-
Fórumok
PROHARDVER! - hardver fórumok
Notebookok TV & Audió Digitális fényképezés Alaplapok, chipsetek, memóriák Processzorok, tuning Hűtés, házak, tápok, modding Videokártyák Monitorok Adattárolás Multimédia, életmód, 3D nyomtatás Nyomtatók, szkennerek Tabletek, E-bookok PC, mini PC, barebone, szerver Beviteli eszközök Egyéb hardverek PROHARDVER! BlogokMobilarena - mobil fórumok
Okostelefonok Mobiltelefonok Okosórák Autó+mobil Üzlet és Szolgáltatások Mobilalkalmazások Tartozékok, egyebek Mobilarena blogokIT café - infotech fórumok
Infotech Hálózat, szolgáltatók OS, alkalmazások SzoftverfejlesztésGAMEPOD - játék fórumok
PC játékok Konzol játékok MobiljátékokLOGOUT - lépj ki, lépj be!
LOGOUT reakciók Monologoszféra FototrendFÁRADT GŐZ - közösségi tér szinte bármiről
Tudomány, oktatás Sport, életmód, utazás, egészség Kultúra, művészet, média Gazdaság, jog Technika, hobbi, otthon Társadalom, közélet Egyéb Lokál PROHARDVER! interaktív
Új hozzászólás Aktív témák
-
Feri1984
tag
-
hokuszpk
nagyúr
-
realme
tag
-
Feri1984
tag
-
realme
tag
A feszültség görbét hogyan változtatod?
-
sb
veterán
Az asztali procik már évekkel ezelőtt is bőven elég gyorsak voltak. A hír ennek mégis fontos, mivel ez előre vetíti hogy a laptopok terén is hasonló gyorsulásra számíthatunk. Ott a mostanában begyorsult fejlődés érzékelhető előrelépést hozhat.
Persze az AI fejlődés azt is jelenti, hogy ha nem sürgős, akkor az idei cpu-val szerelt laposokat is érdemes ignorálni, és majd az ősszel-télen megjelenőkből érdemes vásárolni (jövőre).Szerintem a notik fajlagosan jóval többet gyorsultak eddig is mint a desktop.
Iszonyúan jól skálázódnak lefelé perf/W-ban a Ryzenek - főleg mivel ott monolit a felépítés - és igazából az Intelnél sem volt rossz a perf/W lentebb, náluk is inkább az volt a baj már a 7700K-nál is, hogy a maximum az üveghangra húzott beállítás.15-28W-ból 6-8 maggal brutál teljesítmény jön ki Renoir (Zen2) felett. Max magasabb fogyasztási szinten, mondjuk 35-45W felett nem volt már meg a jó perf/W... de teljesítményben azért ott is elég erős cuccok jöttek ki. Ahhoz az AMD oldalán eddig kevés mag volt.
Persze az is kérdés, hogy mi szükség ekkora párhuzamos feldolgozási sebességre, 12-16 magra 45-65W-ból... de akinek kellhet az notiban is megveheti. Eddig kicsit kompromisszumosan, az újakkal majd ez is eltűnik szvsz.
(És akkor itt rakom a végére a Strix Halo-t, ami pedig bizonyos szinten desktop verő cucc lehet (persze nem tisztán cpu-ban, hanem cpg+gpu+ram platform szinten). Legalábbis mobilba ígérik elsősorban, nem desktopra.)@Feri1984, martonx
"Már a 5000X és 7000X családnál is egy kis feszültség görbe optimalizálással elérhető 65TDP és nem,nem jár teljesítmény csökkenéssel."
Azért ezzel kapcsolatban hagy legyek kétkedő, hogy semennyi teljesítmény csökkenéssel nem jár, ha 105W-ról letornázod 65-re a fogyasztási limitet.![;]](//cdn.rios.hu/dl/s/v1.gif)
Lásd fentebb, lefelé jó a skálázódás. És nem csak 5-7000-eseknél, hanem az egész Ryzen vonalon, Zen2-3-tól biztosan. Noti APU-któl a Threadripperig bezárólag.
Nem 105->65, hanem érdemes megnézni 35-45->15-28W-on is, ahogy 300->200W-os cpu-knál is milyenek az arányok. -
hokuszpk
nagyúr
ha visszaolvasod ; 17% -ot matekoltam ki a cikkben levo cine pontszamok alapjan ; a tobbi szamolas Martonx kollega feltetelezett Zen3 -> Zen5 valtasara vonatkozott. Arra jott ki a 40%.
-
realme
tag
-
martonx
veterán
Zen 3 és Zen 5 között, szóval az a 40+% azért nem annyira valóságtól elrugaszkodott, mivel Zen 3 - 4 között volt valós 20+%, és most tizenpár % lett beharangozva, a többi meg már csak matematika.
-
JohnyX
tag
-
Robitrix
senior tag
azért egyre nehezebb előre lépni a CPU generációk közt. architekturában nehéz forradalmian új dolgokat kitalálni. a zen 4-esek jelentős részbeen jelentős órajel emelkedének köszönhetik a teljesítmény nővekedést. Amit jórészt az egyre kisebb csikszéleségen csökkenő áramfelvétel tesz lehetővé. Az én ZEN 3-as CPU-m 4600 Mhzen boostol. igaz 65 wattos TDP mellett. a haverom ZEN 4-es 7900x3d-je 5.6 Ghz ig felmegy boostban igaz 120 watt TDP mellett. A ZEN 5-ös CPU-k esetében azért túl ütősen már nem lehet emelni az órajelet. Minden esetre a zen 4-> zen 5 előre lépés nem lesz olyan ütös, mint a ZEN 2- zen3 vagy zen 3->zen 4 volt.... Bár van még némi tartalék az órajelben, ahogy az intel példája mutatja a 6 GHz környékével, de az már igen jelentős áramfelvétel töblettel jár. Ráadásul a ryzen procik nem használnak E magokat, amivel azért lehet cvsökkenteni a az áramfelvételt és melegedést. Azért egy csupa P magból álló proci magasabb órajalen nem kevés áramot venne fel. Amit mégis csak vissza kéne hüteni nagyjából egy gyufás doboznyi felületről.....
-
realme
tag
Aztán a 200+ W honnan jött, csak úgy hasra csapásból?
-
Dragon3000
nagyúr
Ha 200+W-on tudná ezt, akkor semmi előrelépés nem lenne, gondolom ezt te sem gondolod komolyan.
-
fanti
addikt
-
Feri1984
tag
A ryzen 9xxx procik iGPU-járól beszéltem, nem az asztali GPU-król, azokat pont leszarom.
Ilyen téren mivel augusztusban lesz leghamarabb esedékes a proci cserém, lehet akkor már megvárom mit villant az Intel a 16. gen-nel, mivel azok iGPU-ban egészen korrektek lesznek."Már a 5000X és 7000X családnál is egy kis feszültség görbe optimalizálással elérhető 65TDP és nem,nem jár teljesítmény csökkenéssel."
Azért ezzel kapcsolatban hagy legyek kétkedő, hogy semennyi teljesítmény csökkenéssel nem jár, ha 105W-ról letornázod 65-re a fogyasztási limitet.
Nem a fogyasztási limitet csökkentem 65W-ra.Feszültség görbét viszem lejebb,mert gyárilag túl feszelték mind az 5000 mind a 7000 szériát.Így közel 65W TDP-re megy le a fogyasztás.Nekem ne higgy.YT,külföldi ryzen fórumok tele vannak tesztekkel.
-
JohnyX
tag
"A Wccftech-nek sikerült megszereznie pár számot a hónap végén érkező Granite Ridge processzorok tudásáról" és mi kisdobos becsszóra elhisszük, hogy pont 170 watton (nem 200+-on) tudja a CPU ezeket a "pöttyöket" a 4 évvel ezelőtti program verzióval.
-
martonx
veterán
Sziasztok.
Reagálnék pár kommentre.
Előre leszögezem,5600x és 7600x tulaj voltam/vagyok.
Először is,én nagyon meglepődtem.Én egy 6000MHz-et ostromló proci családot vártam.
Ehelyett az órajelek nagyjából maradtak és kaptunk egy elfogadható IPC növekedést.
Tudom, :-de hát kissebb lett a fogyasztás!65W TDP a 9600X/9700X esetén!
Már a 5000X és 7000X családnál is egy kis feszültség görbe optimalizálással elérhető 65TDP és nem,nem jár teljesítmény csökkenéssel.
Az én 7600X-em is 65W TDP-én van.
Persze ha ezt a 65W-ot le lehet majd tornázni 45W/35W-ra teljesítmény vesztés nélkül az már más!Vagy ha brutál tuning potenciál lesz benne!
Majd kiderül.martonx :"-Gyanúsan nagy a csend a 9xxx ryzenek GPU-járól"
Talán 1 éve már szállingóznak a pletykák.A legutolsó pár napos.
A 2025 CES rendezvényen lesznek bejelentve és a 2. negyedévben kerülnek a polcokra.
A baj az,hogy a legerősebb kártya a 7900XTX szintjén lesz csak jelentősen kevesebb fogyasztással.
Baj ezzel az,hogy én kinézem az nvidiából,hogy ehhez mérten lesz skálázva az 5000-es sorozat.4090 +10% = 5090.Hisz minek erőlködjenek.A ryzen 9xxx procik iGPU-járól beszéltem, nem az asztali GPU-król, azokat pont leszarom.
Ilyen téren mivel augusztusban lesz leghamarabb esedékes a proci cserém, lehet akkor már megvárom mit villant az Intel a 16. gen-nel, mivel azok iGPU-ban egészen korrektek lesznek."Már a 5000X és 7000X családnál is egy kis feszültség görbe optimalizálással elérhető 65TDP és nem,nem jár teljesítmény csökkenéssel."
Azért ezzel kapcsolatban hagy legyek kétkedő, hogy semennyi teljesítmény csökkenéssel nem jár, ha 105W-ról letornázod 65-re a fogyasztási limitet.
-
Feri1984
tag
-
hokuszpk
nagyúr
Sziasztok.
Reagálnék pár kommentre.
Előre leszögezem,5600x és 7600x tulaj voltam/vagyok.
Először is,én nagyon meglepődtem.Én egy 6000MHz-et ostromló proci családot vártam.
Ehelyett az órajelek nagyjából maradtak és kaptunk egy elfogadható IPC növekedést.
Tudom, :-de hát kissebb lett a fogyasztás!65W TDP a 9600X/9700X esetén!
Már a 5000X és 7000X családnál is egy kis feszültség görbe optimalizálással elérhető 65TDP és nem,nem jár teljesítmény csökkenéssel.
Az én 7600X-em is 65W TDP-én van.
Persze ha ezt a 65W-ot le lehet majd tornázni 45W/35W-ra teljesítmény vesztés nélkül az már más!Vagy ha brutál tuning potenciál lesz benne!
Majd kiderül.martonx :"-Gyanúsan nagy a csend a 9xxx ryzenek GPU-járól"
Talán 1 éve már szállingóznak a pletykák.A legutolsó pár napos.
A 2025 CES rendezvényen lesznek bejelentve és a 2. negyedévben kerülnek a polcokra.
A baj az,hogy a legerősebb kártya a 7900XTX szintjén lesz csak jelentősen kevesebb fogyasztással.
Baj ezzel az,hogy én kinézem az nvidiából,hogy ehhez mérten lesz skálázva az 5000-es sorozat.4090 +10% = 5090.Hisz minek erőlködjenek.hát. Én örülnék neki, ha a Ryzen igpje 7900XTX szinten lenne ; merthogy MartonX arra lett volna kiváncsi ; de legyen igazad
-
hokuszpk
nagyúr
abban a 24% -ban ipc es orajelnovekedes is volt ; es ne feledjuk magasabb bazisrol indul a móka ; ahogy egyszer valaki kerdezte 100 10% -a vagy 1000 5% -a nagyobb ?
( nyilvan itt azert nem adja ki a matek, de peldanak jo
)
-
Feri1984
tag
Sziasztok.
Reagálnék pár kommentre.
Előre leszögezem,5600x és 7600x tulaj voltam/vagyok.
Először is,én nagyon meglepődtem.Én egy 6000MHz-et ostromló proci családot vártam.
Ehelyett az órajelek nagyjából maradtak és kaptunk egy elfogadható IPC növekedést.
Tudom, :-de hát kissebb lett a fogyasztás!65W TDP a 9600X/9700X esetén!
Már a 5000X és 7000X családnál is egy kis feszültség görbe optimalizálással elérhető 65TDP és nem,nem jár teljesítmény csökkenéssel.
Az én 7600X-em is 65W TDP-én van.
Persze ha ezt a 65W-ot le lehet majd tornázni 45W/35W-ra teljesítmény vesztés nélkül az már más!Vagy ha brutál tuning potenciál lesz benne!
Majd kiderül.martonx :"-Gyanúsan nagy a csend a 9xxx ryzenek GPU-járól"
Talán 1 éve már szállingóznak a pletykák.A legutolsó pár napos.
A 2025 CES rendezvényen lesznek bejelentve és a 2. negyedévben kerülnek a polcokra.
A baj az,hogy a legerősebb kártya a 7900XTX szintjén lesz csak jelentősen kevesebb fogyasztással.
Baj ezzel az,hogy én kinézem az nvidiából,hogy ehhez mérten lesz skálázva az 5000-es sorozat.4090 +10% = 5090.Hisz minek erőlködjenek. -
M4T4D0R
tag
Szerintem meg pont, hogy kisebb az előrelépés.
Az előző széria 5800x vs 7700x nél átlagosan 24% al volt gyorsabb. Ha a 9000 széria 17% os előrelépést mutat a 7000el szemben akkor ez gyenguszka. -
martonx
veterán
Már csak a 9xxx-ek GPU-jára leszek kíváncsi. GPU fronton a 7xxx-ek nagyon vállalhatatlanok lettek (bár az is valami, hogy legalább képet ad, ellentétben az előző ryzenekkel).
Gyanúsan nagy a csend a 9xxx ryzenek GPU-járól, gyanítom ugyanaz a csak képet kiadó nulla lesz benne
-
Ixion77
addikt
Az asztali procik már évekkel ezelőtt is bőven elég gyorsak voltak. A hír ennek mégis fontos, mivel ez előre vetíti hogy a laptopok terén is hasonló gyorsulásra számíthatunk. Ott a mostanában begyorsult fejlődés érzékelhető előrelépést hozhat.
Persze az AI fejlődés azt is jelenti, hogy ha nem sürgős, akkor az idei cpu-val szerelt laposokat is érdemes ignorálni, és majd az ősszel-télen megjelenőkből érdemes vásárolni (jövőre). -
hokuszpk
nagyúr
meglátjuk, kb. mindenki szerint is az Intelnek ( ahogy elotte az AMDnek ) mostanaban az volt a problemaja, hogy nem volt eleg versenykepes gyartastechnologiaja ; ezért is volt magas a csucsfogyasztas.
így, hogy a TSMChez vitték a gyártást, ezt a tételt kihúzhatjuk. Én megszavazom nekik, hogy jó lesz az új konstrukció. -
tibaimp
nagyúr
-
realme
tag
-
hokuszpk
nagyúr
-
hokuszpk
nagyúr
-
Ribi
nagyúr
-
realme
tag
-
martonx
veterán
ahany haz annyi matek

ha már a cikkben cb r23 -ról van szó ; nalam az 5800X 15500 pont körül kap ;ennél a 7700, ami 65W( 88W ) -s proci, ~20% -al kap többet ; itt : 18413 erre rateszem az ezen cikk alapjan kimatekolt 17% -ot : 18413*1.17 = 21543 ha helyes, akkor elvileg ekörül kellene lennie az elmeletileg 65W kategorias 9700 pontszámának. Ami az 5800X -hez képest annyi mint ~39%.
meglassuk.A lényeg, hogy végre megéri váltani. 5800x vs. 7700x nem éreztem azt a nagy áttörést, ami miatt új alaplap, ram, proci kellene. 5800x vs. 9700x viszont már jóval vonzóbb lépés.
-
hokuszpk
nagyúr
-
Ribi
nagyúr
ahany haz annyi matek

ha már a cikkben cb r23 -ról van szó ; nalam az 5800X 15500 pont körül kap ;ennél a 7700, ami 65W( 88W ) -s proci, ~20% -al kap többet ; itt : 18413 erre rateszem az ezen cikk alapjan kimatekolt 17% -ot : 18413*1.17 = 21543 ha helyes, akkor elvileg ekörül kellene lennie az elmeletileg 65W kategorias 9700 pontszámának. Ami az 5800X -hez képest annyi mint ~39%.
meglassuk.17% hogy jött ki amúgy? Mert nekem sehogy se jön ki

-
hokuszpk
nagyúr
ahany haz annyi matek

ha már a cikkben cb r23 -ról van szó ; nalam az 5800X 15500 pont körül kap ;ennél a 7700, ami 65W( 88W ) -s proci, ~20% -al kap többet ; itt : 18413 erre rateszem az ezen cikk alapjan kimatekolt 17% -ot : 18413*1.17 = 21543 ha helyes, akkor elvileg ekörül kellene lennie az elmeletileg 65W kategorias 9700 pontszámának. Ami az 5800X -hez képest annyi mint ~39%.
meglassuk. -
Ribi
nagyúr
L nézést, rosszul fogalmaztam, egyik a másik (105/65) 62%-a (nem 65%, ), vagy annyi a különbség vagy valami.

Ez a % téma nekem se megy csak közötközöd
-
bteebi
veterán
Nem igazán értem ezt a matekot, szerintem legalább egy (de inkább több) szám nem stimmel. A legnagyobb teljesítménybeli különbség ~20% (7900X vs. 14700K), fogyasztásban pedig eleve nincs 65% csökkenés, csak max. 53% (253 vs. 120).
-
hokuszpk
nagyúr
-
AddyKing
tag
Kiváló fogyasztás - teljesítmény arányt szeretnék így várok az "AM5+"-ra.
-
Ribi
nagyúr
-
realme
tag
-
Ribi
nagyúr
A cikkben az van, hogy ugyan olyan TDP mellett van 18%, ha csökken a tdp 41%-al, akkor 13%. 105W és 65W között meg 65% csökkenés van, szóval ott 11% lesz talán.
Nagyon AMD-s módon számolsz hallode.
-
Feri7619
tag
Ez a 12 magos proci eredménye 120 watton... 33.000 pont, szóval ezt így kell nézni!
A 16 magos proci, vagyis a te kategóriád, 44.000 pont környékén fog hozni túlhúzás nélkül!
Szóval azért ez nem rossz, +50% nagyjából, de majd meglátjuk pontosan, amikor megjelenik! Az én 5900X-emhez képest a 12 magos +50% úgy, hogy én azért leoptimalizáltam a procit, mert alapból csak 20.500körül hozott, de jól hűtve, fix 4.5Ghz-en tartva minden magot, ez felment 22.000-re! -
martonx
veterán
-
fanti
addikt
Az 5950X úgy látom, hogy még jó sokáig maradni fog.
-
hokuszpk
nagyúr
-
martonx
veterán
Jó lesz ez, egy 9700 nagyon várós a jelenlegi 5800x helyére. 65W/88W-tal hozni fog 30+% teljesítményt a jelenlegi 105W helyett!
-
hokuszpk
nagyúr
~17%
a mondas "up to 16% ipc" volt. Frekiben nincs valtozas ; Oszoljunk, nincs itt semmi latnivalo. -
realme
tag
-
haxiboy
veterán
Ha lesz 9950X3D, megvan a következő upgrade

Új hozzászólás Aktív témák
-
Fórumok
PROHARDVER! - hardver fórumok
Notebookok TV & Audió Digitális fényképezés Alaplapok, chipsetek, memóriák Processzorok, tuning Hűtés, házak, tápok, modding Videokártyák Monitorok Adattárolás Multimédia, életmód, 3D nyomtatás Nyomtatók, szkennerek Tabletek, E-bookok PC, mini PC, barebone, szerver Beviteli eszközök Egyéb hardverek PROHARDVER! BlogokMobilarena - mobil fórumok
Okostelefonok Mobiltelefonok Okosórák Autó+mobil Üzlet és Szolgáltatások Mobilalkalmazások Tartozékok, egyebek Mobilarena blogokIT café - infotech fórumok
Infotech Hálózat, szolgáltatók OS, alkalmazások SzoftverfejlesztésGAMEPOD - játék fórumok
PC játékok Konzol játékok MobiljátékokLOGOUT - lépj ki, lépj be!
LOGOUT reakciók Monologoszféra FototrendFÁRADT GŐZ - közösségi tér szinte bármiről
Tudomány, oktatás Sport, életmód, utazás, egészség Kultúra, művészet, média Gazdaság, jog Technika, hobbi, otthon Társadalom, közélet Egyéb Lokál PROHARDVER! interaktív
- Steam topic
- Nyíregyháza és környéke adok-veszek-beszélgetek
- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- Autóápolás, karbantartás, fényezés
- Google Pixel topik
- Star Trek Online -=MMORPG=-
- Technológiai szuverenitásban látja a jövőt az EU
- Nintendo Switch 2
- Futás, futópályák
- Motoros topic
- További aktív témák...
- Telefon felvásárlás!! Xiaomi Redmi 9, Xiaomi Redmi 9AT, Xiaomi Redmi 10, Xiaomi Redmi 10 2022
- G.SKILL Trident Z5 Royal Neo 32GB (2x16GB) DDR5 6000MHz CL26 RAM!
- BESZÁMÍTÁS! MSI Thin 15 B12UCX GAMER notebook - i5 12450H 16GB DDR4 512GB SSD RTX 2050 4GB WIN11
- BESZÁMÍTÁS! Gigabyte Vision OC RTX 3080 10GB videokártya garanciával hibátlan működéssel
- Apple iPhone 15 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft.
Város: Budapest
Cég: aiMotive Kft.
Város: Budapest
![;]](http://cdn.rios.hu/dl/s/v1.gif)
)




