jobb Snapi platformokon?
-
moleculez
veterán
Engem semmiben spec, W11 LTSC-t használok, 2 éves install stabil mint a svájci frank. De ott a fasza kis Snapi most ez, jobbnál jobb ARM platformok jönnének, erre egyfolytában ax x86 emuval bírkózni, driverekkel, amúgy meg gamerkedni köll vagy csak munkára, de a W11 for ARM ezt tudja azt még nem mert kiforratlan.
-
Cassi
őstag
Miben gátol meg a Windows? Nem akarom védeni, de azért az túlzás, hogy minden fejlődés gátja lenne.
Eddig nem beszéltek róla, de valószínűleg teljes Linux-támogatása lesz és a Chrome OS is nagyon esélyes.
-
Sinesol
veterán
Semmi forradalmi nincs itt, csupán egy NVidia GPU-t ragasztottak egy obsolete MediaTek magokat tartalmazó SoC mellé.
Ha ismernéd az M1 SoC-t, számodra is egyértelmű lenne, hogy az nV és a MediaTek megoldása köszönő viszonyban sincs az Apple Siliconnal technológiai ugrás szempontjából.BTW, a Microslop is tagja az x86 Ecosystem Advisory Group-nak amit az AMD és az Intel hozott létre kvázi az ARM megoldások ellen.
Nyilván nem akarnak lemaradni az ARM-os hullámról sem, de azért nem ennyire egyértelmű a szitu.Az NV hatalmas tőkéje ami ezt a malmot mozgatja egyértelműen.
Nem fura, a kripto bányászat és az Ai is leginkább az nVidia szekerét tolja?
Azert a Grace ma is igen jonak szamit, gondolom plusz optimalizaciot is kapott, raadasul jelen chip eseteben az egesz csomag teljesitmenye a lényeg, nem biztos hogy van ertelme külön nezegetni az alkotoelemeket.
-
ddekany
nagyúr
Addig patkolják, amíg organikusan ki nem kopik a használatból. Az meg valószínűleg akkor lesz, amikor már tényleg mindent mindenki egy Chromium-származék ablakba szorulva csinál, a "felhőben". Az se egy szép jövő.
-
Komplikato
veterán
Linus videóban bemutatott pár N1X notit, elég brutálisak, mert vékony, de nem fog ráolvadni a burkolat, mint a "gamer" megoldásoknál, 40 órás üzemidő és az égvilágon mindenféle csatlakozók vannak rajtuk. Csak a fél vesédbe fognak kerülni.
Viszont a bemutató videóban megbujt a sarokban egy bazinagy kijelző, ami AIO gépnek látszott 32-es vagy inkább nagyobb kijelzővel. És szerintem asztali PC AIO kategóriában nem nagyon voltak izmos, WorkStation szintű gépek, ellentétben az Apple termékvonalával. Eddig. -
moleculez
veterán
Meddig patkolják még ezt a tetves Windowst?! Minden innovációt meg előrelépést az gátol meg.
Ez is tök jó, csak a W for ARM nyomorával kell küzdenie. Ezen mindig úgy felkúrom magam. Teljesen mindegy mi a fejlesztés az a tetves Windows mindig az útban van. -
ddekany
nagyúr
újabban a "Mesterséges inteligencia" topik elég aktiv.
és ha ott megkérdezed, valószínüleg mindenki másképp válaszol.Én a hybrid megoldás pártján vagyok.
- valamire extrém okos fizetett LLM API megoldás. ( chatgpt, ... )
- egyszerű LowIQ-jú tömeges feladtokra meg LokálisLLM is jó lehet.Nincs általános válasz,
és a mostani best-practice-ek is pár hónap alatt elavulnak.Amúgy nem kell mindig - mindenre extrém profi és drága LLM.
( de néha viszont kell )
A bölcsesség ott kezdődik, hogyha tudod, hogy hol a határ
és melyik mire képes.
De ehhez próbálgatnod kell a lokális LLM-ket és a profi OpenAI / Anthropic / Googel ... modelleket is. ( ami viszont tanulópénz )egyszerű LowIQ-jú tömeges feladtokra meg LokálisLLM is jó lehet
Az volt a benyomásom amikor ilyesmikkel játszadoztam, hogy low IQ feladatokban is kaotikusak a kicsi modellek. De ha valaminél elég ha van egy tipp...
-
Cassi
őstag
De jó nekünk, még kevesebb TSMC és egyéb gyártókapacitás jut a konzumer termékeknek.
Ez konzumer termék. Most még nem beszéltek róla, de könnyen lehet, hogy lesz belőle 8 GB-os Chromebook is.
Korábban volt szó kézi konzolba való változatról, de elképzelhető, hogy azt most jegelik a memóriahelyzet miatt, vagy későbbre halasztják.
De szerintem játékdemók lesznek, csak most az a fontossági sorrend, hogy AI, AI, AI és utána a többi terület. -
Armagedown
őstag
De jó nekünk, még kevesebb TSMC és egyéb gyártókapacitás jut a konzumer termékeknek.
-
S_x96x_S
veterán
Mivel Mac is 128GB-s local AI gép kategória. Maga a kategória aminél érdekes lenne látni a kemény adatokat, hogy a gyakorlatban ez kinek mire jött be. Egy 100B-s LLM pl. elég gagyi egy nagyhoz képest, szóval általában megéri inkább fizetni a nagyobbért, mint végső soron emberi időt veszíteni a gyengébb miatt.
újabban a "Mesterséges inteligencia" topik elég aktiv.
és ha ott megkérdezed, valószínüleg mindenki másképp válaszol.Én a hybrid megoldás pártján vagyok.
- valamire extrém okos fizetett LLM API megoldás. ( chatgpt, ... )
- egyszerű LowIQ-jú tömeges feladtokra meg LokálisLLM is jó lehet.Nincs általános válasz,
és a mostani best-practice-ek is pár hónap alatt elavulnak.Amúgy nem kell mindig - mindenre extrém profi és drága LLM.
( de néha viszont kell )
A bölcsesség ott kezdődik, hogyha tudod, hogy hol a határ
és melyik mire képes.
De ehhez próbálgatnod kell a lokális LLM-ket és a profi OpenAI / Anthropic / Googel ... modelleket is. ( ami viszont tanulópénz ) -
Reggie0
titán
Mivel Mac is 128GB-s local AI gép kategória. Maga a kategória aminél érdekes lenne látni a kemény adatokat, hogy a gyakorlatban ez kinek mire jött be. Egy 100B-s LLM pl. elég gagyi egy nagyhoz képest, szóval általában megéri inkább fizetni a nagyobbért, mint végső soron emberi időt veszíteni a gyengébb miatt.
Most meg megeri, de egyre dragulnak ezek a szolgaltatasok, arrol nem is beszelve, hogy mindenfele jogvedelmi/erkolcsi es egyeb baromsagos vedelmek vannak benne. Pl. nekem claude nem volt hajlando kepet atalakitani, mert szerinte vizjel van rajta es jogvedett.
-
Reggie0
titán
Semmi forradalmi nincs itt, csupán egy NVidia GPU-t ragasztottak egy obsolete MediaTek magokat tartalmazó SoC mellé.
Ha ismernéd az M1 SoC-t, számodra is egyértelmű lenne, hogy az nV és a MediaTek megoldása köszönő viszonyban sincs az Apple Siliconnal technológiai ugrás szempontjából.BTW, a Microslop is tagja az x86 Ecosystem Advisory Group-nak amit az AMD és az Intel hozott létre kvázi az ARM megoldások ellen.
Nyilván nem akarnak lemaradni az ARM-os hullámról sem, de azért nem ennyire egyértelmű a szitu.Az NV hatalmas tőkéje ami ezt a malmot mozgatja egyértelműen.
Nem fura, a kripto bányászat és az Ai is leginkább az nVidia szekerét tolja?
Nem fura, a kripto bányászat és az Ai is leginkább az nVidia szekerét tolja?

Az a fura, hogy a geforce 7xx szeria vegeig a banyaszatban iszonyatosan bena volt, de ennek ellenere ugy beeloztek az amd-t mint a pinty.
-
ddekany
nagyúr
>Azért jó lenne látni hogy a gyakorlatban, napi szinten (nem csak érdeklődésből, kísérletezésből) hányan és mire használják ezeket a 128GB-s local AI-s gépek
Ez részben a MacBook Pro 128GB piacát célozza meg.
Főleg azokat akiknek a CUDA különösen fontos.
és kell nekik egy hordozható DGX SPark
( ami most mini pc és linux-os )a "DGX Station for windows" pedig az Apple Mac Studio 128, 256, 512 GB-os konfigjainak a piacából akar lecsípni.
És az Apple cuccait veszik.
----
megj:
most egy MacBook Pro - t már 614GB/s -os mem. sávszélességgel is be tudod szerezni, az NVIDIA-s még csak ennek a fele lesz ( ~ 270GB/s - 300 GB/S )
""
M5 Max with 18-core CPU and 32-core GPU (460GB/s memory bandwidth) or M5 Max with 18-core CPU and 40-core GPU (614GB/s memory bandwidth)
""" https://support.apple.com/en-ph/126319Mivel Mac is 128GB-s local AI gép kategória. Maga a kategória aminél érdekes lenne látni a kemény adatokat, hogy a gyakorlatban ez kinek mire jött be. Egy 100B-s LLM pl. elég gagyi egy nagyhoz képest, szóval általában megéri inkább fizetni a nagyobbért, mint végső soron emberi időt veszíteni a gyengébb miatt.
-
S_x96x_S
veterán
Azért jó lenne látni hogy a gyakorlatban, napi szinten (nem csak érdeklődésből, kísérletezésből) hányan és mire használják ezeket a 128GB-s local AI-s gépeknek, mint a már régóta elérhető Ryzen AI Max is. Nem számít bele, ha pár nap lelkesedés (vagy a YT videó elkészítése) után inkább átszoktak a csak felhőben elérhető erősebb AI modellekre. Biztos van ilyen, de elég specifikus tevékenységi kör lehet (és tán nem is LLM, hanem grafika?).
>Azért jó lenne látni hogy a gyakorlatban, napi szinten (nem csak érdeklődésből, kísérletezésből) hányan és mire használják ezeket a 128GB-s local AI-s gépek
Ez részben a MacBook Pro 128GB piacát célozza meg.
Főleg azokat akiknek a CUDA különösen fontos.
és kell nekik egy hordozható DGX SPark
( ami most mini pc és linux-os )a "DGX Station for windows" pedig az Apple Mac Studio 128, 256, 512 GB-os konfigjainak a piacából akar lecsípni.
És az Apple cuccait veszik.
----
megj:
most egy MacBook Pro - t már 614GB/s -os mem. sávszélességgel is be tudod szerezni, az NVIDIA-s még csak ennek a fele lesz ( ~ 270GB/s - 300 GB/S )
""
M5 Max with 18-core CPU and 32-core GPU (460GB/s memory bandwidth) or M5 Max with 18-core CPU and 40-core GPU (614GB/s memory bandwidth)
""" https://support.apple.com/en-ph/126319 -
hapakj
őstag
Hja, nem varázslat miért is volt az nvidia mindig is sikeres ezeken a területeken.
Mert 18 éve bemész a boltba, leemelsz egy konzumer Geforce-ot a polcról és hivatalosan támogatott rajta a teljes CUDA stack. Persze bizonyos értékes képességek korlátozva voltak.
A Geforce volt a kapudrog a CUDA-hoz + a jó marketing a tudományos világban. -
ddekany
nagyúr
Semmi forradalmi nincs itt, csupán egy NVidia GPU-t ragasztottak egy obsolete MediaTek magokat tartalmazó SoC mellé.
Ha ismernéd az M1 SoC-t, számodra is egyértelmű lenne, hogy az nV és a MediaTek megoldása köszönő viszonyban sincs az Apple Siliconnal technológiai ugrás szempontjából.BTW, a Microslop is tagja az x86 Ecosystem Advisory Group-nak amit az AMD és az Intel hozott létre kvázi az ARM megoldások ellen.
Nyilván nem akarnak lemaradni az ARM-os hullámról sem, de azért nem ennyire egyértelmű a szitu.Az NV hatalmas tőkéje ami ezt a malmot mozgatja egyértelműen.
Nem fura, a kripto bányászat és az Ai is leginkább az nVidia szekerét tolja?
Nem fura, a kripto bányászat és az Ai is leginkább az nVidia szekerét tolja?

Annyira nem. Ők voltak a vezetők GPU és a general purpose GPU (lásd CUDA) irányban. Ez a számítási megközelítés meg nagyon sok problémára ráillik.
-
eldiablo
addikt
Mindenkinek, aki erős laptopot akar akar munkara, akar jatekra. Csak hat itt szokas szerint nem lett minden kibontva, sőt majdhogynem csak a “problemakrol” szo.

Ezert erdemes kulföldi mediat olvasni, ott konkretan olyan nagy dobaskent emlegetik ezt, mint amikor kijött az Apple M1-es chipje.
Nagyon sok programnak es jateknak mar keszül a nativ arm verzioja is es a Microsoft is igencsak erőlteti a dolgot.Semmi forradalmi nincs itt, csupán egy NVidia GPU-t ragasztottak egy obsolete MediaTek magokat tartalmazó SoC mellé.
Ha ismernéd az M1 SoC-t, számodra is egyértelmű lenne, hogy az nV és a MediaTek megoldása köszönő viszonyban sincs az Apple Siliconnal technológiai ugrás szempontjából.BTW, a Microslop is tagja az x86 Ecosystem Advisory Group-nak amit az AMD és az Intel hozott létre kvázi az ARM megoldások ellen.
Nyilván nem akarnak lemaradni az ARM-os hullámról sem, de azért nem ennyire egyértelmű a szitu.Az NV hatalmas tőkéje ami ezt a malmot mozgatja egyértelműen.
Nem fura, a kripto bányászat és az Ai is leginkább az nVidia szekerét tolja?
-
janeszgol
félisten
Akkor úgy mondom, hogy a Microsoft a tipikus ARM-os gondokra már nem fog reflektálni, mert azok nem abból erednek, hogy rossz a Prism emuláció, hanem abból fakadnak, hogy a Windows operációs rendszer szabályrendszerébe ütközik a működés. És ha megváltoztatják ezt a szabályrendszert, akkor az minden programot érinteni fog. Ergo, sokkal kisebb veszteség elengedni az ARM-on az egyes specifikus helyzetek miatt nem működő dolgokat, mint minden jelenleg működő dolgot nem működővé tenni.
Ezen a Microsoft már nem fog tehát javítani, mert amit meg lehetett írni, azt mostanra megírtak. Ergo a mostani kompatibilitási szint a plafon.
Akkor a világnak ideje lenne elengedni a Windowsra Microsoftostúl. Ez volt a plafon, ami ma már inkább a padló.
-
ddekany
nagyúr
Azért jó lenne látni hogy a gyakorlatban, napi szinten (nem csak érdeklődésből, kísérletezésből) hányan és mire használják ezeket a 128GB-s local AI-s gépeknek, mint a már régóta elérhető Ryzen AI Max is. Nem számít bele, ha pár nap lelkesedés (vagy a YT videó elkészítése) után inkább átszoktak a csak felhőben elérhető erősebb AI modellekre. Biztos van ilyen, de elég specifikus tevékenységi kör lehet (és tán nem is LLM, hanem grafika?).
-
hokuszla
senior tag
Mindenkinek, aki erős laptopot akar akar munkara, akar jatekra. Csak hat itt szokas szerint nem lett minden kibontva, sőt majdhogynem csak a “problemakrol” szo.

Ezert erdemes kulföldi mediat olvasni, ott konkretan olyan nagy dobaskent emlegetik ezt, mint amikor kijött az Apple M1-es chipje.
Nagyon sok programnak es jateknak mar keszül a nativ arm verzioja is es a Microsoft is igencsak erőlteti a dolgot. -
Sinesol
veterán
Mindenkinek, aki erős laptopot akar akar munkara, akar jatekra. Csak hat itt szokas szerint nem lett minden kibontva, sőt majdhogynem csak a “problemakrol” szo.

Ezert erdemes kulföldi mediat olvasni, ott konkretan olyan nagy dobaskent emlegetik ezt, mint amikor kijött az Apple M1-es chipje.
Nagyon sok programnak es jateknak mar keszül a nativ arm verzioja is es a Microsoft is igencsak erőlteti a dolgot. -
DudeHUN
őstag
Nagyon érdekel majd az idle fogyasztás, és hogy valojában mennyire lesz használható. A proci Win alá nem néz ki a legfrankóbbnak (nem az ARM mivolta miatt).
Nagyon réteg termék. Mellé még drága is lesz.
Lehet, ha nem az Nvidia lenne senki nem hozna ki rá epülő terméket. -
Cassi
őstag
Az ASUS ProArt család, van mini PC is. Árak még nincsenek. A minit 32 GB-tal elfogadnám bentre, csak hát az ilyen óhajokat nem könnyű érvényesíteni semelyik munkahelyen.
-
Reggie0
titán
Mi volt az a DGX workstation 786GB rammal?
Az ev vegen jon GB300 chippel DGX Station. De csak 748GB ramja lesz, nem 786.
-
Komplikato
veterán
Mi volt az a DGX workstation 786GB rammal?
-
hapakj
őstag
Melyik Raptor Lake-ben van 32 mag?
-
Reggie0
titán
-
Reggie0
titán
Latod, hiaba van 32 magod a raptor lake procidba, az AI-t olyan lassan futtatja, mint a gyasz.
-
Juhaszatti
addikt
-
Abu85
HÁZIGAZDA
A DirectX 9 és azelőtti programoknál lehetnek olyan nagyon specifikus hackek, amelyek nem működnek jól ARM-on. Különösen igaz ez a textúracserés modokra, azok nem üzemképesek ARM-on, mert eléggé mélyen nyúl bele a működésbe, ez még DirectX 10 és 11 esetében is így van. Hasonlóra nagyon tipikus példák még a ReShade hookok, azok sem szeretik az ARM-ot.
Nincsenek ilyen hackek. Én pl. a most már lassan 8 éves ARM-es Surface Pro X-emen vígan futtatok DX5/6/7/8-as játékokat egy DX12-re leképező, ARM-re hibrid-fordított, optimalizált rétegen keresztül. A DX9 is megy ugyanígy, de ott komolyabb címeknél ezen az eszközön már szűk keresztmetszet a GPU teljesítménye. Meg az SSD mérete.

Nem azt mondta a Microsoft, hogy egyik DirectX 9-es program sem indul el a különböző hookokkal, hanem azt, hogy lehet ilyen, és nem tudnak vele mit csinálni. Csak elmagyarázták, hogy mitől van ez, és miért nem tehetnek semmit sem vele. A ReShade hook lett felhozva példaként. Ez amúgy leginkább a hardcore játékos réteget érinti, akik nagyon szeretik a játékokat moddolni, mert pár ReShade hookkal feltupírozhatják a grafikát.
-
vérjancsika
kezdő
Az egyik problémakör, ha a program nem a Windows alapkomponenseit használja, hanem mondjuk betöltenek saját drivert, stb. Mivel a kernel driver nem emulálható, így ez a módszer nem fog működni ARM-on, hacsak nincs a drivernek natívan ARM-ra támogatása.
A másik tipikus problématömböt a rendszerszintű hookolások, illetve injektálások jelentik. Ha az alkalmazás valamit injektál valahogyan, akkor jelentős instabilitási gondok adódhatnak, ami akadozó feldolgozást eredményez.
Némelyik program kódja kézzel optimalizált, vagyis különböző trükköket használ specifikusan x86/AMD64-re. Ezek nagyon nehezen kezelhetők ARM-on. Rendszerint a Prism már stabilan megoldja a programfuttatást, de drasztikus lesz a sebességvesztés.
Az is gond szokott lenni, ha a program nem sztenderd Windows API-kat használ, és ez amúgy jellemző a régebbi alkalmazásokra. Esetleg memóriacímzési trükköket használ.
A pluginek esetében a vegyes pluginek gondot jelentenek, mert ARM-on megszegi azt a Windows szabályrendszert, hogy egy folyamatba csak architektúrakompatibilis plugin tölthető be.
A DirectX 9 és azelőtti programoknál lehetnek olyan nagyon specifikus hackek, amelyek nem működnek jól ARM-on. Különösen igaz ez a textúracserés modokra, azok nem üzemképesek ARM-on, mert eléggé mélyen nyúl bele a működésbe, ez még DirectX 10 és 11 esetében is így van. Hasonlóra nagyon tipikus példák még a ReShade hookok, azok sem szeretik az ARM-ot.
A Microsoftnak és a Qualcommnak volt amúgy egy előadása erről, és ott a Microsoft azt mondta, hogy olyan alkalmazások futtathatók nagy biztonsággal ARM-on emulációval, amelyek szabványos Windows API-kat használnak, nem keverik az architektúrákat, illetve nem nyúlnak bele a rendszerbe túl mélyen. Ha bármelyiket is csinálja egy program ezek közül, akkor arra nincs valós megoldás, mert a probléma nem a Microsoftnál keletkezik, hanem a program működésének oldalán. Ezek a programok vagy nem indulnak el, vagy sűrűn összeomlanak, vagy nem jó az élmény velük. És erre külön kihangsúlyozta a Microsoft, hogy nem tudnak mit tenni vele, és eközben hangsúlyozták, hogy mindenre van olyan megoldás, ami rá van szabva arra, hogy működjön ARM-on, akár emulációval is. Tehát itt a programfejlesztőkön múlik, hogy előveszik-e a kódot és átírják-e. Sajnos az esetek többségében ezek olyan régi programok, amelyeket már nem tartanak karban, ezért erre kicsi az esély. Az új programok kedvezőbben vannak megírva, ott ebből nem szokott gond lenni.
A DirectX 9 és azelőtti programoknál lehetnek olyan nagyon specifikus hackek, amelyek nem működnek jól ARM-on. Különösen igaz ez a textúracserés modokra, azok nem üzemképesek ARM-on, mert eléggé mélyen nyúl bele a működésbe, ez még DirectX 10 és 11 esetében is így van. Hasonlóra nagyon tipikus példák még a ReShade hookok, azok sem szeretik az ARM-ot.
Nincsenek ilyen hackek. Én pl. a most már lassan 8 éves ARM-es Surface Pro X-emen vígan futtatok DX5/6/7/8-as játékokat egy DX12-re leképező, ARM-re hibrid-fordított, optimalizált rétegen keresztül. A DX9 is megy ugyanígy, de ott komolyabb címeknél ezen az eszközön már szűk keresztmetszet a GPU teljesítménye. Meg az SSD mérete.

-
vérjancsika
kezdő
Igen, de itt a Wine hál'istennek most nem a MS saját megoldását és ABI-ját koppincsolja (Prism), hanem saját útra tévedt: FEX-et használ, vagy legalábbis azzal kísérletezik.
Viszont ez közelében sincs a Prism ABI-nak és tudásának, amely megengedi hibrid modulok/kódok futtatását is. A MS-nak erre külön compilere van, CHPE/ARM64EC binárisokat lehet fordítani, amelyek kifelé x86/x64-nek látszanak, de belül precompiled natív ARM64 kódot tartalmaznak, így ezen modulokat nem kell JIT transzlálni az emulációs rétegen keresztül.
A FEX ilyet nem tud. -
IgorKGB
csendes tag
20 arm mag alacsony frekvencián, hogy oda ne rohanjak , most van 32 a raptoromban , a nova lake ben meg lesz 52, és mindezt meg lehet venni 200-300 ezer ft-ért, az nvidia árazását ismerjük , 2 millio ft fölött lesz a gép, a kutyának nem kell
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Az egyik problémakör, ha a program nem a Windows alapkomponenseit használja, hanem mondjuk betöltenek saját drivert, stb. Mivel a kernel driver nem emulálható, így ez a módszer nem fog működni ARM-on, hacsak nincs a drivernek natívan ARM-ra támogatása.
A másik tipikus problématömböt a rendszerszintű hookolások, illetve injektálások jelentik. Ha az alkalmazás valamit injektál valahogyan, akkor jelentős instabilitási gondok adódhatnak, ami akadozó feldolgozást eredményez.
Némelyik program kódja kézzel optimalizált, vagyis különböző trükköket használ specifikusan x86/AMD64-re. Ezek nagyon nehezen kezelhetők ARM-on. Rendszerint a Prism már stabilan megoldja a programfuttatást, de drasztikus lesz a sebességvesztés.
Az is gond szokott lenni, ha a program nem sztenderd Windows API-kat használ, és ez amúgy jellemző a régebbi alkalmazásokra. Esetleg memóriacímzési trükköket használ.
A pluginek esetében a vegyes pluginek gondot jelentenek, mert ARM-on megszegi azt a Windows szabályrendszert, hogy egy folyamatba csak architektúrakompatibilis plugin tölthető be.
A DirectX 9 és azelőtti programoknál lehetnek olyan nagyon specifikus hackek, amelyek nem működnek jól ARM-on. Különösen igaz ez a textúracserés modokra, azok nem üzemképesek ARM-on, mert eléggé mélyen nyúl bele a működésbe, ez még DirectX 10 és 11 esetében is így van. Hasonlóra nagyon tipikus példák még a ReShade hookok, azok sem szeretik az ARM-ot.
A Microsoftnak és a Qualcommnak volt amúgy egy előadása erről, és ott a Microsoft azt mondta, hogy olyan alkalmazások futtathatók nagy biztonsággal ARM-on emulációval, amelyek szabványos Windows API-kat használnak, nem keverik az architektúrákat, illetve nem nyúlnak bele a rendszerbe túl mélyen. Ha bármelyiket is csinálja egy program ezek közül, akkor arra nincs valós megoldás, mert a probléma nem a Microsoftnál keletkezik, hanem a program működésének oldalán. Ezek a programok vagy nem indulnak el, vagy sűrűn összeomlanak, vagy nem jó az élmény velük. És erre külön kihangsúlyozta a Microsoft, hogy nem tudnak mit tenni vele, és eközben hangsúlyozták, hogy mindenre van olyan megoldás, ami rá van szabva arra, hogy működjön ARM-on, akár emulációval is. Tehát itt a programfejlesztőkön múlik, hogy előveszik-e a kódot és átírják-e. Sajnos az esetek többségében ezek olyan régi programok, amelyeket már nem tartanak karban, ezért erre kicsi az esély. Az új programok kedvezőbben vannak megírva, ott ebből nem szokott gond lenni.
-
csibe1
veterán
Ez kinek lesz jó?

-
hapakj
őstag
Nem fogják. A problémák, amelyekből ezek a specifikus gondok adódnak megoldhatatlanok anélkül, hogy a Windows szabályrendszerét felrúgnák, és ha ezt megteszik, akkor onnantól kezdve egyetlen PC-n sem fog futni egyetlen most még futó program sem. Emiatt nem is törődnek ezzel a kérdéssel, mert nem lenne túl sikeres egy olyan frissítés, ami működésképtelenné tenné mindenkinek az összes létező programot. Szóval jelenleg úgy áll a helyzet, hogy a mostani kompatibilitási szint a maximum, és ennél jobb nem lesz. Minden megoldható dolgot megoldottak, a többi pedig reset nélkül megoldhatatlan. A resettel ráadásul az is gond, hogy ha megnyomnák, amit kétlek, mert túl nagy érték a sok megírt program a Windowson, akkor már csinálhatnak olyan resetet, aminél emuláció sem kell majd. Viszont itt eljutunk ahhoz a tényezőhöz, hogy tulajdonképpen a problémás programokat is átírhatnák a fejlesztőik, ha még támogatják vagy esetleg még megvan a forráskód. Szóval ezért nem fog ez már javulni. Arra koncentrál a Microsoft, hogy a jövő programjai működjenek natívan, azokkal a régiekkel meg nem tudnak mit csinálni, amelyek valami miatt nem működnek.
Mi nem működik?
Milyen szabályrendszerről van szó? -
Abu85
HÁZIGAZDA
Ez amúgy tévedés így általánosan leírva. Alapvetően jó játékra. Viszont az ARM miatt lesznek olyan játékok, amelyek nem fognak működni rajta. De ezek főleg régebbi klasszikus, vagy nem portolt anti-cheat technológiát használó címek. Illetve van még egy specifikus eset, amikor a modok kavarnak be. De ekkor az alapjáték működik, csak a hozzá készült modokkal nem megy.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Nem fogják. A problémák, amelyekből ezek a specifikus gondok adódnak megoldhatatlanok anélkül, hogy a Windows szabályrendszerét felrúgnák, és ha ezt megteszik, akkor onnantól kezdve egyetlen PC-n sem fog futni egyetlen most még futó program sem. Emiatt nem is törődnek ezzel a kérdéssel, mert nem lenne túl sikeres egy olyan frissítés, ami működésképtelenné tenné mindenkinek az összes létező programot. Szóval jelenleg úgy áll a helyzet, hogy a mostani kompatibilitási szint a maximum, és ennél jobb nem lesz. Minden megoldható dolgot megoldottak, a többi pedig reset nélkül megoldhatatlan. A resettel ráadásul az is gond, hogy ha megnyomnák, amit kétlek, mert túl nagy érték a sok megírt program a Windowson, akkor már csinálhatnak olyan resetet, aminél emuláció sem kell majd. Viszont itt eljutunk ahhoz a tényezőhöz, hogy tulajdonképpen a problémás programokat is átírhatnák a fejlesztőik, ha még támogatják vagy esetleg még megvan a forráskód. Szóval ezért nem fog ez már javulni. Arra koncentrál a Microsoft, hogy a jövő programjai működjenek natívan, azokkal a régiekkel meg nem tudnak mit csinálni, amelyek valami miatt nem működnek.
-
hapakj
őstag
-
hapakj
őstag
Akkor úgy mondom, hogy a Microsoft a tipikus ARM-os gondokra már nem fog reflektálni, mert azok nem abból erednek, hogy rossz a Prism emuláció, hanem abból fakadnak, hogy a Windows operációs rendszer szabályrendszerébe ütközik a működés. És ha megváltoztatják ezt a szabályrendszert, akkor az minden programot érinteni fog. Ergo, sokkal kisebb veszteség elengedni az ARM-on az egyes specifikus helyzetek miatt nem működő dolgokat, mint minden jelenleg működő dolgot nem működővé tenni.
Ezen a Microsoft már nem fog tehát javítani, mert amit meg lehetett írni, azt mostanra megírtak. Ergo a mostani kompatibilitási szint a plafon.
ügyesek ők, majd megoldják
-
powerage76
tag
A Gamers Nexus összefoglalója alapján kicsit bizarr az egész.
https://www.youtube.com/watch?v=XJMbeG3tXjc
-
sh4d0w
félisten
-
MMSZoli
tag
Papíron jól néz ki. Annak idején az nForce3 chip is jól nézett ki papíron, de először a 2GB RAM limit akasztott hasba, utána a kiosztható megszakítások korlátozott száma miatt nem ment a HDMI kimenete az új VGA kártyámnak. Mire rájöttem, hogy az nForce3 chipset a gond... Úgyhogy vagy hang ment, vagy a kép...
Meghagyom másnak az élvezeteket, főképp az AI fókuszú gép miatt :-) -
Abu85
HÁZIGAZDA
Akkor úgy mondom, hogy a Microsoft a tipikus ARM-os gondokra már nem fog reflektálni, mert azok nem abból erednek, hogy rossz a Prism emuláció, hanem abból fakadnak, hogy a Windows operációs rendszer szabályrendszerébe ütközik a működés. És ha megváltoztatják ezt a szabályrendszert, akkor az minden programot érinteni fog. Ergo, sokkal kisebb veszteség elengedni az ARM-on az egyes specifikus helyzetek miatt nem működő dolgokat, mint minden jelenleg működő dolgot nem működővé tenni.
Ezen a Microsoft már nem fog tehát javítani, mert amit meg lehetett írni, azt mostanra megírtak. Ergo a mostani kompatibilitási szint a plafon.
-
hapakj
őstag
Az emuláció az már kvázi kész. Négy mód van ARM-hoz. Prism emuláció x86-ra, illetve AMD64-re. Natív ARM64, illetve van egy ARM64EC, ami ilyen vegyes mód, kvázi részben natív.
Ezen a Microsoft már nem fog változtatni, a mostani lehetőségek lényegében a véglegesek. Ha valami nem fut jelenleg, vagy problémás, akkor az azért nem működik jól, mert valami egyedi helyzetet teremt, és ezekre a Microsoftnak nincs is terve, hogy megoldja, mert meg kellene változtatni a Windows szabályokat hozzá, ami túl nagy fejfájást okozna. Ezért inkább azokat a programokat, amelyek nem működnek ARM-on elengedik. A program fejlesztője a kapcsolódó specifikus gondot bármikor felszámolhatja. A valós probléma igazából inkább az, hogy olyan programokról van szó zömében, amelyeknek már nincs fejlesztőjük, vagy elveszett a forráskód, stb.
Olyan nincs, hogy egy szoftver kész legyen

-
Abu85
HÁZIGAZDA
Az emuláció az már kvázi kész. Négy mód van ARM-hoz. Prism emuláció x86-ra, illetve AMD64-re. Natív ARM64, illetve van egy ARM64EC, ami ilyen vegyes mód, kvázi részben natív.
Ezen a Microsoft már nem fog változtatni, a mostani lehetőségek lényegében a véglegesek. Ha valami nem fut jelenleg, vagy problémás, akkor az azért nem működik jól, mert valami egyedi helyzetet teremt, és ezekre a Microsoftnak nincs is terve, hogy megoldja, mert meg kellene változtatni a Windows szabályokat hozzá, ami túl nagy fejfájást okozna. Ezért inkább azokat a programokat, amelyek nem működnek ARM-on elengedik. A program fejlesztője a kapcsolódó specifikus gondot bármikor felszámolhatja. A valós probléma igazából inkább az, hogy olyan programokról van szó zömében, amelyeknek már nincs fejlesztőjük, vagy elveszett a forráskód, stb.
-
hapakj
őstag
Azt eddig is lehetett volna, ha a gyartokban lett volna akarat hozza. Szerintem ebbol is csak annyit latnak: ujabb piaci szelet, ahol cuccokat lehet eladni, de magasrol futyulni fognak ra, hogy jo is legyen.
Mert egyebkent nem latszik, hogy ez a cucc - az AI workloadokat kiveve - hol veszi fel a versenyt a jelenlegi berendezkedessel. x64-en megy az irodai felhasznalas, megy a jatek es ha AI workload kell profi szinten, akkor elo lehet fizetni a megfelelo hardverre/szolgaltatasra. Azt meg feltetelezem, hogy senki nem akar 2 laptopot darabonkent 1500-2000 dollarert, hogy az egyiken jatszani tudjon, a masikon meg AI-t buzeraljon (bar biztos lesz 1-2 elvetemult...).
Én csak reménykedem

Amúgy miért kellene több laptop? Ez minden területen elég erősnek tűnik. Az x64 emuláció meg csak az MS-en múlik, hogy jól megcsinálja.
-
sh4d0w
félisten
Azt eddig is lehetett volna, ha a gyartokban lett volna akarat hozza. Szerintem ebbol is csak annyit latnak: ujabb piaci szelet, ahol cuccokat lehet eladni, de magasrol futyulni fognak ra, hogy jo is legyen.
Mert egyebkent nem latszik, hogy ez a cucc - az AI workloadokat kiveve - hol veszi fel a versenyt a jelenlegi berendezkedessel. x64-en megy az irodai felhasznalas, megy a jatek es ha AI workload kell profi szinten, akkor elo lehet fizetni a megfelelo hardverre/szolgaltatasra. Azt meg feltetelezem, hogy senki nem akar 2 laptopot darabonkent 1500-2000 dollarert, hogy az egyiken jatszani tudjon, a masikon meg AI-t buzeraljon (bar biztos lesz 1-2 elvetemult...).
-
wasd.hu
senior tag
Ezt az egészet mondjuk 35 éven át épp a Microsoft akadályozta... azért nehogy már őket emeljük piedesztálra most, hogy az Apple "kikényszerítette" a piacból a váltást és válaszút elé állították Redmondot. Ha rajtuk múlott volna, ARM proci legfeljebb az órádban lenne.
Nincs köztünk vita. Tőlem nem is állhat távolabb az m$. Igazából pont arra regaáltam, hogy nyafognak, miközben a Steam és a többiek meg okosan megoldják. Vagy a felhasználók.
Egyébként az ARM is jól feljött, sokan használják és ez jót tesz a piacnak -
hapakj
őstag
Áh most látom, hogy pár hónapja a beta változatba már bekerült egy x86 emulation.

-
hapakj
őstag
A proton nem egészen erre van. x86 emulációt azzal kapcsolatban még nem hallottam.
Annak a Windows API-k és főleg a DirectX emuláció a legfőbb célja.
-
hapakj
őstag
Jéjjj. Az MS és NVidia Apple Silicon momentje

-
Jesus_Shaves
aktív tag
Ezt az egészet mondjuk 35 éven át épp a Microsoft akadályozta... azért nehogy már őket emeljük piedesztálra most, hogy az Apple "kikényszerítette" a piacból a váltást és válaszút elé állították Redmondot. Ha rajtuk múlott volna, ARM proci legfeljebb az órádban lenne.
-
wasd.hu
senior tag
-
sittes79
addikt
Johet az uj nvidia shield pro please
-
Cassi
őstag
Nnnaa... a "pletykagyárnak" volt igaza - már megint
Tény, hogy elég erős titoktartás mellett zajlott a projekt.Egyelőre várunk a további információra, de ez az év PC-s eseménye. Ha minden optimálisan megy, akkor az évtizedé.
Azt látni kell, hogy most az "edge computing" az aktuális buzzword, ezért nem emelte ki túlságosan a bőrdzsekis, hogy ez egy játékplatform is.
Többet erről akkor, ha lesznek tesztek és minden bejelentés lezajlik. Remélem, idén búcsút inthetek az x86-nak. -
S_x96x_S
veterán
2 évente jön a Spark - frissítés.
- 2026 Grace-Blackwell Spark ( valójában MediaTek - Blackwell Spark [1] )
- 2028 Vera-Rubin Spark
- 2030 Rosa Feynman Spark[1] mert a GB10 és a Grace eltérő magokat használ
GB10(Cortex-A925 + Cortex-A725) vs. Grace CPU(Neoverse V2)
Új hozzászólás Aktív témák
-
Fórumok
PROHARDVER! - hardver fórumok
Notebookok TV & Audió Digitális fényképezés Alaplapok, chipsetek, memóriák Processzorok, tuning Hűtés, házak, tápok, modding Videokártyák Monitorok Adattárolás Multimédia, életmód, 3D nyomtatás Nyomtatók, szkennerek Tabletek, E-bookok PC, mini PC, barebone, szerver Beviteli eszközök Egyéb hardverek PROHARDVER! BlogokMobilarena - mobil fórumok
Okostelefonok Mobiltelefonok Okosórák Autó+mobil Üzlet és Szolgáltatások Mobilalkalmazások Tartozékok, egyebek Mobilarena blogokIT café - infotech fórumok
Infotech Hálózat, szolgáltatók OS, alkalmazások SzoftverfejlesztésGAMEPOD - játék fórumok
PC játékok Konzol játékok MobiljátékokLOGOUT - lépj ki, lépj be!
LOGOUT reakciók Monologoszféra FototrendFÁRADT GŐZ - közösségi tér szinte bármiről
Tudomány, oktatás Sport, életmód, utazás, egészség Kultúra, művészet, média Gazdaság, jog Technika, hobbi, otthon Társadalom, közélet Egyéb Lokál PROHARDVER! interaktív
- Samsung Enterprise PM893 1,92TB/ SATA 2,5" SSD- 6db/ számla-garancia
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone Ultra 9 285K 32/64GB RAM RX 9070 XT 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- Lenovo ThinkPad T490/16GB/256GB/WIN11 PRO
- iKing.Hu - Apple MacBook Pro 16 M1 Pro (2021) 16GB/1TB SSD megkímélt 88% akku 153 ciklus
- Apple iPhone 12 Pro Max 256GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft.
Város: Budapest



Ez is tök jó, csak a W for ARM nyomorával kell küzdenie. Ezen mindig úgy felkúrom magam. Teljesen mindegy mi a fejlesztés az a tetves Windows mindig az útban van.



