Hirdetés
- Reagált a leégő Ryzenre az ASRock
- Kormányok / autós szimulátorok topikja
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- ASUS ROG Ally
- TCL LCD és LED TV-k
- Fejhallgató erősítő és DAC topik
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Samsung LCD és LED TV-k
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 7***(X) "Zen 4" (AM5)
Új hozzászólás Aktív témák
-
Medocsabi
addikt
Én nem hiszem, hogy au A.I. "lufi" kipukkanna. Amilyen gazdaság épül rá már most, egész egysszerűen nem fog tudni kipukkadni. Kb olyan szinten lesz majd az életünk része, mint a közösségi média. Ami ekkora gazdasági erőforrás, az nem tud kipukkadni. Ráadásul ennek kivételesen látom a hasznát is, a közösségi média személyiségzavaros lájfkócsingos reklámvideóival ellentétben.
-
ddekany
veterán
OK, mert sac/kb. hány %-ot adsz rá, hogy nem fogja tudni "az AI" amit ígérnek, belátható időn belül (szóval pár évtizeden belül, vagy hamarabb). A megnyerés alatt ugye azt értették, hogy ki tud először olyat, ami lényegében mindenben ami gazdaságilag/katonailag számít lenyomja szellemileg az embert.
-
ddekany
veterán
Egyik félnek sem kell hinni. Egyik sem tényeket akar közölni, hanem színez, befolyásolni akar. Plusz a net/sajtó 99% fogalmatlan, így óhatatlanúl marhaságokat terjeszt.
Tavaly már volt DeepSeek V3, egy igen jó nehéz súlyú LLM. Az még nem hosszan gondolkodós, hanem a ChatGPT 4 hez, LLaMa-hoz hasonló stílusú. Az R1 onnan lépett fel az o1 szintjén mozgó hosszan gondolkodós modellre, állítólag a megadott alacsony áron. De sokan úgy veszik, 0-ból fejlesztették volna. Ettől még meglepő, hogy ilyen hamar találtak módot az o1 szintjének megütésére, annak ellenére, hogy az o1 elrejti az gondolkodás szakaszt, tehát azt nem lehet lemásolni. A leírás alapján a training költség reális, ha a V3-ból kiindulva nézzük, és ha szinte elsőre eltrafálták a megfelelő módszert.
A költségek terén a másik zavar, hogy sokan nem értik, hogy training (elkészítés) és inference (használat) költség az két külön dolog. Ahol megértették, ott is ilyen tipikus sajtós értelmetlen katyvasz volt az egész, hogy 30x olcsóbb, meg elmegy bárkinek a gépén, ááááh...
-
Vesa
veterán
Messze nem követtem el ugyanazt a hibát, maximum nem fogalmaztam tökéletesen. A kolléga a jelenben tett kijelentést múltbéli -a szovjetek irányában erősen torzított, tehát inkorrekt- adatokra hivatkozással. Én a jelenben tettem meg ugyanezt, de a jelenlegi adatokra hivatkozással, figyelembe véve a tényeket, melyek a mai állás szerint egyértelmű USA előnyt jeleznek az űrkutatásban! Azt, hogy a jövőben majd mi lesz, senki nem tudja. Ha a kolléga azt állította volna, hogy volt olyan időszak amikor a szovjetek előnyre tettek szert, akkor azzal nem lett volna probléma mert ez igaz. De 40-50éves és erősen a szovjetek felé szelektált/torzított adatokra építve, a jelenben olyan utalást tenni, mintha az USA ma is csak kullogna a szovjetek után, valótlan, értelmetlen és egyértelműen konteó. De az is tetszik, hogy önkényesen meghúzzuk a határt 1975-ben mert addig (bizonyos tekintetben) még a szovjetek is mutattak fel sikereket, miközben arról van szó pár sorrel feljebb, hogy az űrversenynek nincs konkrét vége (utóbbi igaz), és a 75-ös határral elegánsan kizárjuk a többi játékost a terepről, azzal együtt, hogy később feltörölték a padlót a szovjetekkel.
És akkor abba még bele se mentünk, hogy a gyorsaság kérdéskörlét összetettebb módon vizsgáljuk, hogy mondjuk mennyit ér az emberélet a szovjeteknek és az USA-ban, hogy az egyik esetleg bármi áron kockáztatta az emberek életét csak első legyen, a másik esetén viszont fontos volt a biztonság kérdése is.
-
bambano
titán
Te kritizáltad a véleményt, hogy ki nyert az alapján, hogy mikori állapotban akart végeredményt hirdetni, miközben te is elkövetted ugyanezt a hibát.
Teljesen nyilvánvaló, hogy található olyan időpont, ahol az oroszok nyertek, meg olyan, ahol az usákok, miközben az a véleményem, hogy gyakorlatilag a bemelegítő körök zajlanak, az űrverseny szinte el sem indult ahhoz képest, ami még várhatóan hátra van és ahova el lehet/fogunk jutni.Még azt is ki lehet jelenteni (meg is teszem), hogy valójában semmit nem tudunk az űrversenyről. Azt, hogy fent felejtettek pár űrhajóst, láthattad a médiában, de azt, hogy közben milyen űrtechnológiai kísérleteket és gyártást végeznek el ott fent, senki nem tudja valójában. Azt sem, hogy a szerényen csak Kozmosz néven nevezett műholdak pontosan mit is csináltak (például állítólag(???!!!) volt atommeghajtású is), mint ahogy azt sem tudod, hogy a Boeing x-37 mit művelt fent.
Szóval hogy ki nyerte meg az űrversenyt, arról nemigen van mit nyilatkozni.
-
Victorio
aktív tag
Ahogy írtam, 1975-ben abba maradt az űrversenynek nevezett dolog.
Az USA fennen hangoztatja, hogy megnyerte.
A holdraszálláson kívül kb mindenben az oroszok voltak ott elsőnek.
És nem olyan volt mint egy futóverseny, nem létezett végső cél, soha nem volt olyan megfogalmazás, hogy a holdraszállásig tart a buli, aki előbb behúzza az nyert.
Erre vonatkozott a megjegyzésem, és továbbra sincs benne konteó.Részemről veled lezártam, nem kívánok az ideológiai meggyőződéseddel vitatkozni.
-
Vesa
veterán
Jelen pillanatban az USA áll nyerésre, ezt ki lehet jelenteni. A szovjeteknek pedig gyakorlatilag semmi esélye nem maradt már, a gazdaságukat éppen most nullázták le, de gyakorlatilag semmilyen szinten nem versenyképesek ezen a téren, a régi cuccaikból él a megmaradt űrprogramjuk. Ha esélyest akarunk még keresni, akkor az kína lehet, talán, bár ők főleg csak lopnak, lásd legújabban a SpaceX visszatérő rakétafokozat-elkapó rendszerét. Kétségeim vannak afelől, ha már nincs mit lenyúlni, akkor mire mennének önerőből..
-
Vesa
veterán
Nem a felsoroltak hamisak, hanem az, hogy egy "verseny" -amiből indult a thread-, felénél kihirdetted a saját végeredményedet féligazságokra és nem egzakt adatokra alapozva. Azt írtad, "az USA így nyerte meg az űrversenyt", utalva ezzel arra, hogy kamu, hiszen pár dologban a szovjetek voltak az elsők. Ez kb. olyan, mintha egy 10 körös versenynél az első körben elhúzó versenyzőt hirdetnéd ki győztesnek és nem azt, aki végül célba ért. Mondjuk annak ellenélre, hogy az első körben tán még pár méteren vezető versenyző, a harmadik körre messze lemaradt, a negyedikre pedig összesett és meghalt. A féligazságokra felhúzott alternatív valóság, az maga a konteó!
Itt ugye számos USA sikert és elsőséget elegánsan kihagytál a felsorolásból, ezek közül párat idéztem is, de sorolhanék még másik ezret amiben messze a szovjetek előtt jártak és járnak mai napig. Nem beszélve arról, hogy míg a szovjetek mára a saját űrhajóik vezérlésére szolgáló IT eszközöket, számítóképeket sem képesek önerőből legyártni (chip gyártásuk kvázi nincs), addig az USA viszont minden további nélkül képes erre, tehát az űr versenyt elég egyértelműen az USA nyerte, akkor is, ha az első kutyát történetesen a szovjetek lőtték ki az űrbe.
-
Victorio
aktív tag
1972-ben Nixon és Brezsnyev tárgyalásokat indított a hidegháború lezárásáról. Ennek eredményeképp valósult meg 1975-ben a Szojuz-Apollo program amit az űrverseny lezárásának tekintenek.
Mondjuk a konteós titulust ettől függetlenül sem értem, szerinted a felsoroltakból mi az ami nem tény?
-
Vesa
veterán
Ezekből egyik sem igaz. Megoldja, de nem jobban, hanem csak közelítően olyan jól, de ezt már leírták mások. Nem igényel kevesebb erőforrást, mivel a hírek szerint a kínai cég az OpenAI rendszerére épülőő dessztillációval operál. Vagyis semmiféle áttörés nincs, csak a szokásos kínai kommunista tempó, tehát vagy lopnak, vagy hazudnak, vagy féligazságokkal ferdítenek.
-
ddekany
veterán
"DeepSeek jóval kevesebb erőforrásból megoldja jobban, mint az ChatGPT"
Erről nem láttunk számokat (és bizonyára nem is fogunk), pl. OpenAI o3-mini és/vagy o3-al összevetve. Csak hogy hasonló időszakban fejlesztett megoldásokat nézzünk (az ősi GPT-4 felhozása a sajtóban nonszensz). Plusz az a kevesebb fogyasztás is nagyon sok, főleg ha értelmesebb lesz az AI, és ezért 1000x annyian fogják használni. Eleve ezek a gondolkodós modellek rengeteg tokent generálnak egy viszonylag rövid válasz előtt is.
A inkompetens és motiválatlan telefon meg desktop alkalmazás fejlesztésnek meg ehhez semmi köze. Az amerikai AI-s cégeinek is szűk keresztmetszet a hardver, hiába van belőle több nekik, akkor is erősen véges van. Ha gyorsabban lefut a training, akkor gyorsabban tudsz iterálni, és ami fontos versenyelőny. Biztos lehetsz benne, hogy nagy fókusz van ezen.
-
DeepSeek jóval kevesebb erőforrásból megoldja jobban, mint az ChatGPT, és valószínűleg lesz még ennél hatékonyabb megoldás is.
A szoftveres részén kellene dolgozni, nem pedig még több vasat alá pakolni (de ugyanez a párhuzam van az okostelefonoknál is).
-
Vesa
veterán
Zseniális, 1971-nél szépen véget is ér a történeted és kár, hogy ebbe a szovjetek gazdasága belerokkant, majd az egész sz*rkupac darabjaira hullott, az USA meg nem, és mára lényegesen fejlettebb technológiákkal rendelkeznek az orkoknál. Az első űrrepülőt is kihagytad az USA oldalán, (a szovjet Buran maga volt a nagybetűs csőd), és még pár egyéb apróságot, pl. Hubble, első újrafelhasználható rakétafokozat és lehetne sorolni. A konteó gyártás tankönyvi példáját mutattad be.
-
Medocsabi
addikt
Félelmetes,hogy mi,emberek sosem tanulunk. A saját hibáinkból sem. A hidegháború alatt is csak azért költöttek a nagyhatalmak,hogy megelőzzék a másikat. Ha csak q tizedét ezeknek az eroforrasoknak a valós problémákra fordítanák, nem lenne szükség egyáltalán erre.
-
ddekany
veterán
De amúgy AI esetén a szingularitás ötlet arról szól, hogy az AI önmagát tudja egyre gyorsabban fejleszteni. A kérdés, hogy a fejlődés akadálya mennyire csak szoftveres. Azaz, mire elég egy mai vas, mint pl. egy kupac nVidia GDX "szekrény", ha tökélyre van csiszolva a szoftver. (Azt már tudjuk, hogy sokkal többre elég ma LLM stb terén, mint pár éve, mert rengeteg ötlet volt, ami hatékonyabbá teszi a szoftvert.) Ha netán bőven emberi szint fölé érne, akkor ömlene a rakás találmány, de ott már a fizika belassítja a folyamatot, mert le kell gyártani dolgokat, stb.
-
ddekany
veterán
válasz
forumpista #29 üzenetére
"Mintha a ferrari mernok magyarazna a kozepkori kovacsnak hogy hogyan kell motorvezerlo mikroprocesszort gyartani"
De amúgy ezek az időutazó mérnökök el tudják azt is mondani, ami ahhoz szükséges. Persze eltartana pár évtizedekig a 0-ból felépíteni ezt, még így is, hogy valaki "diktál". De ezért mondtam, hogy ha nem érnek oda a super-AI-akármihez pár évvel hamarabb, akkor lehet, hogy nem tudják kiaknázni eléggé arra, hogy megakadályozzák a másik fél fejlődését. És persze ekkora ugrás technikai fejlettségben, mint a példádban, közel sem kell ahhoz, hogy esélye se legyen a másiknak ellened. -
ddekany
veterán
"Ne abból indulj ki, hogy Te most hallasz róla először ezért úgy tűnik, mintha a semmiből jött volna elő."
De ezek annyire irrelvánsak. Nyilván, mindennek van előzménye, minden találmányt visszavezethető akár az ókorig is, csak itt most minek. Régóta létezik a AI fogalom is, de ez alatt rengeted dologgal próbálkoztak, legtöbbnek gyakorlatilag semmi köze a mostanihoz. Ami érdekes, hogy a mostanában felkapott AI típusok (pl. LLM-ek) fejlődése görbéje milyen, és mennyire van kritikus pontoktól (amik lényegében az ember fix mentális képességeiből adódnak). -
Victorio
aktív tag
Szerintem az AI versenyt is úgy fogja majd megnyerni az USA mint az űrversenyt.
1957 Első műhold (Sputnik 1)
1957 Első állat az űrben (Lajka)
1959 Első fotó a Hold túloldaláról (Luna 3)
1961 Első ember az űrben (Jurij Gagarin)
1963 Első nő az űrben (Valentyina Tyereskova)
1965 Első űrséta (Alekszej Leonov)
1966 Első leszállás a Holdon (Luna 9)
1969 Első ember a Holdon (Neil Armstrong)
1970 Első leszállás a Vénuszon (Venyera 7)
1970 Első űrállomás (Szaljut 1)
1971 Első leszállás a Marson (Mars 3)
USA: Megnyertük az űrversenyt! -
válasz
forumpista #29 üzenetére
Az analógia jó lenne, de szerintem nem lehet ezt ilyen szinten általánosítani. Az AI-ban benne van a ferrari mérnök potenciálja (hiszen szinte mindenből ki lehet hozni nevetségen jó teljesítményt), de ez a mi AI-nk még inkább csak Józsi bácsi Kiskunmajsáról, aki a garázsában kocsikat gányol középkori szerszámokkal. Ha lett volna úgy oktatva, lehetne ferrari mérnök is; megmutathatná a féreglyuk előállítását.
Úgy érzem, kicsit kevered az ok-okozatot; hogyha középkor helyett távoli jövő lenne, akkor az AI (vagyis pontosabban még csak LLM) már tudna féreglyukat csinálni. Ha meg már igazi, autonóm AI is lenne, akkor tényleg elkezdhetne megindulni a szingularitás felé.
-
Vesa
veterán
válasz
forumpista #29 üzenetére
+1
Itt technológiák összessége kell egy adott konkrét alkalmazás sikeréhez. Ott vannak a telefonok. Még a 90-es évek végén létezett okostelefon, a Nokia készítette. De többek között az akku tech még olyan szinten volt lemaradva, hogy féltégla méretű volt, és így is 2 órán belül nullára merült és persze lassú is volt. Ahhoz, hogy ez egy használható eszköz legyen, minden vonatkozó részegységnek fel kellett fejlődnie a megfelelő szintre.Vagy ott vannak a gravitációs hullámok, melyek létezését igen régen leírták (Einstein), de csak az utóbbi években sikerült olyan eszközt építeni, amitvel fizikailag is mérni, bizonyítani tudták. Vagy a Higgs-bozon, amihez előbb egy CERN-t kellett építeni. Lehetne sorolni.
-
forumpista
aktív tag
Nem erted. Teljesen mindegy hogy mennyire okos, barmit ami nem elmeleti nem hanem gyakorlat, azt limitalja a technologiai fejlettsegunk.
Erre vonatkozott a kozepkori mernokos peldam (ferrari mernok=AI, kozepkori technika=mai technika).
Semmi ketsegem afelol hogy kepes lesz teljesen elethu videokat gyartani, mert mar feltalaltuk a kijelzot amin meg tudja jeleniteni.
De pl. a fereglyuk nyitas mikentjet hiaba talalja fel, ha mondjunk be kell hozza fogni egy neutron csillag energiajat. Mintha a ferrari mernok magyarazna a kozepkori kovacsnak hogy hogyan kell motorvezerlo mikroprocesszort gyartani. -
Vesa
veterán
MInden fejlődés folyamatos! Az AI fejlesztése évtizedes múltra tekint vissza, ahogy az emberszerű robotoké is, hardver szinten is. Ne abból indulj ki, hogy Te most hallasz róla először ezért úgy tűnik, mintha a semmiből jött volna elő. Ez pont az a tévedés, ami az RNS vakcinákkal volt, amikor az antivaxerek azzal hakniztak, hogy ez mindössze 1-2 éves kutatás eredménye, holott évtizedes kutatás állt amögött is. Természetesen az AI fejlesztése is folyamatos fejlődés eredménye, és a későbbiekben is az lesz, sőt, számos példát láttunk már arra is, amikor nem a tech megalkotója vitte végül a piacot, hanem egy később érkezett piaci szereplő.
-
ddekany
veterán
válasz
forumpista #22 üzenetére
"Ugyanis hiaba talalna ki barmi nagyszerut, ahhoz kellene a mogottes technologiai szint ami holnap pont az lesz mint ma."
Talán így van, talán nem. Eddig durván zsugorodott az adott szinten megütő LLM. Avagy, sokkal többet tud egy mostani LLM, kép generáltor, stb, azonos erejű hardveren, mint 2 éve. A fejlődés sem ütközött még falba, mindig van a csőben új ötlet. Ki tudja meddig ér ez el, hogy mennyi számítási teljesítmény kell adott intelligenciához. Kellemes azt hinni, hogy megakad, de a matek/fizika adott, nem befolyásolják a preferenciáink.
-
ddekany
veterán
"A mostani ai-nak meg van vagy 60 éves történelme, annyira mostani."
Ami itt tök irreleváns. Az utóbbi években gyorsult be úgy a fejlődés ahogy, ideértve az elméleti felfedezéseket is. A transzformer publikáció pl. 2017-es. A kellően erős hardver pedig előfeltétele volt az elméleti felfedezéseknek. -
Most alkor mi lett azzal, hogy a holdon már építik az adatközpontot?
-
forumpista
aktív tag
Jelenleg nem varhato meg akar a szingularitas AI-tol sem semmi kulonos.
Ugyanis hiaba talalna ki barmi nagyszerut, ahhoz kellene a mogottes technologiai szint ami holnap pont az lesz mint ma.Ha mar F1-es peldakat hoztatok, olyan ez mint a Ferrari mernokeit visszavinned a kozepkorba. Hiaba tudna megtervezni az F1-es auto zsenialis motorjat, ha a kor technologiai szinvonala a lovaskocsi.
Esetleg tudnanak nemileg hatekonyabb lovaskocsit gyartani. -
bambano
titán
Ja, az f1, mint fokozatos fejlődés, mikor 14-ben áttértek a rendes motorokról a hibrid turbóra, meg nemrég áttértek a leszorító erőről a ground effectre.
A mostani ai-nak meg van vagy 60 éves történelme, annyira mostani. 1992-ben láttam az első ai-t, miközben karakterfelismerésre trenírozták, ez annyira új.
Három dolog történt:
1. lett elég nagy vas ahhoz, hogy komolyabb modelleket tréningezzenek
2. az emberiség volt akkora emeletes barom, hogy kompletten az egész életét felrakta a netre, hagyta, hogy adathörcsögök bezabáljanak mindent => lett tananyag az ainak
3. és a friss hír: kis kínaiak találtak egy hatékonyabb ai algoritmust. ami kb. semmit nem jelent, amíg nem találnak az usákok is hatékony algoritmust, addig majd pazarolják a milliárdokat, hogy kevésbé hatékony algoritmussal nagyobb vasakon elérjék ugyanazt az eredményt. ez valójában marginális előny kínának.Ebből egyből se következik, hogy itt hirtelen behozhatatlan előnyre tett szert valaki, amely a többi ellenfélnek halálos.
A magam részéről ezt a subthreadet befejeztem, ha a továbbiakban is erőltetni akarod a tévedésed, hajrá.
-
ddekany
veterán
Az F1-es egy fokozatos fejlődés. Ellenben, a mostani AI és a minden lényeges szellemi tevékenységben emberi feletti AI (pl. kutatás fejlesztés területen is) inkább egy "eddig nem volt, most már van" ugrás, és egyben magasabb fejlődési sebességbe kapcsolás. Ami miatt számomra kétséges a "megnyerés" forgatókönyv, az inkább az, hogy alighanem nem elég mondjuk 2 hónappal előbb odaérni (jelenleg ilyen léptékű lehet a lemaradás, bár ilyen gyorsan fejlődő területen ez nem annyira meglepő), hanem pár évvel kéne hamarabb, hogy hogy a fizikai/gazdasági világban kiteljesítse a hatását. (Kivéve persze, ha nagyon szingularitás jellegű lesz ez... akkor meg eléggé szürreális és hirtelen véget érnénk, azt hiszem.)
-
bambano
titán
Megpróbálok f1-es hasonlatot: attól, hogy a Mercedesnek 2014-ben sikerült egy jó motort csinálnia, a többieket nem ültették át trabantba... Nem az volt, hogy Verstappen attól kezdve rollerrel körözött a pályán, hanem az, hogy a többiek körönként 3-5 TIZEDmásodperccel lassabbak voltak. Mindaddig, amíg Newey bácsi nem csinált jobb kasztnit, amivel végül leverték a Mercit, mint vak a poharat. És ott sem az volt, hogy húúú, mekkorát nyert a Merci 14-ben Ausztráliában, akkor mi most eldobjuk a logarlécet, hanem fejlesztett mindenki.
Azt elfogadom, hogy f1-es hasonlattal élve most pár uncsi évad következik. De azt nem, hogy akkor most már világvége, armaggeddon, nincs tovább.
-
ddekany
veterán
"Főleg, hogy még lopni se kell a kódot, kint van a neten."
Amíg úgy kalkulálnak, előnyös nekik a versenyben... Aztán nem lesz "open source".
"Eddig próbáltam udvariasan érvelni, de legyen kimondva: amit mondtál, az marhaság elejétől a végéig."
Ez mindegy, mert én azt mondom, hogy ők látszólag mi szerint cselekednek. Az ötlet, hogy a super-AGI (vagy aminek hívják épp) elkészülése egy robbanás szerű fejlődéshez vezet, azaz hirtelen nagyra nő az előny, és nem a szokásos évtizedekig tartó fej-fej mellett versengés lesz. Hogy így lesz-e... Se én nem tudom, se te. -
bambano
titán
De ha Kínának lesz egy job ai-ja, akkor az nem azt jelenti, hogy Kína elhúz, az összes többinek meg satufék.
Az azt jelenti, hogy ha az USA pillanatnyi hatékonysága 100%, mint viszonyítási alap, akkor Kína jelenlegi hatékonysága mondjuk 80%, az új ai-jal meg felmegy 95%-ra. De ha 110%-ra menne fel, sem történne semmi látványos máról holnapra. Majd 5-10 év alatt a hatékonyság előnyüket piaci részesedésre tudják váltani, és akkor az USA bevétele csökken, a kínai meg nő. De az usa bevétele ebben az esetben se megy le nullára. Az, hogy Kínának új ai-ja van, nem lövi vissza az usát a pattintott kőkorszakba.Pláne nem fog az történni, hogy a kínai ai hatására az usa ai fejlesztők a sarokban ülve sírdogálva megírják a felmondásukat, az nvidia kidobálja a részvényeit az ablakon, és attól kezdve nulla van. A kínai ai minden bizonnyal egy dolgot fog elérni az usában: még több erőfeszítést fognak tenni és záros határidőn belül behozzák a lemaradást. Főleg, hogy még lopni se kell a kódot, kint van a neten.
Semmi kontroll nem lesz, semmiféle támogatás nincs, amire az usa rászorul, pláne nincs egyetlen agyatlan vadbarom sem, aki a világ vezető atomhatalmát el akarná pusztítani.
Eddig próbáltam udvariasan érvelni, de legyen kimondva: amit mondtál, az marhaság elejétől a végéig.
-
ddekany
veterán
válasz
Johnny001 #12 üzenetére
A "föld" amit megmenekül, az rakás kőzet, víz, és emberhez képest unintelligens lény. Az én (amúgy önkényes) preferenciám, hogy legyen magas szintű intelligencia, és terjedjen. (Még azt is preferálom, hogy ne biológai legyen, azzal szemben, hogy ne legyen.) Azt meg nem tudjuk, mennyi esélye van, hogy még egyszer ilyen kifejlődjön, a kozmikus okokból korlátos hátralévő időben. Ha pedig kifejlődik valami hasonlóan intelligens lény, valószínűleg ugyan ezzel a kihívással fog szembenézni, mint mi most.
U.i.: Intelligencia alatt az absztrakt probléma megoldó képességet értem, amiben az ember messze a legerősebb. Hogy ez kombinálva őskorban optimális pszichológiával hova vezet, az más kérdés.
-
ddekany
veterán
Pl. termelésben és katonailag elhúzol, annak elég erős "kontrol" a következménye. Ha nem tetszik amit a másik csinál, gazdaságilag megzsarolod (akár csak "soft power" stílusban, megvonod a támogatást), vagy fizikailag elpusztítod. Persze senki sem tudja, hogyan lesz ez konkrétan. (Tippre szétveri egymást a két fél, mi meg középen collateral damage leszünk.) De onnan kell kiindulni, hogy legfelül eleve control freak-ek vannak, szóval nyilván nagy félelmük, hogy a másiknak lesz egy potenciálisan nagyon erős eszköze.
-
bambano
titán
"Azaz onnantól ők kontrollálnak, és nem is hagynak másokat felzárkózni.": mit kontrollálnak? hint: semmit. max. átmeneti ideig hatékonysági előnyre tesznek szert.
Hogy lehet nem hagyni másokat felzárkózni? Pláne, ha Kínának van jobb ai-ja, ő hogyan nem hagyja felzárkózni az USA-t, akinél van a hardver technológia kulcsa, egy rakás pénz, és embereket is tud szerezni?Helytelen vélemény, nem hiszek benne.
-
ddekany
veterán
A környezetvédelem már lényegében el lett engedve, mint a verseny miatt irreális cél, főleg globális szinten (pl. globális felmelegedés). Most a cél, hogy a következményeket lekezeljük technikai eszközökkel. Az AI-tól pedig elképesztő technikai (és így biotechnikai) fejlődést remélnek, ami ezt lehetővé tenné. Akkor talán reális lesz az időjárás mesterséges szabályozása, vagy végső esetben lehet építeni high-tech metropoliszt, a kiválasztottaknak (kevés ember), ami kb. a Marson is üzemképes lenne, aztán hol érdekli őket, ha a föld java része élhetetlen.
-
tibaimp
nagyúr
Halihó idióta milliárdosok, halló, inkább a Föld megmentésére kellene ezt az összeget költeni nem, a ti gyerekeitek is itt élnek.....
-
ddekany
veterán
A "megnyerés" ötlet mögött az a feltételezés áll, hogy akinek először lesz super-AGI-csodája, az olyasmi előny, mint ami a nyugati civilizációknak volt a technikailag elmaradt őslakosokkal szemben. Azaz onnantól ők kontrollálnak, és nem is hagynak másokat felzárkózni. Ráadásul a Technoking
helyére a letöbb tech-bro/politikus bizonyára önmagát és holdudvarát képzelni, nem az egész USA-t, vagy épp az egész Kínát, ahol "egész" alatt a teljes lakosságot értem, ellenben valami szűkebb elit körrel.
Természetesen, senki nem tudja valójában milyen lesz ez. Eleve nem ismert, hogy a fejlettebb AI milyen lesz, meg mikorra. Hogy ne is beszéljünk a kiszámíthatatlan politikai/gazdasági lefolyásról.
-
]Phobos[
senior tag
Azt se ártana tisztázni, mit jelent egy nem behatárolt, folyamatosan fejlődő területen a megnyerni szó?
-
"meg kellene nyerni a globális AI-versenyt"
Miért is? Hogy az abban érdekeltek nagyobb hatalommal és több pénzzel rendelkezzenek?
-
bambano
titán
Jól emlékszem, pont Texasban volt nagy probléma az árammal, mivel diszjunkt villamosenergia rendszere van?
-
VoidXs
nagyúr
"Hmm, hova tegyük a hűtésre anyagilag is legérzékenyebb építményeink egyikét? Áá, a sivatag közepére!"
-
gabor7th
addikt
Most, hogy kiderült, lehetne sokkal hatékonyabban, olcsóbban is megoldani sietni kell, hogy mégis megkapják a lovét az ő sokkal rosszabb megoldásukért.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
it Keresik a Stargate-projekthez a helyszíneket, az OpenAI szerint az újabb adatközpontokat sürgősen fel kell húzni.
- Samsung S Pen érintő ceruza gyári, újszerű, több db
- Új Acer Swift 1 SF7114-34: Intel Celeron N4500/4GB/64GB eMMC/14"FHD LCD Matt/WIN 10 Pro
- LG 38WR85QC-W 38 -os UltraWide 21:9 képarányú, ívelt 1 ms Nano IPS monitor 144 Hz-es képfrissítési
- Crucial P3 PLUS 1TB M.2 NVME PCI-E 4.0 x4 - Új - Eladó!
- LG 35WN75CP-B 35" Ívelt UltraWide WQHD 100Hz 5ms HDR Monitor
- EXTOL PREMIUM digitális tolómérő eladó
- Gigabyte GA-M68MT-S2P alaplap + AMD Athlon X2 270 Pro processzor
- Gamer PC - RX 6700 XT - Ryzen 7 5700X - 32GB 3200MHz - 1TB SSD - 750W moduláris táp - WiFi/BT
- ID-COOLING FrostFlow 240L AIO vízhűtő csak Intel lefogató,hibátlan állapot!Csomagküldés 1490ft-tól!
- Nikon Z6II Z6 II Valóban Újszerű Gyari állapot 2024.05.28.-i Mo.-i Vétel Még 2 év 2 hónap garival
- Microsoft Windows, Office & Vírusirtók: Akciók, Azonnali Szállítás, Garantált Minőség, Garancia!
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad L380 - i5-8GEN I 16GB I 256SSD I 13,3" FULL HD I HDMI I Cam I W11 I Gari!
- DELL, HP gyári töltők, sok db. 7,4x5mm - 4,5x3mm + USB-C/Type-C 65W
- Bomba ár! HP Elitebook 850 G3 - i5-6GEN I 8GB I 256GB SSD I 15,6" FULL HD I Cam I W10 I Gari!
- Varon Oxygen generator újszerű, 6 hó jótállással/számlával
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest