Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • csibe1
    veterán

    Csak így tovább! Egyre szebb bizonyítványt állítasz ki magadról. :D

    El vagy tévedve, mert azt hiszed érdekel a véleményed. :) :P

  • BaJaZo
    aktív tag

    Ki gondolta volna? :DD
    Akkor most remélem meglett a heti orgazmusod, persze csak nyelvtani szempontból.
    Esetleg nem csak abból? ;] :DDD

    Csak így tovább! Egyre szebb bizonyítványt állítasz ki magadról. :D

  • csibe1
    veterán

    Pontosan ilyen válaszra számítottam...

    Ki gondolta volna? :DD
    Akkor most remélem meglett a heti orgazmusod, persze csak nyelvtani szempontból.
    Esetleg nem csak abból? ;] :DDD

  • csibe1
    veterán

    Kizárólag nyelvtanilag kötözködök.
    "Az a ti bajotok, hogy mindenkinek is meg akartok felelni, vagy mi a fene."
    Az is kötőszónak semmi keresnivalója ebben a mondatban. Tudom, hogy a Z vagy Y generáció előszeretettel használja ebben a formában, de ez így helytelen. Aki ezt kitalálta, egy idióta volt.

    Nyugodtan, most éppen nem érdekel.

  • csibe1
    veterán

    VAGY nem pont így van általánosan, ahogy megéled személyesen.

    Nézőpont kérdése, de én a sajátomból nézek kifelé a világba.
    Aztán ha az nem esik egybe a többiekével már nem igazán érdekel egy ideje.
    Ahogy látom titeket sem.

  • BaJaZo
    aktív tag

    "Az a ti bajotok, hogy mindenkinek is meg akartok felelni, vagy mi a fene."

    Valahogy mindig el van cseszve a nagy újítás, és ehhez nem kell ide szakdolgozatot írni.
    Ha ti nem látjátok, akkor szerintem nálatok van a gond.
    Nem azt érzem, hogy át lennének gondolva a változtatások; ha meg esetleg mégis akkor az elérendő cél nem világos.
    Lehet előtte azért meg kellett volna kérdezni itt a fórumon, hogy mi a helyzet.
    Igaz ez jó ideje nem divat, pár nálatok jóval nagyobb cég is bukott ezen.
    Sajnos erre volt már néhány példa eddig itt a fórumon is; és akkor csodálkoztok, hogy nem bólogatnak a népek az éppen aktuális változásra.
    Lehetne még ragozni; de nagyon nincs kedvem hozzá, mert mindig megcsináljátok ami eszetekbe jut, aztán meg magyarázzátok a bizonyítványt.
    Tényleg nem értem miért...

    Kizárólag nyelvtanilag kötözködök.
    "Az a ti bajotok, hogy mindenkinek is meg akartok felelni, vagy mi a fene."
    Az is kötőszónak semmi keresnivalója ebben a mondatban. Tudom, hogy a Z vagy Y generáció előszeretettel használja ebben a formában, de ez így helytelen. Aki ezt kitalálta, egy idióta volt.

  • Parci
    HÁZIGAZDA

    "Az a ti bajotok, hogy mindenkinek is meg akartok felelni, vagy mi a fene."

    Valahogy mindig el van cseszve a nagy újítás, és ehhez nem kell ide szakdolgozatot írni.
    Ha ti nem látjátok, akkor szerintem nálatok van a gond.
    Nem azt érzem, hogy át lennének gondolva a változtatások; ha meg esetleg mégis akkor az elérendő cél nem világos.
    Lehet előtte azért meg kellett volna kérdezni itt a fórumon, hogy mi a helyzet.
    Igaz ez jó ideje nem divat, pár nálatok jóval nagyobb cég is bukott ezen.
    Sajnos erre volt már néhány példa eddig itt a fórumon is; és akkor csodálkoztok, hogy nem bólogatnak a népek az éppen aktuális változásra.
    Lehetne még ragozni; de nagyon nincs kedvem hozzá, mert mindig megcsináljátok ami eszetekbe jut, aztán meg magyarázzátok a bizonyítványt.
    Tényleg nem értem miért...

    VAGY nem pont így van általánosan, ahogy megéled személyesen.

  • csibe1
    veterán

    figyu, az nem megy, hogy beesel ide, beszólsz, majd amikor - szerintem jobb híján - visszaszólok, akkor konstruktivitást hiányolsz. pont előtted írt a kolléga tök valid eszmefuttatást, érdemi kommentot.

    "Az a ti bajotok, hogy mindenkinek is meg akartok felelni, vagy mi a fene."

    Valahogy mindig el van cseszve a nagy újítás, és ehhez nem kell ide szakdolgozatot írni.
    Ha ti nem látjátok, akkor szerintem nálatok van a gond.
    Nem azt érzem, hogy át lennének gondolva a változtatások; ha meg esetleg mégis akkor az elérendő cél nem világos.
    Lehet előtte azért meg kellett volna kérdezni itt a fórumon, hogy mi a helyzet.
    Igaz ez jó ideje nem divat, pár nálatok jóval nagyobb cég is bukott ezen.
    Sajnos erre volt már néhány példa eddig itt a fórumon is; és akkor csodálkoztok, hogy nem bólogatnak a népek az éppen aktuális változásra.
    Lehetne még ragozni; de nagyon nincs kedvem hozzá, mert mindig megcsináljátok ami eszetekbe jut, aztán meg magyarázzátok a bizonyítványt.
    Tényleg nem értem miért...

  • Parci
    HÁZIGAZDA

    Az ilyen válaszoktól nem igazán megy előre a dolog, vagy az ilyen hozzáállástól.
    Akkor viszont nem kellene csodálkozni, amikor nem örülnek az újításoknak.

    figyu, az nem megy, hogy beesel ide, beszólsz, majd amikor - szerintem jobb híján - visszaszólok, akkor konstruktivitást hiányolsz. pont előtted írt a kolléga tök valid eszmefuttatást, érdemi kommentot.

  • csibe1
    veterán

    ne lovald bele magad

    Az ilyen válaszoktól nem igazán megy előre a dolog, vagy az ilyen hozzáállástól.
    Akkor viszont nem kellene csodálkozni, amikor nem örülnek az újításoknak.

  • Parci
    HÁZIGAZDA

    Egen, finoman szólva is frusztráló a "nagy újítás jegyében" elcseszni a bevált dolgokat.
    Aztán megy a csodálkozás ha beszólnak miatta.
    Anno az aprót is sikerült elbaszarintani a Nők lapja stílussal.

    Tényleg, mit vártok? Tapsvihart? X millió új emberkét? :F :U
    Mondanám, hogy vicces, de inkább csak fájdalmas az egész...

    Az a ti bajotok, hogy mindenkinek is meg akartok felelni, vagy mi a fene.

    Na tessék, most jól meg lett mondva. :DDD

    ne lovald bele magad

  • csibe1
    veterán

    nézd meg, hogy mi történik, amikor hozzányúlunk bármelyik "nagyon retró" részhez. szóval kétélű kard ez, mert ha iszonyúan frissek leszünk, talán jobban tetszenénk a 15-30 korosztálynak, de jelentősen megcsappanna az idősebb korosztály. és a 15-30 éveseknek meg eleve kérdés, h lehet-e tetszeni írott tartalommal. stb.

    Egen, finoman szólva is frusztráló a "nagy újítás jegyében" elcseszni a bevált dolgokat.
    Aztán megy a csodálkozás ha beszólnak miatta.
    Anno az aprót is sikerült elbaszarintani a Nők lapja stílussal.

    Tényleg, mit vártok? Tapsvihart? X millió új emberkét? :F :U
    Mondanám, hogy vicces, de inkább csak fájdalmas az egész...

    Az a ti bajotok, hogy mindenkinek is meg akartok felelni, vagy mi a fene.

    Na tessék, most jól meg lett mondva. :DDD

  • gliskard
    senior tag

    nézd meg, hogy mi történik, amikor hozzányúlunk bármelyik "nagyon retró" részhez. szóval kétélű kard ez, mert ha iszonyúan frissek leszünk, talán jobban tetszenénk a 15-30 korosztálynak, de jelentősen megcsappanna az idősebb korosztály. és a 15-30 éveseknek meg eleve kérdés, h lehet-e tetszeni írott tartalommal. stb.

    mert ha iszonyúan frissek leszünk, talán jobban tetszenénk a 15-30 korosztálynak, de jelentősen megcsappanna az idősebb korosztály. és a 15-30 éveseknek meg eleve kérdés, h lehet-e tetszeni írott tartalommal. stb.

    A fiatalabb korosztály is fogyaszt szakmai/mélyebb és hosszú tartalmakat (ehhez azért kell egy bizonyos szint feletti literacy skill is, de ez nem korosztály függő) akár írott formában is, csak más úton találnak rá

    A különböző generációk média fogyasztási szokásai érthető okokból egy erősen kutatott téma, és az rajzolódik ki, hogy a 15-30 évesek jellemzően TikTok vagy YouTube Shorts videók alapján jutnak el mélyebb cikkhez vagy fórumvitához. pl. Dull Szabolcs is erről beszél ebben a podcast-ban kb 1:02-től. Ezért nem feltétlenük kell a meglévő szakmai tartalmak mellé egy új stílus, mert egy tényleg rövid, figyelem felkeltő videó lehet konverziós pont az írott, hosszabb és minőségi tartalomhoz.

    Persze azt sem szabad elfelejteni, hogy az életviteli eltérések miatt egy podcast preferáltabb lehet mélyebb tartalom fogyasztásához, mint ugyan annak a szöveges változata vagy éppen egy videó amit nem lehet csak hallgatni.

    Továbbá az is fontos kérdés, hogy mi lesz a monetizációval, mert a YT is lehet bevételi forrás és effort/impact szempontból közép-hosszú távon akár jövedelmezőbb mint a portál.

    Ebben az esetben is az az első lépés, hogy a vágyakat meg kell próbálni (reálisan) számokra lefordítani.

  • gliskard
    senior tag

    nézd meg, hogy mi történik, amikor hozzányúlunk bármelyik "nagyon retró" részhez. szóval kétélű kard ez, mert ha iszonyúan frissek leszünk, talán jobban tetszenénk a 15-30 korosztálynak, de jelentősen megcsappanna az idősebb korosztály. és a 15-30 éveseknek meg eleve kérdés, h lehet-e tetszeni írott tartalommal. stb.

    Redesign...

    A dilemmátok valós, de ez egy teljesen általános UX probléma, ami jól ismert pszichológiai mechanizmusok miatt van, és pont ezért kezelhető is...

    Nagyon kisarkítva ez a státusz quo torzítás és a veszteségkerülés kombinációja. Bármilyen jól látható UI/UX változásnál a meglévő felhasználók egy része hangosan tiltakozik, mert amit elveszítenek (a megszokott, bejáratott felület) kb. 2x akkora érzelmi súlyt kap, mint amennyit az új megoldás nyújt. Ez egy dokumentált (Kahneman/Tversky – prospect theory) ismert és mért jelenség.

    Továbbá az új design vagy funkcionalitás minél jobban eltér a felhasználók mentális modelljétől, annál nagyobb extra kognitív terhelésként jelenik meg, amit frusztrációként élnek meg, még akkor is, ha objektívan jobb az új megoldás mint a régi.
    A helyzetet tovább bonyolítja, hogy szinte csak a régi felhasználók egy rész az aki nagyon hangos és önként elmondja a véleményét, az új látogatók akik szimplán nem maradnak meg, mert lemorzsolódnak, azok nem írnak panaszt, csak elmennek (és őket rávenni egy új körre nagyon-nagyon-nagyon nehéz). Azok sem 'hangoskodnak' akik elégedettek vagy közömbösek a változással szemben.

    Ezért (lenne) fontos, hogy tényleges UX elvek betartásával történjen az igényfelmérés/kutatás, és a változtatás valamint annak bevezetésének megtervezése a saját (és általában téves) elgondolás erőltetése helyett. A változásokat nem csak "megálmodni" és megtervezni kell, hanem megfelelően tesztelni és az eredmények alapján iterálni (akár több körben, sőt néha el kell vetni az eredeti terveket).

    Egyébként a bevezetés megtervezése és megfelelő kivitelezése legalább olyan fontos része az ilyen projekteknek, mint maguk a változtatások "legyártása". A Snapchat 2018-as redesignje és annak bevezetése egy jó példa a rossz példára, mert a változtatások nem a felhasználói igényekből indultak ki, hanem a hirdetői modell optimalizálásából, és semmilyen usability vagy bétatesztelés nem előzte meg a kiadást. Ráadásul az egész változtatást egyben dobták rá a userekre, kb. zeró előzetes kommunikációval. Az eredmény: közel 1,3 millió aláírás gyűlt össze a visszaállítás érdekében, és a cég először veszített jól látható mennyiségű felhasználót a megalakulása óta.

    Tehát a valódi kérdés nem az, hogy lesz-e ellenállás (garantáltan lesz), hanem hogyan történik az átállás, és ez effort/impact szempontból megéri-e.

    Ezért első lépésként a vágyakat meg kell próbálni számokra lefordítani.

  • Parci
    HÁZIGAZDA

    Általában a YT rosszul konvertál a portál irányába és ez nagyrészt igaz a TikTok-ra és a Reels-re is. Ti látjátok a statisztikákat, az új regisztrációkról és arról, hogy honnan érkeznek a user-ek, én csak tippelem, hogy a YT nem fogja érdemlegesen növelni a portál napi forgalmát (gondolom a hirdetők miatt ez lenne az elvárt). YT ma már egy külön kommunikációs csatorna, ami egyre erősebben elválik a hagyományos web site-októl.

    Erre a hatásra általában a portálok is ráerősítenek, mert mint nálatok is a portál kinézete és tartalma illetve a YT-ra készített tartalmak nagyon eltérnek, más-más cél csoportnak szólnak. YT-on a mélyebb szakmaibb anyagok nem konvertálnak jól (angolul és még pár másik nyelven lehet megfelelő mennyiségű view-t összeszedni ami szemmel is látható pénzt termel, magyarul a közönség mérete ezt eleve meggátolja). Értelem szerűen a bulvárosabb, könnyen érthető és viszonylag rövid tartalmak jobban mennek, főleg a fiatalabb korosztályban (de gondolom ezt ti is látjátok a metrikákból).

    A ráerősítést pedig fokozott, mert portál kinézete 'nagyon retro, nagyon 2010' és ezt nem én mondtam, hanem azok akiknek a Hardveraprót szoktam ajánlani (ez egyébként az egész portál legjobb része a regisztrációs kihívások és az értékelési logika miatt).
    Ugyan ez igaz a fórumra is, akik itt vannak évek óta, azok megszokták. Aki frissen érkezik annak elég fapados mind funkcionalitásra, mind kinézetre. Ezek egyike sem segíti a megtartást.

    Attól tartok, hogy a jelenleg "mert tök oké, hogy itt a fórumon "együtt öregszünk", de kell(ene) utánpótlás is" inkább csak egy vágy marad érdemi teljesítés nélkül...

    Remélem, hogy nincs igazam és jól fog pörögni az üzlet!

    nézd meg, hogy mi történik, amikor hozzányúlunk bármelyik "nagyon retró" részhez. szóval kétélű kard ez, mert ha iszonyúan frissek leszünk, talán jobban tetszenénk a 15-30 korosztálynak, de jelentősen megcsappanna az idősebb korosztály. és a 15-30 éveseknek meg eleve kérdés, h lehet-e tetszeni írott tartalommal. stb.

  • gliskard
    senior tag

    - kezdőbb
    - fiatalabb

    mert tök oké, hogy itt a fórumon "együtt öregszünk", de kell(ene) utánpótlás is. a kritikák a csatornával kapcsolatban fontosak és sok szempontból jogosak is. azért igazán egy éve nyomjuk kb., onnantól kell nézni, és azalatt sokat változott, fejlődött, és megtalálta a "hangját" a kezdeti útkereséshez képest. ez nem azt jelenti, hogy most jó, hogy most kész, hogy mostantól mindig ilyen lesz, de növekszik, nézettebb, a youtube-on kedvelik. az idézett ipon csatorna sokkal régebbi egyébként, tehát önmagában a feliratkozószámot összevetni nem teljesen aktuális.

    simán lehet, hogy cringe a ph-é néha (ma már a cringe is rég cringe, btw), az élet harc!

    Általában a YT rosszul konvertál a portál irányába és ez nagyrészt igaz a TikTok-ra és a Reels-re is. Ti látjátok a statisztikákat, az új regisztrációkról és arról, hogy honnan érkeznek a user-ek, én csak tippelem, hogy a YT nem fogja érdemlegesen növelni a portál napi forgalmát (gondolom a hirdetők miatt ez lenne az elvárt). YT ma már egy külön kommunikációs csatorna, ami egyre erősebben elválik a hagyományos web site-októl.

    Erre a hatásra általában a portálok is ráerősítenek, mert mint nálatok is a portál kinézete és tartalma illetve a YT-ra készített tartalmak nagyon eltérnek, más-más cél csoportnak szólnak. YT-on a mélyebb szakmaibb anyagok nem konvertálnak jól (angolul és még pár másik nyelven lehet megfelelő mennyiségű view-t összeszedni ami szemmel is látható pénzt termel, magyarul a közönség mérete ezt eleve meggátolja). Értelem szerűen a bulvárosabb, könnyen érthető és viszonylag rövid tartalmak jobban mennek, főleg a fiatalabb korosztályban (de gondolom ezt ti is látjátok a metrikákból).

    A ráerősítést pedig fokozott, mert portál kinézete 'nagyon retro, nagyon 2010' és ezt nem én mondtam, hanem azok akiknek a Hardveraprót szoktam ajánlani (ez egyébként az egész portál legjobb része a regisztrációs kihívások és az értékelési logika miatt).
    Ugyan ez igaz a fórumra is, akik itt vannak évek óta, azok megszokták. Aki frissen érkezik annak elég fapados mind funkcionalitásra, mind kinézetre. Ezek egyike sem segíti a megtartást.

    Attól tartok, hogy a jelenleg "mert tök oké, hogy itt a fórumon "együtt öregszünk", de kell(ene) utánpótlás is" inkább csak egy vágy marad érdemi teljesítés nélkül...

    Remélem, hogy nincs igazam és jól fog pörögni az üzlet!

  • BaJaZo
    aktív tag

    A bevétel: A cég bevétele a második negyedévben várhatóan eléri a 10,9 milliárd dollárt, ami több mint a duplája az első negyedéves 4,8 milliárd dollárnak.

    A bevétel egy dolog, a profit a másik... Ezek a számok morzsának tűnnek a befektetett száz és ezer milliárdokhoz képest. Ráadásul az Anthropic a legsikeresebb AI cég, de mi lesz a többiekkel?

  • Mp3Pintyo
    senior tag

    Nem tudom milyen számításokat végeztek előzetesen az AI cégek miután billió dollárokat öntöttek a projektbe? Számomra ez az eset az jelzi, hogy a befektetett tőke és a várható haszon köszönőviszonyban sincs egymással rövid, de még középtávon se. A befektetők szerintem elszámolták magukat. Ha ez igaz, akkor az AI cégek tömeges csődje várható.

    A bevétel: A cég bevétele a második negyedévben várhatóan eléri a 10,9 milliárd dollárt, ami több mint a duplája az első negyedéves 4,8 milliárd dollárnak.

  • Mp3Pintyo
    senior tag

    Nem tudom milyen számításokat végeztek előzetesen az AI cégek miután billió dollárokat öntöttek a projektbe? Számomra ez az eset az jelzi, hogy a befektetett tőke és a várható haszon köszönőviszonyban sincs egymással rövid, de még középtávon se. A befektetők szerintem elszámolták magukat. Ha ez igaz, akkor az AI cégek tömeges csődje várható.

    "Az Anthropic ugyanis azt is közölte az érdeklődő befektetőkkel, hogy üzemi nyereség szintjén 559 millió dolláros pozitívumra számít."
    A 2026-os év második negyedéve.
    Nem sok, de legalább nem negatív.

  • BaJaZo
    aktív tag

    Nem tudom milyen számításokat végeztek előzetesen az AI cégek miután billió dollárokat öntöttek a projektbe? Számomra ez az eset az jelzi, hogy a befektetett tőke és a várható haszon köszönőviszonyban sincs egymással rövid, de még középtávon se. A befektetők szerintem elszámolták magukat. Ha ez igaz, akkor az AI cégek tömeges csődje várható.

  • Parci
    HÁZIGAZDA

    A videók stílusa alapján nem a meglévő PH tagokat akarják megszólítani, inkább az átlag embert aki egy kicsit érdeklődik az it iránt. Főleg az erősen Blikk-es hangvétel miatt gondolom ezt, aminek az egyik hatása a kommentelés a videók alá. Szintén csak sejtés, de valószínűleg jelenleg arra mennek, hogy minél több komment legyen ami YT ranking miatt fontos. Ezért is lehet ennyire megosztó, de nem szélsőségen megosztó a tartalom.

    A másik dolog pedig a személyes brand építése. Ez nem tudom, hogy szándékos vagy csak így alakult, de megfelleő mennyiségű videó után már gond nélkül lehet saját név alatt saját videókat kirakni vagy podcast-et indítani, mert a nézők nagy része inkább az archoz és hanghoz 'ragaszkodik' és nem a csatornához.
    Saját brand építése csak szöveges tartalom esetében ma már szinte lehetetlen. Ebből a szempontból a PH (mint a többi hasonló portál) a cikk íróknak zsákutca (ha nem tulajdonos).

    - kezdőbb
    - fiatalabb

    mert tök oké, hogy itt a fórumon "együtt öregszünk", de kell(ene) utánpótlás is. a kritikák a csatornával kapcsolatban fontosak és sok szempontból jogosak is. azért igazán egy éve nyomjuk kb., onnantól kell nézni, és azalatt sokat változott, fejlődött, és megtalálta a "hangját" a kezdeti útkereséshez képest. ez nem azt jelenti, hogy most jó, hogy most kész, hogy mostantól mindig ilyen lesz, de növekszik, nézettebb, a youtube-on kedvelik. az idézett ipon csatorna sokkal régebbi egyébként, tehát önmagában a feliratkozószámot összevetni nem teljesen aktuális.

    simán lehet, hogy cringe a ph-é néha (ma már a cringe is rég cringe, btw), az élet harc!

  • gliskard
    senior tag

    Külföldi videókat nézek angolul. Ha minőségi lesz a tartalom, akkor a lapcsalád csatornájára is feliratkozom, rajtatok múlik. Adtam nektek esélyt, nem érdekelte az oldalt a szakmai kritika senki részéről. Csináljatok egy kérdőívet mi a gond veletek, mit szeretne a közösség látni, hallani, egyáltalán alkalamas e az egyik sztárotok bármiféle tartalomhoz. Utána akár el is lehetne beszélgetnia fórumozókkal csoportokban az oldal jövőjéről, 2026-van nem kell erőből csinálni mindent. Arra vannak példák amit írtam :R (olyan click bait van kint hogy azért nem nyitjuk meg a videót, mert nem feltételezzük hogy minőségi a tartalom mögötte)
    Ott az ipon, lehet a tartalom nem az igazi mindig, de profin csinálják van forgalom, nem cringe mint a ph oly sokszor.
    @iPonComputerhu•90,7 E feliratkozó
    @PROHARDVERhu•15,4 E feliratkozó

    A videók stílusa alapján nem a meglévő PH tagokat akarják megszólítani, inkább az átlag embert aki egy kicsit érdeklődik az it iránt. Főleg az erősen Blikk-es hangvétel miatt gondolom ezt, aminek az egyik hatása a kommentelés a videók alá. Szintén csak sejtés, de valószínűleg jelenleg arra mennek, hogy minél több komment legyen ami YT ranking miatt fontos. Ezért is lehet ennyire megosztó, de nem szélsőségen megosztó a tartalom.

    A másik dolog pedig a személyes brand építése. Ez nem tudom, hogy szándékos vagy csak így alakult, de megfelleő mennyiségű videó után már gond nélkül lehet saját név alatt saját videókat kirakni vagy podcast-et indítani, mert a nézők nagy része inkább az archoz és hanghoz 'ragaszkodik' és nem a csatornához.
    Saját brand építése csak szöveges tartalom esetében ma már szinte lehetetlen. Ebből a szempontból a PH (mint a többi hasonló portál) a cikk íróknak zsákutca (ha nem tulajdonos).

  • Mp3Pintyo
    senior tag

    Gyanús volt, hogyha végignézni sincs időm, ami érdekel, akkor mennyi időd marad csinálni. :R :R :R

    Igazából a videóknál nem a felvétel veszi el az időt (leszámítva az érvelő LLM modelleket amikor 10 perc egy válasz) hanem a felkészülés. Van, hogy 2-3 nap és github repo kód javítés, GUI készítés, RunPod template létrehozás. Természetesen ez nem látszik a videóban.
    Illetve nagyon sokszor hibás/rossz projektekbe csúszom amikor mondjuk1 nap telepítési szenvedés után kiderül, hogy szar amit készít. Ezekről utána már nem megy ki videó.

    De szerencsére sok-sok használható projekt/eszköz is terítékre kerül.

  • freeapro
    senior tag

    Természetesen ha szeretnél cikket írni a videóból és van rá időd akkor ne fogd vissza magadat :)
    Természetesen örülök neki, hogy azzal, hogy ilyen videókkal segítek az embereknek átadni a tudást/információkat/használati bemutatókat/híreket, sikerült lecsökkenteni az alvási időmet napi 4 órára. Igaz néha majdnem fejre állok hazafelé a kocsival de múltkor nekem is eszembe jutott milyen jó lenne még cikket is írni pluszban és akkor csak 2 órát aludnék. De azzal már a többi közlekedőt is veszélyeztetném amit nem szeretnék.
    Köszönöm ha megérted, hogy ennyit bír a szervezetem.

    Gyanús volt, hogyha végignézni sincs időm, ami érdekel, akkor mennyi időd marad csinálni. :R :R :R

  • NandoXXL
    senior tag

    jól értem? legyen igényes yt ajánló oldal, hogy aztán azt ne nézd. ha nem neked szól, egyszerűen ugord át, igazán nem arról van szó, hogy a címlapot eltakarják a gonosz videók.

    Külföldi videókat nézek angolul. Ha minőségi lesz a tartalom, akkor a lapcsalád csatornájára is feliratkozom, rajtatok múlik. Adtam nektek esélyt, nem érdekelte az oldalt a szakmai kritika senki részéről. Csináljatok egy kérdőívet mi a gond veletek, mit szeretne a közösség látni, hallani, egyáltalán alkalamas e az egyik sztárotok bármiféle tartalomhoz. Utána akár el is lehetne beszélgetnia fórumozókkal csoportokban az oldal jövőjéről, 2026-van nem kell erőből csinálni mindent. Arra vannak példák amit írtam :R (olyan click bait van kint hogy azért nem nyitjuk meg a videót, mert nem feltételezzük hogy minőségi a tartalom mögötte)
    Ott az ipon, lehet a tartalom nem az igazi mindig, de profin csinálják van forgalom, nem cringe mint a ph oly sokszor.
    @iPonComputerhu•90,7 E feliratkozó
    @PROHARDVERhu•15,4 E feliratkozó

  • Parci
    HÁZIGAZDA

    Csak hogy értsd a mögöttes gondolatot, részemről. A tán naív, akár idealista ötlet az, hogy a munka jórésze az információ összeszedése, szűrése, rendszerezése, esetleg valami egyedi meglátás hozzárakása. Utána ebből a témavázlatból lehet cikket, és videó is előállítani. Embere válogatja, melyik formátumot hajlandó fogyasztani. A hozzászólás igénye viszont a témához kötődik, nem a formátumhoz. Ha bizonyos témavázlatból csak videó lesz, akkor az vagy totál kiesik a látgatók egy részének, vagy az általatok oda tett szöveg (most YT description) alapján fog reagálni. Továbbá azt hinném, hogy a PH közönség nagy részét a cikkek alatti fórum tartja itt. (Bár lehet hogy csak az angol tudás hiánya, és a szűk magyar piac?)

    Innentől ti tudjátok, hogy ha megvan a témavázlat, akkor mekkora költség abból cikket is generálni (szövegből szöveg erős AI rásegítéssel), és az mekkora plusz forgalom. De ez a gondolat.

    igen, ezek olyasmi irányok, gondolatok, amivel persze mi is foglalkozunk folyamatosan. egyelőre ez és itt most a yt csatornák promója, mp3pintyőé és a sajátunké. azt tökre elfogadom, hogy mondjuk a ph csatorna tartalma hc ph-soknak nem érdekes, deklaráltan nem is nekik szól, kifejezetten az eggyel fiatalabb és kettővel kevésbé hc userek megszólítása a cél. akik aztán lehet, h ph olvasók lesznek (már amennyire olvasnak emberek 40 év alatt ma még...). nem is a legjobb hely a ph címlap, hiszen ott akik vannak, azok pont a hc userek, de azért ez nem ilyen elvágólagos, sokan betévednek ezért vagy azért. másrészt, ezek a "marketing csatornák" állnak rendelkezésünkre.

    abban igazad van, hogy a videók tartalmából lehetne szöveges kontentet csinálni, jobbat, de egyelőre idáig jutottunk, másrészt, sajnos a tartalomfogyasztás abszolút a másik irányba megy: szöveg off, videó on (insert drake-meme here).

  • ddekany
    nagyúr

    jól értem? legyen igényes yt ajánló oldal, hogy aztán azt ne nézd. ha nem neked szól, egyszerűen ugord át, igazán nem arról van szó, hogy a címlapot eltakarják a gonosz videók.

    Csak hogy értsd a mögöttes gondolatot, részemről. A tán naív, akár idealista ötlet az, hogy a munka jórésze az információ összeszedése, szűrése, rendszerezése, esetleg valami egyedi meglátás hozzárakása. Utána ebből a témavázlatból lehet cikket, és videó is előállítani. Embere válogatja, melyik formátumot hajlandó fogyasztani. A hozzászólás igénye viszont a témához kötődik, nem a formátumhoz. Ha bizonyos témavázlatból csak videó lesz, akkor az vagy totál kiesik a látgatók egy részének, vagy az általatok oda tett szöveg (most YT description) alapján fog reagálni. Továbbá azt hinném, hogy a PH közönség nagy részét a cikkek alatti fórum tartja itt. (Bár lehet hogy csak az angol tudás hiánya, és a szűk magyar piac?)

    Innentől ti tudjátok, hogy ha megvan a témavázlat, akkor mekkora költség abból cikket is generálni (szövegből szöveg erős AI rásegítéssel), és az mekkora plusz forgalom. De ez a gondolat.

  • csibe1
    veterán

    Természetesen ha szeretnél cikket írni a videóból és van rá időd akkor ne fogd vissza magadat :)
    Természetesen örülök neki, hogy azzal, hogy ilyen videókkal segítek az embereknek átadni a tudást/információkat/használati bemutatókat/híreket, sikerült lecsökkenteni az alvási időmet napi 4 órára. Igaz néha majdnem fejre állok hazafelé a kocsival de múltkor nekem is eszembe jutott milyen jó lenne még cikket is írni pluszban és akkor csak 2 órát aludnék. De azzal már a többi közlekedőt is veszélyeztetném amit nem szeretnék.
    Köszönöm ha megérted, hogy ennyit bír a szervezetem.

    Ahogy mondani szokták, egyéni szocproblem. :)
    Kényszerít valaki, hogy napi 4 órát aludjál? :F
    Amúgy meg 4 óra alvás után sem biztonságos autóba ülni, szerintem.
    Ezt meg már mindenki maga tudja, vagy nem.

  • Amióta 2018-ban a Microsoft megvette a Github-ot semmin sem kell csodálkozni. A Microsoft üzleti praktikái közismertek.

  • Parci
    HÁZIGAZDA

    Tessék, az AI csodája, talán így érthetőbb mit nem szeretünk.

    jól értem? legyen igényes yt ajánló oldal, hogy aztán azt ne nézd. ha nem neked szól, egyszerűen ugord át, igazán nem arról van szó, hogy a címlapot eltakarják a gonosz videók.

  • NandoXXL
    senior tag

    elég fura logika ez. a linkelt anyag, ami alatt itt megy a diskurzus, alapvetően egy videó. természetesen nem kell megnézni ahhoz, hogy hozzászóljon valaki, de mennyire lesz megalapozott a hozzászólás? :DDD

    a videó alatti szöveg valóban sablonos, tekintsétek illusztrációnak a videóhoz.

    Tessék, az AI csodája, talán így érthetőbb mit nem szeretünk.

  • NandoXXL
    senior tag

    Ez csak simán így van. Hogy hány ember van aki mindkettőre hajlandó, és aki csak az egyikre, arra nektek van statisztikátok... ha van.

    Nem érdekli őket.. Pedig lehetne igényes/igénytelen kölön álló you tube ajánló oldal, de nem... Oda kell a címlapra. Még azt a kevés értékelhető tartalmat is igénytelnül 'csomagolva'. + Kint hagynak korrekció nélkül olyan dilletáns szakmaiatlan videókat, hogy már már szégyellem hogy idejárok :DDD

  • ddekany
    nagyúr

    elég fura logika ez. a linkelt anyag, ami alatt itt megy a diskurzus, alapvetően egy videó. természetesen nem kell megnézni ahhoz, hogy hozzászóljon valaki, de mennyire lesz megalapozott a hozzászólás? :DDD

    a videó alatti szöveg valóban sablonos, tekintsétek illusztrációnak a videóhoz.

    Ez csak simán így van. Hogy hány ember van aki mindkettőre hajlandó, és aki csak az egyikre, arra nektek van statisztikátok... ha van.

  • worxland
    addikt

    Okos emberek árazzák ezt be sok kutatás után. Az ár biztosan úgy lesz belőve, hogy olcsóbb legyen mint plusz egy embert alkalmazni és erre akkor is vigyázni fognak ha nekik bukó a dolog.

    Okos emberek, sok kutatás: ja, mint a makretingeseink... hasperkábé nagyot mondunk, hadd örüljön a föncsi

  • csibe1
    veterán

    Kezdenek unalmasak lenni ezek a világvége cikkek, de hát mindig van lejjebb...

  • Okos emberek árazzák ezt be sok kutatás után. Az ár biztosan úgy lesz belőve, hogy olcsóbb legyen mint plusz egy embert alkalmazni és erre akkor is vigyázni fognak ha nekik bukó a dolog.

  • Parci
    HÁZIGAZDA

    A YouTube-ra pedig általában nem olvasni járnak az emberek

    De ez itt a PH fórum, és PH-ra meg nem YT-t nézni járnak az emberek. A témához viszont sokan hozzá akarnak szólni. Így jobb híjján az alapján fogják, amit alá tesztek szöveget. Az fix, hogy megnézni nem fogja senki csak hogy hozzászolhasson.

    elég fura logika ez. a linkelt anyag, ami alatt itt megy a diskurzus, alapvetően egy videó. természetesen nem kell megnézni ahhoz, hogy hozzászóljon valaki, de mennyire lesz megalapozott a hozzászólás? :DDD

    a videó alatti szöveg valóban sablonos, tekintsétek illusztrációnak a videóhoz.

  • ddekany
    nagyúr

    Nincsen benne mivel az csak egy description. Inkább egy rövid áttekintés+linkek+parancsok (ha kell).
    Nem egy blog.
    Ráadásul 5000 karakter a maximum.
    A YouTube-ra pedig általában nem olvasni járnak az emberek :)

    A YouTube-ra pedig általában nem olvasni járnak az emberek

    De ez itt a PH fórum, és PH-ra meg nem YT-t nézni járnak az emberek. A témához viszont sokan hozzá akarnak szólni. Így jobb híjján az alapján fogják, amit alá tesztek szöveget. Az fix, hogy megnézni nem fogja senki csak hogy hozzászolhasson.

  • Mp3Pintyo
    senior tag

    ...már írni sem tudunk AI nélkül...
    Csak kattintásvadász szemetet előállítani!

    Természetesen ha szeretnél cikket írni a videóból és van rá időd akkor ne fogd vissza magadat :)
    Természetesen örülök neki, hogy azzal, hogy ilyen videókkal segítek az embereknek átadni a tudást/információkat/használati bemutatókat/híreket, sikerült lecsökkenteni az alvási időmet napi 4 órára. Igaz néha majdnem fejre állok hazafelé a kocsival de múltkor nekem is eszembe jutott milyen jó lenne még cikket is írni pluszban és akkor csak 2 órát aludnék. De azzal már a többi közlekedőt is veszélyeztetném amit nem szeretnék.
    Köszönöm ha megérted, hogy ennyit bír a szervezetem.

  • Mp3Pintyo
    senior tag

    A szöveges változatban nincs benne minden információ? Mondjuk elég gyatra minőségben van odadobva, ami nem bíztató.... Pedig erre pont jó lenne az AI, hogy olcsón ki lehet szolgálni minkétféle közönséget (olvasós és videós).

    Nincsen benne mivel az csak egy description. Inkább egy rövid áttekintés+linkek+parancsok (ha kell).
    Nem egy blog.
    Ráadásul 5000 karakter a maximum.
    A YouTube-ra pedig általában nem olvasni járnak az emberek :)

  • ddekany
    nagyúr

    Őőő, mivel ez nem cikk hanem youtube description :) Ha érdekel a táma akkor kérlek ézd meg a videót.

    A szöveges változatban nincs benne minden információ? Mondjuk elég gyatra minőségben van odadobva, ami nem bíztató.... Pedig erre pont jó lenne az AI, hogy olcsón ki lehet szolgálni minkétféle közönséget (olvasós és videós).

  • ANOka
    őstag

    Őőő, mivel ez nem cikk hanem youtube description :) Ha érdekel a táma akkor kérlek ézd meg a videót.

    ...már írni sem tudunk AI nélkül...
    Csak kattintásvadász szemetet előállítani!

  • Mp3Pintyo
    senior tag

    és a cikket is AI írta nagyrészt (csillag markdown bennt maradt pl) , AI borítóképpel :C

    Őőő, mivel ez nem cikk hanem youtube description :) Ha érdekel a táma akkor kérlek ézd meg a videót.

  • er2es
    tag

    és a cikket is AI írta nagyrészt (csillag markdown bennt maradt pl) , AI borítóképpel :C

  • ha3flt
    tag

    Bocsi, én csak azt látom (nem AI piac), hogy a cégek olyan döntéseket hoznak amikkel hátrányba kerülnek, csak vannak igásló divíziók amik kitermelik még a sok rossz döntés által vezetett egyéb területet. Aztán persze mindig az a ló van verve amelyik húz is, ott is lesznek spórolások meg elküldések és szépen lassan de biztosan begyűrűzik a dolog.
    Csak, hogy példát említsek:
    Cég ahol dolgozom világelső szállítmányozásban, mégis a fólián kell spórolni, meg takarítógépes embert lemondani, hogy majd mi nyaljuk a raktárat költségcsökkentésként, mert a többi divízió veszteséges és így akarnak minket megvédeni a leépítéstől. Ez csak pár dolog a sok közül mert 10 oldalas regény lenne ha mindent leírnék amilyen elmebeteg döntéseket hoz az egyik toplistás cég.
    Ott a Sony, évente 4-szer emel már árat a konzolon, a szolgáltatásokon a játékok árain, közbe bevezet egy csomó olyan intézkedést ami kibassza az embereknél a biztosítékot és sokan elpártolnak a konzoljuk mellől.
    Ott volt az Xbox, olyan áremelést csinált a GamePass-al, hogy lejtmenetbe szaladt a történet és most korrekciózták ki, hogy ne legyen akkora ugrás, mert a userek gyomra nem veszi be.
    Sorolhatnám még, de tisztán látszik, hogy a legnagyobb cégeknél is olyan balfa**ok ülnek döntő pozícióban, hogy az eszem megáll. És nem hiszem el, hogy nincs egy józan hang, sehol, hogy "tesó ezt nem kéne, mert rombolod a presztizst, a hosszútávú megítélést, ezáltal a hosszútávú számokat.
    Szóval simán el tudom képzelni, hogy a nagy cégek jól bekajálták az AI mesét, ami nem először történik meg az emberi élet során, csak ekkora mértékben még nem fektettek bele és most már hatalmas arcvesztés lenne kiszállni a dologból, így ameddig lehet húzzák, meg öntik bele a dollármilliárdokat, aztán szépen kidurran megint. Hacsak nem tudják azt a hatalmas betonfalat áttörni, hogy az AI több legyen egy idomított majomnál, amihez nonstop felügyelet kell, hogy ne kezdje el saját magát hülyeségekre tanítani.

    Ez nem így működik. Mindenki tudja, hogy buborék van, mégis a potenciálisan óriási nyereség és növekedési lehetőség reménye miatt sokan és sokat próbálnak befektetni. Egyáltalán nem ismeretlen az ilyesmi az üzleti világban, csak egy kicsit nagyobban megy a játék. Most is az a kérdés, melyek lesznek az életképes üzleti modellek, csak bonyolultak és kiszámíthatatlanok a feltételek, konkrétan nem lehet tudni, meddig jutunk el az LLM-ekkel vagy ami a győztes megoldás lesz. Hasonló is és más is a dotcom lufihoz képest, ott is a legtöbben a későbbi idők infrastruktúráját finanszírozták meg, : -) de hosszabb távon ott is nagyot nyert az a kevés, aki talpon maradt.

  • worxland
    addikt

    És a negyedéves számokat az nem viszi negatívba, hogy amiért ukrán meg filippínó éppen csak betanított vendégmunkás rakja össze a gépet a lehető legolcsóbb anyagokból, ezért havonta kell 500-3000 gépet átnézni rework-re visszavinni, visszaszállítani a már kiment gépeket több tízezer ezer dollárért? Vagy adott esetben ha sikerült annyira selejtet gyártani a kedves ügyfélnek akinek pl a mi részlegünk raktároz, akkor megsemmisíteni a készletet belőle? Mert nekem józan paraszti ésszel az jönne ki, hogy ha normális minőségben hozzáértő emberek dolgoznának a cégeknél akiket megfizetnek és biztosítják nekik a munkához szükséges eszközöket és rendszereket, akkor az még mindig olcsóbb mint a selejtet toldozgatni foltozgatni, közben reklamációk ezreit kompenzálni még akár negyedéves viszonylatban is.

    Semmi nem számít. A józan paraszti ész nem kap helyett a Board asztalánál.

  • ddekany
    nagyúr

    Bocsi, én csak azt látom (nem AI piac), hogy a cégek olyan döntéseket hoznak amikkel hátrányba kerülnek, csak vannak igásló divíziók amik kitermelik még a sok rossz döntés által vezetett egyéb területet. Aztán persze mindig az a ló van verve amelyik húz is, ott is lesznek spórolások meg elküldések és szépen lassan de biztosan begyűrűzik a dolog.
    Csak, hogy példát említsek:
    Cég ahol dolgozom világelső szállítmányozásban, mégis a fólián kell spórolni, meg takarítógépes embert lemondani, hogy majd mi nyaljuk a raktárat költségcsökkentésként, mert a többi divízió veszteséges és így akarnak minket megvédeni a leépítéstől. Ez csak pár dolog a sok közül mert 10 oldalas regény lenne ha mindent leírnék amilyen elmebeteg döntéseket hoz az egyik toplistás cég.
    Ott a Sony, évente 4-szer emel már árat a konzolon, a szolgáltatásokon a játékok árain, közbe bevezet egy csomó olyan intézkedést ami kibassza az embereknél a biztosítékot és sokan elpártolnak a konzoljuk mellől.
    Ott volt az Xbox, olyan áremelést csinált a GamePass-al, hogy lejtmenetbe szaladt a történet és most korrekciózták ki, hogy ne legyen akkora ugrás, mert a userek gyomra nem veszi be.
    Sorolhatnám még, de tisztán látszik, hogy a legnagyobb cégeknél is olyan balfa**ok ülnek döntő pozícióban, hogy az eszem megáll. És nem hiszem el, hogy nincs egy józan hang, sehol, hogy "tesó ezt nem kéne, mert rombolod a presztizst, a hosszútávú megítélést, ezáltal a hosszútávú számokat.
    Szóval simán el tudom képzelni, hogy a nagy cégek jól bekajálták az AI mesét, ami nem először történik meg az emberi élet során, csak ekkora mértékben még nem fektettek bele és most már hatalmas arcvesztés lenne kiszállni a dologból, így ameddig lehet húzzák, meg öntik bele a dollármilliárdokat, aztán szépen kidurran megint. Hacsak nem tudják azt a hatalmas betonfalat áttörni, hogy az AI több legyen egy idomított majomnál, amihez nonstop felügyelet kell, hogy ne kezdje el saját magát hülyeségekre tanítani.

    de tisztán látszik, hogy a legnagyobb cégeknél is olyan balfa**ok ülnek döntő pozícióban, hogy az eszem megáll

    A szakmai/gyakorlai tapasztalat durva hiánya... AI kapcsán, szoftver fejlesztésben, nálunk a felső vezetők totál el vannak tévedve az AI-os megoldások jelenlegi képességei kapcsán. Olyan ötletekik vannak, hogy miféle komplex feladatokat kéne azzal most rögtön megoldani, meg hogyan használjuk, hogy szó szerint felröhögnek rajta a fejlesztők. Vagy teljesen kretének, vagy rájátszanak, hogy nyomást gyakoroljanak lefelé.

  • Scarletiel
    őstag

    "Sorolhatnám még, de tisztán látszik, hogy a legnagyobb cégeknél is olyan balfa**ok ülnek döntő pozícióban, hogy az eszem megáll. És nem hiszem el, hogy nincs egy józan hang, sehol, hogy "tesó ezt nem kéne, mert rombolod a presztizst, a hosszútávú megítélést, ezáltal a hosszútávú számokat."
    Mert a döntéshozóknál nem releváns a dolog. Az adott féléves/negyedéves profit számít. Minden más lényegtelen. A projektmenedzserek meg két év után úgyis lelépnek, miután így vagy úgy befejeződik a munkájuk.
    Nálunk (nemzetközi cég) most alakítják át az informatikát, hogy megtakarítsanak párszáz milliót. Euróban. Cserébe r=1 user ezentúl nem sétál 10 métert, hogy segítséget kérjen a helyi experttől, és elégedetten távozzon 2 perc beszélgetés után, hanem incidenst ír, amit valaki valahol Európában majd megold, lokális ismeretek nélkül, egy-két nap alatt.
    Az AI-ra persze mi is locsoljuk a pénzt kamionszámra. Szóval ismerős a helyzet.

    És a negyedéves számokat az nem viszi negatívba, hogy amiért ukrán meg filippínó éppen csak betanított vendégmunkás rakja össze a gépet a lehető legolcsóbb anyagokból, ezért havonta kell 500-3000 gépet átnézni rework-re visszavinni, visszaszállítani a már kiment gépeket több tízezer ezer dollárért? Vagy adott esetben ha sikerült annyira selejtet gyártani a kedves ügyfélnek akinek pl a mi részlegünk raktároz, akkor megsemmisíteni a készletet belőle? Mert nekem józan paraszti ésszel az jönne ki, hogy ha normális minőségben hozzáértő emberek dolgoznának a cégeknél akiket megfizetnek és biztosítják nekik a munkához szükséges eszközöket és rendszereket, akkor az még mindig olcsóbb mint a selejtet toldozgatni foltozgatni, közben reklamációk ezreit kompenzálni még akár negyedéves viszonylatban is.

  • Sirus86
    aktív tag

    Mennyire ismerős a szitu amit leírtál!
    Én 5 éve mondom, hogy iszonyat mértékű elbutulást látok mindenhol. Pozícióba raknak teljesen inkompetens embereket akik aztán a seggnyalókat hozzák helyzetbe ezután az értelmesebbek inkább elmennek.Nem tudom mire fog ez kifutni csak sejtésem van..

    Szerintem vissza fogunk terni a kapahoz, meg a sajat foldek muvelesehez ha igy haladunk. De tenyleg. Nalunk is a hely IT-t megolik, aztan csodalkoznak, hogy a userek meg tepik a hajukat. En egyre jobban kezdek ebbol kieegni, holott csak 40 vagyok. Ami jo, hogy a mi csapatunk nem AI manias orult, hanem kreativan gondolkodunk (meg).

  • rsf
    senior tag

    Bocsi, én csak azt látom (nem AI piac), hogy a cégek olyan döntéseket hoznak amikkel hátrányba kerülnek, csak vannak igásló divíziók amik kitermelik még a sok rossz döntés által vezetett egyéb területet. Aztán persze mindig az a ló van verve amelyik húz is, ott is lesznek spórolások meg elküldések és szépen lassan de biztosan begyűrűzik a dolog.
    Csak, hogy példát említsek:
    Cég ahol dolgozom világelső szállítmányozásban, mégis a fólián kell spórolni, meg takarítógépes embert lemondani, hogy majd mi nyaljuk a raktárat költségcsökkentésként, mert a többi divízió veszteséges és így akarnak minket megvédeni a leépítéstől. Ez csak pár dolog a sok közül mert 10 oldalas regény lenne ha mindent leírnék amilyen elmebeteg döntéseket hoz az egyik toplistás cég.
    Ott a Sony, évente 4-szer emel már árat a konzolon, a szolgáltatásokon a játékok árain, közbe bevezet egy csomó olyan intézkedést ami kibassza az embereknél a biztosítékot és sokan elpártolnak a konzoljuk mellől.
    Ott volt az Xbox, olyan áremelést csinált a GamePass-al, hogy lejtmenetbe szaladt a történet és most korrekciózták ki, hogy ne legyen akkora ugrás, mert a userek gyomra nem veszi be.
    Sorolhatnám még, de tisztán látszik, hogy a legnagyobb cégeknél is olyan balfa**ok ülnek döntő pozícióban, hogy az eszem megáll. És nem hiszem el, hogy nincs egy józan hang, sehol, hogy "tesó ezt nem kéne, mert rombolod a presztizst, a hosszútávú megítélést, ezáltal a hosszútávú számokat.
    Szóval simán el tudom képzelni, hogy a nagy cégek jól bekajálták az AI mesét, ami nem először történik meg az emberi élet során, csak ekkora mértékben még nem fektettek bele és most már hatalmas arcvesztés lenne kiszállni a dologból, így ameddig lehet húzzák, meg öntik bele a dollármilliárdokat, aztán szépen kidurran megint. Hacsak nem tudják azt a hatalmas betonfalat áttörni, hogy az AI több legyen egy idomított majomnál, amihez nonstop felügyelet kell, hogy ne kezdje el saját magát hülyeségekre tanítani.

    Mennyire ismerős a szitu amit leírtál!
    Én 5 éve mondom, hogy iszonyat mértékű elbutulást látok mindenhol. Pozícióba raknak teljesen inkompetens embereket akik aztán a seggnyalókat hozzák helyzetbe ezután az értelmesebbek inkább elmennek.Nem tudom mire fog ez kifutni csak sejtésem van..

  • worxland
    addikt

    Bocsi, én csak azt látom (nem AI piac), hogy a cégek olyan döntéseket hoznak amikkel hátrányba kerülnek, csak vannak igásló divíziók amik kitermelik még a sok rossz döntés által vezetett egyéb területet. Aztán persze mindig az a ló van verve amelyik húz is, ott is lesznek spórolások meg elküldések és szépen lassan de biztosan begyűrűzik a dolog.
    Csak, hogy példát említsek:
    Cég ahol dolgozom világelső szállítmányozásban, mégis a fólián kell spórolni, meg takarítógépes embert lemondani, hogy majd mi nyaljuk a raktárat költségcsökkentésként, mert a többi divízió veszteséges és így akarnak minket megvédeni a leépítéstől. Ez csak pár dolog a sok közül mert 10 oldalas regény lenne ha mindent leírnék amilyen elmebeteg döntéseket hoz az egyik toplistás cég.
    Ott a Sony, évente 4-szer emel már árat a konzolon, a szolgáltatásokon a játékok árain, közbe bevezet egy csomó olyan intézkedést ami kibassza az embereknél a biztosítékot és sokan elpártolnak a konzoljuk mellől.
    Ott volt az Xbox, olyan áremelést csinált a GamePass-al, hogy lejtmenetbe szaladt a történet és most korrekciózták ki, hogy ne legyen akkora ugrás, mert a userek gyomra nem veszi be.
    Sorolhatnám még, de tisztán látszik, hogy a legnagyobb cégeknél is olyan balfa**ok ülnek döntő pozícióban, hogy az eszem megáll. És nem hiszem el, hogy nincs egy józan hang, sehol, hogy "tesó ezt nem kéne, mert rombolod a presztizst, a hosszútávú megítélést, ezáltal a hosszútávú számokat.
    Szóval simán el tudom képzelni, hogy a nagy cégek jól bekajálták az AI mesét, ami nem először történik meg az emberi élet során, csak ekkora mértékben még nem fektettek bele és most már hatalmas arcvesztés lenne kiszállni a dologból, így ameddig lehet húzzák, meg öntik bele a dollármilliárdokat, aztán szépen kidurran megint. Hacsak nem tudják azt a hatalmas betonfalat áttörni, hogy az AI több legyen egy idomított majomnál, amihez nonstop felügyelet kell, hogy ne kezdje el saját magát hülyeségekre tanítani.

    "Sorolhatnám még, de tisztán látszik, hogy a legnagyobb cégeknél is olyan balfa**ok ülnek döntő pozícióban, hogy az eszem megáll. És nem hiszem el, hogy nincs egy józan hang, sehol, hogy "tesó ezt nem kéne, mert rombolod a presztizst, a hosszútávú megítélést, ezáltal a hosszútávú számokat."
    Mert a döntéshozóknál nem releváns a dolog. Az adott féléves/negyedéves profit számít. Minden más lényegtelen. A projektmenedzserek meg két év után úgyis lelépnek, miután így vagy úgy befejeződik a munkájuk.
    Nálunk (nemzetközi cég) most alakítják át az informatikát, hogy megtakarítsanak párszáz milliót. Euróban. Cserébe r=1 user ezentúl nem sétál 10 métert, hogy segítséget kérjen a helyi experttől, és elégedetten távozzon 2 perc beszélgetés után, hanem incidenst ír, amit valaki valahol Európában majd megold, lokális ismeretek nélkül, egy-két nap alatt.
    Az AI-ra persze mi is locsoljuk a pénzt kamionszámra. Szóval ismerős a helyzet.

  • Sirus86
    aktív tag

    Bocsi, én csak azt látom (nem AI piac), hogy a cégek olyan döntéseket hoznak amikkel hátrányba kerülnek, csak vannak igásló divíziók amik kitermelik még a sok rossz döntés által vezetett egyéb területet. Aztán persze mindig az a ló van verve amelyik húz is, ott is lesznek spórolások meg elküldések és szépen lassan de biztosan begyűrűzik a dolog.
    Csak, hogy példát említsek:
    Cég ahol dolgozom világelső szállítmányozásban, mégis a fólián kell spórolni, meg takarítógépes embert lemondani, hogy majd mi nyaljuk a raktárat költségcsökkentésként, mert a többi divízió veszteséges és így akarnak minket megvédeni a leépítéstől. Ez csak pár dolog a sok közül mert 10 oldalas regény lenne ha mindent leírnék amilyen elmebeteg döntéseket hoz az egyik toplistás cég.
    Ott a Sony, évente 4-szer emel már árat a konzolon, a szolgáltatásokon a játékok árain, közbe bevezet egy csomó olyan intézkedést ami kibassza az embereknél a biztosítékot és sokan elpártolnak a konzoljuk mellől.
    Ott volt az Xbox, olyan áremelést csinált a GamePass-al, hogy lejtmenetbe szaladt a történet és most korrekciózták ki, hogy ne legyen akkora ugrás, mert a userek gyomra nem veszi be.
    Sorolhatnám még, de tisztán látszik, hogy a legnagyobb cégeknél is olyan balfa**ok ülnek döntő pozícióban, hogy az eszem megáll. És nem hiszem el, hogy nincs egy józan hang, sehol, hogy "tesó ezt nem kéne, mert rombolod a presztizst, a hosszútávú megítélést, ezáltal a hosszútávú számokat.
    Szóval simán el tudom képzelni, hogy a nagy cégek jól bekajálták az AI mesét, ami nem először történik meg az emberi élet során, csak ekkora mértékben még nem fektettek bele és most már hatalmas arcvesztés lenne kiszállni a dologból, így ameddig lehet húzzák, meg öntik bele a dollármilliárdokat, aztán szépen kidurran megint. Hacsak nem tudják azt a hatalmas betonfalat áttörni, hogy az AI több legyen egy idomított majomnál, amihez nonstop felügyelet kell, hogy ne kezdje el saját magát hülyeségekre tanítani.

    Nalunk is detto. Az AI a szent tehen, de kozben tobb haszon kell, meg nem akarunk uj emeberket felvenni, mert jajjajj a reszvenyesek nem kapnak annyit. Szarul van ez a vilag beallitva.

  • Scarletiel
    őstag

    Mikor láttál olyat, hogy egy piaci szereplő ilyen változtatásokat vezet be, ha nem biztos abban, hogy ezzel nem kerül hátrányba? Például mert a versenytársai is ugyanezt fogják tenni, mivel nincs akkora különbség a feltételek közt (hogy mi mibe kerül). Kína viselkedése más kérdés, az majd kiderül.

    Bocsi, én csak azt látom (nem AI piac), hogy a cégek olyan döntéseket hoznak amikkel hátrányba kerülnek, csak vannak igásló divíziók amik kitermelik még a sok rossz döntés által vezetett egyéb területet. Aztán persze mindig az a ló van verve amelyik húz is, ott is lesznek spórolások meg elküldések és szépen lassan de biztosan begyűrűzik a dolog.
    Csak, hogy példát említsek:
    Cég ahol dolgozom világelső szállítmányozásban, mégis a fólián kell spórolni, meg takarítógépes embert lemondani, hogy majd mi nyaljuk a raktárat költségcsökkentésként, mert a többi divízió veszteséges és így akarnak minket megvédeni a leépítéstől. Ez csak pár dolog a sok közül mert 10 oldalas regény lenne ha mindent leírnék amilyen elmebeteg döntéseket hoz az egyik toplistás cég.
    Ott a Sony, évente 4-szer emel már árat a konzolon, a szolgáltatásokon a játékok árain, közbe bevezet egy csomó olyan intézkedést ami kibassza az embereknél a biztosítékot és sokan elpártolnak a konzoljuk mellől.
    Ott volt az Xbox, olyan áremelést csinált a GamePass-al, hogy lejtmenetbe szaladt a történet és most korrekciózták ki, hogy ne legyen akkora ugrás, mert a userek gyomra nem veszi be.
    Sorolhatnám még, de tisztán látszik, hogy a legnagyobb cégeknél is olyan balfa**ok ülnek döntő pozícióban, hogy az eszem megáll. És nem hiszem el, hogy nincs egy józan hang, sehol, hogy "tesó ezt nem kéne, mert rombolod a presztizst, a hosszútávú megítélést, ezáltal a hosszútávú számokat.
    Szóval simán el tudom képzelni, hogy a nagy cégek jól bekajálták az AI mesét, ami nem először történik meg az emberi élet során, csak ekkora mértékben még nem fektettek bele és most már hatalmas arcvesztés lenne kiszállni a dologból, így ameddig lehet húzzák, meg öntik bele a dollármilliárdokat, aztán szépen kidurran megint. Hacsak nem tudják azt a hatalmas betonfalat áttörni, hogy az AI több legyen egy idomított majomnál, amihez nonstop felügyelet kell, hogy ne kezdje el saját magát hülyeségekre tanítani.

  • ddekany
    nagyúr

    Nyugaton (mihez kepst ugye) vagyok mar tobb, mint egy evtizede. De az AI itt is draganak szamit. kb a matek ugy jon ki, hogy egy AI dev agent helyett, 3 embert. Azaz 3 embert tudnak felvenni egy AI helyett. Szoval kezd befuccsolni a dolog, mert irto draga lett a cucc. Elozo heten egy konferencian ugyanezt modntak, hogy ha igy halad, ki fog pukkanni a lufi nagyon gyorsan. Szerintem most kell a ramokat eladni, ami otthon maradt :)

    Ahol én vagyok, ott a Devin lenne a nehéz ágyú. (Aki nem ismeri, a megközelítése, hogy Devin bácsi egy komplett fejlesztő, akinek weben kiadsz egy feladtot, aztán ő elvan a saját Linuxos virtuális gépén vele mondjuk 15 percig, ahol ki is próbálja amit írt stb, és a végén csinál egy pull request-et.) Nem tudom mennyit fizetnek érte, de valami fájdalmas összeget, mert vezetőségben rendesen ott van a kredit égetés para (hogy hatékonyan használjuk ám, meg havi limit, stb). Eddigi tapasztalatom, hogy ha elfogadható (fenntartható) minőséget akarok, akkor nem sokkal gyorsabb, mint ha én csinálom egyedül, mert úgy már sok emberi tervezést, Devinnel átbeszélést, felügyeletet igényel. Érzetre kizárt, hogy 3 fejleszőt kiváltana. Talán ha valami egyszer használatos egyszerá eszközöket gyártanak azok a fejlesztők, na de rendes hosszú életciklusú szoftver, ahhoz még kéne fejlődnie átfogobb megértésben az AI-nak.

    A DeepWiki amit gyárt (lényegében automata dokmentáció), az hasznos... Vagy hát, figyleni kell azért, nem-e beszél hülyeséget, de azzal lehet időt megtakarítani, ha az ember nem ismeri annyira a kódbázist, hogy mi hol lehet.

  • Nyugaton (mihez kepst ugye) vagyok mar tobb, mint egy evtizede. De az AI itt is draganak szamit. kb a matek ugy jon ki, hogy egy AI dev agent helyett, 3 embert. Azaz 3 embert tudnak felvenni egy AI helyett. Szoval kezd befuccsolni a dolog, mert irto draga lett a cucc. Elozo heten egy konferencian ugyanezt modntak, hogy ha igy halad, ki fog pukkanni a lufi nagyon gyorsan. Szerintem most kell a ramokat eladni, ami otthon maradt :)

    Ha az AI léggömb megszűnik, akkor lesz helyette valami más, amivel a félvezetőgyártók fönt tudják tartani a profitjukat, szóval nem feltétlenül félek attól, hogy bármi hirtelen beolcsulna.

  • Sirus86
    aktív tag

    Látom már, ahogy az új M5 Ultra gépeket megint elkapkodják majd a fejlesztők :) Tuti hiány lesz azokból amiben sok a memória.
    Jahh és senki ne jöjjön a de drága szöveggel. Egy nyugati fejlesztő más bérezésben részesül :DDD

    Nyugaton (mihez kepst ugye) vagyok mar tobb, mint egy evtizede. De az AI itt is draganak szamit. kb a matek ugy jon ki, hogy egy AI dev agent helyett, 3 embert. Azaz 3 embert tudnak felvenni egy AI helyett. Szoval kezd befuccsolni a dolog, mert irto draga lett a cucc. Elozo heten egy konferencian ugyanezt modntak, hogy ha igy halad, ki fog pukkanni a lufi nagyon gyorsan. Szerintem most kell a ramokat eladni, ami otthon maradt :)

  • ddekany
    nagyúr

    Van helyben futtatott modell, bank (célzottan, fáj is foguk mert nagyon drága), amúgy itt is előfizetések mennek többségében engedély szerint (a semmire nem fizetnek licenszet, kivéve a veztők, akik képesek képeket generálni meeting alatt...)

    "Helyben" alatt itt arról beszéltünk, hogy azon a gépen for az LLM, amin dolgozol.

  • NandoXXL
    senior tag

    Én a helyi LLM dolog kapcsán erősen pesszimista vagyok. Ha csak egyszerű auto-complete javaslatokra használod, még most is olcsó a nem-helyi AI. Komolyabb kódgenerálásra viszont a legjobb fizetős modelleknél is a korlátos intelligenciájuk (felszínes megértésük) a szűk keresztmetszet. Tehát kétlem, hogy a valóságban sokáig birná valaki egy kisebb nyílt helyi modellel a valóságban. Lassú is lenne, mert u.n. agentic mód szinte elegedhetlen a jobb eredményért, az meg elég sokat darál a válaszon, és még a Mac-hez képest brutál gyors AI szervereken is elég lassan készül el.

    Van helyben futtatott modell, bank (célzottan, fáj is foguk mert nagyon drága), amúgy itt is előfizetések mennek többségében engedély szerint (a semmire nem fizetnek licenszet, kivéve a veztők, akik képesek képeket generálni meeting alatt...)

  • ddekany
    nagyúr

    Látom már, ahogy az új M5 Ultra gépeket megint elkapkodják majd a fejlesztők :) Tuti hiány lesz azokból amiben sok a memória.
    Jahh és senki ne jöjjön a de drága szöveggel. Egy nyugati fejlesztő más bérezésben részesül :DDD

    Én a helyi LLM dolog kapcsán erősen pesszimista vagyok. Ha csak egyszerű auto-complete javaslatokra használod, még most is olcsó a nem-helyi AI. Komolyabb kódgenerálásra viszont a legjobb fizetős modelleknél is a korlátos intelligenciájuk (felszínes megértésük) a szűk keresztmetszet. Tehát kétlem, hogy a valóságban sokáig birná valaki egy kisebb nyílt helyi modellel a valóságban. Lassú is lenne, mert u.n. agentic mód szinte elegedhetlen a jobb eredményért, az meg elég sokat darál a válaszon, és még a Mac-hez képest brutál gyors AI szervereken is elég lassan készül el.

  • Mp3Pintyo
    senior tag

    Amugy az uj moka itt van mar:AI gateway-ek lesznek, pls a NetScaler fogja csinalni. Tehat o majd kiszuri a kereseket, es ha ugy van,akkor eroszakkal,de majd az olcsobb modell fele fog tolni. Illetve majd kiszuri, hogyha olyan keres van, azt akar blokkolni is fogja. Az uj firewall korszak mar itt van.

    Látom már, ahogy az új M5 Ultra gépeket megint elkapkodják majd a fejlesztők :) Tuti hiány lesz azokból amiben sok a memória.
    Jahh és senki ne jöjjön a de drága szöveggel. Egy nyugati fejlesztő más bérezésben részesül :DDD

  • Sirus86
    aktív tag

    Amugy az uj moka itt van mar:AI gateway-ek lesznek, pls a NetScaler fogja csinalni. Tehat o majd kiszuri a kereseket, es ha ugy van,akkor eroszakkal,de majd az olcsobb modell fele fog tolni. Illetve majd kiszuri, hogyha olyan keres van, azt akar blokkolni is fogja. Az uj firewall korszak mar itt van.

  • csendes
    addikt

    Ezt hívják beetetésnek. Rászoksz, aztán meg már nem tudsz leszakadni róla. Persze van az a pénz, amiért már sokan meggondolják, hogy váltsanak. Más kérdés, hogy a jelenlegi árakon nem volt fenntartható az üzleti modell és az üzletági elemzések alapján esély sem volt erre jelentős áremelés nélkül. Majd kiderül, hogy hogyan reagál a piac. Azt is nehéz megjósolni, hogy lesz-e kínai vagy esetleg indiai központú globális versenytárs, de helyi szinten biztosan. Hobbi szinten úgy néz ki, hogy vége a bulinak

  • ddekany
    nagyúr

    Neked mindegy, az üzelmeltetőknek nem. :)
    Drágább, fejlettebb modellek több áramot és hardvert használnak, amely az üzelmetetői oldalon költségként jelenik meg. Olcsóbb, kisebb modellek tudnak futni gyengébb hardveren, kevesebbet energiát felhasználva.

    Másfelöl, most, hogy kifizetjük a tényleges okozott terhelést, hadd használjuk már amelyiket akarjuk! De nem. Free-n pl., hiába fizetnél a tokenért, akkor is csak GPT-5 mini, Claude Haiku 4.5 elérhető. Egy szutykos GPT-5.3-Codex-et nem voltak képesek odatenni, és még egyszer, nem ingyen, mert fizetnél a tényleges használatért! De a Pro előfizetésből is kihagyják a legerősebbeket, mint GPT-5.5, Calude Opus. Persze, ők tudják, de :N...

  • - Pazarló használat: Sok felhasználó a legokosabb (és legdrágább) modelleket használja triviális feladatokhoz is (pl. egy egyszerű "if" ciklus megírásához).
    Ez nem egy tárgy, nem mindegy mire használják???

    Neked mindegy, az üzelmeltetőknek nem. :)
    Drágább, fejlettebb modellek több áramot és hardvert használnak, amely az üzelmetetői oldalon költségként jelenik meg. Olcsóbb, kisebb modellek tudnak futni gyengébb hardveren, kevesebbet energiát felhasználva.

  • ddekany
    nagyúr

    Ez tudni lehett, hogy a havi fixes el van rugaszkodva a fizikai valóságtól, nem fenntartható, és lényegében tokenenként lesz a fizetés.

    Viszont, naná hogy megmarad a havi előfizetés fix része is, a mindenféle önkényes megkötéssel. Persze ha úgy is legalább annyit lehasználsz tokenben, akkor mindegy, na de hát pont erre mennek rá, hogy sokan "úgyfelejtik" amikor épp nem használják ki.

    Marad itthoni szórakozásra Kilo... ott nincs semmi megkötés a havi $0-on sem. Nincs ez szívózás, mint melyik modelt használhatod, hány prémium request...

  • rsf
    senior tag

    - Pazarló használat: Sok felhasználó a legokosabb (és legdrágább) modelleket használja triviális feladatokhoz is (pl. egy egyszerű "if" ciklus megírásához).
    Ez nem egy tárgy, nem mindegy mire használják???

  • ha3flt
    tag

    Örülök neki, végre helyre kerül a szakértelem és nem kell AI alapú mesterséges önbizalommal felvértezett programozókkal hadakozni

    Attól még semmi sem került a helyére, hogy valaminek magas lett a belépési küszöbe. Csak újabb ollók nyílnak árak és jövedelmek, országok és rétegek közt - ami egyébként már régóta várható, mióta látni, mekkora összegeket kell az infrastruktúrába befektetni. Pont akkor enyhül majd a helyzet, ha ez a küszöb újra jóval alacsonyabbra kerül, már ha lesz olyan.

    Ami a hagyományos értelemben vett szakértelemet, a kódolást illeti, ami a leglátványosabb és, mondjuk úgy, tömeges volt, abból sokkal kevesebbre lesz szükség és sokkal magasabb szinten. Vagyis ez sem kerül a helyére, hanem sima mérnöki szintről eltolódik felfelé, mint amilyenek jó esetben az architectek - egyelőre nem tudom rájuk a megfelelő szót, mindenesetre magas szintű kódreview-t és a rendszerek átlátását jelenti. Átmenetileg biztosan. És ez a fajta szakértelem is elválaszthatatlan lesz az AI-tól.

  • wjbhbdux
    veterán

    Örülök neki, végre helyre kerül a szakértelem és nem kell AI alapú mesterséges önbizalommal felvértezett programozókkal hadakozni

    A cégek úgyis kifizetik akárhány ezer dollárba kerül.

  • ha3flt
    tag

    Ez csak egy előfzetés a sok 100 lehetséges közül :) Azért vannak még olyanok a piacon amik fillérekbe kerülnek :)

    Mikor láttál olyat, hogy egy piaci szereplő ilyen változtatásokat vezet be, ha nem biztos abban, hogy ezzel nem kerül hátrányba? Például mert a versenytársai is ugyanezt fogják tenni, mivel nincs akkora különbség a feltételek közt (hogy mi mibe kerül). Kína viselkedése más kérdés, az majd kiderül.

  • Mp3Pintyo
    senior tag

    Örülök neki, végre helyre kerül a szakértelem és nem kell AI alapú mesterséges önbizalommal felvértezett programozókkal hadakozni

    Ez csak egy előfzetés a sok 100 lehetséges közül :) Azért vannak még olyanok a piacon amik fillérekbe kerülnek :)

  • fotel
    aktív tag

    Örülök neki, végre helyre kerül a szakértelem és nem kell AI alapú mesterséges önbizalommal felvértezett programozókkal hadakozni

Új hozzászólás Aktív témák