Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • konzumpro

    Topikgazda

    Philips EP-3510/00
    Kezd kialakulni a használata nálam ennyi idő (pont fél év!) után. Összeszedtem egy posztba a tapasztalataimat, érvényesek lehetnek más, hasonló belsővel rendelkező Philips gépekre is.
    A tuningok, nem rendeltetésszerű használat garanciavesztéshez vezetnek.

    Indítás
    Az automatikus öblítést el kell felejteni, el kell viselni. Lehet hogy a pumpa is gyengült, de újkorában is csak pár csepp jött át a fejen bekapcsolás után. Kevés ahhoz, hogy átmelegedjen, vagy hogy kitisztítsa a kávé útját. Megoldás: minden főzés előtt kell egy manuális őrölt kávé átfőzés üresen. Főleg a nyomásfokozó tuning után.

    Nyomásfokozó tuning
    A rugóerőt 1000 grammra állítottam a nyomásfokozóban. Kiszedve a tömítő gumigyűrűt szabadon tud mozogni a dugattyúban a kifolyó cső, így mérlegen ki lehet mérni azt az erőt, amit a rugó kifejt a felsőszűrő alatti kerámia tuskóra. Plusz kapott egy SBS nyomásfokozót. Ezek így együtt biztosítják azt a nyomást ami szükséges a megfelelő aroma kialakulásához. Nyomásfokozó nélkül (kiszedve rugót és kerámia tuskót) botrányosan rossz a végeredmény, mintha valami bágyadt kotyogón főtt volna le a főzet. Gyári beállítással, hát... Sose volt olyan hogy lenyűgözött volna.

    Őrlő tuning
    Az őrlő az abszolút (nem a gyári, hanem magán az őrlőn elérhető) minimumra van állítva, a mennyiség maximumra.

    Kávémennyiség
    A rövid kávé hosszát minimum 20ml körülire lehet beállítani, én kb 24ml-re tudtam belőni és ez az érték éppen megfelelőnek tűnik cappuccinokhoz.
    A nagy kávé hosszát minimum 100ml-re lehet beállítani, arra lehet csak használni, hogy hosszabb kávét főzve manuálisan állíthassuk le a hosszát.
    Hosszú kávét, americanot szerintem csak forró vízzel érdemes készíteni presszónyi adagokból, átfőzni a kávét sok vízzel annyira csersavassá teszi a főzetet, ami élvezhetetlenné teszi azt.

    Hőfok
    Közepes hőfokon kiegyensúlyozott az eredmény Bellarom Bio kávéval, alacsony hőfokon más aromák is megjelennek, ami cappuccinoban jól érvényesül, magas hőfokon viszont ellaposodik kissé, érdemes tehát a hőfokokkal is játszani, plusz-mínusz 3 fokot lehet szabályozni.

    Főzés után érdemes egyet öblíteni üresen, őrölt módban. Utána lehet tejet gőzölni cappuccinohoz.

    Gőzölés
    Pannarello nélkül igazi gőzölt tejet lehet készíteni, mindenféle buborékosság nélkül, tökéletes az állaga. Könnyebb letörölni a tejmaradékot a meztelen csőről egy nedves szivaccsal, pannarelloval jobban ráég.

    A gőzölés kezdetekor levegőt engedek be a tejbe úgy, hogy kissé a tej szintje fölé kerüljön a cső vége, utána ferdén a szint alá süllyesztem, hogy körkörösen áramolni tudjon a tej. A megfelelő hőfok az elviselhetetlenség határával esik egybe, azaz amikor már nem bírja tovább a kezem elviselni a kiöntő hőfokát, akkor megfelelő a tej hőfoka.

    Gőzcső tuning
    Xsmall gőzcsőre cserélve a gyári rövid könyököt, könnyebb tejet gőzölni megfelelő méretű kiöntőben kevesebb tejjel is.

    Karbantartás
    Használat végén a hátulján lévő főkapcsolóval kapcsolom ki és be, hogy ne öblítsen még egyszer feleslegesen, úgysem elég annyi impulzus amennyivel öblítene.

    Karbantartása így gyakrabban szükséges, mert a két öblítést is főzésnek számolja.
    Nem hagyom a tálcában a zaccos vizet mert algásodni fog. Forró vízzel átöblítve a főzőegységet és a csepptálcát higiénikusabb marad a következő főzésig a rendszer.
    Szárazon érdemes berakni a főzőegységet, a lecsorgó víz elvezetése nem annyira megoldott ennél a gépnél, mint pl. az Xsmallnál. Cserébe nem akarja automatikákkal csökkenteni az őrlésmennyiséget keményebb kávébabok, szorulósabb őrlő esetében, ami hasznos ha tuningoltuk az őrlőt.

    Őrölt kávé
    Külön őrlővel spécin be lehet lőni a presszó finomságú kávét is, vagy koffeinmentesből főzhetünk alkalomadtán. Könnyebb betölteni az őrölt kávét, ha a billenőfedelet bekapcsolás előtt kiszedjük, a jobb oldali zsanérjánál egy barista tűvel könnyen ki lehet billenteni, így nem csapódik le a gőz és nem ragad fel az őrölt kávé.

    Vízszűrő
    Gyári vízszűrő helyett szűrt vízzel használom, Brita illetve Laica univerzális betéttel, ami nem sózza vissza a szűrt vizet és lágy vizet ad. Az Oscar párnát próbáltam, vízköves lett tőle, háromszor kellett tisztítani a pipacsövet a vízkő morzsalékoktól. Persze a gyári szűrő a legegyszerűbb megoldás, de külön szűrt vízzel a víztartály is vízkőmentes marad.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák