Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Donki Hóte
    veterán

    " Ez az, ami a lakossági fogyasztóknak jár, és nem kell külön fizetni érte.": a lakossági áramból 32A jár, a többiért fizetni kell. A 32A független attól, hogy hány fázison veszed fel. Tehát a 3x16A-ból 32A jár a szerződéssel, 16A-ért fizeted az emelt díjat.

    Nálunk 3x20 amper van, az ingyenesen járó 32 amper feletti részért elég szép summát elkért valaki fejlesztés címén :O

    (Nem mondom, hogy Lölő, de sanszos :U )

    Persze kellett új villanyóraszekrény, mert a pár éve telepített nem volt jó, meg kellett új földelőszonda, mert a pár éve telepített nem volt jó, a villanyóraszekrény elmenne bármelyik SpaceX rakétán fedélzeti számítógép szekrénynek :C

    Aztán a EON 4 alu vezetéket húzott be a házba az utcai vezetéktől, mintha a múlt században lennénk :W

  • bambano
    titán

    Sima konnektor ahogy írták kb. 10 amperig biztonságos.
    A matek egyszerű: 10A x 230V = 2300W.
    Ennyi teljesítményt tudsz kivenni a konnektorból.
    A baj ezzel, hogy a sima otthoni konnektor nem erre van felkészítve, pl. ha ugyanazon az áramkörön beindítasz egy hajszárítót, akkor le fogod verni a biztosítékot. Szóval a sima konnektoros töltés az inkább vészmegoldás.

    A rendes megoldás AC töltéshez egy wallbox. Ez közvetlenül a villanyórába van bekötve, és menedzseli az áramfelvételt, illetve minden úgy van benne méretezve, hogy ilyen felhasználásra jó legyen.

    Magyarországon egy viszonylag korszerű otthoni villanyhálózat 16 amper áramerősséget enged 3 fázison. Ez az, ami a lakossági fogyasztóknak jár, és nem kell külön fizetni érte.
    A fenti matekkel számolva:
    1x16A = 3.7kW teljesítmény
    3x16A = 11kW teljesítmény

    Ennyit tudsz maximum kivenni a hálózatból. Ezt az autó töltője átalakítja egyenárammá, és tölti az akksit. Némi veszteség van, nyilván, 10-15%. Nyilván fontos, hogy az autó töltője is tudja a 11kW-os töltést. A legtöbb villanyautó ennyit tud alapból, az ipari áramos 22kW-os AC töltés szokott extra lenni.

    Innen már látszik, mennyit tudsz tölteni egy éjszaka alatt. Ha mondjuk fix nettó 3kW-al tudod tölteni, az 10 óra alatt 30kWh.

    Amúgy nekem sincs villanyautóm, de hosszú távon szeretnék. Pár hónapon belül kertes házba költözök, ahol már lesz értelme ilyenen gondolkozni.

    " Ez az, ami a lakossági fogyasztóknak jár, és nem kell külön fizetni érte.": a lakossági áramból 32A jár, a többiért fizetni kell. A 32A független attól, hogy hány fázison veszed fel. Tehát a 3x16A-ból 32A jár a szerződéssel, 16A-ért fizeted az emelt díjat.

  • cucka
    addikt

    Nincs elektromos autóm, így nem tudom a részleteket. Az autókhoz adott töltőkábellel, amivel az otthoni 230 V-os hálózatról tölthető az autó, milyen teljesítménnyel töltődik az autó? Vagyis egy éjszaka alatt hány kWh tölthető be az autó akkujába?

    Sima konnektor ahogy írták kb. 10 amperig biztonságos.
    A matek egyszerű: 10A x 230V = 2300W.
    Ennyi teljesítményt tudsz kivenni a konnektorból.
    A baj ezzel, hogy a sima otthoni konnektor nem erre van felkészítve, pl. ha ugyanazon az áramkörön beindítasz egy hajszárítót, akkor le fogod verni a biztosítékot. Szóval a sima konnektoros töltés az inkább vészmegoldás.

    A rendes megoldás AC töltéshez egy wallbox. Ez közvetlenül a villanyórába van bekötve, és menedzseli az áramfelvételt, illetve minden úgy van benne méretezve, hogy ilyen felhasználásra jó legyen.

    Magyarországon egy viszonylag korszerű otthoni villanyhálózat 16 amper áramerősséget enged 3 fázison. Ez az, ami a lakossági fogyasztóknak jár, és nem kell külön fizetni érte.
    A fenti matekkel számolva:
    1x16A = 3.7kW teljesítmény
    3x16A = 11kW teljesítmény

    Ennyit tudsz maximum kivenni a hálózatból. Ezt az autó töltője átalakítja egyenárammá, és tölti az akksit. Némi veszteség van, nyilván, 10-15%. Nyilván fontos, hogy az autó töltője is tudja a 11kW-os töltést. A legtöbb villanyautó ennyit tud alapból, az ipari áramos 22kW-os AC töltés szokott extra lenni.

    Innen már látszik, mennyit tudsz tölteni egy éjszaka alatt. Ha mondjuk fix nettó 3kW-al tudod tölteni, az 10 óra alatt 30kWh.

    Amúgy nekem sincs villanyautóm, de hosszú távon szeretnék. Pár hónapon belül kertes házba költözök, ahol már lesz értelme ilyenen gondolkozni.

  • madgie
    titán

    Nekem sincs elektromos autóm, de tudtommal azok tipikusan 10A-re vannak belőve.

    Van 16 amperes gyári EVSE is, bár alapvetően az is igaz, hogy ha lehet, a Schuko (hagyományos háztartási "malacorr") dugaljat ne nagyon terheljük 10 amper felett, de még 10-nél is érdemesebb átnézetni, mi van "mögötte".

  • Nincs elektromos autóm, így nem tudom a részleteket. Az autókhoz adott töltőkábellel, amivel az otthoni 230 V-os hálózatról tölthető az autó, milyen teljesítménnyel töltődik az autó? Vagyis egy éjszaka alatt hány kWh tölthető be az autó akkujába?

    Nekem sincs elektromos autóm, de tudtommal azok tipikusan 10A-re vannak belőve.

  • Donki Hóte
    veterán

    Főleg hogy ferdítés nélkül is kijön a matek. Normál tarifával számolva 1300 forint/100km még mindig nagyon kedvező, kb. 2 liter benzin ára.

    Nincs elektromos autóm, így nem tudom a részleteket. Az autókhoz adott töltőkábellel, amivel az otthoni 230 V-os hálózatról tölthető az autó, milyen teljesítménnyel töltődik az autó? Vagyis egy éjszaka alatt hány kWh tölthető be az autó akkujába?

  • Alaaf Pi
    őstag

    Főleg hogy ferdítés nélkül is kijön a matek. Normál tarifával számolva 1300 forint/100km még mindig nagyon kedvező, kb. 2 liter benzin ára.

    Ezen számítások addig mutatnak elektormos oldalon ilyen jól, amíg a villanyt nem kezdik megadóztatni jövedéki irányból is, a jelenleginél lényegesen nagyobb mértékben.

  • Alaaf Pi
    őstag

    Miért, hol laksz? Mert alapból engedtessék meg, hogy egy magyar fórumon feltételezzem, hogy Magyarországon élsz. Magyarországon pedig majdnem 40 éve volt igazi tél.

    Mivel már korábban is írtam, hogy hol volt igen hideg tél, talán ki lehet találni.

  • cucka
    addikt

    Nem semmi ferdítés megy azon a linken, amit beraktál :U

    Végig a kedvezményes 36,9 Ft/kW áramdíjjal számolnak, így jön ki nekik a nagyon kedvező 640 Ft/100 km költség egy villanyautóra.

    Ehhez képest a valóság az, hogy ha egy villanyautó ~17 kWh áramot fogyaszt 100 km-re, az autóval 1000 km-t tesznek meg egy hónapban és az autóhoz adott gyári töltő hatékonysága ~80 %-os, akkor 17*100/0,8 azaz 212,5 kWh áramot vesz fel a hálózatból az autó 1000 km-re.

    Na, de mi ezzel a baj?

    Csak annyi, hogy a havi kedvezményes áramlimit 210 kWh :DDD

    Vagyis a cikk gondolatmenete szerint a villanyautó kapja a háztartás havi kedvezményes áramlimitjét, minden más (mosás, főzés, világítás, TV nézés, számítógép használat, meg minden elektromos árammal működő dolog használata) már a 70,1 Ft-os áramot használja :U

    Főleg hogy ferdítés nélkül is kijön a matek. Normál tarifával számolva 1300 forint/100km még mindig nagyon kedvező, kb. 2 liter benzin ára.

  • Donki Hóte
    veterán

    Nem kell házi naperőmű, csak egy konnektor kell, az meg általában van otthon.
    Példa: a kettes Nissan Leaf-hoz adnak egy AC töltőt, ami fix 10A-rel tölt. Otthon. Nem 200 Ft-os, hanem cca. 70 Ft-os KW/h áron... :U
    Csak neked:
    Mennyibe kerül 100 km elektromos autóval? Hogyan lehet a legtöbbet spórolni? | EautóTöltőkábel.hu

    Nem semmi ferdítés megy azon a linken, amit beraktál :U

    Végig a kedvezményes 36,9 Ft/kW áramdíjjal számolnak, így jön ki nekik a nagyon kedvező 640 Ft/100 km költség egy villanyautóra.

    Ehhez képest a valóság az, hogy ha egy villanyautó ~17 kWh áramot fogyaszt 100 km-re, az autóval 1000 km-t tesznek meg egy hónapban és az autóhoz adott gyári töltő hatékonysága ~80 %-os, akkor 17*100/0,8 azaz 212,5 kWh áramot vesz fel a hálózatból az autó 1000 km-re.

    Na, de mi ezzel a baj?

    Csak annyi, hogy a havi kedvezményes áramlimit 210 kWh :DDD

    Vagyis a cikk gondolatmenete szerint a villanyautó kapja a háztartás havi kedvezményes áramlimitjét, minden más (mosás, főzés, világítás, TV nézés, számítógép használat, meg minden elektromos árammal működő dolog használata) már a 70,1 Ft-os áramot használja :U

  • cucka
    addikt

    " ... ez a probléma is (stílszerűne szólva) felfújt."
    Nézőpont kérdése. Ugyan nem érint a kérdés, de olvastam már róla ...
    Szóval az "elektromos gumi" nem csak az extra súly miatt lehet jobb, hanem a (nagyobb) nyomaték kezelésében (OK, a Leaf nem egy Tesla ...), a zajszint (elektromos autóknál ez számíthat), valamint a gördülési ellenállás így a hatótáv szempontjából lehet érdekes.
    De az is tény, hogy a "pehelysúlyú" Leaf-re nem feltétlen kell speckó gumi.

    Nincs már olyan, hogy elektromos gumi. Régen volt ez a megkülönböztetés, erősített oldalfalat és nagy terhelhetőséget jelentette.
    A szempontok, amiket írsz, ugyanazok bármilyen gumi esetén, mindegy hogy belső égésű motor vagy villany.

    Guminál ugyanazok a paraméterek - tartósság, tapadás, vízelvezetési képesség, zajszint, gördülési ellenállás. Ezek egymásnak többé-kevésbé ellentmondanak, pl. egy nagyon jól tapadó guminak nyilván nem lesz hosszú élettartama és alacsony gördülési ellenállása.

    A gumigyártók lényegében ezen paraméterek között egyensúlyoznak, ezért gyárt a legtöbb gyártó több szériát. A leaf-re megveszed az eco gumit, mert fogyasztásban előny, a Tesla Performance-ra meg a pilot sportot, mert ha ki akarod használni a teljesítményt, akkor kell a tapadás.

  • <Adamsky>
    nagyúr

    Hogy a te esetedben miért ajánlottak a belsőégésű autóra is ugyanolyan gumit, mint az EV-re, azt mi nem tudjuk megmondani :U

    Egyébként ez is rettenetesen egyszerű, csak éppen utána kellene nézni nem csak elméleti, hanem gyakorlati oldalról is a kérdésnek, nem üres kifogásokat puffogtatni.
    Példa megint a kettes Leaf, de tartok tőle, hogy sok hasonló van. Az említett Leaf gyári gumimérete 215/50/R17. Ajánlásra vettem rá Kumho gumikat. Filóztam a kifejezetten elektromos autóra szánt gumik vételén, de mivel ilyen méretben csak erősen prémium (árú) gumikat találtam (pl. Michelin) ilyen jellemzővel, így hanyagoltam a kérdést.
    A kedvedért megnéztem az adott abroncsok terhelésindexét, és látám, hogy 95-ös. Ez 690 kg terhelést enged abroncsonként. Limitált matematikai képességemmel is eljutottam odáig, hogy ez cca. 350 kg-mal több, mint ami az autó maximális terhelése (ami pár kilóval marad el a két tonnától). Minimum 86-es tömegindexű gumi kellene rá, de általában 95-ös abroncsok kaphatók ebben a méretben; némi kereséssel találtam 91-est is, ami még mindig bőven jó.
    Összefoglalva, adott esetben ez a probléma is (stílszerűne szólva) felfújt.

    " ... ez a probléma is (stílszerűne szólva) felfújt."
    Nézőpont kérdése. Ugyan nem érint a kérdés, de olvastam már róla ...
    Szóval az "elektromos gumi" nem csak az extra súly miatt lehet jobb, hanem a (nagyobb) nyomaték kezelésében (OK, a Leaf nem egy Tesla ...), a zajszint (elektromos autóknál ez számíthat), valamint a gördülési ellenállás így a hatótáv szempontjából lehet érdekes.
    De az is tény, hogy a "pehelysúlyú" Leaf-re nem feltétlen kell speckó gumi.

  • bambano
    titán

    Nem kell házi naperőmű, csak egy konnektor kell, az meg általában van otthon.
    Példa: a kettes Nissan Leaf-hoz adnak egy AC töltőt, ami fix 10A-rel tölt. Otthon. Nem 200 Ft-os, hanem cca. 70 Ft-os KW/h áron... :U
    Csak neked:
    Mennyibe kerül 100 km elektromos autóval? Hogyan lehet a legtöbbet spórolni? | EautóTöltőkábel.hu

    A vegyél tőlünk falitöltőt webshop gagyi reklámjával akarsz érvelni?

  • Egon
    nagyúr

    Bónuszkérdés: valaki világosítaon fel pls, hogy mi ez az elektromos autóra drágább a gumi dolog, mert nekem csont ugyanazzal a gumival lett volna a benzines, meg az elektromos verzió is. :F

    A gumiknak nemcsak sebességindexe, hanem terhelésindexe is van, ahogy a nagyobb sebességre drágább gumi kell, úgy a nehezebb autóra is drágább gumi kell.

    Az elektromos autók pedig nehezebbek, mint a belsőégésű motoros autók. Egy ~10 éves BMW i3 pl. 30%-al nehezebb, mint egy hozzá hasonló paraméterekkel rendelkező vasaló Swift, tehát 2-3 osztállyal magasabb terhelésindexű (vagyis drágább) gumi kell az elektromos BMW-re.

    Kevés gyártó van, aki teljesen azonos típuson belül piacra dobott tisztán benzines, meg tisztán elektromos változatot is, de azért van ilyen. Egy Omoda5 1.6Tgdi autó önsúlya 1470 kg, egy Omoda5 EV autó önsúlya pedig 1710 kg, vagyis drágább gumi kell az elektromosra.

    Hogy a te esetedben miért ajánlottak a belsőégésű autóra is ugyanolyan gumit, mint az EV-re, azt mi nem tudjuk megmondani :U

    Hogy a te esetedben miért ajánlottak a belsőégésű autóra is ugyanolyan gumit, mint az EV-re, azt mi nem tudjuk megmondani :U

    Egyébként ez is rettenetesen egyszerű, csak éppen utána kellene nézni nem csak elméleti, hanem gyakorlati oldalról is a kérdésnek, nem üres kifogásokat puffogtatni.
    Példa megint a kettes Leaf, de tartok tőle, hogy sok hasonló van. Az említett Leaf gyári gumimérete 215/50/R17. Ajánlásra vettem rá Kumho gumikat. Filóztam a kifejezetten elektromos autóra szánt gumik vételén, de mivel ilyen méretben csak erősen prémium (árú) gumikat találtam (pl. Michelin) ilyen jellemzővel, így hanyagoltam a kérdést.
    A kedvedért megnéztem az adott abroncsok terhelésindexét, és látám, hogy 95-ös. Ez 690 kg terhelést enged abroncsonként. Limitált matematikai képességemmel is eljutottam odáig, hogy ez cca. 350 kg-mal több, mint ami az autó maximális terhelése (ami pár kilóval marad el a két tonnától). Minimum 86-es tömegindexű gumi kellene rá, de általában 95-ös abroncsok kaphatók ebben a méretben; némi kereséssel találtam 91-est is, ami még mindig bőven jó.
    Összefoglalva, adott esetben ez a probléma is (stílszerűne szólva) felfújt.

  • Egon
    nagyúr

    "Egy k. szóval nem írtad, hogy (a kiabálásodat idézve) ÁTLAG villanyautóról beszélünk": itt valóban nem írtam, hogy átlag, valószínűleg azért, mert nem átlagról beszéltem. Egy rakás villanyautó van, amelynél a katalógus adat már eléri az 500-600-700 kilométert, amelyről egy másik vita-szálban vitatkoztam, hogy az nem átlagos. És ugyanezen autók, amelyek laborban, mérési ciklus szerinti körülmények között elérik a 700 kilométert, de a valós életben, az autópályán, -20 fokban meg nem. Tele van a net olyan cikkekkel, posztokkal, hogy mennyire sokat csökken az autó marketing katalógus hatótávja rossz időjárás és nagyobb sebesség esetén.

    Tehát továbbra is tartom az állítást:
    - a villanyautók átlagos hatótávja nem 700 kilométer
    - a villanyautók nem tudnak 700 kilométert 130-cal -20 fokban. Egyik se.
    Ettől független történet, hogy van már egy-két, extra kivételként tekintendő, villanyautó, amelyik tud 700 kilométert abszolút ideális körülmények között poroszkálva.

    Az olajcseréről: a nem kell olajat cserélni teljes tagadás cáfolatához már az is elég lenne, hogy mutatnak egyet, amin kell. A valóság az, hogy ugyanúgy javasolt hajtóműolajat cserélni a villanyosokban, mint ahogy nem várod meg a 30k-t benzinesnél. A gyár mondhatja, hogy benzinesnél elég a 30k, mert őt már lehet, hogy nem érdekli, hogy széthullik a motor, vagy lehet, hogy érdekelt is abban, hogy garancia lejárta után minél gyorsabban szétessen az egész.

    A villanyautó tankolásról még nem mutatott senki olyan mateket, ami szerint minden költséget valósan figyelembe véve olcsóbb. Másik hsz-ben emlegettétek a tea töltőt, mondjuk 200 forintért. Egy 23-28KWh közötti fogyasztású villanyautót 200-ért tankolva 4600-5600 forintra jön ki 100 kilométer. A holtankoljak szerint a 95-ös átlagára most 672.7 forint, ez 6.8-8.3 literes átlagfogyasztásnak felel meg 100-on. Tehát a nagy buflák villany suvok fogyasztása ott van, ahol egy normális benzinesé. 8.3-mal az én benzintemetőm is elgurul autópályán a szabályos sebességgel.

    Tehát két esetben lehet valamennyit spórolni a villany tankoláson:
    - ha nem kétajtós konyhaszekrény stílusú autóval közlekedsz
    - ha sok lassítás-gyorsítás ciklus van az útirányodban.
    Aki városban akar villanyozni, az tegye, ott a fogyasztás jobb. Én nem járok városba kocsival, mert van villamos, országútra meg nem jó.

    Ha mindehhez hozzávesszük a magasabb vételárat, meg esetleg a házi naperőmű igényt, akkor a villanyos jelenleg gazdasági csőd. Függetlenül attól, hogy melyik oktatási szinten állok matekból.

    Nem kell házi naperőmű, csak egy konnektor kell, az meg általában van otthon.
    Példa: a kettes Nissan Leaf-hoz adnak egy AC töltőt, ami fix 10A-rel tölt. Otthon. Nem 200 Ft-os, hanem cca. 70 Ft-os KW/h áron... :U
    Csak neked:
    Mennyibe kerül 100 km elektromos autóval? Hogyan lehet a legtöbbet spórolni? | EautóTöltőkábel.hu

  • worxland
    addikt

    Ja, mert csak életkor függvénye lehet ez, lakóhelyé nem... A többit amit gondolok meg moderációt kap.

    Miért, hol laksz? Mert alapból engedtessék meg, hogy egy magyar fórumon feltételezzem, hogy Magyarországon élsz. Magyarországon pedig majdnem 40 éve volt igazi tél.

  • Alaaf Pi
    őstag

    Nagyon fiatal vagy, ha szerinted idén hideg volt. :D

    Ja, mert csak életkor függvénye lehet ez, lakóhelyé nem... A többit amit gondolok meg moderációt kap.

  • cucka
    addikt

    közepes akksis 2016osi i3-at 2015ből, az olyan 5m

    Köszönöm, hogy megerősítetted azt, amit korábban írtam :R

    Az i3 2016-ban 13 millió Ft volt. Ha most 5 millió Ft használtként az ára 10 éves korában, akkor az általam írt 8 misi Ft értékvesztés fillérre pontosan megvan :K

    Az általad írt Surf és Inster nem ugyanaz a kategória, mint a BMW i3, (mindkettő érezhetően kisebb, mint a BMW i3), de ha befogom az orrom, akkor elmennek helyette.

    Sajnos az Inster jelenleg nem rendelhető, egy szalonban ténylegesen megtalálható új autó ára 10,5 millió Ft, de ugye ez méretben és presztizsben meg sem közelíti a BMW i3-at :K

    A Surf alapmodell tényleg 8 millió Ft. Viszont a Surf használtként nagyon nehezen eladhatató lesz, eleve a kínai használt autók ára a piaci kivárás miatt a béka feneke alatt van, akinek tényleg el kell adnia, az nagyon alacsony árat kap érte. Majd 10 év múlva meglátjuk...

    Lehet számolni, hogy a 70 forintos otthoni, 150 forintos teatöltős árammal, 18kwh/6literes átlaggal megéri vagy nem.

    Számoljunk. Asszony dízel autójának a hosszú távú fogyasztása 5,3 liter. Vagyis a 615 Ft-os* gázolaj árral 100 km-re 3255 Ft az üzemanyagköltsége. Ha a 18 kWh-os fogyasztást a 70 Ft-os* árral számolom (hiszen már havi 1400 km elektromos autózás elviszi a teljes 210 kWh-os 37 Ft-os kedvezményes keretet) akkor ez az összeg figyelembe véve a töltési veszteséget 1400 Ft. Csakhogy erre még rá kell számolni valamennyit, ami az otthoni töltőberendezés telepítésének a költsége (kb. 750 eFt), ami mondjuk 200 ezer km-re leosztva km-enként 4 ft, 100 km-re 400 Ft.

    Vagyis a dízel 3255 Ft-os futási költségével szemben az EV otthoni töltés melletti1800 Ft-os költsége áll (vagyis 100 km-enként 1455 Ft-al gurul olcsóbban az EV).

    A megtakarítás a futási költségben 200 000 km-re számolva 2,9 millió Ft.

    Szerintem ez elég kevés, persze ez lehet több is (ha valaki többet tölt töltőoszlopon), vagy kevesebb is, ha napelemes rendszere van a tulajdonosnak és nem a 70 Ft-os áramot használja (amikor persze párszáz Ft-ot rá kell számolni 100 km-enként a költségre, mint a napelemek árának az arányos része).

    * Megj: mind a 615 Ft-os gázolaj ár, mind a 70 Ft-os áramdíj egy árstoppos ár, egyik sem piaci ár, de a példában összehasonlításra használható.

    Az összehasonlítás ott sántít, hogy a BMW i3-at 4 éve nem gyártják. Az egy a maga idejében nagyon innovatív autó volt, a dizájnja is remek lett, nagyon jól öregedett.

    De az extrém drágán gyártható karbon karosszéria egy igazi tévút volt. A Dolphin Surf külső méreteiben nagyon hasonló, és mindösszesen 100 kilóval nehezebb, mint egy i3-as. (A negyvenpár kwh-s nagy akksis verziót néztem mindkettőből). Ennyit egyszerűen nem ér meg a nagyon drága gyártási technológia.

    Az i3 2016-os ára mai értéken brutális 22 millió.
    Egy nagy akksis Dolphin Surf újonnan 10 millió körül van.

  • Donki Hóte
    veterán

    Szerencsére egy 70+ autós flottánál tizenévek tapasztalata alapján normális nyilvántartások alapján tudnak számolni :R

    Donki Hóte:
    nézzünk meg egy random közepes akksis 2016osi i3-at 2015ből, az olyan 5m. Egy hasonló méretű, használhatóságú inster/ev2 10 milla környékén van újonnan, ha nagyon csak az akkuméretet nézem, akkor dolphin surf, 8millától indul, ugyanúgy négyszemélyes kis városi autók, hasonló tölthetőséggel, hatótávval, viszont modernebb technikával, bonyolultabb biztonsági felszereltséggel.

    110 forintos céges árammal a flottaátlag alapján picit 2300ft/100km alatt van az üzemanyagköltség, ugyanis a napelem termelését a gyártáshoz számolják el. Az átlagfutás 29000km/év, a nagyon kevés kulcsos autó kivételével mindegyik közép és felsővezetői 120kw felett van, így nagyvonalúan átlagolva 48000/hó/autó lenne a cégautóadó. De mivel lízing, az utóbbi jelenleg nem mérvadó, ezért magasabb árkategóriájú, havidíjú autó fér bele a megszabott lízingdíj-kategóriákba, továbbá a flottások sem hülyék, az olcsóbb karbantartás ígérete is szépen érvényesül a havidíjban.

    Magánemberek szempontjai: továbbra is golf/id3neo, remek példa. Német árlistát valaki már linkelte. 4600 EUR van a két modell közt. Lehet számolni, hogy a 70 forintos otthoni, 150 forintos teatöltős árammal, 18kwh/6literes átlaggal megéri vagy nem. (ne vegyük ide a karbantartást, hiszen a futásteljesítményt nem ismerjük).

    közepes akksis 2016osi i3-at 2015ből, az olyan 5m

    Köszönöm, hogy megerősítetted azt, amit korábban írtam :R

    Az i3 2016-ban 13 millió Ft volt. Ha most 5 millió Ft használtként az ára 10 éves korában, akkor az általam írt 8 misi Ft értékvesztés fillérre pontosan megvan :K

    Az általad írt Surf és Inster nem ugyanaz a kategória, mint a BMW i3, (mindkettő érezhetően kisebb, mint a BMW i3), de ha befogom az orrom, akkor elmennek helyette.

    Sajnos az Inster jelenleg nem rendelhető, egy szalonban ténylegesen megtalálható új autó ára 10,5 millió Ft, de ugye ez méretben és presztizsben meg sem közelíti a BMW i3-at :K

    A Surf alapmodell tényleg 8 millió Ft. Viszont a Surf használtként nagyon nehezen eladhatató lesz, eleve a kínai használt autók ára a piaci kivárás miatt a béka feneke alatt van, akinek tényleg el kell adnia, az nagyon alacsony árat kap érte. Majd 10 év múlva meglátjuk...

    Lehet számolni, hogy a 70 forintos otthoni, 150 forintos teatöltős árammal, 18kwh/6literes átlaggal megéri vagy nem.

    Számoljunk. Asszony dízel autójának a hosszú távú fogyasztása 5,3 liter. Vagyis a 615 Ft-os* gázolaj árral 100 km-re 3255 Ft az üzemanyagköltsége. Ha a 18 kWh-os fogyasztást a 70 Ft-os* árral számolom (hiszen már havi 1400 km elektromos autózás elviszi a teljes 210 kWh-os 37 Ft-os kedvezményes keretet) akkor ez az összeg figyelembe véve a töltési veszteséget 1400 Ft. Csakhogy erre még rá kell számolni valamennyit, ami az otthoni töltőberendezés telepítésének a költsége (kb. 750 eFt), ami mondjuk 200 ezer km-re leosztva km-enként 4 ft, 100 km-re 400 Ft.

    Vagyis a dízel 3255 Ft-os futási költségével szemben az EV otthoni töltés melletti1800 Ft-os költsége áll (vagyis 100 km-enként 1455 Ft-al gurul olcsóbban az EV).

    A megtakarítás a futási költségben 200 000 km-re számolva 2,9 millió Ft.

    Szerintem ez elég kevés, persze ez lehet több is (ha valaki többet tölt töltőoszlopon), vagy kevesebb is, ha napelemes rendszere van a tulajdonosnak és nem a 70 Ft-os áramot használja (amikor persze párszáz Ft-ot rá kell számolni 100 km-enként a költségre, mint a napelemek árának az arányos része).

    * Megj: mind a 615 Ft-os gázolaj ár, mind a 70 Ft-os áramdíj egy árstoppos ár, egyik sem piaci ár, de a példában összehasonlításra használható.

  • igen, van olyan is zsenialitás is

    meg bőven van olyan is, ami később érik be (Bach, Cézanne, Van Gogh, ...)
    Na nem hozzájuk akarom hasonlítani ezt a ferrari multiplát, csak példaként írtam

    szerk: persze a multipla is zseniális volt már megjelenéskor a maga módján :D

  • Érdekes
    A Citroen Ds megjelenése napján is zseniális volt.1955-ben.
    Meg ma is :DDD

    igen, van olyan is zsenialitás is

    meg bőven van olyan is, ami később érik be (Bach, Cézanne, Van Gogh, ...)
    Na nem hozzájuk akarom hasonlítani ezt a ferrari multiplát, csak példaként írtam

  • worxland
    addikt

    Szerencsére egy 70+ autós flottánál tizenévek tapasztalata alapján normális nyilvántartások alapján tudnak számolni :R

    Donki Hóte:
    nézzünk meg egy random közepes akksis 2016osi i3-at 2015ből, az olyan 5m. Egy hasonló méretű, használhatóságú inster/ev2 10 milla környékén van újonnan, ha nagyon csak az akkuméretet nézem, akkor dolphin surf, 8millától indul, ugyanúgy négyszemélyes kis városi autók, hasonló tölthetőséggel, hatótávval, viszont modernebb technikával, bonyolultabb biztonsági felszereltséggel.

    110 forintos céges árammal a flottaátlag alapján picit 2300ft/100km alatt van az üzemanyagköltség, ugyanis a napelem termelését a gyártáshoz számolják el. Az átlagfutás 29000km/év, a nagyon kevés kulcsos autó kivételével mindegyik közép és felsővezetői 120kw felett van, így nagyvonalúan átlagolva 48000/hó/autó lenne a cégautóadó. De mivel lízing, az utóbbi jelenleg nem mérvadó, ezért magasabb árkategóriájú, havidíjú autó fér bele a megszabott lízingdíj-kategóriákba, továbbá a flottások sem hülyék, az olcsóbb karbantartás ígérete is szépen érvényesül a havidíjban.

    Magánemberek szempontjai: továbbra is golf/id3neo, remek példa. Német árlistát valaki már linkelte. 4600 EUR van a két modell közt. Lehet számolni, hogy a 70 forintos otthoni, 150 forintos teatöltős árammal, 18kwh/6literes átlaggal megéri vagy nem. (ne vegyük ide a karbantartást, hiszen a futásteljesítményt nem ismerjük).

    A flotta nálunk is hasonló nagyságrendű, szintén évtizedek óta működik. Mondjuk, nem is a pénzügyre van bízva.

  • dj79
    senior tag

    "Szóval szerencsére ott a pénzügyi osztályokon tudnak számolni." - ez olyan magas labda, hogy inkább le se csapom. 20+ éve minden havi zárásnál magyarázom a pénzügynek, hogy kell számolni. Bólogatnak, majd 30 (60/90) nap után kezdjük újra.

    Szerencsére egy 70+ autós flottánál tizenévek tapasztalata alapján normális nyilvántartások alapján tudnak számolni :R

    Donki Hóte:
    nézzünk meg egy random közepes akksis 2016osi i3-at 2015ből, az olyan 5m. Egy hasonló méretű, használhatóságú inster/ev2 10 milla környékén van újonnan, ha nagyon csak az akkuméretet nézem, akkor dolphin surf, 8millától indul, ugyanúgy négyszemélyes kis városi autók, hasonló tölthetőséggel, hatótávval, viszont modernebb technikával, bonyolultabb biztonsági felszereltséggel.

    110 forintos céges árammal a flottaátlag alapján picit 2300ft/100km alatt van az üzemanyagköltség, ugyanis a napelem termelését a gyártáshoz számolják el. Az átlagfutás 29000km/év, a nagyon kevés kulcsos autó kivételével mindegyik közép és felsővezetői 120kw felett van, így nagyvonalúan átlagolva 48000/hó/autó lenne a cégautóadó. De mivel lízing, az utóbbi jelenleg nem mérvadó, ezért magasabb árkategóriájú, havidíjú autó fér bele a megszabott lízingdíj-kategóriákba, továbbá a flottások sem hülyék, az olcsóbb karbantartás ígérete is szépen érvényesül a havidíjban.

    Magánemberek szempontjai: továbbra is golf/id3neo, remek példa. Német árlistát valaki már linkelte. 4600 EUR van a két modell közt. Lehet számolni, hogy a 70 forintos otthoni, 150 forintos teatöltős árammal, 18kwh/6literes átlaggal megéri vagy nem. (ne vegyük ide a karbantartást, hiszen a futásteljesítményt nem ismerjük).

  • worxland
    addikt

    Milyen visszapótlás költsége? :DDD
    Basszus, az előző kommentek alapján többre számitottam, főleg hogy egy kirívóan rossz példát hoztál a leaf esetében.
    Szélsőséges példát én is tudok mondani: korábban valaki hozott egy friss német árlistát a golf/id3 áraival feltüntetve. Akkor számolj egyet, hogy 6 év alatt mennyi a többletköltséged, ha van a telephelyen saját töltő, neadjisten napelem, illetve mennyi lenne a benzines 150le golfra a cegautóadó 72 hónapra, továbbá lehetsz annyira nagyvonalú, hogy nem veszed figyelembe a 3,6-4m eauto támogatást :)
    Most tart ott a cég, hogy idén már csak elektromosok érkeznek, a lízingdíjak egy arteon helyett cla, neue klasse jellegű autókat is engednek, jóval alacsonyabb futásköltség mellett. Szóval szerencsére ott a pénzügyi osztályokon tudnak számolni.

    "Szóval szerencsére ott a pénzügyi osztályokon tudnak számolni." - ez olyan magas labda, hogy inkább le se csapom. 20+ éve minden havi zárásnál magyarázom a pénzügynek, hogy kell számolni. Bólogatnak, majd 30 (60/90) nap után kezdjük újra.

  • Donki Hóte
    veterán

    Milyen visszapótlás költsége? :DDD
    Basszus, az előző kommentek alapján többre számitottam, főleg hogy egy kirívóan rossz példát hoztál a leaf esetében.
    Szélsőséges példát én is tudok mondani: korábban valaki hozott egy friss német árlistát a golf/id3 áraival feltüntetve. Akkor számolj egyet, hogy 6 év alatt mennyi a többletköltséged, ha van a telephelyen saját töltő, neadjisten napelem, illetve mennyi lenne a benzines 150le golfra a cegautóadó 72 hónapra, továbbá lehetsz annyira nagyvonalú, hogy nem veszed figyelembe a 3,6-4m eauto támogatást :)
    Most tart ott a cég, hogy idén már csak elektromosok érkeznek, a lízingdíjak egy arteon helyett cla, neue klasse jellegű autókat is engednek, jóval alacsonyabb futásköltség mellett. Szóval szerencsére ott a pénzügyi osztályokon tudnak számolni.

    Milyen visszapótlás költsége? :DDD

    Ezt írtad korábban: négymilliódhoz hatot kell raknod, hogy vehess egy újat, nem?

    Ezt próbáltam kicsit szakszerűbben megfogalmazni :K

    Akkor számolj egyet, hogy 6 év alatt mennyi a többletköltséged, ha van a telephelyen saját töltő, neadjisten napelem, illetve mennyi lenne a benzines 150le golfra a cegautóadó 72 hónapra, továbbá lehetsz annyira nagyvonalú, hogy nem veszed figyelembe a 3,6-4m eauto támogatást :)

    Nem számolok, itt most nem a cégek, vállalkozások autóvásárlásáról van szó, hanem magánemberek szempontjairól. Cégek esetében más a matek, pl. cégeknek nemrégen még volt, de magánembereknek nagyon régóta nincs támogatás villanyautó vásárlásra. Ha lenne, akkor persze érdemes lenne villanyautót venni a magánembereknek is. Talán még úgy is, hogy nincs napelem a házuk tetején :U

    a lízingdíjak egy arteon helyett cla, neue klasse jellegű autókat is engednek, jóval alacsonyabb futásköltség mellett. Szóval szerencsére ott a pénzügyi osztályokon tudnak számolni.

    Mennyi egy ilyen autó futásköltsége? És mihez képest jóval alacsonyabb? (A cégek pénzügyi osztályai mindig azt támasztják alá, amit a vezérigazgató elvár tőlük :DDD )

  • dj79
    senior tag

    Én értelek, de ez semmit sem javít a villanyautók értékvesztésének óriási mértékén, sőt ez a számítási mód csak rontja a villanyautók helyzetét.

    Ha a te gondolatmeneted szerint számolunk, akkor egy benzines autó értékvesztése és visszapótlás költsége 10 év alatt 2+6 millió Ft.

    Viszont a Nissan Leaf esetében ugyanez a szám 8+10 millió, mert a régi villanyautód eladási árához (a 2 millióhoz) még 10 milliót hozzá kell tenni, hogy ma egy új alsóközép kategóriás villanyautót vehess.

    Szóval a benzines esetében 8 millió Ft az értékvesztés és a visszapótlás költsége, a villanyautó esetében ez a szám pedig ugyanilyen módszerrel számolva 18 millió Ft.

    Ekkora különséget lehetetlen megspórolni 10év/200 ezer km alatt, akármennyivel is kevesebb a villanyautó fogyasztása egy benzineshez képest :(

    Milyen visszapótlás költsége? :DDD
    Basszus, az előző kommentek alapján többre számitottam, főleg hogy egy kirívóan rossz példát hoztál a leaf esetében.
    Szélsőséges példát én is tudok mondani: korábban valaki hozott egy friss német árlistát a golf/id3 áraival feltüntetve. Akkor számolj egyet, hogy 6 év alatt mennyi a többletköltséged, ha van a telephelyen saját töltő, neadjisten napelem, illetve mennyi lenne a benzines 150le golfra a cegautóadó 72 hónapra, továbbá lehetsz annyira nagyvonalú, hogy nem veszed figyelembe a 3,6-4m eauto támogatást :)
    Most tart ott a cég, hogy idén már csak elektromosok érkeznek, a lízingdíjak egy arteon helyett cla, neue klasse jellegű autókat is engednek, jóval alacsonyabb futásköltség mellett. Szóval szerencsére ott a pénzügyi osztályokon tudnak számolni.

  • Donki Hóte
    veterán

    Mégegyszer, akárhogy csűröd-csavarod, nem kétmilliót buktál a skodán
    10 millió újonnan, 4 millió tízévesen. Egyszerűbben leírva, hátha…négymilliódhoz hatot kell raknod, hogy vehess egy újat, nem?

    Én értelek, de ez semmit sem javít a villanyautók értékvesztésének óriási mértékén, sőt ez a számítási mód csak rontja a villanyautók helyzetét.

    Ha a te gondolatmeneted szerint számolunk, akkor egy benzines autó értékvesztése és visszapótlás költsége 10 év alatt 2+6 millió Ft.

    Viszont a Nissan Leaf esetében ugyanez a szám 8+10 millió, mert a régi villanyautód eladási árához (a 2 millióhoz) még 10 milliót hozzá kell tenni, hogy ma egy új alsóközép kategóriás villanyautót vehess.

    Szóval a benzines esetében 8 millió Ft az értékvesztés és a visszapótlás költsége, a villanyautó esetében ez a szám pedig ugyanilyen módszerrel számolva 18 millió Ft.

    Ekkora különséget lehetetlen megspórolni 10év/200 ezer km alatt, akármennyivel is kevesebb a villanyautó fogyasztása egy benzineshez képest :(

  • dj79
    senior tag

    A skodás példa számszakilag jól mutat, csak az elmúlt 10 évben ugye az újautóárak teljesen más árazást hoztak magukkal a használtpiacon is, effektíve duplázódott minden.

    Így van, de a villanyautók sem lettek olcsóbbak, tehát minden autótípuson buksz, de a villanyautón sokkal többet :K Akárhogy csűröd-csavarod, nagyon nem mindegy, hogy egy autó értékvesztése 10 év alatt 8 millió Ft, vagy csak 2 millió Ft.

    Amikor a Leaf első generációját picra dobták, akkor az műszakilag egyáltalán nem tartozott az elmaradott technikájú autók közé, de 10 év alatt a technikai fejlődés miatt egyszerűen kiöregedett.

    Sajnos ez a tendencia ma is ugyanúgy folytatódik, ma is adnak el villanyautókat, amiben nyilván nincs benne jópár olyan dolog, ami 2-4 év múlva alapvető elvárás lesz a villanyautókkal szemben, nincs bennük pl. a végre talán piacra kerülő gyorstöltésű, nagykapacitású akku, tehát a mostanában eladott villanyautóknak is nagyot fog csökkenni az értéke.

    Viszont a benzinmotoros (benzin/hibrid) autókban már nem fognak a következő években olyan újításokat piacra dobni, amik ugrásszerűen csökkentenék egy pár éve eladott autó értékét, a benzinmotoros autók tervezhető ütemben veszítik el az értéküket.

    Mégegyszer, akárhogy csűröd-csavarod, nem kétmilliót buktál a skodán
    10 millió újonnan, 4 millió tízévesen. Egyszerűbben leírva, hátha…négymilliódhoz hatot kell raknod, hogy vehess egy újat, nem?

  • Donki Hóte
    veterán

    Leaf kifejezetten hátrányos helyzetű, két dolog hiányzik a matekodhoz: chademo vakvágánya és akkutemperálás hiánya. Problémás technikát beáraz a piac, lásd puretech, ecoboost, korai tsi, korai dci.
    A skodás példa számszakilag jól mutat, csak az elmúlt 10 évben ugye az újautóárak teljesen más árazást hoztak magukkal a használtpiacon is, effektíve duplázódott minden. Tehát tavaly mondjuk 10m volt egy okti, négyért adtad el :).

    A skodás példa számszakilag jól mutat, csak az elmúlt 10 évben ugye az újautóárak teljesen más árazást hoztak magukkal a használtpiacon is, effektíve duplázódott minden.

    Így van, de a villanyautók sem lettek olcsóbbak, tehát minden autótípuson buksz, de a villanyautón sokkal többet :K Akárhogy csűröd-csavarod, nagyon nem mindegy, hogy egy autó értékvesztése 10 év alatt 8 millió Ft, vagy csak 2 millió Ft.

    Amikor a Leaf első generációját picra dobták, akkor az műszakilag egyáltalán nem tartozott az elmaradott technikájú autók közé, de 10 év alatt a technikai fejlődés miatt egyszerűen kiöregedett.

    Sajnos ez a tendencia ma is ugyanúgy folytatódik, ma is adnak el villanyautókat, amiben nyilván nincs benne jópár olyan dolog, ami 2-4 év múlva alapvető elvárás lesz a villanyautókkal szemben, nincs bennük pl. a végre talán piacra kerülő gyorstöltésű, nagykapacitású akku, tehát a mostanában eladott villanyautóknak is nagyot fog csökkenni az értéke.

    Viszont a benzinmotoros (benzin/hibrid) autókban már nem fognak a következő években olyan újításokat piacra dobni, amik ugrásszerűen csökkentenék egy pár éve eladott autó értékét, a benzinmotoros autók tervezhető ütemben veszítik el az értéküket.

  • Pékségben, ahol kiszállítottam korábban 4:30 a munkakezdés. De más helyeken akkor már a boltoknál vannak az áruval.

    Az jó, akkor még melegebb van. Ugye effektíve napkeltéig folyamatosan hül a levegő, mert "nincs fűtés". Felnézel időképre is látod. KMocsival nem gáz, de kerékpárral azért elég szívás tud lenni a plusz ruhamennyiség miatt ,amit hurcolni kell. :DDD

  • Alaaf Pi
    őstag

    84 éve. Szerintem 84 évente 1 napot ha nem mész dolgozni, nem lesz belőle probléma.

    Hát, itt idén két hét volt egyhuzamban a k. hideg.

  • worxland
    addikt

    Magyarországon -23°C-ot 1942 jan.24-én mértek.
    Nappal.

    84 éve. Szerintem 84 évente 1 napot ha nem mész dolgozni, nem lesz belőle probléma.

  • Alaaf Pi
    őstag

    Én nem tudom te mit dolgozol és hol, de nekem ahhoz, hogy beérjek reggel és ki tudjam nyitni a boltot 7-re, 6-kor el kell indulnom, ami általában pont napkelte előtt van, vagyis gyakorlatilag minden hétköznapon akkor közlekedek, amikor a leghidegebb van.

    Pékségben, ahol kiszállítottam korábban 4:30 a munkakezdés. De más helyeken akkor már a boltoknál vannak az áruval.

  • Magyarországon -23°C-ot 1942 jan.24-én mértek.
    Nappal.

    Én nem tudom te mit dolgozol és hol, de nekem ahhoz, hogy beérjek reggel és ki tudjam nyitni a boltot 7-re, 6-kor el kell indulnom, ami általában pont napkelte előtt van, vagyis gyakorlatilag minden hétköznapon akkor közlekedek, amikor a leghidegebb van.

  • bambano
    titán

    Mikor volt utoljára napközben mínusz 20?

    Vannak ezek az írói eszközök.
    Ha rá akarod irányítani a figyelmet valamire, akkor kiemeled, esetleg felnagyítod.
    Másrészt az akksi degradáció nem csak -20 foknál kezdődik, hanem olyan hőmérsékleteken is, amelyek nálunk szokásosak télen.

  • Oldfoksz
    aktív tag

    apple car.

    szerintem 10-20 év múlva fog beérni a design, akkorra felismerik a zsenialitását.

    Érdekes
    A Citroen Ds megjelenése napján is zseniális volt.1955-ben.
    Meg ma is :DDD

  • Oldfoksz
    aktív tag

    Azért nem semmi ez a kocsi.... :DDD
    Ha úgy hajtják ahogyan egy Ferrarit illik,a hatótáv
    ~ 140-160 km.

  • Alaaf Pi
    őstag

    Mikor volt utoljára napközben mínusz 20?

    Magyar klíma nem tudom hogy áll, de németeknél idén január-februárban. - 10 plusz szél, ami még tovább hűtött mindent.

  • spect80
    őstag

    apple car.

    szerintem 10-20 év múlva fog beérni a design, akkorra felismerik a zsenialitását.

    persze, maximum egy elmegyógyintézet eldugott sarkában rajzolják majd a falra zsírkrétával

  • worxland
    addikt

    Amennyiben mínusz húszban is menned kell dolgozni, és egy autóval akarod megoldani a családi mobilitást és logisztikát, akkor kell azon a hőmérsékleten is tudnia, mit egyébként.

    Mikor volt utoljára napközben mínusz 20?

  • Noukoum
    veterán

    Leaf kifejezetten hátrányos helyzetű, két dolog hiányzik a matekodhoz: chademo vakvágánya és akkutemperálás hiánya. Problémás technikát beáraz a piac, lásd puretech, ecoboost, korai tsi, korai dci.
    A skodás példa számszakilag jól mutat, csak az elmúlt 10 évben ugye az újautóárak teljesen más árazást hoztak magukkal a használtpiacon is, effektíve duplázódott minden. Tehát tavaly mondjuk 10m volt egy okti, négyért adtad el :).

    Falnak beszélsz, úgyse fogja megérteni.

  • dj79
    senior tag

    Azért arról sem szabad megfeledkezni a villanyautók kapcsán, hogy a gyorsan fejlődő akkumulátor technológia miatt a régebben vásárolt villanyautók sokkal nagyobbat avulnak erkölcsileg, mint műszakilag és ez visszahat a velük való közlekedés költségeire.

    Egy első sorozatba tartozó Nissan Leaf hiába van műszakilag jó állapotban, az elavult akkutechnológiája miatt alig ér valamit. Tehát hiába van az akkuja 10 év után is 80%-os állapotban, ha a 80%-ot egy viccesen alacsony kiinduló értékből kell számolni :(

    10 éve 10 millió Ft-ért lehetett megvenni ezeket az autókat, most a valós piaci értéke olyan 1,5 -1,8 millió Ft között van.

    Csak összehasonlításképpen írom, hogy a 2015-ben 5,8 millió Ft-ért megvett belsőégéső motoros tucatautónkat (Skoda Octavia) tavaly ősszel pár napos hirdetés után 4 millió Ft-ért elvitték :R

    Szóval a villanyautók most még az early adopter korszakban vannak, lehet, hogy olcsó velük közlekedni, de az értékvesztésük sok esetben brutálisan magas, ami a végén nagyon megdrágíthatja a velük való közlekedés költségét.

    Az adott Nissan Leaf típus esetében 8 millió Ft értékvesztés adódik hozzá az olcsó elektromos áram fogyasztáshoz, vagyis ha mondjuk 200-250 ezer km-t tettek meg 10 év alatt az autóval, akkor km-enként még 30-40 Ft költség hozzáadódik a fogyasztáshoz.

    A Skodánk esetében ez a plusz költség a töredéke volt a villanyautóhoz képest :K

    Leaf kifejezetten hátrányos helyzetű, két dolog hiányzik a matekodhoz: chademo vakvágánya és akkutemperálás hiánya. Problémás technikát beáraz a piac, lásd puretech, ecoboost, korai tsi, korai dci.
    A skodás példa számszakilag jól mutat, csak az elmúlt 10 évben ugye az újautóárak teljesen más árazást hoztak magukkal a használtpiacon is, effektíve duplázódott minden. Tehát tavaly mondjuk 10m volt egy okti, négyért adtad el :).

  • apple car.

    szerintem 10-20 év múlva fog beérni a design, akkorra felismerik a zsenialitását.

  • Alaaf Pi
    őstag

    Szerintem a -20 kevés, Magyarországra kell a -50 celsius is.

    Amennyiben mínusz húszban is menned kell dolgozni, és egy autóval akarod megoldani a családi mobilitást és logisztikát, akkor kell azon a hőmérsékleten is tudnia, mit egyébként.

  • spect80
    őstag

    Valójában mélyebbre kell nezni.

    Ez nem a Ferrari autója. Ez Jony Ive autója, ez az Apple autója... Lett volna. :)

    ohh, vagy úgy, akkor már mindent értek. :) Várható volt, hogy ahogy kimozdul az ízlésficamos apple burokból, ahol kicsit több kell a szappantartó 50 árnyalatánál és az ifanatikusokon kívül mások véleménye is számít, egyből hatalmas pofáraesés a lesz vége. Btw. ez a kocsi apple logóval is vállalhatatlan lett volna.
    Apple érában is túlhypeolt volt a faszi, ha zenész lenne, ő lenne az az előadó, akinek 1 száma nagy sláger lett és élete végig azzal haknizza végig a világot.

  • Donki Hóte
    veterán

    Azért arról sem szabad megfeledkezni a villanyautók kapcsán, hogy a gyorsan fejlődő akkumulátor technológia miatt a régebben vásárolt villanyautók sokkal nagyobbat avulnak erkölcsileg, mint műszakilag és ez visszahat a velük való közlekedés költségeire.

    Egy első sorozatba tartozó Nissan Leaf hiába van műszakilag jó állapotban, az elavult akkutechnológiája miatt alig ér valamit. Tehát hiába van az akkuja 10 év után is 80%-os állapotban, ha a 80%-ot egy viccesen alacsony kiinduló értékből kell számolni :(

    10 éve 10 millió Ft-ért lehetett megvenni ezeket az autókat, most a valós piaci értéke olyan 1,5 -1,8 millió Ft között van.

    Csak összehasonlításképpen írom, hogy a 2015-ben 5,8 millió Ft-ért megvett belsőégéső motoros tucatautónkat (Skoda Octavia) tavaly ősszel pár napos hirdetés után 4 millió Ft-ért elvitték :R

    Szóval a villanyautók most még az early adopter korszakban vannak, lehet, hogy olcsó velük közlekedni, de az értékvesztésük sok esetben brutálisan magas, ami a végén nagyon megdrágíthatja a velük való közlekedés költségét.

    Az adott Nissan Leaf típus esetében 8 millió Ft értékvesztés adódik hozzá az olcsó elektromos áram fogyasztáshoz, vagyis ha mondjuk 200-250 ezer km-t tettek meg 10 év alatt az autóval, akkor km-enként még 30-40 Ft költség hozzáadódik a fogyasztáshoz.

    A Skodánk esetében ez a plusz költség a töredéke volt a villanyautóhoz képest :K

  • "Elvileg ezt azoknak tervezték, akik amúgy nem vettek volna Ferrarit ... "
    ... én változatlanul nem látom azt a komoly vásárlóközönséget, aki erre várt, mert:
    • túl zajosak voltak neki az eddigi Ferrari-k
    • nagy a család, nem tudja anyát, és a gyerekeket magával vinni
    • igazából egyáltalán nem vágyik Ferrari-ra, de mégis menőnek tartaná, ha egy lovacska ágaskodna az autón lévő címerben (mert azért látja, érzi, hogy az menő)
    • kell neki egy G-erőket mérő műszeregység, a 3 másodperc körüli gyorsulásról nem is beszélve
    • ja, és égeti a kezét a pénz

    "Amiben a videónak igaza van, hogy a Luce egyszerűen túl nagy, és főleg túl magas."
    Ezért írtam azt a szót, hogy arány. A részletekbe igazából már felesleges is belemenni. Nem véletlen van az érzése a legtöbb embernek mikor ránéz, hogy ez egy Hot Wheels (játék autó).

    ... ill. egy részletbe csak belemennék: kilincsek
    Az egy dolog, hogy kívül ha rá, ill. bele esik a hó, – majd belefagy – mekkora élmény lesz az ajtónyitás ...
    ... de pl. belül nem is látok rendes kilincset (csak gomb van). Kínában ezt biztos fogják értékelni.

    Az a legnagyobb vicc, hogy a Ferrari-t, mint márkát leszámítva ,az alábbiak mindegyikét kipipálhatták az elmúlt 2 évben egy Porsche Taycan-nal. :B

  • dj79
    senior tag

    Ezt írtad: "Remélem ismét lesz a jövőben eauto támogatás EU pénzekből, mert akkor még egy érv borul." Ebből nem derült ki, hogy "jövőben" alatt valójában egy (most zárult) múltbeli(!) céges pályázatra gondoltál, ami szerinted nem jelentett érdemi támogatást, bár ha nem jelentett érdemi támogatást, akkor miért borul még egy érv? (De mindegy is...)

    Ha lesz magánszemélyeknek a jövőben hasonló mértékű támogatás, mint ami a cégeknek nemrég lezárult, a magasabb vételárral kapcsolatos érvek okafogyottá válnak.

  • Noukoum
    veterán

    "Egy k. szóval nem írtad, hogy (a kiabálásodat idézve) ÁTLAG villanyautóról beszélünk": itt valóban nem írtam, hogy átlag, valószínűleg azért, mert nem átlagról beszéltem. Egy rakás villanyautó van, amelynél a katalógus adat már eléri az 500-600-700 kilométert, amelyről egy másik vita-szálban vitatkoztam, hogy az nem átlagos. És ugyanezen autók, amelyek laborban, mérési ciklus szerinti körülmények között elérik a 700 kilométert, de a valós életben, az autópályán, -20 fokban meg nem. Tele van a net olyan cikkekkel, posztokkal, hogy mennyire sokat csökken az autó marketing katalógus hatótávja rossz időjárás és nagyobb sebesség esetén.

    Tehát továbbra is tartom az állítást:
    - a villanyautók átlagos hatótávja nem 700 kilométer
    - a villanyautók nem tudnak 700 kilométert 130-cal -20 fokban. Egyik se.
    Ettől független történet, hogy van már egy-két, extra kivételként tekintendő, villanyautó, amelyik tud 700 kilométert abszolút ideális körülmények között poroszkálva.

    Az olajcseréről: a nem kell olajat cserélni teljes tagadás cáfolatához már az is elég lenne, hogy mutatnak egyet, amin kell. A valóság az, hogy ugyanúgy javasolt hajtóműolajat cserélni a villanyosokban, mint ahogy nem várod meg a 30k-t benzinesnél. A gyár mondhatja, hogy benzinesnél elég a 30k, mert őt már lehet, hogy nem érdekli, hogy széthullik a motor, vagy lehet, hogy érdekelt is abban, hogy garancia lejárta után minél gyorsabban szétessen az egész.

    A villanyautó tankolásról még nem mutatott senki olyan mateket, ami szerint minden költséget valósan figyelembe véve olcsóbb. Másik hsz-ben emlegettétek a tea töltőt, mondjuk 200 forintért. Egy 23-28KWh közötti fogyasztású villanyautót 200-ért tankolva 4600-5600 forintra jön ki 100 kilométer. A holtankoljak szerint a 95-ös átlagára most 672.7 forint, ez 6.8-8.3 literes átlagfogyasztásnak felel meg 100-on. Tehát a nagy buflák villany suvok fogyasztása ott van, ahol egy normális benzinesé. 8.3-mal az én benzintemetőm is elgurul autópályán a szabályos sebességgel.

    Tehát két esetben lehet valamennyit spórolni a villany tankoláson:
    - ha nem kétajtós konyhaszekrény stílusú autóval közlekedsz
    - ha sok lassítás-gyorsítás ciklus van az útirányodban.
    Aki városban akar villanyozni, az tegye, ott a fogyasztás jobb. Én nem járok városba kocsival, mert van villamos, országútra meg nem jó.

    Ha mindehhez hozzávesszük a magasabb vételárat, meg esetleg a házi naperőmű igényt, akkor a villanyos jelenleg gazdasági csőd. Függetlenül attól, hogy melyik oktatási szinten állok matekból.

    Szerintem a -20 kevés, Magyarországra kell a -50 celsius is.

  • Alaaf Pi
    őstag

    - Tehát ellátási zavar és magas ár csak a benzin/gázolaj esetén fordulhat elő, olcsó villanyáram mindig lesz dögivel. (Ezt jó tudni.)
    - ID.3 startra nem találtam árat. Golf Start-ból nincs automata (a manuális 9 millió). (?)
    - Természetesen (adófizetői) támogatással bármi olcsó lesz. (Adózni pedig mindenki szeret.)
    - 11kW fali töltő: hova kellene szerelni a) a panel előtti parkolóban, b) a villanyóra nélküli garázssoron, c) a szomszéd néni pajtájában tárolt autó esetén?

    VW Modellek árlista
    Polo szinten nagyon nem éri meg a delejes verzió, Golfnál meg nagyon megéri, ha van hol tölteni. Felszereltség még kérdéses.

  • Alaaf Pi
    őstag

    Nem lesz szimpatikus a válaszom egy része Számodra, és érthető is, de erről volt már szó ebbe na topicban, hogy valamilyen szinten a jövőben bizonyos kompromisszumokat meg kell majd hozni, ahhoz, hogy egy kvázi fenntartható jövő elé nézhessünk.

    A zavarérzékenyben teljesen igazad van.

    Abszolút semmi szimpatikus vagy nem szimpatikus nicns vele kapcsolatban. A helyzet az, hogy van egy szállítási igény árumennyiségben és idöben is, és azt kelll kielégíteni. Erre a vasút java részt alkalmatlan.

  • Mr K
    őstag

    Akkor mégegyszer: a cégeknek szóló eauto pályázat nem volt más, mint eu pénz áfabevétellé történő konvertálása. Ameddig többet veszünk ki, mint amennyit bedobunk a közösbe, a matek melletünk áll.
    A töltési lehetőségeket kiveséztük már, gondolom Te sem egy benzinkút shopjában laksz. Ha nagyobb lesz a töltők kihasználtsága, többet fognak telepíteni, ez is egy folyamatos fejlődés, vissza lehet keresni, hogy áll jelenleg a lefedettség az öt évvel ezelőttihez képest akár Magyarországon, akár nyugatabbra, de akár a horvát töltők száma is meredeken emelkedik évek óta.

    Ezt írtad: "Remélem ismét lesz a jövőben eauto támogatás EU pénzekből, mert akkor még egy érv borul." Ebből nem derült ki, hogy "jövőben" alatt valójában egy (most zárult) múltbeli(!) céges pályázatra gondoltál, ami szerinted nem jelentett érdemi támogatást, bár ha nem jelentett érdemi támogatást, akkor miért borul még egy érv? (De mindegy is...)

  • bambano
    titán

    "Elvileg ezt azoknak tervezték, akik amúgy nem vettek volna Ferrarit ... "
    ... én változatlanul nem látom azt a komoly vásárlóközönséget, aki erre várt, mert:
    • túl zajosak voltak neki az eddigi Ferrari-k
    • nagy a család, nem tudja anyát, és a gyerekeket magával vinni
    • igazából egyáltalán nem vágyik Ferrari-ra, de mégis menőnek tartaná, ha egy lovacska ágaskodna az autón lévő címerben (mert azért látja, érzi, hogy az menő)
    • kell neki egy G-erőket mérő műszeregység, a 3 másodperc körüli gyorsulásról nem is beszélve
    • ja, és égeti a kezét a pénz

    "Amiben a videónak igaza van, hogy a Luce egyszerűen túl nagy, és főleg túl magas."
    Ezért írtam azt a szót, hogy arány. A részletekbe igazából már felesleges is belemenni. Nem véletlen van az érzése a legtöbb embernek mikor ránéz, hogy ez egy Hot Wheels (játék autó).

    ... ill. egy részletbe csak belemennék: kilincsek
    Az egy dolog, hogy kívül ha rá, ill. bele esik a hó, – majd belefagy – mekkora élmény lesz az ajtónyitás ...
    ... de pl. belül nem is látok rendes kilincset (csak gomb van). Kínában ezt biztos fogják értékelni.

    Autó manettino nélkül, mint a kávé kompletta nélkül...

  • <Adamsky>
    nagyúr

    Végre egy videó, ahol valóban értelmes kritika van.
    Itt a topikban is linkeltek 1-2 látványtervet, ami lényegében arról szólt, hogy a vadonatúj Ferrari, teljesen új hajtáslánccal az miért nem néz úgy ki pontosan, mint a 15 évvel ezelőtti autóik.

    Elvileg ezt azoknak tervezték, akik amúgy nem vettek volna Ferrarit, ezért ilyen radikálisan más. Arra ők is rájöttek, hogy az elektromos sportautóknak lényegében nincs piaca, senki se akar ilyet venni, szóval ha villanyautót akarnak gyártani, akkor valami radikálisan más megközelítésre van szükség.

    Amiben a videónak igaza van, hogy a Luce egyszerűen túl nagy, és főleg túl magas.

    "Elvileg ezt azoknak tervezték, akik amúgy nem vettek volna Ferrarit ... "
    ... én változatlanul nem látom azt a komoly vásárlóközönséget, aki erre várt, mert:
    • túl zajosak voltak neki az eddigi Ferrari-k
    • nagy a család, nem tudja anyát, és a gyerekeket magával vinni
    • igazából egyáltalán nem vágyik Ferrari-ra, de mégis menőnek tartaná, ha egy lovacska ágaskodna az autón lévő címerben (mert azért látja, érzi, hogy az menő)
    • kell neki egy G-erőket mérő műszeregység, a 3 másodperc körüli gyorsulásról nem is beszélve
    • ja, és égeti a kezét a pénz

    "Amiben a videónak igaza van, hogy a Luce egyszerűen túl nagy, és főleg túl magas."
    Ezért írtam azt a szót, hogy arány. A részletekbe igazából már felesleges is belemenni. Nem véletlen van az érzése a legtöbb embernek mikor ránéz, hogy ez egy Hot Wheels (játék autó).

    ... ill. egy részletbe csak belemennék: kilincsek
    Az egy dolog, hogy kívül ha rá, ill. bele esik a hó, – majd belefagy – mekkora élmény lesz az ajtónyitás ...
    ... de pl. belül nem is látok rendes kilincset (csak gomb van). Kínában ezt biztos fogják értékelni.

  • bambano
    titán

    A probléma, hogy olyan állítások hangzottak el, amelyek pontosan értelmezve nem igazak.

    Igen. Főleg részedről.

    Ha van olyan autó, ami elmegy 650 km-t (olvasok teszteket, amelyeket pár fórumtárs nem olvas), abból nem következik, hogy az ÁTLAG az 500 kilométer. És ezt bármilyen témában el lehet mondani, az átlag az soha nem a legjobb érték, főleg, ha van rosszabb érték is.

    A következőket írtad, amire reagáltam:

    - hatótáv: a mostani autómból akár 700 kilométer is kijön, télen is, normális autópálya tempónál, a villanyból nem jön ki.

    Egy k. szóval nem írtad, hogy (a kiabálásodat idézve) ÁTLAG villanyautóról beszélünk. Tényszerűen azt írtad, hogy nincs ilyen villanyautó. De van. És egyébként egyre több lesz, mert fejlődik a technika. Ha tetszik, ha nem.

    "Az olajcsere nem mindegy hogy 15-30K km-enként kell (benzines), vagy 100K km-enként (villany).": nem ez volt az állítás. Az volt az állítás, hogy NEM KELL OLAJAT CSERÉLNI. Kell. Ha arra az állításra, hogy nem kell olajat cserélni, azt válaszolod, hogy nem 30-onként, hanem 100-anként kell, akkor *elterelted* a témát.

    Árnyaltabb a dolog, mert pl. a Nissan Leaf esetében (ami nekem van) konkrétan nem ajánlja vagy várja el a gyár az olajcserét (ést ezt kommunikálja a szerviz is). Ergo itt akár igaz is lehet az állítás. Más kérdés, hogy azért néha nem árt.
    A lényeg viszont az, hogy a karbantartási költségek igazoltan alacsonyabbak (olaj, fék stb.), és ez valahogy kimaradt a listádból (előnyök-hátrányok).

    Ezek alap matek érettségi szintű dolgok.

    Ahogy a "drágább" (valójában olcsóbb) villanyautó tankolás meg 8 általános matek. Javaslom, először érd utol magad az általános iskolás matekkal, és csak utána próbálj érettségizni.

    "Egy k. szóval nem írtad, hogy (a kiabálásodat idézve) ÁTLAG villanyautóról beszélünk": itt valóban nem írtam, hogy átlag, valószínűleg azért, mert nem átlagról beszéltem. Egy rakás villanyautó van, amelynél a katalógus adat már eléri az 500-600-700 kilométert, amelyről egy másik vita-szálban vitatkoztam, hogy az nem átlagos. És ugyanezen autók, amelyek laborban, mérési ciklus szerinti körülmények között elérik a 700 kilométert, de a valós életben, az autópályán, -20 fokban meg nem. Tele van a net olyan cikkekkel, posztokkal, hogy mennyire sokat csökken az autó marketing katalógus hatótávja rossz időjárás és nagyobb sebesség esetén.

    Tehát továbbra is tartom az állítást:
    - a villanyautók átlagos hatótávja nem 700 kilométer
    - a villanyautók nem tudnak 700 kilométert 130-cal -20 fokban. Egyik se.
    Ettől független történet, hogy van már egy-két, extra kivételként tekintendő, villanyautó, amelyik tud 700 kilométert abszolút ideális körülmények között poroszkálva.

    Az olajcseréről: a nem kell olajat cserélni teljes tagadás cáfolatához már az is elég lenne, hogy mutatnak egyet, amin kell. A valóság az, hogy ugyanúgy javasolt hajtóműolajat cserélni a villanyosokban, mint ahogy nem várod meg a 30k-t benzinesnél. A gyár mondhatja, hogy benzinesnél elég a 30k, mert őt már lehet, hogy nem érdekli, hogy széthullik a motor, vagy lehet, hogy érdekelt is abban, hogy garancia lejárta után minél gyorsabban szétessen az egész.

    A villanyautó tankolásról még nem mutatott senki olyan mateket, ami szerint minden költséget valósan figyelembe véve olcsóbb. Másik hsz-ben emlegettétek a tea töltőt, mondjuk 200 forintért. Egy 23-28KWh közötti fogyasztású villanyautót 200-ért tankolva 4600-5600 forintra jön ki 100 kilométer. A holtankoljak szerint a 95-ös átlagára most 672.7 forint, ez 6.8-8.3 literes átlagfogyasztásnak felel meg 100-on. Tehát a nagy buflák villany suvok fogyasztása ott van, ahol egy normális benzinesé. 8.3-mal az én benzintemetőm is elgurul autópályán a szabályos sebességgel.

    Tehát két esetben lehet valamennyit spórolni a villany tankoláson:
    - ha nem kétajtós konyhaszekrény stílusú autóval közlekedsz
    - ha sok lassítás-gyorsítás ciklus van az útirányodban.
    Aki városban akar villanyozni, az tegye, ott a fogyasztás jobb. Én nem járok városba kocsival, mert van villamos, országútra meg nem jó.

    Ha mindehhez hozzávesszük a magasabb vételárat, meg esetleg a házi naperőmű igényt, akkor a villanyos jelenleg gazdasági csőd. Függetlenül attól, hogy melyik oktatási szinten állok matekból.

  • dj79
    senior tag

    - Az állami támogatás forrása elsődlegesen az adó. Az EU-s támogatás forrása a tagállami befizetések, a tagállami befizetések elsődleges forrása pedig az adó. (Persze ha az EU támogatja a villanyautódat, akkor az nem csak a te adódból van, hanem pl. a németekéből is, cserébe a német villanyautó vásárlók támogatása meg a te adódból (is) történik...)
    - Nagy szerencse kell ahhoz, hogy legyen a közeledben egy 200 forint alatti árú töltő. (Pláne, ha majd a (kieső) benzin jövedéki adóját (~200 ft/liter) is ráterhelik...) (A legközelebbi tea töltő 10 km-re van (oda-vissza 40 perc), nem ír árat. De lakhatnék a tea-térkép egy nagy üres részének a közepén is...)

    Akkor mégegyszer: a cégeknek szóló eauto pályázat nem volt más, mint eu pénz áfabevétellé történő konvertálása. Ameddig többet veszünk ki, mint amennyit bedobunk a közösbe, a matek melletünk áll.
    A töltési lehetőségeket kiveséztük már, gondolom Te sem egy benzinkút shopjában laksz. Ha nagyobb lesz a töltők kihasználtsága, többet fognak telepíteni, ez is egy folyamatos fejlődés, vissza lehet keresni, hogy áll jelenleg a lefedettség az öt évvel ezelőttihez képest akár Magyarországon, akár nyugatabbra, de akár a horvát töltők száma is meredeken emelkedik évek óta.

  • Egon
    nagyúr

    A te hsz-edre válaszolok, de nem csak neked szól:

    A probléma, hogy olyan állítások hangzottak el, amelyek pontosan értelmezve nem igazak.
    Ha van olyan autó, ami elmegy 650 km-t (olvasok teszteket, amelyeket pár fórumtárs nem olvas), abból nem következik, hogy az ÁTLAG az 500 kilométer. És ezt bármilyen témában el lehet mondani, az átlag az soha nem a legjobb érték, főleg, ha van rosszabb érték is.

    "Az olajcsere nem mindegy hogy 15-30K km-enként kell (benzines), vagy 100K km-enként (villany).": nem ez volt az állítás. Az volt az állítás, hogy NEM KELL OLAJAT CSERÉLNI. Kell. Ha arra az állításra, hogy nem kell olajat cserélni, azt válaszolod, hogy nem 30-onként, hanem 100-anként kell, akkor *elterelted* a témát.

    Ezek alap matek érettségi szintű dolgok.

    A probléma, hogy olyan állítások hangzottak el, amelyek pontosan értelmezve nem igazak.

    Igen. Főleg részedről.

    Ha van olyan autó, ami elmegy 650 km-t (olvasok teszteket, amelyeket pár fórumtárs nem olvas), abból nem következik, hogy az ÁTLAG az 500 kilométer. És ezt bármilyen témában el lehet mondani, az átlag az soha nem a legjobb érték, főleg, ha van rosszabb érték is.

    A következőket írtad, amire reagáltam:

    - hatótáv: a mostani autómból akár 700 kilométer is kijön, télen is, normális autópálya tempónál, a villanyból nem jön ki.

    Egy k. szóval nem írtad, hogy (a kiabálásodat idézve) ÁTLAG villanyautóról beszélünk. Tényszerűen azt írtad, hogy nincs ilyen villanyautó. De van. És egyébként egyre több lesz, mert fejlődik a technika. Ha tetszik, ha nem.

    "Az olajcsere nem mindegy hogy 15-30K km-enként kell (benzines), vagy 100K km-enként (villany).": nem ez volt az állítás. Az volt az állítás, hogy NEM KELL OLAJAT CSERÉLNI. Kell. Ha arra az állításra, hogy nem kell olajat cserélni, azt válaszolod, hogy nem 30-onként, hanem 100-anként kell, akkor *elterelted* a témát.

    Árnyaltabb a dolog, mert pl. a Nissan Leaf esetében (ami nekem van) konkrétan nem ajánlja vagy várja el a gyár az olajcserét (ést ezt kommunikálja a szerviz is). Ergo itt akár igaz is lehet az állítás. Más kérdés, hogy azért néha nem árt.
    A lényeg viszont az, hogy a karbantartási költségek igazoltan alacsonyabbak (olaj, fék stb.), és ez valahogy kimaradt a listádból (előnyök-hátrányok).

    Ezek alap matek érettségi szintű dolgok.

    Ahogy a "drágább" (valójában olcsóbb) villanyautó tankolás meg 8 általános matek. Javaslom, először érd utol magad az általános iskolás matekkal, és csak utána próbálj érettségizni.

  • Mr K
    őstag

    - olcsó áram előállítására megújulóból mindig is nagyobb esély lesz, mint még soktíz/sokszáz évre elég fosszilis üzemanyag-lelőhelyeket találni.
    - id3 start picivel volt olcsóbb, mint az id4, előbbiből jön az újabb model, továbbá hasonló konfigok árait érdemes összehasonlítani - ergo manuális nem játszik, de akkor legyen egy hasonló méretű/teljesítményű automata alsóközepes jármű hasonló szolgáltatásokkal.
    - az eauto támogatás sohasem adófizetői volt, tehát ez a kommentrészed nem releváns.
    - nyilvános töltők is léteznek, ha mondjuk 6 liter/18kw átlagokkal számolok, akkor 200ft/kw töltési díjnél egalizálódik a költség, ez esetben a nyolcszázeres töltőtelepítés költsége 4000kw áramra elég, töltési veszteséggel. Hála az égnek ennél kedvezőbb díjszabású töltők is elérhetőek több helyen, pl a tea is terjed elég jól.

    - Az állami támogatás forrása elsődlegesen az adó. Az EU-s támogatás forrása a tagállami befizetések, a tagállami befizetések elsődleges forrása pedig az adó. (Persze ha az EU támogatja a villanyautódat, akkor az nem csak a te adódból van, hanem pl. a németekéből is, cserébe a német villanyautó vásárlók támogatása meg a te adódból (is) történik...)
    - Nagy szerencse kell ahhoz, hogy legyen a közeledben egy 200 forint alatti árú töltő. (Pláne, ha majd a (kieső) benzin jövedéki adóját (~200 ft/liter) is ráterhelik...) (A legközelebbi tea töltő 10 km-re van (oda-vissza 40 perc), nem ír árat. De lakhatnék a tea-térkép egy nagy üres részének a közepén is...)

  • atee_13
    őstag

    Vették, tehát a kommented lenti része egy szűk mintán alapul.

    Nem hallottam még olyan vezetni szerető embert aki azt mondta, írta, hogy nem baj, h 2,5 3 tonna ,a kanyarban is érezni, de legalább csendes és egyenesen gyorsan megy. Vagy, hogy béna a kanyarban nagyon erőlködik a fék, de legalább nyomkodhatom a kijelzőt.

    cucka: igen, az idei taycant várják/várták elég sokan, ennek fogadtatása konkrétan komoly hatással lesz a márka jövőjére.

    Hyundai: gondolom marketing miatt csináltak az 5 után a hatból is egy n változatot, mert ha egyszer nem hozta vissza a fejlesztési költséget, inkább kétszer buknak rajta :F

    "Vették, tehát a kommented lenti része egy szűk mintán alapul."

    Kommentem arra a rétegre alapul aki Ferrari potenciális vásárlóköre vagy vásárlóköre lehet.

    Bár nincs vevői felmérésem, de megelőlegezném, hogy a taycan nem a 911 vásárlói közül jön ki szignifikánsan. GT3 RS se azért pehelysúlyú, mert a vezetni szeretők csípik a 2,5 - 3 tonnát.

  • atee_13
    őstag

    Akkor nem ment át, amit mondani akartam.
    A vezetni tudó réteg, akinek elvileg a sportautókat készítik, az egy elenyésző kisebbség.

    Amiből a Lambó meg a Ferrari él, azok az újgazdag senkik, amiket te annyira lenézel. Ha számukra nem lenne vonzó a termék, mint márkanév, státusszimbólum, luxuscikk, akkor már rég lehúzták volna a rolót.

    Ha a Ferrarit vesszük, ott az egyetlen érték, ami miatt veszik ezeket, az a márkanév. A műszaki fejlesztések és különlegességek azért kellenek, hogy fenntartsák a márkanév értékét. Piaci logika szerint ezek nem járművek, hanem luxustermékek.

    Na és pont ezért van bajban az összes ilyen gyártó, mert a mai fiataloknak az ő márkanevük már nem jelent akkora értéket. És előbb-utóbb ők lesznek a fizetőképes kereslet.

    "A vezetni tudó réteg, akinek elvileg a sportautókat készítik, az egy elenyésző kisebbség."

    Ez ugye kontextus kérdése. Mert az össznépességben igen. Azonban a Ferrári vevőkörében már nem. Főleg akkor ha árral is korrigálsz darabszámot.

    "Amiből a Lambó meg a Ferrari él, azok az újgazdag senkik, amiket te annyira lenézel."

    Ugye ez így ismét nem igaz, mert a Ferrari nem azért nem gyárt többet, mert nem vennék meg, hanem az ő álláspontjuk/állításuk szerint exkluzivitás miatt. Rengeteg modelljük van ami gyakorlatilag drágább használtan mint szalonból véve. Valamint vannak olyan típusok amikor kritériumok vannak a vásárlók felé és ha biankó csekket adnak akkor sem adnak el nekik autót a gyárból.

    Tehát, ha csak a pénzre lenne szükségük akkor simán szerezhetnének.

    Lambó az ebben a szegmensben más ott au Urus eladások fedezik a kasszát.

    "Ha a Ferrarit vesszük, ott az egyetlen érték, ami miatt veszik ezeket, az a márkanév. A műszaki fejlesztések és különlegességek azért kellenek, hogy fenntartsák a márkanév értékét. Piaci logika szerint ezek nem járművek, hanem luxustermékek."

    Ebben nagy vonalakban egyetértünk, bár én nem venném semmibe a technológia fejlesztést a versenysport miatt.

    "Na és pont ezért van bajban az összes ilyen gyártó, mert a mai fiataloknak az ő márkanevük már nem jelent akkora értéket. És előbb-utóbb ők lesznek a fizetőképes kereslet."

    Itt megint azt tudom mondani, hogy nincs szükségük a fiatalabb korosztály nagyobb rétegére. Nyilván lehet azt mondani, hogy kisebb fizetőképes réteg sem lesz majd, de én meg úgy gondolom az emberiség eddigi tapasztalatai alapján, hogy az ínyencségekre mindig lesz igény.

  • dj79
    senior tag

    ?

    És ez mire? Arra nem értem hogy passzol, hogy a Ferrari kihal, ha nem csinál elektromosat.

    "az sem éppen pehelysúlyban indul, meg ugye nem éppen sokat forgó benzines, aztán csak-csak veszegették."

    Volt ilyen állítás, hogy nem vették?

    "Vagy csövesebb sportosnak ott vannak a hyundai elektromos N modelljei" És ezeknek mi köze a Farrarihoz? Nem ugyan az a vevőkör, nem ugyan az az árkategória.

    Vették, tehát a kommented lenti része egy szűk mintán alapul.

    Nem hallottam még olyan vezetni szerető embert aki azt mondta, írta, hogy nem baj, h 2,5 3 tonna ,a kanyarban is érezni, de legalább csendes és egyenesen gyorsan megy. Vagy, hogy béna a kanyarban nagyon erőlködik a fék, de legalább nyomkodhatom a kijelzőt.

    cucka: igen, az idei taycant várják/várták elég sokan, ennek fogadtatása konkrétan komoly hatással lesz a márka jövőjére.

    Hyundai: gondolom marketing miatt csináltak az 5 után a hatból is egy n változatot, mert ha egyszer nem hozta vissza a fejlesztési költséget, inkább kétszer buknak rajta :F

  • cucka
    addikt

    Porsche taycan megvan? :) az sem éppen pehelysúlyban indul, meg ugye nem éppen sokat forgó benzines, aztán csak-csak veszegették.
    Vagy csövesebb sportosnak ott vannak a hyundai elektromos N modelljei, ha nem lenne igény rájuk, akkor gondolom hamar kivezették volna ezeket a kínálatból.

    A Taycan eladásai kb. szabadesésben vannak. 2023-ban 40 ezret adtak el belőle, 2025-ben 16 ezret. A Porsche emiatt van kurva nagy bajban, mert mindent feltettek a villanyautózásra, mert elhitték, hogy a villanyautók iránti piaci igény meredeken nőni fog, a valóságban meg nagyon távol áll ettől.
    Ezért kukázták az elektromos Boxstert, és ezért dolgoznak ezerrel azon, hogy visszahozzák a benzines Macan-t.

    Hyundai N modelljeire érdemi piaci igény nincs, egyedül a marketing miatt léteznek.

  • atee_13
    őstag

    Porsche taycan megvan? :) az sem éppen pehelysúlyban indul, meg ugye nem éppen sokat forgó benzines, aztán csak-csak veszegették.
    Vagy csövesebb sportosnak ott vannak a hyundai elektromos N modelljei, ha nem lenne igény rájuk, akkor gondolom hamar kivezették volna ezeket a kínálatból.

    ?

    És ez mire? Arra nem értem hogy passzol, hogy a Ferrari kihal, ha nem csinál elektromosat.

    "az sem éppen pehelysúlyban indul, meg ugye nem éppen sokat forgó benzines, aztán csak-csak veszegették."

    Volt ilyen állítás, hogy nem vették?

    "Vagy csövesebb sportosnak ott vannak a hyundai elektromos N modelljei" És ezeknek mi köze a Farrarihoz? Nem ugyan az a vevőkör, nem ugyan az az árkategória.

  • cucka
    addikt

    Hogy idézzek magamtól:

    "2 réteg veszi ezeket a befektetők és a vezetés szerelmesei (na jó meg az újgazdag semmihez sem értők akik csak nagyzolásból veszik). Nem látom ezek az igények mitől múlnának el."

    Lambó porsche eladások java a SUV. Amivel finanszírozzák a sportautók fejlesztését.

    Akkor nem ment át, amit mondani akartam.
    A vezetni tudó réteg, akinek elvileg a sportautókat készítik, az egy elenyésző kisebbség.

    Amiből a Lambó meg a Ferrari él, azok az újgazdag senkik, amiket te annyira lenézel. Ha számukra nem lenne vonzó a termék, mint márkanév, státusszimbólum, luxuscikk, akkor már rég lehúzták volna a rolót.

    Ha a Ferrarit vesszük, ott az egyetlen érték, ami miatt veszik ezeket, az a márkanév. A műszaki fejlesztések és különlegességek azért kellenek, hogy fenntartsák a márkanév értékét. Piaci logika szerint ezek nem járművek, hanem luxustermékek.

    Na és pont ezért van bajban az összes ilyen gyártó, mert a mai fiataloknak az ő márkanevük már nem jelent akkora értéket. És előbb-utóbb ők lesznek a fizetőképes kereslet.

  • dj79
    senior tag

    Nem értek egyet.

    Eddig sem a tömegvásárló réteget elégítették ki és amit leírsz az a tömegvásárlói igény az én meglátásom szerint.

    Nem hallottam még olyan vezetni szerető embert aki azt mondta, írta, hogy nem baj, h 2,5 3 tonna ,a kanyarban is érezni, de legalább csendes és egyenesen gyorsan megy. Vagy, hogy béna a kanyarban nagyon erőlködik a fék, de legalább nyomkodhatom a kijelzőt.

    Az, hogy az emberek többségét majd nem fogja érdekelni 1-2 generáció múlva a hang csak a "kütyüparádé" majd meglátjuk, de jelenleg is a vezetés szerelmesei az egyik legnagyobb vásárlói célcsoportjuk. Az, hogy majd az ilyeneket az érdekelje, hogy hazavigye a kocsi őket részegen, hát én nem látom jönni. De nyilván tévedhetek.

    Én úgy látom, te gyakorlatilag tömegvásárlói szemmel nézed a veőkört csak kisebb mennyiségben.

    Porsche taycan megvan? :) az sem éppen pehelysúlyban indul, meg ugye nem éppen sokat forgó benzines, aztán csak-csak veszegették.
    Vagy csövesebb sportosnak ott vannak a hyundai elektromos N modelljei, ha nem lenne igény rájuk, akkor gondolom hamar kivezették volna ezeket a kínálatból.

  • atee_13
    őstag

    Ott tévedsz, hogy ezeket a drága sportautókat "vezetni szerető emberek" veszik.
    Egy Lambót, Ferrarit meg hasonlókat elsősorban státusszimbólumnak, másodsorban befektetésnek vásárolják.
    Ugyanúgy, ahogy a G osztályos Mercivel se megy senki terepre.

    Ha a vezetni szerető autóbuzikból próbálnának megélni, már rég csődbe mentek volna ezek a gyártók. A Porsche is a Cayenne-ből meg a Macan-ból él.

    És az összes ilyen hagyományos gyártó legnagyobb megoldandó problémája, hogy a mostani fiatal generációt nem érdeklik a termékeik. Tehát valamit valamerre lépni kell, mert 10-20 év múlva nem lesz, aki megvegye ezeket az autókat.
    Kínában ez már zajlik, az ottani gazdagok kezdik elengedni a német prémium autókat, egyre inkább ülnek át helyi pérmium termékbe.

    Hogy idézzek magamtól:

    "2 réteg veszi ezeket a befektetők és a vezetés szerelmesei (na jó meg az újgazdag semmihez sem értők akik csak nagyzolásból veszik). Nem látom ezek az igények mitől múlnának el."

    Lambó porsche eladások java a SUV. Amivel finanszírozzák a sportautók fejlesztését.

  • cucka
    addikt

    Nem értek egyet.

    Eddig sem a tömegvásárló réteget elégítették ki és amit leírsz az a tömegvásárlói igény az én meglátásom szerint.

    Nem hallottam még olyan vezetni szerető embert aki azt mondta, írta, hogy nem baj, h 2,5 3 tonna ,a kanyarban is érezni, de legalább csendes és egyenesen gyorsan megy. Vagy, hogy béna a kanyarban nagyon erőlködik a fék, de legalább nyomkodhatom a kijelzőt.

    Az, hogy az emberek többségét majd nem fogja érdekelni 1-2 generáció múlva a hang csak a "kütyüparádé" majd meglátjuk, de jelenleg is a vezetés szerelmesei az egyik legnagyobb vásárlói célcsoportjuk. Az, hogy majd az ilyeneket az érdekelje, hogy hazavigye a kocsi őket részegen, hát én nem látom jönni. De nyilván tévedhetek.

    Én úgy látom, te gyakorlatilag tömegvásárlói szemmel nézed a veőkört csak kisebb mennyiségben.

    Ott tévedsz, hogy ezeket a drága sportautókat "vezetni szerető emberek" veszik.
    Egy Lambót, Ferrarit meg hasonlókat elsősorban státusszimbólumnak, másodsorban befektetésnek vásárolják.
    Ugyanúgy, ahogy a G osztályos Mercivel se megy senki terepre.

    Ha a vezetni szerető autóbuzikból próbálnának megélni, már rég csődbe mentek volna ezek a gyártók. A Porsche is a Cayenne-ből meg a Macan-ból él.

    És az összes ilyen hagyományos gyártó legnagyobb megoldandó problémája, hogy a mostani fiatal generációt nem érdeklik a termékeik. Tehát valamit valamerre lépni kell, mert 10-20 év múlva nem lesz, aki megvegye ezeket az autókat.
    Kínában ez már zajlik, az ottani gazdagok kezdik elengedni a német prémium autókat, egyre inkább ülnek át helyi pérmium termékbe.

  • bambano
    titán

    Teszek még egy bátortalan kísérletet, hogy visszahozzam a topic-ot az eredeti témához :)ehhez a videóhoz csak egy szót fűznék: arányok

    A videó nézése közben esett be a fejembe a kérdés: valaki végiggondolta, hogy ezt az autót hogyan fogják lemosni?
    Az elejét se kézzel, se géppel nemigen lehet egyszerűen takarítani...

  • bambano
    titán

    "Nem látom ezek az igények mitől múlnának el."

    Attól, hogy mi más generáció vagyunk. Én Y vagyok, teljesen másként gondolkozom, mint az utánunk következők és meg kell őket valamilyen módon érteni. Főleg ilyen komoly vállalatoknak. Én egyelőre úgy látom, hogy őket már nem érdekli a V8, V12, ...stb. Egy idő után ők lesznek a befektetők, őket pedig ez nem fogja érdekelni. Ha viszont lesz egy kurva jó elektromos platformjuk és továbbra is remek lesz őket vezetni, az még talán néhány embert megszólíthat a jövőben is, akik nem 100%-ban egy önvezető szappantartóban akarják tölteni az idejüket, hanem van likviditásuk arra, hogy megengedhessenek maguknak egy kis élményt is. Nem azt mondom, hogy ez számomra 100%-ban kedves, csak azt mondom, hogy jelenleg ez az irány látható.

    Azt a hibát követték el, hogy ilyen esetekben a márkákat szeparálni szokás. Ez az autó a ferrari teljes génkészletének, örökségének kitépése és kihajítása a szemétre. Tehát ez nem ferrari.
    Ezért kellett volna azt csinálniuk, amit egy rakás más márka már megcsinált, hogy valamilyen új márkanév alatt elkezdeni márkát építeni.
    Ott van a toyotanak a lexus. A toyota mindig is egy népautó jellegű jármű volt, tisztában voltak vele, hogy egy luxus márkát nem lehet toyota néven bevezetni és eladni, csináltak másik márkát. De ott van a nissannak az infinity, a hondának az acura, a renaultnak (másik irányban) a dacia, a citroennek a ds, stb.

    Ez az autó annak a vásárlói körnek jó lehet, akik az apple féle dizájn vonalban hisznek. Csakhogy az nem ferrari. A ferrari a technokrata megoldásokról, a sokat forgó, üvöltő motorról és a nyers, végletekig kicentizett vezetési élményről szól. Van fent a tecsőn rengeteg f1 hang című videó, meg kell nézni, hogy milyen hangja van, amikor a cipész parkettát nyom a parabolikából kifelé az f2004-ben. Ez csak egy ócska botmixer.

  • atee_13
    őstag

    "Nem látom ezek az igények mitől múlnának el."

    Attól, hogy mi más generáció vagyunk. Én Y vagyok, teljesen másként gondolkozom, mint az utánunk következők és meg kell őket valamilyen módon érteni. Főleg ilyen komoly vállalatoknak. Én egyelőre úgy látom, hogy őket már nem érdekli a V8, V12, ...stb. Egy idő után ők lesznek a befektetők, őket pedig ez nem fogja érdekelni. Ha viszont lesz egy kurva jó elektromos platformjuk és továbbra is remek lesz őket vezetni, az még talán néhány embert megszólíthat a jövőben is, akik nem 100%-ban egy önvezető szappantartóban akarják tölteni az idejüket, hanem van likviditásuk arra, hogy megengedhessenek maguknak egy kis élményt is. Nem azt mondom, hogy ez számomra 100%-ban kedves, csak azt mondom, hogy jelenleg ez az irány látható.

    Nem értek egyet.

    Eddig sem a tömegvásárló réteget elégítették ki és amit leírsz az a tömegvásárlói igény az én meglátásom szerint.

    Nem hallottam még olyan vezetni szerető embert aki azt mondta, írta, hogy nem baj, h 2,5 3 tonna ,a kanyarban is érezni, de legalább csendes és egyenesen gyorsan megy. Vagy, hogy béna a kanyarban nagyon erőlködik a fék, de legalább nyomkodhatom a kijelzőt.

    Az, hogy az emberek többségét majd nem fogja érdekelni 1-2 generáció múlva a hang csak a "kütyüparádé" majd meglátjuk, de jelenleg is a vezetés szerelmesei az egyik legnagyobb vásárlói célcsoportjuk. Az, hogy majd az ilyeneket az érdekelje, hogy hazavigye a kocsi őket részegen, hát én nem látom jönni. De nyilván tévedhetek.

    Én úgy látom, te gyakorlatilag tömegvásárlói szemmel nézed a veőkört csak kisebb mennyiségben.

  • .Szaki.
    addikt

    "Egyedül az változtathatja ezt meg, ha itt is lesz egy kiskapu, hogy a szabályozás csak azokra a gyártókra érvényes, akik X értéknél nagyobb mennyiséget értékesítenek, alatta lehet. Akkor persze, a Ferrari, Pagani, Bugatti, McLaren, meg még néhány gyártó ez alól mentesül. De ezen őszintén csodálkoznék ha megvalósulna, mert szerintem néhány éven belül már nem is lesz nagyon kinek eladni ezeket a (egyébként csodálatos) termékeket."

    Én meg pont azt látom, hogy ez miért ne így történne. Ezen autók nem a forgalomban járnak naponta, megtett km-eik száma kerekítési hiba a tömeggyártott termékekhez képest. Vevőkörük pedig nagy valószínűséggel az a réteg akik döntenek és vagy hatással vannak a döntéshozókra.

    Azoknak adná el akiknek eddig is. Ez nem a tömegtermék, hogy bemész a szalonba és raktárról előkapnak valamit. Itt a cég maga is megválogatja kinek ad vagy nem ad el bizonyos típusokból valamint ezek már gyártás előtt elkelnek még az "olcsóbb" modellek is.

    2 réteg veszi ezeket a befektetők és a vezetés szerelmesei (na jó meg az újgazdag semmihez sem értők akik csak nagyzolásból veszik). Nem látom ezek az igények mitől múlnának el.

    "Nem látom ezek az igények mitől múlnának el."

    Attól, hogy mi más generáció vagyunk. Én Y vagyok, teljesen másként gondolkozom, mint az utánunk következők és meg kell őket valamilyen módon érteni. Főleg ilyen komoly vállalatoknak. Én egyelőre úgy látom, hogy őket már nem érdekli a V8, V12, ...stb. Egy idő után ők lesznek a befektetők, őket pedig ez nem fogja érdekelni. Ha viszont lesz egy kurva jó elektromos platformjuk és továbbra is remek lesz őket vezetni, az még talán néhány embert megszólíthat a jövőben is, akik nem 100%-ban egy önvezető szappantartóban akarják tölteni az idejüket, hanem van likviditásuk arra, hogy megengedhessenek maguknak egy kis élményt is. Nem azt mondom, hogy ez számomra 100%-ban kedves, csak azt mondom, hogy jelenleg ez az irány látható.

  • .Szaki.
    addikt

    Ez szép és jó, csak a vasútnak van egy nagy baja a közúti szállítással szhemben: lassú. Csak akkor éri meg, ha rendszeresen két fix pont között kell rengeteg árut mozgatni, különben a kedves vevö veri az asztalt, hogy miért nincs még ott. És minél aprózottabb a cucc, annál problémásabb ez. Aztán a zavarérzékenysége is nagyobb, mert kamion jobban tud kerülni, kevesebb árut érint eg-egy kiesés.

    Nem lesz szimpatikus a válaszom egy része Számodra, és érthető is, de erről volt már szó ebbe na topicban, hogy valamilyen szinten a jövőben bizonyos kompromisszumokat meg kell majd hozni, ahhoz, hogy egy kvázi fenntartható jövő elé nézhessünk.

    A zavarérzékenyben teljesen igazad van.

  • cucka
    addikt

    Teszek még egy bátortalan kísérletet, hogy visszahozzam a topic-ot az eredeti témához :)ehhez a videóhoz csak egy szót fűznék: arányok

    Végre egy videó, ahol valóban értelmes kritika van.
    Itt a topikban is linkeltek 1-2 látványtervet, ami lényegében arról szólt, hogy a vadonatúj Ferrari, teljesen új hajtáslánccal az miért nem néz úgy ki pontosan, mint a 15 évvel ezelőtti autóik.

    Elvileg ezt azoknak tervezték, akik amúgy nem vettek volna Ferrarit, ezért ilyen radikálisan más. Arra ők is rájöttek, hogy az elektromos sportautóknak lényegében nincs piaca, senki se akar ilyet venni, szóval ha villanyautót akarnak gyártani, akkor valami radikálisan más megközelítésre van szükség.

    Amiben a videónak igaza van, hogy a Luce egyszerűen túl nagy, és főleg túl magas.

  • dj79
    senior tag

    - Tehát ellátási zavar és magas ár csak a benzin/gázolaj esetén fordulhat elő, olcsó villanyáram mindig lesz dögivel. (Ezt jó tudni.)
    - ID.3 startra nem találtam árat. Golf Start-ból nincs automata (a manuális 9 millió). (?)
    - Természetesen (adófizetői) támogatással bármi olcsó lesz. (Adózni pedig mindenki szeret.)
    - 11kW fali töltő: hova kellene szerelni a) a panel előtti parkolóban, b) a villanyóra nélküli garázssoron, c) a szomszéd néni pajtájában tárolt autó esetén?

    - olcsó áram előállítására megújulóból mindig is nagyobb esély lesz, mint még soktíz/sokszáz évre elég fosszilis üzemanyag-lelőhelyeket találni.
    - id3 start picivel volt olcsóbb, mint az id4, előbbiből jön az újabb model, továbbá hasonló konfigok árait érdemes összehasonlítani - ergo manuális nem játszik, de akkor legyen egy hasonló méretű/teljesítményű automata alsóközepes jármű hasonló szolgáltatásokkal.
    - az eauto támogatás sohasem adófizetői volt, tehát ez a kommentrészed nem releváns.
    - nyilvános töltők is léteznek, ha mondjuk 6 liter/18kw átlagokkal számolok, akkor 200ft/kw töltési díjnél egalizálódik a költség, ez esetben a nyolcszázeres töltőtelepítés költsége 4000kw áramra elég, töltési veszteséggel. Hála az égnek ennél kedvezőbb díjszabású töltők is elérhetőek több helyen, pl a tea is terjed elég jól.

  • <Adamsky>
    nagyúr

    Teszek még egy bátortalan kísérletet, hogy visszahozzam a topic-ot az eredeti témához :)ehhez a videóhoz csak egy szót fűznék: arányok

  • atee_13
    őstag

    A kettő nem mond ellent egymásnak. Ha meghatározzák, hogy melyik évtől nem lehet belsőégésű motoros új autót forgalomba helyezni, akkor teljesen lényegtelen, hogy melyik cég mekkora profittal rendelkezik, ha nem lesz mit értékesíteni, mert nem helyezhető forgalomba.

    Ez egyelőre még csak az EU, de Kínában is elképesztő mértékben törtek előre az elektromos autók, így már csak idő kérdése, és az USA-ban sem lesz mindig az az adminisztráció ami most van. Egyedül az változtathatja ezt meg, ha itt is lesz egy kiskapu, hogy a szabályozás csak azokra a gyártókra érvényes, akik X értéknél nagyobb mennyiséget értékesítenek, alatta lehet. Akkor persze, a Ferrari, Pagani, Bugatti, McLaren, meg még néhány gyártó ez alól mentesül. De ezen őszintén csodálkoznék ha megvalósulna, mert szerintem néhány éven belül már nem is lesz nagyon kinek eladni ezeket a (egyébként csodálatos) termékeket.

    Egyébiránt a Ferrari '25-ös adatok szerint az EU-ban (tehát UK és Svájc nélkül) ~4.600db-ot értékesített, az USA-ban ~3.400db-ot, Ázsiában (Kína nélkül) ~2.400db-ot, Kínában pedig ~900db-ot. Tehát mindenképp szignifikáns piac számukra az európai és ahogy fentebb írtam, szvsz a többi kontinensen is változni fog az irány záros határidőn belül.

    "Egyedül az változtathatja ezt meg, ha itt is lesz egy kiskapu, hogy a szabályozás csak azokra a gyártókra érvényes, akik X értéknél nagyobb mennyiséget értékesítenek, alatta lehet. Akkor persze, a Ferrari, Pagani, Bugatti, McLaren, meg még néhány gyártó ez alól mentesül. De ezen őszintén csodálkoznék ha megvalósulna, mert szerintem néhány éven belül már nem is lesz nagyon kinek eladni ezeket a (egyébként csodálatos) termékeket."

    Én meg pont azt látom, hogy ez miért ne így történne. Ezen autók nem a forgalomban járnak naponta, megtett km-eik száma kerekítési hiba a tömeggyártott termékekhez képest. Vevőkörük pedig nagy valószínűséggel az a réteg akik döntenek és vagy hatással vannak a döntéshozókra.

    Azoknak adná el akiknek eddig is. Ez nem a tömegtermék, hogy bemész a szalonba és raktárról előkapnak valamit. Itt a cég maga is megválogatja kinek ad vagy nem ad el bizonyos típusokból valamint ezek már gyártás előtt elkelnek még az "olcsóbb" modellek is.

    2 réteg veszi ezeket a befektetők és a vezetés szerelmesei (na jó meg az újgazdag semmihez sem értők akik csak nagyzolásból veszik). Nem látom ezek az igények mitől múlnának el.

  • Mr K
    őstag

    LFP akku: ott vam pl a byd atto 3 evo, lfp, előtemperálható, gyorsan tölthető.
    Az első benzinárstop megmutatta, hogy mi történik akkor, ha a kereslet kínálat felborul. Most is ment a rinya, főleg a gázolajjal kapcsolatban. Nem gondolom, hogy idővel a nyersolaj olcsóbb lesz, sőt… ezzel együtt kenőanyagok, műanyagok ára is az egekbe szökkenhet hamar.
    Másik dolog a drágább váltással kapcsolatban: egy id3 start prime égy egy hasonló teljesítményű automata golf ára közt már nincs drámai megfizethetetlen különbség. Remélem ismét lesz a jövőben eauto támogatás EU pénzekből, mert akkor még egy érv borul.
    Donki Hóte: ne menjünk ennyire el… amperbővítés + 11kw fali töltő 800ezer körül megvan, nagyvonalú 17kw átlagfogyasztással sem kell soktízmilliós beruházás az id3/golf árkülönbségének megtérüléséhez, még úgy sem, ha a golf várhatóan többe kerülő szervizeit nem is veszem figyelembe.

    - Tehát ellátási zavar és magas ár csak a benzin/gázolaj esetén fordulhat elő, olcsó villanyáram mindig lesz dögivel. (Ezt jó tudni.)
    - ID.3 startra nem találtam árat. Golf Start-ból nincs automata (a manuális 9 millió). (?)
    - Természetesen (adófizetői) támogatással bármi olcsó lesz. (Adózni pedig mindenki szeret.)
    - 11kW fali töltő: hova kellene szerelni a) a panel előtti parkolóban, b) a villanyóra nélküli garázssoron, c) a szomszéd néni pajtájában tárolt autó esetén?

  • cucka
    addikt

    Az előbb egy hirtelen keresésre kidobta a gugli, hogy egy 15KWh-s otthoni akkupakk annál a cégnél nagyjából 2 misi volt. A korábbi példában emlegetett 30KWh-s napi autózáshoz + a családhoz akkor vegyünk hármat. És akkor legyen olyan napelemes rendszer a tetőn, ami 45 KWh-s akkupakkot képes telenyomni napközben.

    Ha meg tudok spórolni 4000 forintot 100 kilométerenként az üzemanyagon, akkor ez röpke 2.2 millió kilométer alatt meg is térül...

    Napelemnél az a szomorú helyzet, hogy akkor éri meg telepíteni, ha van rá állami támogatás. Otthoni akkupakknál meg még inkább ez a helyzet.
    Ha az a cél, hogy olcsóbban töltsd a villanyautódat, akkor egyszerűen nem fog kijönni a matek, túl magas a bekerülési költsége ezeknek a rendszereknek.

    Jobban megéri simán hálózatról 70 forint /kwh-ért tölteni. Egy egyszerű wallboxot nem árt felszerelni.

  • .Szaki.
    addikt

    "Mivel egyértelmű, hogy az elektrifikáció az autózás jövője, így ha életben akarnak maradni a nagy múltú márkák, kénytelenek lesznek elkészíteni a saját elektromos modelljeiket."

    Remélem az megvan, hogy az ágaskodó lovas cég nem tömeggyártó. Autóra vetítve legnagyobb profittal rendelkeznek.

    A kettő nem mond ellent egymásnak. Ha meghatározzák, hogy melyik évtől nem lehet belsőégésű motoros új autót forgalomba helyezni, akkor teljesen lényegtelen, hogy melyik cég mekkora profittal rendelkezik, ha nem lesz mit értékesíteni, mert nem helyezhető forgalomba.

    Ez egyelőre még csak az EU, de Kínában is elképesztő mértékben törtek előre az elektromos autók, így már csak idő kérdése, és az USA-ban sem lesz mindig az az adminisztráció ami most van. Egyedül az változtathatja ezt meg, ha itt is lesz egy kiskapu, hogy a szabályozás csak azokra a gyártókra érvényes, akik X értéknél nagyobb mennyiséget értékesítenek, alatta lehet. Akkor persze, a Ferrari, Pagani, Bugatti, McLaren, meg még néhány gyártó ez alól mentesül. De ezen őszintén csodálkoznék ha megvalósulna, mert szerintem néhány éven belül már nem is lesz nagyon kinek eladni ezeket a (egyébként csodálatos) termékeket.

    Egyébiránt a Ferrari '25-ös adatok szerint az EU-ban (tehát UK és Svájc nélkül) ~4.600db-ot értékesített, az USA-ban ~3.400db-ot, Ázsiában (Kína nélkül) ~2.400db-ot, Kínában pedig ~900db-ot. Tehát mindenképp szignifikáns piac számukra az európai és ahogy fentebb írtam, szvsz a többi kontinensen is változni fog az irány záros határidőn belül.

  • dj79
    senior tag

    "Remélem ismét lesz a jövőben eauto támogatás EU pénzekből": jól látszik, hogy abban a pillanatban, amikor leálltak az állami támogatások, az egész eautó történet felborult a fenébe.

    Igen, sőt, azóta minden cég zokogva felajánlotta az állami támogatás visszafizetését itt is, a tetőn levő napelemeiket pedig fejjel lefele fordították...
    A céges eautó pályázat gyakorlatilag nem volt más, mint EU pénz átalakítása ÁFA bevétellé. Ellenben egy magánszemélyeknek szóló sokkal nagyobb keretösszegű, hosszabban tartó pályázat kifejezetten szükséges lenne, kiderülne hamar, kinek mennyit ér a szemellenző levétele.
    Ha minden egyes eauto után khmmm .... legalább városi használatból kikerül egy évezred eleji vagy régebbi, az életciklusa végén járó, gyengébb hatásfokú katalizátorral, neadjisten az olajfogyasztás miatt keverékként működő jármű.

  • Cassi
    őstag

    "Remélem ismét lesz a jövőben eauto támogatás EU pénzekből": jól látszik, hogy abban a pillanatban, amikor leálltak az állami támogatások, az egész eautó történet felborult a fenébe.

    Trump iráni elkúrása felér egy nagyobb támogatási csomaggal, mert mindenki kétségbeesetten menekül előre. Plusz a kínai gőzhenger tol hátulról.

  • Noukoum
    veterán

    "Remélem ismét lesz a jövőben eauto támogatás EU pénzekből": jól látszik, hogy abban a pillanatban, amikor leálltak az állami támogatások, az egész eautó történet felborult a fenébe.

    Fel hát, negatívba fordultak az eladások. Az emberek tapossák egymást a dízelért és a hidrogénért.

  • bambano
    titán

    LFP akku: ott vam pl a byd atto 3 evo, lfp, előtemperálható, gyorsan tölthető.
    Az első benzinárstop megmutatta, hogy mi történik akkor, ha a kereslet kínálat felborul. Most is ment a rinya, főleg a gázolajjal kapcsolatban. Nem gondolom, hogy idővel a nyersolaj olcsóbb lesz, sőt… ezzel együtt kenőanyagok, műanyagok ára is az egekbe szökkenhet hamar.
    Másik dolog a drágább váltással kapcsolatban: egy id3 start prime égy egy hasonló teljesítményű automata golf ára közt már nincs drámai megfizethetetlen különbség. Remélem ismét lesz a jövőben eauto támogatás EU pénzekből, mert akkor még egy érv borul.
    Donki Hóte: ne menjünk ennyire el… amperbővítés + 11kw fali töltő 800ezer körül megvan, nagyvonalú 17kw átlagfogyasztással sem kell soktízmilliós beruházás az id3/golf árkülönbségének megtérüléséhez, még úgy sem, ha a golf várhatóan többe kerülő szervizeit nem is veszem figyelembe.

    "Remélem ismét lesz a jövőben eauto támogatás EU pénzekből": jól látszik, hogy abban a pillanatban, amikor leálltak az állami támogatások, az egész eautó történet felborult a fenébe.

  • dj79
    senior tag

    Észérvek: van igazság abban, amit írsz, de azért nem a teljes. (Pl. az LFP aksi tényleg kevésbé hajlamos a kigyulladásra, cserében kW-ra vetítve nehezebb és rosszabbul tűri a hideget. Vagy nem igazán sportszerű a külső körülményeket (benzinárstop miatti ellátási gondok) a technológia (benzinkutak) nyakába varrni.)

    "mindig azok hangoskodtak a legjobban, akik anyagi helyzetük lévén nem tudtak élni a birtoklás/kipróbálás lehetőségével az első körben"
    Én nem hiszem, hogy a kevésbé tehetőseket az zavarná, hogy nem nekik lesz először elektromos autójuk. (Jelenleg a váltás az átlag számára drágább és kényelmetlenebb autózást jelent. Persze, hogy félnek attól az eshetőségtől, hogy rákényszerülnek. Ha a villanyautózás olcsóbb és kényelmesebb lenne, akkor nem hinném, hogy bárki "hangoskodna"...)

    LFP akku: ott vam pl a byd atto 3 evo, lfp, előtemperálható, gyorsan tölthető.
    Az első benzinárstop megmutatta, hogy mi történik akkor, ha a kereslet kínálat felborul. Most is ment a rinya, főleg a gázolajjal kapcsolatban. Nem gondolom, hogy idővel a nyersolaj olcsóbb lesz, sőt… ezzel együtt kenőanyagok, műanyagok ára is az egekbe szökkenhet hamar.
    Másik dolog a drágább váltással kapcsolatban: egy id3 start prime égy egy hasonló teljesítményű automata golf ára közt már nincs drámai megfizethetetlen különbség. Remélem ismét lesz a jövőben eauto támogatás EU pénzekből, mert akkor még egy érv borul.
    Donki Hóte: ne menjünk ennyire el… amperbővítés + 11kw fali töltő 800ezer körül megvan, nagyvonalú 17kw átlagfogyasztással sem kell soktízmilliós beruházás az id3/golf árkülönbségének megtérüléséhez, még úgy sem, ha a golf várhatóan többe kerülő szervizeit nem is veszem figyelembe.

  • bambano
    titán

    Szerintem itt a matek minimum fura.
    minek ennyi akkupakk, ha az autóval együtt rögtön veszel egyet nagy kapacitású tárolót v2l képességgel?
    Továbbá milyen háztartásba kellhet 45kw rendszer? 22kw is már bőven sok az átlagnak.

    A kiinduló hsz-ek elolvasása sok mindenre fényt derít.

  • dj79
    senior tag

    Az előbb egy hirtelen keresésre kidobta a gugli, hogy egy 15KWh-s otthoni akkupakk annál a cégnél nagyjából 2 misi volt. A korábbi példában emlegetett 30KWh-s napi autózáshoz + a családhoz akkor vegyünk hármat. És akkor legyen olyan napelemes rendszer a tetőn, ami 45 KWh-s akkupakkot képes telenyomni napközben.

    Ha meg tudok spórolni 4000 forintot 100 kilométerenként az üzemanyagon, akkor ez röpke 2.2 millió kilométer alatt meg is térül...

    Szerintem itt a matek minimum fura.
    minek ennyi akkupakk, ha az autóval együtt rögtön veszel egyet nagy kapacitású tárolót v2l képességgel?
    Továbbá milyen háztartásba kellhet 45kw rendszer? 22kw is már bőven sok az átlagnak.

  • bambano
    titán

    Az új technológiák ellen mindig azok hangoskodtak a legjobban, akik anyagi helyzetük lévén nem tudtak élni a birtoklás/kipróbálás lehetőségével az első körben :R

    A villanyautózás esetében ez kimondottan igaz, de nem elsősorban magának a villanyautónak az ára a döntő (hiszen a belsőégésű motorral szerelt autók ára is masszívan emelkedik) hanem azért, mert a villanyautó akkor éri meg igazán, ha egy rendszerbe integráltan működik.

    Alapvetés, hogy a villanyautózás akkor igazán gazdaságos, ha van otthoni töltési lehetőség. A legjobb az, ha napelemmel van borítva a családi ház teteje, onnan megy a a garázsban álló autó töltése. A napelem meg akkor a legjobb, ha van otthoni energiatárolási lehetőség, a nagy inverter mellett van nagy akku is :K

    (Ha meg már van napelem, meg nagy akku, akkor már jó ha a fűtés és melegvíz előállítás is hőszivattyús :R )

    Szóval, ha a családi ház->garázs->napelem->otthoni energiatárolás->villanyautó töltő rendszer nem adott, akkor már kérdés, hogy megéri-e (anyagilag és komfortban) az a hatótávbeli és töltési időszükségleti nyűg, ami a villanyautók használatának ma még a velejárója.

    Az előbb egy hirtelen keresésre kidobta a gugli, hogy egy 15KWh-s otthoni akkupakk annál a cégnél nagyjából 2 misi volt. A korábbi példában emlegetett 30KWh-s napi autózáshoz + a családhoz akkor vegyünk hármat. És akkor legyen olyan napelemes rendszer a tetőn, ami 45 KWh-s akkupakkot képes telenyomni napközben.

    Ha meg tudok spórolni 4000 forintot 100 kilométerenként az üzemanyagon, akkor ez röpke 2.2 millió kilométer alatt meg is térül...

  • Donki Hóte
    veterán

    Témához: mindegy, hogy néz ki a luce, venni fogják, mert van rajta paci.
    Megvették sokan az urust, a cayenne-t, a panamerát, hiába nem igazi lambo/porsche/átmatricázott touareg.

    Elektromos autók ellen mélyen gyökerező téves ideológia ellen észérvek úgysem hatnak, pár dolgot említenék csak a teljesség igénye nélkül:
    - bankkártyás fizetés lehetőségét már biztosítani kell az új oszlopokon.
    - céges autókhoz töltőkártyát is lehet igényelni, pl molnál is van, kedvezőbb díjakon.
    - lfp akku jellemzően nem gyullad ki.
    - a pár perc alatt megtankolom a belsőégésűt sztori most még működik, de az első hatósági áras időszaknál azért én emlékszem sorokra, bezárt kutakra.
    - mivel Magyarországon az újautó eladások négyötöde céges, bizonyos kategória felett az elektromos már nyer, a cégautóadó miatt a lízingdíjak már elég közel vannak egymáshoz
    - egy új, modern benzines/dízel autó fenntartási költségei 8-10 évre levetítve nem lesznek kevesebbek, sőt, a hibrid rendszerek magukkal hozták a nagyfesz akkukat oda is, tehát ugyanolyan képzettség kell a szerelőknek, mint az ev-k esetében, ehhez jön még a belsőégésű rendszerek karbantartási többlete.
    - az EURO7 olyan feltételeket szab a gyártókra, hogy az árak egyre közelítenek egymáshoz, persze ehhez az akkutechnológia fejlődésével párhuzamos kedvezőbb előállítási költség is kell.

    Az új technológiák ellen mindig azok hangoskodtak a legjobban, akik anyagi helyzetük lévén nem tudtak élni a birtoklás/kipróbálás lehetőségével az első körben :R

    Az új technológiák ellen mindig azok hangoskodtak a legjobban, akik anyagi helyzetük lévén nem tudtak élni a birtoklás/kipróbálás lehetőségével az első körben :R

    A villanyautózás esetében ez kimondottan igaz, de nem elsősorban magának a villanyautónak az ára a döntő (hiszen a belsőégésű motorral szerelt autók ára is masszívan emelkedik) hanem azért, mert a villanyautó akkor éri meg igazán, ha egy rendszerbe integráltan működik.

    Alapvetés, hogy a villanyautózás akkor igazán gazdaságos, ha van otthoni töltési lehetőség. A legjobb az, ha napelemmel van borítva a családi ház teteje, onnan megy a a garázsban álló autó töltése. A napelem meg akkor a legjobb, ha van otthoni energiatárolási lehetőség, a nagy inverter mellett van nagy akku is :K

    (Ha meg már van napelem, meg nagy akku, akkor már jó ha a fűtés és melegvíz előállítás is hőszivattyús :R )

    Szóval, ha a családi ház->garázs->napelem->otthoni energiatárolás->villanyautó töltő rendszer nem adott, akkor már kérdés, hogy megéri-e (anyagilag és komfortban) az a hatótávbeli és töltési időszükségleti nyűg, ami a villanyautók használatának ma még a velejárója.

  • Alaaf Pi
    őstag

    A legjobb az lenne, ha lenne lehetőséged letenni az autót a nagyváros határában, cserébe minden tömegközlekedésre kapnál kedvezményeket, ezzel is ösztönözve azt, hogy minél kevesebb forgalom legyen az utakon és ne fulladj meg a városi levegőben.
    De ha mégis muszáj autóval menni, akkor rendszeresíteni kellene olyan városi villanyaautókat, amik semmi másra nem jók a városi közlekedésen kívül, lehetne menni vele mondjuk egy töltéssel 100 km-t, és árban megkapod mondjuk 3 millió forintért. Vagy bérelheted 1 napra pár ezerért.

    Én pl. külvárosban lakom, szerencsére több száz km-re a fővárostól, tele vagyunk zöld területekkel és remek itt a levegő. Viszont akárhány alkalommal eddig ha fel kellett mennem Pestre, 1 óra után már szédültem az ottani levegőtől, orrfújás után is fekete korom jött az orromból. Az ott élők meg ezt lélegzik 0-24-ben...

    A közösségi közlekedés ingyenessége is leginkább politikai kérdés. Meg lehet csinálni, ha akarja a közösség. És akkor az autó lehet drága, megadóztatott hóbort. Persze a gazdasági-társadalmi részével foglalkozni kell.

  • atee_13
    őstag

    Mivel egyértelmű, hogy az elektrifikáció az autózás jövője, így ha életben akarnak maradni a nagy múltú márkák, kénytelenek lesznek elkészíteni a saját elektromos modelljeiket.

    Itt már csak az a kérdés, hogy miben tudnak különbek lenni a kínai riválisoknál.
    Teljesítményben már semmi izgalom nincsen, hiszen a kínaiak egy egyszerű városi crossoverbe is beletesznek már 400+ lóerőt, függetlenül attól, hogy ez mennyire jó, vagy mennyire életképes azzal a futóművel, ..stb. A belsőt és külsőt is meg tudják már csinálni olyanra, ami a szemnek és a tapintásnak kedves, tehát a marketingben és a külsőségekben már ott vannak. Az, hogy mennyire jók minőség és tartósság terén, az már nyilván egy teljesen másik kérdés, de ezek arra már bőven elegendők, hogy teljesen szétcsesszék a piacot, aminek következtében a komoly brandek (Globális-Nyugat termékei) könnyedén mennek a levesbe.

    Tehát lépni kell, és erre mindegyik gyártó más utat próbál követni. Én úgy gondolom, hogy a Ferrari formája élőben át fog jönni az embereknek, belülről szerintem még akár van egy kis visszarévedés az F40-es és F50-es időszakokba, némi modernizálással, de kétségtelen, hogy kívülről nem túl fotogén. Szvsz. mindent feláldoztak az aerodinamika oltárán, viszont az biztos, hogy technikailag az autó innovatív lesz és remek lesz vezetni. Egy Ferrari pedig azért mégiscsak a vezetési élményről szól. Az mindenesetre meglepett, hogy az első elektromos modelljük egy négy személyes autó lett. Mindenesetre én szurkolok nekik, akárcsak a többi nagy múltú márkának, akik most nagyon nagy veszélyben vannak.

    "Mivel egyértelmű, hogy az elektrifikáció az autózás jövője, így ha életben akarnak maradni a nagy múltú márkák, kénytelenek lesznek elkészíteni a saját elektromos modelljeiket."

    Remélem az megvan, hogy az ágaskodó lovas cég nem tömeggyártó. Autóra vetítve legnagyobb profittal rendelkeznek.

  • Alaaf Pi
    őstag

    "A #157-ben egy képen egy virtual tuner által rajzolt ... "
    A konkrét rajzzal az a gond, hogy egyfelől teljesen más autó, mint a kiindulás (szóval nem csak átrajzolta, hanem rajzolt egy újat), másfelől épp a hajtáslánc miatt (az akkumulátorok még mindig rohadt sok helyet foglalnak) nagyon nem könnyű kecses villanyautót csinálni (a rajzlap mindent elbír).

    #207 TESCO-Zsömle
    " ... ugye ugyanaz rajzolta, akik 61 éven át minden utcai Ferrari-t ... "
    Hát, akkor lehet újra őt kellett volna ugye megbízni (és nem egy bölcsész szakost).

    Ha jól emlékszem a horvátoknak sikerült.
    Másrészt ha nem úgy kezded, hogy midnen akkut is a kocsi hasába, hanem mehet a tüzfal elé és az utastér mögé is a kardánalagút helyére is, akkor hirtelen lehet lapos autót építeni.

  • Alaaf Pi
    őstag

    A vasúnak jelenleg egyszerűen kapacitásbeli problémái vannak, azaz nem nagyon lehetne a meglévő vonalakra nagyobb forgalmat terelni. A fejleszteni pedig a jelenlegi gazdasági környezetben nem éri meg (mert drágább, mint a közút).

    Nem csak nem éri meg, hanem menne az ellenkezés az új vonalak ellen mindenhol. De ha van is kapacitás, akkor sem lehet olyan rugalmasan mozgatni rajta az árut, mint közúton. És a sebesség is problémás lehet.

  • Mr K
    őstag

    Ez szép és jó, csak a vasútnak van egy nagy baja a közúti szállítással szhemben: lassú. Csak akkor éri meg, ha rendszeresen két fix pont között kell rengeteg árut mozgatni, különben a kedves vevö veri az asztalt, hogy miért nincs még ott. És minél aprózottabb a cucc, annál problémásabb ez. Aztán a zavarérzékenysége is nagyobb, mert kamion jobban tud kerülni, kevesebb árut érint eg-egy kiesés.

    A vasúnak jelenleg egyszerűen kapacitásbeli problémái vannak, azaz nem nagyon lehetne a meglévő vonalakra nagyobb forgalmat terelni. A fejleszteni pedig a jelenlegi gazdasági környezetben nem éri meg (mert drágább, mint a közút).

  • Mr K
    őstag

    Témához: mindegy, hogy néz ki a luce, venni fogják, mert van rajta paci.
    Megvették sokan az urust, a cayenne-t, a panamerát, hiába nem igazi lambo/porsche/átmatricázott touareg.

    Elektromos autók ellen mélyen gyökerező téves ideológia ellen észérvek úgysem hatnak, pár dolgot említenék csak a teljesség igénye nélkül:
    - bankkártyás fizetés lehetőségét már biztosítani kell az új oszlopokon.
    - céges autókhoz töltőkártyát is lehet igényelni, pl molnál is van, kedvezőbb díjakon.
    - lfp akku jellemzően nem gyullad ki.
    - a pár perc alatt megtankolom a belsőégésűt sztori most még működik, de az első hatósági áras időszaknál azért én emlékszem sorokra, bezárt kutakra.
    - mivel Magyarországon az újautó eladások négyötöde céges, bizonyos kategória felett az elektromos már nyer, a cégautóadó miatt a lízingdíjak már elég közel vannak egymáshoz
    - egy új, modern benzines/dízel autó fenntartási költségei 8-10 évre levetítve nem lesznek kevesebbek, sőt, a hibrid rendszerek magukkal hozták a nagyfesz akkukat oda is, tehát ugyanolyan képzettség kell a szerelőknek, mint az ev-k esetében, ehhez jön még a belsőégésű rendszerek karbantartási többlete.
    - az EURO7 olyan feltételeket szab a gyártókra, hogy az árak egyre közelítenek egymáshoz, persze ehhez az akkutechnológia fejlődésével párhuzamos kedvezőbb előállítási költség is kell.

    Az új technológiák ellen mindig azok hangoskodtak a legjobban, akik anyagi helyzetük lévén nem tudtak élni a birtoklás/kipróbálás lehetőségével az első körben :R

    Észérvek: van igazság abban, amit írsz, de azért nem a teljes. (Pl. az LFP aksi tényleg kevésbé hajlamos a kigyulladásra, cserében kW-ra vetítve nehezebb és rosszabbul tűri a hideget. Vagy nem igazán sportszerű a külső körülményeket (benzinárstop miatti ellátási gondok) a technológia (benzinkutak) nyakába varrni.)

    "mindig azok hangoskodtak a legjobban, akik anyagi helyzetük lévén nem tudtak élni a birtoklás/kipróbálás lehetőségével az első körben"
    Én nem hiszem, hogy a kevésbé tehetőseket az zavarná, hogy nem nekik lesz először elektromos autójuk. (Jelenleg a váltás az átlag számára drágább és kényelmetlenebb autózást jelent. Persze, hogy félnek attól az eshetőségtől, hogy rákényszerülnek. Ha a villanyautózás olcsóbb és kényelmesebb lenne, akkor nem hinném, hogy bárki "hangoskodna"...)

  • Alaaf Pi
    őstag

    "ahogy a kamionok szállítják az árukat és 20 kilométerenként töltőre kell dugni őket"

    Ezt nem is kell elképzelni, mert a megoldás abban rejlik, hogy nem kéne 1000+kilómétereket dízel kamionokkal megtenni, terhelve ezzel a környezetet, terhelve ezzel az autópályákat, stb, hanem ezeket az árukat gond nélkül át lehetne tenni a vasútra. Nem traktorostul, hanem csak az árut. Az állomásokról pedig már a pontos úticélra el tudják vinni a kisteherautók is, ezek pedig már gond nélkül lehetnek elektromos meghajtásúak, nem lesz szükség akkora hatótávra. Ugyanez igaz a futárszolgálatok flottáira is, legyen az csomagküldő, vagy ételfutár szolgáltató.

    "ahogy beállok a lakásom előtti parkolóba a villanyautómmal és lelógatok a 10. emeletről egy drótot a töltőnek..."

    Azért én láttam északon, hogy meglehet oldani a megfelelő töltőhálózat kialakítását. Stockholmban elképesztő mennyiségű töltő van a járdán, mellette parkolnak az autók és mindegyik kábelen van. Koppenhágában töltőszigeteket láttam, körülötte elektromos autók. Az egyik mellett közvetlen volt egy benzinkút, összesen kettő oszloppal, mely üresen állt. Koppenhágában pedig a legdurvább az volt, hogy mennyire jó volt a levegő. Utána itthon majdnem megfulladtam. Ha globálisan nem is számottevően zöldebb, de lokálisan igenis sokat számít. Ha elérnénk azt, hogy a Nagykörúton ki lehessen nyitni az ablakokat, akkor már megérte.

    Egyébként az újépítésű lakások teremgarázsaiban már lehet kérni töltőkiállást, családi házak esetén pedig a napelemnél jobb alternatíva nincs.

    Ez szép és jó, csak a vasútnak van egy nagy baja a közúti szállítással szhemben: lassú. Csak akkor éri meg, ha rendszeresen két fix pont között kell rengeteg árut mozgatni, különben a kedves vevö veri az asztalt, hogy miért nincs még ott. És minél aprózottabb a cucc, annál problémásabb ez. Aztán a zavarérzékenysége is nagyobb, mert kamion jobban tud kerülni, kevesebb árut érint eg-egy kiesés.

  • Alaaf Pi
    őstag

    Pár éve nem követem a dolgokat, de nem véletlenül nekik is pont azért kell a vakvágány, mert kvóta van és ha nincs elektromos akkor V12 meg V8 se nagyon lesz? Valamelyik nagy német márkánál mondták anno kerek-perec, hogy nem azért kellenek a hibridek meg villanyok, mert az nekik annyira jó, hanem, mert máshogy nem lesznek ám nyálcsorgatós kocsik se.

    Egyrészt van éves darabszám alsó limit, ahol a kibocsátás számít, másrészt a büntit röhögve fizetnék ki a kuncsaftok.

  • Alaaf Pi
    őstag

    Szerintem ez egy a valóságban megvalósított iOS.
    Minden, csak nem eredeti.

    Apple car néven elmenne.

    A kiszivárgott koncepciók az Apple autóra köröket vertek erre, pedig az is minimalista volt.

  • <Adamsky>
    nagyúr

    Ez a "megvették sokan" azért elég általános, a Porsche is hanyatlik. Most jöttek ki az áprilisi számok (csak Európa):
    2025. április: 8236
    2026. április: 6914 (-16%)

    Ezen belül a teljesen elektromos arány kb. egyharmad, a hibridekkel együtt 57% körül van. Hasonló igény lehet rá a Ferrari esetében is, kérdés, hogy ez a Luce mennyit tud ebből elérni.

    " ... a Porsche is hanyatlik." – ezt rosszul látod. A Porsche nem azért hanyatlik, mert ne vinnék a SUV-jait (sőt, ellenkezőleg, anno ezek mentették meg ... nézz utána!).
    A Porsche azért kezd beleállni a földbe, amiért az egész európai autógyártás és nehézipar.

    #214 bambano
    " ... pl. légbeömlő, splitter, powerdome, stb. amelyek nélkül az autó nem versenyautó."
    Hát, igen. Valami ilyesmiről beszél ez a srác is.

  • dj79
    senior tag

    Ez a "megvették sokan" azért elég általános, a Porsche is hanyatlik. Most jöttek ki az áprilisi számok (csak Európa):
    2025. április: 8236
    2026. április: 6914 (-16%)

    Ezen belül a teljesen elektromos arány kb. egyharmad, a hibridekkel együtt 57% körül van. Hasonló igény lehet rá a Ferrari esetében is, kérdés, hogy ez a Luce mennyit tud ebből elérni.

    A porsche az olcsó modellek kivezetése miatt hanyatlik főként, erről beszélt pl sturczanti is a pár nappal ezelőtti videójában :R

  • Cassi
    őstag

    Témához: mindegy, hogy néz ki a luce, venni fogják, mert van rajta paci.
    Megvették sokan az urust, a cayenne-t, a panamerát, hiába nem igazi lambo/porsche/átmatricázott touareg.

    Elektromos autók ellen mélyen gyökerező téves ideológia ellen észérvek úgysem hatnak, pár dolgot említenék csak a teljesség igénye nélkül:
    - bankkártyás fizetés lehetőségét már biztosítani kell az új oszlopokon.
    - céges autókhoz töltőkártyát is lehet igényelni, pl molnál is van, kedvezőbb díjakon.
    - lfp akku jellemzően nem gyullad ki.
    - a pár perc alatt megtankolom a belsőégésűt sztori most még működik, de az első hatósági áras időszaknál azért én emlékszem sorokra, bezárt kutakra.
    - mivel Magyarországon az újautó eladások négyötöde céges, bizonyos kategória felett az elektromos már nyer, a cégautóadó miatt a lízingdíjak már elég közel vannak egymáshoz
    - egy új, modern benzines/dízel autó fenntartási költségei 8-10 évre levetítve nem lesznek kevesebbek, sőt, a hibrid rendszerek magukkal hozták a nagyfesz akkukat oda is, tehát ugyanolyan képzettség kell a szerelőknek, mint az ev-k esetében, ehhez jön még a belsőégésű rendszerek karbantartási többlete.
    - az EURO7 olyan feltételeket szab a gyártókra, hogy az árak egyre közelítenek egymáshoz, persze ehhez az akkutechnológia fejlődésével párhuzamos kedvezőbb előállítási költség is kell.

    Az új technológiák ellen mindig azok hangoskodtak a legjobban, akik anyagi helyzetük lévén nem tudtak élni a birtoklás/kipróbálás lehetőségével az első körben :R

    Ez a "megvették sokan" azért elég általános, a Porsche is hanyatlik. Most jöttek ki az áprilisi számok (csak Európa):
    2025. április: 8236
    2026. április: 6914 (-16%)

    Ezen belül a teljesen elektromos arány kb. egyharmad, a hibridekkel együtt 57% körül van. Hasonló igény lehet rá a Ferrari esetében is, kérdés, hogy ez a Luce mennyit tud ebből elérni.

  • bambano
    titán

    "A #157-ben egy képen egy virtual tuner által rajzolt ... "
    A konkrét rajzzal az a gond, hogy egyfelől teljesen más autó, mint a kiindulás (szóval nem csak átrajzolta, hanem rajzolt egy újat), másfelől épp a hajtáslánc miatt (az akkumulátorok még mindig rohadt sok helyet foglalnak) nagyon nem könnyű kecses villanyautót csinálni (a rajzlap mindent elbír).

    #207 TESCO-Zsömle
    " ... ugye ugyanaz rajzolta, akik 61 éven át minden utcai Ferrari-t ... "
    Hát, akkor lehet újra őt kellett volna ugye megbízni (és nem egy bölcsész szakost).

    Nem csak az a baj, hogy kisebb vagy nagyobb. Ott a vt autó nagyobb, mint az igazi. Az a gond, hogy a technokrata kinézethez hozzá tartoznak bizonyos elemek, pl. légbeömlő, splitter, powerdome, stb. amelyek nélkül az autó nem versenyautó. A simára csiszolt rúd az a vibrátor.

  • bambano
    titán

    totalcar idézte az ex-elnököt: "ez olyan ronda, hogy még a kínaiak se másolnák le" ;]

  • <Adamsky>
    nagyúr

    :DDD

    #210 dj79
    "Megvették sokan az urust, a cayenne-t, a panamerát ... "
    A felsoroltak mindegyike nyomokban Lamborghini-t és Porsche-t tartalmaz. Ha rájuk nézel jó eséllyel tudod, hogy mit (melyik márka autója) látsz. Ez erre az autóra nem igaz.
    Mindenki jobban járt volna, ha ez az autó almás logóval jön ki.

  • "A #157-ben egy képen egy virtual tuner által rajzolt ... "
    A konkrét rajzzal az a gond, hogy egyfelől teljesen más autó, mint a kiindulás (szóval nem csak átrajzolta, hanem rajzolt egy újat), másfelől épp a hajtáslánc miatt (az akkumulátorok még mindig rohadt sok helyet foglalnak) nagyon nem könnyű kecses villanyautót csinálni (a rajzlap mindent elbír).

    #207 TESCO-Zsömle
    " ... ugye ugyanaz rajzolta, akik 61 éven át minden utcai Ferrari-t ... "
    Hát, akkor lehet újra őt kellett volna ugye megbízni (és nem egy bölcsész szakost).

    Hát, akkor lehet újra őt kellett volna ugye megbízni (és nem egy bölcsész szakost).

    Szakítottak a Pininfarinával, a LaFerrari volt az utolsó, amit ők csináltak. :(((

  • dj79
    senior tag

    Témához: mindegy, hogy néz ki a luce, venni fogják, mert van rajta paci.
    Megvették sokan az urust, a cayenne-t, a panamerát, hiába nem igazi lambo/porsche/átmatricázott touareg.

    Elektromos autók ellen mélyen gyökerező téves ideológia ellen észérvek úgysem hatnak, pár dolgot említenék csak a teljesség igénye nélkül:
    - bankkártyás fizetés lehetőségét már biztosítani kell az új oszlopokon.
    - céges autókhoz töltőkártyát is lehet igényelni, pl molnál is van, kedvezőbb díjakon.
    - lfp akku jellemzően nem gyullad ki.
    - a pár perc alatt megtankolom a belsőégésűt sztori most még működik, de az első hatósági áras időszaknál azért én emlékszem sorokra, bezárt kutakra.
    - mivel Magyarországon az újautó eladások négyötöde céges, bizonyos kategória felett az elektromos már nyer, a cégautóadó miatt a lízingdíjak már elég közel vannak egymáshoz
    - egy új, modern benzines/dízel autó fenntartási költségei 8-10 évre levetítve nem lesznek kevesebbek, sőt, a hibrid rendszerek magukkal hozták a nagyfesz akkukat oda is, tehát ugyanolyan képzettség kell a szerelőknek, mint az ev-k esetében, ehhez jön még a belsőégésű rendszerek karbantartási többlete.
    - az EURO7 olyan feltételeket szab a gyártókra, hogy az árak egyre közelítenek egymáshoz, persze ehhez az akkutechnológia fejlődésével párhuzamos kedvezőbb előállítási költség is kell.

    Az új technológiák ellen mindig azok hangoskodtak a legjobban, akik anyagi helyzetük lévén nem tudtak élni a birtoklás/kipróbálás lehetőségével az első körben :R

  • <Adamsky>
    nagyúr

    A #157-ben egy képen egy virtual tuner által rajzolt/elképzelt autó is van, és, szerintem, az sokkal jobb.
    Na ez a fő gond, amikor a virtual tuner jobbat rajzol, mint a gyár.

    "A #157-ben egy képen egy virtual tuner által rajzolt ... "
    A konkrét rajzzal az a gond, hogy egyfelől teljesen más autó, mint a kiindulás (szóval nem csak átrajzolta, hanem rajzolt egy újat), másfelől épp a hajtáslánc miatt (az akkumulátorok még mindig rohadt sok helyet foglalnak) nagyon nem könnyű kecses villanyautót csinálni (a rajzlap mindent elbír).

    #207 TESCO-Zsömle
    " ... ugye ugyanaz rajzolta, akik 61 éven át minden utcai Ferrari-t ... "
    Hát, akkor lehet újra őt kellett volna ugye megbízni (és nem egy bölcsész szakost).

  • worxland
    addikt

    A "nem jól vannak összerakva" az pontosan mit takar? Mert Teslánál az a tapasztalat, hogy valóban csálén állnak az illesztések, meg nem túl bizalomgerjesztő, de ettől még nem nagyon esnek szét, és megbízhatóság is rendben van. (Nagyon korai példányoknál voltak nyűgök, igen)

    A többire - az okos megfejtéseidet úgy lehet szummázni, hogy te egy 336 lakásos társasházban laksz, ahol nem tudnád tölteni az elektromos autót. Oké, jogos, neked nem is éri meg elektromos autót venni.
    De gondolom nem szoktál a kertészkedős topikba járni észt osztani, hogy minek árulnak ennyi kerti szerszámot, amikor neked nincs is kerted...

    a benzines autómat meg tudják javítani nagyjából bármelyik szervizben, nem kell hozzá speciális villanyász engedély, következésképp olcsóbb is
    Gondolom nem bármelyik szervizbe viszed az autódat, hanem oda, ahol értenek hozzá. Villanyautó dettó. Ahol azt javítják, ott van villanyász engedély. Hogy olcsóbb-e azt nem tudom, villanyautón kevés a kopó alkatrész, vagy a javítani való úgy általában. Ha elromlik az zsebbenyúlós. Benzinautóra elköltöd ugyanazt apránként - kuplung, lendkerék, befecskendező, vezérlés, részecskeszűrő - ezek mind cserések előbb-utóbb.

    a benzines autómra nagyjából minden sarkon árulnak gumit
    Villanyautóra is. Legtöbb gumi már XL teherbírásúként kapható.

    a benzines autóm jobban van összerakva, autóbb autó, mint a villanyosok zöme
    Nem tudom, milyen csoda benzinautód van, ami jobban összerakott a villanyosok zöménél. Minden márka gyárt már villanyautót, most nehezen hihető, hogy a villany Audit direkt szarabbul rakják össze, mint a benzines Audit.

    egy rendesen karbantartott benzines autóból semmi komoly káros anyag nem jön ki
    Egy rendesen karbantartott benzines autóból kijön káros anyag, főleg olyan, ami rákot okoz. Nem sok, de a nullánál több.

    a benzines autómat el lehet oltani, ha kigyullad. a villanyt?
    Ha egy autó kigyullad, akkor porrá fog égni. Ennél tovább kit érdekel?

    "a benzines autómat el lehet oltani, ha kigyullad. a villanyt?
    Ha egy autó kigyullad, akkor porrá fog égni. Ennél tovább kit érdekel?"
    Skoda 120 GLS. Kigyulladt a motortér. Poroltóval eloltották. Pár elégett madzag ki lett cserélve. Még évekig használtuk. Írjál még okos dolgokat. Egyszer talán sikerülni is fog.

  • Javasolnám a két kivont karddal hadonászó csoportnak (villanyászok és benzinvérűek), hogy térjünk vissza a témához! ;)
    Már csak azért sem érdemes itt most annyira a meghajtáson derpegni, mert a konkrét autóval szerintem a többségnek nem az a legnagyobb baja, hogy villany, hanem ahogy kinéz. Sokkal emészthetőbb lett volna nekem is (pedig én se vagyok oda a hangtalan autókért) egy Rimac Nevera-ra vagy épp egy Pininfarina Battista (ami belül ugye egy Nevera) hajazó autó.
    Például meg vagyok győződve róla, hogy ha utóbbit – márkajelzés nélkül – oda tennénk e mellé a cikkben szereplő kék szappantartó mellé, akkor 100-ból 100 ember mondaná a Battista-ra, hogy az a Ferrari. Na, ez a fő gond.

    Abból a szempontból nem lenne meglepő a kavarodás, hogy a Battista-t ugye ugyanaz rajzolta, akik 61 éven át minden utcai Ferrari-t, nyilván érződik a dizájnnyelv.

  • bambano
    titán

    Javasolnám a két kivont karddal hadonászó csoportnak (villanyászok és benzinvérűek), hogy térjünk vissza a témához! ;)
    Már csak azért sem érdemes itt most annyira a meghajtáson derpegni, mert a konkrét autóval szerintem a többségnek nem az a legnagyobb baja, hogy villany, hanem ahogy kinéz. Sokkal emészthetőbb lett volna nekem is (pedig én se vagyok oda a hangtalan autókért) egy Rimac Nevera-ra vagy épp egy Pininfarina Battista (ami belül ugye egy Nevera) hajazó autó.
    Például meg vagyok győződve róla, hogy ha utóbbit – márkajelzés nélkül – oda tennénk e mellé a cikkben szereplő kék szappantartó mellé, akkor 100-ból 100 ember mondaná a Battista-ra, hogy az a Ferrari. Na, ez a fő gond.

    A #157-ben egy képen egy virtual tuner által rajzolt/elképzelt autó is van, és, szerintem, az sokkal jobb.
    Na ez a fő gond, amikor a virtual tuner jobbat rajzol, mint a gyár.

  • bambano
    titán

    Választottál egy olyan opciót, amiben tényleg jóval drágább a villany, de nem ez az általános.
    Az olajcsere nem mindegy hogy 15-30K km-enként kell (benzines), vagy 100K km-enként (villany).
    A Tesla long range meg pár Merci modell már tud valós hatótávban 650-700 km-t, olvass teszteket.
    Villanyautót otthon is tankolhatom, a benzinest nem.
    Tényszerűen nem igaz, hogy drágább lenne a tankolás: még nem rezsivédett árammal is kb. 2.000,- HUF 100 km, ezt hozd ki az Opeledből... :U

    egy rendesen karbantartott benzines autóból semmi komoly káros anyag nem jön ki

    Ezen csak röhögni lehet.

    A te hsz-edre válaszolok, de nem csak neked szól:

    A probléma, hogy olyan állítások hangzottak el, amelyek pontosan értelmezve nem igazak.
    Ha van olyan autó, ami elmegy 650 km-t (olvasok teszteket, amelyeket pár fórumtárs nem olvas), abból nem következik, hogy az ÁTLAG az 500 kilométer. És ezt bármilyen témában el lehet mondani, az átlag az soha nem a legjobb érték, főleg, ha van rosszabb érték is.

    "Az olajcsere nem mindegy hogy 15-30K km-enként kell (benzines), vagy 100K km-enként (villany).": nem ez volt az állítás. Az volt az állítás, hogy NEM KELL OLAJAT CSERÉLNI. Kell. Ha arra az állításra, hogy nem kell olajat cserélni, azt válaszolod, hogy nem 30-onként, hanem 100-anként kell, akkor *elterelted* a témát.

    Ezek alap matek érettségi szintű dolgok.

  • <Adamsky>
    nagyúr

    Javasolnám a két kivont karddal hadonászó csoportnak (villanyászok és benzinvérűek), hogy térjünk vissza a témához! ;)
    Már csak azért sem érdemes itt most annyira a meghajtáson derpegni, mert a konkrét autóval szerintem a többségnek nem az a legnagyobb baja, hogy villany, hanem ahogy kinéz. Sokkal emészthetőbb lett volna nekem is (pedig én se vagyok oda a hangtalan autókért) egy Rimac Nevera-ra vagy épp egy Pininfarina Battista (ami belül ugye egy Nevera) hajazó autó.
    Például meg vagyok győződve róla, hogy ha utóbbit – márkajelzés nélkül – oda tennénk e mellé a cikkben szereplő kék szappantartó mellé, akkor 100-ból 100 ember mondaná a Battista-ra, hogy az a Ferrari. Na, ez a fő gond.

  • Mr K
    őstag

    Kiváncsiságból rákerestem, Omoda 5, 215/55R18 gyári méretben mit lehet kapni: [link]
    Gyakorlatilag minden kapható gumi XL jelölésű, magas terhelési indexű. Nem lesz drágább felgumizni a villany omodát.

    Régen valóban igaz volt, amit írsz, külön keresni kellett a megnövelt terhelési indexű gumit, és többe került. Manapság már csak azt gyártanak.
    Az tény, hogy minél nehezebb az autó, annál jobban fog kopni ugyanaz a gumiabroncs.
    Ha a példánál maradva Omoda 5-öt akarsz venni, nem hinném, hogy a plusz 250kg önsúly miatti extra gumikopás egy fontos szempont lenne.

    Szerintem sem valószínű, hogy az átlag 15-25 milliós villanyautók vásárlóközösségét különösebben megrázná, hogy az autójuk gyorsabban darálja le a gumit. (Azt pedig, hogy milyen anyagokból áll pontosan a levegőben lebegő gumipor, vagy hogy milyen környezeti hatásokkal jár a gumiabroncs gyártás és meg(nem)semmisítés, azt úriember nem firtatja...)

  • kisfurko
    senior tag

    10 éve meg az eladott autök több, mint fele dízel volt, elektromos meg valami nem is mérhető arány. Most gyakorlatilag már kevesebb az eladott új dízel, mint az elektromos. Hibridekről ne is beszéljünk… Elektromos autökra fél-egy év a varakozási idő, ha újan veszed, egyszerűen nem tudnak eleget gyártani. Ja, nemet piac meg mindig.

    A magyar piacot meg kár is ide keverni, amíg a forgalomba helyezett autök 80%-a nyugaton ledobott sokéves cucc. Úgy nyilvan lassú lesz az átállás… Főleg, hogy a nemet piacon is kialakulöban van a panik, hogy az egyszeri Jütgen sem akarja már mindenáron 4-5 evente újra cserélni az autóját, mert rájött, hogy az még mindig teljesen jó neki, és minél később cserél, annál később nyeli be az értékvesztést, ráadásul kevesebbet is bukik.

    p

    Pont hogy nincs elég kereslet a villanyautóra... a kínaiak fontolgatják, hogy inkább meglévő gyárakat vennének meg Európában, mint újakat építsenek...
    Egyik gyártó sem hozta az elvárt darabszámokat, Stellantis óriásit bukott... majd az összes most olyan platformon dolgozik, amibe villanyt és hagyományos motort is lehet rakni, annyira nem jött be a csak elektromos platform gazdaságilag...
    Fél-egy év várakozás minden autóra van, amit te konfigurálsz...

Új hozzászólás Aktív témák