Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • azbest

    félisten

    válasz milapsy #36 üzenetére

    Hát.. ha csak nem akarod kettétörni a tabletet, akkor nem színeződik el a képernyő. Nem tudom te mennyi erővel nyomogattad vagy feszegetted. Az viszont előfordulhat, hogy az érintés érzékelő rátapad az lcd-re, ha erős nyomás éri.

    A GeekBuying oldalán elvileg a teljes rom letölthető flash tollal együtt. [link] (Mediafire szervereken hostolják). Még nem ért le az egész, de ha jól értem, akkor azzal teljesen vissza lehet rakni a gyári állapotot.

    A TechTablets oldalán is vannak letölthető képek [link], de ott külön van a win és az android.

    Próbáltam pendrive-ről elindítani egy ubuntut, 64 bites pendrive-ra rakott 32 bites uefi boot-tal elsötétedik a képernyő, amikor oda érnénk. Talán csak rossz felbontást akarna használni, de lehet valami beállítás még nem jó. Nem vagyok benne biztos, hogy a secure boot hogy áll, de azt hiszem alapból ki volt kapcsolva.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    Sikerült elindítanom egy Ubuntut a tableten.

    Nem kapuzok, tényleg rajta fut :)

    Hogyan:
    A biosban a secure boot eleve le van tiltva, szóval ezzel nem volt gond. A fast bootot tiltottam még le, mert állítólag az ajánlott.

    Ezután kell egy pendrive, amire feltesszük az egyik 64 bites ubuntut az universal usb installerrel [link] vagy a rufus [link] progival.

    Viszont az uefi a készüléken 32 bites, a linux meg 64 bites változatban támogat csak uefit, ezért kell egy kis trükk. Rá kell másolni a 32 bites bootia32.efi -et a pendrive EFI/BOOT mappájába.

    Ekkor már be tudja bootolni, ha egy aktív hub-ra van kötve a pendrive, egy egér és egy billentyűzet. De a splash környékétől kezdve üres képernyőt mutat alapból.

    Induláskor esc gombbal előhozzuk a bios menüt, ott a boot devices-ben az usd device-t választjuk. Amikor indul, akkor a "Try Ubuntu without installing" kell nekünk, de nem nyomjuk meg, hanem előbb az E gombbal szerkesztjük a parancsot mögötte.

    Valami ehhez hasonlót látunk

    set gfxpayload=keep
    linux /casper/vmlinuz.efi file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed boot=casper nomodeset ---
    initrd /casper/initrd.lz

    A vastagított kell, hogy legyen kép indulás után.

    F10 gombbal elindul és szép lassan betölt. De túl sok jóra ne számítsunk. Nem lehet használni egyik perifériát sem, kamerát sem. Hang talán van, nem néztem, de kitette az ikonját. Hálózat nincsen. A hiányzó cumókhoz kellene i2c driver, mert azok át vannak bekötve. A grafikus felület is döcög, mert nem használja ki a 3d-t. De arra pont jó volt, hogy a betett 32GB-os sd kártyára tömörítve lementsem a teljes belső tárhely tartalmát.

    sudo dd if=/dev/mmcblk0 bs=4MB | gzip --fast -c | split -b 2000m - /media/ubuntu/valami/fájlnén.hi8.img.gz.

    Így 2GB-os darabokban lementi a háttértárat. A tömörítés inkább csak azért kell, hogy az üresen lévő területet összenyomja picire.

    Az ötleteket ezekről a linkekről merítettem: [link], [link], [link], [link] többek között.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz azbest #39 üzenetére

    Úgy tűnik, hogy a grub nem látja alapból a külső sd kártyát, így az ubuntu boot részének (kernel initrd) is a belső tárhelyen kell lennie. Ha a kernel kezeli, akkor onnan már látja a külső kártyán lévő root fájlrendszert.

    Valószínűleg úgy lesz ubuntum, hogy az uefi esp particióra teszem a grubot a boot-ba, egy másik könyvtárba beteszem a grubot betöltő bootia32.efi fájlt és a grub efijét. A belső tárhely végéről meg lecsípek fél gigát a linux boot particiónak. A fő fájlrendszer meg külső sdkártyán lesz. Bár azt még nem tudom, hogy van-e linux driver az i2c buszhoz és az eszközökhöz, amin minden eszköz lóg (kamera, hang, wifi, touch...), de csak kell lennie, mert az android is linux kernel alapú és ott persze megy.

    Abban sem vagyok biztos, hogy induláskor ki lehet -e választani majd egér/bill nélkül és hogy az ubuntut tudom -e használni érintővel.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz festina10 #49 üzenetére

    Hát még ckas a 10eshez láttam gyári billes tokot. Valószínűleg az androidos tabletekhez valók is működnek.

    Gyanítom leszedhető az android. Bár nyomokban lehet megmarad, például a hangerő le gombos menüben. De a helye szerintem felszabadítható. Érdemes esetleg előtte egy full mentést csináltni aháttértárról ahogyan korábban írtam ubuntuval. Viszont a helyreállítást nem próbáltam. Külső sd kártyára visszaírva úgy tűnt rajta lett minden, de sd kártyáról nem tud bootolni valamiért a tablet. (de amikor usb olvasóba teszem akkor igen, bár a gyári mentéssel ilyet nem próbáltam ki)

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz krystman #62 üzenetére

    A Bt hátránya, hogy csak oprendszer alól van, szóval a "bios"-ba lépni nem lehet vele. Persze ez marginális probléma :)
    Más eszköz hijján például a kvm switchemmel próbáltam az ubuntut, mert van 3 usb-je. A tablet meg elvolt akkuról azalatt a pár óra alatt.

  • azbest

    félisten

    válasz ManUnited #1402 üzenetére

    Csak tippelek: a biosban mintha lenne opció arra, hogy a fastboot ki legyen kapcsolva. Valami particióra mentene adatokat a használatakor. Én ezt kikapcsoltam amikor ubuntut indítottam pendriveről, lehet azért nem vettem észre olyan problémát

    Atala:
    A fehér részeken tényleg mintha nem lenne sík teljesen.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Rohir #2201 üzenetére

    nem valami i2c és/vagy sdio driver hiányzik? Azok nélkül valószínűleg meg sem jelennek a rá kötött eszközök. DoubleDriverre gondolták, ugye? :)
    Sima hi8? Nem pro?

    Gondolkodtam már, hogy megkockáztassam-e a bios frissítést a hi8-asomon. A rajta lévővel nem tudok például ubuntut telepíteni rá mert nem látja a particiókat. A win10 home tiszta telepítéssel felment anno és double driverrel a 8 alól mentett drivereket sikerült visszaállítani is, csak a touchoit kellett talán noszogatni külön.

    Bár szinte mindig androiddal használom, szóval lehet nem érdemes nagyon belepiszkálnom.

    [ Szerkesztve ]

  • Elektrosokk

    addikt

    válasz azbest #2202 üzenetére

    Melyik ubuntut tennéd rá?

    "Bárcsak elviselnétek tőlem egy kis esztelenséget, sőt viseljetek el engem is." Szabadságot Aweriotnak! ️

  • azbest

    félisten

    válasz Elektrosokk #2232 üzenetére

    az aktuálisat :) a 16.10-zel már a videokártyával sem kellett trükközni, hogy képet adjon. Vannak tabletek, amihez módosított kernellel, így a megfelelő driverekkel sikerült ubuntut használni másoknak.

    egyébként nem feltétlen akarok linuxot rá, csak hosszútávon jó, ha van valami bővíthető, frissíthető rendszer. A win10 anniversary kicsit fura néha, netflix fhd lejátszásra használtam kicsit, néha a háttérben elandalog valamin a win és hiába nyomogatja az ember a gui-t, de nem akarnak betöltődni maguk az appok. Amúgy főleg androiddal szoktam használni.

  • Lazy76

    csendes tag

    Fel tudok rakini rá ubuntu linux-ot, ha igen minden működne rajta?
    Esetleg aki jártas benne, írhatna néhány szót róla, hogyan is kéne meg oldani.

  • azbest

    félisten

    válasz Lazy76 #2330 üzenetére

    ubuntu 19.04 -et tettem fel nemrég, azért azt, mert 5 -ös kernelt használ és minél újabb, annál esélyesebb, hogy működnek a perifériák. Régebbi ubuntu mintha nem látta volna mindegyik particiót rendesen, ezért nem bíztam azokban még, hogy sikerül telepíteni.

    Kell hozzá egy olyan usb hub, amibe egeret és billentyűzetet is be tudsz dugni, ha van usb-lan adapter, akkor az is gyorsíthat pár dolgon. Ha nincs, akkor pendrivere kell felmásolni a szükséges dolgokat. Ja meg microusb-otg kábel, hogy be lehessen dugni a hubba.
    Az ubuntu is pendrivere készített telepítő, a rufus-os jobb, mint az ubuntu saját boot lemez készítője, mert az ubuntus iso formában teszi rá, ami nem módosítható, így mellé másolni dolgokat nem lehetne.

    Az általános ubuntu telepítés kb ez, a teljes lemez használatát választottam [link]

    Utána már bebootol, a gpu-t kezeli alapból régóta. A touch nem jól működik, bár ez az ubuntu már érzékeli, de nem lehet bekalibrálni a beépített driverrel. Külön drivert kell telepíteni. Itt van a firmware fájl a külön telepítendő driverhez [link] Itt pedig a driver forrása [link]
    Ezeket rendbetéve kb jól megy a touch.

    A wifinek kell egy txt fájl hogy a driver jól kezelje. Itt írja kommentben hogy brcmfmac43430a0-sdio.txt néven kell menteni a brcmfmac43430-sdio.txt.ap6210 tartalmát.
    Bluetooth alapból megy, úgy emlékszem.

    Hang is van, de a jack-et nem érzékeli. Azt nem néztem meg hogy lehetne feléleszteni.

    a igen, a forgatáshoz rosszul gondolja az irányt, fejjel lefelé van a szenzor. Azt át kell paraméterezni. Létre kell hozni pl ilyen néven egy fájlt, hogy jó irányban legyen

    /etc/udev/hwdb.d/61-sensor-local.hwdb
    sensor:modalias:acpi:BMA250E*:dmi:bvnINSYDECorp.:bvrH1D_S806*:svnInsyde:pnBayTrail:*
    ACCEL_MOUNT_MATRIX=1, 0, 0; 0, -1, 0; 0, 0, 1

    Viszont, még bekapcsolt memóriatömörítéssel sem túl jó az élmény. Tetű lassú.
    A rendes ubuntu felülettel kb nomrálisan lehet touch-csal kezelni, de apró minden a felbontás maitt. A waylandes is kb működik, ott kb 1280-as méretre átskálázódik a felület.
    Próbáltam LxQT-vel is, ott pörgősebb, de nem kezeli a touch-ot az ablakkezelő, így nem nagyon lehet azzal kezelni.

    Szóval, ez néhány ritka kivételtől eltekintve nem túl használható így. Youtube videó chrome és firefix alól is meglehetősen döcögős fullhd-ban, bár lehet próbálni vp9-et tiltani és h264-et használni... de nem az igazi az sem.

    Viszont úgy olvastam, hogy az android x86 projekt 8.1-es verziója 4.19-es kernellel, beépített újabb fajta touch driverrel készült. Talán az is működésre bírható rajta. Gapps is van hozzá tán. 32bites rendszerrel, a libhoudini telepítésével arm emulációval működhet, ha wifi és touch ott is kb megy.

    [ Szerkesztve ]

  • Arasorn12

    csendes tag

    Sziasztok!

    Gondoltam megpróbálkozom egy ubuntu telepítéssel Hi8 tableten, de amikor bebootol, rögtön le is áll. Próbáltam safe graphics módban is, ugyanezt csinálja. Találkozott valaki hasonlóval? 18.04-től felfelé próbáltam az összes verziót, 32 és 64 bitest is, mindegyiknél ez a jelenség. :(

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák